epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Vyhláška ze dne 28.2.1968, kterou se provádí zákon o státním zkušebnictví

9.3.1968 | Sbírka:  32/1968 Sb. | Částka:  10/1968ASPI

Vztahy

Nadřazené: 30/1968 Sb.
Pasivní derogace: 136/1982 Sb.
32/1968 Sb.
VYHLÁŠKA
Úřadu pro normalizaci a měření
ze dne 28. února 1968,
kterou se provádí zákon o státním zkušebnictví
Úřad pro normalizaci a měření stanoví podle § 35 odst. 1 zákona č. 30/1968 Sb., o státním zkušebnictví (dále jen zákon):
ČÁST I
Řízení ve věcech státního zkušebnictví
§ 1
Přihlašování výrobků k hodnocení
(1) Výrobky podléhající hodnocení stanoví Úřad pro normalizaci a měření (dále jen "Úřad") výnosem s uvedením státní zkušebny, která je pro jejich hodnocení příslušná. Výnos uveřejňuje Úřad ve Věstníku Úřadu pro normalizaci a měření (dále jen "Věstník"); týká-li se výnos jen výrobků jediného přihlašovatele, 1) zasílá se výnos přímo přihlašovateli.
(2) Přihlašovatel je povinen přihlásit u státní zkušebny výrobky podléhající hodnocení do 45 dnů po uveřejnění ve Věstníku, popřípadě ode dne doručení, byl-li výnos zaslán přihlašovateli přímo.
(3) Výrobky, které v době uveřejnění, popřípadě doručení výnosu nejsou ještě uvedeny do oběhu, je přihlašovatel povinen přihlásit nejpozději do 30 dnů před jejich uvedením do oběhu.
(4) Státní zkušebna může v odůvodněných případech tyto lhůty pro přihlášení výrobku k hodnocení prodloužit, nejvýše však o dalších 30 dnů.
(5) Přihlašování výrobků k hodnocení se provádí na zvláštním tiskopise vydaném příslušnou státní zkušebnou. Přihlašovatel je povinen zároveň s přihláškou předložit dokumentaci v rozsahu stanoveném v tiskopise.
(6) Vyplyne-li dodatečně z údajů uvedených přihlašovatelem, že nejsou dány důvody pro hodnocení (§ 14 zákona), oznámí státní zkušebna po projednání s Úřadem přihlašovateli, že výrobek hodnocení nepodléhá.
§ 2
Přihlašování výrobků ke schvalování
(1) Výrobky podléhající schvalování stanoví Úřad výnosem, ve kterém též uvede, z kterých hledisek (§ 20 odst. 2 zákona) je výrobek schvalován, a státní zkušebnu, která je ke schvalování výrobků oprávněna. Výnos uveřejňuje ve Věstníku.
(2) Výrobky podléhající schvalování přihlásí přihlašovatel na zvláštním tiskopise, vydaném příslušnou státní zkušebnou. Přihlašovatel je povinen zároveň s přihláškou předložit dokumentaci v rozsahu stanoveném v tiskopise.
§ 3
Vzorky výrobků
(1) Vzorkem se rozumí ekonomicky a technicky nezbytně potřebné množství výrobků stanovené státní zkušebnou, pokud toto množství nevyplývá z příslušné československé státní normy.
(2) Vybírá-li si sama státní zkušebna vzorek výrobku, činí tak za podmínek předepsaného vzorkování, statistické přejímky nebo jiným obvyklým způsobem. Odebrání vzorků výrobku u jiných organizací oznámí státní zkušebna přihlašovateli do 3 dnů po odebrání. Přihlašovatel je povinen nejpozději do 30 dnů po odebrání tyto výrobky nahradit nebo uhradit, pokud se s organizací nedohodne jinak.
(3) Je-li to hospodárnější a není-li tím ohrožena nestrannost a technická náročnost zkoušek, stanoví státní zkušebna, že technické zkoušky vzorku budou provedeny přímo u přihlašovatele s použitím jeho zkušebního zařízení. V tomto případě je přihlašovatel povinen oznámit státní zkušebně ve lhůtě jí určené, že vzorek a zkušební zařízení jsou připraveny ke zkouškám tak, jak stanovila státní zkušebna.
§ 4
Provádění kontroly
(1) Státní zkušebna kontroluje zhodnocené a schválené výrobky v rozsahu stanoveném Úřadem.
(2) Kontrolní zkoušky výrobků provádí pověřený pracovník státní zkušebny na místě, popřípadě vzorky výrobku odebere, zapečetí a odešle ke zkoušce do laboratoře (zkušebny); způsob zkoušky určí státní zkušebna.
§ 5
Rozhodování o výsledcích hodnocení, schvalování a kontroly
(1) Státní zkušebna je povinna rozhodnout o hodnocení výrobku do 60 dnů a o schvalování výrobku do 30 dnů ode dne ukončení technických zkoušek, uzavřených závěrečným protokolem.
(2) Jestliže se ve lhůtě stanovené v odst. 1 ukáže, že je třeba, aby si státní zkušebna opatřila další podklady pro rozhodnutí, prodlužuje se lhůta pro vydání rozhodnutí o dobu potřebnou k předložení a zpracování vyžádaných podkladů. Státní zkušebna je povinna toto prodloužení sdělit přihlašovateli s uvedením důvodů.
(3) Orgány státního zkušebnictví mohou pro svoje rozhodnutí o hodnocení nebo schválení výrobku použít též výsledky zkoušek a posudky, které provedly zahraniční zkušební organizace.
(4) Rozhodnutí o hodnocení se zasílají spolu se závěrečnou zprávou přihlašovateli a Úřadu. Závěrečnou zprávou se rozumí závěrečný protokol doplněný o posouzení vlastností výrobku hodnotitelskou komisí a o podrobné zdůvodnění rozhodnutí státní zkušebny. Zařazuje-li se výrobek do prvního nebo třetího stupně jakosti, zasílá se rozhodnutí příslušnému cenovému orgánu; při zařazení výrobku do třetího stupně jakosti také okresnímu národnímu výboru příslušnému podle sídla přihlašovatele.
(5) Rozhodnutí o schválení výrobku spolu se závěrečným protokolem se zasílají přihlašovateli; Úřadu se zasílají rozhodnutí bez závěrečného protokolu.
(6) Rozhoduje-li státní zkušebna na základě výsledku kontroly podle ustanovení § 19 nebo § 23 zákona, vydá rozhodnutí nejpozději do 15 dnů po ukončení kontrolních zkoušek uzavřených protokolem. Rozhodnutí včetně protokolu se zasílají přihlašovateli a Úřadu. Kromě toho se zasílají rozhodnutí o přeřazení výrobku do nižšího stupně jakosti příslušnému cenovému orgánu a rozhodnutí o přeřazení do třetího stupně jakosti také okresnímu národnímu výboru příslušnému podle sídla přihlašovatele.
(7) Výsledky hodnocení a jejich změny jsou uveřejňovány způsobem určeným Úřadem.
(8) Seznam schválených výrobků a jeho změny uveřejňuje Úřad ve Věstníku nebo může pověřit příslušnou státní zkušebnu, aby vydala seznam výrobků, které sama schválila.
§ 6
Řízení o pořádkových opatřeních
Dokáže-li se okolnost postižitelná pokutou podle ustanovení § 29 zákona, vyzve Úřad přihlašovatele, aby mu podal výkaz dodávek výrobku a výpočet výše pokuty. Na základě výkazu a výpočtu, popřípadě na základě dalších zjištění, vyměří Úřad přihlašovateli pokutu. Stejně postupuje Úřad i vůči jiné organizaci, má-li být postižena podle ustanovení § 29 odst. 1 a 4 zákona.
§ 7
Průkazy orgánů státního zkušebnictví
Při výkonu státního zkušebnictví, zejména podle ustanovení § 28 zákona, se pověření pracovníci orgánů státního zkušebnictví vykazují zvláštními průkazy.
ČÁST II
Označování zhodnocených a schválených výrobků
§ 8
(1) Státní zkušebna stanoví
a) v rozhodnutí o hodnocení výrobku, zda výrobek zařazený do prvního nebo druhého stupně jakosti smí být označován značkou příslušného stupně jakosti;
b) v rozhodnutí o schválení výrobku, zda přihlašovatel má povinnost označovat schválený výrobek příslušnou schvalovací značkou.
(2) Značky jsou uvedeny v příloze. Podrobnosti provedení značek stanoví československá státní norma. 1)
(3) Značky musí být čitelné a trvanlivé a musí být provedeny stejným způsobem jako ostatní předepsané údaje a umístěny v blízkosti označení výrobce. Výjimečně mohou být provedeny jiným způsobem, který musí být schválen příslušnou státní zkušebnou.
ČÁST III
Úhrady za výkon státního zkušebnictví
§ 9
Úhrada za hodnocení a schvalování výrobků
(1) Výše úhrady za hodnocení a schvalování výrobků, fakturované přihlašovateli, se určí podle ceníku. Není-li výše úhrady ceníkem stanovena, určí se na základě individuální kalkulace, při níž je možno použít i předem vypracovaného ceníku dílčích výkonů nebo předem vypracované sazby za zkušební hodinu.
(2) Ceníky, sazby a kalkulační vzorce schvaluje po dohodě s Úřadem ústřední orgán, jemuž je státní zkušebna organizačně podřízena.
§ 10
Úhrada za odvolací řízení při hodnocení nebo schvalování výrobků
(1) Jsou-li odvolání, popřípadě rozklad zamítnuty, zaplatí přihlašovatel Úřadu úhradu ve stejné výši, jaká mu byla fakturována za hodnocení nebo schválení výrobku. Úřad může v odůvodněných případech tuto částku snížit.
(2) Je-li zamítnuto odvolání proti přeřazení výrobku do nižšího stupně jakosti, popřípadě proti odnětí zařazení do stupně jakosti nebo odnětí schválení (§ 19 a § 23 zákona), zaplatí přihlašovatel úhradu ve výši nákladů, které Úřadu v odvolacím řízení vznikly.
(3) Je-li odvolání, popřípadě rozkladu vyhověno, nepřísluší státní zkušebně ani Úřadu za odvolací řízení úhrada.
§ 11
Úhrada za kontrolní činnost
Státní zkušebny, které jsou hospodářskými organizacemi, fakturují svou kontrolní činnost Úřadu. 1) Úřad hradí tyto faktury až do celkové roční výše, kterou předem po projednání se státní zkušebnou sám stanoví. Výše úhrady za kontrolní činnost státních zkušeben se určí stejným způsobem jako výše úhrady podle ustanovení § 9 odst. 1.
§ 12
Závěrečná ustanovení
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1968.
Předseda:
Křovina v. r.
Příl.1
Značky podle § 8 odst. 2
č.1 Schvalovací značka obecná





č.2 Schvalovací  značka  pro  elektrotechnické  výrobky, materiály
    a pomůcky 1)





č.3 Schvalovací značka odolnosti (v určitém prostředí se ztíženými
    klimatickými nebo jinými podmínkami 1)





č.4 Kontrolní značka  pro elektrickou výzbroj  motorových vozidel,
    podléhající  homologaci  podle  pravidel  Evropské hospodářské
    komise Organizace spojených národů 2)





č.5 Značka jakosti prvního stupně, tj. výborné jakosti





č.6 Značka jakosti druhého stupně, tj. dobré jakosti



1) § 26 odst. 1 zákona č. 30/1968 Sb., o státním zkušebnictví.
1) ČSN 01 0810.
1) Kontrolní činnost státních zkušeben, které jsou rozpočtovými organizacemi, se hradí z prostředků státního rozpočtu podle ustanovení § 16 vyhlášky ministerstva financí č. 103/1966 Sb., o financování neinvestičních potřeb rozvoje vědy a techniky a obdobných činností.
1) Právo užívat tuto značku může udělit pouze ta státní zkušebna, která je k tomu oprávněna Úřadem.
2) Právo užívat tuto značku uděluje státní zkušebna oprávněna k tomu sekretariátem Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 11.03.2021Rodina v právu a bezpráví - III. ročník (online - živé vysílání) - 11.3.2021
  • 12.03.2021Evidence skutečných majitelů – změny, které se dotknou (téměř) každé právnické osoby (online - živé vysílání) - 12.3.2021
  • 23.03.2021Jak na e-shopy a weby právně správně (a prakticky) - (online - živé vysílání) - 23.3.2021
  • 14.05.2021Novinky v soutěžním právu (online - živé vysílání) - 14.5.2021
  • 18.06.2021Veřejné zakázky aktuálně (online - živé vysílání) - 18.6.2021

Online kurzy

  • Aktuality z práva veřejných zakázek (únor 2021 - 2. díl)
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (únor 2021 - 1. díl)
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (leden 2021)
  • Dohoda o vině a trestu
  • Porušení povinností zaměstnance ve světle judikatury Nejvyššího soudu aneb šance pro zaměstnavatele
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2021
  • Veřejné zakázky 2021
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)
  • Monitoring judikatury (6 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Úroky z prodlení mezi podnikateli a dobré mravy
  • 10 otázek pro ... Jolanu Maršíkovou
  • Směrnice o platebních službách a „silné ověření uživatele“. Co si pod tím představit?
  • Vypořádání staveb umístěných na cizích pozemcích
  • Občanský průkaz a prokazování totožnosti
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Náhrada za újmu na zdraví po pádu na neudržovaném chodníku
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Občanský průkaz a prokazování totožnosti
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Návrh zákona na ochranu oznamovatelů – nové povinnosti pro zaměstnavatele
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Vnitřní předpis - zákon zaměstnavatele (firmy)
  • Povinnost nošení roušky v kontextu ústavních práv
  • MZ se brání výtkám ombudsmana, citlivé údaje zveřejňovat nesmí
  • Vybraná nejnovější judikatura k nároku na pokutu za prodlení s nepeněžitým plněním - zejména za pozdní nebo nesprávné vyúčtování nákladů a záloh na služby spojené s užíváním bytu
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Náklady řízení
  • Roušky na pracovišti. Jaká jsou rizika?
  • Společnost s ručením omezeným ve světle novely zákona o obchodních korporacích

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Základní kapitál

Potřeba společnosti získat finanční prostředky pro realizaci určitého podnikatelského záměru sama o sobě zásadně neodůvodňuje omezení či dokonce vyloučení přednostního práva...

Zastavení exekuce (exkluzivně pro předplatitele)

Vyjádření (stanovisko) správního orgánu (silničního správního úřadu), který vydal exekuční titul, že povinnost uložená exekučním titulem byla splněna, není pro exekuční soud...

Místní příslušnost soudu

Ve sporu o zadostiučinění za zásah do cti, vážnosti a důstojnosti zasláním nepravdivých informací elektronickou poštou je podle § 87 písm. b) o. s. ř. místně příslušným i soud, v...

Odpovědnost státu za škodu (exkluzivně pro předplatitele)

I pro rozhodování soudu o nároku na náhradu škody platí ustanovení § 154 o. s. ř., které stanoví, že pro rozsudek je rozhodující stav v době jeho vyhlášení. To znamená, že...

Spolek (exkluzivně pro předplatitele)

Za zájem hodný právní ochrany ve smyslu § 258 o. z. naopak nelze bez dalšího považovat např. pouze obecně vymezený společenský (veřejný) zájem na tom, aby rozhodnutí orgánu spolku...

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů