Poslat článek emailem

*) povinné položky
15. 8. 2011
ID: 76434upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 8.8. – 14.8.2011

Ústavní soud 9. srpna 2011 zrušil snížení soudcovských platů, které prosadila vláda. Verdikt vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že rozhodnutí ÚS vstoupí v platnost dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů.

 
Vláda

10. srpna 2011

Nečasův kabinet schválil snížení mýtného pro ekologické autobusy
Podle návrhu ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) na zavedení nové sazby mýtného pro autobusy se bude nově posuzovat pouze emisní třída vozidel a nikoliv počet náprav, nebo zda jde o dálnici či silnici I. třídy. Materiál ve středu schválila vláda, informoval o tom zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda se vyslovila negativně k novele trestního zákoníku, která zavádí postih za špiclování
K novele trestního zákoníku, který zaváděl tresty špehování, se kabinet Petra Nečase (ODS) na své středeční schůzi vyslovil negativně, informoval agenturu Mediafax zdroj obeznámený s jednáním vlády. Zakotvení nového trestného činu v českém právním řádu iniciovali sociální demokraté.

Nečasův kabinet přerušil projednávání nového volebního kodexu
Projednávání nového volebního zákoníku, který obsahuje tři varianty přímé volby hlavy státu, rámec pro přímou volbu starostů v obcích do 1500 obyvatel, ale i novinku v podobě korespondenčního hlasování, vláda ve středu přerušila. Po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Daňovou správu čekají změny, vláda schválila vznik Finanční správy ČR
Komplikovaný systém úřadů české daňové správy by měla projasnit její reorganizace pod hlavičkou nově vzniklé Finanční správy České republiky se 14 krajskými finančními úřady. Změnu obsaženou v novém zákoně podpořila ve středu vláda Petra Nečase (ODS).

Vláda odložila rušení zvýhodnění stravenek a zavedení 19procentní daně z příjmu
Vláda ve středu odložila o 14 dnů projednání změn zákonů souvisejících se startem jednotného inkasního místa (JIM). Novela má například připravit stravenky o daňové zvýhodnění, snížit odpočitatelné úroky z úvěrů na bydlení nebo zavést 19procentní daň z příjmu.

Vláda schválila doporučení, aby lidem platily očkování proti chřipce pojišťovny
Očkování proti chřipce by v budoucnu měly lidem hradit zdravotní pojišťovny, vyplývá to z návrhu Národního akčního plánu na zvýšení proočkovanosti proti sezónní chřipce, který ve středu schválil Nečasův kabinet. Agenturu Mediafax o tom informoval zdroj obeznámený se zasedáním vlády.

Vláda se seznámila se způsobem dostavby části dálnice D3
Kvůli přehodnocení PPP projektů politiky se nejspíše dálnice D3 nebude tímto investičním stylem stavět, vyplývá to z materiálu, který ve středu projednal kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Navíc podle úředníků nebude mít dálnice požadovaný efekt bez dostavby obchvatu Českých Budějovic.

Lhůta pro hodnocení vědeckých projektů se prodlouží o dva měsíce, odsouhlasila vláda
Délka hodnotící lhůty u veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích by měla být až 240 dnů místo současných 180. V novele zákona, který tuto lhůtu stanovuje a který podle důvěryhodného zdroje agentury Mediafax ve středu schválila vláda, to navrhli poslanci ODS, TOP 09 a VV.

Nečasův kabinet se seznámil s koncepcí boje proti organizovanému zločinu
Analýzu současných trendů zločineckých organizací, harmonogram úkolů jednotlivých ministerstev na národní i mezinárodní úrovni a návrhy dalších opatření obsahuje koncepce boje proti organizovanému zločinu na příští tři roky. S tou se vláda seznámila na svém středečním zasedání.

Ministři se seznámili s dlouhodobou strategií na zvýšení bezpečnosti v dopravě
Snížení počtu usmrcených do roku 2020 na evropskou úroveň je hlavním cílem strategie bezpečnosti silničního provozu pro léta 2011 až 2020, kterou ve středu projednal kabinet Petra Nečase (ODS). Během deseti let by se mělo při plnění strategie zachránit přes 3000 životů, vyplývá z materiálu.

Nečasův kabinet dal zelenou transformaci zdravotních ústavů
Nečasova vláda schválila transformaci zdravotních ústavů a krajských hygienických stanic. Na jejím konci budou v Česku existovat pouze dva centrální zdravotní ústavy a hygienické stanice budou moci samy zrušit a zřizovat svá pracoviště, Mediafaxu to ve středu uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda odročila projednávání výjimky z Listiny základních práv Evropské unie
Projednávání výjimky z Listiny základních práv Evropské unie, kterou si v roce 2009 při podpisu Lisabonské smlouvy vymínil prezident Václav Klaus, Nečasův kabinet na středečním jednání odročil na příští zasedání. Mediafaxu to uvedl nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Nečasův kabinet posvětil zřízení Celní správy ČR
Vláda na svém středečním zasedání schválila návrh zákona o Celní správě České republiky, který reorganizuje celní orgány tak, aby vznikl dvoustupňový systém řízení. Agentuře Mediafax to uvedl nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda neuvažuje o snížení výdajových paušálů pro živnostníky, uvedl premiér Nečas
Výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pro živnostníky zatím žádné snížení nečeká. Plán svého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ve středu odmítl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že jde pouze o úvahy, kterými se kabinet dosud nezabýval.


Prezident

11. srpna 2011

Prezident Klaus posvětil třináct zákonů
Prezident Václav Klaus připojil ve čtvrtek svůj podpis pod třináctku zákonů. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.


Ministerstvo spravedlnosti

8. srpna 2011

Ministerstvo spravedlnosti hledá kandidáty na funkci soudce Evropského soudu pro lidská práva
Ministerstvo spravedlnosti vyhlásilo výběrové řízení na kandidáty pro funkci soudce Evropského soudu pro lidská práva, který by měl do funkce nastoupit 1. listopadu 2012. Zájemci mohou své kandidatury podávat do 24. října, rezort o tom v pondělí informuje na svých internetových stránkách.


Pozn.:

Ústavní soud zrušil snížení soudcovských platů
9. srpna 2011 - Ústavní soud v úterý zrušil snížení soudcovských platů, které prosadila vláda. Verdikt vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že rozhodnutí ÚS vstoupí v platnost dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Ústavní soud rozhodl, že Nejvyšší správní soud může začít trestat exekutory za špatnou práci
10. srpna 2011 - Nejvyšší správní soud bude muset začít projednávat desítky starých kárných řízení s exekutory, které převzal od kárné komise Exekutorské komory. Ve středu o tom rozhodl Ústavní soud, který zamítl návrh NSS na zrušení části exekučního řádu, které trestání exekutorů upravuje a přiděluje k řešení jim.

Novým předsedou Rady České televize se stal Milan Uhde
10. srpna 2011 - Novým šéfem Rady ČT se stal s účinností od 11. srpna na dva roky podle očekávání exministr kultury Milan Uhde. Ve středeční tajné volbě pro něj hlasovalo 12 z 15 radních.

Stát si posvítí na černou práci, vytipovaní nezaměstnaní se budou hlásit na CzechPointech
10. srpna 2011 - Hlásit se na CzechPointech budou muset někteří nezaměstnaní. Stát chce tímto opatřením bojovat proti práci načerno, řekl agentuře Mediafax ve středu mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl.

Majetkové vyrovnání navržené vládní komisí církve přijaly
11. srpna 2011 - Majetkové vyrovnání navržené vládní komisí církve přijaly, až na výjimku, která se týká délky přechodného období. Na čtvrteční tiskové konferenci to potvrdili ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) a arcibiskup Dominik Duka.

Za opakované spáchání stejného přestupku by mohl v budoucnu padnout trest zákazu pobytu
12. srpna 2011 - Za opakované spáchání přestupku úmyslným jednáním, které závažně narušuje veřejný pořádek, by mohl být v budoucnu pachatel potrestán zákazem pobytu po dobu maximálně tří měsíců. Počítá s tím novela zákona o přestupcích, kterou na středeční jednání Nečasova kabinetu předkládají koaliční poslanci.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz