17. 2. 2017
ID: 105210

Nejvyšší správní soud nabízí soudcům půlroční dočasné přidělení

Nejvyšší správní soud (NSS) nabízí soudcům možnost šestiměsíčního dočasného přidělení, informace o třech nejbližších cyklech zveřejnil na svém webu. Vybraní zájemci si vyzkoušejí, jak funguje vrcholný článek správního soudnictví v Česku. Pokud svěřené úkoly zvládnou, zařadí se mezi možné budoucí posily NSS nebo jiných správních soudů v Česku.

"Dlouhodobým záměrem je obměňovat a doplňovat soudcovské řady tak, aby soudní sbor NSS byl rozmanitým a reprezentativním tělesem, složeným z kompetentních a důvěryhodných osobností," uvedl v dokumentu popisujícím podmínky dočasného přidělení předseda NSS Josef Baxa. NSS si dlouhodobě zakládá na transparentním výběru nových členů, jména horkých kandidátů zveřejňuje.

U NSS nyní působí tři desítky soudců. Další tři mají výkon funkce pozastavený na deset let kvůli přechodu na Ústavní soud, Jan Passer za podobných podmínek působí u Tribunálu Soudního dvora EU.

Mnozí ze současných členů NSS mají za sebou zkušenost v podobě dočasného přidělení. Trvá šest měsíců, soudce se standardně podílí na rozhodování, dostává vlastní agendu. Aktuálně soud hledá zájemce pro druhou polovinu letoška a obě pololetí příštího roku.

V jednomu cyklu mohou být k NSS přiděleni čtyři soudci. Musejí mít za sebou nejméně tři roky na specializovaném úseku správního soudnictví krajského soudu nebo pět let celkové soudcovské praxe bez ohledu na stupeň či úsek. Výběr kandidátů je v rukou předsedy a Soudcovské rady, o přidělení ve finále rozhoduje ministr spravedlnost.


Zdroj: ČTK - 17.2.2017


EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.