epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Vyhláška ze dne 30.8.1957 o přihlašování vynálezů do ciziny a o využití vynálezů v poměru k cizině

30.8.1957 | Sbírka:  167/1957 Ú.l. | Částka:  85/1957ASPI

Vztahy

Nadřazené: 34/1957 Sb.
Pasivní derogace: 84/1972 Sb.
167/1957 Ú.l.
VYHLÁŠKA
předsedy Státního úřadu pro vynálezy a normalisaci
ze dne 30. srpna 1957
o přihlašování vynálezů do ciziny a o využití vynálezů v poměru k cizině.
Předseda Státního úřadu pro vynálezy a normalisaci v dohodě s ministrem zahraničního obchodu stanoví podle § 25 odst. 3 zákona č. 34/1957 Sb., o vynálezech, objevech a zlepšovacích návrzích:
Část první.
Přihlašování vynálezů, učiněných v Československé republice, do ciziny.
§ 1.
(1) Českoslovenští občané, jakož i státní orgány a československé právnické osoby mohou podat přihlášku vynálezu do ciziny pouze se souhlasem Státního úřadu pro vynálezy a normalisaci (dále jen "Úřad") a prostřednictvím Československé obchodní komory v Praze.
(2) Úřad dá souhlas k přihlášení vynálezu do ciziny na návrh původce (jeho dědice) nebo toho, komu přísluší právo vynálezu využívat, jde-li o vynález důležitý s hlediska československých zájmů, byl-li vynález přihlášen k patentování v Československu a nebyly-li Úřadem shledány závady, pokud jde o požadavek novosti vynálezu.
§ 2.
Důležitost vynálezu s hlediska československých zájmů posuzují ústřední úřady nadřízené orgánům nebo podnikům, jejichž oboru práce nebo provozu se vynález týká, nebo organisace jimi pověřené, ve spolupráci s ministerstvem zahraničního obchodu a podniky zahraničního obchodu.
§ 3.
Důležitost vynálezu s hlediska československých zájmů (dále jen "důležitost") je dána zejména, je-li možno očekávat vývoz předmětů, vyrobených podle vynálezu, nebo je-li odůvodněn předpoklad, že může dojít ke sjednání licenční smlouvy nebo smlouvy o prodeji vynálezu s cizincem nebo i z jiných závažných důvodů.
§ 4.
(1) Ústřední úřady nadřízené orgánům nebo podnikům (dále jen "ústřední úřady"), jejichž oboru práce nebo provozu se vynález týká, nebo organisace jimi pověřené jsou povinny ve spolupráci s ministerstvem zahraničního obchodu a s podniky zahraničního obchodu zkoumat důležitost těch vynálezů, které jsou předměty přihlášek, podaných podle § 2 odst. 3 zákona, nebo které byly odevzdány státu, nebo vynálezů, jejichž přihlašovatel projevil vůli uzavřít smlouvu o využití vynálezu; dále jsou povinny pečovat o řádné a včasné přihlášení vynálezu do ciziny.
(2) Rovněž dospěje-li Úřad k názoru, že by předmět přihlášky měl býti přihlášen do ciziny, upozorní na to neprodleně přihlašovatele a ve spolupráci s ním zašle příslušnému ústřednímu úřadu popis a výkresy vynálezu k provedení průzkumu důležitosti.
(3) Ústřední úřady nebo jimi pověřené orgány a organisace provedou šetření o důležitosti neprodleně a podají Úřadu návrh na přihlášení vynálezu do ciziny s odůvodněním do 6 měsíců od podání přihlášky vynálezu. V návrhu na přihlášení do ciziny musí být uvedeny jednotlivé státy, do kterých se navrhuje vynález přihlásit.
(4) O návrhu rozhodne Úřad po uvážení všech okolností. Úřad nemůže odepřít souhlas k přihlášení vynálezu v cizině, zjistí-li orgány a organisace uvedené v § 2, že jde o důležitý vynález a jsou-li splněny i ostatní předepsané náležitosti.
(5) Úřad rozhodne o souhlasu s přihlášením vynálezu nejdéle do 1 měsíce od dojití návrhu podle odstavce 3, a o svém rozhodnutí vyrozumí neprodleně orgán nebo organisace, které návrh podaly, ministerstvo zahraničního obchodu a Československou obchodní komoru.
(6) Ústřední úřady a Československá obchodní komora dbají, aby nebylo ohroženo podání přihlášky vynálezu hospodářsky důležitého do ciziny, zejména aby vynález byl v cizině zpravidla přihlášen před uplynutím 12 měsíční prioritní lhůty stanovené Pařížskou unijní úmluvou.
(7) Úřad provede řádný a včasný průzkum přihlášek vynálezů, které byly shledány hospodářsky důležité pro přihlášení v cizině.
§ 5.
Původce (dědic), orgán nebo organisace, jimž byl dán souhlas k přihlášení vynálezu v cizině, jsou povinni předat přihlášku k potřebným náležitostem bezodkladně Československé obchodní komoře.
§ 6.
(1) Československá obchodní komora prozkoumá, zda předložená přihláška má potřebné náležitosti požadované právními předpisy státu, v němž má být podána.
(2) Je-li nebezpečí, že uplyne lhůta k uplatnění práva přednosti, může Československá obchodní komora podat přihlášku i bez těchto náležitostí, je-li možno očekávat, že je bude možno doplnit během patentního řízení. Jinak vrátí přihlášku k doplnění, nejde-li o náležitosti, které je povinna opatřit Československá obchodní komora sama.
(3) Československá obchodní komora vykonává za účasti přihlašovatele i další práce, spojené s řízením o přihlášce v cizině.
(4) Je-li přihlašovatelem státní orgán nebo podnik socialistického sektoru, může Československá obchodní komora přenechat mu po podání přihlášky v cizině další sledování přihlášky vynálezu. V tomto případě je přihlašovatel povinen podat Československé obchodní komoře zprávu o průběhu i o konečném vyřízení přihlášky.
§ 7.
(1) Československá obchodní komora vede evidenci vynálezů československých vynálezů přihlášených k patentování do ciziny. Evidenci vede tak, aby vyhovovala pro statistické údaje a pod.
(2) Evidence obsahuje zejména: jméno a příjmení (název) přihlašovatele, bydliště nebo sídlo, jméno států, do kterých byl vynález přihlášen, zda a kdy byl tam udělen patent, jakož i zda byla uzavřena licenční smlouva nebo smlouva o prodeji patentu a pod.
(3) Československá obchodní komora také dbá o udržování zahraničních patentů, upozorňuje majitele zahraničních patentů na končící lhůty a provádí na jejich náklady úhrady poplatků do ciziny.
§ 8.
Odvolat přihlášku vynálezu v cizině nebo upustit od udržování patentu uděleného v cizině lze jen s předchozím souhlasem Úřadu; o udělení souhlasu rozhodne Úřad v dohodě s příslušným výrobním ministerstvem a ministerstvem zahraničního obchodu.
Část druhá.
Využití vynálezů československých vynálezů v cizině.
§ 9.
Českoslovenští občané mohou uzavřít smlouvu o využití přihlášky vynálezu podané v cizině, nebo patentu uděleného v cizině, jen za souhlasu Úřadu a podle směrnic vydávaných ministerstvem zahraničního obchodu prostřednictvím Československé obchodní komory.
§ 10.
(1) Československá obchodní komora dbá o to, aby získala zájemce k uzavření smlouvy.
(2) Původci, jakož i orgány a organisace, jsou povinni upozorňovat Československou obchodní komoru na zájem cizinců o vynálezy československých vynálezců, přihlášené nebo patentované v cizině a vyjadřují se o účelnosti a výhodnosti uzavření smlouvy.
(3) Jednání o využití vynálezů československých vynálezců v cizině vede Československá obchodní komora za spolupráce původce, orgánu nebo organisace, které uzavřely smlouvu s původcem, a podniků zahraničního obchodu.
§ 11.
(1) Ústřední úřady předají do 6 měsíců ode dne vyhlášení této vyhlášky soupis zahraničních patentů a přihlášek vynálezů, které byly státem přijaty podle zákona č. 6/1952 Sb., o vynálezech a zlepšovacích námětech, nebo o nichž byla uzavřena s původcem smlouva podle § 3 zákona a jejichž předmět není využíván pro vývoz, příslušným podnikům zahraničního obchodu s výstižným popisem jejich technického a hospodářského významu. Podniky zahraničního obchodu prozkoumají možnost jejich využití v cizině uzavřením licenční smlouvy nebo smlouvy o jejich prodeji.
(2) Ústřední úřady předají do 8 měsíců ode dne vyhlášení této vyhlášky příslušným podnikům zahraničního obchodu soupis zahraničních přihlášek a patentů využívaných na výrobcích určených pro vývoz. Ústřední úřady jsou dále povinny předávat příslušným podnikům zahraničního obchodu do jednoho měsíce po uplynutí kalendářního pololetí seznam přihlášek vynálezů, využívaných nebo které budou využívány na výrobcích určených pro vývoz a které byly přihlášeny v cizině v uplynulém pololetí. V soupisu a seznamech uvedou výstižný popis technického nebo hospodářského významu vynálezů.
(3) Podniky zahraničního obchodu využívají zahraničních přihlášek a patentů ve svém vývozním oboru, sledují jejich využívání a podávají příslušným orgánům a organisacím zprávu o využívání zahraničních patentů i přihlášek vynálezů československých přihlašovatelů.
Část třetí.
§ 12.
Způsobem uvedeným v § 1 až 10 se postupuje při přihlašování užitných vzorů a při uzavírání smluv o využití předmětů užitných vzorů přihlášených v zemi, kde je jejich ochrana zavedena.
Část čtvrtá.
Využití československé přihlášky vynálezu nebo československého patentu cizincem.
§ 13.
(1) Českoslovenští občané mohou udělit cizincům souhlas k využití československé přihlášky vynálezu nebo československého patentu jen se souhlasem Úřadu a podle směrnic vydávaných ministerstvem zahraničního obchodu prostřednictvím Československé obchodní komory.
(2) Úřad dá souhlas k uzavření smlouvy o využití, nejsou-li smlouvou ohroženy zájmy národního hospodářství a souhlasí-li s tím ústřední úřad, jehož oboru práce nebo provozu se vynález týká.
Část pátá.
Společná ustanovení.
§ 14.
(1) Náklady na přihlášení vynálezu, na řízení o přihlášce, udělení patentu nebo jeho udržování v cizině hradí Československé obchodní komoře ten, komu přísluší právo nakládat vynálezem nebo ten, kdo se zavázal k náhradě těchto nákladů.
(2) Přihlašuje-li vynález v cizině původce (dědic) na výzvu Úřadu, nebo udržuje-li patent v cizině z téhož důvodu, může mu Úřad poskytnout zálohu na tyto náklady. Záloha se vyúčtuje původci (jeho dědici) jedině tehdy, dojde-li k využití vynálezu, v cizině. Požadovaná částka nesmí být však vyšší, než je úplata, kterou dostane původce (dědic) za využití vynálezu.
§ 15.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 15. srpna 1957.
Předseda:
Dr. Čepička v. r.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 03.06.2022Aktuální judikatura k rodinnému právu, zejména k otázkám péče o děti a jejich výživy (online - živé vysílání) - 3.6.2022
  • 10.06.2022Změny v úpravě ochrany spotřebitele (online - živé vysílání) - 10.6.2022
  • 14.06.2022Tax Compliance 2022 – daňová rizika pro podnikatele z pohledu soudce, advokáta a daňového poradce (online - živé vysílání) - 14.6.2022
  • 17.06.2022Aktuální otázky v zadávání veřejných zakázek (online - živé vysílání) - 17.6.2022
  • 24.06.2022Nová úprava prodeje zboží v obchodě (online - živé vysílání) - 24.6.2022

Online kurzy

  • Aktuality z práva veřejných zakázek (květen 2022)
  • Kryptoaktiva z pohledu veřejnoprávní regulace
  • Spolky pohledem daňového práva
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (duben 2022)
  • Nová právní regulace digitálního trhu a služeb
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2022
  • Monitoring judikatury (24 měsíců)
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)
  • Monitoring judikatury (6 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Právo zaměstnanců být off-line
  • Přípustnost změn smlouvy na veřejnou zakázku z důvodu neočekávaného nárůstu cen energií
  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • Právo na informace
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Právní svět není konzervativní. Inovovali jsme vždy
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • 10 otázek pro … Filipa Petráše
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?
  • Sberbank CZ a proces její likvidace
  • Identifikace spoluvlastnického podílu na nemovitosti jinak než číselným označením

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Advokacie (exkluzivně pro předplatitele)

Povinnost podat kontrolní hlášení podle § 101c zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném do 30. 6. 2017, není v rozporu s povinností advokáta zachovávat...

Mezinárodní ochrana (exkluzivně pro předplatitele)

Ministerstvo vnitra může zamítnout žádost o udělení mezinárodní ochrany jako zjevně nedůvodnou podle § 16 odst. 2 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, pouze pokud informace o zemi...

Pobyt cizinců (exkluzivně pro předplatitele)

Rozhoduje-li správní orgán v pobytových věcech cizince pobývajícího na území České republiky na základě obsahu utajované informace, má v každém případě povinnost seznámit...

Právo na informace

Rozporuje-li právnická či fyzická osoba, po které jsou požadovány informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění účinném od 2. 1. 2020, své...

Spotřební daně (exkluzivně pro předplatitele)

Smyslem požadavku vybavit dopravované vybrané výrobky příslušnými doklady (§ 5 odst. 6 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních) je umožnit při kontrole identifikaci výrobků a...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.