20. 3. 2017
ID: 105603

Novela zákona o fondu kultury upraví jeho zdroje a volbu rady

Zpřesnění pravidel pro volbu rady, možnosti odměňování jejích členů či úpravu finančních zdrojů by měla přinést novela zákona o Státním fondu kultury, kterou ve středu projedná vláda. Úpravy mají podle předkládajícího ministerstva kultury zlepšit fungování fondu zřízeného na podporu kultury. Fond je dodneška zatížen dluhy plynoucími ze zastavení několika českých památek u bank kvůli rozjezdu loterie. Ta měla českou kulturu financovat, ale zkrachovala. Dluhy fondu dnes činí 250 milionů korun, uvádí důvodová zpráva.

Příjmy fondu jsou dnes jen výnosy z reklam vysílaných na ČT 2, výnosy z pronájmu Národního domu na Vinohradech a zanedbatelný příjem z odúmrtí. Výnosy z pronájmu dalších dvou nemovitostí, s nimiž fond hospodaří, musí fond odvádět do státního rozpočtu. Financování fondu je dlouhodobě kritické, ministerstvo počítá, že po vyhodnocení přínosů novely připraví nový zákon o Státním fondu kultury, který by mimo jiné umožnil jeho osamostatnění. Dnes fond nemá vlastní zaměstnance, pracují v něm lidé z ministerstva, a to také hradí administrativní náklady.

Novela má upřesnit pravidla pro volbu členů rady, aby mohla kvalifikovaně rozhodovat. V radě jmenované poslanci budou kromě zástupců oborů umění a kultury zasedat i dva ekonomové, právníci či manažeři. Navrhuje se také, aby členové rady mohli být odměňování za svou práci, tedy především za posuzování žádostí o podporu. Dle dosavadní úpravy je funkce v radě čestná, tedy nehonorovaná. Odměny pro členy rady by měly odpovídat výši vybraných správních poplatků, které skládají žadatelé o podporu. Ty by se měly stát novým zdrojem fondu.

Žadatelé dnes spolu se žádostí o podporu skládají částku, kterou po posouzení žádostí musí správce fondu, tedy MK vyúčtovat. Dle statutu fondu poplatek činí jedno procento požadované částky, nejméně 2000 korun. Většina poplatků v současnosti tuto sumu nepřekročí, a případné vratky jsou podle ministerstva v rámci vyúčtování zanedbatelné. Pro fond je vyúčtovávání poplatků zátěží s minimálním efektem, proto novela navrhuje vypustit povinnost fondu poplatky vyúčtovat a vracet přeplatky.

Podle novely by se také mělo zrychlit rozdělování podpory kulturním projektům. Novela stanoví pět kritérií, kterými se rada při hodnocení projektů řídí, a vypouští omezení týkající se sídla nebo trvalého pobytu žadatele na území České republiky.


Zdroj: ČTK - 20.3.2017


EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.