7. 3. 2016
ID: 100726

Video rozhovor s JUDr. Jiřím Pospíšilem

Zdroj: shutterstock.com

eFocus

Digitální technologie jsou každodenní součástí života obyvatel celé Evropské unie. Na druhou stranu však stále existuje řada omezení, která logicky končí nebo začínají na hranicích jednotlivých států. Evropská komise proto připravuje strategii jednotného digitálního trhu, která by měla ve výsledku přinést zjednodušení nejenom pro firmy, ale také pro jednotlivce. Na toto téma hovořila Jolana Voldánová s poslancem Evropského parlamentu Jiřím Pospíšilem.

V rozhovoru Jiří Pospíšil mluví o tom, že sice máme schengenský prostor, ale zapomínáme, že některé jiné hranice mezi státy EU stále přetrvávají. Například právě ty mezi jednotlivými digitálními trhy. Evropská komise se proto snaží „rozbourat“ hranice mezi jednotlivými 28 digitálními trhy a vytvořit jeden velký digitální trh, kde budou moci všichni občané volně bez omezení nakupovat a firmy volně prodávat. Europoslanec hovoří o tom, co takový krok bude znamenat pro české podnikatele. I o přínosu pro celou EU. Uvádí, že podle studií by funkční digitální trh mohl přinést ročně 415 miliard euro.

Upozornil také na to, že české malé a střední firmy (v rámci srovnání s ostatními zeměmi EU) nejvíce prodávají zboží na internetu, celkem 27%. Např. v Bulharsku je to 6%. Jednotný digitální trh by tak pro ně měl jednoznačně obrovský byznysový přínos. Naopak česká vláda, resp. elektronizace veřejné správy jsou až na samém konci žebříčku.

Jiří Pospíšil dále hovořil o tom, co ještě bude třeba udělat, abychom se jednotnému digitálnímu trhu přiblížili. Co považuje za nejdůležitější kroky, které by měly proběhnout jako první i jaký je aktuální stav přípravy jednotlivých kroků.

Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz.

Vydavatelství EPRAVO.CZ v roce 2014 spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková či její nástupce Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či významní advokáti Tomáš Sokol, Jaroslav Havel či Karel Muzikář.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz