Poslat článek emailem

*) povinné položky
16. 1. 2012
ID: 80102upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 9. 1. 2012 – 15. 1. 2012

Horní parlamentní komora ve druhém čtení schválila senátní návrh zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Norma, která má udělat přítrž tzv. přílepkům k zákonům, putuje do dolní komory, kde se jí budou věnovat také poslanci.

 

Vláda

10. ledna 2012

Vláda usiluje o snížení byrokracie pro podnikatele
Náklady na administrativu pro podnikatele mají být v roce 2014 o 11 miliard korun nižší než v roce 2010, kdy kabinet Petra Nečase (ODS) začal vládnout. Premiér se na tom v úterý shodnul s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (ODS) a společně představili kroky, jak toho dosáhnout.

11. ledna 2012

Nečasův kabinet schválil majetkové vyrovnání s církvemi
Kabinet Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání schválil návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Mediafaxu to potvrdil nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda posvětila státní dluhopisový program
Česká republika vydá v letošním roce státní dluhopisy maximálně za 101 329 627 000 korun a veškeré závazky z nich musí mít splacené nejpozději do 55 let. Vyplývá to z příslušného návrhu zákona, který na svém středečním zasedání schválila vláda, Mediafaxu to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním.

Nečasova vláda schválila návrh na jmenování profesorů
Návrh na udělení profesorských titulů celkem 75 akademickým pracovníkům na svém středečním zasedání posoudil kabinet premiéra Petra Nečase (ODS), uvedl zdroj obeznámený s jednáním. Z materiálu vyplývá, že mezi navrhovanými profesory je 18 žen a věkový průměr kandidátů je 51 let.

Nečas: Návrhem na přejmenování pražského letiště se budeme zabývat na konci čtvrtletí
Peticí, která navrhuje přejmenovat Letiště Praha na Letiště Václava Havla, se koaliční kabinet bude zabývat na konci prvního čtvrtletí letošního roku. Ve středu to potvrdil premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že na středečním jednání vlády se o tom ministři bavili jen krátce.

Vláda se seznámila s pokrokem v začleňování sociálně znevýhodněných dětí v oblasti vzdělávání
Legislativní opatření, sociální stipendia, ale i metodické příručky pro pedagogy jsou součástí programu ministerstva školství, který vloni podpořil úsilí o integraci romských dětí v oblasti vzdělávání. Vyplývá to materiálu, se kterým se na své středeční schůzi seznámil Nečasův kabinet.

Vláda posoudila koncepci rozvoje knihoven na příští tři roky
Digitalizace textových dokumentů, zajištění přístupu k rychlému internetu a zlepšení přístupu pro osoby se zdravotním postižením patří mezi základní cíle koncepce rozvoje knihoven na léta 2012 až 2015. Dokument na svém středečním zasedání schválila vláda, potvrdil Mediafaxu důvěryhodný zdroj.

Vláda přerušila projednávání rozpočtu Pozemkového fondu na letošní rok
Nečasův kabinet na svém středečním zasedání přerušil projednávání rozpočtu Pozemkového fondu na letošní rok, Mediafaxu to sdělil důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním. Předloha mimo jiné počítá s tím, že fond by měl v příštím roce zaniknout.

Nečasův kabinet dal zelenou plánu budování dopravních staveb na příští dva roky
Většina peněz z 66miliardového rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury se použije na dokončení současných projektů a na údržbu silnic a železnic, vyplývá to z materiálu, který ve středu schválila vláda. Mediafaxu to uvedl důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním.

Česko trápí znečištěný vzduch a nárůst nákladní dopravy, uvádí zpráva
Vláda Petra Nečase (ODS) se ve středu seznámila se zprávou o stavu životního prostředí v České republice v roce 2010. Z předlohy vyplývá, že se předloni zhoršila kvalita ovzduší, nákladní silniční doprava se vrátila na předkrizovou úroveň a zvýšilo se vypouštění znečištění do povrchových vod.


Poslanecká sněmovna

11. ledna 2012

Sněmovní hospodářský výbor odložil projednávání liberalizace poštovního trhu
Členové poslaneckého hospodářského výboru ve středu odložili projednávání zákona, který ruší monopolní postavení České pošty pro doručování písemností. O normě, která transponuje takzvanou třetí poštovní směrnici Evropské unie do českého právního řádu, budou znovu jednat na konci února.

Hospodářský výbor o omezení billboardů u dálnic nerozhodnul
Členové sněmovního hospodářského výboru ve středu posunuli rozhodování o novele zákona o pozemních komunikacích, která má omezit od roku 2017 reklamní plochy u dálnic, o týden. Další změnou v zákoně by mohlo být zavedení slev na mýtném pro často jezdící vozidla.

Hospodářský výbor podpořil návrh na legalizaci vozítek za kolem
Přívěsný vozík za kolem by mohla legalizovat novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou ve středu podpořil poslanecký hospodářský výbor. Mediafax o rozhodnutí výboru informoval předkladatel návrhu Václav Cempírek (TOP 09).

12. ledna 2012

Zahraniční výbor sněmovny žádá Kanadu o zrušení víz
Šéf sněmovního zahraničního výboru David Vodrážka (ODS) zaslal Evropské komisi a kanadským institucím dopis, v němž žádá o zrušení víz do Kanady pro české občany. Reagoval na podnět poslankyně Lenky Andrýsové (VV), informoval ve čtvrtek mluvčí Věcí veřejných Pavel Reichard.

Organizační výbor zamítl cestu svých kolegů do Venezuely
Sněmovní výbory budou mít v letošním roce na výjezdy do zahraničí stejnou částku jako loni, tedy 12 milionů korun, prozradila po čtvrtečním jednání organizačního výboru předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Organizační výbor plán cest prozatím neschválil, již ale zamítl cestu do Venezuely.

Poslanci nejsou přesvědčeni o správnosti sloučení Státní opery s Národním divadlem
Důvody, které vedly ministerstvo kultury k rozhodnutí o fúzi Státní opery Praha s Národním divadlem, nejsou přesvědčivé. Rezort tak bude muset vyhodnotit dosavadní kroky a do konce května o nich informovat poslance, rozhodli ve čtvrtek jednomyslně všichni členové sněmovního petičního výboru


Senát

11. ledna 2012

Senát chce změnit jednací řád sněmovny a zrušit přílepky k zákonům
Horní parlamentní komora ve středu ve druhém čtení schválila senátní návrh zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Norma, která má udělat přítrž tzv. přílepkům k zákonům, putuje do dolní komory, kde se jí budou věnovat také poslanci.

Senát sněmovně vrátil zákon o podporovaných zdrojích energie
Zákon, který sjednocuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů, bude muset znovu projednat Poslanecká sněmovna. K vládní normě totiž ve středu Senát přijal rozsáhlý pozměňovací návrh.

Senátoři si chtějí posvítit na hospodaření politických stran
Do druhého čtení prošel ve středu v horní parlamentní komoře senátní návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Ten si klade za cíl radikálně omezit náklady na volební kampaně a zvýšit transparentnost hospodaření politických stran.


Ministerstvo spravedlnosti

9. ledna 2012

Ministr Pospíšil podal kárné žaloby na čtyři pražské vrchní žalobce
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pondělí podal kárné žaloby na čtyři pražské žalobce kvůli kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), informovala Mediafax mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Jsou jimi Vlastimil Rampula, Libor Grygárek, Ladislav Letko a Marcela Kratochvílová.


Pozn.:

Ústavní soud se bude zabývat návrhem ČSSD na zrušení 14 reformních zákonů
9. ledna 2012 - Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh ČSSD na zrušení celkem 14 reformních zákonů, které prosadila vláda Petra Nečase (ODS) na schůzi Poslanecké sněmovny v listopadu loňského roku. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala mluvčí ÚS Jana Pelcová.

ÚS uznal stížnost na postup soudů při rozhodování o minulých poměrech v ODS v Praze 5
9. ledna 2012 - Ústavní soud v pondělí zrušil rozhodnutí soudů ohledně bývalých poměrů v ODS v Praze 5. Soud uznal, že bylo porušeno základní právo stěžovatelů sdružovat se v politických stranách, sdělila agentuře Mediafax mluvčí ÚS Jana Pelcová.

Ústavní soud uznal stížnost Prahy proti verdiktům na odhlučnění magistrály
11. ledna 2012 - Praha uspěla ve středu u Ústavního soudu se stížností proti verdiktu Nejvyššího soudu, kterým měla zabránit hlučnosti na magistrále. Případ budou muset znovu projednat soudy.

NSS: Drogově závislým bez peněz by měl léčbu hradit stát
11. ledna 2012 - Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl, že člověku závislému na návykových látkách, jehož léčba skončila kvůli nedostatku peněz, by měl hradit stát ze svých prostředků. Agenturu Mediafax o tom informovala ve středu informovala mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Ústavní soud: Nelze převést odsouzeného do výkonu trestu, pokud rozsudek nenabyl právní moci
12. ledna 2012 - Obecné soudy nemohou poslat odsouzeného z vazby do výkonu trestu, pokud rozsudek nenabyl právní moci. Takové rozhodnutí je protiprávní, řekla ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Ústavní soud obdržel návrh senátorů na zrušení části reformy zdravotnictví
12. ledna 2012 - Ústavní soud dostal návrh senátorů na zrušení části reformy zdravotnictví. Jak ve čtvrtek informovala agenturu Mediafax mluvčí ÚS Jana Pelcová, zákonodárci napadají vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech a další věci.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz