9. 1. 2017
ID: 104665

Nový rok s novým občanským zákoníkem aneb Právní život

Zdroj: Jan Januš

Závěr loňského roku přinesl v právní oblasti jedno netradiční překvapení. V posledním dni v roce, na Silvestra, nevyšel ve Sbírce zákonů ani jeden právní předpis. Jaká změna oproti letem předcházejícím, napadá nás. Naše radost ale vyprchá ve chvíli, kdy si vzpomeneme, že tomu tak bylo patrně jen díky tomu, že šlo o sobotu.

Na druhou stranu, v pátek 30. prosince 2016 vyšlo ve Sbírce zákonů jen jedenáct publikací. Hned šest z nich sice byly zákony a minimálně jedna z novel je opravdu důležitá pro všechny, celkově ale nejde o nijak ohromující počet. Důležité je, že se díky zákonu č. 460/2016 Sb. poprvé posouvá nový občanský zákoník, což je jistě historický okamžik. Ve stejné částce se objevila také novela zákona o obchodních korporacích. Oba předpisy účinnosti nabydou během letošního roku (až na některé výjimky v novele občanského zákoníku) - s novým rokem nová pravidla pro život.

Cestou modernizace se vydala také Česká advokátní komora. Na konci loňského roku spustila svůj nový účet na sociální síti Twitter. Po prvním lednovém týdnu sice měla jen 20 followerů, rozjezdy podobných projektů ale bývají obecně složité, tak z toho nelze nic vyvozovat. Naopak, komoru se hodí pochválit, informovat o novinkách právě prostřednictvím Twitteru je více než vhodné. Snad se advokátům podaří být obsahově stejně přitažliví (pokud tedy vůbec lze pro něco z právního prostředí použít takovéto hodnocení), jako je například Ústavní soud. Ten pravidelně informuje o důležitých nálezech, přičemž se mu opravdu daří vystihnout v omezené délce tweetu z rozhodnutí to nejpodstatnější.

Na Twitteru je třeba i Nejvyšší soud, Ministerstvo spravedlnosti, veřejný ochránce práv (respektive ombudsmanka) či přímo ministr spravedlnosti Robert Pelikán nebo jeho předchůdkyně Helena Válková. V letošním politicky i právně klíčovém roce – o všech možných volbách, které nás čekají, jste už jistě slyšeli – lze navíc očekávat, že právních profilů na Twitteru přibude. A půjde tak jistě o další názorové kolbiště.

Exekutory čekají další složitosti. Musí totiž obsadit řadu exekutorských úřadů, třeba hned dva v Ostravě, jedno z tamějších výběrových řízeních je navíc vypsáno opakovaně. Noví exekutoři se hledají i do Liberce, Loun, Sokolova či Zlína. Je přitom zajímavé, že v Ostravě působí přímo prezidentka komory Pavla Fučíková, v Liberci zase výrazný člen prezidia komory Petr Polanský, o jejich úřady ale samozřejmě nejde. Petr Polanský přitom opakovaně mluví o tom, s jak obrovskými náklady je vstup do této profese spojen. Obsadit takové množství úřadů tedy nebude v současné situaci – kdy se snižuje tarif a ve společnosti obecně stále panuje protiexekutorská hysterie – nic jednoduchého.


Jan Januš


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz