10. 1. 2017
ID: 104700

Video rozhovor s Michalem Vepřekem

Zdroj: shutterstock.com

Kolektivní vyjednávání, tedy vyjednávání mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací o mzdových a dalších pracovních podmínkách mají v nejednom případě velmi rušný průběh. Zvláště u velkých organizací, například mladoboleslavské škodovky či Českých drah, se pak mnohdy nevyhnou ani zájmu médií. Právě přelom roku je přitom obdobím, kdy kolektivní vyjednávání nejčastěji probíhají. Téma pro specialistu na pracovní právo, advokáta Michala Vepřeka z advokátní kanceláře Vepřek, Caska, Vlachová.

Na začátku rozhovoru Michal Vepřek popisuje, jak vlastně taková odborová organizace vzniká. Vysvětluje, že jde sice o spolek, jak ho zná občanský zákoník, ovšem se zvláštním postavením. Na založení přitom stačí tři lidé, což podle Michala Vepřeka bývá někdy ze strany zaměstnanců zneužíváno, u jednoho zaměstnavatele pak vzniká i více odborových organizací. Popisuje, jak to vypadá v praxi a jak potom probíhají jednání. Upozorňuje, že situace pak může být dost nepřehledná a komplikovaná a vysvětluje proč.

Následně se věnuje problematice odborových funkcionářů, kde je často diskutovaným tématem jejich „nedotknutelnost“. Michal Vepřek potvrzuje, že v případě výpovědí dochází zpravidla na soudní spory o neplatnost výpovědi, zaměstnavatel si ji musí „obhájit“.

V další části rozhovoru advokát odpovídá na otázky týkající se samotné kolektivní smlouvy. Hovoří o tom, jakou má povahu a sílu ve vztahu k vnitřním předpisům u zaměstnavatele. Označuje ji za „firemní zákon“. Vysvětluje, co v ní lze dohodnout a co nikoliv. Zabývá se rovněž tím, jaká pravidla pro kolektivní vyjednávání platí i jaká jsou možná řešení situace, kdy se zaměstnavatel s odboráři nemůže dohodnout. Popisuje úlohu zprostředkovatelů, rozhodců i soudů, hovoří o krajním řešení, kterým je stávka nebo výluka. Zastává přitom názor, že vítězem je vždy ten, kdo se dokáže dohodnout. Konflikt podle Michala Vepřeka nepřináší nic dobrého ani pro jednu stranu.

Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce epravo.cz. Po 14 dnech od uveřejnění jsou videa k dispozici v archivu zde.

Vydavatelství epravo.cz spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například ministr spravedlnosti Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či advokáti Karel Muzikář a Jaroslav Havel a další.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz