26. 9. 2016
ID: 103248upozornění pro uživatele

EPRAVO.CZ Digital - září 2016 je zde

eFocus

První podzimní vydání letošního roku je zaměřené na zdravotnictví. Oblast zdravotnického nebo také medicínského práva totiž nabývá v poslední době na významu. Charakter vztahu mezi lékařem či zdravotnickým zařízením a pacientem se zásadně mění – do značné míry se zrovnoprávňuje. Jak se práva pacientů promítají do praxe? A jak je to s odpovědností lékařů a zdravotnických zařízení? Nejen o tom jsme hovořili se Štěpánem Holubem, advokátem a partnerem kanceláře Holubová advokáti.

Tématu zdravotnictví jsou samozřejmě věnované i další texty. Přečíst si tak můžete například komentář Jaroslava Svejkovského s názvem „Zdravotnické právo, nebo zdravotnictví a právo“. Jakub Nedoma se pak zaměřil na téma „Znalecké dokazování ve sporech o náhradu újmy na zdraví a přístup soudů k hodnocení znaleckých posudků“, Jiří Sixta a Nela Zelenková pak přispěli komentářem na téma „Právní povinnosti při prodeji vyhrazených léčiv mimo lékárny“. Zaujme také text s názvem „Přístup orgánů činných v trestním řízení ke zdravotnické dokumentaci“ od Evelyny Lojdové a Lukáše Malého a jistě i další. A z oblasti zdravotnictví je i průzkum, který si zpracovalo epravo.cz. Jeho výsledky si můžete přečíst v Analýze.

Na návštěvě...

...jsme tentokrát byly v Olomouci v advokátní kanceláři DOHNAL PERTOT SLANINA. Na trhu sice působí teprve třetím rokem, přesto se jí v soutěži Právnická firma roku 2015 podařilo získat zařazení mezi Velmi doporučované regionální kanceláře a letos byla jako jediná advokátní kancelář z Olomouckého kraje zařazená také do publikace Významné advokátní kanceláře České republiky. S partnerem kanceláře JUDr. Jakubem Dohnalem jsme hovořili o tom, jak si kancelář stojí dnes, čemu se věnuje i jaké mají plány do budoucna.

Zpravodajství a judikatura

Nechybí samozřejmě ani naše stálé rubriky, které vám přináší přehled aktualit z oblasti justice, domácí i zahraniční legislativy a judikatur. V posledně jmenované sekci najdete rovněž detailněji zpracované ty nejzajímavější judikatury. Například Michaela Balousová zpracovala rozbor judikátu s názvem „Lhůta pro výplatu peněz při zrušení podílového spoluvlastnictví“, Roman Fiala se tentokrát zabývá „Nemocí z povolání u zaměstnance vykonávajícího podnikatelskou činnost“ a Tomáš Lichovník nazval svůj text „Vyhláškou obce nelze regulovat provoz na komunikacích.“

Z dalšího obsahu vydání

V části „z praxe“ si tentokrát můžete přečíst o tom, jak v legislativním procesu pokročila novela zákoníku práce či o rozšíření možností oddlužení, které by rád do praxe uvedl ministr Robert Pelikán. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zase doporučila zdravotním pojišťovnám, aby dluhy na zdravotním pojištění vymáhaly vlastními právníky. Pojišťovny to ale vidí trochu jinak.

Nenechte si ujít ani „komentáře“, například „Institut změny okolnosti v zahraničních úpravách a soft law“ z pera Konstantiva Lavrushina, „K trestněprávní odpovědnosti řidiče při dopravní nehodě“ od Tomáše Pokorného či „Chyby a omyly při uzavírání pracovní smlouvy“ od Ladislava Jouzy. Zaujme také příspěvek „Spotřebitelské úvěry nově a lépe?“ od Jana Myšky a Kateřiny Kulhánkové, „Ohlédnutí za rozhodovací činností Arbitrážního soudu pro sport při OH v Riu“ od Markéty Kořínkové, „Ochrana osobnosti jako mantinel svobody projevu“ od Ervina Perthena a Kateřiny Šperkové i další.

Hned několik příspěvků pak najdete v rubrice „Názory“. Do toho vydání nám tím svým přispěli Stanislav Balík, Zdeněk Matula, Monika Novotná, Lukáš Trojan, Anna Šabatová, Stanislav Křeček a Petr Kolman.Nové číslo EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout ZDARMA na App Store, Google Play a Windows Store, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.


App Store     Google Play     Microsoft - Windows 10


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz