23. 3. 2016
ID: 100895

Video rozhovor s Janem Kyselou

Zdroj: shutterstock.com

eFocus

Aplikují právo jinak muži a jinak ženy? V čem by naše Ústava měla být jiná a lepší? Proč bychom neušetřili, kdybychom zrušili Senát? A proč je dobré při výuce občas sáhnout po takových „učebních pomůckách“ jako je třeba Pán prstenů? To vše a mnohé další se dozvíte v rozhovoru s Janem Kyselou, uznávaným odborníkem na Ústavu a čerstvým držitelem ocenění Právník roku v kategorii Občanská a lidská práva a právo ústavní.

Řada učitelů se o své studenty nezajímá, mají jakýsi stud. I mně trvalo několik let, než jsem se přesvědčil, že zajímat se o studenty není hřích, ale bonus. Navíc je na mě asi poznat, že mě to, co vyučuji, baví,“ komentuje svou fakultní popularitu Jan Kysela - nejen čerstvý Právník roku, ale také oblíbený pedagog na pražské právnické fakultě, kde vede Katedru sociologie a politologie. Podle něj se často kritizovaná úroveň českého právnického vzdělávání neustále zlepšuje, ať již nabídkou předmětů, kvalitou výuky či servisem pro studenty. Že jsme horší, než jiné západoevropské fakulty přičítá Kysela i (ne)ochotě studentů se studiu věnovat. „Když od prvního ročníku chodíte zalívat kytky do advokátní kanceláře, tak té škola ani nedáte šanci, aby vás formovala.“ V rozhovoru s Janem Kyselou se též například dozvíte, jestli právo aplikují jinak ženy než muži, nebo proč při výuce často odkazuje na Pána prstenů.

Jan Kysela bezesporu patří mezi nejrenomovanější odborníky na ústavní právo. Často komentuje aktuální politické dění a různé přestřelky hraničící s ústavností. Jak se ale dívá na českou Ústavu jako takovou a co by v ní mohlo nebo mělo být jinak a lépe? A jak hodnotí roli senátu, s nímž spolupracuje a který považují dle průzkumů veřejného mínění za zbytečný dvě třetiny občanů?  Nebyla by lepší například Rada moudrých?

Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz.

Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či advokáti Karel Muzikář a Jaroslav Havel a další.© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz