13
SDĚLENÍ
kterým se doplňují sdělení č. 159/1997 Sb., č. 186/1998 Sb., č. 54/1999 Sb., č. 93/2000 Sb.m.s., č. 6/2002 Sb.m.s., č. 65/2003 Sb.m.s., č. 77/2004 Sb.m.s., č. 33/2005 Sb.m.s., č. 14/2007 Sb.m.s. a č. 21/2008 Sb.m.s. o vyhlášení přijetí změn a doplňků „Přílohy A – Všeobecná ustanovení a ustanovení týkající se nebezpečných látek a předmětů“ a „Přílohy B – Ustanovení o dopravních prostředcích a o přepravě“ Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR)1)
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že na zasedáních Pracovní skupiny pro přepravu nebezpečných věcí Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů v letech 2007 a 2008 byly vypracovány návrhy změn a doplňků „Přílohy A – Všeobecná ustanovení a ustanovení týkající se nebezpečných látek a předmětů“ a „Přílohy B – Ustanovení o dopravních prostředcích a o přepravě“ Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR).
Změny a doplňky „Přílohy A“ a „Přílohy B“ vstoupily v platnost na základě článku 14 odst. 3 Dohody ADR dne 1. ledna 2009 a tímto dnem vstoupily v platnost i pro Českou republiku. Současně platnost „Přílohy A“ a „Přílohy B“ vyhlášených před 1. lednem 2007 končí dnem 30. června 2009, pokud není v nových přechodných ustanoveních stanoveno jinak.
PŘEKLAD
EVROPSKÁ HOSPODÁŘSKÁ KOMISE
Výbor pro vnitrozemskou dopravou
ADR
platná od 1. ledna 2009
Evropská dohoda
o mezinárodní silniční přepravě
nebezpečných věcí
| OBSAH | |||
| PŘÍLOHA A | VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ A USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE NEBEZPEČNÝCH LÁTEK A PŘEDMĚTŮ | ||
| Část 1 | Všeobecná ustanovení | ||
| Kapitola | 1.1 | Rozsah a použití | |
| 1.1.1 | Struktura | ||
| 1.1.2 | Rozsah platnosti | ||
| 1.1.3 | Vynětí z platnosti | ||
| 1.1.4 | Použitelnost jiných předpisů | ||
| Kapitola | 1.2 | Definice a měrové jednotky | |
| 1.2.1 | Definice | ||
| 1.2.2 | Měrové jednotky | ||
| Kapitola | 1.3 | Školení osob podílejících se na přepravě nebezpečných věcí | |
| 1.3.1 | Rozsah a uplatnění | ||
| 1.3.2 | Forma školení | ||
| 1.3.3 | Dokumentace | ||
| Kapitola | 1.4 | Povinnosti účastníků přepravy z hlediska bezpečnosti | |
| 1.4.1 | Všeobecná bezpečnostní opatření | ||
| 1.4.2 | Povinnosti hlavních účastníků | ||
| 1.4.3 | Povinnosti ostatních účastníků | ||
| Kapitola | 1.5 | Odchylky | |
| 1.5.1 | Dočasné odchylky | ||
| 1.5.2 | (Vyhrazeno) | ||
| Kapitola | 1.6 | Přechodná ustanovení | |
| 1.6.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 1.6.2 | Tlakové nádoby a nádoby pro třídu 2 | ||
| 1.6.3 | Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla | ||
| 1.6.4 | Cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny a MEGC | ||
| 1.6.5 | Vozidla | ||
| 1.6.6 | Třída 7 | ||
| Kapitola | 1.7 | Všeobecné předpisy pro třídu 7 | |
| 1.7.1 | Rozsah a použití | ||
| 1.7.2 | Program ochrany proti záření | ||
| 1.7.3 | Zajištění kvality | ||
| 1.7.4 | Zvláštní ujednání | ||
| 1.7.5 | Radioaktivní látky s dalšími nebezpečnými vlastnostmi | ||
| 1.7.6 | Nedodržení limitů | ||
| Kapitola | 1.8 | Kontroly a jiná podpůrná opatření pro zajištění plnění bezpečnostních požadavků | |
| 1.8.1 | Kontroly nebezpečných věcí | ||
| 1.8.2 | Vzájemná úřední podpora | ||
| 1.8.3 | Bezpečnostní poradce | ||
| 1.8.4 | Seznam příslušných orgánů a jimi pověřených institucí | ||
| 1.8.5 | Hlášení o nehodách a mimořádných událostech při přepravě nebezpečných věcí | ||
| 1.8.6 | Administrativní dozor nad prováděním posuzování shody, periodických inspekcí a mimořádných kontrol popsaných v 1.8.7 | ||
| 1.8.7 | Postupy pro posuzování shody a periodickou inspekci | ||
| Kapitola | 1.9 | Dopravní omezení stanovená příslušnými orgány | |
| 1.9.5 | Omezení průjezdu tunely | ||
| Kapitola | 1.10 | Bezpečnostní předpisy | |
| 1.10.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 1.10.2 | Školení o obecné bezpečnosti | ||
| 1.10.3 | Ustanovení pro vysoce rizikové nebezpečné věci | ||
| Část 2 | Klasifikace | ||
| Kapitola | 2.1 | Všeobecná ustanovení | |
| 2.1.1 | Úvod | ||
| 2.1.2 | Zásady klasifikace | ||
| 2.1.3 | Klasifikace jmenovitě neuvedených látek, včetně roztoků a směsi (jako přípravky a odpady) | ||
| 2.1.4 | Klasifikace zkušebních vzorků | ||
| Kapitola | 2.2 | Zvláštní ustanovení pro jednotlivé třídy | |
| 2.2.1 | Třída 1 Výbušné látky a předměty | ||
| 2.2.2 | Třída 2 Plyny | ||
| 2.2.3 | Třída 3 Hořlavé kapaliny | ||
| 2.2.41 | Třída 4.1 Hořlavé tuhé látky, samovolně se rozkládající látky a znecitlivěné tuhé výbušné látky | ||
| 2.2.42 | Třída 4.2 Samozápalné látky | ||
| 2.2.43 | Třída 4.3 Látky, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny | ||
| 2.2.51 | Třída 5.1 Látky podporující hoření | ||
| 2.2.52 | Třída 5.2 Organické peroxidy | ||
| 2.2.61 | Třída 6.1 Toxické látky | ||
| 2.2.62 | Třída 6.2 Infekční látky | ||
| 2.2.7 | Třída 7 Radioaktivní látky | ||
| 2.2.8 | Třída 8 Žíravé látky | ||
| 2.2.9 | Třída 9 Jiné nebezpečné látky a předměty | ||
| Kapitola | 2.3 | Zkušební postupy | |
| 2.3.0 | Všeobecně | ||
| 2.3.1 | Zkouška na výpotek pro trhavinu typu A | ||
| 2.3.2 | Zkoušky týkající se nitrovaných směsi celuózy třídy 4.1 | ||
| 2.3.3 | Zkoušky hořlavých kapalných látek tříd 3, 6.1 a 8 | ||
| 2.3.4 | Zkouška ke stanovení tekutosti | ||
| 2.3.5 | Klasifikace organokovových látek do tříd 4.2 a 4.3 | ||
| Část 3 | Vyjmenování nebezpečných věcí, zvláštní ustanovení a vynětí z platnosti pro omezená množství | ||
| Kapitola | 3.1 | Všeobecné | |
| 3.1.1 | Úvod | ||
| 3.1.2 | Oficiální pojmenování pro přepravu | ||
| Kapitola | 3.2 | Seznam nebezpečných věcí | |
| 3.2.1 | Tabulka A: Seznam nebezpečných věcí | ||
| 3.2.2 | Tabulka B: Abecední seznam látek a předmětů ADR | ||
| Kapitola | 3.3 | Zvláštní ustanovení pro určité látky nebo předměty | |
| Kapitola | 3.4 | Vynětí z platnosti předpisů týkající se nebezpečných věcí balených v omezených množstvích | |
| 3.4.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 3.4.6 | Tabulka | ||
| 3.4.8 | Ustanovení | ||
| Kapitola | 3.5 | Nebezpečné věci balené ve vyňatých množstvích | |
| 3.5.1 | Vyňatá množství | ||
| 3.5.2 | Obaly | ||
| 3.5.3 | Zkoušky pro kusy | ||
| 3.5.4 | Značení kusů | ||
| 3.5.5 | Maximální počet kusů ve vozidle nebo kontejneru | ||
| 3.5.6 | Dokumentace | ||
| Část 4 | Ustanovení o používání obalů a cisteren | ||
| Kapitola | 4.1 | Použití obalů, včetně IBC a velkých obalů | |
| 4.1.1 | Všeobecná ustanovení pro balení nebezpečných věcí do obalů včetně IBC a velkých obalů | ||
| 4.1.2 | Dodatečná všeobecná ustanovení pro používání IBC | ||
| 4.1.3 | Všeobecná ustanovení týkající se pokynů pro balení | ||
| 4.1.4 | Přehled pokynů pro balení | ||
| 4.1.5 | Zvláštní ustanovení pro balení věcí třídy 1 | ||
| 4.1.6 | Zvláštní ustanovení pro balení věcí třídy 2 a věcí jiných tříd přiřazených k pokynu pro balení P200 | ||
| 4.1.7 | Zvláštní ustanovení pro balení organických peroxidů třídy 5.2 a samovolně se rozkládajících látek třidy 4.1 | ||
| 4.1.8 | Zvláštní ustanovení pro balení infekčních látek (třída 6.2) | ||
| 4.1.9 | Zvláštní ustanovení pro balení pro látky třídy 7 | ||
| 4.1.10 | Zvláštní ustanovení pro společné balení | ||
| Kapitola | 4.2 | Používání přemístitelných cisteren a UN vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) | |
| 4.2.1 | Všeobecná ustanovení pro používání přemístitelných cisteren pro přepravu látek třídy 1 a tříd 3 až 9 | ||
| 4.2.2 | Všeobecná ustanovení pro používání přemístitelných cisteren pro přepravu nezchlazených zkapalněných plynů | ||
| 4.2.3 | Všeobecná ustanovení pro používání přemístitelných cisteren pro přepravu zchlazených zkapalněných plynů | ||
| 4.2.4 | Všeobecná ustanovení pro používání UN vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) | ||
| 4.2.5 | Pokyny a zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny | ||
| Kapitola | 4.3 | Používání nesnímatelných cisteren (cisternových vozidel), snímatelných cisteren, cisternových kontejnerů a cisternových výměnných nástaveb jejichž nádrže jsou vyrobeny z kovových materiálů, a bateriových vozidel a vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) | |
| 4.3.1 | Rozsah použití | ||
| 4.3.2 | Ustanovení vztahující se na všechny třídy | ||
| 4.3.3 | Zvláštní ustanovení pro třídu 2 | ||
| 4.3.4 | Zvláštní ustanovení pro třídy 3 až 9 | ||
| 4.3.5 | Zvláštní ustanovení | ||
| Kapitola | 4.4 | Používání nesnímatelných cisteren (cisternových vozidel), snímatelných cisteren, cisternových kontejnerů a cisternových výměnných nástaveb z vyztužených plastů (FRP) | |
| 4.4.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 4.4.2 | Provoz | ||
| Kapitola | 4.5 | Používání cisteren pro podtlakové vyčerpávání odpadů | |
| 4.5.1 | Používání | ||
| 4.4.2 | Provoz | ||
| Kapitola | 4.6 | (Vyhrazeno) | |
| Kapitola | 4.7 | Používání mobilních jednotek přepravujících výbušniny (MEMU) | |
| Část 5 | Postupy při odeslání | ||
| Kapitola | 5.1 | Všeobecná ustanovení | |
| 5.1.1 | Rozsah použití a všeobecná ustanovení | ||
| 5.1.2 | Použití transportních obalových souborů | ||
| 5.1.3 | Prázdné nevyčištěné obaly (včetně IBC a velkých obalů), cisterny, MEMU; vozidla a kontejnery pro přepravu ve volně loženém stavu | ||
| 5.1.4 | Společné balení | ||
| 5.1.5 | Všeobecná ustanovení pro třídu 7 | ||
| Kapitola | 5.2 | Nápisy a bezpečnostní značky | |
| 5.2.1 | Značení kusů | ||
| 5.2.2 | Označování kusů | ||
| Kapitola | 5.3 | Označování kontejnerů, MEGC, MEMU; cisternových kontejnerů, přemístitelných cisteren a vozidel velkými bezpečnostními značkami, oranžovými tabulkami a nápismy | |
| 5.3.1 | Označování velkými bezpečnostními značkami | ||
| 5.3.2 | Označování oranžovými tabulkami | ||
| 5.3.3 | Značka pro zahřáté látky | ||
| 5.3.4 | (Vyhrazeno) | ||
| 5.3.5 | (Vyhrazeno) | ||
| 5.3.6 | Značka pro látky ohrožující životní prostředí | ||
| Kapitola | 5.4 | Průvodní doklady | |
| 5.4.1 | Přepravní doklad pro nebezpečné věci a předepsané údaje | ||
| 5.4.2 | Osvědčení o naložení kontejneru | ||
| 5.4.3 | Písemné pokyny | ||
| 5.4.4 | Příklad formuláře pro multimodální přepravu nebezpečných věcí | ||
| Kapitola | 5.5 | Zvláštní ustanovení | |
| 5.5.1 | (Vypuštěno) | ||
| 5.5.2 | Zvláštní ustanovení pro zaplynovaná vozidla, kontejnery a cisterny | ||
| Část 6 | Požadavky na konstrukci a zkoušení obalů, velkých nádob pro volně ložené látky (IBC), velkých obalů a cisteren | ||
| Kapitola | 6.1 | Požadavky na konstrukci a zkoušení obalů | |
| 6.1.1 | Všeobecně | ||
| 6.1.2 | Kódování konstrukčních typů obalů | ||
| 6.1.3 | Značení | ||
| 6.1.4 | Požadavky na obaly | ||
| 6.1.5 | Požadavky na zkoušky obalů | ||
| 6.1.6 | Standardní kapaliny pro důkaz chemické snášenlivosti obalů a IBC z polyetylénu podle 6.1.5.2.6, popřípadě 6.5.6.3.5 | ||
| Kapitola | 6.2 | Požadavky na konstrukci a zkoušení tlakových nádob, aerosolových rozprašovačů, malých nádobek obsahujících plyn (plynových kartuší) a zásobníků do palivových článků obsahujících zkapalněný hořlavý plyn | |
| 6.2.1 | Všeobecné požadavky | ||
| 6.2.2 | Požadavky na UN tlakové nádoby | ||
| 6.2.3 | Všeobecné požadavky na tlakové nádoby neodpovídající UN | ||
| 6.2.4 | Požadavky na tlakové láhve neodpovídající UN, zkonstruované, vyrobené a odzkoušené podle norem | ||
| 6.2.5 | Požadavky na Požadavky na tlakové nádoby neodpovídající UN, které nejsou zkonstruovány, vyrobeny a odzkoušeny podle norem | ||
| 6.2.6 | Všeobecné požadavky na aerosolové rozprašovače, malé nádobky obsahující plyn (plynové kartuše) a zásobníky do palivových článků obsahující zkapalněný hořlavý plyn | ||
| Kapitola | 6.3 | Požadavky na konstrukci a zkoušení obalů pro infekční látky kategorie A třídy 6.2 | |
| 6.3.1 | Obecné | ||
| 6.3.2 | Požadavky na balení | ||
| 6.3.3 | Kód pro určení typů obalů | ||
| 6.3.4 | Značení | ||
| 6.3.5 | Požadavky na zkoušení obalů | ||
| Kapitola | 6.4 | Požadavky na konstrukci, zkoušení a schvalování kusů a látek třídy 7 | |
| 6.4.1 | (Vyhrazeno) | ||
| 6.4.2 | Všeobecné požadavky | ||
| 6.4.3 | (Vyhrazeno) | ||
| 6.4.4 | Požadavky na kusy vyňaté z platnosti | ||
| 6.4.5 | Požadavky na průmyslové kusy | ||
| 6.4.6 | Požadavky na kusy obsahující hexafluorid uranu | ||
| 6.4.7 | Požadavky na kusy typu A | ||
| 6.4.8 | Požadavky na kusy typu B(U) | ||
| 6.4.9 | Požadavky na kusy typu B(M) | ||
| 6.4.10 | Požadavky na kusy typu C | ||
| 6.4.11 | Požadavky na kusy obsahující štěpné látky | ||
| 6.4.12 | Zkušební postupy a důkaz shodnoti | ||
| 6.4.13 | Zkoušení celistvosti kontejmentového systému a stínění a zhodnocení podkritičnosti | ||
| 6.4.14 | Terč pro zkoušky pádem | ||
| 6.4.15 | Zkoušky pro prokázání schopnosti odolat normálním podmínkám přepravy | ||
| 6.4.16 | Dodatečné zkoušky kusů typu A konstruované pro kapaliny a plyny | ||
| 6.4.17 | Zkoušky pro prokázání schopnosti odolat nehodovým podmínkám při přepravě | ||
| 6.4.18 | Rozšířená zkouška ponořením do vody pro kusy typu B(U) a typu B(M) obsahující výše než 105 a A 2 a typu C | ||
| 6.4.19 | Zkouška úniku vody pro kus obsahující štěpnou látku | ||
| 6.4.20 | Zkoušky pro kusy typu C | ||
| 6.4.21 | Prohlídky obalů konstruovaných pro obsah 0,1kg nebo více hexafluoridu uranu | ||
| 6.4.22 | Typové schválení kusu a materiálů | ||
| 6.4.23 | Žádosti a povolování přepravy radioaktivní látky | ||
| Kapitola | 6.5 | Požadavky na konstrukci a zkoušení velkých nádob pro volně ložené látky (IBC) | |
| 6.5.1 | Obecné požadavky | ||
| 6.5.2 | Značení UN kódem | ||
| 6.5.3 | Požadavky na konstrukci | ||
| 6.5.4 | Zkoušení, certifikace a inspekce | ||
| 6.5.5 | Zvláštní požadavky na IBC | ||
| 6.5.6 | Požadavky na zkoušky IBC | ||
| Kapitola | 6.6 | Požadavky na konstrukci a zkoušení velkých obalů | |
| 6.6.1 | Všeobecné | ||
| 6.6.2 | Kód pro označení typu velkých obalů | ||
| 6.6.3 | Značení velkých obalů UN kódem | ||
| 6.6.4 | Zvláštní požadavky na velké obaly | ||
| 6.6.5 | Zkušební požadavky na velké obaly | ||
| Kapitola | 6.7 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení přemístitelných cisteren a UN vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) | |
| 6.7.1 | Platnost a všeobecné požadavky | ||
| 6.7.2 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení přemístitelných cisteren určených pro přepravu látek třídy 1 a tříd 3 až 9 | ||
| 6.7.3 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení přemístitelných cisteren určených pro přepravu nezchlazených zkapalněných plynů | ||
| 6.7.4 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení přemístitelných cisteren určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů | ||
| 6.7.5 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení UN vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) určených pro přepravu nezchlazených plynů | ||
| Kapitola | 6.8 | Požadavky na konstrukci, výstroj, schvalování typu, inspekce a zkoušení a značení nesnímatelných cisteren, (cisternových vozidel), snímatelných cisteren a cisternových kontejnerů a cisternových výměnných nástaveb s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů a bateriových vozidel a vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) | |
| 6.8.1 | Rozsah použití | ||
| 6.8.2 | Požadavky vztahující se na všechny třídy | ||
| 6.8.3 | Zvláštní požadavky vztahující se na třídu 2 | ||
| 6.8.4 | Zvláštní ustanovení | ||
| 6.8.5 | Požadavky na materiály a konstrukci svařovaných nesnímatelných cisteren, svařovaných snímatelných cisteren a svařovaných nádrží cisternových kontejnerů, pro které je požadován zkušební tlak nejméně 1 MPa (10 bar) a svařovaných nesnímatelných cisteren, svařovaných snímatelných cisteren a svařovaných nádrži cisternových kontejnerů určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů třídy 2 | ||
| Kapitola | 6.9 | Požadavky na konstrukci, výrobu, výstroj, schvalování typu, zkoušení a značení cisteren, (cisternových vozidel), snímatelných cisteren, cisternových kontejnerů a výměnných cisternových nástaveb z vyztužených plastů (FRP) | |
| 6.9.1 | Všeobecně | ||
| 6.9.2 | Konstrukce | ||
| 6.9.3 | Části výstroje | ||
| 6.9.4 | Zkoušení a schválení typu | ||
| 6.9.5 | Inspekce | ||
| 6.9.6 | Značení | ||
| Kapitola | 6.10 | Požadavky na konstrukci, výstroj, schvalování typu, inspekci a značení cisteren pro podtlakové vyčerpávání odpadů | |
| 6.10.1 | Všeobecně | ||
| 6.10.2 | Konstrukce | ||
| 6.10.3 | Části výstroje | ||
| 6.10.4 | Inspekce | ||
| Kapitola | 6.11 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení kontejnerů pro volně ložené látky | |
| 6.11.1 | Definice | ||
| 6.11.2 | Platnost a všeobecné požadavky | ||
| 6.11.3 | Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení kontejnerů odpovídajících KBK používaných jako kontejnery pro volně ložené látky | ||
| 6.11.4 | Požadavky na konstrukci, výrobu a schválení kontejnerů pro volně ložené látky jiných než kontejnerů odpovídajících KBK | ||
| Kapitola | 6.12 | Požadavky na výrobu, výstroj, schvalování typu, inspekce a zkoušení a značení cisteren, kontejnerů pro volně ložené látky a zvláštních komor pro výbušniny mobilních jednotek připravujících výbušniny (MEMU | |
| 6.12.1 | Rozsah použití | ||
| 6.12.2 | Všeobecná ustanovení | ||
| 6.12.3 | Cisterny | ||
| 6.12.4 | Části výstroje | ||
| 6.12.5 | Zvláštní komory pro výbušniny | ||
| Část 7 | Ustanovení o podmínkách přepravy, nakládky, vykládky a manipulace | ||
| Kapitola | 7.1 | Všeobecná ustanovení | |
| Kapitola | 7.2 | Ustanovení o přepravě v kusech | |
| Kapitola | 7.3 | Ustanovení o přepravě ve volně loženém stavu | |
| 7.3.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 7.3.2 | Dodatečná ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu, použijí-li se ustanovení pododdílu 7.3.1.1 (a) | ||
| 7.3.3 | Zvláštní ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu, použijí-li se ustanovení pododdílu 7.3.1.1 (b) | ||
| Kapitola | 7.4 | Ustanovení o přepravě v cisternách | |
| Kapitola | 7.5 | Ustanovení o nakládce, vykládce a manipulaci | |
| 7.5.1 | Všeobecná ustanovení o nakládce, vykládce a manipulaci | ||
| 7.5.2 | Zákaz společné nakládky | ||
| 7.5.3 | (Vyhrazeno) | ||
| 7.5.4 | Preventivní opatření se zřetelem na potraviny, poživatiny a krmiva | ||
| 7.5.5 | Omezení přepravovaných množství | ||
| 7.5.6 | (Vyhrazeno) | ||
| 7.5.7 | Manipulace a ukládání | ||
| 7.5.8 | Čistění po vykládce | ||
| 7.5.9 | Zákaz kouření | ||
| 7.5.10 | Preventivní opatření proti elektrickým nábojům | ||
| 7.5.11 | Dodatečná ustanovení vztahující se na určité třídy nebo věci | ||
| PŘÍLOHA B | USTANOVENÍ O DOPRAVNÍCH PROSTŘEDCÍCH A O PŘEPRAVĚ | ||
| Část 8 | Požadavky na osádky vozidel, jejich výbavu, provoz a průvodní doklady | ||
| Kapitola | 8.1 | Všeobecné požadavky na dopravní jednotky a jejich vybavení | |
| 8.1.1 | Dopravní jednotky | ||
| 8.1.2 | Průvodní doklady | ||
| 8.1.3 | Označování | ||
| 8.1.4 | Hasicí přístroje | ||
| 8.1.5 | Další výbava a výbava pro osobní ochranu | ||
| Kapitola | 8.2 | Požadavky na školení a osádky vozidla | |
| 8.2.1 | Všeobecné požadavky na školení řidičů | ||
| 8.2.2 | Zvláštní požadavky na školení řidičů | ||
| 8.2.3 | Školení všech osob, kromě řidičů majících osvědčení podle oddílu 8.2.1, podílejících se na silniční přepravě nebezpečných věcí | ||
| Kapitola | 8.3 | Další požadavky, které musí plnit osádka vozidla | |
| 8.3.1 | Osoby | ||
| 8.3.2 | Používání hasicích přístrojů | ||
| 8.3.3 | Zákaz otevíraní kusů | ||
| 8.3.4 | Přenosná osvětlovací zařízení | ||
| 8.3.5 | Zákaz kouření | ||
| 8.3.6 | Běh motoru při nakládce nebo vykládce | ||
| 8.3.7 | Používání parkovacích brzd a zakládacích klinů | ||
| 8.3.8 | Použití kabelových spojů | ||
| Kapitola | 8.4 | Požadavky na dozor nad vozidly | |
| Kapitola | 8.5 | Dodatečné požadavky na jednotlivé třídy nebo látky | |
| Kapitola | 8.6 | Omezení průjezdu vozidel přepravujících nebezpečné věci silničními tunely | |
| 8.6.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 8.6.2 | Silniční dopravní značky a signály upravující průjezd vozidel přepravujících nebezpečné věci | ||
| 8.6.3 | Kódy omezení průjezdu tunelem | ||
| 8.6.4 | Omezení průjezdu dopravních jednotek přepravujících nebezpečné věci tunely | ||
| Část 9 | Požadavky na konstrukci a schvalování vozidel | ||
| Kapitola | 9.1 | Rozsah platnosti, definice a požadavky na schvalování vozidel | |
| 9.1.1 | Rozsah platnosti a definice | ||
| 9.1.2 | Schvalování vozidel EX/II, EX/III, FL, OX a AT a MEMU | ||
| 9.1.3 | Osvědčení o schválení | ||
| Kapitola | 9.2 | Požadavky na konstrukci vozidel | |
| 9.2.1 | Shoda s požadavky této kapitoly | ||
| 9.2.2 | Elektrické vedení | ||
| 9.2.3 | Brzdový systém | ||
| 9.2.4 | Prevence nebezpečí požáru | ||
| 9.2.5 | Omezovač rychlosti | ||
| 9.2.6 | Spojovací zařízení přípojných vozidel | ||
| Kapitola | 9.3 | Dodatečné požadavky na kompletní nebo zkompletovaná vozidla EX/II nebo EX/III | |
| 9.3.1 | Materiály používané pro konstrukci nástaveb vozidel | ||
| 9.3.2 | Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním | ||
| 9.3.3 | Vozidla EX/II | ||
| 9.3.4 | Vozidla EX/III | ||
| 9.3.5 | Motor a ložný prostor | ||
| 9.3.6 | Vnější zdroje tepla a ložný prostor | ||
| 9.3.7 | Elektrické příslušenství | ||
| Kapitola | 9.4 | Dodatečné požadavky na konstrukci Nástaveb kompletních nebo zkompletovaných vozidel určených pro přepravu nebezpečných věcí v kusech (kromě vozidel EX/II a EX III) | |
| Kapitola | 9.5 | Dodatečné požadavky na konstrukci nástaveb kompletních nebo zkompletovaných vozidel určených pro přepravu volně ložených tuhých nebezpečných látek | |
| Kapitola | 9.6 | Dodatečné požadavky na kompletní nebo zkompletovaná vozidla určená pro přepravu látek při řízené teplotě | |
| Kapitola | 9.7 | Dodatečné požadavky na nesnímatelné cisterny (cisterny), bateriová vozidla a kompletní nebo zkompletovaná vozidla používaná pro přepravu nebezpečných věcí ve snímatelných cisternách s vnitřním objemem větším než 1 m3 nebo v cisternových kontejnerech, přemístitelných cisternách nebo MEGC s vnitřním objemem větším než 3 m3 (vozidla FL, OX a AT) | |
| 9.7.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 9.7.2 | Požadavky na cisterny | ||
| 9.7.3 | Upevňovací prvky | ||
| 9.7.4 | Uzemnění vozidel FL | ||
| 9.7.5 | Stabilita cisternových vozidel | ||
| 9.7.6 | Ochrana vozidel proti nárazu zezadu | ||
| 9.7.7 | Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním | ||
| 9.7.8 | Elektrické příslušenství | ||
| Kapitola | 9.8 | Dodatečné požadavky na kompletní zkompletované MEMU | |
| 9.8.1 | Všeobecná ustanovení | ||
| 9.8.2 | Požadavky na cisterny a kontejnery pro volně ložená látky | ||
| 9.8.3 | Uzemnění MEMU | ||
| 9.8.4 | Stabilita MEMU | ||
| 9.8.5 | Ochrana MEMU proti nárazu zezadu | ||
| 9.8.6 | Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním | ||
| 9.8.7 | Dodatečné bezpečnostní požadavky | ||
| 9.8.8 | Dodatečné další bezpečnostní požadavky | ||
PŘÍLOHA A
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ A USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE NEBEZPEČNÝCH LÁTEK A PŘEDMĚTŮ
ČÁST 1
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ
KAPITOLA 1.1
ROZSAH A POUŽITÍ
1.1.1
Struktura
Přílohy A a B jsou rozděleny do devíti částí. Přílohu A tvoří části 1 až 7 a přílohu B tvoří části 8 a 9. Každá část se dělí do kapitol a každá kapitola do oddílů a pododdílů. Uvnitř každé části je číslo části zahrnuto do čísel kapitol, oddílů a pododdílů, např. část 4, kapitola 2, oddíl 1, je očíslován „4.2.1“.
1.1.2
Rozsah platnosti
1.1.2.1
(a)
nebezpečné věci, které jsou z mezinárodní přepravy vyloučeny;
(b)
nebezpečné věci, jejichž mezinárodní přeprava je připuštěna a požadavky, které musí být při této přepravě splněny (včetně vynětí z platnosti), zejména:
-
klasifikace věcí, včetně klasifikačních kritérii a příslušných zkušebních metod;
-
používání obalů (včetně společného balení);
-
používání cisteren (včetně jejich plnění);
-
postupy před odesláním (včetně nápisů a bezpečnostních značek na kusech, označování dopravních a přepravních prostředků, jakož i doklady a požadované informace);
-
ustanovení o konstrukci, zkoušení a schvalování obalů a cisteren;
-
používání dopravních prostředků (včetně nakládky, společné nakládky a vykládky).
1.1.2.2
Příloha A obsahuje rovněž určitá ustanovení, která se podle článku 2 dohody ADR týkají přílohy B nebo obou příloh A a B:
| 1.1.1 | Struktura |
| 1.1.2.3 | (Rozsah platnosti přílohy B) |
| 1.1.2.4 | |
| 1.1.3.1 | Vynětí z platnosti vztahující se k druhu přepravy |
| 1.1.3.6 | Vynětí z platnosti pro množství přepravovaná jednou dopravní jednotkou |
| 1.1.4 | Použitelnost jiných předpisů |
| 1.1.4.5 | Přeprava jinou dopravou než silniční |
| Kapitola 1.2 | Definice a měrové jednotky |
| Kapitola 1.3 | Školení osob podílejících se na přepravě nebezpečných věcí |
| Kapitola 1.4 | Povinnosti účastníků přepravy z hlediska bezpečnosti |
| Kapitola 1.5 | Odchylky |
| Kapitola 1.6 | Přechodná ustanovení |
| Kapitola 1.8 | Kontroly a jiná podpůrná opatření pro zajištění plnění bezpečnostních požadavků |
| Kapitola 1.9 | Dopravní omezení stanovená příslušnými orgány |
| Kapitola 1.10 | Bezpečnostní předpisy |
| Kapitola 3.1 | Všeobecně |
| Kapitola 3.2 | sloupce (1), (2), (14), (15) a (19) (použití ustanovení částí 8 a 9 pro jednotlivé látky nebo předměty) |
1.1.2.3
Pro účely článku 2 dohody ADR příloha B uvádí požadavky na konstrukci, výbavu a provoz vozidel schválených pro přepravu nebezpečných věci, a to:
-
požadavky na osádky vozidel, jejich výbavu, provoz a doklady;
-
požadavky na konstrukci a schvalování vozidel.
1.1.2.4
Pojem „vozidlo“ v článku 1 (c) dohody ADR se nevztahuje nutně jen na jedno a totéž vozidlo. Mezinárodní přeprava může být prováděna několika různými vozidly, pokud se tato přeprava provádí po území nejméně dvou smluvních států dohody ADR mezi odesilatelem a příjemcem uvedenými v přepravním dokladu.
1.1.3
Vynětí z platnosti
1.1.3.1
Vynětí z platnosti vztahující se k druhu přepravy
Ustanovení dohody ADR se nevztahují na:
(a)
přepravu nebezpečných věcí soukromými osobami, pokud jsou dotyčné věci baleny pro maloobchodní prodej a jsou určeny pro jejich osobní nebo domácí použití nebo pro jejich aktivity ve volném čase nebo pro sportovní činnost, pokud byla učiněna opatření k zamezení úniku obsahu za normálních přepravních podmínek. Pokud jsou tyto věci hořlavými kapalinami přepravovanými v opakovaně plnitelných nádobách naplněných soukromými osobami nebo pro tyto osoby, nesmí celkové množství překročit 60 litrů na nádobu a 240 litrů na dopravní jednotku. Nebezpečné věci ve velkých nádobách IBC, velkých obalech nebo cisternách se nepovažují za věci balené pro maloobchodní prodej;
(b)
přepravu strojů nebo zařízení nevyjmenovaných v této příloze, které mohou obsahovat nebezpečné věci ve své konstrukci nebo provozní výbavě, pokud byla učiněna opatření k zamezení úniku obsahu za normálních podmínek přepravy;
(c)
přepravu prováděnou podniky jako vedlejší činnost k jejich hlavní činnosti, jako je zásobování stavenišť pozemních nebo inženýrských staveb nebo zpětné jízdy z nich, nebo přepravy související s měřičskými, opravářskými a údržbářskými pracemi, v množstvích nejvýše 450 litrů v jednom obalu a nepřekračujících nejvyšší celková množství uvedená v 1.1.3.6. Musí být učiněna opatření k zamezení úniku obsahu za normálních podmínek přepravy. Tato vynětí se nevztahují na třídu 7.
Přepravy prováděné takovými podniky pro jejich zásobování nebo vnější nebo vnitřní distribuci však nespadají do rozsahu tohoto vynětí;
(d)
přepravu prováděnou zásahovými jednotkami nebo pod jejich dozorem, pokud je taková přeprava nutná ve vztahu k nouzovým opatřením, zejména přepravu prováděnou:
-
odtahovými vozidly přepravujícími vozidla, která byla účastníky dopravní nehody nebo měla poruchu a obsahují nebezpečné věci; nebo
-
za účelem sběru nebezpečných věcí, které byly zapleteny do mimořádné události nebo nehody, a jejich přemístění na bezpečné místo.
(e)
nouzové přepravy určené pro záchranu lidských životů nebo ochranu životního prostředí, za podmínky, že byla učiněna všechna opatření zajišťující plnou bezpečnost takové přepravy.
(f)
přepravu nevyčištěných prázdných stabilních nebo skladovacích nádob a cisteren, které obsahovaly plyny třídy 2, skupin A, O nebo F, látky třídy 3 nebo třídy 9 spadající pod obalovou skupinu II nebo lil, nebo pesticidy třídy 6.1 spadající pod obalovou skupinu II nebo lil, za dodržení následujících podmínek:
-
všechny otvory, s výjimkou zařízení pro vyrovnávání tlaku (pokud jsou), jsou hermeticky uzavřeny;
-
byla učiněna opatření k zamezení jakéhokoli úniku obsahu za normálních podmínek přepravy; a
-
náklad je upevněn v lůžkách nebo latěních nebo jiných manipulačních prostředcích nebo ve vozidle nebo kontejneru takovým způsobem, aby se nemohl uvolnit ani posunout za normálních podmínek přepravy.
Toto vynětí se nevztahuje na stabilní nebo skladovací nádoby a cisterny, které obsahovaly znecitlivěné výbušné látky nebo látky, jejichž přeprava je podle ADR zakázána.
POZNÁMKA: K radioaktivním látkám viz 1.7.1.4.
1.1.3.2
Vynětí z platnosti pro přepravu plynů
Ustanovení dohody ADR se nevztahují na přepravu:
(a)
plynů obsažených v nádržích vozidel provádějících přepravu, které slouží pro jejich pohon nebo provoz jejich zvláštních zařízení (např. chladicí zařízení);
(b)
plynů obsažených v palivových nádržích přepravovaných vozidel. Palivový kohout mezi plynovou nádrží a motorem musí být uzavřen a elektrické spojení přerušeno;
(c)
plynů skupin A a O (podle pododdílu 2.2.2.1), jestliže tlak plynu v nádobě nebo cisterně při teplotě 20°C nepřevyšuje 200 kPa (2 bary) a jestliže plyn není zkapalněným nebo hluboce zchlazeným zkapalněným plynem. To platí pro všechny druhy nádob nebo cisteren, např. rovněž pro různé části strojů a přístrojů;
(d)
plynů obsažených v zařízeních používaných pro provoz vozidla (např. v hasicích přístrojích), včetně náhradních dílů (např. nahuštěných pneumatik); toto vynětí z platnosti se vztahuje rovněž na nahuštěné pneumatiky přepravované jako náklad;
(e)
plynů obsažených ve zvláštním zařízení vozidel a nezbytných pro provoz těchto zvláštních zařízení během přepravy (chladicí systémy, nádrže na ryby, ohřívače atd.), jakož i náhradních nádob pro taková zařízení nebo prázdných nevyčištěných výměnných nádob, přepravovaných v téže dopravní jednotce;
(f)
plynů obsažených v potravinách nebo nápojích.
1.1.3.3
Vynětí z platnosti pro přepravu kapalných pohonných látek
Ustanovení dohody ADR se nevztahují na přepravu:
(a)
pohonných látek obsažených v palivových nádržích vozidel provádějících přepravu, určených pro jejich pohon nebo pro provoz jakýchkoli jejich zařízení.
Pohonné látky smějí být přepravovány v pevných palivových nádržích, přímo propojených s motorem nebo přídavným zařízením vozidla, které splňují příslušné právní předpisy, nebo mohou být přepravovány v přenosných nádobách na pohonné látky (jako jsou kanystry).
Celkový vnitřní objem pevných palivových nádrží nesmí překročit 1500 litrů na jednu dopravní jednotku a vnitřní objem palivové nádrže připevněné na přípojné vozidlo nesmí překročit 500 litrů. V přenosných nádobách na pohonné látky smí být přepravováno nejvýše 60 litrů na jednu dopravní jednotku. Tato omezení se nevztahují na vozidla zásahových služeb;
(b)
pohonné látky v palivových nádržích vozidel nebo jiných dopravních prostředků (jako jsou lodě), které jsou přepravovány jako náklad, pokud jsou určeny pro jejich pohon nebo pro provoz jakýchkoli jejich zařízení. Všechny palivové kohouty mezi motorem nebo zařízením a palivovou nádrží musí být během přepravy uzavřeny, vyjma případu, kdy je pro zachování operativnosti zařízení nezbytné, aby zůstaly otevřené. Pokud je to možné, musí být vozidla nebo jiné dopravní prostředky uloženy na stojato a zajištěny proti spadnutí.
1.1.3.4
Vynětí z platnosti podle zvláštních ustanovení a pro nebezpečné věci balené v omezených nebo vyňatých množstvích
POZNÁMKA: K radioaktivním látkám viz 1.7.1.4
1.1.3.4.1
Některá zvláštní ustanovení kapitoly 3.3 vyjímají částečně nebo úplně přepravu určitých nebezpečných věcí z platnosti ustanovení ADR. Toto vynětí z platnosti platí pouze tehdy, pokud jsou ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2 uvedena zvláštní ustanovení u příslušné položky nebezpečných věcí.
1.1.3.4.2
Některé nebezpečné věci mohou podléhat vynětí z platnosti, pokud jsou splněny podmínky uvedené v kapitole 3.4.
1.1.3.4.3
Některé nebezpečné věci mohou podléhat vynětím z platnosti, pokud jsou splněny podmínky kapitoly 3.5.
1.1.3.5
Vynětí z platnosti pro prázdné nevyčištěné obaly
Prázdné nevyčištěné obaly (včetně IBC a velkých obalů), které obsahovaly látky tříd 2, 3, 4.1, 5.1, 6.1, 8 a 9, nepodléhají ustanovením ADR, jestliže byla provedena přiměřená opatření vylučující jakékoli nebezpečí. Nebezpečí jsou vyloučena, jestliže byla provedena opatření vylučující všechna nebezpečí tříd 1 až 9.
1.1.3.6
Vynětí z platnosti pro množství přepravovaná jednou dopravní jednotkou
1.1.3.6.1
Nebezpečné věci jsou pro účely tohoto pododdílu zařazeny do přepravních kategorií 0, 1, 2, 3 nebo 4, jak je uvedeno ve sloupci (15) tabulky A kapitoly 3.2. Prázdné nevyčištěné obaly, které obsahovaly látky zařazené do přepravní kategorie „0“, jsou též zařazeny do kategorie „0“. Prázdné nevyčištěné obaly, které obsahovaly látky zařazené do přepravní kategorie jiné než „0“, jsou zařazeny do přepravní kategorie „4“.
1.1.3.6.2
Pokud množství nebezpečných věcí přepravovaných jednou dopravní jednotkou nepřevyšuje hodnoty uvedené ve sloupci (3) tabulky uvedené v 1.1.3.6.3 pro danou přepravní kategorii (pokud nebezpečné věci přepravované v jedné dopravní jednotce patří do téže přepravní kategorie) nebo hodnotu vypočtenou podle 1.1.3.6.4 (pokud nebezpečné věci přepravované v jedné dopravní jednotce patří do různých přepravních kategorií), mohou být přepravovány v kusech v téže dopravní jednotce, aniž se použijí tato ustanovení:
| - | Kapitola 1.10, kromě výbušnin třídy 1, podtřídy 1.4, UN čísel 0104, 0237, 0255, 0267, 0289, 0361, 0365, 0366, 0440, 0441,0455, 0456 a 0500 | ||||||||||
| - | Kapitola 5.3; | ||||||||||
| - | Oddíl 5.4.3; | ||||||||||
| - | Kapitola 7.2, kromě zvláštních ustanovení V5 a V8 oddílu 7.2.4; | ||||||||||
| - | CV1 oddílu 7.5.11; | ||||||||||
| Část 8, kromě | 8.1.2.1 (a), | ||||||||||
| - | 8.1.4.2 až 8.1.4.5, | ||||||||||
| 8.2.3, | |||||||||||
| 8.3.3, | |||||||||||
| 8.3.4, | |||||||||||
| 8.3.5, | |||||||||||
| kapitoly 8.4, | |||||||||||
| S1(3) a (6), | |||||||||||
| S2(1), | |||||||||||
| S4 a | |||||||||||
| S14 až S21 kapitoly 8.5; | |||||||||||
| - | Část 9; | ||||||||||
1.1.3.6.3
Pokud nebezpečné věci přepravované v jedné dopravní jednotce patří do stejné přepravní kategorie, je největší celkové množství na jednu dopravní jednotku uvedeno ve sloupci (3) následující tabulky.
| Přepravní kategorie | Látky nebo předměty obalová skupina nebo klasifikační kód /skupina nebo UN číslo | Nejvyšší celkové množství na jednu dopravní jednotku | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1) | (2) | (3) | |||||
| 0 | Třída 1: | 1.1A/1.1L/1.2L/1.3L a UN 0190 | 0 | ||||
| Třída 3: | UN 3343 | ||||||
| Třída 4.2: | Látky patřící k obalové skupině I | ||||||
| Třída 4.3: | UN 1183, 1242, 1295, 1340, 1390, 1403, 1928, 2813, 2965, 2968, 2988, 3129, 3130, 3131, 3134, 3148, 3396, 3398 a 3399 | ||||||
| Třída 5.1: | UN 2426 | ||||||
| Třída 6.1: | UN 1051, 1600, 1613, 1614, 2312, 3250 a 3294 | ||||||
| Třída 6.2: | UN 2814 a 2900 | ||||||
| Třída 7: | UN 2912 až 2919, 2977, 2978 a 3321 až 3333 | ||||||
| Třída 8: | UN 2215 (MALEINANHYDRID, ROZTAVENÝ) | ||||||
| Třída 9: | UN 2315, 3151, 3152 a 3432 a zařízení obsahující takové látky nebo směsi | ||||||
| a prázdné nevyčištěné obaly, kromě obalů zařazených pod UN číslo 2908, které obsahovaly látky zařazené do této přepravní kategorie | |||||||
| 1 | Látky a předměty patřící k obalové skupině I a nezařazené do přepravní kategorie 0 a látky a předměty následujících tříd: | 20 | |||||
| Třída 1: | 1.1B až 1.1J a /1,2B až 1.2J/1.3C/1.3G/1.3H/1.3J/1,5Da | ||||||
| Třída 2: | skupiny T, TC a, TO, TF, TOC a TFC; aerosoly: skupiny C, CO, FC, T, TF, TC, TO, TFC a TOC | ||||||
| Třída 4.1: | UN 3221 až 3224 a 3231 až 3240 | ||||||
| Třída 5.2: | UN3101 až 3104 a 3111 až 3120 | ||||||
| 2 | Látky a předměty patřící k obalové skupině II a nezařazené do přepravních kategorií 0, 1 nebo 4 a látky a předměty následujících tříd: | 333 | |||||
| Třída 1: | 1.4B až 1.4G a 1.6N | ||||||
| Třída 2: | skupina F; | ||||||
| aerosoly: skupina F | |||||||
| Třída 4.1: | UN 3225 až 3230 | ||||||
| Třída 5.2: | UN 3105 až 3110 | ||||||
| Třída 6.1: | látky a předměty patřící k obalové skupině III | ||||||
| Třída 9: | UN 3245 | ||||||
| 3 | Látky a předměty patřící k obalové skupině lila nezařazené do přepravních kategorií 0, 2 nebo 4 a látky a předměty následujících tříd: | 1 000 | |||||
| Třída 2: | skupiny A a O; | ||||||
| aerosoly: skupiny A a O | |||||||
| Třída 3: | UN 3473 | ||||||
| Třída 4.3: | UN 3476 | ||||||
| Třída 8: | UN 2794, 2795, 2800, 3028 a 3477 | ||||||
| Třída 9: | UN 2990 a 3072 | ||||||
| 4 | Třída 1: | 1,4S | bez omezení | ||||
| Třída 4.1: | UN 1331,1345,1944,1945,2254 a 2623 | ||||||
| Třída 4.2: | UN 1361 a 1362 obalová skupina III | ||||||
| Třída 7: | UN 2908 až 2911 | ||||||
| Třída 9: | UN 3268 | ||||||
| a prázdné nevyčištěné obaly, které obsahovaly nebezpečné věci, kromě věcí zařazených do přepravní kategorie 0 | |||||||
Ve výše uvedené tabulce se “nejvyšším celkovým množstvím na dopravní jednotku” rozumí:
-
pro předměty celková (btto) hmotnost v kilogramech (pro předměty třídy 1 čistá (netto) hmotnost výbušné látky v kilogramech); pro nebezpečné věci ve strojích a zařízeních vyjmenovaných v této příloze celkové množství nebezpečných věcí v nich obsažených v kilogramech nebo litrech, jak je to vhodné;
-
pro tuhé látky, zkapalněné plyny, hluboce zchlazené zkapalněné plyny a rozpuštěné plyny čistá (netto) hmotnost v kilogramech
-
pro kapaliny a stlačené plyny jmenovitý vnitřní objem nádob (viz definici v oddílu 1.2.1) v litrech.
1.1.3.6.4
Pokud jsou v jedné dopravní jednotce přepravovány nebezpečné věci různých přepravních kategorií, pak součet
-
množství látek a předmětů přepravní kategorie 1 vynásobený "50";
-
množství látek a předmětů přepravní kategorie 1 uvedených v poznámce a) k tabulce v 1.1.3.6.3 vynásobený "20";
-
množství látek a předmětů přepravní kategorie 2 vynásobený "3"; a
-
množství látek a předmětů přepravní kategorie 3
nesmí překročit číslo "1000".
1.1.3.6.5
Pro účely tohoto pododdílu se nebezpečné věci, které jsou vyňaty podle pododdílů 1.1.3.2 až 1.1.3.5, neberou v úvahu.
1.1.3.7
Vynětí z platnosti pro přepravu lithiových baterií
Ustanovení uvedená v ADR se nevztahují na:
(a)
Lithiové baterie instalované ve vozidle provádějícím přepravu a určené pro jeho pohon nebo pro provoz kteréhokoli z jeho zařízení;
(b)
Lithiové baterie obsažené ve výbavě pro provoz tohoto zařízení, používané nebo určené k použití během přepravy (např. laptop).
1.1.4
Použitelnost jiných předpisů
1.1.4.1
(Vyhrazeno)
1.1.4.2
Přeprava v přepravním řetězci zahrnujícím námořní nebo leteckou dopravu
1.1.4.2.1
Kusy, kontejnery, přemístitelné cisterny a cisternové kontejnery, které neodpovídají plně ustanovením ADR pro balení, společné balení, označení a bezpečnostní značky na kusech nebo označení velkými bezpečnostními značkami a oranžovými výstražnými tabulkami, ale odpovídají ustanovením IMDG Code (pro námořní dopravu) nebo ICAO Technical Instructions (pro leteckou dopravu) musí být připuštěny k přepravě v přepravním řetězci zahrnujícím námořní nebo leteckou dopravu, pokud splňují následující podmínky:
(a)
pokud kusy nejsou opatřeny nápisy a bezpečnostními značkami podle dohody ADR, musí být označeny nápisy a bezpečnostními značkami podle IMDG Code pro námořní nebo podle ICAO Technical Instructions pro leteckou přepravu;
(b)
pro společné balení v jednom kusu platí předpisy IMDG Code nebo ICAO Technical Instructions;
(c)
jestliže kontejnery, přemístitelné cisterny nebo cisternové kontejnery nejsou pro přepravu v dopravním řetězci zahrnujícím námořní přepravu označeny velkými bezpečnostními značkami a výstražnými oranžovými tabulkami podle kapitoly 5.3 této přílohy, musí být opatřeny velkými bezpečnostními značkami a označením podle kapitoly 5.3 IMDG Code.
V tomto případě se vztahuje na označení vozidla samého pouze ustanovení uvedené v 5.3.2.1.1 této přílohy. Toto ustanovení se vztahuje i na prázdné nevyčištěné přemístitelné cisterny a cisternové kontejnery a též na jejich následnou přepravu do čisticí stanice.
Tato odchylka se nevztahuje na věci, které jsou zařazeny jako nebezpečné věci tříd 1 až 9 ADR a nejsou považovány za nebezpečné podle příslušných ustanovení IMDG Code nebo ICAO Technical Instructions.
1.1.4.2.2
Dopravní jednotky složené z vozidla nebo vozidel jiných než těch, která přepravují kontejnery, přemístitelné cisterny nebo cisternové kontejnery, jak je stanoveno v 1.1.4.2.1 (c), které nejsou označeny velkými bezpečnostními značkami podle ustanovení 5.3.1 ADR, avšak které jsou označeny podle kapitoly 5.3 IMDG Code, jsou připuštěny k přepravě v dopravním řetězci zahrnujícím námořní dopravu za podmínky, že jsou dodržena ustanovení o označení oranžovými tabulkami v 5.3.2 ADR.
1.1.4.2.3
Pro přepravu v dopravním řetězci zahrnujícím námořní nebo leteckou přepravu smějí být informace vyžadované podle oddílu 5.4.1 a 5.4.2 a podle kteréhokoli zvláštního ustanovení kapitoly 3.3 nahrazeny přepravním dokladem a informacemi vyžadovanými podle IMDG Code, popřípadě podle ICAO Technical Instructions, za předpokladu, že některé dodatečné informace vyžadovány podle ADR jsou také uvedeny.
1.1.4.3
Používání přemístitelných cisteren typu IMO schválených pro námořní dopravu
Přemístitelné cisterny typu IMO (typy 1,2, 5 a 7), které neodpovídají předpisům kapitol 6.7 nebo 6.8, ale které byly vyrobeny a schváleny před 1. lednem 2003 podle ustanovení IMDG Code (včetně přechodných ustanovení) (Změna 29-98), smějí být používány až do 31. prosince 2009, za podmínky, že odpovídají příslušným ustanovením IMDG Code (Změna 29-98) o inspekcích a zkouškách a že jsou zcela splněny pokyny uvedené ve sloupcích (12) a (14) kapitoly 3.2 IMDG Code (změna 33-06). Mohou být nadále používány i po 31. prosinci 2009, pokud odpovídají příslušným ustanovením IMDG Code o inspekcích a zkouškách, ale za podmínky, že jsou dodrženy pokyny uvedené ve sloupcích (10) a (11) kapitoly 3.2 a v kapitole 4.2 ADR1.
1.1.4.4.
(Vyhrazeno)
1.1.4.5
Přeprava jinou dopravnou než silniční
1.1.4.5.1
Jestliže vozidlo, jímž se provádí přeprava, na kterou se vztahují předpisy ADR, je přepravováno v části dopravní cesty jiným druhem dopravy než silniční dopravou, platí pro tuto část cesty výhradně vnitrostátní nebo mezinárodní předpisy, jimiž se řídí v této části dopravní cesty přeprava nebezpečných věcí tím druhem dopravy, jehož bylo použito k přepravě silničního vozidla
1.1.4.5.2
V případech výše uvedených v 1.1.4.5.1 se dotčené smluvní strany ADR mohou dohodnout, že dodatečně uplatní, pokud to považují za nezbytné, předpisy ADR na tu část dopravní cesty, po které je vozidlo přepravováno jinou dopravou než silniční, pokud takové dohody mezi dotčenými smluvními stranami ADR neodporují ustanovením mezinárodních úmluv upravujících přepravu nebezpečných věcí druhem dopravy použitým pro přepravu silničního vozidla v dané části dopravní cesty, např. Mezinárodní úmluvě o bezpečnosti života na moři – International Convention for the Safety of Life at Sea (SOLAS), jichž jsou tyto dotčené smluvní strany ADR též smluvními stranami.
Tyto dohody musí zaslat smluvní strana, jež byla jejich iniciátorem, Sekretariátu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů, který s nimi seznámí všechny smluvní strany ADR.
1.1.4.5.3
Jestliže pro přepravu, na níž se vztahují ustanovení ADR, platí pro celou silniční dopravní cestu nebo její část rovněž ustanovení mezinárodní úmluvy upravující přepravu nebezpečných věcí jiným druhem dopravy než silniční dopravou, podle ustanovení uvedené smlouvy, která rozšiřují její platnost na některé přepravy silničními motorovými vozidly, pak ustanovení této mezinárodní úmluvy platí pro tuto dopravní cestu současně s ustanoveními ADR, které jim neodporují; ostatní ustanovení ADR se pro dotyčnou dopravní cestu nepoužijí.
KAPITOLA 1.2
DEFINICE A MĚROVÉ JEDNOTKY
1.2.1
Definice
POZNÁMKA: Tento oddíl obsahuje všechny všeobecné a zvláštní definice.
Pro účely ADR se pod následujícími pojmy rozumějí:
A
„ADN“ Evropská dohoda o mezinárodní přepravě nebezpečných věcí po vnitrozemských vodních cestách;
„Aerosol“ nebo „Aerosolový rozprašovač“ nádoba pro jedno použití splňující ustanovení oddílu 6.2.6, vyrobená z kovu, skla nebo plastu a obsahující plyn, stlačený, zkapalněný nebo rozpuštěný pod tlakem, s kapalinou nebo bez kapaliny, pastu nebo prášek, a vybavená rozprašovacím zařízením umožňujícím rozprášení obsahu ve formě tuhých nebo kapalných částic ve směsi s plynem ve formě pěny, pasty nebo prášku nebo v kapalném nebo plynném stavu;
„ASTM“ American Society for Testing and Materials (Americká společnost pro zkoušení a materiály) (ASTM International, 100 Barr Harbor Drive, PO Box C700, West Conshohocken, PA, 19428-2959, USA);
B
„Balič“ podnik, který balí nebezpečné věci do obalů, včetně velkých obalů a IBC, a, pokud je to nutné, připravuje kusy k přepravě;
„Bateriové vozidlo“ vozidlo se souborem článků vzájemně propojených sběrným potrubím, stabilně upevněných na dopravní jednotce. Následující články jsou považovány za články bateriového vozidla: láhve, trubkové nádoby, svazky lahví, tlakové sudy, jakož i cisterny určené pro přepravu plynů třídy 2 s vnitřním objemem větším než 450 litrů;
„Bedna“ pravoúhlý nebo mnohoúhelníkový plnostěnný obal z kovu, dřeva, překližky, rekonstituovaného dřeva, lepenky, plastu nebo jiného vhodného materiálu. Malé otvory pro usnadnění manipulace nebo otevírání nebo pro splnění klasifikačních požadavků jsou dovoleny, pokud nejsou v rozporu v požadavkem neporušenosti obalu během přepravy;
„Běžná údržba flexibilních IBC“ viz „IBC“;
„Běžná údržba tuhých IBC" viz „IBC“;
„Bod vzplanutí“ nejnižší teplota kapaliny, při které její páry tvoří se vzduchem hořlavou směs;
C
„CGA“ Compressed Gas Association (Sdružení pro stlačené plyny) (CGA, 4221 Walney Road, 5th Floor, Chantilly VA 20151-2923, USA);
„Cisterna“ nádrž včetně své provozní a konstrukční výstroje. Pokud je používán tento pojem samostatně, označuje cisternový kontejner, přemístitelnou cisternu, snímatelnou cisternu nebo nesnímatelnou cisternu, jak jsou definovány v této části, včetně cisteren tvořících články bateriových vozidel nebo MEGC;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz 6.7.4.1.
„Cisterna nesnímatelná“ cisterna s vnitřním objemem větším než 1000 litrů, která je konstrukčně trvale připevněna k vozidlu (které se tím stává cisternovým vozidlem) nebo tvoří nedílnou část rámu takového vozidla;
„Cisterna pro podtlakové vyčerpávání odpadů“ nesnímatelná cisterna, snímatelná cisterna, cisternový kontejner nebo cisternová výměnná nástavba používané zejména pro přepravu nebezpečných odpadů, se zvláštními konstrukčními vlastnostmi a/nebo zařízením usnadňujícím nakládku (plnění) a vykládku (vyprazdňování) odpadů, jak je uvedeno v kapitole 6.10. Cisterna, která plně odpovídá požadavkům kapitol 6.7 nebo 6.8 se nepovažuje za cisternu pro podtlakové vyčerpávání odpadů;
„Cisterna přemístitelná“ multimodální cisterna mající, je-li použita pro přepravu látek třídy 2, vnitřní objem větší než 450 litrů v souladu s definicemi v kapitole 6.7 nebo v IMDG Code a uvedená pokynem pro přemístitelné cisterny (T-kódem) ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2;
„Cisterna snímatelná“ cisterna, kromě nesnímatelné cisterny, přemístitelné cisterny, cisternového kontejneru nebo článku bateriového vozidla nebo MEGC, která má vnitřní objem větší než 450 litrů, není konstruována pro přepravu věcí beze změny nákladu a může s ní být normálně manipulováno pouze, když je prázdná;
„Cisternová výměnná nástavba“ se považuje za cisternový kontejner;
„Cisternové vozidlo“ vozidlo určené pro přepravu kapalin, plynů nebo práškových nebo zrnitých látek a zahrnující jednu nebo více nesnímatelných cisteren. Kromě vlastního vozidla nebo je nahrazujících částí podvozku cisternové vozidlo zahrnuje jednu nebo více nádrží, jejich výstroj a upevňovací prvky pro jejich připevnění na vozidlo nebo na části podvozku;
„Cisternový kontejner“ přepravní prostředek odpovídající definici kontejneru a zahrnující nádrž a její výstroj včetně zařízení umožňujícího přemístění cisternového kontejneru bez významné změny rovnovážné polohy, používaný pro přepravu plynů, kapalin, práškových nebo zrnitých látek a, je-li použit pro přepravu látek třídy 2, mající vnitřní objem větší než 0,45 m3 (450 litrů);
POZNÁMKA: Velké nádoby pro volně ložené látky (IBC), které odpvídají požadavkům kapitoly 6.5, se nepovažují za cisternové kontejnery.
„Cívka“ (třída 1) zařízení vyrobené z plastu, dřeva, lepenky, kovu nebo jiného vhodného materiálu tvořené centrálním vřetenem s nebo bez postranních stěn na každém konci vřetena. Předměty a látky mohou být navinuty na vřeteno a mohou být zadržovány postranními stěnami;
„Člen osádky vozidla“ řidič nebo jakákoli jiná osoba doprovázející řidiče z bezpečnostních, zabezpečovacích, výcvikových nebo provozních důvodů;
„CSC“ (International Convention for Safe Containers, Ženeva 1972) viz „ KBK“
D
„Dávková intenzita“ pro přepravu látek třídy 7 je odpovídající velikost dávky vyjádřená v milisievertech za hodinu;
„Dopravce“ podnik, který provádí přepravu podle nebo bez přepravní smlouvy;
„Dopravní jednotka“ motorové vozidlo bez přípojného vozidla nebo jízdní souprava tvořená motorovým a přípojným vozidlem;
„Dřevěná IBC“ viz „IBC dřevěná“
„Dřevěný sud" obal vyrobený z přírodního dřeva, kruhového průřezu, mající vypouklé stěny, tvořený dužinami a víky a opatřený obručemi;
E
„EN“ (norma) evropská norma uveřejněná Evropským výborem pro normalizaci (CEN) (CEN – 36 rue de Stassart, B-1050 Brusel);
F
„Fixační podložka“ (třída 1) plát kovu, plastu, lepenky nebo jiného vhodného materiálu, který je uložen ve vnitřním obalu, meziobalu nebo vnějším obalu a dosahuje těsného uložení v takovém obalu. Povrch takové fixační podložky může být vytvarován tak, že obaly nebo předměty mohou být vloženy dovnitř, zajištěny a odděleny od sebe navzájem;
„Flexibilní IBC“ viz „IBC flexibilní“
G
„GHS“ (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals) Druhé revidované vydání Globální harmonizovaný systém klasifikace a označování chemických látek, uveřejněný Spojenými národy jako dokument ST/SG/AC.10/30/Rev.2;
H
„Hermeticky uzavřená cisterna“ cisterna, určená pro přepravu kapalin, s výpočtovým tlakem nejméně 4 bary, nebo cisterna určená pro přepravu tuhých látek (práškových nebo zrnitých) bez ohledu na její výpočtový tlak, jejíž otvory jsou hermeticky uzavřeny a která:
-
není vybavena pojistnými ventily, průtržnými kotouči, jinými podobnými bezpečnostními zařízeními ani podtlakovými ventily; nebo
-
není vybavena pojistnými ventily, průtržnými kotouči, jinými podobnými bezpečnostními zařízeními, aleje vybavena podtlakovými ventily, podle požadavků v 6.8.2.2.3
-
je vybavena pojistnými ventily s předřazeným průtržným kotoučem podle 6.8.2.2.10, ale není vybavena podtlakovými ventily; nebo
-
je vybavena pojistnými ventily s předřazeným průtržným kotoučem podle 6.8.2.2.10 a podtlakovými ventily, podle požadavků v 6.8.2.2.3
„Hmotnost kusu“ Pokud není stanoveno jinak, je to celková (brutto) hmotnost kusu. Hmotnost kontejnerů a cisteren používaných pro přepravu věcí se do celkové hmotnosti nezahrnuje;
„Hořlavá složka“ (pro aerosoly) hořlavé kapaliny, hořlavé tuhé látky nebo hořlavé plyny a směsi plynů, jak jsou definovány v poznámkách 1 až 3 pododdílu 31.1.3 části III Příručky zkoušek a kritérií. Tento pojem nezahrnuje pyroforní látky, látky schopné samoohřevu ani látky reagující s vodou. Chemické spalné teplo se určí jednou z následujících metod ASTM D 240, ISO/FDIS 13943: 1999 (E/F) 86.1 až 86.3 nebo NFPA 30B;
„Hromadná položka“ položka pro přesně definovanou skupinu látek nebo předmětů (viz pododdíl 2.1.1.2, B, C a D);
CH
„Chráněná IBC“ viz „IBC chráněná“
I
„IAEA“ (International Atomic Energy Agency) Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA), (IAEA, P.O. Box 100 – A-1400 Vídeň):
„IBC“ (Intermediate bulk Container) tuhý nebo flexibilní přepravní obalový prostředek, který není uveden v kapitole 6.1 a který:
(a)
má vnitřní objem:
(i)
nejvýše 3 m3 pro tuhé a kapalné látky obalových skupin II a III;
(ii)
nejvýše 1,5 m3 pro tuhé látky obalové skupiny I, jestliže jsou baleny ve flexibilních IBC, v IBCz tuhého plastu, v kompozitních, lepenkových nebo dřevěných IBC;
(iii)
nejvýše 3 m3 pro tuhé látky obalové skupiny I, jestliže jsou baleny v kovových IBC;
(iv)
nejvýše 3 m3 pro radioaktivní látky třídy 7;
(b)
je zkonstruován pro mechanickou manipulaci;
(c)
odolává namáháním při manipulaci a přepravě ověřovacími zkouškami uvedenými v kapitole 6.5;
POZNÁMKA 1: Přemístitelné cisterny nebo cisternové kontejnery splňující požadavky kapitoly 6.7 nebo 6.8 se nepovažují za velké nádoby pro volně ložené látky (IBC).
POZNÁMKA 2: Velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) splňující požadavky kapitole 6.5 se nepovažují za kontejnery pro účely ADR.
„IBC dřevěná“ tuhé nebo skládací dřevěné těleso společně s vnitřní vložkou (avšak nikoli s vnitřním obalem) a příslušnou provozní a konstrukční výstrojí;
„IBC flexibilní“ těleso nádoby tvořené fólií, tkaninou nebo jiným flexibilním materiálem nebo kombinací těchto materiálů, a v nezbytném případě vnitřním povlakem nebo vložkou, spolu s příslušnou provozní výstrojí a manipulačním zařízením;
„IBC flexibilní“ běžná údržba“ běžné provádění pracovních úkonů na plastových nebo textilních IBC, jako jsou:
a)
čištění; nebo
b)
náhrada neintegrálních součástí, jako jsou neintegrální vložky a uzávěrové pásky, součástmi podle původních specifikací výrobce,
za podmínky, že tyto úkony nepříznivě neovlivní zádržnou funkci flexibilní IBC ani nezmění konstrukční typ;
„IBC chráněná“ (pro kovové IBC) IBC vybavená dodatečnou ochranou proti nárazu mající formu např. vícevrstvé (sendvičové) konstrukce nebo konstrukce s dvojitou stěnou nebo rámu s kovovým mřížovým opláštěním;
„IBC kompozitní s vnitřní nádobou z plastu“ IBC sestávající z konstrukční výstroje tvořené tuhým vnějším pláštěm obklopujícím vnitřní plastovou nádobu s jakoukoliv provozní výstrojí nebo další konstrukční výstrojí. Je provedena tak, že vnitřní nádoba a vnější plášť tvoří po sestavení nedělitelnou jednotku, která se jako taková plní, skladuje, přepravuje nebo vyprazdňuje.
POZNÁMKA: „Plast“, pokud je použit ve spojení s vnitřními nádobami pro kompozitní IBC, zahrnuje jiné polymerní materiály, takové jako je guma.
„IBC kovová“ kovové těleso společně s příslušnou provozní a konstrukční výstrojí;
„IBC lepenková“ lepenkový plášť s nebo bez oddělených horních a dolních vík, popřípadě s vnitřní vložkou (avšak bez vnitřního obalu), a s příslušnou provozní výstrojí a konstrukční výbavou;
„IBC opravená“ kovová IBC, IBC z tuhého plastu nebo kompozitní IBC, která je v důsledku nárazu nebo jakékoli jiné příčiny (např. koroze, zkřehnutí nebo jiného projevu snížené pevnosti ve srovnání s konstrukčním typem) obnovena tak, aby odpovídala konstrukčnímu typu a byla schopna odolat zkouškám konstrukčního typu. Pro účely ADR se náhrada tuhé vnitřní nádoby kompozitní IBC nádobou odpovídající původní specifikaci výrobce považuje za opravu. Avšak běžné opravy a údržba tuhých IBC se nepovažují za opravu. Tělesa IBC z tuhého plastu ani vnitřní nádoby kompozitních IBC nejsou opravitelné. Flexibilní IBC nejsou opravitelné, ledaže by to schválil příslušný orgán;
„IBC z tuhého plast“ tuhé těleso z plastu, které může mít konstrukční výstroj společně s příslušnou provozní výstrojí;
„IBC tuhé - běžná údržba“ běžné provádění pracovních úkonů na kovových IBC, IBC z tuhého plastu a na kompozitních IBC, jako jsou:
a)
čištění;
b)
demontáž a nová montáž nebo výměna uzávěrů tělesa (včetně jejich těsnění) nebo provozní výstroje podle původních specifikací výrobce, za podmínky, že se ověří těsnost IBC; nebo
c)
obnova konstrukční výstroje, která nemá přímou zádržnou funkci vzhledem k nebezpečným věcem a vyprazdňovacímu tlaku, tak, aby odpovídala konstrukčnímu typu (např. zesílení noh nebo úchytů pro zvedání), za podmínky, že nebude ovlivněna zádržná funkce IBC;
„IBC rekonstruovaná“ kovová IBC, IBC z tuhého plastu nebo kompozitní IBC, která
(a)
je vyrobena jako typ UN z typu jiného než typ UN;
(b)
je přestavěna z jednoho konstrukčního typu UN na jiný konstrukční typ UN.
Na rekonstruované IBC se vztahují stejné předpisy ADR jako na nové IBC téhož typu (viz definici konstrukčního typu v 6.5.6.1.1);
„ICAO“ International Civil Aviation Organization (Mezinárodní organizace pro civilní letectví) (ICAO, 999 University Street, Montreal, Quebec H3C 5H7, Canada);
„ICAO Technické pokyny“ Technical Instructions for the Safe Transport oi Dangerous Goods by Air, které doplňují Přílohu 18 Chicagské úmluvy o mezinárodním civilním letectví (Chicago 1944), uveřejněné Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) v Montrealu;
„IMDG Code“ (International Maritime Dangerous Goods Code) předpisy pro mezinárodní námořní přepravu nebezpečných věcí naplňující kapitolu VIl, část A Mezinárodní úmluvy o bezpečnosti života na moři – International Convention for the Safety of Life at Sea (SOLAS),vydané Mezinárodní námořní organizací (IMO), Londýn;
„IMO“ International Maritime Organization (Mezinárodní námořní organizace) (IMO, 4 Albert Embankment, London SE1 7SR, United Kingdom);
„Index kritické bezpečnosti (CSI)“ přidělený kusu, přepravnímu obalovému souboru nebo kontejneru se štěpnými látkami pro přepravu látek třídy 7 je číslo, pomocí kterého se omezuje nahromadění kusů, přepravních obalových souborů nebo kontejnerů obsahujících štěpné látky;
„Inspekční organizace“ nezávislá inspekční a zkušební organizace schválená příslušným orgánem;
„ISO“ (norma) mezinárodní norma uveřejněná Mezinárodní organizací pro standardizaci (ISO) (ISO -1, rue de Varembé, CH-1204 Ženeva 20);
J
„J.N. položka (jinde nejmenovaná položka)“ hromadná položka, k níž mohou být látky, směsi, roztoky nebo předměty přiřazeny, jestliže:
(a)
nejsou jmenovitě uvedeny v tabulce A kapitoly 3.2; a
(b)
vykazují chemické, fyzikální a/nebo nebezpečné vlastnosti odpovídající třídě, klasifikačnímu kódu, obalové skupině a pojmenování a popisu položky j.n.;
„Jmenovitý (nominální) vnitřní objem nádoby“ jmenovitý objem nebezpečné látky obsažené v nádobě vyjádřený v litrech. Pro láhve na stlačený plyn musí být jmenovitý vnitřní objem stanoven jako objem vody v láhvi (hydraulický vnitřní objem láhve);
K
„Kanystr“ obal z kovu nebo plastu, pravoúhelníkového nebo mnohoúhelníkového průřezu s jedním nebo více otvory;
„Kapalina“ látka mající při 50°C tenzi par nejvýše 300 kPa (3 bary), která není kompletně v plynném stavu při 20°C a 101,3 kPa a která
(a)
má bod tání nebo bod počátku tání nejvýše 20°C při tlaku 101,3 kPa nebo
(b)
je kapalná podle zkušební metody ASTM D 4359-90 nebo
(c)
není kašovitá podle kritérií vztahujících se na zkoušku pro stanovení tekutosti (penetrometrická zkouška) popsanou v 2.3.4;
POZNÁMKA: „Přepravou v kapalném stavu“ ve smyslu požadavků na cisterny se rozumí:
-
přeprava kapalin podle výše uvedené definice, nebo
-
přeprava tuhých látek podaných k přepravě v roztaveném stavu.
„Kartuše“ nádoba pro jedno použití obsahující plyn nebo směs plynů pod tlakem. Může být vybavena ventilem.
„KBK“ Mezinárodní úmluva o bezpečných kontejnerech (International Convention for Safe Containers) (Ženeva, 1972) se změnami, uveřejněná Mezinárodní námořní organizací (International Maritime Organization - IMO), Londýn;
„Kompozitní IBC s vnitřní nádobou z plastu“ viz „IBC kompozitní s vnitřní nádobou z plastu“ „Kompozitní obal“ viz „Obal kompozitní“
„Kompozitní obal (plast)“ viz „Obal kompozitní (plast)“
„Konstrukční výstroj“ znamená:
(a)
pro cisterny cisternového vozidla nebo snímatelnou cisternu vnější nebo vnitřní výztužné, upevňovací, ochranné a stabilizační prvky nádrže;
(b)
pro cisterny cisternového kontejneru vnější nebo vnitřní výztužné, upevňovací, ochranné a stabilizační prvky nádrže;
(c)
pro články bateriového vozidla nebo MEGC vnější nebo vnitřní výztužné, upevňovací, ochranné a stabilizační prvky nádrže nebo nádoby;
(d)
pro IBC, kromě flexibilních IBC, výztužné, upevňovací, manipulační, ochranné a stabilizační prvky tělesa (včetně základní palety pro kompozitní IBC s vnitřní nádobou z plastu);
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Kontejner“ přepravní prostředek (výměnná skříň nebo jiná podobná konstrukce):
-
určený ke stálému používání a dostatečně dimenzovaný pro opakované použití;
-
speciálně zkonstruovaný pro usnadnění přepravy věcí jedním nebo více druhy dopravy beze změny nákladu;
-
opatřený zařízením pro usnadnění manipulace, zvláště při jeho překládce z jednoho dopravního prostředku na jiný;
-
zkonstruovaný tak, aby mohl být lehce naplněn a vyprázdněn;
-
mající vnitřní objem nejméně 1 m3, s výjimkou kontejnerů pro přepravu radioaktivních látek.
Výměnná nástavba je kontejner, který má podle Evropské normy EN 283 (vydání 1991) následující charakteristiky:
-
z hlediska mechanického namáhání je zkonstruován pouze pro pozemní přepravu na železničním voze nebo silničním vozidle nebo na lodi v systému roll-on roll-of;
-
nemůže být stohován;
-
může být přemístěn ze silničního vozidla na podpěry a naložen zpět pomocí zařízení vozidla
POZNÁMKA: Pojem „kontejner“ nezahrnuje obvyklé obaly, IBC, cisternové kontejnery ani vozidla. Kontejner však smí být použit jako obal pro přepravu radioaktivních látek.
„Kontejner malý“ kontejner, který má buď kterýkoli celkový vnější rozměr (délku, šířku nebo výšku) menší než 1,5 m, nebo vnitřní objem nejvýše 3 m3
POZNÁMKA: (Vypuštěno)
„Kontejner MEGC“ viz“ Vícečlánkový kontejner na plyn (MEGC)“;
„Kontejner nekrytý“ kontejner beze střechy nebo plošinový kontejner;
„Kontejnery pro volně ložené látky“ přepravní prostředky (včetně všech vložek nebo vyložení) určené pro přepravu tuhých látek, které jsou v přímém styku s tímto přepravním prostředkem. Tento pojem nezahrnuje obaly, IBC, velké obaly ani cisterny;
Kontejnery pro volně ložené látky jsou:
-
trvalé povahy a dostatečně pevné, aby byly vhodné pro opakované použití;
-
speciálně zkonstruované pro usnadnění přepravy věcí jedním nebo více druhy dopravy bez překládky nákladu;
-
opatřené prostředky dovolujícími jejich snadnou manipulaci;
-
o vnitřním objemu nejméně 1,0 m3.
Příklady kontejnerů pro volně ložené látky jsou kontejnery, kontejnery pro přepravu volně ložených látek v systému off shore, skipové nádoby, zásobníky na volně ložené látky, výměnné nástavby, násypné kontejnery, valivé kontejnery, ložné komory vozidel.
„Kontejner pro přepravu volně ložených látek v systému off shore“ kontejner pro přepravu volně ložených látek,speciálně zkonstruovaný pro opakované použití k přepravě z příbřežních zařízení, do těchto zařízení a mezi nimi navzájem. Kontejner pro přepravu volně ložených látek je zkonstruován a vyroben podle předpisů pro schvalování kontejnerů manipulovaných na širých mořích vypracovaných Mezinárodní námořní organizací (IMO) v dokumentu MSC/Circ.860;
Kontejner s plachtou“ nekrytý kontejner opatřený plachtou pro ochranu nákladu;
„Kontejner uzavřený“ plně uzavřený kontejner s pevnou střechou, pevnými bočními stěnami, pevnými koncovými stěnami a podlahou. Tento pojem zahrnuje kontejner s otevíratelnou střechou, pokud je během přepravy uzavřena;
„Kontejner velký“
(a)
kontejner, který nesplňuje definici malého kontejneru;
(b)
ve smyslu dohody KBK (CSC) kontejner s takovými rozměry, že ložná plocha mezi čtyřmi vnějšími dolními rohy je buď;
(i)
nejméně 14 m2 (150 čtverečných stop) nebo
(ii)
nejméně 7 m2 (75 čtverečných stop), pokud je vybaven horními rohovými prvky;
„Kontejnmentový systém“ pro přepravu látek třídy 7 je soubor částí obalu specifikovaný konstruktérem, který má zabránit unikání radioaktivních látek během přepravy;
„Koš“ vnější obal s neplnými stěnami;
„Kovová IBC“ viz „IBC kovová“
„Kritická teplota“ teplota, nad níž se nemůže látka vyskytovat v kapalném stavu;
„Kryogenní nádoba“ viz „Nádoba kryogenní“
„Kus“ konečný produkt balení sestávající z obalu nebo velkého obalu nebo IBC a z jejich obsahu, připravený k přepravě. Pojem zahrnuje nádoby na plyny, jak jsou definovány v tomto oddílu, jakož i předměty, které vzhledem k jejich rozměrům, hmotnosti nebo tvaru mohou být přepravovány bez obalu nebo v lůžkách, latěních nebo manipulačních přípravcích. S výjimkou přepravy radioaktivních látek se tento pojem nevztahuje na věci, které se přepravují volně ložené, ani na látky přepravované v cisternách.
L
„Láhev“ přemístitelná tlaková nádoba s hydraulickým vnitřním objemem nejvýše 150 litrů (viz též „Svazek lahví “).
„Latění“ vnější obal s neplnými stěnami;
„Lepenková IBC“ viz „IBC lepenková“
M
„Malá nádobka obsahující plyn“ viz „Kartuše“
„Malý kontejner“ viz „Kontejner malý“
„Manipulační prvky“ (pro flexibilní IBC) nosné pásy, popruhy, oka, poutka nebo rámy, které jsou připevněny k tělesu nádoby IBC nebo vytvořeny z materiálu tělesa nádoby;
„Materiál živočišného původu“ jsou mrtvá těla zvířat (kadávery), části zvířecích těl nebo krmivá pro zvířata;
„MEGC“ viz „ Vícečlánkový kontejner na plyn“;
„Měkká ocel“ ocel s nejnižší pevností v tahu mezi 360 N/mm2 a 440 N/mm2;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
“MEMU“, viz „Mobilní jednotka připravující výbušniny
„Mobilní jednotka připravující výbušniny“ jednotka, nebo vozidlo smontované s jednotkou, pro přípravu a nabíjení výbušnin z nebezpečných věcí, které nejsou výbušninami. Jednotka sestává z různých cisteren a kontejnerů pro volně ložené látky a provozní výstroje, jakož i čerpadel a příslušného zařízení. MÉMU může mít zvláštní komory pro balené výbušniny;
POZNÁMKA: I když definice MEMU zahrnuje výraz „příprava a nabíjení výbušnin“ vztahují se požadavky na MEMU pouze na přepravu a nikoli na přípravu a nabíjení výbušnin.“ „Meziobal“ obal umístěný mezi vnitřními obaly nebo předměty a vnějším obalem;
N
„Nádoba“ prostředek pro naplnění a udržení látek nebo předmětů, včetně všech uzávěrů. Tato definice se nevztahuje na nádrže cisteren;
„Nádoba“ (třída 1) zahrnuje bedny, láhve, plechovky, sudy, konve nebo pouzdra, včetně jakýchkoli uzávěrů, používané jako vnitřní obal nebo meziobal;
„Nádoba kryogenní“ přemístitelná tepelně izolovaná tlaková nádoba pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny s hydraulickým vnitřním objemem nejvýše 1000 litrů;
„Nádoba tlaková“ společný název, který zahrnuje láhve, trubkové nádoby, tlakové sudy, uzavřené kryogenní nádoby a svazky lahví;
„Nádoba trubková“ (třída 2) přepravitelná bezešvá tlaková nádoba s hydraulickým vnitřním objemem větším než 150 litrů, nejvýše však 3.000 litrů;
„Nádoba tuhá vnitřní“ (pro kompozitní IBC) nádoba, která zachovává svůj původní tvar, když je prázdná, bez svých uzávěrů a bez podpory vnějšího pouzdra. Jakákoli vnitřní nádoba, která není „tuhá", je považována za „flexibilní“;
„Nádoba vnitřní“ nádoba vyžadující vnější obal, aby mohla plnit svoji obalovou funkci; „Nádrž“ plášť obsahující látku (včetně otvorů a jejich uzávěrů);
POZNÁMKA 1: Tato definice se nevztahuje na nádoby.
POZNÁMKA 2: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Nakládce“ podnik, který nakládá nebezpečné věci do vozidla nebo velkého kontejneru;
„Nebezpečné reakce“ jsou
-
hoření nebo vývin značného tepla;
-
vývin hořlavých, dusivých, hoření podporujících nebo toxických plynů;
-
tvoření žíravých látek;
-
tvoření nestabilních látek; nebo
-
nebezpečné zvýšení tlaku (pouze pro cisterny);
„Nebezpečné věci“ látky a předměty, jejichž přeprava je podle dohody ADR vyloučena, nebo připuštěna pouze za podmínek v ní stanovených;
„Nejvyšší čistá (netto) hmotnost“ nejvyšší čistá hmotnost obsahu v samostatném obalu nebo nejvyšší součtová hmotnost vnitřních obalů a jejich obsahu vyjádřená v kilogramech;
„Nejvyšší dovolená celková hmotnost“
(a)
(pro všechny kategorie IBC, kromě flexibilních IBC) hmotnost IBC a její provozní a konstrukční výstroje a nejvyšší čistá (netto) hmotnost;
(b)
(pro cisterny) vlastní hmotnost cisterny a nejvyšší dovolená užitečná hmotnost;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Nejvyšší dovolená hmotnost nákladu“ (pro flexibilní IBC) nejvyšší čistá (netto) hmotnost, pro kterou je IBC určena a kterou je dovoleno přepravovat;
„Nejvyšší normální provozní tlak“ pro přepravu látek třídy 7 je nejvyšší přetlak při průměrné výšce nad hladinou moře, který může vzniknout v kontejnmentovém systému v průběhu jednoho roku za teplotních podmínek a slunečního záření odpovídajících okolním podmínkám, bez odvětrávání, vnějšího chlazení pomocným systémem nebo provozních kontrol během přepravy;
„Nejvyššíprovozní tlak (přetlak)“ nejvyšší z následujících tří hodnot:
(a)
nejvyšší účinný tlak dovolený v cisterně během jejího plnění (nejvyšší dovolený plnicí tlak);
(b)
nejvyšší účinný tlak dovolený v cisterně během jejího vyprazdňování (nejvyšší dovolený vyprazdňovací tlak); a
(c)
účinný přetlak, kterému je cisterna vystavena svým obsahem (včetně cizích plynů, které může obsahovat) při nejvyšší provozní teplotě.
Pokud zvláštní požadavky předepsané v kapitole 4.3 nestanoví jinak, číselná hodnota tohoto provozního tlaku (přetlaku) nesmí být nižší než tenze par (absolutní tlak) plnicí látky při 50°C.
Pro cisterny vybavené pojistnými ventily (s nebo bez průtržného kotouče) se však nejvyšší provozní tlak (přetlak) musí rovnat předepsanému otevíracímu tlaku takových pojistných ventilů. Tento požadavek se nevztahuje na cisterny pro přepravu stlačených, zkapalněných nebo rozpuštěných plynů třídy 2;
POZNÁMKA 1: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
POZNÁMKA 2: K uzavřeným kryogenním nádobám viz poznámku k 6.2.1.3.6.5.
„Nejvyšší vnitřní objem“ nejvyšší vnitřní objem nádob nebo obalů včetně IBC a velkých obalů, vyjádřený v krychlových metrech nebo litrech;
„Nekryté vozidlo“ vozidlo, jehož ložná plocha je tvořená jen plošinou nebo je opatřena pouze bočnicemi a zadním čelem;
„Nekrytý kontejner“ viz „Kontejner nekrytý“
„Nesnímatelná cisterna" viz „Cisterna nesnímatelná“
O
„Obal“ jedna nebo více nádob a všechny jiné součásti nebo materiály nezbytné k tomu, aby nádoby mohly plnit svou obalovou funkci a jiné bezpečnostní funkce;
„Obal kompozitní (sklo, porcelán nebo kamenina)“ obal sestávající z vnitřní nádoby ze skla, porcelánu nebo kameniny a z vnějšího obalu (z kovu, dřeva, lepenky, plastu, pěnového plastu atd.). Po sestavení tvoří tento obal nedělitelnou jednotku, která se jako taková plní, skladuje, přepravuje a vyprazdňuje;
POZNÁMKA: „Vnitřní část kompozitního obalu“ je běžně nazývána „vnitřní nádobou“. Například „vnitřní část“ 6HA1 (kompozitní obal, plast) je takovou „vnitřní nádobou“, neboť není konstruována, aby plnila obalovou funkci bez svého „vnějšího obalu“, a není proto vnitřním obalem.
„Obal kompozitní (plast)“ sestává z vnitřní nádoby z plastu a vnějšího obalu (z kovu, lepenky, překližky atd.). Po sestavení tvoří tento obal nedělitelnou jednotku, která se jako taková plní, skladuje, přepravuje a vyprazdňuje;
POZNÁMKA: Viz poznámka u „Kompozitní obal (sklo, porcelán nebo kamenina)“.
„ Obal obnovený (rekondiciovaný obal) znamená zejména
(a)
kovové sudy, které jsou:
(i)
vyčištěny až na původní materiál jejich konstrukce, zbaveny všech svých předchozích obsahů, vnější a vnitřní koroze a je z nich odstraněn vnější nátěr a bezpečnostní značky;
(ii)
obnoveny do původního tvaru a obrysů, s přehyby, pokud jsou, vyrovnanými a utěsněnými a s vyměněnými všemi porušenými těsněními, která nejsou nedílnou součásti obalu; a
(iii)
zkontrolovány po vyčištění, avšak před opětovným nátěrem, s vyřazením obalů, které jsou viditelně poškozeny, mají značně zmenšenou tloušťku materiálu, jeví únavu materiálu, mají poškozené závity nebo uzávěry nebo jiné závažné závady.
(b)
plastové sudy nebo kanystry, které:
(i)
jsou vyčištěny až na původní materiál jejich konstrukce, zbaveny všech svých předchozích obsahů a je z nich odstraněn vnější nátěr a bezpečnostní značky;
(ii)
mají vyměněna všechna porušená těsnění, která nejsou nedílnou součásti obalu; a
(iii)
jsou zkontrolovány po vyčištění s vyřazením obalů s viditelným poškozením, jako trhlinami, průhyby nebo prasklinami, nebo poškozenými závity nebo uzávěry nebo jinými závažnými závadami;
„Obal opakovaně použitelný“ obal, který byl prohlédnut a shledán bez závad, které by mohly ovlivnit jeho schopnost podrobit se funkčním zkouškám. Tento pojem zahrnuje zejména ty obaly, které se znovu naplňují stejným nebo podobným snášenlivým obsahem a jsou přepravovány v distribučním řetězci řízeném odesilatelem produktu;
„Obal prachotěsný“ nepropustný obal pro udržení suchého obsahu včetně jemné tuhé látky (prášku) vznikající během přepravy.
„Obal rekonstruovaný“ znamená zejména
(a)
kovové sudy, které jsou:
(i)
vyrobeny jako typ UN odpovídající požadavkům kapitoly 6.1 z typu jiného než typ UN;
(ii)
rekonstruovány z jednoho typu UN odpovídajícího požadavkům kapitoly 6.1 na jiný typ UN; nebo
(iii)
podrobeny výměně komponentů, které jsou jejich nedílnou konstrukční součástí (takových jako jsou neodnímatelná víka);
(b)
plastové sudy, které jsou:
(i)
rekonstruovány z jednoho typu UN na jiný typ UN (např. 1H1 na 1H2); nebo
(ii)
podrobeny výměně komponentů, které jsou jejich nedílnou konstrukční součástí.
Na rekonstruované sudy se vztahují požadavky kapitoly 6.1, které se vztahují na nové sudy téhož typu.
„Obal skupinový“ kombinace obalů vytvořená pro účely přepravy, sestávající z jednoho nebo více vnitřních obalů, které jsou vloženy do jednoho vnějšího obalu podle pododdílu 4.1.1.5;
POZNÁMKA: „Vnitřky skupinových obalů“ jsou vždy nazývány „vnitřní obaly“ a nikoli „vnitřní nádoby“. Skleněná láhev je příkladem takového „vnitřního obalu“.
„Obal velký“ obal tvořený vnějším obalem, který obsahuje předměty nebo vnitřní obaly a který
(a)
je zkonstruován pro mechanickou manipulaci;
(b)
převyšuje 400 kg čisté (netto) hmotnosti nebo 450 litrů vnitřního objemu, ale má objem nejvýše 3 m3;
„Obal vnější“ vnější ochrana kompozitního nebo skupinového obalu včetně absorpčních a fixačních materiálů a všech ostatních součástí, které jsou nutné, aby obklopily a chránily vnitřní nádoby nebo vnitřní obaly;
„Obal vnitřní“ obal, pro jehož přepravu se vyžaduje vnější obal;
„Obal z jemného plechu“ obal s kruhovým, elipsovitým, pravoúhlým nebo mnohoúhelníkovým průřezem (také kónický), jakož i obal s hrdlem kuželového tvaru nebo obal kelímkovitého tvaru z jemného plechu o tloušťce stěny menší než 0,5 mm (např. pocínovaného), s plochým nebo vypouklým dnem, s jedním nebo více otvory, který nespadá pod definici sudu nebo kanystru;
„Obal záchranný“ zvláštní obal, do kterého se ukládají poškozené, vadné nebo netěsnící kusy obsahující nebezpečné věci, nebo nebezpečné věci, které se rozsypaly nebo unikly, za účelem jejich přepravy k obnově nebo likvidaci;
„Obalová skupina“ skupina, ke které mohou být pro účely balení přiřazeny určité látky podle jejich stupně nebezpečnosti. Obalové skupiny mají následující významy, které jsou podrobně vysvětleny v části 2:
| Obalová skupina I: | látky velmi nebezpečné; |
| Obalová skupina II: | látky středně nebezpečné; |
| Obalová skupina III: | látky málo nebezpečné. |
POZNÁMKA: Určité předměty obsahující nebezpečné věci jsou rovněž přiřazeny k obalové skupině.
„Obnovený obal“ viz „Obal obnovený“
„Odesilatel“ podnik, který odesílá nebezpečné věci buď pro sebe, nebo pro třetí stranu. Pokud je přeprava prováděna na základě přepravní smlouvy, odesilatelem je odesilatel uvedený v této smlouvě;
„Odpady“ látky, roztoky, směsi nebo předměty, které nemohou být používány jako takové, které se však přepravují pro další zpracování, uložení na skládce nebo likvidaci spálením nebo jinými disponibilními metodami;
„Opakovaně použitelný obal“ viz „Obal opakovaně použitelný“
„Opravená IBC“ viz „IBC opravená“
P
„Plastová tkanina“ (pro flexibilní IBC) materiál vyrobený z pásků nebo vláken vhodného plastu;
„Plnicí tlak“ nejvyšší tlak skutečně vyvinutý v cisterně při jejím plnění pod tlakem;
„Plnič“ jakýkoliv podnik, který nakládá (plní) nebezpečné věci do cisterny (cisternového vozidla, snímatelné cisterny, přemístitelné cisterny nebo cisternového kontejneru) a/nebo do vozidla, velkého kontejneru nebo malého kontejneru pro volně ložené látky, nebo do bateriového vozidla nebo MEGC;
„Plyn“ látka, která:
(a)
při 50 °C má tenzi par větší než 300 kPa (3 bary); nebo
(b)
je kompletně v plynném stavu při 20 °C při normálním tlaku 101,3 kPa;
„Podnik“ jakákoli fyzická nebo právnické osoba, ať již zisková nebo nezisková, sdružení nebo skupina osob bez právní subjektivity, ať již ziskové nebo neziskové, nebo instituce s vlastní právní subjektivitou nebo závislá na správním orgánu, který má právní subjektivitu;
„Podtlakový ventil“ pružinové zařízení, které je uváděno automaticky v činnost tlakem a jehož účelem je ochrana cisterny proti nežádoucímu vnitřnímu podtlaku;
„Pojistný ventil“ pružinové zařízení automaticky ovládané tlakem, jehož účelem je chránit cisternu proti nežádoucímu zvýšení vnitřního tlaku;
„Posuzování shody“ je proces ověřování shody výrobku podle ustanovení oddílů 1.8.6 a 1.8.7 vztahujících se na schvalování konstrukčního typu, dohled nad výrobou a na první inspekci a zkoušení;
„Prachotěsný obal“ viz „Obal prachotěsný“
„Přemístitelná cisterna“ viz „Cisterna přemístitelná“
„Přepravní index (Tl)“ přidělený kusu, přepravnímu obalovému souboru nebo kontejneru, nebo nezabalené látce LSA-I nebo nezabalenému předmětu SCO-I pro přepravu látek třídy 7 je číslo, kterého se používá ke kontrole expozice záření;
„Provozní tlak“ stabilizovaný tlak stlačeného plynu při vztažné teplotě 15 °C v naplněné tlakové nádobě;
POZNÁMKA: K cisternám viz „Nejvyšší provozní tlak“.
„Provozní výstroj“
(a)
cisteren znamená plnicí a vyprazdňovací, větrací, bezpečnostní, ohřívací a tepelně izolační zařízení a měřicí přístroje;
(b)
článků bateriového vozidla nebo MEGC znamená plnicí a vyprazdňovací zařízení, včetně propojovacího potrubí, bezpečnostní zařízení a měřicí přístroje;
(c)
IBC znamená plnicí a vyprazdňovací zařízení a jakékoli tlak vyrovnávající nebo větrací, bezpečnostní, ohřívací a tepelně izolační zařízení a měřicí přístroje;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Provozovatel cisternového kontejneru nebo přemístitelné cisterny“ podnik, na jehož jméno je registrován nebo připuštěn k provozu cisternový kontejner nebo přemístitelná cisterna;
„Předpis EHK“ předpis tvořící přílohu k dohodě o přijetí jednotných podmínek pro homologaci (ověřování shodnosti) a vzájemné uznávání homologace výstroje a součástí motorových vozidel (Dohoda 1958, v úplném znění, jak vyplývá z pozdějších změn a doplnění);
„Přeprava“ přemístění nebezpečných věcí, včetně zastávek nezbytných vzhledem k dopravním podmínkám a včetně všech dob, po které jsou nebezpečné věci uloženy ve vozidlech, cisternách nebo v kontejnerech a které jsou nezbytné vzhledem k provozním podmínkám před, během a po přemístění.
Tato definice zahrnuje též krátké dočasné skladování nebezpečných věcí za účelem změny druhu dopravního prostředku (překládku). Tato definice se vztahuje na překládku, pokud jsou přepravní doklady, v nichž je uvedeno místo odeslání a místo určení, předloženy na požádání a pokud kusy a cisterny nejsou otevírány během krátkodobého skladování, kromě kontroly provedené příslušnými orgány;
„Přeprava ve volně loženém stavu“ přeprava tuhých látek nebo předmětů bez obalů ve vozidlech nebo kontejnerech. Tento pojem se nevztahuje na věci, které se přepravují jako kusy, ani na látky přepravované v cisternách;
„Přepravní obalový soubor“ vnější obalový prostředek používaný jedním odesilatelem v případě třídy 7 obsahující jeden nebo více kusů pevně spojených do jedné manipulační jednotky pro usnadnění manipulace a uložení při přepravě;
Příklady přepravních obalových souborů:
(a)
úložná plošina, jako je paleta, na které jsou uloženy nebo navrstveny jeden nebo více kusů a zajištěny plastovou stahovací páskou, smršťovací nebo průtažnou fólií nebo jinými vhodnými prostředky; nebo
(b)
vnější ochranný obal jako bedna nebo latění;
„Příjemce“ příjemce uvedený v přepravní smlouvě. Jestliže příjemce určí třetí osobu v souladu s ustanoveními platnými pro přepravní smlouvu, je tato osoba považována za příjemce ve smyslu ADR. Pokud je přeprava prováděna bez přepravní smlouvy, podnik, který přebírá nebezpečné věci po příjezdu, se považuje za příjemce;
„Příručka zkoušek a kritérií“ čtvrté revidované vydání “United Nations Recommendations on the Transport of Dangerous Goods, Manual of Tests and Criteria, publikované Organizací spojených národů dokumentů ST/SG/AC.10/11/Rev.4/Amend.1 a ST/SG/AC.10/11/Rev.4/Amend.2;
„Příslušný orgán“ úřad nebo jiné instituce určené v každém státě a pro každý jednotlivý případ v souladu s jeho vnitrostátním právním řádem;
„Pytel“ poddajný obal z papíru, plastové fólie, textilu, tkaniny nebo jiných vhodných materiálů;
R
„Radioaktivní obsah“ pro přepravu látek třídy 1 jsou radioaktivní látky spolu se všemi kontaminovanými nebo aktivovanými tuhými látkami, kapalinami a plyny uvnitř obalu;
„Recyklovaný plast“ materiál získaný z použitých průmyslových obalů, který byl vyčištěn a připraven pro výrobu nových obalů;
„Referenční ocel“ ocel s mezí pevnosti 370 N/mm2 a prodloužením při přetržení o 27 %;
„Rekonstruovaná IBC“ viz „IBC rekonstruovaná“
„Rekonstruovaný obal“ viz „Obal rekonstruovaný“
„RID“ Řád pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí [příloha 1 k přípojku B (Jednotné právní předpisy pro Smlouvu o mezinárodní železniční přepravě zboží - CIM) Úmluvy o mezinárodní železniční přepravě - COTIF];
Ř
„Řízená teplota“ nejvyšší teplota, při které může být bezpečně přepravován organický peroxid nebo samovolně se rozkládající látka;
S
„SADT“ viz „Teplota samourychlujícího se rozkladu“;
„Schválení“
„Vícestranné schválení“ pro přepravu látek třídy 7 je schválení, které bylo uděleno příslušným orgánem buď země původu vzoru, nebo země odeslání, podle toho, co je relevantní, a také příslušným orgánem každého státu, přes který nebo do kterého má být příslušná zásilka přepravena. Pojem „přes nebo do“ výslovně vylučuje „nad“, tj. schvalovací a oznamovací předpisy se nevztahují na zemi, nad níž jsou radioaktivní látky přepravovány letadlem, pokud není v této zemi podle letového řádu zastávka;
„Jednostranné schválení“ pro přepravu látek třídy 7 je schválení vzoru, které uděluje jen příslušný orgán země původu vzoru. Není-li země původu členským státem COTIF, musí být toto schválení uznáno příslušným orgánem prvního členského státu COTIF, který přijde se zásilkou do styku (viz 6.4.22.6).
„Skupinový obal“ viz „Obal skupinový“
„Směrnice ES“ rozhodnutí příslušných orgánů Evropského společenství, která jsou závazná, pokud se týče dosažených výsledků, pro všechny členské státy, jimž jsou adresována, avšak volba formy a metod je ponechána národním orgánům;
„Snímatelná cisterna“ viz „Cisterna snímatelná“
„Stabilizovaný tlak“ tlak obsahu tlakové nádoby v tepelné a difúzní rovnováze;
„Stupeň plnění“ poměr hmotnosti plynu k hmotnosti vody při 15°C, která by zcela naplnila tlakovou nádobu připravenou pro použití;
„Sud“ válcovitý obal z kovu, lepenky, plastu, překližky nebo jiných vhodných materiálů s plochými nebo oblými víky a dny (základnami). Pod tento pojem patří též obaly jiných tvarů, např. oblé obaly s hrdlem kuželovitého tvaru nebo obaly kelímkovitého tvaru. Pod tento pojem nepatří dřevěné sudy a kanystry.
„Svazek lahví“ soubor lahví, které jsou navzájem pevně spojeny a propojeny sběrným potrubím a jsou přepravovány jako jeden celek. Celkový hydraulický vnitřní objem nesmí přesáhnout 3.000 litrů, u svazku lahví určených pro přepravu toxických plynů třídy 2 (skupin začínajících písmenem T podle 2.2.2.1.3) je tento hydraulický vnitřní objem omezen na 1.000 litrů;
T
„Technický název“ uznávaný chemický, popřípadě biologický název nebo jiný název běžně používaný ve vědeckých a technických příručkách, časopisech a textech (viz 3.1.2.8.1.1);
„Těleso nádoby“ (pro všechny druhy IBC kromě kompozitních IBC) vlastní nádoba, včetně otvorů a jejich uzávěrů, avšak bez provozní výstroje;
„Teplota samourychlujícího se rozkladu“ (SADT) nejnižší teplota, při níž může nastat samourychlující se rozklad látky v obalu použitém při přepravě. Ustanovení pro určení SADT a účinků zahřátí pod uzavřením jsou uvedeny v části II Příručky zkoušek a kritérií (Manual of Tests and Criteria);
„Tlaková nádoba“ viz „Nádoba tlaková“
„Tlakový sud“ svařovaná přemístitelná tlaková nádoba s hydraulickým vnitřním objemem větším než 150 litrů, nejvýše však 1000 litrů (např. válcová nádoba vybavená obručemi pro válení a nádoba na lyžinách nebo v rámu);
„Trubková nádoba“ viz „Nádoba trubková“
„Tuhá látka“:
(a)
látka s bodem tání nebo bodem počátku tání vyšším než 20°C při tlaku 101,3 kPa; nebo
(b)
látka, která není kapalná podle zkušební metody ASTM D 4359-90 nebo která je pastovitá podle kritérií vztahujících se na zkoušku tekutosti (penetrometrická zkouška) popsanou v oddílu 2.3.4.;
„Tuhá vnitřní nádoba“ viz „Nádoba tuhá vnitřní“
U
„UIC“ International Union of Railways (Mezinárodní železniční unie) (UIC, 16 rue Jean Rey, F-75015 Paris, France);
„UN“ č/s/o“ čtyřmístné identifikační číslo látky nebo předmětu převzaté ze Vzorových předpisů OSN;
„UNECE“ United Nations Economic Commission for Europe (Evropská hospodářská komise OSN) (UNECE, Palais des Nations, 8-14 avenue de la Paix, CH-1211 Geneve 10, Suisse);
„Uzávěr“ zařízení uzavírající otvor v nádobě;
„Uzavírající systém“ pro přepravu látek třídy 7 je konstruktérem specifikovaný a příslušným orgánem uznaný soubor štěpných látek a částí obalů, který je určen pro udržení kritické bezpečnosti;
„Uzavřené vozidlo“ vozidlo s uzavíratelnou nástavbou;
„Uzavřený kontejner“ viz „Kontejner uzavřený“
V
„Velká nádoba pro volně ložené látky (IBC)“ viz „IBC“
„Velký obal“ viz „Obal velký“
„Velký kontejner“ viz „Kontejner velký“
„Vícečlánkový kontejner na plyn“ (MEGC) přepravní prostředek obsahující články, které jsou navzájem propojeny spojovacím potrubím a namontovány na rámu. Následující články se považují za články vícečlánkového kontejneru na plyn: láhve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví, jakož i cisterny pro přepravu plynů třídy 2 s vnitřním objemem větším než 450 litrů;
POZNÁMKA: K UN MEGC viz kapitolu 6.7.
„Vložka“ hadice nebo pytel vložený do obalu, včetně velkých obalů nebo IBC, které však netvoří jeho nedílnou součást, včetně uzávěrů jeho otvorů;
„Vnější obal“ viz „Obal vnější“
„Vnitřnínádoba“ viz „Nádoba vnitřní“
„Vnitřní obal“ viz „Obal vnitřní“
„Vnitřní objem nádrže nebo komory nádrže“ cisterny je celkový vnitřní objem nádrže nebo komory nádrže vyjádřený v litrech nebo kubických metrech. Není-li možno nádrž nebo komoru nádrže z důvodů jejího tvaru nebo konstrukce zcela naplnit, musí se pro určení stupně plnění a pro značení cisterny použít tento snížený vnitřní objem“;
„Vozidlo s plachtou“ nekryté vozidlo opatřené plachtou pro ochranu nákladu;
„Vozidlo“ viz „Bateriové vozidlo“, „Uzavřené vozidlo“, „Nekryté vozidloׅ“, „Vozidlo s plachtou“ a „Cisternové vozidlo“;
„Vozová zásilka“ každá zásilka od jednoho odesilatele, pro kterou je výlučně vyhrazeno použití vozidla nebo velkého kontejneru, přičemž všechny úkony spojené s nakládkou a vykládkou se vykonávají podle příkazů odesilatele nebo příjemce;
POZNÁMKA: Odpovídající pojem pro třídu 7 je „výlučné použití“
„Výlučné použití“ pro přepravu látek třídy 7 je výhradní použití vozidla nebo velkého kontejneru jediným odesílatelem, přičemž všechny postupy nakládky a vykládky před přepravou, během přepravy a po přepravě jsou prováděny podle pokynů odesilatele nebo příjemce;
„Výměnná nástavba“ “ viz „Kontejner“;
„Výpočtový tlak“ teoretický tlak rovný nejméně zkušebnímu tlaku, který může více nebo méně překročit provozní tlak podle stupně nebezpečnosti představovaného přepravovanou látkou. Slouží výhradně pro určení tloušťky stěn nádrže, nezávisle na jakémkoli vnitřním nebo vnějším výztužném zařízení;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Vyprazdňovací tlak“ nejvyšší tlak skutečně vyvinutý v cisterně při jejím vyprazdňování pod tlakem;
„Vytápěcísystém s vnitřním spalováním“ zařízení používající přímo kapalné nebo plynné palivo a nepoužívající odpadní teplo z hnacího motoru vozidla;
„Vzor“ pro přepravu látek třídy 7 je popis radioaktivní látky zvláštní formy, nízkodisperzní radioaktivní látky, kusu nebo obalu, který umožňuje jejich úplnou identifikaci. Popis může obsahovat specifikace, konstrukční výkresy, zprávy, ze kterých je zřejmý soulad s právními předpisy, a jinou relevantní dokumentaci;
„Vzorové předpisy OSN“ vzorové předpisy v příloze k patnáctému revidovanému vydání Doporučení pro přepravu nebezpečných věcí OSN, vydaného Organizací spojených národů (ST/SG/AC.10/1 /Rev. 15);
Z
„Záchranný obal“ viz „Obal záchranný“
„Zajištění kvality“ systematický program inspekcí a kontrol uplatňovaný jakoukoli organizací nebo institucí, jehož cílem je poskytnout přiměřenou záruku, že bezpečnostní požadavky ADR jsou v praxi plněny;
„Záruka plnění předpisů“ (radioaktivní látky) systematický program opatření uplatňovaných příslušným orgánem, jehož cílem je zajistit plnění požadavků ADR v praxi;
„Zásilka“ jakýkoli kus nebo více kusů, nebo náklad nebezpečných věcí předaný odesilatelem k přepravě;
„Zkouška těsnosti“ zkouška pro ověření těsnosti cisterny, obalu nebo IBC, jakož i výstroje a uzávěrů;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Zkušební tlak“ tlak, který se musí použít během první a periodické tlakové zkoušky.;
POZNÁMKA: K přemístitelným cisternám viz kapitolu 6.7.
„Žadatel“ je v případě posuzování shody výrobce nebo jeho oprávněný zástupce ve státě smluvní strany. V případě periodických zkoušek a mimořádných kontrol se žadatelem rozumí zkušebna, provozovatel nebo jejich oprávněný zástupce ve státě smluvní strany.
POZNÁMKA: Výjimečně smí o posouzení shody požádat třetí strana (např. provozovatel podle definice v oddílu 1.2.1).
1.2.2
Měrové jednotky
1.2.2.1
V dohodě ADR se používá těchto měrových jednotek.a
| Veličina | Jednotka Sl b | Přípustná doplňková (vedlejší) jednotka | Vztah mezi jednotkami |
|---|---|---|---|
| Délka | m (metr) | - | - |
| Plošný obsah | m2 (čtverečný metr) | - | - |
| Objem | m3 (krychlový metr) | I c (litr) | 1 / = 10-3 m3 |
| Čas | s (sekunda) | min. (minuta) | 1 min. = 60 s |
| h (hodina) | 1 h = 3 600 s | ||
| d (den) | 1 d = 86 400 s | ||
| Hmotnost | kg (kilogram) | g (gram) | 1 g = 10-3 kg |
| t (tuna) | 1 t= 103 kg | ||
| Hustota | kg/m3 | kg/l | 1 kg/l = 103 kg/m3 |
| Teplota | K (kelvin) | °C (stupe ň Celsia) | 0 °C = 273.15 K |
| Teplotní rozdíl | K (kelvin) | °C (stupe ň Celsia) | 1 °C = 1 K |
| Síla | N (newton) | - | 1 N = 1 kg.m/s2 |
| Tlak | Pa (pascal) | bar (bar) | 1 Pa = 1 N/m2 |
| 1 bar = 105 Pa | |||
| Mechanické napětí | N/m2 | N/mm2 | 1 N/mm2 = 1 MPa |
| Práce | kWh (kilowatthodina) | 1 kWh = 3,6 MJ | |
| Energie | J (joule) | 1 J = 1 N.m = 1 W.s | |
| Teplo | eV (elektronvolt) | 1 eV = 0,1602 H 10-18J | |
| Výkon | W (watt) | - | 1 W = 1 J/s = 1 N.m/s |
| Viskozita kinematická | m2/s | mm2/s | 1 mm2/s = 10-6 m2/s |
| Viskozita dynamická | Pa.s | mPa.s | 1 mPa.s = 10-3 Pa.s |
| Aktivita | Bq (bequerel) | ||
| Ekvivalent dávkové intenzity | Sv (sievert) |
a
Pro přepočet dosud používaných jednotek na jednotky SI platí následující zaokrouhlené hodnoty:
| Síla | Napětí | |||
| 1 kg | = 9,807 N | 1 kg/mm2 = 9,807 N/mm2 | ||
| 1 N | = 0,102 kg | 1 N/mm2 = 0,102 kg/mm2 | ||
| Tlak | ||||
| 1 Pa | = 1 N/m2 | = 105 bar | = 1,02 x 10-5 kg/cm2 | = 0,75 x 10-2 torr |
| 1 bar | = 105 Pa | = 1,02 kg/cm2 | = 750 torr | |
| 1 kg/cm2 | = 9,807 x 104 Pa | = 0,9807 bar | = 736 torr | |
| 1 torr | = 1,33 x 102 Pa | = 1,33 x 10-3 bar | = 1,36 x 10-3 kg/cm2 | |
| Práce, energie, teplo | ||||
| 1J | = 1 N.m | = 0,278 x 10-6 kWh | = 0,102 kgm | = 0,239 x 103 kcal |
| 1 kWh | = 3,6 x 106 J | = 367 x 103 kgm | = 860 kcal | |
| 1 kgm | = 9,807 J | = 2,72 x 106 kWh | = 2,34 x 103 kcal | |
| 1 kcal | = 4,19 x 103 J | = 1,16 x 103 kWh | = 427 kgm | |
| Výkon | Kinematická viskozita | |||
| 1 W | = 0,102 kgm/s | = 0,86 kcal/h | 1 m2/s = 104 St (stoků) | |
| 1 kgm/s | = 9,807 W | = 8,43 kcal/h | 1 St= m4 m2/s | |
| 1 kcal/h | = 1,16 W | = 0,119 kgm/s | ||
| Dynamická viskozita | ||||
| 1 Pa.s | = 1 N.s/m2 | = 10 P (poise) | = 0,102 kg.s/m2 | |
| 1P | = 0,1 Pa.s | = 0,1 N.s/m2 | = 1,02 x 10-2 kg.s/m2 | |
| 1 kg.s/m2 | = 9,807 Pa.s | = 9,807 N.s/m2 | = 98,07 P | |
b
Mezinárodní soustava měrových jednotek Sl je výsledkem usnesení Generální konference pro míry a váhy (Adresa: Pavillon de Breteuil, Pare de St-Cloud, F-92 310 Sévres).
c
Namísto zkratky "l" pro litr při použití psacího stroje, u něhož není rozdíl mezi písmenem J“ a číslicí „1“, je dovoleno používat zkratky "L".
Desetinné násobky a díly jednotky mohou být tvořeny těmito předponami nebo značkami umístěnými před názvem nebo před značkou jednotky:
| Činitel | Předpona | Značka | ||
|---|---|---|---|---|
| 1 000 000 000 000 000 000 | = 1018 | trilion | exa | E |
| 1 000 000 000 000 000 | = 1015 | biliarda | peta | P |
| 1 000 000 000 000 | = 1012 | bilion | tera | T |
| 1 000 000 000 | = 109 | miliarda | giga | G |
| 1 000 000 | = 106 | milion | mega | M |
| 1 000 | = 103 | tisíc | kilo | K |
| 100 | = 102 | sto | hekto | H |
| 10 | = 101 | deset | deka | da |
| 0.1 | = 10-1 | desetina | deci | d |
| 0.01 | = 10-2 | setina | centi | c |
| 0.001 | = 10-3 | tisícina | milli | m |
| 0.000 001 | = 10-6 | milióntina | mikro | μ |
| 0.000 000 001 | = 10-9 | miliardtina | nano | n |
| 0.000 000 000 001 | = 10-12 | biliontina | piko | p |
| 0.000 000 000 000 001 | = 10-15 | biliardtina | femto | f |
| 0.000 000 000 000 000 001 | = 10-18 | trilióntina | atto | a |
POZNÁMKA: 109 = 1 billion je použití násobku měrových jednotek Spojenými národy v angličtině. Analogicky je pak 10-9 = 1 biliontina.
1.2.2.2
Není-li výslovně stanoveno jinak, značí znaménko "%" v ADR:
(a)
u směsí tuhých nebo kapalných látek, jakož i u roztoků a u tuhých látek zvlhčených kapalinou, část hmotnosti z celkové hmotnosti směsi, roztoku nebo zvlhčené látky vyjádřená v procentech;
(b)
u směsí stlačených plynů, jsou-li plněny tlakově, část objemu z celkového objemu plynné směsi vyjádřená v procentech, nebo, jsou-li plněny podle hmotnosti, část hmotnosti z celkové hmotnosti plynné směsi vyjádřená v procentech;
(c)
u směsí zkapalněných plynů a rozpuštěných plynů část hmotnosti z celkové hmotnosti směsi vyjádřená v procentech.
1.2.2.3
Tlaky všeho druhu, týkající se nádob (např. zkušební tlak, vnitřní tlak, tlak, při němž se otevírá pojistný ventil) jsou vždy udány jako přetlak (tlak převyšující atmosférický tlak); naproti tomu tenze par je vždy vyjádřena jako absolutní tlak.
1.2.2.4
Pokud ADR stanoví stupeň plnění nádob, vztahuje se tento stupeň vždy na základní teplotu látek 15°C, není-li udána jiná teplota.
KAPITOLA 1.3
ŠKOLENÍ OSOB PODÍLEJÍCÍCH SE NA PŘEPRAVĚ NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ
1.3.1
Rozsah a uplatnění
Osoby, které jsou zaměstnanci účastníků přepravy nebezpečných věcí uvedených v kapitole 1.4 a jejichž pracovní povinnosti se týkají přepravy nebezpečných věcí, musí být vyškoleny o předpisech pro dopravu takových věcí podle své odpovědnosti a pracovní náplně. Školení se musí zaměřit také na specifická ustanovení vztahující se na bezpečnost při přepravě nebezpečných věcí, uvedená v kapitole 1.10.
POZNÁMKA 1: O školení bezpečnostního poradce viz oddíl 1.8.3.
POZNÁMKA 2: O školení osádky vozidla viz kapitolu 8.2.
POZNÁMKA 3: O školení ke třídě 7, viz též 1.7.2.5.
POZNÁMKA 4: Školení musí být provedeno před převzetím úkolů týkajících se přepravy nebezpečných věcí.
1.3.2
Forma školení
Školení musí mít následující obsah odpovídající odpovědnosti a pracovní činnosti dotyčné osoby.
1.3.2.1
Všeobecné bezpečnostní školení
Personál musí být dobře seznámen se všeobecnými ustanoveními předpisů o přepravě nebezpečných věcí.
1.3.2.2
Specifické školení
Personál musí absolvovat podrobné školení odpovídající přesně jeho pracovním úkolům a odpovědnostem o ustanoveních předpisů týkajících se dopravy nebezpečných věcí.
Pokud je přeprava nebezpečných věcí prováděna kombinovanou (multimodální) dopravou, personál musí být seznámen s předpisy ostatních druhů dopravy zúčastněných na přepravním procesu.
1.3.2.3
Bezpečnostní školení
Personál musí být proškolen o rizikách a nebezpečích, které představují nebezpečné věci, přiměřeně stupni rizika zranění nebo ozáření při nehodě při přepravě těchto věcí, včetně jejich nakládky a vykládky.
Školení musí být provedeno tak, aby se personál seznámil s bezpečnou manipulací a nouzovými postupy.
1.3.2.4
(Vypuštěno)
1.3.3
Dokumentace
Podrobný záznam o absolvování každého školení musí být uchováván oběma stranami, tj. zaměstnavatelem a zaměstnancem, a ověřen na počátku každého nového zaměstnání. Školení personálu podílejícího se na silniční dopravě nebezpečných věcí musí být periodicky doplňováno obnovovacím školením s ohledem na změny předpisů.
KAPITOLA 1.4
POVINNOSTI ÚČASTNÍKŮ PŘEPRAVY Z HLEDISKA BEZPEČNOSTI
1.4.1
Všeobecná bezpečnostní opatření
1.4.1.1
Účastníci přepravy nebezpečných věcí musí učinit přiměřená opatření podle povahy a rozsahu předvídatelných nebezpečí tak, aby se zabránilo vzniku škod nebo zranění a, popřípadě, aby se minimalizovaly jejich následky. Musí však ve všech případech splnit požadavky ADR vztahující se na jejich činnost.
1.4.1.2
Pokud se vyskytuje bezprostřední riziko, že může být přímo ohrožena bezpečnost veřejnosti, účastníci přepravy musí neprodleně uvědomit zásahové jednotky a musí jim sdělit všechny informace potřebné pro jejich činnost.
1.4.1.3
ADR může stanovit určité povinnosti různých účastníků.
Jestliže smluvní strana usoudí, že to nezpůsobí zhoršení bezpečnosti, může ve své vnitrostátní legislativě přesunout povinnosti týkající se jednoho uvedeného účastníka na jednoho nebo několik jiných účastníků, pokud jsou splněny povinnosti uvedené v oddílech 1.4.2 a 1.4.3. Tyto odchylky musí být sděleny smluvní stranou sekretariátu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů, který je dá na vědomí smluvním stranám.
Ustanovení oddílů 1.2.1, 1.4.2 a 1.4.3 týkající se definic účastníků a jejich příslušných povinností se nedotýkají ustanovení vnitrostátních předpisů týkajících se právních důsledků (trestnost, odpovědnost atd.) vznikajících ze skutečnosti, že dotyčný účastník je např. právnická osoba, samostatně výdělečná osoba, zaměstnavatel nebo zaměstnanec.
1.4.2
Povinnosti hlavních účastníků
POZNÁMKA: K radioaktivním látkám viz též 1.7.6.
1.4.2.1
Odesilatel
1.4.2.1.1
Odesilatel nebezpečných věcí je povinen předat k přepravě jen zásilky, které odpovídají požadavkům ADR. V rámci oddílu 1.4.1 musí zejména:
(a)
přesvědčit se, že nebezpečné věci jsou zařazeny a připuštěny k přepravě podle ADR;
(b)
předat dopravci informace a údaje a popřípadě požadované přepravní a průvodní doklady (povolení, schválení, oznámení, osvědčení atd.), zejména s ohledem na ustanovení kapitoly 5.4 a tabulek v části 3;
(c)
použít pouze obaly, velké obaly, velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) a cisterny (cisternová vozidla, snímatelné cisterny, bateriová vozidla, MEGC, přemístitelné cisterny a cisternové kontejnery) schválené a vhodné pro přepravu dotyčných látek a označené podle ADR;
(d)
splnit požadavky týkající se způsobu odeslání a omezení přepravy;
(e)
zajistit aby i prázdné nevyčištěné a neodplyněné cisterny (cisternová vozidla, snímatelné cisterny, bateriová vozidla, MEGC, přemístitelné cisterny a cisternové kontejnery) nebo prázdná nevyčištěná vozidla a prázdné nevyčištěné velké nebo malé kontejnery pro volně ložené látky byly příslušně označeny a opatřeny bezpečnostními značkami a aby prázdné nevyčištěné cisterny byly uzavřeny a poskytovaly stejné záruky těsnosti, jako kdyby byly plné.
1.4.2.1.2
Jestliže odesilatel používá služeb jiných účastníků (balič, nakládce, plnič atd.), musí učinit přiměřená opatření, aby bylo zajištěno, že zásilka splňuje předpisy ADR. Může se však v případech uvedených v 1.4.2.1.1 a), b), c) a e) spolehnout na informace a údaje poskytnuté mu jinými účastníky.
1.4.2.1.3
Pokud odesilatel jedná z pověření třetí osoby, pak tato musí odesilatele písemně upozornit, že se jedná o nebezpečné věci a poskytnout mu všechny informace a doklady potřebné ke splnění jeho povinností.
1.4.2.2
Dopravce
1.4.2.2.1
V souvislosti s oddílem 1.4.1, kde je to vhodné, dopravce musí zejména:
(a)
ověřit si, že nebezpečné věci, které se mají přepravovat, je dovoleno přepravovat podle ADR;
(b)
přesvědčit se, že předepsané doklady jsou v dopravní jednotce;
(c)
vizuálně se přesvědčit, že vozidla a náklad jsou bez viditelných závad, netěsností nebo trhlin, že nechybí výbava atd.;
(d)
přesvědčit se, že neprošlo datum příští zkoušky cisternových vozidel, bateriových vozidel, snímatelných cisteren, přemístitelných cisteren, cisternových kontejnerů a MEGC;
POZNÁMKA: Cisterny, bateriová vozidla a MEGC však smějí být přepravovány po uplynutí tohoto data za podmínek uvedených v 4.1.6.10 (v případě bateriových vozidel a MEGC obsahujících jako články tlakové nádoby), 4.2.4.4, 4.3.2.4.4, 6.7.2.19.6, 6.7.3.15.6 nebo 6.7.4.14.6.
(e)
přesvědčit se, že vozidla nejsou přetížena;
(f)
přesvědčit se, že byly připevněny bezpečnostní značky a označení předepsané pro vozidla;
(g)
přesvědčit se, že je ve vozidle výbava předepsaná v písemných pokynech pro řidiče.
Pokud je to vhodné, toto všechno musí být provedeno na základě přepravních dokladů a průvodních dokladů vizuální prohlídkou vozidla nebo kontejnerů a popřípadě nákladu.
1.4.2.2.2
Dopravce však se může v případech uvedených v 1.4.2.2.1 a), b), e), a f) spolehnout na informace a údaje poskytnuté mu jinými účastníky.
1.4.2.2.3
Pokud dopravce zjistí podle 1.4.2.2.1 porušení předpisů ADR, nesmí přepravit zásilku, pokud nedošlo k odstranění nedostatků.
1.4.2.2.4
Pokud je během cesty zjištěna závada, která by mohla ohrozit bezpečnost přepravy, pak se musí zásilka pokud možno co nejrychleji zadržet s ohledem na požadavky bezpečnosti silničního provozu, bezpečného odstavení zásilky a bezpečnosti veřejnosti. V přepravě se může pokračovat až tehdy, až zásilka splňuje platné předpisy. Příslušný(é) orgán(y) může (mohou) pro zbytek cesty vydat povolení pro pokračování přepravy.
Pokud nemůže být dosaženo splnění předpisů a není vydáno povolení pro zbytek cesty, příslušný(é) orgán(y) musí dopravci poskytnout nezbytnou administrativní podporu. Totéž se vztahuje i na případ, kdy dopravce informuje tento/tyto příslušný(é) orgán(y), že nebezpečná povaha přepravovaných věcí mu nebyla odesilatelem oznámena, a že by si přál v souladu s právním předpisem vztahujícím se zejména na přepravní smlouvu tyto věci vyložit, zničit nebo je učinit neškodnými.
1.4.2.2.5
(Vyhrazeno)
1.4.2.3
Příjemce
1.4.2.3.1
Příjemce má povinnost nezdržovat bez pádných důvodů převzetí věcí a ověřit po vykládce, že předpisy ADR, které se ho týkají, jsou splněny.
V souvislosti s oddílem 1.4.1 musí zejména:
(a)
provést v případech, kdy je to předepsáno ADR, čistění a dekontaminaci vozidel a kontejnerů;
(b)
zajistit, aby z kontejnerů bylo poté, co byly zcela vyloženy, vyčištěny a dekontaminovány, odstraněno označení nebezpečnosti podle kapitoly 5.3.
1.4.2.3.2
Jestliže příjemce používá služeb jiných účastníků (provádějících vykládku, čištění, dekontaminaci atd.), musí provést příslušná opatření k tomu, aby bylo zajištěno dodržení předpisů ADR.
1.4.2.3.3
Pokud se při ověřování zjistí porušení předpisů ADR, příjemce nesmí vrátit kontejner dopravci, dokud zjištěné závady nebyly odstraněny.
1.4.3
Povinnosti ostatních účastníků
Nevyčerpávající seznam ostatních účastníků a jejich příslušných povinností je uveden dále. Povinnosti těchto ostatních účastníků vyplývají z oddílu 1.4.1 uvedeného výše, pokud vědí nebo by měli vědět, že jejich činnost tvoří část přepravního procesu podléhajícího ADR.
1.4.3.1
Nakládce
1.4.3.1.1.
V souvislosti s oddílem 1.4.1 nakládce má zejména následující povinnosti:
(a)
smí předat nebezpečné věci dopravci pouze tehdy, je-li jejich přeprava podle ADR dovolena;
(b)
musí, pokud předává k přepravě balené nebezpečné věci nebo nevyčištěné prázdné obaly, zkontrolovat, zda obal není poškozen. Nesmí předat k přepravě kus, jehož obal je poškozen, zejména není-li těsný, a jsou úniky nebo možnost úniku nebezpečných látek, dokud závada není odstraněna; tato povinnost se vztahuje též na prázdné nevyčištěné obaly;
(c)
musí, pokud nakládá nebezpečné věci do vozidla nebo velkého nebo malého kontejneru, splnit zvláštní předpisy pro nakládku a manipulaci.
(d)
musí po nakládce nebezpečných věcí do kontejneru splnit předpisy týkající se označení nebezpečnosti podle kapitoly 5.3;
(e)
musí při nakládce kusů dodržet zákazy společné nakládky rovněž s přihlédnutím k nebezpečným věcem, které jsou již ve vozidle nebo velkém kontejneru, jakož i předpisy týkající se oddělení potravin, poživatin a krmiv.
1.4.3.1.2
Nakládce se však může v případech uvedených v 1.4.3.1.1 a), d) a e) spolehnout na informace a údaje poskytnuté mu jinými účastníky.
1.4.3.2
Balič
V souvislosti s oddílem 1.4.1 balič musí splnit zejména:
(a)
předpisy týkající se podmínek balení nebo podmínek společného balení, a
(b)
pokud připravuje kusy pro přepravu, předpisy týkající se nápisů a bezpečnostních značek na kusech.
1.4.3.3
Plnič
V souvislosti s oddílem 1.4.1 plnič musí splnit zejména následující povinnosti:
(a)
musí ověřit před plněním cisteren, že tyto cisterny a jejich výstroj jsou v dobrém technickém stavu;
(b)
musí se přesvědčit, že neprošlo datum příští zkoušky cisternových vozidel, bateriových vozidel, snímatelných cisteren, přemístitelných cisteren, cisternových kontejnerů a MEGC;
(c)
smí plnit cisterny pouze nebezpečnými věcmi, které je dovoleno v těchto cisternách přepravovat;
(d)
musí při plnění cisterny dodržet ustanovení týkající se nebezpečných věcí v sousedních komorách;
(e)
musí během plnění cisterny dodržet nejvyšší dovolený stupeň plnění nebo nejvyšší dovolenou hmotnost obsahu na litr jejího vnitřního objemu pro plněnou látku;
(f)
musí po naplnění cisterny zkontrolovat těsnost uzavíracích zařízení;
(g)
musí zajistit, aby žádné nebezpečné zbytky naplněné látky neulpívaly na vnějším povrchu jím naplněných cisteren;
(h)
musí při přípravě nebezpečných věcí k přepravě zajistit, aby předepsané výstražné oranžové tabulky a velké bezpečnostní značky nebo bezpečnostní značky byly připevněny na cisterny, na vozidla a na velké a malé kontejnery pro volně ložené látky v souladu s příslušnými předpisy.
(i)
(Vyhrazeno)
(j)
musí se při plnění vozidel nebo kontejnerů volně loženými nebezpečnými věcmi ujistit, že jsou dodržena příslušná ustanovení kapitoly 7.3.
1.4.3.4
Provozovatel cisternového kontejneru nebo přemístitelné cisterny
V souvislosti s oddílem 1.4.1 provozovatel cisternového kontejneru nebo přemístitelné cisterny musí zejména:
(a)
zajistit dodržení předpisů pro konstrukci, výstroj, zkoušky a značení;
(b)
zajistit, aby údržba nádrží a jejich výstroje byla prováděna způsobem, který zaručí, že cisternový kontejner nebo přemístitelná cisterna bude za normálních provozních podmínek odpovídat předpisům ADR až do své příští inspekce;
(c)
zajistit provedení mimořádné kontroly, jestliže může být bezpečnost nádrže nebo její výstroje snížena opravou, změnou nebo nehodou.
1.4.3.5
(Vyhrazeno)
KAPITOLA 1.5
ODCHYLKY
1.5.1
Dočasné odchylky
1.5.1.1
Podle článku 4, odstavce 3 ADR se mohou příslušné orgány smluvních stran dohodnout přímo mezi sebou, že určité přepravy po jejich území se budou dočasně provádět odchylně od předpisů ADR, za podmínky, že tím není snížena bezpečnost. Orgán, který byl iniciátorem této dočasné odchylky, musí takové odchylky oznámit sekretariátu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů, který je dá na vědomí smluvním stranám1.
POZNÁMKA: „Zvláštní ujednání“ podle oddílu 1.7.4 se nepovažuje za dočasnou odchylku podle tohoto oddílu.
1.5.1.2
Doba platnosti dočasné odchylky nesmí být delší než pět let od data jejího vstupu v platnost. Dočasná odchylka automaticky pozbývá platnosti datem vstupu v platnost příslušné změny ADR.
1.5.1.3
Přepravy na základě dočasných odchylek jsou přepravami podle ADR.
1.5.2
(Vyhrazeno)
KAPITOLA 1.6
PŘECHODNÁ USTANOVENÍ
1.6.1
Všeobecná ustanovení
1.6.1.1
Pokud není stanoveno jinak, látky a předměty ADR mohou být přepravovány do 30. června 2009 podle předpisů ADR platných do 31. prosince 2008.
1.6.1.2
(a) Bezpečnostní značky a velké bezpečnostní značky, které odpovídaly vzorům č. 7A, 7B, 7C, 7D nebo 7E předepsaným do 31. prosince 2004, mohou být používány až do 31. prosince 2010.
(b)
Bezpečnostní značky a velké bezpečnostní značky, které odpovídaly vzoru č. 5.2 předepsanému do 31. prosince 2006, mohou být používány až do 31. prosince 2010.
1.6.1.3
Látky a předměty třídy 1 patřící ozbrojeným silám smluvní strany, které byly zabaleny před 1. lednem 1990 podle předpisů ADR platných v této době, mohou být přepravovány po 31. prosinci 1989, pokud jsou obaly nepoškozeny a jsou uvedeny v přepravním dokladu jako vojenské věci zabalené před 1. lednem 1990. Ostatní ustanovení platná od 1. ledna 1990 pro tuto třídu musí být dodržena.
1.6.1.4
Látky a předměty třídy 1, které byly zabaleny mezi 1. lednem 1990 a 31. prosincem 1996 podle předpisů ADR platných v této době, mohou být přepravovány po 31. prosinci 1996, pokud jsou obaly nepoškozeny a jsou uvedeny v přepravním dokladu jako věci třídy 1 zabalené mezi 1. lednem 1990 a 31.prosincem 1996.
1.6.1.5
(Vyhrazeno)
1.6.1.6
Velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) vyrobené před 1. lednem 2003 podle předpisů bodu 3612 (1) platných do 30. června 2001, které však nesplňují předpisy týkající se výšky písmen, číslic a symbolů v 6.5.2.1.1 platné od 1. července 2001, smějí být dále používány.
1.6.1.7
Typová schválení pro sudy, kanystry a kompozitní obaly vyrobené z polyetylénu o vysoké nebo střední molekulární hmotnosti vydaná před 1. červencem 2005 podle ustanovení 6.1.5.2.6 platných do 31. prosince 2004, které však nesplňují ustanovení pododdílu 4.1.1.19, budou dále platná až do 31. prosince 2009. Každý takový obal vyrobený a označený na základě těchto typových schválení může být používán až do konce své dovolené doby používání stanovené v pododdílu 4.1.1.15.
1.6.1.8
Stávající oranžové tabulky, které splňují požadavky pododdílu 5.3.2.2 platné do 31. prosince 2004, smějí být dále používány.
1.6.1.9
(Vypuštěno)
1.6.1.10
Lithiové články a baterie vyrobené před 1. červencem 2003, které byly vyzkoušeny podle předpisů platných do 31. prosince 2002, avšak nebyly vyzkoušeny podle předpisů platných od 1. ledna 2003, jakož i zařízení obsahující takové lithiové články nebo baterie, mohou být dále přepravovány až do 30. června 2013, pokud jsou splněna všechna ostatní platná ustanovení.
1.6.1.11
Schválení typu pro sudy, kanystry a kompozitní obaly vyrobené z polyetylénu o vysoké nebo střední molekulární hmotnosti a pro IBC z polyetylénu o vysoké molekulární hmotnosti, vydaná před 1. červencem 2007 podle požadavků v oddílu 6.1.6.1 (a) platných do 31. prosince 2006, které však neodpovídají požadavkům v oddílu 6.1.6.1 (a) platným od 1. ledna 2007, jsou nadále platná.
1.6.1.12
Bez ohledu na ustanovení oddílu 1.9.5 mohou smluvní strany nadále používat, nejpozději do 31. prosince 2009, omezení průjezdu vozidel silničními tunely podle ustanovení vnitrostátních předpisů.
1.6.1.14
IBC vyrobené před 1. lednem 2011 podle předpisů platných do 31. prosince 2010 a odpovídající konstrukčnímu typu, který neprošel vibrační zkouškou podle 6.5.6.13, smějí být dále používány.
1.6.1.15
IBC vyrobené, rekonstruované nebo opravené před 1. lednem 2011 nemusí být označeny nejvyšším dovoleným stohovacím zatížením podle 6.5.2.2.2. Takové IBC, které nejsou označeny podle 6.5.2.2.2, smějí být dále používány po 31. prosinci 2010, avšak musí být označeny podle 6.5.2.2.2, jsou-li rekonstruovány nebo opraveny po tomto datu.
1.6.1.16
Zvířecí materiál napadený původci nemocí zařazenými do kategorie B, jinými než jsou ti, kteří by byli přiřazeni ke kategorii A, pokud by byli v kulturách (viz 2.2.62.1.12.2), smí být přepravován podle předpisů stanovených příslušným orgánem až do 31. prosince 2014.1
1.6.1.17
Látky tříd 1 až 9, jiné než jsou látky přiřazené k UN číslům 3077 nebo 3082, pro které nebyla použita klasifikační kritéria odstavce 2.2.9.1.10 a které nejsou označeny podle 5.2.1.8 a 5.3.6, smějí být dále přepravovány až do 31. prosince 2010 bez použití ustanovení týkajících se přepravy látek ohrožujících životní prostředí.
1.6.1.18
Ustanovení oddílů 3.4.9 až 3.4.13 nemusí být používána dříve než od 1. ledna 2011.
1.6.2
Tlakové nádoby a nádoby pro třídu 2
1.6.2.1
Nádoby vyrobené před 1. lednem 1997, které neodpovídají předpisům ADR platným od 1. ledna 1997, ale jejichž přeprava byla dovolena podle předpisů ADR platných do 31. prosince 1996, mohou být používány i po tomto datu, jestliže splňují předpisy pro periodické zkoušky podle pokynů pro balení P200 a P203.
1.6.2.2
Láhve podle definice uvedené v oddílu 1.2.1, které byly podrobeny první inspekci nebo periodické inspekci před 1. lednem 1997, smějí být přepravovány prázdné a nevyčištěné bez označení bezpečnostními značkami až do data jejich příštího opětovného naplnění nebo příští periodické inspekce.
1.6.2.3
Nádoby určené pro přepravu látek třídy 2, vyrobené před 1. lednem 2003, smějí být nadále opatřeny, po 1. lednu 2003, značením podle předpisů platných do 31.prosince 2002.
1.6.2.4
Tlakové nádoby zkonstruované a vyrobené podle technických předpisů, které již nejsou uznávány podle 6.2.5, mohou být dále používány.
1.6.2.5
Tlakové nádoby a jejich uzávěry zkonstruované a vyrobené podle norem platných v době jejich výroby, (viz. 6.2.4) podle ustanovení ADR, která platila v té době, mohou být dále používány.
1.6.2.6
Tlakové nádoby pro jiné látky, než jsou látky třídy 2, vyrobené před 1. červencem 2009 podle ustanovení pododdílu 4.1.4.4 platných do 31. prosince 2008, které však neodpovídají ustanovením pododdílu 4.1.3.6 platným od 1. ledna 2009, smějí být dále používány, pokud jsou dodržena ustanovení pododdílu 4.1.4.4 platná do 31. prosince 2008.
1.6.2.7
Členské státy smějí dále používat ustanovení odstavců 6.2.1.4.1 až 6.2.1.4.4 platná do 31. prosince 2008 namísto ustanovení oddílů 1.8.6 a 1.8.7 a pododdílů 6.2.2.9, 6.2.3.6 až 6.2.3.8 až do 30. června 2011.
1.6.3
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla
1.6.3.1
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené před vstupem v platnost předpisů platných od 1. října 1978, smějí být dále používány, jestliže výstroj nádrží odpovídá požadavkům kapitoly 6.8. Tloušťka stěny nádrží, kromě nádrží určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů třídy 2, musí odpovídat výpočtovému tlaku nejméně 0,4 MPa (4 bary) (přetlak) v případě měkké oceli, nebo nejméně 200 kPa (2 bary) (přetlak) v případě hliníku nebo hliníkových slitin. Pro cisterny s jiným než kruhovým průřezem se musí vzít za základ výpočtu průměr, z něhož vypočtený plošný obsah kruhu je roven skutečnému plošnému obsahu průřezu cisterny.
1.6.3.2
Periodické zkoušky nesnímatelných cisteren (cisternových vozidel), snímatelných cisteren a bateriových vozidel ponechaných v provozu podle těchto přechodných ustanovení musí být prováděny podle požadavků uvedených v pododdílech 6.8.2.4 a 6.8.3.4 a podle zvláštních požadavků pro jednotlivé třídy. Pokud dřívější ustanovení nepředepisovala vyšší zkušební tlak, pak je pro nádrže z hliníku a hliníkových slitin postačující zkušební tlak 200 kPa (2 bary) (přetlak).
1.6.3.3
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla, které splňují přechodná ustanovení uvedená v pododdílech 1.6.3.1 a 1.6.3.2, mohou být používány až do 30. září 1993 pro přepravu nebezpečných věcí, pro které byly schváleny. Toto přechodné období se nevztahuje na nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla určené pro přepravu látek třídy 2, ani na nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla, jejichž tloušťka stěny a části výstroje splňují požadavky kapitoly 6.8.
1.6.3.4
(a) Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené před 1. květnem 1985 podle předpisů ADR platných od 1. října 1978 do 30. dubna 1985, avšak nesplňující ustanovení platná od 1. května 1985, smějí být dále používány po tomto datu.
(b)
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené mezi 1. květnem 1985 a datem vstupu v platnost ustanovení platných od 1. ledna 1988, které tato ustanovení nesplňují, ale byly vyrobeny podle ustanovení ADR platných do tohoto data, smějí být dále používány ještě po tomto datu.
1.6.3.5
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené před 1. lednem 1993 podle předpisů platných do 31. prosince 1992, které však nesplňují předpisy platné od 1. ledna 1993, smějí být dále používány.
1.6.3.6
(a) Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené mezi 1. lednem 1978 a 31. prosincem 1984 musí, pokud budou používány po 31. prosinci 2004, splňovat ustanovení bodu 211 127 (5) platná od 1. ledna 1990 týkající se tloušťky nádrží a ochrany proti poškození;
(b)
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené mezi 1.lednem 1985 a 31.prosincem 1989 musí, pokud budou používány po 31.prosinci 2010, splňovat ustanovení bodu 211 127 (5) platná od 1.ledna 1990 týkající se tloušťky nádrží a ochrany proti poškození.
1.6.3.7
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené před 1.lednem 1999 podle předpisů platných do 31.prosince 1998, které však nesplňují předpisy platné od 1. ledna 1999, smějí být dále používány.
1.6.3.8
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla určené pro přepravu látek třídy 2, vyrobené před 1. lednem 1997, mohou mít značení podle předpisů platných do 31.prosince 1996 až do příští periodické zkoušky.
Jestliže byla v důsledku změn ADR některá oficiální pojmenování plynů pozměněna, není nutno měnit pojmenování na štítku nebo na vlastní nádrži (viz 6.8.3.5.2 nebo 6.8.3.5.3), pokud se pojmenování plynů na nesnímatelných cisternách (cisternových vozidlech), snímatelných cisternách a bateriových vozidlech nebo na štítcích /viz 6.8.3.5.6 (b) nebo (c)/ upraví při nejbližší periodické zkoušce.
1.6.3.9
a 1.6.3.10 (Vyhrazeno)
1.6.3.11
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny vyrobené před 1.lednem 1997 podle předpisů platných do 31.prosince 1996, které však nesplňují požadavky bodů 211 332 a 211 333 platné od 1.ledna 1997, smějí být dále používány.
1.6.3.12
(Vyhrazeno)
1.6.3.13
(Vypuštěno)
1.6.3.14
(Vyhrazeno)
1.6.3.15
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny vyrobené před 1. červencem 2007 podle předpisů platných do 31.prosince 2006, které však nesplňují předpisy platné od 1.ledna 2007, které jsou uvedeny v odstavci 6.8.2.2.3, smějí být dále používány až do příští periodické prohlídky.
1.6.3.16
Pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené před 1.červencem 2007, které nesplňují ustanovení oddílu 4.3.2, jakož i pododdílů, 6.8.2.4 a 6.8.3.4, co se týče složky dokladů k cisterně, musí být uchovávání dokladů pro složku dokladů k cisterně zahájeno nejpozději při příští periodické inspekci.
1.6.3.17
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny určené pro přepravu látek třídy 3, obalové skupiny I s tenzí par při 50°C nejvýše 175 kPa (1,75 baru) (absolutní), vyrobené před 1. červencem 2007 podle předpisů platných do 31. prosince 2006, kterým byl přiřazen kód cisterny L1,5BN podle předpisů platných do 31. prosince 2006, smějí být dále používány pro přepravu výše uvedených látek až do 31. prosince 2018.
1.6.3.18
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla vyrobené před 1. lednem 2003 podle předpisů platných do 30. června 2001, které však nesplňují předpisy platné od 1. července 2001, smějí být dále používány.
1.6.3.19
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny vyrobené před 1.lednem 2003 podle ustanovení uvedených v 6.8.2.1.21 platných do 31.prosince 2002, které však nesplňují předpisy platné od 1.ledna 2003, smějí být dále používány.
1.6.3.20
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny vyrobené před 1.červencem 2003 podle předpisů platných do 31.prosince 2002, které však nesplňují požadavky 6.8.2.1.7, platné od 1. ledna 2003 a zvláštní ustanovení TE15 oddílu 6.8.4 (b) platné od 1. ledna 2003 do 31. prosince 2006, mohou být dále používány.
1.6.3.21
(Vypuštěno)
1.6.3.22
až 1.6.3.24 (Vyhrazeno)
1.6.3.25
Druh zkoušky („P“ nebo „L“) vyžadovaný podle 6.8.2.5.1 je třeba doplnit na štítek cisterny teprve při první předepsané zkoušce po 1.lednu 2007.
1.6.3.26
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny vyrobené před 1.lednem 2007 podle předpisů platných do 31.prosince 2006, které však nesplňují předpisy platné od 1. ledna 2007 týkající se vyznačení vnějšího výpočtového tlaku podle 6.8.2.5.1, mohou být dále používány.
1.6.3.27
až 1.6.3.29 (Vyhrazeno)
1.6.3.30
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) pro podtlakové vyčerpávání odpadů a snímatelné cisterny vyrobené před 1.červencem 2005 podle ustanovení platných do 31.prosince 2004, které však nevyhovují ustanovením pododdílů 6.10.3.9 platným od 1.ledna 2005, smějí být dále používány.
1.6.3.31
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a cisterny tvořící prvky bateriových vozidel zkonstruované a vyrobené podle technických předpisů, které byly uznávány v době jejich výroby podle ustanovení 6.8.2.7, která platila v té době, smějí být dále používány.
1.6.3.32
Nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny vyrobené před 1. červencem 2007 podle předpisů platných do 31. prosince 2006, vybavené víky průlezů podle ustanovení normy EN 13317:2002, zmíněné v tabulce odstavce 6.8.2.6 platného do 31. prosince 2006, včetně ustanovení obrázku a tabulky B.2 přílohy B uvedené normy, která již nejsou od 1. ledna 2007 akceptována, nebo jejichž materiál nesplňuje požadavky normy EN 13094:2004, odstavce 5.2, smějí být dále používány.
1.6.3.33
Pokud byla nádrž nesnímatelné cisterny (cisternového vozidla) nebo snímatelné cisterny již před 1. lednem 2009 rozdělena přepážkami nebo peřejníky na oddíly o vnitřním objemu nejvýše 7.500 litrů, nemusí být vnitřní objem nádrže doplněn symbolem „S“ v údajích vyžadovaných odstavcem 6.8.2.5.1 až do provedení příští periodické inspekce podle 6.8.2.4.2.
1.6.3.34
Bez ohledu na ustanovení odstavce 4.3.2.2.4, nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla) a snímatelné cisterny určené pro přepravu zkapalněných plynů nebo hluboce zchlazených zkapalněných plynů, které splňují platné konstrukční požadavky ADR, ale byly před 1. červencem 2009 rozděleny přepážkami nebo peřejníky na oddíly o vnitřním objemu větším než 7.500 litrů, smějí být dále plněny do více než 20 % a méně než 80 % svého vnitřního objemu.
1.6.3.35
Členské státy nemusí používat ustanovení oddílů 1.8.6, 1.8.7 a 6.8.4 TA4 a TT9 před 1. červencem 2011.
1.6.3.36
až 1.6.3.39 (Vyhrazeno)
1.6.3.40
Cisterny z vyztužených plastů (FRP)
Cisterny z vyztužených plastů (FRP) vyrobené před 1.červencem 2002 podle konstrukčního typu schváleného před 1.červencem 2001 podle předpisů dodatku B.1c, které byly v platnosti do 30.června 2001, mohou být dále používány až ukončení jejich životnosti, pokud všechny předpisy platné do 30.června 2001 byly a jsou nadále plněny.
Avšak od 1.července 2001 nebude moci být již žádný nový konstrukční typ schválen podle předpisů platných do 30.června 2001.
1.6.4
Cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny a MEGC
1.6.4.1
Cisternové kontejnery vyrobené před 1. lednem 1988 podle předpisů platných do 31.prosince 1987, které však nesplňují předpisy platné od 1.ledna 1988, mohou být dále používány.
1.6.4.2
Cisternové kontejnery vyrobené před 1.lednem 1993 podle předpisů platných do 31.prosince 1992, které však nesplňují předpisy platné od 1.ledna 1993, mohou být dále používány.
1.6.4.3
Cisternové kontejnery vyrobené před 1.lednem 1999 podle předpisů platných do 31.prosince 1998, které však nesplňují předpisy platné od 1.ledna 1999, mohou být dále používány.
1.6.4.4
(Vyhrazeno)
1.6.4.5
Jestliže byla v důsledku změn ADR některá oficiální pojmenování plynů pozměněna, není nutno měnit pojmenování na štítku nebo na vlastní nádrži (viz 6.8.3.5.2 nebo 6.8.3.5.3), pokud se pojmenování plynů na cisternových kontejnerech a MEGC nebo na štítcích /viz 6.8.3.5.6 (b) nebo (c)/ upraví při nejbližší periodické zkoušce.
1.6.4.6
Cisternové kontejnery vyrobené před 1. lednem 2007 podle předpisů platných do 31.prosince 2006, které však nesplňují předpisy platné od 1.ledna 2007, které se týkají vyznačení vnějšího výpočtového tlaku podle 6.8.2.5.1, mohou být dále používány.
1.6.4.7
Cisternové kontejnery vyrobené před 1.lednem 1997 podle předpisů platných do 31. prosince 1996, které však nesplňují požadavky bodů 212 332 a 212 333 platné od 1.ledna 1997, smějí být dále používány.
1.6.4.8
(Vyhrazeno)
1.6.4.9
Cisternové kontejnery a MEGC zkonstruované a vyrobené podle technických předpisů, které byly uznávány v době jejich výroby podle ustanovení 6.8.2.7, která platila v té době, smějí být dále používány.
1.6.4.10
(Vypuštěno)
1.6.4.11
(Vyhrazeno)
1.6.4.12
Cisternové kontejnery a MEGC vyrobené před 1.lednem 2003 podle předpisů platných do 30.června 2001, které však nesplňují předpisy platné od 1.července 2001, smějí být dále používány.
1.6.4.13
Cisternové kontejnery vyrobené před 1.červencem 2003 podle předpisů platných do 31.prosince 2002, které však nesplňují požadavky 6.8.2.1.7, platné od 1. ledna 2003 a zvláštní ustanovení TE15 oddílu 6.8.4 (b) platné od 1. ledna 2003 do 31. prosince 2006, smějí být dále používány.
1.6.4.14
(Vyhrazeno)
1.6.4.15
Druh zkoušky („P“ nebo „L“) vyžadovaný podle 6.8.2.5.1 je třeba doplnit na štítek cisterny teprve při první předepsané zkoušce po 1.lednu 2007.
1.6.4.16
(Vypuštěno)
1.6.4.17
Cisternové kontejnery vyrobené před 1.červencem 2007 podle předpisů platných do 31. prosince 2006, které však nesplňují předpisy platné od 1. ledna 2007, které jsou uvedeny v 6.8.2.2.3, smějí být dále používány až do příští periodické inspekce
1.6.4.18
Pro cisternové kontejnery a MEGC vyrobené před 1.lednem 2007, které nesplňují ustanovení oddílu 4.3.2, jakož i pododdílů 6.8.2.4 a 6.8.3.4 co se týče složky dokladů k cisterně, musí být uchovávání dokladů pro složku dokladů k cisterně zahájeno nejpozději při příští periodické inspekci.
1.6.4.19
Cisternové kontejnery určené pro přepravu látek třídy 3, obalové skupiny I s tenzí par při 501C nejvýše 175 kPa (1,75 baru) (absolutní), vyrobené před 1. červencem 2007 podle předpisů platných do 31. prosince 2006, kterým byl přiřazen kód cisterny L1,5BN podle předpisů platných do 31. prosince 2006, smějí být dále používány pro přepravu výše uvedených látek až do 31. prosince 2016.“
1.6.4.20
Cisternové kontejnery pro podtlakové vyčerpávání odpadů vyrobené před 1.červencem 2005 podle požadavků platných do 31.prosince 2004, které však neodpovídají požadavkům pododdílů 6.10.3.9 platným od 1.ledna 2005, smějí být dále používány.
1.6.4.21
až 1.6.4.29 (Vyhrazeno)
1.6.4.30
Přemístitelné cisterny a UN MEGC, které nesplňují konstrukční požadavky platné od 1.ledna 2007, ale které byly vyrobeny podle osvědčení o schválení typu, které bylo vydáno před 1.lednem 2008, smějí být dále používány.
1.6.4.31
Pro látky, u nichž je ve sloupci (11) tabulky A kapitoly 3.2 uvedeno zvláštní ustanovení TP 35, smí být až do 31. prosince 2014 dále používán pokyn pro přemístitelné cisterny T 14 předepsaný v ADR platné do 31. prosince 2008.
1.6.4.32
Pokud byla nádrž cisternového kontejneru již před 1. lednem 2009 rozdělena přepážkami nebo peřejníky na oddíly o vnitřním objemu nejvýše 7.500 litrů, nemusí být vnitřní objem nádrže doplněn symbolem „S“ v údajích vyžadovaných odstavcem 6.8.2.5.1 až do provedení příští periodické inspekce podle odstavce 6.8.2.4.2.
1.6.4.33
Bez ohledu na ustanovení odstavce 4.3.2.2.4, cisternové kontejnery určené pro přepravu zkapalněných plynů nebo hluboce zchlazených zkapalněných plynů, které splňují platné konstrukční požadavky ADR, ale byly před 1. červencem 2009 rozděleny přepážkami nebo peřejníky na oddíly o vnitřním objemu větším než 7.500 litrů, smějí být dále plněny do více než 20 % a méně než 80 % svého vnitřního objemu.
1.6.4.34
Členské státy nemusí používat ustanovení oddílů 1.8.6, 1.8.7 a 6.8.4 TA4 a TT9 před 1. červencem 2011.
1.6.5
Vozidla
1.6.5.1
až 1.6.5.2 (Vyhrazeno)
1.6.5.3
(Vypuštěno)
1.6.5.4
Pokud se týče konstrukce vozidel EX/II, EX/III, FL, OX a AT, mohou se předpisy části 9 platné do 31.prosince 2008 používat až do 31.března 2010.
1.6.5.5
Vozidla registrovaná nebo uvedená do provozu před 1.lednem 2003, jejichž elektrické příslušenství nesplňuje požadavky oddílů 9.2.2, 9.3.7 nebo 9.7.8, avšak splňuje předpisy platné do 30.června 2001, mohou být dále používána.
1.6.5.6
(Vypuštěno)
1.6.5.7
Kompletní nebo zkompletovaná vozidla, která byla typově schválena před 31.prosincem 2002 podle Předpisu EHK č. 1052 pozměněného sérií změn 01, nebo podle příslušných ustanovení Směrnice 98/91/ES3 a která nesplňují požadavky kapitoly 9.2, ale splňují požadavky na konstrukci základních vozidel (body 220 100 až 220 540 dodatku B.2) platné do 30.června 2001, mohou být dále schvalována a používána, za podmínky, že byla poprvé registrována nebo uvedena do provozu před 1.červencem 2003.
1.6.5.8
Vozidla EX/II a EX/III, která byla poprvé schválena před 1.červencem 2005 a která splňují požadavky části 9 platné do 31.prosince 2004, ale nesplňují požadavky platné od 1.ledna 2005, mohou být dále používána
1.6.5.9
Cisternová vozidla s nesnímatelnými cisternami o vnitřním objemu větším než 3 m3, určená pro přepravu nebezpečných látek v kapalném nebo roztaveném stavu, zkoušená tlakem nižším než 4 bary, která nesplňují požadavky pododdílu 9.7.5.2 a byla poprvé registrována nebo uvedena do provozu, není-li registrace povinná před 1.červencem 2004, mohou být dále používána.
1.6.5.10
Osvědčení o schválení, která odpovídají vzoru uvedenému v 9.1.3.5, platnému do 31. prosince 2006 a osvědčení o schválení, která odpovídají vzoru uvedenému v 9.1.3.5, platnému od 1. ledna 2007 do 31. prosince 2008, mohou být dále používána.
1.6.5.11
MEMU, které byly vyrobeny a schváleny před 1. lednem 2009 podle ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které však neodpovídají konstrukčním a schvalovacím předpisům platným od 1. ledna 2009, smějí být používány se schválením příslušných orgánů v zemích, v nichž se používají.
1.6.6
Třída 7
1.6.6.1
Kusy nevyžadující schválení konstrukce příslušným orgánem podle vydání z let 1985 a 1985 (se změnami 1990) předpisů IAEA Safety Series No. 6
Vyjmuté kusy, průmyslové kusy typu IP-1, typu IP-2 a typu IP-3 a kusy typu A, které nevyžadují schválení konstrukce příslušným orgánem a které splňují předpisy vydání z roků 1985 nebo 1985 (se změnami 1990) Pravidel pro bezpečnou přepravu radioaktivních látek Mezinárodní agentury pro atomovou energii (série č. 6) [IAEA Regulations for the Transport of Radioactive Materiál (IAEA Safety Series No. 6)] mohou být nadále používány za podmínky, že jsou podrobeny povinnému programu zajištění kvality podle předpisů oddílu 1.7.3 a mezním hodnotám aktivity a omezením týkajícím se látek uvedeným v pododdílu 2.2.7.2.2, 2.2.7.2.4.1, 2.2.7.2.4.4, 2.2.7.2.4.5, 2.2.7.2.4.6, zvláštním ustanovení 336 kapitoly 3.3 a pododdílu 4.1.9.3.
Jakýkoli změněný obal, ledaže se touto změnou zvýší bezpečnost, nebo vyrobený po 31.prosinci 2003 musí splňovat požadavky ADR. Kusy připravené k přepravě nejpozději do 31.prosince 2003 podle vydání z roku 1985 nebo 1985 (se změnami 1990) IAEA Regulations for the Transport of Radioactive Materiál (IAEA Safety Series No. 6) mohou být dále přepravovány. Kusy připravené pro přepravu po tomto datu musí splňovat požadavky ADR.
1.6.6.2
Kusy schválené podle vydání z let 1973, 1973 (se změnami), 1985 a 1985 (se změnami 1990) IAEA Safety Series No. 6
1.6.6.2.1
Obaly vyrobené podle konstrukčního vzoru kusu schváleného příslušným orgánem podle ustanovení vydání 1973 nebo 1973 (se změnami) IAEA Safety Series No. 6 mohou být dále používány za předpokladu vícestranného schválení konstrukčního vzoru kusu, povinného programu zajištění kvality podle příslušných předpisů oddílu 1.7.3, mezních hodnot aktivity a omezení týkajících se látek uvedených v pododdílu 2.2.7.2.2, 2.2.7.2.4.1, 2.2.7.2.4.4, 2.2.7.2.4.5, 2.2.7.2.4.6, zvláštním ustanovení 337 kapitoly 3.3 a pododdílu 4.1.9.3. Není dovoleno zahájit novou výrobu obalů tohoto druhu. Změny v konstrukci obalu nebo v povaze nebo množství schváleného radioaktivního obsahu, které by podle stanoviska příslušného orgánu významně ovlivnily bezpečnost, musí vyhovět předpisům ADR. Každému obalu musí být podle ustanovení v 5.2.1.7.5 přiděleno sériové číslo, které musí být vyznačeno na jeho vnější straně.
1.6.6.2.2
Obaly vyrobené podle konstrukčního vzoru kusu schváleného příslušným orgánem podle ustanovení vydání 1985 nebo 1985 (se změnami 1990) IAEA Safety Series No. 6 mohou být dále používány za předpokladu vícestranného schválení konstrukčního vzoru kusu, povinného programu zajištění kvality podle příslušných předpisů oddílu 1.7.3 a mezních hodnot aktivity a omezení týkajících se látek uvedených v pododdílu 2.2.7.2.2, 2.2.7.2.4.1, 2.2.7.2.4.4, 2.2.7.2.4.5, 2.2.7.2.4.6, zvláštním ustanovení 337 kapitoly 3.3 a pododdílu 4.1.9.3. Změny v konstrukci obalu nebo v povaze nebo množství schváleného radioaktivního obsahu, které by podle stanoviska příslušného orgánu významně ovlivnily bezpečnost, musí vyhovět předpisům ADR. Všechny obaly, jejichž výroba bude zahájena po 31.prosinci 2006, musí splňovat předpisy ADR.
1.6.6.3
Radioaktivní látky zvláštní formy schválené podle vydání z let 1973, 1973 (se změnami), 1985 a 1985 (se změnami 1990) IAEA Safety Series No. 6
Radioaktivní látky zvláštní formy vyrobené podle konstrukčního vzoru, který byl jednostranně schválen příslušným orgánem podle vydání 1973, 1973 (se změnami), 1985 a 1985 (se změnami 1990) IAEA Safety Series No. 6 mohou být dále používány, pokud jsou v souladu s povinným programem zajištění kvality podle příslušných předpisů uvedených v oddílu 1.7.3. Všechny radioaktivní látky zvláštní formy vyrobené po 31.prosinci 2003 musí splňovat předpisy ADR.
KAPITOLA 1.7
VŠEOBECNÉ PŘEDPISY PRO TŘÍDU 7
1.7.1
Rozsah a použití
POZNÁMKA 1: V případě nehod nebo událostí v průběhu přepravy radioaktivních látek, musí být plněna nouzová opatření k ochraně osob, majetku a životního prostředí tak jak je stanoveno relevantními národními a/nebo mezinárodními organizacemi, Příslušné směrnice jsou obsaženy v dokumentu "Plánování a příprava havarijní odezvy při nehodách zahrnující radioaktivní látky", bezpečnostní norma Safety Standard Series N. TS-G-1.2 (ST-3), vydaná IAEA, Vídeň (2002).
POZNÁMKA 2: Bezpečnostní postupy musí zahrnovat možnost přítomnosti jiných nebezpečných látek, které mohou ovlivnit reakci mezi obsahem zásilky a životním prostředím v případě nehody.
1.7.1.1
ADR stanoví normy bezpečnosti, které obsahují přijatelnou úroveň kontroly záření, kritického stavu a tepelného ohrožení osob, majetku a životního prostředí, spojených s přepravou radioaktivních látek. Tyto normy jsou založeny na IAEA Regulations for Safe Transport of Radioactive Materiál, vydání 2005, Safety Standards Series No. TS-R-1, IAEA, Vídeň (2005). Vysvětlující materiál vydání z roku 1996 podle TS-R-1 je možno nalézt v „Advisory Materiál for the IAEA Regulations for the Safe Transport of Radioactive Materiál“, Safety Standards Series No. TS-G-1.1 (ST-2), IAEA, Vídeň (2002).
1.7.1.2
Cílem ADR je ochrana osob, majetku a životního prostředí před účinky záření během přepravy radioaktivních látek. Této ochrany se dosahuje těmito požadavky:
(a)
uzavřením radioaktivního obsahu;
(b)
kontrolou vnějších dávkových intenzit;
(c)
zabráněním kritickému stavu; a
(d)
zamezením škodám způsobeným teplem.
Tyto požadavky se uspokojují za prvé uplatňováním odstupňovaného přístupu k limitům obsahu pro kusy a vozidla a uplatněním norem týkajících se konstrukce kusu v závislosti na riziku, které představuje radioaktivní obsah. Za druhé se uspokojují uplatňováním předpisů pro konstrukci a používání kusů a pro údržbu obalů s přihlédnutím k povaze radioaktivního obsahu. Dále jsou uspokojovány vyžadováním administrativních kontrol a popřípadě schválením příslušnými orgány.
1.7.1.3
ADR se vztahuje na silniční přepravu radioaktivních látek včetně přepravy, která souvisí s používáním radioaktivních látek. Přeprava zahrnuje všechny činnosti a podmínky spojené a vyvolané přemísťováním radioaktivních látek; ty pak zahrnují konstrukci, výrobu, údržbu a opravy obalů a přípravu, odeslání, nakládku, přepravu včetně tranzitního skladování, vykládku a příjem v konečném místě určení nákladů radioaktivních látek a kusů. K plnění požadavků ADR se aplikuje odstupňovaný přistup, který je charakterizován třemi všeobecnými stupni přísnosti:
(a)
Běžné podmínky přepravy (bez nehod);
(b)
Normální podmínky přepravy (drobné nehody);
(c)
Nehodové podmínky přepravy.
1.7.1.4
Opatření ADR se neuplatní u následujících radioaktivních látek (nespadají pro účely ADR do třídy 7)
(a)
Radioaktivní látky, které jsou integrální součástí dopravních prostředků;
(b)
Radioaktivní látky, které jsou přepravovány uvnitř podniku, kde podléhají příslušným bezpečnostním předpisům platným v tomto podniku a kde přeprava neprobíhá po veřejných komunikacích nebo kolejových cestách;
(c)
Radioaktivní látky, které jsou implantovány nebo vloženy do organizmu osob nebo živých zvířat pro diagnostické nebo terapeutické účely;
(d)
Radioaktivní látky ve výrobcích určených ke spotřebě, které obdržely příslušné schválení příslušného orgánu, pokud následuje jejich prodej koncovému uživateli;
(e)
Přírodní látky a rudy obsahující radionuklidy, které se v přírodě vyskytují a které nejsou určeny ke zpracování pro použití těchto radionuklidů za předpokladu, že koncentrace aktivity těchto látek nepřevyšuje 10-ti násobek hodnot uvedených v 2.2.7.2.2.1 (b) nebo vypočtené v souladu s 2.2.7.2.2.2 až 2.2.7.2.2.6;
(f)
neradioaktivní tuhé předměty s radioaktivními látkami přítomnými na jakémkoli povrchu v množstvích nepřevyšujícím mezní hodnotu stanovenou v definici “kontaminace“ v 2.2.7.1.2.
1.7.1.5
Zvláštní ustanovení pro přepravu vyjmutých kusů
Vyjmuté kusy, tak jak je specifikováno v 2.2.7.2.4.1, musí podléhat pouze následujícím ustanovením části 5 až 7:
a)
platná ustanovení požadavků specifikovaných v 5.1.2, 5.1.3.2, 5.1.4, 5.2.1.2, 5.2.1.7.1 až 5.2.1.7.3, 5.2.1.9, 5.4.1.1.1 (a), (g) a (h) a 7.5.11 CV 33 (5.2);
b)
požadavky na vyjmuté kusy specifikované v 6.4.4; a
c)
pokud vyjmutý kus obsahuje štěpný materiál, bude použita jedna z výjimek uvedených v 2.2.7.2.3.5 a budou uplatněny požadavky 6.4.7.2.
Vyjmuté kusy podléhají relevantním ustanovením všech ostatních částí ADR.
1.7.2
Program ochrany proti záření
1.7.2.1
Přeprava radioaktivních látek musí probíhat podle programu ochrany proti záření, který obsahuje systematický soubor ustanovení zaměřených na provádění přiměřených ochranných opatření proti záření.
1.7.2.2
Osobní dávky musí být nižší, než jsou příslušné dávkové limity. Ochrana a bezpečnost musí být optimalizovány tak, aby velikost individuálních dávek, počet osob vystavených záření a pravděpodobnost zdraví škodlivého záření byly udrženy tak nízké, jak je to jen rozumně dosažitelné s přihlédnutím k ekonomickým a sociálním faktorům kromě toho, že individuálně obdržené dávky budou omezeny dávkovými limity. Musí být zvolen strukturalizovaný systematický postup na vztahy mezi přepravou a ostatními činnostmi.
1.7.2.4
Pro profesní vystavení záření vznikající při dopravních činnostech, kde se odhaduje, že účinná dávka:
(a)
bude pravděpodobně mezi 1 mSv a 6 mSv za 1 rok, musí být prováděn program vyhodnocování dávek monitorováním pracovního místa nebo individuálním monitorováním;
(b)
pravděpodobně překročí 6 mSv za 1 rok, musí být prováděno individuální monitorování.
Pokud je prováděno monitorování pracovního místa nebo individuální monitorování, příslušné záznamy musí být uchovávány.
POZNÁMKA: Pro profesní expozici vyplývající z přepravních aktivit, kde se předpokládá, že efektivní dávka pravděpodobně nepřekročí 1 mSv za rok, není požadováno vypracovávání zvláštních pracovních postupů, podrobné monitorování, programy ohodnocování dávek nebo uchovávání individuálních záznamů.
1.7.2.5
Pracovníci (viz 7.5.11, CV 33 Poznámka 3) musí absolvovat odpovídající školení zahrnující radiační ochranu včetně monitorovacích opatření za účelem omezení jejich pracovního ozáření a ozáření jiných osob, které by mohly být dotčeny jejich činností.“
1.7.3
Zajištění kvality
Programy zajištění kvality založené na mezinárodních, vnitrostátních nebo jiných normách, které jsou přijatelné pro příslušný orgán, musí být zavedeny a aplikovány, aby se zajistilo dodržení příslušných ustanovení ADR týkajících se konstrukce, výroby, zkoušení, dokumentace, použití, údržby a kontroly všech zvláštních forem radioaktivní látek, nízkodisperzních radioaktivních látek a všech kusů při přepravě, tranzitním skladování a překládce. Potvrzení, že specifikace konstrukce byly v plném rozsahu dodrženy, musí být k dispozici příslušnému orgánu. Výrobce, odesilatel nebo uživatel musí být připraven dát příslušnému orgánu k dispozici prostředky pro provedení kontroly v průběhu výroby a používání a prokázat jakémukoli zúčastněnému příslušnému orgánu že:
(a)
používané výrobní postupy a použité materiály odpovídají schváleným specifikacím konstrukce; a
(b)
všechny obaly jsou pravidelně kontrolovány a, pokud je to nezbytné, opravovány a udržovány v dobrém stavu tak, aby i nadále při jejich opakovaném použití odpovídaly příslušným předpisům a specifikacím.
Jestliže se požaduje schválení příslušného orgánu, musí toto schválení přihlížet k přiměřenosti programu zajištění kvality a musí být na něm závislé.
1.7.4
Zvláštní ujednání
1.7.4.1
Zvláštním ujednáním se rozumí taková ustanovení schválená příslušným orgánem, podle nichž mohou být přepravovány, které nesplňují všechny požadavky ADR aplikovatelné na radioaktivní látky.
POZNÁMKA: Zvláštní ujednání se nepovažuje za dočasnou odchylku podle oddílu 1.5.1.
1.7.4.2
Zásilky, pro které je prakticky neproveditelné vyhovět ustanovením vztahujícím se na třídu 7, nesmějí být přepravovány jinak, než podle zvláštního ujednání. Pokud je příslušný orgán přesvědčen, že soulad s ustanoveními ADR pro třídu 7 je prakticky neproveditelný a že splnění nezbytných bezpečnostních norem předepsaných ADR bylo prokázáno alternativními prostředky, příslušný orgán může schválit zvláštní ujednání o přepravách pro jednotlivou zásilku nebo plánovanou sérii více zásilek. Celková úroveň bezpečnosti přepravy musí být nejméně rovnocenná úrovni, které by bylo dosaženo při dodržení všech příslušných předpisů. Pro mezinárodní zásilky tohoto typu se požaduje vícestranné schválení.
1.7.5
Radioaktivní látky s dalšími nebezpečnými vlastnostmi
Kromě radioaktivních a štěpných vlastností musí být brány v úvahu v dokladech, při balení, označování bezpečnostními značkami a nápisy, tranzitním skladování, oddělování a přepravě všechna další vedlejší nebezpečí obsahu kusu, jako je výbušnost, hořlavost, samozápalnost, chemická toxicita a žíravost, aby odpovídaly všem příslušným ustanovením pro nebezpečné věci podle ADR.
1.7.6
Nedodržení limitů
1.7.6.1
V případě nedodržení jakéhokoli limitu v ADR platného pro dávkovou intenzitu nebo kontaminaci
(a)
odesilatel musí být informován o nedodržení
(i)
dopravcem, pokud se nedodržení zjistí během přepravy;
(ii)
nebo příjemcem, pokud se nedodržení zjistí při příjmu;
(b)
dopravce, odesilatel, popřípadě příjemce musí:
(i)
učinit okamžitá opatření ke zmírnění následků nedodržení;
(ii)
vyšetřit nedodržení a jeho příčiny, okolnosti a následky;
(iii)
učinit vhodná opatření k odstranění příčin a okolností, které vedly nedodržení, a zamezit opakování podobných okolností, které vedly k nedodržení; a
(iv)
sdělit příslušnému orgánu (příslušným orgánům) příčiny nedodržení a nápravná nebo preventivní opatření, která byla nebo mají být učiněna; a
(c)
informování odesilatele, popřípadě příslušného orgánu (příslušných orgánů) musí být provedeno bezodkladně, a musí být okamžité, jestliže se vyvinula nebo vyvíjí situace kritického ozáření.
KAPITOLA 1.8
KONTROLY A JINÁ PODPŮRNÁ OPATŘENÍ PRO ZAJIŠTENÍ PLNĚNÍ BEZPEČNOSTNÍCH POŽADAVKŮ
1.8.1
Kontroly nebezpečných věcí
1.8.1.1
Příslušné orgány smluvních stran mohou kdykoli na svém území provádět namátkové kontroly pro ověření, zda jsou dodržovány předpisy pro přepravu nebezpečných věcí včetně požadavků pododdílu 1.10.1.5.
Tyto kontroly však musí být prováděny bez ohrožení osob, majetku nebo životního prostředí a bez nepřiměřeného narušení silničního provozu.
1.8.1.2
Účastníci přepravy nebezpečných věcí (kapitola 1.4) musí bezodkladně v rámci svých příslušných povinností poskytnout příslušným orgánům a jejich pověřeným zástupcům informace nezbytné pro provedení kontrol.
1.8.1.3
Příslušné orgány mohou též v objektech podniků zúčastněných na přepravě nebezpečných věcí (kapitola 1.4) za účelem kontroly provádět inspekce, prozkoumat nezbytné doklady a odebrat vzorky nebezpečných věcí nebo obalů pro zkoušku, pokud tím není ohrožena bezpečnost. Účastníci přepravy nebezpečných věcí (kapitola 1.4) musí též zpřístupnit vozidla nebo jejich části a zařízení a vybavení pro účely kontrol, pokud je to možné a zdůvodněné. Mohou též, pokud se jim to jeví nezbytným, určit osobu z podniku pro doprovod zástupce příslušného orgánu.
1.8.1.4
Pokud příslušné orgány zjistí, že předpisy ADR nejsou dodrženy, mohou zakázat odeslání zásilky nebo přerušit přepravu, dokud zjištěné nedostatky nejsou odstraněny, nebo mohou předepsat jiná vhodná opatření. Přerušení přepravy může být provedeno na místě nebo na jiném místě určeném příslušným orgánem z bezpečnostních důvodů. Tato opatření nesmějí způsobit napřiměřené narušení silničního provozu.
1.8.2
Vzájemná úřední podpora
1.8.2.1
Smluvní strany se mohou dohodnout na vzájemné úřední podpoře při uplatňování ADR.
1.8.2.2
Pokud jedna smluvní strana zjistí, že bezpečnost přepravy nebezpečných věcí po jejím území je ohrožena následkem velmi vážných nebo opakovaných porušení předpisů ze strany podniku, který má své sídlo na území jiné smluvní strany, musí takové přestupky oznámit příslušným orgánům této smluvní strany. Příslušné orgány smluvní strany, na jejímž území byly zjištěny velmi vážné nebo opakované přestupky , mohou požádat příslušné orgány smluvní strany, na jejímž území má podnik své sídlo, aby přijaly vhodná opatření proti viníkům. Předání údajů osobního charakteru není dovoleno, ledaže je to nezbytné pro postih velmi vážných nebo opakovaných přestupků .
1.8.2.3
Takto informované orgány musí sdělit příslušným orgánům smluvní strany, na jejímž území byly předpisy porušeny, jaká opatření, pokud to bylo nezbytné, byla učiněna vůči tomuto podniku.
1.8.3
Bezpečnostní poradce
1.8.3.1
Každý podnik, jehož činnosti zahrnují silniční přepravu nebezpečných věcí nebo s touto přepravou související operace balení, nakládky, plnění nebo vykládky nebezpečných věcí, musí jmenovat jednoho nebo více bezpečnostních poradců, dále nazývaných „poradci“ pro přepravu nebezpečných věcí, odpovědných za pomoc při zabránění rizikům při těchto činnostech s ohledem na osoby, majetek a životní prostředí.
1.8.3.2
Příslušné orgány smluvních stran mohou stanovit, že se tyto předpisy nevztahují na podniky:
(a)
jejichž činnosti se týkají množství, která jsou v každé dopravní jednotce menší než meze (limity) uvedené v 1.1.3.6 a 1.7.1.4, jakož i v kapitolách 3.3, 3.4 a 3.5, nebo
(b)
jejichž hlavní nebo vedlejší činnosti nejsou přeprava nebo související nakládka nebo vykládka nebezpečných věcí, ale které se příležitostně zabývají vnitrostátní přepravou nebo související nakládkou nebo vykládkou nebezpečných věcí představujících jen velmi malé nebezpečí nebo riziko znečistění.
1.8.3.3
Hlavním úkolem poradce, při zachování odpovědnosti vedoucího podniku, je snažit se všemi vhodnými prostředky a opatřeními v mezích příslušných činností výše uvedeného podniku usnadnit provádění těchto činností v souladu s platnými předpisy a co nejbezpečnějším způsobem.
S přihlédnutím k činnostem podniku má poradce zejména tyto povinnosti:
-
dohlížet na dodržování předpisů pro přepravu nebezpečných věcí;
-
radit svému podniku při operacích souvisejících s přepravou nebezpečných věcí;
-
připravit výroční zprávu pro vedení svého podniku nebo popřípadě pro místní orgán veřejné správy, o činnostech podniku týkajících se přepravy nebezpečných věcí. Takové výroční zprávy musí být uchovávány po dobu pěti let a musí být k dispozici národním orgánům na jejich žádost.
Poradce má rovněž za povinnost sledovat zejména tyto činnosti a postupy vztahující se k dotčeným činnostem podniku:
-
postupy pro dodržování předpisů upravujících zařazování nebezpečných věcí určených k přepravě;
-
postup podniku při pořizování dopravních prostředků s ohledem na respektování všech zvláštních požadavků souvisejících s přepravou nebezpečných věcí;
-
postupy kontrol zařízení užívaného při přepravě, nakládce nebo vykládce nebezpečných věcí;
-
vlastní školení zaměstnanců podniku a vedení záznamů o tomto školení;
-
uplatňování vhodných nouzových postupů v případě jakékoli nehody nebo mimořádné události, která může nepříznivě ovlivnit bezpečnost přepravy, nakládky nebo vykládky nebezpečných věcí;
-
analýzy a, pokud je to potřebné, vypracovávání zpráv týkajících se vážných nehod, mimořádných události nebo závažných porušení předpisů zjištěných během přepravy, nakládky nebo vykládky nebezpečných věcí;
-
uplatňování vhodných opatření k zamezení opakování nehod, mimořádných událostí nebo závažných porušení předpisů;
-
dodržování právních předpisů a zvláštních požadavků spojených s přepravou nebezpečných věcí, týkajících se volby a využití subdodavatelů nebo jiných třetích osob;
-
ověřování, že zaměstnanci účastnící se přepravy, nakládky nebo vykládky nebezpečných věcí mají k dispozici podrobné pracovní postupy a pokyny;
-
zavádění opatření ke zvýšení informovanosti o nebezpečích spojených s přepravou, nakládkou a vykládkou nebezpečných věcí;
-
uplatňování kontrolních postupů s cílem zajistit, aby v dopravních prostředcích byly k dispozici doklady a bezpečnostní výbava, které musí doprovázet přepravu, a aby tyto doklady a výbava byly v souladu s předpisy;
-
uplatňování kontrolních postupů s cílem zajistit dodržování předpisů pro nakládku a vykládku;
-
existenci bezpečnostního plánu uvedeného v pododdílu 1.10.3.2.
1.8.3.4
Poradcem může být též vedoucí podniku, osoba s jinými povinnostmi v podniku nebo osoba, která výše uvedeným podnikem není přímo zaměstnána, pokud je tato osoba odborně způsobilá pro vykonávání povinností poradce.
1.8.3.5
Každý dotčený podnik musí na požádání informovat o totožnosti svého poradce příslušný orgán nebo instituci pověřenou pro tento účel každou smluvní stranou.
1.8.3.6
Kdykoli během přepravy, nakládky nebo vykládky prováděné dotčeným podnikem postihne nehoda osoby, majetek nebo životní prostředí, zajistí poradce po shromáždění všech potřebných informací vypracování zprávy o nehodě pro vedení podniku nebo popřípadě pro místní orgán veřejné správy. Tato zpráva nesmí nahrazovat žádnou zprávu vypracovanou vedením podniku, která by mohla být požadována jinými mezinárodními nebo vnitrostátními předpisy.
1.8.3.7
Poradce musí být držitelem osvědčení o odborné způsobilosti bezpečnostního poradce pro přepravu nebezpečných věcí po silnici. Toto osvědčení musí být vydáno příslušným orgánem nebo organizací pověřenou pro tento účel každou smluvní stranou.
1.8.3.8
K získání osvědčení se musí uchazeč podrobit školení a úspěšně složit zkoušku schválenou příslušným orgánem smluvní strany.
1.8.3.9
Hlavním účelem školení je poskytnout uchazečům dostatečné znalosti o nebezpečích při přepravě nebezpečných věcí, dostatečné znalosti právních a správních ustanovení, platných pro konkrétní druhy dopravy, jakož i dostatečné znalosti povinností uvedených v pododdílu 1.8.3.3.
1.8.3.10
Zkouška musí být organizována příslušným orgánem nebojím pověřenou zkušební organizací. Zkušební organizace nesmí být školícím zařízením.
Pověření zkušební organizace musí být provedeno písemnou formou. Toto schválení může být časově omezeno a musí být založeno na následujících kriteriích:
-
způsobilost zkušební organizace;
-
specifikace forem zkoušek navržené zkušební organizací;
-
opatření určená pro zajištění nestrannosti zkoušek;
-
nezávislost zkušební organizace na všech fyzických nebo právnických osobách zaměstnávajících poradce.
1.8.3.11
Hlavním účelem zkoušky je zjistit, zda uchazeči mají potřebnou úroveň znalostí potřebných pro výkon funkce bezpečnostního poradce, jak je uvedeno v pododdílu 1.8.3.3, pro získání osvědčení předepsaného v pododdílu 1.8.3.7 a musí zahrnovat nejméně následující témata:
(a)
Znalost druhů následků, které mohou být způsobeny při nehodě s nebezpečnými věcmi a znalost hlavních příčin nehody;
(b)
Ustanovení vnitrostátních předpisů, mezinárodních úmluv a dohod, zejména pokud jde o:
-
klasifikaci nebezpečných věcí (postup při klasifikaci roztoků a směsí, struktura seznamu látek, třídy nebezpečných věcí a zásady jejich klasifikace, povaha přepravovaných nebezpečných věcí, fyzikální, chemické a toxikologické vlastnosti nebezpečných věcí);
-
všeobecná ustanovení o obalech, cisternách a cisternových kontejnerech (druhy, kódování, značení, konstrukce, první a periodické inspekce a zkoušky);
-
nápisy a bezpečnostní značky, oranžové označení (nápisy a bezpečnostní značky na kusech, umísťování a odstraňování velkých bezpečnostních značek (placards) a oranžového označení);
-
údaje v přepravních dokladech (požadované informace);
-
způsob odesílání a omezení při odesílání (vozová zásilka, přeprava ve volně loženém stavu, přeprava v IBC, přeprava v kontejnerech, přeprava v nesnímatelných nebo snímatelných cisternách);
-
přepravu osob;
-
zákazy a bezpečnostní opatření týkající se společné nakládky;
-
vzájemné oddělování věcí;
-
limity přepravovaných množství a množství vyňatá z platnosti předpisů;
-
manipulaci a uložení (nakládka a vykládka, stupně plnění, uložení ve vozidle a vzájemné oddělování);
-
čistění nebo odplyňování před nakládkou a po vykládce;
-
osádku a odborné školení;
-
doklady vozidla (přepravní doklady, písemné pokyny, osvědčení o schválení vozidla, osvědčení o školení řidiče, kopie všech odchylek, jiné doklady);
-
písemné pokyny pro řidiče (používání pokynů a ochranné prostředky pro osádku);
-
požadavky na dozor nad vozidly (parkování);
-
pravidla a omezení silničního provozu;
-
únik znečisťujících látek během provozu a při nehodách;
-
předpisy týkající se dopravních prostředků.
1.8.3.12
Zkoušky
1.8.3.12.1
Zkouška sestává z písemného testu, který může být doplněn ústní zkouškou.
1.8.3.12.2
Při písemných testech není dovoleno použití žádných jiných dokumentů kromě mezinárodních nebo vnitrostátních předpisů.
1.8.3.12.3
Elektronická media smějí být použita jen tehdy, pokud byla poskytnuta zkušební organizací. Kandidát nesmí mít žádnou možnost pořizovat jiná data do poskytnutého elektronického media; kandidát smí odpovídat pouze na položené otázky.
1.8.3.12.4
Písemný test musí mít dvě části:
(a)
Uchazeč obdrží dotazník. Ten musí obsahovat nejméně dvacet otevřených otázek zahrnujících nejméně témata uvedená v seznamu v pododdílu 1.8.3.11. Mohou však být použity také otázky s uvedením několika možných odpovědí, z nichž pouze jedna je správná. V tomto případě se takové dvě otázky počítají za jednu otevřenou otázku. Zvláštní pozornost musí být věnována těmto tématům:
-
všeobecná preventivní a bezpečnostní opatření;
-
klasifikace nebezpečných věcí;
-
všeobecná ustanovení o balení, včetně cisteren, cisternových kontejnerů, cisternových vozidel atd.;
-
nápisy k označení nebezpečí a bezpečnostní značky;
-
údaje v přepravním dokladu;
-
manipulace a uložení;
-
odborné školení osádky;
-
doklady vozidla a osvědčení;
-
písemné pokyny pro řidiče;
-
předpisy týkající se dopravních prostředků.
(b)
Uchazeči musí vypracovat případovou studii podle povinností poradce uvedených v pododdílu 1.8.3.3, aby prokázali, že mají nezbytnou kvalifikaci pro plnění funkce poradce.
1.8.3.13
Smluvní strany mohou rozhodnout, že uchazeči, kteří hodlají pracovat pro podniky specializované na přepravu určitých druhů nebezpečných věcí mohou být zkoušeni pouze z témat, které jsou spojeny s jejich činností. Tyto druhy věcí jsou:
-
třída 1,
-
třída 2,
-
třída 7,
-
třídy 3, 4.1,4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1,6.2, 8 a 9.
-
UN čísla 1202, 1203, 1223, 3475 a letecké palivo zařazené pod UN čísla 1268 nebo 1863.
Osvědčení předepsané v pododdílu 1.8.3.7 musí zřetelně uvádět, že je platné pouze pro druhy nebezpečných věcí uvedených v tomto pododdíle a pro které byl poradce zkoušen podle podmínek uvedených v pododdíle 1.8.3.12.
Osvědčení o odborné způsobilosti bezpečnostních poradců vydaná před 1. lednem 2009 pro UN čísla 1202, 1203 a 1223 jsou platná také pro UN číslo 3475 a letecké palivo zařazené pod UN čísla 1268 nebo 1863.
1.8.3.14
Příslušný orgán nebo zkušební organizace musí uchovávat seznam zkušebních otázek, které byly použity při zkoušce.
1.8.3.15
Osvědčení předepsané v pododdílu 1.8.3.7 musí mít formu podle vzoru uvedeného v pododdílu 1.8.3.18 a musí být uznáváno všemi smluvními stranami.
1.8.3.16
Platnost a prodloužení platnosti osvědčení
1.8.3.16.1
Osvědčení je platné po dobu pěti let. Doba platnosti osvědčení se prodlouží o pět let od data uplynutí jeho platnosti, pokud jeho držitel během posledního roku před uplynutím doby jeho platnosti složil zkoušku. Zkouška musí být schválena příslušným orgánem.
1.8.3.16.2
Účelem zkoušky je ověřit, zda má držitel potřebné znalosti k vykonávání povinností uvedených v pododdílu 1.8.3.3. Vyžadované znalosti jsou uvedeny v pododdíle 1.8.3.11 (b) a musí zahrnovat změny předpisů, k nimž došlo od získání posledního osvědčení.Zkouška musí být organizována a dozorována na stejném základě, jak je uvedeno v pododdílech 1.8.3.10 a 1.8.3.12 až 1.8.3.14. Držitel osvědčení však nemusí vypracovat případovou studii podle ustanovení pododdílu 1.8.3.12.4 (b).
1.8.3.17
Ustanovení uvedená v pododdílech 1.8.3.1 až 1.8.3.16 se považují za splněná, jestliže byly splněny příslušné podmínky směrnice Rady 96/35/ES ze 3.června 1996 o jmenování a odborné způsobilosti bezpečnostních poradců pro přepravu nebezpečných věcí po silnici, železnici a vnitrozemských vodních cestách1 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/18/ES ze dne 17.dubna 2000 o minimálních požadavcích na zkoušky bezpečnostních poradců pro přepravu nebezpečných věcí po silnici, železnici a vnitrozemských vodních cestách2.
1.8.3.18
Vzor osvědčení
1.8.4
Seznam příslušných orgánů a jimi pověřených organizací
Smluvní strany oznámí Sekretariátu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů adresy příslušných orgánů a jimi pověřených organizací, které jsou kompetentní podle vnitrostátních předpisů pro uplatňování ADR, přičemž uvedou pro každý případ příslušné ustanovení ADR, jakož i adresy, na které je třeba zasílat příslušné žádosti.
Sekretariát Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů pořídí na základě obdržených informací seznam a udržuje jej v aktuálním stavu. Oznamuje tento seznam a jeho změny smluvním stranám3.
1.8.5
Hlášení o nehodách a mimořádných událostech při přepravě nebezpečných věcí
1.8.5.1
Dojde-li během nakládky, plnění, přepravy nebo vykládky nebezpečných věcí na území smluvní strany k závažné nehodě nebo mimořádné události, je nakládce, plnič, dopravce nebo příjemce povinen zajistit, aby byla pro příslušný orgán dotyčné smluvní strany vypracována a předložena zpráva podle vzoru předepsaného v pododdíle 1.8.5.4
1.8.5.2
Tato smluvní strana musí, je-li to žádoucí, zaslat zprávu Sekretariátu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů za účelem informování ostatních smluvních stran.
1.8.5.3
Událostí, která podléhá povinnosti vypracování zprávy podle pododdílu 1.8.5.1, je událost, při níž došlo k úniku nebezpečných věcí nebo hrozilo bezprostřední riziko úniku látky, došlo-li ke zranění osob, k hmotným škodám nebo ke škodám na životním prostředí, nebo pokud byly zapojeny orgány (úřady) a je-li splněno alespoň jedno z následujících kritérií:
Zranění osob znamená událost, při níž došlo k usmrcení nebo zranění v přímém vztahu k přepravovaným nebezpečným věcem, přičemž zranění
(a)
vyžaduje intenzivní lékařskou péči,
(b)
vyžaduje nejméně jednodenní pobyt v nemocnici, nebo
(c)
má za následek pracovní neschopnost v trvání nejméně tří po sobě jdoucích dnů.
Únik látky znamená uniknutí nebezpečných věcí
(a)
přepravní kategorie 0 nebo 1 v množství větším než 50 kg / 50 litrů,
(b)
přepravní kategorie 2 v množství větším než 333 kg / 333 litrů, nebo
(c)
přepravní kategorie 3 nebo 4 v množství větším než 1000 kg /1000 litrů.
Kritérium úniku látky platí také v případě bezprostředního rizika úniku látky ve výše uvedených množstvích. Zpravidla se toto riziko musí předpokládat, jestliže z důvodu poškození své konstrukce již dopravní nebo přepravní prostředky nejsou způsobilé pro další přepravu nebo jestliže z nějakého jiného důvodu již nemůže být zajištěna dostatečná úroveň bezpečnosti (např. z důvodu deformace cisterny nebo kontejneru, převrácení cisterny nebo požáru v bezprostřední blízkosti).
Dojde-li k nehodě nebo mimořádné události při přepravě nebezpečných věcí třídy 6.2, předkládá se zpráva o nehodě vždy.bez ohledu na množství uniklé látky.
Dojde li k nehodě nebo mimořádné události při přepravě látek třídy 7 jsou kritéria pro únik látky následující:
(a)
jakýkoli únik radioaktivních látek z kusů;
(b)
expozice vedoucí k překročení mezních hodnot stanovených v předpisech pro ochranu pracovníků a veřejnosti proti ionizujícímu záření (Schedule II of IAEA Safety Series No. 115 – „International Basic Safety Standards for Protection Against lonizing Radiation and for Safety Radiation Sources“); nebo
(c)
je-li důvod předpokládat, že došlo k významnému zhoršení bezpečnostní funkce kusu (kontejnment, stínění, tepelná ochrana nebo kritičnost), které může učinit kus nezpůsobilým pro pokračování přepravy bez dodatečných bezpečnostních opatření.
POZNÁMKA: Viz ustanovení pro nedoručitelné zásilky oddílu 7.5.11 (6), dodatečné ustanovení CV33.
Hmotné škody nebo škody na životním prostředí nastanou při uvolnění nebezpečných věcí, bez ohledu na jejich množství, kdy odhadovaná částka škody překročí 50 000 euro. Škoda na přímo zúčastněných dopravních prostředcích obsahujících nebezpečné věci ani na dopravní infrastruktuře se pro tento účel nebere v úvahu.
Účast orgánů (úřadů) znamená přímé zapojení úřadů nebo nouzových zásahových jednotek během události s nebezpečnými věcmi a evakuaci osob nebo uzavření veřejných dopravních komunikací (silnic/železničních tratí) na nejméně tři hodiny z důvodu nebezpečí vytvářeného nebezpečnými věcmi.
Pokud je to potřebné, může si příslušný orgán vyžádat další relevantní informace.
1.8.5.4
VZOR ZPRÁVY O NEHODĚ NEBO MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI BĚHEM PŘEPRAVY NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ
1.8.6
Administrativní dozor nad prováděním posuzování shody, periodických inspekcí a mimořádných kontrol popsaných v 1.8.7
1.8.6.1
Příslušný orgán může schválit inspekční organizace pro posuzování shody, periodické inspekce, mimořádné kontroly a dohled nad vlastní inspekční službou, jak je uvedeno v oddílu 1.8.7.
1.8.6.2
Příslušný orgán musí zajistit monitorování inspekčních organizací a musí zrušit nebo omezit platnost uděleného schválení, pokud zjistí, že schválená organizace již neplní podmínky schválení a požadavky pododdílu 1.8.6.4 nebo nedodržuje postupy uvedené v ustanoveních ADR.
1.8.6.3
Je-li platnost schválení zrušena nebo omezena, nebo pokud inspekční organizace zastavila svou činnost, musí příslušný orgán učinit příslušné kroky ktomu, aby se zajistilo, že její dokumentace bude buď zpracována jinou inspekční organizací, nebo bude k dispozici.
1.8.6.4
Inspekční organizace musí:
(a)
mít k dispozici personál s organizační strukturou, který je schopný, vyškolený, kompetentní a způsobilý vykonávat uspokojivě své technické funkce;
(b)
mít přístup ke vhodným a přiměřeným technickým prostředkům a vybavení;
(c)
pracovat nestranně a bez jakéhokoli vlivu, který by mohl takové činnosti bránit;
(d)
zajistit důvěrnost obchodních a vlastnických aktivit výrobce a jiných organizací;
(e)
udržovat jasný odstup mezi vlastními činnostmi inspekční organizace a ostatními činnostmi, které k nim nemají vztah;
(f)
mít dokumentovaný systém kvality;
(g)
zajistit, aby byly prováděny zkoušky a inspekce specifikované v příslušné normě a v ADR; a
(h)
udržovat účinný a přiměřený dokumentační a záznamový systém podle 1.8.7.
Inspekční organizace musí být kromě toho akreditována podle normy EN ISO/IEC 17020:2004, jak je specifikováno v 6.2.3.6 a TA4 a TT9 oddílu 6.8.4.
Inspekční organizace, která zahajuje novou činnost smí být schválena prozatímně. Před prozatímním schválením musí příslušný orgán zajistit, aby inspekční organizace splňovala požadavky normy EN ISO/IEC 17020:2004. Inspekční organizace musí být akreditována v prvém roce své činnosti, aby byla schopna pokračovat v této nové činnosti.
1.8.7
Postupy pro posuzování shody a periodickou inspekci
POZNÁMKA: V tomto oddílu „příslušná organizace“ znamená organizaci určenou v pododdílu 6.2.2.9 k certifikaci UN tlakových nádob, v pododdílu 6.2.3.6 ke schvalování jiných tlakových nádob, než jsou UN tlakové nádoby, a ve zvláštních ustanoveních TA4 a TT9 oddílu 6.8.4.
1.8.7.1
Všeobecná ustanovení
1.8.7.1.1
Postupy v 1.8.7 se musí použít podle tabulky v 6.2.3.6 při schvalování jiných tlakových nádob, než jsou UN tlakové nádoby, a podle zvláštních ustanoveních TA4 a TT9 oddílu 6.8.4 při schvalování cisteren, bateriových vozidel a MEGC.
Postupy v oddílu 1.8.7 se mohou použít podle tabulky v 6.2.2.9 při certifikaci UN tlakových nádob.
1.8.7.1.2
Každá žádost o:
(a)
schválení konstrukčního typu podle 1.8.7.2; nebo
(c)
periodickou inspekci a mimořádné kontroly podle 1.8.7.5
musí být podána žadatelem u jediného příslušného orgánu, jeho zástupce nebo schválené inspekční organizace podle jeho vlastní volby.
1.8.7.1.3
Žádost musí obsahovat:
(a)
jméno a adresu žadatele;
(b)
v případě posuzování shody, není-li žadatel výrobcem, jméno a adresu výrobce;
(c)
písemné prohlášení, že stejná žádost nebyla podána u jiného příslušného orgánu, jeho zástupce nebo inspekční organizace;
(d)
příslušnou technickou dokumentaci uvedenou v 1.8.7.7;
(e)
prohlášení dovolující příslušnému orgánu, jeho zástupci nebo inspekční organizaci z inspekčních důvodů vstup do objektů výroby, inspekce, zkoušení a skladování a poskytující jim všechny potřebné informace.
1.8.7.1.4
Pokud může žadatel prokázat ke spokojenosti příslušného orgánu nebo jej zastupující inspekční organizace splnění podmínek pododdílu 1.8.7.6, smí si žadatel zřídit vlastní inspekční službu, která smí provádět část nebo všechny inspekce a zkoušky, je-li to uvedeno v 6.2.2.9 nebo 6.2.3.6.
1.8.7.2
Schválení konstrukčního typu
1.8.7.2.1
Žadatel musí:
(a)
v případě tlakových nádob dát k dispozici příslušné organizaci reprezentativní vzorky zamýšlené výroby. Příslušná organizace si může vyžádat další vzorky, vyžaduje-li si to zkušební program;
(b)
v případě cisteren, bateriových vozidel nebo MEGC umožnit přístup k prototypu pro zkoušení konstrukčního typu.
1.8.7.2.2
Příslušná organizace musí:
(a)
prozkoumat technickou dokumentaci uvedenou v 1.8.7.7.1 a ověřit, zda konstrukce odpovídá příslušným ustanoveními ADR a že prototyp nebo prototypová série byl(y) vyrobeny ve shodě s technickou dokumentací a je (jsou) typovou konstrukcí;
(b)
provést prohlídky a dohlížet na zkoušky předepsané ADR, aby se zjistilo, zda byly použity a dodrženy předpisy a zda postupy použité výrobcem odpovídají předpisům;
(c)
zkontrolovat certifikát(y) vystavený(é) výrobcem (výrobci) materiálů vzhledem k platným ustanovením ADR;
(d)
pokud je to aplikovatelné, schválit postupy pro trvalá spojení konstrukčních částí nebo zkontrolovat, zda byly předem schváleny, a ověřit si, že personál provádějící trvalé spojení konstrukčních částí a nedestruktivní zkoušky je kvalifikovaný nebo schválený;
(e)
dohodnout se žadatelem místo a zkušební laboratoře, kde se mají provést prohlídky a potřebné zkoušky.
Příslušná organizace vydá žadateli protokol o posouzení konstrukčního typu.
1.8.7.2.3
Pokud konstrukční typ vyhovuje všem platným ustanovením, vydá příslušný orgán, jeho zástupce nebo inspekční organizace osvědčení o schválení konstrukčního typu.
Toto osvědčení musí obsahovat:
(a)
název a adresu vydávající instituce;
(b)
název a adresu výrobce;
(c)
odvolávku na vydání ADR a normy použité pro posouzení konstrukčního typu;
(d)
jakékoli požadavky vyplývající z posouzení;
(e)
údaje nezbytné pro identifikaci konstrukčního typu a modifikace, jak je definováno příslušnou normou; a
(f)
odvolávku na protokol(y) o posouzení konstrukčního typu.
K osvědčení musí být přiložen seznam příslušných částí technické dokumentace (viz 1.8.7.7.1).
1.8.7.3
Dohled nad výrobou
1.8.7.3.1
Výrobní proces musí být podroben ze strany příslušné organizace dohledu, aby se zajistilo, že je výrobek vyráběn ve shodě s ustanoveními schválení konstrukčního typu.
1.8.7.3.2
Žadatel musí učinit všechna potřebná opatření, aby zajistil, že výrobní proces vyhovuje platným ustanovením ADR a osvědčení o schválení konstrukčního typu a jeho přílohám.
1.8.7.3.3
Příslušná organizace musí:
(a)
ověřit shodu s technickou dokumentací uvedenou v 1.8.7.7.2;
(b)
ověřit si, že výrobní proces produkuje výrobky, které odpovídají předpisům a dokumentací, která se jich týká;
(c)
ověřit zpětnou zjistitelnost materiálů a zkontrolovat certifikát(y) materiálů vzhledem ke specifikacím;
(d)
pokud je to aplikovatelné, ověřit si, že personál provádějící trvalé spojení konstrukčních částí a nedestruktivní zkoušky je kvalifikovaný nebo schválený;
(e)
dohodnout se žadatelem na místě, kde se mají provést prohlídky a potřebné zkoušky; a
(f)
zaznamenat výsledky svého dohledu.
1.8.7.4
První inspekce a zkoušky
1.8.7.4.1
Žadatel musí:
(a)
umístit značky uvedené v ADR; a
(b)
dodat příslušné organizaci technickou dokumentaci uvedenou v 1.8.7.7.
1.8.7.4.2
Příslušná organizace musí:
(a)
provést potřebné prohlídky a zkoušky za účelem ověření, že výrobek je vyráběn v souladu se schválením konstrukčního typu a příslušnými předpisy;
(b)
zkontrolovat certifikáty dodané výrobci provozní výstroje vůči provozní výstroji;
(c)
vydat žadateli protokol o první inspekci a zkoušce týkající se provedených detailních zkoušek a ověření a ověřenou technickou dokumentaci; a
(d)
vystavit písemné osvědčení o shodě výroby a umístit svou registrační značku, pokud výroba vyhovuje předpisům.
Osvědčení a protokol mohou být společné pro více jednotek téhož konstrukčního typu (skupinové osvědčení nebo skupinový protokol).
1.8.7.4.3
Osvědčení musí obsahovat alespoň:
(a)
název a adresu příslušné organizace;
(b)
název a adresu výrobce a název a adresu žadatele, pokud není výrobcem;
(c)
odvolávku na vydání ADR a normy použité pro první inspekce a zkoušky;
(d)
výsledky inspekcí a zkoušek;
(e)
údaje pro identifikaci zkontrolovaného (zkontrolovaných) výrobku(ů), alespoň sériové číslo, nebo pro láhve, které nejsou opakovaně plnitelné, číslo výrobní série; a
(f)
číslo schválení konstrukčního typu.
1.8.7.5
Periodická inspekce a mimořádné kontroly
Příslušná organizace musí:
(a)
provést identifikaci a ověřit shodu s dokumentací;
(b)
provést inspekce a dohlížet na zkoušky, aby zkontrolovala, zda jsou dodrženy předpisy;
(c)
vydat protokoly o výsledcích inspekcí a zkoušek, které mohou být společné pro více jednotek; a
(d)
zajistit, aby byly umístěny vyžadované značky.
1.8.7.6
Dohled nad vlastní inspekční službou žadatele
1.8.7.6.1
Žadatel musí:
(a)
realizovat vlastní inspekční službu se systémem kvality pro inspekce a zkoušky dokumentovanou podle 1.8.7.7.5 a podléhající dohledu;
Tabulka 1: Odvození řízených a kritických teplot
| Druh nádoby | SADTa | Řízená teplota | Kritická teplota |
|---|---|---|---|
| Samostatné obaly a IBC | 20°C a méně | o 20 °C nižší než SADT | o 10°C nižší než SADT |
| 20 °C až 35°C | o 15˚C nižší než SADT | o 10˚C nižší než SADT | |
| více než 35°C | o 10˚C nižší než SADT | o 5°C nižší než SADT | |
| Cisterny | nejvýše 50°C | o 10˚C nižší než SADT | o 5 °C nižší než SADT |
a SADT látky zabalené pro přepravu
2.2.52.1.17
Tyto organické peroxidy musí být přepravovány při řízené teplotě:
-
organické peroxidy typů B a C se SADT ≤ 50˚C;
-
organické peroxidy typu D se SADT ≤ 50˚C, vykazující střední účinek při zahřívání v uzavřeném prostoru, nebo se SADT ≤ 45˚C, vykazující při zahřívání v uzavřeném prostoru malý nebo žádný účinek; a
-
organické peroxidy typů E a F se SADT ≤ 45 °C.
POZNÁMKA: Předpisy pro stanovení účinků při zahřívání v uzavřeném prostoru jsou uvedeny v Příručce zkoušek a kritérií, části II,oddílu 20 a pododdílu 28.4.
2.2.52.1.18
Řízené a kritické teploty jsou uvedeny v pododdílu 2.2.52.4. Skutečná teplota během přepravy smí být nižší než řízená teplota, avšak musí být stanovena tak, aby nedošlo k nebezpečnému oddělování (separaci) fází.
2.2.52.2
Látky nepřipuštěné k přepravě
Organické peroxidy typu A není podle ustanovení třídy 5.2 dovoleno přepravovat [viz Příručku zkoušek a kritérií, část II, odstavec 20.4.3 (a)];
2.2.52.3
Seznam hromadných položek
| Klasifikační kód | UN- číslo | Pojmenování látek nebo předmětů | |
|---|---|---|---|
| Organické peroxidy | |||
| PEROXID ORGANICKÝ TYP A, KAPALNÝ (není připuštěn k přepravě, viz 2.2.52.2) | |||
| PEROXID ORGANICKÝ TYP A, TUHÝ (není připuštěn k přepravě, viz 2.2.52.2) | |||
| 3101 | PEROXID ORGANICKÝ TYP B, KAPALNÝ | ||
| 3102 | PEROXID ORGANICKÝ TYP B, TUHÝ | ||
| 3103 | PEROXID ORGANICKÝ TYP C, KAPALNÝ | ||
| nevyžadující teploty | řízení P1 | 3104 | PEROXID ORGANICKÝ TYP C, TUHÝ |
| 3105 | PEROXID ORGANICKÝ TYP D, KAPALNÝ | ||
| 3106 | PEROXID ORGANICKÝ TYP D, TUHÝ | ||
| 3107 | PEROXID ORGANICKÝ TYP E, KAPALNÝ | ||
| 3108 | PEROXID ORGANICKÝ TYP E, TUHÝ | ||
| 3109 | PEROXID ORGANICKÝ TYP F, KAPALNÝ | ||
| 3110 | PEROXID ORGANICKÝ TYP F, TUHÝ PEROXID ORGANICKÝ TYP G, KAPALNÝ (nepodléhá předpisům třídy 5.2, viz 2.2.52.1.6) | ||
| PEROXID ORGANICKÝ TYP G, TUHÝ (nepodléhá předpisům třídy 5.2, viz 2.2.52.1.6) | |||
| 3111 | PEROXID ORGANICKÝ TYP B, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3112 | PEROXID ORGANICKÝ TYP B, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3113 | PEROXID ORGANICKÝ TYP C, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3114 | PEROXID ORGANICKÝ TYP C, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3115 | PEROXID ORGANICKÝ TYP D, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3116 | PEROXID ORGANICKÝ TYP D, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| vyžadující řízení teploty | P2 | ||
| 3117 | PEROXID ORGANICKÝ TYP E, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3118 | PEROXID ORGANICKÝ TYP E, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3119 | PEROXID ORGANICKÝ TYP F, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | ||
| 3120 | PEROXID ORGANICKÝ TYP F, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY |
2.2.52.4
Seznam již zařazených organických peroxidů v obalech
Kódy „OP1“ až „OP8“ uvedené ve sloupci „Způsob balení“ se vztahují ke způsobům balení v pododdílu 4.1.4.1, pokynu pro balení P520 (viz též 4.1.7.1). Organické peroxidy, které se mají přepravovat, musí odpovídat klasifikaci a řízeným a kritickým teplotám (odvozeným od SADT), jak jsou uvedeny. K látkám připuštěným v IBC viz 4.1.4.2, pokyn pro balení IBC520 a k látkám připuštěným v cisternách podle kapitol 4.2 a 4.3 viz 4.2.5.2, pokyn pro přemístitelné cisterny T23.
| ORGANICKÝ PEROXID | Koncentrace (%) | Ředidlo Typ A (%) | Ředidlo Typ B (%)1 | Inertní tuhá látka (%) | Voda (%) | Způsob balení | Řízená teplota (°C) | Kritická teplota (°C) | UN-číslo druhové položky | Vedlejší nebezpečí a poznámky |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ACETYLACETONPEROXID | ≤ 42 | ≥ 48 | ≥ 8 | OP7 | 3105 | 2) | ||||
| ≤ 32 jako pasta | OP7 | 3106 | 20) | |||||||
| ACETYLCYKLOHEXANSULFONYL-PEROXID | ≤ 82 | ≥ 12 | OP4 | -10 | 0 | 3112 | 3) | |||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| terc-AMYLHYDROPEROXID | ≤ 88 | ≥ 6 | ≥ 6 | OP8 | 3107 | |||||
| terc-AMYLPEROXYACETÁT | ≤ 62 | ≥ 38 | OP7 | 3105 | ||||||
| terc-AMYLPEROXYBENZOÁT | ≤ 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| terc-AMYLPEROXY-2-ETHYLHEXANOAT | ≤ 100 | OP7 | +20 | +25 | 3115 | |||||
| terc-AMYLPEROXY-2-ETHYLHEXYLKARBONÁT | ≤ 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| terc-AMYL PEROXY ISOPROPYL KARBONÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3103 | ||||||
| terc-PEROXYNEODEKANOAT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 47 | ≥ | OP8 | 0 | +10 | 3119 | ||||
| terc-AMYL PEROXY PlVALÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | +10 | +15 | 3113 | ||||
| terc-AMYLPEROXY-3,5,5-TRIMETHYLHEXANOÁT | ≤ 100 | OP7 | 3105 | 3) | ||||||
| terc-BUTYLKUMYLPEROXID | > 42 - 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3108 | ||||||
| n-BUTYL-4,4-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-VALERÁT | > 52 - 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3108 | ||||||
| terc-BUTYLHYDROPEROXID | >79 - 90 | ≥ 10 | OP5 | 3103 | 13) | |||||
| " | ≤ 80 | ≥ 20 | OP7 | 3105 | 4) 13) | |||||
| " | ≤ 79 | > 14 | OP8 | 3107 | 13) 23) | |||||
| " | ≤ 72 | ≥ 28 | OP8 | 3109 | 13) | |||||
| terc-BUTYLHYDROPEROXID + DI-terc-BUTYLPEROXID | < 82 + >9 | ≥ 7 | OP5 | 3103 | 13) | |||||
| terc-BUTYLMONOPEROXYMALEÁT | > 52 - 100 | OP5 | 3102 | 3) | ||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP6 | 3103 | ||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3108 | ||||||
| " | ≤ 52 jako pasta | OP8 | 3108 | |||||||
| terc-BUTYLPEROXYACETÁT | > 52 - 77 | ≥ 23 | OP5 | 3101 | 3) | |||||
| " | > 32 - 52 | ≥ 48 | OP6 | 3103 | ||||||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 3109 | ||||||
| terc-BUTYLPEROXYBENZOÁT | > 77 - 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| " | > 52 - 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| terc-BUTYLPEROXYBUTYLFUMARÁT | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| terc-BUTYLPEROXYKROTONÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| terc-BUTYLPEROXYETHYLACETÁT | ≤ 100 | OP5 | +20 | +25 | 3113 | |||||
| terc-BUTYLPEROXY-2-ETHYLHEXANOÁT | > 52 – 100 | OP6 | +20 | +25 | 3113 | |||||
| " | > 32 - 52 | ≥ 48 | OP8 | +30 | +35 | 3117 | ||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | +20 | +25 | 3118 | ||||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | +40 | +45 | 3119 | ||||
| terc-B UTYLPE ROXY-2-ETH YLH EXAN 0 AT + 2,2-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-BUTAN | ≤ 12+≤ 14 | > 14 | ≥ 60 | OP7 | 3106 | |||||
| " | ≤ 31 + ≤ 36 | ≥ 33 | OP7 | +35 | +40 | 3115 | ||||
| terc-BUTYLPEROXY-2-ETHYLHEXYLKARBONAT | ≤ 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| terc-BUTYLPEROXYlSOBUTYRÁT | > 52 - 77 | ≥ 23 | OP5 | +15 | +20 | 3111 | 3) | |||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | +15 | +20 | 3115 | ||||
| terc-BUTYLPEROXYlSOPROPYLKARBONÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3103 | ||||||
| 1-(2-terc-BUTYLPEROXYISOPROPYL)-3-ISOPROPENYLBENZEN | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| " | ≤ 42 | ≥ 58 | OP8 | 3108 | ||||||
| terc-BUTYLPEROXY-2-METHYLBENZOÁT | ≤ 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| terc-BUTYLPEROXYNEODEKANOÁT | > 77 - 100 | OP7 | -5 | +5 | 3115 | |||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 52 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | 0 | +10 | 3119 | |||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě (zmražené) | OP8 | 0 | +10 | 3118 | |||||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 0 | +10 | 3119 | ||||
| terc-BUTYLPEROXYNEOHEPTANOÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | 0 | +10 | 3117 | |||||
| tert-BUTYL PEROXYPIVALÁT | > 67 - 77 | ≥ 23 | OP5 | 0 | +10 | 3113 | ||||
| " | > 27 - 67 | ≥ 33 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 27 | ≥ 73 | OP8 | +30 | +35 | 3119 | ||||
| terc-BUTYLPEROXYSTEARYL-KARBONÁT | ≤ 100 | OP7 | 3106 | |||||||
| terc-BUTYLPEROXY-3,5,5-TRIMETHYLHEXANOÁT | > 32 - 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| " | ≤ 42 | ≥ 58 | OP7 | 3106 | ||||||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | OP8 | 3109 | ||||||
| -CHLORPEROXYBENZOOVÁ KYSELINA | > 57 - 86 | ≥ 14 | OP1 | 3102 | 3) | |||||
| " | ≤ 57 | ≥ 3 | ≥ 40 | OP7 | 3106 | |||||
| " | ≤ 77 | ≥ 6 | ≥ 17 | OP7 | 3106 | |||||
| KUMYLHYDROPEROXID | > 90 - 98 | ≤ 10 | OP8 | 3107 | 13) | |||||
| " | ≤ 90 | ≥ 10 | OP8 | 3109 | 13) 18) | |||||
| KUMYLPEROXYNEODEKANOÁT | ≤ 87 | ≥ 13 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| " | ≤ 52 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | -10 | 0 | 3119 | |||||
| KUMYLPEROXYNEOHEPTANOÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| KUMYLPEROXYPIVALÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | -5 | +5 | 3115 | ||||
| CYKLOHEXANONPEROXID(Y) | ≤ 91 | ≥ 9 | OP6 | 3104 | 13) | |||||
| " | ≤ 72 | ≤ 28 | OP7 | 3105 | 5) | |||||
| " | ≤ 72 jako pasta | OP7 | 3106 | 5) 20) | ||||||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | Vyhrazeno | 29) | ||||||
| DIACETONALKOHOLPEROXID | ≤ 57 | ≥ 26 | ≥ 8 | OP7 | +40 | +45 | 3115 | 6) | ||
| DIACETYLPEROXID | ≤ 27 | ≥ 73 | OP7 | +20 | +25 | 3115 | 7) 13) | |||
| DI-terc-AMYLPEROXID | ≤ 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| 2,2-DI-(terc-AMYLPEROXY)-BUTAN | ≤ 57 | ≥ 43 | OP7 | 3105 | ||||||
| 1,1-DI-(terc-AMYLPEROXY)-CYKLOHEXAN | ≤ 82 | ≥ 18 | OP6 | 3103 | ||||||
| DIBENZOYLPEROXID | > 51 - 100 | ≤ 48 | OP2 | 3102 | 3) | |||||
| " | > 77 - 94 | ≥ 6 | OP4 | 3102 | 3) | |||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP6 | 3104 | ||||||
| " | ≤ 62 | ≥ 28 | ≥ 10 | OP7 | 3106 | |||||
| " | > 52 – 62 jako pasta | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| " | > 35 - 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| " | > 36 - 42 | ≥ 18 | ≤ 40 | OP8 | 3107 | |||||
| " | ≤ 56.5 jako pasta | ≥ 15 | OP8 | 3108 | ||||||
| " | ≤ 52 jako pasta | OP8 | 3108 | 20) | ||||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | 3109 | |||||||
| " | ≤ 35 | ≥ 65 | Vyhrazeno | 29) | ||||||
| DI-(4-terc-BUTYLCYKLOHEXYL) PEROXYDIKARBONÁT | ≤ 100 | OP6 | +30 | +35 | 3114 | |||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | +30 | +35 | 3119 | |||||
| DI-terc-BUTYL PEROXID | > 52 - 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3109 | 25) | |||||
| DI-terc-BUTYLPEROXYAZELÁT | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| 2,2-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-BUTAN | ≤ 52 | ≥ 48 | OP6 | 3103 | ||||||
| 1,1-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-CYKLOHEXAN | > 80 - 100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| " | ≤ 72 | ≥ 28 | OP5 | 3103 | 30) | |||||
| " | > 52 - 80 | OP5 | 3103 | |||||||
| " | > 42 - 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| " | ≤ 42 | ≥ 13 | ≥ 45 | OP7 | 3106 | |||||
| " | ≤ 42 | ≥ 58 | OP8 | 3109 | ||||||
| " | ≤ 27 | ≥ 25 | OP8 | 3107 | 21) | |||||
| " | ≤ 13 | ≥ 13 | ≥ 74 | OP8 | 3109 | |||||
| 1,1-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-CYKLOHEXAN + terc-BUTYLPEROXY-2-ETHYLHEXANOAT | ≤ 43 + ≤ 16 | ≥ 41 | OP7 | 3105 | ||||||
| DI-n-BUTYLPEROXYKARBONÁT | > 27 - 52 | ≥ 48 | OP7 | -15 | -5 | 3115 | ||||
| " | ≤ 27 | ≥ 73 | OP8 | -10 | 0 | 3117 | ||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě (zmražené) | OP8 | -15 | -5 | 3118 | |||||
| DI-sec-BUTYLPEROXY KARBONÁT | > 52 - 100 | OP4 | -20 | -10 | 3113 | |||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | -15 | -5 | 3115 | ||||
| 1,6-Di-(terc-BUTYLPEROXY-KARBONYLOXY) HEXAN | ≤ 72 | ≥ 28 | OP5 | 3103 | ||||||
| DI-(2-terc-BUTYLPEROXYISOPROPYL)-BENZEN(Y) | > 42 - 100 | ≤ 57 | OP7 | 3106 | ||||||
| " | ≤ 42 | ≥ 58 | Vyhrazeno | 29) | ||||||
| Dl-(terc-BUTYLPEROXY)-FTALÁT | ≥ 42 - 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| " | ≤ 52 jako pasta | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| " | ≤ 42 | ≥ 58 | OP8 | 3107 | ||||||
| 2,2-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-PROPAN | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3105 | ||||||
| " | ≤ 42 | ≥ 13 | ≥ 45 | OP7 | 3106 | |||||
| 1,1-DI-(terc-BUTYLPEROXY)-3,3,5-TRIMETHYLCYKLOHEXAN | > 90 - 100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| ≤ 90 | ≥ 10 | OP5 | 3103 | 30) | ||||||
| > 57 - 90 | ≥ 10 | OP5 | 3103 | |||||||
| ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3103 | |||||||
| ≤ 57 | ≥ 43 | OP8 | 3110 | |||||||
| ≤ 57 | ≥ 43 | OP8 | 3107 | |||||||
| ≤ 32 | ≥ 26 | ≥ 42 | OP8 | 3107 | ||||||
| DICETYLPEROXYDIKARBONÁT | ≤ 100 | OP7 | +30 | +35 | 3116 | |||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | +30 | +35 | 3119 | |||||
| DI-(4-CHLORBENZOYL)-PEROXID | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3102 | 3) | |||||
| " | ≤ 52 jako pasta | OP7 | 3106 | 20) | ||||||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | Vyhrazeno | 29) | ||||||
| DIKUMYLPEROXID | > 52 - 100 | OP8 | 3110 | 12) | ||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | Vyhrazeno | 29) | ||||||
| DICYKLOHEXYLPEROXYDIKARBONÁT | > 91 - 100 | OP3 | +10 | +15 | 3112 | 3) | ||||
| " | ≤ 91 | OP5 | +10 | 3114 | ||||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | +15 | +20 | 3119 | |||||
| DIDEKANOYLPEROXID | ≤ 100 | OP6 | +30 | +35 | 3114 | |||||
| 2,2-DI-(4,4-DI-(terc-BUTYLPEROXY) -CYKLOHEXYL)- PROPAN | ≤ 42 | ≥ 58 | OP7 | 3106 | ||||||
| " | ≤ 22 | ≥ 78 | OP8 | 3107 | ||||||
| DI-(2,4-DICHLORBENZOYL)-PEROXID | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | 3102 | 3) | |||||
| " | ≤ 52 jako pasta | OP8 | +20 | - | 3118 | |||||
| " | ≤ 52 jako pasta se silikonovým olejem | OP7 | 3106 | |||||||
| DI-(2-ETHOXYETHYL) PEROXYDIKARBONÁT | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| 1-(2-ETHYLHEXANOYLPEROXY)-1,3-DIMETHYLBUTYL PEROXYPI VALÁT | ≤ 52 | ≥ 45 | ≥ 10 | OP7 | -20 | -10 | 3115 | |||
| DI-(2-ETHYLHEXYL) PEROXYDIKARBONÁT | > 77 – 100 | OP5 | -20 | -10 | 3113 | |||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | -15 | 3115 | |||||
| " | ≤ 62 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | -15 | -5 | 3119 | |||||
| " | ≤ 52 jako stabilní disperze ve vodě (zmražené) | OP8 | -15 | -5 | 3120 | |||||
| 2,2-DIHYDROPEROXYPROPAN | ≤ 27 | ≥ 73 | OP5 | 3102 | 3) | |||||
| DI-(1-HYDROXYCYKLOHEXYL) PEROXID | ≤ 100 | OP7 | 3106 | |||||||
| DIISOBUTYRYL PEROXID | > 32 – 52 | ≥ 48 | OP5 | -20 | -10 | 3111 | 3) | |||
| " | ≤ 32 | ≥ 68 | OP7 | -20 | -10 | 3115 | ||||
| DI-ISOPROPYLBENZEN-DIHYDROPEROXID | ≤ 82 | ≥ 5 | ≥ 5 | OP7 | 3106 | 24) | ||||
| DIISOPROPYL PEROXYDIKARBONÁT | > 52-100 | OP2 | -15 | -5 | 3112 | 3) | ||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | -20 | -10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 28 | ≥ 72 | OP7 | -15 | -5 | 3115 | ||||
| DILAUROYLPEROXID | ≤ 100 | OP7 | 3106 | |||||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | 3109 | |||||||
| Dl-(3-METOXBUTYL) PEROXYKARBONÁT | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | -5 | +5 | 3115 | ||||
| DI-(2-METHYLBENZOYL) PEROXID | ≤ 87 | ≥ 13 | OP5 | +30 | +35 | 3112 | 3) | |||
| DI-(3-METHYLBENZOYL) PEROXID + BENZOYL (3-METHYLBENZOYL) PEROXID + DIBENZOYL PEROXID | ≤ 20 + ≤ 18 + ≤ 4 | ≥ 58 | OP7 | +35 | +40 | 3115 | ||||
| DI-(4-METHYLBENZOYL) PEROXID | ≤ 52 jako pasta se silikonovým olejem | OP7 | 3106 | |||||||
| 2,5-DIMETHYL-2,5-DI-(BENZOYLPEROXY)HEXAN | > 82-100 | OP5 | 3102 | 3) | ||||||
| ≤ 82 | ≥ 18 | OP7 | 3106 | |||||||
| " | ≤ 82 | ≥ 18 | OP5 | 3104 | ||||||
| 2,5-DIMETHYL-2,5-DI-(terc-BUTYLPEROXY)HEXAN | > 52 – 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| " | ≤ 47 jako pasta | OP8 | 3108 | |||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3109 | ||||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP8 | 3108 | ||||||
| 2,5-DIMETHYL-2,5-DI-(terc-BUTYLPEROXY)HEX-3-IN | > 86-100 | OP5 | 3101 | 3) | ||||||
| " | > 52-86 | ≥ 14 | OP5 | 3103 | 26) | |||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| 2,5-DIMETHYL-2,5-DI-(2-ETHYLHEXANOYLPEROXY)HEXAN | ≤ 100 | OP5 | +20 | +25 | 3113 | |||||
| 2,5-DIMETHYL-2,5-DIHYDROPEROXYHEXAN | ≤ 82 | ≥ 18 | OP6 | 3104 | ||||||
| 2,5-DIMETHYL-2,5-DI-(3,5,5-TRIMETHYLHEXANOYLPEROXY)HEXAN | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| 1,1-DIMETHYL-3-HYDROXYBUTYLPEROXYNEOHEPTANOÁT | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 0 | +10 | 3117 | ||||
| DIMYRISTYL PEROXYDIKARBONÁT | ≤ 100 | OP7 | +20 | +25 | 3116 | |||||
| " | ≤ 42 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | +20 | +25 | 3119 | |||||
| DI-(2-NEODEKANOYLPEROXYISOPROPYL) BENZEN | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | -10 | 0 | 3115 | ||||
| DI-n-NONANOYL PEROXID | ≤ 100 | OP7 | 0 | +10 | 3116 | |||||
| DI-n-OKTANOYL PEROXID | ≤ 100 | OP5 | +10 | +15 | 3114 | |||||
| DI-(2-FENOXYETHYL)-PEROXYDIKARBONÁT | > 85-100 | OP5 | 3102 | 3) | ||||||
| " | ≤ 85 | ≥ 15 | OP7 | 3106 | ||||||
| DIPROPIONYL PEROXID | ≤ 27 | ≥ 73 | OP8 | +15 | +20 | 3117 | ||||
| DI-n-PROPYL PEROXYDIKARBONÁT | ≤ 100 | OP3 | -25 | -15 | 3113 | |||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP5 | -20 | -10 | 3113 | ||||
| DISUKCINÁT PEROXID | > 72-100 | OP4 | 3102 | 3) 17) | ||||||
| " | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | +10 | +15 | 3116 | ||||
| Dl-(3,5,5-TRIMETHYLHEXANOYL) PEROXID | > 38-82 | ≥ 18 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 52 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | +10 | +15 | 3119 | |||||
| " | ≤ 38 | ≥ 62 | OP8 | +20 | +25 | 3119 | ||||
| ETHYL 3,3-DI-(terc-AMYLPEROXY)BUTYRÁT | ≤ 67 | ≥ 33 | OP7 | 3105 | ||||||
| ETHYL 3,3-DI-(terc-BUTYLPEROXY)BUTYRÁT | > 77 - 100 | OP5 | 3103 | |||||||
| " | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 3105 | ||||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP7 | 3106 | ||||||
| terc-HEXYL PEROXYNEODEKANOÁT | ≤ 71 | ≥ 29 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| terc-HEXYL PEROXYPIVALÁT | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | +10 | +15 | 3115 | ||||
| 3-HYDROXY-1,1-DIMETHYLBUTYL PEROXY-NEODEKANOAT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | -5 | +5 | 3115 | ||||
| " | ≤ 52 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | -5 | +5 | 3119 | |||||
| " | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | -5 | +5 | 3117 | ||||
| ISOPROPYL sec-BUTYL PEROXYDIKARBONÁT +DI-sec- BUTYL PEROXYDIKARBONÁT +DI-ISOPROPYL PEROXYDIKARBONÁT | < 32 + < 15 – 18 ≤ 12 – 15 | ≥ 38 | OP7 | -20 | -10 | 3115 | ||||
| " | ≤ 52 + ≤ 28 + ≤ 22 | OP5 | -20 | -10 | 3111 | 3) | ||||
| ISOPROPYLKUMYL HYDROPEROXID | ≤ 72 | ≥ 28 | OP8 | 3109 | 13) | |||||
| p-MENTHYL HYDROPEROXID | > 72 - 100 | OP7 | 3105 | 13) | ||||||
| " | ≤ 72 | ≥ 28 | OP8 | 3109 | 27) | |||||
| METHYLCYKLOHEXANON PEROXID(Y) | ≤ 67 | ≥ 33 | OP7 | +35 | +40 | 3115 | ||||
| METHYL ETHYL KETON PEROXID(Y) | viz. poznámka 8) | ≥ 48 | OP5 | 3101 | 3) 8) 13) | |||||
| " | viz. poznámka 9) | ≥ 55 | OP7 | 3105 | 9) | |||||
| " | viz. poznámka 10) | ≥ 60 | OP8 | 3107 | 10) | |||||
| METHYL ISOBUTYL KETON PEROXID (Y) | ≤ 62 | ≥ 19 | OP7 | 3105 | 22) | |||||
| " | viz. poznámka 31) | ≥ 70 | OP8 | 3109 | 31) | |||||
| ORGANICKÝ PEROXID, KAPALNÝ, VZOREK | OP2 | 3103 | 11) | |||||||
| ORGANICKÝ PEROXID, KAPALNÝ, VZOREK VYŽADUJÍCÍ ŘÍZENÍ TEPLOTY | OP2 | 3113 | 11) | |||||||
| ORGANICKÝ PEROXID, TUHÝ, VZOREK | OP2 | 3104 | 11) | |||||||
| ORGANICKÝ PEROXID, TUHÝ, VZOREK VYŽADUJÍCÍ ŘÍZENÍ TEPLOTY | OP2 | 3114 | 11) | |||||||
| 3,3,5,7,7-PENTAMETHYL- 1,2,4-TRIOXEPAN | ≤ 100 | OP8 | 3107 | |||||||
| KYSELINA PEROXYOCTOVÁ, TYP D, STABILIZOVANÁ | ≤ 43 | OP7 | 3105 | 13) 14) 19) | ||||||
| KYSELINA PEROXYOCTOVÁ, TYP E, STABILIZOVANÁ | ≤ 43 | OP8 | 3107 | 13) 15) 19) | ||||||
| KYSELINA PEROXYOCTOVÁ, TYP F, STABILIZOVANÁ | ≤ 43 | OP8 | 3109 | 13) 16) 19) | ||||||
| KYSELINA PEROXYLAUROVÁ | ≤ 100 | OP8 | +35 | +40 | 3118 | |||||
| PINANYL HYDROPEROXID | > 56 – 100 | OP7 | 3105 | 13) | ||||||
| " | ≤ 56 | ≥ 44 | OP8 | 3109 | ||||||
| POLYETHER POLY-terc-BUTYLPEROXY-KARBONÁT | ≤ 52 | ≥ 48 | OP8 | 3107 | ||||||
| 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL HYDROPEROXID | ≤ 100 | OP7 | 3105 | |||||||
| 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL PEROXY-2 ETHYLHEXANOÁT | ≤ 100 | OP7 | +15 | +20 | 3115 | |||||
| 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL PEROXYNEODEKANOÁT | ≤ 72 | ≥ 28 | OP7 | -5 | +5 | 3115 | ||||
| " | ≤ 52 jako stabilní disperze ve vodě | OP8 | -5 | +5 | 3119 | |||||
| 1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL PEROXYPIVALÁT | ≤ 77 | ≥ 23 | OP7 | 0 | +10 | 3115 | ||||
| 3,6,9-TRIETHYL-3,6,9-TRIMETHYL -1,4,7 TRIPEROXONAN | ≤ 42 | ≥ 58 | OP7 | 3105 | 28) |
Poznámky k pododdílu 2.2.52.4:
1)
Ředidlo typu B může být vždy nahrazeno ředidlem typu A. Bod varu ředidla typu B musí být nejméně o 60 °C vyšší než je SADT organického peroxidu.
2)
Obsah aktivního kyslíku ≤ 4,7 %.
3)
Vyžaduje se bezpečnostní značka pro vedlejší nebezpečí “VÝBUŠNÝ“ podle vzoru 1 (viz 5.2.2.2.2).
4)
Ředidlo může být nahrazeno di-terc-butylperoxidem.
5)
Obsah aktivního kyslíku ≤ 9 %.
6)
Nejvýše 9 % peroxidu vodíku; obsah aktivního kyslíku ≤ 10 %.
7)
Smí se použít pouze nekovových obalů.
8)
Obsah aktivního kyslíku > 10 % a ≤ 10,7 %, s vodou nebo bez vody.
9)
Obsah aktivního kyslíku ≤ 10 %, s vodou nebo bez vody.
10)
Obsah aktivního kyslíku ≤ 8,2 %, s vodou nebo bez vody.
11)
Viz 2.2.52.1.9.
12)
Do 2000 kg na nádobu přiřazenou ORGANICKÉMU PEROXIDU TYPU F, na základě výsledků zkoušek ve velkém měřítku.
13)
Vyžaduje se bezpečnostní značka pro vedlejší nebezpečí “ŽÍRAVÝ“ podle vzoru č. 8 (viz 5.2.2.2.2).
14)
Přípravky kyseliny peroxyoctové, které odpovídají kritériím Příručky zkoušek a kritérií, odstavce 20.4.3 d).
15)
Přípravky kyseliny peroxyoctové, které odpovídají kritériím Příručky zkoušek a kritérií, odstavce 20.4.3 e).
16)
Přípravky kyseliny peroxyoctové, které odpovídají kritériím Příručky zkoušek a kritérií, odstavce 20.4.3 f).
17)
Přidáním vody k tomuto organickému peroxidu se zmenší jeho tepelná stabilita.
18)
Pro koncentrace pod 80 % se nevyžaduje bezpečnostní značka pro vedlejší nebezpečí “ŽÍRAVÝ“ podle vzoru č. 8 (viz 5.2.2.2.2).
19)
Směsi s peroxidem vodíku, vodou a kyselinou(ami).
20)
S ředidlem typu A, s vodou nebo bez vody.
21)
S nejméně_ 25 % hm. ředidla typu A a k tomu ethylbenzen.
22)
S nejméně 19 % hm. ředidla typu A a k tomu methylisobutylketon.
23)
S méně než 6 % di-terc-butylperoxidu.
24)
Do 8 %, 1-isopropylhydroperoxy-4-isopropylhydroxybenzénu.
25)
Ředidlo typu B s bodem varu vyšším než 110° C.
26)
Obsah hydroperoxidů < 0,5 %.
27)
Pro koncentrace nad 56 % se vyžaduje bezpečnostní značka pro vedlejší nebezpečí “ŽÍRAVÝ“ podle vzoru č. 8 (viz 5.2.2.2.2).
28)
Obsah aktivního kyslíku ≤ 7,6 %) v ředidle typu A s bodem varu v rozmezí 200° C až 260° C.
29)
Nepodléhá ustanovením ADR pro třídu 5.2.
30)
Ředidlo typu B s bodem varu >130 °C.
31)
Aktivní kyslík ≤ 6,7%.
2.2.61
Třída 6.1 Toxické látky
2.2.61.1
Kritéria
2.2.61.1.1
Název třídy 6.1 zahrnuje látky, o nichž je ze zkušenosti známo nebo o nichž lze na základě pokusů se zvířaty usuzovat, že jejich příjmem dýchacími cestami, pokožkou nebo zažívacími orgány při jednorázovém nebo krátkodobém působení v poměrně malém množství může dojít k poškození zdraví nebo ke smrti člověka.
2.2.61.1.2
Látky třídy 6.1 jsou rozděleny následovně:
| T | Toxické látky bez vedlejšího nebezpečí | |
| T1 | organické, kapalné | |
| T2 | organické, tuhé | |
| T3 | organokovové | |
| T4 | anorganické, kapalné | |
| T5 | anorganické, tuhé | |
| T6 | kapalné, používané jako pesticidy | |
| T7 | tuhé, používané jako pesticidy | |
| T8 | vzorky | |
| T9 | jiné toxické látky | |
| TF | Toxické látky, hořlavé | |
| TF1 | kapalné | |
| TF2 | kapalné, používané jako pesticidy | |
| TF3 | tuhé | |
| TS | Toxické látky, schopné samoohřevu, tuhé | |
| TW | Toxické látky, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny | |
| TW1 | kapalné | |
| TW2 | tuhé | |
| TO | Toxické látky, podporující hoření | |
| TO1 | kapalné | |
| TO2 | tuhé | |
| TC | Toxické látky, žíravé | |
| TC1 | organické, kapalné | |
| TC2 | organické, tuhé | |
| TC3 | anorganické, kapalné | |
| TC4 | anorganické, tuhé | |
| TFC | Toxické látky, hořlavé, žíravé. | |
Definice
2.2.61.1.3
Pro účely ADR se následujícími pojmy rozumí:
LD50 (střední smrtelná dávka) pro akutní toxicitu při požití je statisticky odvozená jedna dávka látky, od níž lze očekávat, že způsobí během 14 dnů smrt 50 % mladých dospělých bílých krys, je-li podána orální cestou. Hodnota LD50 se vyjadřuje jako podíl hmotnosti zkoušené látky ku hmotnosti pokusného zvířete (mg/kg).
LD50-Hodnota pro akutní toxicitu při absorpci pokožkou je takové množství látky, které při nepřetržitém styku s holou pokožkou bílých králíků po dobu 24 hodin způsobí s největší pravděpodobností v průběhu 14 dnů smrt poloviny počtu skupiny zvířat. Počet zvířat, který je tomuto pokusu podroben, musí být dostatečně velký, aby byl získaný výsledek statisticky významný a odpovídal dobrým zvyklostem farmakologie. Výsledek se vyjadřuje v mg na kg tělesné hmotnosti.
LC50-Hodnota pro akutní toxicitu při vdechnutí je taková koncentrace páry, mlhy nebo prachu, která při nepřetržitém vdechování mladými dospělými, samčími a samičími, bílými krysami po dobu jedné hodiny způsobí s největší pravděpodobností v průběhu 14 dnů smrt poloviny počtu skupiny zvířat. Tuhá látka musí být podrobena zkouškám, jestliže existuje nebezpečí, že nejméně 10 % celkové hmotnosti je složeno z prachu, který může být vdechnut, např. jestliže aerodynamický průměr této frakční částice činí nejvýše 10p.m. Kapalná látka musí být podrobena zkouškám, jestliže existuje nebezpečí, že se při netěsnosti obalu nebo cisterny, použitých pro přepravu, může vytvořit mlha. Jak u tuhých, tak i u kapalných látek se musí více než 90 % hmotnosti vzorku připraveného ke zkoušce sestávat z částic, které lze vdechnout, jak je výše popsáno. Výsledek se vyjadřuje v mg na litr vzduchu u prachu nebo mlhy a v ml na m3 vzduchu (ppm) u páry.
Klasifikace a přiřazení k obalovým skupinám
2.2.61.1.4
Látky třídy 6.1 musí být přiřazeny na základě svého stupně nebezpečí, které představují při přepravě, k následujícím obalovým skupinám:
| Obalová skupina I: | velmi toxické látky; |
| Obalová skupina II: | toxické látky; |
| Obalová skupina III: | slabě toxické látky |
2.2.61.1.5
Látky, směsi, roztoky a předměty zařazené do třídy 6.1 jsou uvedeny v tabulce A kapitoly 3.2. Přiřazení látek, směsí a roztoků, které nejsou v tabulce A kapitoly 3.2 jmenovitě uvedeny, k vhodné položce pododdílu 2.2.61.3 a k příslušné obalové skupině podle ustanovení kapitoly 2.1 musí být provedeno podle následujících kritérií v 2.2.61.1.6 až 2.2.61.1.11.
2.2.61.1.6
Při posuzování stupně toxicity se musí vzít v úvahu zkušenosti z případů otrav osob, jakož i zvláštní vlastnosti posuzované látky, jako kapalný stav, vysoká těkavost, zvláštní pravděpodobnost příjmu pokožkou a zvláštní biologické účinky.
2.2.61.1.7
Pokud nejsou zkušenosti zpozorování učiněných na člověku, posoudí se stupeň toxicity z vyhodnocených výsledků pokusů na zvířatech podle následující tabulky:
| Obalová skupina | Toxicita při požití LD50 (mg/kg) | Toxicita při absorpci pokožkou LD50 (mg/kg) | Toxicita při vdechnutí prachu a mlhy LC50 (mg/l) |
|---|---|---|---|
| I | ≤ 5,0 | ≤ 50 | ≤ 0,2 |
| II | > 5,0 a ≤ 50 | > 50 a ≤ 200 | >0,2 a ≤ 2,0 |
| llla | > 50 a ≤ 300 | > 200 a ≤ 1000 | >2,0 a ≤ 4,0 |
a
Slzotvorné látky musí být přiřazeny k obalové skupině II, i když údaje o jejich toxicitě odpovídají kritériím obalové skupiny III.
2.2.61.1.7.1
Jestliže látka vykazuje při dvou nebo více různých způsobech příjmu různé hodnoty toxicity, použije se pro klasifikaci nejvyšší hodnota toxicity.
2.2.61.1.7.2
Látky, které splňují kritéria třídy 8 a vykazují toxicitu při vdechnutí prachu a mlhy (LC50) odpovídající obalové skupině I, se mohou zařadit do třídy 6.1 jen tehdy, pokud zároveň toxicita při požití nebo při absorpci pokožkou odpovídá alespoň obalové skupině I nebo II. V opačném případě se látka, pokud je to potřeba, musí přiřadit ke třídě 8 (viz 2.2.8.1.5]
2.2.61.1.7.3
Tato kritéria pro toxicitu při vdechnutí prachu a mlhy spočívají na hodnotách LC50 při době pokusu jedné hodiny a tyto hodnoty musí být také použity, pokud jsou k dispozici. Jsou-li však k dispozici jen hodnoty LC50 4-hodinového pokusu, mohou být takové hodnoty vynásobeny čtyřmi a výsledek pak může nahradit výše uvedené kritérium, tzn., že čtyřnásobná hodnota LC50 (4 hodiny) se považuje za ekvivalentní hodnotě LC50 (1 hodina).
Toxicita při vdechnutí par
2.2.61.1.8
Kapaliny, které vylučují toxické páry, je třeba přiřadit do následujících skupin, kde písmeno „V“ představuje koncentraci nasycené páry (prchavost) (v ml/m3 vzduchu) při 20° C a normálním atmosférickém tlaku.
| Obalová skupina | ||
|---|---|---|
| velmi toxické látky | I | Pokud V ≥ 10 LC50a LC50 ≤ 1 000 ml/m3 |
| toxické látky | II | Pokud V ≥ LC50 a LC50 ≤ 3 000 ml/m3 a nejsou splněna kritéria pro obalovou skupinu I. |
| slabě toxické látky | llla | Pokud V ≥ 1/5 LC50 a LC50 ≤ 5 000 ml/m3 a nejsou splněna kritéria pro obalovou skupinu I a II. |
a
Slzotvorné látky musí být přiřazeny k obalové skupině II, i když údaje o jejich toxicitě odpovídají kritériím obalové skupiny III.
Tato kritéria toxicity při vdechnutí par spočívají na hodnotách LC50 při době pokusu 1 hodiny a tyto hodnoty musí být také použity, jsou-li k dispozici.
Jsou-li však k dispozici jen hodnoty LC50 ze 4-hodinového pokusu, mohou být takové hodnoty vynásobeny dvěma a výsledek může pak nahradit výše uvedená kritéria, tzn. dvojnásobná hodnota LC50 (4 hodiny) se považuje za ekvivalent k hodnotě LC50 (1 hodina).
Dělící čáry obalových skupin - toxicita při vdechnutí par
Na tomto vyobrazení jsou pro usnadnění zařazení kritéria znázorněna graficky. Z důvodů jen přibližné přesnosti grafického znázornění musí se však látky, které leží v blízkosti nebo přímo na dělící čáře, přezkoušet pomocí číselných kritérií.
Směsi kapalných látek
2.2.61.1.9
Směsi kapalných látek, které jsou při vdechnutí toxické, je třeba přiřadit k obalovým skupinám podle těchto kritérií:
2.2.61.1.9.1
Je-li hodnota LC50 pro každou toxickou látku, která je částí směsi, známa, lze určit obalovou skupinu následovně:
(a)
výpočet hodnoty LC50 směsi:
kde:
fi = molární zlomek i-té části směsi
LC50i = střední smrtelná koncentrace i-té části v ml/m3
(b)
výpočet prchavosti každé části směsi:
kde:
Pi = parciální tlak i-té části v kPa při 20° C a při normálním atmosférickém tlaku
(c)
výpočet poměru prchavosti v hodnotě LC50:
(d)
vypočítané hodnoty pro LC50 (směs) a R slouží pak k potvrzení obalové skupiny směsí:
| Obalová skupina I: | R ≥ 10 a LC50 (směs) ≤ 1000 ml/m3 |
| Obalová skupina II: | R ≥ 1 a LC50 (směs) ≤ 3000 ml/m3 a jestliže směs nesplňuje kritéria obalové skupiny I |
| Obalová skupina III: | R ≥ 1/5 a LC50 (směs) ≤ 5000 ml/m3 a jestliže směs nesplňuje kritéria obalové skupiny I nebo II. |
2.2.61.1.9.2
Není-li hodnota LC50 toxických komponentů známa, lze směs přiřadit k jedné z obalových skupin na základě dále popsaných zjednodušených zkoušek prahové toxicity. V takovém případě musí být určena a pro přepravu směsi použita nejpřísnější obalová skupina.
2.2.61.1.9.3
Směs bude přiřazena k obalové skupině I jen tehdy, jestliže splňuje obě následující kritéria:
(a)
Vzorek kapalné směsi se rozpráší a rozředí se vzduchem tak, že vznikne zkušební ovzduší o 1000 ml/m3 rozprášené směsi ve vzduchu. 10 bílých krys (5 samečků a 5 samiček) se nechá v tomto zkušebním ovzduší po dobu 1 hodiny a následně se budou 14 dnů pozorovat. Jestliže nejméně 5 pokusných zvířat v průběhu sledovaného období 14 dnů uhyne, lze se domnívat, že směs má hodnotu LC50 rovnou nebo menší než 1000 ml/m3.
(b)
Vzorek páry v rovnováze s kapalnou směsí se zředí devítinásobným objemem vzduchu, čímž se vytvoří zkušební ovzduší. 10 bílých krys (5 samečků a 5 samiček) se nechá v tomto zkušebním ovzduší po dobu 1 hodiny a následně se budou 14 dnů pozorovat. Jestliže nejméně 5 pokusných zvířat v průběhu sledovaného období 14 dnů uhyne, lze se domnívat, že směs má prchavost, která je rovna nebo větší než desetinásobná hodnota LC50 směsi.
2.2.61.1.9.4
Směs bude přiřazena k obalové skupině II jen tehdy, jestliže splňuje obě následující kritéria, ne však kritéria pro obalovou skupinu I:
(a)
Vzorek kapalné směsi se rozpráší a rozředí se vzduchem tak, že vznikne zkušební ovzduší o 3000 ml/m3 rozprášené směsi ve vzduchu. 10 bílých krys (5 samečků a 5 samiček) se nechá v tomto zkušebním ovzduší po dobu 1 hodiny a následně se budou 14 dnů pozorovat. Jestliže nejméně 5 pokusných zvířat v průběhu sledovaného období 14 dnů uhyne, lze se domnívat, že směs má hodnotu LC50 rovnou nebo menší než 3000 ml/m3.
(b)
Vzorek páry v rovnováze s kapalnou směsí se použije k vytvoření zkušebního ovzduší. 10 bílých krys (5 samečků a 5 samiček) se nechá v tomto zkušebním ovzduší po dobu 1 hodiny a následně se budou 14 dnů pozorovat. Jestliže nejméně 5 pokusných zvířat v průběhu sledovaného období 14 dnů uhyne, lze se domnívat, že směs má prchavost, která je rovna nebo větší než hodnota LC50 směsi.
2.2.61.1.9.5
Směs bude přiřazena k obalové skupině III jen tehdy, jestliže splňuje obě následující kritéria, ne však kritéria pro obalové skupiny I nebo II.
(a)
Vzorek kapalné směsi se rozpráší a rozředí se vzduchem tak, že vznikne zkušební ovzduší o 5000 ml/m3 rozprášené směsi ve vzduchu. 10 bílých krys (5 samečků a 5 samiček) se nechá v tomto zkušebním ovzduší po dobu 1 hodiny a následně se budou 14 dnů pozorovat. Jestliže nejméně 5 pokusných zvířat v průběhu sledovaného období 14 dnů uhyne, lze se domnívat, že směs má hodnotu LC50 rovnou nebo menší než 5000 ml/m3.
(b)
Změří se koncentrace par (prchavost) kapalné směsi; je-li rovna nebo větší než 1000 ml/m3, lze se domnívat, že směs má prchavost, která je rovna nebo větší než 1/5 hodnoty LC50 směsi.
Metody výpočtu toxicity směsí při požití a při absorpci pokožkou
2.2.61.1.10
Pro zařazení směsí třídy 6.1 a jejich přiřazení k vhodné obalové skupině podle kritérií pro toxicitu při požití a při absorpci pokožkou (viz 2.2.61.1.3) je nutné vypočítat akutní hodnotu LD50 směsi.
2.2.61.1.10.1
Pokud směs obsahuje pouze jednu účinnou látku, jejíž hodnota LD50 je známa, lze při chybějících spolehlivých údajích o akutní toxicitě při požití a při absorpci pokožkou u směsi, která má být přepravena, vypočítat hodnotu LD50 při požití a při absorpci pokožkou následovně:
2.2.61.1.10.2
Pokud směs obsahuje více než jednu účinnou látku, mohou být použity tři možné metody pro výpočet hodnoty LD50 při požití a při absorpci pokožkou. Je třeba upřednostnit metodu, kterou se získají spolehlivé údaje pro akutní toxicitu při požití a při absorpci pokožkou konkrétní směsi, která se má přepravovat. Pokud nejsou spolehlivé přesné údaje k dispozici, je třeba použít jedné z následujících metod:
(a)
zařadit přípravek podle nejnebezpečnější složky směsi, jakoby tato složka byla přítomna ve stejné koncentraci jako je celková koncentrace všech účinných složek; nebo
(b)
použít vzorce
kde:
C = koncentrace v procentech v částech A, B, … Z směsi;
T = hodnota LD50 při požití částí A, B, … Z;
TM = hodnota LD50 při požití směsi.
POZNÁMKA.: Tento vzorec lze také použít pro toxicitu při absorpci pokožkou, za předpokladu, že tyto informace jsou k dispozici ve stejné formě pro všechny složky. Použití tohoto vzorce nezohledňuje případné jevy stupňování nebo ochrany.
Klasifikace pesticidů
2.2.61.1.11
Všechny účinné látky pesticidů a jejich přípravky, u kterých jsou známy hodnoty LC50 a/nebo LD50 a které jsou zařazeny do třídy 6.1, musí být přiřazeny podle kritérií uvedených v 2.2.61.1.6 až 2.2.61.1.9 k odpovídajícím obalovým skupinám. Látky a přípravky, které vykazují vedlejší nebezpečí, musí být zařazeny podle tabulky převažujících nebezpečí v pododdíle 2.1.3.10 s přiřazením k odpovídajícím obalovým skupinám.
2.2.61.1.11.1
Není-li pro přípravek pesticidů známa hodnota LD50 pro požití nebo absorpci pokožkou, avšak je známa hodnota LD50 jeho účinné(ých) složky(ek), může být hodnota LD50 přípravku zjištěna použitím postupu uvedeného v 2.2.61.1.10.
POZNÁMKA.: Údaje o toxicitě týkající se hodnoty LD50 určitého počtu běžných pesticidů lze nalézt v nejnovějším vydání dokumentu „The WHO Recommended Classification of Pesticides by Hazard and Guidelines to Classification“, který je možno si obstarat u Světové zdravotnické organizace (WHO) na adrese: International Programme on Chemical Safety, World Health Organisation (WHO), CH-1211, Geneva 27, Švýcarsko. Zatímco tento dokument může být použit jako zdroj dat pro hodnoty LD50 pesticidů, jeho klasifikační systém není možno použit pro účely zařazování pesticidů pro přepravu nebo pro jejich přiřazení k obalovým skupinám, které musejí odpovídat ustanovením ADR.
2.2.61.1.11.2
Oficiální pojmenování pro přepravu pesticidu se volí na základě aktivní složky, fyzikálního stavu pesticidu a všech vedlejších nebezpečí, které by mohl představovat (viz oddíl oddíl 3.1.2).
2.2.61.1.12
Jestliže látky třídy 6.1 vlivem příměsí spadají do jiných kategorií nebezpečnosti než těch, do kterých patří látky jmenovitě uvedené v tabulce A kapitoly 3.2, přiřadí se tyto směsi nebo roztoky k položkám, ke kterým na základě svého skutečného nebezpečí patří.
POZNÁMKA: K zařazování roztoků a směsí (jako jsou přípravky a odpady) viz také oddíl 2.1.3.
2.2.61.1.13
Na základě kritérií uvedených v 2.2.61.1.6 až 2.2.61.1.11 se může také zjistit, zda je jmenovitě uvedený roztok nebo jmenovitě uvedená směs, popřípadě roztok nebo směs, která obsahuje jmenovitě uvedenou látku, takové povahy, že tento roztok nebo tato směs nepodléhá ustanovením pro tuto třídu.
2.2.61.1.14
Látky, roztoky a směsi, s výjimkou látek a přípravků používaných jako pesticidy, které neodpovídají kritériím směrnic 67/548/EHS3 nebo 1999/45/ES4 v jejich platném znění a které proto nejsou zařazeny jako velmi toxické, toxické nebo zdraví škodlivé podle těchto směrnic v jejich platném znění, mohou být považovány za látky nepatřící do třídy 6.1.
2.2.61.2
Látky nepřipuštěné k přepravě
2.2.61.2.1
Chemicky nestálé látky třídy 6.1 je dovoleno přepravovat jen tehdy, jestliže byla učiněna potřebná opatření k zabránění jejich nebezpečnému rozkladu nebo polymeraci během přepravy. Za tímto účelem je zejména nutno dbát na to, aby nádoby a cisterny neobsahovaly látky, které by mohly takové reakce vyvolat.
2.2.61.2.2
Následující látky a směsi nejsou připuštěny k přepravě:
-
kyanovodík (bezvodý nebo v roztoku), který neodpovídá popisům UN čísel 1051, 1613,1614 a 3294,
-
karbonyly kovů s bodem vzplanutí nižším než 23° C, jiné než UN 1259 TETRAKARBONYL NIKLU a UN 1994 PENTAKARBONYL ŽELEZA,
-
2,3,7,8-TETRACHLORDIBENZO-1,4-DIOXIN (TCDD) v koncentracích, které se považují podle kritérií v 2.2.61.1.7 za velmi toxické,
-
UN 2249 DICHLORDIMETHYLETHER, SYMETRICKÝ,
-
přípravky fosfidů bez přísad, které zabraňují vývinu toxických hořlavých plynů.
2.2.61.3
Seznam hromadných položek
| Klasifikační kód | UN- číslo | Pojmenování látek nebo předmětů | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Toxické látky bez vedlejšího nebezpečí | ||||||
| 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | |||||
| 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo | |||||
| 1602 | MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| 1693 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 1851 | LÉČIVA, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||||
| 2206 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, J.N. nebo | |||||
| 2206 | ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| kapalné a | T1 | 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo | |||
| 3140 | SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | |||||
| 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo | |||||
| 3144 | PŘÍPRAVKY, NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | |||||
| 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | |||||
| 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, J.N. | |||||
| 3278 | SLOUČENINA FOSFORU ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 3381 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | |||||
| 3382 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| organické | ||||||
| 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo | |||||
| 1544 | SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | |||||
| 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N.nebo | |||||
| 1655 | PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | |||||
| 3448 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, TUHÁ, J.N. | |||||
| tuhé a, b | T2 | |||||
| 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo | |||||
| 3143 | MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | |||||
| 3249 | LÉČIVA, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||||
| 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |||||
| 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | |||||
| 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | |||||
| 2788 | SLOUČENINA CÍNU ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| Organokovovéc, d | T3 | |||||
| 3146 | SLOUČENINA CÍNU ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |||||
| 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |||||
| 3281 | KARBONYLY KOVŮ, KAPALNÉ, J.N. | |||||
| 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | |||||
| 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |||||
| 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N. anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | |||||
| 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | |||||
| Kapalnée | T4 | 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | |||
| 3141 | SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 3381 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LCso | |||||
| 3382 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| 1549 | SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, TUHÁ, | |||||
| J.N. | ||||||
| 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N. anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | |||||
| 1564 | SLOUČENINA BARYA, J.N. | |||||
| 1566 | SLOUČENINA BERYLIA, J.N. | |||||
| 1588 | KYANIDY AN ORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | |||||
| 1707 | SLOUČENINA THALIA, J.N. | |||||
| 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | |||||
| Tuhé f, g | T5 | 2291 | SLOUČENINA OLOVA, ROZPUSTNÁ, J.N. | |||
| 2570 | SLOUČENINA KADMIA | |||||
| 2630 | SELENANY nebo | |||||
| 2630 | SELENIČITANY | |||||
| 2856 | HEXAFLUOROKŘEMIČITANY, J.N. | |||||
| 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | |||||
| 3284 | SLOUČENINA TELURU, J.N. | |||||
| 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | |||||
| 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2996 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2998 | PESTICID - TRIAZIN, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3006 | PESTICID - THIOKARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| Kapalnéh | T6 | 3014 | PESTICID-SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||
| 3016 | PESTICID - BIPYRIDYL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3018 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3020 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3026 | PESTICID-DERIVÁT KUMARINU, FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3348 | PESTICID-DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| Pesticidy | 3352 | PESTICID-PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||||
| 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| 2757 | PESTICID-KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2761 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2779 | PESTICID-SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| Tuhé h | T7 | |||||
| 2783 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 2786 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3027 | PESTICID-DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3048 | PESTICID-FOSFID HLINÍKU | |||||
| 3345 | PESTICID-DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3349 | PESTICID-PYRETHROID, TUHÝ | |||||
| 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |||||
| Vzorky | T8 | 3315 | VZOREK CHEMICKÝ, TOXICKÝ | |||
| jiné toxické látky i | T9 | 3243 | LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ TOXICKOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | |||
| 3071 | THOLY (merkaptany), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo | |||||
| 3071 | SMĚSI THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | |||||
| kapalnéj,k | TF1 | 3080 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo | |||
| 3080 | ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | |||||
| 3275 | NITRILY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | |||||
| 3279 | SLOUČENINA FOSFORU ORGANICKÁ, TOXICKÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | |||||
| 3383 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | |||||
| 3384 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 2929 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| hořlavé TF | ||||||
| 2991 | PESTICID-KARBAMAT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 2995 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 2997 | PESTICID - TRIAZIN, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 3005 | PESTICID - THIOKARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, | |||||
| 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| pesticidy, (bod vzplanutí nejméně 23° C) | kapalné | TF2 | 3013 | PESTICID SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | ||
| 3015 | PESTICID - BIPYRIDYL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 3017 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 3019 | PESTICID-ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 3025 | PESTICID-DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 3347 | PESTICID-DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | |||||
| 3351 | PESTICID-PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ | |||||
| 2903 | PESTICID KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | |||||
| tuhé | TF3 | 1700 | SVÍCE SLZOTVORNÉ | |||
| 2930 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| tuhé, schopné samoohřevu c | TS | 3124 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||
| kapalné | TW1 | 3385 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | |||
| 3386 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 3123 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |||||
| reagující s vodoudTW | tuhé n | TW2 | 3125 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| podporujíící hořeníl TO | kapalné | TO1 | 3387 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | ||
| 3388 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 3122 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, PŮSOBÍCÍ JAKO OXIDAČNÍ ČINIDLO, J.N. | |||||
| tuhé | TO2 | 3086 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |||
| kapalné | TC1 | 3277 | CHLORFORMIÁTY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | |||
| organické | 3361 | CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| 3389 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | |||||
| 3390 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 2927 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| žíravémTC | tuhé | TC2 | 2928 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORAGNICKÁ, J.N. | ||
| kapalné | TC3 | 3389 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | |||
| 3390 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | |||||
| 3289 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| anorganické | ||||||
| tuhé | TC4 | 3290 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| 2742 | CHLORKARBONATY (CHLORFORMATY), TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | |||||
| hořlavé, žíravé | TFC | 3362 | CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. (není k dispozici žádná další hromadná položka s tímto klasifikačním kódem; je-li nutné přiřazení k některé z hromadných položek s klasifikačním kódem, určí se z tabulky převažujících nebezpečí podle pododdílu 2.1.3.10). | |||
POZNÁMKY:
a
Látky a přípravky obsahující alkaloidy nebo nikotin používané jako pesticidy jsou přiřazeny pod UN 2588 PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N., UN 2902 PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. nebo UN 2903 PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N.
b
Účinné látky, jakož i přípravky nebo směsi látek určených pro laboratorní a pokusné účely, jakož i k výrobě farmaceutických výrobků, s jinými látkami musí být zařazeny podle své toxicity (viz 2.2.61.1.7 až 2.2.61.1.11).
c
Slabě toxické látky schopné samoohřevu a samozápalné organokovové sloučeniny jsou látkami třídy 4.2.
d
Slabě toxické látky reagující s vodou a organokovové sloučeniny reagující s vodou jsou látkami třídy 4.3.
e
Fulminát rtuťnatý, navlhčený, s nejméně 20 % hm. vody nebo směsi alkoholu a vody je látkou třídy 1, UN číslo 0135.
f
Ferikyanidy, ferokyanidy, jakož i thiokyanatany alkalické a amonné nepodléhají ustanovením ADR.
g
Olověné soli a olověná barviva, které smíchány v poměru 1:1000 s kyselinou chlorovodíkovou 0,07 M a míchány po dobu jedné hodiny při teplotě 23° C + 2° C vykazují rozpustnost nejvýše 5 %, nepodléhají ustanovením ADR.
h
Předměty napuštěné tímto pesticidem, jako jsou lepenkové podložky, papírové proužky, kuličky vaty, plastové fólie, v hermeticky uzavřených obalech nepodléhají ustanovením ADR.
i
Směsi tuhých látek, které nepodléhají ustanovením ADR, a toxických kapalných látek mohou být přepravovány pod UN číslem 3243, bez toho, že by se předtím použila klasifikační kritéria pro třídu 6.1, za podmínky, že v době nakládky látky nebo uzavírání obalu, kontejneru nebo dopravní jednotky není vidět žádná uvolněná kapalina. Každý obal musí odpovídat konstrukčnímu typu, který úspěšně obstál při zkoušce těsnosti pro obalovou skupinu II. Tato položka nesmí být použita pro tuhé látky, které obsahují kapalnou látku obalové skupiny I.
j
Velmi toxické nebo toxické hořlavé kapalné látky s bodem vzplanutí pod 23° C -vyjma látek, které jsou při vdechnutí velmi toxické, tzn. UN čísel 1051, 1092, 1098, 1143, 1163, 1182, 1185, 1238, 1239, 1244, 1251, 1259, 1613, 1614, 1695, 1994, 2334, 2382, 2407, 2438, 2480, 2482, 2484, 2485, 2606, 2929, 3279 a 3294 -jsou látkami třídy 3.
k
Slabě toxické hořlavé kapalné látky s bodem vzplanutí od 23° C do 60° C, včetně limitních hodnot, s výjimkou látek a přípravků sloužících jako pesticidy, jsou látkami třídy 3.
I
Slabě toxické látky podporující hoření jsou látkami třídy 5.1.
m
Slabě toxické a slabě žíravé látky jsou látkami třídy 8.
n
Fosfidy kovů přiřazené k UN číslům 1360, 1397, 1432, 1714, 2011 a 2013 jsou látkami třídy 4.3.
2.2.62
Třída 6.2 Infekční látky
2.2.62.1
Kritéria
2.2.62.1.1
Název třídy 6.2 zahrnuje látky schopné vyvolat nákazu. Pro účely ADR jsou infekčními látkami ty látky, o kterých je známo nebo lze důvodně předpokládat, že obsahují původce nemocí. Původci nemocí jsou definováni jako mikroorganismy (včetně bakterií, virů, rickettsií, parazitů a plísní) a jiní činitelé, jako jsou priony, které(kteří) mohou způsobit onemocnění u lidí nebo zvířat.
POZNÁMKA 1: Geneticky změněné mikroorganismy a organismy, biologické produkty, diagnostické vzorky a infikovaná živá zvířata se zařadí do této třídy, jestliže splňují podmínky pro tuto třídu.
POZNÁMKA 2: Toxiny z rostlin, zvířat nebo bakterií, které neobsahují žádnou infekční látku nebo organismy, nebo které nejsou obsaženy v infekčních látkách nebo organismech, jsou látkami třídy 6.1, UN číslo 3172 nebo 3462.
2.2.62.1.2
Látky třídy 6.2 jsou rozděleny následovně:
| l1 | Infekční látky nebezpečné pro lidi |
| l2 | Infekční látky nebezpečné jen pro zvířata |
| l3 | Klinické odpady |
| l4 | Látky biologické |
Definice
2.2.62.1.3
Pro účely ADR se následujícími pojmy rozumí:
„Biologické produkty“ jsou produkty z živých organismů, které se vyrábějí a rozesílají v souladu s předpisy příslušných národních orgánů, které mohou uložit podmínku zvláštních povolení. Biologické produkty se používají buď pro prevenci, léčení nebo diagnostikování nemocí u lidí nebo zvířat, nebo pro vývojové, pokusné nebo výzkumné účely s tím spojené. Zahrnují hotové výrobky nebo meziprodukty, jako očkovací látky, ale nejsou na ně omezeny;
„Kultury“ jsou výsledkem procesu, při kterém se původci nemocí záměrně rozmnožují. Tato definice nezahrnuje lidské nebo zvířecí vzorky od pacientů, jak jsou definovány v tomto odstavci.
„Geneticky změněné mikroorganismy a organismy jsou mikroorganismy a organismy, v nichž byl genetický materiál záměrně změněn genetickým inženýrstvím způsobem, k němuž přirozenou cestou nedochází;
„Medicínské nebo klinické odpady“ jsou odpady pocházející z lékařského ošetření zvířat nebo lidí nebo z biologického výzkumu.
„Vzorky od pacientů“ jsou lidské nebo materiály živočišného původu odebrané přímo z lidí nebo zvířat včetně, avšak ne pouze, výkalů, výměšků, krve a jejích složek, tkáně a tkáňových tekutin a části těl, které jsou přepravovány k takovým účelům, jako je výzkum, diagnostika, vyšetření, léčení nemocí a prevence.
Klasifikace
2.2.62.1.4
Infekční látky musí být zařazeny do třídy 6.2 a přiřazeny k UN číslům 2814, 2900, 3291 nebo popřípadě 3373.
Infekční látky se dělí do těchto kategorií:
2.2.62.1.4.1
Kategorie A: Infekční látka, která je přepravována ve formě, která je schopna, dojde-li k vystavení jejímu účinku, způsobit trvalou invaliditu, nemoc ohrožující život nebo smrtelnou nemoc jinak zdravých lidí nebo zvířat. Informativní příklady látek, které splňují tato kritéria, jsou uvedeny v tabulce tohoto odstavce.
POZNÁMKA: Vystavení účinku látky nastane, jestliže látka unikne ven z ochranného obalu a dojde k fyzickému kontaktu s lidmi nebo zvířaty.
(a)
Infekční látky splňující tato kritéria, které způsobují nemoc u lidí, nebo u lidí i zvířat musí být přiřazeny k UN číslu 2814. Infekční látky, které způsobují nemoc jen u zvířat, musí být přiřazeny k UN číslu 2900;
(b)
Přiřazení k UN číslu 2814 nebo k UN číslu 2900 musí být založeno na známých lékařských chorobopisech a známých příznacích nemoci u lidí nebo zvířat, endemických místních podmínkách nebo odborném posouzení individuálního stavu člověka nebo zvířete.
POZNÁMKA 1: Oficiální pojmenování pro přepravu UN čísla 2814 je LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI. Oficiální pojmenování pro přepravu UN čísla 2900 je LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA.
POZNÁMKA 2: Následující tabulka není vyčerpávající. Infekční látky, včetně nových nebo nově se objevivších původců nemocí, které nejsou uvedeny v tabulce, avšak které splňují stejná kritéria, musí být přiřazeny ke kategorii A. Kromě toho, je-li pochybnost, zda látka splňuje či nesplňuje tato kritéria, musí být začleněna do kategorie A.
POZNÁMKA 3: Ty mikroorganismy, které jsou v následující tabulce napsány kurzívou, jsou bakterie, mykoplazmy, rickettsie nebo plísně.
| JMENOVITÉ PŘÍKLADY INFEKČNÍCH LÁTEK ZAHRNUTÝCH DO KATEGORIE A V JAKÉKOLI FORMĚ, NENÍ-LI PŘÍMO UVEDENO JINAK (2.2.62.1.4.1) | |
|---|---|
| UN číslo a pojmenování | Mikroorganismus |
| UN2814 Infekční látky nebezpečné pro lidi | Bacillus anthracis (pouze kultury) |
| Brucella abortus (pouze kultury) | |
| Brucella melitensis (pouze kultury) | |
| Brucella suis (pouze kultury) | |
| Burkholderia mallei – Pseudomonas mallei – vozhřivka (pouze kultury) | |
| Burkholderia pseudomallei – Pseudomonas pseudomallei (pouze kultury) | |
| Chlamydia psittaci – ptačí kmeny (pouze kultury) | |
| Clostridium botulinum (pouze kultury) | |
| Coccidioides immitis (pouze kultury) | |
| Coxiella burnetii (pouze kultury) | |
| virus konžsko-krymské hemoragické horečky | |
| virus dengue (pouze kultury) | |
| virus /americké/ východní koňské encefalomyelitidy (pouze kultury) | |
| Escherichia coli, verotoxigenická (pouze kultury)* | |
| virus Ebola | |
| virus Flexal | |
| Franci sella tularensis (pouze kultury) | |
| virus Guanarito | |
| virus Hantaan | |
| Hantaviry vyvolávající hemoragickou horečku s ledvinovým syndromem | |
| virus Hendra | |
| virus hepatitidy B (pouze kultury) | |
| virus herpes B (pouze kultury) | |
| virus lidské imunodeficiencie /HIV/ (pouze kultury) | |
| vysoce patogenní virus moru drůbeže /ptačí chřipky/ (pouze kultury) | |
| virus japonské encefalitidy (pouze kultury) | |
| virus Junin /argentinská hemoragická horečka/ | |
| virus horečky Kyasanurského lesa /indická klíšťová horečka/ | |
| virus horečky Lassa | |
| virus Machupo /bolivijská hemoragická horečka/ | |
| virus Marburg | |
| virus opičích neštovic | |
| Mycobacterium tuberculosis (pouze kultury) * | |
| virus Nipah | |
| virus omské hemoragické horečky | |
| virus poiomyelitidy /dětské obrny/ (pouze kultury) | |
| virus vztekliny /Rabies virus/(pouze kultury) | |
| Rickettsia prowazekii (pouze kultury) | |
| UN 2900 Infekční látky nebezpečné jen pro zvířata | Rickettsia rickettsii (pouze kultury) |
| virus horečky Rift / Rift Valley/ (pouze kultury) | |
| virus ruské jaro-letní encefalitidy (pouze kultury) | |
| virus Sabia | |
| Shigella dysenteriae typ 1 (pouze kultury) * | |
| virus klíšťové encefalitidy (pouze kultury) | |
| virus pravých neštovic /Variola/ | |
| virus venezuelské koňské encefalomyelitidy (pouze kultury) | |
| virus západní nilské /západonilské/ encefalomyelitidy (pouze kultury) | |
| virus žluté zimnice (pouze kultury) | |
| Yersinia pestis (pouze kultury) | |
| virus afrického moru prasat (pouze kultury) | |
| ptačí paramyxovirus typ 1 – Velogenový virus newcastleské choroby drůbeže(pouze kultury) | |
| virus klasického moru prasat(pouze kultury) | |
| virus slintavky a kulhavky(pouze kultury) | |
| virus nodulární dermatitidy skotu(pouze kultury) | |
| Mycoplasma mycoides – infekční hovězí pleuropneumonie(pouze kultury) | |
| virus moru malých přežvýkavců(pouze kultury) | |
| virus dobytčího moru(pouze kultury) | |
| virus ovčích neštovic(pouze kultury) | |
| virus kozích neštovic(pouze kultury) | |
| virus vezikulární stomatitidy prasat(pouze kultury) | |
| virus vezikulární stomatitidy(pouze kultury) | |
*
Jsou-li kultury určeny pro diagnostické nebo klinické účely, mohou být zařazeny jako infekční látky kategorie B.
2.2.62.1.4.2
Kategorie B: Infekční látka, která nesplňuje kritéria pro zařazení do kategorie A. Infekční látky v kategorii B musí být přiřazeny k UN číslu 3373.
POZNÁMKA: Oficiální pojmenování pro přepravu UN čísla 3373 je LÁTKY BIOLOGICKÉ, KATEGORIE B
2.2.62.1.5
Vynětí z platnosti
2.2.62.1.5.1
Látky, které neobsahují infekční látky, nebo látky, u nichž není pravděpodobné, že způsobí nemoc u lidí nebo zvířat, nepodléhají ustanovením ADR, ledaže splňují kritéria pro zařazení do jiné třídy.
2.2.62.1.5.2
Látky obsahující mikroorganismy, které jsou nepatogenní vůči lidem nebo zvířatům, nepodléhají ustanovením ADR, ledaže splňují kritéria pro zařazení do jiné třídy.
2.2.62.1.5.3
Látky v takové formě, že všichni přítomní původci nemocí byli neutralizováni nebo desaktivováni, takže už nepředstavují zdravotní riziko, nepodléhají ustanovením ADR, ledaže splňují kritéria pro zařazení do jiné třídy.
2.2.62.1.5.4
Látky, u nichž je koncentrace původců nemocí na stejné úrovni jako v přírodě (včetně vzorků potravin a vody) a které nejsou považovány za látky představující významné riziko infekce, nepodléhají ustanovením ADR, ledaže splňují kritéria pro zařazení do jiné třídy.
2.2.62.1.5.5
Suché krevní skvrny, získané odkápnutím krve na absorpční materiál, nebo vzorky pro zjištění krve ve výkalech a krev nebo krevní složky, které byly shromážděny pro účely transfúze nebo pro přípravu krevních produktů k použití pro transfúze nebo transplantace a jakékoli tkáně nebo orgány určené pro použití při transplantacích nepodléhají ustanovením ADR.
2.2.62.1.5.6
Lidské nebo zvířecí vzorky, u nichž je minimální pravděpodobnost, že jsou v nich přítomni původci nemocí, nepodléhají ustanovením ADR, jsou-li vzorky přepravovány v obalu, který zabrání jakémukoli úniku a který je označen slovy „VYJMUTÝ LIDSKÝ VZOREK“ nebo „VYJMUTÝ ZVÍŘECÍ VZOREK“.
Obal je považován za obal vyhovující výše uvedeným požadavkům, jestliže splňuje následující podmínky:
(a)
Obal sestává ze tří částí:
(i)
jedné nebo více těsných primárních nádob;
(ii)
těsného sekundárního obalu; a
(iii)
vnějšího obalu přiměřené pevnosti vzhledem k jeho vnitřnímu objemu, hmotnosti a zamýšlenému použití s alespoň jedním povrchem o rozměrech nejméně 100 x 100 mm;
(b)
Pro kapaliny musí být mezi primární nádobu(y) a sekundární obal vložen savý materiál v dostatečném množství, aby pohltil celý obsah tak, aby během přepravy žádný únik kapalné látky nezasáhl vnější obal a neporušil celistvost vycpávkového materiálu;
(c)
Je-li více křehkých primárních nádob vloženo do jednoho sekundárního obalu, musí být buď jednotlivě zabaleny, nebo navzájem odděleny, aby se zamezilo jejich vzájemnému dotyku.
POZNÁMKA 1: K určení, zda je látka vyňata podle tohoto odstavce, se vyžaduje odborné posouzení. Toto posouzení by mělo být založeno na předchozích lékařských případech, příznacích a individuálních okolnostech zdroje, lidského nebo zvířecího, a na endemických místních podmínkách. Příklady vzorků, které mohou být přepravovány podle tohoto odstavce zahrnují:
– vzorky krve nebo moči ke zjištění hladiny cholesterolu, hladiny cukru, hladiny hormonů nebo prostatických specifických protilátek (PSA);
– vzorky vyžadované k ověření funkce orgánů, jako srdce, jater nebo ledvin, u lidí nebo zvířat s neinfekčními chorobami, nebo pro terapeutickou kontrolu léků;
– vzorky odebrané na žádost pojišťovacích společností nebo zaměstnavatelů ke zjištění přítomnosti drog nebo alkoholu;
– vzorky odebrané pro těhotenské testy;
– biopsie ke zjištění rakoviny; a
– zjišťování protilátek u lidí nebo zvířat pokud není žádná obava z infekce (např. vyhodnocení imunity vyvolané vakcínou, diagnostikování autoimunní nemoci atd.).
POZNÁMKA 2: Pro leteckou dopravu musí obaly pro vzorky vyňaté podle tohoto odstavce splňovat podmínky uvedené pod písmeny (a) až (c).
2.2.62.1.6
(Vyhrazeno)
2.2.62.1.7
(Vyhrazeno)
2.2.62.1.8
(Vyhrazeno)
2.2.62.1.9
Biologické produkty
Pro účely ADR se biologické produkty dělí do následujících skupin:
(a)
Produkty, které jsou vyrobeny a zabaleny v souladu s předpisy příslušných národních orgánů a jsou přepravovány za účelem jejich konečného zabalení nebo distribuce a k použití pro léčebné účely lékaři nebo jednotlivci. Látky této skupiny nepodléhají ustanovením ADR;
(b)
Produkty, které nespadají pod písmeno a) a o kterých je známo nebo se o nich důvodně předpokládá, že obsahují infekční látky, a které splňují kritéria pro zařazení do kategorie A nebo kategorie B. Látky v této skupině se musí přiřadit k UN číslu 2814, 2900 nebo popřípadě 3373.
POZNÁMKA: U některých biologických produktů schválených pro uvedení na trh může biologické nebezpečí hrozit jen v určitých částech světa. V tomto případě mohou příslušné orgány požadovat, aby tyto biologické produkty vyhovovaly místním předpisům pro infekční látky nebo mohou uložit jiná omezení.
2.2.62.1.10
Geneticky změněné mikroorganismy a organismy
Geneticky změněné mikroorganismy, které neodpovídají definici infekční látky, musí být zařazeny podle oddílu 2.2.9.
2.2.62.1.11
Medicínské nebo klinické odpady
2.2.62.1.11.1
Medicínské nebo klinické odpady obsahující infekční látky kategorie A musí být přiřazeny k UN číslu 2814 nebo popřípadě k UN číslu 2900. Medicínské nebo klinické odpady obsahující infekční látky v kategorii B, musí být přiřazeny k UN číslu 3291.
POZNÁMKA: Medicínské nebo klinické odpady přiřazené k číslu 18 01 03 (Odpady z lékařské nebo veterinární zdravotní péče a/nebo s ní spojeného výzkumu – odpady z porodnic, diagnostiky, léčení nebo prevence nemocí u lidí – odpady, jejichž sběr a likvidace podléhá zvláštním požadavkům vzhledem k prevenci infekce) nebo 18 02 02 (Odpady z lékařské nebo veterinární zdravotní péče a/nebo s ní spojeného výzkumu – odpady z výzkumu, diagnostiky, léčení nebo prevence nemocí u zvířat – odpady, jejichž sběr a likvidace podléhá zvláštním požadavkům vzhledem k prevenci infekce) podle seznamu odpadů přiloženého k Rozhodnutí Komise 2000/532/ES5, se změnami, musí být zařazeny podle ustanovení uvedených v tomto odstavci, na základě lékařské nebo veterinární diagnózy týkající se pacienta nebo zvířete.
2.2.62.1.11.2
Medicínské nebo klinické odpady, u nichž je možno důvodně předpokládat malou pravděpodobnost, že obsahují infekční látky, musí být přiřazeny k UN číslu 3291. Pro přiřazení se mohou vzít v úvahu mezinárodní, regionální nebo vnitrostátní katalogy odpadů.
POZNÁMKA 1: Oficiální pojmenování pro přepravu UN čísla 3291 je „ODPAD KLINICKÝ, NESPECIFIKOVANÝ, J.N.“ nebo „ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N.“ nebo „ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N.“.
POZNÁMKA 2: Bez ohledu na výše uvedená klasifikační kritéria nepodléhají ustanovením ADR medicínské nebo klinické odpady přiřazené k číslu 18 01 04 (Odpady z lékařské nebo veterinární zdravotní péče a/nebo s ní spojeného výzkumu – odpady z porodnic, diagnostiky, léčení nebo prevence nemocí u lidí – odpady, jejichž sběr a likvidace nepodléhá zvláštním požadavkům vzhledem k prevenci infekce) nebo 18 02 03 (Odpady z lékařské nebo veterinární zdravotní péče a/nebo s ní spojeného výzkumu – odpady z výzkumu, diagnostiky, léčení nebo prevence nemocí u zvířat - odpady, jejichž sběr a likvidace nepodléhá zvláštním požadavkům vzhledem k prevenci infekce) podle seznamu odpadů přiloženého k Rozhodnutí Komise 2000/532/ES5, se změnami.
2.2.62.1.11.3
Dekontaminované medicínské nebo klinické odpady, které dříve obsahovaly infekční látky, nepodléhají ustanovením ADR, ledaže splňují kritéria pro zařazení do jiné třídy.
2.2.62.1.11.4
Medicínské nebo klinické odpady přiřazené k UN číslu 3291 jsou přiřazeny k obalové skupině II.
2.2.62.1.12
Infikovaná zvířata
2.2.62.1.12.1
Živá zvířata smějí být použita k zaslání infekční látky, jen pokud nemůže být zaslána nějakým jiným způsobem. Živá zvířata, která byla záměrně infikována a je známo nebo je podezření, že obsahují infekční látku, smějí být přepravována jen za podmínek schválených příslušným orgánem6.
2.2.62.1.12.2
Materiál živočišného původu obsahující původce nemocí kategorie A nebo původce nemocí, kteří by byli přiřazeni ke kategorii A jen v kulturách, musí být přiřazen k UN 2814 nebo UN 2900, jak je to náležité. Materiál živočišného původu obsahující původce nemocí kategorie B, jiné než původce nemocí, kteří by byli přirazeni ke kategorii A, pokud by byli v kulturách, musí být přiřazen k UN 3373.
2.2.62.2
Látky nepřipuštěné k přepravě
Živí obratlovci nebo bezobratlá zvířata nesmějí být použiti(a) k tomu, aby přepravovali(a) infekční látku, ledaže by tato látka nemohla být přepravena jiným způsobem nebo ledaže by tato přeprava byla schválena příslušným orgánem (viz 2.2.62.1.12.1).
2.2.62.3
Seznam hromadných položek
| Infekční látky nebezpečné pro lidi | I.1 | 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI |
| Infekční látky nebezpečné jen pro zvířata | I.2 | 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA |
| Klinické odpady | I.3 | 3291 | ODPAD KLINICKÝ, NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo |
| 3291 | ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo | ||
| 3291 | ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N. | ||
| Biologické látky | I.4 | 13373 | LÁTKY BIOLOGICKÉ, KATEGORIE B |
2.2.7
Třída 7: Radioaktivní látky
2.2.7.1
Definice
2.2.7.1.1
Radioaktivní látky jsou jakékoliv látky obsahující radionuklidy, ve kterých jak hmotnostní aktivita tak i celková aktivita v zásilce převyšuje hodnoty uvedené v bodech 2.2.7.2.2.1 a 2.2.7.2.2.6
2.2.7.1.2
Kontaminace
Kontaminace - přítomnost radioaktivní látky na povrchu v množstvích větších než 0,4 Bq/cm2 pro beta a gama zářiče a nízkotoxické alfa zářiče, nebo 0,04 Bq/cm2 pro všechny ostatní alfa zářiče.
Nefixovaná kontaminace - kontaminace, která může být odstraněna z povrchu za běžných podmínek během přepravy.
Fixovaná kontaminace - jakákoliv jiná kontaminace než nefixovaná kontaminace.
2.2.7.1.3
Definice specifických termínů
A1 a A2
A1 - je hodnota aktivity radioaktivních látek zvláštní formy uvedená v tabulce 2.2.7.7.2.1 nebo odvozená podle 2.2.7.2.2.2, která se používá pro určení mezních hodnot aktivity pro účely předpisů ADR.
Látka s nízkou specifickou aktivitou (LSA) - je radioaktivní látka, která má ze své povahy omezenou specifickou aktivitu nebo radioaktivní látka, pro kterou platí mezní hodnoty odhadované střední specifické aktivity. Při stanovení odhadované střední specifické aktivity se neberou v úvahu vnější stínící materiály obklopující LSA.
Neozářené thorium - thorium, které obsahuje nejvýše 10-7 g uranu-233 na gram thoria-232,
Neozářený uran - uran, který obsahuje nejvýše 2x103 Bq plutonia na gram uranu-235, nejvýše 9x106 Bq štěpných produktů na gram uranu-235 a nejvýše 5x10-3 g uranu-236 na gram uranu- 235.
Nízkodisperzní radioaktivní látka je buď tuhá radioaktivní látka, nebo tuhá radioaktivní látka v uzavřené kapsli, která má omezenou schopnost se rozptylovat a není v práškovité formě.
Nízkotoxické alfa zářiče jsou: přírodní uran, ochuzený uran, přírodní thorium, uran-235 nebo uran-238, thorium-232, thorium-228 a thorium-230, jsou-li tyto obsaženy v rudách nebo fyzikálních nebo chemických koncentrátech, nebo alfa zářiče s poločasem rozpadu kratším než 10 dní.
Povrchově kontaminovaný předmět (SCO) - tuhý předmět, který sám není radioaktivní, ale na jehož povrchu je rozptýlena radioaktivní látka.
Radioaktivní látka zvláštní formy - je
a)
nerozptýlitelná tuhá radioaktivní látka; nebo
b)
těsně uzavřené pouzdro, obsahující radioaktivní látku.
Specifická aktivita radionuklidu - aktivita radionuklidu vztažená na jednotku hmotnosti tohoto nuklidu. Specifická aktivita látky je aktivita vztažená na jednotku hmotnosti této látky, ve které je radionuklid v podstatě rovnoměrně rozptýlen.
Štěpné látky jsou uran-233, uran-235, plutonium-239, plutonium-241, nebo jakákoliv kombinace z těchto radionuklidů. Vyjmuty z této definice jsou:
a)
neozářený přírodní uran nebo neozářený ochuzený uran; a
b)
přírodní uran nebo ochuzený uran, které byly ozářeny výhradně v tepelných reaktorech.
Uranem - přírodním, ochuzeným, obohaceným se rozumí:
Přírodní uran je uran (včetně chemicky separovaného), ve kterém se vyskytují izotopy uranu (v množství cca 99,28% hmot. uranu-238, a cca 0,72% hmot. uranu-235).
Ochuzený uran s menším hmotnostním podílem uranu-235 než má přírodní uran;
Obohacený uran s vyšším hmotnostním podílem uranu-235 než 0,72% hmot.
Ve všech případech se vyskytuje nepatrný hmotnostní podíl uranu-234.
2.2.7.2
Klasifikace
2.2.7.2.1
Všeobecné předpisy
2.2.7.2.1.1
Radioaktivní látky musí být přiřazeny k jednomu z UN čísel definovanému v Tabulce 2.2.7.2.1.1 v závislosti na úrovni aktivity radionuklidů obsažených v kusu, štěpných nebo jiných než štěpných vlastností těchto radionuklidů, typu kusu, který byl předán k přepravě, a povahy nebo formy obsahu kusu nebo zvláštních ujednání řídících přepravní operace v souladu s opatřeními stanovenými v 2.2.7.2.2 až 2.2.7.2.5.
Tabulka 2.2.7.2.1.1 Přiřazení UN čísel
| Vyjmuté kusy (1.7.1.5) | |
|---|---|
| UN 2908 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS – PRÁZDNÝ OBAL |
| UN 2909 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS – VÝROBKY Z PŘÍRODNÍHO URANU nebo OCHUZENÉHO URANU nebo PŘÍRODNÍHO THORIA |
| UN 2910 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS – OMEZENÁ MNOŽSTVÍ |
| UN 2911 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS – PŘÍSTROJE nebo VÝROBKY |
| Látky s nízkou hmotnostní aktivitou (2.2.7.2.3.1) | |
| UN 2912 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU HMOTNOSTNÍ AKTIVITOU (LSA-I) jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3321 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3322 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3324 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), ŠTĚPNÁ |
| UN 3325 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), ŠTĚPNÁ |
| Povrchově kontaminované předměty (2.2.7.2.3.2) | |
| UN 2913 | LÁTKA, RADIOAKTIVNÍ - POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), jiné než štěpné nebo vyjmuté štěpné |
| UN 3326 | RADIOAKTIVNÍ LÁTKA, POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), ŠTĚPNÉ |
| Zásilky typu A (2.2.7.2.4.4) | |
| UN 2915 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A jiná než zvláštní formy, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3327 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ŠTĚPNÁ, jiná než zvláštní formy |
| UN 3332 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3333 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, ŠTĚPNÁ |
| Zásilky typu B(U) (2.2.7.2.4.6) | |
| UN 2916 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3328 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), ŠTĚPNÁ |
| Zásilky typu B(M) (2.2.7.2.4.6) | |
| UN 2917 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3329 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), ŠTĚPNÁ |
| Zásilky typu C (2.2.7.2.4.6) | |
| UN 3323 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3330 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, ŠTĚPNÁ |
| Zvláštní podmínky (2.2.7.2.5) | |
| UN 2919 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
| UN 3331 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, ŠTĚPNÁ |
| Hexafluorid uranu (2.2.7.2.4.5) | |
| UN 2977 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, ŠTĚPNÁ |
| UN 2978 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná |
2.2.7.2.2
Určení úrovně aktivity
2.2.7.2.2.1
V tabulce 2.2.7.2.2.1 jsou uvedeny následující základní hodnoty pro jednotlivé radionuklidy:
(a)
A1 a A2 v TBq;
(b)
koncentrace aktivity pro vyjmuté látky v Bq/g; a
(c)
mezní hodnoty aktivity pro vyjmuté zásilky v Bq.
Tabulka 2.2.7.2.2.1 Základní hodnoty aktivity jednotlivých radionuklidů
| Radionuklid (atomové číslo) | A1 | A2 | Mezní hodnota hmotnostní aktivity pro vyjmuté látky | Mezní hodnota aktivity pro vyjmutou zásilku |
|---|---|---|---|---|
| (TBq) | (TBq) | (Bq/g) | (Bq) | |
| Aktinium (89) | ||||
| Ac-225a) | 8 × 10-1 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Ac-227a) | 9 × 10-1 | 9 × 10-5 | 1 × 10-1 | 1 × 103 |
| Ac-228 | 6 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Stříbro (47) | ||||
| Ag-105 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ag-108ma) | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 106 b) |
| Ag-110ma) | 4 × 10-1 | 4 × 101 | 1 × 101 | 1×106 |
| Ag-111 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 ×103 | 1 × 106 |
| Hliník (13) | ||||
| AI-26 | 1 × 10-1 | 1 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Americium (95) | ||||
| Am-241 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Am-242ma) | 1 ×101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 b) | 1 × 104 b) |
| Am-243a) | 5 × 100 | 1 ×10-3 | 1 × 100 b) | 1 × 103 b) |
| Argon (18) | ||||
| Ar-37 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 106 | 1 × 108 |
| Ar-39 | 4 × 101 | 2 × 101 | 1 × 107 | 1 × 104 |
| Ar-41 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Arsen (33) | ||||
| As-72 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| As-73 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| As-74 | 1 × 100 | 9 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| As-76 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| As-77 | 2 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Astat (85) | ||||
| At-211a) | 2 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Zlato (79) | ||||
| Au-193 | 7 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Au-194 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Au-195 | 1 × 101 | 6 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Au-198 | 1 × 100 | 6 x 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Au-199 | 1 × 101 | 6 x 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Baryum (56) | ||||
| Ba-131a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ba-133 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ba-133m | 2 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ba-140a) | 5 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 105 b) |
| Berylium (4) | ||||
| Be-7 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Be-10 | 4 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Vizmut (83) | ||||
| Bi-205 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Bi-206 | 3 x 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 x 105 |
| Bi-207 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 x 106 |
| Bi-210 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 10° |
| Bi-210ma) | 6 × 10-1 | 2 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Bi-212a) | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 105 b) |
| Berkelium (97) | ||||
| Bk-247 | 8 × 100 | 8 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Bk-249a) | 4 × 101 | 3 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Brom (35) | ||||
| Br-76 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Br-77 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Br-82 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Uhlík (6) | ||||
| C-11 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| C-14 | 4 × 101 | 3 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Vápník (20) | ||||
| Ca-41 | neomezeno | neomezeno | 1 × 105 | 1 × 107 |
| Ca-45 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Ca-47a) | 3 × 100 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Kadmium (48) | ||||
| Cd-109 | 3 × 101 | 2 × 100 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Cd-113m | 4 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 10 |
| Cd-115a) | 3 × 100 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cd-115m | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Cerium (58) | ||||
| Ce-139 | 7 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ce-141 | 2 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Ce-143 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ce-144a) | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 b) | 1 × 105 b) |
| Kalifornium (98) | ||||
| Cf-248 | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cf-249 | 3 × 100 | 8 ×10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cf-250 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cf-251 | 7 × 100 | 7 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cf-252 | 5 × 10-2 | 3 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cf-253a) | 4 × 101 | 4 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cf-254 | 1 × 10-3 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Chlor (17) | ||||
| CI-36 | 1 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| CI-38 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Curium (96) | ||||
| Cm-240 | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cm-241 | 2 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cm-242 | 4 × 101 | 1 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cm-243 | 9 × 100 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Cm-244 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cm-245 | 9 × 100 | 9 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cm-246 | 9 × 100 | 9 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Cm-247a) | 3 × 100 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Cm-248 | 2 × 10-2 | 3 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Kobalt (27) | ||||
| Co-55 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Co-56 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Co-57 | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Co-58 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Co-58m | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Co-60 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Chrom (24) | ||||
| Cr-51 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Cesium (55) | ||||
| Cs-129 | 4 × 100 | 4 × 100 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Cs-131 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Cs-132 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Cs-134 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Cs-134m | 4 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Cs-135 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Cs-136 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Cs-137a) | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 104 b) |
| Měď (29) | ||||
| Cu-64 | 6 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cu-67 | 1 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Dysprosium (66) | ||||
| Dy-159 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Dy-165 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Dy-166a) | 9 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Erbium (68) | ||||
| Er-169 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Er-171 | 8 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Europium (63) | ||||
| Eu-147 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Eu-148 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-149 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Eu-150 (krátce životné) | 2 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Eu-150 (dlouho životné) | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-152 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-152m | 8 × 10-1 | 8 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Eu-154 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Eu-155 | 2 × 101 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Eu-156 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fluor (9) | ||||
| F-18 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Železo (26) | ||||
| Fe-52a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fe-55 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Fe-59 | 9 × 10-1 | 9 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Fe-60a) | 4 × 101 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Galium (31) | ||||
| Ga-67 | 7 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ga-68 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Ga-72 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Gadolinium (64) | ||||
| Gd-146a) | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Gd-148 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Gd-153 | 1 × 101 | 9 × 100 | 1 × 102 | 1 ×107 |
| Gd-159 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Germanium (32) | ||||
| Ge-68a) | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Ge-71 | 4 × 101 | 4 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Ge-77 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Hafnium (72) | ||||
| Hf-172a) | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Hf-175 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Hf-181 | 2 × 100 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Hf-182 | neomezeno | neomezeno | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Rtuť (80) | ||||
| Hg-194a) | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Hg-195ma) | 3 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Hg-197 | 2 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Hg-197m | 1 × 101 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Hg-203 | 5 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Holmium (67) | ||||
| Ho-166 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Ho-166m | 6 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Jod (53) | ||||
| I-123 | 6 × 100 | 3 x 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| I-124 | 1 × 100 | 1 x 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| I-125 | 2 × 101 | 3 x 100 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| I-126 | 2 × 100 | 1 x 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| I-129 | neomezeno | neomezeno | 1 ×102 | 1 × 105 |
| I-131 | 3 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| I-132 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| I-133 | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| I-134 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| I-135a) | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Indium (49) | ||||
| ln-111 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| ln-113m | 4 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| ln-114ma) | 1 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| ln-115 | 7 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Iridium (77) | ||||
| lr-189a) | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| lr-190 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| lr-192 | 1 × 100 c) | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| lr-194 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 10 |
| Draslík (19) | ||||
| K-40 | 9 × 10-1 | 9 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| K-42 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| K-43 | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Krypton (36) | ||||
| Kr-79 | 4 × 100 | 1 ×100 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Kr-81 | 4 × 101 | 4 ×101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Kr-85 | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 105 | 1 × 104 |
| Kr-85m | 8 × 100 | 3 × 100 | 1 × 103 | 1 × 1010 |
| Kr-87 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Lanthan (57) | ||||
| La-137 | 3 × 101 | 6 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| La-140 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Lutecium (71) | ||||
| Lu-172 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Lu-173 | 8 × 100 | 8 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Lu-174 | 9 × 100 | 9 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Lu-174m | 2 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Lu-177 | 3 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Hořčík (12) | ||||
| Mg-28a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Mangan (25) | ||||
| Mn-52 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Mn-53 | neomezeno | neomezeno | 1 × 104 | 1 × 109 |
| Mn-54 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Mn-56 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Molybden (42) | ||||
| Mo-93 | 4 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 108 |
| Mo-99a) | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Dusík (7) | ||||
| N-13 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Sodík (11) | ||||
| Na-22 | 5 × 10-1 | 5 x 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Na-24 | 2 × 10-1 | 2 x 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Niob (41) | ||||
| Nb-93m | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Nb-94 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Nb-95 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Nb-97 | 9 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Neodym (60) | ||||
| Nd-147 | 6 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Nd-149 | 6 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Nikl (28) | ||||
| Ni-59 | neomezeno | neomezeno | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Ni-63 | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 105 | 1 × 106 |
| Ni-65 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Neptunium (93) | ||||
| Np-235 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Np-236 (krátce životné) | 2 × 101 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Np-236 (dlouho životné) | 9 × 100 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Np-237 | 2 × 101 | 2 × 10-3 | 1 × 100 b) | 1 × 103 b) |
| Np-239 | 7 × 100 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Osmium (76) | ||||
| Os-185 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Os-191 | 1 × 101 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Os-191m | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Os-193 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Os-194a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Fosfor (15) | ||||
| P-32 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| P-33 | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Protaktinium (91) | ||||
| Pa-230a) | 2 × 100 | 7 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pa-231 | 4 × 100 | 4 × 10-4 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Pa-233 | 5 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Olovo (82) | ||||
| Pb-201 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pb-202 | 4 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Pb-203 | 4 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pb-205 | neomezeno | neomezeno | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Pb-210a) | 1 × 100 | 5 × 102 | 1 × 101 b) | 1 × 104 b) |
| Pb-212a) | 7 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 105 b) |
| Paladium (46) | ||||
| Pd-103a) | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 103 | 1 × 108 |
| Pd-107 | neomezeno | neomezeno | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Pd-109 | 2 × 100 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Prometium (61) | ||||
| Pm-143 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pm-144 | 7 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pm-145 | 3 × 101 | 1 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Pm-147 | 4 × 101 | 2 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Pm-148ma) | 8 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pm-149 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Pm-151 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Polonium (84) | ||||
| Po-210 | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Praseodym (59) | ||||
| Pr-142 | 4 × 101 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Pr-143 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Platina (78) | ||||
| Pt-188a) | 1 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Pt-191 | 4 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 100 |
| Pt-193 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Pt-193m | 4 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Pt-195m | 1 × 101 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Pt-197 | 2 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Pt-197m | 1 × 101 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Plutonium (94) | ||||
| Pu-236 | 3 × 101 | 3 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Pu-237 | 2 × 101 | 2 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Pu-238 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Pu-239 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Pu-240 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Pu-241a) | 4 × 101 | 6 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Pu-242 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Pu-244a) | 4 × 10-1 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Radium (88) | ||||
| Ra-223a) | 4 × 10-1 | 7 × 10-3 | 1 × 102 b) | 1 × 105 b) |
| Ra-224a) | 4 × 10-1 | 2 × 10-2 | 1 × 101 b) | 1 × 105 b) |
| Ra-225a) | 2 × 10-1 | 4 × 10-3 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Ra-226a) | 2 × 10-1 | 3 × 10-3 | 1 × 101 b) | 1 × 104 b) |
| Ra-228/a) | 6 × 10-1 | 2 × 10-2 | 1 × 101 b) | 1 × 1 05 b) |
| Rubidium (37) | ||||
| Rb-81 | 2 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rb-83a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Rb-84 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rb-86 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Rb-87 | neomezeno | neomezeno | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Rb (přírodní) | neomezeno | neomezeno | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Rhenium (75) | ||||
| Re-184 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Re-184m | 3 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Re-186 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Re-187 | neomezeno | neomezeno | 1 × 106 | 1 × 109 |
| Re-188 | 4 x 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Re-189a) | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Re (přírodní) | neomezeno | neomezeno | 1 × 106 | 1 × 109 |
| Rhodium (45) | ||||
| Rh-99 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rh-101 | 4 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Rh-102 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Rh-102m | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Rh-103m | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Rh-105 | 1 × 101 | 8 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Radon (86) | ||||
| Rn-222a) | 3 × 10-1 | 4 × 10-3 | 1 × 101 b) | 1 × 108 b) |
| Ruthenium (44) | ||||
| Ru-97 | 5 × 100 | 5 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Ru-103a) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Ru-105 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Ru-106a) | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 b) | 1 × 105 b) |
| Síra (16) | ||||
| S-35 | 4 × 101 | 3 × 100 | 1 × 105 | 1 × 108 |
| Antimon (51) | ||||
| Sb-122 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 104 |
| Sb-124 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Sb-125 | 2 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sb-126 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Skandium (21) | ||||
| Sc-44 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Sc-46 | 5 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Sc-47 | 1 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sc-48 | 3 × 101 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Selen (34) | ||||
| Se-75 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Se-79 | 4 × 101 | 2 × 100 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Křemík (14) | ||||
| Si-31 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Si-32 | 4 × 101 | 5 x 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Samarium (62) | ||||
| Sm-145 | 1 × 101 | 1 × 101 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Sm-147 | neomezeno | neomezeno | 1 ×101 | 1 × 104 |
| Sm-151 | 4 × 101 | 1 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Sm-153 | 9 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Cín (50) | ||||
| Sn-113a) | 4 × 100 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Sn-117m | 7 × 100 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sn-119m | 4 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Sn-121ma) | 4 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Sn-123 | 8 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Sn-125 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Sn-126a) | 6 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Stroncium (38) | ||||
| Sr-82a) | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Sr-85 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sr-85m | 5 × 100 | 5 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Sr-87m | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Sr-89 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Sr-90a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 b) | 1 × 104 b) |
| Sr-91a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Sr-92a) | 1 × 100 | 3 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tritium (1) | ||||
| T (H-3) | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 106 | 1 × 109 |
| Tantal (73) | ||||
| Ta-178 (dlouho životný) | 1 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Ta-179 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Ta-182 | 9 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Terbium (65) | ||||
| Tb-157 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Tb-158 | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tb-160 | 1 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Technecium (43) | ||||
| Tc-95ma) | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tc-96 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tc-96ma) | 4 × 101 | 4 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Tc-97 | neomezeno | neomezeno | 1 × 103 | 1 × 108 |
| Tc-97m | 4 × 101 | 1 × 100 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Tc-98 | 8 × 10-1 | 7 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Tc-99 | 4 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Tc-99m | 1 × 101 | 4 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Telur (52) | ||||
| Te-121 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Te-121m | 5 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Te-123m | 8 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Te-125m | 2 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Te-127 | 2 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Te-127ma) | 2 × 101 | 5 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Te-129m | 7 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Te-129ma) | 8 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Te-131ma) | 7 × 10-1 | 5 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Te-132a) | 5 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Thorium (90) | ||||
| Th-227 | 1 × 101 | 5 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Th-228a) | 5 × 10-1 | 1 × 10-3 | 1 × 100 b) | 1 × 104 b) |
| Th-229 | 5 × 100 | 5 × 10-4 | 1 × 100 b) | 1 × 103 b) |
| Th-230 | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 100 | 1 × 104 |
| Th-231 | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Th-232 | neomezeno | neomezeno | 1 × 101 | 1 × 104 |
| Th-234a) | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 103 b) | 1 × 105 b) |
| Th (přírodní) | neomezeno | neomezeno | 1 × 100 b) | 1 × 103 b) |
| Titan (22) | ||||
| Ti-44a) | 5 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| Thalium (81) | ||||
| TI-200 | 9 × 10-1 | 9 × 101 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| TI-201 | 1 × 101 | 4 × 10° | 1 × 102 | 1 × 106 |
| TI-202 | 2 × 100 | 2 × 10° | 1 × 102 | 1 × 106 |
| TI-204 | 1 × 101 | 7 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 104 |
| Thulium (69) | ||||
| Tm-167 | 7 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Tm-170 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Tm-171 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 108 |
| Uranium (92) | ||||
| U-230 (rychlá absorpce plícemi)a)d) | 4 × 101 | 1 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 105 b) |
| U-230 (střední absorpce plícemi)a)e) | 4 × 101 | 4 × 103 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-230 (pomalá absorpce plícemi)a)f) | 3 × 101 | 3 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-232 (rychlá absorpce plícemi)d) | 4 × 101 | 1 × 10-2 | 1 × 100 b) | 1 × 103 b) |
| U-232 (střední absorpce plícemi)e) | 4 × 101 | 7 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-232 (pomalá absorpce plícemi)f) | 1 × 101 | 1 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-233 (rychlá absorpce plícemi)d) | 4 × 101 | 9 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-233 (střední absorpce plícemi)e) | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| U-233 (pomalá absorpce plícemi)f) | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| U-234 (rychlá absorpce plícemi)d) | 4 × 101 | 9 × 10-2 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-234 (střední absorpce plícemi)e) | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| U-234 (pomalá absorpce plícemi)f) | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 105 |
| U-235 (všechny druhy absorpce plícemi)a)d)e)f) | neomezeno | neomezeno | 1 × 101 b) | 1 × 104 b) |
| U-236 (rychlá absorpce plícemi)d) | neomezeno | neomezeno | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-236 (střední absorpce plícemi)e) | 4 × 101 | 2 × 10-2 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| U-236 (pomalá absorpce plícemi)f) | 4 × 101 | 6 × 10-3 | 1 × 101 | 1 × 104 |
| U-238 (všechny druhy absorpce plícemi)d)e)f) | neomezeno | neomezeno | 1 × 101 b) | 1 × 104 b) |
| U (přírodní) | neomezeno | neomezeno | 1 x 100 b) | 1 × 103 b) |
| U (obohacený ≤ 20 %)g) | neomezeno | neomezeno | 1 × 100 | 1 × 10 |
| U (ochuzený) | neomezeno | neomezeno | 1 × 100 | 1 × 103 |
| Vanad (23) | ||||
| V-48 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 x 105 |
| V-49 | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| Wolfram (74) | ||||
| W-178a) | 9 × 100 | 5 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| W-181 | 3 × 101 | 3 × 101 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| W-185 | 4 × 101 | 8 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 107 |
| W-187 | 2 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| W-188a) | 4 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Xenon (54) | ||||
| Xe-122a) | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Xe-123 | 2 × 100 | 7 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 109 |
| Xe-127 | 4 × 100 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Xe-131m | 4 × 101 | 4 × 101 | 1 × 104 | 1 × 104 |
| Xe-133 | 2 × 101 | 1 × 101 | 1 × 103 | 1 × 104 |
| Xe-135 | 3 × 100 | 2 × 100 | 1 × 103 | 1 × 1010 |
| Ytrium (39) | ||||
| Y-87a) | 1 × 100 | 1 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Y-88 | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Y-90 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 105 |
| Y-91 | 6 × 10-1 | 6 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 106 |
| Y-91m | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Y-92 | 2 × 10-1 | 2 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Y-93 | 3 × 10-1 | 3 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 105 |
| Yterbium (79) | ||||
| Yb-169 | 4 × 100 | 1 × 100 | 1 × 102 | 1 × 107 |
| Yb-175 | 3 × 101 | 9 × 10-1 | 1 × 103 | 1 × 107 |
| Zinek (30) | ||||
| Zn-65 | 2 × 100 | 2 × 100 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Zn-69 | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 104 | 1 × 106 |
| Zn-69ma) | 3 × 100 | 6 × 10-1 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Zirkonium (40) | ||||
| Zr-88 | 3 × 100 | 3 × 100 | 1 × 102 | 1 × 106 |
| Zr-93 | neomezeno | neomezeno | 1 × 103 b) | 1 × 107 b) |
| Zr-95a) | 2 × 100 | 8 × 10-1 | 1 × 101 | 1 × 106 |
| Zr-97a) | 4 × 10-1 | 4 × 10-1 | 1 × 101 b) | 1 × 105 b) |
(a)
Hodnoty A1 a/nebo A2 pro tyto materské nuklidy zahrnují příspěvky od dceřinných nuklidů s poločasem rozpadu kratším než 10 dnů, jak je uvedeno v následujícím (přehledu):
| Mg-28 | AI-28 |
| Ar-42 | K-42 |
| Ca-47 | Sc-47 |
| Ti-44 | Sc-44 |
| Fe-52 | Mn-52m |
| Fe-60 | Co-60m |
| Zn-69m | Zn-69 |
| Ge-68 | Ga-68 |
| Rb-83 | Kr-83m |
| Sr-82 | Rb-82 |
| Sr-90 | Y-90 |
| Sr-91 | Y-91m |
| Sr-92 | Y-92 |
| Y-87 | Sr-87m |
| Zr-95 | Nb-95m |
| Zr-97 | Nb-97m, Nb-97 |
| Mo-99 | Tc-99m |
| Tc-95m | Tc-95 |
| Tc-96m | Tc-96 |
| Ru-103 | Rh-103m |
| Ru-106 | Rh-106 |
| Pd-103 | Rh-103m |
| Ag-108m | Ag-108 |
| Ag-110m | Ag-110 |
| Cd-115 | ln-115m |
| ln-114m | ln-114 |
| Sn-113 | ln-113m |
| Sn-121m | Sn-121 |
| Sn-126 | Sb-126m |
| Te-118 | Sb-118 |
| Te-127m | Te-127 |
| Te-129m | Te-129 |
| Te-131m | Te-131 |
| Te-132 | 1-132 |
| 1-135 | Xe-135m |
| Xe-122 | 1-122 |
| Cs-137 | Ba-137m |
| Ba-131 | Cs-131 |
| Ba-140 | La-140 |
| Ce-144 | Pr-144m, Pr-144 |
| Pm-148m | Pm-148 |
| Gd-146 | Eu-146 |
| Dy-166 | Ho-166 |
| Hf-172 | Lu-172 |
| W-178 | Ta-178 |
| W-188 | Re-188 |
| Re-189 | Os-189m |
| Os-194 | lr-194 |
| lr-189 | Os-189m |
| Pt-188 | lr-188 |
| Hg-194 | Au-194 |
| Hg-195m | Hg-195 |
| Pb-210 | Bi-210 |
| Pb-212 | Bi-212, TI-208, Po-212 |
| Bi-210m | TI-206 |
| Bi-212 | TI-208, Po-212 |
| At-211 | Po-211 |
| Rn-222 | Po-218, Pb-214, At-218, Bi-214, Po-214 |
| Ra-223 | Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, Po-211, TI-207 |
| Ra-224 | Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, TI-208, Po-212 |
| Ra-225 | Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, TI-209, Po-213, Pb-209 |
| Ra-226 | Rn-222, Po-218, Pb-214, At-218, Bi-214, Po-214 |
| Ra-228 | Ac-228 |
| Ac-225 | Fr-221, At-217, Bi-213, TI-209, Po-213, Pb-209 |
| Ac-227 | Fr-223 |
| Th-228 | Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, TI-208, Po-212 |
| Th-234 | Pa-234m, Pa-234 |
| Pa-230 | Ac-226, Th-226, Fr-222, Ra-222, Rn-218, Po-214 |
| U-230 | Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214 |
| U-235 | Th-231 |
| Pu-241 | U-237 |
| Pu-244 | U-240, Np-240m |
| Am-242m | Am-242, Np-238 |
| Am-243 | Np-239 |
| Cm-247 | Pu-243 |
| Bk-249 | Am-245 |
| Cf-253 | Cm-249” |
(b)
Dále jsou uvedeny mateřské nuklidy a jejich dceřinné produkty, které jsou v trvalé rovnováze:
| Sr-90 | Y-90 |
| Zr-93 | Nb-93m |
| Zr-97 | Nb-97 |
| Ru-106 | Rh-106 |
| Cs-137 | Ba-137m |
| Ce-134 | La-134 |
| Ce-144 | Pr-144 |
| Ba-140 | La-140 |
| Bi-212 | TI-208 (0,36), Po-212 (0,64) |
| Pb-210 | Bi-210, Po-210 |
| Pb-212 | Bi-212, TI-208 (0,36), Po-212 (0,64) |
| Rn-220 | Po-216 |
| Rn-222 | Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214 |
| Ra-223 | Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, TI-207 |
| Ra-224 | Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, TI-208 (0,36), Po-212 (0,64) |
| Ra-226 | Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210 |
| Ra-228 | Ac-228 |
| Th-226 | Ra-222, Rn-218, Po-214 |
| Th-228 | Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, TI-208 (0,36), Po-212 (0,64) |
| Th-229 | Ra-225, Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, Po-213, Pb-209 |
| Th (nat) | Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi -212, TI-208 (0,36), Po-212 (0,64) |
| Th-234 | Pa-234m |
| U-230 | Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214 |
| U-232 | Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, TI-208 (0,36), Po 212 (0,64) |
| U-235 | Th-231 |
| U-238 | U-238 Th-234, Pa-234m |
| U (nat) | Th-234, Pa-234m, U-234, Th-230, Ra-226, Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi- 214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210 |
| U-240 | Np-240m |
| Np-237 | Pa-233 |
| Am-242m | Am-242 |
| Am-243 | Np-239 |
(c)
Množství může být určeno pomocí měření doby rozpadu nebo měření dávkové intenzity v předepsané vzdálenosti od zdroje.
(d)
Tyto hodnoty platí pouze pro sloučeniny uranu, které jak za normálních, tak i nehodových podmínek přepravy zachovávají chemickou podobu UF6, UO2F2 a UC2(NO3)2.
(e)
Tyto hodnoty platí pouze pro uranové sloučeniny, které jak za normálních, tak i nehodových podmínek přepravy zachovávají chemickou podobu UO3, UF4, UCI4, a pro šestimocné sloučeniny.
(f)
Tyto hodnoty platí pro všechny uranové sloučeniny, kromě těch, které jsou uvedeny pod písmeny d) a e) výše.
(g)
Tyto hodnoty platí pouze pro neozářený uran.
2.2.7.2.2.2
Stanovení základních hodnot zmíněných v tabulce 2.2.7.2.2.1 pro jednotlivé radionuklidy, které nejsou v tabulce 2.2.7.2.2.1 uvedeny, si vyžaduje vícestranné schválení. Jestliže je známa chemická forma každého radionuklidu, je přípustné použít hodnotu A2 vypočtenou s použitím dávkového koeficientu pro příslušný typ absorpce plícemi (retence) podle doporučení Mezinárodní komise pro radiologickou ochranu (International Commission of Radiological Protection), bude-li zohledněna chemická forma každého radionuklidu jak za normálních, tak i havarijních podmínek přepravy. Alternativně se smějí použít bez schválení příslušného orgánu pro radionuklidy hodnoty uvedené v tabulce 2.2.7.2.2.2.
Tabulka 2.2.7.2.2.2 Základní hodnoty aktivity radionuklidů pro neznámé radionuklidy a směsi
| Radioaktivní obsah | A1 | A2 | Meze hmotnostní aktivity pro vyjmuté látky | Meze aktivity pro vyjmuté zásilky |
|---|---|---|---|---|
| [TBq] | [TBq] | [Bq/g] | [Bq] | |
| Je známa pouze přítomnost radionuklidů emitujících záření beta nebo gama | 0.1 | 0.02 | 1x101 | 1x104 |
| Je známa přítomnost nuklidů emitujících záření alfa, ale není známa přítomnost neutronových zářičů | 0.2 | 9x10-5 | 1x10-1 | 1x103 |
| Je známa přítomnost neutronových zářičů nebo nejsou dostupné žádné údaje | 0.001 | 9x10-5 | 1x10-1 | 1x103 |
2.2.7.2.2.3
Při stanovení hodnot A1 a A2 pro radionuklid neobsažený v tabulce 2.2.7.2.2.1 se jednoduchá radioaktivní rozpadová řada, v níž jsou radionuklidy obsaženy v poměru, ve kterém se vyskytují v přírodě, a v níž žádný dceřinný radionuklid nemá poločas rozpadu delší než 10 dní, nebo delší než poločas rozpadu mateřského radionuklidu, považuje za jednotlivý radionuklid; v tomto případě je třeba vzít v úvahu aktivitu a použít hodnoty A1 nebo A2 odpovídající materskému nuklidu v řadě. U radioaktivní rozpadové řady, v níž má kterýkoli dceřinný nuklid poločas rozpadu buď delší než 10 dnů, nebo delší než mateřský radionuklid, je nutno považovat mateřský radionuklid a takové dceřinné nuklidy za směsi různých nuklidů.
2.2.7.2.2.4
K určování základních hodnot pro směsi radionuklidů, kde základní hodnoty jednotlivých radionuklidů jsou uvedeny v tabulce 2.2.7.2.2.1, platí vztah:
kde:
f(i) je podíl aktivity nebo specifické aktivity příslušného radionuklidů i ve směsi;
X(i) je příslušná hodnota A1 nebo A2 nebo mez specifické aktivity pro vyjmutou látku nebo mez aktivity pro vyjmutou zásilku pro příslušný radionuklid i; a
Xm je odvozená hodnota z hodnot A1 nebo A2 nebo specifické aktivity pro vyjmutou látku nebo z meze aktivity pro vyjmutou zásilku v případě směsi.
2.2.7.2.2.5
Je-li známa identita každého radionuklidů, ale nejsou-li známy hodnoty aktivity některých radionuklidů, mohou být radionuklidy seskupeny do skupin a nejnižší hodnota aktivity v každé skupině může být použita při výpočtech podle vzorců uvedených v bodech 2.2.7.2.2.4 a 2.2.7.2.4.4. Skupiny mohou být vytvořeny na základě celkové alfa aktivity a celkové beta/gama aktivity, pokud jsou známy; k výpočtu se používá nejnižších hodnot jak pro zářiče alfa tak pro zářiče beta/gama.
2.2.7.2.2.6
Pro jednotlivé radionuklidy nebo směsi radionuklidů, pro které nejsou k dispozici příslušné údaje, se použijí hodnoty uvedené v tabulce 2.2.7.2.2.2.
2.2.7.2.3
Stanovení dalších materiálových charakteristik
2.2.7.2.3.1
Látky s nízkou specifickou aktivitou (LSA)
2.2.7.2.3.1.1
(Vyhrazeno)
2.2.7.2.3.1.2
Látky LSA se rozdělují do tří skupin
(a)
LSA-I
(i)
uranové a thoriové rudy, koncentráty těchto rud a další rudy obsahující přírodně se vyskytující radionuklidy, které jsou určeny ke zpracování pro využití těchto radionuklidů;
(ii)
přírodní uran, ochuzený uran, přírodní thorium nebo jejich sloučeniny nebo směsi, za předpokladu, že nebyly ozářeny a jsou tuhé nebo kapalné;
(iii)
radioaktivní látku, pro niž je hodnota A2 neomezena s výjimkou štěpné látky v množstvích, která nejsou vyňata z požadavků na štěpnou látku podle 2.2.7.2.3.5; nebo
(iv)
další radioaktivní látky, ve kterých je aktivita zcela rozptýlena a stanovená průměrná specifická aktivita nepřekračuje třicetinásobek hodnoty stanovené podle 2.2.7.2.2.1 až 2.2.7.2.2.6, s výjimkou štěpné látky v množstvích, která nejsou vyňata z požadavků na štěpnou látku podle 2.2.7.2.3.5.
(b)
LSA-II
(i)
voda s tritiem o koncentraci do 0,8 TBq/l; nebo
(ii)
další látky, ve kterých je aktivita zcela rozptýlena a stanovená průměrná specifická aktivita nepřevyšuje 10-4 A2/g pro tuhé látky a plyny a 10-5 A2/g pro kapaliny;
(c)
LSA-III - Tuhé látky (t.j. zpevněné odpady, aktivované materiály) s výjimkou prášků, v nichž současně:
(i)
radioaktivní látka je zcela rozptýlena v tuhé látce nebo v tuhých předmětech nebo je v podstatě rovnoměrně rozptýlena v kompaktní pojivé látce (jako je beton, bitumen, keramika apod.);
(ii)
radioaktivní látka je relativně nerozpustná nebo je vázána v relativně nerozpustném podkladu, takže ani v případě ztráty funkčnosti obalového souboru by ztráta radioaktivních látek z jednoho obalu loužením ve vodě po dobu sedm dní nepřesáhla 0,1 A2; a
(iii)
stanovená průměrná hmotnostní aktivita tuhé látky bez stínicího materiálu
nepřekračuje 2.10-3 A2/g.
nepřekračuje 2.10-3 A2/g.
2.2.7.2.3.1.3
Látky LSA-III musí být tuhými látkami takové povahy, že jestliže by se celkový obsah kusu podrobil zkoušce uvedené v 2.2.7.2.3.1.4, aktivita ve vodě by nepřekročila 0,1 A2
2.2.7.2.3.1.4
Látky LSA-III se zkoušejí následovně:
Vzorek tuhé látky představující úplný obsah kusu (ne méně) musí být na sedm dní ponořený do vody (ke stanovení vychovatelnosti) při pokojové teplotě. Objem vody použité ke zkoušce musí být takový, aby na konci sedmidenního zkušebního období zaručoval, že volný objem neabsorbované a nezreagované vody bude přinejmenším dosahovat 10 % objemu samotného vzorku tuhé látky. Voda musí mít počáteční pH 6 - 8 a maximální měrnou vodivost 1mS/m při 200. Celková aktivita volného objemu vody musí být měřena po skončení sedmidenní zkoušky.
2.2.7.2.3.1.5
2.2.7.2.3.2
Povrchově kontaminovaný předmět (SCO)
SCO se zařazují do jedné ze dvou skupin:
(a)
SCO-l, tuhý předmět, na kterém:
(i)
nefixovaná kontaminace na přístupném povrchu o ploše průměrně 300 cm2 (nebo na celé ploše, je-li menší než 300 cm2) nepřekračuje 4 Bq/cm2 u beta a gama zářičů a alfa zářičů s nízkou toxicitou, nebo 0,4 Bq/cm2 u všech ostatních alfa zářičů; a
(ii)
fixovaná kontaminace na přístupném povrchu o ploše průměrně 300 cm2 (nebo na celé ploše, je-li menší než 300 cm2) nepřekračuje 4x104 Bq/cm2 u beta a gama zářičů a alfa zářičů s nízkou toxicitou, nebo 4x103 Bq/cm2 u všech ostatních alfa zářičů; a
(iii)
součet nefixované a fixované kontaminace na nepřístupném povrchu větším než 300 cm2 (nebo na celé ploše, je-li menší než 300 cm2) nepřekračuje 4x104 Bq/cm2 u beta a gama zářičů a alfa zářičů s nízkou toxicitou, nebo 4x103 Bq/cm2 u všech ostatních alfa zářičů;
(b)
SCO-II, tuhý předmět, na jehož povrchu překračuje fixovaná nebo nefixovaná kontaminace meze uvedené pro SCO-I v (a), a na kterém:
(i)
nefixovaná kontaminace na přístupném povrchu o ploše větší než 300 cm2 (nebo na celé ploše, je-li menší než 300 cm2) nepřekračuje 400 Bq/cm2 u beta a gama zářičů a alfa zářičů s nízkou toxicitou, nebo 40 Bq/cm2 u všech ostatních alfa zářičů; a
(ii)
fixovaná kontaminace na přístupném povrchu na ploše větší než 300 cm2 (nebo na celé ploše, je-li menší než 300 cm2) nepřekračuje 8x105 Bq/cm2 u beta a gama zářičů a alfa zářičů s nízkou toxicitou nebo 8x104 Bq/cm2 u všech ostatních alfa zářičů; a
(iii)
součet nefixované a fixované kontaminace na nepřístupném povrchu o ploše větší než 300 cm2 (nebo na celé ploše, je-li menší než 300 cm2) nepřekračuje 8x105 Bq/cm2 u beta a gama zářičů a alfa zářičů s nízkou toxicitou nebo 8x104 Bq/cm2 u všech ostatních alfa zářičů.
2.2.7.2.3.3
Radioaktivní látky zvláštní formy
2.2.7.2.3.3.1
Radioaktivní látka zvláštní formy musí mít alespoň jeden rozměr nejméně 5 mm. Pokud uzavřené pouzdro obsahuje část radioaktivní látky zvláštní formy, pouzdro musí být vyrobeno tak, aby je bylo možno otevřít pouze destrukcí. Vzor radioaktivní látky zvláštní formy vyžaduje jednostranné schválení.
2.2.7.2.3.3.2
Radioaktivní látka zvláštní formy musí být takové povahy, nebo musí být vyrobena tak, aby po provedených zkouškách podle 2.2.7.2.3.3.4 až 2.2.7.2.3.3.8 splňovala následující požadavky:
(a)
nepraskne nebo se nerozdrtí v průběhu zkoušek na náraz, tlak a ohyb podle 2.2.7.2.3.3.5, (b), (c) a 2.2.7.2.3.3.6(a);
(b)
neroztaví se nebo se nerozptýlí při tepelných zkouškách specifikovaných v 2.2.7.2.3.3.5 nebo 2.2.7.2.3.3.6 (b); a
(c)
aktivita vody při stanovení vyluhovatelnosti podle 2.2.7.2.3.3.7. a 2.2.7.2.3.3.8 nepřekročí 2 kBq; nebo u uzavřených zářičů rychlost objemového úniku při zkoušce hodnotící objemový únik, specifikovaný v publikaci Mezinárodní organizace pro standardizaci: „Radiační ochrana - uzavřené radioaktivní zářiče - metody zkoušek netěsnosti, ISO 9987:1992 E, ISO, Geneva, 1992“, nepřekročí příslušnou mez stanovenou příslušným orgánem.
2.2.7.2.3.3.3
Důkaz o dodržení požadovaných kritérií podle 2.2.7.2.3.3.2 musí být v souladu s 6.4.12.1 a 6.4.12.2.
2.2.7.2.3.3.4
Vzorky, které obsahují nebo simulují radioaktivní látku zvláštní formy, musí být podrobeny pádové zkoušce, zkoušce nárazem, ohýbací zkoušce a tepelné zkoušce podle 2.2.7.2.3.3.5 nebo alternativně zkoušce podle 2.2.7.2.3.3.6. Pro každou z těchto zkoušek může být použit jiný vzorek. Po každé zkoušce musí být provedeno stanovení vyluhovatelnosti nebo test rychlosti objemového úniku daného vzorku pomocí metody, která nesmí být méně citlivá než metody specifikované v 2.2.7.2.3.3.7 pro nerozptýlitelnou tuhou látku nebo podle bodu 2.2.7.2.3.3.8 pro zapouzdřenou látku.
2.2.7.2.3.3.5
Závazné zkušební metody jsou:
(a)
Pádová zkouška: Vzorek musí padnout na podložku (terč) z výšky 9 m. Podložka musí odpovídat definici v 6.4.14;
(b)
Zkouška průrazem: vzorek musí být umístěn na plátu olova, podepřeném hladkou tuhou plochou a musí do něj narazit plochou přední stranou tyč z měkké oceli tak, aby způsobila náraz odpovídající důsledku nárazu hmoty 1,4 kg padající volným pádem z 1 m. Spodní část tyče musí mít průměr 25 mm s hranami zaoblenými na poloměr (3,0 ± 0,3) mm. Olovo o tvrdosti 3,5 - 4,5 podle Vickersovy stupnice a o tloušťce nejvýše 25 mm musí překrývat plochu větší, než činí plocha vzorku. Pro každý náraz musí být použit nový olověný povrch. Tyč musí na vzorek narazit v místě předpokládaného největšího poškození;
(c)
Zkouška ohybem se musí provádět pouze pro dlouhé a tenké zdroje, které mají minimální délku 10 cm a současně poměr délky k minimální šířce činí nejméně 10. Vzorek musí být pevně uchycen tak, aby jedna jeho polovina vyčnívala přes okraj uchycení. Orientace vzorku musí být taková, aby došlo k jeho maximálnímu poškození, když na jeho volný konec narazí přední plocha ocelové tyče. Ocelová tyč musí na vzorek narazit tak, aby způsobila náraz odpovídající důsledku nárazu hmoty 1,4 kg padající volným pádem z 1 m. Spodní část tyče musí mít průměr 25 mm s hranami zaoblenými na poloměr (3,0 ± 0,3) mm;
(d)
Tepelná zkouška: Vzorek musí být ohříván na vzduchu na teplotu 800 °C, na této teplotě musí být udržován 10 minut a po té se musí nechat vychladnout.
2.2.7.2.3.3.6
Vzorky, které obsahují nebo simulují radioaktivní látku uzavřenou v hermetickém pouzdru nemusí být prověřovány:
(a)
zkouškami předepsanými v bodech 2.2.7.2.3.3.5 (a) a (b), za předpokladu, že hmotnost radioaktivní látky zvláštní formy je:
(i)
menší než 200 g a alternativně jsou vystaveny zkoušce nárazem 4. třídy, předepsané v publikaci Mezinárodní organizace pro standardizaci ISO 2919:1999 „Radiační ochrana – Uzavřené radioaktivní zářiče – Všeobecné požadavky a klasifikace“; nebo
(ii)
menší než 500 g a alternativně jsou vystaveny zkoušce nárazem 5. třídy, předepsané v publikaci Mezinárodní organizace pro standardizaci ISO 2919:1999 „Radiační ochrana – Uzavřené radioaktivní zářiče – Všeobecné požadavky a klasifikace”; a
(b)
zkouškou, předepsanou v 2.2.7.2.3.3.5 (d), za předpokladu, že alternativně jsou vystaveny teplotní zkoušce 6. třídy, předepsané v publikaci Mezinárodní organizace pro standardizaci: ISO 2919:1999 „Radiační ochrana – Uzavřené radioaktivní zářiče – Všeobecné požadavky a klasifikace“.
2.2.7.2.3.3.7
Pro vzorky obsahující nebo simulující nerozptýlitelnou tuhou látku, musí být stanovení vychovatelnosti prováděno následovně:
(a)
vzorek musí být na sedm dní ponořený do vody (ke stanovení vyluhovatelnosti) při pokojové teplotě. Objem vody použité ke zkoušce musí být takový, aby na konci sedmidenního zkušebního období zaručoval, že volný objem neabsorbované a nezreagované vody bude při nejmenším dosahovat 10% objemu samotného vzorku tuhé látky. Voda musí mít počáteční pH 6 - 8 a maximální vodivost 1 mS/m při 20 ˚C;
(b)
voda se vzorkem se musí poté ohřát na teplotu 50 ± 5 ˚C a tato teplota musí být udržována po dobu 4 hodin;
(c)
potom musí být stanovena aktivita vody;
(d)
nato musí být vzorek ponechán v klidném ovzduší po dobu sedmi dnů při minimální teplotě 30 ˚C a minimální relativní vlhkosti 90%;
(e)
následně musí být vzorek ponořen do vody o stejné specifikaci jako v bodě (a) výše a tato voda se musí poté ohřát na teplotu 50 ± 5 ˚C a, tato teplota musí být udržována po dobu 4 hodin;
(f)
nakonec musí být stanovena aktivita vody.
2.2.7.2.3.3.8
Pro vzorky obsahující nebo simulující radioaktivní látku uzavřenou v hermetickém pouzdru, musí být provedeno buď stanovení vyluhovatelnosti, nebo rychlosti objemového úniku, a to následujícím způsobem:
(a)
Vyluhovací zkouška musí sestávat z následujících kroků:
(i)
vzorek musí být ponořený do vody při pokojové teplotě. Voda musí mít počáteční pH 6 - 8 a maximální vodivost 1 mS/m při 20 ˚C;
(ii)
voda se vzorkem se musí poté ohřát na teplotu 50 ± 5 ˚C a tato teplota musí být udržována po dobu 4 hodin;
(iii)
potom musí být stanovena aktivita vody;
(iv)
nato musí být vzorek ponechán v klidném ovzduší po dobu sedmi dnů při minimální teplotě 30 ˚C a minimální relativní vlhkosti 90%;
(b)
Alternativní stanovení rychlosti objemového úniku musí zahrnovat kteroukoliv ze zkoušek, předepsaných v publikaci Mezinárodní organizace pro standardizaci: „Radiační ochrana - uzavřené radioaktivní zářiče - metody zkoušek netěsnosti, ISO 9987:1992, které jsou přijatelné pro příslušný orgán.
2.2.7.2.3.4
Radioaktivní látky s nízkou rozptýlitelností
2.2.7.2.3.4.1
Konstrukce radioaktivní látky s malou rozptýlitelností podléhá vícestrannému schválení. Radioaktivní látka s malou rozptýlitelností musí být takové povahy, aby celkové množství této radioaktivní látky v kusu splnilo následující požadavky:
(a)
hodnota příkonu dávkového ekvivalentu ve vzdálenosti 3 m od nestíněné radioaktivní látky nesmí překročit hodnotu 10 mSv/h;
(b)
po provedení testů specifikovaných v 6.4.20.3 a 6.20.4, nesmí aktivita uvolněných aerosolů ve formě plynné nebo tuhých částic překročit, až do aerodynamického ekvivalentu průměru 100 pm, hodnotu 100 A2. Pro každou zkoušku může být použit zvláštní vzorek; a
(c)
po provedení zkoušky podle 2.2.7.2.3.1.4, aktivita ve vodě nesmí nepřekročit 100 A2. Při tomto testu musí být vzato v úvahu poškození v důsledku zkoušek uvedených v bodu (b).
2.2.7.2.3.4.2
Radioaktivní látka s malou rozptýlitelností musí být zkoušena následovně:
Vzorek obsahující nebo simulující radioaktivní látku s malou rozptýlitelností musí být podroben rozšířené tepelné zkoušce specifikované v 6.4.20.3 a nárazové zkoušce specifikované v 6.4.20.4. Pro každou ze zkoušek může být použit jiný vzorek. Po každé zkoušce musí být vzorek podroben vyluhovací zkoušce specifikované v 2.2.7.2.3.1.4. Po každé zkoušce musí být stanoveno, zda jsou naplněny aplikovatelné požadavky uvedené v 2.2.7.2.3.1.4.
2.2.7.2.3.4.3
Důkaz o dodržení požadovaných kritérií podle 2.2.7.2.3.4.1 a 2.2.7.2.3.4.2 musí být v souladu s 6.4.12.1 a 6.4.12.2.
2.2.7.2.3.5
Štěpná látka
Kusy obsahující štěpné látky musí být klasifikovány podle závazného údaje Tabulky 2.2.7.2.1.1 pro štěpnou látku, ledaže by tento splňoval jednu z podmínek uvedených v (a) až (d) tohoto bodu. V rámci jedné dodávky smí být uplatněna pouze jedna výjimka.
(a)
Hmotnostní mez na dodávku je stanovena níže uvedenou rovnicí:
kde X a Y jsou hmotnostní meze definované v tabulce 2.2.7.2.3.5 za předpokladu, že nejmenší vnější rozměr každé radioaktivní zásilky je nejméně 10 cm a navíc:
(i)
každý individuální kus obsahuje nejvýše 15 g štěpné látky, toto hmotnostní omezení se aplikuje na dodávku nebalené látky na jednom voze; nebo
(ii)
štěpné látky jsou homogenní vodné roztoky nebo jejich směsi, kde poměr štěpných nuklidů vůči vodíku je menší než 5 % hmotnostních; nebo
(iii)
nejvýše 5 g štěpné látky je obsaženo v libovolném desetilitrovém objemu.
Berylium ani deuterium nesmí být přítomné v množstvích překračujících 1% použitého limitního množství zásilky dle tabulky 2.2.7.2.3.5 vyjma deuteria v přírodní koncentraci vodíku.
(b)
uran obohacený maximálně na 1 hmot. % uranu-235 a s celkovým obsahem plutonia a uranu-233 nepřevyšujícím 1 hmot. % uranu-235 za předpokladu, že štěpná látka je rozložena zcela homogenně v celém objemu. Navíc, je-li uran-235 ve formě kovu, oxidu nebo karbidu, nesmí být uspořádán ve tvaru mříže;
(c)
kapalné roztoky dusičnanu uranylu s uranem obohaceným maximálně na 2 hmot. % uranu-235, přičemž celkový obsah plutonia a uranu-233 nesmí přesáhnout 0,002% hmotnosti uranu a minimální poměr počtu atomů dusíku ku počtu atomů uranu (N/U) musí být 2;
(d)
kusy, individuálně, obsahující plutonium o celkové hmotnosti nejvýše 1 kg, přičemž nejvýše 20 % hmotnosti plutonia smí být tvořeno izotopy plutonia-239, plutonia-241 nebo jakoukoliv kombinací těchto radionuklidů.
Tabulka 2.2.7.2.3.5 Hmotnostní meze na dodávku pro vyjmutí z požadavků na radioaktivní zásilky obsahující štěpné látky
| Štěpná látka | Hmotnost štěpné látky (g) smíšené s látkami majícími průměrnou hustotu vodíkových atomů nižší nebo rovnou hustotě vodíkových atomů ve vodě | Hmotnost štěpné látky (g) smíšené s látkami majícími průměrnou hustotu vodíkových atomů vyšší než hustota vodíkových atomů ve vodě |
|---|---|---|
| Uran–235 (X) | 400 | 290 |
| Další štěpné látky (Y) | 250 | 180 |
2.2.7.2.4
Klasifikace kusů nebo nebalené látky
Množství radioaktivní látky v kusu nesmí překročit příslušné meze, jak je uvedeno v následujícím.
2.2.7.2 4.1
Klasifikace jako vyjmutý kus
2.2.7.2 4.1.1
Kusy mohou být klasifikovány jako vyjmuté pokud:
(a)
Jsou prázdnými obaly, které obsahovaly radioaktivní látku;
(b)
Obsahují výrobky nebo přístroje v omezeném množství;
(c)
Obsahují výrobky vyrobené z přírodního uranu, ochuzeného uranu nebo přírodního thoria;
nebo
nebo
(d)
Obsahují radioaktivní látku v omezeném množství.
2.2.7.2 4.1.2
Kus, který obsahuje radioaktivní látky, může být klasifikován jako vyjmutý kus pokud dávkový příkon na libovolném místě jeho vnějšího povrchu nepřevyšuje 5 µSv/h.
Tabulka 2.2.7.2.4.1.2 Meze aktivity pro vyjmuté kusy
| Fyzikální stav obsahu (skupenství) | Přístroj nebo výrobek | Látky – meze pro radioaktivní kusya | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Meze pro předmětya | Meze pro radioaktivní kusya | |||||||
| Tuhé látky | ||||||||
| zvláštní forma | 10-2A1 | A1 | 10-3A1 | |||||
| jiné | 10-2A2 | a2 | 10-3A2 | |||||
| Kapaliny | 10-3A2 | 10-1A2 | 10-2A2 | |||||
| Plyny | ||||||||
| tritium | 2x10-2A2 | 2x10-1A2 | 2x10-2A2 | |||||
| zvláštní forma | 10-3A1 | 10-2A1 | 10-3A1 | |||||
| jiné | 10-3A2 | 10-3A2 | 10-3A2 | |||||
a
Pro směsi radionuklidů, viz 2.2.7.2.2.4 až 2.2.7.2.2.6
2.2.7.2.4.1.3
Radioaktivní látky, které jsou uzavřeny v přístroji nebo obsaženy ve výrobku, nebo tvoří součást těchto předmětů, mohou být klasifikovány jako UN 2911 LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PŘÍSTROJE nebo VÝROBKY, pokud:
(a)
příkon dávkového ekvivalentu ve vzdálenosti 10 cm od libovolného místa vnějšího povrchu nebaleného přístroje nebo výrobku není vyšší než 0,1 mSv/h; a
(b)
každý přístroj nebo výrobek je opatřen nápisem „RADIOAKTIVNÍ” („RADIOACTIVE“) s výjimkou:
(i)
hodin nebo zařízení opatřených značením provedeným barvami světélkujícími na základě
(ii)
spotřebního zboží majícího povolení příslušného úřadu podle 1.7.1.4 (d) nebo nepřesahujícího limity aktivity pro vyjmuté kusy uvedené v tabulce 2.2.7.2.2.1 (sloupec 5), za předpokladu, že takové výrobky jsou přepravovány v obalovém souboru, který je označen nápisem „Radioaktivní" na vnitřním povrchu takovým způsobem, že toto upozornění na přítomnost radioaktivní látky je viditelné po otevření obalu; a
(c)
radioaktivní látka je úplně uzavřena neaktivními součástmi (přitom zařízení, jehož jediným účelem je obsahovat radioaktivní látku nelze považovat za přístroj nebo výrobek ve výše uvedeném smyslu); a
(d)
platí limity specifikované ve sloupcích 2 a 3 tabulky 2.2.7.2.4.1.2 pro každou jednotlivou položku a každý kus.
2.2.7.2.4.1.4
Radioaktivní látka, jejíž aktivita nepřekračuje meze stanovené ve sloupci 4 tabulky 2.2.7.2.4.1.2, může být klasifikována jako UN 2910 LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - OMEZENÁ MNOŽSTVÍ, pokud:
(a)
kus udrží svůj radioaktivní obsah za podmínek běžné přepravy; a
(b)
kus je na vnitřním povrchu obalu opatřen nápisem „RADIOAKTIVNÍ” („RADIOACTIVE"), takže při jeho otevření je viditelné upozornění na přítomnost radioaktivní látky.
2.2.7.2.4.1.5
Prázdný obal, který obsahoval radioaktivní látky, a jeho aktivita nepřekračuje meze stanovené ve sloupci 4 tabulky 2.2.7.2.4.1.2, může být klasifikován jako UN 2908 LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PRÁZDNÝ OBAL, pokud
(a)
je v bezvadném stavu a je bezpečně uzavřen;
(b)
vnější povrch každé jeho součásti z uranu nebo thoria je uzavřen neaktivním pláštěm z kovového nebo jiného tuhého materiálu;
(c)
úroveň nefixované kontaminace na jeho vnitřním povrchu o ploše větší než 300 cm2 nepřekračuje:
(i)
400 Bq/cm2 pro beta a gama zářiče a nízkotoxické alfa zářiče; a
(ii)
40 Bq/cm2 pro všechny ostatní alfa zářiče; a
(d)
veškeré bezpečnostní značky, které na něm mohly být umístěny v souladu s 5.2.2.1.11.1, jsou zakryty, znehodnoceny nebo odstraněny.
2.2.7.2.4.1.6
Výrobky vyrobené z přírodního uranu, ochuzeného uranu nebo přírodního thoria a výrobky, ve kterých jsou jedinými radioaktivními látkami neozářený přírodní uran, neozářený ochuzený uran nebo neozářené přírodní thorium, mohou být klasifikovány jako UN 2909 LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - VÝROBKY Z PŘÍRODNÍHO URANU nebo OCHUZENÉHO URANU nebo PŘÍRODNÍHO THORIA za předpokladu, že vnější povrch uranu nebo thoria je uzavřen v neaktivním plášti z kovu nebo jiného tuhého materiálu.
2.2.7.2.4.2
Klasifikace jako látka s nízkou specifickou aktivitou (LSA)
Radioaktivní látka může být zatříděna jako látka LSA pouze za předpokladu, že jsou splněny podmínky dle 2.2.7.2.3.1 a 4.1.9.2.
2.2.7.2.4.3
Klasifikace jako povrchově kontaminovaný předmět (SCO)
Radioaktivní látka může být zatříděna jako SCO za předpokladu, že jsou splněny podmínky dle 2.2.7.2.3.2.2 a 4.1.9.2.
2.2.7.2.4.4
Klasifikace jako kus typu A
Kusy obsahující radioaktivní látky mohou být zatříděny jako kus typu A za předpokladu dodržení následujících podmínek:
Kusy typu A nesmí obsahovat aktivity vyšší než:
(a)
hodnotu A1; pro radioaktivní látku zvláštní formy; nebo
(b)
hodnotu A2; pro všechny ostatní radioaktivní látky.
Pro směsi radionuklidů jejichž identita a příslušné aktivity jsou známy, platí následující podmínka pro radioaktivní látky typu A:
kde:
B(i) je aktivita radionuklidu i jako radioaktivní látky zvláštní formy;
A1(i) je hodnota A1 pro radionuklid i;
C(j) je aktivita radionuklidu j jako radioaktivní látky jiné než radioaktivní látka zvláštní formy; a
A2(j) je hodnota A2 pro radionuklid j.
2.2.7.2.4.5
Klasifikace hexafluoridu uranu
Hexafluorid uranu může být přiřazen pouze k položce UN 2977 LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, ŠTĚPNÁ, nebo 2978 LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná
2.2.7.2.4.5.1
Kusy obsahující hexafluorid uranu nesmí obsahovat:
(a)
hexafluorid uranu o hmotnosti odlišné od hmotnosti stanovené v rozhodnutí o typovém schválení kusu;
(b)
hexafluorid uranu o hmotnosti větší než takové, která umožňuje volný objem menší než 5 % v kusu při maximální teplotě kusu, jak je popsáno pro systémy toho zařízení, kde se bude s kusem nakládat; nebo
(c)
hexafluorid uranu v jiném než tuhém skupenství nebo za vnitřního tlaku vyššího než je tlak atmosférický při předání k přepravě.
2.2.7.2.4.6
Zatřídění jako kusy typu B(U), typu B(M) nebo typu C
2.2.7.2.4.6.1
Kusy, které nejsou zatříděny podle 2.2.7.2.4 (2.2.7.2.4.1 až 2.2.7.2.4.5) musí být zatříděny v souladu s rozhodnutím o typovém schválení kusu vydaným příslušným orgánem v zemi původu nebo konstrukce vzoru.
2.2.7.2.4.6.2
Kus může být zatříděn jako kus typu B(U) pouze pokud neobsahuje:
(a)
vyšší aktivity než ty, které byly povoleny pro daný konstrukční typ;
(b)
jiné radionuklidy než které byly povoleny pro daný konstrukční typ; nebo
(c)
radioaktivní obsah ve formě nebo chemickém či fyzikálním stavu jiném, než který byl povolen pro daný konstrukční typ;
jak je popsáno v rozhodnutí o typovém schválení.
2.2.7.2.4.6.3
Kus může být zatříděn jako kus typu B(M) pouze pokud neobsahuje:
(a)
vyšší aktivity než ty, které byly povoleny pro daný konstrukční typ;
(b)
jiné radionuklidy než které byly povoleny pro daný konstrukční typ; nebo
(c)
radioaktivní obsah ve formě nebo chemickém či fyzikálním stavu jiném, než který byl povolen pro daný konstrukční typ;
jak je popsáno v rozhodnutí o typovém schválení.
2.2.7.2.4.6.4
Kus může být zatříděn jako kus typu C pouze pokud neobsahuje:
(a)
vyšší aktivity než ty, které byly povoleny pro daný konstrukční typ;
(b)
jiné radionuklidy než které byly povoleny pro daný konstrukční typ; nebo
(c)
radioaktivní obsah ve formě nebo chemickém či fyzikálním stavu jiném, než který byl povolen pro daný konstrukční typ;
jak je popsáno v rozhodnutí o typovém schválení.
2.2.7.2.5
Zvláštní ujednání
Radioaktivní látka musí být zatříděna jako přepravovaná podle zvláštního ujednání, když je určena k přepravě v souladu s 1.7.4.
2.2.8
Třída 8 Žíravé látky
2.2.8.1
Kritéria
2.2.8.1.1.
Pojem třída 8 zahrnuje látky jakož i předměty s látkami této třídy, které chemickým účinkem napadají vlákna epithelu pokožky nebo sliznic, se kterým přicházejí do styku, nebo které v případě úniku mohou způsobit škody na jiných věcech nebo na dopravních prostředcích nebo je mohou zničit. Pod název této třídy spadají také látky, které teprve s vodou tvoří žíravé kapaliny, nebo které za přítomnosti přirozené vlhkostí vzduchu vytvářejí žíravé páry nebo mlhy.
2.2.8.1.2
Látky a předměty třídy 8 jsou rozděleny následovně:
| C1 - C10 | Látky žíravé bez vedlejšího nebezpečí | |
| C1 - C4 | Kyselé látky | |
| C1 | anorganické, kapalné | |
| C2 | anorganické, tuhé | |
| C3 | organické, kapalné | |
| C4 | organické, tuhé | |
| C5-C8 | Zásadité látky | |
| C5 | anorganické, kapalné | |
| C6 | anorganické, tuhé | |
| C7 | organické, kapalné | |
| C8 | organické, tuhé | |
| C9-C10 | Jiné žíravé látky | |
| C9 | kapalné | |
| C10 | tuhé | |
| C11 | Předměty | |
| CF | Žíravé látky, hořlavé | |
| CF1 | kapalné | |
| CF2 | Tuhé | |
| CS | Žíravé látky, schopné samoohřevu | |
| CS1 | kapalné | |
| CS2 | tuhé | |
| CW | Žíravé látky, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny | |
| CW1 | kapalné | |
| CW2 | tuhé | |
| CO | Žíravé látky, podporující hoření | |
| C01 | kapalné | |
| 02 | tuhé | |
| CT | Žíravé látky, toxické | |
| CT1 | kapalné | |
| CT2 | tuhé | |
| CFT | Žíravé látky, kapalné, hořlavé, toxické | |
| COT | Žíravé látky, podporující hoření, toxické. | |
Klasifikace a přiřazení k obalovým skupinám
2.2.8.1.3
Látky třídy 8 musí být na základě svého stupně nebezpečí, které představují při přepravě, přiřazeny k následujícím obalovým skupinám
| Obalová skupina I: | silně žíravé látky; |
| Obalová skupina II: | žíravé látky; |
| Obalová skupina III: | slabě žíravé látky |
2.2.8.1.4
Látky a předměty zařazené do třídy 8 jsou uvedeny v tabulce A kapitoly 3.2. Přiřazení látek k obalovým skupinám I, II nebo III je založeno na získaných zkušenostech se zohledněním přídavných faktorů, jako nebezpečí vdechnutí (viz 2.2.8.1.5) a schopnosti reagovat s vodou (včetně vytvoření nebezpečných produktů rozkladu).
2.2.8.1.5
Látka nebo přípravek, které splňují kritéria třídy 8 a mají toxicitu při vdechnutí prachu a mlhy (LC50 ) odpovídající obalové skupině I, ale toxicitu při požití nebo absorpci kůží odpovídající jen obalové skupině III nebo nižší, musí být přiřazeny ke třídě 8.
2.2.8.1.6
Látky, včetně směsí, které nejsou jmenovitě uvedeny v tabulce A kapitoly 3.2, mohou být přiřazeny k vhodným položkám pododdílu 2.2.8.3 a k odpovídající obalové skupině na základě délky doby kontaktu, která je nutná k tomu, aby byla poškozena lidská pokožka v celé své tloušťce v souladu s kritérii odstavců (a) až (c) dále.
U kapalin a u tuhých látek, které mohou zkapalnit během přepravy, o nichž se předpokládá, že nevyvolají poškození lidské pokožky v celé její tloušťce, je třeba ještě zohlednit jejich schopnost způsobit korozi některých kovových povrchů. Při přiřazování látek k obalovým skupinám se musí zohlednit zkušenosti, získané při jejich náhodném působení. Jestliže takové zkušenosti chybí, je třeba přiřazení provést na základě výsledků pokusů podle směrnice OECD 4047.
(a)
K obalové skupině I jsou přiřazeny látky, které během pozorovací doby 60 minut, počínající po době působení 3 minut nebo kratší, způsobí zničení neporaněné kožní tkáně v celé její tloušťce.
(b)
K obalové skupině II jsou přiřazeny látky, které během pozorovací doby 14 dní, počínající po době působení delší než 3 minuty, nejvýše však 60 minut, způsobí zničení neporaněné kožní tkáně v celé její tloušťce.
(c)
K obalové skupině III jsou přiřazeny látky:
-
které během pozorovací doby 14 dní, počínající po době působení delší než 60 minut, nejvýše však 4 hodiny, způsobí zničení neporaněné kožní tkáně v její celé tloušťce; nebo
-
u kterých se předpokládá, že nezpůsobí zničení neporaněné kožní tkáně v celé její tloušťce, u kterých však rychlost koroze buď na ocelových nebo hliníkových površích při zkušební teplotě 55 °C překračuje hodnotu 6,25 mm za rok, zkouší-li se na obou materiálech. Pro zkoušky je nutno použít ocel typu S235JR+CR (1.0037 resp. St 37-2), S275J2G3+CR (1.0144 resp. St 44-3), ISO 3574, Unifikovaný číslovací systém (UNS) G10200 nebo SAE 1020 a pro zkoušky hliníku nepotažené typy 7075-T6 nebo AZ5GU-T6. Uznávaná zkouška je předepsána v Příručce zkoušek a kritérií, části III, oddílu 37.
POZNÁMKA: Pokud první zkouška buď na oceli, nebo hliníku ukáže, že je zkoušená látka korozivní, nevyžaduje se již následná zkouška na tom druhém kovu.
2.2.8.1.7
Jestliže látky třídy 8 vlivem příměsí spadají do jiných kategorií nebezpečnosti než do těch, do kterých patří látky jmenovitě uvedené v tabulce A kapitoly 3.2, přiřadí se tyto směsi nebo roztoky k položkám, ke kterým na základě svého skutečného nebezpečí patří.
POZNÁMKA: K zařazování roztoků a směsí (jako jsou přípravky a odpady) viz také oddíl 2.1.3.
2.2.8.1.8
Na základě kritérií uvedených v 2.2.8.1.6 se může také zjistit, zda je jmenovitě uvedený roztok nebo jmenovitě uvedená směs, popřípadě roztok nebo směs obsahující jmenovitě uvedenou látku takové povahy, že tento roztok nebo tato směs nepodléhá ustanovením této třídy.
2.2.8.1.9
Látky, roztoky a směsi, které:
-
nepůsobí korozivně na ocel nebo hliník,
mohou být považovány za látky nepatřící do třídy 8.
POZNÁMKA: UN 1910 OXID VÁPENATÝ a UN 2812 HLINITAN SODNÝ, které jsou uvedeny ve Vzorových předpisech í OSN, nepodléhají předpisům ADR.
2.2.8.2
Látky nepřipuštěné k přepravě
2.2.8.2.1
Chemicky nestálé látky třídy 8 je dovoleno přepravovat jen tehdy, jestliže byla učiněna potřebná opatření k zabránění jejich nebezpečnému rozkladu nebo polymeraci během přepravy. Pro tento účel je zejména nutno dbát na to, aby nádoby a cisterny neobsahovaly žádné látky, které by mohly tyto reakce podporovat.
2.2.8.2.2
K přepravě nejsou připuštěny následující látky:
-
UN 1798 KYSELINA DUSIČNÁ A CHLOROVODÍKOVÁ (solná), SMĚS,
-
chemicky nestálé směsi odpadní kyseliny sírové,
-
chemicky nestálé směsi nitrační kyseliny nebo směsi odpadní kyseliny sírové a dusičné, nedenitrované,
-
kyselina chloristá, vodné roztoky s více než 72 % hm. čisté kyseliny nebo směsi kyseliny chloristé s jinými kapalnými látkami než s vodou.
2.2.8.3
Seznam hromadných položek
| Vedlejší nebezpečí | Klasifikační kód | UN- číslo | Pojmenování látek nebo předmětů | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Žíravé látky bez vedlejšího nebezpečí | |||||||
| 2584 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, ob-sahující více než 5 % volné kyseliny sírové nebo | ||||||
| 2584 | KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | ||||||
| 2693 | HYDROGERNSIŘIČITANY, VODNÝ ROZTOK, J.N, | ||||||
| kapalné | C1 | 2837 | HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK | ||||
| anorganické | 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| Látky kyselého charakteru | tuhé | C2 | 1740 | HYDROGENFLUORIDY, J.N. | |||
| 2583 | KYSELINY ALKYLISULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové nebo | ||||||
| 2583 | KYSELINY, ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | ||||||
| 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||||
| 2586 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové nebo | ||||||
| kapalné | C3 | 2586 | KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | ||||
| 2987 | CHLORSILANY ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||||
| 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně C2-C12-homologů) | ||||||
| 3265 | LÁTKA, ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||||
| organické | 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně C2-C12-homologů) | |||||
| tuhé | C4 | 2585 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové nebo | ||||
| 2585 | KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | ||||||
| 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||||
| 1719 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||||||
| kapalné | C5 | 2797 | ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), ALKALICKÝ | ||||
| 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||||
| anorganické tuhé | C6 | 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| Látky zásaditého charakteru | 2735 | AMINY, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo | |||||
| 2735 | POLYAMINY, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||||
| kapalné | C7 | 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| organické | 3259 | POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo | |||||
| 3259 | POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||||
| tuhé | C8 | 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||||
| 2801 | BARVIVO KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N., nebo | ||||||
| 2801 | MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||||
| kapalné | C9 | 3066 | BARVA ( včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelak, fermež, politura a kapalné základy laků) nebo | ||||
| 3066 | LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||||
| Jiné žíravé látky | 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo | ||||||
| tuhéa | C10 | 3147 | MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||
| 3244 | LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ ŽÍRAVOU KAPALNOU LÁTKOU, J.N. | ||||||
| 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | ||||||
| 2794 | AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ KYSELÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | ||||||
| Předměty | C11 | 2795 | AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ ALKALICKÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | ||||
| 2800 | AKUMULÁTORY (BATERIE), JIŠTĚNÉ PROTI VYTEČENÍ NAPLNĚNÉ KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | ||||||
| 3028 | AKUMULÁTORY (BATERIE), SUCHÉ, OBSAHUJÍCÍ TUHÝ HYDROXID DRASELNÝ | ||||||
| Žíravé látky s vedlejším (i) nebezpečím (i) | |||||||
| 2734 | AMINY, KAPALNÉ ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J. N. nebo | ||||||
| 2734 | POLYAMINY, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J. N. | ||||||
| kapalné | CF1 | 2986 | CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J. N. | ||||
| hořlavéb) | 2920 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | |||||
| CF | 3470 | BARVA, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo | |||||
| 3470 | LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||||
| tuhé | CF2 | 2921 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||
| kapalné | CS1 | 3301 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J. N. | ||||
| schopné samoohřevu | |||||||
| CS | tuhé | CS2 | 3095 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ, SAMOOHŘEVU, J. N. | |||
| reagující s vodou | kapalnéb) | CW1 | 3094 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J. N. | |||
| CW | |||||||
| tuhé | CW2 | 3096 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J. N. | ||||
| podporující hoření CO | kapalné | CO1 | 3093 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J. N. | |||
| tuhé | CO2 | 3084 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ;J. N. | ||||
| kapalnéc) | CT1 | 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J. N. | ||||
| Toxickéd) | 3471 | HYDROGENFLUORIDY, ROZTOK, J.N. | |||||
| CT | |||||||
| tuhée) | CT2 | 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J. N. | ||||
| hořlavé, toxické, kapalnéd) | CFT | (není k dispozici žádná hromadná položka s tímto klasifikačním kódem; je-li nutné přiřazení k hromadné položce s klasifikačním kódem, určí se z tabulky převažujících nebezpečí v pododdíle 2.1.3.10) | |||||
| podporující hoření, toxickéd),e) | COT | (není k dispozici žádná hromadná položka s tímto klasifikačním kódem; je-li nutné přiřazení k hromadné položce s klasifikačním kódem, určí se z tabulky převažujících nebezpečí v pododdíle 2.1.3.10) | |||||
Poznámky:
a)
Směsi tuhých látek, které nepodléhají předpisům ADR, s žíravými kapalnými látkami mohou být přepravovány pod UN číslem 3244, bez toho, aby předtím byla použita přiřazovací kritéria pro třídu 8, za předpokladu, že v době nakládky látky nebo uzavírání obalu, vozidla nebo kontejneru není viditelná žádná volná kapalina. Každý obal musí odpovídat konstrukčnímu typu obalu, který obstál s úspěchem při zkoušce těsnosti pro obalovou skupinu II.
b)
Chlorsilany, které s vodou nebo vlhkým vzduchem vyvíjejíí hořlavé plyny, jsou látkami třídy 4.3.
c)
Chlorformiáty s převažujícími toxickými vlastnostmi jsou látkami třídy 6.1.
d)
Žíravé látky, které jsou podle odstavců 2.2.61.1.4 až 2.2.61.1.9 při vdechnutí velmi toxické, jsou látkami třídy 6.1
e)
UN 1690 FLUORID SODNÝ, TUHÝ, UN 1812 FLUORID DRASELNÝ, TUHÝ, UN 2505 FLUORID AMONNÝ, UN 2674 HEXAFLUOROKŘEMIČITAN SODNÝ, UN 2856 HEXAFLUOROKŘEMIČITANY, J. N., UN 3415 FLUORID SODNÝ, ROZTOK a UN 3422 FLUORID DRASELNÝ, ROZTOK jsou látkami třídy 6.1.
2.2.9
Třída 9 Jiné nebezpečné látky a předměty
2.2.9.1
Kritéria
2.2.9.1.1
Název třídy 9 zahrnuje látky a předměty, které během přepravy představují jiné nebezpečí, než jsou nebezpečí ostatních tříd.
2.2.9.1.2
Látky a předměty třídy 9 jsou rozděleny následovně:
| M1 | Látky, které při vdechnutí jemného prachu mohou ohrozit zdraví | |
| M2 | Látky a přístroje, které mohou v případě požáru vytvářet dioxiny | |
| M3 | Látky, uvolňující hořlavé páry | |
| M4 | Lithiové baterie | |
| M5 | Záchranné prostředky | |
| M6-M8 | Látky ohrožující životní prostředí | |
| M6 | Látky znečišťující vodu, kapalné | |
| M7 | Látky znečišťující vodu, tuhé | |
| M8 | Geneticky změněné mikroorganismy a organismy | |
| M9-M10 | Zahřáté látky | |
| M9 | kapalné | |
| M10 | tuhé | |
| M11 | Jiné látky, které během přepravy vytvářejí nebezpečí a neodpovídají definici žádné jiné třídy. | |
Definice a klasifikace
2.2.9.1.3
Látky a předměty zařazené do třídy 9 jsou uvedeny v tabulce A kapitoly 3.2. Přiřazení látek a předmětů, které nejsou jmenovitě uvedeny v tabulce A kapitoly 3.2, k odpovídající položce této tabulky nebo pododdílu 2.2.9.3 musí být provedeno v souladu s ustanoveními odstavců 2.2.9.1.4 až 2.2.9.1.14.
Látky, které při vdechnutí jemného prachu mohou ohrozit zdraví
2.2.9.1.4
Látky, které při vdechnutí jemného prachu mohou ohrozit zdraví, zahrnují azbest a směsi obsahující azbest.
Látky a přístroje, které mohou v případě požáru vytvářet dioxiny
2.2.9.1.5
Látky a přístroje, které v případě požáru mohou vytvářet dioxiny, zahrnují polychlorované bifenyly (PCB) a terfenyly (PCT) a polyhalogenované bifenyly a terfenyly a směsi obsahující tyto látky, jakož i přístroje, jako transformátory, kondensátory a jiné přístroje, které tyto látky nebo směsi obsahují.
POZNÁMKA: Směsi s obsahem PCB nebo PCT nejvýše 50 mg/kg nepodléhají předpisům ADR.
Látky uvolňující hořlavé páry
2.2.9.1.6
Látky uvolňující hořlavé páry zahrnují polymery, které obsahují hořlavé kapaliny s bodem vzplanutí do 55° C.
Lithiové baterie
2.2.9.1.7
Pojem „lithiová baterie“ zahrnuje všechny články a baterie obsahující lithium v jakékoli formě. Mohou být zařazeny do třídy 9, jestliže odpovídají požadavkům zvláštního ustanovení 230 kapitoly 3.3. Předpisům ADR nepodléhají, pokud odpovídají požadavkům zvláštního ustanovení 188 kapitoly 3.3. Zařazují se v souladu s postupem uvedeným v oddílu 38.3 Příručky zkoušek a kritérií.
Záchranné prostředky
2.2.9.1.8
Záchranné prostředky zahrnují záchranné prostředky a díly motorových vozidel, které odpovídají definicím uvedeným ve zvláštních ustanoveních 235 nebo 296 kapitoly 3.3.
Látky ohrožující životní prostředí
2.2.9.1.9
(Vypuštěno)
Látky znečišťující vodu
2.2.9.1.10
Látky ohrožující životní prostředí (vodní prostředí)
2.2.9.1.10.1
Všeobecné definice
2.2.9.1.10.1.1
Látky ohrožující životní prostředí zahrnují, mimo jiné, kapalné nebo tuhé látky znečišťující vodní prostředí a roztoky a směsi takových látek (jako jsou přípravky a odpady).
Pro účely odstavce 2.2.9.1.10 „látka“ znamená chemické prvky a jejich sloučeniny v přírodním stavu nebo získané výrobním procesem, včetně jakékoli přísady potřebné k zachování stálosti produktu a jakýchkoli nečistot pocházejících z použitého procesu, ale s výjimkou jakéhokoli rozpouštědla, které může být odděleno bez ovlivnění stálosti látky nebo změny jejího složení.
2.2.9.1.10.1.2
Vodní prostředí může být posuzováno ve smyslu vodních organizmů, které žijí ve vodě a vodního ekosystému, jehož jsou součástí.10 Proto je základem pro identifikaci nebezpečí vodní toxicita látky nebo směsi, i když tato může být modifikována dalšími informacemi o degradačním a bioakumulačním chování.
2.2.9.1.10.1.3
I když je následující klasifikační postup určen k použití pro všechny látky a směsi, uznává se, že v některých případech, např. u kovů nebo špatně rozpustných anorganických sloučenin, bude nutný speciální návod11.
2.2.9.1.10.1.4
Pro akronymy nebo pojmy používané v tomto oddílu platí následující definice:
-
BCF: Faktor biokoncentrace;
-
BOD: Biochemická potřeba kyslíku;
-
COD: Chemická potřeba kyslíku;
-
GLP: Dobré laboratorní praktiky;
-
EC50: účinná koncentrace látky, která způsobí 50 % maximální reakce;
-
ErC50: EC50 ve smyslu brzdění růstu;
-
Kow: rozdělovači koeficient oktanol/voda;
-
LC50 (50 % smrtelná koncentrace): koncentrace látky ve vodě, která způsobí smrt 50 % (poloviny) ve skupině pokusných zvířat;
-
L(E)C50: LC50 nebo EC50;
-
NOEC: koncentrace, u níž se nezjistí žádný účinek;
-
Směrnice pro zkoušení OECD – Test Guidelines publikované Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
2.2.9.1.10.2
Definice a požadavky na údaje
2.2.9.1.10.2.1
Základními prvky pro klasifikaci látek ohrožujících životní prostředí (vodní prostředí) jsou:
-
akutní vodní toxicita;
-
bioakumulační potenciál nebo aktuální bioakumulace;
-
degradace (biotická nebo abiotická) pro organické chemikálie; a
-
chronická vodní toxicita.
2.2.9.1.10.2.2
Zatímco se upřednostňují údaje z mezinárodně harmonizovaných zkušebních metod, v praxi se smějí používat také údaje z vnitrostátních metod, kde jsou považovány za rovnocenné. Všeobecně bylo dohodnuto, že údaje o toxicitě sladkovodních a mořských druhů mohou být považovány za rovnocenné údaje a mají být přednostně získány za použití Směrnic pro zkoušení OECD nebo jejich ekvivalentu podle zásad dobrých laboratorních praktik (GLP). Nejsou-li takové údaje k dispozici, musí být klasifikace založena na nejlepších disponibilních údajích.
2.2.9.1.10.2.3
Akutní vodní toxicita se normálně stanoví za použití rybích druhů 96 hodin LC50 (Směrnice pro zkoušení OECD 203 nebo ekvivalent), korýšovitých druhů 48 hodin EC50 (Směrnice pro zkoušení OECD 202 nebo ekvivalent) a/nebo vodních řas 72 nebo 96 hodin EC50 (Směrnice pro zkoušení OECD 201 nebo ekvivalent). Tyto druhy se považují za náhradu pro všechny vodní organizmy a údaje z jiných druhů, jako je lemna, smějí být rovněž vzaty v úvahu, je-li vhodná zkušební metodologie.
2.2.9.1.10.2.4
Bioakumulace znamená čistý výsledek absorpce, přeměny a vyloučení látky v organizmu v důsledku vystavení jejímu působení všemi cestami (tj. vzduchem, vodou, usazeninou/půdou a potravou).
Bioakumulační potenciál se normálně stanoví za použití rozdělovacího koeficientu oktanol/voda, obvykle vyjadřovaného jako log Kow, stanoveného podle Směrnice pro zkoušení OECD 107 nebo 117. Zatímco toto představuje bioakumulační potenciál, poskytuje experimentálně zjištěný faktor biokoncentrace (BCF) lepší důkaz a musí být používán přednostně, pokud je k dispozici. BCF se stanoví podle Směrnice pro zkoušení OECD 305.
2.2.9.1.10.2.5
Environmentální degradace může být biotická nebo abiotická (např. hydrolýza) a použitá kritéria odrážejí tuto skutečnost. Snadná biodegradace se nejsnadněji definuje použitím zkoušek OECD pro biologickou odbouratelnost (Směrnice pro zkoušení OECD 301 (A-F)). Překročení úrovně v těchto zkouškách smí být považováno za důkaz rychlé degradace ve většině prostředí. Toto jsou sladkovodní zkoušky a tak bylo zahrnuto také použití výsledků ze Směrnice pro zkoušení OECD 306, která je vhodnější pro mořská prostředí. Nejsou-li takové údaje k dispozici, potom se poměr BOD (5 dní)/COD > 0,5 považuje za důkaz rychlé degradace.
Abiotická degradace, jako je hydrolýza, primární degradace, jak abiotická, tak i biotická, degradace v nevodních mediích a prokázaná rychlá degradace v životním prostředí smějí být všechny brány v úvahu při definování rychlé odbouratelnosti12.
Látky jsou považovány za rychle odbouratelné v životním prostředí, jsou-li splněna následující kritéria:
(a)
Při pozorováních snadné biodegradace po dobu 28 dní je dosaženo následujících úrovní degradace:
(i)
zkoušky založené na rozpuštěném organickém uhlíku: 70 %;
(ii)
zkoušky založené na ztrátě kyslíku nebo vyvíjení oxidu uhličitého: 60 % teoretického maxima;
Těchto úrovní biodegradace musí být dosaženo do 10 dní od počátku degradace, kteréhožto bodu je dosaženo v době, kdy bylo odbouráno 10 % látky; nebo
(b)
V těch případech, kdy jsou k dispozici pouze údaje BOD a COD, je-li poměr BOD5/COD ≥ 0,5; nebo
(c)
Je-li k dispozici jiný přesvědčivý vědecký důkaz, který může prokázat, že látka nebo směs může být odbourána (bioticky a/nebo abioticky) ve vodním prostředí na úroveň nad 70 % v období 28 dní.
2.2.9.1.10.2.6
Údaje o chronické toxicitě jsou méně dostupné než akutní údaje a rozsah zkušebních postupů je méně standardizován. Údaje získané podle Směrnice pro zkoušení OECD 210 (ryby v počátečním stádiu života) nebo 211 (rozmnožování dafnií) a 201 (zábrana růstu řas) mohou být akceptovány. Je dovoleno použít také jiné uznané a mezinárodně akceptované zkoušky. Musí být použity „Koncentrace, u nichž se nezjistí žádný účinek" (NOEC) nebo jiné ekvivalentní L(E)Cx.
2.2.9.1.10.3
Kategorie a kritéria klasifikace látek
Látky musí být klasifikovány jako „látky ohrožující životní prostředí (vodní prostředí)“, jestliže vyhovují kritériím pro kategorii Akutní 1, Chronická 1 nebo Chronická 2 podle následujících tabulek:
Akutní toxicita
| Kategorie: Akutní 1 | |
|---|---|
| Akutní toxicita: | |
| 96 hodin LC50 (pro ryby) | ≤ 1 mg/l a/nebo |
| 48 hodin EC50 (pro korýše) | ≤1 mg/l a/nebo |
| 72 nebo 96 hodin ErC50 (pro řasy nebo jiné vodní rostliny) | ≤ 1 mg/l |
Chronická toxicita
| Kategorie: Chronická 1 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Akutní toxicita: | |||||
| 96 hodin LC50 (pro ryby) | ≤ 1 mg/l a/nebo | ||||
| 48 hodin EC50 (pro korýše) | ≤ 1 mg/l a/nebo | ||||
| 72 nebo 96 hodin ErC50 (pro řasy nebo jiné vodní rostliny) | ≤ 1 mg/l | ||||
| a látka není rychle odbouratelná a/nebo log Kow ≥ 4 (ledaže experimentálně zjištěná BCF< 500) | |||||
| Kategorie: Chronická 2 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Akutní toxicita: | ||||||
| 96 hodin LC50 (pro ryby) | > 1 až ≤ 10 mg/l a/nebo | |||||
| 48 hodin EC50 (pro korýše) | > 1 až ≤ 10 mg/l a/nebo | |||||
| 72 nebo 96 hodin ErC50 (pro řasy nebo jiné vodní rostliny) | > 1 až ≤ 10 mg/l | |||||
| a látka není rychle odbouratelná a/nebo log Kow ≥ 4 (ledaže experimentálně zjištěná BCF < 500), pokud není chronciká toxicita NOEC > 1 mg/l | ||||||
Dále uvedený klasifikační postupový diagram ukazuje postup, který je nutno dodržet:
2.2.9.1.10.4
Kategorie a kritéria klasifikace směsi
2.2.9.1.10.4.1
Klasifikační systém pro směsi zahrnuje klasifikační kategorie, které jsou používány pro látky, tj. akutní kategorii 1 a chronické kategorie 1 a 2. Za účelem využití všech disponibilních údajů pro klasifikaci nebezpečí směsi pro vodní prostředí se vychází z následujícího předpokladu, který se použije, kde je to náležité:
„Relevantní složky“ směsi jsou ty složky, které jsou přítomny v koncentraci 1 % (hm.) nebo vyšší, pokud neexistuje domněnka (např. v případě velmi toxických složek), že složka přítomná v koncentraci nižší než 1 % může být přesto významná pro klasifikaci směsi z hlediska jejích nebezpečí pro vodní prostředí.
2.2.9.1.10.4.2
Přístup ke klasifikaci nebezpečí pro vodní prostředí je víceúrovňový a je závislý na druhu disponibilních informací pro vlastní směs a pro její složky. Prvky víceúrovňového přístupu zahrnují:
(a)
klasifikaci založenou na vyzkoušených směsích;
(b)
klasifikaci založenou na překlenovacích zásadách;
(c)
použití „součtu klasifikovaných složek“ a/nebo „aditivního vzorce“.
Dále uvedený obrázek 2.2.9.1.10.4.2 ukazuje postup, který je nutno dodržet:
Obrázek 2.2.9.1.10.4.2 Víceúrovňový přístup ke klasifikaci směsi z hlediska jejich akutních a chronických nebezpečí pro vodní prostředí
2.2.9.1.10.4.3
Klasifikace směsí, jsou-li k dispozici údaje pro kompletní směs
2.2.9.1.10.4.3.1
Pokud byla směs jako celek podrobena zkoušce za účelem zjištění její vodní toxicity, musí být zařazena podle kritérií, která byla schválena pro látky, avšak pouze pro akutní toxicitu. Klasifikace je založena na údajích pro ryby, korýše a řasy/rostliny. Klasifikace směsí za použití údajů LC50 nebo EC50 pro směs jako celek není možná pro chronické kategorie, neboť jsou nutné jak údaje o toxicitě, tak i údaje o úhynu, a nejsou žádné údaje o odbouratelnosti a bioakumulaci pro směsi jako celek. Není možné použít kritéria pro chronickou klasifikaci, neboť údaje ze zkoušek odbouratelnosti a bioakumulace směsí nemohou být interpretovány; ty mají smysl pouze pro jednotlivé látky.
2.2.9.1.10.4.3.2
Jsou-li k dispozici údaje ze zkoušek akutní toxicity (LC50 nebo EC50) pro směs jako celek, musí být tyto údaje, jakož i informace týkající se klasifikace složek z hlediska chronické toxicity, použity k doplnění klasifikace zkoušené směsi, jak je uvedeno dále. Jsou-li k dispozici také údaje o chronické (dlouhodobé) toxicitě (NOEC), musí být rovněž použity.
(a)
L(E)C50 (LC50 nebo EC50 ) zkoušené směsi ≤ 1 mg/l a NOEC zkoušené směsi ≤ 1,0 mg/l nebo neznámá:
-
zařadit směs do kategorie akutní 1;
-
použít přístup součtu klasifikovaných složek (viz 2.2.9.1.10.4.6.3 a 2.2.9.1.10.4.6.4) pro chronickou klasifikaci (chronická 1,2 nebo není nutná chronická klasifikace);
(b)
L(E)C50 zkoušené směsi ≤ 1 mg/l a NOEC zkoušené směsi > 1,0 mg/l:
-
zařadit směs do kategorie akutní 1;
-
použít přístup součtu klasifikovaných složek (viz 2.2.9.1.10.4.6.3 a 2.2.9.1.10.4.6.4) pro klasifikaci do kategorie chronická 1. Není-li směs zařazena do kategorie chronická 1, není nutná chronická klasifikace;
(c)
L(E)C50 zkoušené směsi > 1 mg/l nebo nerozpustná ve vodě a NOEC zkoušené směsi ≤ 1,0 mg/l nebo neznámá:
-
není nutná klasifikace z hlediska akutní toxicity;
-
použít přístup součtu klasifikovaných složek (viz 2.2.9.1.10.4.6.3 a 2.2.9.1.10.4.6.4) pro chronickou klasifikaci nebo chronická klasifikace není nutná;
(d)
L(E)C50 zkoušené směsi > 1 mg/l nebo nerozpustná ve vodě a NOEC zkoušené směsi > 1,0 mg/l:
-
není nutná klasifikace z hlediska akutní ani chronické toxicity.
2.2.9.1.10.4.4
Překlenovací zásady
2.2.9.1.10.4.4.1
Pokud směs sama nebyla podrobena zkoušce ke zjištění jejího nebezpečí pro vodní prostředí, ale existují dostatečné údaje o jednotlivých složkách a podobných zkoušených směsích, aby přiměřeným způsobem charakterizovaly nebezpečí této směsi, musí se tyto údaje použít v souladu s následujícími schválenými překlenovacími pravidly. Tímto se zajišťuje, aby se při klasifikačním procesu využilo k charakteristice nebezpečí směsi v co největším možném rozsahu disponibilních údajů, bez nutnosti dodatečných zkoušek na zvířatech.
2.2.9.1.10.4.4.2
Ředění
2.2.9.1.10.4.4.2.1
Je-li směs vytvořena zředěním jiné klasifikované směsi nebo látky ředidlem, které má stejnou nebo nižší klasifikaci z hlediska nebezpečí pro vodní prostředí, než nejméně toxická původní složka, a od něhož se neočekává, že ovlivní nebezpečí pro vodní prostředí jiných složek, musí být směs klasifikována jako rovnocenná s původní směsí nebo látkou.
2.2.9.1.10.4.4.2.2
Je-li směs vytvořena zředěním jiné klasifikované směsi nebo látky vodou nebo jiným zcela netoxickým materiálem, musí být toxicita směsi vypočtena z původní směsi nebo látky.
2.2.9.1.10.4.4.3
Dávkování
Klasifikace jedné výrobní šarže komplexní směsi z hlediska nebezpečí pro vodní prostředí musí být považována za v podstatě rovnocennou klasifikaci jiné výrobní šarže téhož obchodního produktu, vyráběného týmž výrobcem nebo pod kontrolou téhož výrobce, pokud není důvodu věřit, že došlo k významné změně, takže se změnila klasifikace šarže z hlediska jejího nebezpečí pro vodní prostředí. Pokud k tomuto dojde, je nutná nová klasifikace.
2.2.9.1.10.4.4.4
Koncentrace směsí, které jsou zařazeny do nejpřísnějších klasifikačních kategorií (chronická 1 a akutní 1)
Je-li směs klasifikována jako chronická 1 a/nebo akutní 1 a složky směsi, které jsou klasifikovány jako chronická 1 a/nebo akutní 1, jsou ještě více koncentrovány, musí být více koncentrovaná směs zařazena do stejné klasifikační kategorie jako původní směs bez dodatečných zkoušek.
2.2.9.1.10.4.4.5
Interpolace uvnitř jedné kategorie toxicity
Jestliže jsou směsi A a B v téže klasifikační kategorii a je vytvořena směs C, v níž mají toxikologicky aktivní složky koncentrace mezilehlé mezi koncentracemi složek ve směsích A a B, potom musí být směs C v téže kategorii jako A a B. Je třeba upozornit, že totožnost složek ve všech třech směsích je stejná.
2.2.9.1.10.4.4.6
V podstatě podobné směsi
Jsou-li dány následující předpoklady:
(a)
dvě směsi:
(i)
A + B;
(ii)
C + B;
(b)
koncentrace složky B je stejná v obou směsích;
(d)
klasifikace pro A a C jsou k dispozici a jsou stejné, tj. jsou v téže kategorii nebezpečí a neočekává se, že ovlivní vodní toxicitu B,
2.2.9.1.10.4.5
Klasifikace směsí, jsou-li k dispozici údaje pro všechny složky nebo jen pro některé složky směsi
2.2.9.1.10.4.5.1
Klasifikace směsi musí být založena na součtu koncentrací jejích klasifikovaných složek. Procentní podíl složek klasifikovaných jako „akutní" nebo „chronická" bude zahrnut přímo do součtové metody. Detaily součtové metody jsou popsány v 2.2.9.1.10.4.6.1 až 2.2.9.1.10.4.6.4.
2.2.9.1.10.4.5.2
Směsi smějí být vytvořeny z kombinace jak složek, které jsou klasifikovány (jako akutní 1 a/nebo chronická 1,2), tak i složek, pro které jsou k dispozici dostatečné údaje ze zkoušek. Jsou-li k dispozici dostatečné údaje o toxicitě pro více než jednu složku ve směsi, vypočte se celková toxicita těchto složek použitím následujícího aditivního vzorce a vypočtená toxicita se použije k tomu, aby se této části směsi přiřadilo nebezpečí akutní toxicity, které se následně použije při aplikaci součtové metody.
kde:
Ci = koncentrace složky i (procento hmotnosti);
L(E)C50i = (mg/l) LC50 nebo EC50 pro složku i;
n = počet složek, i se pohybuje od 1 do n;
L(E)C50m = L(E)C50 části směsi s údaji ze zkoušek.
2.2.9.1.10.4.5.3
Při použití aditivního vzorce pro část směsi je vhodnější vypočítat toxicitu této části směsi tak, že se pro každou látku použijí hodnoty toxicity, které se vztahují ke stejným druhům (tj. rybám, dafniím nebo řasám), a pak se použije nejvyšší toxicita (nejnižší hodnota) (tj. použít nejcitlivější z těchto tří druhů). Nejsou-li však k dispozici údaje o toxicitě pro každou složku od stejných druhů, musí být hodnota toxicity pro každou složku zvolena stejným způsobem, jakým jsou voleny hodnoty toxicity pro klasifikaci látek, tj. použije se nejvyšší toxicita (od nejcitlivějšího pokusného organizmu). Vypočtená akutní toxicita pak musí být použita pro klasifikaci této části směsi jako akutní 1 za použití stejných kritérií, jaká jsou popsána pro látky.
2.2.9.1.10.4.5.4
Jestliže je směs klasifikována více než jen jedním způsobem, musí se použít ta metoda, která dává nejkonzervativnější výsledek.
2.2.9.1.10.4.6
Součtová metoda
2.2.9.1.10.4.6.1
Klasifikační postup
Všeobecně převažuje přísnější klasifikace pro směsi nad méně přísnou klasifikací, např. klasifikace chronická 1 převažuje nad klasifikací chronická 2. V důsledku toho je klasifikační postup již ukončen, je-li výsledkem klasifikace kategorie chronická 1. Přísnější klasifikace než chronická 1 není možná a proto není nutné pokračovat dále v klasifikačním postupu.
2.2.9.1.10.4.6.2
Klasifikace dokategorie akutní 1
2.2.9.1.10.4.6.2.1
V úvahu se musí vzít všechny složky klasifikované jako akutní 1. Je-li součet těchto složek nejméně 25 %, musí být celá směs klasifikována jako kategorie akutní 1. Je-li výsledkem výpočtu klasifikace směsi jako kategorie akutní 1, klasifikační postup je ukončen.
2.2.9.1.10.4.6.2.2
Klasifikace směsí z hlediska akutních nebezpečí založená na tomto součtu klasifikovaných složek je sumarizována v tabulce 2.2.9.1.10.4.6.2.2 dále.
Tabulka 2.2.9.1.10.4.6.2.2: Klasifikace směsi z hlediska akutních nebezpečí, založená na součtu klasifikovaných složek
| Součet složek klasifikovaných jako: | Směs je klasifikována jako: |
|---|---|
| akutní 1 x Ma ≥ 25 % | akutní 1 |
a
K vysvětlení součinitele M viz 2.2.9.1.10.4.6.4
2.2.9.1.10.4.6.3
Klasifikace do kategorií chronická 1,2
2.2.9.1.10.4.6.3.1
Zaprvé se berou v úvahu všechny složky klasifikované jako chronické 1. Je-li součet těchto složek nejméně 25 %, musí být směs klasifikována jako kategorie chronická 1. Je-li výsledkem výpočtu klasifikace směsi jako kategorie chronická 1, klasifikační postup je ukončen.
2.2.9.1.10.4.6.3.2
V případech, kdy směs není klasifikována jako chronická 1, uváží se klasifikace směsi jako chronické 2. Směs musí být klasifikována jako chronická 2, jestliže desetinásobek součtu všech složek klasifikovaných jako chronické 1 plus součet všech složek klasifikovaných jako chronické 2 je nejméně 25 %. Je-li výsledkem výpočtu klasifikace směsi jako kategorie chronická 2, klasifikační postup je ukončen.
2.2.9.1.10.4.6.3.3
Klasifikace směsí z hlediska chronických nebezpečí založená na tomto součtu klasifikovaných složek je sumarizována v tabulce 2.2.9.1.10.4.6.3.3 dále.
Tabulka 2.2.9.1.10.4.6.3.3: Klasifikace směsi z hlediska chronických nebezpečí, založená na součtu klasifikovaných složek
| Součet složek klasifikovaných jako: | Směs je klasifikována jako: |
|---|---|
| chronická 1 x Ma ≥ 25 % | chronická 1 |
| (M x 10 x chronická 1) + chronická 2 ≥ 25 % | chronická 2 |
a
K vysvětlení součinitele M viz 2.2.9.1.10.4.6.4
2.2.9.1.10.4.6.4
Směsi s velmi toxickými složkami
Složky akutní kategorie 1 s toxicitami značně pod 1 mg/l mohou ovlivnit toxicitu směsi a dává se jim při použití součtové metody zvýšená váha. Jestliže směs obsahuje složky klasifikované jako kategorie akutní 1 nebo chronická 1, musí se aplikovat vícevrstvý přístup popsaný v odstavcích 2.2.9.1.10.4.6.2 a 2.2.9.1.10.4.6.3 za použití váženého součtu získaného vynásobením koncentrací složek akutní kategorie 1 součinitelem, namísto jen pouhého sečtení procentních podílů. To znamená, že koncentrace „akutní 1“ v levém sloupci tabulky 2.2.9.1.10.4.6.2.2 a koncentrace „chronická 1“ v levém sloupci tabulky 2.2.9.1.10.4.6.3.3 se vynásobí příslušným násobným součinitelem. Násobné součinitele, které se musí použít pro tyto složky, jsou definovány za použití hodnoty toxicity, jak je to sumárně uvedeno v tabulce 2.2.9.1.10.4.6.4 dále. Z tohoto důvodu musí být osoba klasifikující směs, která obsahuje složky akutní 1 a/nebo chronická1, informována o hodnotě součinitele M, aby mohla použít součtovou metodu. Alternativně smí být použit aditivní vzorec (viz 2.2.9.1.10.4.5.2), pokud jsou k dispozici údaje o toxicitě pro všechny velmi toxické složky ve směsi a existuje přesvědčivý důkaz, že všechny ostatní složky, včetně těch, pro něž nejsou k dispozici specifické údaje o akutní toxicitě, mají malou nebo nemají žádnou toxicitu a nepřispívají významným způsobem k nebezpečí, které směs představuje pro životní prostředí.
Tabulka 2.2.9.1.10.4.6.4: Násobné součinitele pro velmi toxické složky směsí
| Hodnota L(E)C50 | Násobný součinitel (M) |
|---|---|
| 0,1 < L(E)C50 ≤ 1 | 1 |
| 0,01 < L(E)C50 ≤ 0,1 | 10 |
| 0,001 < L(E)C50 ≤ 0,01 | 100 |
| 0,0001 < L(E)C50 ≤ 0,001 | 1000 |
| 0,00001 < L(E)C50 ≤ 0,0001 | 10000 |
| (pokračuje v intervalech součinitele 10) |
2.2.9.1.10.4.6.5
Klasifikace směsí se složkami bez použitelných informací
V případě, že nejsou pro jednu nebo více důležitých složek žádné použitelné informace o jejich akutním a/nebo chronickém nebezpečí pro vodní prostředí, usuzuje se, že směsi nemůže být přisouzena(y) definitivní kategorie nebezpečí (a). V této situaci se směs klasifikuje na základě známých složek jen s dodatečným prohlášením, že: „x procent směsi sestává ze složky (složek) neznámého nebezpečí pro vodní prostředí“.
2.2.9.1.10.5
Látky nebo směsi nebezpečné vodnímu prostředí jinak neklasifikované pod ADR
2.2.9.1.10.5.1
Látky nebo směsi nebezpečné vodnímu prostředí jinak neklasifikované pod ADR musí být pojmenovány:
UN 3077 LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, TUHÁ, J.N. nebo
UN 3082 LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, KAPALNÁ, J.N.
Musí být přirazeny k obalové skupině III.
2.2.9.1.10.5.2
Bez ohledu na ustanovení odstavce 2.2.9.1.10
(a)
látky, které nemohou být přiřazeny k jiným položkám, než jsou UN čísla 3077 a 3082 ve třídě 9, nebo k jiným položkám ve třídách 1 až 8, ale které jsou uvedeny ve směrnici Rady 67/548/EHS z 27. června 1967 o sbližování právních a správních předpisů, týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných věcí13, v pozdějším znění, jako látky, kterým bylo přiděleno písmeno N “Nebezpečné životnímu prostředí“ (R50; R50/53; R51/53); a
(b)
roztoky a směsi (jako jsou přípravky a odpady) látek, kterým bylo přiděleno písmeno N „Nebezpečné životnímu prostředí“ (R50; R50/53; R51/53) ve směrnici Rady 67/548/EHS, v pozdějším znění, a které podle směrnice 1999/45/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 31. května 1999 o sbližování právních a správních předpisů členských států, týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných přípravků14, v pozdějším znění, mají také přiděleno písmeno N “Nebezpečné životnímu prostředí“ (R50; R50/53; R51/53) a které nemohou být přiřazeny k jiným položkám, než jsou UN čísla 3077 a 3082 ve třídě 9, nebo k jiným položkám ve třídách 1 až 8;
musí být přiřazeny k UN číslům 3077 nebo 3082 třídy 9, jak je to náležité.
Geneticky změněné mikroorganismy nebo organismy
2.2.9.1.11
Geneticky změněné mikroorganismy (GMMO) a geneticky změněné organismy (GMO) jsou mikroorganismy a organismy, v nichž byl genetický materiál záměrně změněn genetickým inženýrstvím takovým způsobem, ke kterému v přírodě nedochází. Jsou přiřazeny ke třídě 9 (UN číslu 3245), pokud neodpovídají definici infekčních látek, ale jsou schopné měnit zvířata, rostliny nebo mikrobiologické látky způsobem, který není normálně výsledkem přirozené reprodukce.
POZNÁMKA 1: GMMO a GMO, které jsou infekční, jsou látkami třídy 6.2, UN čísel 2814, 2900 nebo 3373.
POZNÁMKA 2: GMMO nebo GMO nepodléhají ustanovením ADR, jestliže byly schváleny pro používání příslušnými orgány zemí původů, tranzitu a určení15.
POZNÁMKA 3: Živá zvířata nesmějí být používána k přepravě geneticky změněných mikroorganismů zařazených do třídy 9, ledaže by látka nemohla být přepravena jiným způsobem.
2.2.9.1.12
(Vypuštěno)
Zahřáté látky
2.2.9.1.13
Zahřáté látky zahrnují látky, které jsou přepravovány nebo podávány k přepravě v kapalném stavu při teplotě 100 °C nebo vyšší a v případě látek, které mají bod vzplanutí, při teplotě pod jejich bodem vzplanutí. Zahrnují také tuhé látky, které jsou přepravovány nebo podávány k přepravě při teplotě 240 °C, nebo vyšší.
POZNÁMKA: Zahřáté látky smějí být přiřazeny ke třídě 9 jen tehdy, jestliže nesplňují kritéria některé jiné třídy
Jiné látky, které během přepravy představují nebezpečí a neodpovídají definici žádné jiné třídy
2.2.9.1.14
Tyto různé látky neodpovídají definici žádné jiné třídy a jsou proto přiřazeny ke třídě 9:
tuhé sloučeniny amoniaku (čpavku) s bodem vzplanutí pod 60° C
méně nebezpečné dithioničitany
velmi lehce prchavé kapalné látky
látky vyvíjející škodlivé páry
látky obsahující alergeny
chemické testovací soupravy a soupravy první pomoci
POZNÁMKA: Následující látky a předměty, uvedené ve Vzorových předpisech OSN, nepodléhají ustanovením ADR:
UN 1845 OXID UHLIČITÝ, TUHÝ (SUCHÝ LED),
UN 2071 HNOJIVÁ OBSAHUJÍCÍ DUSIČNAN AMONNÝ,
UN 2216 MOUČKA RYBÍ (ODPAD RYBÍ), STABILIZOVANÁ(Ý),
UN 2807 LÁTKY MAGNETIZOVANÉ,
UN 3166 MOTOR SPALOVACÍ nebo VOZIDLO POHÁNĚNÉ HOŘLAVÝM PLYNEM nebo VOZIDLO POHÁNĚNÉ HOŘLA VOU KAPALINOU
UN 3171 VOZIDLO NA AKUMULÁTOROVÝ POHON nebo UN 3171 PŘÍSTROJ NA AKUMULÁTOROVÝ POHON
UN 3334 LÁTKA KAPALNÁ KTERÁ PODLÉHÁ PŘEDPISŮM PLATNÝM PRO LETECKOU DOPRAVU, J.N.
UN 3335 LÁTKA TUHÁ KTERÁ PODLÉHÁ PŘEDPISŮM PLATNÝM PRO LETECKOU DOPRAVU, J.N.
UN 3363 NEBEZPEČNÉ VĚCI VE STROJÍCH nebo UN 3363 NEBEZPEČNÉ VĚCI V PŘÍSTROJÍCH
Přiřazení k obalovým skupinám
2.2.9.1.15
Je-li to udáno ve sloupci (4) tabulky A kapitoly 3.2, jsou látky a předměty třídy 9 přiřazeny k jedné z následujících obalových skupin podle svého stupně nebezpečnosti:
| Obalová skupina II: | středně nebezpečné látky; |
| Obalová skupina III: | málo nebezpečné látky. |
2.2.9.2
Látky a předměty nepřipuštěné k přepravě
Následující látky a předměty nejsou k přepravě připuštěny:
-
Lithiové baterie, které neodpovídají příslušným podmínkám zvláštních ustanovení 188, 230 nebo 636 kapitoly 3.3;
-
Nevyčištěné prázdné zadržovací vany pro přístroje, jako jsou transformátory, kondenzátory a hydraulické přístroje, které obsahují látky přiřazené k UN číslům 2315, 3151,3152 nebo 3432.
2.2.9.3
Seznam hromadných položek
| Vedlejší nebezpečí | Klasifikační kód | UN- číslo | Pojmenování látek nebo předmětů | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Látky, které při vdechnutí jemného prachu mohou ohrozit zdraví | M1 | 2212 | AZBEST MODRÝ (Krokydolit) nebo | ||||
| 2212 | AZBEST HNĚDÝ (amosit, mysorit) | ||||||
| 2590 | AZBEST BÍLÝ (chrysotil, antofylit, termolit) | ||||||
| 2315 | BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, KAPALNÉ | ||||||
| 3432 | BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, TUHÉ | ||||||
| Látky a přístroje, které v případě ohně mohou vytvářet dioxiny | M2 | 3151 | TERFENTYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ nebo | ||||
| 3151 | TERFENTYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ | ||||||
| 3152 | BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ nebo | ||||||
| 3152 | TERFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ | ||||||
| 2211 | KULIČKY POLYMERNÍ, ZPĚNOVATELNÉ, vylučující hořlavé páry | ||||||
| Látky uvolňující hořlavé páry | M3 | 3314 | PLASTY, SMĚS LISOVACÍ, ve formě těsta, desek nebo tyčí, uvolňující hořlavé páry | ||||
| 3090 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ (včetně baterií ze slitin lithia) | ||||||
| Baterie lithiové | M4 | 3091 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ OBSAŽENÉ v ZAŘÍZENÍCH (včetně baterií ze slitin lithia) nebo | ||||
| 3091 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM (včetně baterií ze slitin lithia) | ||||||
| 3480 | BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ (včetně baterií lithium-polymerových) | ||||||
| 3481 | BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ OBSAŽENÉ v ZAŘÍZENÍCH (včetně baterií lithium-polymerových) | ||||||
| 3481 | BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍMI (včetně baterií lithium-polymerových) | ||||||
| 2990 | PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, SAMONAFUKOVACÍ, | ||||||
| Prostředky záchranné | M5 | 3072 | PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, NIKOLI SAMONAFUKOVACÍ, které obsahují nebezpečné látky jako výbavu | ||||
| 3268 | PLNIČE AIRBAGŮ (nafukovacích vaků) nebo | ||||||
| 3268 | MODULY AIRBAGŮ (nafukovacích vaků) nebo | ||||||
| 3268 | NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | ||||||
| kapalná M6 | 3082 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| znečišťující vodu | |||||||
| tuhá | M7 | 3077 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, TUHÁ, J.N. | ||||
| Látky ohrožující životní prostředí | geneticky změněné mikroorganismy a organismy M 8 | ||||||
| 3245 | GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY | ||||||
| 3257 | LÁTKA ZAHŘATÁ, KAPALNÁ, J.N., na 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztaveného kovů, roztavené solí, atd.) | ||||||
| kapalné M9 | |||||||
| Zahřáté látky | |||||||
| tuhé M10 | 3258 | LÁTKA ZAHŘATÁ, TUHÁ, J.N. při teplotě 240° C nebo vyšší | |||||
| Není k dispozici žádná hromadná položka. Pouze následující látky uvedené v kapitole 3.2, tabulce A s tímto klasifikačním kódem podléhají předpisům třídy 9: | |||||||
| 1841 | 1- AMINOETHANOL (ACETALDEHYD AMONIAK) | ||||||
| Jiné látky, které během přepravy představují nebezpečí a neodpovídají definici žádné jiné třídy | 1931 | DITHIONIČITAN ZINEČNATÝ | |||||
| 1990 | BENZALDEHYD | ||||||
| 2969 | BOBY RICINOVÉ nebo | ||||||
| M11 | 2969 | MOUČKA RICINOVÁ nebo | |||||
| 2969 | KOLÁČ RICINOVÝ nebo | ||||||
| 3316 | SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo | ||||||
| 3316 | ZAPLYNOVANÁ JEDNOTKA | ||||||
KAPITOLA 2.3
ZKUŠEBNÍ POSTUPY
2.3.0
Všeobecně
Pokud v kapitole 2.2 nebo v této kapitole není stanoveno jinak, je třeba pro klasifikaci nebezpečných věcí použít zkušební postupy uvedené v Příručce pro zkoušky a kritéria.
2.3.1
Zkouška na výpotek pro trhaviny typu A
2.3.1.1
Trhaviny typu A (UN číslo 0081) musí, pokud obsahují více než 40 % kapalného esteru kyseliny dusičné, navíc ke zkouškám uvedeným v Příručce zkoušek a kritérií, vyhovět ještě následující zkoušce na výpotek.
2.3.1.2
Přístroj pro zkoušku trhavin na výpotek (obrázky 1 až 3) se skládá z dutého bronzového válce. Tento válec, který je na jedné straně uzavřen deskou z téhož kovu, má vnitřní průměr 15,7 mm a hloubku 40 mm. Ve stěně je po obvodu 20 otvorů o průměru 0,5 mm (4 řady po 5 otvorech). Bronzový píst tvaru válce o délce 48 mm, jehož celková délka činí 52 mm, vniká do svisle postaveného válce; tento píst, jehož průměr činí 15,6 mm se zatíží závažím o hmotnosti 2220 g tak, že se vyvine tlak 120 kPa (1,2 bar) na dno válce.
2.3.1.3
Z 5 až 8 gramů trhaviny se vytvoří žmolek o délce 30 mm a průměru 15 mm, který se obalí velmi jemnou gázou a vloží se do válce; na něj se potom přiloží píst se závažím, aby byla trhavina vystavena tlaku 120 kPa (1,2 bar). Zaznamená se doba, která uplyne, než se ve vnějších otvorech ve válci objeví první olejové kapičky (nitroglycerin).
2.3.1.4
Trhavina se považuje za vyhovující, jestliže se při zkoušce provedené při teplotě 15 až 25 ° C objeví první kapičky po časovém období delším než 5 minut.
Zkouška trhavin na výpotek
Rozměry v mm
(1)
4 řady po 5 otvorech o průměru 0,5
(2)
Měď
(3)
Olověná deska se středovým kuželem na spodní straně
(4)
4 otvory, cca 46 x 56, rozděleny rovnoměrně po obvodu
2.3.2
Zkoušky týkající se nitrovaných směsí celulózy třídy 4.1
2.3.2.1
Nitrocelulóza nesmí během půlhodinového zahřívání při teplotě 132 °C vyvíjet žádné viditelné žlutohnědé nitrózní páry (nitrózní plyny). Zápalná teplota musí být vyšší než 180 °C. Viz 2.3.2.3 až 2.3.2.8, 2.3.2.9a) a 2.3.2.10 dále.
2.3.2.2
gramy zvláčněné nitrocelulózy nesmějí během hodinového zahřívání při teplotě 132 °C vyvíjet žádné viditelné žlutohnědé nitrózní páry (nitrózní plyny). Zápalná teplota musí být vyšší než 170 °C. Viz 2.3.2.3 až 2.3.2.8, 2.3.2.9 b) a 2.3.2.10 dále.
2.3.2.3
Dále uvedené zkušební postupy se použijí, pokud vzniknou názorové rozdíly v otázce přípustnosti přepravy těchto látek silniční dopravou.
2.3.2.4
Pokud se při zkouškách pro ověření podmínek stálosti, uvedených výše v tomto oddílu, zvolí jiné zkušební postupy, musí tyto postupy vést ke stejným závěrům k jakým vedou postupy uvedené dále.
2.3.2.5
Při dále popsané zkoušce tepelné stálosti se nesmí teplota v sušárně, ve které se zkoušený vzorek nachází, odchylovat o více než 2°C od předepsané teploty; předepsaná doba zkoušky 30 nebo 60 minut musí být dodržena s odchylkou nejvýše 2 minut. Sušárna musí být uzpůsobena tak, aby po vložení vzorku bylo dosaženo požadované teploty nejdéle do 5 minut.
2.3.2.6
Zkušební vzorky se musí před zkouškami podle pododdílů 2.3.2.9 a 2.3.2.10 sušit ve vakuovém exsikátoru, obsahujícím roztavený a zrnitý chlorid vápenatý, při okolní teplotě po dobu nejméně 15 hodin, přičemž musí být zkušební látka rozprostřena v tenké vrstvě; k tomuto účelu musí být látky, které nejsou práškovité ani vláknité, rozdrceny, rozstrouhány nebo rozřezány na malé kousky. Tlak v exsikátoru se musí udržovat pod 6,5 kPa (0,065 bar).
2.3.2.7
Před sušením za podmínek uvedených v pododdílu 2.3.2.6 musí být látky odpovídající pododdílu 2.3.2.2 předsušeny v sušárně s dobrým provzdušněním při teplotě udržované na 70 °C tak dlouho, dokud úbytek hmotnosti za 15 minut není menší než 0.3 % původní hmotnosti.
2.3.2.8
Slabě nitrovaná nitrocelulóza podle pododdílu 2.3.2.1 je nejdříve podrobena předsušení podle podmínek uvedených v pododdílu 2.3.2.7; sušení se dokončí ponecháním nitrocelulózy po dobu nejméně 15 hodin v exsikátoru obsahujícím koncentrovanou kyselinou sírovou.
2.3.2.9
Zkouška chemické stálosti za tepla
(a)
Zkouška látky uvedené v pododdílu 2.3.2.1.
(i)
Do každé ze dvou skleněných zkumavek, které mají
| délku | 350 mm |
| vnitřní průměr | 16 mm |
| tloušťku stěny | 1,5 mm |
se vloží 1 g látky vysušené chloridem vápenatým (látka pro sušení se musí v případě potřeby zmenšit na kousky, jejichž hmotnost jednotlivě nepřesahuje 0,05 g).
Obě zkumavky se úplně přikryjí tak, aby uzávěry nekladly odpor, a vloží se do sušárny tak, aby bylo vidět alespoň 4/5 jejich délky a ponechají se tam po dobu 30 minut při konstantní teplotě 132 °C. Po tuto dobu se pozoruje, zda se vyvíjejí nitrózní plyny ve formě žlutohnědých par, které jsou dobře viditelné na bílém pozadí.
(ii)
Látka se považuje za stálou, jestliže se takové páry neobjeví.
(b)
Zkouška zvláčněné nitrocelulózy (viz 2.3.2.2)
(i)
3 g zvláčněné nitrocelulózy se vloží do obdobných skleněných zkumavek jako pod písmenem a), které se pak naplněné vloží do sušárny s konstantní teplotou 132 °C.
(ii)
Zkumavky se zvláčněnou nitrocelulózou zůstanou v sušárně jednu hodinu. Po tuto dobu nesmějí být viditelné žádné žlutohnědé nitrózní páry (nitrózní plyny). Pozorování a vyhodnocení jako pod písmenem (a).
(a)
Zápalná teplota se určí zahříváním 0,2 g látky uzavřené ve skleněné zkumavce, která je ponořena do lázně z Woodovy slitiny (kovové lázně). Zkumavka se ponoří do lázně, jakmile tato dosáhla teploty 100°C. Teplota lázně se pak progresivně zvyšuje každou minutu o 5 °C.
(b)
Zkumavky musí mít:
| délku | 125 mm |
| vnitřní průměr | 15 mm |
| tloušťku stěny | 0,5 mm |
a musí být ponořeny do hloubky 20 mm;
(c)
Zkouška se musí opakovat třikrát a pokaždé se musí zaznamenat teplota, při níž došlo k zapálení/vznícení látky, t.j. k pomalému nebo rychlému shoření, deflagraci nebo výbuchu;
(d)
Nejnižší teplota zaznamenaná při těchto třech zkouškách je zápalnou teplotou.
2.3.3
Zkoušky hořlavých kapalných látek tříd 3, 6.1 a 8
2.3.3.1
Zkouška pro stanovení bodu vzplanutí
2.3.3.1.1
Bod vzplanutí se určuje některým z těchto přístrojů:
(a)
Abel;
(b)
Abel-Pensky;
(c)
Tag;
(d)
Pensky-Martens;
(e)
Přístroj podle ISO 3679:1983 nebo ISO 3680:1983.
2.3.3.1.2
Pro stanovení bodu vzplanutí nátěrových hmot, lepidel a podobných viskózních výrobků obsahujících rozpouštědla, smí být použito jen přístrojů a zkušebních metod, které jsou vhodné ke stanovení bodu vzplanutí viskózních kapalin podle těchto norem:
(a)
Mezinárodní norma ISO 3679:1983;
(b)
Mezinárodní norma ISO 3680:1983;
(c)
Mezinárodní norma ISO 1523:1983;
(d)
Německá norma DIN 53213:1978, část 1.
2.3.3.1.3
Zkušební postup musí být založen buď na rovnovážné metodě, nebo na nerovnovážné metodě.
2.3.3.1.4
K postupu podle rovnovážné metody viz:
(a)
Mezinárodní norma ISO 1516:1981;
(b)
Mezinárodní norma ISO 3680:1983;
(c)
Mezinárodní norma I SO 1523:1983;
(d)
Mezinárodní norma ISO 3679:1983.
2.3.3.1.5
Postupy podle nerovnovážné metody jsou následující:
(a)
Pro přístroj Abel viz:
(i)
Britská norma BS 2000 část 170:1995;
(ii)
Francouzská norma NF MO7-011:1988;
(iii)
Francouzská norma NF T66-009:1969;
(b)
Pro přístroj Abel-Pensky viz:
(i)
Německá norma DIN 51755, část 1:1974 (pro teploty od 5°C do 65°C);
(ii)
Německá norma DIN 51755, část 2:1978 (pro teploty pod 5 °C);
(iii)
Francouzská norma NF MO7-036:1984;
(c)
Pro přístroj Tag viz: Americká norma ASTM D 56:1993;
(d)
Pro přístroj Pensky-Martens viz:
(i)
Mezinárodní norma ISO 2719:1988;
(ii)
Evropská norma EN 22719:1994 v každé z jejím národních verzí (např. BS 2000, část 404/EN 22719);
(iii)
Americká norma ASTM D 93:1994;
(iv)
Norma Ropného institutu (Institute of Petroleum) IP 34:1988.
2.3.3.1.6
Zkušební postupy uvedené v 2.3.3.1.4 a 2.3.3.1.5 se používají jen pro rozsahy bodu vzplanutí uvedené u jednotlivých postupů. Při výběru postupu je třeba vzít v úvahu možnost chemických reakcí mezi látkou a zkušební nádobou. Přístroj je třeba, pokud to dovoluje bezpečnost, umístit na místě, které je chráněno před průvanem. Z bezpečnostních důvodů se používá pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky (zvané též “energetické” látky) nebo pro toxické látky metoda, při níž se používá jen malý zkušební vzorek o objemu cca 2 ml.
2.3.3.1.8
Je-li zařazení hořlavé kapalné látky sporné, je směrodatné zařazení, které navrhl odesílatel, jestliže se výsledek kontrolní zkoušky pro stanovení bodu vzplanutí dotyčné kapaliny neliší o více než 2°C od mezních hodnot (23°C, popř. 60°C) uvedených v pododdílu 2.2.3.1. Liší-li se výsledek kontrolní zkoušky o více než 2°C, je nutno provést druhou kontrolní zkoušku a jako rozhodující platí nejnižší hodnota bodu vzplanutí zjištěná ve dvou kontrolních zkouškách.
2.3.3.2
Zkouška pro stanovení obsahu peroxidu
Obsah peroxidu v kapalné látce se určuje následujícím postupem:
Množství p (asi 5 g s přesností vážení na 0,01 g) zkoušené kapaliny se nalije do Erlenmeyerovy baňky; přidá se 20 cm3 anhydridu kyseliny octové a asi 1 g tuhého jodidu draselného rozetřeného na prášek, obsah baňky se protřepe a po 10 minutách se ohřeje během 3 minut na cca 60° C; poté se nechá chladnout po dobu 5 minut a přidá se 25 cm3 vody. Potom se nechá stát po dobu půl hodiny a poté se uvolněný jód titruje desetinormálním roztokem sirnatanu sodného bez přidání indikátoru. Úplné odbarvení značí konec reakce. Označíme-li potřebný počet cm3 roztoku sirnatanu písmenem n, vypočítá se procentní obsah peroxidu ve vzorku (počítán jako H2O2) podle vzorce:
2.3.4
Zkouška ke stanovení tekutosti
Ke stanovení tekutosti kapalných, viskózních nebo pastovitých látek a směsí se používá následující zkušební postup:
2.3.4.1
Zkušební přístroj
Obchodně běžný penetrometr podle normy ISO 2137:1985 s vodící tyčí o hmotnosti 47,5 g + 0,05 g; děrovaný kotouč z duralu s kónickými otvory o hmotnosti 102,5 g + 0,05 g (viz obrázek 1); penetrační nádobka o vnitřním průměru 72 až 80 mm k jímání vzorku.
2.3.4.2
Zkušební postup
Vzorek se naplní do penetrační nádobky nejméně půl hodiny před začátkem měření. Nádobka se hermeticky uzavře a ponechá v klidu až do začátku měření. Vzorek se v hermeticky uzavřené penetrační nádobce ohřeje na 35 °C + 0,5 °C a teprve bezprostředně před měřením (nejvýše 2 minuty) se přemístí na stolek penetrometru. Nyní se na povrch kapaliny nasadí hrot S děrovaného kotouče a změří se hloubka průniku.
2.3.4.3
Vyhodnocení výsledků zkoušky
Látka je pastovitá, jestliže po nasazení hrotu S na povrch vzorku je hodnota penetrace odečtená na stupnici:
(a)
po době zatížení 5 s ± 0,1 s je menší než 15 mm ± 0,3 mm, nebo
(b)
při době zatížení 5 ± 0,1 s je větší než 15 mm ± 0,3 mm, avšak dodatečná penetrace po dalších 55 s ± 0,5 s je menší než 5,0 mm ± 0,5 mm.
POZNÁMKA: U vzorků majících bod tečení je často nemožné dosáhnout v penetrační nádobce stálého rovného povrchu a tím zajistit při nasazení hrotu S jednoznačné počáteční podmínky měření. Navíc může u některých vzorků nastat při nárazu děrovaného kotouče elastická deformace povrchu a v prvních vteřinách může dojít k naměření vyšších hodnot penetrace. Ve všech těchto případech může být vhodné vyhodnotit výsledky podle odstavce b) výše.
Penetrometr
2.3.5
Klasifikace organokovových látek do tříd 4.2 a 4.3
V závislosti na svých vlastnostech, určených na základě zkoušek N.1 až N.5. Příručky zkoušek a kritérií, části lIl, oddílu 33, mohou být organokovové látky zařazeny do třídy 4.2, popřípadě 4.3 podle postupového diagramu uvedeného na obrázku 2.3.5.
POZNÁMKA 1: V závislosti na svých jiných vlastnostech a na přednosti v tabulce převažujících nebezpečí (viz 2.1.3.10) mohou být organokovové látky zařazeny do jiných tříd, jak je to vhodné.
POZNÁMKA 2: Hořlavé roztoky s organokovovými sloučeninami v koncentracích, které nejsou samozápalné, ani ve styku s vodou nevyvíjejí hořlavé plyny, jsou látkami třídy 3.
2.3.5 Postupový diagram pro klasifikaci organokovových látek do tříd 4.2 a 4.3b
ČÁST 3
VYJMENOVÁNÍ NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ, ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ A VYNĚTÍ Z PLATNOSTI PRO OMEZENÁ MNOŽSTVÍ
KAPITOLA 3.1
VŠEOBECNĚ
3.1.1
Úvod
Vedle ustanovení, která jsou uvedena v tabulkách této části, nebo na která se odkazuje, je nutno dbát všeobecných ustanovení každé části, kapitoly a/nebo oddílu. Tato všeobecná ustanovení nejsou v tabulkách uvedena. Jestliže všeobecné ustanovení je v rozporu se zvláštním ustanovením, má zvláštní ustanovení přednost.
3.1.2
Oficiální pojmenování pro přepravu
POZNÁMKA.: K oficiálním pojmenováním používaným pro přepravu vzorků viz pododdíl 2.1.4.1.
3.1.2.1
Oficiální pojmenování pro přepravu je tou částí položky, která věci uvedené v tabulce A kapitoly 3.2 nejpřesněji popisuje, a je napsáno velkými písmeny (číslice, řecká písmena a údaje napsané malými písmeny “sec“,“terc“, “m“,“n“,“o“, a “p“ jsou nedílnou součástí pojmenování). Za hlavním oficiálním pojmenováním pro přepravu může být udáno alternativní oficiální pojmenování pro přepravu v závorkách [např. ETHANOL (ETHYLALKOHOL)]. Části názvu položky, které jsou napsány malými písmeny, se nepovažují za součást oficiálního pojmenování pro přepravu.
3.1.2.2
Pokud jsou spojky “a“ nebo “nebo" napsány malými písmeny nebo jsou-li části pojmenování odděleny čárkami, nemusí být v přepravním dokladu nebo v označení kusu uvedeno úplné pojmenování položky. Toto platí zvláště v případě, jestliže je pod jedním UN číslem uvedena kombinace více rozdílných položek. Následující příklady znázorňují postup při výběru oficiálního pojmenování pro přepravu v takových případech:
(a)
UN 1057 ZAPALOVAČE nebo NÁDOBKY S NÁPLNÍ DO ZAPALOVAČŮ - jako oficiální pojmenování pro přepravu se použije to z uvedených pojmenování, které je nejvhodnější:
ZAPALOVAČE
NÁDOBKY S NÁPLNÍ DO ZAPALOVAČŮ;
(b)
UN 2793 KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI VRTÁNÍ, FRÉZOVÁNÍ, SOUSTRUŽENÍ, ODPADY ve formě schopné samoohřevu. Oficiální pojmenování pro přepravu je nejvhodnější z následujících kombinací:
KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI VRTÁNÍ
KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI FRÉZOVÁNÍ
KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI SOUSTRUŽENÍ
KOVY ŽELEZNÉ ODPADY
3.1.2.3
Oficiální pojmenování pro přepravu může být použito v jednotném nebo množném čísle. Kromě toho, pokud toto pojmenování obsahuje blíže určující pojmy, je pořadí těchto pojmů v přepravním dokladu nebo v označení kusů libovolné. Například smí být namísto “DIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK“ alternativně udáno “VODNÝ ROZTOK DIMETHYLAMINU“. Pro věci třídy 1 mohou být použity obchodní nebo vojenské názvy, které obsahují oficiální pojmenování pro přepravu doplněné dodatečným popisným textem.
3.1.2.4
Mnoho látek má položku jak pro kapalný, tak i tuhý stav (viz definice kapaliny a tuhé látky v oddílu 1.2.1), nebo pro tuhou látku a roztok. Jsou jim přidělena různá UN čísla, která nemusí nutně následovat po sobě1.
3.1.2.5
Je-li látka, která je podle definice uvedené v oddílu 1.2.1 látkou tuhou, podávána k přepravě v roztaveném stavu, doplní se oficiální pojmenování pro přepravu upřesňujícím slovem “ROZTAVENÝ“, pokud toto slovo není již uvedeno velkými písmeny v pojmenování obsaženém v tabulce A kapitoly 3.2 (například ALKYLFENOL, TUHÝ, J.N., ROZTAVENÝ).
3.1.2.6
S výjimkou samovolně se rozkládajících látek a organických peroxidů, a pokud není slovo „STABILIZOVANÝ“ již velkými písmeny uvedeno v pojmenování obsaženém ve sloupci (2) tabulky A kapitoly 3.2, musí být toto slovo doplněno jako součást oficiálního pojmenování látky, která by bez stabilizace nebyla připuštěna k přepravě podle pododdílů 2.2.X.2 z důvodu své náchylnosti nebezpečně reagovat za normálních podmínek přepravy (např. LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N., STABILIZOVANÁ“)
Je-li ke stabilizaci takových látek použito řízení teploty k zamezení vzniku nebezpečného přetlaku, pak:
a)
pro kapaliny: je-li SADT nejvýše 50 °C, platí ustanovení odstavce 2.2.41.1.17, zvláštní ustanovení V8 kapitoly 7.2, zvláštní ustanovení S4 kapitoly 8.5 a požadavky kapitoly 9.6; pro přepravu v IBC a v cisternách platí všechna ustanovení vztahující se na UN číslo 3239 (viz zejména pododdíl 4.1.7.2, pokyn pro balení IBC520 a pododdíl 4.2.1.13);
b)
pro plyny: podmínky přepravy musí být schváleny příslušným orgánem.
3.1.2.7
Hydráty smějí být přepravovány pod oficiálním pojmenováním pro přepravu pro bezvodou látku.
3.1.2.8
Druhové položky nebo “jinde nejmenované “ (J.N.) položky
3.1.2.8.1
Druhová a “J.N.“ oficiální pojmenování pro přepravu, u nichž je ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2 uvedeno zvláštní ustanovení 274, musí být doplněna technickým názvem věcí, pokud jeho zveřejnění nezakazují vnitrostátní předpisy nebo mezinárodní dohoda u látek podléhajících kontrole. Pro výbušné látky třídy 1 může být popis nebezpečných věcí doplněn dodatečným popisným textem uvádějícím obchodní nebo vojenské názvy. Technické názvy musí být uvedeny v závorkách hned za oficiálním pojmenováním pro přepravu. Rovněž je možno použít vhodný modifikátor, jako „obsahuje" nebo „obsahující“, nebo jiná upřesňující slova, jako „směs“, „roztok“ atd., a procentní podíl technické složky. Např. „UN 1993 LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (OBSAHUJE XYLEN A BENZEN), 3,ll“.
3.1.2.8.1.1
Technickým názvem musí být uznávaný chemický název nebo, je-li relevantní, biologický název nebo jiný název běžně používaný ve vědeckých a technických publikacích, časopisech a textech. Obchodní názvy nesmějí být k tomuto účelu používány. U pesticidů se smějí používat jen obvyklé názvy ISO, jiné názvy uvedené v publikaci Světové zdravotnické organizace (WHO) Recommended Classification of Pesticides by Hazard and Guidelines to Classification anebo pojmenování jejich aktivní látky (aktivních látek).
3.1.2.8.1.2
Pokud je směs nebezpečných věcí popsána “J.N.“ položkou nebo „druhovou“ položkou a je-li u této položky uvedeno ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2 zvláštní ustanovení 274, stačí uvést jen dva komponenty, které převážně přispívají k nebezpečnosti směsi, vyjma látek, které podléhají kontrole a jejichž přesný popis je zakázán vnitrostátním předpisem nebo mezinárodní dohodou. Je-li kus, který směs obsahuje, opatřen bezpečnostní značkou, která označuje vedlejší nebezpečí, musí být jedním z obou v závorkách udaných technických názvů název komponentu, který vyžaduje použití bezpečnostní značky pro vedlejší nebezpečí.
POZNÁMKA: Viz odstavec 5.4.1.2.2
3.1.2.8.1.3
Následující příklady ukazují, jakým způsobem se u J.N. položek doplňují oficiální pojmenování pro přepravu technickým názvem věcí:
UN 2902 PESTICID KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. (drazoxolon).UN 3394 LÁTKA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU (trimethylgalium).
3.1.2.9
Směsi a roztoky obsahující jednu nebezpečnou látku
Jestliže musí být směsi a roztoky považovány za nebezpečné látky jmenovitě uvedené podle klasifikačních požadavků pododdílu 2.1.3.3, bude upřesňující slovo “ROZTOK“ nebo “SMĚS“ součástí oficiálního pojmenování pro přepravu, např. “ACETON, ROZTOK“. Dále smí být uvedena ještě koncentrace roztoku nebo směsi, např. “ACETON, 75 % ROZTOK“.
KAPITOLA 3.2
SEZNAM NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ
3.2.1
Tabulka A: Seznam nebezpečných věcí
Vysvětlivky
Každý řádek v tabulce A se týká zpravidla látky (látek) nebo předmětu (předmětů), které jsou zahrnuty pod určité UN číslo. Jestliže však látky nebo předměty, které náleží ke stejnému UN číslu, mají rozdílné chemické nebo fyzikální vlastnosti a/nebo přepravní podmínky, může být pro toto UN číslo použito více po sobě jdoucích řádků.
Každý ze sloupců tabulky A je věnován určitému tématu, jak je uvedeno v následujících vysvětlujících poznámkách. Průsečík sloupců a řádků (buňka) obsahuje informace týkající se tématu, o kterém se v tomto sloupci pojednává, pro látku(y) nebo předmět(y) tohoto řádku:
-
první čtyři buňky identifikují látku(y) nebo předmět(y) patřící k tomuto řádku (dodatečné informace v tomto ohledu mohou být uvedeny ve zvláštních ustanoveních sloupce (6));
-
následující buňky udávají platná zvláštní ustanovení, buď ve formě úplné informace, nebo ve formě kódu. Kódy odkazují na detailní informace obsažené v části, kapitole, oddílu a/nebo pododdílu, které jsou uvedeny v následujících vysvětlujících poznámkách. Prázdná buňka znamená buď, že není žádné zvláštní ustanovení a že platí pouze všeobecná ustanovení, anebo, že platí omezení přepravy uvedené v platných vysvětlujících poznámkách.
Jednotlivé buňky neobsahují odvolávky na platná všeobecná ustanovení. Následující vysvětlující poznámky udávají pro každý sloupec část(i), kapitolu(y), oddíl(y) a/nebo pododdíl(y), kde jsou obsažena.
Vysvětlující poznámky pro každý sloupec:
Sloupec (1) “UN číslo“
Tento sloupec obsahuje UN číslo
-
nebezpečné látky nebo předmětu, jestliže této látce nebo předmětu bylo přiděleno vlastní specifické UN číslo, nebo
-
druhové položky nebo J.N. položky, k níž musí být přiřazeny jmenovitě neuvedené nebezpečné látky nebo předměty podle kritérií („rozhodovacích stromů“) časti 2.
Sloupec (2) “Pojmenování a popis“
Tento sloupec obsahuje pojmenování látky nebo předmětu, napsané velkými písmeny, pokud této látce nebo předmětu bylo přiděleno vlastní specifické UN číslo, nebo pojmenování druhové položky nebo J.N. položky, ke které byly nebezpečné látky nebo předměty přiřazeny podle kritérií (“rozhodovacích stromů") části 2. Toto pojmenování musí být použito jako oficiální pojmenování pro přepravu, popřípadě jako část oficiálního pojmenování pro přepravu (pro další podrobnosti k oficiálnímu pojmenování pro přepravu viz oddíl 3.1.2).
Za oficiálním pojmenováním pro přepravu je malými písmeny připojen popisný text k upřesnění rozsahu platnosti položky, pokud mohou být klasifikace a/nebo přepravní podmínky látky nebo předmětu za určitých okolností rozdílné.
Sloupec (3a) “Třída“
Tento sloupec obsahuje číslo třídy, pod jejíž název spadá nebezpečná látka nebo předmět. Toto číslo třídy se přiřazuje podle postupů a kritérií části 2.
Sloupec (3b) “Klasifikační kód“
Tento sloupec obsahuje klasifikační kód nebezpečné látky nebo předmětu.
-
Pro nebezpečné látky nebo předměty třídy 1 sestává kód z čísla podtřídy a písmena skupiny snášenlivosti, které jsou přiřazeny podle postupů a kritérií uvedených v odstavci 2.2.1.1.4.
-
Pro nebezpečné látky nebo předměty třídy 2 sestává kód z číslice a písmena nebo písmen pro skupinu nebezpečných vlastností, které jsou vysvětleny v odstavcích 2.2.2.1.2 a 2.2.2.1.3.
-
Pro nebezpečné látky nebo předměty tříd 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 a 9 jsou kódy vysvětleny v odstavcích 2.2 x. 1,21).
-
Nebezpečné látky nebo předměty třídy 7 nemají klasifikační kód.
Sloupec (4) “Obalová skupina“
Tento sloupec obsahuje číslo(a) obalové skupiny (I, II nebo III), která je k nebezpečné látce přiřazena. Tato čísla obalových skupin jsou přiřazena na základě postupů a kritérií uvedených v části 2. Některým předmětům a látkám není přiřazena žádná obalová skupina.
Sloupec (5) “ Bezpečnostní značky“
Tento sloupec obsahuje číslo vzoru bezpečnostních značek/ velkých bezpečnostních značek (viz pododdíly 5.2.2.2 a 5.3.1.7), které se musí umístit na kusy, kontejnery, cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny, MEGC a vozidla. Avšak pro látky nebo předměty třídy 7 znamená “7X“ vzor bezpečnostní značky č. 7A, 7B, popř. 7C v závislosti na kategorii (viz odstavce 5.1.5.3.4 a 5.2.2.1.11.1) nebo velkou bezpečnostní značku č. 7D (viz odstavce 5.3.1.1.3 a 5.3.1.7.2);
Všeobecná ustanovení pro umístění bezpečnostních značek a velkých bezpečnostních značek (např. počet bezpečnostních značek nebo jejich umístění) jsou obsažena pro kusy v pododdílu 5.2.2.1 a pro kontejnery, cisternové kontejnery, MEGC, přemístitelné cisterny a vozidla v oddílu 5.3.1.
POZNÁMKA: Výše uvedená ustanovení o označování bezpečnostními značkami nebo velkými bezpečnostními značkami mohou být pozměněna zvláštními ustanoveními uvedenými ve sloupci (6).
Sloupec (6) “Zvláštní ustanovení“
Tento sloupec obsahuje číselné kódy zvláštních ustanovení, která je nutno dodržet. Tato ustanovení postihují široký okruh témat, která souvisejí hlavně s obsahem sloupců (1) až (5) (např. zákazy přepravy, vynětí z platnosti některých požadavků, vysvětlivky ke klasifikaci určitých forem dotyčných nebezpečných věcí, jakož i dodatečná ustanovení pro označování nápisy a bezpečnostními značkami), a jsou uvedena v kapitole 3.3 v číselném pořadí. Je-li sloupec (6) prázdný, neplatí pro dotyčné nebezpečné věci ve vztahu k obsahu sloupců (1) až (5) žádné zvláštní ustanovení.
Sloupec (7a) “Omezená množství“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický kód s následujícím významem:
-
“LQ O“ znamená, že pro nebezpečné věci zabalené v omezených množstvích neplatí žádné vynětí z platnosti ustanovení ADR;
-
všechny ostatní alfanumerické kódy začínající písmeny “LQ“ znamenají, že pro ně ustanovení ADR neplatí, pokud jsou splněny podmínky uvedené v kapitole 3.4.
Sloupec (7b) “Vyňatá množství“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický kód s následujícím významem:
-
„EO“ znamená, že pro nebezpečné věci zabalené ve vyňatých množstvích neplatí žádné vynětí z platnosti ustanovení ADR;
-
všechny ostatní alfanumerické kódy začínající písmenem „E“ znamenají, že ustanovení ADR neplatí, pokud jsou splněny podmínky uvedené v kapitole 3.5.“.
Sloupec (8) “Pokyny pro balení“
Tento sloupec obsahuje alfanumerické kódy příslušných pokynů pro balení:
-
alfanumerické kódy začínající písmenem “P“ se vztahují na pokyny pro balení pro obaly a nádoby (vyjma IBC a velkých obalů), alfanumerické kódy začínající písmenem “R“ se vztahují na pokyny pro balení pro obaly z jemného plechu. Tyto pokyny jsou uvedeny v pododdílu 4.1.4.1 v číselném pořadí a určuji, které obaly a nádoby jsou dovoleny. Udávají rovněž, která všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3 a která zvláštní ustanovení pro balení oddílů 4.1.5, 4.1.6, 4.1.7, 4.1.8 a 4.1.9 je nutno dodržet. Pokud sloupec (8) neobsahuje žádný kód začínající písmeny “P“ nebo “R“, nesmějí být dotyčné nebezpečné věci přepravovány v obalech;
-
alfanumerické kódy začínající písmeny “IBC“ se vztahují na pokyny pro balení pro IBC. Tyto pokyny jsou uvedeny v pododdílu 4.1.4.2 v číselném pořadí a určuji, které IBC jsou dovoleny. Udávají rovněž, která všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3 a která zvláštní ustanovení pro balení oddílů 4.1.5, 4.1.6, 4.1.7 4.1.8 a 4.1.9 je nutno dodržet. Pokud sloupec (8) neobsahuje žádný kód začínající písmeny “IBC", nesmějí být dotyčné nebezpečné věci přepravovány v IBC;
-
alfanumerické kódy začínající písmeny “LP“ se vztahují na pokyny pro balení pro velké obaly. Tyto pokyny jsou uvedeny v pododdílu 4.1.4.3 v číselném pořadí a určují, které velké obaly jsou dovoleny. Udávají rovněž, která všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3 a která zvláštní ustanovení pro balení oddílů 4.1.5, 4.1.6, 4.1.7, 4.1.8 a 4.1.9 je nutno dodržet. Pokud sloupec (8) neobsahuje žádný kód začínající písmeny “LP“, nesmějí být dotyčné nebezpečné věci přepravovány ve velkých obalech.;
POZNÁMKA: Výše uvedené pokyny pro balení mohou být pozměněny zvláštními ustanoveními pro balení uvedenými ve sloupci (9a).
Sloupec (9a) “Zvláštní ustanovení pro balení“
Tento sloupec obsahuje alfanumerické kódy použitelných zvláštních ustanovení pro balení:
-
alfanumerické kódy začínající písmeny “PP“ nebo “RR“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro balení pro obaly a nádoby (vyjma IBC a velkých obalů), která musí být navíc dodržena. Ta jsou uvedena v pododdílu 4.1.4.1 na konci odpovídajícího pokynu pro balení, udaného ve sloupci (8) (s písmeny “P“ nebo “R“). Pokud sloupec (9a) neobsahuje žádný kód začínající písmeny “PP“ nebo “RR“, neplatí žádné zvláštní ustanovení pro balení, uvedené na konci odpovídajícího pokynu pro balení;
-
alfanumerické kódy začínající písmenem “B“ nebo písmeny „BB“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro balení pro IBC, která musí být navíc dodržena. Ta jsou uvedena v pododdílu 4.1.4.2 na konci odpovídajícího pokynu pro balení, udaného ve sloupci (8) (s písmeny “IBC“). Pokud sloupec (9a) neobsahuje žádný kód začínající písmenem “B“ nebo písmeny „BB“, neplatí žádné zvláštní ustanovení pro balení, uvedené na konci odpovídajícího pokynu pro balení;
-
alfanumerické kódy začínající písmenem “L“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro balení pro velké obaly, která musí být navíc dodržena. Ta jsou uvedena v pododdílu 4.1.4.3 na konci odpovídajícího pokynu pro balení, udaného ve sloupci (8) (s písmeny “LP"). Pokud sloupec (9a) neobsahuje žádný kód začínající písmenem “L“, neplatí žádné zvláštní ustanovení pro balení, uvedené na konci odpovídajícího pokynu pro balení.
Sloupec (9b) “Ustanovení o společném balení“
Tento sloupec obsahuje alfanumerické kódy, začínající písmeny “MP“, ustanovení vztahujících se na společné balení. Tato ustanovení jsou uvedena v oddílu 4.1.10 v číselném pořadí. Jestliže sloupec (9b) neobsahuje žádný kód začínající písmeny “MP“, platí jen všeobecná ustanovení (viz pododdíly 4.1.1.5 a 4.1.1.6).
Sloupec (10) “Pokyny pro přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický kód, který je podle odstavců 4.2.5.2.1 až 4.2.5.2.4 a 4.2.5.2.6 přiřazen pokynu pro přemístitelné cisterny. Tento pokyn pro přemístitelné cisterny odpovídá nejméně přísným požadavkům, které jsou dovoleny pro přepravu látky v přemístitelných cisternách. Kódy označující ostatní pokyny pro přemístitelné cisterny, které jsou rovněž dovoleny pro přepravu látky, jsou obsaženy v odstavci 4.2.5.2.5. Pokud není uveden žádný kód, není přeprava v přemístitelných cisternách dovolena, ledaže je uděleno schválení příslušným orgánem, jak je podrobně uvedeno v pododdílu 6.7.1.3.
Všeobecná ustanovení pro konstrukci, výrobu, výstroj, schvalování typu, zkoušení a značení přemístitelných cisteren jsou obsažena v kapitole 6.7. Všeobecná ustanovení pro používání (např. plnění) jsou obsažena v oddílech 4.2.1 až 4.2.4.
Údaj „M“ znamená, že látka smí být přepravována v UN vícečlánkových kontejnerech na plyn (MEGC).
POZNÁMKA: Výše uvedené požadavky mohou být pozměněny zvláštními ustanoveními uvedenými ve sloupci (11).
Může také obsahovat alfanumerické kódy začínající písmeny „BK“ vztahující se k druhům kontejnerů pro volně ložené látky, popsaným v kapitole 6.11, které smějí být používány pro přepravu věcí ve volně loženém stavu podle pododdílu 7.3.1.1 (a) a oddílu 7.3.2.
Sloupec (11) “Zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky“
Tento sloupec obsahuje alfanumerické kódy zvláštních ustanovení pro přemístitelné cisterny, která musí být navíc dodržena. Tyto kódy, začínající písmeny “TP“, se vztahují na zvláštní ustanovení pro výrobu nebo pro používání přemístitelných cisteren. Ta jsou obsažena v pododdílu 4.2.5.3.
POZNÁMKA: Pokud je to technicky aplikovatelné, vztahují se tato zvláštní ustanovení nejen na přemístitelné cisterny uvedené ve sloupci (10), ale i na přemístitelné cisterny, které mohou být používány podle tabulky v 4.2.5.2.5.
Sloupec (12) “Kódy cisteren pro cisterny ADR“
Tento sloupec obsahuje alfanumerické kódy odpovídající typu cisterny podle odstavce 4.3.3.1.1 (pro plyny třídy 2) nebo odstavce 4.3.4.1.1 (pro látky tříd 3 až 9). Tento typ cisterny odpovídá nejméně přísným požadavkům na cisterny, které jsou dovoleny pro přepravu dotyčné látky v cisternách ADR. Kódy odpovídající ostatním dovoleným typům cisteren jsou uvedeny v odstavci 4.3.3.1.2 (pro plyny třídy 2) nebo v odstavci 4.3.4.1.2 (pro látky tříd 3 až 9). Není-li uveden žádný kód, přeprava v cisternách ADR není dovolena.
Pokud je v tomto sloupci uveden kód cisterny pro tuhé látky (S) a pro kapalné látky (L), znamená to, že tato látka smí být podávána k přepravě v cisternách v tuhém nebo kapalném (roztaveném) stavu. Obyčejně platí toto ustanovení pro látky s bodem tání mezi 20 °C a 180 °C.
Pokud je v tomto sloupci uveden pro tuhou látku pouze kód cisterny pro kapalné látky (L) znamená to, že tato látka smí být podávána k přepravě v cisternách jen v kapalném (roztaveném) stavu.
Všeobecné požadavky na konstrukci, výstroj, schvalování typu, zkoušení a značení, které nejsou uvedeny v kódu cisteren, jsou obsaženy v oddílech 6.8.1,6.8.2, 6.8.3 a 6.8.5. Všeobecná ustanovení pro používání (např. nejvyšší stupeň plnění, nejnižší zkušební tlak) jsou obsažena v oddílech 4.3.1 až 4.3.4.
Písmeno “(M)“ za kódem cisterny znamená, že látka smí být přepravována také v bateriových vozidlech nebo MEGC.
Znaménko “(+)“ za kódem cisterny znamená, že alternativní používání cisteren je povoleno pouze tehdy, je-li to uvedeno v osvědčení o schválení typu.
K cisternám z vyztužených plastů viz oddíl 4.4.1 a kapitolu 6.9.; k cisternám pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz oddíl 4.5.1 a kapitolu 6.10.
POZNÁMKA: Výše uvedené požadavky mohou být pozměněny zvláštními ustanoveními uvedenými ve sloupci (13).
Sloupec (13) “Zvláštní ustanovení pro cisterny ADR“
Tento sloupec obsahuje alfanumerické kódy zvláštních ustanovení pro cisterny ADR, která je nutno navíc dodržet:
-
Alfanumerické kódy začínající písmeny “TU“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro používání těchto cisteren. Ta jsou obsažena v oddílu 4.3.5.
-
Alfanumerické kódy začínající písmeny “TC“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro konstrukci těchto cisteren. Ta jsou obsažena v oddílu 6.8.4 (a).
-
Alfanumerické kódy začínající písmeny “TE“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro výstroj těchto cisteren. Ta jsou obsažena v oddílu 6.8.4 (b).
-
Alfanumerické kódy začínající písmeny “TA“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro schvalování typu těchto cisteren. Ta jsou obsažena v oddílu 6.8.4 (c).
-
Alfanumerické kódy začínající písmeny “TT“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro zkoušení těchto cisteren. Ta jsou obsažena v oddílu 6.8.4 (d).
-
Alfanumerické kódy začínající písmeny “TM“ se vztahují na zvláštní ustanovení pro značení těchto cisteren. Ta jsou obsažena v oddílu 6.8.4 (e).
Sloupec (14) “Vozidla pro přepravu v cisternách“
Tento sloupec obsahuje kód specifikující vozidlo (včetně tažného vozidla přívěsů nebo návěsů) (viz oddíl 9.1.1), které je třeba použít pro přepravu látky v cisterně podle oddílu 7.4.2. Požadavky týkající se konstrukce a schvalování těchto vozidel jsou obsaženy v kapitolách 9.1, 9.2 a 9.7.
Sloupec (15) “Přepravní kategorie / (Kód omezení pro tunely)“
Tento sloupec obsahuje v horní části buňky číslici udávající přepravní kategorii, do které látka nebo předmět patří, za účelem vynětí z platnosti vztahujícího se k množstvím přepravovaným dopravní jednotkou (viz pododdíl 1.1.3.6).
Ve spodní části buňky (v závorkách) obsahuje kód omezení pro tunely, které odkazuje na omezení pro průjezd vozidel převážející látky nebo předměty silničními tunely. Tyto jsou uvedeny v Kapitole 8.6. Není-li uveden žádný kód omezení pro tunely, je to označeno ‘(—)’.
Sloupec (16) “Zvláštní ustanovení pro přepravu kusů“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický(é) kód(y), začínající písmenem „V“, příslušných zvláštních ustanovení (pokud jsou) pro přepravu v kusech. Tato ustanovení jsou uvedena v oddílu 7.2.4. Všeobecná ustanovení pro přepravu v kusech jsou obsažena v kapitolách 7.1 a 7.2.
POZNÁMKA: Navíc platí zvláštní ustanovení pro nakládku, vykládku a manipulaci uvedená ve sloupci (18).
Sloupec (17) “Zvláštní ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický(é) kód(y), začínající písmeny “VV“, příslušných zvláštních ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu. Tato ustanovení jsou uvedena v oddílu 7.3.3. Pokud sloupec (17) neobsahuje žádný kód, přeprava ve volně loženém stavu není dovolena. Všeobecná ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu jsou obsažena v kapitolách 7.1 a 7.3.
POZNÁMKA: Navíc platí zvláštní ustanovení pro nakládku, vykládku a manipulaci uvedená ve sloupci (18).
“Sloupec (18) “Zvláštní ustanovení pro nakládku, vykládku a manipulaci“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický(é) kód(y), začínající písmeny “CV“, příslušných zvláštních ustanovení pro nakládku, vykládku a manipulaci. Tato ustanovení jsou uvedena v oddílu 7.5.11. Jestliže sloupec (18) neobsahuje žádný kód, platí jen všeobecná ustanovení (viz oddíly 7.5.1 až 7.5.10).
Sloupec (19) “Zvláštní ustanovení pro provoz“
Tento sloupec obsahuje alfanumerický(é) kód(y), začínající písmenem “S“, příslušných zvláštních ustanovení pro provoz, která jsou uvedena v kapitole 8.5. Tato ustanovení je nutno použít vedle předpisů kapitol 8.1 až 8.4, avšak v případě rozporu s předpisy kapitol 8.1 až 8.4 platí zvláštní ustanovení.
Sloupec (20) “Identifikační číslo nebezpečnosti“
Tento sloupec obsahuje číslo, složené ze dvou nebo tří číslic (v určitých případech s předřazeným písmenem “X“) pro látky a předměty tříd 2 až 9 a pro látky a předměty třídy 1 klasifikační kód /viz sloupec (3b)/. V případech popsaných v pododdílu 5.3.2.1 se toto číslo musí objevit v horní části oranžové tabulky. Význam identifikačních čísel nebezpečnosti je vysvětlen v pododdílu 5.3.2.3.
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0004 | PIKRÁT AMONNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0005 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0006 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 1 | 1.1E | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0007 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0009 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0010 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0012 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0014 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0015 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0015 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | 1 | 1.2G | 1+8 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0016 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0016 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | 1 | 1.3G | 1+8 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0018 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.2G | 1+6.1+8 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0019 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.3G | 1+6.1+8 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0020 | MUNICE, TOXICKÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.2K | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 0021 | MUNICE, TOXICKÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.3K | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 0027 | PRACH ČERNÝ, zrnitý nebo moučkový | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P113 | PP50 | MP20 MP24 | ||||
| 0028 | PRACH ČERNÝ, LISOVANÝ nebo PRACH ČERNÝ, V PELETÁCH | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P113 | PP51 | MP20 MP24 | ||||
| 0029 | ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P131 | PP68 | MP23 | ||||
| 0030 | ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P131 | MP23 | |||||
| 0033 | PUMY, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0034 | PUMY, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0004 | PIKRÁT AMONNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0005 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0006 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0007 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0009 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0010 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0012 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0014 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0015 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0015 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0016 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0016 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0018 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0019 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 0020 | MUNICE, TOXICKÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | ||||||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 0021 | MUNICE, TOXICKÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | ||||||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0027 | PRACH ČERNÝ, zrnitý nebo moučkový | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0028 | PRACH ČERNÝ, LISOVANÝ nebo PRACH ČERNÝ, V PELETÁCH | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0029 | ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0030 | ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0033 | PUMY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0034 | PUMY, s trhací náplní | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0035 | PUMY, s trhací náplní | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0037 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0038 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0039 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0042 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, bez rozbušky | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P132a P132b | MP21 | |||||
| 0043 | TRHAVÉ NÁLOŽKY, výbušné | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P133 | PP69 | MP21 | ||||
| 0044 | ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 MP24 | |||||
| 0048 | NÁLOŽE, DESTRUKČNÍ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0049 | NÁBOJE, ZÁBLESKOVÉ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0050 | NÁBOJE, ZÁBLESKOVÉ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0054 | NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0055 | NÁBOJNICE, PRÁZDNÉ, SE ZÁPALKOU | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P136 | MP23 | |||||
| 0056 | NÁLOŽE, HLUBINNÉ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0059 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P137 | PP70 | MP21 | ||||
| 0060 | NÁLOŽE, PŘÍDAVNÉ, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P132a P132b | MP21 | |||||
| 0065 | BLESKOVICE, ohebná | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P139 | PP71 PP72 | MP21 | ||||
| 0066 | ZÁPALNICE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P140 | MP23 | |||||
| 0070 | ŘEZAČKY KABELŮ, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP23 | |||||
| 0072 | CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX), VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P112a | PP45 | MP20 | |||
| 0073 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0074 | DIAZONITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 40 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | |||
| 0075 | DIETHYLENGLYKOLDINITRÁT, ZNECITLIVĚNÝ nejméně 25 % hm. netěkavého, ve vodě nerozpustného flegmatizačního prostředku | 1 | 1.4D | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3.5, 6.8.4 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0035 | PUMY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0037 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0038 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0039 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0042 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, bez rozbušky | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0043 | TRHAVÉ NÁLOŽKY, výbušné | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0044 | ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0048 | NÁLOŽE, DESTRUKČNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0049 | NÁBOJE, ZÁBLESKOVÉ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0050 | NÁBOJE, ZÁBLESKOVÉ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0054 | NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0055 | NÁBOJNICE, PRÁZDNÉ, SE ZÁPALKOU | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0056 | NÁLOŽE, HLUBINNÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0059 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0060 | NÁLOŽE, PŘÍDAVNÉ, VÝBUŠNÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0065 | BLESKOVICE, ohebná | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0066 | ZÁPALNICE | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0070 | ŘEZAČKY KABELŮ, VÝBUŠNÉ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0072 | CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX), VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0073 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0074 | DIAZONITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 40 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 1 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0075 | DIETHYLENGLYKOLDINITRÁT, ZNECITLIVĚNÝ nejméně 25 % hm. netěkavého, ve vodě nerozpustného flegmatizačního prostředku | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0076 | DINITROFENOL, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1+6.1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0077 | DINITROFENOLÁTY alkalických kovů, suché nebo vlhčené méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.3C | 1+6.1 | LQ0 | E0 | P114a P114b | PP26 | MP20 | ||||
| 0078 | DINITRORESORCIN, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0079 | HEXANITRODIFENYLAMIN (DIPIKRYLAMIN; HEXYL) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0081 | TRHAVINA, TYP A | 1 | 1.1D | 1 | 616 617 | LQ0 | E0 | P116 | PP63 PP66 | MP20 | |||
| 0082 | TRHAVINA, TYP B | 1 | 1.1D | 1 | 617 | LQ0 | E0 | P116 IBC100 | PP61 PP62 PP65 B9 | MP20 | |||
| 0083 | TRHAVINA, TYP C | 1 | 1.1D | 1 | 267 617 | LQ0 | E0 | P116 | MP20 | ||||
| 0084 | TRHAVINA, TYP D | 1 | 1.1D | 1 | 617 | LQ0 | E0 | P116 | MP20 | ||||
| 0092 | SVĚTLICE, POZEMNÍ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0093 | SVĚTLICE, LETECKÉ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0094 | SLOŽ PYROTECHNICKÁ, ZÁBLESKOVÁ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P113 | PP49 | MP20 | ||||
| 0099 | ROZRUŠOVACÍ ZAŘÍZENÍ, VÝBUŠNÁ, pro ropné vrty, bez rozbušky | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP102 | MP21 | |||||
| 0101 | STOPINA | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P140 | PP74 PP75 | MP23 | ||||
| 0102 | BLESKOVICE, s kovovým pláštěm | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P139 | PP71 | MP21 | ||||
| 0103 | ZÁPALNICE, trubičková, s kovovým pláštěm | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P140 | MP23 | |||||
| 0104 | BLESKOVICE, S MALÝM ÚČINKEM, s kovovým pláštěm | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P139 | PP71 | MP21 | ||||
| 0105 | ZÁPALNICE, BEZPEČNOSTNÍ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P140 | PP73 | MP23 | ||||
| 0106 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0107 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 1 | 1.2B | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0110 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0113 | GUANYLNITROSOAMINOGUANYLID- HYDRAZIN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3.5, 6.8.4 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0076 | DINITROFENOL, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0077 | DINITROFENOLÁTY alkalických kovů, suché nebo vlhčené méně než 15 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0078 | DINITRORESORCIN, suchý nebo vlhčený méně než 15 %hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0079 | HEXANITRODIFENYLAMIN (DIPIKRYLAMIN; HEXYL) | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0081 | TRHAVINA, TYP A | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0082 | TRHAVINA, TYP B | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0083 | TRHAVINA, TYP C | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0084 | TRHAVINA, TYP D | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0092 | SVĚTLICE, POZEMNÍ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0093 | SVĚTLICE, LETECKÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0094 | SLOŽ PYROTECHNICKÁ, ZÁBLESKOVÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0099 | ROZRUŠOVACÍ ZAŘÍZENÍ, VÝBUŠNÁ, pro ropné vrty, bez rozbušky | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0101 | STOPINA | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0102 | BLESKOVICE, s kovovým pláštěm | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0103 | ZÁPALNICE, trubičková, s kovovým pláštěm | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0104 | BLESKOVICE, S MALÝM ÚČINKEM, s kovovým pláštěm | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0105 | ZÁPALNICE, BEZPEČNOSTNÍ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0106 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0107 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0110 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | ||||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0113 | GUANYLNITROSOAMINOGUANYLID- HYDRAZIN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.3 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0114 | GUANYL-4-NITROSO-AMINOGUANYL (TETRAZEN), VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | |||
| 0118 | HEXOLIT (HEXOTOL), suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0121 | ZAŽEHOVAČE | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P142 | MP23 | |||||
| 0124 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, PERFORAČNÍ, pro ropné vrty, bez rozbušky | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP21 | |||||
| 0129 | AZID OLOVNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | |||
| 0130 | TRINITRORESORCINÁT OLOVNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | |||
| 0131 | ZAŽEHOVAČE ZÁPALNIC | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P142 | MP23 | |||||
| 0132 | DEFLAGRUJÍCÍ KOVOVÉ SOLI AROMATICKÝCH NITROSLOUČENIN, J.N. | 1 | 1.3C | 1 | 274 | LQ0 | E0 | P114a P114b | PP26 | MP2 | |||
| 0133 | MANNITHEXANITRÁT (NITROMANNIT), VLHČENÝ nejméně 40 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P112a | MP20 | ||||
| 0135 | FULMINÁT RTUŤNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1A | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | |||
| 0136 | MINY, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0137 | MINY, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0138 | MINY, s trhací náplní | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0143 | NITROGLYCERIN, ZNECITLIVĚNÝ nejméně 40 % hm. netěkavého, ve vodě nerozpustného flegmatizačního prostředku | 1 | 1.1D | 1+6.1 | 266 271 | LQ0 | E0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| 0144 | NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s více než 1 %, ale nejvíce 10 % nitroglycerinu | 1 | 1.1D | 1 | 500 | LQ0 | E0 | P115 | PP45 PP55 PP56 PP59 PP60 | MP20 | |||
| 0146 | NITROŠKROB, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0147 | NITROMOČOVINA | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b | MP20 | |||||
| 0150 | PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT-TETRANITRÁT; PENTAERYTHRITOL-TETRANITRÁT; PETN), VLHČENÝ nejméně 25 % hm. vody, nebo ZNECITLIVĚNÝ nejméně 15 % hm. flegmatizačního prostředku | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P112a P112b | MP20 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0114 | GUANYL-4-NITROSO-AMINOGUANYL (TETRAZEN), VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0118 | HEXOLIT (HEXOTOL), suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0121 | ZAŽEHOVAČE | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0124 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, PERFORAČNÍ, pro ropné vrty, bez rozbušky | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0129 | AZID OLOVNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0130 | TRINITRORESORCINÁT OLOVNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0131 | ZAŽEHOVAČE ZÁPALNIC | ||||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0132 | DEFLAGRUJÍCÍ KOVOVÉ SOLI AROMATICKÝCH NITROSLOUČENIN, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0133 | MANNITHEXANITRÁT (NITROMANNIT), VLHČENÝ nejméně 40 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0135 | FULMINÁT RTUŤNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0136 | MINY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0137 | MINY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0138 | MINY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0143 | NITROGLYCERIN, ZNECITLIVĚNÝ nejméně 40 % hm. netěkavého, ve vodě nerozpustného flegmatizačního prostředku | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0144 | NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s více než 1 %, ale nejvíce 10 % nitroglycerinu | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0146 | NITROŠKROB, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0147 | NITROMOČOVINA | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0150 | PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT-TETRANITRÁT; PENTAERYTHRITOL-TETRANITRÁT; PETN), VLHČENÝ nejméně 25 % hm. vody, nebo ZNECITLIVĚNÝ nejméně 15 % hm. flegmatizačního prostředku | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.4.6 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0151 | PENTOLIT, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112 P112 P112c | MP20 | |||||
| 0153 | TRINITROANILIN (PIKRAMID) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0154 | TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0155 | TRINITROCHLORBENZEN (PIKRYLCHLORID) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0159 | PRACHOVINA SUROVÁ, VLHČENÁ nejméně 25 % hm. vody | 1 | 1.3C | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P111 | PP43 | MP20 | |||
| 0160 | PRACH BEZDÝMNÝ | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | E0 | P114b | PP50 PP52 | MP20 MP24 | ||||
| 0161 | PRACH BEZDÝMNÝ | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114b | PP50 PP52 | MP20 MP24 | ||||
| 0167 | STŘELY, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0168 | STŘELY, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0169 | STŘELY, s trhací náplní | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0171 | MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0173 | ZAŘÍZENÍ UVOLŇOVACÍ, VÝBUŠNÁ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP23 | |||||
| 0174 | NÝTY, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP23 | |||||
| 0180 | RAKETY, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0181 | RAKETY, s trhací náplní | 1 | 1.1E | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0182 | RAKETY, s trhací náplní | 1 | 1.2E | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0183 | RAKETY, s inertní hlavicí | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0186 | RAKETOVÉ MOTORY | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 MP24 | ||||
| 0190 | VZORKY, VÝBUŠNÉ, kromě třaskavin | 1 | 16 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||||
| 0191 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, RUČNÍ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0192 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0193 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0194 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0151 | PENTOLIT, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0153 | TRINITROANILIN (PIKRAMID) | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0154 | TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0155 | TRINITROCHLORBENZEN (PIKRYLCHLORID) | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0159 | PRACHOVINA SUROVÁ, VLHČENÁ nejméně 25 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0160 | PRACH BEZDÝMNÝ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0161 | PRACH BEZDÝMNÝ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0167 | STŘELY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0168 | STŘELY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0169 | STŘELY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0171 | MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0173 | ZAŘÍZENÍ UVOLŇOVACÍ, VÝBUŠNÁ | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0174 | NÝTY, VÝBUŠNÉ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0180 | RAKETY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0181 | RAKETY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0182 | RAKETY, s trhací náplní | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0183 | RAKETY, s inertní hlavicí | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0186 | RAKETOVÉ MOTORY | |||||
| 0 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0190 | VZORKY, VÝBUŠNÉ, kromě třaskavin | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0191 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, RUČNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0192 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0193 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0194 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0195 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0196 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0197 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0204 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP23 | |||||
| 0207 | TETRANITROANILIN | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0208 | TRINITROFENYLMETHYLNITRAMIN (TETRYL) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0209 | TRINITROTOLUEN (TNT), suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | PP46 | MP20 | ||||
| 0212 | STOPOVKY PRO MUNICI | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0213 | TRINITROANISOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0214 | TRINITROBENZEN, suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0215 | KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, suchá nebo vlhčená méně než 30 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0216 | TRINITRO-m-KRESOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0217 | TRINITRONAFTALEN | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0218 | TRINITROFENETOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0219 | TRINITRORESORCIN (KYSELINA STYFNOVÁ), suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0220 | NITROMOČOVINA, suchá nebo vlhčená méně než 20 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0221 | BOJOVÉ HLAVICE, TORPÉDO, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0222 | DUSIČNAN AMONNÝ, s více než 0,2 % hořlavých látek, včetně všech organických látek započítaných jako uhlík, s vyloučením všech jiných přidaných látek | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | PP47 | MP20 | ||||
| 0224 | AZID BARNATÝ, suchý nebo vlhčený méně než 50 % hm. vody | 1 | 1.1A | 1+6.1 | LQ0 | E0 | P110b | PP42 | MP20 | ||||
| 0225 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, S ROZBUŠKOU | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0226 | CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITR AMIN (HMX; OKTOGEN), VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P112a | PP45 | MP20 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 4.3.5, 6.8.4 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0195 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0196 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0197 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0204 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0207 | TETRANITROANILIN | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0208 | TRINITROFENYLMETHYLNI TRAMÍN (TETRYL) | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0209 | TRINITROTOLUEN (TNT), suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0212 | STOPOVKY PRO MUNICI | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0213 | TRINITROANISOL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0214 | TRINITROBENZEN, suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0215 | KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, suchá nebo vlhčená méně než 30 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0216 | TRINITRO-m-KRESOL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0217 | TRINITRONAFTALEN | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0218 | TRINITROFENETOL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0219 | TRINITRORESORCIN (KYSELINA STYFNOVÁ), suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0220 | NITROMOCOVINA, suchá nebo vlhčená méně než 20 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0221 | BOJOVÉ HLAVICE, TORPÉDO, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0222 | DUSIČNAN AMONNÝ, s více než 0,2 % hořlavých látek, včetně všech organických látek započítaných jako uhlík, s vyloučením všech jiných přidaných látek | |||||
| 0 (B) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0224 | AZID BARNATÝ, suchý nebo vlhčený méně než 50 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0225 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, S ROZBUŠKOU | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0226 | CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITRAMIN (HMX; OKTOGEN), VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0234 | DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114a P114b | PP26 | MP20 | ||||
| 0235 | PIKRAMÁT SODNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114a P114b | PP26 | MP20 | ||||
| 0236 | PIKRAMÁT ZIRKONIČITÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114a P114b | PP26 | MP20 | ||||
| 0237 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, OHEBNÉ, LINEÁRNÍ | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P138 | MP21 | |||||
| 0238 | RAKETY, TAHAČE LAN | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0240 | RAKETY, TAHAČE LAN | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 MP24 | |||||
| 0241 | TRHAVINA, TYP E | 1 | 1.1D | 1 | 617 | LQ0 | E0 | P116 IBC100 | PP61 PP62 PP65 BIO | MP20 | |||
| 0242 | NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0243 | MUNICE, ZÁPALNÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.2H | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0244 | MUNICE, ZÁPALNÁ, S BÍLÝM FOSFOREM s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.3H | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0245 | MUNICE, DÝMOVÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.2H | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0246 | MUNICE, DÝMOVÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.3H | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0247 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s kapalinou nebo gelem, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.3J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0248 | ZAŘÍZENI, AKTIVOVATELNÁ VODOU, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.2L | 1 | 274 | LQ0 | E0 | P144 | PP77 | MP1 | |||
| 0249 | ZAŘÍZENÍ, AKTIVOVATELNÁ VODOU, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.3L | 1 | 274 | LQ0 | E0 | P144 | PP77 | MP1 | |||
| 0250 | RAKETOVÉ MOTORY S HYPERGOLY, s nebo bez výmetné nálože | 1 | 1.3L | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | |||||
| 0254 | MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0255 | ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | E0 | P131 | MP23 | |||||
| 0257 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0266 | OKTOLIT (OKTOL), suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0267 | ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | E0 | P131 | PP68 | MP23 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0234 | DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0235 | PIKRAMAT SODNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0236 | PIKRAMÁT ZIRKONIČITÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0237 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, OHEBNÉ, LINEÁRNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0238 | RAKETY, TAHAČE LAN | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0240 | RAKETY, TAHAČE LAN | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0241 | TRHAVINA, TYP E | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0242 | NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0243 | MUNICE, ZÁPALNÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 1 (C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0244 | MUNICE, ZÁPALNÁ, S BÍLÝM FOSFOREM s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0245 | MUNICE, DÝMOVÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 1 (C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0246 | MUNICE, DÝMOVÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 1 (C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0247 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s kapalinou nebo gelem, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0248 | ZAŘÍZENÍ, AKTIVOVATELNÁ VODOU, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0249 | ZAŘÍZENÍ, AKTIVOVATELNÁ VODOU, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0250 | RAKETOVÉ MOTORY S HYPERGOLY, s nebo bez výmetné nálože | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0254 | MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0255 | ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0257 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0266 | OKTOLIT (OKTOL), suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0267 | ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0268 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, S ROZBUŠKOU | 1 | 1.2B | 1 | LQ0 | E0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0271 | NÁPLNĚ HNACÍ | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | E0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0272 | NÁPLNĚ HNACÍ | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0275 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP22 | |||||
| 0276 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP22 | |||||
| 0277 | NÁBOJKY PRO ROPNÉ VRTY | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP22 | |||||
| 0278 | NÁBOJKY PRO ROPNÉ VRTY | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP22 | |||||
| 0279 | NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0280 | RAKETOVÉ MOTORY | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0281 | RAKETOVÉ MOTORY | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0282 | NITROGUANIDIN (PIKRIT), suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0283 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, bez rozbušky | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P132a P132b | MP21 | |||||
| 0284 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP21 | |||||
| 0285 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP21 | |||||
| 0286 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0287 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0288 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, OHEBNÉ, LINEÁRNÍ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P138 | MP21 | |||||
| 0289 | BLESKOVICE, ohebná | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P139 | PP71 PP72 | MP21 | ||||
| 0290 | BLESKOVICE, s kovovým pláštěm | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P139 | PP71 | MP21 | ||||
| 0291 | PUMY, s trhací náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0292 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0293 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0294 | MINY, s trhací náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | ||||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | ||
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) | |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0268 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, S ROZBUŠKOU | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0271 | NÁPLNĚ HNACÍ | ||||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0272 | NÁPLNĚ HNACÍ | ||||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0275 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0276 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | ||||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0277 | NÁBOJKY PRO ROPNÉ VRTY | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0278 | NÁBOJKY PRO ROPNÉ VRTY | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0279 | NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0280 | RAKETOVÉ MOTORY | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0281 | RAKETOVÉ MOTORY | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0282 | NITROGUANIDIN (PIKRIT), suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0283 | NÁLOŽE, POČINOVÉ, bez rozbušky | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0284 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0285 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0286 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0287 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0288 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, OHEBNÉ, LINEÁRNÍ | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0289 | BLESKOVICE, ohebná | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0290 | BLESKOVICE, s kovovým pláštěm | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0291 | PUMY, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0292 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0293 | GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0294 | MINY, s trhací náplní | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0295 | RAKETY, s trhací náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0296 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP23 | |||||
| 0297 | MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0299 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0300 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0301 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 1 | 1.4G | 1.4+6.1 +8 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0303 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0303 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | 1 | 1.4G | 1.4+8 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0305 | SLOŽ PYROTECHNICKÁ, ZÁBLESKOVÁ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P113 | PP49 | MP20 | ||||
| 0306 | STOPOVKY PRO MUNICI | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | PP69 | MP23 | ||||
| 0312 | NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0313 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0314 | ZAŽEHOVAČE | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P142 | MP23 | |||||
| 0315 | ZAŽEHOVAČE | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P142 | MP23 | |||||
| 0316 | ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0317 | ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0318 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0319 | ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0320 | ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0321 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 1 | 1.2E | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0322 | RAKETOVÉ MOTORY, S HYPERGOLEM, s nebo bez výmetné náplně | 1 | 1.2L | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | |||||
| 0323 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP23 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 3.1.2 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0295 | RAKETY, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0296 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0297 | MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0299 | PUMY, ZÁBLESKOVÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0300 | MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV28 | S1 | 0301 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0303 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0303 | MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0305 | SLOŽ PYROTECHNICKÁ, ZÁBLESKOVÁ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0306 | STOPOVKY PRO MUNICI | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0312 | NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0313 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0314 | ZAŽEHOVAČE | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0315 | ZAŽEHOVAČE | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0316 | ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0317 | ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0318 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0319 | ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0320 | ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0321 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0322 | RAKETOVÉ MOTORY, S HYPERGOLEM, s nebo bez výmetné náplně | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0323 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0324 | STŘELY, s trhací náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0325 | ZAŽEHOVAČE | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P142 | MP23 | |||||
| 0326 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0327 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0328 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0329 | TORPÉDA, s trhací náplní | 1 | 1.1E | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0330 | TORPÉDA, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0331 | TRHAVINA, TYP B | 1 | 1.5D | 1.5 | 617 | LQ0 | E0 | P116 IBC100 | PP61 PP62 PP64 PP65 | MP20 | T1 | TP1 TP17 TP32 | |
| 0332 | TRHAVINA, TYP E | 1 | 1.5D | 1.5 | 617 | LQ0 | E0 | P116 IBC100 | PP61 PP62 PP65 | MP20 | T1 | TP1 TP17 TP32 | |
| 0333 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 1 | 1.1G | 1 | 645 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | ||||
| 0334 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 1 | 1.2G | 1 | 645 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | ||||
| 0335 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 1 | 1.3G | 1 | 645 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | ||||
| 0336 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 1 | 1.4G | 1.4 | 645 651 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | ||||
| 0337 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 1 | 1.4S | 1.4 | 645 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | ||||
| 0338 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0339 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE MALORÁŽOVÉ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0340 | NITROCELULOSA, suchá nebo vlhčená méně než 25 % hm. vody (nebo alkoholu) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b | MP20 | |||||
| 0341 | NITROCELULOSA, neupravená nebo plastifikovaná méně než 18 % hm. plastifikátoru | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b | MP20 | |||||
| 0342 | NITROCELULOSA, VLHČENÁ nejméně 25 % hm. alkoholu | 1 | 1.3C | 1 | 105 | LQ0 | E0 | P114a | PP43 | MP20 | |||
| 0343 | NITROCELULOSA, PLASTIFIKOVANÁ nejméně 18 % hm. plastifikátoru | 1 | 1.3C | 1 | 105 | LQ0 | E0 | P111 | MP20 | ||||
| 0344 | STŘELY, s trhací náplní | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0345 | STŘELY, inertní, se stopovkou | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0324 | STŘELY, s trhací náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0325 | ZAŽEHOVAČE | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0326 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0327 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0328 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0329 | TORPÉDA, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0330 | TORPÉDA, s trhací náplní | |||||
| EX/III | 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 1.5D | 0331 | TRHAVINA, TYP B | |||
| EX/III | 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 1.5D | 0332 | TRHAVINA, TYP E | |||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0333 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0334 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0335 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0336 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0337 | VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0338 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0339 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE MALORÁŽOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0340 | NITROCELULOSA, suchá nebo vlhčená méně než 25 % hm. vody (nebo alkoholu) | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0341 | NITROCELULOSA, neupravená nebo plastifikovaná méně než 18 % hm. plastifikátoru | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0342 | NITROCELULOSA, VLHČENÁ nejméně 25 % hm. alkoholu | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0343 | NITROCELULOSA, PLASTIFIKOVANÁ nejméně 18 % hm. plastifikátoru | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0344 | STŘELY, s trhací náplní | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0345 | STŘELY, inertní, se stopovkou | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0346 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0347 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0348 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 1 | 1.4F | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0349 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4S | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0350 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4B | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0351 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4C | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0352 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4D | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0353 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4G | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0354 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1L | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | ||||
| 0355 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.2L | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | ||||
| 0356 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.3L | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | ||||
| 0357 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1L | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | ||||
| 0358 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.2L | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | ||||
| 0359 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.3L | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | ||||
| 0360 | ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P131 | MP23 | |||||
| 0361 | ROZBUŠKO VÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | E0 | P131 | MP23 | |||||
| 0362 | MUNICE, CVIČNÁ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0363 | MUNICE, ZKUŠEBNÍ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0364 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | 1 | 1.2B | 1 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0365 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0366 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 8.5 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0346 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0347 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0348 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0349 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0350 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0351 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0352 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0353 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0354 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0355 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0356 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0357 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0358 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0359 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0360 | ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0361 | ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0362 | MUNICE, CVIČNÁ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0363 | MUNICE, ZKUŠEBNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0364 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0365 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0366 | ROZBUŠKY PRO MUNICI | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0367 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0368 | ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0369 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | 1 | 1.1F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0370 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0371 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.4F | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0372 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0373 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, RUČNÍ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0374 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP21 | |||||
| 0375 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP21 | |||||
| 0376 | ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0377 | ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | 1 | 1.1B | 1 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0378 | ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | 1 | 1.4B | 1.4 | LQ0 | E0 | P133 | MP23 | |||||
| 0379 | NÁBOJNICE, PRÁZDNÉ, SE ZÁPALKOU | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P136 | MP22 | |||||
| 0380 | PŘEDMĚTY PYROFORICKÉ | 1 | 1.2L | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP1 | |||||
| 0381 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P134 LP 102 | MP22 | |||||
| 0382 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 1 | 1.2B | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0383 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 1 | 1.4B | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0384 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 1 | 1.4S | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0385 | 5 -NITROBENZOTRIAZOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0386 | KYSELINA TRINITROBENZENSULFONOVÁ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | PP26 | MP20 | ||||
| 0387 | TRINITROFLUORENON | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0388 | TRINITROTOLUEN (TNT) A TRINITROBENZEN, SMĚS nebo TRINITROTOLUEN (TNT) A HEXANITROSTILBEN, SMĚS | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.2.4 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0367 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0368 | ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0369 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0370 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0371 | BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0372 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0373 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, RUČNÍ | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0374 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0375 | HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0376 | ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0377 | ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0378 | ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0379 | NÁBOJNICE, PRÁZDNÉ, SE ZÁPALKOU | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 CV4 | S1 | 0380 | PŘEDMĚTY PYROFORICKÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0381 | NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0382 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0383 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0384 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0385 | 5 -NITROBENZOTRIAZOL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0386 | KYSELINA TRINITROBENZENSULFONOVÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0387 | TRINITROFLUORENON | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0388 | TRINITROTOLUEN (TNT) A TRINITROBENZEN, SMĚS nebo TRINITROT OLUEN (TNT) A HEXANITROSTILBEN, SMĚS | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0389 | TRINITROTOLUEN (TNT) VE SMĚSI S TRINITROBENZENEM A HEXANITROSTILBENEM | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0390 | TRITONAL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0391 | CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX) A CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITR AMIN (HMX; OKTOGEN), SMĚS VLHČENA nejméně 15 % hm. vody nebo ZNECITLIVĚNÁ nejméně 10 % hm. flegmatizačního prostředku | 1 | 1.1D | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P112a P112b | MP20 | ||||
| 0392 | HEXANITROSTILBEN | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0393 | HEXOTONAL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b | MP20 | |||||
| 0394 | TRINITRORESORCIN (KYSELINA STYFNOVÁ), VLHČENÝ(-Á) nejméně 20 % hm. vody (nebo směsí alkoholu s vodou) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a | PP26 | MP20 | ||||
| 0395 | RAKETOVÉ MOTORY, S KAPALNÝM PALIVEM | 1 | 1.2J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0396 | RAKETOVÉ MOTORY, S KAPALNÝM PALIVEM | 1 | 1.3J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0397 | RAKETY, S KAPALNÝM PALIVEM, s trhací náplní | 1 | 1.1J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0398 | RAKETY, S KAPALNÝM PALIVEM, s trhací náplní | 1 | 1.2J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0399 | PUMY, S HOŘLAVOU KAPALINOU, s trhací náplní | 1 | 1.1J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0400 | PUMY, S HOŘLAVOU KAPALINOU, s trhací náplní | 1 | 1.2J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0401 | SULFID DIPIKRYLU (SIRNÍK DIPIKRYLU), suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112a P112b P112c | MP20 | |||||
| 0402 | CHLORISTAN AMONNÝ | 1 | 1.1D | 1 | 152 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | ||||
| 0403 | SVĚTLICE, LETECKÉ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0404 | SVĚTLICE, LETECKÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0405 | NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0406 | DINITROBENZEN | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114b | MP20 | |||||
| 0407 | KYSELINA TETRAZOL-1-OCTOVÁ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P114b | MP20 | |||||
| 0408 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP21 | |||||
| 0409 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P141 | MP21 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 1.1.3.6 (8.6) | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0389 | TRINITROTOLUEN (TNT) VE SMĚSI S TRINITROBENZENEM A HEXANITROSTILBENEM | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0390 | TRITONAL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0391 | CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX) A CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITRAMIN (HMX; OKTOGEN), SMĚS VLHČENÁ nejméně 15 % hm. vody nebo ZNECITLIVĚNÁ nejméně 10 % hm. flegmatizačního prostředku | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0392 | HEXANITROSTILBEN | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0393 | HEXOTONAL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0394 | TRINITRORESORCIN (KYSELINA STYFNOVÁ), VLHČENÝ(-Á) nejméně 20 % hm. vody (nebo směsí alkoholu s vodou) | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0395 | RAKETOVÉ MOTORY, S KAPALNÝM PALIVEM | |||||
| 1 (C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0396 | RAKETOVÉ MOTORY, S KAPALNÝM PALIVEM | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0397 | RAKETY, S KAPALNÝM PALIVEM, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0398 | RAKETY, S KAPALNÝM PALIVEM, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0399 | PUMY, S HOŘLAVOU KAPALINOU, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0400 | PUMY, S HOŘLAVOU KAPALINOU, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0401 | SULFID DIPIKRYLU (SIRNÍK DIPIKRYLU), suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0402 | CHLORISTAN AMONNÝ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0403 | SVĚTLICE, LETECKÉ | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0404 | SVĚTLICE, LETECKÉ | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0405 | NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | ||||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0406 | DINITROBENZEN | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0407 | KYSELINA TETRAZOL-1-OCTOVÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0408 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0409 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní stanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0410 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP21 | |||||
| 0411 | PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT-TETRANITRÁT; PENTAERYTHRITOL-TETRANITRÁT; PETN), s nejméně 7 % hm. vosku | 1 | 1.1D | 1 | 131 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | ||||
| 0412 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 1 | 1.4E | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0413 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0414 | NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0415 | NÁPLNĚ HNACÍ | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0417 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP22 | |||||
| 0418 | SVĚTLICE, POZEMNÍ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0419 | SVĚTLICE, POZEMNÍ | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0420 | SVĚTLICE, LETECKÉ | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0421 | SVĚTLICE, LETECKÉ | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0424 | STŘELY, inertní, se stopovkou | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0425 | STŘELY, inertní, se stopovkou | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0426 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0427 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.4F | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0428 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 1 | 1.1G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0429 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0430 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0431 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0432 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0433 | PRACHOVINA SUROVÁ, VLHČENÁ nejméně 17 % hm. alkoholu | 1 | 1.1C | 1 | 266 | LQ0 | E0 | P111 | MP20 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0410 | ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0411 | PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT-TETRANITRÁT; PENTAERYTHRITOL-TETRANITRÁT; PETN), s nejméně 7 % hm. vosku | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0412 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0413 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0414 | NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0415 | NÁPLNĚ HNACÍ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0417 | NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0418 | SVĚTLICE, POZEMNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0419 | SVĚTLICE, POZEMNÍ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0420 | SVĚTLICE, LETECKÉ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0421 | SVĚTLICE, LETECKÉ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0424 | STŘELY, inertní, se stopovkou | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0425 | STŘELY, inertní, se stopovkou | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0426 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0427 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0428 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0429 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0430 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0431 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0432 | PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0433 | PRACHOVINA SUROVÁ, VLHČENÁ nejméně 17 % hm. alkoholu | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0434 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.2G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0435 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0436 | RAKETY s výmetnou náplní | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0437 | RAKETY s výmetnou náplní | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0438 | RAKETY s výmetnou náplní | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0439 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P137 | PP70 | MP21 | ||||
| 0440 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P137 | PP70 | MP21 | ||||
| 0441 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P137 | PP70 | MP23 | ||||
| 0442 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P137 | MP21 | |||||
| 0443 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P137 | MP21 | |||||
| 0444 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P137 | MP21 | |||||
| 0445 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P137 | MP23 | |||||
| 0446 | NÁBOJNICE, SPALITELNÉ, PRÁZDNÉ, BEZ ZÁPALKY | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P136 | MP22 | |||||
| 0447 | NÁBOJNICE, SPALITELNÉ, PRÁZDNÉ, BEZ ZÁPALKY | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P136 | MP22 | |||||
| 0448 | KYSELINA 5-MERKAPTOTETRAZOL-1-OCTOVÁ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P114b | MP20 | |||||
| 0449 | TORPÉDA, S KAPALNÝM PALIVEM, s nebo bez trhací náplně | 1 | 1.1J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0450 | TORPÉDA, S KAPALNÝM PALIVEM, s inertní hlavicí | 1 | 1.3J | 1 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0451 | TORPÉDA, s trhací náplní | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP21 | ||||
| 0452 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P141 | MP23 | |||||
| 0453 | RAKETY, TAHAČE LAN | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0454 | ZAŽEHOVAČE | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P142 | MP23 | |||||
| 0455 | ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P131 | PP68 | MP23 | ||||
| 0456 | ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P131 | MP23 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0434 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0435 | STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0436 | RAKETY s výmetnou náplní | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0437 | RAKETY s výmetnou náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0438 | RAKETY s výmetnou náplní | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0439 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0440 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0441 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0442 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0443 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0444 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0445 | NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0446 | NÁBOJNICE, SPALITELNÉ, PRÁZDNÉ, BEZ ZÁPALKY | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0447 | NÁBOJNICE, SPALITELNÉ, PRÁZDNÉ, BEZ ZÁPALKY | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0448 | KYSELINA 5-MERKAPTOTETRAZOL-1-OCTOVÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0449 | TORPÉDA, S KAPALNÝM PALIVEM, s nebo bez trhací náplně | |||||
| 1 (C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0450 | TORPÉDA, S KAPALNÝM PALIVEM, s inertní hlavicí | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0451 | TORPÉDA, s trhací náplní | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0452 | GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0453 | RAKETY, TAHAČE LAN | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0454 | ZAŽEHOVAČE | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0455 | ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0456 | ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0457 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP21 | |||||
| 0458 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 1 | 1.2D | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP21 | |||||
| 0459 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP21 | |||||
| 0460 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 0461 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 1 | 1.1B | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0462 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1C | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0463 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1D | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0464 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1E | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0465 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1F | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0466 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.2C | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0467 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.2D | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0468 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.2E | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0469 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.2F | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0470 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.3C | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0471 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4E | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0472 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4F | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0473 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1A | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0474 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1C | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0475 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1D | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0476 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.1G | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0477 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.3C | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0478 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.3G | 1 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0479 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4C | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0457 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVEM | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0458 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVEM | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0459 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVEM | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0460 | NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVEM | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0461 | SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0462 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0463 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0464 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0465 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0466 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0467 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0468 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0469 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0470 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0471 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0472 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 0 (B) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0473 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0474 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0475 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0476 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0477 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0478 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0479 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0480 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4D | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0481 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4S | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0482 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, VELMI NECITLIVÉ (EVI), J.N. | 1 | 1.5D | 1.5 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0483 | CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX), ZNECITLIVĚNÝ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0484 | CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITR AMIN (OKTOGEN; HMX), ZNECITLIVĚNÝ | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0485 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 1 | 1.4G | 1.4 | 178 274 | LQ0 | E0 | P101 | MP2 | ||||
| 0486 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, VELMI NECITLIVÉ (PŘEDMĚTY EEI) | 1 | 1.6N | 1.6 | LQ0 | E0 | P101 | MP23 | |||||
| 0487 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0488 | MUNICE, CVIČNÁ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP23 | ||||
| 0489 | DINITROGLYKOLURIL (DINGU) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0490 | OXYNITROTRIAZOL (ONTA) | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0491 | SLOŽE HNACÍ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P143 | PP76 | MP22 | ||||
| 0492 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 1 | 1.3G | 1 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0493 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | |||||
| 0494 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, PERFORAČNÍ, pro ropné vrty, bez rozbušky | 1 | 1.4D | 1.4 | LQ0 | E0 | P101 | MP21 | |||||
| 0495 | POHONNÁ HMOTA, KAPALNÁ | 1 | 1.3C | 1 | 224 | LQ0 | E0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| 0496 | OKTONAL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112b P112c | MP20 | |||||
| 0497 | POHONNÁ HMOTA, KAPALNÁ | 1 | 1.1C | 1 | 224 | LQ0 | E0 | P115 | PP53 PP54 PP57 PP58 | MP20 | |||
| 0498 | POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | 1 | 1.1C | 1 | LQ0 | E0 | P114b | MP20 | |||||
| 0499 | POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114b | MP20 | |||||
| 0500 | ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P131 | MP23 | |||||
| 0501 | POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | 1 | 1.4C | 1.4 | LQ0 | E0 | P114b | MP20 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0480 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0481 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | ||||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0482 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, VELMI NECITLIVÉ (EVI), J.N. | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0483 | CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX), ZNECITLIVĚNÝ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0484 | CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITRAMIN (OKTOGEN; HMX), ZNECITLIVĚNÝ | |||||
| 2 (E) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0485 | LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0486 | PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, VELMI NECITLIVÉ (PŘEDMĚTY EEI) | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0487 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0488 | MUNICE, CVIČNÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0489 | DINITROGLYKOLURIL (DINGU) | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0490 | OXYNITROTRIAZOL (ONTA) | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0491 | SLOŽE HNACÍ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0492 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0493 | TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0494 | NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, PERFORAČNÍ, pro ropné vrty, bez rozbušky | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0495 | POHONNÁ HMOTA, KAPALNÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0496 | OKTONAL | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0497 | POHONNÁ HMOTA, KAPALNÁ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0498 | POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | |||||
| 1 (C5000D) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0499 | POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0500 | ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | ||||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0501 | POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 0502 | RAKETY, s inertní hlavicí | 1 | 1.2C | 1 | LQ0 | E0 | P130 LP101 | PP67 L1 | MP22 | ||||
| 0503 | PLYNOVÉ GENERÁTORY AIRBAGŮ nebo MODULY AIRBAGŮ nebo NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | 1 | 1.4G | 1.4 | 235 289 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 | ||||
| 0504 | 1II-TETRAZOL | 1 | 1.1D | 1 | LQ0 | E0 | P112c | PP48 | MP20 | ||||
| 0505 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 1 | 1.4G | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0506 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0507 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 1 | 1.4S | 1.4 | LQ0 | E0 | P135 | MP23 MP24 | |||||
| 0508 | 1 -HYDROXYBENZOTRIAZOL, BEZVODÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 1 | 1.3C | 1 | LQ0 | E0 | P114b | PP48 PP50 | MP20 | ||||
| 1001 | ACETYLÉN, ROZPUŠTĚNÝ | 2 | 4F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1002 | VZDUCH, STLAČENÝ | 2 | 1A | 2.2 | 292 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1003 | VZDUCH, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3O | 2.2+5.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||
| 1005 | AMONIAK (ČPAVEK), BEZVODÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | 23 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1006 | ARGON, STLAČENÝ | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1008 | FLUORID BORITÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1009 | BROMTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13B1) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1010 | BUTADIENY, STABILIZOVANÉ nebo BUTADIENY, SMĚS S UHLOVODÍKY, STABILIZOVANÁ, které mají při 70 °C tenzi par nepřesahující 1,1 MPa (11 bar) a jejichž hustota při 50 °C není nižší než 0,525 kg/1 | 2 | 2F | 2.1 | 618 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1011 | BUTAN | 2 | 2F | 2.1 | 652 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1012 | BUTENY, SMĚS nebo 1-BUTEN nebo 2- BUTEN cis nebo 2-BUTEN trans | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1013 | OXID UHLIČITÝ | 2 | 2A | 2.2 | 584 653 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1016 | OXID UHELNATÝ, STLAČENÝ | 2 | 1TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1017 | CHLÓR | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | TP19 | |||
| 1018 | CHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 22) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0502 | RAKETY, s inertní hlavicí | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0503 | PLYNOVÉ GENERÁTORY AIRBAGŮ nebo MODULY AIRBAGŮ nebo NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | |||||
| 1 (B1000C) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0504 | 1II-TETRAZOL | |||||
| 2 (E) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0505 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | |||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0506 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | ||||||
| 4 (E) | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0507 | PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | ||||||
| 1 (C5000D) | V2 V3 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 0508 | 1 -HYDROXYBENZOTRIAZOL, BEZVODY, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | |||||
| PxBN(M) | TU17 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 | 239 | 1001 | ACETYLÉN, ROZPUŠTĚNÝ | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 | 20 | 1002 | VZDUCH, STLAČENÝ | |||
| RxBN | TU7 TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 1003 | VZDUCH, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBH(M) | TT8 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1005 | AMONIAK (ČPAVEK), BEZVODÝ | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1006 | ARGON, STLAČENÝ | |||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1008 | FLUORID BORITÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1009 | BROMTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13B1) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1010 | BUTADIENY, STABILIZOVANÉ nebo BUTADIENY, SMĚS S UHLOVODÍKY, STABILIZOVANÁ, které mají při 70 °C tenzi par nepřesahující 1,1 MPa (11 bar) a jejichž hustota při 50 °C není nižší než 0,525 kg/1 | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1011 | BUTAN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1012 | BUTENY, SMĚS nebo 1-BUTEN nebo 2-BUTEN cis nebo 2-BUTEN trans | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1013 | OXID UHLIČITÝ | |||
| CxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1016 | OXID UHELNATÝ, STLAČENÝ | ||
| P22DH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 1017 | CHLÓR | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1018 | CHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 22) | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1020 | CHLORPENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 115) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1021 | 1-CHLOR-1,2,2,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 124) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1022 | CHLORTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1023 | SVÍTIPLYN, STLAČENÝ | 2 | 1TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1026 | DIKYAN | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1027 | CYKLOPROPAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1028 | DICHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1029 | DICHLORFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 21) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1030 | 1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 152a) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1032 | DIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1033 | DIMETHYLETHER | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1035 | ETHAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1036 | ETHYLAMIN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1037 | CHLORETHAN (ETHYLCHLORID) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1038 | ETHYLEN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| 1039 | ETHYLMETHYLETHER | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1040 | ETHYLENOXID | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1040 | ETHYLENOXID S DUSÍKEM, až do nejvýše přípustného celkového tlaku 1 MPa (10 bar) při 50 °C | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | TP20 | |||
| 1041 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 9 %, ale nejvýše 87 % ethylenoxidu | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1043 | HNOJIVO V ROZTOKU s volným čpavkem | 2 | 4A | 2.2 | 642 | E1 | |||||||
| 1044 | PŘÍSTROJE HASICÍ se stlačeným nebo zkapalněným plynem | 2 | 6A | 2.2 | 225 594 | LQ0 | E0 | P003 | MP9 | ||||
| 1045 | FLUOR, STLAČENÝ | 2 | 1TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1046 | HELIUM, STLAČENÉ | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1020 | CHLORPENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 115) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1021 | 1-CHLOR-1,2,2,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 124) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1022 | CHLORTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13) | |||
| CxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1023 | SVÍTIPLYN, STLAČENÝ | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1026 | DIKYAN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1027 | CYKLOPROPAN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1028 | DICHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1029 | DICHLORFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 21) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1030 | 1,1 -DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 152a) | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1032 | DIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1033 | DIMETHYLETHER | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1035 | ETHAN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1036 | ETHYLAMIN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1037 | CHLORETHAN (ETHYLCHLORID) | ||
| RxBN | TU18 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1038 | ETHYLEN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1039 | ETHYLMETHYLETHER | ||
| FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1040 | ETHYLENOXID | ||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1040 | ETHYLENOXID S DUSÍKEM, až do nejvýše přípustného celkového tlaku 1 MPa (10 bar) při 50 °C | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1041 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 9 %, ale nejvýše 87 % ethylenoxidu | ||
| (E) | 1043 | HNOJIVO V ROZTOKU s volným čpavkem | ||||||||
| 3 (E) | CV9 | 1044 | PŘÍSTROJE HASICÍ se stlačeným nebo zkapalněným plynem | |||||||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 1045 | FLUOR, STLAČENÝ | ||||||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1046 | HELIUM, STLAČENÉ | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1048 | BROMOVODÍK, BEZVODÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1049 | VODÍK, STLAČENÝ | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1050 | CHLOROVODÍK, BEZVODÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1051 | KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, obsahující méně než 3 % vody | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 603 | LQ0 | E5 | P200 | MP2 | |||
| 1052 | FLUOROVODÍK, BEZVODÝ | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | P200 | MP2 | T10 | TP2 | |||
| 1053 | SIROVODÍK | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1055 | ISOBUTEN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1056 | KRYPTON, STLAČENÝ | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1057 | ZAPALOVAČE s hořlavým plynem nebo NÁDOBKY S NÁPLNÍ DO ZAPALOVAČŮ s hořlavým plynem | 2 | 6F | 2.1 | 201 654 | LQ0 | E0 | P002 | PP84 RR5 | MP9 | |||
| 1058 | PLYNY ZKAPALNĚNÉ, nehořlavé, překryté dusíkem, oxidem uhličitým nebo vzduchem | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1060 | METHYLACETYLEN A PROPADIEN, SMĚS, STABILIZOVANÁ (směs P1 nebo směs P2) | 2 | 2F | 2.1 | 581 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1061 | METHYLAMIN, BEZVODÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1062 | BROMMETHAN (METHYLBROMID), s nejvýše 2 % chlorpikrinu | 2 | 2T | 2.3 | 23 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1063 | CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R40) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1064 | METHANTHIOL (METHYLMERKAPTAN) | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1065 | NEON, STLAČENÝ | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1066 | DUSÍK, STLAČENÝ | 2 | 1A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1067 | OXID DUSIČITÝ | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | T50 | TP21 | |||
| 1069 | CHLORID NITROSYLU (NITROSYLCHLORID) | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1070 | OXID DUSNÝ (RAJSKÝ PLYN) | 2 | 2O | 2.2+5.1 | 584 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1048 | BROMOVODÍK, BEZVODÝ | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1049 | VODÍK, STLAČENÝ | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1050 | CHLOROVODÍK, BEZVODÝ | ||
| 0 (D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S10 S14 | 1051 | KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, obsahující méně než 3 % vody | ||||||
| D21DH(+) | TU14 TU34 TC1 TM3 TM5 TE21 | AT | 1 (C1D) | CV13 CV28 CV34 | S17 | 886 | 1052 | FLUOROVODÍK, BEZVODÝ | ||
| PxDH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1053 | SIROVODÍK | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1055 | ISOBUTEN | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1056 | KRYPTON, STLAČENÝ | |||
| 2 (D) | CV9 | S2 | 1057 | ZAPALOVAČE s hořlavým plynem nebo NÁDOBKY S NÁPLNÍ DO ZAPALOVAČŮ s hořlavým plynem | ||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1058 | PLYNY ZKAPALNĚNÉ, nehořlavé, překryté dusíkem, oxidem uhličitým nebo vzduchem | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1060 | METHYLACETYLEN A PROPADIEN, SMĚS, STABILIZOVANÁ (směs P1 nebo směs P2) | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1061 | METHYLAMIN, BEZVODÝ | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 1062 | BROMMETHAN (METHYLBROMID), s nejvýše 2 % chlorpikrinu | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1063 | CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 40) | ||
| PxDH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1064 | METHANTHIOL (METHYLMERKAPTAN) | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1065 | NEON, STLAČENÝ | |||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1066 | DUSÍK, STLAČENÝ | |||
| PxBH(M) | TU17 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 1067 | OXID DUSIČITÝ | ||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 1069 | CHLORID NITROSYLU (NITROSYLCHLORID) | ||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 25 | 1070 | OXID DUSNÝ (RAJSKÝ PLYN) | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | 0Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1071 | PLYN ROPNÝ, STLAČENÝ | 2 | 1TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1072 | KYSLÍK, STLAČENÝ | 2 | 1O | 2.2+5.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1073 | KYSLÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3O | 2.2+5.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||
| 1075 | PLYNY ROPNÉ, ZKAPALNĚNÉ | 2 | 2F | 2.1 | 274 583 639 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1076 | FOSGEN | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1077 | PROPEN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1078 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, J.N. (směs F1, směs F2 nebo směs F3) | 2 | 2A | 2.2 | 274 582 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1079 | OXID SIŘIČITÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | TP19 | |||
| 1080 | FLUORID SÍROVÝ | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1081 | TETRAFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1082 | CHLORTRIFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1083 | TRIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1085 | VINYLBROMID, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1086 | VINYLCHLORID, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1087 | VINYLMETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1088 | ACETAL | 3 | FI | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1089 | ACETALDEHYD | 3 | FI | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 TP7 | ||
| 1090 | ACETON | 3 | FI | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1091 | ACETONOVÉ OLEJE | 3 | FI | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | ||
| 1092 | AKROLEIN, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T22 | TP2 TP7 TP35 | ||
| 1093 | AKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1098 | ALLYLALKOHOL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 3.1.2 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| CxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1071 | PLYN ROPNÝ, STLAČENÝ | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 25 | 1072 | KYSLÍK, STLAČENÝ | |||
| RxBN | TU7 TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 1073 | KYSLÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1075 | PLYNY ROPNÉ, ZKAPALNĚNÉ | ||
| P22DH(M) | TU17 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1076 | FOSGEN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1077 | PROPEN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1078 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, J.N. (směs F1, směs F2 nebo směs F3) | |||
| PxDH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1079 | OXID SIŘIČITÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1080 | FLUORID SÍROVÝ | |||
| FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1081 | TETRAFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | ||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1082 | CHLORTRIFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1083 | TRIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1085 | VINYLBROMID, STABILIZOVANÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1086 | VINYLCHLORID, STABILIZOVANÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1087 | VINYLMETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1088 | ACETAL | ||||
| L4BN | TU8 | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1089 | ACETALDEHYD | |||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1090 | ACETON | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1091 | ACETONOVÉ OLEJE | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1092 | AKROLEIN, STABILIZOVANÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1093 | AKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1098 | ALLYLALKOHOL | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1099 | ALLYLBROMID | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1100 | ALLYLCHLORID | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1104 | AMYLACETÁTY (AMYL-ACETÁTY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1105 | PENTANOLY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1105 | PENTANOLY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1106 | AMYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1106 | AMYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1107 | AMYLCHLORID | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1108 | 1-PENTEN (n-AMYLEN) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1109 | AMYLFORMIÁTY (AMYL-FORMIÁTY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1110 | n-AMYLMETHYLKETON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1111 | AMYLMERKAPTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1112 | AMYLNITRÁT (AMYL-NITRÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1113 | AMYLNITRIT (AMYL-NITRIT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1114 | BENZEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1120 | BUTANOLY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1120 | BUTANOLY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1123 | BUTYLACETÁTY (BUTYL-ACETÁTY) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1123 | BUTYLACETÁTY (BUTYL-ACETÁTY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1125 | n-BUTYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1126 | 1-BROMBUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1099 | ALLYLBROMID | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1100 | ALLYLCHLORID | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1104 | AMYLACETÁTY (AMYL-ACETÁTY) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1105 | PENTANOLY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1105 | PENTANOLY | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1106 | AMYLAMIN | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 1106 | AMYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1107 | AMYLCHLORID | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1108 | 1-PENTEN (n-AMYLEN) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1109 | AMYLFORMIÁTY (AMYL-FORMIÁTY) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1110 | n-AMYLMETHYLKETON | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1111 | AMYLMERKAPTAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1112 | AMYLNITRÁT (AMYL-NITRÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1113 | AMYLNITRIT (AMYL-NITRIT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1114 | BENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1120 | BUTANOLY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1120 | BUTANOLY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1123 | BUTYLACETÁTY (BUTYL-ACETÁTY) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1123 | BUTYLACETÁTY (BUTYL-ACETÁTY) | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1125 | n-BUTYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1126 | 1-BROMBUTAN | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1127 | CHLORBUTANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1128 | n-BUTYLFORMIÁT (n-BUTYL-FORMIÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1129 | BUTYRALDEHYD | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1130 | OLEJ KAFROVÝ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1131 | SIROUHLÍK | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | PP31 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP7 | |
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | ||
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (tenze par při 50 °C nepřevyšuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1134 | CHLORBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1135 | ETHYLENCHLORHYDRIN | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1136 | OLEJE DEHTOVÉ, HOŘLAVÉ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1136 | OLEJE DEHTOVÉ, HOŘLAVÉ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1127 | CHLORBUTANY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1128 | n-BUTYLFORMIÁT (n-BUTYL-FORMIÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1129 | BUTYRALDEHYD | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1130 | OLEJ KAFROVÝ | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1131 | SIROUHLÍK | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (tenze par při 50 °C nepřevyšuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1133 | LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1134 | CHLORBENZEN | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1135 | ETHYLENCHLORHYDRIN | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1136 | OLEJE DEHTOVÉ, HOŘLAVÉ | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1136 | OLEJE DEHTOVÉ, HOŘLAVÉ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1143 | KROTONALDEHYD nebo KROTONALDEHYD, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 324 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | |
| 1144 | KROTONYLEN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1145 | CYKLOHEXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1146 | CYKLOPENTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1147 | DEKAHYDRONAFTALEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1148 | DIACETONALKOHOL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1148 | DIACETONALKOHOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.3.3 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1143 | KROTONALDEHYD nebo KROTONALDEHYD, STABILIZOVANÝ | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1144 | KROTONYLEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1145 | CYKLOHEXAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1146 | CYKLOPENTAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1147 | DEKAHYDRONAFTALEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1148 | DIACETONALKOHOL | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1148 | DIACETONALKOHOL | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1149 | DIBUTYLETHERY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1150 | 1,2-DICHLORETHYLEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1152 | DICHLORPENTANY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1153 | ETHYLENGLYKOLDIETHYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1153 | ETHYLENGLYKOLDIETHYLETHER | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1154 | DIETHYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1155 | DIETHYLETHER (ETHYLETHER) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1156 | DIETHYLKETON | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1157 | DIISOBUTYLKETON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1158 | DIISOPROPYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1159 | DIISOPROPYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1160 | DIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1161 | DIMETHYLKARBONÁT (DIMETHYL- KARBONÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1162 | DIMETHYLDICHLORSILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P010 | MP19 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1163 | DIMETHYLHYDRAZIN, ASYMETRICKÝ | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 1164 | DIMETHYLSULFID | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1165 | DIOXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1166 | DIOXOLAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1167 | DIVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ | 3 | F1 | III | 3 | 601 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1149 | DIBUTYLETHERY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1150 | 1,2-DICHLORETHYLEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1152 | DICHLORPENTANY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1153 | ETHYLENGLYKOLDIETHYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1153 | ETHYLENGLYKOLDIETHYLETHER | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1154 | DIETHYLAMIN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1155 | DIETHYLETHER (ETHYLETHER) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1156 | DIETHYLKETON | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1157 | DIISOBUTYLKETON | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1158 | DIISOPROPYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1159 | DIISOPROPYLETHER | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1160 | DIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1161 | DIMETHYLKARBONÁT (DIMETHYL- KARBONÁT) | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 1162 | DIMETHYLDICHLORSILAN | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1163 | DIMETHYLHYDRAZIN, ASYMETRICKÝ | ||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1164 | DIMETHYLSULFID | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1165 | DIOXAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1166 | DIOXOLAN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1167 | DIVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 5.2.2 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1170 | ETHANOL (ETHYLALKOHOL) nebo ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | 3 | F1 | II | 3 | 144 601 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1170 | ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | 3 | F1 | III | 3 | 144 601 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1171 | ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHER | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1172 | ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHE RACETÁT (ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHER-ACETÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1173 | ETHYLACETÁT (ETHYL-ACETÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1175 | ETHYLBENZEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1176 | TRIETHYLBORÁT (TRIETHYL-BORÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1177 | 2-ETHYLBUTYLACETÁT (2-ETHYLBUTYL-ACETÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1178 | 2-ETHYLBUTYRALDEHYD | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1179 | ETHYLBUTYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1180 | ETHYLBUTYRÁT (ETHYL-BUTYRÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1181 | ETHYLCHLORACETÁT (ETHYL- CHLORACETÁT) | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1182 | ETHYLCHLORFORMIÁT (ETHYL- CHLORFORMIÁT) | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1183 | ETHYLDICHLORSILAN | 4.3 | WFC | I | 4.3+3+8 | LQ0 | E0 | P401 | RR7 | MP2 | T14 | TP2 TP7 | |
| 1184 | ETHYLENDICHLORID | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4)(s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1169 | EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1170 | ETHANOL (ETHYLALKOHOL) nebo ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1170 | ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1171 | ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1172 | ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHERACETÁT (ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHER- ACETÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1173 | ETHYLACETÁT (ETHYL-ACETÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1175 | ETHYLBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1176 | TRIETHYLBORÁT (TRIETHYL-BORÁT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1177 | 2-ETHYLBUTYLACETÁT (2-ETHYLBUTYL- ACETÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1178 | 2-ETHYLBUTYRALDEHYD | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1179 | ETHYLBUTYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1180 | ETHYLBUTYRÁT (ETHYL-BUTYRÁT) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1181 | ETHYLCHLORACETÁT (ETHYL- CHLORACETÁT) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1182 | ETHYLCHLORFORMIÁT (ETHYL- CHLORFORMIÁT) | ||
| L10DH | TU14 TU23 TE21 TM2 TM3 | FL | 0 (B/E) | VI | CV23 | S2 S20 | X338 | 1183 | ETHYLDICHLORSILAN | |
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1184 | ETHYLENDICHLORID | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1185 | ETHYLENIMIN, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P601 | MP2 | T22 | TP2 | ||
| 1188 | ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETHER | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1189 | ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETH ERACETÁT (ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETH ER-ACETÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1190 | ETHYLFORMIÁT (ETHYL-FORMIÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1191 | OKTYLALDEHYDY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1192 | ETHYLLAKTÁT (ETHYL-LAKTÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1193 | ETHYLMETHYLKETON (METHYLETHYLKETON) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1194 | ETHYLNITRIT, ROZTOK (ETHYL- NITRIT, ROZTOK) | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1195 | ETHYLPROPIONÁT (ETHYL- PROPIONÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1196 | ETHYLTRICHLORSILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P010 | MP19 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 601 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ | 3 | F1 | III | 3 | 601 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 601 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1198 | FORMALDEHYD, ROZTOK, HOŘLAVÝ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1199 | FURALDEHYDY | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ0 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1201 | PŘIBOUDLINA | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L15CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1185 | ETHYLENIMIN, STABILIZOVANÝ | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1188 | ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1189 | ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETHERACE TÁT (ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETHER-ACETÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1190 | ETHYLFORMIÁT (ETHYL-FORMIÁT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1191 | OKTYLALDEHYDY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1192 | ETHYLLAKTÁT (ETHYL-LAKTÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1193 | ETHYLMETHYLKETON (METHYLETHYLKETON) | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1194 | ETHYLNITRIT, ROZTOK (ETHYL-NITRIT, ROZTOK) | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1195 | ETHYLPROPIONÁT (ETHYL-PROPIONÁT) | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 1196 | ETHYLTRICHLORSILAN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 1198 | FORMALDEHYD, ROZTOK, HOŘLAVÝ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1199 | FURALDEHYDY | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1201 | PŘIBOUDLINA | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1201 | PŘIBOUDLINA | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1202 | PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ, LEHKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 3 | F1 | III | 3 | 640K | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1202 | PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo NAFTA MOTOROVÁ, vyhovující normě EN 590:2004 nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ, LEHKÝ, s bodem vzplanutí, specifikovaným v normě EN 590:2004 | 3 | F1 | III | 3 | 640L | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1202 | PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ, LEHKÝ, s bodem vzplanutí více než 60 °C ale méně než 100 °C | 3 | F1 | III | 3 | 640M | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1203 | BENZÍN | 3 | F1 | II | 3 | 243 534 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | BB2 | MP19 | T4 | TP1 |
| 1204 | NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s nejvýše 1 % nitroglycerinu | 3 | D | II | 3 | 601 | LQ0 | E0 | P001 IBC02 | PP5 | MP2 | ||
| 1206 | HEPTANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1207 | HEXALDEHYD | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1208 | HEXANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé | 3 | F1 | I | 3 | 163 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 | |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 163 640C | LQ6 | E2 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 163 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé | 3 | F1 | III | 3 | 163 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 163 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1201 | PŘIBOUDLINA | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1202 | PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ, LEHKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | ||||
| LGBF | AT | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1202 | PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo NAFTA MOTOROVÁ, vyhovující normě EN 590:2004 nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ, LEHKÝ, s bodem vzplanutí, specifikovaným v normě EN 590:2004 | ||||
| LGBV | AT | 3 (D/E) | 30 | 1202 | PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ, LEHKÝ, s bodem vzplanutí více než 60 °C ale méně než 100 °C | |||||
| LGBF | TU9 | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1203 | BENZÍN nebo PALIVO PRO ZÁŽEHOVÉ MOTORY | |||
| 2 (B) | S2 S14 | 1204 | NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s nejvýše 1 % nitroglycerinu | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1206 | HEPTANY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1207 | HEXALDEHYD | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1208 | HEXANY | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším | 3 | F1 | III | 3 | 163 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 163 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1212 | ISOBUTANOL (ISOBUTYLALKOHOL) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1213 | ISOBUTYLACETÁT (ISOBUTYL- ACETÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1214 | ISOBUTYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1216 | ISOOKTENY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1218 | ISOPREN, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1219 | ISOPROPANOL (ISOPROPYLALKOHOL) | 3 | F1 | II | 3 | 601 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1220 | ISOPROPYLACETÁT (ISOPROPYL-ACETÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1221 | ISOPROPYLAMIN | 3 | FC | I | 3+8 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1222 | ISOPROPYLNITRÁT (ISOPROPYL-NITRÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | B7 | MP19 | |||
| 1223 | PETROLEJ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP2 | ||
| 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640C | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640D | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1228 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (směsi merkaptanů), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1228 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (směsi merkaptanů), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1212 | ISOBUTANOL (ISOBUTYLALKOHOL) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1213 | ISOBUTYLACETÁT (ISOBUTYL-ACETÁT) | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1214 | ISOBUTYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1216 | ISOOKTENY | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1218 | ISOPREN, STABILIZOVANÝ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1219 | ISOPROPANOL (ISOPROPYLALKOHOL) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1220 | ISOPROPYLACETÁT (ISOPROPYL-ACETÁT) | ||||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C/E) | S2 S20 | 338 | 1221 | ISOPROPYLAMIN | |||
| 2 (E) | S2 S20 | 1222 | ISOPROPYLNITRÁT (ISOPROPYL-NITRÁT) | |||||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1223 | PETROLEJ | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1228 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (směsi merkaptanů), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1228 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (směsi merkaptanů), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1229 | MESITYLOXID | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1230 | METHANOL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 279 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1231 | METHYLACETÁT (METHYL-ACETÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1233 | METHYLAMYLACETÁT (METHYLAMYL-ACETÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1234 | METHYLAL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1235 | METHYL AMIN, VODNÝ ROZTOK | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1237 | METHYLBUTYRÁT (METHYL- BUTYRÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1238 | METHYLCHLORFORMLÁT (METHYL- CHLORFORMIÁT) | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T22 | TP2 TP35 | ||
| 1239 | METHYLCHLORMETHYLETHER | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T22 | TP2 TP35 | ||
| 1242 | METHYLDICHLORSILAN | 4.3 | WFC | I | 4.3+3+8 | LQ0 | E0 | P401 | RR7 | MP2 | T14 | TP2 TP7 | |
| 1243 | METHYLFORMLÁT (METHYL- FORMIÁT) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1244 | METHYLHYDRAZIN | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T22 | TP2 TP35 | ||
| 1245 | METHYLISOBUTYLKETON | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1246 | METHYLISOPROPENYLKETON, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1247 | METHYLMETHAKRYLÁT, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ (METHYL-METHAKRYLÁT, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1248 | METHYLPROPIONÁT (METHYL- PROPIONÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1249 | METHYLPROPYLKETON | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1250 | METHYLTRICHLORSILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E0 | P010 | MP19 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1251 | METHYL VINYLKETON, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P601 | RR7 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 1259 | TETRAKARBONYL NIKLU | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P601 | MP2 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 4.3.5, 6.8.4 | 1.1.3.6 (8.6) | 1.1.3.6 (8.6) | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1229 | MESITYLOXID | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 1230 | METHANOL | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1231 | METHYLACETÁT (METHYL-ACETÁT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1233 | METHYLAMYLACETÁT (METHYLAMYL-ACETÁT) | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1234 | METHYLAL | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1235 | METHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1237 | METHYLBUTYRÁT (METHYL-BUTYRÁT) | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1238 | METHYLCHLORFORMLÁT (METHYL-CHLORFORMLÁT) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1239 | METHYLCHLORMETHYLETHER | ||
| L10DH | TU14 TU24 TE21 TM2 TM3 | FL | 0 (B/E) | VI | CV23 | S2 S20 | X338 | 1242 | METHYLDICHLORSILAN | |
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1243 | METHYLFORMIÁT (METHYL-FORMLÁT) | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1244 | METHYLHYDRAZIN | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1245 | METHYLISOBUTYLKETON | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1246 | METHYLISOPROPENYLKETON, STABILIZOVANÝ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1247 | METHYLMETHAKRYLÁT, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ (METHYL-METHAKRYLÁT, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1248 | METHYLPROPIONÁT (METHYL-PROPIONÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1249 | METHYLPROPYLKETON | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 1250 | METHYLTRICHLORSILAN | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 639 | 1251 | METHYLVINYLKETON, STABILIZOVANÝ | ||
| L15CH | TU14 TU15 TU31 TE19 TE21 TM3 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1259 | TETRAKARBONYL NIKLU | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1261 | NITROMETHAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 R001 | RR2 | MP19 | |||
| 1262 | OKTANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3 | F1 | I | 3 | 163 650 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | |
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 163 640C 650 | LQ6 | E2 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 TP28 |
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 163 640D 650 | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 TP28 |
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3 | F1 | III | 3 | 163 640E 650 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 TP29 |
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1. | 3 | F1 | III | 3 | 163 640F 650 | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 TP29 |
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1. | 3 | F1 | III | 3 | 163 640G 650 | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 TP29 |
| 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1. | 3 | F1 | III | 3 | 163 640H 650 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 TP29 |
| 1264 | PARALDEHYD | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1265 | PENTANY, kapalné | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1265 | PENTANY, kapalné | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T4 | TP1 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 2 (E) | S2 S20 | 1261 | NITROMETHAN | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1262 | OKTANY | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1. | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1. | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1263 | BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1. | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1264 | PARALDEHYD | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1265 | PENTANY, kapalné | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1265 | PENTANY, kapalné | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1267 | ROPA SUROVÁ | 3 | F1 | I | 3 | 649 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 | |
| 1267 | ROPA SUROVÁ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C 649 | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1267 | ROPA SUROVÁ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D 649 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1267 | ROPA SUROVÁ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. | 3 | F1 | I | 3 | 649 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 | |
| 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C 649 | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D 649 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 1272 | OLEJ BOROVÝ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1274 | n-PROPANOL (n-PROPYLALKOHOL) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1274 | n-PROPANOL (n-PROPYLALKOHOL) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1275 | PROPIONALDEHYD | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1276 | n-PROPYLACETÁT (n-PROPYL-ACETÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1267 | ROPA SUROVÁ | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1267 | ROPA SUROVÁ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1267 | ROPA SUROVÁ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1267 | ROPA SUROVÁ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1272 | OLEJ BOROVÝ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1274 | n-PROPANOL (n-PROPYLALKOHOL) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1274 | n-PROPANOL (n-PROPYLALKOHOL) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1275 | PROPIONALDEHYD | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1276 | n-PROPYLACETÁT (n-PROPYL-ACETÁT) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1277 | PROPYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1278 | 1-CHLORPROPAN (PROPYLCHLORID) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1279 | 1,2-DICHLORPROPAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1280 | PROPYLENOXID | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 TP7 | ||
| 1281 | PROPYLFORMIÁTY (PROPYL-FORMIÁTY) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1282 | PYRIDIN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | ||||
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1288 | OLEJ BŘIDLIČNÝ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1277 | PROPYLAMIN | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1278 | 1-CHLORPROPAN (PROPYLCHLORID) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1279 | 1,2-DICHLORPROPAN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1280 | PROPYLENOXID | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1281 | PROPYLFORMIÁTY (PROPYL-FORMIÁTY) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1282 | PYRIDIN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1287 | KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1288 | OLEJ BŘIDLIČNÝ | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1288 | OLEJ BŘIDLIČNÝ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1289 | METHYLÁT SODNÝ, ROZTOK v alkoholu | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 TP8 | ||
| 1289 | METHYLÁT SODNÝ, ROZTOK v alkoholu | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1292 | TETRAETHYLSILIKÁT (TETRAETHYL-SILIKÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1293 | TINKTURY, LÉKAŘSKÉ | 3 | F1 | II | 3 | 601 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1293 | TINKTURY, LÉKAŘSKÉ | 3 | F1 | III | 3 | 601 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1294 | TOLUEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1295 | TRICHLORSILAN | 4.3 | WFC | I | 4.3+3+8 | LQ0 | E0 | P401 | RR7 | MP2 | T14 | TP2 TP7 | |
| 1296 | TRIETHYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | 3 | FC | I | 3+8 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 | ||
| 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1298 | TRIMETHYLCHLORSILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P010 | MP19 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1299 | TERPENTÝN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1300 | BENZÍN LAKOVÝ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1300 | BENZÍN LAKOVÝ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1301 | VINYLACETÁT, STABILIZOVANÝ (VINYL-ACETÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1302 | VINYLETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 1303 | VINYLIDENCHLORID, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T12 | TP2 TP7 | ||
| 1304 | ISOBUTYLVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1305 | VINYL TRICHLORSILAN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E0 | P010 | MP9 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1288 | OLEJ BŘIDLIČNÝ | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1289 | METHYLÁT SODNÝ, ROZTOK v alkoholu | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 1289 | METHYLÁT SODNÝ, ROZTOK v alkoholu | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1292 | TETRAETHYLSILIKÁT (TETRAETHYL- SILIKÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1293 | TINKTURY, LÉKAŘSKÉ | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1293 | TINKTURY, LÉKAŘSKÉ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1294 | TOLUEN | ||||
| L10DH | TU14 TU25 TE21 TM2 TM3 | FL | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S2 S20 | X338 | 1295 | TRICHLORSILAN | |
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1296 | TRIETHYLAMIN | ||||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C/E) | S2 S20 | 338 | 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | |||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 1298 | TRIMETHYLCHLORSILAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1299 | TERPENTÝN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1300 | BENZÍN LAKOVÝ | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1300 | BENZÍN LAKOVÝ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1301 | VINYLACETÁT, STABILIZOVANÝ (VINYL- ACETÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1302 | VINYLETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1303 | VINYLIDENCHLORID, STABILIZOVANÝ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1304 | ISOBUTYLVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 1305 | VINYLTRICHLORSILAN | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 1307 | XYLENY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1307 | XYLENY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | PP33 | MP7 MP17 | |||
| 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ4 | E2 | P001 R001 | PP33 | MP19 | ||
| 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ4 | E2 | P001 R001 | PP33 | MP19 | ||
| 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 R001 | MP19 | ||||
| 1309 | HLINÍK, PRÁŠEK, POTAŽENÝ | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | PP38 B4 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1309 | HLINÍK, PRÁŠEK, POTAŽENÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP11 B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 1310 | PIKRÁT AMONNÝ, VLHČENÝ nejméně 10 %hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1312 | BORNEOL | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1313 | RESINÁT (abietát) VÁPENATÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1314 | RESINÁT (abietát) VÁPENATÝ, ROZTAVENÝ a ztuhlý | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC04 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1318 | RESINÁT (abietát) KOBALTNATÝ, SRAŽENÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1320 | DINITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 4.1 | DT | I | 4.1+6.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1321 | DINITROFENOLÁTY, VLHČENÉ nejméně 15 % hm. vody | 4.1 | DT | I | 4.1+6.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.44) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1307 | XYLENY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1307 | XYLENY | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1308 | ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 1309 | HLINÍK, PRÁŠEK, POTAŽENÝ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1309 | HLINÍK, PRÁŠEK, POTAŽENÝ | ||||
| 1 (B) | S14 | 1310 | PIKRÁT AMONNÝ, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1312 | BORNEOL | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 1313 | RESINÁT (abietát) VÁPENATÝ | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1314 | RESINÁT (abietát) VÁPENATÝ, ROZTAVENÝ a ztuhlý | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 1318 | RESINÁT (abietát) KOBALTNATÝ, SRAŽENÝ | |||
| 1 (B) | CV28 | S14 | 1320 | DINITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | ||||||
| 1 (B) | CV28 | S14 | 1321 | DINITROFENOLÁTY, VLHČENÉ nejméně 15 % hm. vody | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1322 | DINITRORESORCINOL, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1323 | FERROCER | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 249 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1324 | FILMY NA BÁZI NITROCELULÓZY, želatinované, kromě odpadů | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 R001 | PP1 5 | MP11 | |||
| 1325 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | F1 | II | 4.1 | 274 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1325 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1326 | HAFNIUM, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 586 | LQ8 | E2 | P410 IBC06 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1327 | Seno nebo sláma nebo plevy | 4.1 | F1 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 1328 | HEXAMETHYLENTETRAMIN | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1330 | RESINÁT (abietát) MANGANATÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 1331 | ZÁPALKY, “ZÁPALNÉ KDEKOLI“ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | E1 | P407 | PP27 | MP12 | ||
| 1332 | METALDEHYD | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1333 | CER, desky, ingoty, tyče | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | |||
| 1334 | NAFTALEN, SUROVÝ nebo NAFTALEN, RAFINOVANÝ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 501 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1336 | NITROGUANIDIN (PIKRIT), VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | ||||
| 1337 | NITROŠKROB, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | ||||
| 1338 | FOSFOR, AMORFNÍ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 1339 | TETRAFOSFORHEPTASULFID, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 602 | LQ8 | E2 | P410 IBC04 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1340 | SULFID FOSFOREČNÝ, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 4.3 | WF2 | II | 4.3+4.1 | 602 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1341 | TETRAFOSFORTRISULFID (FOSFORSESKVISULFID), neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 602 | LQ8 | E2 | P410 IBC04 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1343 | FOSFORTRISULFID, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 602 | LQ8 | E2 | P410 IBC04 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1344 | TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), VLHČENÝ(Á) nejméně 30 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1345 | KAUČUK (guma), ODPAD, mletý nebo KAUČUK (guma), ZBYTKY, práškovitý nebo granulovaný | 4.1 | F1 | II | 4.1 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1346 | KŘEMÍK, PRÁŠEK, AMORFNÍ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 32 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 |
| 1347 | PIKRÁT STŘÍBRNÝ, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP25 PP26 | MP2 | |||
| 1348 | DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 4.1 | DT | I | 4.1+6.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1349 | PIKRAMÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B) | S14 | 1322 | DINITRORESORCINOL, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | |||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 1323 | FERROCER | ||||
| 3 (E) | 1324 | FILMY NA BÁZI NITROCELULÓZY, želatinované, kromě odpadů | ||||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 1325 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1325 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 40 | 1326 | HAFNIUM, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | ||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1327 | Seno nebo sláma nebo plevy | ||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1328 | HEXAMETHYLENTETRAMIN | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 1330 | RESINÁT (abietát) MANGANATÝ | |||
| 4 (E) | 1331 | ZÁPALKY, “ZÁPALNÉ KDEKOLI“ | ||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1332 | METALDEHYD | ||||
| 2 (E) | V11 | 1333 | CER, desky, ingoty, tyče | |||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV2 | 40 | 1334 | NAFT ALEN, SUROVÝ nebo NAFTALEN, RAFINOVANÝ | ||||
| 1 (B) | S14 | 1336 | NITROGUANIDIN (PIKRIT), VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 1337 | NITROŠKROB, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1338 | FOSFOR, AMORFNÍ | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1339 | TETRAFOSFORHEPTASULFID, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | |||||
| SGAN | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 1340 | SULFID FOSFOREČNÝ, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | |||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1341 | TETRAFOSFORTRISULFID (FOSFORSESKVISULFID), neobsahující žlutý ani bílý fosfor | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1343 | FOSFORTRISULFID, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | |||||
| 1 (B) | S14 | 1344 | TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), VLHČENÝ(Á) nejméně 30 % hm. vody | |||||||
| SGAN | AT | 4 (E) | V11 | 40 | 1345 | KAUČUK (guma), ODPAD, mletý nebo KAUČUK (guma), ZBYTKY, práškovitý nebo granulovaný | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1346 | KŘEMÍK, PRÁŠEK, AMORFNÍ | ||||
| 1 (B) | S14 | 1347 | PIKRÁT STŘÍBRNÝ, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | CV28 | S14 | 1348 | DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | ||||||
| 1 (B) | S14 | 1349 | PIKRAMÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1350 | SÍRA | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 242 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1352 | TITAN, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 586 | LQ8 | E2 | P410 IBC06 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1353 | VLÁKNA nebo TKANINY, IMPREGNOVANÉ SLABĚ NITROVANOU CELULÓZOU, J.N. | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 274 502 | LQ9 | E1 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP11 | ||
| 1354 | TRINITROBENZEN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | ||||
| 1355 | KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, VLHČENÁ nejméně 30 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | ||||
| 1356 | TRINITROTOLUEN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | ||||
| 1357 | DUSIČNAN MOČOVINY, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | 227 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | |||
| 1358 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 586 | LQ8 | E2 | P410 IBC06 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 |
| 1360 | FOSFID VÁPENATÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1361 | UHLÍ nebo SAZE, živočišného nebo rostlinného původu | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | PP12 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1361 | UHLÍ nebo SAZE, živočišného nebo rostlinného původu | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP12 B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1362 | UHLÍ, AKTIVOVANÉ | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 646 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP11 B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1363 | KOPRA | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP20 B3 B6 | MP14 | |||
| 1364 | ODPADY BAVLNĚNÉ, OBSAHUJÍCÍ OLEJ | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP1 9 B3 B6 | MP14 | |||
| 1365 | BAVLNA, VLHKÁ | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP1 9 B3 B6 | MP14 | |||
| 1369 | p-NITROSODIMETHYLANILÍN | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1372 | Vlákna, živočišného nebo rostlinného původu, spálená, mokrá nebo vlhká | 4.2 | S2 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 1373 | VLÁKNA nebo TKANINY, ŽIVOČIŠNÉHO, ROSTLINÉHO NEBO SYNTETICKÉHO PŮVODU, J.N. impregnované olejem | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | E1 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1374 | MOUČKA RYBÍ (ODPAD RYBÍ), NESTABILIZOVANÁ (Ý) | 4.2 | S2 | II | 4.2 | 300 | LQ0 | E2 | P410 IBC08 | B4 | MP14 | T3 | TP33 |
| 1376 | OXID ŽELEZNATÝ, POUŽITÝ nebo OXID ŽELEZNATÝ, HOUBA, POUŽITÝ, z čištění koksárenského plynu | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 592 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 BK2 | TP33 |
| 1378 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, VLHČENÝ, s viditelným přebytkem kapaliny | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC01 | PP39 | MP14 | T3 | TP33 |
| 1379 | PAPÍR, OŠETŘENÝ NENASYCENÝMI OLEJI, neúplně vysušený (včetně uhlového papíru) | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P410 IBC08 R001 | B3 | MP14 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1350 | SÍRA | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 40 | 1352 | TITAN, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | ||||
| 3 (E) | 1353 | VLÁKNA nebo TKANINY, IMPREGNOVANÉ SLABĚ NITRO VANOU CELULÓZOU, J.N. | ||||||||
| 1 (B) | S14 | 1354 | TRINITROBENZEN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 1355 | KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, VLHČENÁ nejméně 30 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 1356 | TRINITROTOLUEN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 1357 | DUSIČNAN MOČOVINY, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 40 | 1358 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | ||||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 1360 | FOSFID VÁPENATÝ | |||||
| SGAN | TU11 | AT | 2 (D/E) | V1 V12 V13 | 40 | 1361 | UHLÍ, živočišného nebo rostlinného původu | |||
| SGAV | AT | 4 (E) | V1 V13 | VV4 | 40 | 1361 | UHLÍ, živočišného nebo rostlinného původu | |||
| SGAV | AT | 4 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1362 | UHLÍ, AKTIVOVANÉ | |||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1363 | KOPRA | |||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1364 | ODPADY BAVLNĚNÉ, OBSAHUJÍCÍ OLEJ | |||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1365 | BAVLNA, VLHKÁ | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 1369 | p-NITROSODIMETHYLANILÍN | ||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1372 | Vlákna, živočišného nebo rostlinného původu, spálená, mokrá nebo vlhká | ||||||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1373 | VLÁKNA nebo TKANINY, ŽIVOČIŠNÉHO, ROSTLINÉHO NEBO SYNTETICKÉHO PŮVODU, J.N. impregnované olejem | |||||
| AT | 2 (D/E) | V1 | 40 | 1374 | MOUČKA RYBÍ (ODPAD RYBÍ), NESTABILIZOVANÁ (Ý) | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1376 | OXID ŽELEZNATÝ, POUŽITÝ nebo OXID ŽELEZNATÝ, HOUBA, POUŽITÝ, z čištění koksárenského plynu | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | 40 | 1378 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, VLHČENÝ, s viditelným přebytkem kapaliny | ||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1379 | PAPÍR, OŠETŘENÝ NENASYCENÝMI OLEJI, neúplně vysušený (včetně uhlového papíru) | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1380 | PENTABORAN | 4.2 | ST3 | I | 4.2+6.1 | LQ0 | E0 | P601 | MP2 | ||||
| 1381 | FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, POD VODOU nebo V ROZTOKU | 4.2 | ST3 | I | 4.2+6.1 | 503 | LQ0 | E0 | P405 | MP2 | T9 | TP3 TP31 | |
| 1381 | FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, SUCHÝ | 4.2 | ST4 | I | 4.2+6.1 | 503 | LQ0 | E0 | P405 | MP2 | T9 | TP3 TP31 | |
| 1382 | SULFID DRASELNÝ, BEZVODÝ nebo SULFID DRASELNÝ, s méně než 30 % krystalové vody | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 504 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1383 | KOV PYROFORNÍ, J.N. nebo SLITINA PYROFORNÍ, J.N. | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | |
| 1384 | DITHIONIČITAN SODNÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1385 | SULFID SODNÝ, BEZVODÝ nebo SULFID SODNÝ, s méně než 30 % krystalové vody | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 504 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1386 | ZBYTKY PO LISOVÁNÍ OLEJOVÝCH SEMEN, s více než 1,5 % oleje a nejvýše 11 % vlhkosti | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP20 B3 B6 | MP14 | |||
| 1387 | Vlna odpadní, vlhká | 4.2 | S2 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 1389 | AMALGAM ALKALICKÝCH KOVŮ, KAPALNÝ | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 182 274 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | ||
| 1390 | AMIDY ALKALICKÝCH KOVŮ | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 182 274 505 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1391 | DISPERZE ALKALICKÝCH KOVŮ nebo DISPERZE KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, s bodem vzplanutí více než 60 °C | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 182 183 274 506 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | ||
| 1391 | DISPERZE ALKALICKÝCH KOVŮ nebo DISPERZE KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 4.3 | WF1 | I | 4.3+3 | 182 183 274 506 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | ||
| 1392 | AMALGAM KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, KAPALNÝ | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 183 274 506 | LQ0 | E0 | P402 | MP2 | |||
| 1393 | SLITINA KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 183 274 506 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1394 | KARBID HLINITÝ | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1395 | SLITINA PRÁŠKOVÁ KŘEMÍK / ŽELEZO/HLINÍK | 4.3 | WT2 | II | 4.3+6.1 | LQ11 | E2 | P410 IBC05 | PP40 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1396 | HLINÍK, PRÁŠEK, NEPOTAŽENÝ | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ12 | E2 | P410 IBC07 | PP40 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1396 | HLINÍK, PRÁŠEK, NEPOTAŽENÝ | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1397 | FOSFID HLINITÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | 507 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | |||
| 1398 | SILICID HLINÍKU PRÁŠKOVÝ, NEPOTAŽENÝ | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 37 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1400 | BARYUM | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1401 | VÁPNÍK | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 3.1.2 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L21DH | TU14 TC1 TE21 TM1 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV28 | S20 | 333 | 1380 | PENTABORAN | |
| L10DH(+) | TU14 TU16 TU21 TE3 TE21 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV28 | S20 | 46 | 1381 | FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, POD VODOU nebo VROZTOKU | |
| L10DH(+) | TU14 TU16 TU21 TE3 TE21 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV28 | S20 | 46 | 1381 | FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, SUCHÝ | |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 1382 | SULFID DRASELNÝ, BEZVODÝ nebo SULFID DRASELNÝ, s méně než 30 % krystalové vody | ||||
| AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 43 | 1383 | KOV PYROFORNÍ, J.N. nebo SLITINA PYROFORNÍ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 1384 | DITHIONIČITAN SODNÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 1385 | SULFID SODNÝ, BEZVODÝ nebo SULFID SODNÝ, s méně než 30 % krystalové vody | ||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1386 | ZBYTKY PO LISOVÁNÍ OLEJOVÝCH SEMEN, s více než 1,5 % oleje a nejvýše 11 % vlhkosti | |||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1387 | Vlna odpadní, vlhká | ||||||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 1389 | AMALGAM ALKALICKÝCH KOVŮ, KAPALNÝ | |
| SGAN | AT | 0 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1390 | AMIDY ALKALICKÝCH KOVŮ | |||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 1391 | DISPERZE ALKALICKÝCH KOVŮ nebo DISPERZE KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, s bodem vzplanutí více než 60 °C | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | FL | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S2 S20 | X323 | 1391 | DISPERZE ALKALICKÝCH KOVŮ nebo DISPERZE KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 1392 | AMALGAM KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, KAPALNÝ | |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1393 | SLITINA KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | VV5 | CV23 | 423 | 1394 | KARBID HLINITÝ | ||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 CV28 | 462 | 1395 | SLITINA PRÁŠKOVÁ KŘEMÍK / ŽELEZO / HLINÍK | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1396 | HLINÍK, PRÁŠEK, NEPOTAŽENÝ | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1396 | HLINÍK, PRÁŠEK, NEPOTAŽENÝ | ||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 1397 | FOSFID HLINITÝ | |||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1398 | SILICID HLINÍKU PRÁŠKOVÝ, NEPOTAŽENÝ | ||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1400 | BARYUM | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1401 | VÁPNÍK | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečností značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1402 | KARBID VÁPENATÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | ||
| 1402 | KARBID VÁPENATÝ | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1403 | KYANAMID VÁPENATÝ, s více než 0,1 % karbidu vápenatého | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 38 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1404 | HYDRID VÁPENATÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1405 | SILICID VÁPNÍKU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1405 | SILICID VÁPNÍKU | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1407 | CESIUM | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| 1408 | FERROSILICIUM, s nejméně 30 %, ale méně než 90 % křemíku | 4.3 | WT2 | III | 4.3+6.1 | 39 | LQ12 | E1 | P003 IBC08 R001 | PP20 B4 B6 | MP14 | T1 BK2 | TP33 |
| 1409 | HYDRIDY KOVU, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 274 508 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | |||
| 1409 | HYDRIDY KOVU, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 274 508 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1410 | TETRAHYDRIDOHLINITAN LITHNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1411 | TETRAHYDRIDOHLINITAN LITHNÝ, V ETHERU | 4.3 | WL1 | I | 4.3+3 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | |||
| 1413 | TETRAHYDRIDOBORITAN LITHNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1414 | HYDRID LITHNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1415 | LITHIUM | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| 1417 | SILICID LITHIA | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1418 | HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | 4.3 | WS | I | 4.3+4.2 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1418 | HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | 4.3 | WS | II | 4.3+4.2 | LQ11 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1418 | HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | 4.3 | WS | III | 4.3+4.2 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1419 | FOSFID HOŘEČNATO-HLINITÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1420 | SLITINY DRASLÍKU, KOVOVÉ, KAPALNÉ | 4.3 | W1 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P402 | MP2 | ||||
| 1421 | SLITINA ALKALICKÝCH KOVŮ, KAPALNÁ, J.N. | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 182 274 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | ||
| 1422 | SLITINY DRASLÍKU A SODÍKU, KAPALNÉ | 4.3 | W1 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P402 | MP2 | T9 | TP3 TP7 TP31 | ||
| 1423 | RUBIDIUM | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 1402 | KARBID VÁPENATÝ | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | VV5 | CV23 | 423 | 1402 | KARBID VÁPENATÝ | ||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 423 | 1403 | KYANAMID VÁPENATÝ, s více než 0,1 % karbidu vápenatého | |||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1404 | HYDRID VÁPENATÝ | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | VV7 | CV23 | 423 | 1405 | SILICID VÁPNÍKU | ||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 VV7 | CV23 | 423 | 1405 | SILICID VÁPNÍKU | ||
| L10CH(+) | TU2 TU14 TE5 TE21 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 1407 | CESIUM | |
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV1 | CV23 CV28 | 462 | 1408 | FERROSILICIUM, s nejméně 30 %, ale méně než 90 % křemíku | ||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1409 | HYDRIDY KOVU, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 1409 | HYDRIDY KOVU, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1410 | TETRAHYDRIDOHLINITAN LITHNÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S2 S20 | 1411 | TETRAHYDRIDOHLINITAN LITHNÝ, V ETHERU | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1413 | TETRAHYDRIDOBORITAN LITHNÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1414 | HYDRID LITHNÝ | |||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 1415 | LITHIUM | |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1417 | SILICID LITHIA | |||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1418 | HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 1418 | HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1418 | HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | ||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 1419 | FOSFID HOŘEČNATO-HLINITÝ | |||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 1420 | SLITINY DRASLÍKU, KOVOVÉ, KAPALNÉ | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 1421 | SLITINA ALKALICKÝCH KOVŮ, KAPALNÁ, J.N. | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 1422 | SLITINY DRASLÍKU A SODÍKU, KAPALNÉ | |
| L10CH(+) | TU2 TU14 TE5 TE21 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 1423 | RUBIDIUM | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1426 | TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1427 | HYDRID SODNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1428 | SODÍK | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | ||
| 1431 | METHYLÁT SODNÝ | 4.2 | SC4 | II | 4.2+8 | LQ0 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1432 | FOSFID SODNÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1433 | FOSFIDY CÍNU | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1435 | POPEL ZINKOVÝ | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1436 | ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | 4.3 | WS | I | 4.3+4.2 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1436 | ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | 4.3 | WS | II | 4.3+4.2 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | PP40 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 1436 | ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | 4.3 | WS | III | 4.3+4.2 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 1437 | HYDRID ZIRKONIA | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | E2 | P410 IBC04 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1438 | DUSIČNAN HLINITÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1439 | DICHROMAN AMONNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1442 | CHLORISTAN AMONNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 152 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1444 | PERSÍRAN AMONNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1445 | CHLOREČNAN BARNATÝ, TUHÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1446 | DUSIČNAN BARNATÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1447 | CHLORISTAN BARNATÝ, TUHÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1448 | MANGANISTAN BARNATÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1449 | PEROXID BARYA | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1450 | BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 604 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 |
| 1451 | DUSIČNAN ČESNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1452 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1453 | CHLORITAN VÁPENATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1454 | DUSIČNAN VÁPENATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 208 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1455 | CHLORISTAN VÁPENATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1426 | TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1427 | HYDRID SODNÝ | |||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 1428 | SODÍK | |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | 48 | 1431 | METHYLÁT SODNÝ | ||||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 1432 | FOSFID SODNÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 1433 | FOSFIDY CÍNU | |||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1435 | POPEL ZINKOVÝ | ||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 1436 | ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 1436 | ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 1436 | ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | ||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1437 | HYDRID ZIRKONIA | |||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1438 | DUSIČNAN HLINITÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1439 | DICHROMAN AMONNÝ | ||
| 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1442 | CHLORISTAN AMONNÝ | |||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1444 | PERSÍRAN AMONNÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 1445 | CHLOREČNAN BARNATÝ, TUHÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 1446 | DUSIČNAN BARNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | S23 | 56 | 1447 | CHLORISTAN BARNATÝ, TUHÝ | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 1448 | MANGANISTAN BARNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 1449 | PEROXID BARYA | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1450 | BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1451 | DUSIČNAN CESNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1452 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1453 | CHLORITAN VÁPENATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1454 | DUSIČNAN VÁPENATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1455 | CHLORISTAN VÁPENATÝ |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1456 | MANGANISTAN VÁPENATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1457 | PEROXID VÁPENATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1458 | CHLOREČNANY A BORITANY, SMĚS | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1458 | CHLOREČNANY A BORITANY, SMĚS | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1459 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, TUHÁ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1459 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, TUHÁ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1461 | CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 605 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1462 | CHLORITANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 509 606 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1463 | OXID CHROMOVÝ, BEZVODÝ | 5.1 | OTC | II | 5.1+6.1 +8 | 510 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 |
| 1465 | DUSIČNAN DIDYMIA | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1466 | DUSIČNAN ŽELEZITÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1467 | DUSIČNAN GUANIDINU | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1469 | DUSIČNAN OLOVNATÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1470 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, TUHÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1471 | CHLORNAN LITHNÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN LITHNÝ, SMĚS | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1472 | PEROXID LITHNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1473 | BROMIČNAN HOŘEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1474 | DUSIČNAN HOŘEČNATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 332 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1475 | CHLORISTAN HOŘEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1476 | PEROXID HOŘEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1477 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 511 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1477 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 511 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1479 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | 5.1 | O2 | I | 5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P503 IBC05 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1456 | MANGANISTAN VÁPENATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1457 | PEROXID VÁPENATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1458 | CHLOREČNANY A BOŘITANY, SMĚS | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1458 | CHLOREČNANY A BOŘITANY, SMĚS | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1459 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, TUHÁ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1459 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, TUHÁ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | 50 | 1461 | CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1462 | CHLORITANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 568 | 1463 | OXID CHROMOVÝ, BEZVODÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1465 | DUSIČNAN DIDYMIA | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1466 | DUSIČNAN ŽELEZITÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1467 | DUSIČNAN GUANIDINU | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 1469 | DUSIČNAN OLOVNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | S23 | 56 | 1470 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, TUHÝ | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1471 | CHLORNAN LITHNÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN LITHNÝ, SMĚS | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1472 | PEROXID LITHNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1473 | BROMIČNAN HOŘEČNATÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1474 | DUSIČNAN HOŘEČNATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1475 | CHLORISTAN HOŘEČNATÝ |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1476 | PEROXID HOŘEČNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1477 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1477 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| 1 (E) | V10 | CV24 | S20 | 1479 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1479 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 |
| 1479 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1481 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1481 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1482 | MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 608 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1482 | MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 608 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1483 | PEROXIDY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1483 | PEROXIDY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 1484 | BROMIČNAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1485 | CHLOREČNAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1486 | DUSIČNAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1487 | DUSIČNAN DRASELNÝ A DUSITAN SODNÝ, SMĚS | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 607 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1488 | DUSITAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1489 | CHLORISTAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1490 | MANGANISTAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1491 | PEROXID DRASELNÝ | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | E0 | P503 IBC06 | MP2 | ||||
| 1492 | PERSÍRAN DRASELNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1493 | DUSIČNAN STŘÍBRNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1494 | BROMIČNAN SODNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1495 | CHLOREČNAN SODNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1496 | CHLORITAN SODNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1498 | DUSIČNAN SODNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1479 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 1479 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1481 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1481 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1482 | MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 1482 | MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1483 | PEROXIDY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 1483 | PEROXIDY, ANORGANICKÉ, J.N. | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1484 | BROMIČNAN DRASELNÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1485 | CHLOREČNAN DRASELNÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1486 | DUSIČNAN DRASELNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1487 | DUSIČNAN DRASELNÝ A DUSITAN SODNÝ, SMĚS | |
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1488 | DUSITAN DRASELNÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1489 | CHLORISTAN DRASELNÝ |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1490 | MANGANISTAN DRASELNÝ | ||
| 1 (E) | V10 V12 | CV24 | S20 | 1491 | PEROXID DRASELNÝ | |||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1492 | PERSÍRAN DRASELNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1493 | DUSIČNAN STŘÍBRNÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1494 | BROMIČNAN SODNÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1495 | CHLOREČNAN SODNÝ | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1496 | CHLORITAN SODNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1498 | DUSIČNAN SODNÝ | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1499 | DUSIČNAN SODNÝ A DUSIČNAN DRASELNÝ, SMĚS | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 1500 | DUSITAN SODNÝ | 5.1 | OT2 | III | 5.1+6.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1502 | CHLORISTAN SODNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1503 | MANGANISTAN SODNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1504 | PEROXID SODNÝ | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | E0 | P503 IBC05 | MP2 | ||||
| 1505 | PERSÍRAN SODNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1506 | CHLOREČNAN STRONTNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1507 | DUSIČNAN STRONTNATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1508 | CHLORISTAN STRONTNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1509 | PEROXID STRONTNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1510 | TETRANITROMETHAN | 5.1 | OT1 | I | 5.1+6.1 | 609 | LQ0 | E0 | P602 | MP2 | |||
| 1511 | SLOUČENINA MOČOVINY, S PEROXIDEM VODÍKU | 5.1 | OC2 | III | 5.1+8 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1512 | DUSITAN ZINEČNATOAMONNÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1513 | CHLOREČNAN ZINEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 1514 | DUSIČNAN ZINEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1515 | MANGANISTAN ZINEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1516 | PEROXID ZINEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 1517 | PIKRAMÁT ZIRKONIČITÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 1541 | ACETONKYANHYDRIN, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TI | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1545 | ALLYLISOTHIOKYANÁT, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1546 | ARSENIČNAN AMONNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1499 | DUSIČNAN SODNÝ A DUSIČNAN DRASELNÝ, SMĚS | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 1500 | DUSITAN SODNÝ | |||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1502 | CHLORISTAN SODNÝ |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1503 | MANGANISTAN SODNÝ | ||
| 1 (E) | V10 | CV24 | S20 | 1504 | PEROXID SODNÝ | |||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1505 | PERSÍRAN SODNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1506 | CHLOREČNAN STRONTNATÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 1507 | DUSIČNAN STRONTNATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1508 | CHLORISTAN STRONTNATÝ |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1509 | PEROXID STRONTNATÝ | ||
| L4BN | TU3 TU28 | AT | 1 (B/E) | V5 | CV24 CV28 | S20 | 559 | 1510 | TETRANITROMETHAN | |
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 58 | 1511 | SLOUČENINA MOČOVINY, S PEROXIDEM VODÍKU | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1512 | DUSITAN ZINEČNATOAMONNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 1513 | CHLOREČNAN ZINEČNATÝ | |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 1514 | DUSIČNAN ZINEČNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1515 | MANGANISTAN ZINEČNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 50 | 1516 | PEROXID ZINEČNATÝ | ||
| 1 (B) | S14 | 1517 | PIKRAMÁT ZIRKONIČITÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 669 | 1541 | ACETONKYANHYDRIN, STABILIZOVANÝ | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1544 | ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | |
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 639 | 1545 | ALLYLISOTHIOKYANÁT, STABILIZOVANÝ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1546 | ARSENIČNAN AMONNÝ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1547 | ANILÍN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1548 | HYDROCHLORID ANILÍNU | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | TI | TP33 | |
| 1549 | SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 45 274 512 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1550 | LAKTÁT ANTIMONIČNÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1551 | VINAN ANTIMONYLODRASELNÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1553 | KYSELINA ARSENIČNÁ, KAPALNÁ | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP7 | ||
| 1554 | KYSELINA ARSENIČNÁ, TUHÁ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1555 | BROMID ARSENITÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1558 | ARSEN | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1559 | OXID ARSENIČNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1560 | CHLORID ARSENITÝ | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1561 | OXID ARSENITÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1562 | ARSEN, PRACH | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1547 | ANILÍN | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1548 | HYDROCHLORID ANILÍNU | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1549 | SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1550 | LAKTÁT ANTIMONIČNÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1551 | VINAN ANTIMONYLODRASELNÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1553 | KYSELINA ARSENIČNÁ, KAPALNÁ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1554 | KYSELINA ARSENIČNÁ, TUHÁ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1555 | BROMID ARSENITÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1556 | SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1557 | SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1558 | ARSEN | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1559 | OXID ARSENIČNÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1560 | CHLORID ARSENITÝ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1561 | OXID ARSENITÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1562 | ARSEN, PRACH | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1564 | SLOUČENINA BARYA, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 177 274 513 587 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1564 | SLOUČENINA BARYA, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 177 274 513 587 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1565 | KYANID BARNATÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1566 | SLOUČENINA BERYLLIA, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 514 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1566 | SLOUČENINA BERYLLIA, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 514 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1567 | BERYLLIUM, PRÁŠEK | 6.1 | TF3 | II | 6.1+4.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1569 | BROMACETON | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P602 | MP15 | T20 | TP2 | ||
| 1570 | BRUCIN | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1571 | AZID BARNATÝ, VLHČENÝ nejméně 50 % hm. vody | 4.1 | DT | I | 4.1+6.1 | 568 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | |||
| 1572 | KYSELINA KAKODYLOVÁ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1573 | ARSENIČNAN VÁPENATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1574 | ARSENIČNAN VÁPENATÝ A ARSENITAN VÁPENATÝ, SMĚS, TUHÁ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1575 | KYANID VÁPENATÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1577 | CHLORDINITROBENZENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1578 | CHLORNITROBENZENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1579 | HYDROCHLORID 4-CHLOR-o-TOLUIDINU, TUHÝ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1580 | CHLORPIKRIN | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1581 | CHLORPIKRIN A METHYLBROMID, SMĚS, s více než 2 % chlorpikrinu | 2 | 2T | 2.3 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1582 | CHLORPIKRIN A METHYLCHLORID, SMĚS | 2 | 2T | 2.3 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 315 515 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | |||
| 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 515 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1564 | SLOUČENINA BARYA, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1564 | SLOUČENINA BARYA, J.N. | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1565 | KYANID BARNATÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1566 | SLOUČENINA BERYLLIA, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1566 | SLOUČENINA BERYLLIA, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 64 | 1567 | BERYLLIUM, PRÁŠEK | |
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1569 | BROMACETON | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1570 | BRUCIN | |
| 1 (B) | CV28 | S14 | 1571 | AZID BARNATÝ, VLHČENÝ nejméně 50 % hm. vody | ||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1572 | KYSELINA KAKODYLOVÁ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1573 | ARSENIČNAN VÁPENATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1574 | ARSENIČNAN VÁPENATÝ A ARSENITAN VÁPENATÝ, SMĚS, TUHÁ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1575 | KYANID VÁPENATÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1577 | CHLORDINITROBENZENY, KAPALNÉ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1578 | CHLORNITROBENZENY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1579 | HYDROCHLORID 4-CHLOR-o-TOLUIDINU, TUHÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1580 | CHLORPIKRIN | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 1581 | CHLORPIKRIN A METHYLBROMID, SMĚS, s více než 2 % chlorpikrinu | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 1582 | CHLORPIKRIN A METHYLCHLORID, SMĚS | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 515 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 1585 | ACETOARSENITAN MĚĎNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1586 | ARSENITAN MĚĎNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1587 | KYANID MĚĎNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1588 | KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 47 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1588 | KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 47 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1588 | KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 47 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1589 | CHLORKYAN, STABILIZOVANÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1590 | DICHLORANILÍNY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1591 | o-DICHLORBENZEN (1,2-dichlorbenzen) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1593 | DICHLORMETHAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 516 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | B8 | MP19 | T7 | TP2 |
| 1594 | DIETHYLSULFÁT (DIETHYL-SULFÁT) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1595 | DIMETHYL SULFÁT (DIMETHYL- SULFÁT) | 6.1 | TC1 | I | 6.1+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 1596 | DINITROANILÍNY | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1597 | DINITROBENZENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1597 | DINITROBENZENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1598 | DINITRO-o-KRESOL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1599 | DINITROFENOL, ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1599 | DINITROFENOL, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1600 | DINITROTOLUENY, ROZTAVENÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ0 | E0 | T7 | TP3 | ||||
| 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1583 | CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1585 | ACETOARSENITAN MĚĎNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1586 | ARSENITAN MĚĎNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1587 | KYANID MĚĎNÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1588 | KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1588 | KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1588 | KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | |
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 1589 | CHLORKYAN, STABILIZOVANÝ | ||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1590 | DICHLORANILÍNY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1591 | o-DICHLORBENZEN (1,2-dichlorbenzen) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1593 | DICHLORMETHAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1594 | DIETHYLSULFÁT (DIETHYL-SULFÁT) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 1595 | DIMETHYLSULFÁT (DIMETHYL-SULFÁT) | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1596 | DINITROANILÍNY | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1597 | DTNTTROBENZENY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1597 | DINITROBENZENY, KAPALNÉ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1598 | DINITRO-o-KRESOL | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1599 | DINITROFENOL, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1599 | DINITROFENOL, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 0 (D/E) | CV13 | S9 S19 | 60 | 1600 | DINITROTOLUENY, ROZTAVENÉ | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 1603 | ETHYLBROMACETÁT (ETHYL-BROMACETÁT) | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1604 | ETHYLENDIAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1605 | ETHYLENDIBROMID | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1606 | ARSENIČNAN ŽELEZITÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1607 | ARSENITAN ŽELEZITÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1608 | ARSENIČNAN ŽELEZNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1611 | HEXAETHYLTETRAFOSFÁT (HEXAETHYL-TETRAFOSFÁT) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1612 | HEXAETHYLTETRAFOSFÁT A STLAČENÝ PLYN, SMĚS (HEXAETHYLTETRAFOSFÁT A STLAČENÝ PLYN, SMĚS) | 2 | 1T | 2.3 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1613 | KYSELINA KYANOVODÍKOVÁ, VODNÝ ROZTOK (KYANOVODÍK, VODNÝ ROZTOK), obsahující nejvýše 20 % kyanovodíku | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 48 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 1614 | KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, obsahující méně než 3 % vody a nasáklý v porézní inertní hmotě | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 603 | LQ0 | E5 | P099 P601 | RR10 | MP2 | ||
| 1616 | OCTAN OLOVNATÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1617 | ARSENIČNANY OLOVA | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1618 | ARSENITANY OLOVA | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1620 | KYANID OLOVNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1621 | LONDON PURPLE | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1622 | ARSENIČNAN HOŘEČNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 9.1.1.2 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1601 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1603 | ETHYLBROMACETÁT (ETHYL-BROMACETÁT) | ||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 1604 | ETHYLENDIAMIN | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1605 | ETHYLENDIBROMID | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1606 | ARSENIČNAN ŽELEZITÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1607 | ARSENITAN ŽELEZITÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1608 | ARSENIČNAN ŽELEZNATÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1611 | HEXAETHYLTETRAFOSFÁT (HEXAETHYL-TETRAFOSFÁT) | ||
| CxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 1612 | HEXAETHYLTETRAFOSFÁT A STLAČENÝ PLYN, SMĚS (HEXAETHYL-TETRAFOSFÁT A STLAČENÝ PLYN, SMĚS) | ||
| L15DH(+) | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 0 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1613 | KYSELINA KYANOVODÍKOVÁ, VODNÝ ROZTOK (KYANOVODÍK, VODNÝ ROZTOK), obsahující nejvýše 20 % kyanovodíku | ||
| 0 (D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S10 S14 | 1614 | KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, obsahující méně než 3 % vody a nasáklý v porézní inertní hmotě | ||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1616 | OCTAN OLOVNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1617 | ARSENIČNANY OLOVA | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1618 | ARSENITANY OLOVA | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1620 | KYANID OLOVNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1621 | LONDON PURPLE | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1622 | ARSENIČNAN HOŘEČNATÝ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1623 | ARSENIČNAN RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1624 | CHLORID RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1625 | DUSIČNAN RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1626 | KYANID DRASELNO-RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1627 | DUSIČNAN RTUŤNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1629 | OCTAN RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1630 | CHLORID RTUŤNAT O-AMONNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1631 | BENZOÁT RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1634 | BROMIDY RTUTI | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1636 | KYANID RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1637 | GLUKONÁT RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1638 | JODID RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1639 | NUKLEÁT RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1640 | OLEÁT RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1641 | OXID RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1642 | OXID-DIKYANID DIRTUŤNATÝ, FLEGMATIZOVANÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1643 | JODID DRASELNO-RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1644 | SALICYLÁT RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1645 | SÍRAN RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1646 | THIOKYANÁT RTUŤNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1647 | METHYLBROMID A ETHYLENDIBROMID, SMĚS, KAPALNÁ | 6.1 | TI | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 1648 | ACETONITRIL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1623 | ARSENIČNAN RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1624 | CHLORID RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1625 | DUSIČNAN RTUŤNATÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1626 | KYANID DRASELNO-RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1627 | DUSIČNAN RTUŤNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1629 | OCTAN RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1630 | CHLORID RTUŤNAT O-AMONNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1631 | BENZOÁT RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1634 | BROMIDY RTUTI | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1636 | KYANID RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1637 | GLUKONÁT RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1638 | JODID RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1639 | NUKLEÁT RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1640 | OLEÁT RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1641 | OXID RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1642 | OXID-DIKYANID DIRTUŤNATÝ, FLEGMATIZOVANÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1643 | JODID DRASELNO-RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1644 | SALICYLÁT RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1645 | SÍRAN RTUŤNATÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1646 | THIOKYANÁT RTUŤNATÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1647 | METHYLBROMID A ETHYLENDIBROMID, SMĚS, KAPALNÁ | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1648 | ACETONITRIL | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1649 | ANTIDETONAČNÍ SMĚS PRO MOTOROVÉ PALIVO, s bodem vzplanutí více než 60 °C | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1649 | ANTIDETONAČNÍ SMĚS PRO MOTOROVÉ PALIVO, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1650 | 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1651 | NAFTYLTHIOMOČOVINA | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1652 | NAFTYLMOČOVINA | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1653 | KYANID NIKELNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1654 | NIKOTIN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | ||||
| 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1656 | HYDROCHLORID NIKOTINU, KAPALNÝ nebo ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 43 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1656 | HYDROCHLORID NIKOTINU, KAPALNÝ nebo ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 43 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 1657 | SALICYLÁT NIKOTINU | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1658 | SÍRAN NIKOTINU, ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1658 | SÍRAN NIKOTINU, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1659 | VINANNIKOTINU | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1660 | OXID DUSNATÝ, STLAČENÝ | 2 | 1TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1661 | NITROANILÍNY (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1662 | NITROBENZEN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1663 | NITROFENOLY (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1664 | NITROTOLUENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1665 | NITROXYLENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 TT6 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1649 | ANTIDETONAČNÍ SMĚS PRO MOTOROVÉ PALIVO, s bodem vzplanutí více než 60 °C | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 TT6 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1649 | ANTIDETONAČNÍ SMĚS PRO MOTOROVÉ PALIVO, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1650 | 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), TUHÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1651 | NAFTYLTHIOMOČOVINA | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1652 | NAFTYLMOČOVINA | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1653 | KYANID NIKELNATÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1654 | NIKOTIN | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1655 | SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1656 | HYDROCHLORID NIKOTINU, KAPALNÝ nebo ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1656 | HYDROCHLORID NIKOTINU, KAPALNÝ nebo ROZTOK | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1657 | SALICYLÁT NIKOTINU | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1658 | SÍRAN NIKOTINU, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1658 | SÍRAN NIKOTINU, ROZTOK | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1659 | VINAN NIKOTINU | |
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 1660 | OXID DUSNATÝ, STLAČENÝ | ||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1661 | NITROANILÍNY (o-, m-, p-) | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1662 | NITROBENZEN | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1663 | NITROFENOLY (o-, m-, p-) | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1664 | NITROTOLUENY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1665 | NITROXYLENY, KAPALNÉ | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1669 | PENTACHLORETHAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1670 | PERCHLORMETHYLMERKAPTAN | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1671 | FENOL, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1672 | FENYLKARBYLAMINCHLORID | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1673 | FENYLENDIAMINY (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1674 | FENYLMERKURIACETÁT | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1677 | ARSENIČNAN DRASELNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1678 | ARSENITAN DRASELNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1679 | DIKYANOMĚĎNAN DRASELNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1680 | KYANID DRASELNÝ, TUHÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1683 | ARSENITAN STŘÍBRNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1684 | KYANID STŘÍBRNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1685 | ARSENIČNAN SODNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1686 | ARSENITAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 43 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1686 | ARSENITAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 43 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | |
| 1687 | AZID SODNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | |||
| 1688 | KAKODYLÁT SODNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1689 | KYANID SODNÝ, TUHÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1690 | FLUORID SODNÝ, TUHÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1691 | ARSENITAN STRONTNATÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1692 | STRYCHNIN nebo SOLI STRYCHNINU | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1669 | PENTACHLORETHAN | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1670 | PERCHLORMETHYLMERKAPTAN | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1671 | FENOL, TUHÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1672 | FENYLKARBYLAMINCHLORID | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1673 | FENYLENDIAMINY (o-, m-, p-) | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1674 | FENYLMERKURIACETÁT | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1677 | ARSENIČNAN DRASELNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1678 | ARSENITAN DRASELNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1679 | DIKYANOMĚĎNAN DRASELNÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1680 | KYANID DRASELNÝ, TUHÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1683 | ARSENITAN STŘÍBRNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1684 | KYANID STŘÍBRNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1685 | ARSENIČNAN SODNÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1686 | ARSENITAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1686 | ARSENITAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | ||
| 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 1687 | AZID SODNÝ | |||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1688 | KAKODYLÁT SODNÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1689 | KYANID SODNÝ, TUHÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1690 | FLUORID SODNÝ, TUHÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1691 | ARSENITAN STRONTNATÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1692 | STRYCHNIN nebo SOLI STRYCHNINU | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1693 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 1693 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1694 | BROMBENZYLKYANID, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 138 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 1695 | CHLORACETON, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 1697 | CHLORACETOFENON, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1698 | DIFENYLAMINOCHLORARSIN | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1699 | DIFENYLCHLORARSIN, KAPALNÝ | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | ||||
| 1700 | SVÍCE SLZOTVORNÉ | 6.1 | TF3 | II | 6.1+4.1 | LQ18 | E0 | P600 | |||||
| 1701 | XYLYLBROMID, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1702 | 1,1,2,2-TETRACHLORETHAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1704 | TETRAETHYLPENTAOXODITHIODIFO SFÁT (TETRAETHYL- PENTAOXODITEUODIFOSFÁT) | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P001 IBC02 | MP10 | T7 | TP2 | |
| 1707 | SLOUČENINY THALLIA, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1708 | TOLUIDINY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1709 | 2,4-TOLUYLENDIAMIN, TUHÝ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1710 | TRICHLORETHYLEN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1711 | XYLIDINY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1712 | ARSENIČNAN ZINEČNATÝ nebo ARSENITAN ZINEČNATÝ nebo ARSENIČNAN ZINEČNATÝ A ARSENITAN ZINEČNATÝ, SMĚS | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1713 | KYANID ZINEČNATÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1714 | FOSFID ZINEČNATÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1715 | ACETANHYDRID | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1716 | ACETYLBROMID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1717 | ACETYLCHLORID | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T8 | TP2 | ||
| 1718 | BUTYLFOSFÁT (BUTYL-FOSFÁT) | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1693 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1693 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1694 | BROMBENZYLKYANID, KAPALNÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1695 | CHLORACETON, STABILIZOVANÝ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1697 | CHLORACETOFENON, TUHÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1698 | DIFENYLAMFNOCHLORARSIN | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1699 | DIFENYLCHLORARSIN, KAPALNÝ | ||
| 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 1700 | SVÍCE SLZOTVORNÉ | ||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1701 | XYLYLBROMID, KAPALNÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1702 | 1,1,2,2-TETRACHLORETHAN | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1704 | TETRAETHYLPENTAOXODITHIODIFOSFÁT (TETRAETHYL- PENTAOXODITHIODIFOSFÁT) | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1707 | SLOUČENINY THALLIA, J.N. | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1708 | TOLUIDINY, KAPALNÉ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1709 | 2,4-TOLUYLENDIAMIN, TUHÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1710 | TRICHLORETHYLEN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1711 | XYLIDINY, KAPALNÉ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1712 | ARSENIČNAN ZINEČNATÝ nebo ARSENITAN ZINEČNATÝ nebo ARSENIČNAN ZINEČNATÝ A ARSENITAN ZINEČNATÝ, SMĚS | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1713 | KYANID ZINEČNATÝ | |
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S14 | 1714 | FOSFID ZINEČNATÝ | |||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 1715 | ACETANHYDRID | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1716 | ACETYLBROMID | |||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 1717 | ACETYLCHLORID | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1718 | BUTYLFOSFÁT (BUTYL-FOSFÁT) | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1719 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 8 | C5 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1719 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 8 | C5 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1722 | ALLYLCHLORFORMIÁT (ALLYL- CHLORFORMIÁT) (allyl-chlorkarbonát) | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1723 | ALLYLJODID | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1724 | ALLYLTRICHLORSILAN, STABILIZOVANÝ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1725 | BROMID HLINITÝ, BEZVODÝ | 8 | C2 | II | 8 | 588 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1726 | CHLORID HLINITÝ, BEZVODÝ | 8 | C2 | II | 8 | 588 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1727 | HYDROGENFLUORID AMONNÝ, TUHÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1728 | AMYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1729 | ANISOYLCHLORID | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1730 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, KAPALNÝ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1731 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, ROZTOK | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1731 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1732 | FLUORID ANTIMONIČNÝ | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1733 | CHLORID ANTIMONITÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1736 | BENZOYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1737 | BENZYLBROMID | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1738 | BENZYLCHLORID | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1739 | BENZYLCHLORFORMIÁT (BENZYL- CHLORFORMIÁT) (benzyl-chlorkarbonát) | 8 | C9 | I | 8 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 1740 | HYDROGENFLUORIDY, TUHÉ, J.N. | 8 | C2 | II | 8 | 274 517 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1740 | HYDROGENFLUORIDY, TUHÉ, J.N. | 8 | C2 | III | 8 | 274 517 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | TI | TP33 |
| 1741 | CHLORID BORITÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1742 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA OCTOVÁ, KOMPLEX, KAPALNÝ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1743 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA PROPIONOVÁ, KOMPLEX, KAPALNÝ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.3.3 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1719 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1719 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 668 | 1722 | ALLYLCHLORLORMIÁT (ALLYL-CHLORFORMIÁT) (allyl-chlorkarbonát) | ||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1723 | ALLYLJODID | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | X839 | 1724 | ALLYLTRICHLORSILAN, STABILIZOVANÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1725 | BROMID HLINITÝ, BEZVODÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1726 | CHLORID HLINITÝ, BEZVODÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1727 | HYDROGENFLUORID AMONNÝ, TUHÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1728 | AMYLTRICHLORSILAN | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1729 | ANISOYLCHLORID | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1730 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, KAPALNÝ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1731 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1731 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1732 | FLUORID ANTIMONIČNÝ | ||||
| L4BN SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1733 | CHLORID ANTIMONITÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1736 | BENZOYLCHLORID | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1737 | BENZYLBROMID | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1738 | BENZYLCHLORID | ||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1739 | BENZYLCHLORFORMIÁT (BENZYL-CHLORFORMIÁT) (benzyl-chlorkarbonát) | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1740 | HYDROGENFLUORIDY, TUHÉ, J.N. | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 1740 | HYDROGENFLUORIDY, TUHÉ, J.N. | ||||
| AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1741 | CHLORID BORITÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1742 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA OCTOVÁ, KOMPLEX, KAPALNÝ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1743 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA PROPIONOVÁ, KOMPLEX, KAPALNÝ | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1744 | BROM nebo BROM, ROZTOK | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | E0 | P804 | MP2 | T22 | TP2 TP10 | ||
| 1745 | FLUORID BROMIČNÝ | 5.1 | OTC | I | 5.1+6.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP2 | T22 | TP2 | ||
| 1746 | FLUORID BROMITÝ | 5.1 | OTC | I | 5.1+6.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP2 | T22 | TP2 | ||
| 1747 | BUTYLTRICHLORSILAN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1748 | CHLORNAN VÁPENATÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 39 % aktivního chlóru (8,8 % aktivního kyslíku) | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 313 589 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 B13 | MP10 | ||
| 1748 | CHLORNAN VÁPENATÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 39 % aktivního chlóru (8,8 % aktivního kyslíku) | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 316 589 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP10 | ||
| 1749 | FLUORID CHLORITÝ (CHLORTRIFLUORID) | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1750 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTOK | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1751 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, TUHÁ | 6.1 | TC2 | II | 6.1+8 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1752 | CHLORACETYLCHLORID | 6.1 | TC1 | I | 6.1+8 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 1753 | CHLORFENYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1754 | KYSELINA CHLORSULFONOVÁ (s oxidem sírovým nebo bez) | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 1755 | KYSELINA CHROMOVÁ, ROZTOK | 8 | C1 | II | 8 | 518 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 1755 | KYSELINA CHROMOVÁ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | 518 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1756 | FLUORID CHROMITÝ, TUHÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1757 | FLUORID CHROMITÝ, ROZTOK | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1757 | FLUORID CHROMITÝ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1758 | CHLORID CHROMYLU (OXYCHLORID CHROMOVÝ) | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | 8 | C10 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | 8 | C10 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | 8 | C10 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 8 | C9 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 8 | C9 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 9.1.1.2 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L21DH(+) | TU14 TU33 TC5 TE21 TT2 TM3 TM5 | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | 886 | 1744 | BROM nebo BROM, ROZTOK | ||
| L10DH | TU3 | AT | 1 (B/E) | CV24 CV28 | S14 | 568 | 1745 | FLUORID BROMIČNÝ | ||
| L10DH | TU3 | AT | 1 (B/E) | CV24 CV28 | S14 | 568 | 1746 | FLUORID BROMITÝ | ||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | X83 | 1747 | BUTYLTRICHLORSILAN | ||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV35 | 50 | 1748 | CHLORNAN VÁPENATÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 39 % aktivního chlóru (8,8 % aktivního kyslíku) | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV35 | 50 | 1748 | CHLORNAN VÁPENATÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 39 % aktivního chlóru (8,8 % aktivního kyslíku) | |||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 1749 | FLUORID CHLORITÝ (CHLORTRIFLUORID) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1750 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTOK | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 1751 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, TUHÁ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 1752 | CHLORACETYLCHLORID | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1753 | CHLORFENYLTRICHLORSILAN | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1754 | KYSELINA CHLORSULFONOVÁ (s oxidem sírovým nebo bez) | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1755 | KYSELINA CHROMOVÁ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1755 | KYSELINA CHROMOVÁ, ROZTOK | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1756 | FLUORID CHROMITÝ, TUHÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1757 | FLUORID CHROMITÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1757 | FLUORID CHROMITÝ, ROZTOK | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1758 | CHLORID CHROMYLU (OXYCHLORID CHROMOVÝ) | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 1759 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 8 | C9 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1761 | MĚĎ / ETHYLENDIAMIN, KOMPLEX, ROZTOK | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1761 | MĚĎ / ETHYLENDIAMIN, KOMPLEX, ROZTOK | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | ||
| 1762 | CYKLOHEXENYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1763 | CYKLOHEXYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1764 | KYSELINA DICHLOROCTOVÁ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1765 | DICHLORACETYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1766 | DICHLORFENYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1767 | DIETHYLDICHLORSILAN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1768 | KYSELINA DIFLUORFOSFOREČNÁ, BEZVODÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1769 | DIFENYLDICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1770 | DIFENYLMETHYLBROMID | 8 | C10 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1771 | DODECYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1773 | CHLORID ŽELEZITÝ, BEZVODÝ | 8 | C2 | III | 8 | 590 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 1774 | NÁPLNĚ HASICÍCH PŘÍSTROJŮ, žíravá kapalná látka | 8 | C11 | II | 8 | LQ22 | E0 | P001 | PP4 | ||||
| 1775 | KYSELINA FLUOROBORITÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1776 | KYSELINA FLUOROFOSFOREČNÁ, BEZVODÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1777 | KYSELINA FLUOROSULFONOVÁ | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 1778 | KYSELINA FLUOROKŘEMIČITÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1779 | KYSELINA MRAVENČÍ, s více než 85 % hm. kyseliny | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1780 | FUMARYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1781 | HEXADECYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1782 | KYSELINA HEXAFLUOROFOSFOREČNÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1783 | HEXAMETHYLENDIAMIN, ROZTOK | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1783 | HEXAMETHYLENDIAMIN, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1784 | HEXYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1786 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ A KYSELINA SÍROVÁ, SMĚS | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 1787 | KYSELINA JODOVODÍKOVÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1761 | MĚĎ / ETHYLENDIAMIN, KOMPLEX, ROZTOK | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1761 | MĚĎ / ETHYLENDIAMIN, KOMPLEX, ROZTOK | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1762 | CYKLOHEXENYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1763 | CYKLOHEXYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1764 | KYSELINA DICHLOROCTOVÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1765 | DICHLORACETYLCHLORID | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1766 | DICHLORFENYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | X83 | 1767 | DIETHYLDICHLORSILAN | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1768 | KYSELINA DIFLUORFOSFOREČNÁ, BEZVODÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1769 | DIFENYLDICHLORSILAN | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1770 | DIFENYLMETHYLBROMID | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1771 | DODECYLTRICHLORSILAN | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 1773 | CHLORID ŽELEZITÝ, BEZVODÝ | ||||
| 2 (E) | 1774 | NÁPLNĚ HASICÍCH PŘÍSTROJŮ, žíravá kapalná látka | ||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1775 | KYSELINA FLUOROBORITÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1776 | KYSELINA FLUOROFOSFOREČNÁ, BEZVODÁ | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1777 | KYSELINA FLUOROSULFONOVÁ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1778 | KYSELINA FLUOROKŘEMIČITÁ | |||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 1779 | KYSELINA MRAVENČÍ, s více než 85 % hm. kyseliny | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1780 | FUMARYLCHLORID | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1781 | HEXADECYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1782 | KYSELINA HEXAFLUOROFOSFOREČNÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1783 | HEXAMETHYLENDIAMIN, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1783 | HEXAMETHYLENDIAMIN, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1784 | HEXYLTRICHLORSILAN | |||||
| L10DH | TU14 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | 886 | 1786 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ A KYSELINA SÍROVÁ, SMĚS | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1787 | KYSELINA JODOVODÍKOVÁ | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1787 | KYSELINA JODOVODÍKOVÁ | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1788 | KYSELINA BROMOVODÍKOVÁ | 8 | C1 | II | 8 | 519 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1788 | KYSELINA BROMOVODÍKOVÁ | 8 | C1 | III | 8 | 519 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1789 | KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ (kyselina solná) | 8 | C1 | II | 8 | 520 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 1789 | KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ (kyselina solná) | 8 | C1 | III | 8 | 520 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 85 % fluorovodíku | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 6401 | LQ0 | E0 | P802 | MP2 | T10 | TP2 | |
| 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 60 %, nejvýše však 85 % fluorovodíku | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 640J | LQ0 | E0 | P001 | PP81 | MP8 MP17 | T10 | TP2 |
| 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující nejvýše 60 % fluorovodíku | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1791 | CHLORNAN, ROZTOK | 8 | C9 | II | 8 | 521 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | PP10 B5 | MP15 | T7 | TP2 TP24 |
| 1791 | CHLORNAN, ROZTOK | 8 | C9 | III | 8 | 521 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | B5 | MP19 | T4 | TP2 TP24 |
| 1792 | MONOCHLORID JÓDU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1793 | ISOPROPYLFOSFÁT (ISOPROPYL-FOSFÁT) | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1794 | SÍRAN OLOVNATÝ, obsahující více než 3 % volné kyseliny | 8 | C2 | II | 8 | 591 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1796 | SMĚS NITRAČNÍ, obsahující více než 50 % kyseliny dusičné | 8 | CO1 | I | 8+5.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 1796 | SMĚS NITRAČNÍ, obsahující nejvýše 50 % kyseliny dusičné | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1798 | KYSELINA DUSIČNÁ A CHLOROVODÍKOVÁ (solná), SMĚS | 8 | COT | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 1799 | NONYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1800 | OKTADECYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1801 | OKTYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1802 | KYSELINA CHLORISTÁ, s nejvýše 50 % hm. kyseliny | 8 | CO1 | II | 8+5.1 | 522 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP3 | T7 | TP2 | |
| 1803 | KYSELINA FENOLSULFONOVÁ, KAPALNÁ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1804 | FENYLTRICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1805 | KYSELINA FOSFOREČNÁ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1787 | KYSELINA JODOVODÍKOVÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1788 | KYSELINA BROMOVODÍKOVÁ | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1788 | KYSELINA BROMOVODÍKOVÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1789 | KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ (kyselina solná) | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1789 | KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ (kyselina solná) | |||||
| L21DH(+) | TU14 TU34 TC1 TE21 TM3 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | 886 | 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 85% fluorovodíku | ||
| L10DH | TU14 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | 886 | 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 60 %, nejvýše však 85 % fluorovodíku | ||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující nejvýše 60 % fluorovodíku | |||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 2 (E) | 80 | 1791 | CHLORNAN, ROZTOK | ||||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 3 (E) | 80 | 1791 | CHLORNAN, ROZTOK | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1792 | MONOCHLORID JÓDU | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1793 | ISOPROPYLFOSFÁT (ISOPROPYL-FOSFÁT) | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | VV9 | 80 | 1794 | SÍRAN OLOVNATÝ, obsahující více než 3 % volné kyseliny | |||
| L10BH | TC6 TT1 | AT | 1 (E) | CV24 | S14 | 885 | 1796 | SMĚS NITRAČNÍ, obsahující více než 50 % kyseliny dusičné | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1796 | SMĚS NITRAČNÍ, obsahující nejvýše 50 % kyseliny dusičné | |||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 1798 | KYSELINA DUSIČNÁ A CHLOROVODÍKOVÁ (solná), SMĚS | ||||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1799 | NONYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1800 | OKTADECYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1801 | OKTYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV24 | 85 | 1802 | KYSELINA CHLORISTÁ, s nejvýše 50 % hm. kyseliny | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1803 | KYSELINA FENOLSULFONOVÁ, KAPALNÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1804 | FENYLTRICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1805 | KYSELINA FOSFOREČNÁ, ROZTOK | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1806 | CHLORID FOSFOREČNÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1807 | OXID FOSFOREČNÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1808 | BROMID FOSFORITÝ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1809 | CHLORID FOSFORITÝ | 6.1 | TC3 | I | 6.1+8 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 1810 | CHLORID FOSFORYLU (OXYCHLORID FOSFOREČNÝ) | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1811 | HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, TUHÝ | 8 | CT2 | II | 8+6.1 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1812 | FLUORID DRASELNÝ, TUHÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1813 | HYDROXID DRASELNÝ, TUHÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1814 | HYDROXID DRASELNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1814 | HYDROXID DRASELNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1815 | PROPIONYLCHLORID | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1816 | PROPYLTRICHLORSILAN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1817 | PYROSULFURYLCHLORID | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1818 | TETRACHLORSILAN (chlorid křemičitý) | 8 | C1 | II | 8 | LQ0 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 1819 | HLINITAN SODNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1819 | HLINITAN SODNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1823 | HYDROXID SODNÝ, TUHÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1824 | HYDROXID SODNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1824 | HYDROXID SODNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1825 | OXID SODNÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1826 | SMĚS NITRAČNÍ, ODPADNÍ, obsahující více než 50 % kyseliny dusičné | 8 | CO1 | I | 8+5.1 | 113 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | |
| 1826 | SMĚS NITRAČNÍ, ODPADNÍ, obsahující nejvýše 50 % kyseliny dusičné | 8 | C1 | II | 8 | 113 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 1827 | CHLORID CÍNIČITÝ, BEZVODÝ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1828 | CHLORIDY SÍRY | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1806 | CHLORID FOSFOREČNÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1807 | OXID FOSFOREČNÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1808 | BROMID FOSFORITÝ | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 1809 | CHLORID FOSFORITÝ | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1810 | CHLORID FOSFORYLU (OXYCHLORID FOSFOREČNÝ) | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | 86 | 1811 | HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, TUHÝ | |||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1812 | FLUORID DRASELNÝ, TUHÝ | |
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1813 | HYDROXID DRASELNÝ, TUHÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1814 | HYDROXID DRASELNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1814 | HYDROXID DRASELNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1815 | PROPIONYLCHLORID | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | X83 | 1816 | PROPYLTRICHLORSILAN | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1817 | PYROSULFURYLCHLORID | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1818 | TETRACHLORSILAN (chlorid křemičitý) | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1819 | HLINITAN SODNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1819 | HLINITAN SODNÝ, ROZTOK | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1823 | HYDROXID SODNÝ, TUHÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1824 | HYDROXID SODNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1824 | HYDROXID SODNÝ, ROZTOK | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1825 | OXID SODNÝ | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | CV24 | S14 | 885 | 1826 | SMĚS NITRAČNÍ, ODPADNÍ, obsahující více než 50 % kyseliny dusičné | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1826 | SMĚS NITRAČNÍ, ODPADNÍ, obsahující nejvýše 50 % kyseliny dusičné | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1827 | CHLORID CÍNIČITÝ, BEZVODÝ | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1828 | CHLORIDY SÍRY | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1829 | OXID SÍROVÝ, STABILIZOVANÝ | 8 | C1 | I | 8 | 623 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP4 TP25 TP26 | |
| 1830 | KYSELINA SÍROVÁ, obsahující více než 51 % kyseliny | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 1831 | KYSELINA SÍROVÁ, DÝMAVÁ | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | E0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 1832 | KYSELINA SÍROVÁ, POUŽITÁ | 8 | C1 | II | 8 | 113 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 1833 | KYSELINA SIŘIČITÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1834 | CHLORID SULFURYLU | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 1835 | TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, ROZTOK | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1835 | TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1836 | CHLORID THIONYLU | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P802 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 1837 | CHLORID THIOFOSFORYLU | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1838 | CHLORID TITANIČITÝ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T10 | TP2 | ||
| 1839 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1840 | CHLORID ZINEČNATÝ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1841 | 1 -AMINOETHANOL (ACETALDEHYD AMONIAK) | 9 | M11 | III | 9 | LQ27 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 B6 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1843 | AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1845 | Oxid uhličitý, tuhý (suchý led) | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 1846 | TETRACHLORMETHAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1847 | SULFID DRASELNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 30 % krystalové vody | 8 | C6 | II | 8 | 523 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1848 | KYSELINA PROPIONOVÁ, s více než 10 % hm., ale nejvýše 90 % hm. kyseliny | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1849 | SULFID SODNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 30 % vody | 8 | C6 | II | 8 | 523 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 1851 | LÉČIVA, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 221 274 601 | LQ17 | E4 | P001 | MP15 | |||
| 1851 | LÉČIVA, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 221 274 601 | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | |||
| 1854 | SLITINY BARYA, PYROFORNÍ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | ||
| 1855 | VÁPNÍK, PYROFORNÍ nebo SLITINY VÁPNÍKU, PYROFORNÍ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | ||||
| 1856 | Hadry znečištěné olejem | 4.2 | S2 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 1857 | Odpady textilní, vlhké | 4.2 | S2 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 1858 | HEXAFLUORPROPYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1216) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10BH | TU32 TE13 TT5 TM3 | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1829 | OXID SÍROVÝ, STABILIZOVANÝ | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1830 | KYSELINA SÍROVÁ, obsahující více než 51 % kyseliny | |||||
| L10BH | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | X886 | 1831 | KYSELINA SÍROVÁ, DÝMAVÁ | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1832 | KYSELINA SÍROVÁ, POUŽITÁ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1833 | KYSELINA SIŘIČITÁ | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1834 | CHLORID SULFURYLU | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1835 | TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1835 | TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, ROZTOK | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 1836 | CHLORID THIONYLU | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1837 | CHLORID THIOFOSFORYLU | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 1838 | CHLORID TITANIČITÝ | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1839 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1840 | CHLORID ZINEČNATÝ, ROZTOK | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV3 | 90 | 1841 | 1-AMINOETHANOL (ACETALDEHYD AMONIAK) | ||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1843 | AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, TUHÝ | |
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1845 | Oxid uhličitý, tuhý (suchý led) | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1846 | TETRACHLORMETHAN | ||
| L4BN SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1847 | SULFID DRASELNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 30 % krystalové vody | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1848 | KYSELINA PROPIONOVÁ, s více než 10 % hm., ale nejvýše 90 % hm. kyseliny | |||||
| L4BN SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1849 | SULFID SODNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 30 % vody | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1851 | LÉČIVA, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1851 | LÉČIVA, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 43 | 1854 | SLITINY BARYA, PYROFORNÍ | ||||
| 0 (E) | V1 | S20 | 1855 | VÁPNÍK, PYROFORNÍ nebo SLITINY VÁPNÍKU, PYROFORNÍ | ||||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1856 | Hadry znečištěné olejem | ||||||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1857 | Odpady textilní, vlhké | ||||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1858 | HEXAFLUORPROPYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1216) | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1859 | FLUORID KŘEMIČITÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1860 | VINYLFLUORID, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1862 | ETHYLKROTONÁT (ETHYL- KROTONÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP28 | ||
| 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1865 | n-PROPYLNITRÁT (n-PROPYL- NITRÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | B7 | MP19 | |||
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP28 | ||
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP8 |
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T2 | TP1 |
| 1868 | DEKABORAN | 4.1 | FT2 | II | 4.1+6.1 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 1869 | HOŘČÍK nebo SLITINY HOŘČÍKU, s více než 50 % hořčíku jako hrudky, třísky nebo pásky | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 59 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 |
| 1870 | TETRAHYDRIDOBORITAN DRASELNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 1871 | DIHYDRID TITANU | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | E2 | P410 IBC04 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 1872 | OXID OLOVIČITÝ | 5.1 | OT2 | III | 5.1+6.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 | |
| 1873 | KYSELINA CHLORISTÁ, s více než 50 % hm., ale nejvýše 72 % hm. kyseliny | 5.1 | OC1 | I | 5.1+8 | 60 | LQ0 | E0 | P502 | PP28 | MP3 | T10 | TP1 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 1859 | FLUORID KŘEMIČITÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1860 | VINYLFLUORID, STABILIZOVANÝ | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1862 | ETHYLKROTONÁT (ETHYL-KROTONÁT) | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY | ||||
| 2 (E) | S2 S20 | 1865 | n-PROPYLNITRÁT (n-PROPYL-NITRÁT) | |||||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV28 | 46 | 1868 | DEKABORAN | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 1869 | HOŘČÍK nebo SLITINY HOŘČÍKU, s více než 50 % hořčíku jako hrudky, třísky nebo pásky | ||||
| 1 (E) | VI | CV23 | S20 | 1870 | TETRAHYDRIDOBORITAN DRASELNÝ | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 1871 | DIHYDRID TITANU | |||||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 1872 | OXID OLOVIČITÝ | |||
| L4DN(+) | TU3 TU28 | AT | 1 (B/E) | CV24 | S20 | 558 | 1873 | KYSELINA CHLORISTÁ, s více než 50 % hm., ale nejvýše 72 % hm. kyseliny | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1884 | OXID BARNATÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | TI | TP33 | |
| 1885 | BENZIDIN | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1886 | BENZYLIDENCHLORID | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1887 | BROMCHLORMETHAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1888 | CHLOROFORM | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1889 | BROMKYAN | 6.1 | TC2 | I | 6.1+8 | LQ0 | E5 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1891 | ETHYLBROMID | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | B8 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 1892 | ETHYLDICHLORARSIN | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 1894 | FENYLMERKURIHYDROXID | 6.1 | T3 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1895 | FENYLMERKURINITRÁT | 6.1 | T3 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1897 | TETRACHLORETHYLEN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1898 | ACETYLJODID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1902 | DIISOOKTYLFOSFÁT (DIISOOKTYL- FOSFÁT) | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C9 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C9 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C9 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 1905 | KYSELINA SELENOVÁ | 8 | C2 | I | 8 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 1906 | KYSELINA SÍROVÁ, ODPADNÍ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP28 | ||
| 1907 | VÁPNO NATRONOVÉ, s více než 4 % hydroxidu sodného | 8 | C6 | III | 8 | 62 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | TI | TP33 |
| 1908 | CHLORITAN, ROZTOK | 8 | C9 | II | 8 | 521 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP24 | |
| 1908 | CHLORITAN, ROZTOK | 8 | C9 | III | 8 | 521 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 TP24 | |
| 1910 | Oxid vápenatý | 8 | C6 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1884 | OXID BARNATÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1885 | BENZIDIN | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1886 | BENZYLIDENCHLORID | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1887 | BROMCHLORMETHAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1888 | CHLOROFORM | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 1889 | BROMKYAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1891 | ETHYLBROMID | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1892 | ETHYLDICHLORARSIN | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1894 | FENYLMERKURIHYDROXID | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1895 | FENYLMERKURINITRÁT | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1897 | TETRACHLORETHYLEN | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1898 | ACETYLJODID | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1902 | DIISOOKTYLFOSFÁT (DIISOOKTYL-FOSFÁT) | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1903 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | |||||
| S10AN | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 1905 | KYSELINA SELENOVÁ | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1906 | KYSELINA SÍROVÁ, ODPADNÍ | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 1907 | VÁPNO NATRONOVÉ, s více než 4 % hydroxidu sodného | ||||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 2 (E) | 80 | 1908 | CHLORITAN, ROZTOK | ||||
| L4BV(+) | TE11 | AT | 3 (E) | 80 | 1908 | CHLORITAN, ROZTOK | ||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 1910 | Oxid vápenatý | ||||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1911 | DIBORAN | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1912 | CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) A DICHLORMETHAN, SMĚS | 2 | 2F | 2.1 | 228 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1913 | NEON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1914 | BUTYLPROPIONÁTY (BUTYL- PROPIONÁTY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1915 | CYKLOHEXANON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1916 | 2,2'-DICHLORDIETHYLETHER | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1917 | ETHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ETHYL-AKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1918 | ISOPROPYLBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1919 | METHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (METHYL-AKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 1920 | NONANY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 1921 | PROPYLENIMIN, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP2 | T14 | TP2 | ||
| 1922 | PYRROLIDIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 1923 | DITHIONIČITAN VÁPENATÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1928 | METHYLMAGNESIUMBROMID V ETHYLETHERU | 4.3 | WF1 | I | 4.3+3 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | |||
| 1929 | DITHIONIČITAN DRASELNÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 1931 | DITHIONIČITAN ZINEČNATÝ | 9 | Mil | III | 9 | LQ27 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 1932 | ZIRKONIUM, ODPAD | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 524 592 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 274 525 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 274 525 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 274 525 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 1938 | KYSELINA BROMOCTOVÁ, ROZTOK | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 1911 | DIBORAN | ||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1912 | CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) A DICHLORMETHAN, SMĚS | ||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1913 | NEON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1914 | BUTYLPROPIONÁTY (BUTYL-PROPIONÁTY) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1915 | CYKLOHEXANON | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 1916 | 2,2'-DICHLORDIETHYLETHER | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1917 | ETHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ETHYL- AKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1918 | ISOPROPYLBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 1919 | METHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (METHYL-AKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1920 | NONANY | ||||
| L15CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1921 | PROPYLENIMIN, STABILIZOVANÝ | ||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 1922 | PYRROLIDIN | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 1923 | DITHIONIČITAN VÁPENATÝ | ||||
| L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | FL | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S2 S20 | X323 | 1928 | METHYLMAGNESIUMBROMID V ETHYLETHERU | |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 1929 | DITHIONIČITAN DRASELNÝ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV3 | 90 | 1931 | DITHIONIČITAN ZINEČNATÝ | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 1932 | ZIRKONIUM, ODPAD | |||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1938 | KYSELINA BROMOCTOVÁ, ROZTOK | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1938 | KYSELINA BROMOCTOVÁ, ROZTOK | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 1939 | BROMID FOSFORYLU (OXYBROMID FOSFOREČNÝ) | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 1940 | KYSELINA THIOGLYKOLOVÁ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 1941 | DIBROMDIFLUORMETHAN | 9 | M11 | III | 9 | LQ28 | E1 | P001 LP01 R001 | MP15 | T11 | TP2 | ||
| 1942 | DUSIČNAN AMONNÝ, s nejvýše 0,2 % celkového množství hořlavých látek, včetně organických látek počítaných jako ekvivalentní uhlík a prostý ostatních přísad | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 306 611 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 1944 | ZÁPALKY BEZPEČNOSTNÍ (knížečky, složky nebo krabičky) | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | E1 | P407 R001 | MP11 | |||
| 1945 | ZÁPALKY VOSKOVÉ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | E1 | P407 R001 | MP11 | |||
| 1950 | AEROSOLY, dusivé | 2 | 5A | 2.2 | 190 327 625 | LQ2 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, žíravé | 2 | 5C | 2.2+8 | 190 327 625 | LQ2 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, žíravé, podporující hoření | 2 | 5CO | 2.2+5.1 +8 | 190 327 625 | LQ2 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, hořlavé | 2 | 5F | 2.1 | 190 327 625 | LQ2 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, hořlavé, žíravé | 2 | 5FC | 2.1+8 | 190 327 625 | LQ2 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, podporující hoření | 2 | 50 | 2.2+5.1 | 190 327 625 | LQ2 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, toxické | 2 | 5T | 2.2+6.1 | 190 327 625 | LQ1 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, toxické, žíravé | 2 | 5TC | 2.2+6.1 +8 | 190 327 625 | LQ1 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, toxické, hořlavé | 2 | 5TF | 2.1+6.1 | 190 327 625 | LQ1 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, toxické, hořlavé, žíravé | 2 | 5TFC | 2.1+6.1 +8 | 190 327 625 | LQ1 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, toxické, podporující hoření | 2 | 5TO | 2.2+5.1 +6.1 | 190 327 625 | LQ1 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| 1950 | AEROSOLY, toxické, podporující hoření, žíravé | 2 | 5TOC | 2.2+5.1 +6.1+8 | 190 327 625 | LQ1 | E0 | P003 LP02 | PP17 PP87 RR6 L2 | MP9 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.3.3 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 1938 | KYSELINA BROMOCTOVÁ, ROZTOK | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 1939 | BROMID FOSFORYLU (OXYBROMID FOSFOREČNÝ) | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 1940 | KYSELINA THIOGLYKOLOVÁ | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 90 | 1941 | DIBROMDIFLUORMETHAN | |||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 1942 | DUSIČNAN AMONNÝ, s nejvýše 0,2 % celkového množství hořlavých látek, včetně organických látek počítaných jako ekvivalentní uhlík a prostý ostatních přísad | |
| 4 (E) | 1944 | ZÁPALKY BEZPEČNOSTNÍ (knížečky, složky nebo krabičky) | ||||||||
| 4 (E) | 1945 | ZÁPALKY VOSKOVÉ | ||||||||
| 3 (E) | V14 | CV9 CV12 | 1950 | AEROSOLY, dusivé | ||||||
| 1 (E) | V14 | CV9 CV12 | 1950 | AEROSOLY, žíravé | ||||||
| 1 (E) | V14 | CV9 CV12 | 1950 | AEROSOLY, žíravé, podporující hoření | ||||||
| 2 (D) | V14 | CV9 CV12 | S2 | 1950 | AEROSOLY, hořlavé | |||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 | S2 | 1950 | AEROSOLY, hořlavé, žíravé | |||||
| 3 (E) | V14 | CV9 CV12 | 1950 | AEROSOLY, podporující hoření | ||||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 CV28 | 1950 | AEROSOLY, toxické | ||||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 CV28 | 1950 | AEROSOLY, toxické, žíravé | ||||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 CV28 | S2 | 1950 | AEROSOLY, toxické, hořlavé | |||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 CV28 | S2 | 1950 | AEROSOLY, toxické, hořlavé, žíravé | |||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 CV28 | 1950 | AEROSOLY, toxické, podporující hoření | ||||||
| 1 (D) | V14 | CV9 CV12 CV28 | 1950 | AEROSOLY, toxické, podporující hoření, žíravé | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1951 | ARGON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1952 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, obsahující nejvýše 9 % ethylenoxidu | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1953 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 1TF | 2.3+2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1954 | PLYN STLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 1F | 2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1955 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2 | 1T | 2.3 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1956 | PLYN STLAČENÝ, J.N. | 2 | 1A | 2.2 | 274 292 567 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1957 | DEUTERIUM, STLAČENÉ | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1958 | 1,2-DICHLOR-1,1,2,2- TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 114) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1959 | 1,1-DIFLUORETHYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1132a) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1961 | ETHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| 1962 | ETHYLEN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1963 | HELIUM, HLUBOCE ZCHLAZENÉ, KAPALNÉ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP34 | ||
| 1964 | UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, STLAČENÁ, J.N. | 2 | 1F | 2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1965 | UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, ZKAPALNĚNÁ, J.N. (směs A, A01, A02, A0, A1, B1, B2, B nebo C) | 2 | 2F | 2.1 | 274 583 652 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1966 | VODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP23 TP34 | |||
| 1967 | INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2 | 2T | 2.3 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1968 | INSEKTICID, PLYNNÝ, J.N. | 2 | 2A | 2.2 | 274 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 1969 | ISOBUTAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1970 | KRYPTON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1971 | METHAN, STLAČENÝ nebo PLYN ZEMNI, STLAČENÝ, s vysokým obsahem methanu | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1972 | METHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ nebo PLYN ZEMNÍ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, s vysokým obsahem methanu | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1951 | ARGON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1952 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, obsahující nejvýše 9 % ethylenoxidu | |||
| CxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 1953 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1954 | PLYN STLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| CxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 1955 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1956 | PLYN STLAČENÝ, J.N. | |||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1957 | DEUTERIUM, STLAČENÉ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1958 | 1,2-DICHLOR-1,1,2,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 114) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 1959 | 1,1-DIFLUORETHYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1132a) | ||
| RxBN | TU18 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1961 | ETHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1962 | ETHYLEN | ||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1963 | HELIUM, HLUBOCE ZCHLAZENÉ, KAPALNÉ | |
| CxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1964 | UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, STLAČENÁ, J.N. | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1965 | UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, ZKAPALNĚNÁ, J.N. (směs A, A01, A02, A0, A1, B1, B2, B nebo C) | ||
| RxBN | TU18 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1966 | VODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 1967 | INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1968 | INSEKTICID, PLYNNÝ, J.N. | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1969 | ISOBUTAN | ||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1970 | KRYPTON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| CxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1971 | METHAN, STLAČENÝ nebo PLYN ZEMNÍ, STLAČENÝ, s vysokým obsahem methanu | ||
| RxBN | TU18 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 1972 | METHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ nebo PLYN ZEMNÍ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, s vysokým obsahem methanu | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1973 | CHLORDIFLUORMETHAN A CHLORPENTAFLUORETHAN, SMĚS s konstantním bodem varu s cca 49 % chlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 502) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1974 | BROMCHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R12B1) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1975 | OXID DUSNATÝ A OXID DUSIČITÝ, SMĚS | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 1976 | OKTAFLUORCYKLOBUTAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK RC 318) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1977 | DUSÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 1978 | PROPAN | 2 | 2F | 2.1 | 652 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 1982 | TETRAFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 14) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1983 | 1-CHLOR-2,2,2-TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 133a) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 1984 | TRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 23) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1987 | ALKOHOLY, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 640C | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1987 | ALKOHOLY, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 640D | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1987 | ALKOHOLY, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1989 | ALDEHYDY, J.N. | 3 | F1 | I | 3 | 274 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP27 | |
| 1989 | ALDEHYDY, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640C | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1989 | ALDEHYDY, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640D | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1989 | ALDEHYDY, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1973 | CHLORDIFLUORMETHAN A CHLORPENTAFLUORETHAN, SMĚS s konstantním bodem varu s cca 49 % chlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 502) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1974 | BROMCHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12B1) | |||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 1975 | OXID DUSNATÝ A OXID DUSIČITÝ, SMĚS | ||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1976 | OKTAFLUORCYKLOBUTAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK RC 318) | |||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 1977 | DUSÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 1978 | PROPAN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1982 | TETRAFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 14) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1983 | 1-CHLOR-2,2,2-TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 133a) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 1984 | TRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 23) | |||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1987 | ALKOHOLY, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1987 | ALKOHOLY, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1987 | ALKOHOLY, J.N. | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1989 | ALDEHYDY, J.N. | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1989 | ALDEHYDY, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1989 | ALDEHYDY, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1989 | ALDEHYDY, J.N. | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1990 | BENZALDEHYD | 9 | M11 | III | 9 | LQ28 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP15 | T2 | TP1 | ||
| 1991 | CHLOROPREN, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP6 | ||
| 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3 | F1 | I | 3 | 274 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP27 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 640C | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 640D | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 1994 | PENTAKARBONYL ŽELEZA | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P601 | MP2 | T22 | TP2 | ||
| 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C | LQ6 | E2 | P001 | MP19 | T3 | TP3 TP29 | |
| 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D | LQ6 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T3 | TP3 TP29 | |
| 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice | 3 | F1 | III | 3 | 640E | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640F | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 3 | F1 | III | 3 | 640G | LQ7 | E1 | P001 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBV | AT | 3 (E) | 90 | 1990 | BENZALDEHYD | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1991 | CHLOROPREN, STABILIZOVANÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| L15CH | TU14 TU15 TU31 TE19 TE21 TM3 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 1994 | PENTAKARBONYL ŽELEZA | ||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | ||||
| L1,5BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | III | 3 | 640H | LQ7 | E1 | P001 IBC02 LP01 R001 | MP19 | T1 | TP3 | |
| 2000 | CELULOID, v blocích, tyčích, deskách, trubkách atd., vyjma odpadu | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 502 | LQ9 | E1 | P002 LP02 R001 | PP7 | MP11 | ||
| 2001 | NAFTENÁTY KOBALTNATÉ, PRÁŠEK | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 2002 | CELULOID, ODPAD | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 526 592 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP8 B3 | MP14 | ||
| 2004 | AMID HOŘEČNATÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2006 | PLASTY NA BÁZI NITROCELULÓZY, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 274 528 | LQ0 | E1 | P002 R001 | MP14 | |||
| 2008 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 524 540 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | |
| 2008 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 524 540 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2008 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 524 540 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2009 | ZIRKONIUM, SUCHÉ, hotové plechy, pásy nebo stočený drát (tenčí než 18 mikrometrů) | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 524 592 | LQ0 | E1 | P002 LP02 R001 | MP14 | |||
| 2010 | HYDRID HOŘEČNATÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 2011 | FOSFID HOŘEČNATÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 2012 | FOSFID DRASELNÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 2013 | FOSFID STRONTNATÝ | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 2014 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, s nejméně 20 %, ale nejvýše 60 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | 5.1 | OC1 | II | 5.1+8 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | PP10 B5 | MP15 | T7 | TP2 TP6 TP24 | |
| 2015 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, STABILIZOVANÝ, s více než 70 % peroxidu vodíku | 5.1 | OC1 | I | 5.1+8 | 640N | LQ0 | E0 | P501 | MP2 | T9 | TP2 TP6 TP24 | |
| 2015 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, STABILIZOVANÝ, s více než 60 %, ale nejvýše 70 % peroxidu vodíku | 5.1 | OC1 | I | 5.1+8 | 6400 | LQ0 | E0 | P501 | MP2 | T9 | TP2 TP6 TP24 | |
| 2016 | MUNICE, TOXICKÁ, NEVÝBUŠNÁ, bez redukované trhací náplně nebo výmetné náplně, slepé | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ0 | E0 | P600 | MP10 | ||||
| 2017 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, NEVÝBUŠNÁ, bez redukované trhací náplně nebo výmetné náplně, slepé | 6.1 | TC2 | II | 6.1+8 | LQ0 | E0 | P600 | |||||
| 2018 | CHLORANILÍNY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 33 | 1999 | DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| 3 (E) | 2000 | CELULOID, v blocích, tyčích, deskách, trubkách atd., vyjma odpadu | ||||||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2001 | NAFTENÁTY KOBALTNATÉ, PRÁŠEK | ||||
| 3 (E) | V1 | 2002 | CELULOID, ODPAD | |||||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2004 | AMID HOŘEČNATÝ | ||||
| 3 (E) | V1 | 2006 | PLASTY NA BÁZI NITROCELULÓZY, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||||||
| AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 43 | 2008 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2008 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 2008 | ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | |||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 2009 | ZIRKONIUM, SUCHÉ, hotové plechy, pásy nebo stočený drát (tenčí než 18 mikrometrů) | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 2010 | HYDRID HOŘEČNATÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 2011 | FOSFID HOŘEČNATÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 2012 | FOSFID DRASELNÝ | |||||
| 1 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 2013 | FOSFID STRONTNATÝ | |||||
| L4BV(+) | TU3 TC2 TE8 TE11 TT1 | AT | 2 (E) | CV24 | 58 | 2014 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, s nejméně 20 %, ale nejvýše 60 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | |||
| L4DV(+) | TU3 TU28 TC2 TE8 TE9 TT1 | OX | 1 (B/E) | V5 | CV24 | S20 | 559 | 2015 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, STABILIZOVANÝ, s více než 70 % peroxidu vodíku | |
| L4BV(+) | TU3 TU28 TC2 TE7 TE8 TE9 TT1 | OX | 1 (B/E) | V5 | CV24 | S20 | 559 | 2015 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, STABILIZOVANÝ, s více než 60 %, ale nejvýše 70 % peroxidu vodíku | |
| 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 2016 | MUNICE, TOXICKÁ, NEVÝBUŠNÁ, bez redukované trhací náplně nebo výmetné náplně, slepé | ||||||
| 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 2017 | MUNICE, SLZOTVORNÁ, NEVÝBUŠNÁ, bez redukované trhací náplně nebo výmetné náplně, slepé | ||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2018 | CHLORANILÍNY, TUHÉ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společné m balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2019 | CHLORANILÍNY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2020 | CHLORFENOLY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 205 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2021 | CHLORFENOLY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2022 | KYSELINA KRESOLOVÁ | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2023 | EPICHLORHYDRIN | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 43 274 529 585 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 274 529 585 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 43 274 529 585 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2027 | ARSENITAN SODNÝ, TUHÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2028 | PUMY MLŽNÉ, DÝMOVNICE, NEVÝBUŠNÉ, obsahující žíravou kapalnou látku, bez zapalovačů | 8 | C11 | II | 8 | LQ0 | E0 | P803 | |||||
| 2029 | HYDRAZIN, BEZVODÝ | 8 | CFT | I | 8+3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | ||||
| 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí více než 60 °C | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 530 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | |
| 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí více než 60 °C | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | 530 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí více než 60 °C | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | 530 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 8 | CFT | I | 8+6.1+3 | 530 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2019 | CHLORANILÍNY, KAPALNÉ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2020 | CHLORFENOLY, TUHÉ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2021 | CHLORFENOLY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2022 | KYSELINA KRESOLOVÁ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2023 | EPICHLORHYDRIN | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2024 | SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2025 | SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2026 | SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2027 | ARSENITAN SODNÝ, TUHÝ | |
| 2 (E) | 2028 | PUMY MLŽNÉ, DÝMOVNICE, NEVÝBUŠNÉ, obsahující žíravou kapalnou látku, bez zapalovačů | ||||||||
| 1 (E) | CV13 CV28 | S2 S20 | 2029 | HYDRAZIN, BEZVODÝ | ||||||
| L10BH | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | 886 | 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí více než 60 °C | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí více než 60 °C | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí více než 60 °C | ||||
| L10BH | FL | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S2 S14 | 886 | 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující více než 70 % kyseliny | 8 | CO1 | I | 8+5.1 | LQ0 | E0 | P001 | PP81 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | |
| 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující nejméně 65 %, ale nejvýše 70 % kyseliny | 8 | CO1 | II | 8+5.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | PP81 B15 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující méně než 65 % kyseliny | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | PP81 B15 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 2032 | KYSELINA DUSIČNÁ, DÝMAVÁ | 8 | COT | I | 8+5.1+6.1 | LQ0 | E0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 2033 | OXID DRASELNÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2034 | VODÍK A METHAN, SMĚS, STLAČENÁ | 2 | 1F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2035 | 1,1,1 -TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 143a) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2036 | XENON | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5A | 2.2 | 191 303 | LQ2 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5F | 2.1 | 191 303 | LQ2 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5O | 2.2+5.1 | 191 303 | LQ2 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5T | 2.3 | 303 | LQ1 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5TC | 2.3+8 | 303 | LQ1 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5TL | 2.3+2.1 | 303 | LQ1 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5TFC | 2.3+2.1 +8 | 303 | LQ1 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5TO | 2.3+5.1 | 303 | LQ1 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2 | 5TOC | 2.3+5.1 +8 | 303 | LQ1 | E0 | P003 | PP17 RR6 | MP9 | |||
| 2038 | DINITROTOLUENY, KAPALNÉ | 6.1 | 1I | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2044 | 2,2-DIMETHYLPROPAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2045 | ISOBUTYRALDEHYD | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2046 | ISOPROPYLTOLUENY (CYMENY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10BH | TC6 TT1 | AT | 1 (E) | CV24 | S14 | 885 | 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující více než 70 % kyseliny | ||
| L4BN | AT | 2 (C/D) | 85 | 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující nejméně 65 %, ale nejvýše 70 % kyseliny | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující méně než 65 % kyseliny | |||||
| L10BH | TC6 TT1 | AT | 1 (E) | CV13 CV24 CV28 | S14 | 856 | 2032 | KYSELINA DUSIČNÁ, DÝMAVÁ | ||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2033 | OXID DRASELNÝ | ||||
| CxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2034 | VODÍK A METHAN, SMĚS, STLAČENÁ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2035 | 1,1,1-TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 143a) | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2036 | XENON | |||
| 3 (E) | CV9 CV12 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | |||||||
| 2 (D) | CV9 CV12 | S2 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | ||||||
| 3 (E) | CV9 CV12 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | |||||||
| 1 (D) | CV9 CV12 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | |||||||
| 1 (D) | CV9 CV12 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | |||||||
| 1 (D) | CV9 CV12 | S2 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | ||||||
| 1 (D) | CV9 CV12 | S2 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | ||||||
| 1 (D) | CV9 CV12 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | |||||||
| 1 (D) | CV9 CV12 | 2037 | NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | |||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2038 | DINITROTOLUENY, KAPALNÉ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2044 | 2,2-DIMETHYLPROPAN | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2045 | ISOBUTYRALDEHYD | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2046 | ISOPROPYLTOLUENY (CYMENY) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2047 | DICHLORPROPENY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2047 | DICHLORPROPENY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2048 | DICYKLOPENTADIEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2049 | DIETHYLBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2050 | DIISOBUTYLEN, ISOMERNÍ SLOUČENINY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2051 | 2-(DIMETHYLAMINO)-ETHANOL | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2052 | DIPENTEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2053 | METHYLISOBUTYLKARBINOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2054 | MORFOLIN | 8 | CF1 | I | 8+3 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2055 | STYREN, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2056 | TETRAHYDROFURAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2057 | TRIPROPYLEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2057 | TRIPROPYLEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2058 | VALERALDEHYD | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy | 3 | D | I | 3 | 198 531 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP27 | |
| 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | D | II | 3 | 198 531 640C | LQ4 | E0 | P001 IBC02 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | D | II | 3 | 198 531 640D | LQ4 | E0 | P001 R001 IBC02 | MP19 | T4 | TP1 TP8 | |
| 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy | 3 | D | III | 3 | 198 531 | LQ7 | E0 | P001 LP01 R001 IBC03 | MP19 | T2 | TP1 | |
| 2067 | HNOJIVÁ OBSAHUJÍCÍ DUSIČNAN AMONNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 186 306 307 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2047 | DICHLORPROPENY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2047 | DICHLORPROPENY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2048 | DICYKLOPENTADIEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2049 | DIETHYLBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2050 | DIISOBUTYLEN, ISOMERNÍ SLOUČENINY | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2051 | 2-(DIMETHYLAMINO)-ETHANOL | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2052 | DIPENTEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2053 | METHYLISOBUTYLKARBINOL | ||||
| L10BH | FL | 1 (D/E) | S2 S14 | 883 | 2054 | MORFOLIN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2055 | STYREN, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2056 | TETRAHYDROFURAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2057 | TRIPROPYLEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2057 | TRIPROPYLEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2058 | VALERALDEHYD | ||||
| L4BN | FL | 1 (B) | S2 S14 | 33 | 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (B) | S2 S14 | 33 | 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (B) | S2 S14 | 33 | 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (B) | S2 S14 | 30 | 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy | ||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | S23 | 50 | 2067 | HNOJIVÁ OBSAHUJÍCÍ DUSIČNAN AMONNÝ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2071 | Hnojivá obsahující dusičnan amonný, stejnoměrné směsi dusíku / fosforečnanu, dusíku / potaše nebo dusíku / fosforečnanu / potaše, obsahující nejvíce 70 % dusičnanu amonného a nejvíce 0,4 % celkového hořlavého / organického materiálu, vypočteno na uhlík, n | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 2073 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou menší než 0,880 kg/1 při 15 °C, s více než 35 %, ale nejvýše 50 % amoniaku (čpavku) | 2 | 4A | 2.2 | 532 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 2074 | AKRYLAMID, TUHÝ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2075 | CHLORAL, BEZVODÝ, STABILIZOVANÝ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2076 | KRESOLY, KAPALNÉ | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2077 | 1-NAFTYLAMIN (alfa-naftylamin) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2078 | TOLUENDIISOKYANÁT | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2079 | DIETHYLENTRIAMIN | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2186 | CHLOROVODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3TC | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 2187 | OXID UHLIČITÝ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 2188 | ARSENOVODÍK (ARSIN) | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2189 | DICHLORSILAN | 2 | 2TFC | 2.3+2.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2190 | FLUORID KYSLÍKU, STLAČENÝ | 2 | 1TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2191 | FLUORID SULFURYLU (SULFURYLFLUORID) | 2 | 2T | 2.3 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2192 | GERMANOVODÍK (GERMAN) | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | 632 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 2193 | HEXAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 116) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2194 | FLUORID SELENOVÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2195 | FLUORID TELUROVÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2196 | FLUORID WOLFRAMOVÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2197 | JODOVODÍK, BEZVODÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2198 | FLUORID FOSFOREČNÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2199 | FOSFOROVODÍK (FOSFIN) | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | 632 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 2071 | Hnojivá obsahující dusičnan amonný, stejnoměrné směsi dusíku / fosforečnanu, dusíku / potaše nebo dusíku / fosforečnanu / potaše, obsahující nejvíce 70 % dusičnanu amonného a nejvíce 0,4 % celkového hořlavého / organického materiálu, vypočteno na uhlík, n | ||||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 | 20 | 2073 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou menší než 0,880 kg/1 při 15 °C, s více než 35 %, ale nejvýše 50 % amoniaku (čpavku) | |||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2074 | AKRYLAMID, TUHÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 69 | 2075 | CHLORAL, BEZVODÝ, STABILIZOVANÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2076 | KRESOLY, KAPALNÉ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2077 | 1-NAFT YLAMIN (alfa-naftylamin) | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2078 | TOLUENDIISOKYANÁT | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2079 | DIETHYLENTRIAMIN | |||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 2186 | CHLOROVODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | ||||||||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 2187 | OXID UHLIČITÝ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 2188 | ARSENOVODÍK (ARSIN) | ||||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 2189 | DICHLORSILAN | ||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2190 | FLUORID KYSLÍKU, STLAČENÝ | ||||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 2191 | FLUORID SULFURYLU (SULFURYLFLUORID) | ||
| FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 2192 | GERMANOVODÍK (GERMAN) | ||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2193 | HEXAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 116) | |||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2194 | FLUORID SELENOVÝ | ||||||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2195 | FLUORID TELUROVÝ | ||||||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2196 | FLUORID WOLFRAMOVÝ | ||||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 2197 | JODOVODÍK, BEZVODÝ | ||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2198 | FLUORID FOSFOREČNÝ | ||||||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 2199 | FOSFOROVODÍK (FOSFIN) | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2200 | PROPADIEN, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2201 | OXID DUSNÝ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 30 | 2.2+5.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | |||
| 2202 | SELENO VODÍK, BEZVODÝ | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2203 | SILAN | 2 | 2F | 2.1 | 632 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 2204 | SULFID KARBONYLU (KARBONYLSULFID) | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2205 | ADIPONITRIL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T3 | TP1 | ||
| 2206 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 551 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2206 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 551 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2208 | CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 10 %, ale nejvýše 39 % aktivního chlóru | 5.1 | 02 | III | 5.1 | 313 314 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 B13 | MP10 | ||
| 2209 | FORMALDEHYD, ROZTOK, obsahující nejméně 25 % formaldehydu | 8 | C9 | III | 8 | 533 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2210 | MANEB nebo MANEB, PŘÍPRAVKY, s nejméně 60 % manebu | 4.2 | SW | III | 4.2+4.3 | 273 | LQ0 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 2211 | KULIČKY POLYMERNÍ, ZPĚŇOVATELNÉ, vylučující hořlavé páry | 9 | M3 | III | nenÁ- | 207 633 | LQ27 | E1 | P002 IBC08 R001 | PPM B3 B6 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2212 | AZBEST, MODRÝ (krokydolit) nebo AZBEST, HNĚDÝ (amosit, mysorit) | 9 | M1 | II | 9 | 168 | LQ25 | E2 | P002 IBC08 | PP37 B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2213 | PARAFORMALDEHYD | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PPM B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 2214 | FTALANHYDRID, obsahující více než 0,05 % maleinanhydridu | 8 | C4 | III | 8 | 169 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2215 | MALEINANHYDRID, ROZTAVENÝ | 8 | C3 | III | 8 | LQ0 | E0 | T4 | TP3 | ||||
| 2215 | MALEINANHYDRID | 8 | C4 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2216 | Moučka rybí (odpad rybí), stabilizovaná(ý) | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 2217 | ZBYTKY PO LISOVÁNÍ OLEJOVÝCH SEMEN, s nejvýše 1,5 % oleje a nejvýše 11 % vlhkosti | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 142 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP20 B3 B6 | MP14 | ||
| 2218 | KYSELINA AKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 2200 | PROPADIEN, STABILIZOVANÝ | ||
| RxBN | TU7 TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 2201 | OXID DUSNÝ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 2202 | SELENOVODÍK, BEZVODÝ | ||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2203 | SILAN | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 2204 | SULFID KARBONYLU (KARBONYLSULFID) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2205 | ADIPONITRIL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2206 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2206 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV35 | 50 | 2208 | CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 10 %, ale nejvýše 39 % aktivního chlóru | |||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2209 | FORMALDEHYD, ROZTOK, obsahující nejméně 25 % formaldehydu | |||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 V12 | VV4 | 40 | 2210 | MANEB nebo MANEB, PŘÍPRAVKY, s nejméně 60 % manebu | |||
| SGAN | TE20 | AT | 3 (D/E) | VV3 | 90 | 2211 | KULIČKY POLYMERNÍ, ZPĚŇOVATELNÉ, vylučující hořlavé páry | |||
| SGAH | TU15 | AT | 2 (E) | V11 | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 2212 | AZBEST, MODRÝ (krokydolit) nebo AZBEST, HNĚDÝ (amosit, mysorit) | |
| SGAV | AT | 3 (E) | V13 | VV1 | 40 | 2213 | PARAFORMALDEHYD | |||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2214 | FTALANHYDRID, obsahující více než 0,05 % maleinanhydridu | ||||
| L4BN | AT | 0 (E) | 80 | 2215 | MALEINANHYDRID, ROZTAVENÝ | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2215 | MALEINANHYDRID | ||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 2216 | Moučka rybí (odpad rybí), stabilizovaná(ý) | ||||||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 2217 | ZBYTKY PO LISOVÁNÍ OLEJOVÝCH SEMEN, s nejvýše 1,5 % oleje a nejvýše 11 % vlhkosti | |||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 839 | 2218 | KYSELINA AKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2219 | ALLYLGLYCIDYLETHER | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2222 | ANISOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2224 | BENZONITRIL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2225 | BENZENSULFONYLCHLORID | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2226 | BENZOTRICHLORID | 8 | C9 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2227 | n-BUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (n-BUTYL- METHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2232 | 2-CHLORETHANAL | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2233 | CHLORANTZTDTNY | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2234 | CHLORBENZOTRIFLUORIDY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2235 | CHLORBENZYLCHLORIDY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2236 | 3-CHLOR-4-METHYLISOKYANÁT, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | ||||
| 2237 | CHLORNITROANILÍNY | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2238 | CHLORTOLUENY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2239 | CHLORTOLUIDINY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2240 | KYSELINA CHROMSÍROVÁ | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2241 | CYKLOHEPTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2242 | CYKLOHEPTEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2243 | CYKLOHEXYLACETÁT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2244 | CYKLOPENTANOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2219 | ALLYLGLYCIDYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2222 | ANISOL | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2224 | BENZONITRIL | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2225 | BENZENSULFONYLCHLORID | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2226 | BENZOTRICHLORID | |||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2227 | n-BUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (n-BUTYL-METHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2232 | 2-CHLORETHANAL | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2233 | CHLORANIZIDINY | |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2234 | CHLORBENZOTRIFLUORIDY | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2235 | CHLORBENZYLCHLORIDY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2236 | 3-CHLOR-4-METHYLFENYLISOKYANÁT, KAPALNÝ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2237 | CHLORNITROANILÍNY | |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2238 | CHLORTOLUENY | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2239 | CHLORTOLUIDINY, TUHÉ | |
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2240 | KYSELINA CHROMSÍROVÁ | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2241 | CYKLOHEPTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2242 | CYKLOHEPTEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2243 | CYKLOHEXYLACETÁT | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2244 | CYKLOPENTANOL | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2245 | CYKLOPENTANON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2246 | CYKLOPENTEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 2247 | n-DEKAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2248 | DI-n-BUTYLAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2249 | DICHLORDIMETHYLETHER, SYMETRICKÝ | 6.1 | TF1 | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 2250 | DICHLORFENYLISOKYANÁTY | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2251 | BICYKLO[2.2.1]HEPTA-2,5-DIEN, STABILIZOVANÝ (2,5- NORBORNADIEN, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2252 | 1,2-DIMETHOXYETHAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2253 | N,N-DIMETHYLANILÍN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2254 | ZÁPALKY VĚTROVÉ | 4.1 | F1 | III | 4.1 | 293 | LQ9 | E1 | P407 R001 | MP11 | |||
| 2256 | CYKLOHEXEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2257 | DRASLÍK | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | ||
| 2258 | 1,2-PROPYLENDIAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2259 | TRIETHYLENTETRAMIN | 8 | C7 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2260 | TRIPROPYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2261 | XYLENOLY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2262 | DIMETHYLKARBAMOYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2263 | DIMETHYLCYKLOHEXANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2264 | N,N-DIMETHYLCYKLOHEXYLAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2265 | N,N-DIMETHYLFORMAMID | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP2 | ||
| 2266 | DIMETHYL-N-PROPYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2267 | DIMETHYLTHIOFOSFORYLCHLORID | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2269 | 3,3'-IMINOBISPROPYLAMIN | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 2270 | ETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující nejméně 50 %, ale nejvýše 70 % ethylaminu | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2245 | CYKLOPENTANON | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2246 | CYKLOPENTEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2247 | n-DEKAN | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2248 | DI-n-BUTYLAMIN | ||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 2249 | DICHLORDIMETHYLETHER, SYMETRICKÝ | ||||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2250 | DICHLORFENYLISOKYANÁTY | |
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 2251 | BICYKLO[2.2. 1]HEPTA-2,5-DIEN, STABILIZOVANÝ (2,5-NORBORNADIEN, STABILIZOVANÝ) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2252 | 1,2-DIMETHOXYETHAN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2253 | N,N-DIMETHYLANILÍN | ||
| 4 (E) | 2254 | ZÁPALKY VĚTROVÉ | ||||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2256 | CYKLOHEXEN | ||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 2257 | DRASLÍK | |
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2258 | 1,2-PROPYLENDIAMIN | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2259 | TRIETHYLENTETRAMIN | |||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2260 | TRIPROPYLAMIN | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2261 | XYLENOLY, TUHÉ | |
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2262 | DIMETHYLKARBAMOYLCHLORID | |||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2263 | DIMETHYLCYKLOHEXANY | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2264 | N,N-DIMETHYLCYKLOHEXYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2265 | N,N-DIMETHYLF ORMAMID | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2266 | DIMETHYL-N-PROPYLAMIN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2267 | DIMETHYLTEHOFOSFORYLCHLORID | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2269 | 3,3'-IMINOBISPROPYLAMIN | |||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2270 | ETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující nejméně 50 %, ale nejvýše 70 % ethylaminu | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2271 | ETHYLAMYLKETON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2272 | N-ETHYLANILÍN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2273 | 2-ETHYLANILÍN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2274 | N-ETHYL-N-BENZYLANILÍN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2275 | 2-ETHYLBUTANOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2276 | 2-ETHYLHEXYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2277 | ETHYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ETHYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2278 | n-HEPTEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2279 | HEXACHLORBUTADIEN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2280 | HEXAMETHYLENDIAMIN, TUHÝ | 8 | C8 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2281 | HEXAMETHYLENDIISOKYANÁT | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2282 | HEXANOLY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2283 | ISOBUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ISOBUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2284 | ISOBUTYRONITRIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2285 | ISOKYANÁTOBENZOTRIFLUORIDY | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2286 | PENTAMETHYLHEPTAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2287 | ISOHEPTEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2288 | ISOHEXEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | B8 | MP19 | T11 | TP1 | |
| 2289 | ISOFORONDIAMIN | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2271 | ETHYLAMYLKETON | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2272 | N-ETHYLANILÍN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2273 | 2-ETHYLANILÍN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2274 | N-ETHYL-N-BENZYLANILÍN | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2275 | 2-ETHYLBUTANOL | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2276 | 2-ETHYLHEXYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 2277 | ETHYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ETHYL-METHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2278 | n-HEPTEN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2279 | HEXACHLORBUTADIEN | ||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2280 | HEXAMETHYLENDIAMIN, TUHÝ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2281 | HEXAMETHYLENDIISOKYANÁT | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2282 | HEXANOLY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2283 | ISOBUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ISOBUTYL-METHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2284 | ISOBUTYRONITRIL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2285 | ISOKYANÁTOBENZOTRIFLUORIDY | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2286 | PENTAMETHYLHEPTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2287 | ISOHEPTEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2288 | ISOHEXEN | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2289 | ISOFORONDIAMIN | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2290 | ISOFORONDIISOKYANÁT | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 2291 | SLOUČENINA OLOVA, ROZPUSTNÁ, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 199 274 535 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2293 | 4-METHOXY-4-METHYLPENTAN-2-ON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2294 | N-METHYLANILÍN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2295 | METHYLCHLORACETÁT (METHYL-CHLORACETÁT) | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2296 | METHYLCYKLOHEXAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2297 | METHYLCYKLOHEXANON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2298 | METHYLCYKLOPENTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2299 | METHYLDICHLORACETÁT (METHYL- DICHLORACETÁT) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2300 | 2-METHYL-5-ETHYLPYRIDIN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2301 | 2-METHYLFURAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2302 | 5-METHYLHEXAN-2-ON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2303 | ISOPROPENYLBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2304 | NAFTALEN, ROZTAVENÝ | 4.1 | F2 | III | 4.1 | 536 | LQ0 | E0 | T1 | TP3 | |||
| 2305 | KYSELINA NITROBENZENSULFONOVÁ | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2306 | NITROBENZOTRIFLUORIDY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2307 | 3-NITRO-4-CHLORBENZOTRIFLUORID | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP10 | T7 | TP2 | ||
| 2308 | KYSELINA NITROSYLSÍROVÁ, KAPALNÁ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 2309 | OKTADIENY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2310 | 2,4-PENTADION (PENTA-2,4-DION) | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2290 | ISOFORONDIISOKYANÁT | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2291 | SLOUČENINA OLOVA, ROZPUSTNÁ, J.N. | |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2293 | 4-METHOXY-4-METHYLPENTAN-2-ON | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2294 | N-METHYLANILÍN | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2295 | METHYLCHLORACETÁT (METHYL-CHLORACETÁT) | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2296 | METHYLCYKLOHEXAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2297 | METHYLCYKLOHEXANON | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2298 | METHYLCYKLOPENTAN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2299 | METHYLDICHLORACETÁT (METHYL- DICHLORACETÁT) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2300 | 2-METHYL-5-ETHYLPYRIDIN | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2301 | 2-METHYLFURAN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2302 | 5-METHYLHEXAN-2-ON | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2303 | ISOPROPENYLBENZEN | ||||
| LGBV | TU27 TE4 TE6 | AT | 3 (E) | 44 | 2304 | NAFTALEN, ROZTAVENÝ | ||||
| L4BN SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2305 | KYSELINA NITROBENZENSULFONOVÁ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2306 | NITROBENZOTRIFLUORIDY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2307 | 3-NITRO-4-CHLORBENZOTRIFLUORID | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2308 | KYSELINA NITROSYLSÍROVÁ, KAPALNÁ | |||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2309 | OKTADIENY | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 2310 | 2,4-PENTADION (PENTA-2,4-DION) | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2311 | FENETIDINY (ETHOXYANILÍNY) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2312 | FENOL, ROZTAVENÝ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ0 | E0 | T7 | TP3 | ||||
| 2313 | PIKOLINY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2315 | BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, KAPALNÉ | 9 | M2 | II | 9 | 305 | LQ26 | E2 | P906 IBC02 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 2316 | DIKYANOMEĎNAN SODNÝ, TUHÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2317 | DIKYANOMĚĎNAN SODNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2318 | HYDROGENSULFID SODNÝ, s méně než 25 % krystalové vody | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 504 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2319 | UHLOVODÍKY, TERPENICKÉ, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 2320 | TETRAETHYLENPENTAMIN | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2321 | TRICHLORBENZENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2322 | TRICHLORBUTEN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2323 | TRIETHYLFOSFIT (TRIETHYL-FOSFIT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2324 | TRIISOBUTYLEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2325 | 1,3,5-TRIMETHYLBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2326 | TRIMETHYLCYKLOHEXYLAMIN | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2327 | TRIMETHYLHEXAMETHYLEN-DIAMINY (TRIMETHYLHEXAMETHYLENDIAMINY) | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2328 | TRIMETHYLHEXAMETHYLEN-DIISOKYANÁT (TRIMETHYLHEXAMETHYLENDIISOK YANAT) (a isomerní směsi) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 2329 | TRIMETHYLFOSFIT (TRIMETHY- FOSFIT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2330 | UNDEKAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2311 | FENETIDINY (ETHOXYANILÍNY) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 0 (D/E) | CV13 | S9 S19 | 60 | 2312 | FENOL, ROZTAVENÝ | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2313 | PIKOLINY | ||||
| L4BH | TU15 | AT | 0 (D/E) | VV15 | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 2315 | BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, KAPALNÉ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2316 | DIKYANOMĚĎNAN SODNÝ, TUHÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2317 | DIKYANOMĚĎNAN SODNÝ, ROZTOK | ||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2318 | HYDROGENSULFID SODNÝ, s méně než 25 % krystalové vody | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2319 | UHLOVODÍKY, TERPENICKÉ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2320 | TETRAETHYLENPENTAMIN | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2321 | TRICHLORBENZENY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2322 | TRICHLORBUTEN | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2323 | TRIETHYLFOSFIT (TRIETHYL-FOSFIT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2324 | TRIISOBUTYLEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2325 | 1,3,5-TRIMETHYLBENZEN | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2326 | TRIMETHYLCYKLOHEXYLAMIN | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2327 | TRIMETHYLHEXAMETHYLEN-DIAMINY (TRIMETHYLHEXAMETHYLENDIAMINY) | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2328 | TRIMETHYLHEXAMETHYLEN-DIISOKYANÁT (TRIMETHYLHEXAMETHYLENDIISOKYANÁT) (a isomerní směsi) | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2329 | TRIMETHYLFOSFIT (TRIMETHYL-FOSFIT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2330 | UNDEKAN | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2331 | CHLORID ZINEČNATÝ, BEZVODÝ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2332 | ACETALDEHYDOXIM | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2333 | ALLYLACETÁT (ALLYL-ACETÁT) | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2334 | ALLYLAMIN | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 2335 | ALLYLETHYLETHER | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2336 | ALLYLFORMIÁT (ALLYL-FORMIÁT) | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2337 | THIOFENOL (fenylmerkaptan) | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 2338 | BENZOTRIFLUORID | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2339 | 2-BROMBUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2340 | 2-BROMETHYLETHYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2341 | 1 -BROM-3-METHYLBUTAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2342 | BROMMETHYLPROPANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2343 | 2-BROMPENTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2344 | BROMPROPANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2344 | BROMPROPANY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2345 | 3-BROMPROPIN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2346 | BUTANDION | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2347 | BUTANTHIOL (butylmerkaptan) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2348 | BUTYLAKRYLÁTY, STABILIZOVANÉ BUTYL-AKRYLÁTY, STABILIZOVANÉ) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2350 | BUTYLMETHYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2351 | BUTYLNITRITY (BUTYL-NITRITY) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2331 | CHLORID ZINEČNATÝ, BEZVODÝ | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2332 | ACETALDEHYDOXIM | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2333 | ALLYLACETÁT (ALLYL-ACETÁT) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2334 | ALLYLAMIN | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2335 | ALLYLETHYLETHER | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2336 | ALLYLFORMIÁT (ALLYL-FORMIÁT) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2337 | THIOFENOL (fenylmerkaptan) | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2338 | BENZOTRIFLUORID | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2339 | 2-BROMBUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2340 | 2-BROMETHYLETHYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2341 | 1-BROM-3-METHYLBUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2342 | BROMMETHYLPROPANY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2343 | 2-BROMPENTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2344 | BROMPROPANY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2344 | BROMPROPANY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2345 | 3-BROMPROPIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2346 | BUTANDION | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2347 | BUTANTHIOL (butylmerkaptan) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2348 | BUTYLAKRYLÁTY, STABILIZOVANÉ (BUTYL-AKRYLÁTY, STABILIZOVANÉ) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2350 | BUTYLMETHYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2351 | BUTYLMTRITY (BUTYL-NITRITY) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2351 | BUTYLNITRITY (BUTYL-NITRITY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2352 | BUTYLVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2353 | BUTYRYLCHLORID | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T8 | TP2 | ||
| 2354 | CHLORMETHYLETHYLETHER | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2356 | 2-CHLORPROPAN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2357 | CYKLOHEXYLAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2358 | CYKLOOKTATETRAEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2359 | DIALLYLAMIN | 3 | FTC | II | 3+6.1+8 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2360 | DIALLYLETHER | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2361 | DIISOBUTYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2362 | U-DICHLORETHAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2363 | ETHANTHIOL (ethylmerkaptan) | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2364 | n-PROPYLBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2366 | DIETHYLKARBONÁT (DIETHYL-KARBONÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2367 | alfa-METHYLVALERALDEHYD | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2368 | alfa-PINEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2370 | 1-HEXEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2371 | ISOPENTENY | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2372 | 1,2-BIS(DIMETHYLAMINO)ETHAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2373 | DIETHOXYMETHAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2374 | 3,3 -DIETEIOXYPROPEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2375 | DIETHYLSULFID | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2376 | 2,3-DIHYDROPYRAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2377 | 1,1 -DIMETHOX YETHAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2351 | BUTYLNITRITY (BUTYL-NITRITY) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 2352 | BUTYLVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2353 | BUTYRYLCHLORID | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2354 | CHLORMETHYLETHYLETHER | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2356 | 2-CHLORPROPAN | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2357 | CYKLOHEXYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2358 | CYKLOOKTATETRAEN | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 338 | 2359 | DIALLYLAMIN | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2360 | DIALLYLETHER | ||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2361 | DIISOBUTYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2362 | 1,1-DICHLORETHAN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2363 | ETHANTHIOL (ethylmerkaptan) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2364 | n-PROPYLBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2366 | DIETHYLKARBONÁT (DIETHYL-KARBONÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2367 | alfa-METHYLVALERALDEHYD | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2368 | alfa-PINEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2370 | 1-HEXEN | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2371 | ISOPENTENY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2372 | 1,2-BIS(DIMETHYLAMINO)ETHAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2373 | DIETHOXYMETHAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2374 | 3,3-DIETEIOXYPROPEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2375 | DIETHYLSULFID | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2376 | 2,3-DIHYDROPYRAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2377 | 1,1-DIMETHOXYETHAN | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2378 | DIMETHYLAMINOACETONITRIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2379 | 1,3-DIMETHYLBUTYLAMN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2380 | DIMETHYLDIETHOXYSILAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2381 | DIMETHYLDISULFID | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2382 | DIMETHYLHYDRAZIN, SYMETRICKÝ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2383 | DIPROPYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2384 | DI-n-PROPYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2385 | ETHYLISOBUTYRÁT (ETHYL-ISOBUTYRÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2386 | 1-ETHYLPIPERIDIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2387 | FLUORBENZEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2388 | FLUORTOLUENY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2389 | FURAN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T12 | TP2 | ||
| 2390 | 2-JODBUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2391 | JODMETHYLPROPANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2392 | JODPROPANY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2393 | ISOBUTYLFORMIÁT (ISOBUTYL-FORMÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2394 | ISOBUTYLPROPIONÁT (ISOBUTYL-PROPIONÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2395 | ISOBUTYRYLCHLORID | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2396 | METHAKRYLALDEHYD, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2397 | 3-METHYLBUTAN-2-ON | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2398 | terc-BUTYLMETHYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2399 | 1 -METHYLPIPERIDIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2400 | METHYLISOVALERÁT (METHYL-ISOVALERÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2401 | PIPERIDIN | 8 | CF1 | I | 8+3 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2402 | PROPANTHIOLY (propylmerkaptany) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2378 | DIMETHYLAMINOACETONITRIL | ||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2379 | 1,3-DIMETHYLBUTYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2380 | DIMETHYLDIETHOXYSILAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2381 | DIMETHYLDISULFID | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2382 | DIMETHYLHYDRAZIN, SYMETRICKÝ | ||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2383 | DIPROPYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2384 | DI-n-PROPYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2385 | ETHYLISOBUTYRÁT (ETHYL-ISOBUTYRÁT) | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2386 | 1-ETHYLPIPERIDIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2387 | FLUORBENZEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2388 | FLUORTOLUENY | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2389 | FURAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2390 | 2-JODBUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2391 | JODMETHYLPROPANY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2392 | JODPROPANY | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2393 | ISOBUTYLFORMIÁT (ISOBUTYL-FORMIÁT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2394 | ISOBUTYLPROPIONÁT (ISOBUTYL-PROPIONÁT) | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2395 | ISOBUTYRYLCHLORID | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2396 | METHAKRYLALDEHYD, STABILIZOVANÝ | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2397 | 3-METHYLBUTAN-2-ON | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2398 | terc-BUTYLMETHYLETHER | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2399 | 1-METHYLPIPERIDIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2400 | METHYLISOVALERÁT (METHYL-ISOVALERÁT) | ||||
| LIOBH | FL | 1 (D/E) | S2 S14 | 883 | 2401 | PIPERIDIN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2402 | PROPANTHIOLY (propylmerkaptany) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, .3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2403 | ISOPROPENYLACETÁT (ISOPROPENYL-ACETÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2404 | PROPIONITRIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2405 | ISOPROPYLBUTYRÁT (ISOPROPYL-BUTYRÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2406 | ISOPROPYLISOBUTYRÁT (ISOPROPYL ISOBUTYRÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2407 | ISOPROPYLCHLORFORMIÁT (ISOPROPYL-CHLORFORMIÁT) (isopropyl-chlorkarbonát) | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | ||||
| 2409 | ISOPROPYLPROPIONÁT (ISOPROPYL-PROPIONÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2410 | 1,2,3,6-TETRAHYDROPYRIDIN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2411 | BUTYRONITRIL | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2412 | TETRAHYDROTHIOFEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2413 | TETRAPROPYLORTHOTITANÁT (TETRAPROPYL-ORTHOTITANÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2414 | THIOFEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2416 | TRIMETHYLBORÁT (TRIMETHYL-BORÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2417 | FLUORID KARBONYLU (KARBONYLFLUORID) | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2418 | FLUORID SIŘIČITÝ | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2419 | BROMTRIFLUORETHYLEN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2420 | HEXAFLUORACETON | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2421 | OXID DUSITÝ | 2 | 2TOC | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 2422 | OKTAFLUOR-2-BUTEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1318) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2424 | OKTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 218) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2426 | DUSIČNAN AMONNÝ, KAPALNÝ, horký koncentrovaný roztok, v koncentraci vyšší než 80 %, ale nepřesahující 93 % | 5.1 | O1 | 5.1 | 252 644 | LQ0 | E0 | T7 | TP1 TP16 TP17 | ||||
| 2427 | CHLOREČNAN DRASELNÝ, VODNÝ ROZTOK | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2427 | CHLOREČNAN DRASELNÝ, VODNÝ ROZTOK | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2428 | CHLOREČNAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 9.1.1.2 | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2403 | ISOPROPENYLACETÁT (ISOPROPENYL-ACETÁT) | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2404 | PROPIONITRIL | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2405 | ISOPROPYLBUTYRÁT (ISOPROPYL-BUTYRÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2406 | ISOPROPYLISOBUTYRÁT (ISOPROPYL-ISOBUTYRÁT) | ||||
| 1 (D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 2407 | ISOPROPYLCHLORFORMIÁT (ISOPROPYL-CHLORFORMIÁT) (isopropyl-chlorkarbonát) | ||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2409 | ISOPROPYLPROPIONÁT (ISOPROPYL-PROPIONÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2410 | 1,2,3,6-TETRAHYDROPYRIDIN | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2411 | BUTYRONITRIL | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2412 | TETRAHYDROTHIOFEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2413 | TETRAPROPYLORTHOTITANÁT (TETRAPROPYL-ORTHOTITANÁT) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2414 | THIOFEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2416 | TRIMETHYLBORÁT (TRIMETHYL-BORÁT) | ||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 2417 | FLUORID KARBONYLU (KARBONYLFLUORID) | ||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2418 | FLUORID SIŘIČITÝ | ||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2419 | BROMTRIFLUORETHYLEN | ||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 2420 | HEXAFLUORACETON | ||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 2421 | OXID DUSITÝ | ||||||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2422 | OKTAFLUOR-2-BUTEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1318) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2424 | OKTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 218) | |||
| L4BV(+) | TU3 TU12 TU29 TC3 TE9 TE10 TA1 | AT | 0 (E) | S23 | 59 | 2426 | DUSIČNAN AMONNÝ, KAPALNÝ, horký koncentrovaný roztok, v koncentraci vyšší než 80 %, ale nepřesahující 93 % | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2427 | CHLOREČNAN DRASELNÝ, VODNÝ ROZTOK | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2427 | CHLOREČNAN DRASELNÝ, VODNÝ ROZTOK | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2428 | CHLOREČNAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2428 | CHLOREČNAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2429 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ, VODNÝ ROZTOK | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2429 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ, VODNÝ ROZTOK | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 8 | C4 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 8 | C4 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 8 | C4 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2431 | ANISIDINY | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2432 | N,N-DIETHYLANILIN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2433 | CHLORNITROTOLUENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2434 | DIBENZYLDICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 2435 | ETHYLFENYLDICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 2436 | KYSELINA TEUOOCTOVÁ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2437 | METHYLFENYLDICHLORSILAN | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 2438 | TRIMETHYLACETYLCHLORID | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2439 | HYDROGENFLUORID SODNÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2440 | CHLORID CINIČITÝ, PENTAHYDRÁT | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2441 | CHLORID TITANITÝ, PYROFORNÍ nebo SMĚSI CHLORIDU TITANITÉHO, PYROFORNÍ | 4.2 | SC4 | I | 4.2+8 | 537 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | |||
| 2442 | TRICHLORACETYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2443 | TRICHLORID VANADYLU (OXYCHLORID VANADIČITÝ) | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2444 | CHLORID VANADIČITÝ | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P802 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2446 | NITROKRESOLY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2447 | FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, ROZTAVENÝ | 4.2 | ST3 | I | 4.2+6.1 | LQ0 | E0 | T21 | TP3 TP7 TP26 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2428 | CHLOREČNAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2429 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ, VODNÝ ROZTOK | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2429 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ, VODNÝ ROZTOK | |||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2430 | ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2431 | ANISIDINY | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2432 | N,N-DIETHYLANILIN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2433 | CHLORNITROTOLUENY, KAPALNÉ | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2434 | DIBENZYLDICHLORSILAN | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2435 | ETHYLFENYLDICHLORSILAN | |||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2436 | KYSELINA THIOOCTOVÁ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2437 | METHYLFENYLDICHLORSILAN | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2438 | TRIMETHYLACETYLCHLORID | ||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2439 | HYDROGENFLUORID SODNÝ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2440 | CHLORID CINIČITÝ, PENTAHYDRÁT | ||||
| 0 (E) | V1 | S20 | 2441 | CHLORID TITANITÝ, PYROFORNÍ nebo SMĚSI CHLORIDU TITANITÉHO, PYROFORNÍ | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2442 | TRICHLORACETYLCHLORID | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2443 | TRICHLORID VANADYLU (OXYCHLORID VANADIČITÝ) | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 2444 | CHLORID VANADIČITÝ | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2446 | NITROKRESOLY, TUHÉ | |
| L10DH(+) | TU14 TU16 TU21 TE3 TE21 | AT | 0 (B/E) | S20 | 446 | 2447 | FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, ROZTAVENÝ | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, .3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2448 | SÍRA, ROZTAVENÁ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 538 | LQ0 | E0 | TI | TP3 | |||
| 2451 | FLUORID DUSITÝ | 2 | 20 | 2.2+5.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2452 | ETHYLACETYLÉN, STABILIZOVANÝ | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2453 | FLUORETHAN (ETHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 161) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2454 | FLUORMETHAN (METHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R41) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2455 | METHYLNITRIT (METHYL-NITRIT) | 2 | 2A | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 2456 | 2-CHLORPROPEN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2457 | 2,3-DIMETHYLBUTAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2458 | HEXADIENY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2459 | 2-METHYL-1-BUTEN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2460 | 2-METHYL-2-BUTEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP1 | |
| 2461 | METHYLPENTADIEN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2463 | HYDRID HLINITÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | ||||
| 2464 | DUSIČNAN BERYLLNATÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2465 | KYSELINA DICHLORISOKYANUROVÁ, SUCHÁ nebo KYSELINA DICHLORISOKYANUROVÁ, SOLI | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 135 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2466 | SUPEROXID DRASELNÝ | 5.1 | O2 | I | 5.1 | LQ0 | E0 | P503 IBC06 | MP2 | ||||
| 2468 | KYSELINA TRICHLORISOKYANUROVÁ, SUCHÁ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2469 | BROMIČNAN ZINEČNATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2470 | FENYLACETONITRIL, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2471 | OXID OSMIČELÝ | 6.1 | T5 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | PP30 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2473 | ARSANILÁT SODNÝ | 6.1 | T3 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2474 | THIOFOSGEN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2475 | CHLORID VANADITÝ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBV(+) | TU27 TE4 TE6 | AT | 3 (E) | 44 | 2448 | SÍRA, ROZTAVENÁ | ||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 25 | 2451 | FLUORID DUSITÝ | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 239 | 2452 | ETHYLACETYLÉN, STABILIZOVANÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2453 | FLUORETHAN (ETHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 161) | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2454 | FLUORMETHAN (METHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 41) | ||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 2455 | METHYLNITRIT (METHYL-NITRIT) | ||||||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2456 | 2-CHLORPROPEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2457 | 2,3-DIMETHYLBUTAN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2458 | HEXADIENY | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2459 | 2-METHYL-1 -BUTEN | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2460 | 2-METHYL-2-BUTEN | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2461 | METHYLPENTADIEN | ||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 2463 | HYDRID HLINITÝ | |||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 2464 | DUSIČNAN BERYLLNATÝ | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 2465 | KYSELINA DICHLORISOKYANUROVÁ, SUCHÁ nebo KYSELINA DICHLORISOKYANUROVÁ, SOLI | ||
| 1 (E) | V10 V12 | CV24 | S20 | 2466 | SUPEROXID DRASELNÝ | |||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 2468 | KYSELINA TRICHLORISOKYANUROVÁ, SUCHÁ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2469 | BROMIČNAN ZINEČNATÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2470 | FENYLACETONITRIL, KAPALNÝ | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2471 | OXID OSMIČELÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2473 | ARSANILÁT SODNÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2474 | THIOFOSGEN | ||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2475 | CHLORID VANADITÝ | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2477 | METHYLISOTOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2478 | ISOKYANÁTY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 539 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2478 | ISOKYANÁTY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2480 | METHYLISOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P601 | MP2 | T22 | TP2 | ||
| 2481 | ETHYLISOKYANÁT | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P601 | MP2 | T14 | TP2 | ||
| 2482 | n-PROPYLISOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2483 | ISOPROPYLISOKYANÁT | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2484 | terc-BUTYLISOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2485 | n-BUTYLISOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2486 | ISOBUTYLISOKYANÁT | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 | MP19 | T8 | TP2 | ||
| 2487 | FENYLISOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2488 | CYKLOHEXYLISOKYANÁT | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2490 | BIS(2-CHLOROISOPROPYL)ETHER | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2491 | ETHANOLAMIN nebo ETHANOLAMIN, ROZTOK | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2493 | HEXAMETHYLENIMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2495 | FLUORID JODIČNÝ | 5.1 | OTC | I | 5.1+6.1+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP2 | ||||
| 2496 | ANHYDRID KYSELINY PROPIONOVÉ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2498 | 1,2,3,6-TETRAHYDROBENZALDEHYD | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2501 | TRIS-(1-AZIRIDINYL)-FOSFINOXID, ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2501 | TRIS-( 1 - AZIRIDINYL)-VFOSFINOXID, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2477 | METHYLISOTHIOKYANÁT | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2478 | ISOKYANÁTY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 2478 | ISOKYANÁTY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L15CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2480 | METHYLISOKYANÁT | ||
| L15CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2481 | ETHYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2482 | n-PROPYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2483 | ISOPROPYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2484 | terc-BUTYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2485 | n-BUTYLISOKYANÁT | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2486 | ISOBUTYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2487 | FENYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2488 | CYKLOHEXYLISOKYANÁT | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2490 | BIS(2-CHLOROISOPROPYL)ETHER | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2491 | ETHANOLAMIN nebo ETHANOLAMIN, ROZTOK | |||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2493 | HEXAMETHYLENIMIN | ||||
| L10DH | TU3 | AT | 1 (B/E) | CV24 CV28 | S20 | 568 | 2495 | FLUORID JODIČNÝ | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2496 | ANHYDRID KYSELINY PROPIONOVÉ | |||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2498 | 1,2,3,6-TETRAHYDROBENZALDEHYD | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2501 | TRIS-( 1 -AZIRIDINYL)-FOSFINOXID, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2501 | TRIS-( 1 -AZTRTDTNYL)-FOSFTNOXTD, ROZTOK | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2502 | VALERYLCHLORID | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2503 | CHLORID ZIRKONIČITÝ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2504 | TETRABROMETHAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2505 | FLUORID AMONNÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2506 | HYDROGENSÍRAN AMONNÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2507 | KYSELINA HEXACHLOROPLATIČITÁ, TUHÁ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2508 | CHLORID MOLYBDENIČNÝ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2509 | HYDROGENSÍRAN DRASELNÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2511 | KYSELINA 2-CHLORPROPIONOVÁ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| 2512 | AMINOFENOLY (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2513 | BROMACETYLBROMID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 2514 | BROMBENZEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2515 | BROMOFORM | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2516 | TETRABROMMETHAN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2517 | 1-CHLOR-1,1 -DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 142b) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2518 | 1,5,9-CYKLODODEKATRIEN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2520 | CYKLOOKTADIENY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2521 | DIKETEN, STABILIZOVANÝ | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2502 | VALERYLCHLORID | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2503 | CHLORID ZIRKONIČITÝ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2504 | TETRABROMETHAN | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2505 | FLUORID AMONNÝ | |
| SGAV | AT | 2 (E) | V11 | VV9 | 80 | 2506 | HYDROGENSÍRAN AMONNÝ | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2507 | KYSELINA HEXACHLOROPLATIČITÁ, TUHÁ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2508 | CHLORID MOLYBDENIČNÝ | ||||
| SGAV | AT | 2 (E) | V11 | VV9 | 80 | 2509 | HYDROGENSÍRAN DRASELNÝ | |||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2511 | KYSELINA 2-CHLORPROPIONOVÁ | |||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2512 | AMINOFENOLY (o-, m-, p-) | |
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2513 | BROMACETYLBROMID | |||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2514 | BROMBENZEN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2515 | BROMOFORM | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2516 | TETRABROMMETHAN | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2517 | 1-CHLOR-1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 142b) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2518 | 1,5,9-CYKLODODEKATRIEN | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2520 | CYKLOOKTADIENY | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2521 | DIKETEN, STABILIZOVANÝ | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2522 | 2-DIMETHYLAMINOETHYLMETHAKRY LÁT (2-DIMETHYLAMINOETHYL-METHAKRYLÁT) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2524 | ETHYLORTHOFORMIÁT (ETHYL-ORTHOFORMIÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2525 | ETHYLOXALÁT (ETHYL-OXALÁT) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2526 | FURFURYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2527 | ISOBUTYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ISOBUTYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2528 | ISOBUTYLISOBUTYRÁT (ISOBUTYL-ISOBUTYRÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2529 | KYSELINA ISOMÁSELNÁ | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2531 | KYSELINA METHAKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 LP01 | MP15 | T7 | TP1 TP18 TP30 | ||
| 2533 | METHYLTRICHLORACETÁT (METHYL TRICHLORACETÁT) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2534 | METHYLCHLORSILAN | 2 | 2TFC | 2.3+2.1+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2535 | 4-METHYLMORFOLIN (N-METHYLMORFOLIN) | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2536 | METHYLTETRAHYDROFURAN | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2538 | NITRONAFTALEN | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2541 | TERPINOLEN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2542 | TRIBUTYLAMIN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2545 | HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 540 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | |||
| 2545 | HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 540 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2545 | HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 540 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2546 | TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 540 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | |||
| 2546 | TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 540 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2546 | TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 540 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 69 | 2522 | 2-DIMETHYLAMINOETHYLMETHAKRYLÁT (2-DIMETHYLAMINOETHYL-METHAKRYLÁT) | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2524 | ETHYLORTHOFORMIÁT (ETHYL-ORTHOFORMIÁT) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2525 | ETHYLOXALÁT (ETHYL-OXALÁT) | ||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2526 | FURFURYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2527 | ISOBUTYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ (ISOBUTYL-AKRYLÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2528 | ISOBUTYLISOBUTYRÁT (ISOBUTYL-ISOBUTYRÁT) | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2529 | KYSELINA ISOMÁSELNÁ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 89 | 2531 | KYSELINA METHAKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2533 | METHYLTRICHLORACETÁT (METHYL-TRICHLORACETÁT) | ||
| FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 2534 | METHYLCHLORSILAN | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2535 | 4-METHYLMORFOLIN (N-METHYLMORFOLIN) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2536 | METHYLTETRAHYDROFURAN | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2538 | NITRONAFTALEN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2541 | TERPINOLEN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2542 | TRIBUTYLAMIN | ||
| 0 (E) | V1 | S20 | 2545 | HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | ||||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2545 | HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 2545 | HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | |||
| 0 (E) | V1 | S20 | 2546 | TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | ||||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2546 | TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 2546 | TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2547 | SUPEROXID SODNÝ | 5.1 | 02 | I | 5.1 | LQ0 | E0 | P503 IBC06 | MP2 | ||||
| 2548 | FLUORID CHLOREČNÝ (CHLORPENTAFLUORID) | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2552 | HEXAFLUORACETON, HYDRÁT, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2554 | METHYLALLYLCHLORID | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2555 | NITROCELULÓZA S VODOU, s nejméně 25 % hm. vody | 4.1 | D | II | 4.1 | 541 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | |||
| 2556 | NITROCELULÓZA S ALKOHOLEM, s nejméně 25 % hm. alkoholu a nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině | 4.1 | D | II | 4.1 | 541 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | |||
| 2557 | NITROCELULÓZA, s nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině, SMĚS S nebo BEZ PLASTIFIKAČNÍHO PROSTŘEDKU, S nebo BEZ PIGMENTU | 4.1 | D | II | 4.1 | 241 541 | LQ0 | E0 | P406 | MP2 | |||
| 2558 | EPIBROMHYDRIN | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2560 | 2-METHYLPENTAN-2-OL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2561 | 3 -METHYL-1-BUTEN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | ||
| 2564 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ, ROZTOK | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2564 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ, ROZTOK | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2565 | DICYKLOHEXYLAMIN | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2567 | PENTACHLORFENOLÁT SODNÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2570 | SLOUČENINA KADMIA | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 596 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2570 | SLOUČENINA KADMIA | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 596 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2570 | SLOUČENINA KADMIA | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 596 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2571 | KYSELINY ALKYLSÍROVÉ | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP28 | ||
| 2572 | FENYLHYDRAZIN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2573 | CHLOREČNAN THALLNÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | ||
| 2574 | TRIKRESYLFOSFÁT (TRIKRESYL-FOSFÁT), s více než 3 % ortho-isomerů | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2576 | BROMID FOSFORYLU, ROZTAVENÝ | 8 | C1 | II | 8 | LQ0 | E0 | T7 | TP3 | ||||
| 2577 | FENYLACETYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (E) | V10 V12 | CV24 | S20 | 2547 | SUPEROXID SODNÝ | |||||
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 2548 | FLUORID CHLOREČNÝ (CHLORPENTAFLUORID) | ||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2552 | HEXAFLUORACETON, HYDRÁT, KAPALNÝ | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2554 | METHYLALLYLCHLORID | ||||
| 2 (B) | S14 | 2555 | NITROCELULÓZA S VODOU, s nejméně 25 % hm. vody | |||||||
| 2 (B) | S14 | 2556 | NITROCELULÓZA S ALKOHOLEM, s nejméně 25 % hm. alkoholu a nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině | |||||||
| 2 (B) | S14 | 2557 | NITROCELULÓZA, s nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině, SMĚS S nebo BEZ PLASTIFIKAČNÍHO PROSTŘEDKU, S nebo BEZ PIGMENTU | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2558 | EPIBROMHYDRIN | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2560 | 2-METHYLPENTAN-2-OL | ||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2561 | 3 -METHYL-1-BUTEN | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2564 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2564 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2565 | DICYKLOHEXYLAMIN | |||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2567 | PENTACHLORFENOLÁT SODNÝ | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2570 | SLOUČENINA KADMIA | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2570 | SLOUČENINA KADMIA | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2570 | SLOUČENINA KADMIA | |
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2571 | KYSELINY ALKYLSÍROVÉ | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2572 | FENYLHYDRAZIN | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 2573 | CHLOREČNAN THALLNÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2574 | TRIKRESYLFOSFÁT (TRIKRESYL-FOSFÁT), s více než 3 % ortho-isomerů | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2576 | BROMID FOSFORYLU, ROZTAVENÝ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2577 | FENYLACETYLCHLORID | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2578 | OXID FOSFORITÝ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | TI | TP33 | |
| 2579 | PIPERAZIN | 8 | C8 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2580 | BROMID HLINITÝ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2581 | CHLORID HLINITÝ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2582 | CHLORID ŽELEZITÝ, ROZTOK | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2583 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C2 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2584 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | |
| 2585 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C4 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2586 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C3 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2587 | BENZOCHINON | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC02 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2589 | VINYLCHLORACETÁT (VINYL-CHLORACETÁT) | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2590 | AZBEST BÍLÝ (chrysotil, aktinolit, antofylit, tremolit) | 9 | Ml | III | 9 | 168 542 | LQ27 | E1 | P002 IBC08 R001 | PP37 B4 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2591 | XENON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 2599 | CHLORTRIFLUORMETHAN A TRIFLUORMETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 60 % chlortrifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 503) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2578 | OXID FOSFORITÝ | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2579 | PIPERAZIN | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2580 | BROMID HLINITÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2581 | CHLORID HLINITÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2582 | CHLORID ŽELEZITÝ, ROZTOK | |||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2583 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2584 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2585 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2586 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | |||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2587 | BENZOCHINON | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2588 | PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2589 | VINYLCHLORACETÁT (VINYL-CHLORACETÁT) | ||
| SGAH | TU15 | AT | 3 (E) | V11 | CV13 CV28 | 90 | 2590 | AZBEST BÍLÝ (chrysotil, aktinolit, antofylit, tremolit) | ||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 2591 | XENON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2599 | CHLORTRIFLUORMETHAN A TRIFLUORMETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 60 % chlortrifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 503) | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2601 | CYKLOBUTAN | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2602 | DICHLORDIFLUORMETHAN A 1,1-DIFLUORETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 74 % dichlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 500) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 2603 | CYKLOHEPTATRIEN | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2604 | DIETHYLETHERÁT FLUORIDU BORITÉHO | 8 | CF1 | I | 8+3 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2605 | METHOXYMETHYLISOKYANÁT | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2606 | METHYLORTHOSILIKÁT (METHYL-ORTHOSILIKÁT) | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2607 | AKROLEIN DIMER, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2608 | NITROPROPANY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2609 | TRIALLYLBORÁT (TRIALLYL-BORÁT) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | ||||
| 2610 | TRIALLYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2611 | PROPYLENCHLORHYDRIN | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2612 | METHYLPROPYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 2614 | METHYLALLYLALKOHOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2615 | ETHYLPROPYLETHER | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2616 | TRIISOPROPYLBORÁT (TRIISOPROPYL-BORÁT) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2616 | TRIISOPROPYLBORÁT (TRIISOPROPYL-BORÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2617 | METHYLCYKLOHEXANOLY, hořlavé | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2618 | VINYLTOLUENY, STABILIZOVANÉ | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2619 | BENZYLDIMETHYLAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2620 | AMYLBUTYRÁTY (AMYL-BUTYRÁTY) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 2601 | CYKLOBUTAN | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 2602 | DICHLORDIFLUORMETHANA 1,1-DIFLUORETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 74 % dichlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 500) | |||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2603 | CYKLOHEPTATRIEN | ||
| L10BH | FL | 1 (D/E) | S2 S14 | 883 | 2604 | DIETHYLETHERÁT FLUORIDU BORITÉHO | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2605 | METHOXYMETHYLISOKYANÁT | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2606 | METHYLORTHOSILIKÁT (METHYL-ORTHOSILIKÁT) | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2607 | AKROLEIN DIMER, STABILIZOVANÝ | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2608 | NITROPROPANY | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2609 | TRIALLYLBORÁT (TRIALLYL-BORÁT) | ||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2610 | TRIALLYLAMIN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2611 | PROPYLENCHLORHYDRIN | ||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2612 | METHYLPROPYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2614 | METHYLALLYLALKOHOL | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2615 | ETHYLPROPYLETHER | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2616 | TRIISOPROPYLBORÁT (TRIISOPROPYL-BORÁT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2616 | TRIISOPROPYLBORÁT (TRIISOPROPYL-BORÁT) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2617 | METHYLCYKLOHEXANOLY, hořlavé | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 39 | 2618 | VINYLTOLUENY, STABILIZOVANÉ | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2619 | BENZYLDIMETHYLAMIN | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2620 | AMYLBUTYRÁTY (AMYL-BUTYRÁTY) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2621 | ACETYLMETHYLKARBINOL | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2622 | GLYCIDALDEHYD | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | B8 | MP19 | T7 | TP1 | |
| 2623 | PODPALOVAČ, TUHÝ, s hořlavou kapalnou látkou | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 LP02 R001 | PP15 | MP11 | |||
| 2624 | SILICID HOŘČÍKU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2626 | KYSELINA CHLOREČNÁ, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 10 % kyseliny chlorečné | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 613 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | |
| 2627 | DUSITANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 103 274 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2628 | FLUORACETÁT DRASELNÝ | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2629 | FLUORACETÁT SODNÝ | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2630 | SELENANY nebo SELENIČITANY | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2642 | KYSELINA FLUOROCTOVÁ | 6.1 | T2 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 2643 | METHYLBROMACETÁT (METHYL-BROMACETÁT) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2644 | METHYLJODID | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2645 | FENACYLBROMID | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2646 | HEXACHLORCYKLOPENTADIEN | 6.1 | T1 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| 2647 | MALONONITRIL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2648 | 1,2-DIBROMBUTAN-3-ON | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | ||||
| 2649 | 1,3-DICHLORACETON | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2650 | 1,1 -DICHLOR-1-NITROETHAN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2651 | 4,4'-DIAMINODIFENYLMETHAN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2653 | BENZYLJODID | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2655 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN DRASELNÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2656 | CHINOLIN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 8.5 | 8.5 | 3.1.2 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2621 | ACETYLMETHYLKARBINOL | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 2622 | GLYCIDALDEHYD | ||
| 4 (E) | 2623 | PODPALOVAČ, TUHÝ, s hořlavou kapalnou látkou | ||||||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 2624 | SILICID HOŘČÍKU | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 2626 | KYSELINA CHLOREČNÁ, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 10 % kyseliny chlorečné | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 2627 | DUSITANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2628 | FLUORACETÁT DRASELNÝ | |
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2629 | FLUORACETÁT SODNÝ | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2630 | SELENANY nebo SELENIČITANY | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2642 | KYSELINA FLUOROCTOVÁ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2643 | METHYLBROMACETÁT (METHYL-BROMACETÁT) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2644 | METHYLJODID | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2645 | FENACYLBROMID | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2646 | HEXACHLORCYKLOPENTADIEN | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2647 | MALONONITRIL | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2648 | 1,2-DIBROMBUTAN-3-ON | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2649 | 1,3-DICHLORACETON | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2650 | 1,1 -DICHLOR-1-NITROETHAN | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2651 | 4,4'-DIAMINODIFENYLMETHAN | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2653 | BENZYLJODID | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2655 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN DRASELNÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2656 | CHINOLIN | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2657 | SULFID SELENIČITÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2659 | CHLOROCTAN SODNÝ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | TI | TP33 | |
| 2660 | NITROTOLUIDINY (MONO) | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2661 | HEXACHLORACETON | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2664 | DIBROMMETHAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2667 | BUTYLTOLUENY | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2668 | CHLORACETONITRIL | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2669 | CHLORKRESOLY, ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2669 | CHLORKRESOLY, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 2670 | KYANURCHLORID | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2671 | AMINOPYRIDINY (o-, m-, p-) | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2672 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou mezi 0,880 a 0,957 kg/1 při 15 °C, s více než 10 %, ale nejvíce 35 % amoniaku (čpavku) | 8 | C5 | III | 8 | 543 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 | |
| 2673 | 2-AMINO-4-CHLORFENOL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2674 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN SODNÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2676 | ANTIMONOVODÍK (STIBIN) | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| 2677 | HYDROXID RUBIDNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2677 | HYDROXID RUBIDNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2678 | HYDROXID RUBIDNÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2679 | HYDROXID LITHNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2679 | HYDROXID LITHNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2657 | SULFID SELENIČITÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2659 | CHLOROCTAN SODNÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2660 | NITROTOLUIDINY (MONO) | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2661 | HEXACHLORACETON | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2664 | DIBROMMETHAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2667 | BUTYLTOLUENY | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2668 | CHLORACETONITRIL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2669 | CHLORKRESOLY, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2669 | CHLORKRESOLY, ROZTOK | ||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2670 | KYANURCHLORID | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2671 | AMINOPYRIDINY (o-, m-, p-) | |
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2672 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou mezi 0,880 a 0,957 kg/1 při 15 °C, s více než 10 %, ale nejvíce 35 % amoniaku (čpavku) | |||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2673 | 2-AMINO-4-CHLORFENOL | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2674 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN SODNÝ | |
| 1 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 2676 | ANTIMONOVODÍK (STIBIN) | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2677 | HYDROXID RUBIDNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2677 | HYDROXID RUBIDNÝ, ROZTOK | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2678 | HYDROXID RUBIDNÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2679 | HYDROXID LITHNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2679 | HYDROXID LITHNÝ, ROZTOK | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2680 | HYDROXID LITHNÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2681 | HYDROXID CESNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2681 | HYDROXID CESNÝ, ROZTOK | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2682 | HYDROXID CESNÝ | 8 | C6 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2683 | SULFID AMONNÝ, ROZTOK | 8 | CFT | II | 8+3+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2684 | 3-DIETHYLAMINOPROPYLAMIN | 3 | FC | III | 3+8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2685 | N,N-DIETHYLETHYLENDIAMIN | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2686 | 2-DIETHYLAMINOETHANOL | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2687 | DICYKLOHEXYLAMONIUMNITRIT (DICYKLOHEXYLAMONIUM-NITRIT) | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 2688 | 1-BROM-3-CHLORPROPAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2689 | 3-CHLOR-l,2-PROPANDIOL (glycerol-alfa-monochlorhydrin) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2690 | N-(n-BUTYL)-IMIDAZOL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2691 | BROMID FOSFOREČNÝ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2692 | BROMID BORITÝ | 8 | C1 | I | 8 | LQ0 | E0 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 2693 | HYDROGENSIŘIČITANY, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2698 | TETRAHYDROFTALANHYDRIDY, obsahující více než 0,05 % maleinanhydridu | 8 | C4 | III | 8 | 169 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PPM B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2699 | KYSELINA TRIFLUOROCTOVÁ | 8 | C3 | I | 8 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2705 | 1-PENTOL | 8 | C9 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2707 | DIMETHYLDIOXANY | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2707 | DIMETHYLDIOXANY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2709 | BUTYLBENZENY | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2710 | DIPROPYLKETON | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2680 | HYDROXID LITHNÝ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2681 | HYDROXID CESNÝ, ROZTOK | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2681 | HYDROXID CESNÝ, ROZTOK | |||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2682 | HYDROXID CESNÝ | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 86 | 2683 | SULFID AMONNÝ, ROZTOK | |||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2684 | 3-DIETHYLAMINOPROPYLAMIN | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2685 | N,N-DIETHYLETHYLENDIAMIN | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2686 | 2-DIETHYLAMINOETHANOL | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2687 | DICYKLOHEXYLAMONIUMNITRIT (DICYKLOHEXYLAMONIUM-NITRIT) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2688 | 1-BROM-3-CHLORPROPAN | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2689 | 3-CHLOR-1,2-PROPANDIOL (glycerol-alfa-monochlorhydrin) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2690 | N-(n-BUTYL)-IMIDAZOL | ||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2691 | BROMID FOSFOREČNÝ | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | X88 | 2692 | BROMID BORITÝ | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2693 | HYDROGENSIŘIČITANY, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2698 | TETRAHYDROFTALANHYDRIDY, obsahující více než 0,05 % maleinanhydridu | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2699 | KYSELINA TRIFLUOROCTOVÁ | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2705 | 1-PENTOL | |||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2707 | DIMETHYLDIOXANY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2707 | DIMETHYLDIOXANY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2709 | BUTYLBENZENY | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2710 | DIPROPYLKETON | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2713 | AKRIDIN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2714 | RESINÁT (abietát) ZINEČNATÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 2715 | RESINÁT (abietát) HLINITÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | ||
| 2716 | BUTIN-1,4-DIOL | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2717 | KAFR, syntetický | 4.1 | F1 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2719 | BROMIČNAN BARNATÝ | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2720 | DUSIČNAN CHROMITÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2721 | CHLOREČNAN MĚĎNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2722 | DUSIČNAN LITHNÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2723 | CHLOREČNAN HOŘEČNATÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2724 | DUSIČNAN MANGANATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2725 | DUSIČNAN NIKELNATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2726 | DUSITAN NIKELNATÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2727 | DUSIČNAN THALLNÝ | 6.1 | TO2 | II | 6.1+5.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | ||
| 2728 | DUSIČNAN ZIRKONIČITÝ | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2729 | HEXACHLORBENZEN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2730 | NITROANISOLY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 279 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2732 | NITROBROMBENZENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3 | FC | I | 3+8 | 274 544 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP1 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2713 | AKRIDIN | |
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 2714 | RESINÁT (abietát) ZINEČNATÝ | |||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 2715 | RESINÁT (abietát) HLINITÝ | |||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2716 | BUTIN-1,4-DIOL | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2717 | KAFR, syntetický | ||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 2719 | BROMIČNAN BARNATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2720 | DUSIČNAN CHROMITÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 2721 | CHLOREČNAN MĚĎNATÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2722 | DUSIČNAN LITHNÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 2723 | CHLOREČNAN HOŘEČNATÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2724 | DUSIČNAN MANGANATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2725 | DUSIČNAN NIKELNATÝ | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2726 | DUSITAN NIKELNATÝ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 65 | 2727 | DUSIČNAN THALLNÝ | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 2728 | DUSIČNAN ZIRKONIČITÝ | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2729 | HEXACHLORBENZEN | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2730 | NITROANISOLY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2732 | NITROBROMBENZENY, KAPALNÉ | ||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C/E) | S2 S20 | 338 | 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3 | FC | II | 3+8 | 274 544 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP1 TP27 | |
| 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3 | FC | III | 3+8 | 274 544 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2734 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 8 | CF1 | I | 8+3 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2734 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 8 | CF1 | II | 8+3 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C1 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP1 TP27 | |
| 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2738 | N-BUTYLANILÍN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2739 | ANHYDRID KYSELINY MÁSELNÉ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2740 | n-PROPYLCHLORFORMIÁT (n-PROPYL-CHLORFORMIÁT) (n-propyl-chlorkarbonát) | 6.1 | TFC | I | 6.1+3+8 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | ||
| 2741 | CHLORNAN BARNATÝ, s více než 22 % aktivního chlóru | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 2742 | CHLOROKARBONÁTY (CHLORFORMIÁTY), TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 6.1 | TFC | II | 6.1+3+8 | 274 561 | LQ17 | E4 | P001 IBC01 | MP15 | |||
| 2743 | n-BUTYLCHLORFORMIÁT (n-BUTYL-CHLORFORMIÁT) (n-butyl-chlorkarbonát) | 6.1 | TFC | II | 6.1+3+8 | LQ17 | E4 | P001 | MP15 | T20 | TP2 | ||
| 2744 | CYKLOBUTYLCHLORFORMIÁT (cyklobutylchlorkarbonát) | 6.1 | TFC | II | 6.1+3+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2745 | CHLORMETHYLCHLORFORMIÁT (CHLORMETHYL-CHLORFORMIÁT)(chlormethyl-chlorkarbonát) | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2746 | FENYLCHLORF ORMIÁT (FENYL-CHLORFORMIÁT) (fenyl-chlorkarbonát) | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2747 | terc-BUTYLCYKLOHEXYLCHLORFORMIÁT (terc-BUTYLCYKLOHEXYL-CHLORF ORMIÁT) | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2748 | 2-ETHYLHEXYLCHLORFORMIÁT (2-ETHYLHEXYL-CHLORFORMIÁT) (2-ethylhexylchlorkarbonát) | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2749 | TETRAMETHYLSILAN | 3 | F1 | I | 3 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 2750 | 1,3-DICHLOR-2-PROPANOL (1,3-DICHLORPROPAN-2-OL) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2751 | DIETHYLTHIOFOSFORYLCHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| L10BH | FL | 1 (D/E) | S2 S14 | 883 | 2734 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2734 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2738 | N-BUTYLANILÍN | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2739 | ANHYDRID KYSELINY MÁSELNÉ | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 668 | 2740 | n-PROPYLCHLORLORMIÁT (n-PROPYL-CHLORLORMIAT) (n-propyl-chlorkarbonát) | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV28 | 56 | 2741 | CHLORNAN BARNATÝ, s více než 22 % aktivního chlóru | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 2742 | CHLOROKARBONÁTY (CHLOREORMIÁTY), TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 2743 | n-BUTYLCHLORLORMIÁT (n-BUTYL-CHLORFORMIÁT) (n-butyl-chlorkarbonát) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 2744 | CYKLOBUTYLCHLORFORMIÁT (cyklobutylchlorkarbonát) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2745 | CHLORMETHYLCHLORFORMIÁT (CHLORMETHYL-CHLORFORMIÁT) (chlormethyl-chlorkarbonát) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2746 | FENYLCHLORFORMIÁT (FENYL-CHLORFORMIAT) (fenyl-chlorkarbonát) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2747 | terc-BUTYLCYKLOHEXYLCHLORFORMIÁT(terc-BUTYLCYKLOHEXYL-CHLORFORMIÁT) | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2748 | 2-ETHYLHEXYLCHLORFORMIÁT (2- ETHYLHEXYL-CHLORFORMIÁT) (2- ethylhexylchlorkarbonát) | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 2749 | TETRAMETHYLSILAN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2750 | 1,3-DICHLOR-2-PROPANOL (1,3- DICHLORPROPAN-2-OL) | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2751 | DIETHYLTHIOFOSFORYLCHLORID | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2752 | 1,2-EPOXY-3-ETHOXYPROPAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2753 | N-ETHYLBENZYLTOLUIDIN, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2754 | N-ETHYLTOLUIDINY | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2757 | PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2757 | PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2757 | PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2758 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2758 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2760 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2760 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2761 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2761 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2761 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2762 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2762 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2752 | 1,2-EPOXY-3-ETHOXYPROPAN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2753 | N-ETHYLBENZYLTOLUIDIN, KAPALNÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2754 | N-ETHYLTOLUIDINY | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2757 | PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2757 | PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2757 | PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2758 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2758 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2759 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2760 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším, než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2760 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2761 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2761 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2761 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2762 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2762 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2764 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2764 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2772 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2772 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2776 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2776 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2763 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2764 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2764 | HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2771 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2772 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2772 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2775 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2776 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2776 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 | 66 | 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH | TU15 | AT | 2 | VV9 | CV13 | S9 | 60 | 2777 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2778 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2778 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2779 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2779 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2779 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2780 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2780 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2782 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2782 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2783 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2783 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2783 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2784 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2784 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2778 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2778 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2779 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2779 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2779 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2780 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2780 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2781 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2782 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2782 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2783 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2783 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2783 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2784 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2784 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2785 | 4-THIAPENTANAL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2786 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2786 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2786 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2787 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2787 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2788 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2788 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2788 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2789 | KYSELINA OCTOVÁ, LEDOVÁ nebo KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující více než 80 % hm. kyseliny | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2790 | KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující nejméně 50 % hm., ale nejvíce 80 % hm. kyseliny | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2790 | KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující nejméně 10 % hm., ale nejvíce 50 % hm. kyseliny | 8 | C3 | III | 8 | 597 647 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2793 | KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI VRTÁNÍ, FRÉZOVÁNÍ, SOUSTRUŽENÍ, ODPADY ve formě schopné samoohřevu | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 592 | LQ0 | E1 | P003 IBC08 LP02 R001 | PP20 B3 B6 | MP14 | ||
| 2794 | AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ KYSELÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | 8 | C11 | 8 | 295 598 | LQ0 | E0 | P801 P801a | |||||
| 2795 | AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ ALKALICKÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | 8 | C11 | 8 | 295 598 | LQ0 | E0 | P801 P801a | |||||
| 2796 | KYSELINA SÍROVÁ, obsahující nejvýše 51 % kyseliny nebo ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), KYSELÝ | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 2797 | ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), ALKALICKÝ | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | ||
| 2798 | DICHLORFENYLFOSFIN (FENYLFOSFODICHLORID) | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2799 | FENYLTHIOFOSFORYLDICHLORID | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2785 | 4-THIAPENTANAL | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2786 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2786 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2786 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2787 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2787 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2788 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2788 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2788 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2789 | KYSELINA OCTOVÁ, LEDOVÁ nebo KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující více než 80 % hm. kyseliny | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2790 | KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující nejméně 50 % hm., ale nejvíce 80 % hm. kyseliny | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2790 | KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující nejméně 10 % hm., ale nejvíce 50 % hm. kyseliny | |||||
| 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 2793 | KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI VRTÁNÍ, FRÉZOVÁNÍ, SOUSTRUŽENÍ, ODPADY ve formě schopné samoohřevu | |||||
| 3 (E) | VV14 | 80 | 2794 | AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ KYSELÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | ||||||
| 3 (E) | VV14 | 80 | 2795 | AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ ALKALICKÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | ||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2796 | KYSELINA SÍROVÁ, obsahující nejvýše 51 % kyseliny nebo ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), KYSELÝ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2797 | ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), ALKALICKÝ | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2798 | DICHLORFENYLFOSFIN (FENYLFOSFODICHLORID) | |||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2799 | FENYLTHIOFOSFORYLDICHLORID | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2800 | AKUMULÁTORY (BATERIE), JIŠTĚNÉ PROTI VYTEČENÍ NAPLNĚNÉ KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | 8 | C11 | 8 | 238 295 598 | LQ0 | E0 | P003 P801a | PP16 | ||||
| 2801 | BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C9 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2801 | BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C9 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2801 | BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C9 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2802 | CHLORID MĚĎNATÝ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2803 | GALLIUM | 8 | C10 | III | 8 | LQ24 | E0 | P800 | PP41 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2805 | HYDRID LITHNÝ, ROZTAVENÝ A ZTUHLÝ | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | PP40 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 2806 | NITRID LITHNÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 IBC04 | MP2 | ||||
| 2807 | Látky magnetizované | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 2809 | RTUŤ | 8 | C9 | III | 8 | 599 | LQ19 | E0 | P800 | MP15 | |||
| 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 315 614 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 614 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 614 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 614 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 614 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 274 614 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2812 | Hlinitan sodný, tuhý | 8 | C6 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 2813 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P403 IBC99 | PP83 | MP2 | T9 | TP7 TP33 |
| 2813 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | PP83 | MP14 | T3 | TP33 |
| 2813 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | PP83 B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI | 6.2 | 11 | 6.2 | 318 | LQ0 | E0 | P620 | MP5 | ||||
| 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI, ve zmraženém kapalném dusíku | 6.2 | 11 | 6.2+2.2 | 318 | LQ0 | E0 | P620 | MP5 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.3.3 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 3 (E) | VV14 | 80 | 2800 | AKUMULÁTORY (BATERIE), JIŠTĚNÉ PROTI VYTEČENÍ NAPLNĚNÉ KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | ||||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 2801 | BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2801 | BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2801 | BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2802 | CHLORID MĚĎNATÝ | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2803 | GALLIUM | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 2805 | HYDRID LITHNÝ, ROZTAVENÝ A ZTUHLÝ | |||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 2806 | NITRID LITHNÝ | |||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 2807 | Látky magnetizované | ||||||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2809 | RTUŤ | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2811 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 2812 | Hlinitan sodný, tuhý | ||||||||
| S10AN L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 2813 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | |
| SGAN | AT | 0 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 2813 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 2813 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | ||
| 0 (E) | CV13 CV25 CV26 CV28 | S3 S9 S15 | 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI | ||||||
| 0 (E) | CV13 CV25 CV26 CV28 | S3 S9 S15 | 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI, ve zmraženém kapalném dusíku | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI (pouze materiál ze zvířat) | 6.2 | I1 | 6.2 | 318 | LQ0 | E0 | P620 | MP5 | BK1 BK2 | |||
| 2815 | N-AMINOETHYLPIPERAZIN | 8 | C1 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2817 | HYDROGENFLUORID AMONNÝ, ROZTOK | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 | ||
| 2817 | HYDROGENFLUORID AMONNÝ, ROZTOK | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2818 | POLYSULFID AMONNÝ, ROZTOK | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2818 | POLYSULFID AMONNÝ, ROZTOK | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2819 | AMYLFOSFÁT (AMYL-FOSFÁT) | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2820 | KYSELINA MÁSELNÁ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2821 | FENOL, ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2821 | FENOL, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2822 | 2-CHLORPYRIDIN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2823 | KYSELINA KROTONOVÁ, TUHÁ | 8 | C4 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2826 | ETHYLCHLORTHIOFORMIÁT (ETHYL-CHLORTHIOFORMIÁT) (ethyl- chlorthiokarbonát) | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2829 | KYSELINA KAPRONOVÁ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2830 | SLITINA KŘEMÍK / ŽELEZO / LITHIUM | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2831 | 1,1,1-TRICHLORETHAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2834 | KYSELINA FOSFORITÁ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2835 | TETRAHYDRIDOHLINITAN SODNÝ | 4.3 | W2 | II | 4.3 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2837 | HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK (HYDROGENSÍRANY, VODNÝ ROZTOK) | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2837 | HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK (HYDROGENSÍRANY, VODNÝ ROZTOK) | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 2838 | VINYLBUTYRÁT, STABILIZOVANÝ (VINYL-BUTYRÁT, STABILIZOVANÝ) | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2839 | ALDOL (3-HYDROXYBUTYRALDEHYD) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 0 (E) | CV13 CV25 CV26 CV28 | S3 S9 S15 | 606 | 2814 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI (pouze materiál ze zvířat) | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2815 | N-AMINOETHYLPIPERAZIN | |||||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2817 | HYDROGENFLUORID AMONNÝ, ROZTOK | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2817 | HYDROGENFLUORID AMONNÝ, ROZTOK | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2818 | POLYSULFID AMONNÝ, ROZTOK | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2818 | POLYSULFID AMONNÝ, ROZTOK | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2819 | AMYLFOSFÁT (AMYL-FOSFÁT) | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2820 | KYSELINA MÁSELNÁ | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2821 | FENOL, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2821 | FENOL, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2822 | 2-CHLORPYRIDIN | ||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2823 | KYSELINA KROTONOVÁ, TUHÁ | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2826 | ETHYLCHLORTIOFORMIÁT (ETHYL- CHLORTHIOFORMIÁT) (ethyl-chlorthiokarbonát) | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2829 | KYSELINA KAPRONOVÁ | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 2830 | SLITINA KŘEMÍK / ŽELEZO / LITHIUM | |||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2831 | 1,1,1-TRICHLORETHAN | ||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2834 | KYSELINA FOSFORITÁ | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 2835 | TETRAHYDRIDOHLINITAN SODNÝ | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2837 | HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK (HYDROGENSÍRANY, VODNÝ ROZTOK) | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2837 | HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK (HYDROGENSÍRANY, VODNÝ ROZTOK) | |||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 2838 | VINYLBUTYRÁT, STABILIZOVANÝ (VINYL-BUTYRÁT, STABILIZOVANÝ) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2839 | ALDOL (3-HYDROXYBUTYRALDEHYD) | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 5.2.2 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2840 | BUTYRALDOXIM | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2841 | DI-n-AMYLAMIN | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2842 | NITROETHAN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2844 | SLITINA VÁPNÍK / MANGAN / KŘEMÍK | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 2845 | LÁTKA PYROFORNÍ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S1 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P400 | MP2 | T22 | TP2 TP7 | |
| 2846 | LÁTKA PYROFORNÍ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S2 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | |||
| 2849 | 3 -CHLOR-1 -PROPANOL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2850 | TETRAMER PROPYLENU | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2851 | FLUORID BORITÝ, DIHYDRÁT | 8 | C1 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2852 | DIPIKRYLSULFID, VLHČENÝ nejméně 10 %hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | 545 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | ||
| 2853 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN HOŘEČNATÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2854 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN AMONNÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2855 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN ZINEČNATÝ | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2856 | HEXAFLUOROKŘEMIČITANY, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2857 | STROJE CHLADICÍ, obsahující nehořlavé, netoxické plyny nebo roztoky amoniaku (UN 2672) | 2 | 6A | 2.2 | 119 | LQ0 | E0 | P003 | PP32 | MP9 | |||
| 2858 | ZIRKONIUM, SUCHÉ, stočený drát, hotové plechy, pásy (tenčí než 254 mikrometrů, ale ne méně než 18 mikrometrů) | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 546 | LQ9 | E1 | P002 LP02 R001 | MP11 | |||
| 2859 | METAVANADIČNAN AMONNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2861 | POLYVANADIČNAN AMONNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2862 | OXID VANADIČNÝ, neroztavený | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 600 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2863 | ORTHOVANADIČNAN SODNOAMONNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2840 | BUTYRALDOXIM | ||||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 2841 | DI-n-AMYLAMIN | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2842 | NITROETHAN | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 VV7 | CV23 | 423 | 2844 | SLITINA VÁPNÍK / MANGAN / KŘEMÍK | ||
| L21DH | TU14 TC1 TE21 TMI | AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 333 | 2845 | LÁTKA PYROFORNÍ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| 0 (E) | V1 | S20 | 2846 | LÁTKA PYROFORNÍ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2849 | 3 -CHLOR-1-PROPANOL | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2850 | TETRAMER PROPYLENU | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 2851 | FLUORID BORITÝ, DIHYDRÁT | |||||
| 1 (B) | S14 | 2852 | DIPIKRYLSULFID, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2853 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN HOŘEČNATÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2854 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN AMONNÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2855 | HEXAFLUOROKŘEMIČITAN ZINEČNATÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2856 | HEXAFLUOROKŘEMIČITANY, J.N. | |
| 3 (E) | CV9 | 2857 | STROJE CHLADICÍ, obsahující nehořlavé, netoxické plyny nebo roztoky amoniaku (UN 2672) | |||||||
| 3 (E) | VV1 | 40 | 2858 | ZIRKONIUM, SUCHÉ, stočený drát, hotové plechy, pásy (tenčí než 254 mikrometrů, ale ne méně než 18 mikrometrů) | ||||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2859 | METAVANADIČNAN AMONNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2861 | POLYVANADIČNAN AMONNÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2862 | OXID VANADIČNÝ, neroztavený | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2863 | ORTHOVANADIČNAN SODNOAMONNÝ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2864 | METAVANADIČNAN DRASELNÝ | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2865 | HYDROXYLAMIN SULFÁT (HYDROXYLAMIN-SULFÁT) | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2869 | CHLORID TITANITÝ, SMĚS | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2869 | CHLORID TITANITÝ, SMĚS | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2870 | TETRAHYDRIDOBORITAN HLINITÝ | 4.2 | SW | I | 4.2+4.3 | LQ0 | E0 | P400 | MP2 | T21 | TP7 TP33 | ||
| 2870 | TETRAHYDRIDOBORITAN HLINITÝ V PŘÍSTROJÍCH | 4.2 | SW | I | 4.2+4.3 | LQ0 | E0 | P002 | PP1 3 | MP2 | |||
| 2871 | ANTIMON, PRÁŠEK | 6.1 | T5 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2872 | DIBROMCHLORPROPANY | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2872 | DIBROMCHLORPROPANY | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2873 | DIBUTYLAMINOETHANOL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2874 | FURFURYLALKOHOL | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2875 | HEXACHLOROFEN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2876 | RESORCIN | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2878 | TITAN - HOUBA, ČÁSTICE nebo TITAN HOUBA, PRÁŠEK | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 2879 | CHLORID SELENINYLU (OXYCHLORID SELENIČITÝ) | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T10 | TP2 | ||
| 2880 | CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÁ SMĚS, s nejméně 5,5 %, ale nejvýše 16 % vody | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 313 322 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 B13 | MP10 | ||
| 2880 | CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÁ SMĚS, s nejméně 5,5 %, ale nejvýše 16 % vody | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 313 314 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP10 | ||
| 2881 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | |
| 2881 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2864 | METAVANADIČNAN DRASELNÝ | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2865 | HYDROXYLAMINSULFÁT (HYDROXYLAMIN-SULFÁT) | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2869 | CHLORID TITANITÝ, SMĚS | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2869 | CHLORID TITANITÝ, SMĚS | ||||
| L21DH | TU14 TC1 TE21 TMI | AT | 0 (E) | V1 | S20 | X333 | 2870 | TETRAHYDRIDOBORITAN HLINITÝ | ||
| 0 (E) | V1 | S20 | 2870 | TETRAHYDRIDOBORITAN HLINITÝ V PŘÍSTROJÍCH | ||||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2871 | ANTIMON, PRÁŠEK | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2872 | DIBROMCHLORPROPANY | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2872 | DIBROMCHLORPROPANY | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2873 | DIBUTYLAMINOETHANOL | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2874 | FUREURYLALKOHOL | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2875 | HEXACHLOROFEN | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2876 | RESORCIN | |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2878 | TITAN - HOUBA, ČÁSTICE nebo TITAN - HOUBA, PRÁŠEK | ||||
| L10BH | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | X886 | 2879 | CHLORID SELENINYLU (OXYCHLORID SELENIČITÝ) | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 CV35 | 50 | 2880 | CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÁ SMĚS, s nejméně 5,5 %, ale nejvýše 16 % vody | ||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 CV35 | 50 | 2880 | CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÁ SMĚS, s nejméně 5,5 %, ale nejvýše 16 % vody | ||
| AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 43 | 2881 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2881 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2881 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA | 6.2 | I2 | 6.2 | 318 | LQ0 | E0 | P620 | MP5 | ||||
| 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA, ve zmraženém kapalném dusíku | 6.2 | I2 | 6.2+2.2 | 318 | LQ0 | E0 | P620 | MP5 | ||||
| 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA (pouze materiál ze zvířat) | 6.2 | I2 | 6.2 | 318 | LQ0 | E0 | P620 | MP5 | BK1 BK2 | |||
| 2901 | CHLORID BROMU (BROMCHLORID) | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2903 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2903 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2903 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 | |
| 2904 | CHLORFENOLÁTY, KAPALNÉ nebo FENOLÁTY, KAPALNÉ | 8 | C9 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | ||||
| 2905 | CHLORFENOLÁTY, TUHÉ nebo FENOLÁTY, TUHÉ | 8 | C10 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2907 | DINITRÁT ISOSORBITOLU, SMÉS, s nejméně 60 % laktózy, mannosy, škrobu nebo hydrogenfosforečnanu vápenatého | 4.1 | D | II | 4.1 | 127 | LQ8 | E0 | P406 IBC06 | PP26 PP80 B12 | MP2 | ||
| 2908 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PRÁZDNÝ OBAL | 7 | 290 | LQ0 | E0 | viz 1.7 | viz 4.1.9.1.3 | ||||||
| 2909 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - VÝROBKY Z PŘÍRODNÍHO URANU nebo OCHUZENÉHO URANU nebo PŘÍRODNÍHO THORIA | 7 | 290 | LQ0 | E0 | viz 1.7 | viz 4.1.9.1.3 | ||||||
| 2910 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - OMEZENÁ MNOŽSTVÍ | 7 | 290 | LQ0 | E0 | viz 1.7 | viz 4.1.9.1.3 | ||||||
| 2911 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PŘÍSTROJE nebo VÝROBKY | 7 | 290 | LQ0 | E0 | viz 1.7 | viz 4.1.9.1.3 | ||||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 3 (E) | VI | VV4 | 40 | 2881 | KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | |||
| 0 (E) | CV13 CV25 CV26 CV28 | S3 S9 S15 | 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA | ||||||
| 0 (E) | CV13 CV25 CV26 CV28 | S3 S9 S15 | 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA, ve zmraženém kapalném dusíku | ||||||
| 0 (E) | CV13 CV25 CV26 CV28 | S3 S9 S15 | 606 | 2900 | LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA (pouze materiál ze zvířat) | |||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 2901 | CHLORID BROMU (BROMCHLORID) | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2902 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2903 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2903 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 2903 | PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 2904 | CHLORFENOLÁTY, KAPALNÉ nebo FENOLÁTY, KAPALNÉ | |||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2905 | CHLORFENOLÁTY, TUHÉ nebo FENOLÁTY, TUHÉ | ||||
| 2 (B) | V11 V12 | S14 | 2907 | DINITRÁT ISOSORBITOLU, SMÉS, s nejméně 60 % laktózy, mannosy, škrobu nebo hydrogenfosforečnanu vápenatého | ||||||
| 4 (E) | CV33 | S5 S13 S21 | 2908 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PRÁZDNÝ OBAL | ||||||
| 4 (E) | CV33 | S5 S13 S21 | 2909 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - VÝROBKY Z PŘÍRODNÍHO URANU nebo OCHUZENÉHO URANU nebo PŘÍRODNÍHO THORIA | ||||||
| 4 (E) | CV33 | S5 S13 S21 | 2910 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - OMEZENÁ MNOŽSTVÍ | ||||||
| 4 (E) | CV33 | S5 S13 S21 | 2911 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PŘÍSTROJE nebo VÝROBKY | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2912 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-I), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 325 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | T5 | TP4 | |||
| 2913 | LÁTKA, RADIOAKTIVNÍ - POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), jiné než štěpné nebo vyjmuté štěpné | 7 | 7X | 172 317 336 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2915 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, jiné než zvláštní formy, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 325 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2916 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 337 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2917 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 337 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2919 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2920 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 8 | CF1 | I | 8+3 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2920 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 8 | CF1 | II | 8+3 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2921 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 8 | CF2 | I | 8+4.1 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2921 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 8 | CF2 | II | 8+4.1 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT1 | I | 8+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT2 | I | 8+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT2 | II | 8+6.1 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT2 | III | 8+6.1 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3 | FC | I | 3+8 | 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | |
| 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3 | FC | II | 3+8 | 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3 | FC | III | 3+8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 2925 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FC1 | II | 4.1+8 | 274 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2925 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FC1 | III | 4.1+8 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2926 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FT1 | II | 4.1+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2926 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FT1 | III | 4.1+6.1 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| S2,65AN(+) L2,65CN(+) | TU36 TM7 TT7 | AT | 0 (E) | VV16 | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 2912 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-I), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |
| 0 (E) | VV17 | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 2913 | LÁTKA, RADIOAKTIVNÍ - POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), jiné než štěpné nebo vyjmuté štěpné | ||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S12 S21 | 70 | 2915 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, jiné než zvláštní formy, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 2916 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 2917 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| 0 (-) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 2919 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| L10BH | FL | 1 (D/E) | S2 S14 | 883 | 2920 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 2920 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 | S14 | 884 | 2921 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 84 | 2921 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||
| L10BH | AT | 1 (C/D) | CV13 CV28 | S14 | 886 | 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 | CV13 CV28 | S14 | 886 | 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | CV13 CV28 | 86 | 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | CV13 CV28 | 86 | 2923 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C/E) | S2 S20 | 338 | 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 48 | 2925 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V12 | 48 | 2925 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV28 | 46 | 2926 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V12 | CV28 | 46 | 2926 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2927 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC1 | I | 6.1+8 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2927 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2928 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC2 | I | 6.1+8 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2928 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC2 | II | 6.1+8 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2929 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2929 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2930 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TF3 | I | 6.1+4.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 2930 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TF3 | II | 6.1+4.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 2931 | SÍRAN VANADYLU | 6.1 | T5 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 2933 | METHYL-2-CHLORPROPIONÁT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2934 | ISOPROPYL-2-CHLORPROPIONÁT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2935 | ETHYL-2-CHLORPROPIONÁT | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2936 | KYSELINA THIOMLÉČNÁ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2937 | alfa-METHYLBENZYLALKOHOL, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2940 | 9-FOSFABICYKLONONANY (CYKLOOKTADIENFOSFINY) | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 2941 | FLUORANILÍNY | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 2942 | 2-TRIFLUORMETHYLANILÍN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | ||||
| 2943 | TETRAHYDROFURFURYLAMIN | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2945 | N-METHYLBUTYLAMIN | 3 | FC | II | 3+8 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP1 | ||
| 2946 | 2-AMINO-5-DIETHYLAMINOPENTAN | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 2927 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2927 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| S10AH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 2928 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 2928 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2929 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2929 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| AT | 1 (C/E) | V10 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 664 | 2930 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 64 | 2930 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2931 | SÍRAN VANADYLU | |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2933 | METHYL-2-CHLORPROPIONÁT | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2934 | ISOPROPYL-2-CHLORPROPIONÁT | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2935 | ETHYL-2-CHLORPROPIONÁT | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2936 | KYSELINA THIOMLÉČNÁ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2937 | alfa-METHYLBENZYLALKOHOL, KAPALNÝ | ||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 2940 | 9-FOSFABICYKLONONANY (CYKLOOKTADIENFOSFINY) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2941 | FLUORANILÍNY | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2942 | 2-TRIFLUORMETHYLANILIN | ||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2943 | TETRAHYDROFURFURYLAMIN | ||||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 2945 | N-METHYLBUTYLAMIN | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2946 | 2-AMINO-5-DIETHYLAMINOPENTAN | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2947 | ISOPROPYLCHLORACETÁT (ISOPROPYL-CHLORACETÁT) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 2948 | 3-TRIFLUORMETHYLANILÍN | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2949 | HYDROGENSULFID SODNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 25 % krystalové vody | 8 | C6 | II | 8 | 523 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T7 | TP2 |
| 2950 | GRANULÁTY HOŘČÍKU, POTAŽENÉ, velikost částic nejméně 149 mikrometrů | 4.3 | W2 | III | 4.3 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | TI BK2 | TP33 | |
| 2956 | 5-terc-BUTYL-2,4,6-TRINITRO-m-XYLEN (XYLENOVÉ PIŽMO) | 4.1 | SR1 | III | 4.1 | 638 | LQ0 | E1 | P409 | MP2 | |||
| 2965 | DIMETHYLETHERÁT FLUORIDU BORITÉHO | 4.3 | WFC | I | 4.3+3+8 | LQ0 | E0 | P401 | MP2 | T10 | TP2 TP7 | ||
| 2966 | THIOGLYKOL | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 2967 | KYSELINA AMIDOSULFONOVÁ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 2968 | MANEB, STABILIZOVANÝ nebo MANEB, PŘÍPRAVKY, STABILIZOVANÉ proti samoohřevu | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 547 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 2969 | BOBY RICINOVÉ nebo MOUČKA RICINOVÁ nebo KOLÁČ RICINOVÝ nebo VLOČKY RICINOVÉ | 9 | M11 | II | 9 | 141 | LQ25 | E2 | P002 IBC08 | PP34 B4 | MP10 | T3 BK1 BK2 | TP33 |
| 2977 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E+ 8 | 172 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2978 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X+8 | 172 317 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 2983 | ETHYLENOXID A PROPYLENOXID, SMĚS, s nejvýše 30 % ethylenoxidu | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP7 | ||
| 2984 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, s nejméně 8 %, ale méně než 20 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 65 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | PP10 B5 | MP15 | T4 | TP1 TP6 TP24 |
| 2985 | CHLORSILANY, HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3 | FC | II | 3+8 | 274 548 | LQ4 | E2 | P010 | MP19 | T14 | TP2 TP27 TP7 | |
| 2986 | CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 8 | CF1 | II | 8+3 | 274 548 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T14 | TP2 TP27 TP7 | |
| 2987 | CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C3 | II | 8 | 274 548 | LQ22 | E2 | P010 | MP15 | T14 | TP2 TP27 TP7 | |
| 2988 | CHLORSILANY, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 4.3 | WFC | I | 4.3+3+8 | 274 549 | LQ0 | E0 | P401 | RR7 | MP2 | T14 | TP2 TP7 |
| 2989 | DIHYDROGENFOSFIT OLOVNATÝ | 4.1 | F3 | II | 4.1 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 | |
| 2989 | DIHYDROGENFOSFIT OLOVNATÝ | 4.1 | F3 | III | 4.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 2947 | ISOPROPYLCHLORACETÁT (ISOPROPYL- CHLORACETÁT) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2948 | 3-TRIFLUORMETHYLANILÍN | ||
| L4BN SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 2949 | HYDROGENSULFID SODNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 25 % krystalové vody | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 2950 | GRANULÁTY HOŘČÍKU, POTAŽENÉ, velikost částic nejméně 149 mikrometrů | ||
| 3 (D) | CV14 | S24 | 2956 | 5-terc-BUTYL-2,4,6-TRINITRO-m-XYLEN (XYLENOVÉ PIŽMO) | ||||||
| L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | FL | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S2 S20 | 382 | 2965 | DIMETHYLETHERÁT FLUORIDU BORITÉHO | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2966 | THIOGLYKOL | ||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 2967 | KYSELINA AMIDOSULFONOVÁ | ||||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 2968 | MANEB, STABILIZOVANÝ nebo MANEB, PŘÍPRAVKY, STABILIZOVANÉ proti samoohřevu | ||
| SGAV | AT | 2 (E) | V11 | VV3 | 90 | 2969 | BOBY RICINOVÉ nebo MOUČKA RICINOVÁ nebo KOLÁČ RICINOVÝ nebo VLOČKY RICINOVÉ | |||
| 0 (C) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 78 | 2977 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (C) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 78 | 2978 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 2983 | ETHYLENOXID A PROPYLENOXID, SMÉS, s nejvýše 30 % ethylenoxidu | ||
| LGBV | TU3 TC2 TE8 TE11 TT1 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 2984 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, s nejméně 8 %, ale méně než 20 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | |||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | X338 | 2985 | CHLORSILANY, HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | X83 | 2986 | CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | X80 | 2987 | CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, J.N. | |||||
| L10DH | TU14 TU26 TE21 TM2 TM3 | FL | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S2 S20 | X338 | 2988 | CHLORSILANY, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | |
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 2989 | DIHYDROGENFOSFIT OLOVNATÝ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 2989 | DIHYDROGENFOSFIT OLOVNATÝ | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.1.1.3 | 2.1.1.3 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.10 | 4.1.10 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2990 | PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, SAMONAFUKOVACÍ | 9 | M5 | 9 | 296 635 | LQ0 | E0 | P905 | |||||
| 2991 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2991 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2991 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2995 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2995 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2995 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2996 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 3 (E) | 2990 | PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, SAMONAFUKOVACÍ | ||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2991 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2991 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 2991 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2992 | PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 2993 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2994 | PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2995 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2995 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 2995 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2996 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.4.6 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 2996 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2996 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2997 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2997 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2997 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 2998 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 2998 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 2998 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3005 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 3005 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3005 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3006 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 3006 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3006 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2996 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2996 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 2997 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 2997 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 2997 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 2998 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 2998 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 2998 | PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3005 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3005 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3005 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3006 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3006 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3006 | PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3009 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3013 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3013 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3013 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3014 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3014 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3014 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3015 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3015 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3015 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3016 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3010 | PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3011 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3012 | PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3013 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3013 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3013 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3014 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3014 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3014 | PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3015 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3015 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3015 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3016 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3016 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3016 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3017 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3017 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3017 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3018 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3018 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3018 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3019 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3019 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3019 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3020 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3020 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3020 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3021 | PESTICID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N., s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3021 | PESTICID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N., s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3022 | 1,2-BUTYLENOXID, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3023 | 2-METHYL-2-HEPTANTHIOL | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T20 | TP2 TP35 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3016 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3016 | PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3017 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3017 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3017 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3018 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3018 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3018 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3019 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3019 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3019 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3020 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3020 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3020 | PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3021 | PESTICID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N., s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3021 | PESTICID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N., s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 339 | 3022 | 1,2-BUTYLENOXID, STABILIZOVANÝ | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3023 | 2-METHYL-2-HEPTANTHIOL | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společné m balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3024 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3024 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3025 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3025 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3025 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3026 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3026 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3026 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3027 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3027 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3027 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3028 | AKUMULÁTORY (BATERIE), SUCHÉ, OBSAHUJÍCÍ TUHÝ HYDROXID DRASELNÝ | 8 | C11 | 8 | 295 304 598 | LQ0 | E0 | P801 P801a | |||||
| 3048 | PESTICID - FOSFID HLINÍKU | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 153 648 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3054 | CYKLOHEXANTHIOL (CYKLOHEXYLMERKAPTAN) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 3055 | 2-(2-AMINOETHOXY)-ETHANOL | 8 | C7 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3056 | n-HEPTALDEHYD | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 3057 | TRIFLUORACETYLCHLORID | 2 | 2TC | 2.3+8 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | T50 | TP21 | |||
| 3064 | NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s více než 1 %, ale nejvýše 5 % nitroglycerinu | 3 | D | II | 3 | LQ0 | E0 | P300 | MP2 | ||||
| 3065 | NÁPOJE ALKOHOLICKÉ, s obsahem více než 70 % obj. alkoholu | 3 | F1 | II | 3 | LQ5 | E2 | P001 IBC02 R001 | PP2 | MP19 | T4 | TP1 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3024 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3024 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3025 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3025 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3025 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3026 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3026 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3026 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3027 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3027 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3027 | PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| 3 (E) | VV14 | 80 | 3028 | AKUMULÁTORY (BATERIE), SUCHÉ, OBSAHUJÍCÍ TUHÝ HYDROXID DRASELNÝ | ||||||
| S10AH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 642 | 3048 | PESTICID - FOSFID HLINÍKU | |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3054 | CYKLOHEXANTHIOL (CYKLOHEXYLMERKAPTAN) | ||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3055 | 2-(2-AMLNOETHOXY)-ETHANOL | |||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3056 | n-HEPTALDEHYD | ||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 3057 | TRIFLUORACETYLCHLORID | ||
| 2 (B) | S2 S14 | 3064 | NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s více než 1 %, ale nejvýše 5 % nitroglycerinu | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3065 | NÁPOJE ALKOHOLICKÉ, s obsahem více než 70 % obj. alkoholu | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3065 | NÁPOJE ALKOHOLICKÉ, s více než 24 % obj., ale nejvýše 70 % obj. alkoholu | 3 | F1 | III | 3 | 144 145 247 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | PP2 | MP19 | T2 | TP1 |
| 3066 | BARVA (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 8 | C9 | II | 8 | 163 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3066 | BARVA (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 8 | C9 | III | 8 | 163 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 3070 | ETHYLENOXIDA DICHLORDIFLUORMETHAN, SMĚS, s nejvýše 12,5 % ethylenoxidu | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3071 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3072 | PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, NIKOLI SAMONAFUKOVACÍ, které obsahují nebezpečné látky jako výbavu | 9 | M5 | 9 | 296 635 | LQ0 | E0 | P905 | |||||
| 3073 | VINYLPYRIDINY, STABILIZOVANÉ | 6.1 | TFC | II | 6.1+3+8 | LQ17 | E4 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3077 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, TUHÁ, J.N. | 9 | M7 | III | 9 | 274 335 601 | LQ27 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | PP12 B3 | MP10 | TI BK1 BK2 | TP33 |
| 3078 | CER, třísky nebo krupice | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 550 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3079 | METHAKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 3080 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | 274 551 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3082 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, KAPALNÁ, J.N. | 9 | M6 | III | 9 | 274 335 601 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | PP1 | MP19 | T4 | TP1 TP29 |
| 3083 | PERCHLORYLFLUORID | 2 | 2TO | 2.3+5.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 3084 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 8 | CO2 | I | 8+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3084 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 8 | CO2 | II | 8+5.1 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3085 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 5.1 | OC2 | I | 5.1+8 | 274 | LQ0 | E0 | P503 | MP2 | |||
| 3085 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 5.1 | OC2 | II | 5.1+8 | 274 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 3085 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 5.1 | OC2 | III | 5.1+8 | 274 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 3086 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 6.1 | TO2 | I | 6.1+5.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3086 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 6.1 | TO2 | II | 6.1+5.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3087 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT2 | I | 5.1+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P503 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3065 | NÁPOJE ALKOHOLICKÉ, s více než 24 % obj., ale nejvýše 70 % obj. alkoholu | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3066 | BARVA (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3066 | BARVA (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | |||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3070 | ETHYLENOXIDA DICHLORDIFLUORMETHAN, SMĚS, s nejvýše 12,5 % ethylenoxidu | |||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3071 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||
| 3 (E) | 3072 | PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, NIKOLI SAMONAFUKOVACÍ, které obsahují nebezpečné látky jako výbavu | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 3073 | VINYLPYRIDINY, STABILIZOVANÉ | ||
| SGAV LGBV | AT | 3 (E) | V13 | VV1 | CV13 | 90 | 3077 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, TUHÁ, J.N. | ||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 3078 | CER, třísky nebo krupice | |||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3079 | METHAKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3080 | ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| LGBV | AT | 3 (E) | CV13 | 90 | 3082 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, KAPALNÁ, J.N. | ||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 3083 | PERCHLORYLFLUORID | ||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | CV24 | S14 | 885 | 3084 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 85 | 3084 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |||
| 1 (E) | CV24 | S20 | 3085 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||||||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 | 58 | 3085 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 58 | 3085 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 665 | 3086 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 65 | 3086 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |
| 1 (E) | CV24 CV28 | S20 | 3087 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 3.3 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3087 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT2 | II | 5.1+6.1 | 274 | LQ11 | E2 | P002 IBC06 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 3087 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT2 | III | 5.1+6.1 | 274 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP2 | T1 | TP33 |
| 3088 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S2 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3088 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S2 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3089 | PRÁŠEK KOVOVÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 274 552 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 |
| 3089 | PRÁŠEK KOVOVÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 274 552 | LQ9 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 3090 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ (včetně baterií ze slitin lithia) | 9 | M4 | II | 9 | 188 230 310 636 | LQ0 | E0 | P903 P903a P903b | ||||
| 3091 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM (včetně baterií ze slitin lithia) | 9 | M4 | II | 9 | 188 230 636 | LQ0 | E0 | P903 P903a P903b | ||||
| 3092 | 1 -METHOX Y-2-PROPANOL (1- METHOXYPROPAN-2-OL) | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T2 | TP1 | ||
| 3093 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 8 | CO1 | I | 8+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3093 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 8 | CO1 | II | 8+5.1 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3094 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 8 | CW1 | I | 8+4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3094 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 8 | CW1 | II | 8+4.3 | 274 | LQ22 | E2 | P001 | MP15 | |||
| 3095 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 8 | CS2 | I | 8+4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3095 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 8 | CS2 | II | 8+4.2 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3096 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 8 | CW2 | I | 8+4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3096 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 8 | CW2 | II | 8+4.3 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3097 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 4.1 | FO | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 3098 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENI, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 5.1 | OC1 | I | 5.1+8 | 274 | LQ0 | E0 | P502 | MP2 | |||
| 3098 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 5.1 | OC1 | II | 5.1+8 | 274 | LQ10 | E2 | P504 IBC01 | MP2 | |||
| 3098 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 5.1 | OC1 | III | 5.1+8 | 274 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | |||
| 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT1 | I | 5.1+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P502 | MP2 | |||
| 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT1 | II | 5.1+6.1 | 274 | LQ10 | E2 | P504 IBC01 | MP2 | |||
| 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT1 | III | 5.1+6.1 | 274 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | |||
| 3100 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 5.1 | OS | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV24 CV28 | 56 | 3087 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| SGAN | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3087 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||
| SGAV | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 3088 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 3088 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 3089 | PRÁŠEK KOVOVÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V12 | VV1 | 40 | 3089 | PRÁŠEK KOVOVÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | |||
| 2 (E) | 3090 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ (včetně baterií ze slitin lithia) | ||||||||
| 2 (E) | 3091 | BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM (včetně baterií ze slitin lithia) | ||||||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3092 | 1 -METHOX Y-2-PROPANOL (1- METHOXYPROPAN-2-OL) | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | CV24 | S14 | 885 | 3093 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |||
| L4BN | AT | 2 (E) | CV24 | 85 | 3093 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||||
| L10BH | AT | 1 (D/E) | S14 | 823 | 3094 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 823 | 3094 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |||||
| S10AN | AT | 1 (E) | S14 | 884 | 3095 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 84 | 3095 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | S14 | 842 | 3096 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 842 | 3096 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3097 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||||||||
| 1 (E) | CV24 | S20 | 3098 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||||||
| 2 (E) | CV24 | 3098 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||||||
| 3 (E) | CV24 | 3098 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||||||
| 1 (E) | CV24 CV28 | S20 | 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||||||
| 2 (E) | CV24 CV28 | 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||||||
| 3 (E) | CV24 CV28 | 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3100 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3101 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, KAPALNÝ | 5.2 | P1 | 5.2+1 | 122 181 274 | LQ14 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3102 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, TUHÝ | 5.2 | P1 | 5.2+1 | 122 181 274 | LQ15 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3103 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, KAPALNÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ14 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3104 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, TUHÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ15 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3105 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, KAPALNÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ16 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3106 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, TUHÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ11 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3107 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, KAPALNÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ16 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3108 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, TUHÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ11 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3109 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, KAPALNÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ16 | E0 | P520 IBC520 | MP4 | T23 | |||
| 3110 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ | 5.2 | P1 | 5.2 | 122 274 | LQ11 | E0 | P520 IBC520 | MP4 | T23 | TP33 | ||
| 3111 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2+1 | 122 181 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3112 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2+1 | 122 181 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3113 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3114 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3115 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3116 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (B) | V1 V5 | CV15 CV20 CV22 CV24 | S9 S17 | 3101 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, KAPALNÝ | |||||
| 1 (B) | V1 V5 | CV15 CV20 CV22 CV24 | S9 S17 | 3102 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, TUHÝ | |||||
| 1 (D) | V1 | CV15 CV20 CV22 CV24 | S8 S18 | 3103 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, KAPALNÝ | |||||
| 1 (D) | V1 | CV15 CV20 CV22 CV24 | S8 S18 | 3104 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, TUHÝ | |||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 CV24 | S19 | 3105 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, KAPALNÝ | |||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 CV24 | S19 | 3106 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, TUHÝ | |||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 CV24 | 3107 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, KAPALNÝ | ||||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 CV24 | 3108 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, TUHÝ | ||||||
| L4BN(+) | TU3 TU13 TU30 TE12 TA2 TM4 | AT | 2 (D) | V1 | CV15 CV22 CV24 | 539 | 3109 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, KAPALNÝ | ||
| S4AN(+) | TU3 TU13 TU30 TE12 TA2 TM4 | AT | 2 (D) | V1 | CV15 CV22 CV24 | 539 | 3110 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ | ||
| 1 (B) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 CV24 | S4 S9 S16 | 3111 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (B) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 CV24 | S4 S9 S16 | 3112 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 CV24 | S4 S8 S17 | 3113 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 CV24 | S4 S8 S17 | 3114 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 CV24 | S4 S18 | 3115 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 CV24 | S4 S18 | 3116 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3117 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3118 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP4 | ||||
| 3119 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 IBC520 | MP4 | T23 | |||
| 3120 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P2 | 5.2 | 122 274 | LQ0 | E0 | P520 IBC520 | MP4 | T23 | TP33 | ||
| 3121 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 5.1 | OW | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 3122 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 6.1 | TO1 | I | 6.1+5.1 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3122 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 6.1 | TO1 | II | 6.1+5.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3123 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 6.1 | TW1 | I | 6.1+4.3 | 274 315 | LQ0 | E5 | P099 | MP8 MP17 | |||
| 3123 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 6.1 | TW1 | II | 6.1+4.3 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3124 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 6.1 | TS | I | 6.1+4.2 | 274 | LQ0 | E5 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3124 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 6.1 | TS | II | 6.1+4.2 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3125 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 6.1 | TW2 | I | 6.1+4.3 | 274 | LQ0 | E5 | P099 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3125 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 6.1 | TW2 | II | 6.1+4.3 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3126 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC2 | II | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3126 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC2 | III | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3127 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 4.2 | SO | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 3128 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST2 | II | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3128 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST2 | III | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3129 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 4.3 | WC1 | I | 4.3+8 | 274 | LQ0 | E0 | P402 | RR7 RR8 | MP2 | T14 | TP2 TP7 |
| 3129 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 4.3 | WC1 | II | 4.3+8 | 274 | LQ10 | E2 | P402 IBC01 | RR7 RR8 | MP15 | T11 | TP2 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 CV24 | S4 S19 | 3117 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 CV24 | S4 S19 | 3118 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| L4BN(+) | TU3 TU13 TU30 TE12 TA2 TM4 | AT | 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 CV24 | S4 | 539 | 3119 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |
| S4AN(+) | TU3 TU13 TU30 TE12 TA2 TM4 | AT | 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 CV24 | S4 | 539 | 3120 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3121 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 665 | 3122 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 65 | 3122 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 623 | 3123 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 623 | 3123 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 664 | 3124 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 64 | 3124 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 642 | 3125 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 642 | 3125 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | 48 | 3126 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 48 | 3126 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3127 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||||||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV28 | 46 | 3128 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | CV28 | 46 | 3128 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| L10DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X382 | 3129 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 | 382 | 3129 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3129 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 4.3 | WC1 | III | 4.3+8 | 274 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 R001 | RR7 | MP15 | T7 | TP1 |
| 3130 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 4.3 | WT1 | I | 4.3+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P402 | RR4 RR8 | MP2 | ||
| 3130 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 4.3 | WT1 | II | 4.3+6.1 | 274 | LQ10 | E2 | P402 IBC01 | RR4 BB1 RR8 | MP15 | ||
| 3130 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 4.3 | WT1 | III | 4.3+6.1 | 274 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3131 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 1 | 1.2F | 1 | LQ0 | E0 | P130 | MP23 | |||||
| 3131 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 4.3 | WC2 | II | 4.3+8 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3131 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 4.3 | WC2 | III | 4.3+8 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3132 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF2 | I | 4.3+4.1 | 274 | LQ0 | E0 | P403 IBC99 | MP2 | |||
| 3132 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF2 | II | 4.3+4.1 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3132 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF2 | III | 4.3+4.1 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC06 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3133 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 4.3 | WO | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 3134 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 4.3 | WT2 | I | 4.3+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | |||
| 3134 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 4.3 | WT2 | II | 4.3+6.1 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3134 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 4.3 | WT2 | III | 4.3+6.1 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3135 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | I | 4.3+4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | |||
| 3135 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WF2 | II | 4.3+4.2 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3135 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WF2 | III | 4.3+4.2 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3136 | TRIFLUORMETHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2 | 3A | 2.2 | 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 3137 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENI, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 5.1 | OF | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 3138 | ETHYLEN, ACET YLEN A PROPYLEN, SMĚS, HLUBOCE ZCHLAZENÁ, KAPALNÁ, obsahující nejméně 71,5 % ethylenu, nejvíce 22,5 % acetylenu a nejvíce 6 % propylenu | 2 | 3F | 2.1 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | |||
| 3139 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, J.N. | 5.1 | O1 | I | 5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P502 | MP2 | |||
| 3139 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENI, KAPALNÁ, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 274 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | |||
| 3139 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 274 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 1.1.3.6 (8.6) | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 382 | 3129 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||
| L10DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | X362 | 3130 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | |
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 CV28 | 362 | 3130 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 CV28 | 362 | 3130 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| 1 (B1000C) | V2 | CV1 CV2 CV3 | S1 | 3131 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||||
| SGAN | AT | 0 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 482 | 3131 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 482 | 3131 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | |||
| 0 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | 3132 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | |||||
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 3132 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 423 | 3132 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3133 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||||||||
| 0 (E) | V1 | CV23 CV28 | S20 | 3134 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||||
| SGAN | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 CV28 | 462 | 3134 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 0 (E) | V1 | CV23 CV28 | 462 | 3134 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |||
| 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | 3135 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||||
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 3135 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 3 (E) | V1 | CV23 | 423 | 3135 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 3136 | TRIFLUORMETHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | |
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3137 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||||||
| RxBN | TU18 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 3138 | ETHYLEN, ACETYLEN A PROPYLEN, SMĚS, HLUBOCE ZCHLAZENÁ, KAPALNÁ, obsahující nejméně 71,5 % ethylenu, nejvíce 22,5 % acetylenu a nejvíce 6 % propylenu | |
| 1 (E) | CV24 | S20 | 3139 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, J.N. | ||||||
| 2 (E) | CV24 | 3139 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, J.N. | |||||||
| 3 (E) | CV24 | 3139 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, J.N. | |||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 3141 | SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 45 274 512 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 8 | C3 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 8 | C3 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 8 | C3 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3146 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3146 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3146 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3140 | ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3141 | SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3142 | PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3143 | BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3144 | SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | |||||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3146 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3146 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3146 | SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C10 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C10 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 8 | C10 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3148 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P402 | RR8 | MP2 | T9 | TP2 TP7 |
| 3148 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | 4.3 | W1 | II | 4.3 | 274 | LQ10 | E2 | P402 IBC01 | RR8 | MP15 | T7 | TP2 |
| 3148 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | 4.3 | W1 | III | 4.3 | 274 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | T7 | TP1 | |
| 3149 | PEROXID VODÍKU A KYSELINA PEROCTOVÁ, SMĚS, s kyselinou (kyselinami), vodou a nejvýše 5 % kyseliny peroctové, STABILIZOVANÁ | 5.1 | OC1 | II | 5.1+8 | 196 553 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | PP10 B5 | MP15 | T7 | TP2 TP6 TP24 |
| 3150 | PŘÍSTROJE MALÉ, POHÁNĚNÉ PLYNNÝM UHLOVODÍKEM nebo NÁDOBKY S PLYNNÝM UHLOVODÍKEM, OPAKOVANĚ PLNITELNÉ, PRO MALÉ PŘÍSTROJE, s odběrním ventilem | 2 | 6F | 2.1 | LQ0 | E0 | P206 | MP9 | |||||
| 3151 | BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ nebo TEREENYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ | 9 | M2 | II | 9 | 203 305 | LQ26 | E2 | P906 IBC02 | MP15 | |||
| 3152 | BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ nebo TEREENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ | 9 | M2 | II | 9 | 203 305 | LQ25 | E2 | P906 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3153 | PERELUORMETHYLVINYLETHER | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3154 | PERFLUORETHYLVINYLETHER | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 3155 | PENTACHLOREENOL | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3156 | PLYN STLAČENÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 2 | 1O | 2.2+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3157 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 2 | 20 | 2.2+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3158 | PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, J.N. | 2 | 3A | 2.2 | 274 593 | LQ1 | E1 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 3159 | 1,1,1,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 134a) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3160 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 2TL | 2.3+2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3161 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 2F | 2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3147 | BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||||
| L10DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 3148 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | |
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (D/E) | VI | CV23 | 323 | 3148 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 323 | 3148 | LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BV(+) | TU3 TC2 TE8 TE11 TT1 | AT | 2 (E) | CV24 | 58 | 3149 | PEROXID VODÍKU A KYSELINA PEROCTOVÁ, SMĚS, s kyselinou (kyselinami), vodou a nejvýše 5 % kyseliny peroctové, STABILIZOVANÁ | |||
| 2 (D) | CV9 | S2 | 3150 | PŘÍSTROJE MALÉ, POHÁNĚNÉ PLYNNÝM UHLOVODÍKEM nebo NÁDOBKY S PLYNNÝM UHLOVODÍKEM, OPAKOVANĚ PLNITELNÉ, PRO MALÉ PŘÍSTROJE, s odběrním ventilem | ||||||
| L4BH | TU15 | AT | 0 (D/E) | VV15 | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 3151 | BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ nebo TERFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ | |
| S4AH L4BH | TU15 | AT | 0 (D/E) | V11 | VV15 | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 3152 | BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ nebo TERFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 3153 | PERFLUORMETHYLVINYLETHER | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 3154 | PERFLUORETHYLVINYLETHER | ||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3155 | PENTACHLORFENOL | |
| CxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (E) | CV9 CV10 CV36 | 25 | 3156 | PLYN STLAČENÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 25 | 3157 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |||
| RxBN | TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 22 | 3158 | PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, J.N. | |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3159 | 1,1,1,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 134a) | |||
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 3160 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 3161 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupia | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3162 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2 | 2T | 2.3 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3163 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, J.N. | 2 | 2A | 2.2 | 274 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 3164 | PŘEDMĚTY POD PNEUMATICKÝM TLAKEM nebo PŘEDMĚTY POD HYDRAULICKÝM TLAKEM (s nehořlavým plynem) | 2 | 6A | 2.2 | 283 594 | LQ0 | E0 | P003 | MP9 | ||||
| 3165 | NÁDRŽ PALIVOVÁ PRO HYDRAULICKÉ AGREGÁTY LETADEL (obsahující směs bezvodého hydrazinu a methylhydrazinu) (Palivo M86) | 3 | FTC | I | 3+6.1+8 | LQ0 | E0 | P301 | MP7 | ||||
| 3166 | Motor spalovací nebo vozidlo poháněné hořlavým plynem nebo vozidlo poháněné hořlavou kapalinou | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 3167 | VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | 2 | 7F | 2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P201 | MP9 | ||||
| 3168 | VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | 2 | 7TF | 2.3+2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P201 | MP9 | ||||
| 3169 | VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | 2 | 7T | 2.3 | 274 | LQ0 | E0 | P201 | MP9 | ||||
| 3170 | PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z VÝROBY HLINÍKU nebo PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z TAVENÍ HLINÍKU | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 244 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 BK1 BK2 | TP33 | |
| 3170 | PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z VÝROBY HLINÍKU nebo PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z TAVENÍ HLINÍKU | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 244 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 BK1 BK2 | TP33 |
| 3171 | Vozidlo na akumulátorový pohon nebo přístroj na akumulátorový pohon | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 210 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 210 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 210 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | |||
| 3174 | SULFID TITANIČITÝ | 4.2 | S4 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3175 | LÁTKY TUHÉ nebo směsi tuhých látek (jako přípravky a odpady), OBSAHUJÍCÍ HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTKY, J.N., s bodem vzplanutí nejvýše 60 °C | 4.1 | F1 | II | 4.1 | 216 274 | LQ8 | E2 | P002 IBC06 R001 | PP9 | MP11 | T3 BK1 BK2 | TP33 |
| 3176 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, ROZTAVENÁ, J.N. | 4.1 | F2 | II | 4.1 | 274 | LQ0 | E0 | T3 | TP3 TP26 | |||
| 3176 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, ROZTAVENÁ, J.N. | 4.1 | F2 | III | 4.1 | 274 | LQ0 | E0 | TI | TP3 TP26 | |||
| 3178 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 274 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 26 | 3162 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, J.N. | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3163 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, J.N. | |||
| 3 (E) | CV9 | 3164 | PŘEDMĚTY POD PNEUMATICKÝM TLAKEM nebo PŘEDMĚTY POD HYDRAULICKÝM TLAKEM (s nehořlavým plynem) | |||||||
| 1 (E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 3165 | NÁDRŽ PALIVOVÁ PRO HYDRAULICKÉ AGREGÁTY LETADEL (obsahující směs bezvodého hydrazinu a methylhydrazinu) (Palivo M86) | ||||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 3166 | Motor spalovací nebo vozidlo poháněné hořlavým plynem nebo vozidlo poháněné hořlavou kapalinou | ||||||||
| 2 (D) | CV9 | S2 | 3167 | VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | ||||||
| 1 (D) | CV9 | S2 | 3168 | VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | ||||||
| 1 (D) | CV9 | 3169 | VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | |||||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | VV3 | CV23 | 423 | 3170 | PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z VÝROBY HLINÍKU nebo PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z TAVENÍ HLINÍKU | ||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV1 VV5 | CV23 | 423 | 3170 | PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z VÝROBY HLINÍKU nebo PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z TAVENÍ HLINÍKU | ||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 3171 | Vozidlo na akumulátorový pohon nebo přístroj na akumulátorový pohon | ||||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3172 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 3174 | SULFID TITANIČITÝ | ||||
| 2 (E) | V11 V12 | VV3 | 40 | 3175 | LÁTKY TUHÉ nebo směsi tuhých látek (jako přípravky a odpady), OBSAHUJÍCÍ HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTKY, J.N., s bodem vzplanutí nejvýše 60 °C | |||||
| LGBV | TU27 TE4 TE6 | AT | 2 (E) | 44 | 3176 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, ROZTAVENÁ, J.N. | ||||
| LGBV | TU27 TE4 TE6 | AT | 3 (E) | 44 | 3176 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, ROZTAVENÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 3178 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3178 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 |
| 3179 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FT2 | II | 4.1+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3179 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FT2 | III | 4.1+6.1 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3180 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FC2 | II | 4.1+8 | 274 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3180 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.1 | FC2 | III | 4.1+8 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC06 R001 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3181 | SOLI ORGANICKÝCH SLOUČENIN, KOVOVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 274 | LQ8 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP11 | T3 | TP33 |
| 3181 | SOLI ORGANICKÝCH SLOUČENIN, KOVOVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP11 | T1 | TP33 |
| 3182 | HYDRIDY KOVU, HOŘLAVÉ, J.N. | 4.1 | F3 | II | 4.1 | 274 554 | LQ8 | E2 | P410 IBC04 | PP40 | MP11 | T3 | TP33 |
| 3182 | HYDRIDY KOVŮ, HOŘLAVÉ, J.N. | 4.1 | F3 | III | 4.1 | 274 554 | LQ9 | E1 | P002 IBC04 R001 | MP11 | T1 | TP33 | |
| 3183 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S1 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3183 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S1 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3184 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST1 | II | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P402 IBC02 | MP15 | |||
| 3184 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST1 | III | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3185 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC1 | II | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E2 | P402 IBC02 | MP15 | |||
| 3185 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC1 | III | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3186 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S3 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | |||
| 3186 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S3 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3187 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST3 | II | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P402 IBC02 | MP15 | |||
| 3187 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST3 | III | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3188 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC3 | II | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E2 | P402 IBC02 | MP15 | |||
| 3188 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC3 | III | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | |||
| 3189 | PRÁŠEK KOVOVÝ, SCHOPNÝ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 274 555 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3189 | PRÁŠEK KOVOVÝ, SCHOPNÝ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 274 555 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 3178 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | CV28 | 46 | 3179 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V12 | CV28 | 46 | 3179 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 V12 | 48 | 3180 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V12 | 48 | 3180 | LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 40 | 3181 | SOLI ORGANICKÝCH SLOUČENIN, KOVOVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 3181 | SOLI ORGANICKÝCH SLOUČENIN, KOVOVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (E) | 40 | 3182 | HYDRIDY KOVU, HOŘLAVÉ, J.N. | |||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV1 | 40 | 3182 | HYDRIDY KOVŮ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (D/E) | V1 | 30 | 3183 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | V1 | 30 | 3183 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (D/E) | V1 | CV28 | 36 | 3184 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | V1 | CV28 | 36 | 3184 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (D/E) | V1 | 38 | 3185 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | V1 | 38 | 3185 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (D/E) | V1 | 30 | 3186 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | V1 | 30 | 3186 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (D/E) | V1 | CV28 | 36 | 3187 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | V1 | CV28 | 36 | 3187 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (D/E) | V1 | 38 | 3188 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | V1 | 38 | 3188 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 3189 | PRÁŠEK KOVOVÝ, SCHOPNÝ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 3189 | PRÁŠEK KOVOVÝ, SCHOPNÝ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 4.2.5.3 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3190 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3190 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3191 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST4 | II | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3191 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | ST4 | III | 4.2+6.1 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3192 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC4 | II | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3192 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | SC4 | III | 4.2+8 | 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3194 | LÁTKA PYROFORNÍ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S3 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P400 | MP2 | |||
| 3200 | LÁTKA PYROFORNÍ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 4.2 | S4 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P404 | MP13 | T21 | TP7 TP33 | |
| 3205 | ALKOHOLÁTY KOVU ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | 4.2 | S4 | II | 4.2 | 183 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3205 | ALKOHOLÁTY KOVU ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | 4.2 | S4 | III | 4.2 | 183 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3206 | ALKOHOLÁTY ALKALICKÝCH KOVU, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ŽÍRAVÉ, J.N. | 4.2 | SC4 | II | 4.2+8 | 182 274 | LQ0 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3206 | ALKOHOLÁTY ALKALICKÝCH KOVŮ, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ŽÍRAVÉ, J.N. | 4.2 | SC4 | III | 4.2+8 | 182 274 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3208 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 274 557 | LQ0 | E0 | P403 IBC99 | MP2 | |||
| 3208 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 274 557 | LQ11 | E2 | P410 IBC07 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3208 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 274 557 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3209 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | I | 4.3+4.2 | 274 558 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | |||
| 3209 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | II | 4.3+4.2 | 274 558 | LQ11 | E2 | P410 IBC05 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3209 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | III | 4.3+4.2 | 274 558 | LQ12 | E1 | P410 IBC08 R001 | B4 | MP14 | T1 | TP33 |
| 3210 | CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 274 605 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | |
| 3210 | CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 274 605 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | |
| 3211 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 274 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | |
| 3211 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 274 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP2 | T4 | TP1 | |
| 3212 | CHLORNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 274 559 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3213 | BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 274 604 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 4.3.5, 6.8.4 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN | AT | 2 (D/E) | VI V12 | 40 | 3190 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV4 | 40 | 3190 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV28 | 46 | 3191 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | CV28 | 46 | 3191 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | 48 | 3192 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 48 | 3192 | LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| L21DH | TU14 TC1 TE21 TM1 | AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 333 | 3194 | LÁTKA PYROFORNÍ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 43 | 3200 | LÁTKA PYROFORNÍ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 3205 | ALKOHOLÁTY KOVU ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 3205 | ALKOHOLÁTY KOVU ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | 48 | 3206 | ALKOHOLÁTY ALKALICKÝCH KOVU, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | 48 | 3206 | ALKOHOLÁTY ALKALICKÝCH KOVŮ, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 3208 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | CV23 | 423 | 3208 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 3208 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| 1 (E) | V1 | CV23 | S20 | 3209 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||||
| SGAN | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 3209 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||
| SGAN | AT | 3 (E) | V1 | VV5 | CV23 | 423 | 3209 | LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3210 | CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3210 | CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3211 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3211 | CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 3212 | CHLORNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3213 | BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3213 | BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 274 604 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 3214 | MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 274 608 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | |
| 3215 | PERSÍRANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 5.1 | O2 | III | 5.1 | 274 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3216 | PERSÍRANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 274 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP15 | T4 | TP1 TP29 | |
| 3218 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 270 274 511 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 3218 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 270 274 511 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 3219 | DUSITANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 103 274 | LQ10 | E2 | P504 IBC01 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 3219 | DUSITANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 5.1 | O1 | III | 5.1 | 103 274 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 R001 | MP15 | T4 | TP1 | |
| 3220 | PENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 125) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3221 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP B | 4.1 | SR1 | 4.1+1 | 181 194 274 | LQ14 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3222 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP B | 4.1 | SR1 | 4.1+1 | 181 194 274 | LQ15 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3223 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP C | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ14 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3224 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP C | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ15 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3225 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP D | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ16 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3226 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP D | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ11 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3227 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP E | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ16 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3228 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP E | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ11 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3229 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP F | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ16 | E0 | P520 IBC99 | MP2 | T23 | |||
| 3230 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP F | 4.1 | SR1 | 4.1 | 194 274 | LQ11 | E0 | P520 IBC99 | MP2 | T23 | |||
| 3231 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP B, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1+1 | 181 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3232 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP B, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1+1 | 181 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3233 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP C, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3213 | BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3214 | MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 3215 | PERSÍRANY, ANORGANICKÉ, J.N. | ||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3216 | PERSÍRANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3218 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3218 | DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3219 | DUSITANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3219 | DUSITANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3220 | PENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 125) | |||
| 1 (B) | V1 | CV15 CV20 CV22 | S9 S17 | 3221 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP B | |||||
| 1 (B) | V1 | CV15 CV20 CV22 | S9 S17 | 3222 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP B | |||||
| 1 (D) | V1 | CV15 CV20 CV22 | S8 S18 | 3223 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP C | |||||
| 1 (D) | V1 | CV15 CV20 CV22 | S8 S18 | 3224 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP C | |||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 | S19 | 3225 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP D | |||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 | S19 | 3226 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP D | |||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 | 3227 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP E | ||||||
| 2 (D) | V1 | CV15 CV22 | 3228 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP E | ||||||
| AT | 2 (D) | V1 | CV15 CV22 | 40 | 3229 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP F | ||||
| AT | 2 (D) | V1 | CV15 CV22 | 40 | 3230 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP F | ||||
| 1 (B) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 | S4 S9 S16 | 3231 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP B, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (B) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 | S4 S9 S16 | 3232 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP B, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 | S4 S8 S17 | 3233 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP C, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3234 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP C, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | PP21 | MP2 | |||
| 3235 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP D, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3236 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP D, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3237 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP E, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3238 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP E, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP2 | ||||
| 3239 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP F, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP2 | T23 | |||
| 3240 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP F, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 4.1 | SR2 | 4.1 | 194 274 | LQ0 | E0 | P520 | MP2 | T23 | |||
| 3241 | 2-BROM-2-NITROPROPAN-1,3-DIOL | 4.1 | SR1 | III | 4.1 | 638 | LQ0 | E1 | P520 IBC08 | PP22 B3 | MP2 | ||
| 3242 | AZODIKARBONAMID | 4.1 | SR1 | II | 4.1 | 215 638 | LQ0 | E2 | P409 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 3243 | LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ TOXICKOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | 6.1 | T9 | II | 6.1 | 217 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC02 | PP9 | MP10 | T3 BK1 BK2 | TP33 |
| 3244 | LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ ŽÍRAVOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | 8 | C10 | II | 8 | 218 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC05 | PP9 | MP10 | T3 BK1 BK2 | TP33 |
| 3245 | GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY | 9 | M8 | 9 | 219 637 | LQ0 | E0 | P904 IBC08 | MP6 | ||||
| 3245 | GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY, ve zmraženém kapalném dusíku | 9 | M8 | 9+2.2 | 219 637 | LQ0 | E0 | P904 IBC08 | MP6 | ||||
| 3246 | METHANSULFONYLCHLORID | 6.1 | TC1 | I | 6.1+8 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 3247 | PERBORITAN SODNÝ, BEZVODÝ | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP2 | T3 | TP33 | |
| 3248 | LÉČIVA, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 220 221 274 601 | LQ0 | E2 | P001 | MP19 | |||
| 3248 | LÉČIVA, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3 | FT1 | III | 3+6.1 | 220 221 274 601 | LQ7 | E1 | P001 R001 | MP19 | |||
| 3249 | LÉČIVA, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 221 274 601 | LQ18 | E4 | P002 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3249 | LÉČIVA, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 221 274 601 | LQ9 | E1 | P002 LP02 R001 | MP10 | TI | TP33 | |
| 3250 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTAVENÁ | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | LQ0 | E0 | T7 | TP3 TP28 | ||||
| 3251 | ISOSORBID-5-MONONITRÁT | 4.1 | SR1 | III | 4.1 | 226 638 | LQ0 | E1 | P409 | MP2 | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 1 (D) | V8 | CV15 CV20 CV21 CV22 | S4 S8 S17 | 3234 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP C, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 | S4 S18 | 3235 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP D, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 | S4 S18 | 3236 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP D, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 | S4 S19 | 3237 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP E, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 | S4 S19 | 3238 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP E, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||||
| AT | 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 | S4 | 40 | 3239 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP F, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||
| AT | 1 (D) | V8 | CV15 CV21 CV22 | S4 | 40 | 3240 | LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP F, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | |||
| 3 (D) | CV14 | S24 | 3241 | 2-BROM-2-NITROPROPAN-1,3-DIOL | ||||||
| AT | 2 (D) | CV14 | S24 | 40 | 3242 | AZODIKARBONAMID | ||||
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | VV10 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3243 | LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ TOXICKOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | |
| SGAV | AT | 2 (E) | VV10 | 80 | 3244 | LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ ŽÍRAVOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | ||||
| 2 (E) | CV1 CV13 CV26 CV27 CV28 | S17 | 3245 | GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY | ||||||
| 2 (E) | CV1 CV13 CV26 CV27 CV28 | S17 | 3245 | GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY, ve zmraženém kapalném dusíku | ||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 3246 | METHANSULFONYLCHLORID | ||
| SGAN | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | CV24 | 50 | 3247 | PERBORITAN SODNÝ, BEZVODÝ | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S19 | 336 | 3248 | LÉČIVA, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 3 (D/E) | CV13 CV28 | S2 | 36 | 3248 | LÉČIVA, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3249 | LÉČIVA, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3249 | LÉČIVA, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | |
| L4BH | TU15 TC4 TE19 | AT | 0 (D/E) | CV13 | S9 S19 | 68 | 3250 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTAVENÁ | ||
| 3 (D) | CV14 | S24 | 3251 | ISOSORBID-5-MONONITRÁT | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3252 | DIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 32) | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3253 | ORTHOKŘEMIČITAN SODNÝ | 8 | C6 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3254 | TRIBUT YLFOSFAN | 4.2 | S1 | I | 4.2 | LQ0 | E0 | P400 | MP2 | T21 | TP2 TP7 | ||
| 3255 | terc-BUTYLHYPOCHLORIT | 4.2 | SC1 | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | |||||||||
| 3256 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s bodem vzplanutí více než 60 °C, při teplotě rovnající se bodu vzplanutí nebo vyšší | 3 | F2 | III | 3 | 274 560 | LQ0 | E0 | P099 IBC99 | MP2 | T3 | TP3 TP29 | |
| 3257 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, J.N., při teplotě 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztavených kovů, roztavených solí atd.), plněná při teplotě vyšší než 190 °C | 9 | M9 | III | 9 | 274 580 643 | LQ0 | E0 | P099 IBC99 | T3 | TP3 TP29 | ||
| 3257 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, J.N., při teplotě 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztavených kovů, roztavených solí atd.), plněná při teplotě nižší než 190 °C | 9 | M9 | III | 9 | 274 580 643 | LQ0 | E0 | P099 IBC99 | T3 | TP3 TP29 | ||
| 3258 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, TUHÁ, J.N., při teplotě 240 °C nebo vyšší | 9 | M10 | III | 9 | 274 580 643 | LQ0 | E0 | P099 IBC99 | ||||
| 3259 | AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C8 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3259 | AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C8 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3259 | AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C8 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C2 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C2 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C2 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C4 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C4 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C4 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C6 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C6 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C6 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C8 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 3252 | DIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 32) | ||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3253 | ORTHOKŘEMIČITAN SODNÝ | ||||
| AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 333 | 3254 | TRIBUTYLFOSFAN | ||||
| PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | 3255 | terc-BUTYLHYPOCHLORIT | ||||||||
| LGAV | TU35 TE24 | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3256 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s bodem vzplanutí více než 60 °C, při teplotě rovnající se bodu vzplanutí nebo vyšší | |||
| LGAV | TU35 TC7 TE6 TEM TE18 TE24 | AT | 3 (D) | VV12 | 99 | 3257 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, J.N., při teplotě 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztavených kovů, roztavených solí atd.), plněná při teplotě vyšší než 190 °C | |||
| LGAV | TU35 TC7 TE6 TEM TE24 | AT | 3 (D) | VV12 | 99 | 3257 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, J.N., při teplotě 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztavených kovů, roztavených solí atd.), plněná při teplotě nižší než 190 °C | |||
| 3 (D) | VV13 | 99 | 3258 | LÁTKA ZAHŘÁTÁ, TUHÁ, J.N., při teplotě 240 °C nebo vyšší | ||||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 3259 | AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3259 | AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3259 | AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||||
| S10AN | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3260 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3261 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3262 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| S10AN L10BH | AT | 1 (E) | V10 V12 | S20 | 88 | 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C8 | II | 8 | 274 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C8 | III | 8 | 274 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C1 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C3 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C3 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C3 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C5 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C5 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 8 | C5 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C1 | I | 8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C1 | II | 8 | 274 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 8 | C1 | III | 8 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3268 | PLYNOVÉ GENERÁTORY AIRBAGŮ nebo MODULY AIRBAGŮ nebo NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | 9 | M5 | III | 9 | 280 289 | LQ0 | E0 | P902 LP902 | ||||
| 3269 | PRYSKYŘICE POLYESTEROVÉ, VÍCESLOŽKOVÉ | 3 | F1 | II | 3 | 236 340 | LQ6 | E0 | P302 R001 | ||||
| 3269 | PRYSKYŘICE POLYESTEROVÉ, VÍCESLOŽKOVÉ | 3 | F1 | III | 3 | 236 340 | LQ7 | E0 | P302 R001 | ||||
| 3270 | FILTRY MEMBRÁNOVÉ Z NITROCELULÓZY, s nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině | 4.1 | F1 | II | 4.1 | 237 286 | LQ8 | E2 | P411 | MP11 | |||
| 3271 | ETHERY, J.N. | 3 | F1 | II | 3 | 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 3271 | ETHERY, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 3272 | ESTERY, J.N. | 3 | F1 | II | 3 | 274 601 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 3272 | ESTERY, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 601 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 3273 | NITRILY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | I | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3263 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L10BH | AT | 1 (E) | S20 | 88 | 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | |||||
| 4 (E) | 3268 | PLYNOVÉ GENERÁTORY AIRBAGŮ nebo MODULY AIRBAGŮ nebo NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | ||||||||
| 2 (E) | S2 S20 | 3269 | PRYSKYŘICE POLYESTEROVÉ, VÍCESLOŽKOVÉ | |||||||
| 3 (E) | S2 | 3269 | PRYSKYŘICE POLYESTEROVÉ, VÍCESLOŽKOVÉ | |||||||
| 2 (E) | 3270 | FILTRY MEMBRÁNOVÉ Z NITROCELULÓZY, s nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině | ||||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3271 | ETHERY, J.N. | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3271 | ETHERY, J.N. | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3272 | ESTERY, J.N. | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3272 | ESTERY, J.N. | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3273 | NITRILY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3273 | NITRILY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | II | 3+6.1 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3274 | ALKOHOLÁTY, ROZTOKY v alkoholu, J.N. | 3 | FC | II | 3+8 | 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | |||
| 3275 | NITRILY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3275 | NITRILY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3277 | CHLORFORMIÁTY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | 274 561 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T8 | TP2 TP28 | |
| 3278 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T1 | I | 6.1 | 43 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3278 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3278 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T1 | III | 6.1 | 43 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3279 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 43 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3279 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 6.1 | TF1 | II | 6.1+3 | 43 274 | LQ17 | E4 | P001 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3281 | KARBONYLY KOVŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 274 315 562 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3281 | KARBONYLY KOVU, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 274 562 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3281 | KARBONYLY KOVŮ, KAPALNÉ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 274 562 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 274 562 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 274 562 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3273 | NITRILY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | ||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 3274 | ALKOHOLÁTY, ROZTOKY v alkoholu, J.N. | ||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3275 | NITRILY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3275 | NITRILY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3276 | NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 3277 | CHLORFORMIÁTY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3278 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3278 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3278 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3279 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3279 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3280 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3281 | KARBONYLY KOVŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3281 | KARBONYLY KOVU, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3281 | KARBONYLY KOVŮ, KAPALNÉ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 5.2.2 | 5.2.2 | 3.3 | 3.5.1.2 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 274 562 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 563 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 563 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 563 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3284 | SLOUČENINA TELLURU, J.N. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3284 | SLOUČENINA TELLURU, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3284 | SLOUČENINA TELLURU, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 564 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 564 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 564 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3286 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3 | FTC | I | 3+6.1+8 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3286 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3 | FTC | II | 3+6.1+8 | 274 | LQ0 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T5 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T5 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T5 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3289 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC3 | I | 6.1+8 | 274 315 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3289 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC3 | II | 6.1+8 | 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3282 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3283 | SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3284 | SLOUČENINA TELLURU, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3284 | SLOUČENINA TELLURU, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3284 | SLOUČENINA TELLURU, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3285 | SLOUČENINA VANADU, J.N. | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 368 | 3286 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 368 | 3286 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3288 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 3289 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 3289 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.2 | 2.2 | 3.3 | 3.3 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3290 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC4 | I | 6.1+8 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC05 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3290 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC4 | II | 6.1+8 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC06 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3291 | ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N. | 6.2 | 13 | II | 6.2 | 565 | LQ0 | E0 | P621 IBC620 LP621 | MP6 | BK2 | ||
| 3291 | ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N., ve zmraženém kapalném dusíku | 6.2 | 13 | II | 6.2+2.2 | 565 | LQ0 | E0 | P621 IBC620 LP621 | MP6 | |||
| 3292 | AKUMULÁTORY SODÍKOVÉ nebo ČLÁNKY AKUMULÁTORU SODÍKOVÉ | 4.3 | W3 | II | 4.3 | 239 295 | LQ0 | E0 | P408 | ||||
| 3293 | HYDRA ZIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 37 % hm. hydrazinu | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 566 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 3294 | KYANOVODÍK, ROZTOK V ALKOHOLU, obsahující nejvýše 45 % kyanovodíku | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 610 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | |
| 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. | 3 | F1 | I | 3 | 649 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP1 TP8 TP28 | |
| 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640C 649 | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 640D 649 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | ||
| 3296 | HEPTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 227) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3297 | ETHYLENOXIDA CHLORTETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 8,8 % ethylenoxidu | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3298 | ETHYLENOXIDA PENTAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 7,9 % ethylenoxidu | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3299 | ETHYLENOXIDA TETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 5,6 % ethylenoxidu | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3300 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 87 % ethylenoxidu | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | ||||
| 3301 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 8 | CS1 | I | 8+4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P001 | MP8 MP17 | |||
| 3301 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 8 | CS1 | II | 8+4.2 | 274 | LQ22 | E2 | P001 | MP15 | |||
| 3302 | 2-DIMETHYLAMLNOETHYLAKRYLÁT (2-DIMETHYXAMLNOETHYL-AKRYLÁT) | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3303 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 2 | 1TO | 2.3+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 3290 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 V12 | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 3290 | LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | |
| S4AH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (-) | V1 | VV11 | CV13 CV25 CV28 | S3 | 606 | 3291 | ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N. |
| 2 (-) | V1 | CV13 CV25 CV28 | S3 | 3291 | ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N., ve zmraženém kapalném dusíku | |||||
| 2 (E) | V1 | CV23 | 3292 | AKUMULÁTORY SODÍKOVÉ nebo ČLÁNKY AKUMULÁTORU SODÍKOVÉ | ||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3293 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 37 % hm. hydrazinu | ||
| L15DH(+) | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 0 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3294 | KYANOVODÍK, ROZTOK V ALKOHOLU, obsahující nejvýše 45 % kyanovodíku | ||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. | ||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3296 | HEPTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 227) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3297 | ETHYLENOXID A CHLORTETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 8,8 % ethylenoxidu | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3298 | ETHYLENOXID A PENTAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 7,9 % ethylenoxidu | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3299 | ETHYLENOXID A TETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 5,6 % ethylenoxidu | |||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 3300 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 87 % ethylenoxidu | ||
| L10BH | AT | 1 (E) | S14 | 884 | 3301 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 84 | 3301 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3302 | 2-DIMETHYLAMINOETHYLAKRYLÁT (2- DIMETHYLAMINOETHYL-AKRYLÁT) | ||
| CxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 3303 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3304 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2 | 1TC | 2.3+8 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3305 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2 | 1TFC | 2.3+2.1 +8 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3306 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2 | 1TOC | 2.3+5.1 +8 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3307 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 2 | 2TO | 2.3+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3308 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2 | 2TC | 2.3+8 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3309 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2 | 2TFC | 2.3+2.1 +8 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3310 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2 | 2TOC | 2.3+5.1 +8 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3311 | PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 2 | 30 | 2.2+5.1 | 274 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 TP22 | ||
| 3312 | PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 3F | 2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P203 | MP9 | T75 | TP5 | ||
| 3313 | PIGMENTY SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ORGANICKÉ | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3313 | PIGMENTY SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ORGANICKÉ | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3314 | PLASTY, SMĚS LISOVACÍ, ve formě těsta, desek nebo tyčí, uvolňující hořlavé páry | 9 | M3 | III | nenĂ- | 207 633 | LQ27 | E1 | P002 IBC08 R001 | PPM B3 B6 | MP10 | ||
| 3315 | VZOREK CHEMICKÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T8 | I | 6.1 | 250 | LQ0 | E5 | P099 | MP8 MP17 | |||
| 3316 | SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo SOUPRAVA PRVNÍ POMOCI | 9 | M11 | II | 9 | 251 340 | LQ0 | E0 | P901 | ||||
| 3316 | SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo SOUPRAVA PRVNÍ POMOCI | 9 | M11 | III | 9 | 251 340 | LQ0 | E1 | P901 | ||||
| 3317 | 2-AMINO-4,6-DINITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 3318 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou menší než 0,880 kg/1 při 15 °C, s více než 50 % amoniaku (čpavku) | 2 | 4TC | 2.3+8 | 23 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) T50 | |||
| 3319 | NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, TUHÁ, J.N., s více než 2 % hm., ale nejvýše 10 % hm. nitroglycerinu | 4.1 | D | II | 4.1 | 272 274 | LQ0 | E0 | P099 IBC99 | MP2 | |||
| 3320 | TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ A HYDROXID SODNÝ, ROZTOK, obsahující nejvýše 12 % hm. tetrahydridoboritanu sodného a nejvýše 40 % hm. hydroxidu sodného | 8 | C5 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3320 | TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ A HYDROXID SODNÝ, ROZTOK, obsahující nejvýše 12 % hm. tetrahydridoboritanu sodného a nejvýše 40 % hm. hydroxidu sodného | 8 | C5 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP2 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| CxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 3304 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||
| CxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 3305 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||
| CxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 3306 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 3307 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | ||
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 268 | 3308 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 3309 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 CV36 | S14 | 265 | 3310 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | ||
| RxBN | TU7 TU19 TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S20 | 225 | 3311 | PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | |
| RxBN | TU18 TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | V5 | CV9 CV11 CV36 | S2 S17 | 223 | 3312 | PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | |
| SGAV | AT | 2 (D/E) | VI | 40 | 3313 | PIGMENTY SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ORGANICKÉ | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | VI | 40 | 3313 | PIGMENTY SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ORGANICKÉ | ||||
| 3 (D/E) | VV3 | 90 | 3314 | PLASTY, SMĚS LISOVACÍ, ve formě těsta, desek nebo tyčí, uvolňující hořlavé páry | ||||||
| 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 3315 | VZOREK CHEMICKÝ, TOXICKÝ | ||||||
| 2 (E) | 3316 | SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo SOUPRAVA PRVNÍ POMOCI | ||||||||
| 3 (E) | 3316 | SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo SOUPRAVA PRVNÍ POMOCI | ||||||||
| 1 (B) | S14 | 3317 | 2-AMINO-4,6-DINITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| PxBH(M) | TA4 TT9 | AT | 1 (C/D) | CV9 CV10 | S14 | 268 | 3318 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou menší než 0,880 kg/1 při 15 °C, s více než 50 % amoniaku (čpavku) | ||
| 2 (B) | S14 | 3319 | NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, TUHA, J.N., s více než 2 % hm., ale nejvýše 10 % hm. nitroglycerinu | |||||||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3320 | TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ A HYDROXID SODNÝ, ROZTOK, obsahující nejvýše 12 % hm. tetrahydridoboritanu sodného a nejvýše 40 % hm. hydroxidu sodného | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3320 | TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ A HYDROXID SODNÝ, ROZTOK, obsahující nejvýše 12 % hm. tetrahydridoboritanu sodného a nejvýše 40 % hm. hydroxidu sodného | |||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.2 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3321 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 325 336 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | T5 | TP4 | |||
| 3322 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 325 336 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | T5 | TP4 | |||
| 3323 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3324 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 326 336 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3325 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 326 336 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3326 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), ŠTĚPNÉ | 7 | 7X+7E | 172 336 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3327 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ŠTĚPNÁ, jiné než zvláštní formy | 7 | 7X+7E | 172 326 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3328 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 337 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3329 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 337 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3330 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3331 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3332 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, jiné než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 7 | 7X | 172 317 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3333 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, ŠTĚPNÁ | 7 | 7X+7E | 172 | LQ0 | E0 | viz 2.2.7 a 4.1.9 | viz 4.1.9.1.3 | |||||
| 3334 | Látka kapalná, která podléhá předpisům platným pro leteckou dopravu, j.n. | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 3335 | Látka tuhá, která podléhá předpisům platným pro leteckou dopravu, j.n. | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 3 | F1 | I | 3 | 274 | LQ3 | E3 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 | |
| 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640C | LQ4 | E2 | P001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 7.5.11 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| S2,65AN(+) L2,65CN(+) | TU36 TM7 TT7 | AT | 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3321 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | ||
| S2,65AN(+) L2,65CN(+) | TU36 TM7 TT7 | AT | 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3322 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | ||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3323 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3324 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3325 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3326 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), ŠTĚPNÉ | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3327 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ŠTĚPNÁ, jiné než zvláštní formy | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3328 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3329 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3330 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (-) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3331 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, ŠTĚPNÁ | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S12 S13 S21 | 70 | 3332 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, jiné než štěpná nebo vyjmutá štěpná | |||||
| 0 (E) | CV33 | S6 S11 S13 S21 | 70 | 3333 | LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, ŠTĚPNÁ | |||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 3334 | Látka kapalná, která podléhá předpisům platným pro leteckou dopravu, j.n. | ||||||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 3335 | Látka tuhá, která podléhá předpisům platným pro leteckou dopravu, j.n. | ||||||||
| L4BN | FL | 1 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||
| L1,5BN | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | ||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesáhne 110 kPa) | 3 | F1 | II | 3 | 274 640D | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP8 TP28 | |
| 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 3 | F1 | III | 3 | 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 3337 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 404A (pentafluorethan, 1,1,1-trifluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 44 % pentafluorethanu a 52 % 1,1,1-trifluorethanu) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3338 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407A (difhiormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 20 % difluormethanu a 40 % pentafluorethanu) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3339 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407B (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 10 % difluormethanu a 70 % pentafluorethanu) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3340 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407C (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 23 % difluormethanu a 25 % pentafluorethanu) | 2 | 2A | 2.2 | LQ1 | E1 | P200 | MP9 | (M) T50 | ||||
| 3341 | DIOXID THIOMOČOVINY | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 3341 | DIOXID THIOMOČOVINY | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3342 | XANTHÁTY | 4.2 | S2 | II | 4.2 | LQ0 | E2 | P002 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | ||
| 3342 | XANTHÁTY | 4.2 | S2 | III | 4.2 | LQ0 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3343 | NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s nejvýše 30 % hm. nitroglycerinu | 3 | D | 3 | 274 278 | LQ0 | E0 | P099 | MP2 | ||||
| 3344 | PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT-TETRANITRÁT; PENTAERYTHRITOL-TETRANITRÁT; PETN) SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, TUHÁ, J.N., s více než 10 % hm., ale nejvýše 20 % hm. PETN | 4.1 | D | II | 4.1 | 272 274 | LQ0 | E0 | P099 | MP2 | |||
| 3345 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3345 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesáhne 110 kPa) | ||||
| LGBF | FL | 3 (D/E) | S2 | 30 | 3336 | THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | ||||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3337 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 404A (pentafluorethan, 1,1,1-trifluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 44 % pentafluorethanu a 52 % 1,1,1-trifluorethanu) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3338 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407A (difhiormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 20 % difluormethanu a 40 % pentafluorethanu) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3339 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407B (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 10 % difluormethanu a 70 % pentafluorethanu) | |||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | AT | 3 (C/E) | CV9 CV10 CV36 | 20 | 3340 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407C (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 23 % difluormethanu a 25 % pentafluorethanu) | |||
| SGAV | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 3341 | DIOXID THIOMOČOVINY | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 3341 | DIOXID THIOMOČOVINY | ||||
| SGAV | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 3342 | XANTHÁTY | ||||
| SGAV | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 3342 | XANTHÁTY | ||||
| 0 (B) | S2 S14 | 3343 | NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s nejvýše 30 % hm. nitroglycerinu | |||||||
| 2 (B) | S14 | 3344 | PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT-TETRANITRÁT; PENTAERYTHRITOL-TETRANITRÁT; PETN) SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, TUHÁ, J.N., s více než 10 % hm., ale nejvýše 20 % hm. PETN | |||||||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3345 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3345 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení Pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3345 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3346 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3346 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3347 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3347 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3347 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3348 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3348 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3348 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3349 | PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3349 | PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3349 | PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T7 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3350 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | I | 3+6.1 | 61 274 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3350 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3 | FT2 | II | 3+6.1 | 61 274 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3351 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | I | 6.1+3 | 61 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3351 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | II | 6.1+3 | 61 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3351 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 6.1 | TF2 | III | 6.1+3 | 61 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3345 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3346 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3346 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3347 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3347 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3347 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3348 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3348 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3348 | PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3349 | PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3349 | PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3349 | PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | |
| L10CH | TU14 TU15 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3350 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L4BH | TU15 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S22 | 336 | 3350 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3351 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 63 | 3351 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 | 63 | 3351 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3352 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | I | 6.1 | 61 648 274 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3352 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | II | 6.1 | 61 648 274 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3352 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 6.1 | T6 | III | 6.1 | 61 648 274 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | |
| 3354 | INSEKTICID, PLYNNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 2F | 2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3355 | INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2 | 2TF | 2.3+2.1 | 274 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | (M) | |||
| 3356 | GENERÁTOR KYSLÍKOVÝ, CHEMICKÝ | 5.1 | 03 | II | 5.1 | 284 | LQ0 | E0 | P500 | MP2 | |||
| 3357 | NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, KAPALNÁ, J.N., s nejvýše 30 % hm. nitroglycerinu | 3 | D | II | 3 | 274 288 | LQ4 | E0 | P099 | MP2 | |||
| 3358 | CHLADÍRENSKÉ STROJE s hořlavým, netoxickým, zkapalněným plynem | 2 | 6F | 2.1 | 291 | LQ0 | E0 | P003 | PP32 | MP9 | |||
| 3359 | ZAPLYNOVANÁ JEDNOTKA | 9 | M11 | 302 | |||||||||
| 3360 | Vlákna, rostlinného původu, suchá | 4.1 | F1 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | |||||||||
| 3361 | CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 6.1 | TC1 | II | 6.1+8 | 274 | LQ0 | E4 | P010 | MP15 | T14 | TP2 TP27 TP7 | |
| 3362 | CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 6.1 | TFC | II | 6.1+3+8 | 274 | LQ0 | E4 | P010 | MP15 | T14 | TP2 TP27 TP7 | |
| 3363 | Nebezpečné věci ve strojích nebo nebezpečné věci v přístrojích | 9 | M11 | NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR (viz také 1.1.3.1.(b)) | |||||||||
| 3364 | TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), VLHČENÝ(Á) nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | |||
| 3365 | TRINITROCHLORBENZEN (PIKRYLCHLORID), VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | |||
| 3366 | TRINITROTOLUEN (TNT), VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | |||
| 3367 | TRINITROBENZEN, VLHČENÝ, nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | |||
| 3368 | KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, VLHČENÁ nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | |||
| 3369 | DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | DT | I | 4.1+6.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP24 | MP2 | |||
| 3370 | DUSIČNAN MOČOVINY, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP78 | MP2 | |||
| 3371 | 2-METHYLBUTANAL | 3 | F1 | II | 3 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3373 | BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B | 6.2 | 14 | 6.2 | 319 | LQ0 | E0 | P650 | T1 | TP1 | |||
| 3373 | BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B (pouze zvířecí materiál) | 6.2 | 14 | 6.2 | 319 | LQ0 | E0 | P650 | T1 BK1 BK2 | TP1 | |||
| 3374 | ACETYLÉN, BEZ ROZPOUŠTĚDLA | 2 | 2F | 2.1 | LQ0 | E0 | P200 | MP9 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3352 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3352 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3352 | PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | ||
| PxBN(M) | TA4 TT9 | FL | 2 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 23 | 3354 | INSEKTICID, PLYNNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| PxBH(M) | TU6 TA4 TT9 | FL | 1 (B/D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S14 | 263 | 3355 | INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | ||
| 2 (E) | CV24 | 3356 | GENERÁTOR KYSLÍKOVÝ, CHEMICKÝ | |||||||
| 2 (B) | S2 S14 | 3357 | NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, KAPALNÁ, J.N., s nejvýše 30 % hm. nitroglycerinu | |||||||
| 2 (D) | CV9 | S2 | 3358 | CHLADÍRENSKÉ STROJE s hořlavým, netoxickým, zkapalněným plynem | ||||||
| (-) | 3359 | ZAPLYNOVANÁ JEDNOTKA | ||||||||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR | 3360 | Vlákna, rostlinného původu, suchá | ||||||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 3361 | CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | FL | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S2 S9 S19 | 638 | 3362 | CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | ||
| NENÍ PŘEDMĚTEM PRO ADR (viz také 1.1.3.1.(b)) | 3363 | Nebezpečné věci ve strojích nebo nebezpečné věci v přístrojích | ||||||||
| 1 (B) | S14 | 3364 | TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), VLHČENÝ(Á) nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 3365 | TRINITROCHLORBENZEN (PIKRYLCHLORID), VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 3366 | TRINITROTOLUEN (TNT), VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 3367 | TRINITROBENZEN, VLHČENÝ, nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | S14 | 3368 | KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, VLHČENÁ nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| 1 (B) | CV13 CV28 | S14 | 3369 | DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | ||||||
| 1 (B) | S14 | 3370 | DUSIČNAN MOČOVINY, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3371 | 2-METHYLBUTANAL | ||||
| L4BH | TU15 TU37 TE19 | AT | (-) | S3 | 606 | 3373 | BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B | |||
| L4BH | TU15 TU37 TE19 | AT | (-) | S3 | 606 | 3373 | BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B (pouze zvířecí materiál) | |||
| 2 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 3374 | ACETYLÉN, BEZ ROZPOUŠTĚDLA | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.2 | 5.2.2 | 5.2.2 | 5.2.2 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3375 | DUSIČNAN AMONNÝ, EMULZE nebo SUSPENZE nebo GEL, meziprodukt při výrobě trhavin, kapalný | 5.1 | O1 | II | 5.1 | 309 | LQ0 | E2 | P099 IBC99 | MP2 | T1 | TP1 TP9 TP17 TP32 | |
| 3375 | DUSIČNAN AMONNÝ, EMULZE nebo SUSPENZE nebo GEL, meziprodukt při výrobě trhavin, tuhý | 5.1 | O2 | II | 5.1 | 309 | LQ0 | E2 | P099 IBC99 | MP2 | T1 | TP1 TP9 TP17 TP32 | |
| 3376 | 4-NITROFENYLHYDRAZIN, s nejméně 30 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP26 | MP2 | |||
| 3377 | PERBORITAN SODNÝ, MONOHYDRÁT | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 3378 | UHLIČITAN SODNÝ, PEROXYHYDRÁT | 5.1 | O2 | II | 5.1 | LQ11 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 BK1 BK2 | TP33 | |
| 3378 | UHLIČITAN SODNÝ, PEROXYHYDRÁT | 5.1 | O2 | III | 5.1 | LQ12 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 BK1 BK2 | TP33 | |
| 3379 | LÁTKA ZNECITLIVĚNÁ, VÝBUŠNÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3 | D | I | 3 | 274 311 | LQ0 | E0 | P099 | MP2 | |||
| 3380 | LÁTKA ZNECITLIVĚNÁ, VÝBUŠNÁ, TUHÁ, J.N. | 4.1 | D | I | 4.1 | 274 311 | LQ0 | E0 | P099 | MP2 | |||
| 3381 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 mĚm3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 6.1 | T1 nebo T4 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T22 | TP2 | |
| 3382 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 mĚm3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 6.1 | T1 nebo T4 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | |
| 3383 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 274 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T22 | TP2 | |
| 3384 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 mĚm3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 6.1 | TF1 | I | 6.1+3 | 274 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | |
| 3385 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 6.1 | TW1 | I | 6.1+4.3 | 274 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T22 | TP2 | |
| 3386 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 mĚm3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 6.1 | TW1 | I | 6.1+4.3 | 274 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 1.1.3.6 (8.6) | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGAV(+) | TU3 TU12 TU39 TE10 TE23 TA1 TA3 | AT | 2 (E) | CV24 | S9 S23 | 50 | 3375 | DUSIČNAN AMONNÝ, EMULZE nebo SUSPENZE nebo GEL, meziprodukt při výrobě trhavin, kapalný | ||
| SGAV(+) | TU3 TU12 TU39 TE10 TE23 TA1 TA3 | AT | 2 (E) | CV24 | S9 S23 | 50 | 3375 | DUSIČNAN AMONNÝ, EMULZE nebo SUSPENZE nebo GEL, meziprodukt při výrobě trhavin, tuhý | ||
| 1 (B) | V1 | S14 | 3376 | 4-NITROFENYLEIYDRAZIN, s nejméně 30 % hm. vody | ||||||
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 3377 | PERBORITAN SODNÝ, MONOHYDRÁT | ||
| SGAV | TU3 | AT | 2 (E) | V11 | VV8 | CV24 | 50 | 3378 | UHLIČITAN SODNÝ, PEROXYHYDRÁT | |
| SGAV | TU3 | AT | 3 (E) | VV8 | CV24 | 50 | 3378 | UHLIČITAN SODNÝ, PEROXYHYDRÁT | ||
| 1 (B) | S2 S14 | 3379 | LÁTKA ZNECITLIVĚNÁ, VÝBUŠNÁ, KAPALNÁ, J.N. | |||||||
| 1 (B) | S14 | 3380 | LÁTKA ZNECITLIVĚNÁ, VÝBUŠNÁ, TUHÁ, J.N. | |||||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3381 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3382 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3383 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | FL | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S2 S9 S14 | 663 | 3384 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 623 | 3385 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 623 | 3386 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 3.4.6 | 3.4.6 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3387 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNI, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 6.1 | TO1 | I | 6.1+5.1 | 274 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T22 | TP2 | |
| 3388 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 6.1 | TO1 | I | 6.1+5.1 | 274 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | |
| 3389 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 6.1 | TO1 nebo TC3 | I | 6.1+8 | 274 | LQ0 | E5 | P601 | MP8 MP17 | T22 | TP2 | |
| 3390 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 6.1 | TO1 nebo TC3 | I | 6.1+8 | 274 | LQ0 | E5 | P602 | MP8 MP17 | T20 | TP2 | |
| 3391 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, PYROFORNÍ, J.N. | 4.2 | S5 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P404 | PP86 | MP2 | T21 | TP7 TP33 |
| 3392 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, J.N. | 4.2 | S5 | I | 4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P400 | PP86 | MP2 | T21 | TP2 TP7 |
| 3393 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.2 | SW | I | 4.2+4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P404 | PP86 | MP2 | T21 | TP7 TP33 |
| 3394 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.2 | SW | I | 4.2+4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P400 | PP86 | MP2 | T21 | TP2 TP7 |
| 3395 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | |
| 3395 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | II | 4.3 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3395 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W2 | III | 4.3 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC06 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3396 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF2 | I | 4.3+4.1 | 274 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | |
| 3396 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF2 | II | 4.3+4.1 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 665 | 3387 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNI, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 665 | 3388 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 3389 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/D) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 668 | 3390 | LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | ||
| L21DH | TU4 TU14 TU22 TC1 TE21 TMI | AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 43 | 3391 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, PYROFORNÍ, J.N. | ||
| L21DH | TU4 TU14 TU22 TC1 TE21 TM1 | AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | 333 | 3392 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, J.N. | ||
| L21DH | TU4 TU14 TU22 TC1 TE21 TM1 | AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | X432 | 3393 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| L21DH | TU4 TU14 TU22 TC1 TE21 TM1 | AT | 0 (B/E) | V1 | S20 | X333 | 3394 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| S10AN L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3395 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 3395 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 3 (E) | V1 | CV23 | 423 | 3395 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| S10AN L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3396 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | |
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 3396 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3396 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF2 | III | 4.3+4.1 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC06 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3397 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | I | 4.3+4.2 | 274 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | |
| 3397 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | II | 4.3+4.2 | 274 | LQ11 | E2 | P410 IBC04 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3397 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.3 | WS | III | 4.3+4.2 | 274 | LQ12 | E1 | P410 IBC06 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3398 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W1 | I | 4.3 | 274 | LQ0 | E0 | P402 | MP2 | T13 | TP2 TP7 | |
| 3398 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W1 | II | 4.3 | 274 | LQ10 | E2 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 TP7 | |
| 3398 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 4.3 | W1 | III | 4.3 | 274 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP7 | |
| 3399 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF1 | I | 4.3+3 | 274 | LQ0 | E0 | P402 | MP2 | T13 | TP2 TP7 | |
| 3399 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF1 | II | 4.3+3 | 274 | LQ10 | E2 | P001 IBC01 | MP15 | T7 | TP2 TP7 | |
| 3399 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 4.3 | WF1 | III | 4.3+3 | 274 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 R001 | MP15 | T7 | TP2 TP7 | |
| 3400 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.2 | S5 | II | 4.2 | 274 | LQ18 | E2 | P410 IBC06 | MP14 | T3 | TP33 | |
| 3400 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 4.2 | S5 | III | 4.2 | 274 | LQ11 | E1 | P002 IBC08 | MP14 | T1 | TP33 | |
| 3401 | AMALGAM ALKALICKÝCH KOVŮ, TUHÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 182 274 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | |
| 3402 | AMALGAM KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, TUHÝ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | 183 274 506 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | |
| 3403 | SLITINY DRASLÍKU, KOVOVÉ, TUHÉ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | ||
| 3404 | SLITINY DRASLÍKU A SODÍKU, TUHÉ | 4.3 | W2 | I | 4.3 | LQ0 | E0 | P403 | MP2 | T9 | TP7 TP33 | ||
| 3405 | CHLOREČNAN BARNATÝ, ROZTOK | 5.1 | OT1 | II | 5.1+6.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3405 | CHLOREČNAN BARNATÝ, ROZTOK | 5.1 | OT1 | III | 5.1+6.1 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3406 | CHLORISTAN BARNATÝ, ROZTOK | 5.1 | OT1 | II | 5.1+6.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAN L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 423 | 3396 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | ||
| S10AN L10DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3397 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |
| SGAN L4DH | AT | 2 (D/E) | V1 | CV23 | 423 | 3397 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||
| SGAN L4DH | AT | 3 (E) | V1 | CV23 | 423 | 3397 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | |||
| L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | AT | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X323 | 3398 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | |
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (D/E) | V1 | CV23 | 323 | 3398 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | AT | 0 (E) | V1 | CV23 | 323 | 3398 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | ||
| L10DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | FL | 0 (B/E) | V1 | CV23 | S2 S20 | X323 | 3399 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | |
| L4DH | TU4 TU14 TU22 TE21 TM2 | FL | 0 (D/E) | V1 | CV23 | S2 | 323 | 3399 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | |
| L4DH | TU14 TE21 TM2 | FL | 0 (E) | V1 | CV23 | S2 | 323 | 3399 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | |
| SGAN L4BN | AT | 2 (D/E) | V1 V12 | 40 | 3400 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||
| SGAN L4BN | AT | 3 (E) | V1 | 40 | 3400 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | ||||
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3401 | AMALGAM ALKALICKÝCH KOVŮ, TUHÝ | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3402 | AMALGAM KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, TUHÝ | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3403 | SLITINY DRASLÍKU, KOVOVÉ, TUHÉ | |
| L10BN(+) | TU1 TE5 TT3 TM2 | AT | 1 (B/E) | V1 | CV23 | S20 | X423 | 3404 | SLITINY DRASLÍKU A SODÍKU, TUHÉ | |
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3405 | CHLOREČNAN BARNATÝ, ROZTOK | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3405 | CHLOREČNAN BARNATÝ, ROZTOK | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3406 | CHLORISTAN BARNATÝ, ROZTOK | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.10 | 4.1.10 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3406 | CHLORISTAN BARNATÝ, ROZTOK | 5.1 | OT1 | III | 5.1+6.1 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3407 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, ROZTOK | 5.1 | O1 | II | 5.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3407 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, ROZTOK | 5.1 | O1 | III | 5.1 | LQ13 | E1 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3408 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, ROZTOK | 5.1 | OT1 | II | 5.1+6.1 | LQ10 | E2 | P504 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3408 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, ROZTOK | 5.1 | OT1 | III | 5.1+6.1 | LQ13 | E1 | P001 IBC02 | MP2 | T4 | TP1 | ||
| 3409 | CHLORNITROBENZENY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | 279 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | |
| 3410 | HYDROCHLORID 4-CHLOR-o- TOLUIDINU, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3411 | 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), ROZTOK | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3411 | 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 3412 | KYSELINA MRAVENČÍ s více než 10 %, ale nejvíce 85 % hm. kyseliny | 8 | C3 | II | 8 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3412 | KYSELINA MRAVENČÍ s více než 5 %, ale nejvíce 10 % hm. kyseliny | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | ||
| 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 | ||
| 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | ||
| 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T7 | TP2 TP28 | ||
| 3415 | FLUORID SODNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3416 | CHLORACETOFENON, KAPALNÝ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3417 | XYLYLBROMID, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3418 | 2,4-TOLUYLENDIAMIN, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3419 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA OCTOVÁ, KOMPLEX, TUHÝ | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3420 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA PROPIONOVÁ, KOMPLEX, TUHÝ | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3421 | HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3421 | HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3406 | CHLORISTAN BARNATÝ, ROZTOK | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 | 50 | 3407 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, ROZTOK | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 | 50 | 3407 | CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, ROZTOK | |||
| L4BN | TU3 | AT | 2 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3408 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, ROZTOK | |||
| LGBV | TU3 | AT | 3 (E) | CV24 CV28 | 56 | 3408 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, ROZTOK | |||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3409 | CHLORNITROBENZENY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3410 | HYDROCHLORID 4-CHLOR-o-TOLUIDINU, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3411 | 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3411 | 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), ROZTOK | ||
| L4BN | AT | 2 (E) | 80 | 3412 | KYSELINA MRAVENČÍ s více než 10 %, ale nejvíce 85 % hm. kyseliny | |||||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3412 | KYSELINA MRAVENČÍ s více než 5 %, ale nejvíce 10 % hm. kyseliny | |||||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | ||
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3415 | FLUORID SODNÝ, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3416 | CHLORACETOFENON, KAPALNÝ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3417 | XYLYLBROMID, TUHÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3418 | 2,4-TOLUYLENDIAMIN, ROZTOK | ||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3419 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA OCTOVÁ, KOMPLEX, TUHÝ | ||||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3420 | FLUORID BORITÝ / KYSELINA PROPIONOVÁ, KOMPLEX, TUHÝ | ||||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 3421 | HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 3421 | HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | |||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3422 | FLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | 6.1 | T4 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3423 | TETRAMETHYLAMONIUM- HYDROXID, TUHÝ (TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, TUHÝ) | 8 | C8 | II | 8 | LQ24 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3424 | AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, ROZTOK | 6.1 | TI | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3424 | AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 | ||
| 3425 | KYSELINA BROMOCTOVÁ, TUHÁ | 8 | C4 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3426 | AKRYLAMID, ROZTOK | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3427 | CHLORBENZYLCHLORIDY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3428 | 3-CHLOR-4-METHYLFENYLI SOKYANÁT, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3429 | CHLORTOLUIDINY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3430 | XYLENOLY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | II | 6.1 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3431 | NITROBENZOTRIFLUORIDY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3432 | BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, TUHÉ | 9 | M2 | II | 9 | 305 | LQ25 | E2 | P906 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3434 | NITROKRESOLY, KAPALNÉ | 6.1 | T1 | III | 6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3436 | HEXAFLUORACETON, HYDRÁT, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3437 | CHLORKRESOLY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3438 | alfa-METHYLBENZYLALKOHOL, TUHÝ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | I | 6.1 | 274 563 | LQ0 | E5 | P001 | MP8 MP17 | T14 | TP2 TP27 | |
| 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | II | 6.1 | 274 563 | LQ17 | E4 | P001 IBC02 | MP15 | T11 | TP2 TP27 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 | S9 | 60 | 3422 | FLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | ||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3423 | TETRAMETHYLAMONIUM-HYDROXID, TUHÝ (TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, TUHÝ) | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3424 | AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, ROZTOK | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3424 | AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, ROZTOK | ||
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | 80 | 3425 | KYSELINA BROMOCTOVÁ, TUHÁ | ||||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3426 | AKRYLAMID, ROZTOK | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3427 | CHLORBENZYLCHLORIDY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3428 | 3-CHLOR-4-METHYLFENYLISOKYANÁT, TUHÝ | |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3429 | CHLORTOLUIDINY, KAPALNÉ | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3430 | XYLENOLY, KAPALNÉ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3431 | NITROBENZOTRIFLUORIDY, TUHÉ | |
| S4AH L4BH | TU15 | AT | 0 (D/E) | V11 | VV15 | CV1 CV13 CV28 | S19 | 90 | 3432 | BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, TUHÉ |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3434 | NITROKRESOLY, KAPALNÉ | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3436 | HEXAFLUORACETON, HYDRÁT, TUHÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3437 | CHLORKRESOLY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3438 | alfa-METHYLBENZYLALKOHOL, TUHÝ | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3439 | NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | |
| L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.5.1.2 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | 6.1 | T4 | III | 6.1 | 274 563 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T7 | TP1 TP28 | |
| 3441 | CHLORDINITROBENZENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3442 | DICHLORANILÍNY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3443 | DINITROBENZENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3444 | HYDROCHLORID NIKOTINU, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3445 | SÍRAN NIKOTINU, TUHÝ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3446 | NITROTOLUENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3447 | NITROXYLENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3448 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3448 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3449 | BROMBENZYLKYANID, TUHÝ | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 138 | LQ0 | E5 | P002 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3450 | DIFENYLCHLORARSIN, TUHÝ | 6.1 | T3 | I | 6.1 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | ||
| 3451 | TOLUIDINY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 279 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3452 | XYLIDINY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3453 | KYSELINA FOSFOREČNÁ, TUHÁ | 8 | C2 | III | 8 | LQ24 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3454 | DINITROTOLUENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | II | 6.1 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3455 | KRESOLY, TUHÉ | 6.1 | TC2 | II | 6.1+8 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3456 | KYSELINA NITROSYLSÍROVÁ, TUHÁ | 8 | C2 | II | 8 | LQ23 | E2 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 | |
| 3457 | CHLORNITROTOLUENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3458 | NITROANISOLY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 279 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3459 | NITROBROMBENZENY, TUHÉ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3440 | SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3441 | CHLORDINITROBENZENY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3442 | DICHLORANILÍNY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3443 | DINTTROBENZENY, TUHÉ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3444 | HYDROCHLORID NIKOTINU, TUHÝ | |
| SGAH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3445 | SÍRAN NIKOTINU, TUHÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3446 | NITROTOLUENY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3447 | NITROXYLENY, TUHÉ | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3448 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, TUHÁ, J.N. | ||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3448 | LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, TUHÁ, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3449 | BROMBENZYLKYANID, TUHÝ | ||
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3450 | DIFENYLCHLORARSIN, TUHÝ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3451 | TOLUIDINY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3452 | XYLIDINY, TUHÉ | |
| SGAV L4BN | AT | 3 (E) | VV9 | 80 | 3453 | KYSELINA FOSFOREČNÁ, TUHÁ | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3454 | DINITROTOLUENY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 68 | 3455 | KRESOLY, TUHÉ | |
| SGAN L4BN | AT | 2 (E) | V11 | X80 | 3456 | KYSELINA NITROSYLSÍROVÁ, TUHÁ | ||||
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3457 | CHLORNITROTOLUENY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3458 | NITROANISOLY, TUHÉ | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3459 | NITROBROMBENZENY, TUHÉ | |
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3460 | N-ETHYLBENZYLTOLUIDIN, TUHÝ | 6.1 | T2 | III | 6.1 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 | |
| 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 210 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 210 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 210 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3463 | KYSELINA PROPIONOVÁ s více než 90 % hm. kyseliny | 8 | CF1 | II | 8+3 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T2 | I | 6.1 | 43 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T2 | II | 6.1 | 43 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T2 | III | 6.1 | 43 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 274 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 274 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 274 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 274 562 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 274 562 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 274 562 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | I | 6.1 | 274 562 | LQ0 | E5 | P002 IBC07 | MP18 | T6 | TP33 | |
| 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | II | 6.1 | 274 562 | LQ18 | E4 | P002 IBC08 | B4 | MP10 | T3 | TP33 |
| 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 6.1 | T3 | III | 6.1 | 274 562 | LQ9 | E1 | P002 IBC08 LP02 R001 | B3 | MP10 | T1 | TP33 |
| 3468 | VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU nebo VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU OBSAŽENÝ V ZAŘÍZENÍ nebo VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU BALENÝ SE ZAŘÍZENÍM | 2 | 1F | 2.1 | 321 | LQ0 | E0 | P099 | MP9 | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3460 | N-ETHYLBENZYLTOLUIDIN, TUHÝ | |
| S10AH L10CH | TU15 TE19 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMU, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3462 | TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | |
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 3463 | KYSELINA PROPIONOVÁ s více než 90 % hm. kyseliny | ||||
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3464 | SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3465 | SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3466 | KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | |
| S10AH L10CH | TU14 TU15 TE19 TE21 | AT | 1 (C/E) | V10 V12 | CV1 CV13 CV28 | S9 S14 | 66 | 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (D/E) | V11 | CV13 CV28 | S9 S19 | 60 | 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| SGAH L4BH | TU15 TE19 | AT | 2 (E) | VV9 | CV13 CV28 | S9 | 60 | 3467 | SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | |
| 2 (D) | CV9 CV10 CV36 | S2 S20 | 3468 | VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU nebo VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU OBSAŽENÝ V ZAŘÍZENÍ nebo VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU BALENÝ SE ZAŘÍZENÍM | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3469 | BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3 | PC | I | 3+8 | 163 | LQ3 | E0 | P001 | MP7 MP17 | T11 | TP2 TP27 | |
| 3469 | BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3 | PC | II | 3+8 | 163 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T7 | TP2 TP8 TP28 | |
| 3469 | BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3 | PC | III | 3+8 | 163 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 TP29 | |
| 3470 | BARVA, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 8 | CP1 | II | 8+3 | 163 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 TP8 TP28 | |
| 3471 | HYDROGENPLUORIDY, ROZTOK, J.N. | 8 | CT1 | II | 8+6.1 | LQ22 | E2 | P001 IBC02 | MP15 | T7 | TP2 | ||
| 3471 | HYDROGENFLUORIDY, ROZTOK, J.N. | 8 | CT1 | III | 8+6.1 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3472 | KYSELINA KROTONOVÁ, KAPALNÁ | 8 | C3 | III | 8 | LQ7 | E1 | P001 IBC03 LP01 R001 | MP19 | T4 | TP1 | ||
| 3473 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující hořlavé kapaliny | 3 | P1 | 3 | 328 | LQ13 | E0 | P004 | |||||
| 3474 | 1 -HYDROXYBENZOTRIAZOL, BEZVODÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 4.1 | D | I | 4.1 | LQ0 | E0 | P406 | PP48 | MP2 | |||
| 3475 | SMĚS ETHANOLU A BENZÍNU nebo SMĚS ETHANOLU A PALIVA PRO ZÁŽEHOVÉ MOTORY, s více než 10 % ethanolu | 3 | P1 | II | 3 | 333 | LQ4 | E2 | P001 IBC02 | MP19 | T4 | TP1 | |
| 3476 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující látky reagující s vodou | 4.3 | W3 | 4.3 | 328 334 | LQ10 LQ11 | E0 | P004 | |||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| L10CH | TU14 TE21 | FL | 1 (C/E) | S2 S20 | 338 | 3469 | BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | |||
| L4BH | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 338 | 3469 | BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||
| L4BN | FL | 3 (D/E) | S2 | 38 | 3469 | BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||
| L4BN | FL | 2 (D/E) | S2 | 83 | 3470 | BARVA, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | ||||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 2 (E) | CV13 CV28 | 86 | 3471 | HYDROGENFLUORIDY, ROZTOK, J.N. | |||
| L4DH | TU14 TE21 | AT | 3 (E) | CV13 CV28 | 86 | 3471 | HYDROGENFLUORIDY, ROZTOK, J.N. | |||
| L4BN | AT | 3 (E) | 80 | 3472 | KYSELINA KROTONOVÁ, KAPALNÁ | |||||
| 3 (E) | S2 | 3473 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující hořlavé kapaliny | |||||||
| 1 (B) | S17 | 3474 | 1-HYDROXYBENZOTRIAZOL, BEZVODÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | |||||||
| LGBF | FL | 2 (D/E) | S2 S20 | 33 | 3475 | SMĚS ETHANOLU A BENZÍNU nebo SMĚS ETHANOLU A PALIVA PRO ZÁŽEHOVÉ MOTORY, s více než 10 % ethanolu | ||||
| 3 (E) | V1 | CV23 | 3476 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující látky reagující s vodou | ||||||
| UN číslo | Pojmenování a popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Bezpečnostní značky | Zvláštní ustanovení | Omezená a vyňatá množství | Balení | Přemístitelné cisterny a kontejnery pro volně ložené látky | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pokyny pro balení | Zvláštní ustanovení pro obaly | Ustanovení o společném balení | Pokyny | Zvláštní ustanovení | |||||||||
| 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | 5.2.2 | 3.3 | 3.4.6 | 3.5.1.2 | 4.1.4 | 4.1.4 | 4.1.10 | 4.2.5.2, 7.3.2 | 4.2.5.3 | |
| (1) | (2) | (3a) | (3b) | (4) | (5) | (6) | (7a) | (7b) | (8) | (9a) | (9b) | (10) | (11) |
| 3477 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující žíravé látky | 8 | C11 | 8 | 328 334 | LQ12 LQ13 | E0 | P004 | |||||
| 3478 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující zkapalněný hořlavý plyn | 2 | 6F | 2.1 | 328 338 | LQ1 | E0 | P004 | |||||
| 3479 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující vodík v hydridech kovů | 2 | 6F | 2.1 | 328 339 | LQ1 | E0 | P004 | |||||
| 3480 | BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ (včetně baterií lithium-polymerových) | 9 | M4 | II | 9 | 188 230 310 636 | LQ0 | E0 | P903 P903a P903b | ||||
| 3481 | BATERIE LITHIUM-IONT O VÉ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍCH nebo BATERIE LITHIUM-IONT OVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍMI (včetně baterií lithium- polymerových) | 9 | M4 | II | 9 | 188 230 636 | LQ0 | E0 | P903 P903a P903b | ||||
| Cisterny ADR | Vozidla pro přepravu v cisternách | Přepravní kategorie (Kód omezení pro tunely) | Zvláštní ustanovení pro | Identifikační číslo nebezpečnosti | UN číslo | Pojmenování a popis | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisterny | Zvláštní ustanovení | přepravu kusů | přepravu ve volně loženém stavu | nakládku vykládku a manipulaci | provoz | |||||
| 4.3 | 4.3.5, 6.8.4 | 9.1.1.2 | 1.1.3.6 (8.6) | 7.2.4 | 7.3.3 | 7.5.11 | 8.5 | 5.3.2.3 | 3.1.2 | |
| (12) | (13) | (14) | (15) | (16) | (17) | (18) | (19) | (20) | (1) | (2) |
| 3 (E) | 3477 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující žíravé látky | ||||||||
| 2 (B/D) | CV9 CV12 | S2 | 3478 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující zkapalněný hořlavý plyn | ||||||
| 2 (B/D) | CV9 CV12 | S2 | 3479 | ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující vodík v hydridech kovů | ||||||
| 2 (E) | 3480 | BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ (včetně baterií lithium-polymerových) | ||||||||
| 2 (E) | 3481 | BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍCH nebo BATERIE LITHIUM- IONTOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍMI (včetně baterií lithium-polymerových) | ||||||||
3.2.2
Tabulka B: Abecední seznam látek a předmětů ADR
Tento seznam je abecedním seznamem látek a předmětů, které jsou vyjmenovány v pořadí UN čísel v tabulce A v 3.2.1. Netvoří nedílnou část ADR. Nebyl postoupen Pracovní skupině pro přepravu nebezpečných věcí Výboru pro vnitrozemskou dopravu ke kontrole a schválení, ani smluvním stranám ADR k formálnímu schválení. Byl připraven s potřebným úsilím sekretariátem Evropské hospodářské komise OSN s pomocí Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) k účelům usnadnění konzultací příloh A a B, ale nemůže v žádném případě nahradit platná ustanovení uvedených příloh, které jediné jsou v případě sporu považovány za platné. POUZE ADR A JEJÍ DODATKY MAJÍ PRÁVNÍ SÍLU (PLATNOST).
POZNÁMKA 1: Pro účel určení abecedního pořadí, byly následující informace ignorovány, přestože jsou součástí oficiálního pojmenování pro přepravu: čísla, řecká písmena, zkratky .sec" a “terc“, písmena“ N“ (nitrogen),“ n“ (normální),“o“ (ortho), “p" (para), “m" (meta) a J.N.'(jinde nejmenované).
POZNÁMKA 2: Pojmenování látky nebo předmětu uvedené velkými písmeny je platné oficiální pojmenování pro přepravu (viz 3.1.2).
POZNÁMKA 3: Pojmenování látky nebo předmětu uvedené velkými písmeny následované slovem “viz“ určuje možné alternativní oficiální pojmenování pro přepravu nebo část oficiálního pojmenování pro přepravu (kromě PCB), (viz 3.1.2.1).
POZNÁMKA 4: Položka napsaná malými písmeny, následovaná slovem “viz“ určuje, že tato položka není oficiálním pojmenováním pro přepravuje to synonymum.
POZNÁMKA 5: Je-li položka částečně napsána velkými písmeny a částečně malými písmeny, druhá část položky se nepovažuje za součást oficiálního pojmenování pro přepravu.
POZNÁMKA 6: Oficiální pojmenování pro přepravu je možné použít v jednotném i množném čísle, jak je to vhodné, pro účely dokumentace a označování kusů (viz 3.1.2.3).
POZNÁMKA 7: K přesnému stanovení oficiálního pojmenování pro přepravu viz 3.1.2).
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ACETAL | 1088 | 3 | |
| ACETALDEHYD | 1089 | 3 | |
| ACETALDEHYDOXIM | 2332 | 3 | |
| ACETANHYDRID | 1715 | 8 | |
| ACETOARSENITAN MĚĎNATÝ | 1585 | 6.1 | |
| ACETON | 1090 | 3 | |
| ACETONITRIL | 1648 | 3 | |
| ACETONKYANHYDRIN, STABILIZOVANÝ | 1541 | 6.1 | |
| ACETONOVÉ OLEJE | 1091 | 3 | |
| ACETYLBROMID | 1716 | 8 | |
| ACETYLÉN, BEZ ROZPOUŠTĚDLA | 3374 | 2 | |
| ACETYLÉN, ROZPUŠTĚNÝ | 1001 | 2 | |
| ACETYLCHLORID | 1717 | 3 | |
| ACETYLJODID | 1898 | 8 | |
| ACETYLMETHYLKARBINOL | 2621 | 3 | |
| ADIPONITRIL | 2205 | 6.1 | |
| AEROSOLY, dusivé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, hořlavé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, hořlavé, žíravé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, podporující hoření | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, toxické | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, toxické, hořlavé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, toxické, hořlavé, žíravé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, toxické, podporující hoření | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, toxické, podporující hoření, žíravé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, toxické, žíravé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, žíravé | 1950 | 2 | |
| AEROSOLY, žíravé, podporující hoření | 1950 | 2 | |
| AKRIDIN | 2713 | 6.1 | |
| AKROLEIN DIMER, STABILIZOVANÝ | 2607 | 3 | |
| AKROLEIN, STABILIZOVANÝ | 1092 | 6.1 | |
| AKRYLAMID, ROZTOK | 3426 | 6.1 | |
| AKRYLAMID, TUHÝ | 2074 | 6.1 | |
| AKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | 1093 | 3 | |
| AKUMULÁTORY (BATERIE), JIŠTĚNÉ PROTI VYTEČENÍ NAPLNĚNÉ KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | 2800 | 8 | |
| AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ ALKALICKÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | 2795 | 8 | |
| AKUMULÁTORY (BATERIE), NAPLNĚNÉ KYSELÝM KAPALNÝM ELEKTROLYTEM | 2794 | 8 | |
| AKUMULÁTORY (BATERIE), SUCHÉ, OBSAHUJÍCÍ TUHÝ HYDROXID DRASELNÝ | 3028 | 8 | |
| AKUMULÁTORY SODÍKOVÉ nebo ČLÁNKY AKUMULÁTORU SODÍKOVÉ | 3292 | 4.3 | |
| ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 1988 | 3 | |
| ALDEHYDY, J.N. | 1989 | 3 | |
| ALDEHYDY, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1989 | 3 | |
| ALDOL (3-HYDROXYBUTYRALDEHYD) | 2839 | 6.1 | |
| alfa-METHYLBENZYLALKOHOL, KAPALNÝ | 2937 | 6.1 | |
| alfa-METHYLBENZYLALKOHOL, TUHÝ | 3438 | 6.1 | |
| alfa-METHYLVALERALDEHYD | 2367 | 3 | |
| alfa-PINEN | 2368 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ALKALOIDY, KAPALNÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, KAPALNÉ, J.N. | 3140 | 6.1 | |
| ALKALOIDY, TUHÉ, J.N. nebo SOLI ALKALOIDŮ, TUHÉ, J.N. | 1544 | 6.1 | |
| ALKOHOLÁTY ALKALICKÝCH KOVŮ, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3206 | 4.2 | |
| ALKOHOLÁTY KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | 3205 | 4.2 | |
| ALKOHOLÁTY, ROZTOKY v alkoholu, J.N. | 3274 | 3 | |
| ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 1986 | 3 | |
| ALKOHOLY, J.N. | 1987 | 3 | |
| ALKOHOLY, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1987 | 3 | |
| ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 3145 | 8 | |
| ALKYLFENOLY, TUHÉ, J.N. (včetně homologů C2-C12) | 2430 | 8 | |
| ALLYLACETÁT | 2333 | 3 | |
| ALLYLALKOHOL | 1098 | 6.1 | |
| ALLYLAMIN | 2334 | 6.1 | |
| ALLYLBROMID | 1099 | 3 | |
| ALLYLETHYLETHER | 2335 | 3 | |
| ALLYLFORMIÁT | 2336 | 3 | |
| ALLYLGLYCIDYLETHER | 2219 | 3 | |
| ALLYLCHLORFORMIÁT (allylchlorkarbonát) | 1722 | 6.1 | |
| ALLYLCHLORID | 1100 | 3 | |
| ALLYLISOTHIOKYANÁT, STABILIZOVANÝ | 1545 | 6.1 | |
| ALLYLJODID | 1723 | 3 | |
| ALLYLTRICHLORSILAN, STABILIZOVANÝ | 1724 | 8 | |
| 1 -AMINOETHANOL (ACETALDEHYD AMONIAK) | 1841 | 9 | |
| 2-(2-AMINOETHOXY)-ETHANOL | 3055 | 8 | |
| 2-AMINO-4,6-DINITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 3317 | 4.1 | |
| 2-AMINO-4-CHLORFENOL | 2673 | 6.1 | |
| 2-AMINO-5-DIETHYLAMINOPENTAN | 2946 | 6.1 | |
| AMALGAM ALKALICKÝCH KOVŮ, KAPALNÝ | 1389 | 4.3 | |
| AMALGAM ALKALICKÝCH KOVŮ, TUHÝ | 3401 | 4.3 | |
| AMALGAM KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, KAPALNÝ | 1392 | 4.3 | |
| AMALGAM KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, TUHÝ | 3402 | 4.3 | |
| AMID HOŘEČNATÝ | 2004 | 4.2 | |
| AMIDY ALKALICKÝCH KOVŮ | 1390 | 4.3 | |
| AMINOFENOLY (o-, m-, p-) | 2512 | 6.1 | |
| AMIN OPYRIDINY (o-, m-, p-) | 2671 | 6.1 | |
| AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 2733 | 3 | |
| AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 2734 | 8 | |
| AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 2735 | 8 | |
| AMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3259 | 8 | |
| AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, ROZTOK | 3424 | 6.1 | |
| AMMONIUMDINITRO-o-KRESOLÁT, TUHÝ | 1843 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| AMONIAK (ČPAVEK), BEZVODÝ | 1005 | 2 | |
| AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK ve vodě, s hustotou menší než 0,880 kg/l při 15 °C, s více než 50 % amoniaku (čpavku) | 3318 | 2 | |
| AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou menší než 0,880 kg/l při 15 °C, s více než 35 %, ale nejvýše 50 % amoniaku (čpavku) | 2073 | 2 | |
| AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou mezi 0,880 a 0,957 kg/l při 15 °C, s více než 10 %, ale nejvíce 35 % amoniaku (čpavku) | 2672 | 8 | |
| AMYLACETÁTY | 1104 | 3 | |
| AMYLAMIN | 1106 | 3 | |
| AMYLBUTYRÁTY | 2620 | 3 | |
| AMYLFORMIÁTY | 1109 | 3 | |
| AMYLFOSFÁT | 2819 | 8 | |
| AMYLCHLORID | 1107 | 3 | |
| AMYLMERKAPTAN | 1111 | 3 | |
| AMYLNITRÁT | 1112 | 3 | |
| AMYLNITRIT | 1113 | 3 | |
| AMYLTRICHLORSILAN | 1728 | 8 | |
| ANHYDRID KYSELINY MÁSELNÉ | 2739 | 8 | |
| ANHYDRID KYSELINY PROPIONOVÉ | 2496 | 8 | |
| ANILÍN | 1547 | 6.1 | |
| ANISIDINY | 2431 | 6.1 | |
| ANISOL | 2222 | 3 | |
| ANISOYLCHLORID | 1729 | 8 | |
| ANTIDETONAČNÍ SMĚS PRO MOTOROVÉ PALIVO s bodem vzplanutí nad 60 °C | 1649 | 6.1 | |
| ANTIDETONAČNÍ SMĚS PRO MOTOROVÉ PALIVO, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 1649 | 6.1 | |
| ANTIMON, PRÁŠEK | 2871 | 6.1 | |
| ANTIMONOVODÍK (STIBIN) | 2676 | 2 | |
| ARGON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1951 | 2 | |
| ARGON, STLAČENÝ | 1006 | 2 | |
| ARSANILÁT SODNÝ | 2473 | 6.1 | |
| ARSEN | 1558 | 6.1 | |
| ARSEN, PRACH | 1562 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN AMONNÝ | 1546 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN DRASELNÝ | 1677 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN HOŘEČNATÝ | 1622 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN RTUŤNATÝ | 1623 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN SODNÝ | 1685 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN VÁPENATÝ | 1573 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN VÁPENATÝ A ARSENITAN VÁPENATÝ, SMĚS, TUHÁ | 1574 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN ZINEČNATÝ nebo ARSENITAN ZINEČNATÝ nebo ARSENIČNAN ZINEČNATÝ A ARSENITAN ZINEČNATÝ, SMĚS | 1712 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN ŽELEZITÝ | 1606 | 6.1 | |
| ARSENIČNAN ŽELEZNATÝ | 1608 | 6.1 | |
| ARSENIČNANY OLOVA | 1617 | 6.1 | |
| ARSENITAN DRASELNÝ | 1678 | 6.1 | |
| ARSENITAN MĚĎNATÝ | 1586 | 6.1 | |
| ARSENITAN SODNÝ, TUHÝ | 2027 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ARSENITAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | 1686 | 6.1 | |
| ARSENITAN STRONTNATÝ | 1691 | 6.1 | |
| ARSENITAN STŘÍBRNÝ | 1683 | 6.1 | |
| ARSENITAN ŽELEZITÝ | 1607 | 6.1 | |
| ARSENITANY OLOVA | 1618 | 6.1 | |
| ARSENOVODÍK (ARSIN) | 2188 | 2 | |
| AZBEST BÍLÝ (chrysotil, aktinolit, antofylit, tremolit) | 2590 | 9 | |
| AZBEST, MODRÝ (krokydolit) nebo AZBEST, HNĚDÝ (amosit, mysorit) | 2212 | 9 | |
| AZID BARNATÝ, suchý nebo vlhčený méně než 50 % hm. vody | 0224 | 1 | |
| AZID BARNATÝ, VLHČENÝ nejméně 50 % hm. vody | 1571 | 4.1 | |
| AZID OLOVNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0129 | 1 | |
| AZID SODNÝ | 1687 | 6.1 | |
| AZODIKARBONAMID | 3242 | 4.1 | |
| BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 1263 | 3 | |
| BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1263 | 3 | |
| BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1263 | 3 | |
| BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1263 | 3 | |
| BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1263 | 3 | |
| BARVA (včetně barev, laků, emailů, mořidel, šelaku, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů)(tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1263 | 3 | |
| BARVA (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3066 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé | 1210 | 3 | |
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1210 | 3 | |
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel a rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1210 | 3 | |
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé | 1210 | 3 | |
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1210 | 3 | |
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1210 | 3 | |
| BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV (včetně ředidel nebo rozpouštědel tiskařských barev), hořlavé (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1210 | 3 | |
| BARVA, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, HOŘLAVÁ, ŽÍRAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3469 | 3 | |
| BARVA, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně laků, emailů, mořidel, šelaku a fermeží, leštidel a kapalných základových složek laků) nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV, ŽÍRAVÁ, HOŘLAVÁ (včetně ředidel a složek odstraňovačů) | 3470 | 8 | |
| BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 1602 | 6.1 | |
| BARVIVO, KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2801 | 8 | |
| BARVIVO, TUHÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 3143 | 6.1 | |
| BARVIVO, TUHÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, TUHÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3147 | 8 | |
| BARYUM | 1400 | 4.3 | |
| BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ (včetně baterií ze slitin lithia) | 3090 | 9 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo BATERIE LITHIOVÉ KOVOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM (včetně baterií ze slitin lithia) | 3091 | 9 | |
| BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ (včetně baterií lithium-polymerových) | 3480 | 9 | |
| BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍCH nebo BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍMI (včetně baterií lithium-polymerových) | 3481 | 9 | |
| BAVLNA, VLHKÁ | 1365 | 4.2 | |
| BENZALDEHYD | 1990 | 9 | |
| BENZEN | 1114 | 3 | |
| BENZENSULFONYLCHLORID | 2225 | 8 | |
| BENZIDIN | 1885 | 6.1 | |
| BENZÍN LAKOVÝ | 1300 | 3 | |
| BENZÍN | 1203 | 3 | |
| BENZOÁT RTUŤNATÝ | 1631 | 6.1 | |
| BENZOCHINON | 2587 | 6.1 | |
| BENZONITRIL | 2224 | 6.1 | |
| BENZOTRIFLUORID | 2338 | 3 | |
| BENZOTRICHLORID | 2226 | 8 | |
| BENZOYLCHLORID | 1736 | 8 | |
| BENZYLBROMID | 1737 | 6.1 | |
| BENZYLDIMETHYLAMIN | 2619 | 8 | |
| BENZYLCHLORFORMIÁT (benzylchlorkarbonát) | 1739 | 8 | |
| BENZYLCHLORID | 1738 | 6.1 | |
| BENZYLIDENCHLORID | 1886 | 6.1 | |
| BENZYLJODID | 2653 | 6.1 | |
| BERYLLIUM, PRÁŠEK | 1567 | 6.1 | |
| 1,2-BIS(DIMETHYLAMINO)ETHAN | 2372 | 3 | |
| BICYKLO[2.2.1]HEPTA-2,5-DIEN, STABILIZOVANÝ (2,5-NORBORNADIEN, STABILIZOVANÝ) | 2251 | 3 | |
| BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ nebo TERFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, KAPALNÉ | 3151 | 9 | |
| BIFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ nebo TERFENYLY POLYHALOGENOVANÉ, TUHÉ | 3152 | 9 | |
| BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, KAPALNÉ | 2315 | 9 | |
| BIFENYLY POLYCHLOROVANÉ, TUHÉ | 3432 | 9 | |
| BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B | 3373 | 6.2 | |
| BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B (pouze zvířecí materiál) | 3373 | 6.2 | |
| BIS(2-CHLOROISOPROPYL)ETHER | 2490 | 6.1 | |
| BLESKOVICE, ohebná | 0065 | 1 | |
| BLESKOVICE, ohebná | 0289 | 1 | |
| BLESKOVICE, s kovovým pláštěm | 0102 | 1 | |
| BLESKOVICE, s kovovým pláštěm | 0290 | 1 | |
| BLESKOVICE, S MALÝM ÚČINKEM, s kovovým pláštěm | 0104 | 1 | |
| BOBY RICINOVÉ nebo MOUČKA RICINOVÁ nebo KOLÁČ RICINOVÝ nebo VLOČKY RICINOVÉ | 2969 | 9 | |
| BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náložkou nebo výmetnou náplní | 0370 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náložkou nebo výmetnou náplní | 0371 | 1 | |
| BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | 0286 | 1 | |
| BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | 0287 | 1 | |
| BOJOVÉ HLAVICE, RAKETA, s trhací náplní | 0369 | 1 | |
| BOJOVÉ HLAVICE, TORPÉDO, s trhací náplní | 0221 | 1 | |
| BORNEOL | 1312 | 4.1 | |
| 1-BROM-3-CHLORPROPAN | 2688 | 6.1 | |
| 1 -BROM-3-METHYLBUTAN | 2341 | 3 | |
| 1 -BROMBUTAN | 1126 | 3 | |
| 2-BROM-2-NITROPROPAN-1,3 -DIOL | 3241 | 4.1 | |
| 2-BROMBUTAN | 2339 | 3 | |
| 2-BROMETHYLETHYLETHER | 2340 | 3 | |
| 2-BROMPENTAN | 2343 | 3 | |
| 3 -BROMPROPIN | 2345 | 3 | |
| BROM nebo BROM, ROZTOK | 1744 | 8 | |
| BROMACETON | 1569 | 6.1 | |
| BROMACETYLBROMID | 2513 | 8 | |
| BROMBENZEN | 2514 | 3 | |
| BROMBENZYLKYANID, KAPALNÝ | 1694 | 6.1 | |
| BROMBENZYLKYANID, TUHÝ | 3449 | 6.1 | |
| BROMCHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12B1) | 1974 | 2 | |
| BROMCHLORMETHAN | 1887 | 6.1 | |
| BROMIČNAN BARNATÝ | 2719 | 5.1 | |
| BROMIČNAN DRASELNÝ | 1484 | 5.1 | |
| BROMIČNAN HOŘEČNATÝ | 1473 | 5.1 | |
| BROMIČNAN SODNÝ | 1494 | 5.1 | |
| BROMIČNAN ZINEČNATÝ | 2469 | 5.1 | |
| BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1450 | 5.1 | |
| BROMIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3213 | 5.1 | |
| BROMID ARSENITÝ | 1555 | 6.1 | |
| BROMID BORITÝ | 2692 | 8 | |
| BROMID FOSFOREČNÝ | 2691 | 8 | |
| BROMID FOSFORITÝ | 1808 | 8 | |
| BROMID FOSFORYLU (OXYBROMID FOSFOREČNÝ) | 1939 | 8 | |
| BROMID FOSFORYLU, ROZTAVENÝ | 2576 | 8 | |
| BROMID HLINITÝ, BEZVODÝ | 1725 | 8 | |
| BROMID HLINITÝ, ROZTOK | 2580 | 8 | |
| BROMIDY RTUTI | 1634 | 6.1 | |
| BROMKYAN | 1889 | 6.1 | |
| BROMMETHAN (METHYLBROMID), s nejvýše 2 % chlorpikrinu | 1062 | 2 | |
| BROMMETHYLPROPANY | 2342 | 3 | |
| BROMOFORM | 2515 | 6.1 | |
| BROMOVODÍK, BEZVODÝ | 1048 | 2 | |
| BROMPROPANY | 2344 | 3 | |
| BROMTRIFLUORETHYLEN | 2419 | 2 | |
| BROMTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R13B1) | 1009 | 2 | |
| BRUCIN | 1570 | 6.1 | |
| 1,2-BUTYLENOXID, STABILIZOVANÝ | 3022 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| 5-terc-BUTYL-2,4,6-TRINITRO-m-XYLEN (XYLENOVÉ PIŽMO) | 2956 | 4.1 | |
| BUTADIENY, STABILIZOVANÉ nebo BUTADIENY, SMĚS S UHLOVODÍKY, STABILIZOVANÁ, které mají při 70 °C tenzi par nepřesahující 1,1 MPa (11 bar) a jejichž hustota při 50 °C není nižší než 0,525 kg/l | 1010 | 2 | |
| BUTAN | 1011 | 2 | |
| BUTANDION | 2346 | 3 | |
| BUTANOLY | 1120 | 3 | |
| BUTANTHIOL (butylmerkaptan) | 2347 | 3 | |
| BUTENY, SMĚS nebo 1-BUTEN nebo 2-BUTEN cis nebo 2- BUTEN trans | 1012 | 2 | |
| BUTIN-1,4-DIOL | 2716 | 6.1 | |
| BUTYLACETÁTY | 1123 | 3 | |
| BUTYLAKRYLÁTY, STABILIZOVANÉ | 2348 | 3 | |
| BUTYLBENZENY | 2709 | 3 | |
| BUTYLFOSFÁT | 1718 | 8 | |
| BUTYLMETHYLETHER | 2350 | 3 | |
| BUTYLNITRITY | 2351 | 3 | |
| BUTYLPROPIONÁTY | 1914 | 3 | |
| BUTYLTOLUENY | 2667 | 6.1 | |
| BUTYLTRICHLORSILAN | 1747 | 8 | |
| BUTYLVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | 2352 | 3 | |
| BUTYRALDEHYD | 1129 | 3 | |
| BUTYRALDOXIM | 2840 | 3 | |
| BUTYRONITRIL | 2411 | 3 | |
| BUTYRYLCHLORID | 2353 | 3 | |
| CELULOID, ODPAD | 2002 | 4.2 | |
| CELULOID, v blocích, tyčích, deskách, trubkách atd., vyjma odpadu | 2000 | 4.1 | |
| CER, desky, ingoty, tyče | 1333 | 4.1 | |
| CER, třísky nebo krupice | 3078 | 4.3 | |
| CESIUM | 1407 | 4.3 | |
| 1,5,9-CYKLODODEKATRIEN | 2518 | 6.1 | |
| CYKLOBUTAN | 2601 | 2 | |
| CYKLOBUTYLCHLORFORMIÁT (cyklobutylchlorkarbonát) | 2744 | 6.1 | |
| CYKLOHEPTAN | 2241 | 3 | |
| CYKLOHEPTATRIEN | 2603 | 3 | |
| CYKLOHEPTEN | 2242 | 3 | |
| CYKLOHEXAN | 1145 | 3 | |
| CYKLOHEXANON | 1915 | 3 | |
| CYKLOHEXANTHIOL (CYKLOHEXYLMERKAPTAN) | 3054 | 3 | |
| CYKLOHEXEN | 2256 | 3 | |
| CYKLOHEXENYLTRICHLORSILAN | 1762 | 8 | |
| CYKLOHEXYLACETÁT | 2243 | 3 | |
| CYKLOHEXYLAMIN | 2357 | 8 | |
| CYKLOHEXYLISOKYANÁT | 2488 | 6.1 | |
| CYKLOHEXYLTRICHLORSILAN | 1763 | 8 | |
| CYKLOOKTADIENY | 2520 | 3 | |
| CYKLOOKTATETRAEN | 2358 | 3 | |
| CYKLOPENTAN | 1146 | 3 | |
| CYKLOPENTANOL | 2244 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| CYKLOPENTANON | 2245 | 3 | |
| CYKLOPENTEN | 2246 | 3 | |
| CYKLOPROPAN | 1027 | 2 | |
| CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITRAMIN (HMX; OKTOGEN), VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 0226 | 1 | |
| CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITRAMIN (OKTOGEN; HMX), ZNECITLIVĚNÝ | 0484 | 1 | |
| CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONU; HEXOGEN; RDX) A CYKLOTETRAMETHYLENTETRANITRAMIN (HMX; OKTOGEN), SMĚS VLHČENÁ nejméně 15 % hm. vody nebo ZNECITLIVĚNÁ nejméně 10 % hm. flegmatizačního prostředku | 0391 | 1 | |
| CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX), VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 0072 | 1 | |
| CYKLOTRIMETHYLENTRINITRAMIN (CYKLONIT; HEXOGEN; RDX), ZNECITLIVĚNÝ | 0483 | 1 | |
| DEFLAGRUJÍCÍ KOVOVÉ SOLI AROMATICKÝCH NITRO SLOUČENIN, J.N. | 0132 | 1 | |
| DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice | 1999 | 3 | |
| DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1999 | 3 | |
| DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1999 | 3 | |
| DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1999 | 3 | |
| DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1999 | 3 | |
| DEHTY, KAPALNÉ, včetně silničního asfaltu a olejů, živice a ředěné živice (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1999 | 3 | |
| DEKABORAN | 1868 | 4.1 | |
| DEKAHYDRONAFTALEN | 1147 | 3 | |
| DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. | 1268 | 3 | |
| DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1268 | 3 | |
| DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1268 | 3 | |
| DEUTERIUM, STLAČENÉ | 1957 | 2 | |
| 1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 152a) | 1030 | 2 | |
| 1,1-DIFLUORETHYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1132a) | 1959 | 2 | |
| 1,1-DICHLOR-1-NITROETHAN | 2650 | 6.1 | |
| 1,1-DICHLORETHAN | 2362 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| 1,1 -DIMETHOXYETHAN | 2377 | 3 | |
| 1,2-DIBROMBUTAN-3-ON | 2648 | 6.1 | |
| 1,2-DICHLOR-1,1,2,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 114) | 1958 | 2 | |
| 1,2-DICHLORETHYLEN | 1150 | 3 | |
| 1,2-DICHLORPROPAN | 1279 | 3 | |
| 1,2 -DIMETHOXYETHAN | 2252 | 3 | |
| 1,3 -DICHLOR-2-PROPANOL | 2750 | 6.1 | |
| 1,3 -DICHLORACETON | 2649 | 6.1 | |
| 1,3-DIMETHYLBUTYLAMIN | 2379 | 3 | |
| 2-(DIMETHYLAMINO)-ETHANOL | 2051 | 8 | |
| 2,2'-DICHLORDIETHYLETHER | 1916 | 6.1 | |
| 2,2-DIMETHYLPROPAN | 2044 | 2 | |
| 2,3-DIHYDROPYRAN | 2376 | 3 | |
| 2,3 -DIMETHYLBUTAN | 2457 | 3 | |
| 2-DIETHYLAMINOETHANOL | 2686 | 8 | |
| 2-DIMETHYLAMINOETHYLAKRYLÁT | 3302 | 6.1 | |
| 2-DIMETHYLAMINOETHYLAKRYLÁT | 2522 | 6.1 | |
| 3,3 -DIETHOXYPROPEN | 2374 | 3 | |
| 3-DIETHYLAMINOPROPYLAMIN | 2684 | 3 | |
| 4,4'-DIAMINODIFENYLMETHAN | 2651 | 6.1 | |
| DIACETONALKOHOL | 1148 | 3 | |
| DIALLYLAMIN | 2359 | 3 | |
| DIALLYLETHER | 2360 | 3 | |
| DIAZONITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 40 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0074 | 1 | |
| DIBENZYLDICHLORSILAN | 2434 | 8 | |
| DIBORAN | 1911 | 2 | |
| DIBROMDIFLUORMETHAN | 1941 | 9 | |
| DIBROMCHLORPROPANY | 2872 | 6.1 | |
| DIBROMMETHAN | 2664 | 6.1 | |
| DIBUTYLAMINOETHANOL | 2873 | 6.1 | |
| DIBUTYLETHERY | 1149 | 3 | |
| DICYKLOHEXYLAMIN | 2565 | 8 | |
| DICYKLOHEXYLAMONIUMNITRIT | 2687 | 4.1 | |
| DICYKLOPENTADIEN | 2048 | 3 | |
| DIETHOXYMETHAN | 2373 | 3 | |
| DIETHYLAMIN | 1154 | 3 | |
| DIETHYLBENZEN | 2049 | 3 | |
| DIETHYLDICHLORSILAN | 1767 | 8 | |
| DIETHYLENGLYKOLDINITRÁT, ZNECITLIVĚNÝ nejméně 25 % hm. netěkavého, ve vodě nerozpustného flegmatizačního prostředku | 0075 | 1 | |
| DIETHYLENTRIAMIN | 2079 | 8 | |
| DIETHYLETHER (ETHYLETHER) | 1155 | 3 | |
| DIETHYLETHERÁT FLUORIDU BORITÉHO | 2604 | 8 | |
| DIETHYLKARBONÁT | 2366 | 3 | |
| DIETHYLKETON | 1156 | 3 | |
| DIETHYLSULFÁT | 1594 | 6.1 | |
| DIETHYLSULFID | 2375 | 3 | |
| DIETHYLTHIOFOSFORYLCHLORID | 2751 | 8 | |
| DIFENYLAMINOCHLORARSIN | 1698 | 6.1 | |
| DIFENYLDICHLORSILAN | 1769 | 8 | |
| DIFENYLCHLORARSIN, KAPALNÝ | 1699 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| DIFENYLCHLORARSIN, TUHÝ | 3450 | 6.1 | |
| DIFENYLMETHYLBROMID | 1770 | 8 | |
| DIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 32) | 3252 | 2 | |
| DIHYDRID TITANU | 1871 | 4.1 | |
| DIHYDROGENFOSFIT OLOVNATÝ | 2989 | 4.1 | |
| DICHLORACETYLCHLORID | 1765 | 8 | |
| DICHLORANILÍNY, KAPALNÉ | 1590 | 6.1 | |
| DICHLORANILÍNY, TUHÉ | 3442 | 6.1 | |
| DICHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12) | 1028 | 2 | |
| DICHLORDIFLUORMETHAN A 1,1 -DIFLUORETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 74 % dichlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 500) | 2602 | 2 | |
| DICHLORDIMETHYLETHER, SYMETRICKÝ | 2249 | 6.1 | Přeprava zakázána |
| DICHLORFENYLFOSFIN (FENYLFOSFODICHLORID) | 2798 | 8 | |
| DICHLORFENYLISOKYANÁTY | 2250 | 6.1 | |
| DICHLORFENYLTRICHLORSILAN | 1766 | 8 | |
| DICHLORFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 21) | 1029 | 2 | |
| DICHLORMETHAN | 1593 | 6.1 | |
| DICHLORPENTANY | 1152 | 3 | |
| DICHLORPROPENY | 2047 | 3 | |
| DICHLORSILAN | 2189 | 2 | |
| DICHROMAN AMONNÝ | 1439 | 5.1 | |
| DIISOBUTYLAMIN | 2361 | 3 | |
| DIISOBUTYLEN, ISOMERNÍ SLOUČENINY | 2050 | 3 | |
| DIISOBUTYLKETON | 1157 | 3 | |
| DIISOOKTYLFOSFÁT | 1902 | 8 | |
| DIISOPROPYLAMIN | 1158 | 3 | |
| DIISOPROPYLETHER | 1159 | 3 | |
| DIKETEN, STABILIZOVANÝ | 2521 | 6.1 | |
| DIKYAN | 1026 | 2 | |
| DIKYANOMĚĎNAN DRASELNÝ | 1679 | 6.1 | |
| DIKYANOMĚĎNAN SODNÝ, ROZTOK | 2317 | 6.1 | |
| DIKYANOMĚĎNAN SODNÝ, TUHÝ | 2316 | 6.1 | |
| DIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | 1032 | 2 | |
| DIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | 1160 | 3 | |
| DIMETHYLAMINOACETONITRIL | 2378 | 3 | |
| DIMETHYLCYKLOHEXANY | 2263 | 3 | |
| DIMETHYLDIETHOXYSILAN | 2380 | 3 | |
| DIMETHYLDICHLORSILAN | 1162 | 3 | |
| DIMETHYLDIOXANY | 2707 | 3 | |
| DIMETHYLDISULFID | 2381 | 3 | |
| DIMETHYLETHER | 1033 | 2 | |
| DIMETHYLETHERÁT FLUORIDU BORITÉHO | 2965 | 4.3 | |
| DIMETHYLHYDRAZIN, ASYMETRICKÝ | 1163 | 6.1 | |
| DIMETHYLHYDRAZIN, SYMETRICKÝ | 2382 | 6.1 | |
| DIMETHYLKARBAMOYLCHLORID | 2262 | 8 | |
| DIMETHYLKARBONÁT | 1161 | 3 | |
| DIMETHYL-N-PROPYLAMIN | 2266 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| DIMETHYLSULFÁT | 1595 | 6.1 | |
| DIMETHYLSULFID | 1164 | 3 | |
| DIMETHYLTHIOFOSFORYLCHLORID | 2267 | 6.1 | |
| DI-n-AMYLAMIN | 2841 | 3 | |
| DI-n-BUTYLAMIN | 2248 | 8 | |
| DINITRÁT ISOSORBITOLU, SMĚS, s nejméně 60 % laktózy, mannosy, škrobu nebo hydrogenfosforečnanu vápenatého | 2907 | 4.1 | |
| DINITROANILÍNY | 1596 | 6.1 | |
| DINITROBENZEN | 0406 | 1 | |
| DINITROBENZENY, KAPALNÉ | 1597 | 6.1 | |
| DINITROBENZENY, TUHÉ | 3443 | 6.1 | |
| DINITROFENOL, ROZTOK | 1599 | 6.1 | |
| DINITROFENOL, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 0076 | 1 | |
| DINITROFENOL, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 1320 | 4.1 | |
| DINITROFENOLÁTY alkalických kovů, suché nebo vlhčené méně než 15 % hm. vody | 0077 | 1 | |
| DINITROFENOLÁTY, VLHČENÉ nejméně 15 % hm. vody | 1321 | 4.1 | |
| DINITROGLYKOLURIL (DINGU) | 0489 | 1 | |
| DINITRO-o-KRESOL | 1598 | 6.1 | |
| DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 0234 | 1 | |
| DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 3369 | 4.1 | |
| DINITRO-o-KRESOLÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 15 % hm.vody | 1348 | 4.1 | |
| DINITRORESORCIN, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 0078 | 1 | |
| DINITRORESORCINOL, VLHČENÝ nejméně 15 % hm. vody | 1322 | 4.1 | |
| DINITROTOLUENY, KAPALNÉ | 2038 | 6.1 | |
| DINITROTOLUENY, ROZTAVENÉ | 1600 | 6.1 | |
| DINITROTOLUENY, TUHÉ | 3454 | 6.1 | |
| DI-n-PROPYLETHER | 2384 | 3 | |
| DIOXAN | 1165 | 3 | |
| DIOXID THIOMOČOVINY | 3341 | 4.2 | |
| DIOXOLAN | 1166 | 3 | |
| DIPENTEN | 2052 | 3 | |
| DIPIKRYLSULFID, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 2852 | 4.1 | |
| DIPROPYLAMIN | 2383 | 3 | |
| DIPROPYLKETON | 2710 | 3 | |
| DISPERZE ALKALICKÝCH KOVŮ nebo DISPERZE KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, s bodem vzplanutí nad 60 °C | 1391 | 4.3 | |
| DISPERZE ALKALICKÝCH KOVŮ nebo DISPERZE KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 1391 | 4.3 | |
| DITHIONIČITAN DRASELNÝ | 1929 | 4.2 | |
| DITHIONIČITAN SODNÝ | 1384 | 4.2 | |
| DITHIONIČITAN VÁPENATÝ | 1923 | 4.2 | |
| DITHIONIČITAN ZINEČNATÝ | 1931 | 9 | |
| DIVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | 1167 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| DODECYLTRICHLORSILAN | 1771 | 8 | |
| DRASLÍK | 2257 | 4.3 | |
| DUSIČNAN AMONNÝ, EMULZE nebo SUSPENZE nebo GEL, meziprodukt při výrobě trhavin, kapalný | 3375 | 5.1 | |
| DUSIČNAN AMONNÝ, EMULZE nebo SUSPENZE nebo GEL, meziprodukt při výrobě trhavin, tuhý | 3375 | 5.1 | |
| DUSIČNAN AMONNÝ, KAPALNÝ, horký koncentrovaný roztok, v koncentraci vyšší než 80 %, ale nepřesahující 93 % | 2426 | 5.1 | |
| DUSIČNAN AMONNÝ, s nejvýše 0,2 % celkového množství hořlavých látek, včetně organických látek počítaných jako ekvivalentní uhlík a prostý ostatních přísad | 1942 | 5.1 | |
| DUSIČNAN AMONNÝ, s více než 0,2 % hořlavých látek, včetně všech organických látek započítaných jako uhlík, s vyloučením všech jiných přidaných látek | 0222 | 1 | |
| DUSIČNAN BARNATÝ | 1446 | 5.1 | |
| DUSIČNAN BERYLLNATÝ | 2464 | 5.1 | |
| DUSIČNAN ČESNÝ | 1451 | 5.1 | |
| DUSIČNAN DIDYMIA | 1465 | 5.1 | |
| DUSIČNAN DRASELNÝ | 1486 | 5.1 | |
| DUSIČNAN DRASELNÝ A DUSITAN SODNÝ, SMĚS | 1487 | 5.1 | |
| DUSIČNAN GUANIDINU | 1467 | 5.1 | |
| DUSIČNAN HLINITÝ | 1438 | 5.1 | |
| DUSIČNAN HOŘEČNATÝ | 1474 | 5.1 | |
| DUSIČNAN CHROMITÝ | 2720 | 5.1 | |
| DUSIČNAN LITHNÝ | 2722 | 5.1 | |
| DUSIČNAN MANGANATÝ | 2724 | 5.1 | |
| DUSIČNAN MOČOVINY, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 3370 | 4.1 | |
| DUSIČNAN MOČOVINY, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 1357 | 4.1 | |
| DUSIČNAN NIKELNATÝ | 2725 | 5.1 | |
| DUSIČNAN OLOVNATÝ | 1469 | 5.1 | |
| DUSIČNAN RTUŤNATÝ | 1625 | 6.1 | |
| DUSIČNAN RTUŤNÝ | 1627 | 6.1 | |
| DUSIČNAN SODNÝ | 1498 | 5.1 | |
| DUSIČNAN SODNÝ A DUSIČNAN DRASELNÝ, SMĚS | 1499 | 5.1 | |
| DUSIČNAN STRONTNATÝ | 1507 | 5.1 | |
| DUSIČNAN STŘÍBRNÝ | 1493 | 5.1 | |
| DUSIČNAN THALLNÝ | 2727 | 6.1 | |
| DUSIČNAN VÁPENATÝ | 1454 | 5.1 | |
| DUSIČNAN ZINEČNATÝ | 1514 | 5.1 | |
| DUSIČNAN ZIRKONIČITÝ | 2728 | 5.1 | |
| DUSIČNAN ŽELEZITÝ | 1466 | 5.1 | |
| DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1477 | 5.1 | |
| DUSIČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3218 | 5.1 | |
| DUSÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1977 | 2 | |
| DUSÍK, STLAČENÝ | 1066 | 2 | |
| DUSITAN DRASELNÝ | 1488 | 5.1 | |
| DUSITAN NIKELNATÝ | 2726 | 5.1 | |
| DUSITAN SODNÝ | 1500 | 5.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| DUSITAN ZINEČNATOAMONNÝ | 1512 | 5.1 | |
| DUSITANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 2627 | 5.1 | |
| DUSITANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3219 | 5.1 | |
| ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), ALKALICKÝ | 2797 | 8 | |
| 1,2-EPOXY-3-ETHOXYPROPAN | 2752 | 3 | |
| EPIBROMHYDRIN | 2558 | 6.1 | |
| EPICHLORHYDRIN | 2023 | 6.1 | |
| ESTERY, J.N. | 3272 | 3 | |
| 1 -ETHYLPIPERIDIN | 2386 | 3 | |
| 2-ETHYLANILÍN | 2273 | 6.1 | |
| 2-ETHYLBUTANOL | 2275 | 3 | |
| 2-ETHYLBUTYLACETÁT | 1177 | 3 | |
| 2-ETHYLBUTYRALDEHYD | 1178 | 3 | |
| 2-ETHYLHEXYLAMIN | 2276 | 3 | |
| 2-ETHYLHEXYLCHLORFORMIÁT (2-ethylhexylchlorkarbonát) | 2748 | 6.1 | |
| ETHAN | 1035 | 2 | |
| ETHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1961 | 2 | |
| ETHANOL (ETHYLALKOHOL) nebo ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | 1170 | 3 | |
| ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | 1170 | 3 | |
| ETHANOLAMIN nebo ETHANOLAMIN, ROZTOK | 2491 | 8 | |
| ETHANTHIOL (ethylmerkaptan) | 2363 | 3 | |
| ETHERY, J.N. | 3271 | 3 | |
| ETHYL-2-CHLORPROPIONÁT | 2935 | 3 | |
| ETHYLACETÁT | 1173 | 3 | |
| ETHYLACETYLÉN, STABILIZOVANÝ | 2452 | 2 | |
| ETHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 1917 | 3 | |
| ETHYL AMIN | 1036 | 2 | |
| ETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující nejméně 50 %, ale nejvýše 70 % ethylaminu | 2270 | 3 | |
| ETHYLAMYLKETON | 2271 | 3 | |
| ETHYLBENZEN | 1175 | 3 | |
| ETHYLBROMACETÁT | 1603 | 6.1 | |
| ETHYLBROMID | 1891 | 6.1 | |
| ETHYLBUTYLETHER | 1179 | 3 | |
| ETHYLBUTYRÁT | 1180 | 3 | |
| ETHYLDICHLORARSIN | 1892 | 6.1 | |
| ETHYLDICHLORSILAN | 1183 | 4.3 | |
| ETHYLEN | 1962 | 2 | |
| ETHYLEN, ACETYLEN A PROPYLEN, SMĚS, HLUBOCE ZCHLAZENÁ, KAPALNÁ, obsahující nejméně 71,5 % ethylenu, nejvíce 22,5 % acetylenu a nejvíce 6 % propylenu | 3138 | 2 | |
| ETHYLEN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1038 | 2 | |
| ETHYLENDIAMIN | 1604 | 8 | |
| ETHYLENDIBROMID | 1605 | 6.1 | |
| ETHYLENDICHLORID | 1184 | 3 | |
| ETHYLENGLYKOLDIETHYLETHER | 1153 | 3 | |
| ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHER | 1171 | 3 | |
| ETHYLENGLYKOLMONOETHYLETHERACETÁT | 1172 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETHER | 1188 | 3 | |
| ETHYLENGLYKOLMONOMETHYLETHERACETÁT | 1189 | 3 | |
| ETHYLENCHLORHYDRIN | 1135 | 6.1 | |
| ETHYLENIMIN, STABILIZOVANÝ | 1185 | 6.1 | |
| ETHYLENOXID | 1040 | 2 | |
| ETHYLENOXID A DICHLORDIFLUORMETHAN, SMĚS, s nejvýše 12,5 % ethylenoxidu | 3070 | 2 | |
| ETHYLENOXID A CHLORTETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 8,8 % ethylenoxidu | 3297 | 2 | |
| ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, obsahující nejvýše 9 % ethylenoxidu | 1952 | 2 | |
| ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 87 % ethylenoxidu | 3300 | 2 | |
| ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 9 %, ale nejvýše 87 % ethylenoxidu | 1041 | 2 | |
| ETHYLENOXID A PENTAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 7,9 % ethylenoxidu | 3298 | 2 | |
| ETHYLENOXID A PROPYLENOXID, SMĚS, s nejvýše 30 % ethylenoxidu | 2983 | 3 | |
| ETHYLENOXID A TETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 5,6 % ethylenoxidu | 3299 | 2 | |
| ETHYLENOXID S DUSÍKEM, až do nejvýše přípustného celkového tlaku 1 MPa (10 bar) při 50 °C | 1040 | 2 | |
| ETHYLFENYLDICHLORSILAN | 2435 | 8 | |
| ETHYLFORMIÁT | 1190 | 3 | |
| ETHYLCHLORACETÁT | 1181 | 6.1 | |
| ETHYLCHLORFORMIÁT | 1182 | 6.1 | |
| ETHYLCHLORTHIOFORMIÁT (ethylchlorthiokarbonát) | 2826 | 8 | |
| ETHYLISOBUTYRÁT | 2385 | 3 | |
| ETHYLISOKYANÁT | 2481 | 3 | |
| ETHYLKROTONÁT | 1862 | 3 | |
| ETHYLLAKTÁT | 1192 | 3 | |
| ETHYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 2277 | 3 | |
| ETHYLMETHYLETHER | 1039 | 2 | |
| ETHYLMETHYLKETON (METHYLETHYLKETON) | 1193 | 3 | |
| ETHYLNITRIT, ROZTOK | 1194 | 3 | |
| ETHYLORTHOFORMIÁT | 2524 | 3 | |
| ETHYLOXALÁT | 2525 | 6.1 | |
| ETHYLPROPIONÁT | 1195 | 3 | |
| ETHYLPROPYLETHER | 2615 | 3 | |
| ETHYLTRICHLORSILAN | 1196 | 3 | |
| EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ | 1169 | 3 | |
| EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1169 | 3 | |
| EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1169 | 3 | |
| EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1169 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1169 | 3 | |
| EXTRAKTY AROMATICKÉ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1169 | 3 | |
| EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ | 1197 | 3 | |
| EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1197 | 3 | |
| EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1197 | 3 | |
| EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1197 | 3 | |
| EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1197 | 3 | |
| EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1197 | 3 | |
| FENACYLBROMID | 2645 | 6.1 | |
| FENETIDINY (ETHOXYANILÍNY) | 2311 | 6.1 | |
| FENOL, ROZTAVENÝ | 2312 | 6.1 | |
| FENOL, ROZTOK | 2821 | 6.1 | |
| FENOL, TUHÝ | 1671 | 6.1 | |
| FENYLACETONITRIL, KAPALNÝ | 2470 | 6.1 | |
| FENYLACETYLCHLORID | 2577 | 8 | |
| FENYLENDIAMINY (o-, m-, p-) | 1673 | 6.1 | |
| FENYLHYDRAZIN | 2572 | 6.1 | |
| FENYLCHLORFORMIÁT (fenylchlorkarbonát) | 2746 | 6.1 | |
| FENYLISOKYANÁT | 2487 | 6.1 | |
| FENYLKARBYLAMINCHLORID | 1672 | 6.1 | |
| FENYLMERKURIACETÁT | 1674 | 6.1 | |
| FENYLMERKURIHYDROXID | 1894 | 6.1 | |
| FENYLMERKURINITRÁT | 1895 | 6.1 | |
| FENYLTHIOFOSFORYLDICHLORID | 2799 | 8 | |
| FENYLTRICHLORSILAN | 1804 | 8 | |
| FERROCER | 1323 | 4.1 | |
| FERROSILICIUM, s nejméně 30 %, ale méně než 90 % křemíku | 1408 | 4.3 | |
| FILMY NA BÁZI NITROCELULÓZY, želatinované, kromě odpadů | 1324 | 4.1 | |
| FILTRY MEMBRÁNOVÉ Z NITROCELULÓZY, s nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině | 3270 | 4.1 | |
| FLUOR, STLAČENÝ | 1045 | 2 | |
| FLUORACETÁT DRASELNÝ | 2628 | 6.1 | |
| FLUORACETÁT SODNÝ | 2629 | 6.1 | |
| FLUORANILÍNY | 2941 | 6.1 | |
| FLUORBENZEN | 2387 | 3 | |
| FLUORETHAN (ETHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 161) | 2453 | 2 | |
| FLUORID AMONNÝ | 2505 | 6.1 | |
| FLUORID ANTIMONIČNÝ | 1732 | 8 | |
| FLUORID BORITÝ | 1008 | 2 | |
| FLUORID BORITÝ / KYSELINA OCTOVÁ, KOMPLEX, KAPALNÝ | 1742 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| FLUORID BORITÝ / KYSELINA OCTOVÁ, KOMPLEX, TUHÝ | 3419 | 8 | |
| FLUORID BORITÝ / KYSELINA PROPIONOVÁ, KOMPLEX, KAPALNÝ | 1743 | 8 | |
| FLUORID BORITÝ / KYSELINA PROPIONOVÁ, KOMPLEX, TUHÝ | 3420 | 8 | |
| FLUORID BORITÝ, DIHYDRÁT | 2851 | 8 | |
| FLUORID BROMIČNÝ | 1745 | 5.1 | |
| FLUORID BROMITÝ | 1746 | 5.1 | |
| FLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | 3422 | 6.1 | |
| FLUORID DRASELNÝ, TUHÝ | 1812 | 6.1 | |
| FLUORID DUSITÝ | 2451 | 2 | |
| FLUORID FOSFOREČNÝ | 2198 | 2 | |
| FLUORID CHLOREČNÝ (CHLORPENTAFLUORID) | 2548 | 2 | |
| FLUORID CHLORITÝ (CHLORTRIFLUORID) | 1749 | 2 | |
| FLUORID CHROMITÝ, ROZTOK | 1757 | 8 | |
| FLUORID CHROMITÝ, TUHÝ | 1756 | 8 | |
| FLUORID JODIČNÝ | 2495 | 5.1 | |
| FLUORID KARBONYLU (KARBONYLFLUORID) | 2417 | 2 | |
| FLUORID KŘEMIČITÝ | 1859 | 2 | |
| FLUORID KYSLÍKU, STLAČENÝ | 2190 | 2 | |
| FLUORID SELENOVÝ | 2194 | 2 | |
| FLUORID SÍROVÝ | 1080 | 2 | |
| FLUORID SIŘIČITÝ | 2418 | 2 | |
| FLUORID SODNÝ, ROZTOK | 3415 | 6.1 | |
| FLUORID SODNÝ, TUHÝ | 1690 | 6.1 | |
| FLUORID SULFURYLU (SULFURYLFLUORID) | 2191 | 2 | |
| FLUORID TELUROVÝ | 2195 | 2 | |
| FLUORID WOLFRAMOVÝ | 2196 | 2 | |
| FLUORMETHAN (METHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 41) | 2454 | 2 | |
| FLUOROVODÍK, BEZVODÝ | 1052 | 8 | |
| FLUORTOLUENY | 2388 | 3 | |
| 9-FOSFABICYKLONONANY (CYKLOOKTADIENF0SFINY) | 2940 | 4.2 | |
| FORMALDEHYD, ROZTOK, HOŘLAVÝ | 1198 | 3 | |
| FORMALDEHYD, ROZTOK, obsahující nejméně 25 % formaldehydu | 2209 | 8 | |
| FOSFID DRASELNÝ | 2012 | 4.3 | |
| FOSFID HLINITÝ | 1397 | 4.3 | |
| FOSFID HOŘEČNATO-HLINITÝ | 1419 | 4.3 | |
| FOSFID HOŘEČNATÝ | 2011 | 4.3 | |
| FOSFID SODNÝ | 1432 | 4.3 | |
| FOSFID STRONTNATÝ | 2013 | 4.3 | |
| FOSFID VÁPENATÝ | 1360 | 4.3 | |
| FOSFID ZINEČNATÝ | 1714 | 4.3 | |
| FOSFIDY CÍNU | 1433 | 4.3 | |
| FOSFOR, AMORFNÍ | 1338 | 4.1 | |
| FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, POD VODOU nebo V ROZTOKU | 1381 | 4.2 | |
| FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, ROZTAVENÝ | 2447 | 4.2 | |
| FOSFOR, BÍLÝ nebo ŽLUTÝ, SUCHÝ | 1381 | 4.2 | |
| FOSFOROVODÍK (FOSFIN) | 2199 | 2 | |
| FOSFORTRISULFID, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 1343 | 4.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| FOSGEN | 1076 | 2 | |
| FTALANHYDRID, obsahující více než 0,05 % maleinanhydridu | 2214 | 8 | |
| FULMINÁT RTUŤNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0135 | 1 | |
| FUMARYLCHLORID | 1780 | 8 | |
| FURALDEHYDY | 1199 | 6.1 | |
| FURAN | 2389 | 3 | |
| FURFURYLALKOHOL | 2874 | 6.1 | |
| FURFURYLAMIN | 2526 | 3 | |
| GALLIUM | 2803 | 8 | |
| GENERÁTOR KYSLÍKOVÝ, CHEMICKÝ | 3356 | 5.1 | |
| GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY | 3245 | 9 | |
| GENETICKY MODIFIKOVANÉ MIKROORGANISMY nebo GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY, ve zmraženém kapalném dusíku | 3245 | 9 | |
| GERMANOVODÍK (GERMAN) | 2192 | 2 | |
| GLUKONÁT RTUŤNATÝ | 1637 | 6.1 | |
| GLYCIDALDEHYD | 2622 | 3 | |
| GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 0110 | 1 | |
| GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 0318 | 1 | |
| GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 0372 | 1 | |
| GRANÁTY, CVIČNÉ, ruční nebo puškové | 0452 | 1 | |
| GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 0284 | 1 | |
| GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 0285 | 1 | |
| GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 0292 | 1 | |
| GRANÁTY, ruční nebo puškové, s trhací náplní | 0293 | 1 | |
| GRANULÁTY HOŘČÍKU, POTAŽENÉ, velikost částic nejméně 149 mikrometrů | 2950 | 4.3 | |
| GUANYL-4-NITROSO-AMINOGUANYL (TETRAZEN), VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0114 | 1 | |
| GUANYLNITROSOAMINOGUANYLID-HYDRAZIN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 0113 | 1 | |
| Hadry znečištěné olejem | 1856 | 4.2 | Není předmětem pro ADR |
| HAFNIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 2545 | 4.2 | |
| HAFNIUM, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | 1326 | 4.1 | |
| 1-HEXEN | 2370 | 3 | |
| HELIUM, HLUBOCE ZCHLAZENÉ, KAPALNÉ | 1963 | 2 | |
| HELIUM, STLAČENÉ | 1046 | 2 | |
| HEPTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 227) | 3296 | 2 | |
| HEPTANY | 1206 | 3 | |
| HEXADECYLTRICHLORSILAN | 1781 | 8 | |
| HEXADIENY | 2458 | 3 | |
| HEXAETHYLTETRAFOSFÁT | 1611 | 6.1 | |
| HEXAETHYLTETRAFOSFÁT A STLAČENÝ PLYN, SMĚS | 1612 | 2 | |
| HEXAFLUORACETON | 2420 | 2 | |
| HEXAFLUORACETON, HYDRÁT, KAPALNÝ | 2552 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| HEXAFLUORACETON, HYDRÁT, TUHÝ | 3436 | 6.1 | |
| HEXAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 116) | 2193 | 2 | |
| HEXAFLUOROKŘEMIČITAN AMONNÝ | 2854 | 6.1 | |
| HEXAFLUOROKŘEMIČITAN DRASELNÝ | 2655 | 6.1 | |
| HEXAFLUOROKŘEMIČITAN HOŘEČNATÝ | 2853 | 6.1 | |
| HEXAFLUOROKŘEMIČITAN SODNÝ | 2674 | 6.1 | |
| HEXAFLUOROKŘEMIČITAN ZINEČNATÝ | 2855 | 6.1 | |
| HEXAFLUOROKŘEMIČITANY, J.N. | 2856 | 6.1 | |
| HEXAFLUORPROPYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1216) | 1858 | 2 | |
| HEXACHLORACETON | 2661 | 6.1 | |
| HEXACHLORBENZEN | 2729 | 6.1 | |
| HEXACHLORBUTADIEN | 2279 | 6.1 | |
| HEXACHLORCYKLOPENTADIEN | 2646 | 6.1 | |
| HEXACHLOROFEN | 2875 | 6.1 | |
| HEXALDEHYD | 1207 | 3 | |
| HEXAMETHYLENDIAMIN, ROZTOK | 1783 | 8 | |
| HEXAMETHYLENDIAMIN, TUHÝ | 2280 | 8 | |
| HEXAMETHYLENDIISOKYANÁT | 2281 | 6.1 | |
| HEXAMETHYLENIMIN | 2493 | 3 | |
| HEXAMETHYLENTETRAMIN | 1328 | 4.1 | |
| HEXANITRODIFENYLAMIN (DIPIKRYLAMIN; HEXYL) | 0079 | 1 | |
| HEXANITROSTILBEN | 0392 | 1 | |
| HEXANOLY | 2282 | 3 | |
| HEXANY | 1208 | 3 | |
| HEXOLIT (HEXOTOL), suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 0118 | 1 | |
| HEXOTONAL | 0393 | 1 | |
| HEXYLTRICHLORSILAN | 1784 | 8 | |
| HLINÍK, PRÁŠEK, NEPOTAŽENÝ | 1396 | 4.3 | |
| HLINÍK, PRÁŠEK, POTAŽENÝ | 1309 | 4.1 | |
| HLINITAN SODNÝ, ROZTOK | 1819 | 8 | |
| Hlinitan sodný, tuhý | 2812 | 8 | Není předmětem pro ADR |
| HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 0204 | 1 | |
| HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 0296 | 1 | |
| HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 0374 | 1 | |
| HLOUBKOVÉ SONDY, VÝBUŠNÉ | 0375 | 1 | |
| HNOJIVÁ OBSAHUJÍCÍ DUSIČNAN AMONNÝ | 2067 | 5.1 | |
| Hnojivá obsahující dusičnan amonný, stejnoměrné směsi dusíku / fosforečnanu, dusíku / potaše nebo dusíku / fosforečnanu / potaše, obsahující nejvíce 70 % dusičnanu amonného a nejvíce 0,4 % celkového hořlavého / organického materiálu, vypočteno na uhlík, nebo obsahující nejvíce 45 % dusičnanu amonného a bez omezení hořlavého materiálu | 2071 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| HNOJIVO V ROZTOKU s volným čpavkem | 1043 | 2 | |
| HOŘČÍK nebo SLITINY HOŘČÍKU, s více než 50 % hořčíku jako hrudky, třísky nebo pásky | 1869 | 4.1 | |
| HOŘČÍK, PRÁŠEK nebo SLITINY HOŘČÍKU, PRÁŠEK | 1418 | 4.3 | |
| HYDRAZIN, BEZVODÝ | 2029 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí nad 60 °C | 2030 | 8 | |
| HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, obsahující více než 37 % hm. hydrazinu, s bodem vzplanutí nižším než 60 °C | 2030 | 8 | |
| HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 37 % hm. hydrazinu | 3293 | 6.1 | |
| HYDRID HLINITÝ | 2463 | 4.3 | |
| HYDRID HOŘEČNATÝ | 2010 | 4.3 | |
| HYDRID LITHNÝ | 1414 | 4.3 | |
| HYDRID LITHNÝ, ROZTAVENÝ A ZTUHLÝ | 2805 | 4.3 | |
| HYDRID SODNÝ | 1427 | 4.3 | |
| HYDRID VÁPENATÝ | 1404 | 4.3 | |
| HYDRID ZIRKONIA | 1437 | 4.1 | |
| HYDRIDY KOVŮ, HOŘLAVÉ, J.N. | 3182 | 4.1 | |
| HYDRIDY KOVŮ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 1409 | 4.3 | |
| HYDROGENFLUORID AMONNÝ, ROZTOK | 2817 | 8 | |
| HYDROGENFLUORID AMONNÝ, TUHÝ | 1727 | 8 | |
| HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | 3421 | 8 | |
| HYDROGENFLUORID DRASELNÝ, TUHÝ | 1811 | 8 | |
| HYDROGENFLUORID SODNÝ | 2439 | 8 | |
| HYDROGENFLUORIDY, ROZTOK, J.N. | 3471 | 8 | |
| HYDROGENFLUORIDY, TUHÉ, J.N. | 1740 | 8 | |
| HYDROGENSÍRAN AMONNÝ | 2506 | 8 | |
| HYDROGENSÍRAN DRASELNÝ | 2509 | 8 | |
| HYDROGENSIŘIČITANY, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 2693 | 8 | |
| HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK | 2837 | 8 | |
| HYDROGENSULFID SODNÝ HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 25 % krystalové vody | 2949 | 8 | |
| HYDROGENSULFID SODNÝ, s méně než 25 % krystalové vody | 2318 | 4.2 | |
| HYDROCHLORID 4-CHLOR-o-TOLUIDINU, ROZTOK | 3410 | 6.1 | |
| HYDROCHLORID 4-CHLOR-o-TOLUIDINU, TUHÝ | 1579 | 6.1 | |
| HYDROCHLORID ANILÍNU | 1548 | 6.1 | |
| HYDROCHLORID NIKOTINU, KAPALNÝ nebo ROZTOK | 1656 | 6.1 | |
| HYDROCHLORID NIKOTINU, TUHÝ | 3444 | 6.1 | |
| HYDROXID CESNÝ | 2682 | 8 | |
| HYDROXID CESNÝ, ROZTOK | 2681 | 8 | |
| HYDROXID DRASELNÝ, ROZTOK | 1814 | 8 | |
| HYDROXID DRASELNÝ, TUHÝ | 1813 | 8 | |
| HYDROXID LITHNÝ | 2680 | 8 | |
| HYDROXID LITHNÝ, ROZTOK | 2679 | 8 | |
| HYDROXID RUBIDNÝ | 2678 | 8 | |
| HYDROXID RUBIDNÝ, ROZTOK | 2677 | 8 | |
| HYDROXID SODNÝ, ROZTOK | 1824 | 8 | |
| HYDROXID SODNÝ, TUHÝ | 1823 | 8 | |
| 1-HYDROXYBENZOTRIAZOL, BEZVODÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 0508 | 1 | |
| 1-HYDROXYBENZOTRIAZOL, BEZVODÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 3474 | 4.1 | |
| HYDROXYLAMINSULFÁT | 2865 | 8 | |
| 1-CHLOR-1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 142b) | 2517 | 2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| 1-CHLOR-1,2,2,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 124) | 1021 | 2 | |
| 1 -CHLOR-2,2,2-TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 133a) | 1983 | 2 | |
| 1 -CHLORPROPAN (PROPYLCHLORID) | 1278 | 3 | |
| 2-CHLORETHANAL | 2232 | 6.1 | |
| 2-CHLORPROPAN | 2356 | 3 | |
| 2-CHLORPROPEN | 2456 | 3 | |
| 2-CHLORPYRIDIN | 2822 | 6.1 | |
| 3-CHLOR-1,2-PROPANDIOL (glycerol-alfa-monochlorhydrin) | 2689 | 6.1 | |
| 3 -CHLOR-1-PROPANOL | 2849 | 6.1 | |
| 3 -CHLOR-4-METHYLFENYLIS OKYANÁT, KAPALNÝ | 2236 | 6.1 | |
| 3-CHLOR-4-METHYLFENYLISOKYANÁT, TUHÝ | 3428 | 6.1 | |
| CHINOLIN | 2656 | 6.1 | |
| CHLADÍRENSKÉ STROJE s hořlavým, netoxickým, zkapalněným plynem | 3358 | 2 | |
| CHLÓR | 1017 | 2 | |
| CHLORACETOFENON, KAPALNÝ | 3416 | 6.1 | |
| CHLORACETOFENON, TUHÝ | 1697 | 6.1 | |
| CHLORACETON, STABILIZOVANÝ | 1695 | 6.1 | |
| CHLORACETONITRIL | 2668 | 6.1 | |
| CHLORACETYLCHLORID | 1752 | 6.1 | |
| CHLORAL, BEZVODÝ, STABILIZOVANÝ | 2075 | 6.1 | |
| CHLORANILÍNY, KAPALNÉ | 2019 | 6.1 | |
| CHLORANILÍNY, TUHÉ | 2018 | 6.1 | |
| CHLORANIZIDINY | 2233 | 6.1 | |
| CHLORBENZEN | 1134 | 3 | |
| CHLORBENZOTRIFLUORIDY | 2234 | 3 | |
| CHLORBENZYLCHLORIDY, KAPALNÉ | 2235 | 6.1 | |
| CHLORBENZYLCHLORIDY, TUHÉ | 3427 | 6.1 | |
| CHLORBUTANY | 1127 | 3 | |
| CHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 22) | 1018 | 2 | |
| CHLORDIFLUORMETHAN A CHLORPENTAFLUORETHAN, SMĚS s konstantním bodem varu s cca 49 % chlortrifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 502) | 1973 | 2 | |
| CHLORDINITROBENZENY, KAPALNÉ | 1577 | 6.1 | |
| CHLORDINITROBENZENY, TUHÉ | 3441 | 6.1 | |
| CHLOREČNAN BARNATÝ, ROZTOK | 3405 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN BARNATÝ, TUHÝ | 1445 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN DRASELNÝ | 1485 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN DRASELNÝ, VODNÝ ROZTOK | 2427 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN HOŘEČNATÝ | 2723 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN MĚĎNATÝ | 2721 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN SODNÝ | 1495 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN SODNÝ, VODNÝ ROZTOK | 2428 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN STRONTNATÝ | 1506 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN THALLNÝ | 2573 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN VÁPENATÝ | 1452 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN VÁPENATÝ, VODNÝ ROZTOK | 2429 | 5.1 | |
| CHLOREČNAN ZINEČNATÝ | 1513 | 5.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| CHLOREČNANY A BORITANY, SMĚS | 1458 | 5.1 | |
| CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, | 3407 | 5.1 | |
| CHLOREČNANY A CHLORID HOŘEČNATÝ, SMĚS, TUHÁ | 1459 | 5.1 | |
| CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1461 | 5.1 | |
| CHLOREČNANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3210 | 5.1 | |
| CHLORETHAN (ETHYLCHLORID) | 1037 | 2 | |
| CHLORFENOLÁTY, KAPALNÉ nebo FENOLÁTY, KAPALNÉ | 2904 | 8 | |
| CHLORFENOLÁTY, TUHÉ nebo FENOLÁTY, TUHÉ | 2905 | 8 | |
| CHLORFENOLY, KAPALNÉ | 2021 | 6.1 | |
| CHLORFENOLY, TUHÉ | 2020 | 6.1 | |
| CHLORFENYLTRICHLORSILAN | 1753 | 8 | |
| CHLORFORMIÁTY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3277 | 6.1 | |
| CHLORID ANTIMONIČNÝ, KAPALNÝ | 1730 | 8 | |
| CHLORID ANTIMONIČNÝ, ROZTOK | 1731 | 8 | |
| CHLORID ANTIMONITÝ | 1733 | 8 | |
| CHLORID ARSENITÝ | 1560 | 6.1 | |
| CHLORID BORITÝ | 1741 | 2 | |
| CHLORID BROMU (BROMCHLORID) | 2901 | 2 | |
| CHLORID CÍNIČITÝ, BEZVODÝ | 1827 | 8 | |
| CHLORID CÍNIČITÝ, PENTAHYDRÁT | 2440 | 8 | |
| CHLORID FOSFOREČNÝ | 1806 | 8 | |
| CHLORID FOSFORITÝ | 1809 | 6.1 | |
| CHLORID FOSFORYLU (OXYCHLORID FOSFOREČNÝ) | 1810 | 8 | |
| CHLORID HLINITÝ, BEZVODÝ | 1726 | 8 | |
| CHLORID HLINITÝ, ROZTOK | 2581 | 8 | |
| CHLORID CHROMYLU (OXYCHLORID CHROMOVÝ) | 1758 | 8 | |
| CHLORID MĚĎNATÝ | 2802 | 8 | |
| CHLORID MOLYBDĚNIČNÝ | 2508 | 8 | |
| CHLORID NITROSYLU (NITROSYLCHLORID) | 1069 | 2 | |
| CHLORID RTUŤNATO-AMONNÝ | 1630 | 6.1 | |
| CHLORID RTUŤNATÝ | 1624 | 6.1 | |
| CHLORID SELENINYLU (OXYCHLORID SELENIČITÝ) | 2879 | 8 | |
| CHLORID SULFURYLU | 1834 | 8 | |
| CHLORID THIOFOSFORYLU | 1837 | 8 | |
| CHLORID THIONYLU | 1836 | 8 | |
| CHLORID TITANIČITÝ | 1838 | 8 | |
| CHLORID TITANITÝ, PYROFORNÍ nebo SMĚSI CHLORIDU TITANITÉHO, PYROFORNÍ | 2441 | 4.2 | |
| CHLORID TITANITÝ, SMĚS | 2869 | 8 | |
| CHLORID VANADIČITÝ | 2444 | 8 | |
| CHLORID VANADITÝ | 2475 | 8 | |
| CHLORID ZINEČNATÝ, BEZVODÝ | 2331 | 8 | |
| CHLORID ZINEČNATÝ, ROZTOK | 1840 | 8 | |
| CHLORID ZIRKONIČITÝ | 2503 | 8 | |
| CHLORID ŽELEZITÝ, BEZVODÝ | 1773 | 8 | |
| CHLORID ŽELEZITÝ, ROZTOK | 2582 | 8 | |
| CHLORIDY SÍRY | 1828 | 8 | |
| CHLORISTAN AMONNÝ | 0402 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| CHLORISTAN AMONNÝ | 1442 | 5.1 | |
| CHLORISTAN BARNATÝ, ROZTOK | 3406 | 5.1 | |
| CHLORISTAN BARNATÝ, TUHÝ | 1447 | 5.1 | |
| CHLORISTAN DRASELNÝ | 1489 | 5.1 | |
| CHLORISTAN HOŘEČNATÝ | 1475 | 5.1 | |
| CHLORISTAN OLOVNATÝ, ROZTOK | 3408 | 5.1 | |
| CHLORISTAN OLOVNATÝ, TUHÝ | 1470 | 5.1 | |
| CHLORISTAN SODNÝ | 1502 | 5.1 | |
| CHLORISTAN STRONTNATÝ | 1508 | 5.1 | |
| CHLORISTAN VÁPENATÝ | 1455 | 5.1 | |
| CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1481 | 5.1 | |
| CHLORISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3211 | 5.1 | |
| CHLORITAN SODNÝ | 1496 | 5.1 | |
| CHLORITAN VÁPENATÝ | 1453 | 5.1 | |
| CHLORITAN, ROZTOK | 1908 | 8 | |
| CHLORITANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1462 | 5.1 | |
| CHLORKRESOLY, ROZTOK | 2669 | 6.1 | |
| CHLORKRESOLY, TUHÉ | 3437 | 6.1 | |
| CHLORKYAN, STABILIZOVANÝ | 1589 | 2 | |
| CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 40) | 1063 | 2 | |
| CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) A DICHLORMETHAN, SMĚS | 1912 | 2 | |
| CHLORMETHYLETHYLETHER | 2354 | 3 | |
| CHLORMETHYLCHLORFORMIÁT (chlormethylchlorkarbonát) | 2745 | 6.1 | |
| CHLORNAN BARNATÝ, s více než 22 % aktivního chlóru | 2741 | 5.1 | |
| CHLORNAN LITHNÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN LITHNÝ, SMĚS | 1471 | 5.1 | |
| CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, HYDRATOVANÁ SMĚS, s nejméně 5,5 %, ale nejvýše 16 % vody | 2880 | 5.1 | |
| CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 10 %, ale nejvýše 39 % aktivního chlóru | 2208 | 5.1 | |
| CHLORNAN VÁPENATÝ, SUCHÝ nebo CHLORNAN VÁPENATÝ, SMĚS, SUCHÁ, s více než 39 % aktivního chlóru (8,8 % aktivního kyslíku) | 1748 | 5.1 | |
| CHLORNAN, ROZTOK | 1791 | 8 | |
| CHLORNANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 3212 | 5.1 | |
| CHLORNITRO ANILÍNY | 2237 | 6.1 | |
| CHLORNITROBENZENY, KAPALNÉ | 3409 | 6.1 | |
| CHLORNITROBENZENY, TUHÉ | 1578 | 6.1 | |
| CHLORNITROTOLUENY, KAPALNÉ | 2433 | 6.1 | |
| CHLORNITROTOLUENY, TUHÉ | 3457 | 6.1 | |
| CHLOROCTAN SODNÝ | 2659 | 6.1 | |
| CHLOROFORM | 1888 | 6.1 | |
| CHLOROKARBONÁTY (CHLORFORMIÁTY), TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 2742 | 6.1 | |
| CHLOROPREN, STABILIZOVANÝ | 1991 | 3 | |
| CHLOROVODÍK, BEZVODÝ | 1050 | 2 | |
| CHLOROVODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2186 | 2 | Přeprava zakázána |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| CHLORPENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 115) | 1020 | 2 | |
| CHLORPIKRIN | 1580 | 6.1 | |
| CHLORPIKRIN A METHYLBROMID, SMĚS, s více než 2 % chlorpikrinu | 1581 | 2 | |
| CHLORPIKRIN A METHYLCHLORID, SMĚS | 1582 | 2 | |
| CHLORPIKRIN, SMĚS, J.N. | 1583 | 6.1 | |
| CHLORSILANY, HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 2985 | 3 | |
| CHLORSILANY, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 2988 | 4.3 | |
| CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 3362 | 6.1 | |
| CHLORSILANY, TOXICKÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3361 | 6.1 | |
| CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 2986 | 8 | |
| CHLORSILANY, ŽÍRAVÉ, J.N. | 2987 | 8 | |
| CHLORTOLUENY | 2238 | 3 | |
| CHLORTOLUIDINY, KAPALNÉ | 3429 | 6.1 | |
| CHLORTOLUIDINY, TUHÉ | 2239 | 6.1 | |
| CHLORTRIFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 1082 | 2 | |
| CHLORTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13) | 1022 | 2 | |
| CHLORTRIFLUORMETHAN A TRIFLUORMETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 60 % chlortrifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 503) | 2599 | 2 | |
| 3,3'-IMINOBISPROPYLAMIN | 2269 | 8 | |
| INSEKTICID, PLYNNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3354 | 2 | |
| INSEKTICID, PLYNNÝ, J.N. | 1968 | 2 | |
| INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3355 | 2 | |
| INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 1967 | 2 | |
| ISOBUTAN | 1969 | 2 | |
| ISOBUTANOL (ISOBUTYLALKOHOL) | 1212 | 3 | |
| ISOBUTEN | 1055 | 2 | |
| ISOBUTYLACETÁT | 1213 | 3 | |
| ISOBUTYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 2527 | 3 | |
| ISOBUTYLAMIN | 1214 | 3 | |
| ISOBUTYLFORMIÁT | 2393 | 3 | |
| ISOBUTYLISOBUTYRÁT | 2528 | 3 | |
| ISOBUTYLISOKYANÁT | 2486 | 3 | |
| ISOBUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 2283 | 3 | |
| ISOBUTYLPROPIONÁT | 2394 | 3 | |
| ISOBUTYLVINYLETHER, STABILIZOVANÝ | 1304 | 3 | |
| ISOBUTYRALDEHYD | 2045 | 3 | |
| ISOBUTYRONITRIL | 2284 | 3 | |
| ISOBUTYRYLCHLORID | 2395 | 3 | |
| ISOFORONDIAMIN | 2289 | 8 | |
| ISOFORONDIISOKYANÁT | 2290 | 6.1 | |
| ISOHEPTEN | 2287 | 3 | |
| ISOHEXEN | 2288 | 3 | |
| ISOKYANÁTOBENZOTRIFLUORIDY | 2285 | 6.1 | |
| ISOKYANÁTY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2478 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3080 | 6.1 | |
| ISOKYANÁTY, TOXICKÉ, J.N. nebo ISOKYANÁT, ROZTOK, TOXICKÝ, J.N. | 2206 | 6.1 | |
| ISOOKTENY | 1216 | 3 | |
| ISOPENTENY | 2371 | 3 | |
| ISOPREN, STABILIZOVANÝ | 1218 | 3 | |
| ISOPROPANOL (ISOPROPYLALKOHOL) | 1219 | 3 | |
| ISOPROPENYLACETÁT | 2403 | 3 | |
| ISOPROPENYLBENZEN | 2303 | 3 | |
| ISOPROPYL-2-CHLORPROPIONÁT | 2934 | 3 | |
| ISOPROPYLACETÁT | 1220 | 3 | |
| ISOPROPYLAMIN | 1221 | 3 | |
| ISOPROPYLBENZEN | 1918 | 3 | |
| ISOPROPYLBUTYRÁT | 2405 | 3 | |
| ISOPROPYLFOSFÁT | 1793 | 8 | |
| ISOPROPYLCHLORACETÁT | 2947 | 3 | |
| ISOPROPYLCHLORFORMIÁT (isopropylchlorkarbonát) | 2407 | 6.1 | |
| ISOPROPYLISOBUTYRÁT | 2406 | 3 | |
| ISOPROPYLISOKYANÁT | 2483 | 3 | |
| ISOPROPYLNITRÁT | 1222 | 3 | |
| ISOPROPYLPROPIONÁT | 2409 | 3 | |
| ISOPROPYLTOLUENY (CYMENY) | 2046 | 3 | |
| ISOSORBID-5-MONONITRÁT | 3251 | 4.1 | |
| 2-JODBUTAN | 2390 | 3 | |
| JODIDDRASELNO-RTUŤNATÝ | 1643 | 6.1 | |
| JODIDRTUŤNATÝ | 1638 | 6.1 | |
| JODMETHYLPROPANY | 2391 | 3 | |
| JODOVODÍK, BEZVODÝ | 2197 | 2 | |
| JODPROPANY | 2392 | 3 | |
| KAFR, syntetický | 2717 | 4.1 | |
| KAKODYLÁT SODNÝ | 1688 | 6.1 | |
| KARBID HLINITÝ | 1394 | 4.3 | |
| KARBID VÁPENATÝ | 1402 | 4.3 | |
| KARBONYLY KOVŮ, KAPALNÉ, J.N. | 3281 | 6.1 | |
| KARBONYLY KOVŮ, TUHÉ, J.N. | 3466 | 6.1 | |
| KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, SUCHÝ | 2881 | 4.2 | |
| KATALYZÁTOR, KOVOVÝ, VLHČENÝ, s viditelným přebytkem kapaliny | 1378 | 4.2 | |
| KAUČUK (guma), ODPAD, mletý nebo KAUČUK (guma), ZBYTKY, práškovitý nebo granulovaný | 1345 | 4.1 | |
| KAUČUK, ROZTOK | 1287 | 3 | |
| KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1287 | 3 | |
| KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1287 | 3 | |
| KAUČUK, ROZTOK (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1287 | 3 | |
| KAUČUK, ROZTOK (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1287 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| KAUČUK, ROZTOK (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1287 | 3 | |
| KETONY, KAPALNÉ, J.N. | 1224 | 3 | |
| KETONY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1224 | 3 | |
| KETONY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1224 | 3 | |
| KOPRA | 1363 | 4.2 | |
| KOV PYROFORNÍ, J.N. nebo SLITINA PYROFORNÍ, J.N. | 1383 | 4.2 | |
| KOVY ŽELEZNÉ JAKO TŘÍSKY PŘI VRTÁNÍ, FRÉZOVÁNÍ, SOUSTRUŽENÍ, ODPADY ve formě schopné samoohřevu | 2793 | 4.2 | |
| KRESOLY, KAPALNÉ | 2076 | 6.1 | |
| KRESOLY, TUHÉ | 3455 | 6.1 | |
| KROTONALDEHYD nebo KROTONALDEHYD, STABILIZOVANÝ | 1143 | 6.1 | |
| KROTONYLEN | 1144 | 3 | |
| KRYPTON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1970 | 2 | |
| KRYPTON, STLAČENÝ | 1056 | 2 | |
| KŘEMÍK, PRÁŠEK, AMORFNÍ | 1346 | 4.1 | |
| KULIČKY POLYMERNÍ, ZPĚŇOVATELNÉ, vylučující hořlavé páry | 2211 | 9 | |
| KYANAMID VÁPENATÝ, s více než 0,1 % karbidu vápenatého | 1403 | 4.3 | |
| KYANID BARNATÝ | 1565 | 6.1 | |
| KYANID DRASELNO-RTUŤNATÝ | 1626 | 6.1 | |
| KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | 3413 | 6.1 | |
| KYANID DRASELNÝ, TUHÝ | 1680 | 6.1 | |
| KYANID MĚĎNÝ | 1587 | 6.1 | |
| KYANID NIKELNATÝ | 1653 | 6.1 | |
| KYANID OLOVNATÝ | 1620 | 6.1 | |
| KYANID RTUŤNATÝ | 1636 | 6.1 | |
| KYANID SODNÝ, ROZTOK | 3414 | 6.1 | |
| KYANID SODNÝ, TUHÝ | 1689 | 6.1 | |
| KYANID STŘÍBRNÝ | 1684 | 6.1 | |
| KYANID VÁPENATÝ | 1575 | 6.1 | |
| KYANID ZINEČNATÝ | 1713 | 6.1 | |
| KYANID, ROZTOK, J.N. | 1935 | 6.1 | |
| KYANIDY, ANORGANICKÉ, TUHÉ, J.N. | 1588 | 6.1 | |
| KYANOVODÍK, ROZTOK V ALKOHOLU, obsahující nejvýše 45 % kyanovodíku | 3294 | 6.1 | |
| KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, obsahující méně než 3 % vody | 1051 | 6.1 | |
| KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, obsahující méně než 3 % vody a nasáklý v porézní inertní hmotě | 1614 | 6.1 | |
| KYANURCHLORID | 2670 | 8 | |
| KYSELINA 2-CHLORPROPIONOVÁ | 2511 | 8 | |
| KYSELINA 5-MERKAPTOTETRAZOL-1-OCTOVÁ | 0448 | 1 | |
| KYSELINA AKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | 2218 | 8 | |
| KYSELINA AMIDOSULFONOVÁ | 2967 | 8 | |
| KYSELINA ARSENIČNÁ, KAPALNÁ | 1553 | 6.1 | |
| KYSELINA ARSENIČNÁ, TUHÁ | 1554 | 6.1 | |
| KYSELINA BROMOCTOVÁ, ROZTOK | 1938 | 8 | |
| KYSELINA BROMOCTOVÁ, TUHÁ | 3425 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| KYSELINA DIFLUORFOSFOREČNÁ, BEZVODÁ | 1768 | 8 | |
| KYSELINA DICHLORISOKYANUROVÁ, SUCHÁ nebo KYSELINA DICHLORISOKYANUROVÁ, SOLI | 2465 | 5.1 | |
| KYSELINA DICHLOROCTOVÁ | 1764 | 8 | |
| KYSELINA DUSIČNÁ A CHLOROVODÍKOVÁ (solná), SMĚS | 1798 | 8 | Přeprava zakázána |
| KYSELINA DUSIČNÁ, DÝMAVÁ | 2032 | 8 | |
| KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující nejméně 65 %, ale nejvýše 70 % kyseliny | 2031 | 8 | |
| KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující méně než 65 % kyseliny | 2031 | 8 | |
| KYSELINA DUSIČNÁ, jiná než dýmavá, obsahující více než 70 % kyseliny | 2031 | 8 | |
| KYSELINA FENOLSULFONOVÁ, KAPALNÁ | 1803 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROBORITÁ | 1775 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROCTOVÁ | 2642 | 6.1 | |
| KYSELINA FLUOROFOSFOREČNÁ, BEZVODÁ | 1776 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROKŘEMIČITÁ | 1778 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROSULFONOVÁ | 1777 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ A KYSELINA SÍROVÁ, SMĚS | 1786 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující nejvýše 60 % fluorovodíku | 1790 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 60 %, nejvýše však 85 % fluorovodíku | 1790 | 8 | |
| KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 85 % fluorovodíku | 1790 | 8 | |
| KYSELINA FOSFOREČNÁ, ROZTOK | 1805 | 8 | |
| KYSELINA FOSFOREČNÁ, TUHÁ | 3453 | 8 | |
| KYSELINA FOSFORITÁ | 2834 | 8 | |
| KYSELINA HEXAFLUOROFOSFOREČNÁ | 1782 | 8 | |
| KYSELINA HEXACHLOROPLATIČITÁ, TUHÁ | 2507 | 8 | |
| KYSELINA CHLOREČNÁ, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 10 % kyseliny chlorečné | 2626 | 5.1 | |
| KYSELINA CHLORISTÁ, s nejvýše 50 % hm. kyseliny | 1802 | 8 | |
| KYSELINA CHLORISTÁ, s více než 50 % hm., ale nejvýše 72 % hm. kyseliny | 1873 | 5.1 | |
| KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTAVENÁ | 3250 | 6.1 | |
| KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTOK | 1750 | 6.1 | |
| KYSELINA CHLOROCTOVÁ, TUHÁ | 1751 | 6.1 | |
| KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ (kyselina solná) | 1789 | 8 | |
| KYSELINA CHLORSULFONOVÁ (s oxidem sírovým nebo bez) | 1754 | 8 | |
| KYSELINA CHROMOVÁ, ROZTOK | 1755 | 8 | |
| KYSELINA CHROMSÍROVÁ | 2240 | 8 | |
| KYSELINA ISOMÁSELNÁ | 2529 | 3 | |
| KYSELINA JODOVODÍKOVÁ | 1787 | 8 | |
| KYSELINA KAKODYLOVÁ | 1572 | 6.1 | |
| KYSELINA KAPRONOVÁ | 2829 | 8 | |
| KYSELINA KRESOLOVÁ | 2022 | 6.1 | |
| KYSELINA KROTONOVÁ, KAPALNÁ | 3472 | 8 | |
| KYSELINA KROTONOVÁ, TUHÁ | 2823 | 8 | |
| KYSELINA KYANOVODÍKOVÁ, VODNÝ ROZTOK (KYANOVODÍK, VODNÝ ROZTOK), obsahující nejvýše 20 % kyanovodíku | 1613 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| KYSELINA MÁSELNÁ | 2820 | 8 | |
| KYSELINA METHAKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | 2531 | 8 | |
| KYSELINA MRAVENČÍ s více než 10 %, ale nejvíce 85 % hm. kyseliny | 3412 | 8 | |
| KYSELINA MRAVENČÍ s více než 5 %, ale nejvíce 10 % hm. kyseliny | 3412 | 8 | |
| KYSELINA MRAVENČÍ s více než 85 % hm. kyseliny | 1779 | 8 | |
| KYSELINA NITROBENZENSULFONOVÁ | 2305 | 8 | |
| KYSELINA NITROSYLSÍROVÁ, KAPALNÁ | 2308 | 8 | |
| KYSELINA NITROSYLSÍROVÁ, TUHÁ | 3456 | 8 | |
| KYSELINA OCTOVÁ, LEDOVÁ nebo KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující více než 80 % hm. kyseliny | 2789 | 8 | |
| KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující nejméně 10 % hm., ale nejvíce 50 % hm. kyseliny | 2790 | 8 | |
| KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK, obsahující nejméně 50 % hm., ale nejvíce 80 % hm. kyseliny | 2790 | 8 | |
| KYSELINA PROPIONOVÁ s více než 10 % hm., ale nejvýše 90 % hm. kyseliny | 1848 | 8 | |
| KYSELINA PROPIONOVÁ s více než 90 % hm. kyseliny | 3463 | 8 | |
| KYSELINA SELENOVÁ | 1905 | 8 | |
| KYSELINA SÍROVÁ, DÝMAVÁ | 1831 | 8 | |
| KYSELINA SÍROVÁ, obsahující nejvýše 51 % kyseliny nebo ELEKTROLYT PRO AKUMULÁTORY (BATERIE), KYSELÝ | 2796 | 8 | |
| KYSELINA SÍROVÁ, obsahující více než 51 % kyseliny | 1830 | 8 | |
| KYSELINA SÍROVÁ, ODPADNÍ | 1906 | 8 | |
| KYSELINA SÍROVÁ, POUŽITÁ | 1832 | 8 | |
| KYSELINA SIŘIČITÁ | 1833 | 8 | |
| KYSELINA TETRAZOL-1-OCTOVÁ | 0407 | 1 | |
| KYSELINA THIOGLYKOLOVÁ | 1940 | 8 | |
| KYSELINA THIOMLÉČNÁ | 2936 | 6.1 | |
| KYSELINA THIOOCTOVÁ | 2436 | 3 | |
| KYSELINA TRIFLUOROCTOVÁ | 2699 | 8 | |
| KYSELINA TRICHLORISOKYANUROVÁ, SUCHÁ | 2468 | 5.1 | |
| KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ | 1839 | 8 | |
| KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ, ROZTOK | 2564 | 8 | |
| KYSELINA TRINITROBENZENSULFONOVÁ | 0386 | 1 | |
| KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, suchá nebo vlhčená méně než 30 % hm. vody | 0215 | 1 | |
| KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, VLHČENÁ nejméně 10 % hm.vody | 3368 | 4.1 | |
| KYSELINA TRINITROBENZOOVÁ, VLHČENÁ nejméně 30 % hm.vody | 1355 | 4.1 | |
| KYSELINY ALKYL SÍROVÉ | 2571 | 8 | |
| KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 2586 | 8 | |
| KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 2584 | 8 | |
| KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 2585 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, TUHÉ nebo KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, TUHÉ, obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 2583 | 8 | |
| KYSLÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1073 | 2 | |
| KYSLÍK, STLAČENÝ | 1072 | 2 | |
| LAKTÁT ANTIMONIČNÝ | 1550 | 6.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 1993 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1993 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 3 5 °C) | 1993 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1993 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1993 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1993 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 1992 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3286 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 2924 | 3 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3178 | 4.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 1325 | 4.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, ROZTAVENÁ, J.N. | 3176 | 4.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3097 | 4.1 | Přeprava zakázána |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3179 | 4.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2926 | 4.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3180 | 4.1 | |
| LÁTKA HOŘLAVÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2925 | 4.1 | |
| LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA | 2900 | 6.2 | |
| LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA (pouze materiál ze zvířat) | 2900 | 6.2 | |
| LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ pouze PRO ZVÍŘATA, ve zmraženém kapalném dusíku | 2900 | 6.2 | |
| LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI | 2814 | 6.2 | |
| LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI (pouze materiál ze zvířat) | 2814 | 6.2 | |
| LÁTKA INFEKČNÍ, NEBEZPEČNÁ PRO LIDI, ve zmraženém kapalném dusíku | 2814 | 6.2 | |
| Látka kapalná, která podléhá předpisům platným pro leteckou dopravu, j.n. | 3334 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3208 | 4.3 | |
| LÁTKA KOVOVÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3209 | 4.3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, KAPALNÁ, J.N. | 3082 | 9 | |
| LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, TUHÁ, J.N. | 3077 | 9 | |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, J.N. | 3139 | 5.1 | |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3099 | 5.1 | |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3098 | 5.1 | |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 3137 | 5.1 | Přeprava zakázána |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, J.N. | 1479 | 5.1 | |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3121 | 5.1 | Přeprava zakázána |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3100 | 5.1 | Přeprava zakázána |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3087 | 5.1 | |
| LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3085 | 5.1 | |
| LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, KAPALNÁ, J.N. | 1693 | 6.1 | |
| LÁTKA PRO PŘÍPRAVU SLZNÉHO PLYNU, TUHÁ, J.N. | 3448 | 6.1 | |
| LÁTKA PYROFORNÍ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3194 | 4.2 | |
| LÁTKA PYROFORNÍ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2845 | 4.2 | |
| LÁTKA PYROFORNÍ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3200 | 4.2 | |
| LÁTKA PYROFORNÍ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2846 | 4.2 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 2978 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, HEXAFLUORID URANU, ŠTĚPNÁ | 2977 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, jiné než zvláštní formy, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 2915 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ŠTĚPNÁ, jiné než zvláštní formy | 3327 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, jiné než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 3332 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU A, ZVLÁŠTNÍ FORMY, ŠTĚPNÁ | 3333 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 2917 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (M), ŠTĚPNÁ | 3329 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 2916 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU B (U), ŠTĚPNÁ | 3328 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 3323 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, KUS TYPU C, ŠTĚPNÁ | 3330 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), ŠTĚPNÉ | 3326 | 7 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 2919 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, PŘEPRAVOVANÁ ZA ZVLÁŠTNÍCH PODMÍNEK, ŠTĚPNÁ | 3331 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-I), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 2912 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 3321 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-II), ŠTĚPNÁ | 3324 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), jiná než štěpná nebo vyjmutá štěpná | 3322 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, S NÍZKOU SPECIFICKOU AKTIVITOU (LSA-III), ŠTĚPNÁ | 3325 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - OMEZENÁ MNOŽSTVÍ | 2910 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PRÁZDNÝ OBAL | 2908 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - PŘÍSTROJE nebo VÝROBKY | 2911 | 7 | |
| LÁTKA RADIOAKTIVNÍ, VYJMUTÝ KUS - VÝROBKY Z PŘÍRODNÍHO URANU nebo OCHUZENÉHO URANU nebo PŘÍRODNÍHO THORIA | 2909 | 7 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, J.N. | 3148 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3130 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3129 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, J.N. | 2813 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 3132 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3133 | 4.3 | Přeprava zakázána |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3135 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3134 | 4.3 | |
| LÁTKA REAGUJÍCÍ S VODOU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | 3131 | 4.3 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP B | 3221 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP B, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3231 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP C | 3223 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP C, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3233 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP D | 3225 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP D, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3235 | 4.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP E | 3227 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP E, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3237 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP F | 3229 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, KAPALNÁ, TYP F, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3239 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP B | 3222 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP B, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3232 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP C | 3224 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP C, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3234 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP D | 3226 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP D, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3236 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP E | 3228 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP E, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3238 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP F | 3230 | 4.1 | |
| LÁTKA SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ, TUHÁ, TYP F, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3240 | 4.1 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3186 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3183 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3187 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3184 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3188 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3185 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3190 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3088 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3127 | 4.2 | Přeprava zakázána |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3191 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, TOXICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3128 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3192 | 4.2 | |
| LÁTKA SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3126 | 4.2 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 3384 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 3383 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 3382 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 3381 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 3388 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 3387 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 3386 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 3385 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 1000 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 10 LC50 | 3390 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ PŘI VDECHOVÁNÍ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N., s inhalační toxicitou nejvýše 200 ml/m3 a nasycenou koncentrací par nejméně 500 LC50 | 3389 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3287 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2929 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2810 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3122 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3123 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3289 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2927 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3288 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2930 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2811 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3086 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3125 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3124 | 6.1 | |
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3290 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| LÁTKA TOXICKÁ, TUHÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 2928 | 6.1 | |
| Látka tuhá, která podléhá předpisům platným pro leteckou dopravu, j.n. | 3335 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s bodem vzplanutí nad 60 °C, při teplotě rovnající se bodu vzplanutí nebo vyšší | 3256 | 3 | |
| LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, J.N., při teplotě 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztavených kovů, roztavených solí atd.), plněná při teplotě nižší než 190 °C | 3257 | 9 | |
| LÁTKA ZAHŘÁTÁ, KAPALNÁ, J.N., při teplotě 100 °C nebo vyšší a nižší než je její bod vzplanutí (včetně roztavených kovů, roztavených solí atd.), plněná při teplotě vyšší než 190 °C | 3257 | 9 | |
| LÁTKA ZAHŘÁTÁ, TUHÁ, J.N., při teplotě 240 °C nebo vyšší | 3258 | 9 | |
| LÁTKA ZNECITLIVĚNÁ, VÝBUŠNÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3379 | 3 | |
| LÁTKA ZNECITLIVĚNÁ, VÝBUŠNÁ, TUHÁ, J.N. | 3380 | 4.1 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 1719 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3266 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3267 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 2920 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 1760 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3264 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3265 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3093 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3094 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, | 3301 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 2922 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3262 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3263 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 2921 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, J.N. | 1759 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | 3260 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 3261 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3084 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3096 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3095 | 8 | |
| LÁTKA ŽÍRAVÁ, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 2923 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| LÁTKA, RADIOAKTIVNÍ - POVRCHOVĚ KONTAMINOVANÉ PŘEDMĚTY (SCO-I nebo SCO-II), jiné než štěpné nebo vyjmuté štěpné | 2913 | 7 | |
| LÁTKY BIOLOGICKÉ, KATEGORIE B | 3373 | 6.2 | |
| Látky magnetizované | 2807 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| LÁTKY TUHÉ nebo směsi tuhých látek (jako přípravky a odpady), OBSAHUJÍCÍ HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTKY, J.N., s bodem vzplanutí nejvýše 60 °C | 3175 | 4.1 | |
| LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ TOXICKOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | 3243 | 6.1 | |
| LÁTKY TUHÉ, OBSAHUJÍCÍ ŽÍRAVOU KAPALNOU LÁTKU, J.N. | 3244 | 8 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0357 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0358 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0359 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0473 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0474 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0475 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0476 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0477 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0478 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0479 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0480 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0481 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0485 | 1 | |
| LÁTKY VÝBUŠNÉ, VELMI NECITLIVÉ (EVI), J.N. | 0482 | 1 | |
| LÉČIVA, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3248 | 3 | |
| LÉČIVA, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 1851 | 6.1 | |
| LÉČIVA, TUHÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3249 | 6.1 | |
| LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou | 1133 | 3 | |
| LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1133 | 3 | |
| LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 3 5 °C) | 1133 | 3 | |
| LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1133 | 3 | |
| LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1133 | 3 | |
| LEPIDLA s hořlavou kapalnou látkou (tenze par při 50 °C nepřevyšuje 110 kPa) | 1133 | 3 | |
| LITHIUM | 1415 | 4.3 | |
| LONDON PURPLE | 1621 | 6.1 | |
| MALEINANHYDRID | 2215 | 8 | |
| MALEINANHYDRID, ROZTAVENÝ | 2215 | 8 | |
| MALONONITRIL | 2647 | 6.1 | |
| MANEB nebo MANEB, PŘÍPRAVKY, s nejméně 60 % manebu | 2210 | 4.2 | |
| MANEB, STABILIZOVANÝ nebo MANEB, PŘÍPRAVKY, STABILIZOVANÉ proti samoohřevu | 2968 | 4.3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| MANGANISTAN BARNATÝ | 1448 | 5.1 | |
| MANGANISTAN DRASELNÝ | 1490 | 5.1 | |
| MANGANISTAN SODNÝ | 1503 | 5.1 | |
| MANGANISTAN VÁPENATÝ | 1456 | 5.1 | |
| MANGANISTAN ZINEČNATÝ | 1515 | 5.1 | |
| MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1482 | 5.1 | |
| MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1482 | 5.1 | |
| MANGANISTANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3214 | 5.1 | |
| MANNITHEXANITRÁT (NITROMANNIT), VLHČENÝ nejméně 40 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0133 | 1 | |
| 1-METHOXY-2-PROPANOL | 3092 | 3 | |
| 1 -METHYLPIPERIDIN | 2399 | 3 | |
| 2-METHYL-1 -BUTEN | 2459 | 3 | |
| 2-METHYL-2-BUTEN | 2460 | 3 | |
| 2-METHYL-2-HEPTANTHIOL | 3023 | 6.1 | |
| 2-METHYL-5-ETHYLPYRIDIN | 2300 | 6.1 | |
| 2-METHYLBUTANAL | 3371 | 3 | |
| 2-METHYLFURAN | 2301 | 3 | |
| 2-METHYLPENTAN-2-OL | 2560 | 3 | |
| 3-METHYL-1-BUTEN | 2561 | 3 | |
| 3-METHYLBUTAN-2-ON | 2397 | 3 | |
| 4-METHOXY-4-METHYLPENTAN-2-ON | 2293 | 3 | |
| 4-METHYLMORFOLIN (N-METHYLMORFOLIN) | 2535 | 3 | |
| 5-METHYLHEXAN-2-ON | 2302 | 3 | |
| MĚĎ / ETHYLENDIAMIN, KOMPLEX, ROZTOK | 1761 | 8 | |
| MESITYLOXID | 1229 | 3 | |
| METALDEHYD | 1332 | 4.1 | |
| METAVANADIČNAN AMONNÝ | 2859 | 6.1 | |
| METAVANADIČNAN DRASELNÝ | 2864 | 6.1 | |
| METHAKRYLALDEHYD, STABILIZOVANÝ | 2396 | 3 | |
| METHAKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | 3079 | 3 | |
| METHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ nebo PLYN ZEMNÍ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, s vysokým obsahem methanu | 1972 | 2 | |
| METHAN, STLAČENÝ nebo PLYN ZEMNÍ, STLAČENÝ, s vysokým obsahem methanu | 1971 | 2 | |
| METHANOL | 1230 | 3 | |
| METHANSULFONYLCHLORID | 3246 | 6.1 | |
| METHANTHIOL (METHYLMERKAPTAN) | 1064 | 2 | |
| METHOXYMETHYLISOKYANÁT | 2605 | 3 | |
| METHYL-2-CHLORPROPIONÁT | 2933 | 3 | |
| METHYLACETÁT | 1231 | 3 | |
| METHYLACETYLEN A PROPADIEN, SMĚS, STABILIZOVANÁ (směs P1 nebo směs P2) | 1060 | 2 | |
| METHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 1919 | 3 | |
| METHYLAL | 1234 | 3 | |
| METHYLALLYLALKOHOL | 2614 | 3 | |
| METHYLALLYLCHLORID | 2554 | 3 | |
| METHYLAMIN, BEZVODÝ | 1061 | 2 | |
| METHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | 1235 | 3 | |
| METHYLAMYLACETÁT | 1233 | 3 | |
| METHYLÁT SODNÝ | 1431 | 4.2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| METHYLÁT SODNÝ, ROZTOK v alkoholu | 1289 | 3 | |
| METHYLBROMACETÁT | 2643 | 6.1 | |
| METHYLBROMID A ETHYLENDIBROMID, SMĚS, KAPALNÁ | 1647 | 6.1 | |
| METHYLBUTYRÁT | 1237 | 3 | |
| METHYLCYKLOHEXAN | 2296 | 3 | |
| METHYLCYKLOHEXANOLY, hořlavé | 2617 | 3 | |
| METHYLCYKLOHEXANON | 2297 | 3 | |
| METHYLCYKLOPENTAN | 2298 | 3 | |
| METHYLDICHLORACETÁT | 2299 | 6.1 | |
| METHYLDICHLORSILAN | 1242 | 4.3 | |
| METHYLFENYLDICHLORSILAN | 2437 | 8 | |
| METHYLFORMIÁT | 1243 | 3 | |
| METHYLHYDRAZIN | 1244 | 6.1 | |
| METHYLCHLORACETÁT | 2295 | 6.1 | |
| METHYLCHLORFORMIÁT | 1238 | 6.1 | |
| METHYLCHLORMETHYLETHER | 1239 | 6.1 | |
| METHYLCHLORSILAN | 2534 | 2 | |
| METHYLISOBUTYLKARBINOL | 2053 | 3 | |
| METHYLISOBUTYLKETON | 1245 | 3 | |
| METHYLISOKYANÁT | 2480 | 6.1 | |
| METHYLISOPROPENYLKETON, STABILIZOVANÝ | 1246 | 3 | |
| METHYLISOTHIOKYANÁT | 2477 | 6.1 | |
| METHYLISOVALERÁT | 2400 | 3 | |
| METHYLJODID | 2644 | 6.1 | |
| METHYLMAGNESIUMBROMID V ETHYLETHERU | 1928 | 4.3 | |
| METHYLMETHAKRYLÁT, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ | 1247 | 3 | |
| METHYLNITRIT | 2455 | 2 | Přeprava zakázána |
| METHYLORTHOSILIKÁT | 2606 | 6.1 | |
| METHYLPENTADIEN | 2461 | 3 | |
| METHYLPROPIONÁT | 1248 | 3 | |
| METHYLPROPYLETHER | 2612 | 3 | |
| METHYLPROPYLKETON | 1249 | 3 | |
| METHYLTETRAHYDROFURAN | 2536 | 3 | |
| METHYLTRICHLORACETÁT | 2533 | 6.1 | |
| METHYLTRICHLORSILAN | 1250 | 3 | |
| METHYLVINYLKETON, STABILIZOVANÝ | 1251 | 6.1 | |
| MINY, s trhací náplní | 0136 | 1 | |
| MINY, s trhací náplní | 0137 | 1 | |
| MINY, s trhací náplní | 0138 | 1 | |
| MINY, s trhací náplní | 0294 | 1 | |
| MONOCHLORID JÓDU | 1792 | 8 | |
| MORFOLIN | 2054 | 8 | |
| Motor spalovací nebo vozidlo poháněné hořlavým plynem nebo vozidlo poháněné hořlavou kapalinou | 3166 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| MOUČKA RYBÍ (ODPAD RYBÍ), NESTABILIZOVANÁ (Ý) | 1374 | 4.2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| Moučka rybí (odpad rybí), stabilizovaná (ý) | 2216 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| MUNICE, CVIČNÁ | 0362 | 1 | |
| MUNICE, CVIČNÁ | 0488 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0245 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0246 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0015 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0016 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0303 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | 0015 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | 0016 | 1 | |
| MUNICE, DÝMOVÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně, obsahující žíravé látky | 0303 | 1 | |
| MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0171 | 1 | |
| MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0254 | 1 | |
| MUNICE, OSVĚTLOVACÍ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0297 | 1 | |
| MUNICE, SLZOTVORNÁ, NEVÝBUŠNÁ, bez redukované trhací náplně nebo výmetné náplně, slepé | 2017 | 6.1 | |
| MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0018 | 1 | |
| MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0019 | 1 | |
| MUNICE, SLZOTVORNÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0301 | 1 | |
| MUNICE, TOXICKÁ, NEVÝBUŠNÁ, bez redukované trhací náplně nebo výmetné náplně, slepé | 2016 | 6.1 | |
| MUNICE, TOXICKÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0020 | 1 | Přeprava zakázána |
| MUNICE, TOXICKÁ, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0021 | 1 | Přeprava akázána |
| MUNICE, ZÁPALNÁ, S BÍLÝM FOSFOREM s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0244 | 1 | |
| MUNICE, ZÁPALNÁ, S BÍLÝM FOSFOREM, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0243 | 1 | |
| MUNICE, ZÁPALNÁ, s kapalinou nebo gelem, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0247 | 1 | |
| MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0009 | 1 | |
| MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0010 | 1 | |
| MUNICE, ZÁPALNÁ, s nebo bez trhavé náložky, výmetné nebo hnací náplně | 0300 | 1 | |
| MUNICE, ZKUŠEBNÍ | 0363 | 1 | |
| N-(n-BUTYL)-IMIDAZOL | 2690 | 6.1 | |
| N,N-DIETHYLANILÍN | 2432 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| N,N-DIETHYLETHYLENDIAMIN | 2685 | 8 | |
| N,N-DIMETHYLANILÍN | 2253 | 6.1 | |
| N,N-DIMETHYLCYKLOHEXYLAMIN | 2264 | 8 | |
| N,N-DIMETHYLFORMAMID | 2265 | 3 | |
| 1-NAFTYLAMIN (alfa-naftylamin) | 2077 | 6.1 | |
| 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), ROZTOK | 3411 | 6.1 | |
| 2-NAFTYLAMIN (beta-naftylamin), TUHÝ | 1650 | 6.1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ | 0012 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ | 0326 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ | 0413 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | 0014 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | 0327 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, CVIČNÉ nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ, CVIČNÉ | 0338 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU | 0328 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE MALORÁŽOVÉ | 0339 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, S INERTNÍ STŘELOU nebo NÁBOJE, MALORÁŽOVÉ | 0417 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 0005 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 0006 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 0007 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 0321 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 0348 | 1 | |
| NÁBOJE PRO ZBRANĚ, s trhací náplní | 0412 | 1 | |
| NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | 0054 | 1 | |
| NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | 0312 | 1 | |
| NÁBOJE, SIGNÁLNÍ | 0405 | 1 | |
| NÁBOJE, ZÁBLESKOVÉ | 0049 | 1 | |
| NÁBOJE, ZÁBLESKOVÉ | 0050 | 1 | |
| NÁBOJKY PRO ROPNÉ VRTY | 0277 | 1 | |
| NÁBOJKY PRO ROPNÉ VRTY | 0278 | 1 | |
| NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 0275 | 1 | |
| NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 0276 | 1 | |
| NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 0323 | 1 | |
| NÁBOJKY PRO TECHNICKÉ ÚČELY | 0381 | 1 | |
| NÁBOJNICE, PRÁZDNÉ, SE ZÁPALKOU | 0055 | 1 | |
| NÁBOJNICE, PRÁZDNÉ, SE ZÁPALKOU | 0379 | 1 | |
| NÁBOJNICE, SPALITELNÉ, PRÁZDNÉ, BEZ ZÁPALKY | 0446 | 1 | |
| NÁBOJNICE, SPALITELNÉ, PRÁZDNÉ, BEZ ZÁPALKY | 0447 | 1 | |
| NÁDOBKY, MALÉ, OBSAHUJÍCÍ PLYN (KARTUŠE), bez odběrního ventilu, které nelze opětovně plnit | 2037 | 2 | |
| NÁDRŽ PALIVOVÁ PRO HYDRAULICKÉ AGREGÁTY LETADEL (obsahující směs bezvodého hydrazinu a methylhydrazinu) (Palivo M86) | 3165 | 3 | |
| NAFTA MOTOROVÁ, vyhovující normě EN 590:2004 nebo PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ (LEHKÝ), s bodem vzplanutí, specifikovaným v normě EN 590:2004 | 1202 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| NAFTALEN, ROZTAVENÝ | 2304 | 4.1 | |
| NAFTALEN, SUROVÝ nebo NAFTALEN, RAFINOVANÝ | 1334 | 4.1 | |
| NAFTENÁTY KOBALTNATÉ, PRÁŠEK | 2001 | 4.1 | |
| NAFTYLMOČOVINA | 1652 | 6.1 | |
| NAFTYLTHIOMOČOVINA | 1651 | 6.1 | |
| NÁLOŽE, DESTRUKČNÍ | 0048 | 1 | |
| NÁLOŽE, HLUBINNÉ | 0056 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 0059 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 0439 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 0440 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, bez rozbušky | 0441 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, OHEBNÉ, LINEÁRNÍ | 0237 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, OHEBNÉ, LINEÁRNÍ | 0288 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, PERFORAČNÍ, pro ropné vrty, bez rozbušky | 0124 | 1 | |
| NÁLOŽE, KUMULATIVNÍ, PERFORAČNÍ, pro ropné vrty, bez rozbušky | 0494 | 1 | |
| NÁLOŽE, POČINOVÉ, bez rozbušky | 0042 | 1 | |
| NÁLOŽE, POČINOVÉ, bez rozbušky | 0283 | 1 | |
| NÁLOŽE, POČINOVÉ, S ROZBUŠKOU | 0225 | 1 | |
| NÁLOŽE, POČINOVÉ, S ROZBUŠKOU | 0268 | 1 | |
| NÁLOŽE, PŘÍDAVNÉ, VÝBUŠNÉ | 0060 | 1 | |
| NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 0457 | 1 | |
| NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 0458 | 1 | |
| NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 0459 | 1 | |
| NÁLOŽE, TRHACÍ, S PLASTICKÝM POJIVÉM | 0460 | 1 | |
| NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 0442 | 1 | |
| NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 0443 | 1 | |
| NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 0444 | 1 | |
| NÁLOŽE, VÝBUŠNÉ, PRŮMYSLOVÉ, bez rozbušky | 0445 | 1 | |
| N-AMINOETHYLPIPERAZIN | 2815 | 8 | |
| n-AMYLMETHYLKETON | 1110 | 3 | |
| NÁPLNĚ HASICÍCH PŘÍSTROJŮ, žíravá kapalná látka | 1774 | 8 | |
| NÁPLNĚ HNACÍ | 0271 | 1 | |
| NÁPLNĚ HNACÍ | 0272 | 1 | |
| NÁPLNĚ HNACÍ | 0415 | 1 | |
| NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | 0242 | 1 | |
| NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | 0279 | 1 | |
| NÁPLNĚ HNACÍ, PRO DĚLA | 0414 | 1 | |
| NÁPOJE ALKOHOLICKÉ, s obsahem více než 70 % obj. alkoholu | 3065 | 3 | |
| NÁPOJE ALKOHOLICKÉ, s více než 24 % obj., ale nejvýše 70 % obj. alkoholu | 3065 | 3 | |
| n-BUTYLAMIN | 1125 | 3 | |
| N-BUTYL ANILÍN | 2738 | 6.1 | |
| n-BUTYLFORMIÁT | 1128 | 3 | |
| n-BUTYLCHLORFORMIÁT (n-butylchlorkarbonát) | 2743 | 6.1 | |
| n-BUTYLISOKYANÁT | 2485 | 6.1 | |
| n-BUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 2227 | 3 | |
| n-DEKAN | 2247 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| Nebezpečné věci ve strojích nebo nebezpečné věci v přístrojích | 3363 | 9 | Není předmětem pro ADR (viz 1.1.3.1b) |
| NEON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1913 | 2 | |
| NEON, STLAČENÝ | 1065 | 2 | |
| N-ETHYLANILÍN | 2272 | 6.1 | |
| N-ETHYLBENZYLTOLUIDIN, KAPALNÝ | 2753 | 6.1 | |
| N-ETHYLBENZYLTOLUIDIN, TUHÝ | 3460 | 6.1 | |
| N-ETHYL-N-BENZYLANILÍN | 2274 | 6.1 | |
| N-ETHYLTOLUIDINY | 2754 | 6.1 | |
| n-HEPTALDEHYD | 3056 | 3 | |
| n-HEPTEN | 2278 | 3 | |
| 3-NITRO-4-CHLORBENZOTRIFLUORID | 2307 | 6.1 | |
| 4-NITROFENYHYDRAZIN, s nejméně 30 % hm. vody | 3376 | 4.1 | |
| 5-NITROBENZOTRIAZOL | 0385 | 1 | |
| NIKOTIN | 1654 | 6.1 | |
| NITRID LITHNÝ | 2806 | 4.3 | |
| NITRILY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3273 | 3 | |
| NITRILY, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 3275 | 6.1 | |
| NITRILY, TOXICKÉ, KAPALNÉ, J.N. | 3276 | 6.1 | |
| NITRILY, TOXICKÉ, TUHÉ, J.N. | 3439 | 6.1 | |
| NITRO ANILÍNY (o-, m-, p-) | 1661 | 6.1 | |
| NITROANISOLY, KAPALNÉ | 2730 | 6.1 | |
| NITROANISOLY, TUHÉ | 3458 | 6.1 | |
| NITROBENZEN | 1662 | 6.1 | |
| NITROBENZOTRIFLUORIDY, KAPALNÉ | 2306 | 6.1 | |
| NITROBENZOTRIFLUORIDY, TUHÉ | 3431 | 6.1 | |
| NITROBROMBENZENY, KAPALNÉ | 2732 | 6.1 | |
| NITROBROMBENZENY, TUHÉ | 3459 | 6.1 | |
| NITROCELULOSA, neupravená nebo plastifikovaná méně než 18 % hm. plastifikátoru | 0341 | 1 | |
| NITROCELULOSA, PLASTIFIKOVANÁ nejméně 18 % hm. plastifikátoru | 0343 | 1 | |
| NITROCELULOSA, suchá nebo vlhčená méně než 25 % hm. vody (nebo alkoholu) | 0340 | 1 | |
| NITROCELULOSA, VLHČENÁ nejméně 25 % hm. alkoholu | 0342 | 1 | |
| NITROCELULÓZA S ALKOHOLEM, s nejméně 25 % hm. alkoholu a nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině | 2556 | 4.1 | |
| NITROCELULÓZA S VODOU, s nejméně 25 % hm. vody | 2555 | 4.1 | |
| NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy | 2059 | 3 | |
| NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK, obsahující nejvíce 12,6 % hm. dusíku v sušině a nejvíce 55 % nitrocelulózy (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 2059 | 3 | |
| NITROCELULÓZA, s nejvýše 12,6 % hm. dusíku v sušině, SMĚS S nebo BEZ PLASTIFIKAČNÍHO PROSTŘEDKU, S nebo BEZ PIGMENTU | 2557 | 4.1 | |
| NITROETHAN | 2842 | 3 | |
| NITROFENOLY (o-, m-, p-) | 1663 | 6.1 | |
| NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s nejvýše 1 % nitroglycerinu | 1204 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s více než 1 %, ale nejvíce 10 % nitroglycerinu | 0144 | 1 | |
| NITROGLYCERIN, ROZTOK V ALKOHOLU, s více než 1 %, ale nejvýše 5 % nitroglycerinu | 3064 | 3 | |
| NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N., s nejvýše 30 % hm. nitroglycerinu | 3343 | 3 | |
| NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, KAPALNÁ, J.N., s nejvýše 30 % hm. nitroglycerinu | 3357 | 3 | |
| NITROGLYCERIN, SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, TUHÁ, J.N., s více než 2 % hm., ale nejvýše 10 % hm. nitroglycerinu | 3319 | 4.1 | |
| NITROGLYCERIN, ZNECITLIVĚNÝ nejméně 40 % hm. netěkavého, ve vodě nerozpustného flegmatizačního prostředku | 0143 | 1 | |
| NITROGUANIDIN (PIKRIT), suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 0282 | 1 | |
| NITROGUANIDIN (PIKRIT), VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 1336 | 4.1 | |
| NITROKRESOLY, KAPALNÉ | 3434 | 6.1 | |
| NITROKRESOLY, TUHÉ | 2446 | 6.1 | |
| NITROMETHAN | 1261 | 3 | |
| NITROMOČOVINA | 0147 | 1 | |
| NITROMOČOVINA, suchá nebo vlhčená méně než 20 % hm. vody | 0220 | 1 | |
| NITRONAFTALEN | 2538 | 4.1 | |
| NITROPROPANY | 2608 | 3 | |
| NITROŠKROB, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 0146 | 1 | |
| NITROŠKROB, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 1337 | 4.1 | |
| NITROTOLUENY, KAPALNÉ | 1664 | 6.1 | |
| NITROTOLUENY, TUHÉ | 3446 | 6.1 | |
| NITROTOLUIDINY (MONO) | 2660 | 6.1 | |
| NITROXYLENY, KAPALNÉ | 1665 | 6.1 | |
| NITROXYLENY, TUHÉ | 3447 | 6.1 | |
| N-METHYLANILÍN | 2294 | 6.1 | |
| N-METHYLBUTYLAMIN | 2945 | 3 | |
| NONANY | 1920 | 3 | |
| NONYLTRICHLORSILAN | 1799 | 8 | |
| n-PROPANOL (n-PROPYLALKOHOL) | 1274 | 3 | |
| n-PROPYLACETÁT | 1276 | 3 | |
| n-PROPYLBENZEN | 2364 | 3 | |
| n-PROPYLCHLORFORMIÁT (n-propylchlorkarbonát) | 2740 | 6.1 | |
| n-PROPYLISOKYANÁT | 2482 | 6.1 | |
| n-PROP YLNITRÁT | 1865 | 3 | |
| NUKLEÁT RTUŤNATÝ | 1639 | 6.1 | |
| NÝTY, VÝBUŠNÉ | 0174 | 1 | |
| OCTAN OLOVNATÝ | 1616 | 6.1 | |
| OCTAN RTUŤNATÝ | 1629 | 6.1 | |
| o-DICHLORBENZEN (1,2-dichlorbenzen) | 1591 | 6.1 | |
| ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N. | 3291 | 6.2 | |
| ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICÍNSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N., ve zmraženém kapalném dusíku | 3291 | 6.2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ODPADY BAVLNĚNÉ, OBSAHUJÍCÍ OLEJ | 1364 | 4.2 | |
| Odpady textilní, vlhké | 1857 | 4.2 | Není předmětem pro ADR |
| OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) | 1139 | 3 | |
| OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1139 | 3 | |
| OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1139 | 3 | |
| OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1139 | 3 | |
| OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1139 | 3 | |
| OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK (včetně povrchových úprav nebo nátěrů používaných k průmyslovým nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel nebo vnitřní nátěry sudů) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1139 | 3 | |
| OKTADECYLTRICHLORSILAN | 1800 | 8 | |
| OKTADIENY | 2309 | 3 | |
| OKTAFLUOR-2-BUTEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1318) | 2422 | 2 | |
| OKTAFLUORCYKLOBUTAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK RC 318) | 1976 | 2 | |
| OKTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 218) | 2424 | 2 | |
| OKTANY | 1262 | 3 | |
| OKTOLIT (OKTOL), suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 0266 | 1 | |
| OKTONAL | 0496 | 1 | |
| OKTYL ALDEHYDY | 1191 | 3 | |
| OKTYLTRICHLORSILAN | 1801 | 8 | |
| OLEÁT RTUŤNATÝ | 1640 | 6.1 | |
| OLEJ BOROVÝ | 1272 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| OLEJ BŘIDLIČNÝ | 1288 | 3 | |
| OLEJ KAFROVÝ | 1130 | 3 | |
| OLEJ PRYSKYŘIČNÝ | 1286 | 3 | |
| OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1286 | 3 | |
| OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1286 | 3 | |
| OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1286 | 3 | |
| OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1286 | 3 | |
| OLEJ PRYSKYŘIČNÝ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1286 | 3 | |
| OLEJE DEHTOVÉ, HOŘLAVÉ | 1136 | 3 | |
| ORTHOKŘEMIČITAN SODNÝ | 3253 | 8 | |
| ORTHOVANADIČNAN SODNOAMONNÝ | 2863 | 6.1 | |
| OXID ARSENIČNÝ | 1559 | 6.1 | |
| OXID ARSENITÝ | 1561 | 6.1 | |
| OXID BARNATÝ | 1884 | 6.1 | |
| OXID DRASELNÝ | 2033 | 8 | |
| OXID DUSIČITÝ | 1067 | 2 | |
| OXID DUSITÝ | 2421 | 2 | Přeprava zakázána |
| OXID DUSNATÝ A OXID DUSIČITÝ, SMĚS | 1975 | 2 | |
| OXID DUSNATÝ, STLAČENÝ | 1660 | 2 | |
| OXID DUSNÝ (RAJSKÝ PLYN) | 1070 | 2 | |
| OXID DUSNÝ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2201 | 2 | |
| OXID FOSFOREČNÝ | 1807 | 8 | |
| OXID FOSFORITÝ | 2578 | 8 | |
| OXID CHROMOVÝ, BEZVODÝ | 1463 | 5.1 | |
| OXID OLOVIČITÝ | 1872 | 5.1 | |
| OXID OSMIČELÝ | 2471 | 6.1 | |
| OXID RTUŤNATÝ | 1641 | 6.1 | |
| OXID SÍROVÝ, STABILIZOVANÝ | 1829 | 8 | |
| OXID SIŘIČITÝ | 1079 | 2 | |
| OXID SODNÝ | 1825 | 8 | |
| OXID UHELNATÝ, STLAČENÝ | 1016 | 2 | |
| OXID UHLIČITÝ | 1013 | 2 | |
| OXID UHLIČITÝ, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2187 | 2 | |
| Oxid uhličitý, tuhý (suchý led) | 1845 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| OXID VANADIČNÝ, neroztavený | 2862 | 6.1 | |
| Oxid vápenatý | 1910 | 8 | Není předmětem pro ADR |
| OXID ŽELEZNATÝ, POUŽITÝ nebo OXID ŽELEZNATÝ, HOUBA, POUŽITÝ, z čištění koksárenského plynu | 1376 | 4.2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| OXID-DIKYANID DIRTUŤNATÝ, FLEGMATIZOVÁNÝ | 1642 | 6.1 | |
| OXYNITROTRIAZOL (ONTA) | 0490 | 1 | |
| PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY | 1863 | 3 | |
| PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1863 | 3 | |
| PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1863 | 3 | |
| PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ (LEHKÝ), s bodem vzplanutí nepřesahujícím 60 °C | 1202 | 3 | |
| PALIVO PRO VZNĚTOVÉ MOTORY nebo OLEJ PLYNOVÝ nebo OLEJ TOPNÝ (LEHKÝ), s bodem vzplanutí více než 60 °C ale méně než 100 °C | 1202 | 3 | |
| PAPÍR, OŠETŘENÝ NENASYCENÝMI OLEJI, neúplně vysušený (včetně uhlového papíru) | 1379 | 4.2 | |
| PARAFORMALDEHYD | 2213 | 4.1 | |
| PARALDEHYD | 1264 | 3 | |
| 1-PENTEN (n-AMYLEN) | 1108 | 3 | |
| 1-PENTOL | 2705 | 8 | |
| 2,4-PENTADION (PENTA-2,4-DION) | 2310 | 3 | |
| PENTABORAN | 1380 | 4.2 | |
| PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT - TETRANITRÁT; PENTAERYTHRIT OL-TETRANITRÁT; PETN) SMĚS, ZNECITLIVĚNÁ, TUHÁ, J.N., s více než 10 % hm., ale nejvýše 20 % hm. PETN | 3344 | 4.1 | |
| PENTAERYTHRITTETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PETN), s nejméně 7 % hm. vosku | 0411 | 1 | |
| PENTAER YTHRIT TETRANITRÁT (PENTAERYTHRITOLTETRANITRÁT; PETN), VLHČENÝ nejméně 25 % hm. vody, nebo ZNECITLIVĚNÝ nejméně 15 % hm. flegmatizačního prostředku | 0150 | 1 | |
| PENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 125) | 3220 | 2 | |
| PENTACHLORETHAN | 1669 | 6.1 | |
| PENTACHLORFENOL | 3155 | 6.1 | |
| PENTACHLORFENOLÁT SODNÝ | 2567 | 6.1 | |
| PENTAKARBONYL ŽELEZA | 1994 | 6.1 | |
| PENTAMETHYLHEPTAN | 2286 | 3 | |
| PENTANOLY | 1105 | 3 | |
| PENTANY, kapalné | 1265 | 3 | |
| PENTOLIT, suchý nebo vlhčený méně než 15 % hm. vody | 0151 | 1 | |
| PERBORITAN SODNÝ, BEZVODÝ | 3247 | 5.1 | |
| PERBORITAN SODNÝ, MONOHYDRÁT | 3377 | 5.1 | |
| PERFLUORETHYLVINYLETHER | 3154 | 2 | |
| PERFLUORMETHYLVINYLETHER | 3153 | 2 | |
| PERCHLORMETHYLMERKAPTAN | 1670 | 6.1 | |
| PERCHLORYLFLUORID | 3083 | 2 | |
| PEROXID BARYA | 1449 | 5.1 | |
| PEROXID DRASELNÝ | 1491 | 5.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PEROXID HOŘEČNATÝ | 1476 | 5.1 | |
| PEROXID LITHNÝ | 1472 | 5.1 | |
| PEROXID SODNÝ | 1504 | 5.1 | |
| PEROXID STRONTNATÝ | 1509 | 5.1 | |
| PEROXID VÁPENATÝ | 1457 | 5.1 | |
| PEROXID VODÍKU A KYSELINA PEROCTOVÁ, SMĚS, s kyselinou (kyselinami), vodou a nejvýše 5 % kyseliny peroctové, STABILIZOVANÁ | 3149 | 5.1 | |
| PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK nejméně 8 %, ale méně než 20 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | 2984 | 5.1 | |
| PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK s nejméně 20 %, ale nejvýše 60 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | 2014 | 5.1 | |
| PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, STABILIZOVANÝ s více než 60 %, ale nejvýše 70 % peroxidu vodíku | 2015 | 5.1 | |
| PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK, STABILIZOVANÝ s více než 70% peroxidu vodíku | 2015 | 5.1 | |
| PEROXID ZINEČNATÝ | 1516 | 5.1 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, KAPALNÝ | 3101 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3111 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, TUHÝ | 3102 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3112 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, KAPALNÝ | 3103 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3113 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, TUHÝ | 3104 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP C, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3114 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, KAPALNÝ | 3105 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3115 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, TUHÝ | 3106 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP D, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3116 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, KAPALNÝ | 3107 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3117 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, TUHÝ | 3108 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP E, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3118 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, KAPALNÝ | 3109 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3119 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ | 3110 | 5.2 | |
| PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 3120 | 5.2 | |
| PEROXIDY, ANORGANICKÉ, J.N. | 1483 | 5.1 | |
| PERSÍRAN AMONNÝ | 1444 | 5.1 | |
| PERSÍRAN DRASELNÝ | 1492 | 5.1 | |
| PERSÍRAN SODNÝ | 1505 | 5.1 | |
| PERSÍRANY, ANORGANICKÉ, J.N. | 3215 | 5.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PERSÍRANY, ANORGANICKÉ, VODNÝ ROZTOK, J.N. | 3216 | 5.1 | |
| PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3024 | 3 | |
| PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3026 | 6.1 | |
| PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3025 | 6.1 | |
| PESTICID - DERIVÁT KUMARINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 3027 | 6.1 | |
| PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3346 | 3 | |
| PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3348 | 6.1 | |
| PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3347 | 6.1 | |
| PESTICID - DERIVÁT KYSELINY FENOXYOCTOVÉ, TUHÝ, TOXICKÝ | 3345 | 6.1 | |
| PESTICID - FOSFID HLINÍKU | 3048 | 6.1 | |
| PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2758 | 3 | |
| PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 2992 | 6.1 | |
| PESTICID - KARBAMÁT, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 2991 | 6.1 | |
| PESTICID - KARBAMÁT, TUHÝ, TOXICKÝ | 2757 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2787 | 3 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3020 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3019 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CÍNU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2786 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2784 | 3 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3018 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3017 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA FOSFORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2783 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2762 | 3 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 2996 | 6.1 | |
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLÓRU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 2995 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PESTICID - ORGANICKÁ SLOUČENINA CHLORU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2761 | 6.1 | |
| PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3350 | 3 | |
| PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3352 | 6.1 | |
| PESTICID - PYRETHROID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3351 | 6.1 | |
| PESTICID - PYRETHROID, TUHÝ, TOXICKÝ | 3349 | 6.1 | |
| PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2780 | 3 | |
| PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3014 | 6.1 | |
| PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3013 | 6.1 | |
| PESTICID - SUBSTITUOVANÝ NITROFENOL, TUHÝ, TOXICKÝ | 2779 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2760 | 3 | |
| PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 2994 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI ARSENU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 2993 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI ARSENU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2759 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2782 | 3 | |
| PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2781 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3016 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI BIPYRIDYLU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3015 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2776 | 3 | |
| PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3010 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI MĚDI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3009 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI MĚDI, TUHÝ, TOXICKÝ | 2775 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2778 | 3 | |
| PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3012 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI RTUTI, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3011 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI RTUTI, TUHÝ, TOXICKÝ | 2777 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2772 | 3 | |
| PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2771 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 3006 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI THIOKARBAMÁTU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 3005 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ | 2998 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 2997 | 6.1 | |
| PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 2764 | 3 | |
| PESTICID NA BÁZI TRIAZINU, TUHÝ, TOXICKÝ | 2763 | 6.1 | |
| PESTICID, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, TOXICKÝ, J.N., s bodem vzplanutí nižším než 23 °C | 3021 | 3 | |
| PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., s bodem vzplanutí 23 °C a vyšším | 2903 | 6.1 | |
| PESTICID, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2902 | 6.1 | |
| PESTICID, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2588 | 6.1 | |
| PETROLEJ | 1223 | 3 | |
| PIGMENTY SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, ORGANICKÉ | 3313 | 4.2 | |
| PIKOLINY | 2313 | 3 | |
| PIKRAMÁT SODNÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 1349 | 4.1 | |
| PIKRAMÁT ZIRKONIČITÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody | 1517 | 4.1 | |
| PIKRAMÁT SODNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 0235 | 1 | |
| PIKRAMÁT ZIRKONIČITÝ, suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody | 0236 | 1 | |
| PIKRÁT STŘÍBRNÝ, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 1347 | 4.1 | |
| PIKRÁT AMONNÝ, suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody | 0004 | 1 | |
| PIKRÁT AMONNÝ, VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 1310 | 4.1 | |
| PIPERAZIN | 2579 | 8 | |
| PIPERIDIN | 2401 | 8 | |
| PLASTY NA BÁZI NITROCELULÓZY, SCHOPNÉ SAMOOHŘEVU, J.N. | 2006 | 4.2 | |
| PLASTY, SMĚS LISOVACÍ, ve formě těsta, desek nebo tyčí, uvolňující hořlavé páry | 3314 | 9 | |
| PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3312 | 2 | |
| PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, J.N. | 3158 | 2 | |
| PLYN HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3311 | 2 | |
| PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 404A (pentafluorethan, 1,1,1-trifluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 44 % pentafluorethanu a 52 % 1,1,1- trifluorethanu) | 3337 | 2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407A (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 20 % difluormethanu a 40 % pentafluorethanu) | 3338 | 2 | |
| PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407B (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 10 % difluormethanu a 70 % pentafluorethanu) | 3339 | 2 | |
| PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407C (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 23 % difluormethanu a 25 % pentafluorethanu) | 3340 | 2 | |
| PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, J.N. (směs F1, směs F2 nebo směs F3) | 1078 | 2 | |
| PLYN ROPNÝ, STLAČENÝ | 1071 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 1954 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, J.N. | 1956 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3156 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 1953 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3305 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N. | 1955 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3303 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3306 | 2 | |
| PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3304 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3161 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, J.N. | 3163 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3157 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3160 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3309 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 3162 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 3307 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3310 | 2 | |
| PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 3308 | 2 | |
| PLYNOVÉ GENERÁTORY AIRBAGŮ nebo MODULY AIRBAGŮ nebo NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | 0503 | 1 | |
| PLYNOVÉ GENERÁTORY AIRBAGŮ nebo MODULY AIRBAGŮ nebo NAPÍNAČE BEZPEČNOSTNÍCH PÁSŮ | 3268 | 9 | |
| PLYNY ROPNÉ, ZKAPALNĚNÉ | 1075 | 2 | |
| PLYNY ZKAPALNĚNÉ, nehořlavé, překryté dusíkem, oxidem uhličitým nebo vzduchem | 1058 | 2 | |
| p-NITROSODIMETHYLANILÍN | 1369 | 4.2 | |
| PODPALOVAČ, TUHÝ, s hořlavou kapalnou látkou | 2623 | 4.1 | |
| POHONNÁ HMOTA, KAPALNÁ | 0495 | 1 | |
| POHONNÁ HMOTA, KAPALNÁ | 0497 | 1 | |
| POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | 0498 | 1 | |
| POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | 0499 | 1 | |
| POHONNÁ HMOTA, TUHÁ | 0501 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| POLYSULFID AMONNÝ, ROZTOK | 2818 | 8 | |
| POLYVANADIČNAN AMONNÝ | 2861 | 6.1 | |
| POPEL ZINKOVÝ | 1435 | 4.3 | |
| 1,2-PROPYLENDIAMIN | 2258 | 8 | |
| PRACH BEZDÝMNÝ | 0160 | 1 | |
| PRACH BEZDÝMNÝ | 0161 | 1 | |
| PRACH ČERNÝ, LISOVANÝ nebo PRACH ČERNÝ, V PELETÁCH | 0028 | 1 | |
| PRACH ČERNÝ, zrnitý nebo moučkový | 0027 | 1 | |
| PRACHOVINA SUROVÁ, VLHČENÁ nejméně 17 % hm. alkoholu | 0433 | 1 | |
| PRACHOVINA SUROVÁ, VLHČENÁ nejméně 25 % hm. vody | 0159 | 1 | |
| PRÁŠEK KOVOVÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 3089 | 4.1 | |
| PRÁŠEK KOVOVÝ, SCHOPNÝ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3189 | 4.2 | |
| PRÁZDNÉ BATERIOVÉ VOZIDLO - nevyčištěné | Viz. 4.3.2.4, 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÁ IBC - nevyčištěná | Viz. 4.1.1.11, 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÝ VELKÝ OBAL - nevyčištěný | Viz. 4.1.1.11, 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÝ MEGC - nevyčištěný | Viz. 4.3.2.4, 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÝ OBAL - nevyčištěný | Viz. 4.1.1.11, 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÁ NÁDOBA - nevyčištěná | Viz. 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÁ CISTERNA - nevyčištěná | Viz. 4.3.2.4, 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| PRÁZDNÉ VOZIDLO - nevyčištěné | Viz. 5.1.3 a 5.4.1.1.6 | ||
| Barvy, viz. | 1263 | 3 | |
| 3066 | 8 | ||
| 3469 | 3 | ||
| 3470 | 8 | ||
| PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z VÝROBY HLINÍKU nebo PRODUKTY VEDLEJŠÍ Z TAVENÍ HLINÍKU | 3170 | 4.3 | |
| PROPADIEN, STABILIZOVANÝ | 2200 | 2 | |
| PROPAN | 1978 | 2 | |
| PROPANTHIOLY (propylmerkaptany) | 2402 | 3 | |
| PROPEN | 1077 | 2 | |
| PROPIONALDEHYD | 1275 | 3 | |
| PROPIONITRIL | 2404 | 3 | |
| PROPIONYLCHLORID | 1815 | 3 | |
| PROPYLAMIN | 1277 | 3 | |
| PROPYLENCHLORHYDRIN | 2611 | 6.1 | |
| PROPYLENIMIN, STABILIZOVANÝ | 1921 | 3 | |
| PROPYLENOXID | 1280 | 3 | |
| PROPYLFORMIÁTY | 1281 | 3 | |
| PROPYLTRICHLORSILAN | 1816 | 8 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 3142 | 6.1 | |
| PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, KAPALNÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 1903 | 8 | |
| PROSTŘEDEK DEZINFEKČNÍ, TUHÝ, TOXICKÝ, J.N. | 1601 | 6.1 | |
| PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ | 1306 | 3 | |
| PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1306 | 3 | |
| PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1306 | 3 | |
| PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1306 | 3 | |
| PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C j e vyšší než 110 kPa) | 1306 | 3 | |
| PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1306 | 3 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 0196 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 0197 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 0313 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 0487 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, DÝMOVÉ | 0507 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, RUČNÍ | 0191 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, RUČNÍ | 0373 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 0194 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 0195 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 0505 | 1 | |
| PROSTŘEDKY SIGNÁLNÍ, TÍSŇOVÉ, lodní | 0506 | 1 | |
| PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, NIKOLI SAMONAFUKOVACÍ, které obsahují nebezpečné látky jako výbavu | 3072 | 9 | |
| PROSTŘEDKY ZÁCHRANNÉ, SAMONAFUKOVACÍ | 2990 | 9 | |
| PRYSKYŘICE POLYESTEROVÉ, VÍCESLOŽKOVÉ | 3269 | 3 | |
| PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý | 1866 | 3 | |
| PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1866 | 3 | |
| PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1866 | 3 | |
| PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1866 | 3 | |
| PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1866 | 3 | |
| PRYSKYŘICE, ROZTOK, hořlavý (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1866 | 3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| PŘEDMĚTY POD PNEUMATICKÝM TLAKEM nebo PŘEDMĚTY POD HYDRAULICKÝM TLAKEM (s nehořlavým plynem) | 3164 | 2 | |
| PŘEDMĚTY PYROFORICKÉ | 0380 | 1 | |
| PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 0428 | 1 | |
| PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 0429 | 1 | |
| PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 0430 | 1 | |
| PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 0431 | 1 | |
| PŘEDMĚTY PYROTECHNICKÉ pro technické účely | 0432 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0349 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0350 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0351 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0352 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0353 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0354 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0355 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0356 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0462 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0463 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0464 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0465 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0466 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0467 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0468 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0469 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0470 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0471 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, J.N. | 0472 | 1 | |
| PŘEDMĚTY VÝBUŠNÉ, VELMI NECITLIVÉ (PŘEDMĚTY EEI) | 0486 | 1 | |
| PŘIBOUDLINA | 1201 | 3 | |
| PŘÍSTROJE HASICÍ se stlačeným nebo zkapalněným plynem | 1044 | 2 | |
| PŘÍSTROJE MALÉ, POHÁNĚNÉ PLYNNÝM UHLOVODÍKEM nebo NÁDOBKY S PLYNNÝM UHLOVODÍKEM, OPAKOVANĚ PLNITELNÉ, PRO MALÉ PŘÍSTROJE, s odběrním ventilem | 3150 | 2 | |
| PUMY MLŽNÉ, DÝMOVNICE, NEVÝBUŠNÉ, obsahující žíravou kapalnou látku, bez zapalovačů | 2028 | 8 | |
| PUMY, S HOŘLAVOU KAPALINOU, s trhací náplní | 0399 | 1 | |
| PUMY, S HOŘLAVOU KAPALINOU, s trhací náplní | 0400 | 1 | |
| PUMY, s trhací náplní | 0033 | 1 | |
| PUMY, s trhací náplní | 0034 | 1 | |
| PUMY, s trhací náplní | 0035 | 1 | |
| PUMY, s trhací náplní | 0291 | 1 | |
| PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 0037 | 1 | |
| PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 0038 | 1 | |
| PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 0039 | 1 | |
| PUMY, ZÁBLESKOVÉ | 0299 | 1 | |
| PYRIDIN | 1282 | 3 | |
| PYROSULFURYLCHLORID | 1817 | 8 | |
| PYRROLIDIN | 1922 | 3 | |
| RAKETOVÉ MOTORY | 0186 | 1 | |
| RAKETOVÉ MOTORY | 0280 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| RAKETOVÉ MOTORY | 0281 | 1 | |
| RAKETOVÉ MOTORY S HYPERGOLY, s nebo bez výmetné nálože | 0250 | 1 | |
| RAKETOVÉ MOTORY, S HYPERGOLEM, s nebo bez výmetné náplně | 0322 | 1 | |
| RAKETOVÉ MOTORY, S KAPALNÝM PALIVEM | 0395 | 1 | |
| RAKETOVÉ MOTORY, S KAPALNÝM PALIVEM | 0396 | 1 | |
| RAKETY s výmetnou náplní | 0436 | 1 | |
| RAKETY s výmetnou náplní | 0437 | 1 | |
| RAKETY s výmetnou náplní | 0438 | 1 | |
| RAKETY, s inertní hlavicí | 0183 | 1 | |
| RAKETY, s inertní hlavicí | 0502 | 1 | |
| RAKETY, S KAPALNÝM PALIVEM, s trhací náplní | 0397 | 1 | |
| RAKETY, S KAPALNÝM PALIVEM, s trhací náplní | 0398 | 1 | |
| RAKETY, s trhací náplní | 0180 | 1 | |
| RAKETY, s trhací náplní | 0181 | 1 | |
| RAKETY, s trhací náplní | 0182 | 1 | |
| RAKETY, s trhací náplní | 0295 | 1 | |
| RAKETY, TAHAČE LAN | 0238 | 1 | |
| RAKETY, TAHAČE LAN | 0240 | 1 | |
| RAKETY, TAHAČE LAN | 0453 | 1 | |
| RESINÁT (abietát) HLINITÝ | 2715 | 4.1 | |
| RESINÁT (abietát) KOBALTNATÝ, SRAŽENÝ | 1318 | 4.1 | |
| RESINÁT (abietát) MANGANATÝ | 1330 | 4.1 | |
| RESINÁT (abietát) VÁPENATÝ | 1313 | 4.1 | |
| RESINÁT (abietát) VÁPENATÝ, ROZTAVENÝ a ztuhlý | 1314 | 4.1 | |
| RESINÁT (abietát) ZINEČNATÝ | 2714 | 4.1 | |
| RESORCIN | 2876 | 6.1 | |
| ROPA SUROVÁ | 1267 | 3 | |
| ROPA SUROVÁ (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1267 | 3 | |
| ROPA SUROVÁ (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1267 | 3 | |
| ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0360 | 1 | |
| ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0361 | 1 | |
| ROZBUŠKOVÉ SESTAVY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0500 | 1 | |
| ROZBUŠKY PRO MUNICI | 0073 | 1 | |
| ROZBUŠKY PRO MUNICI | 0364 | 1 | |
| ROZBUŠKY PRO MUNICI | 0365 | 1 | |
| ROZBUŠKY PRO MUNICI | 0366 | 1 | |
| ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0030 | 1 | |
| ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0255 | 1 | |
| ROZBUŠKY, ELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0456 | 1 | |
| ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0029 | 1 | |
| ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0267 | 1 | |
| ROZBUŠKY, NEELEKTRICKÉ, pro trhací práce | 0455 | 1 | |
| ROZRUŠOVACÍ ZAŘÍZENÍ, VÝBUŠNÁ, pro ropné vrty, bez rozbušky | 0099 | 1 | |
| RTUŤ | 2809 | 8 | |
| RUBIDIUM | 1423 | 4.3 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ŘEZAČKY KABELŮ, VÝBUŠNÉ | 0070 | 1 | |
| SALICYLÁT NIKOTINU | 1657 | 6.1 | |
| SALICYLÁT RTUŤNATÝ | 1644 | 6.1 | |
| SELENANY nebo SELENÍCHANY | 2630 | 6.1 | |
| SELENO VODÍK, BEZVODÝ | 2202 | 2 | |
| Seno nebo sláma nebo plevy | 1327 | 4.1 | Není předmětem pro ADR |
| SILAN | 2203 | 2 | |
| SILICID HLINÍKU PRÁŠKOVÝ, NEPOTAŽENÝ | 1398 | 4.3 | |
| SILICID HOŘČÍKU | 2624 | 4.3 | |
| SILICID LITHIA | 1417 | 4.3 | |
| SILICID VÁPNÍKU | 1405 | 4.3 | |
| SÍRA | 1350 | 4.1 | |
| SÍRA, ROZTAVENÁ | 2448 | 4.1 | |
| SÍRAN NIKOTINU, ROZTOK | 1658 | 6.1 | |
| SÍRAN NIKOTINU, TUHÝ | 3445 | 6.1 | |
| SÍRAN OLOVNATÝ, obsahující více než 3 % volné kyseliny | 1794 | 8 | |
| SÍRAN RTUŤNATÝ | 1645 | 6.1 | |
| SÍRAN VANADYLU | 2931 | 6.1 | |
| SIROUHLÍK | 1131 | 3 | |
| SIROVODÍK | 1053 | 2 | |
| SLITINA ALKALICKÝCH KOVŮ, KAPALNÁ, J.N. | 1421 | 4.3 | |
| SLITINA KOVŮ ALKALICKÝCH ZEMIN, J.N. | 1393 | 4.3 | |
| SLITINA KŘEMÍK / ŽELEZO / LITHIUM | 2830 | 4.3 | |
| SLITINA PRÁŠKOVÁ KŘEMÍK / ŽELEZO / HLINÍK | 1395 | 4.3 | |
| SLITINA VÁPNÍK / MANGAN / KŘEMÍK | 2844 | 4.3 | |
| SLITINY BARYA, PYROFORNÍ | 1854 | 4.2 | |
| SLITINY DRASLÍKU A SODÍKU, KAPALNÉ | 1422 | 4.3 | |
| SLITINY DRASLÍKU A SODÍKU, TUHÉ | 3404 | 4.3 | |
| SLITINY DRASLÍKU, KOVOVÉ, KAPALNÉ | 1420 | 4.3 | |
| SLITINY DRASLÍKU, KOVOVÉ, TUHÉ | 3403 | 4.3 | |
| SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3141 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ANTIMONU, ANORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 1549 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ARSENU, KAPALNÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 1556 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3280 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ARSENU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 3465 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ARSENU, TUHÁ, J.N., anorganická, zahrnující arseničnany, j.n., arsenitany, j.n. a sulfidy arsenu, j.n. | 1557 | 6.1 | |
| SLOUČENINA BARYA, J.N. | 1564 | 6.1 | |
| SLOUČENINA BERYLLIA, J.N. | 1566 | 6.1 | |
| SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 2788 | 6.1 | |
| SLOUČENINA CÍNU, ORGANICKÁ, TUHÁ, J.N. | 3146 | 6.1 | |
| SLOUČENINA FENYLRTUŤNATÁ, J.N. | 2026 | 6.1 | |
| SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3278 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| SLOUČENINA FOSFORU, ORGANICKÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 3464 | 6.1 | |
| SLOUČENINA KADMIA | 2570 | 6.1 | |
| SLOUČENINA MOČOVINY, S PEROXIDEM VODÍKU | 1511 | 5.1 | |
| SLOUČENINA NIKOTINU, KAPALNÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, KAPALNÉ, J.N. | 3144 | 6.1 | |
| SLOUČENINA NIKOTINU, TUHÁ, J.N. nebo PŘÍPRAVKY NIKOTINOVÉ, TUHÉ, J.N. | 1655 | 6.1 | |
| SLOUČENINA OLOVA, ROZPUSTNÁ, J.N. | 2291 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, J.N. | 3392 | 4.2 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3394 | 4.2 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 3399 | 4.3 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, KAPALNÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3398 | 4.3 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3282 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TOXICKÁ, TUHÁ, J.N. | 3467 | 6.1 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, PYROFORNÍ, J.N. | 3391 | 4.2 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, PYROFORNÍ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3393 | 4.2 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, HOŘLAVÁ, J.N. | 3396 | 4.3 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, J.N. | 3395 | 4.3 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, REAGUJÍCÍ S VODOU, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3397 | 4.3 | |
| SLOUČENINA ORGANOKOVOVÁ, TUHÁ, SCHOPNÁ SAMOOHŘEVU, J.N. | 3400 | 4.2 | |
| SLOUČENINA RTUTI, KAPALNÁ, J.N. | 2024 | 6.1 | |
| SLOUČENINA RTUTI, TUHÁ, J.N. | 2025 | 6.1 | |
| SLOUČENINA SELENU, KAPALNÁ, J.N. | 3440 | 6.1 | |
| SLOUČENINA SELENU, TUHÁ, J.N. | 3283 | 6.1 | |
| SLOUČENINA TELLURU, J.N. | 3284 | 6.1 | |
| SLOUČENINA VANADU, J.N. | 3285 | 6.1 | |
| SLOUČENINY THALLIA, J.N. | 1707 | 6.1 | |
| SLOŽ PYROTECHNICKÁ, ZÁBLESKOVÁ | 0094 | 1 | |
| SLOŽ PYROTECHNICKÁ, ZÁBLESKOVÁ | 0305 | 1 | |
| SLOŽE HNACÍ | 0491 | 1 | |
| SMĚS ETHANOLU A BENZÍNU nebo SMĚS ETHANOLU A PALIVA PRO ZÁŽEHOVÉ MOTORY, s více než 10 % ethanolu | 3475 | 3 | |
| SMĚS NITRAČNÍ, obsahující více než 50 % kyseliny dusičné | 1796 | 8 | |
| SMĚS NITRAČNÍ, ODPADNÍ, obsahující více než 50 % kyseliny dusičné | 1826 | 8 | |
| SODÍK | 1428 | 4.3 | |
| SOLI ORGANICKÝCH SLOUČENIN, KOVOVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 3181 | 4.1 | |
| SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 0382 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 0383 | 1 | |
| SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 0384 | 1 | |
| SOUČÁSTI ROZNĚTNÝCH ŘETĚZCŮ, J.N. | 0461 | 1 | |
| SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo SOUPRAVA PRVNÍ POMOCI | 3316 | 9 | |
| STOPINA | 0101 | 1 | |
| STOPOVKY PRO MUNICI | 0212 | 1 | |
| STOPOVKY PRO MUNICI | 0306 | 1 | |
| STROJE CHLADICÍ, obsahující nehořlavé, netoxické plyny nebo roztoky amoniaku (UN 2672) | 2857 | 2 | |
| STRYCHNIN nebo SOLI STRYCHNINU | 1692 | 6.1 | |
| STŘELY, inertní, se stopovkou | 0345 | 1 | |
| STŘELY, inertní, se stopovkou | 0424 | 1 | |
| STŘELY, inertní, se stopovkou | 0425 | 1 | |
| STŘELY, s trhací náplní | 0167 | 1 | |
| STŘELY, s trhací náplní | 0168 | 1 | |
| STŘELY, s trhací náplní | 0169 | 1 | |
| STŘELY, s trhací náplní | 0324 | 1 | |
| STŘELY, s trhací náplní | 0344 | 1 | |
| STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 0346 | 1 | |
| STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 0347 | 1 | |
| STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 0426 | 1 | |
| STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 0427 | 1 | |
| STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 0434 | 1 | |
| STŘELY, s trhavou náložkou nebo výmetnou náplní | 0435 | 1 | |
| STYREN, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ | 2055 | 3 | |
| SULFID AMONNÝ, ROZTOK | 2683 | 8 | |
| SULFID DIPIKRYLU (SIRNÍK DIPIKRYLU), suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody | 0401 | 1 | |
| SULFID DRASELNÝ, BEZVODÝ nebo SULFID DRASELNÝ, s méně než 30 % krystalové vody | 1382 | 4.2 | |
| SULFID DRASELNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 30 % krystalové vody | 1847 | 8 | |
| SULFID FOSFOREČNÝ, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 1340 | 4.3 | |
| SULFID KARBONYLU (KARBONYLSULFID) | 2204 | 2 | |
| SULFID SELENIČITÝ | 2657 | 6.1 | |
| SULFID SODNÝ, BEZVODÝ nebo SULFID SODNÝ, s méně než 30 % krystalové vody | 1385 | 4.2 | |
| SULFID SODNÝ, HYDRATOVANÝ, obsahující nejméně 30 % vody | 1849 | 8 | |
| SULFID TITANIČITÝ | 3174 | 4.2 | |
| SUPEROXID DRASELNÝ | 2466 | 5.1 | |
| SUPEROXID SODNÝ | 2547 | 5.1 | |
| SVĚTLICE, LETECKÉ | 0093 | 1 | |
| SVĚTLICE, LETECKÉ | 0403 | 1 | |
| SVĚTLICE, LETECKÉ | 0404 | 1 | |
| SVĚTLICE, LETECKÉ | 0420 | 1 | |
| SVĚTLICE, LETECKÉ | 0421 | 1 | |
| SVĚTLICE, POZEMNÍ | 0092 | 1 | |
| SVĚTLICE, POZEMNÍ | 0418 | 1 | |
| SVĚTLICE, POZEMNÍ | 0419 | 1 | |
| SVÍCE SLZOTVORNÉ | 1700 | 6.1 | |
| SVÍTIPLYN, STLAČENÝ | 1023 | 2 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| 1,1,1,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 134a) | 3159 | 2 | |
| 1,1,2,2 -TETRACHLORETHAN | 1702 | 6.1 | |
| 1,2,3,6-TETRAHYDROBENZALDEHYD | 2498 | 3 | |
| 1,2,3,6-TETRAHYDROPYRIDIN | 2410 | 3 | |
| 1H-TETRAZOL | 0504 | 1 | |
| terc-BUTYLCYKLOHEXYLCHLORF ORMIÁT | 2747 | 6.1 | |
| terc-BUTYLHYPOCHLORIT | 3255 | 4.2 | Přeprava zakázána |
| terc-BUTYLISOKYANÁT | 2484 | 6.1 | |
| terc-BUTYLMETHYLETHER | 2398 | 3 | |
| TERPENTÝN | 1299 | 3 | |
| TERPINOLEN | 2541 | 3 | |
| TETRABROMETHAN | 2504 | 6.1 | |
| TETRABROMMETHAN | 2516 | 6.1 | |
| TETRAETHYLENPENTAMIN | 2320 | 8 | |
| TETRAETHYLPENTAOXODITHIODIFOSFÁT | 1704 | 6.1 | |
| TETRAETHYLSILIKÁT | 1292 | 3 | |
| TETRAFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 1081 | 2 | |
| TETRAFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 14) | 1982 | 2 | |
| TETRAFOSFORHEPTASULFID, neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 1339 | 4.1 | |
| TETRAFOSFORTRISULFID (F0SFORSESKVISULFID), neobsahující žlutý ani bílý fosfor | 1341 | 4.1 | |
| TETRAHYDRIDOBORITAN DRASELNÝ | 1870 | 4.3 | |
| TETRAHYDRIDOBORITAN HLINITÝ | 2870 | 4.2 | |
| TETRAHYDRID OBORITAN HLINITÝ V PŘÍSTROJÍCH | 2870 | 4.2 | |
| TETRAHYDRIDOBORITAN LITHNÝ | 1413 | 4.3 | |
| TETRAHYDRIDOBORITAN SODNÝ | 1426 | 4.3 | |
| TETRAHYDRID OBORITAN SODNÝ A HYDROXID SODNÝ, ROZTOK, obsahující nejvýše 12 % hm. tetrahydridoboritanu sodného a nejvýše 40 % hm. hydroxidu sodného | 3320 | 8 | |
| TETRAHYDRIDOHLINITAN LITHNÝ | 1410 | 4.3 | |
| TETRAHYDRIDOHLINITAN LITHNÝ, V ETHERU | 1411 | 4.3 | |
| TETRAHYDRIDOHLINITAN SODNÝ | 2835 | 4.3 | |
| TETRAHYDROFTALANHYDRIDY, obsahující více než 0,05 % maleinanhydridu | 2698 | 8 | |
| TETRAHYDROFURAN | 2056 | 3 | |
| TETRAHYDROFURFURYLAMIN | 2943 | 3 | |
| TETRAHYDROTHIOFEN | 2412 | 3 | |
| TETRACHLORETHYLEN | 1897 | 6.1 | |
| TETRACHLORMETHAN | 1846 | 6.1 | |
| TETRACHLORSILAN (chlorid křemičitý) | 1818 | 8 | |
| TETRAKARBONYL NIKLU | 1259 | 6.1 | |
| TETRAMERPROPYLENU | 2850 | 3 | |
| TETRAMETHYLAMONIUMHYDROXID, ROZTOK | 1835 | 8 | |
| TETRAMETHYLAMONIUM-HYDROXID, TUHÝ | 3423 | 8 | |
| TETRAMETHYLSILAN | 2749 | 3 | |
| TETRANITROANILIN | 0207 | 1 | |
| TETRANITROMETHAN | 1510 | 5.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| TETRAPROPYLORTHOTITANÁT | 2413 | 3 | |
| 4-THIAPENTANAL | 2785 | 6.1 | |
| THIOFEN | 2414 | 3 | |
| THIOFENOL (fenylmerkaptan) | 2337 | 6.1 | |
| THIOFOSGEN | 2474 | 6.1 | |
| THIOGLYKOL | 2966 | 6.1 | |
| THIOKYANÁT RTUŤNATÝ | 1646 | 6.1 | |
| THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 3336 | 3 | |
| THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3336 | 3 | |
| THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚS THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesáhne 110 kPa) | 3336 | 3 | |
| THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (směsi merkaptanů), KAPALNÉ, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 1228 | 3 | |
| THIOLY (merkaptany), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo SMĚSI THIOLŮ (merkaptanů), KAPALNÉ, TOXICKÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 3071 | 6.1 | |
| TINKTURY, LÉKAŘSKÉ | 1293 | 3 | |
| TITAN - HOUBA, ČÁSTICE nebo TITAN - HOUBA, PRÁŠEK | 2878 | 4.1 | |
| TITAN, PRÁŠEK, SUCHÝ | 2546 | 4.2 | |
| TITAN, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | 1352 | 4.1 | |
| 2,4-TOLUYLENDIAMIN, ROZTOK | 3418 | 6.1 | |
| 2,4-TOLUYLENDIAMIN, TUHÝ | 1709 | 6.1 | |
| TOLUEN | 1294 | 3 | |
| TOLUENDIISOKYANÁT | 2078 | 6.1 | |
| TOLUIDINY, KAPALNÉ | 1708 | 6.1 | |
| TOLUIDINY, TUHÉ | 3451 | 6.1 | |
| TORPÉDA, S KAPALNÝM PALIVEM, s inertní hlavicí | 0450 | 1 | |
| TORPÉDA, S KAPALNÝM PALIVEM, s nebo bez trhací náplně | 0449 | 1 | |
| TORPÉDA, s trhací náplní | 0329 | 1 | |
| TORPÉDA, s trhací náplní | 0330 | 1 | |
| TORPÉDA, s trhací náplní | 0451 | 1 | |
| TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, KAPALNÉ, J.N. | 3172 | 6.1 | |
| TOXINY, ZÍSKANÉ Z ŽIVÝCH ORGANISMŮ, TUHÉ, J.N. | 3462 | 6.1 | |
| 1,1,1-TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 143a) | 2035 | 2 | |
| 1,1,1-TRICHLORETHAN | 2831 | 6.1 | |
| 1,3,5-TRIMETHYLBENZEN | 2325 | 3 | |
| 2-TRIFLUORMETHYLANILÍN | 2942 | 6.1 | |
| 3-TRIFLUORMETHYL ANILÍN | 2948 | 6.1 | |
| TRHAVÉ NÁLOŽKY, výbušné | 0043 | 1 | |
| TRHAVINA, TYP A | 0081 | 1 | |
| TRHAVINA, TYP B | 0082 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| TRHAVINA, TYP B | 0331 | 1 | |
| TRHAVINA, TYP C | 0083 | 1 | |
| TRHAVINA, TYP D | 0084 | 1 | |
| TRHAVINA, TYP E | 0241 | 1 | |
| TRHAVINA, TYP E | 0332 | 1 | |
| TRIALLYLAMIN | 2610 | 3 | |
| TRIALLYLBORÁT | 2609 | 6.1 | |
| TRIBUTYLAMIN | 2542 | 6.1 | |
| TRIBUTYLFOSFAN | 3254 | 4.2 | |
| TRIETHYLAMIN | 1296 | 3 | |
| TRIETHYLBORÁT | 1176 | 3 | |
| TRIETHYLENTETRAMIN | 2259 | 8 | |
| TRIETHYLFOSFIT | 2323 | 3 | |
| TRIFLUORACETYLCHLORID | 3057 | 2 | |
| TRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 23) | 1984 | 2 | |
| TRIFLUORMETHAN, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 3136 | 2 | |
| TRICHLORACETYLCHLORID | 2442 | 8 | |
| TRICHLORBENZENY, KAPALNÉ | 2321 | 6.1 | |
| TRICHLORBUTEN | 2322 | 6.1 | |
| TRICHLORETHYLEN | 1710 | 6.1 | |
| TRICHLORID VANADYLU (OXYCHLORID VANADIČITÝ) | 2443 | 8 | |
| TRICHLORSILAN | 1295 | 4.3 | |
| TRIISOBUTYLEN | 2324 | 3 | |
| TRIISOPROPYLBORÁT | 2616 | 3 | |
| TRIKRESYLFOSFÁT, s více než 3 % ortho-isomerů | 2574 | 6.1 | |
| TRIMETHYLACETYLCHLORID | 2438 | 6.1 | |
| TRIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | 1083 | 2 | |
| TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK, s nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | 1297 | 3 | |
| TRIMETHYLBORÁT | 2416 | 3 | |
| TRIMETHYLCYKLOHEXYLAMIN | 2326 | 8 | |
| TRIMETHYLFOSFIT | 2329 | 3 | |
| TRIMETHYLHEXAMETHYLEN-DIAMINY | 2327 | 8 | |
| TRIMETHYLHEXAMETHYLEN-DIISOKYANÁT (a isomerní směsi) | 2328 | 6.1 | |
| TRIMETHYLCHLORSILAN | 1298 | 3 | |
| TRINITROANILIN (PIKRAMID) | 0153 | 1 | |
| TRINITROANISOL | 0213 | 1 | |
| TRINITROBENZEN, suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | 0214 | 1 | |
| TRINITROBENZEN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 1354 | 4.1 | |
| TRINITROBENZEN, VLHČENÝ, nejméně 10 % hm. vody | 3367 | 4.1 | |
| TRINITROFENETOL | 0218 | 1 | |
| TRINITROFENOL (KYSELINA PIKROVÁ), suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | 0154 | 1 | |
| TRINITROFEN OL (KYSELINA PIKROVÁ), VLHČENÝ (Á) nejméně 10 % hm. vody | 3364 | 4.1 | |
| TRINITROFEN OL (KYSELINA PIKROVÁ), VLHČENÝ(Á) nejméně 30 % hm. vody | 1344 | 4.1 | |
| TRINITROFENYLMETHYLNITRAMIN (TETRYL) | 0208 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| TRINITROFLUORENON | 0387 | 1 | |
| TRINITROCHLORBENZEN (PIKRYLCHLORID) | 0155 | 1 | |
| TRINITROCHLORBENZEN (PIKRYLCHLORID), VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 3365 | 4.1 | |
| TRINITRO-m-KRESOL | 0216 | 1 | |
| TRINITRONAFTALEN | 0217 | 1 | |
| TRINITRORESORCIN (KYSELINA STYFNOVÁ), suchý nebo vlhčený méně než 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0219 | 1 | |
| TRINITRORESORCIN (KYSELINA STYFNOVÁ), VLHČENÝ(-Á) nejméně 20 % hm. vody (nebo směsí alkoholu s vodou) | 0394 | 1 | |
| TRINITRORESORCINÁT OLOVNATÝ, VLHČENÝ nejméně 20 % hm. vody nebo směsí alkoholu s vodou | 0130 | 1 | |
| TRINITROTOLUEN (TNT) A TRINITROBENZEN, SMĚS nebo TRINITROTOLUEN (TNT) A HEXANITROSTILBEN, SMĚS | 0388 | 1 | |
| TRINITROT OLUEN (TNT) VE SMĚSI S TRINITROBENZENEM A HEXANITROSTILBENEM | 0389 | 1 | |
| TRINITROTOLUEN (TNT), suchý nebo vlhčený méně než 30 % hm. vody | 0209 | 1 | |
| TRINITROTOLUEN (TNT), VLHČENÝ nejméně 10 % hm. vody | 3366 | 4.1 | |
| TRINITROTOLUEN, VLHČENÝ nejméně 30 % hm. vody | 1356 | 4.1 | |
| TRIPROPYLAMIN | 2260 | 3 | |
| TRIPROPYLEN | 2057 | 3 | |
| TRIS-(1-AZIRIDINYL)-FOSFINOXID, ROZTOK | 2501 | 6.1 | |
| TRITONAL | 0390 | 1 | |
| TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 0192 | 1 | |
| TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 0193 | 1 | |
| TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 0492 | 1 | |
| TŘASKAVKY, ŽELEZNIČNÍ | 0493 | 1 | |
| UHLÍ, AKTIVOVANÉ | 1362 | 4.2 | |
| UHLÍ, živočišného nebo rostlinného původu | 1361 | 4.2 | |
| UHLIČITAN SODNÝ, PEROXYHYDRÁT | 3378 | 5.1 | |
| UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. | 3295 | 3 | |
| UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 3295 | 3 | |
| UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 3295 | 3 | |
| UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, STLAČENÁ, J.N. | 1964 | 2 | |
| UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, ZKAPALNĚNÁ, J.N. (směs A, A01, A02, A0, A1, B1, B2, B nebo C) | 1965 | 2 | |
| UHLOVODÍKY, TERPENICKÉ, J.N. | 2319 | 3 | |
| UNDEKAN | 2330 | 3 | |
| VALERALDEHYD | 2058 | 3 | |
| VALERYLCHLORID | 2502 | 8 | |
| VÁPNÍK | 1401 | 4.3 | |
| VÁPNÍK, PYROFORNÍ NEBO SLITINY VÁPNÍKU, PYROFORNÍ | 1855 | 4.2 | |
| VÁPNO NATRONOVÉ, s více než 4 % hydroxidu sodného | 1907 | 8 | |
| VINAN ANTIMONYLODRASELNÝ | 1551 | 6.1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| VINAN NIKOTINU | 1659 | 6.1 | |
| VINYLACETÁT, STABILIZOVANÝ | 1301 | 3 | |
| VINYLBROMID, STABILIZOVANÝ | 1085 | 2 | |
| VINYLBUTYRÁT, STABILIZOVANÝ | 2838 | 3 | |
| VINYLETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | 1302 | 3 | |
| VINYLFLUORID, STABILIZOVANÝ | 1860 | 2 | |
| VINYLCHLORACETÁT | 2589 | 6.1 | |
| VINYLCHLORID, STABILIZOVANÝ | 1086 | 2 | |
| VINYLIDENCHLORID, STABILIZOVANÝ | 1303 | 3 | |
| VINYLMETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | 1087 | 2 | |
| VINYLPYRIDINY, STABILIZOVANÉ | 3073 | 6.1 | |
| VINYLTOLUENY, STABILIZOVANÉ | 2618 | 3 | |
| VINYLTRICHLORSILAN | 1305 | 3 | |
| VLÁKNA nebo TKANINY, IMPREGNOVANÉ SLABĚ NITRO VANOU CELULÓZOU, J.N. | 1353 | 4.1 | |
| VLÁKNA nebo TKANINY, ŽIVOČIŠNÉHO, ROSTLINÉHO NEBO SYNTETICKÉHO PŮVODU, J.N. impregnované olejem | 1373 | 4.2 | |
| Vlákna, rostlinného původu, suchá | 3360 | 4.1 | Není předmětem pro ADR |
| Vlákna, živočišného nebo rostlinného původu, spálená, mokrá nebo vlhká | 1372 | 4.2 | Není předmětem pro ADR |
| Vlna odpadní, vlhká | 1387 | 4.2 | Není předmětem pro ADR |
| VODÍK A METHAN, SMĚS, STLAČENÁ | 2034 | 2 | |
| VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU nebo VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU OBSAŽENÝ V ZAŘÍZENÍ nebo VODÍK V METALHYDRIDOVÉM ZÁSOBNÍKOVÉM SYSTÉMU BALENÝ SE ZAŘÍZENÍM | 3468 | 2 | |
| VODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1966 | 2 | |
| VODÍK, STLAČENÝ | 1049 | 2 | |
| Vozidlo na akumulátorový pohon nebo přístroj na akumulátorový pohon | 3171 | 9 | Není předmětem pro ADR |
| VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly | 1266 | 3 | |
| VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (s bodem varu nižším než 35 °C) | 1266 | 3 | |
| VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa, s bodem varu vyšším než 35 °C) | 1266 | 3 | |
| VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (s bodem vzplanutí pod 23 °C a viskozitou podle 2.2.3.1.4) (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1266 | 3 | |
| VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1266 | 3 | |
| VÝROBKY KOSMETICKÉ s hořlavými rozpouštědly (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1266 | 3 | |
| VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 0333 | 1 | |
| VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 0334 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 0335 | 1 | Viz. 2.2.1.1.7 |
| VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 0336 | 1 | |
| VÝROBKY ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY | 0337 | 1 | |
| VZDUCH, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 1003 | 2 | |
| VZDUCH, STLAČENÝ | 1002 | 2 | |
| VZOREK CHEMICKÝ, TOXICKÝ | 3315 | 6.1 | |
| VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | 3167 | 2 | |
| VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | 3168 | 2 | |
| VZOREK PLYNU, NESTLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N., který není hluboce zchlazený | 3169 | 2 | |
| VZORKY, VÝBUŠNÉ, kromě třaskavin | 0190 | 1 | |
| XANTHÁTY | 3342 | 4.2 | |
| XENON | 2036 | 2 | |
| XENON, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ | 2591 | 2 | |
| XYLENOLY, KAPALNÉ | 3430 | 6.1 | |
| XYLENOLY, TUHÉ | 2261 | 6.1 | |
| XYLENY | 1307 | 3 | |
| XYLIDINY, KAPALNÉ | 1711 | 6.1 | |
| XYLIDINY, TUHÉ | 3452 | 6.1 | |
| XYLYLBROMID, KAPALNÝ | 1701 | 6.1 | |
| XYLYLBROMID, TUHÝ | 3417 | 6.1 | |
| ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | 0319 | 1 | |
| ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | 0320 | 1 | |
| ZÁPALKOVÉ ŠROUBY | 0376 | 1 | |
| ZÁPALKY BEZPEČNOSTNÍ (knížečky, složky nebo krabičky) | 1944 | 4.1 | |
| ZÁPALKY VĚTROVÉ | 2254 | 4.1 | |
| ZÁPALKY VOSKOVÉ | 1945 | 4.1 | |
| ZÁPALKY, “ZÁPALNÉ KDEKOLI“ | 1331 | 4.1 | |
| ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | 0044 | 1 | |
| ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | 0377 | 1 | |
| ZÁPALKY, KALÍŠKOVÉ | 0378 | 1 | |
| ZÁPALNICE | 0066 | 1 | |
| ZÁPALNICE, BEZPEČNOSTNÍ | 0105 | 1 | |
| ZÁPALNICE, trubičková, s kovovým pláštěm | 0103 | 1 | |
| ZAPALOVAČE s hořlavým plynem nebo NÁDOBKY S NÁPLNÍ DO ZAPALOVAČŮ s hořlavým plynem | 1057 | 2 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 0106 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 0107 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 0257 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ | 0367 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | 0408 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | 0409 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, DETONAČNÍ, s pojistným zařízením | 0410 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | 0316 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | 0317 | 1 | |
| ZAPALOVAČE, ZÁŽEHOVÉ | 0368 | 1 | |
| ZAPLYNOVANÁ JEDNOTKA | 3359 | 9 | |
| ZAŘÍZENÍ UVOLŇOVACÍ, VÝBUŠNÁ | 0173 | 1 | |
| ZAŘÍZENÍ, AKTIVOVATELNÁ VODOU, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0248 | 1 |
| Pojmenování a popis | UN číslo | Třída | Poznámka |
|---|---|---|---|
| ZAŘÍZENÍ, AKTIVOVATELNÁ VODOU, s trhavou náložkou, výmetnou nebo hnací náplní | 0249 | 1 | |
| ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující hořlavé kapaliny | 3473 | 3 | |
| ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující látky reagující s vodou | 3476 | 4.3 | |
| ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující vodík v hydridech kovů | 3479 | 2 | |
| ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující žíravé látky | 3477 | 8 | |
| ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAŽENÉ V ZAŘÍZENÍ nebo ZÁSOBNÍKY DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ BALENÉ SE ZAŘÍZENÍM, obsahující zkapalněný hořlavý plyn | 3478 | 2 | |
| ZAŽEHOVAČE | 0121 | 1 | |
| ZAŽEHOVAČE | 0314 | 1 | |
| ZAŽEHOVAČE | 0315 | 1 | |
| ZAŽEHOVAČE | 0325 | 1 | |
| ZAŽEHOVAČE | 0454 | 1 | |
| ZAŽEHOVAČE ZÁPALNIC | 0131 | 1 | |
| ZBYTKY PO LISOVÁNÍ OLEJOVÝCH SEMEN, s nejvýše 1,5 % oleje a nejvýše 11 % vlhkosti | 2217 | 4.2 | |
| ZBYTKY PO LISOVÁNÍ OLEJOVÝCH SEMEN, s více než 1,5 % oleje a nejvýše 11 % vlhkosti | 1386 | 4.2 | |
| ZINEK, PRÁŠEK nebo ZINEK, PRACH | 1436 | 4.3 | |
| ZIRKONIUM, ODPAD | 1932 | 4.2 | |
| ZIRKONIUM, PRÁŠEK, SUCHÝ | 2008 | 4.2 | |
| ZIRKONIUM, PRÁŠEK, VLHČENÝ nejméně 25 % vody | 1358 | 4.1 | |
| ZIRKONIUM, SUCHÉ, hotové plechy, pásy nebo stočený drát (tenčí než 18 mikrometrů) | 2009 | 4.2 | |
| ZIRKONIUM, SUCHÉ, stočený drát, hotové plechy, pásy (tenčí než 254 mikrometrů, ale ne méně než 18 mikrometrů) | 2858 | 4.1 | |
| ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE | 1308 | 3 | |
| ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE (tenze par při 50 °C je vyšší než 110 kPa) | 1308 | 3 | |
| ZIRKONIUM, SUSPENDOVANÉ V HOŘLAVÉ KAPALNÉ LÁTCE (tenze par při 50 °C nepřesahuje 110 kPa) | 1308 | 3 |
KAPITOLA 3.3
ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ PRO URČITÉ LÁTKY NEBO PŘEDMĚTY
3.3.1
V této kapitole jsou uvedena zvláštní ustanovení odpovídající číslům udaným ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2 pro látku nebo předmět, na které se tato zvláštní ustanovení vztahují.
16 Vzorky nových nebo již existujících výbušných látek nebo předmětů, které jsou přepravovány mimo jiné k pokusným, klasifikačním, výzkumným a vývojovým účelům, k účelům kontroly kvality nebo jako obchodní vzorky, smějí být přepravovány podle požadavků příslušného orgánu (viz odstavec 2.2.1.1.3). Hmotnost výbušných vzorků, které nejsou navlhčeny nebo znecitlivěny, je omezena do 10 kg na malý kus podle požadavků příslušného orgánu. Hmotnost výbušných vzorků, které jsou navlhčeny nebo znecitlivěny, je omezena do 25 kg.
23 Tato látka vykazuje nebezpečí hořlavosti, která se však projeví jen v případě velmi silného požáru v uzavřeném prostoru.
32 Tato látka nepodléhá předpisům ADR, pokud je v jakékoli jiné formě.
37 Tato látka nepodléhá předpisům ADR, jestliže je pokryta (potažena).
38 Tato látka nepodléhá předpisům ADR, jestliže obsahuje nejvýše 0,1 % karbidu vápenatého.
39 Tato látka nepodléhá předpisům ADR, jestliže obsahuje méně než 30 %, nebo nejméně 90 % křemíku.
43 Pokud jsou tyto látky podány k přepravě jako pesticidy, musí být přepravovány pod příslušnou položkou pro pesticid a podle platných ustanovení pro pesticidy (viz odstavce 2.2.61.1.10 až 2.2.61.1.11.2).
45 Sulfidy a oxidy antimonu s obsahem nejvýše 0,5 % arzénu, vztaženo na celkovou hmotnost, nepodléhají předpisům ADR.
47 Ferrikyanidy a ferrokyanidy nepodléhají předpisům ADR.
48 Obsahuje-li tato látka více než 20 % kyanovodíku, není připuštěna k přepravě.
59 Tyto látky nepodléhají předpisům ADR, jestliže obsahují nejvýše 50 % hořčíku.
60 Činí-li koncentrace více než 72 %, není látka připuštěna k přepravě.
61 Technický název, kterým musí být doplněno oficiální pojmenování pro přepravu, musí být obvyklý název dovolený ISO (viz též normu ISO 1750:1981 “Pesticidy a jiné zemědělské chemikálie - obvyklé názvy“ v platném znění), jiné názvy uvedené v publikaci Světové zdravotnické organizace (WHO) „Recommended Classification of Pesticides by Hazard and Guidelines to Classification“ anebo pojmenování aktivní látky (viz také odstavce 3.1.2.8.1 a 3.1.2.8.1.1).
62 Tato látka nepodléhá předpisům ADR, jestliže obsahuje nejvýše 4 % hydroxidu sodného.
65 Vodné roztoky peroxidu vodíku s méně než 8 % peroxidu vodíku nepodléhají předpisům ADR.
103 Dusitany amonné a směsi anorganického dusitanu se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě.
105 Nitrocelulóza odpovídající popisům UN čísel 2556 nebo 2557 může být přiřazena ke třídě 4.1.
113 Chemicky nestálé směsi nejsou připuštěny k přepravě..
119 Chladicí stroje zahrnují stroje nebo jiná zařízení, které byly zkonstruovány ke specifickému účelu udržovat potraviny nebo jiné výrobky ve vnitřním prostoru na nízké teplotě, jakož i klimatizační jednotky. Chladicí stroje a součásti chladicích strojů nepodléhají předpisům ADR, pokud obsahují méně než 12 kg plynu třídy 2, skupiny A nebo O podle odstavce 2.2.2.1.3, nebo pokud obsahují méně než 12 litrů roztoku amoniaku (UN číslo 2672).
122 Vedlejší nebezpečí a popřípadě řízená teplota a kritická teplota, jakož i UN čísla (druhové položky) pro každý z již zařazených přípravků organických peroxidů jsou uvedeny v pododdílu 2.2.52.4.
127 Smí být použito jiné inertní látky nebo jiné inertní směsi látek, za předpokladu, že tyto látky mají stejné flegmatizační vlastnosti.
131 Flegmatizační látka musí být zřetelně méně citlivá než suchý PETN.
135 Hydratovaná sodná sůl kyseliny dichlorisokyanurové nepodléhá předpisům ADR.
138 p-brombenzylkyanid nepodléhá předpisům ADR.
141 Látky, které byly podrobeny dostatečnému tepelnému zpracování tak, že během přepravy nepředstavují žádné nebezpečí, nepodléhají předpisům ADR.
142 Moučka sójových bobů, která je extrahovaná rozpouštědlem, obsahující nejvýše 1,5 % oleje a 11 % vlhkosti a neobsahující prakticky žádné hořlavé rozpouštědlo, nepodléhá předpisům ADR.
144 Vodný roztok s nejvýše 24 % obj. alkoholu nepodléhá předpisům ADR.
145 Alkoholické nápoje obalové skupiny lil nepodléhají předpisům ADR, jestliže jsou přepravovány v nádobách o vnitřním objemu nejvýše 250 litrů.
152 Zařazení této látky závisí na velikosti částeček a obalu, mezní hodnoty však dosud nebyly zkouškami určeny. Odpovídající zařazení musí být provedeno podle požadavků oddílu 2.2.1.
153 Tato položka platí jen, jestliže bylo na základě zkoušek prokázáno, že tyto látky ve styku s vodou nejsou hořlavé, nevykazují tendenci k samovznícení a vyvinutá směs plynů není hořlavá.
162 (Vypuštěno)
163 Látka jmenovitě uvedená v tabulce A kapitoly 3.2 nesmí být přepravována pod touto položkou. Látky, které jsou přepravovány pod touto položkou, smějí obsahovat nejvýše 20 % nitrocelulózy, za podmínky, že nitrocelulóza neobsahuje více než 12,6 % dusíku (v suché hmotě).
168 Azbest, který je ponořen nebo fixován v přírodním nebo umělém pojivu (jako je cement, plast, asfalt, pryskyřice nebo minerály) tak, aby během přepravy nemohlo dojít k uvolnění nebezpečného množství vdechovatelných azbestových vláken, nepodléhá předpisům ADR. Hotové výrobky, které obsahují azbest a tento požadavek nesplňují, nepodléhají předpisům ADR, jestliže jsou zabaleny tak, že během přepravy nemůže dojít k uvolnění nebezpečného množství vdechovatelných azbestových vláken.
169 Anhydrid kyseliny ftalové v tuhém stavu a tetrahydroftalanhydridy s nejvýše 0,05 % maleinanhydridu nepodléhají předpisům ADR. Anhydrid kyseliny ftalové, roztavený při teplotě vyšší než je jeho bod vzplanutí, s nejvýše 0,05 % maleinanhydridu, musí být přiřazen k UN číslu 3256.
172 Pro radioaktivní látky s vedlejším nebezpečím platí:
(a)
kusy musí být označeny bezpečnostními značkami odpovídajícími každému vedlejšímu nebezpečí představovanému látkami; odpovídající velké bezpečnostní značky se umístí na vozidla nebo kontejnery podle příslušných ustanovení oddílu 5.3.1;
(b)
radioaktivní látky musí být přiřazeny k obalovým skupinám I, II, popřípadě lil, podle klasifikačních kritérií pro obalové skupiny obsažených v části 2 podle povahy převažujícího vedlejšího nebezpečí.
Popis předepsaný v odstavci 5.4.1.2.5.1 (b) musí zahrnovat popis těchto vedlejších nebezpečí (např. “Vedlejší nebezpečí: 3, 6.1“), název součástí, které převažujícím způsobem přispívají k tomuto (těmto) vedlejším(u) nebezpečí(m) a popřípadě obalovou skupinu.
177 Síran barya nepodléhá předpisům ADR.
178 Toto pojmenování smí být použito jen se souhlasem příslušného orgánu země původu (viz odstavec 2.2.1.1.3) a jen tehdy, není-li v tabulce A kapitoly 3.2 obsaženo jiné vhodné pojmenování.
181 Kusy s touto látkou musí být opatřeny bezpečnostní značkou podle vzoru č.1 (viz 5.2.2.2.2), ledaže by příslušný orgán země původu souhlasil s odchylkou pro specifický obal, neboť usoudil na základě výsledků zkoušek, že látka v takovém obalu nemá výbušnou povahu (viz odstavec 5.2.2.1.9).
182 Skupina alkalických kovů zahrnuje prvky lithium, sodík, draslík, rubidium a cesium.
183 Skupina kovů alkalických zemin zahrnuje prvky hořčík, vápník, stroncium a baryum.
186 Při určení obsahu dusičnanu amonného se musí všechny ionty dusičnanu, pro které je ve směsi k dispozici ekvivalentní množství iontů amonia, počítat jako dusičnan amonný.
188 Články a baterie podávané k přepravě nepodléhají jiným ustanovením ADR, jestliže jsou splněny následující požadavky:
(a)
pro článek s kovem lithia nebo slitinou lithia je obsah lithia nejvýše 1 g a pro článek s ionty lithia je watthodinová zatížitelnost nejvýše 20 Wh;
(b)
pro baterii s kovem lithia nebo slitinou lithia je celkový obsah lithia nejvýše 2 g a pro baterii s ionty lithia je watthodinová zatížitelnost nejvýše 100 Wh. Baterie s ionty lithia podléhající tomuto ustanovení musí mít na vnější skříni vyznačenu watthodinovou zatížitelnost, kromě těch, které byly vyrobeny před 1. lednem 2009 které mohou být přepravovány v souladu s tímto zvláštním ustanovením a bez tohoto značení, až do 31. prosince 2010;
(c)
každý článek nebo baterie je typu, u něhož se prokázalo, že splňuje požadavky každé zkoušky uvedené v Příručce zkoušek a kritérií, části III, pododdílu 38.3;
(d)
články a baterie, s výjimkou těch, které jsou zabudovány v zařízeních, musí být zabaleny ve vnitřních obalech, které zcela uzavírají článek nebo baterii. Články a baterie musí být chráněny tak, aby se zamezilo zkratům. Toto zahrnuje ochranu proti dotyku s vodivými materiály uvnitř téhož obalu, který by mohl vést ke zkratu. Vnitřní obaly musí být zabaleny do pevných vnějších obalů, které vyhovují ustanovením pododdílů 4.1.1.1, 4.1.1.2 a 4.1.1.5;
(e)
články a baterie, které jsou zabudovány v zařízeních, musí být chráněny před poškozením a zkratem a zařízení musí být vybaveno účinnými prostředky zabraňujícímu jeho náhodnému uvedení do činnosti. Jsou-li baterie zabudovány v zařízeních, musí být tato zařízení zabalena do pevných vnějších obalů vyrobených z vhodného materiálu přiměřené pevnosti a konstrukce vzhledem k vnitřnímu objemu obalů a jejich zamýšlenému použití, ledaže je baterii poskytnuta rovnocenná ochrana zařízením, v němž je obsažena;
(f)
S výjimkou kusů obsahujících nejvýše čtyři články zabudované v zařízení nebo nejvýše dvě baterie zabudované v zařízení musí mít každý kus následující označení:
(i)
označení, že kus obsahuje články nebo baterie „LITHIUM KOV“ nebo „LITHIUM IONT“, jak je to náležité;
(ii)
upozornění, že se s kusem musí manipulovat opatrně a že při poškození kusu existuje nebezpečí hořlavosti;
(iii)
upozornění, že se v případě poškození kusu musí použít speciální postupy, včetně prohlídky a přebalení, pokud je to nutné; a
(iv)
telefonní číslo pro doplňkové informace;
(g)
Každá zásilka jednoho nebo více kusů označených podle (f) musí být doprovázena dokladem obsahujícím:
(i)
informaci, že kus obsahuje články nebo baterie „LITHIUM KOV“ nebo „LITHIUM IONT“, jak je to náležité;
(ii)
upozornění, že se s kusem musí manipulovat opatrně a že při poškození kusu existuje nebezpečí hořlavosti;
(iii)
upozornění, že se v případě poškození kusu musí použít speciální postupy, včetně prohlídky a přebalení, pokud je to nutné; a
(iv)
telefonní číslo pro doplňkové informace;
(h)
S výjimkou případů, kdy jsou baterie zabudovány v zařízeních, musí být každý kus schopen odolat zkoušce volným pádem z výšky 1,2 m ve všech orientacích bez poškození článků nebo baterií v něm obsažených, bez posunutí obsahu, které by dovolilo, aby se dostaly do styku baterie s baterií (nebo článek s článkem), a bez uvolnění obsahu; a
(i)
S výjimkou případů, kdy jsou baterie zabudovány v zařízeních nebo s nimi zabaleny, nesmějí kusy překročit 30 kg celkové (brutto) hmotnosti.
Ve výše uvedených požadavcích a v celé ADR se rozumí pod “obsahem lithia“ hmotnost lithia na anodě článku s kovem lithia nebo slitinou lithia.
Existují zvláštní položky pro baterie s kovem lithia a pro baterie s ionty lithia, aby se usnadnila přeprava těchto baterií jednotlivými způsoby přepravy a aby se umožnila aplikace rozdílných činností při zásazích v nouzových situacích.
190 Aerosoly musí být opatřeny ochranou proti neúmyslnému vyprázdnění. Aerosoly o vnitřním objemu nejvýše 50 ml, které obsahují jen netoxické látky, nepodléhají předpisům ADR.
191 Malé nádobky (kartuše) na plyn o vnitřním objemu nejvýše 50 ml, které obsahují jen netoxické látky, nepodléhají předpisům ADR.
194 Řízená teplota a kritická teplota, pokud je, jakož i UN číslo (druhová položka) pro každou již zařazenou samovolně se rozkládající látku jsou uvedeny v pododdílu 2.2.41.4.
196 Pod touto položkou smějí být přepravovány přípravky, které při laboratorních zkouškách nedetonují v kavitovaném stavu ani nedeflagrují, které nevykazují žádný účinek při zahřívání v uzavřeném prostoru a které neprojevují žádnou výbušnou sílu. Přípravek musí být také tepelně stálý (tj. SADT je 60°C nebo vyšší pro kus o 50 kg). Přípravky, které nesplňují tato kritéria, musí být přepravovány podle ustanovení třídy 5.2 (viz pododdíl 2.2.52.4).
198 Roztoky nitrocelulózy s nejvýše 20 % nitrocelulózy mohou být přepravovány jako barvy, popřípadě tiskařské barvy (viz UN čísla 1210, 1263, 3066, 3469 a 3470).
199 Sloučeniny olova, které, jsou-li smíchány v poměru 1:1000 s kyselinou solnou 0,07 M a míchají se po dobu jedné hodiny při teplotě 23°± 2° C, přičemž vykazují rozpustnost nejvýše 5 %, se považují za nerozpustné, (viz normu ISO 3711:1990 „ Barviva na bázi chromátu a chromomolybdátu olova - požadavky a zkoušky“) se považují za nerozpustné a nepodléhají předpisům ADR, pokud nesplňují kritéria pro zařazení do jiné třídy.
201 Zapalovače a nádobky s náplní do zapalovačů musí splňovat předpisy státu, v němž byly naplněny. Musí být opatřeny ochranou proti neúmyslnému vyprázdnění. Kapalná část plynu nesmí překročit 85 % vnitřního objemu nádobky při 15 °C. Nádoby včetně svých uzávěrů musí být schopny odolat vnitřnímu tlaku, který se rovná dvojnásobku tlaku zkapalněného ropného plynu při 55°C. Ventilový mechanismus a zažehovací zařízení musí být bezpečným způsobem uzavřeny, přelepeny páskou nebo jinak upevněny, nebo zkonstruovány tak, aby se zamezilo činnosti nebo uniku obsahu během přepravy. Zapalovače nesmějí obsahovat více než 10 g zkapalněného ropného plynu. Nádobky s náplní do zapalovačů nesmějí obsahovat více než 65 g zkapalněného ropného plynu.
POZNÁMKA: K odpadovým zapalovačům shromažďovaným jednotlivě viz kapitolu 3.3, zvláštní ustanovení 654.
203 Tato položka nesmí být použita pro polychlorované bifenyly, kapalné, UN čísla 2315 a polychlorované bifenyly, tuhé, UN čísla 3432.
204 (Vypuštěno)
205 Tato položka nesmí být použita pro pentachlorfenol (UN číslo 3155).
207 Polymerové kuličky a polymery pro odlévání mohou být vyrobeny z polystyrénu, polymethylmethakrylátu nebo jiného polymerického materiálu.
208 Obchodně běžná forma hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého, sestávající zejména z dvojných solí (dusičnan vápenatý a dusičnan amonný), obsahující nejvýše 10 % dusičnanu amonného a nejméně 12 % krystalové vody, nepodléhá předpisům ADR.
210 Toxiny z rostlin, zvířat nebo bakterií, které obsahují infekční látky, nebo toxiny, které jsou obsaženy v infekčních látkách, musí být přiřazeny ke třídě 6.2.
215 Tato položka platí jen pro technicky čistou látku nebo přípravky s touto látkou, které mají SADT vyšší než 75°C; neplatí proto pro přípravky, které jsou látkami samovolně se rozkládajícími (k samovolně se rozkládajícím látkám viz pododdíl 2.2.41.4). Homogenní směsi obsahující nejvýše 35 % hm. azodikarbonamidu a nejméně 65 % inertní látky nepodléhají ustanovením ADR, ledaže jsou splněna kritéria jiných tříd.
216 Směsi tuhých látek, které nepodléhají předpisům ADR, s hořlavými kapalinami smějí být přepravovány pod touto položkou bez toho, aby byla předtím použita klasifikační kritéria třídy 4.1, za podmínky, že v době nakládky věcí nebo v době uzavírání obalu, vozidla nebo kontejneru není viditelná žádná volná kapalina. Zatavené balíčky a předměty obsahující méně než 10 ml hořlavé kapaliny obalové skupiny II nebo lII, absorbované v tuhém materiálu, nepodléhají ADR, za podmínky, že v balíčku nebo předmětu není žádná volná kapalina.
217 Směsi tuhých látek, které nepodléhají předpisům ADR, s toxickými kapalinami smějí být přepravovány pod touto položkou bez toho, aby byla předtím použita klasifikační kritéria třídy 6.1, za podmínky, že v době nakládky věcí nebo v době uzavírání obalu, vozidla nebo kontejneru není viditelná žádná volná kapalina. Tato položka nesmí být použita pro tuhé látky, které obsahují kapalinu obalové skupiny I.
218 Směsi tuhých látek, které nepodléhají předpisům ADR, s žíravými kapalinami smějí být přepravovány pod touto položkou, bez toho, aby byla předtím použita klasifikační kritéria třídy 8, za podmínky, že v době nakládky věcí nebo uzavírání obalu, vozidla nebo kontejneru není viditelná žádná volná kapalina.
219 Geneticky změněné mikroorganismy a geneticky změněné organismy, které odpovídají definici infekční látky a splňují kritéria pro zařazení do třídy 6.2 podle oddílu 2.2.62, musí být přepravovány pod UN číslem 2814, 2900 nebo popřípadě 3373.
220 Bezprostředně za oficiálním pojmenováním pro přepravu je nutno udat v závorce pouze technický název hořlavé kapaliny, která je součásti tohoto roztoku nebo směsi.
221 Látky, které spadají pod tuto položku, nesmějí náležet k obalové skupině I.
224 Látka musí zůstat za normálních přepravních podmínek kapalnou, ledaže by mohlo být zkouškami prokázáno, že látka není ve zmrzlém stavu citlivější než v kapalném stavu. Při teplotách vyšších než –15 °C nesmí zmrznout.
225 Hasicí přístroje, které spadají pod tuto položku, smějí být vybaveny ke svému uvedení do činnosti náložkami (náložky pro technické účely klasifikačního kódu 1.4C nebo 1.4 S) beze změny zařazení do třídy 2, skupiny A nebo O podle pododdílu 2.2.2.1.3, za podmínky, že celkové množství deflagrační (hnací) výbušné látky nepřekročí 3,2 g na hasicí přístroj.
226 Přípravky této látky, které obsahují nejméně 30 % neprchavého, nehořlavého flegmatizačního prostředku, nepodléhají předpisům ADR.
227 Při znecitlivění vodou a anorganickou inertní látkou nesmí obsah dusičnanu močoviny překročit 75 % hm. a směs nesmí být možno přivést k výbuchu zkouškami typu a) série 1 Příručky zkoušek a kritérií, části I.
228 Směsi, které neodpovídají kritériím pro hořlavé plyny (viz odstavec 2.2.2.1.5), musí být přepravovány pod UN číslem 3163.
230 Tato položka platí pro články a baterie, které obsahují lithium v libovolné formě, včetně článků a baterií s polymery a ionty lithia.
Lithiové články a baterie smějí být přepravovány pod touto položkou, pokud splňují následující ustanovení:
(a)
každý článek nebo baterie je typu, u něhož se prokázalo, že splňuje požadavky každé zkoušky uvedené v Příručce zkoušek a kritérií, části III, pododdílu 38.3;
(b)
každý článek nebo baterie musí být opatřeny ochranným zařízením proti vnitřnímu přetlaku, nebo zkonstruovány tak, aby se zabránilo prudkému roztržení za normálních podmínek přepravy;
(c)
každý článek nebo baterie musí být vybaveny účinným systémem k zabránění vnějším zkratům;
(d)
každá baterie s více články nebo sériemi článků s paralelním zapojením musí být vybavena účinným zařízením, které zabraňuje nebezpečným zpětným proudům (např. diody, pojistky atd.).
235 Tato položka platí pro předměty, které obsahují výbušné látky třídy 1 a které mohou obsahovat také nebezpečné věci jiných tříd. Tyto předměty jsou používány jako plynové generátory airbagů nebo moduly airbagů nebo napínače bezpečnostních pásů.
236 Vícesložkové polyesterové pryskyřice sestávají ze dvou složek: základního materiálu (třída 3, obalová skupina II nebo IIl) a z aktivátoru (organický peroxid). Organický peroxid musí být typu D, E nebo F, nevyžadující řízení teploty. Obalová skupina je II nebo IIl podle kritérií třídy 3 platných pro základní materiál. Omezené množství uvedené ve sloupci (7a) tabulky A kapitoly 3.2 se vztahuje na základní materiál.
237 Membránové filtry, včetně oddělovacích papírových listů, povlaků nebo zesilujících materiálů atd., tak jak jsou podávány k přepravě, nesmějí být schopné přenést výbuch, jsou-li podrobeny jedné ze zkoušek série 1, typu a) Příručky zkoušek a kritérií, části 1.
Mimo to může příslušný orgán na základě výsledků vhodných zkoušek rychlosti hoření se zohledněním standardních zkoušek dle Příručky zkoušek a kritérií, části lIl, pododdílu 33.2.1 rozhodnout, že membránové filtry z nitrocelulózy ve formě, ve které jsou podávány k přepravě, nepodléhají platným ustanovením pro hořlavé tuhé látky třídy 4.1.
238 (a) Akumulátory se považují za bezpečné proti vytečení, jestliže jsou schopny odolat, bez úniku akumulátorové kapaliny, níže uvedené vibrační a tlakové zkoušce.Vibrační zkouška: akumulátor je pevně přichycen na desce vibračního přístroje, která je vystavena jednoduchému sinusovému pohybu o amplitudě 0,8 mm (1,6 mm celkového výkyvu). Frekvence se bude měnit ve stupních po 1 Plz/min. mezi 10 Hz a 55 Hz. Celé pásmo frekvencí se projde v obou směrech v 95 ± 5 minutách pro každou upevňovací pozici akumulátoru (tj. pro každý směr vibrací). Akumulátor se zkouší ve třech vzájemně kolmých polohách (a zejména v poloze, při které se plnicí a odvzdušňovací otvory, pokud jsou, nacházejí v převrácené poloze) po tutéž dobu.Tlaková zkouška: v návaznosti na vibrační zkoušku se akumulátor vystaví při teplotě 24° C + 4° C po dobu 6 hodin rozdílovému tlaku nejméně 88 kPa. Akumulátor se zkouší ve třech navzájem kolmých polohách (a zejména v poloze, při které se plnicí a odvzdušňovací otvory, pokud jsou, nacházejí v převrácené poloze) po dobu nejméně 6 hodin v každé poloze.
b)
Akumulátory bezpečné proti vytečení nepodléhají předpisům ADR, jestliže při teplotě 55 °C elektrolyt nevyteče z rozbité nebo prasklé skříně a není žádná volná kapalina, která by mohla vytéct, a jsou-li póly akumulátorů, které jsou zabaleny pro přepravu, chráněny proti zkratu.
239 Akumulátory nebo články akumulátorů nesmějí obsahovat žádné nebezpečné látky kromě sodíku, síry a/nebo polysulfidů. Tyto akumulátory nebo články smějí být podány k přepravě při teplotě, při níž se může sodík v nich obsažený nacházet v kapalném stavu, pouze se schválením příslušného orgánu země původu a za podmínek jím stanovených. Není-li země původu smluvní stranou ADR, musí být schválení a stanovené podmínky uznány příslušným orgánem prvního státu smluvní strany ADR přicházejícího do styku se zásilkou.
Články musí sestávat z hermeticky uzavřených kovových pouzder, které nebezpečné látky úplně obklopují a jsou zkonstruovány a uzavřeny tak, že je zabráněno jakémukoli úniku těchto nebezpečných látek za normálních podmínek přepravy.
Akumulátory musí sestávat z článků, které jsou úplně uzavřeny a upevněny v kovové skříni, která je zkonstruována a uzavřena tak, že je zabráněno jakémukoli úniku těchto nebezpečných látek za normálních podmínek přepravy.
241 Přípravek musí být vyroben tak, že zůstává homogenní a že v průběhu přepravy nenastane žádné oddělování fází. Předpisům ADR nepodléhají přípravky s nízkým obsahem nitrocelulózy, které nevykazují nebezpečné vlastnosti, jestliže jsou podrobeny zkouškám pro určení jejich detonačních, deflagračních nebo výbušných schopností při zahřátí pod uzavřením podle zkoušek typu a) série 1 nebo typů b) nebo c) série 2 části I Příručky zkoušek a kritérií a nechovají se jako hořlavá tuhá látka, pokud jsou podrobeny zkoušce č. 1 Příručky zkoušek a kritérií, části III, pododdílu 33.2.1.4 (pro tuto zkoušku musí být látka v destičkové formě, pokud je to nutné, rozdrcena a proseta, aby se velikost zrn zredukovala na méně než 1,25 mm).
242 Síra nepodléhá předpisům ADR, pokud je zformována do specifického tvaru (např. kuliček, pilulek, granulí, pastilek nebo vloček).
243 Benzin a palivo pro použití v zážehových motorech (např. v automobilech, stacionárních motorech a jiných motorech) musí být přiřazen k této položce bez ohledu na změny těkavosti.
244 Tato položka zahrnuje např. hliníkové stěry, hliníkové strusky, použité katody, použitou výstelku nádob a strusky hliníkových solí.
247 Alkoholické nápoje s více než 24 %, nejvýše však 70 % obj. alkoholu, smějí být přepravovány, pokud jde o přepravu v rámci výrobního procesu, v dřevěných sudech o vnitřním objemu větším než 250 litrů a nejvýše 500 litrů, které splňují všeobecné požadavky oddílu 4.1.1, pokud platí, za těchto podmínek:
(a)
dřevěné sudy musí být před naplněním zkontrolovány na těsnost,
(b)
pro roztažení kapaliny musí být ponechán dostatečný volný plnicí prostor (nejméně 3 %),
(c)
dřevěné sudy musí být přepravovány s otvory pro zátky směřujícími nahoru,
(d)
dřevěné sudy musí být přepravovány v kontejnerech, které splňují požadavky Mezinárodní úmluvy o bezpečných kontejnerech (KBK), v jejím platném znění. Každý dřevěný sud musí být upevněn ve speciálním lůžku a zaklíněn pomocí vhodných prostředků tak, že je vyloučen jakýkoli jeho posun během přepravy.
249 Ferocer, stabilizovaný proti korozi, s obsahem železa nejméně 10 % nepodléhá předpisům ADR.
250 Tato položka smí být používána jen pro vzorky chemických látek, které jsou odebírány za účelem analýzy v souvislosti s použitím Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní a o jejich ničení. Přeprava látek, které pod tuto položku spadají, musí probíhat podle řetězového postupu pro ochranu a bezpečnost, který stanovila Organizace pro zákaz chemických zbraní.
Chemický vzorek je možno přepravit až poté, co příslušný orgán nebo generální ředitel Organizace pro zákaz chemických zbraní udělil povolení pro přepravu a pokud vzorek odpovídá následujícím požadavkům:
(a)
musí být zabalen podle pokynu pro balení 623 (viz tabulku S-3-8 Doplňku) Technických pokynů ICAO; a
(b)
při přepravě musí být k přepravnímu dokladu připojen jeden exemplář povolení pro přepravu, ve kterém jsou uvedena množstevní omezení a požadavky na balení.
251 Položka SOUPRAVA TESTOVACÍ, CHEMICKÁ nebo SOUPRAVA PRVNÍ POMOCI se vztahuje na skříňky, kazety atd., které obsahují malá množství různých nebezpečných věcí například pro lékařské, analytické nebo zkušební nebo opravářské účely. Tyto soupravy nesmějí obsahovat žádné nebezpečné věci, u kterých je ve sloupci (7a) tabulky A kapitoly 3.2 udán kód “LQ 0“.
Součásti těchto souprav nesmějí spolu nebezpečně reagovat (viz pojem “nebezpečná reakce" v oddílu 1.2.1). Celkové množství nebezpečných věcí v jedné soupravě nesmí být větší než 1 litr nebo 1 kg. Obalovou skupinou, k níž je přiřazena celá souprava, musí být obalová skupina té látky obsažené v soupravě, která vyžaduje nepřísnější obalovou skupinu.
Soupravy, které jsou přepravovány ve vozidlech pro účely první pomocí nebo pro provozní účely, nepodléhají předpisům ADR.
Soupravy testovací, chemické a soupravy první pomoci obsahující nebezpečné věci ve vnitřních obalech, které nepřekračují omezená množství platné pro jednotlivé látky, jak je uvedeno ve sloupci(7a) tabulky A kapitoly 3.2 v souladu s kódem LQ definovaným v oddíle 3.4.6, smějí být přepravovány podle kapitoly 3.4.
252 Vodné roztoky dusičnanu amonného s nejvýše 0,2 % hořlavých látek a s koncentrací nejvýše 80 % nepodléhají předpisům ADR, pokud dusičnan amonný zůstane za všech přepravních podmínek v roztoku.
266 Tato látka nesmí být přepravována, jestliže obsahuje méně alkoholu, vody nebo flegmatizačního prostředku než je stanoveno, ledaže by příslušný orgán udělil zvláštní povolení (viz pododdíl 2.2.1.1).
267 Trhaviny typu C obsahující chlorečnany musí být odděleny od výbušných látek, které obsahují dusičnan amonný nebo jiné amonné soli.
270 Vodné roztoky anorganických tuhých dusičnanů třídy 5.1 se považují za látky neodpovídající kritériím třídy 5.1, jestliže koncentrace látek v roztoku při nejnižší teplotě, které může být dosaženo během přepravy, nepřekročí 80 % meze nasycení.
271 Laktóza, glukóza nebo podobné látky smějí být používány jako flegmatizační prostředek za podmínky, že látka obsahuje nejméně 90% hm. flegmatizačního prostředku. Příslušný orgán může na základě zkoušek typu c) série 6 Příručky zkoušek a kriterií, části 1 oddílu 16, které se provedou nejméně na třech obalech připravených k přepravě schválit přiřazení těchto směsí ke třídě 4.1. Směsi s nejméně 98 % hm. flegmatizačního prostředku nepodléhají předpisům ADR. Kusy, které obsahují směsi s nejméně 90 % hm. flegmatizačního prostředku, nemusí být opatřeny bezpečnostní značkou podle vzoru č. 6.1.
272 Tato látka smí být přepravována podle ustanovení pro třídu 4.1 jen se zvláštním povolením příslušného orgánu (viz UN číslo 0143).
273 Maneb stabilizovaný a maneb, přípravky stabilizované proti samozahřátí nemusí být přiřazeny ke třídě 4.2, pokud je možné zkouškami prokázat, že objem 1 m3 látky samovolně nevzplane a že teplota uprostřed vzorku nepřesáhne 200° C, jestliže je vzorek po dobu 24 hodin udržován na teplotě nejméně 75° C + 2° C.
274 Platí ustanovení pododdílu 3.1.2.8.
278 Tyto látky smějí být zařazeny a přepravovány pouze se souhlasem příslušného orgánu na základě výsledků zkoušek série 2 a typu c) série 6 Příručky zkoušek a kritérií, části I, provedených na kusech připravených k přepravě (viz pododdíl 2.2.1.1). Příslušný orgán musí určit obalovou skupinu na základě kritérií oddílu 2.2.3 a typu obalu použitého pro zkoušku série 6(c).
279 Tato látka byla klasifikována nebo přiřazena k obalové skupině na základě jejích známých účinků na člověka, spíše než striktním použitím klasifikačních kritérií uvedených v ADR.
280 Tato položka platí pro předměty používané jako plynové generátory airbagů nebo moduly airbagů nebo napínače bezpečnostních pásů, které obsahují nebezpečné věci třídy 1 nebo nebezpečné věci jiných tříd a jsou přepravovány jako montážní díly, a pokud tyto předměty, tak jak jsou podávány k přepravě, byly vyzkoušeny podle série zkoušek 6 (c) Příručky zkoušek a kritérií, části I, přičemž nedošlo k výbuchu zařízení, roztříštění pouzdra nebo tlakové nádoby, ani neexistuje nebezpečí úletu střepin nebo tepelné účinky, které by mohly významným způsobem bránit hašení požáru nebo jiným záchranným operacím v bezprostřední blízkosti.
282 (Vypuštěno)
283 Předměty obsahující plyn, které slouží jako tlumiče pérování, včetně zařízení pohlcujících nárazovou energii, nebo vzduchové pružiny, nepodléhají předpisům ADR, za podmínky:
(a)
že každý předmět má plynovou nádobu o vnitřním objemu nejvýše 1,6 litru a plnicí tlak nejvýše 280 barů, přičemž součin vnitřního objemu (v litrech) a plnicího tlaku (v barech) nepřekročí 80 (tj. plynová nádoba o vnitřním objemu 0,5 litru a plnicí tlak 160 barů nebo plynová nádoba o vnitřním objemu 1 litr a plnicí tlak 80 barů nebo plynová nádoba o vnitřním objemu 1,6 litru a plnicí tlak 50 barů nebo plynová nádoba o vnitřním objemu 0,28 litrů a plnicí tlak 280 barů);
(b)
že každý předmět má minimální tlak při protržení čtyřikrát vyšší než plnicí tlak při 20 °C, pokud vnitřní objem plynové nádoby nepřekračuje 0,5 litru, a pětkrát vyšší než plnicí tlak, je-li vnitřní objem tlakové nádoby větší než 0,5 litru;
(c)
že každý předmět je zhotoven z výrobního materiálu, který se při protržení netříští;
(d)
že každý předmět je vyroben podle normy pro zajištění kvality přijatelné pro příslušný orgán; a
(e)
že konstrukční typ byl podroben zkoušce vystavení ohni, prokazující, že předmět je účinně chráněn proti vnitřnímu přetlaku pomocí tavné pojistky nebo jiného zařízení pro snižování tlaku tak, aby se předmět nemohl roztrhnout ani vylétnout.
K provozní výstroji vozidla viz také pododdíl 1.1.3.2 (d).
284 Kyslíkový generátor chemický, který obsahuje látky podporující hoření, musí odpovídat následujícím požadavkům:
(a)
jestliže generátor obsahuje zařízení ke spuštění na bázi výbušné látky, smí být přepravován pod touto položkou, jen pokud je vyňat z třídy 1 podle poznámky k odstavci 2.2.1.1.1 b);
(b)
generátor musí být schopen bez svého obalu odolat zkoušce volným pádem z výšky 1,8 m na tuhou, nepružnou, rovnou a horizontální plochu v poloze, ve které je pravděpodobnost poškození při pádu nejvyšší, bez ztráty svého obsahu a bez spuštění;
(c)
je-li generátor vybaven spouštěcím zařízením, musí mít nejméně dvě účinná bezpečnostní zařízení proti neúmyslnému spuštění.
286 Membránové filtry z nitrocelulózy spadající pod tuto položku, každý o hmotnosti nejvýše 0,5 g, nepodléhají předpisům ADR, jsou-li obsaženy jednotlivě v předmětu nebo v těsně uzavřeném balíčku.
288 Tyto látky mohou být zařazeny a přepravovány pouze s povolením příslušného orgánu na základě výsledků zkoušek série 2 a zkoušky série 6 c) Příručky zkoušek a kritérií, části I, provedených na kusech připravených k přepravě (viz pododdíl 2.2.1.1).
289 Plynové generátory airbagů nebo moduly airbagů nebo napínače bezpečnostních pásů, které jsou namontovány do dopravních prostředků nebo do dílů dopravních prostředků, jako jsou sloupky řízení, výplně dveří, sedadla atd., nepodléhají předpisům ADR.
290 Pokud tato látka odpovídá definicím a kritériím jiných tříd, uvedeným v části 2, musí být klasifikována podle převažujícího vedlejšího nebezpečí. Tuto látku je nutno deklarovat pod oficiálním pojmenováním pro přepravu a pod jejím UN číslem v této převažující třídě, k nimž je nutno připojit pojmenování této látky podle sloupce (2) tabulky A kapitoly 3.2; musí být přepravována podle ustanovení platných pro toto UN číslo. Kromě toho platí všechny předpisy uvedené v odstavci 1.7.1.5, s výjimkou ustanovení uvedených v odstavci 5.2.1.7.2.
291 Hořlavé zkapalněné plyny musí být obsaženy v součástech chladicího stroje. Tyto součásti musí být zkonstruovány tak, aby odolaly nejméně trojnásobku provozního tlaku stroje a musí být podrobeny odpovídajícím zkouškám. Chladicí stroje musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, aby mohly obsahovat zkapalněný plyn a aby za normálních podmínek přepravy bylo vyloučeno nebezpečí protržení nebo popraskání součástí, které jsou vystaveny tlaku zkapalněného plynu. Chladicí stroje a součásti chladicích strojů, které obsahují méně než 12 kg plynu, nepodléhají předpisům ADR.
292 Pod touto položkou smějí být přepravovány směsi s nejvýše 23,5 % obj. kyslíku, pokud nejsou přítomny žádné jiné plyny podporující hoření. Pro koncentrace do této mezní hodnoty není potřebná bezpečnostní značka podle vzoru č. 5.1.
293 Pro zápalky platí tyto definice:
(a)
větrové zápalky jsou zápalky, jejichž hlavičky jsou zhotoveny ze zápalné složky citlivé na tření a pyrotechnické složky, které hoří malým plamenem nebo bez plamene, avšak s velkou teplotou;
(b)
bezpečnostní zápalky jsou zápalky, které jsou spojeny nebo upevněny do knížečky, složky nebo krabičky a které je možno zapálit třením jen na připraveném povrchu;
(c)
zápalky „zápalné kdekoli“ jsou zápalky, které mohou být zapáleny třením na pevném povrchu;
(d)
voskové zápalky jsou zápalky, které mohou být zapáleny třením jak na připraveném, tak i na pevném povrchu.
295 Není nutné označovat každý jednotlivý akumulátor nápisy a bezpečnostními značkami, jsou-li odpovídající nápisy a bezpečnostní značky umístěny na paletě.
296 Tyto položky se vztahují na záchranné prostředky, jako jsou záchranné čluny, osobní plovací prostředky a somonafukovací skluzavky. UN číslo 2990 se vztahuje na samonafukovací prostředky a UN číslo 3072 se vztahuje na záchranné prostředky, které nejsou samonafukovací. Záchranné prostředky mohou obsahovat:
(a)
signální prostředky (třída 1), které mohou zahrnovat dýmotvorné a světelné signální prostředky, zabalené v obalech, které je chrání před neúmyslnou aktivací;
(b)
jen UN číslo 2990 smí zahrnovat náložky pro technické účely podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti S pro samonafukovací mechanismus a za podmínky, že množství výbušné látky na prostředek nepřekročí 3,2 g;
(c)
stlačené plyny třídy 2, skupiny A nebo O podle odstavce 2.2.2.1.3;
(d)
elektrické akumulátory (třída 8) a lithiové baterie (třída 9);
(e)
soupravy první pomoci nebo opravářské soupravy obsahující malá množství nebezpečných věcí (např. látky třídy 3, 4.1, 5.2, 8 nebo 9); nebo
(f)
zápalky „zápalné kdekoli“ zabalené v obalech, které je chrání před neúmyslnou aktivací.
298 (Vypuštěno)
300 Rybí moučka a rybí odpad nesmějí být nakládány, jestliže teplota v době nakládky překračuje 35°C, nebo je o 5°C nad teplotou okolí, podle toho, která z těchto teplot je vyšší.
302 Výraz „JEDNOTKA“ v oficiálním pojmenování pro přepravu znamená:
vozidlo;
kontejner; nebo
cisternu
Zaplynovaná vozidla, kontejnery a cisterny podléhají pouze ustanovením oddílu 5.5.2.
303 Nádoby musí být přiřazeny ke klasifikačnímu kódu plynu nebo směsi plynů, který (kterou) obsahují, určenému podle ustanovení oddílu 2.2.2.
304 Akumulátory, suché, obsahující žíravý elektrolyt, který nevyteče z akumulátoru při prasknutí jeho skříně, nepodléhají předpisům ADR, pokud jsou akumulátory bezpečně zabaleny a chráněny proti zkratům. Příklady takových akumulátorů jsou: alkalicko-manganové, zinko-uhlíkové, nikl-hydridkovové a nikl-kadmiové akumulátory.
305 Tyto látky nepodléhají předpisům ADR, pokud jsou v koncentracích nejvýše 50 mg/kg.
306 Tato položka smí být použita pouze pro látky, které nevykazují výbušné vlastnosti třídy 1, jsou-li podrobeny zkouškám sérií 1 a 2 třídy 1 (viz Příručku zkoušek a kritérií, část I).
307 Tato položka smí být použita pouze pro homogenní směsi obsahující dusičnan amonný jako hlavní složku v rozmezí těchto mezních hodnot:
a)
nejméně 90 % dusičnanu amonného s nejvýše 0,2 % hořlavých/organických látek vyjádřených jako ekvivalent uhlíku a popřípadě s přísadou, která je anorganická a inertní vůči dusičnanu amonnému; nebo
b)
méně než 90 %, ale více než 70 % dusičnanu amonného s jinými anorganickými látkami, nebo více než 80 %, ale méně než 90 % dusičnanu amonného ve směsi s uhličitanem vápenatým a/nebo dolomitem a/nebo minerálním síranem vápenatým a nejvýše 0,4 % hořlavých/organických látek vyjádřených jako ekvivalent uhlíku; nebo
c)
dusíkatá hnojivá na bázi dusičnanu amonného obsahující směsi dusičnanu amonného se síranem amonným s více než 45 %, ale méně než 70 % dusičnanu amonného a nejvýše 0,4 % hořlavých/organických látek vyjádřených jako ekvivalent uhlíku tak, že součet procentních podílů dusičnanu amonného a síranu amonného překročí 70 %.
309 Tato položka se vztahuje na neznecitlivěné emulze, suspenze a gely sestávající v prvé řadě ze směsi dusičnanu amonného a paliva, určené k výrobě trhaviny typu E teprve po dalším zpracování před použitím.
Směs pro emulze mívá obvykle toto složení: 60 – 85 % dusičnanu amonného; 5-30 % vody; 2 – 8 % paliva; 0,5 – 4 % emulgátoru; 0 – 10 % rozpustných omezovačů plamene a stopové přísady. Část dusičnanu amonného může být nahrazena jinými anorganickými nitrátovými solemi.
Směs pro suspenze a gely mívá obvykle toto složení: 60 – 85 % dusičnanu amonného; 0 – 5 % chloristanu sodného nebo draselného; 0 – 17 % hexaminonitrátu nebo monomethylaminonitrátu; 5 – 30 % vody; 2 – 15 % paliva; 0,5 – 4 % zahušťovadla, 0 – 10 % rozpustných omezovačů plamene a stopové přísady. Část dusičnanu amonného může být nahrazena jinými anorganickými nitrátovými solemi.
Tyto látky musí vyhovět zkouškám série 8 Příručky zkoušek a kritérií, části I, oddílu 18 a musí být schváleny příslušným orgánem.
310 Zkušební předpisy pododdílu 38.3 Příručky zkoušek a kritérií se nevztahují na výrobní série sestávající z nejvýše 100 článků a baterií, ani na předvýrobní prototypy článků a baterií, jsou-li tyto prototypy přepravovány ke zkouškám, jestližea) články a baterie jsou přepravovány ve vnějším obalu, kterým je kovový, plastový nebo překližkový sud, nebo kovová, plastová nebo dřevěná bedna a který splňuje kritéria pro obalovou skupinu I; ab) každý článek a baterie je jednotlivě zabalen(a) ve vnitřním obalu uvnitř vnějšího obalu a je obklopen(a) fixačním materiálem, který je nehořlavý a nevodivý.
311 Látky nesmějí být přepravovány pod touto položkou, ledaže to schválil příslušný orgán na základě výsledků příslušných zkoušek podle části I Příručky zkoušek a kritérií. Obal musí zajistit, aby procentní podíl ředidla neklesl v žádném okamžiku během přepravy pod procentní podíl uvedený ve schválení příslušného orgánu.
312 (Vyhrazeno)
313 Látky a směsi splňující kritéria pro třídu 8 musí být opatřeny bezpečnostní značkou pro označení vedlejšího nebezpečí podle vzoru č. 8 (viz odstavec 5.2.2.2.2).
314 a) Tyto látky jsou náchylné k exotermickému rozkladu při zvýšených teplotách. Rozklad může být vyvolán teplem nebo nečistotami (např. práškovými kovy (železo, mangan, kobalt, hořčík) a jejich sloučeninami);
b)
Během přepravy musí být tyto látky chráněny před přímým slunečním svitem a všemi zdroji tepla a musí být uloženy na dostatečně odvětrávaných místech.
315 Tato položka nesmí být použita pro látky třídy 6.1, které splňují kritéria toxicity při vdechnutí pro obalovou skupinu I, uvedená v odstavci 2.2.61.1.8.
316 Tato položka se vztahuje pouze na chlornan vápenatý, suchý pokud je přepravován ve formě nedrobivých tablet.
317 „Štěpné-vyjmuté“ se vztahuje pouze na ty kusy, které splňují ustanovení pododdílu 6.4.11.2.
318 Pro účely dokumentace musí být oficiální pojmenování pro přepravu doplněno technickým názvem (viz pododdíl 3.1.2.8). Jsou-li infekční látky, které se mají přepravovat, neznámé, avšak existuje podezření, že splňují kritéria pro zařazení do kategorie A a přiřazení k UN číslu 2814 nebo 2900, musí být v přepravním dokladu uvedena v závorkách za oficiálním pojmenováním pro přepravu slova „podezření na infekční látku kategorie A“.
319 Látky zabalené a označené podle pokynu pro balení P650 nepodléhají žádným jiným ustanovením ADR.
320 (Vypuštěno)
321 Tyto akumulační systémy musí být vždy pokládány za systémy obsahující vodík.
322 Jsou-li tyto věci přepravovány ve formě nedrobivých tablet, jsou přiřazeny k obalové skupině lIl.
323 (Vyhrazeno)
324 Tato látka musí být stabilizována, jestliže její koncentrace nepřekračuje 99 %.
325 V případě neštěpného nebo štěpného vyjmutého hexafluoridu uranu musí být látka zařazena pod UN číslo 2978.
326 V případě štěpného hexafluoridu uranu musí být látka zařazena pod UN číslo 2977.
327 Odpadové aerosoly zasílané podle 5.4.1.1.3 mohou být přepravovány pod touto položkou za účelem recyklace nebo likvidace. Nemusí být chráněny proti neúmyslnému vyprázdnění za podmínky, že jsou učiněna opatření, aby se zamezilo nebezpečnému nárůstu tlaku a nebezpečné atmosféře. Odpadové aerosoly, s výjimkou těch, které jsou netěsné nebo silně deformované, musí být baleny podle pokynu pro balení P003 a zvláštního ustanovení pro balení PP87 nebo pokynu pro balení LP02 a zvláštního ustanovení pro balení L2. Netěsné nebo silně deformované aerosoly musí být přepravovány v záchranných obalech za podmínky, že jsou učiněna vhodná opatření k tomu, aby nedošlo k nebezpečnému nárůstu tlaku.Poznámka: Pro přepravu po moři nesmějí být odpadové aerosoly přepravovány v uzavřených kontejnerech.
328 Tato položka se vztahuje na zásobníky do palivových článků včetně těch, které jsou obsaženy v zařízeních nebo jsou baleny se zařízeními. Zásobníky do palivových článků, které jsou zamontovány nebo jsou nedílnou součástí systému palivových článků, se považují za obsažené v zařízeních. Zásobník do palivových článků je nádoba, v níž je obsaženo palivo pro jeho vypouštění do palivového článku ventilem (ventily), který(é) řídí průtok paliva do palivového článku. Zásobníky do palivových článků, včetně těch, které jsou obsaženy v zařízeních, musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, aby se zamezilo úniku paliva za normálních podmínek přepravy.Konstrukční typy zásobníků do palivových článků používajících jako paliva kapaliny musí projít zkouškou vnitřním tlakem při tlaku 100 kPa (přetlak) bez úniku obsahu.S výjimkou zásobníků do palivových článků obsahujících vodík v kovovém hydridu, které musí vyhovovat zvláštnímu ustanovení 339, musí každý konstrukční typ zásobníku do palivového článku dokázat projít zkouškou volným pádem z výšky 1,2 metrů na tvrdý povrch v orientaci, při níž může nejpravděpodobněji dojít k selhání zádržného systému, bez jakéhokoli úniku obsahu.
329 (Vyhrazeno)
330 (Vypuštěno)
331 (Vyhrazeno)
332 Dusičnan hořečnatý, hexahydrát nepodléhá předpisům ADR.
333 Směsi ethanolu a benzinu pro použití v zážehových motorech (např. v automobilech, stacionárních motorech a jiných motorech) musí být přiřazeny k této položce bez ohledu na změny těkavosti.
334 Zásobník do palivových článků smí obsahovat aktivátor, pokud je vybaven dvěma nezávislými prostředky k zamezení neúmyslného smíchání s palivem během přepravy.
335 Směsi tuhých látek, které nepodléhají předpisům ADR, a kapalin nebo tuhých látek ohrožujících životní prostředí musí být zařazeny pod UN 3077 a smějí být přepravovány pod touto položkou, pokud není viditelná žádná volná kapalina v době, kdy je látka nakládána, nebo v době, kdy je uzavírán obal nebo vozidlo nebo kontejner. Každé vozidlo nebo kontejner musí být těsné, jsou-li použity pro přepravu látek ve volně loženém stavu. Je-li viditelná volná kapalina v době, kdy je směs nakládána, nebo v době, kdy je uzavírán obal nebo vozidlo nebo kontejner, musí být směs zařazena pod UN 3082. Těsně uzavřené balíčky a předměty obsahující méně než 10 ml kapaliny ohrožující životní prostředí, nasáklé v tuhém materiálu, ale bez volné kapaliny v balíčku nebo předmětu, nebo obsahující méně než 10 g tuhé látky ohrožující životní prostředí nepodléhají předpisům ADR.
336 Jeden kus s nehořlavou tuhou látkou LSA-II nebo LSA-III nesmí při přepravě leteckou dopravou obsahovat aktivitu větší než 3 000 A2.
337 Kusy typu B(U) a typu B(M) nesmějí při přepravě leteckou dopravou obsahovat aktivity větší než jsou ty následující:
(a)
pro nízkodisperzní radioaktivní látky: jak je dovoleno pro vzor kusu podle specifikace v osvědčení o schválení;
(b)
pro radioaktivní látky zvláštní formy: 3 000 A1 nebo 100 000 A2, podle toho, která z těchto dvou hodnot je nižší;
(c)
pro všechny ostatní radioaktivní látky: 3 000 A2.
338 Každý zásobník do palivových článků přepravovaný pod touto položkou a zkonstruovaný k tomu, aby obsahoval zkapalněný hořlavý plyn musí:
(a)
být schopen odolat bez úniku obsahu nebo prasknutí tlaku rovnajícímu se nejméně dvojnásobku rovnovážného tlaku obsahu při 55 °C;
(b)
neobsahovat více než 200 ml zkapalněného hořlavého plynu s tenzí par nepřekračující 1 000 kPa při 55 °C; a
(c)
projít úspěšně zkouškou v lázni s horkou vodou předepsanou v 6.2.6.3.1.
339 Zásobníky do palivových článků obsahující vodík v kovovém hydridu přepravované pod touto položkou nesmějí mít hydraulický vnitřní objem větší než 120 ml.
Tlak v zásobníku do palivových článků nesmí překročit 5 MPa při 55 °C. Konstrukční typ musí odolat bez úniku obsahu nebo roztržení tlaku rovnajícímu se dvojnásobku výpočtového tlaku zásobníku při 55 °C, nebo tlaku 0 200 kPa vyššímu než je výpočtový tlak zásobníku při 55 °C, podle toho, který z nich je vyšší. Tlak, při kterém se tato zkouška provádí, je zmíněn ve zkoušce volným pádem a ve vodíkové cyklační zkoušce jako „minimální tlak při roztržení pláště“.
Zásobníky do palivových článků musí být plněny podle postupů stanovených výrobcem. Výrobce musí ke každému zásobníku do palivových článků poskytnout následující informace:
(a)
inspekční postupy, které je třeba provést před prvním plněním a před opakovaným plněním zásobníku do palivových článků;
(b)
bezpečnostní opatření a potenciální nebezpečí, které je třeba si uvědomit;
(c)
metodu pro určení okamžiku, kdy bylo dosaženo jmenovitého vnitřního objemu;
(d)
minimální a maximální tlakový rozsah;
(e)
minimální a maximální teplotní rozsah; a
(f)
jakékoli další požadavky, které je třeba dodržet při prvním plnění a opakovaném plnění včetně druhu zařízení, které je třeba používat pro první plnění a opakované plnění.
Zásobníky do palivových článků musí být konstruovány a vyrobeny tak, aby se zamezilo úniku paliva za normálních podmínek přepravy. Každý konstrukční typ zásobníku, včetně zásobníků, které jsou nedílnou součástí palivového článku, musí být s úspěchem podroben následujícím zkouškám:
Zkouška volným pádem
Zkouška volným pádem z výšky 1.8 metru na tvrdý povrch ve čtyřech různých orientacích:
(a)
vertikálně, na konec obsahující montážní jednotku s uzavíracím ventilem;
(b)
vertikálně, na konec protilehlý montážní jednotce s uzavíracím ventilem;
(c)
horizontálně, na ocelový hrot o průměru 38 mm, s ocelovým hrotem v poloze nahoru; a
(d)
pod úhlem 45° na konec obsahující montážní jednotku s uzavíracím ventilem.
Nesmí dojít k žádnému úniku, který se zjišťuje za použití roztoku mýdlových bublin nebo jinými rovnocennými prostředky na všech možných místech netěsnosti, když je zásobník naplněn na svůj jmenovitý plnicí tlak. Zásobník do palivových článků pak musí být hydrostaticky natlakován až do své destrukce. Zaznamenaný tlak při roztržení musí překročit 85 % minimálního tlaku při roztržení pláště.
Zkouška ohněm
Zásobník do palivových článků naplněný do svého jmenovitého vnitřního objemu vodíkem musí být podroben zkoušce vložením do ohně. Konstrukční typ zásobníku, který smí zahrnovat jako nedílnou součást pojistné odvětrávací zařízení, je považován za vyhovující při zkoušce ohněm, jestliže:
(a)
vnitřní tlak poklesne na nulový přetlak bez prasknutí zásobníku; nebo
(b)
zásobník odolá ohni po dobu nejméně 20 minut bez prasknutí.
Vodíková cyklační zkouška
Tato zkouška je určena k tomu, aby se zajistilo, že během používání zásobníku do palivových článků nebudou překročeny meze výpočtového napětí zásobníku.
Zásobník do palivových článků musí být podroben tlakovým cyklům od nejvýše 5 % jmenovité kapacity vodíku do nejméně 95 % jmenovité kapacity vodíku a zpět k nejvýše 5 % jmenovité kapacity vodíku. Pro plnění musí být použit jmenovitý plnicí tlak a teploty musí být udržovány v rozmezí provozních teplot. Musí být provedeno nejméně 100 tlakových cyklů.
Po cyklační zkoušce musí být zásobník do palivových článků naplněn a musí být změřen objem vody vytlačené zásobníkem. Konstrukční typ zásobníku se považuje za úspěšně prošlý vodíkovou cyklační zkouškou, jestliže objem vody vytlačené cyklovaným zásobníkem nepřevýší objem vody vytlačené necyklovaným zásobníkem naplněným do 95 % jmenovité kapacity a natlakovaným do 75 % minimálního tlaku při roztržení pláště.
Zkouška těsnosti ve výrobě
Každý zásobník do palivových článků musí být podroben kontrolní zkoušce těsnosti při 15 °C ± 5 °C za natlakování na jeho jmenovitý plnicí tlak. Nesmí dojít k žádnému úniku, který se zjišťuje za použití roztoku mýdlových bublin nebo jinými rovnocennými prostředky na všech možných místech netěsnosti.
Každý zásobník do palivových článků musí být trvale označen následujícími údaji:
(a)
jmenovitým plnicím tlakem v MPa;
(b)
sériovým číslem výrobce zásobníků do palivových článků nebo unikátním identifikačním číslem; a
(c)
datem ukončení použitelnosti založeném na maximální provozní životnosti (rok ve čtyřech číslicích; měsíc ve dvou číslicích).
340 Chemické soupravy, soupravy první pomoci a soupravy polyesterové pryskyřice obsahující nebezpečné věci ve vnitřních obalech, které nepřekračují množstevní limity pro vyňatá množství platné pro jednotlivé látky, jak je to udáno ve sloupci (7b) tabulky A kapitoly 3.2, smějí být přepravovány podle kapitoly 3.5. Látky třídy 5.2, i když nejsou jednotlivě dovoleny jako vyňatá množství ve sloupci (7b) tabulky A kapitoly 3.2, jsou dovoleny v takových soupravách a je jim přiřazen kód E2 (viz 3.5.1.2).
341 - 499 (Vyhrazeno)
500 UN 3064 nitroglycerin, roztok v alkoholu s více než 1 %, ale nejvýše 5 % nitroglycerinu, balený podle pokynu pro balení P 300 pododdílu 4.1.4.1, je látkou třídy 3.
501 Naftalen, roztavený, viz UN číslo 2304.
502 UN 2006 plasty na bázi nitrocelulózy, schopné samoohřevu, j.n. a UN 2002 celuloid, odpad jsou látkami třídy 4.2.
503 Fosfor bílý nebo žlutý, roztavený, viz UN číslo 2447.
504 UN 1847 sulfid draselný, hydratovaný, obsahující nejméně 30 % krystalové vody, UN 1849 sulfid sodný, hydratovaný, obsahující nejméně 30 % krystalové vody a UN 2949 hydrogensulfid sodný, obsahující nejméně 25 % krystalové vody jsou látkami třídy 8.
505 UN 2004 amid hořečnatý je látkou třídy 4.2.
506 Kovy alkalických zemin a slitiny kovů alkalických zemin v pyroforní formě jsou látkami třídy 4.2. UN 1869 hořčík nebo slitiny hořčíku s více než 50 % hořčíku, jako hrudky, třísky nebo pásky jsou látkami třídy 4.1.
507 UN 3048 pesticidy na bázi fosfidu hliníku s přísadami zamezujícími vyvíjení toxických hořlavých plynů jsou látkami třídy 6.1.
508 UN 1871 dihydrid titanu a UN 1437 hydrid zirkonia jsou látkami třídy 4.1. UN 2870 tetrahydridoboritan hlinitý je látkou třídy 4.2.
509 UN 1908 chloritan, roztok je látkou třídy 8.
510 UN 1755 kyselina chromová, roztok je látkou třídy 8.
511 UN 1625 dusičnan rtuťnatý, UN 1627 dusičnan rtuťný a UN 2727 dusičnan thallný jsou látkami třídy 6.1. Dusičnan thoričitý, tuhý, dusičnan uranylu hexahydrát-roztok a dusičnan uranylu, tuhý jsou látkami třídy 7.
512 UN 1730 chlorid antimoničný, kapalný, UN 1731 chlorid antimoničný, roztok, UN 1732 fluorid antimoničný a UN 1733 chlorid antimonitý jsou látkami třídy 8.
513 UN 0224 azid barnatý, suchý nebo vlhčený méně než 50 % hm. vody je látkou třídy 1. UN 1571 azid barnatý, vlhčený nejméně 50 % hm. vody je látkou třídy 4.1. UN 1854 slitiny barya, pyroforní, jsou látkami třídy 4.2. UN 1445 chlorečnan barnatý, tuhý, UN 1446 dusičnan barnatý, UN 1447 chloristan barnatý, tuhý, UN 1448 manganistan barnatý, UN 1449 peroxid barya, UN 2719 bromičnan barnatý, UN 2741 chlornan barnatý s více než 22 % aktivního chloru, UN 3405 chlorečnan barnatý, roztok a UN 3406 chloristan barnatý, roztok jsou látkami třídy 5.1. UN 1565 kyanid barnatý a UN 1884 oxid barnatý jsou látkami třídy 6.1.
514 UN 2464 dusičnan berylnatý je látkou třídy 5.1.
515 UN 1581 chlorpikrin a methylbromid, směs a UN 1582 chlorpikrin a methylchlorid, směs jsou látkami třídy 2.
516 UN 1912 methylchlorid a dichlormethan, směs je látkou třídy 2.
517 UN 1690 fluorid sodný, tuhý, UN 1812 fluorid draselný, tuhý UN 2505 fluorid amonný, UN 2674 hexafluorokřemičitan sodný a UN 2856 hexafluorokřemičitany, j.n., UN 3415 fluorid sodný, roztok a UN 3422 fluorid draselný, roztok jsou látkami třídy 6.1.
518 UN 1463 oxid chromový, bezvodý (kyselina chromová, tuhá) je látkou třídy 5.1.
519 UN 1048 bromovodík, bezvodý, je látkou třídy 2.
520 UN 1050 chlorovodík, bezvodý, je látkou třídy 2.
521 Tuhé chloritany a chlornany jsou látkami třídy 5.1.
522 UN 1873 kyselina chloristá, vodný roztok s více než 50 % hm., ale nejvýše 72 % hm. čisté kyseliny, je látkou třídy 5.1. Kyselina chloristá, vodný roztok s více než 72 % hm. čisté kyseliny, nebo směsi kyseliny chloristé s jinými kapalinami než vodou nejsou připuštěny k přepravě.
523 UN 1382 sulfid draselný, bezvodý a UN 1385 sulfid sodný, bezvodý, jakož i jejich hydráty s méně než 30 % krystalové vody, a UN 2318 hydrogensulfid sodný s méně než 25 % krystalové vody jsou látkami třídy 4.2.
524 UN 2858 hotové výrobky ze zirkonia s tloušťkou nejméně 18 μm jsou látkami třídy 4.1.
525 Roztoky anorganických kyanidů s celkovým obsahem iontů kyanidu vyšším než 30 % jsou přiřazeny k obalové skupině I, roztoky s celkovým obsahem iontů kyanidu vyšším než 3 %, nejvýše však 30 %, jsou přiřazeny k obalové skupině II a roztoky s celkovým obsahem iontů kyanidu vyšším než 0,3 %, nejvýše však 3 %, jsou přiřazeny k obalové skupině III.
526 UN 2000 celuloid je přiřazen ke třídě 4.1.
528 UN 1353 vlákna nebo tkaniny impregnované slabě nitrovanou celulózou, neschopné samoohřevu, jsou látkami třídy 4.1.
529 UN 0135 fulminát rtuťnatý, vlhčený nejméně 20 % hm. vody nebo směsi alkohol/ voda je látkou třídy 1. Chlorid rtuťný (kalomel) je látkou třídy 9 (UN číslo 3077).
530 UN 3293 hydrazin, vodný roztok s nejvýše 37 % hm. hydrazinu je látkou třídy 6.1.
531 Směsi s bodem vzplanutí pod 23° C, které obsahují více než 55 % nitrocelulózy s libovolným obsahem dusíku, nebo nejvýše 55 % nitrocelulózy s obsahem dusíku vyšším než 12,6 % (v suché hmotě) jsou látkami třídy 1 (viz UN číslo 0340 nebo 0342) nebo třídy 4.1.
532 UN 2672 amoniak (čpavek), roztok s více než 10 %, ale nejvýše 35 % amoniaku je látkou třídy 8.
533 UN 1198 formaldehyd, roztok, hořlavý je látkou třídy 3. Formaldehydové roztoky, nehořlavé, obsahující méně než 25 % formaldehydu nepodléhají předpisům ADR.
534 Ačkoliv benzin může mít za určitých klimatických podmínek tenzi par při 50 °C větší než 110 kPa (1,10 bar), nejvýše však 150 kPa (1,50 bar), musí zůstat zařazen jako látka, která má při 5013 tenzi par nejvýše 110 kPa (1,10 bar).
535 UN 1469 dusičnan olovnatý, UN 1470 chloristan olovnatý, tuhý a UN 3408 chloristan olovnatý, roztok jsou látkami třídy 5.1.
536 Naftalen, tuhý, viz UN číslo 1334.
537 UN 2869 chlorid titanitý, směs, nesamozápalná je látkou třídy 8.
538 Síra (v tuhém stavu), viz UN číslo 1350.
539 Roztoky isokyanátů s bodem vzplanutí 23° C nebo vyšším jsou látkami třídy 6.1.
540 UN 1326 hafnium, prášek, vlhčený nejméně 25% vody, UN 1352 titan, prášek, vlhčený nejméně 25% vody, nebo UN 1358 zirkonium, prášek, vlhčený, nejméně 25 % vody, jsou látkami třídy 4.1.
541 Směsi nitrocelulózy, jejichž obsah vody, alkoholu nebo plastifikačních činidel je nižší než předepsané mezní hodnoty, jsou látkami třídy 1.
542 Talek (mastek) s tremolitem a/nebo aktinolitem je látkou spadající pod tuto položku.
543 UN 1005 amoniak (čpavek), bezvodý, UN 3318 amoniak (čpavek), roztok s více než 50 % amoniaku a UN 2073 amoniak (čpavek), roztok s více než 35 %, avšak nejvýše 50 % amoniaku, jsou látky třídy 2. Roztoky amoniaku (čpavku) s nejvýše 10 % amoniaku nepodléhají předpisům ADR.
544 UN 1032 dimethylamin, bezvodý, UN 1036 ethylamin, UN 1061 methylamin, bezvodý a UN 1083 trimethylamin, bezvodý, jsou látkami třídy 2.
545 UN 0401 sulfid dipikrylu (sirník dipikrylu) suchý nebo vlhčený méně než 10 % hm. vody je látkou třídy 1.
546 UN 2009 zirkonium, suché, hotové plechy, pásy nebo stočený drát, o tloušťce menší než 18 μm, je látkou třídy 4.2. Zirkonium, suché, hotové plechy, pásy nebo stočený drát, o tloušťce nejméně 254 μm, nepodléhá předpisům ADR.
547 UN 2210 maneb nebo UN 2210 maneb, přípravky, ve formě schopné samoohřevu jsou látkami třídy 4.2.
548 Chlorsilany, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny, jsou látkami třídy 4.3.
549 Chlorsilany s bodem vzplanutí pod 23° C, které ve styku s vodou nevyvíjejí žádné hořlavé plyny, jsou látkami třídy 3. Chlorsilany s bodem vzplanutí 23° C nebo vyšším, které ve styku s vodou nevyvíjejí žádné hořlavé plyny, jsou látkami třídy 8.
550 UN 1323 cer, desky, pruty nebo tyče, je látkou třídy 4.1.
551Roztoky těchto isokyanátů s bodem vzplanutí pod 23° C jsou látkami třídy 3.
552 Kovy a slitiny kovů v práškové nebo jiné hořlavé formě, které jsou samozápalné, jsou látkami třídy 4.2. Kovy a slitiny v práškové nebo jiné hořlavé formě, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny, jsou látkou třídy 4.3.
553 Tyto směsi peroxidu vodíku a kyseliny peroctové nesmějí při laboratorních zkouškách (viz Příručku zkoušek a kritérií, část II, oddíl 20) vybuchnout v kavitovaném stavu, ani deflagrovat a nesmějí rovněž reagovat na zahřívání v uzavřeném prostoru, ani mít žádnou výbušnou sílu. Tento přípravek musí být tepelně stabilní (teplota samourychlujícího se rozkladu 60° C nebo vyšší pro kus o hmotnosti 50 kg) a musí obsahovat jako prostředek k znecitlivění kapalinu, která se snáší s kyselinou peroctovou. Přípravky, které neodpovídají těmto kritériím, se považují za látky třídy 5.2 [viz Příručku zkoušek a kritérií, část II, odstavec 20.4.3 g) ].
554 Hydridy kovů, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny, jsou látkami třídy 4.3. UN 2870 tetrahydridoboritan hlinitý nebo UN 2870 tetrahydridoboritan hlinitý v přístrojích je látkou třídy 4.2.
555 Prach a prášek kovů, netoxické, v nesamozápalné formě, které však ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny, jsou látkami třídy 4.3.
556 Organokovové sloučeniny a jejich roztoky, které jsou samozápalné, jsou látkami třídy 4.2. Hořlavé roztoky obsahující organokovové sloučeniny v takových koncentracích, že ve styku s vodou nevyvíjejí hořlavé plyny v nebezpečných množstvích, ani nejsou samozápalné, jsou látkami třídy 3.
557 Prach a prášek kovů v pyroforní formě jsou látkami třídy 4.2.
558 Kovy a slitiny kovů v pyroforní formě jsou látkami třídy 4.2. Kovy a slitiny kovů, které ve styku s vodou nevyvíjejí žádné hořlavé plyny, nejsou pyroforní ani schopné samoohřevu, ale snadno se zapálí, jsou látkami třídy 4.1.
559 Směsi chlornanu se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě. UN 1791 chlornan, roztok, je látkou třídy 8.
560 UN 3257 látka zahřátá, kapalná, j.n. přepravovaná při teplotě nejméně 100° C a, u látek s bodem vzplanutí, při teplotě pod jejich bodem vzplanutí (včetně roztavených kovů a roztavených solí), je látkou třídy 9.
561 Chlorformiáty s převažujícími žíravými vlastnostmi jsou látkami třídy 8.
562 Samozápalné organokovové sloučeniny jsou látkami třídy 4.2. Organokovové sloučeniny, hořlavé, reagující s vodou jsou látkami třídy 4.3.
563 UN 1905 kyselina selenová je látkou třídy 8.
564 UN 2443 trichlorid vanadylu, UN 2444 chlorid vanadičitý a UN 2475 chlorid vanaditý jsou látkami třídy 8.
565 K této položce jsou přiřazeny nespecifikované odpady, které pocházejí z lékařských/veterinárních ošetření lidí/zvířat nebo z biologického výzkumu, u kterých je malá pravděpodobnost, že obsahují látky třídy 6.2. Dekontaminované klinické odpady nebo odpady pocházející z biologického výzkumu, které dříve obsahovaly infekční látky, nepodléhají předpisům třídy 6.2.
566 UN 2030 hydrazin, vodný roztok s více než 37 % hm. hydrazinu je látkou třídy 8.
567 Směsi s více než 21 % obj. kyslíku musí být zařazeny jako látky podporující hoření.
568 Azid barnatý s obsahem vody pod předepsanou mezní hodnotou je látkou třídy 1, UN čísla 0224.
569 - 579 (Vyhrazeno)
580 Cisternová vozidla, speciální vozidla a vozidla zvlášť vybavená pro přepravu ve volně loženém stavu musí být po obou bočních stranách a na zadní straně opatřeny označením podle oddílu 5.3.3. Cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny, speciální kontejnery a kontejnery speciálně vybavené pro přepravu ve volně loženém stavu musí být opatřeny tímto označením na všech čtyřech stranách.
581 Tato položka zahrnuje směsi methylacetylenu a propadienu s uhlovodíky, které jako:
směs P1 obsahují nejvýše 63 % obj. methylacetylenu a propadienu a nejvýše 24 % obj. propanu a propylenu, přičemž procentní podíl nasycených uhlovodíků C4 činí nejméně 14 % obj.;
směs P2 obsahují nejvýše 48 % obj. methylacetylenu a propadienu a nejvýše 50 % obj. propanu a propylenu, přičemž procentní podíl nasycených uhlovodíků C4 činí nejméně 5 % obj.;
jakož i směsi propadienu s 1 až 4% methylacetylenu.
Ke splnění požadavků týkajících se údajů v přepravním dokladu (pododdíl 5.4.1.1) smí být popřípadě použito jako technického názvu pojmenování “Směs P1“ nebo “Směs P2“.
582 Tato položka zahrnuje mimo jiné směsi plynů označené písmenem R..., které jako:
směs F1 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 1,3 MPa (13 bar) a p ři 50 °C hustotu, která se rovná nejméně hustotě dichlorfluormethanu (1,30 kg/l);
směs F2 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 1,9 MPa (19 bar) a p ři 50 °C hustotu, která se rovná nejméně hustotě dichlordifluormethanu (1,21 kg/l);
směs F3 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 3 MPa (30 bar) a p ři 50 °C hustotu, která se rovná nejméně hustotě chlordifluormethanu (1,09 kg/l).
POZNÁMKA: Trichlorfluormethan (chladicí plyn R11), 1,1,2-trichlor-1,2,2- trifluorethan (chladicí plyn R 113), 1,1,1-trichlor-2,2,2-trifluorethan (chladicí plyn R 113a), 1-chlor-1,2,2-trifluorethan (chladicí plyn R 133) a 1-chlor-1,1,2-trífluorethan (chladicí plyn R 133b) nejsou látkami třídy 2. Mohou však být součástí směsí F1 až F3.
Ke splnění požadavků týkajících se údajů v přepravním dokladu (pododdíl 5.4.1.1), smí být popřípadě použito jako technického názvu pojmenování “Směs F1“, “Směs F2“ nebo “Směs F3 “.
583 Tato položka zahrnuje mimo jiné následující směsi, které jako:
směs A mají při 70 °C tenzi par nejvýše 1,1 MPa (11 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,525 kg/l,
směs A01 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 1,6 MPa (16 bar) a p ři 50 V, hustotu nejméně 0,516 kg/l,
směs A02 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 1,6 MPa (16 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,505 kg/l,
směs A0 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 1,6 MPa (16 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,495 kg/l,
směs A1 mají při 70 °C tenzi par nejvýše 2,1 MPa (21 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,485 kg/l,
směs B1 mají při 70 10 tenzi par nejvýše 2,6 MPa (26 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,474 kg/l,
směs B2 mají při 70 10 tenzi par nejvýše 2,6 MPa (26 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,463 kg/l,
směs B mají při 70 10 tenzi par nejvýše 2,6 MPa (26 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,450 kg/l,
směs C mají při 70 10 tenzi par nejvýše 3,1 MPa (31 bar) a p ři 50 °C hustotu nejméně 0,440 kg/l.
Ke splnění požadavků týkajících se údajů v přepravním dokladu (pododdíl 5.4.1.1) smí být popřípadě použito jako technického názvu těchto pojmenování:
-
“směs A“ nebo “butan“
-
“směs A01“ nebo “butan“
-
“směs A02“ nebo “butan“
-
“směs A0“ nebo “butan“
-
“směs A1“
-
“směs B1“
-
“směs B2“
-
“směs B“
-
“směs C“ nebo “propan“.
Pro přepravu v cisternách smí být použito obchodních názvů “butan“ nebo “propan“ jen jako dodatků.
584 Tento plyn nepodléhá předpisům ADR, jestliže:
-
je v plynném stavu,
-
obsahuje nejvýše 0,5% vzduchu;
-
je obsažen v kovových kapslích (sodors, sparklets), které jsou bez vad snižujících jejich pevnost;
-
je zaručena těsnost uzávěrů kapslí;
-
jedna kapsle obsahuje nejvýše 25 g tohoto plynu;
-
jedna kapsle obsahuje nejvýše 0,75 g tohoto plynu na cm3 vnitřního objemu.
585 Rumělka nepodléhá předpisům ADR.
586 Prášky hafnia, titanu a zirkonia musí obsahovat viditelný přebytek vody. Prášky hafnia, titanu a zirkonia, navlhčené, mechanicky vyrobené, s velikostí částeček nejméně 53 pm, nebo chemicky vyrobené, s velikosti částeček nejméně 840 μm, nepodléhají předpisům ADR.
587 Baryumstearát a titaničitan barnatý nepodléhají předpisům ADR.
588 Bromid hlinitý a chlorid hlinitý v tuhé hydratované formě nepodléhají předpisům ADR.
589 Chlornan vápenatý, suchý, směs s nejvýše 10 % aktivního chloru nepodléhá předpisům ADR.
590 Chlorid železitý, hexahydrát nepodléhá předpisům ADR.
591 Síran olovnatý s nejvýše 3 % volné kyseliny nepodléhá předpisům ADR.
592 Prázdné obaly, včetně prázdných IBC a prázdných velkých obalů, prázdná cisternová vozidla, prázdné snímatelné cisterny, prázdné přemístitelné cisterny, prázdné cisternové kontejnery a prázdné malé kontejnery, nevyčištěné, které obsahovaly tuto látku, nepodléhají předpisům ADR.
593 Tento plyn, který je určen ke chlazení např. lékařských nebo biologických vzorků, nepodléhá předpisům ADR, je-li obsažen v dvoustěnných nádobách, které odpovídají ustanovením pododdílu 4.1.4.1, pokynu pro balení P 203 (12).
594 Následující předměty, které jsou zhotoveny a naplněny podle předpisů státu výroby a jsou zabaleny do pevných vnějších obalů, nepodléhají předpisům ADR:
-
UN 1044 přístroje hasicí, jestliže jsou opatřeny ochranou proti neúmyslnému uvedení do činnosti;
-
UN 3164 předměty pod pneumatickým nebo hydraulickým tlakem, které jsou zkonstruovány tak, aby odolaly větším namáháním než je vnitřní tlak plynu díky přenosu sil, vlastní odolnosti nebo konstrukci.
596 Kadmiová barviva, jako sulfidy kadmia, sulfoselenidy kadmia a kadmiové soli vyšších mastných kyselin (např. kadmiumstearát) nepodléhají předpisům ADR.
597Kyselina octová, roztoky s nejvýše 10 % hm. čisté kyseliny nepodléhají předpisům ADR.
598 Následující předměty nepodléhají předpisům ADR:
(a)
Nové akumulátory, jestliže:
-
jsou zajištěny proti posunu, pádu a poškození;
-
jsou opatřeny zařízením na přenášení, ledaže by byly stohovány, např. na paletách;
-
nevykazují na vnější straně nebezpečné stopy louhů nebo kyselin;
-
jsou chráněny proti zkratům.
(b)
Použité akumulátory, jestliže:
-
jejich skříně nevykazují žádné poškození;
-
jsou zajištěny proti netěsnosti, posunu, pádu a poškození, např. stohováním na paletách;
-
nevykazují na vnější straně nebezpečné stopy louhů nebo kyselin;
-
jsou chráněny proti zkratům.
“Použité akumulátory“ jsou takové, které jsou přepravovány za účelem recyklace po normálním používání.
599 Výrobky nebo nástroje, které obsahují nejvýše 1 kg rtuti, nepodléhají předpisům ADR.
600 Oxid vanadičný, roztavený a ztuhlý, nepodléhá předpisům ADR.
601 Farmaceutické výrobky (léky) připravené k použití, které jsou látkami vyrobenými a zabalenými pro maloobchodní prodej nebo pro distribuci pro osobní potřebu nebo pro domácnost, nepodléhají předpisům ADR..
602 Sirníky fosforu obsahující žlutý nebo bílý fosfor nejsou připuštěny k přepravě.
603 Kyanovodík, bezvodý, který neodpovídá popisu pro UN číslo 1051 nebo UN číslo 1614, není připuštěn k přepravě. Kyanovodík (kyselina kyanovodíková) s méně než 3 % vody je stabilní, jestliže jeho hodnota pH činí 2,5 ± 0,5 a kapalina je čirá a bezbarvá.
604 Bromičnan amonný a jeho vodné roztoky, jakož i směsi bromičnanu se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě.
605 Chlorečnan amonný a jeho vodné roztoky, jakož i směsi chlorečnanu se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě.
606 Chloritan amonný a jeho vodné roztoky, jakož i směsi chloritanu se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě.
607 Směsi dusičnanu draselného a dusitanu sodného se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě.
608 Manganistan amonný a jeho vodné roztoky, jakož i směsi manganistanu se solí amonnou nejsou připuštěny k přepravě.
609 Tetranitromethan, který obsahuje hořlavé nečistoty, není připuštěn k přepravě.
610 Tato látka není připuštěna k přepravě, jestliže obsahuje více než 45 % kyanovodíku.
611 Dusičnan amonný s více než 0,2 % hořlavých látek (včetně organických látek jako ekvivalentů uhlíku) není připuštěn k přepravě, ledaže je součástí látek nebo předmětů třídy 1.
612 (Vyhrazeno)
613 Roztok kyseliny chlorečné s více než 10 % kyseliny chlorečné a směsi kyseliny chlorečné s jakoukoli kapalinou kromě vody nejsou k přepravě připuštěny.
614 2,3,7,8 - tetrachlordibenzo-p-dioxin (TCDD) v koncentracích považovaných podle kritérií pododdílu 2.2.61.1 za velmi toxické není připuštěn k přepravě.
615 (Vyhrazeno)
616 Látky obsahující více než 40 % kapalných esterů kyseliny dusičné musí vyhovět při zkoušce na výpotek, uvedené v oddílu 2.3.1.
617 Dodatečně k typu trhaviny je nutno uvést na kuse obchodní název dotyčné trhaviny.
618 V nádobách s 1,2 butadienem nesmí obsah kyslíku v plynné fázi překročit 50 ml/m3.
619-622 (Vyhrazeno)
623 UN 1829 oxid sírový musí být stabilizován přidáním inhibitorů. Oxid sírový, čistoty nejméně 99,95 %, smí být přepravován bez inhibitoru v cisternách, za podmínky, že jeho teplota je udržována na nejméně 32,5 °C. Při přepravě této látky v cisterně při teplotě nejméně 32.5°C musí být v přepravním dokladu zápis “Přeprava při nejnižší teplotě produktu 32,5 °C“.
625 Kusy obsahující tyto předměty musí být zřetelně označeny nápisem “UN 1950 AEROSOLY“.
626-627 (Vyhrazeno)
632 Tato látka se považuje za samozápalnou (pyroforní).
633 Kusy a malé kontejnery s touto látkou musí být opatřeny následujícím nápisem: “Udržovat vzdálenost od zápalných zdrojů“. Tento nápis musí být uveden v úředním jazyce země odeslání a kromě toho, jestliže tento jazyk není anglický, francouzský ani německý, také v anglickém, francouzském nebo německém jazyce, pokud případné dohody uzavřené mezi státy dotčenými přepravou nestanoví něco jiného.
634 (Vypuštěno)
635Kusy obsahující tyto předměty musí být opatřeny bezpečnostní značkou podle vzoru č. 9 pouze tehdy, jestliže jsou předměty plně uzavřeny v obalu, v latění nebo jiných prostředcích, které brání rychlé identifikaci těchto předmětů.
636 (a) Články obsažené v zařízeních nesmí být možno během přepravy vybít tak, aby napětí v otevřeném obvodu kleslo pod 2 volty nebo pod dvě třetiny napětí nevybitého článku, podle toho, která hodnota je nižší.
(b)
Použité lithiové články a baterie o celkové (hrubé) hmotnosti nejvýše 500 g na každý článek nebo baterii, shromážděné k likvidaci a podávané k přepravě ze spotřebitelského sběrného místa do mezilehlého zpracovatelského objektu, společně s jinými nelithiovými články nebo bateriemi, nepodléhají žádným jiným ustanovením ADR, pokud splňují následující podmínky
(i)
Jsou dodržena ustanovení pokynu pro balení P903b;
(ii)
Je zaveden systém zajištění kvality, aby bylo zajištěno, že celkové množství lithiových článků nebo baterií na dopravní jednotku nepřekročí 333 kg;
(iii)
Kusy musí být opatřeny nápisem:“POUŽITÉ LITHIOVÉ ČLÁNKY“.
637 Geneticky změněné mikroorganismy a geneticky změněné organismy jsou takové, které nejsou nebezpečné pro člověka ani zvířata, které by však mohly zvířata, rostliny, mikrobiologické látky a ekosystémy změnit takovým způsobem, který se nemůže v přírodě vyskytovat. Geneticky změněné mikroorganismy a geneticky změněné organismy nepodléhají ustanovením ADR, jsou-li schváleny k používání příslušnými orgány zemí původu, tranzitu a určení.1
Živých obratlovců ani bezobratlých živočichů nesmí být použito k tomu, aby přepravovali látky přiřazené pod toto UN číslo, ledaže by tyto látky nemohly být přepraveny jiným způsobem.
Pro přepravu snadno zkazitelných látek pod tímto UN číslem je nutno udat patřičné informace, např. “Chladit na + 2°C/+4°C“ nebo “Přepravovat ve zmrzlém stavu" nebo “Nenechat zmrznout“.
638 Tyto látky jsou příbuzné samovolně se rozkládajícím látkám (viz odstavec 2.2.41.1.19)
639 Viz pododdíl 2.2.2.3, klasifikační kód 2 F, UN 1965, poznámka 2.
640 Fyzikální a technické vlastnosti uvedené ve sloupci (2) tabulky A kapitoly 3.2 určují různé kódy cisteren pro přepravu látek téže obalové skupiny v cisternách ADR.
K identifikaci těchto fyzikálních a technických vlastností látky přepravované v cisterně je nutno údaje vyžadované v přepravním dokladu doplnit pouze v případě přepravy v cisternách ADR takto:
„Zvláštní ustanovení 640X“, kde „X“ je příslušné velké písmeno, které je uvedeno za odkazem na zvláštní ustanovení 640 ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2.
Od těchto doplňkových údajů je však možno upustit v případě přepravy v typu cisterny, který pro látky určité obalové skupiny určitého UN čísla splňuje alespoň nejpřísnější požadavky.
642 Pokud se to v rámci pododdílu 1.1.4.2 nepřipouští, nesmí se tato položka Vzorových předpisů OSN použít pro přepravu roztoku hnojiv s volným amoniakem (čpavkem).
643 Litý asfalt nepodléhá předpisům platným pro třídu 9.
644 Přeprava této látky je dovolena za podmínky, že:
-
hodnota pH naměřená v 10 % vodném roztoku přepravované látky je mezi 5 a 7;
-
roztok neobsahuje hořlavé látky v množství větším než 0,2 % nebo sloučeniny chloru v takovém množství, že obsah chloru překročí 0,02 %.
645 Klasifikační kód uvedený ve sloupci (3b) tabulky A kapitoly 3.2 se smí použít jen se souhlasem příslušného orgánu smluvní strany ADR uděleným před přepravou. Je-li přiřazení k podtřídě provedeno podle postupu uvedeného v 2.2.1.1.7.2, může příslušný orgán požadovat, aby byla nedostatečná klasifikace ověřena na základě údajů získaných ze zkoušek série 6 Příručky zkoušek a kritérií, části 1, oddílu 16.
646 Uhlí vyrobené parním aktivačním procesem nepodléhá předpisům ADR.
647 Přeprava octa a kyseliny octové potravinářské kvality s nejvýše 25 % hm. čisté kyseliny podléhá pouze těmto požadavkům:
a)
Obaly, včetně IBC a velkých obalů, a cisterny musí být vyrobeny z nerezové oceli nebo z plastu, který je trvale odolný proti žíravosti octa/kyseliny octové potravinářské kvality.
b)
Obaly, včetně IBC a velkých obalů, a cisterny musí jejich vlastník podrobit nejméně jednou ročně vizuální inspekci. Výsledky inspekcí musí být zaznamenány a záznamy uchovávány nejméně jeden rok. Poškozené obaly, včetně IBC a velkých obalů, a cisterny nesmějí být naplněny.
c)
Obaly, včetně IBC a velkých obalů, a cisterny musí být plněny tak, aby produkt nepřetekl a neulpěl na vnějším povrchu.
d)
Těsnění a uzávěry musí být odolné proti octu/kyselině octové potravinářské kvality. Obaly, včetně IBC a velkých obalů, a cisterny musí být hermeticky utěsněny baličem nebo plničem tak, aby za normálních podmínek přepravy nedošlo k úniku.
e)
Smějí se používat skupinové obaly s vnitřními obaly ze skla nebo plastu (viz pokyn pro balení P001 v 4.1.4.1), které splňují všeobecná ustanovení pro balení v pododdílech 4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.1.1.4, 4.1.1.5, 4.1.1.6, 4.1.1.7 a 4.1.1.8.
Ostatní ustanovení ADR se nepoužijí.
648 Předměty napuštěné tímto pesticidem, jako jsou lepenkové podložky, papírové proužky, kuličky vaty, plastové fólie, v hermeticky uzavřených obalech nepodléhají ustanovením ADR.
649 K určení teploty začátku varu, jak je uvedeno v pododdílu 2.2.3.1.3 u obalové skupiny I, je vhodný zkušební postup podle normy ASTM D86-012.Látky, které mají teplotu začátku varu určenou podle tohoto postupu nad 35°C, jsou látkami obalové skupiny II a musí být zařazeny pod příslušnou položku této obalové skupiny.
650 Odpady sestávající ze zbytků obalů, ztuhlých a kapalných zbytků barev mohou být přepravovány za podmínek obalové skupiny II. Kromě ustanovení UN čísla 1263, obalové skupiny II mohou být odpady baleny a přepravovány také za těchto podmínek:
a)
Odpady mohou být baleny podle pokynu pro balení P002 pododdílu 4.1.4.1 nebo pokynu pro balení IBC06 pododdílu 4.1.4.2;
b)
Odpady mohou být baleny do flexibilních IBC typů 13H3, 13H4 a 13H5 v přepravních obalových souborech s plnými stěnami;
c)
Zkoušení obalů a IBC uvedených pod písmeny (a) nebo (b) se může provádět podle ustanovení kapitol 6.1, popřípadě 6.5, pro tuhé látky na úrovni parametrů obalové skupiny II;
Zkoušky musí být provedeny na obalech a IBC naplněných reprezentativním vzorkem odpadů, jak jsou připraveny k přepravě;
d)
Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena ve vozidlech s plachtou, uzavřených kontejnerech nebo velkých kontejnerech s plachtou, vesměs plnostěnných. Nástavba vozidla nebo těleso kontejneru musí být těsné nebo musí být utěsněny, např. pomocí vhodného a dostatečně pevného vnitřního vyložení;
e)
Jsou-li odpady přepravovány za podmínek tohoto zvláštního ustanovení, musí být podle odstavce 5.4.1.1.3 deklarovány v přepravním dokladu takto:
„ODPAD, UN 1263 BARVA, 3, ll“.
651 Zvláštní ustanovení V2 (1) neplatí, jestliže čistá hmotnost výbušné látky na dopravní jednotku nepřekračuje 4000 kg, za podmínky, že čistá hmotnost výbušné látky na vozidlo nepřekročí 3000 kg.
652 Nádoby z austenitické nerezové oceli, ferritické a austenitické oceli (ocel Duplex) nebo svařovaného titanu, které nesplňují požadavky kapitoly 6.2, ale byly vyrobeny a schváleny podle vnitrostátních leteckých předpisů pro použití jako palivové nádrže pro horkovzdušný balon nebo horkovzdušnou vzducholoď, uvedené do provozu (datum první inspekce) před1.červencem 2004, mohou být přepravovány po silnici, pokud splňují tyto podmínky:
(a)
Všeobecná ustanovení v 6.2.1 musí být dodržena;
(b)
Konstrukce a výroba nádob musí být schváleny pro použití v letectví národním úřadem pro leteckou dopravu;
(c)
Odchylkou od 6.2.3.1.2 musí být výpočtový tlak odvozen od redukované nejvyšší okolní teploty +40°C; v tomto případě:
(i)
odchylkou od 6.2.5.1 mohou být láhve vyrobeny z válcovaného a temperovaného čistého titanu obchodní kvality splňujícího minimální požadavky Rm > 450 MPa,
εA > 20 % (εA = prodloužení po přetržení);
(ii)
láhve z austenitické nerezové oceli a feritické a austenitické oceli (ocel Duplex) mohou být používány do úrovně napětí dosahující až 85 % minimální zaručené meze průtažnosti (Re) při výpočtovém tlaku odvozeném od redukované nejvyšší okolní teploty +40°C;
(iii)
nádoby musí být vybaveny zařízením pro vyrovnávání tlaku s nastaveným jmenovitým tlakem 26 barů; zkušební tlak těchto nádob musí být nejméně 30 barů;
(d)
Pokud se nepoužijí odchylky uvedené pod písmenem (c), musí být nádoby konstruovány pro základní teplotu 65°C a musí být vybaveny zařízením pro vyrovnávání tlaku s nastaveným jmenovitým tlakem stanoveným příslušným orgánem země používání;
(e)
Hlavní těleso nádob musí být pokryto vnější vodovzdornou ochrannou vrstvou o tloušťce nejméně 25 mm, vyrobenou z konstrukční buněčné pěny nebo podobného materiálu;
(f)
Během přepravy musí být láhev dobře upevněna v koši nebo dodatečném zajišťovacím prostředku;
(g)
Nádoby musí být označeny jasně viditelnou značkou informující, že jsou určeny jen pro použití v horkovzdušných balonech nebo horkovzdušných vzducholodích;
(h)
Doba používání (od data první inspekce) nesmí překročit 25 let.
653 Přeprava tohoto plynu v lahvích o nejvyšším vnitřním objemu 0,5 litru nepodléhá ostatním ustanovením ADR, jsou-li splněny tyto podmínky:
-
Ustanovení pro výrobu a zkoušení lahví jsou dodržena;
-
Láhve jsou zabaleny do vnějších obalů, které splňují alespoň požadavky části 4 pro skupinové obaly. Všeobecná ustanovení pro balení v 4.1.1.1, 4.1.1.2, a 4.1.1.5 až 4.1.1.7 musí být dodržena;
-
Láhve nejsou baleny společně s jinými nebezpečnými věcmi;
-
Celková (brutto) hmotnost kusu nepřekračuje 30 kg; a
-
Každý kus je zřetelně a trvanlivě označen nápisem „UN 1013“. Toto označení musí být umístěno ve čtverci postaveném na vrchol, který je ohraničen čarou o rozměrech nejméně 100 x 100 mm.
654 Odpadové zapalovače shromažďované jednotlivě a zasílané podle 5.4.1.1.3 smějí být přepravovány pod touto položkou za účelem likvidace. Nemusí být chráněny proti neúmyslnému vyprázdnění za podmínky, že jsou učiněna opatření, aby se zamezilo nebezpečnému nárůstu tlaku a nebezpečné atmosféře.
Odpadové zapalovače, s výjimkou těch, které jsou netěsné nebo silně deformované, musí být baleny podle pokynu pro balení P003. Kromě toho platí následující ustanovení:
-
musí se používat jen tuhé obaly o maximálním vnitřním objemu 60 litrů;
-
obaly musí být naplněny vodou nebo jakýmkoli jiným vhodným ochranným materiálem, aby se předešlo zapálení;
-
za normálních podmínek přepravy musí být všechna zažehovací zařízení zapalovačů plně pokryta ochranným materiálem;
-
obaly musí být dostatečně odvětrávány, aby se předešlo vytvoření hořlavé atmosféry a nárůstu tlaku;
-
kusy musí být přepravovány jen v odvětrávaných nebo nekrytých vozidlech nebo kontejnerech.
Netěsné nebo silně deformované zapalovače musí být přepravovány v záchranných obalech za podmínky, že jsou učiněna vhodná opatření k tomu, aby nedošlo k nebezpečnému nárůstu tlaku.
POZNÁMKA: Na odpadové zapalovače se nevztahuje zvláštní ustanovení 201 ani zvláštní ustanovení pro balení PP84 a RR5 pokynu pro balení P002 v 4.1.4.1.
KAPITOLA 3.4
NEBEZPEČNÉ VĚCI BALENÉ V OMEZENÝCH MNOŽSTVÍCH
3.4.1
Všeobecná ustanovení
3.4.1.1
Obaly použité v souladu s oddíly 3.4.3 až 3.4.6 musí odpovídat pouze všeobecným ustanovením 4.1.1.1, 4.1.1.2, a 4.1.1.4 až 4.1.1.8..
3.4.1.2
Nejvyšší celková (brutto) hmotnost skupinového obalu nesmí překročit 30 kg a nejvyšší celková (brutto) hmotnost podložek se smršťovací nebo průtažnou fólií nesmí překročit 20 kg.
POZNÁMKA: Mezní hodnota pro skupinové obaly se nepoužije u LQ5.
3.4.1.3
Při dodržení nejvyšších mezních hodnot v pododdílů 3.4.1.2 a jednotlivých mezních hodnot v tabulce oddílu 3.4.6 smějí být nebezpečné věci baleny společně s jinými předměty nebo látkami, za podmínky, že nebudou nebezpečně reagovat v případě úniku.
3.4.2
Je-li ve sloupci (7a) tabulky A kapitoly 3.2 pro určitou látku nebo předmět uveden kód “LQ0“, tato látka nebo předmět balené v omezeném množství nejsou vyňaty z platnosti žádného z příslušných ustanovení příloh A a B, pokud v těchto přílohách není stanoveno jinak.
3.4.3
Je-li ve sloupci (7a) tabulky A kapitoly 3.2 pro určitou látku nebo předmět uveden kód “LQ1“ nebo “LQ2“ neplatí, pokud není v této kapitole stanoveno jinak, pro přepravu této látky nebo předmětu ustanovení ostatních kapitol ADR, za podmínky že:
a)
jsou dodržena ustanovení oddílu 3.4.5 (a) až (c); ve smyslu těchto ustanovení se předměty považují za vnitřní obaly;
b)
vnitřní obaly odpovídají podmínkám pododdílů 6.2.5.1 a 6.2.6.1 až 6.2.6.3.
3.4.4
Je-li ve sloupci (7a) tabulky A kapitoly 3.2 pro určitou látku uveden kód “LQ3“, neplatí, pokud není v této kapitole stanoveno jinak, pro přepravu této látky ustanovení ostatních kapitol ADR, za podmínky, že:
(a)
látka je přepravována ve skupinových obalech, přičemž jsou dovoleny tyto vnější obaly:
-
ocelové nebo hliníkové sudy s odnímatelným víkem,
-
ocelové nebo hliníkové kanystry s odnímatelným víkem,
-
překližkové nebo lepenkové sudy,
-
plastové sudy nebo kanystry s odnímatelným víkem,
-
bedny z přírodního dřeva, překližky, rekonstituovaného dřeva, lepenky, plastu, oceli nebo hliníku;
které jsou zkonstruovány tak, že splňují příslušné konstrukční požadavky oddílu 6.1.4;
(b)
není překročeno nejvyšší čisté množství na vnitřní obal uvedené ve sloupcích (2) nebo (4) a na kus uvedené ve sloupcích (3) nebo (5) tabulky v oddílu 3.4.6, pokud je udáno;
(c)
každý kus je zřetelně a trvanlivě označen:
(i)
UN číslem věcí, které obsahuje, uvedeným ve sloupci (1) tabulky A kapitoly 3.2; tomuto číslu jsou předřazena písmena “UN“;
(ii)
v případě různých věcí s rozdílnými UN čísly přepravovaných v jednom kuse:
-
UN čísly věcí, které obsahuje; těmto číslům jsou předřazena písmena “UN“, nebo
-
písmeny “LQ“1).
Tato označení musí být ohraničena čarou vymezující plochu čtverce nejméně 100 x 100 mm, postaveného na vrchol. Tloušťka čáry tvořící tento čtverec musí být nejméně 2 mm; číslo musí mít výšku nejméně 6 mm. Pokud kus obsahuje více než jednu látku přiřazenou k různým UN číslům, musí být čtverec dost velký, aby se do něj vešlo každé příslušné UN číslo. Jestliže to vyžaduje velikost kusu, smějí být tyto rozměry zmenšeny, pokud označení zůstane zřetelně viditelné.
3.4.5
Je-li ve sloupci (7a) tabulky A kapitoly 3.2 pro určitou látku uveden jeden z kódů “LQ4“ až “LQ19“ a “LQ22“ až “LQ28“ neplatí, pokud není v této kapitole stanoveno jinak, pro přepravu této látky ustanovení ostatních kapitol ADR, za podmínky; že:
(a)
látka je přepravována:
-
ve skupinových obalech odpovídajících předpisům oddílu 3.4.4 a); nebo
-
ve vnitřních obalech z kovu nebo plastu, které nejsou náchylné k prasknutí nebo snadnému proražení, uložených na podložkách se smršťovací nebo průtažnou fólií;
(b)
není překročeno nejvyšší čisté množství na vnitřní obal uvedené ve sloupcích (2) nebo (4) a na kus uvedené ve sloupcích (3) nebo (5) tabulky v oddílu 3.4.6, pokud je udáno;
(c)
každý kus je zřetelně a trvanlivě označen údaji uvedenými v oddílu 3.4.4 c).
3.4.6
Tabulka
| Kód | Skupinové obalya Nejvyšší čisté množství | Vnitřní obaly uložené na podložkách se smršťovací nebo průtažnou fóliía Nejvyšší čisté množství | ||
|---|---|---|---|---|
| na vnitřní obal | na kusb | na vnitřní obal | na kusb | |
| (1) | (2) | (3) | (4) | (5) |
| LQ0 | Bez vynětí z platnosti podle podmínek oddílu 3.4.2 | |||
| LQ1 | 120 ml | 120 ml | ||
| LQ2 | 1 litr | 1 litr | ||
| LQ3c | 500 ml | 1 litr | není dovoleno | není dovoleno |
| LQ4c | 3 litry | 1 litr | ||
| LQ5c | 5 litrů | neomezeno | 1 litr | |
| LQ6c | 5 litrů | 1 litr | ||
| LQ7c | 5 litrů | 5 litrů | ||
| LQ8 | 3 kg | 500 g | ||
| LQ9 | 6 kg | 3 kg | ||
| LQ10 | 500 ml | 500 ml | ||
| LQ11 | 500 g | 500 g | ||
| LQ12 | 1 kg | 1 kg | ||
| LQ13 | 1 litr | 1 litr | ||
| LQ14 | 25 ml | 25 ml | ||
| LQ15 | 100 g | 100 g | ||
| LQ16 | 125 ml | 125 ml | ||
| LQ17 | 500 ml | 2 litry | 100 ml | 2 litry |
| LQ18 | 1 kg | 4 kg | 500 g | 4 kg |
| LQ19 | 5 kg | 5 kg | ||
| LQ20 | vyhrazeno | vyhrazeno | vyhrazeno | Vyhrazeno |
| LQ21 | vyhrazeno | vyhrazeno | vyhrazeno | Vyhrazeno |
| LQ22 | 1 litr | 500 ml | ||
| LQ23 | 3 kg | 1 kg | ||
| LQ24 | 6 kg | 2 kg | ||
| LQ25d | 1 kg | 1 kg | ||
| LQ26d | 500 ml | 2 litry | 500 ml | 2 litry |
| LQ27 | 6 kg | 6 kg | ||
| LQ28 | 3 litry | 3 litry | ||
a
Viz pododdíl 3.4.1.2
b
Viz pododdíl 3.4.1.3
c
U homogenních směsí třídy 3 obsahujících vodu se uvedená množství vztahují jen na látku třídy 3 obsaženou v těchto směsích.
d
Pro látky UN 2315, 3151, 3152 a 3432 přepravované v přístroji nesmějí být u přístroje překročena množství na vnitřní obal. Přístroj musí být přepravován v těsnám obalu a kompletní kus musí odpovídat pododdílu 3.4.4 c). Podložky se smrštitelnou nebo průtažnou fólií se nesmějí pro přístroj použít.
3.4.7
Přepravní obalové soubory obsahující kusy odpovídající oddílu 3.4.3, 3.4.4 nebo 3.4.5 musí být označeny podle oddílu 3.4.4 c) pro každou položku nebezpečných věcí obsažených v přepravním obalovém souboru, ledaže jsou označení reprezentující všechny nebezpečné věci obsažené v přepravním obalovém souboru viditelná.
3.4.8
Ustanovení
(a)
5.2.1.9 o umístění orientačních šipek na kusy;
(b)
5.1.2.1 (b) o umístění orientačních šipek na přepravní obalové soubory; a
(c)
7.5.1.5 o orientaci kusů
platí též pro kusy a přepravní obalové soubory přepravované podle této kapitoly.
3.4.9
Odesilatelé nebezpečných věcí balených v omezených množstvích musí před přepravou, která nezahrnuje námořní dopravu, informovat dopravce o celkové (brutto) hmotnosti takových věcí, které se mají odesílat.
Dopravní jednotka nemusí být označena, s výjimkou případu, kdy označení kontejnerů není zvnějšku přepravující dopravní jednotky viditelné. V tomto případě musí být stejné označení umístěno na přední a na zadní straně dopravní jednotky.
3.4.11
Od označení uvedených v 3.4.10 může být upuštěno, jestliže celková (brutto) hmotnost přepravovaných kusů obsahujících nebezpečné věci balené v omezených množstvích nepřekračuje 8 tun na dopravní jednotku.
3.4.12
Označení musí sestávat z nápisu „LTD QTY“2 provedeného černými písmeny o výšce nejméně 65 mm na bílém podkladu.
3.4.13
Pro přepravu v dopravním řetězci zahrnujícím námořní přepravu jsou přípustná také označení podle kapitoly 3.4 IMDG Code.
KAPITOLA 3.5
NEBEZPEČNÉ VĚCI BALENÉ VE VYŇATÝCH MNOŽSTVÍ
3.5.1
Vyňatá množství
3.5.1.1
Vyňatá množství nebezpečných věcí určitých tříd, jiných než předmětů, splňující ustanovení této kapitoly nepodléhají žádným jiným ustanovením ADR s výjimkou:
(a)
předpisů o školení v kapitole 1.3;
(b)
klasifikačních postupů a kriterií pro obalové skupiny v části 2;
POZNÁMKA: V případě radioaktivních látek platí předpisy pro radioaktivní látky ve vyjmutých kusech v 1.7.1.5.
3.5.1.2
Nebezpečné věci, které smějí být přepravovány ve vyňatých množstvích podle ustanovení této kapitoly, jsou ukázány ve sloupci (7b) tabulky A kapitoly 3.2 pomocí následujícího alfanumerického kódu:
| Kód | Nejvyšší čisté množství na vnitřní obal (v gramech pro tuhé látky a v ml pro kapaliny a plyny) | Nejvyšší čisté množství na vnější obal (v gramech pro tuhé látky a v ml pro kapaliny a plyny, nebo součet gramů a ml v případě smíšeného balení) |
|---|---|---|
| E0 | Není dovoleno jako vyňaté množství | Není dovoleno jako vyňaté množství |
| E1 | 30 | 1000 |
| E2 | 30 | 500 |
| E3 | 30 | 300 |
| E4 | 1 | 500 |
| E5 | 1 | 300 |
Pro plyny se objemem udaným pro vnitřní obaly míní hydraulický vnitřní objem vnitřní nádoby a objemem udaným pro vnější obaly se míní celkový hydraulický vnitřní objem všech vnitřních obalů v jednom vnějším obalu.
3.5.1.3
Jsou-li nebezpečné věci ve vyňatých množstvích, jimž jsou přiděleny rozdílné kódy, baleny společně, musí být celkové množství na vnější obal omezeno na to množství, které odpovídá nejrestriktivnějšímu kódu.
3.5.2
Obaly
Obaly používané pro přepravu nebezpečných věcí ve vyňatých množstvích musí splňovat následující požadavky:
(a)
Musí být vnitřní obal a každý vnitřní obal musí být vyroben z plastu (s minimální tloušťkou 0,2 mm, je-li používán pro kapaliny) nebo ze skla, porcelánu, kameniny, keramického materiálu nebo kovu (viz též 4.1.1.2) a uzávěr každého vnitřního obalu musí být bezpečně držen na svém místě drátem, páskou nebo jiným účinným prostředkem; každá nádoba mající hrdlo s lisovanými šroubovými závity musí mít těsné víčko závitového typu. Uzávěr musí být odolný vůči obsahu;
(b)
Každý vnitřní obal musí být bezpečně zabalen do meziobalu s fixačním materiálem takovým způsobem, aby se za normálních podmínek přepravy nemohl rozbít, být proražen nebo propouštět svůj obsah. Meziobal musí úplně udržet obsah v případě rozbití nebo úniku, bez ohledu na orientaci kusu. Pro kapaliny musí meziobal obsahovat dostatek absorpčního materiálu k pohlcení celého obsahu vnitřního obalu. V takových případech může být absorpčním materiálem fixační materiál. Nebezpečné věci nesmějí nebezpečně reagovat s fixačním nebo absorpčním materiálem ani s materiálem obalů, ani redukovat celistvost nebo funkci materiálů;
(c)
Meziobal musí být bezpečně zabalen do pevného tuhého vnějšího obalu (ze dřeva, lepenky nebo jiného stejně pevného materiálu);
(d)
Každý typ kusu musí vyhovovat ustanovením v 3.5.3;
(e)
Každý kus musí být takové velikosti, aby na něm byli dostatek místa pro všechna potřebná označení; a
(f)
Smějí se používat přepravní obalové soubory a smějí obsahovat také kusy s nebezpečnými věcmi nebo věci nepodléhající předpisům ADR.
3.5.3
Zkoušky pro kusy
3.5.3.1
Kompletní kus, tak jak je připraven k přepravě, s vnitřními obaly naplněnými do nejméně 95 % jejich vnitřního objemu pro tuhé látky nebo 98 % pro kapaliny, musí být schopen odolat, jak se dokáže zkouškou, která je náležitě zdokumentována, bez rozbití nebo úniku z kteréhokoli vnitřního obalu a bez významného snížení účinnosti:
(a)
pádům na pevný, nepružný, rovný a vodorovný povrch z výšky 1,8 m:
(i)
má-li vzorek tvar bedny, musí padnout v každé z následujících orientací:
-
naplocho na dno;
-
naplocho na víko (horní stranu);
-
naplocho na nejdelší stranu;
-
naplocho na nejkratší stranu;
-
na roh;
(ii)
má-li vzorek tvar sudu, musí padnout v každé z následujících orientací:
-
diagonálně na horní hranu, s těžištěm přímo nad bodem nárazu;
-
diagonálně na hranu dna;
-
naplocho na boční stranu;
POZNÁMKA: Každý z výše uvedených pádů může být proveden na různých, ale identických kusech.
(b)
síle působící na horní povrch po dobu 24 hodin, rovnající se celkové hmotnosti identických kusů, jsou-li nastohovány do výšky 3 m (včetně vzorku).
3.5.3.2
Pro účely zkoušení smějí být látky, které se mají přepravovat v obalu, nahrazeny jinými látkami, pokud by to neznehodnotilo výsledky zkoušek. Je-li v případě tuhých látek použita jiná látka, musí mít stejné fyzikální charakteristiky (hmotnost, velikost zrn atd.) jako látka, která se má přepravovat. Je-li při zkouškách pádem pro kapaliny použita jiná látka, měly by být její relativní hustota (měrná hmotnost) a viskozita obdobné relativní hustotě (měrné hmotnosti) a viskozitě látky, která se má přepravovat.
3.5.4
Značení kusů
3.5.4.1
Kusy obsahující vyňatá množství nebezpečných věcí připravené podle této kapitoly musí být trvanlivě a čitelně označeny značkou uvedenou v pododdílu 3.5.4.2. První nebo jediné číslo bezpečnostní značky udané ve sloupci (5) tabulky A kapitoly 3.2 pro každou z nebezpečných věci obsažených v kusu musí být uvedeno na této značce. Pokud není název odesilatele nebo příjemce uveden jinde na kusu, musí být tato informace uvedena na této značce.
3.5.4.2
Rozměry značky musí být nejméně 100 mm x 100 mm.
| Značka pro vyňaté množství |
| Šrafování a symbol ve stejné barvě, černé nebo červené, na bílém nebo vhodném kontrastním podkladu |
*
Na tomto místě musí být uvedeno první nebo jediné číslo bezpečnostní značky udané ve sloupci (5) tabulky A kapitoly 3.2.
**
Na tomto místě musí být uveden název odesilatele nebo příjemce, pokud není uveden jinde na kusu.
3.5.4.3
Přepravní obalový soubor obsahující nebezpečné věci ve vyňatých množstvích musí být opatřen označením vyžadovaným podle 3.5.4.1, pokud nejsou taková označení na kusech uvnitř přepravního obalového souboru jasně viditelná.
3.5.5
Maximální počet kusů ve vozidle nebo kontejneru
Počet kusů ve vozidle nebo kontejneru nesmí překročit 1000.
3.5.6
Dokumentace
Jestliže nebezpečné věci ve vyňatých množstvích doprovází doklad(y) (jako jsou nákladový list, letecký nákladní list nebo nákladní list CMR/CIM), musí alespoň jeden z těchto dokladů obsahovat prohlášení „NEBEZPEČNÉ VĚCI VE VYŇATÝCH MNOŽSTVÍCH“ a údaj o počtu kusů.
ČÁST 4
Ustanovení o používání obalů a cisteren
KAPITOLA 4.1.
POUŽITÍ OBALŮ, VČETNĚ IBC A VELKÝCH OBALŮ
4.1.1
Všeobecná ustanovení pro balení nebezpečných věcí do obalů, včetně IBC a velkých obalů
4.1.1.1
Nebezpečné věci musí být baleny do obalů, včetně IBC a velkých obalů, dobré kvality. Tyto musí být natolik pevné, aby odolávaly rázům a namáháním, které se mohou vyskytnout za normálních podmínek přepravy, včetně překládky mezi dopravními prostředky a mezi dopravními prostředky a sklady a rovněž při přemisťování z palet nebo přepravních obalových souborů k následné ruční nebo mechanizované manipulaci. Obaly, včetně IBC a velkých obalů, musí být vyrobeny a uzavřeny tak, aby bylo při normálních podmínkách přepravy zamezeno úniku obsahu z kusu připraveného k přepravě, zejména v důsledků vibrací, nebo změn teploty, vlhkosti nebo tlaku (např. z důvodu změny nadmořské výšky). Obaly, včetně IBC a velkých obalů, musí být uzavřeny v souladu s informacemi poskytnutými výrobcem. Na vnější straně obalů, IBC a velkých obalů nesmějí během přepravy ulpívat žádné nebezpečné zbytky. Tato ustanovení se vztahují na nové, opakovaně použitelné, obnovené nebo rekonstruované obaly, na nové, opakovaně použitelné, opravené nebo rekon-struované IBC a na nové nebo opakovaně použitelné velké obaly.
4.1.1.2
Části obalů, včetně IBC a velkých obalů, které přicházejí bezprostředně do styku s nebezpečnými věcmi:
(a)
nesmějí být těmito nebezpečnými věcmi narušovány ani významně zeslabovány; a
(b)
nesmějí vyvolat žádný nebezpečný účinek, např. působit jako katalyzátor při reakci nebo reagovat s nebezpečnými věcmi.
Je-li to nutné, musí být opatřeny vhodným vnitřním povlakem nebo úpravou.
POZNÁMKA: K chemické snášenlivosti plastových obalů, včetně IBC, vyrobených z polyetylénu viz pododdíl 4.1.1.19.
4.1.1.3
Pokud není v ADR stanoveno jinak, musí každý obal, včetně IBC a velkých obalů, s výjimkou vnitřních obalů, odpovídat konstrukčnímu typu, který vyhověl zkouškám podle odpovídajících předpisů oddílů 6.1.5, 6.3.2, 6.5.6 nebo 6.6.5. Obaly, pro které se zkoušky nevyžadují, jsou uvedeny v pododdílu 6.1.1.3.
4.1.1.4
U obalů, včetně IBC a velkých obalů, plněných kapalinami, musí zůstat dostatečný volný prostor, aby bylo zajištěno, že roztažnost kapaliny způsobená teplotami, které mohou nastat během přepravy, nezpůsobí ani únik kapaliny, ani trvalou deformaci obalu. Pokud nejsou předepsány specifické požadavky, obaly nesmějí být zcela naplněny kapalinami při teplotě 55˚C. Avšak v IBC musí být ponechán dostatečný volný prostor, aby se zajistilo, že při průměrné teplotě obsahu 50˚C nebude napln ěna více než do 98% svého hydraulického vnitřního objemu. Pokud není stanoveno jinak, nesmí nejvyšší stupeň plnění vztažený k plnicí teplotě 15 ˚C překročit:
buď (a)
| Bod varu (začátek varu) látky ve ˚C | <60 | ≥60 <100 | ≥100 <200 | ≥200 <300 | ≥300 |
|---|---|---|---|---|---|
| Stupeň plnění v % vnitřního objemu obalu | 90 | 92 | 94 | 96 | 98 |
nebo (b)
V tomto vzorci značí α střední koeficient objemové roztažnosti kapaliny mezi 15˚C a 50 ˚C, to znamená pro maximální zvýšení teploty o 35 ˚C.
α se vypočítá podle vzorce
d15 a d50 značí relativní hustoty1 kapaliny při 15˚C a 50˚C a tF je střední teplota kapaliny při plnění.
4.1.1.5
Vnitřní obaly musí být zabaleny do vnějšího obalu tak, aby za normálních podmínek přepravy nedošlo k jejich rozbití nebo proděravění, nebo aby z nich nemohl obsah uniknout do vnějšího obalu. Vnitřní obaly obsahující kapaliny musí být zabaleny svými uzávěry směrem nahoru a musí být uloženy do vnějších obalů ve shodě s orientačními šipkami předepsanými v pododdíle 5.2.1.9. Křehké vnitřní obaly nebo takové, u kterých může snadno dojít k proděravění, jako jsou nádoby ze skla, porcelánu nebo kameniny nebo některých plastů atd., musí být zajištěny ve vnějších obalech vhodným fixačním materiálem. Při úniku obsahu nesmí dojít k podstatnému zhoršení ochranných vlastností fixačního materiálu ani vnějšího obalu.
4.1.1.5.1
Pokud byl vnější obal nebo velký obal s úspěchem podroben zkoušce s různými typy vnitřních obalů, mohou být takové druhy vnitřních obalů společně uloženy do tohoto vnějšího nebo velkého obalu. Kromě toho, pokud je dodržena rovnocenná úroveň provedení, jsou povoleny dále uvedené varianty bez dalšího zkoušení kusu:
a.
Vnitřní obaly stejných nebo menších rozměrů mohou být používány, pokud:
i.
vnitřní obaly jsou podobné konstrukce jako zkoušené vnitřní obaly (např. kruhové, pravoúhlé atd.);
ii.
materiál konstrukce vnitřních obalů (sklo, plasty, kov atd.) poskytuje odolnost proti nárazu a stohovacím tlakům stejnou nebo vyšší než původně zkoušený vnitřní obal;
iii.
vnitřní obaly mají stejné nebo menší otvory a uzávěr je podobné konstrukce (např. šroubovací víčko, vtlačné víčko atd.);
iv.
je použit dostatečný dodatečný fixační materiál k vyplnění volného prostoru a zabránění nekontrolovatelnému pohybu vnitřních obalů;a
v.
vnitřní obaly jsou orientovány ve vnějším obalu stejným způsobem jako ve zkoušeném kusu.
b.
Menší počty zkoušených vnitřních obalů nebo alternativních typů vnitřních obalů uvedených výše v odstavci (a) mohou být používány, pokud je dostatečně doplněn fixační materiál k vyplnění volného prostoru a pro zabránění nekontrolovatelnému pohybu vnitřních obalů.
4.1.1.6
Nebezpečné věci nesmějí být baleny společně do téhož vnějšího obalu nebo do velkého obalu s nebezpečnými nebo jinými věcmi, jestliže spolu mohou nebezpečně reagovat a způsobit:
(a)
hoření nebo vývin značného tepla;
(b)
vývin hořlavých, dusivých, hoření podporujících nebo toxických plynů;
(c)
tvoření žíravých látek; nebo
(d)
tvoření nestálých látek.
POZNÁMKA: Ke zvláštním ustanovením pro společné balení viz oddíl 4.1.10.
4.1.1.7
Uzávěry obalů obsahujících navlhčené nebo zředěné látky musí být provedeny tak, aby procentuální podíl kapaliny (vody, rozpouštědla nebo flegmatizačního prostředku) neklesl v průběhu přepravy pod předepsané mezní hodnoty.
4.1.1.7.1
Pokud jsou velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) vybaveny dvěma nebo více uzavíracími systémy za sebou, musí být uzavřen jako první ten, který je nejblíže k přepravované látce.
4.1.1.8
Jestliže může v obalu vzniknout tlak v důsledku uvolňování plynu z přepravované látky (vlivem zvýšení teploty nebo z jiného důvodu), může být obal nebo IBC, opatřen odvětrávacím zařízením, za podmínky, že uvolněný plyn nevyvolá nebezpečí například z důvodů své toxicity, své hořlavosti nebo uvolněného množství.
Vybavení odvětrávacím zařízením je nutné, jestliže může vzniknout nebezpečný přetlak v důsledku normálního rozkladu látek. Odvětrávací zařízení musí být takové konstrukce, aby se, pokud je obal nebo IBC v poloze určené pro přepravu, zabránilo úniku kapaliny a pronikání cizích látek za normálních podmínek přepravy.
POZNÁMKA: Odvětrávání kusu není dovoleno pro leteckou dopravu.
4.1.1.8.1
Kapaliny smějí být plněny jen do vnitřních obalů, které mají dostatečnou odolnost proti vnitřnímu tlaku, který může vzniknout za normálních podmínek přepravy.
4.1.1.9
Nové, rekonstruované nebo opakovaně použitelné obaly, včetně IBC a velkých obalů, nebo obnovené obaly a opravené nebo běžně udržované IBC musí být schopny vyhovět příslušným zkouškám předepsaným v oddílech 6.1.5, 6.3.2, 6.5.6 nebo 6.6.5. Před plněním a podáním k přepravě se musí každý obal, včetně IBC a velkých obalů, podrobit prohlídce, zda nevykazuje korozi, kontaminaci nebo jiné závady a všechny IBC musí být prohlédnuty s ohledem na správnou funkci provozní výstroje. Každý obal, který jeví známky snížené pevnosti oproti schválenému konstrukčnímu typu, nesmí být dále používán, nebo musí být obnoven tak, aby vyhověl zkouškám předepsaným pro konstrukční typ. Každá IBC, která jeví známky snížené pevnosti oproti vyzkoušenému konstrukčnímu typu, nesmí být dále používána, nebo musí být opravena nebo podrobena běžné údržbě tak, aby vyhověla zkouškám předepsaným pro konstrukční typ.
4.1.1.10
Kapaliny smějí být plněny jen do obalů, včetně IBC, které mají přiměřenou odolnost proti vnitřnímu tlaku, který může vzniknout za normálních podmínek přepravy. Obaly a IBC, na kterých je vyznačen hydraulický zkušební tlak, předepsaný v pododdílu 6.1.3.1 (d) a popřípadě v odstavci 6.5.2.2.1, musí být plněny jen kapalinou, jejíž tenze par:
(a)
je taková, že celkový přetlak v obalu nebo IBC (t.j. tenze par naplněné látky plus parciální tlak vzduchu nebo jiných inertních plynů, sníženo o 100 kPa) při 55˚C, zjišt ěný na základě nejvyššího stupně plnění dle pododdílu 4.1.1.4 a plnicí teploty 15˚C, nep řekračuje 2/3 vyznačeného zkušebního tlaku; nebo
(b)
je při 50 ˚C menší než 4/7 sou čtu vyznačeného zkušebního tlaku plus 100 kPa; nebo
(c)
je při 55 ˚C menší než 2/3 sou čtu vyznačeného zkušebního tlaku plus 100 kPa.
IBC určené pro přepravu kapalin nesmějí být používány k přepravě kapalin, jejichž tenze par je vyšší než 110 kPa (1,1 baru) při teplotě 50˚C, nebo 130 kPa (1,3 baru) p ři teplotě 55 ˚C.
PŘÍKLADY ZKUŠEBNÍCH TLAKŮ PRO VYZNAČENÍ NA OBALY, VČETNĚ IBC, VYPOČÍTANÝCH DLE PODODDÍLU 4.1.1.10 c)
| UN Číslo | Pojmenování | Třída | Obalová skupina | Vp55 (kPa) | (Vp55 × 1.5) (kPa) | Vp55 × 1.5 minus 100 (kPa) | Požadovaný nejnižší zkušební tlak (přetlak) podle 6.1.5.5.4.c)(kPa) | Nejnižší zkušební tlak (přetlak) pro vyznačení na obalu (kPa) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2056 | Tetrahydrofuran | 3 | II | 70 | 105 | 5 | 100 | 100 |
| 2247 | n-Decan | 3 | III | 1.4 | 2.1 | -97.9 | 100 | 100 |
| 1593 | Dichlormethan | 6.1 | III | 164 | 246 | 146 | 146 | 150 |
| 1155 | Diethylether | 3 | I | 199 | 299 | 199 | 199 | 250 |
POZNÁMKA 1: Pro čisté kapaliny se tenze par při 55 ˚C (Vp55) často přebírá z tabulek uveřejněných ve vědecké literatuře.
POZNÁMKA 2: V tabulce uváděné nejnižší zkušební tlaky se vztahují pouze k údajům v pododdíle 4.1.1.10 (c), což znamená, že vyznačený zkušební tlak musí být větší než 1,5-násobek tenze par při 55 ˚C minus 100 kPa. Jestliže je nap říklad zkušební tlak pro n – dekan stanoven podle odstavce 6.1.5.5.4 (a), nejnižší vyznačený zkušební tlak může být nižší.
POZNÁMKA 3: Pro diethylether je požadovaný nejnižší zkušební tlak podle odstavce 6.1.5.5.5 250 kPa.
4.1.1.11
Prázdné obaly, včetně IBC a velkých obalů, které obsahovaly nebezpečné věci, podléhají stejným předpisům jako naplněné obaly, pokud nebyla přijata odpovídající opatření vylučující jakéhokoli riziko.
4.1.1.12
Každý obal, specifikovaný v kapitole 6.1, určený pro kapaliny, musí úspěšně absolvovat vhodnou zkoušku těsnosti a být schopen splnit příslušnou úroveň zkoušky uvedenou v odstavci 6.1.5.4.3:
(a)
před prvním použitím pro přepravu;
(b)
po rekonstrukci nebo obnově obalu, před jeho opětovným použitím pro přepravu;
Pro tuto zkoušku nemusí být obal vybaven(a) svými vlastními uzávěry. Vnitřní nádoba kompozitního obalu může být zkoušena bez vnějšího obalu, za podmínky, že výsledky zkoušek nebudou ovlivněny. Tato zkouška není povinná pro:
-
vnitřní obaly skupinových obalů nebo velkých obalů;
-
vnitřní nádoby kompozitních obalů (sklo, porcelán nebo kamenina) označených symbolem “RID/ADR“ podle pododdílu 6.1.3.1 (a) (ii);
-
obaly z jemného plechu označené symbolem “RID/ADR" podle pododdílu 6.1.3.1 (a) (ii).
4.1.1.13
Obaly, včetně IBC, používané pro tuhé látky, které mohou zkapalnět při teplotách vyskytujících se během přepravy, musí být rovněž použitelné pro tyto látky v kapalném stavu.
4.1.1.14
Obaly, včetně IBC, používané pro práškové nebo zrnité látky musí být prachotěsné, nebo musí být opatřeny vložkou.
4.1.1.15
Pokud příslušný orgán neschválí jinak, je pro plastové sudy a kanystry, IBC z tuhého plastu a kompozitní IBC s vnitřní nádobou z plastu dovolená doba jejich používání pro přepravu nebezpečných látek 5 roků od data jejich výroby, s výjimkou kratší doby používání stanovené z důvodu druhu přepravované látky.
4.1.1.17
Výbušné látky a předměty, samovolně se rozkládající látky a organické peroxidy
Pokud není zvláštním ustanovením v ADR stanoveno jinak, musí obaly, včetně IBC a velkých obalů, používané pro věci třídy 1, samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 a organické peroxidy třídy 5.2 splňovat ustanovení pro středně nebezpečnou skupinu (obalovou skupinu II).
4.1.1.18
Použití záchranných obalů
4.1.1.18.1
Poškozené, porušené nebo netěsné kusy nebo kusy, které neodpovídají předpisům, nebo nebezpečné věci, které se rozsypaly nebo vytekly, mohou být přepravovány v záchranných obalech uvedených v odstavci 6.1.5.1.11. To nebrání používání obalů větších velikostí vhodného typu a úrovně provedení dle požadavků uvedených v odstavci 4.1.1.18.2 a 4.1.1.18.3.
4.1.1.18.2
Musí být učiněna vhodná opatření, která zamezí nadměrného pohybu poškozených nebo netěsných kusů uvnitř záchranného obalu. Pokud záchranný obal obsahuje kapaliny, musí být přidáno dostatečné množství inertního absorpčního materiálu pro eliminaci přítomnosti volné kapaliny.
4.1.1.18.3
Musí být učiněna vhodná opatření, aby se zamezilo nebezpečnému nárůstu tlaku.
4.1.1.19
Ověřování chemické snášenlivosti plastových obalů, včetně IBC, přiřazením plnicích látek ke standardním kapalinám
4.1.1.19.1
Rozsah platnosti
Pro obaly z polyetylénu uvedené v odstavci 6.1.5.2.6 a pro IBC z polyetylénu uvedené v odstavci 6.5.6.3.5 může být chemická snášenlivost s plnicí látkou ověřena přiřazením ke standardním kapalinám podle postupů stanovených v odstavcích 4.1.1.19.3 až 4.1.1.19.5 a použitím seznamu v tabulce 4.1.1.19.6, za předpokladu, že jednotlivé konstrukční typy byly vyzkoušeny s těmito standardními kapalinami podle oddílu 6.1.5 nebo 6.5.6 s přihlédnutím k oddílu 6.1.6 a že jsou splněny podmínky uvedené v odstavci 4.1.1.19.2. Pokud přiřazení podle tohoto pododdílu není možné, musí být chemická snášenlivost ověřena zkouškou konstrukčního typu podle odstavce 6.1.5.2.5 nebo laboratorními zkouškami podle odstavce 6.1.5.2.7 pro obaly a podle odstavce 6.5.6.3.3, popřípadě 6.5.6.3.6 pro IBC.
POZNÁMKA: Bez ohledu na ustanovení tohoto pododdílu podléhá použití obalů, včetně IBC, pro určité plnicí látky omezením tabulky A kapitoly 3.2 a pokynů pro balení v kapitole 4.1.
4.1.1.19.2
Podmínky
Relativní hustoty plnicích látek nesmějí překročit relativní hustoty použité ke stanovení výšky pro zkoušku volným pádem provedenou s úspěchem podle odstavce 6.1.5.3.5 nebo 6.5.6.9.4 a hmotnosti pro zkoušku stohováním provedenou s úspěchem podle pododdílu 6.1.5.6 nebo, kde je to nutné, podle pododdílu 6.5.6.6 s přiřazenou standardní kapalinou (kapalinami). Tenze par plnicích látek při 50°C nebo 55°C nesmějí překročit tenze par použité ke stanovení tlaku pro zkoušku vnitřním (hydraulickým) tlakem provedenou s úspěchem podle odstavce 6.1.5.5.4 nebo 6.5.6.8.4.2 s přiřazenou standardní kapalinou (kapalinami). V případě, že jsou plnicí látky přiřazeny ke kombinaci standardních kapalin, nesmějí odpovídající hodnoty plnicích látek překročit nejnižší hodnoty odvozené od použitých výšek pádu, stohovacích hmotností a vnitřních zkušebních tlaků.
Příklad: UN 1736 Benzylchlorid je přiřazen ke kombinaci standardních kapalin „Směs uhlovodíků a smáčecí roztok“. Benzylchlorid má tenzi par 0,34 kPa při 50°C a relativní hustotu přibližně 1,2. Zkoušky konstrukčního typu pro plastové sudy a kanystry byly často prováděny na nejnižších požadovaných zkušebních úrovních. V praxi to znamená, že zkouška stohováním se obvykle provádí se stohovací zátěží odpovídající jen relativní hustotě 1,0 pro „Směs uhlovodíků“ a relativní hustotě 1,2 pro „Smáčecí roztok“ (viz definici standardních kapalin v oddílu 6.1.6). V důsledku toho by chemická snášenlivost takového zkoušeného konstrukčního typu nebyla ověřena pro benzylchlorid z důvodu neodpovídající zkušební úrovně konstrukčního typu se standardní kapalinou „směs uhlovodíků“ (Vzhledem ke skutečnosti, že ve většině případů je použitý vnitřní hydraulický zkušební tlak nejméně 100 kPa, měla by být tenze par benzylchloridu pokryta takovou zkušební úrovní podle pododdílu 4.1.1.10.)
Všechny složky plnicí látky, která může být roztokem, směsí nebo přípravkem, jako jsou zvlhčovadla v čisticích a desinfekčních prostředcích, bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou nebezpečné, musí být zahrnuty do přiřazovacího postupu.
4.1.1.19.3
Přiřazovací postup
Pro přiřazení plnicích látek k látkám nebo skupinám látek uvedeným v odstavci 4.1.1.19.6 je nutno učinit následující kroky (viz též schéma v obr. 4.1.1.19.1):
(a)
Zařadit plnicí látku podle postupů a kritérií části 2 (určení UN čísla a obalové skupiny);
(b)
Najít UN číslo ve sloupci (1) tabulky 4.1.1.19.6, pokud je tam uvedeno;
(c)
Vybrat řádku, která odpovídá z hlediska obalové skupiny, koncentrace, bodu vzplanutí, přítomnosti složek, které nejsou nebezpečné, atd. pomocí informací uvedených ve sloupcích (2a), (2b) a (4), pokud pro toto UN číslo existuje více než jen jedna položka;
Pokud to není možné, musí být chemická snášenlivost ověřena podle odstavce 6.1.5.2.5 nebo 6.1.5.2.7 pro obaly a podle odstavce 6.5.6.3.3 nebo 6.5.6.3.6 pro IBC (avšak v případě vodných roztoků viz odstavec 4.1.1.19.4).
(d)
Jestliže UN číslo a obalová skupina plnicí látky určené podle písmene (a) nejsou uvedeny v přiřazovacím seznamu, musí být chemická snášenlivost prokázána podle odstavce 6.1.5.2.5 nebo 6.1.5.2.7 pro obaly a podle odstavce 6.5.6.3.3 nebo 6.5.6.3.6 pro IBC;
(e)
Použít „Pravidlo pro hromadné položky“ popsané v odstavci 4.1.1.19.5, pokud je to udáno ve sloupci (5) zvoleného řádku;
(f)
Chemická snášenlivost plnicí látky se může považovat s ohledem na odstavce 4.1.1.19.1 a 4.1.1.19.2 za ověřenou, pokud je standardní kapalina nebo kombinace standardních kapalin přiřazena ve sloupci (5) a konstrukční typ je schválen pro tuto/tyto standardní kapalinu(y).
Obr. 4.1.1.19.1: Schéma pro přiřazování plnicích látek ke standardním kapalinám
4.1.1.19.4
Vodné roztoky
Vodné roztoky látek a skupin látek přiřazených ke specifické standardní kapalině(nám) podle odstavce 4.1.1.19.3 smějí být rovněž přiřazeny k této (těmto) standardní(m) kapalině(nám), pokud jsou splněny tyto podmínky:
(a)
vodný roztok může být přiřazen podle kritérií v pododdílu 2.1.3.3 k témuž UN číslu jako látka uvedená v přiřazovacím seznamu; a
(b)
vodný roztok není zvlášť jmenovitě uveden na jiném místě v přiřazovacím seznamu v odstavci 4.1.1.19.6; a
(c)
mezi nebezpečnou látkou a rozpouštěcí vodou neprobíhá žádná chemická reakce.
Příklad: Vodné roztoky UN 1120 terc-butanolu:
-
Samotný čistý terc-butanol je v přiřazovacím seznamu přiřazen ke standardní kapalině „kyselina octová“.
-
Vodné roztoky terc-butanolu mohou být zařazeny pod položku UN 1120 BUTANOLY podle pododdílu 2.1.3.3, neboť vodný roztok terc-butanolu se neliší od položek čistých látek, pokud jde o třídu, obalovou skupinu(y) a fyzikální stav.Navíc není položka „1120 BUTANOLY“ výslovně omezena na čisté látky a vodné roztoky těchto látek nejsou zvlášť jmenovitě uvedeny jinde v tabulce A kapitoly 3.2, ani v přiřazovacím seznamu.
-
UN 1120 BUTANOLY nereagují za normálních podmínek přepravy s vodou.
V důsledku toho mohou být vodné roztoky UN 1120 terc-butanolu přiřazeny ke standardní kapalině „kyselina octová“.
4.1.1.19.5
Pravidlo pro hromadné položky
Pro přiřazení plnicích látek, u nichž je ve sloupci (5) uvedeno „Pravidlo pro hromadné položky“, musí být učiněny následující kroky a splněny následující podmínky (viz též schéma v obr. 4.1.1.19.2):
(a)
Provést přiřazovací postup pro každou nebezpečnou složku roztoku, směsi nebo přípravku podle odstavce 4.1.1.19.3 s přihlédnutím k podmínkám v odstavci 4.1.1.19.2. V případě druhových položek mohou být zanedbány složky, o nichž je známo, že nemají škod livý vliv na polyetylén s vysokou molekulární hustotou (např. tuhé pigmenty v UN 1263 BARVA nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV).
(b)
Roztok, směs nebo přípravek nemůže být přiřazen ke standardní kapalině, jestliže:
i)
UN číslo a obalová skupina jedné nebo více nebezpečných složek nejsou uvedeny v přiřazovacím seznamu, nebo
(ii)
ve sloupci (5) přiřazovacího seznamu je pro jednu nebo více složek uvedeno„ Pravidlo pro hromadné položky“, nebo
(iii)
(s výjimkou UN 2059 NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK) klasifikační kód jedné nebo více nebezpečných složek se liší od klasifikačního kódu roztoku, směsi nebo přípravku.
(c)
Jestliže jsou všechny nebezpečné složky uvedeny v přiřazovacím seznamu a jejich klasifikační kódy jsou v souladu s klasifikačním kódem roztoku, směsi nebo přípravku samého a všechny nebezpečné složky jsou přiřazeny k téže standardní kapalině nebo kombinaci standardních kapalin ve sloupci (5), může být chemická snášenlivost roztoku, směsi nebo přípravku považována za ověřenou s ohledem na odstavce 4.1.1.19.1 a 4.1.1.19.2.
(d)
Jestliže jsou všechny nebezpečné složky uvedeny v přiřazovacím seznamu a jejich klasifikační kódy jsou v souladu s klasifikačním kódem roztoku, směsi nebo přípravku samého, ale ve sloupci (5) jsou uvedeny odlišné standardní kapaliny, může být chemická snášenlivost považována za ověřenou s ohledem na odstavce 4.1.1.19.1 a 4.1.1.19.2 jen pro následující kombinace standardních kapalin:
(i)
voda/kyselina dusičná 55 %; s výjimkou anorganických kyselin s klasifikačním kódem C1, které jsou přiřazeny ke standardní kapalině „voda“;
(ii)
voda/smáčecí roztok;
(iii)
voda/kyselina octová;
(iv)
voda/směs uhlovodíků;
(v)
voda/n-butylacetát – n-butylacetát-nasycený smáčecím roztokem.
(e)
V rozsahu platnosti tohoto pravidla se chemická snášenlivost nepovažuje za ověřenou pro jiné kombinace standardních kapalin než ty, které jsou uvedeny pod písmenem (d), ani pro všechny případy uvedené pod písmenem (b). V takových případech musí být chemická snášenlivost ověřena jiným způsobem (viz odstavec 4.1.1.19.3 (d)).
Příklad 1: Směs UN 1940 KYSELINY THIOGLYKOLOVÉ (50 %) a UN 2531 KYSELINY METHAKRYLOVÉ, STABILIZOVANÉ (50 %); klasifikace směsi: UN 3265 LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N.
-
Jak UN čísla složek, tak i UN číslo směsi jsou zahrnuta v přiřazovacím seznamu;
-
Jak složky, tak i směs mají stejný klasifikační kód: C3;
-
UN 1940 KYSELINA THIOGLYKOLOVÁ je přiřazena ke standardní kapalině „kyselina octová“ a UN 2531 KYSELINA METHAKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ je přiřazena ke standardní kapalině „n-butylacetát/n- butylacetát-saturovaný smáčecím roztokem“. Podle odstavce d) to není dovolená kombinace standardních kapalin. Chemická snášenlivost směsi musí být ověřena jiným způsobem.
Příklad 2: Směs UN 1793 ISOPROPYLFOSFÁT (50 %) a UN 1803 KYSELINA FENOL-SULFONOVÁ, KAPALNÁ (50 %); klasifikace směsi: UN 3265 LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ, J.N.
-
Jak UN čísla složek, tak i UN číslo směsi jsou zahrnuta v přiřazovacím seznamu;
-
Jak složky, tak i směs mají stejný klasifikační kód: C3;
-
UN 1793 ISOPROPYLFOSFÁT je přiřazen ke standardní kapalině „smáčecí roztok“a UN 1803 KYSELINA FENOLSULFONOVÁ, KAPALNÁ je přiřazena ke standardní kapalině „voda“. Podle odstavce d) je toto jedna z dovolených kombinací standardních kapalin. V důsledku toho může být chemická snášenlivost pro tuto směs považována za ověřenou, za podmínky, že konstrukční typ obalu byl schválen pro standardní kapaliny „smáčecí roztok" a „voda“.
Obr. 4.1.1.19.2 Schéma „Pravidla pro hromadné položky“
Dovolené kombinace standardních kapalin:
-
voda/kyselina dusičná (55 %), kromě anorganických kyselin klasifikačního kódu C1, které jsou přiřazeny ke stan dardní kapalině “voda”;
-
voda/smáčecí roztok;
-
voda/kyselina octová;
-
voda/směs uhlovodíků;
-
voda/n-butylacetát – n-butylacetát saturovaný smáčecím roztokem.
4.1.1.19.6
Přiřazovací seznam
V následující tabulce (přiřazovacím seznamu) jsou nebezpečné látky uvedeny v pořadí svých UN čísel. Zpravidla každý řádek se týká nebezpečné látky, samostatné položky nebo hromadné položky se specifickým UN číslem. Avšak některé po sobě jdoucí řádky mohou být použity pro totéž UN číslo, jestliže látky náležející k témuž UN číslu mají rozdílná pojmenování (např. jednotlivé isomery skupiny látek), rozdílné chemické vlastnosti, rozdílné fyzikální vlastnosti a/nebo rozdílné přepravní podmínky. V takových případech je samostatná položka nebo hromadná položka uvnitř určité obalové skupiny poslední z takových po sobě jdoucích řádků.
Sloupce (1) až (4) tabulky 4.1.1.19.6, v obdobné struktuře jako tabulka A kapitoly 3.2, jsou používány k identifikaci látky pro účely tohoto pododdílu. Poslední sloupec udává standardní kapalinu(y), ke které(ým) může být látka přiřazena.
Podrobné vysvětlivky k jednotlivým sloupcům:
Sloupec (1) UN číslo
Obsahuje UN číslo
-
nebezpečné látky, pokud má tato látka své specifické UN číslo; nebo
-
hromadné položky, k níž byly jmenovitě neuvedené nebezpečné látky přiřazeny podle kritérií („rozhodovacích stromů“) části 2.
Sloupec (2a) Oficiální pojmenování pro přepravu nebo technický název
Obsahuje pojmenování látky, pojmenování samostatné položky, která může zahrnovat různé isomery, nebo pojmenování hromadné položky samé.
Uvedené pojmenování se může lišit od příslušného oficiálního pojmenování pro přepravu.
Sloupec (2b) Popis
Obsahuje popisný text k vysvětlení rozsahu platnosti položky v těch případech, kdy klasifikace, přepravní podmínky a/nebo chemická snášenlivost látky mohou být proměnlivé.
Sloupec (3a) Třída
Obsahuje číslo třídy, pod jejíž název spadá nebezpečná látka. Toto číslo třídy se určí podle postupů a kritérií části 2.
Sloupec (3b) Klasifikační kód
Obsahuje klasifikační kód nebezpečné látky podle postupů a kritérií části 2.
Sloupec (4) Obalová skupina
Obsahuje číslo(a) obalové skupiny (obalových skupin) (l,ll nebo III) přiřazené(ých) k nebezpečné látce na základě postupů a kritérií části 2. Některé látky nejsou přiřazeny k obalovým skupinám.
Sloupec (5) Standardní kapalina
Tento sloupec udává, jako konečnou informaci, buď jednu standardní kapanu,nebo kombinaci standardních kapalin, k níž může být látka přiřazena,nebo odkaz na pravidlo pro hromadné položky v odstavci 4.1.1.19.5.
Tabulka 4.1.1.19.6: Přiřazovací seznam
| UN číslo | Oficiální pojmenování pro přepravu nebo technický název | Popis | Třída | Klasifikační kód | Obalová skupina | Standardní kapalina |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3.1.2 | 3.1.2 | 2.2 | 2.2 | 2.1.1.3 | ||
| (1) | (2a) | (2b) | (3a) | (3b) | (4) | (5) |
| 1090 | ACETON | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků Poznámka: platí jen, pokud se prokáže, že úroveň propustnosti obalu vůči látce, která se má přepravovat, je přijatelná. | |
| 1093 | AKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | I | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1104 | AMYLACETÁTY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 1105 | PENTANOLY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | ll/lll | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 1106 | AMYLAMIN | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | FC | ll/lll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 1109 | AMYLFORMIÁTY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 1120 | BUTANOLY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | ll/lll | kyselina octová |
| 1123 | BUTYLACETÁTY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | ll/lll | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 1125 | n-BUTYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1128 | n-BUTYLFORMIÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1129 | n-BUTYRALDEHYD | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1133 | LEPIDLA | s hořlavou kapalnou látkou | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1139 | OCHRANNÝ NÁTĚR, ROZTOK | včetně povrchových úprav, nebo nátěrů používaných k průmyslovým, nebo jiným účelům, jako jsou základní nátěry karoserií vozidel, vnitřní nátěry sudů | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1145 | CYKLOHEXAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1146 | CYKLOPENTAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1153 | ETHYLENGLYKOLDIET- | 3 | F1 | III | n-butylacetát/ | |
| HYLETHER | smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |||||
| 1154 | DIETHYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a máčecí roztok | |
| 1158 | DIISOPROPYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1160 | DIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1165 | DIOXAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1169 | EXTRAKTY, AROMATICKÉ, KAPALNÉ | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1170 | ETHANOL, ROZTOK (ETHYLALKOHOL, ROZTOK) | vodný roztok | 3 | F1 | ll/lll | kyselina octová |
| 1171 | ETHYLENGLYKOL - MONOETHYLETHER | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 1172 | ETHYLENGLYKOL - MONOETHYLETHER - ACETÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 1173 | ETHYLACETÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1177 | 2-ETHYLBUTYLACETÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1178 | 2-ETHYLBUTYRALDEHYD | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1180 | ETHYLBUTYRÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1188 | ETHYLENGLYKOL - MONOMETHYLETHER | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 1189 | ETHYLENGLYKOL - MONOMETHYLETHER - ACETÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 1190 | ETHYLFORMIÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený | |
| n-butylacetátem | ||||||
| 1191 | OKTYLALDEHYDY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 1192 | ETHYLLAKTÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1195 | ETHYLPROPIONÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1197 | EXTRAKTY OCHUCOVACÍ, KAPALNÉ | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1198 | FORMALDEHYD, ROZTOK, HOŘLAVÝ | vodný roztok, bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 3 | FC | III | kyselina octová |
| 1202 | NAFTA MOTOROVÁ | vyhovující normě EN 590:2004, nebo s bodem vzplanutí ne vyšším než 100˚C | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 1202 | OLEJ PLYNOVÝ | bod vzplanutí ne vyšší než 100˚C | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 1202 | OLEJ TOPNÝ (LEHKÝ) | zvlášť lehký | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 1202 | OLEJ TOPNÝ (LEHKÝ) | vyhovující normě EN 590:2004, nebo s bodem vzplanutí ne vyšším než 100˚C | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 1203 | BENZIN nebo PALIVO PRO ZÁŽEHOVÉ MOTORY | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1206 | HEPTANÝ | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 1207 | HEXALDEHYD | n-Hexaldehyd | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 1208 | HEXANY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 1210 | BARVA TISKAŘSKÁ, hořlavá nebo LÁTKY POMOCNÉ K VÝROBĚ TISKAŘSKÝCH BAREV | hořlavina, obsahující ředidla a rozpouštědla tiskařských barev | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1212 | ISOBUTANOL (ISOBUTYLALKOHOL) | 3 | F1 | III | kyselina octová | |
| 1213 | ISOBUTYLACETÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1214 | ISOBUTYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1216 | ISOOKTENY | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1219 | ISOPROPANOL (ISOPROPYLALKOHOL) | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | II | kyselina octová |
| 1220 | ISOPROPYLACETÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1221 | ISOPROPYLAMIN | 3 | FC | I | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1223 | PETROLEJ | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 1224 | 3,3-Dimethyl-2-butanon | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1224 | KETONY, KAPALNÉ, J.N. | 3 | F1 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1230 | METHANOL | 3 | FT1 | II | kyselina octová | |
| 1231 | METHYLACETÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1233 | METHYLAMYLACETÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1235 | METHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1237 | METHYLBUTYRÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1247 | METHYL - METHAKRYLÁT, MONOMERNÍ, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasyený n-butylacetátem | |
| 1248 | METHYLPROPIONÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1262 | OKTANY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 1263 | BARVA nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV | včetně laků, emailů, mořidel, šelaků, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků, včetně ředidel a rozpouštědel | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1265 | PENTANY, kapalné | n-Pentan | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 1266 | VÝROBKY KOSMETICKÉ | s hořlavými rozpouštědly | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1268 | Těžký dehtový benzín | tenze par při 50 ˚C nepřesahuje 110 kPa | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 1268 | DESTILÁTY ROPNÉ, J.N. nebo PRODUKTY ROPNÉ, J.N. | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1274 | n-PROPANOL | 3 | F1 | ll/lll | kyselina octová | |
| 1275 | PROPIONALDEHYD | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1276 | n-PROPYLACETÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1277 | PROPYLAMIN | n-Propylamin | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 1281 | PROPYLFORMIÁTY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 1282 | PYRIDIN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 1286 | OLEJ PRYSKYŘIČNÝ | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1287 | KAUČUK, ROZTOK | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1296 | TRIETHYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1297 | TRIMETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | obsahující nejvýše 50 % hm. trimethylaminu | 3 | FC | l/ll/lll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 1301 | VINYLACETÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1306 | PROSTŘEDKY OCHRANNÉ NA DŘEVO, KAPALNÉ | 3 | F1 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1547 | ANILÍN | 6.1 | T1 | II | kyselina octová | |
| 1590 | DICHLORANILÍNY, KAPALNÉ | čisté isomery a směsi isomerů | 6.1 | T1 | II | kyselina octová |
| 1602 | BARVIVO, KAPALNÉ, TOXICKÉ, J.N. nebo MEZIPRODUKT PŘI VÝROBĚ BARVIV, KAPALNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 6.1 | T1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1604 | ETHYLENDIAMIN | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1715 | ACETANHYDRID | 8 | CF1 | II | kyselina octová | |
| 1717 | ACETYLCHLORID | 3 | FC | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1718 | BUTYLFOSFÁT | 8 | C3 | III | smáčecí roztok | |
| 1719 | Sirovodík | vodný roztok | 8 | C5 | III | kyselina octová |
| 1719 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, ALKALICKÁ, KAPALNÁ, J.N. | anorganická | 8 | C5 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1730 | CHLORID ANTIMONIČNÝ, KAPALNÝ | čistý | 8 | C1 | II | voda |
| 1736 | BENZOYLCHLORID | 8 | C3 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 1750 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTOK | vodný roztok | 6.1 | TC1 | II | kyselina octová |
| 1750 | KYSELINA CHLOROCTOVÁ, ROZTOK | směs mono- a dichloroctové kyseliny | 6.1 | TC1 | II | kyselina octová |
| 1752 | CHLORACETYL - CHLORID | 6.1 | TC1 | I | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1755 | KYSELINA CHROMOVÁ, ROZTOK | vodný roztok obsahující nejvýše 30% kyseliny chromové | 8 | C1 | ll/lll | kyselina dusičná |
| 1760 | Kyanamid | vodný roztok obsahující nejvýše 50% kyanamidu | 8 | C9 | II | voda |
| 1760 | Kyselina O,O-Diethyl-dithiofosforečná | 8 | C9 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1760 | Kyselina O,O-Diisopropyl-dithiofosforečná | 8 | C9 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1760 | Kyselina O,O-Di-n-propyl-dithiofosforečná | 8 | C9 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1760 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | bod vzplanutí více než 60 ˚C | 8 | C9 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1761 | MĚĎ / ETHYLENDIAMIN, KOMPLEX, ROZTOK | vodný roztok | 8 | CT1 | ll/lll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 1764 | KYSELINA DICHLOROCTOVÁ | 8 | C3 | II | kyselina octová | |
| 1775 | KYSELINA FLUOROBORITÁ | vodný roztok obsahující nejvýše 50% kyseliny fluoroborité | 8 | C1 | II | voda |
| 1778 | KYSELINA FLUOROKŘEMIČITÁ | 8 | C1 | II | voda | |
| 1779 | KYSELINA MRAVENČÍ s více než 85% hm. kyseliny | 8 | C3 | II | kyselina octová | |
| 1783 | HEXAMETHYLENDIAMIN, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C7 | ll/lll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 1787 | KYSELINA JODOVODÍKOVÁ | vodný roztok | 8 | C1 | ll/lll | voda |
| 1788 | KYSELINA BROMOVODÍKOVÁ | vodný roztok | 8 | C1 | ll/lll | voda |
| 1789 | KYSELINA CHLOROVODÍKOVÁ | obsahující nejvýše 38% vodného roztoku | 8 | C1 | ll/lll | voda |
| 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ | obsahující nejvýše 60 % kyseliny fluorovodíkové | 8 | CT1 | II | voda dovolená doba používání: nejvýše 2 roky |
| 1791 | CHLORNAN, ROZTOK | vodný roztok, obsahující zvlhčovadla obvyklá v obchodě | 8 | C9 | ll/lll | kyselina dusičná a smáčecí roztok * |
| 1791 | CHLORNAN, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C9 | ll/lll | kyselina dusičná* |
| *) Pro UN 1791: Zkouška se musí provést jen s odvzdušňovacím zařízením. Při provádění zkoušky s kyselinou dusičnou jako standardní kapalinou, musí být použito odvzdušňovací zařízení a těsnění odolné proti kyselinám. Je-li zkouška prováděna s roztoky chlornanů, jsou dovolena rovněž odvzdušňovací zařízení a těsnění stejného konstrukčního typu, odolná proti chlornanu (např. silikonový kaučuk), která však nejsou odolná proti kyselině dusičné. | ||||||
| 1793 | ISOPROPYLFOSFÁT | 8 | C3 | III | smáčecí roztok | |
| 1802 | KYSELINA CHLORISTÁ | vodný roztok s nejvýše 50 % hm. kyseliny | 8 | C01 | II | voda |
| 1803 | KYSELINA FENOLSUL-FONOVÁ, KAPALNÁ | směs isomerů | 8 | C3 | II | voda |
| 1805 | KYSELINA FOSFOREČNÁ, ROZTOK | 8 | C1 | III | voda | |
| 1814 | HYDROXID DRASELNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C5 | ll/lll | voda |
| 1824 | HYDROXID SODNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C5 | ll/lll | voda |
| 1830 | KYSELINA SÍROVÁ | obsahující více než 51 % kyseliny | 8 | C1 | II | voda |
| 1832 | KYSELINA SÍROVÁ, POUŽITÁ | chemicky stabilní | 8 | C1 | II | voda |
| 1833 | KYSELINA SIŘIČITÁ | 8 | C1 | II | voda | |
| 1835 | TETRAMETHYLAMONIUM-HYDROXID, ROZTOK | vodný roztok, bod vzplanutí více než 60˚C | 8 | C7 | II | voda |
| 1840 | CHLORID ZINEČNATÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C1 | III | voda |
| 1848 | KYSELINA PROPIONOVÁ s více než 10 % hm., ale nejvýše 90 % hm. kyseliny | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1862 | ETHYLKROTONÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1863 | PALIVO PRO TRYSKOVÉ MOTORY | 3 | F1 | l/ll/lll | směs uhlovodíků | |
| 1866 | PRYSKYŘICE, ROZTOK | hořlavý | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 1902 | DIISOOKTYLFOSFÁT | 8 | C3 | III | smáčecí roztok | |
| 1906 | KYSELINA SÍROVÁ, ODPADNÍ | 8 | C1 | II | kyselina dusičná | |
| 1908 | CHLORITAN, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C9 | ll/lll | kyselina octová |
| 1914 | BUTYLPROPIONÁTY | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1915 | CYKLOHEXANON | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 1917 | ETHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1919 | METHYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený | |
| n-butylacetátem | ||||||
| 1920 | NONANY | čisté isomery a směsi isomerů, bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 3 | F1 | lil | směs uhlovodíků |
| 1935 | KYANID, ROZTOK, J.N. | anorganický | 6.1 | T4 | l/ll/lll | voda |
| 1940 | KYSELINA THIOGLYKOLOVÁ | 8 | C3 | II | kyselina octová | |
| 1986 | ALKOHOLY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1987 | Cyklohexanol | technicky čistý | 3 | F1 | III | kyselina octová |
| 1987 | ALKOHOLY, J.N. | 3 | F1 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1988 | ALDEHYDY, HOŘLAVÉ, TOXICKÉ, J.N. | 3 | FT1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1989 | ALDEHYDY, J.N. | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1992 | 2,6-cis-Dimethyl-morfolin | 3 | FT1 | III | směs uhlovodíků | |
| 1992 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 3 | FT1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 1993 | Vinyl ester kyseliny propionové | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1993 | (1 -Methoxy-2-propyl) acetát | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 1993 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 2014 | PEROXID VODÍKU, VODNÝ ROZTOK | s nejméně 20 %, ale nejvýše 60 % peroxidu vodíku (stabilizovaný podle potřeby) | 5.1 | OC1 | II | kyselina dusičná |
| 2022 | KYSELINA KRESOLOVÁ | kapalná směs obsahující kresoly, xylenoly a methyl fenoly | 6.1 | TC1 | II | kyselina octová |
| 2030 | HYDRAZIN, VODNÝ ROZTOK | obsahující ne méně než 37% ale ne více než 64% hm. hydrazinu | 8 | CT1 | II | voda |
| 2030 | Hydrazin hydrát | vodný roztok s 64% hydrazinu | 8 | CT1 | II | voda |
| 2031 | KYSELINA DUSIČNÁ | jiná než dýmavá, s ne více než 55% čisté kyseliny | 8 | C01 | II | kyselina dusičná |
| 2045 | ISOBUTYRALDEHYD | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2050 | DIISOBUTYLEN, ISOMERNÍ SLOUČENINY | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2053 | METHYL - ISOBUTYLKARBINOL | 3 | F1 | III | kyselina octová | |
| 2054 | MORFOLIN | 8 | CF1 | I | směs uhlovodíků | |
| 2057 | TRIPROPYLEN | 3 | F1 | ll/lll | směs uhlovodíků | |
| 2058 | VALERALDEHYD | čisté isomery a směsi | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| isomerů | ||||||
| 2059 | NITROCELULÓZA, HOŘLAVÝ ROZTOK | 3 | D | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky: odchylkou od obvyklého postupu se toto pravidlo může použít pro rozpouštědla klasifikačního kódu F1 | |
| 2075 | CHLORAL, BEZVODÝ, STABILIZOVANÝ | 6.1 | T1 | II | smáčecí roztok | |
| 2076 | KRESOLY, KAPALNÉ | čisté isomery a směsi isomerů | 6.1 | TC1 | II | kyselina octová |
| 2078 | TOLUENDIISOKYANÁT | kapalný | 6.1 | T1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený -butylacetátem |
| 2079 | DIETHYLENTRIAMIN | 8 | C7 | II | směs uhlovodíků | |
| 2209 | FORMALDEHYD, ROZTOK | vodný roztok s 37% Formaldehydu, obsah methanolu: 8-10% | 8 | C9 | III | kyselina octová |
| 2209 | FORMALDEHYD, ROZTOK | vodný roztok, obsahující nejméně 25 % formaldehydu | 8 | C9 | III | voda |
| 2218 | KYSELINA AKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | 8 | CF1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2227 | n-BUTYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2235 | CHLORBENZYL - CHLORIDY, KAPALNÉ | para-Chlorobenzyl chlorid | 6.1 | T2 | III | směs uhlovodíků |
| 2241 | CYKLOHEPTAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2242 | CYKLOHEPTEN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2243 | CYKLOHEXYLACETÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2244 | CYKLOPENTANOL | 3 | F1 | III | kyselina octová | |
| 2245 | CYKLOPENTANON | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2247 | n-DEKAN | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2248 | DI-n-BUTY LAMIN | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2258 | 1,2-PROPYLENDIAMIN | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2259 | TRIETHYL - ENTETRAMIN | 8 | C7 | II | voda | |
| 2260 | TRIPROPYLAMIN | 3 | FC | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2263 | DIMETHYLCYKLO - HEXANY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 2264 | N,N-DIMETHYLCYKLO - HEXYLAMIN | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2265 | N,N-DIMETHYLFORMAMID | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2266 | DIMETHYL-N-PROPYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2269 | 3 3' - IMINOBISPROPYLAMIN | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2270 | ETHYLAMIN, VODNÝ ROZTOK | obsahující nejméně 50 %, ale nejvýše 70 % ethylaminu, bod vzplanutí pod 23˚C, žíravý, nebo slab ě žíravý | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 2275 | 2-ETHYLBUTANOL | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2276 | 2-ETHYLHEXYLAMIN | 3 | FC | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2277 | ETHYLMETHAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2278 | n-HEPTEN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2282 | HEXANOLY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2283 | ISOBUTYLMETHA - KRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2286 | PENTAMETHYLHEPTAN | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2287 | ISOHEPTEN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2288 | ISOHEXEN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2289 | ISOFORONDIAMIN | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2293 | 4-METHOXY-4-METHYLPENTAN-2-ON | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2296 | METHYLCYKLOHEXAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2297 | METHYLCYKLO - HEXANON | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 2298 | METHYLCYKLO - PENTAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2302 | 5-METHYLHEXAN-2-ON | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2308 | KYSELINA NITRO- SYLSÍROVÁ, KAPALNÁ | 8 | C1 | II | voda | |
| 2309 | OKTADIENY | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2313 | PIKOLINY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 2317 | DIKYANOMĚĎNAN SODNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 6.1 | T4 | I | voda |
| 2320 | TETRAETHYLEN - PENTAMIN | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2324 | TRIISOBUTYLEN | směs C12-monoolefínů, bod vzplanutí mezi 23˚C a 60 ˚C | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 2326 | TRIMETHYLCYKLO - HEXYLAMIN | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2327 | TRIMETHYLHEXA - METHYLEN-DIAMINY | čisté isomery a směsi isomerů | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 2330 | UNDĚKAN | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2336 | ALLYLFORMIÁT | 3 | FT1 | I | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2348 | BUTYLAKRYLÁTY, STABILIZOVANÉ | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2357 | CYKLOHEXYLAMIN | , bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok |
| 2361 | DIISOBUTYLAMIN | 3 | FC | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2366 | DIETHYLKARBONÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2367 | alfa-METHYLVALER - ALDEHYD | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2370 | 1-HEXEN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2372 | 1,2-BIS(DIMETHYLAMINO) ETHAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2379 | 1,3-DIMETHYLBUTYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2383 | DIPROPYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2385 | ETHYLISOBUTYRÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2393 | ISOBUTYLFORMIÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2394 | ISOBUTYLPROPIONÁT | bod vzplanutí mezi 23˚C a 60 ˚C | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2396 | METHAKRYLALDEHYD, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2400 | METHYLISOVALERÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2401 | PIPERIDIN | 8 | CF1 | I | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2403 | ISOPROPENYLACETÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2405 | ISOPROPYLBUTYRÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2406 | ISOPROPYLISO - BUTYRÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2409 | ISOPROPYLPROPIONÁT | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2410 | 1,2,3,6-TETRAHYDROPYRIDIN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2427 | CHLOREČNAN DRASELNÝ, vodný roztok | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 2428 | CHLOREČNAN SODNÝ, vodný roztok | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 2429 | CHLOREČNAN VÁPENATÝ, vodný roztok | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 2436 | KYSELINA THIOOCTOVÁ | 3 | F1 | II | kyselina octová | |
| 2457 | 2,3-DIMETHYLBUTAN | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2491 | ETHANOLAMIN | 8 | C7 | III | smáčecí roztok | |
| 2491 | ETHANOLAMIN, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C7 | III | smáčecí roztok |
| 2496 | ANHYDRID KYSELINY PROPIONOVÉ | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2524 | ETHYLORTHOFORMIÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2526 | FURFURYLAMIN | 3 | FC | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2527 | ISOBUTYLAKRYLÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2528 | ISOBUTYLISOBUTYRÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2529 | KYSELINA ISOMÁSELNÁ | 3 | FC | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2531 | KYSELINA METHAKRYLOVÁ, STABILIZOVANÁ | 8 | C3 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2542 | TRIBUTYLAMIN | 6.1 | T1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2560 | 2-METHYLPENTAN-2-OL | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2564 | KYSELINA TRICHLOROCTOVÁ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C3 | ll/lll | kyselina octová |
| 2565 | DICYKLOHEXYLAMIN | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2571 | Kyselina ethylsírová | 8 | C3 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2571 | KYSELINY ALKYLSÍROVÉ | 8 | C3 | II | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 2580 | BROMID HLINITÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C1 | III | voda |
| 2581 | CHLORID HLINITÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C1 | III | voda |
| 2582 | CHLORID ŽELEZITÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | C1 | III | voda |
| 2584 | Kyselina methan sulfonová | obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | II | voda |
| 2584 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ | obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2584 | Kyselina benzen sulfonová | obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | II | voda |
| 2584 | Kyselina toluen sulfonová | obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | II | voda |
| 2584 | KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ | obsahující více než 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2586 | Kyselina methan sulfonová | s nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | III | voda |
| 2586 | KYSELINY ALKYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ | s nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2586 | Kyselina benzen sulfonová | s nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | III | voda |
| 2586 | Kyselina toluen sulfonová | s nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | III | voda |
| 2586 | KYSELINY ARYLSULFONOVÉ, KAPALNÉ | s nejvýše 5 % volné kyseliny sírové | 8 | C1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2610 | TRIALLYLAMIN | 3 | FC | lil | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2614 | METHYLALLYL - ALKOHOL | 3 | F1 | III | kyselina octová | |
| 2617 | METHYLCYKLOHEXANOLY | čisté isomery a směsi isomerů, , bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 3 | F1 | III | kyselina octová |
| 2619 | BENZYLDIMETHYL - AMIN | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2620 | AMYLBUTYRÁTY | čisté isomery a směsi isomerů, , bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2622 | GLYCIDALDEHYD | bod vzplanutí pod 23 °C | 3 | FT1 | II | směs uhlovodíků |
| 2626 | KYSELINA CHLOREČNÁ, vodný roztok | s nejvýše 10 % kyseliny chlorečné | 5.1 | 01 | II | kyselina dusičná |
| 2656 | CHINOLIN | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 6.1 | T1 | III | voda |
| 2672 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK | vodný, s hustotou mezi 0,880 a 0,957 kg/l při 15 °C, s více než 10%, ale nejvíce 35 % amoniaku (čpavku) | 8 | C5 | III | voda |
| 2683 | SULFID AMONNÝ, ROZTOK | vodný roztok, , bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 8 | CFT | II | kyselina octová |
| 2684 | 3-DIETHYLAMINO - PROPYLAMIN | 3 | FC | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2685 | N,N-DIETHYL - ETHYLEN DIAMIN | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2693 | HYDROGENSIŘIČITANY, VODNÝ ROZTOK, J.N | anorganický | 8 | C1 | III | voda |
| 2707 | DIMETHYLDIOXANY | čisté isomery a směsi isomerů | 3 | F1 | ll/lll | směs uhlovodíků |
| 2733 | AMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY HOŘLAVÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 3 | FC | l/ll/lll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2734 | Di-sek-butylamin | 8 | CF1 | II | směs uhlovodíků | |
| 2734 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, HOŘLAVÉ, J.N. | 8 | CF1 | l/ll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2735 | AMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. nebo POLYAMINY KAPALNÉ, ŽÍRAVÉ, J.N. | 8 | C7 | l/ll/lll | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2739 | ANHYDRID KYSELINY MÁSELNÉ | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený | |
| n-butylacetátem | ||||||
| 2789 | KYSELINA OCTOVÁ, LEDOVÁ nebo KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK | vodný roztok, obsahující více než 80 % hm. kyseliny | 8 | CF1 | II | kyselina octová |
| 2790 | KYSELINA OCTOVÁ, ROZTOK | vodný roztok, obsahující nejméně 10 % hm., ale nejvíce 80 % hm. kyseliny | 8 | C3 | ll/lll | kyselina octová |
| 2796 | KYSELINA SÍROVÁ | obsahující nejvýše 51 % čisté kyseliny | 8 | C1 | II | voda |
| 2797 | ELEKTROLYT PRO BATERIE, ALKALICKÝ | hydroxid sodný/draselný, vodný roztok | 8 | C5 | II | voda |
| 2810 | 2-Chlór-6-fluorbenzyl chlorid | stabilizovaný | 6.1 | T1 | III | směs uhlovodíků |
| 2810 | 2-Fenylethanol | 6.1 | T1 | III | kyselina octová | |
| 2810 | Ethylen glykol monohexylether | 6.1 | T1 | III | kyselina octová | |
| 2810 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | T1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 2815 | N-AMINOETHYL - PIPERAZIN | 8 | C7 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2818 | POLYSULFID AMONNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 8 | CT1 | ll/lll | kyselina octová |
| 2819 | AMYLFOSFÁT | 8 | C3 | III | smáčecí roztok | |
| 2820 | KYSELINA MÁSELNÁ | n-kyselina máselná | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2821 | FENOL, ROZTOK | vodný roztok, toxický, ne- alkalický | 6.1 | T1 | ll/lll | kyselina octová |
| 2829 | KYSELINA KAPRONOVÁ | n-kyselina kapronová | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 2837 | HYDROGENSULFÁTY, VODNÝ ROZTOK | 8 | C1 | ll/lll | voda | |
| 2838 | VINYLBUTYRÁT, STABILIZOVANÝ | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2841 | DI-n-AMYLAMIN | 3 | FT1 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2850 | TETRAMER PROPYLENU | směs C12-monoolefínů, bod vzplanutí mezi 23˚C a 60 ˚C | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 2873 | DIBUTYLAMINO - ETHANOL | N,N-Di-n-butylaminoethanol | 6.1 | T1 | III | kyselina octová |
| 2874 | FURFURYLALKOHOL | 6.1 | T1 | III | kyselina octová | |
| 2920 | Kyselina O,O-Diethyl- | bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 8 | CF1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený |
| dithiofosforečná | n-butylacetátem | |||||
| 2920 | Kyselina O,O-Dimethyl- dithiofosforečná | bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 8 | CF1 | II | smáčecí roztok |
| 2920 | Bromovodík | 33% roztok v ledové kyselině octové | 8 | CF1 | II | smáčecí roztok |
| 2920 | Tetramethylamonium - hydroxid | vodný roztok, bod vzplanutí mezi 23 ˚C a 60 ˚C | 8 | CF1 | II | voda |
| 2920 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, HOŘLAVÁ, J.N. | 8 | CF1 | l/ll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 2922 | Sulfid amonný | vodný roztok, bod vzplanutí nad 60 ˚C | 8 | CT1 | II | voda |
| 2922 | Kresoly | vodný alkalický roztok, směs sodíku a draselných kresolátů, | 8 | CT1 | II | kyselina octová |
| 2922 | Fenol | vodný alkalický roztok, směs sodíku a draselných fenolů | 8 | CT1 | II | kyselina octová |
| 2922 | Hydrogendifluorid sodný | vodný roztok | 8 | CT1 | III | voda |
| 2922 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 8 | CT1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 2924 | LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, J.N. | slabě žíravá | 3 | FC | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 2927 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, ŽÍRAVÁ, ORGANICKÁ, J.N. | 6.1 | TC1 | l/ll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 2933 | METHYL-2-CHLORPROPIONÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2934 | ISOPROPYL-2-CHLORPROPIONÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2935 | ETHYL-2-CHLORPROPIONÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2936 | KYSELINA THIOMLÉČNÁ | 6.1 | T1 | II | kyselina octová | |
| 2941 | FLUORANILÍNY | čisté isomery a směsi isomerů | 6.1 | T1 | III | kyselina octová |
| 2943 | TETRAHYDROFUR - FURYLAMIN | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 2945 | N-METHYLBUTYLAMIN | 3 | FC | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2946 | 2-AMINO-5-DIETHYLAMINO - PENTAN | 6.1 | T1 | III | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 2947 | ISOPROPYLCHLOR - ACETÁT | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 2984 | PEROXID VODÍKU, vodný roztok | s nejméně 8 %, ale méně než 20 % peroxidu vodíku | 5.1 | 01 | III | kyselina dusičná |
| (stabilizovaný podle potřeby) | ||||||
| 3056 | n-HEPTALDEHYD | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 3065 | NÁPOJE ALKOHOLICKÉ | s více než 24 % obj. | 3 | F1 | ll/lll | kyselina octová |
| 3066 | BARVA nebo LÁTKA POMOCNÁ K VÝROBĚ BAREV | včetně laků, emailů, mořidel, šelaků, fermeží, leštidel, kapalných plnidel a kapalných základových složek laků, včetně ředidel a rozpouštědel | 8 | C9 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 3079 | METHAKRYLONITRIL, STABILIZOVANÝ | 3 | FT1 | I | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3082 | Alkohol C6-C-17 (sekundární) poly (3-6) ethoxylát | 9 | M6 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 3082 | Alkohol C12-C15 poly (1-3) ethoxylát | 9 | M6 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 3082 | Alkohol C13-C15 poly (1-6) ethoxylát | 9 | M6 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 3082 | Palivo pro letecké tryskové motory JP-5 | bod vzplanutí nad 60˚C | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Palivo pro letecké tryskové motoryJP-7 | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Uhelný dehet | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Těžký dehtový benzín | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Kreosoty z uhelného dehtu | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Kreosoty z dřevěného dehtu | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Kresyldifenylfosfát | 9 | M6 | III | smáčecí roztok | |
| 3082 | Decyl akrylát | 9 | M6 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 3082 | Diisobutyl ftalát | 9 | M6 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 3082 | Di-n-butyl ftalát | 9 | M6 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků | |
| 3082 | Uhlovodíky | kapalné,, bod vzplanutí nad 60 ˚C, ohrožující životní prostředí | 9 | M6 | III | Pravidlo pro hromadné položky |
| 3082 | Isodecyl difenyl fosfát | 9 | M6 | III | smáčecí roztok | |
| 3082 | Methylnaftalen | směs isomerů, kapalná | 9 | M6 | III | směs uhlovodíků |
| 3082 | Triaryl fosfát | j.n. | 9 | M6 | III | smáčecí roztok |
| 3082 | TrikřesyI fosfát | s nejvýše 3% ortho-isomerů | 9 | M6 | III | smáčecí roztok |
| 3082 | Trixylenyl fosfát | 9 | M6 | III | smáčecí roztok | |
| 3082 | Alkyl dithiofosfát zinku | C3-C14 | 9 | M6 | III | smáčecí roztok |
| 3082 | Aryl dithiofosfát zinku | C7-C16 | 9 | M6 | III | smáčecí roztok |
| 3082 | LÁTKA OHROŽUJÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, KAPALNÁ, J.N. | 9 | M6 | III | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 3099 | LÁTKA PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, KAPALNÁ, TOXICKÁ, J.N. | 5.1 | OT1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 3101 3103 3105 3107 3109 3111 3113 3115 3117 3119 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, C, D, E nebo F, KAPALNÝ nebo PEROXID, ORGANICKÝ, TYP B, C, D, E nebo F, KAPALNÝ, S ŘÍZENÍM TEPLOTY | 5.2 | P1 | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem a směs uhlovodíků a kyselina dusičná** | ||
| **) Pro UN 3101, 3103, 3105, 3107, 3109, 3111, 3113, 3115, 3117, 3119 (terc.-butylhydroperoxid s obsahem více než 40 % peroxidu a kyseliny peroxyoctové jsou vyloučeny): Všechny organické peroxidy v technicky čisté formě nebo v roztoku v rozpouštědlech, pokud se týká jejich snášenlivosti, jsou pokryty standardní kapalinou “směs uhlovodíků“ v tomto seznamu. Snášenlivost odvzdušňovacích ventilů a těsnění s organickými peroxidy může být ověřena též nezávisle na zkoušce konstrukčního typu laboratorními zkouškami s kyselinou dusičnou. | ||||||
| 3145 | BUTYLFENOLY | kapalné, j.n. | 8 | C3 | l/ll/lll | kyselina octová |
| 3145 | ALKYLFENOLY, KAPALNÉ, J.N. | včetně homologů C2-C12 | 8 | C3 | l/ll/lll | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 3149 | PEROXID VODÍKU A KYSELINA PEROCTOVÁ, SMĚS, STABILIZOVANÁ | s kyselinami (UN 2790 kyselina octová, UN 2796 kyselina sírová a/nebo UN 1805 kyselina fosforečná), vodou a nejvýše 5 % kyseliny peroctové | 5.1 | OC1 | II | smáčecí roztok a kyselina dusičná |
| 3210 | CHLOREČNANY, anorganické, vodný roztok, | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| j.n. | ||||||
| 3211 | CHLORISTANY, anorganické, vodný roztok, j.n. | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 3213 | BROMIČNANY, anorganické, vodný roztok, j.n. | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 3214 | MANGANISTANY, anorganické, vodný roztok, j.n. | 5.1 | 01 | II | voda | |
| 3216 | PERSÍRANY,, anorganické, vodný roztok, j.n. | 5.1 | 01 | III | smáčecí roztok | |
| 3218 | DUSIČNANY,, anorganické, vodný roztok, j.n. | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 3219 | DUSITANY,, anorganické, vodný roztok, j.n. | 5.1 | 01 | ll/lll | voda | |
| 3264 | Chlorid měďnatý | vodný roztok, slabě žíravý | 8 | C1 | III | voda |
| 3264 | Hydroxylamin sulfát | 25% vodný roztok | 8 | C1 | III | voda |
| 3264 | Kyselina fosforitá | vodný roztok | 8 | C1 | III | voda |
| 3264 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, anorganická, j.n. | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 8 | C1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky; není použitelné pro směsi obsahující následující složky: UN 1830, 1832, 1906 a 2308 |
| 3265 | Kyselina methoxyoctová | 8 | C3 | I | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Allylanhydrid kyseliny jantarové | 8 | C3 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Kyselina dithioglykolová | 8 | C3 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Butyl fosfát | směs mono- a di-butyl fosfátů | 8 | C3 | III | smáčecí roztok |
| 3265 | Kyselina kaprylová | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Kyselina isovalerová | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Kyselina pelargonová | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Kyselina pyruvátová | 8 | C3 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3265 | Kyselina valerová | 8 | C3 | III | kyselina octová | |
| 3265 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, KYSELÁ, ORGANICKÁ,J.N. | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 8 | C3 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 3266 | Hydrogensulfid sodný | vodný roztok | 8 | C5 | II | kyselina octová |
| 3266 | Sulfid sodný | vodný roztok, slabě žíravý | 8 | C5 | III | kyselina octová |
| 3266 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ANORGANICKÁ, J.N. | bod vzplanutí nad 60˚C | 8 | C5 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 3267 | 2,2'-(Butylimino)-bisethanol | 8 | C7 | II | směs uhlovodíků a smáčecí roztok | |
| 3267 | LÁTKA ŽÍRAVÁ, KAPALNÁ, ALKALICKÁ, ORGANICKÁ, J.N. | bod vzplanutí nad 60 ˚C | 8 | C7 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky |
| 3271 | Ethylen glykol monobutyl ether | bod vzplanutí 60 ˚C | 3 | F1 | III | kyselina octová |
| 3271 | ETHERY, J.N. | 3 | F1 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 3272 | Terc-butyl ester kyseliny akrylové | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | Isobutyl propionát | bod vzplanutí pod 23 ˚C | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem |
| 3272 | Methyl valerát | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | Trimethyl orthoformiát | 3 | F1 | II | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | Ethyl valerát | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | Isobutyl isovalerát | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | n-Amyl propionát | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | n-Butylbutyrát | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | Methyl laktát | 3 | F1 | III | n-butylacetát/smáčecí roztok nasycený n-butylacetátem | |
| 3272 | ESTERY, J.N. | 3 | F1 | ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 3287 | Dusitan sodný | 40% vodný roztok | 6.1 | T4 | III | voda |
| 3287 | LÁTKA TOXICKÁ, KAPALNÁ, anorganický, j.n. | 6.1 | T4 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 3291 | ODPAD KLINICKÝ NESPECIFIKOVANÝ, J.N. | kapalný | 6.2 | I3 | II | voda |
| 3293 | HYDRAZIN,vodný roztok | s nejvýše 37 % hm. hydrazinu | 6.1 | T4 | III | voda |
| 3295 | Hepteny | j.n. | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 3295 | Nonany | bod vzplanutí pod 23°C | 3 | F1 | II | směs uhlovodíků |
| 3295 | Dekany | j.n. | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků |
| 3295 | 1,2,3-Trimethylbenzen | 3 | F1 | III | směs uhlovodíků | |
| 3295 | UHLOVODÍKY, KAPALNÉ, J.N. | 3 | F1 | l/ll/lll | Pravidlo pro hromadné položky | |
| 3405 | CHLOREČNAN BARNATÝ, ROZTOK | vodný roztok | 5.1 | OT1 | ll/lll | voda |
| 3406 | CHLORISTAN BARNATÝ, ROZTOK | vodný roztok | 5.1 | OT1 | ll/lll | voda |
| 3408 | CHLORISTAN OLOVNATÝ, ROZTOK | vodný roztok | 5.1 | OT1 | ll/lll | voda |
| 3413 | KYANID DRASELNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 6.1 | T4 | l/ll/lll | voda |
| 3414 | KYANID SODNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 6.1 | T4 | l/ll/lll | voda |
| 3415 | FLUORID SODNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 6.1 | T4 | III | voda |
| 3422 | FLUORID DRASELNÝ, ROZTOK | vodný roztok | 6.1 | T4 | III | voda |
4.1.2
Dodatečná všeobecná ustanovení pro používání IBC
4.1.2.1
Pokud jsou IBC používány pro přepravu kapalin s bodem vzplanutí nejvýše 60˚C (uzavřený kelímek) nebo sypkých látek náchylných k prachové explozi, musí být provedena opatření zabraňující nebezpečí elektrostatického výboje.
4.1.2.2
Každá kovová IBC, IBC z tuhého plastu a kompozitní IBC musí být podrobena příslušným prohlídkám a zkouškám podle pododdílu 6.5.4.4 nebo 6.5.4.5:
-
před uvedením do používání;
-
poté v intervalech nepřesahujících dva a půl nebo pět let jak je stanoveno;
-
po opravě nebo rekonstrukci, před opětovným použitím pro přepravu.
IBC nesmějí být plněny a podávány k přepravě po datu uplynutí doby platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce. Avšak IBC naplněná před datem uplynutí doby platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce, může být přepravena v období nejvýše tří měsíců po uplynutí tohoto data. Kromě toho může být IBC přepravena po datu uplynutí doby platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce:
(a)
po vyprázdnění, ale před vyčištěním, pro účely provedení předepsané zkoušky nebo inspekce před opětovným naplněním; a
(b)
pokud neschválí jinak příslušný orgán, v období nepřekračujícím šest měsíců po datu uplynutí lhůty platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce, aby se umožnilo vrácení nebezpečných věcí nebo zbytků k jejich vhodné likvidací nebo recyklaci.
POZNÁMKA: K údajům v přepravním dokladu viz odstavec 5.4.1.1.11.
4.1.2.3
IBC typu 31HZ2 musí být naplněny nejméně do 80% objemu vnějšího obalu.
4.1.2.4
S výjimkou běžné údržby kovových IBC, IBC z tuhého plastu, kompozitních a flexibilních IBC prováděné vlastníkem IBC, jehož stát a jméno nebo schválená značka jsou trvale vyznačeny na IBC, musí subjekt provádějící běžnou údržbu trvale označit IBC v blízkosti UN kódu výrobce těmito údaji:
(a)
státem, v němž byla běžná údržba provedena; a
(b)
jménem nebo schválenou značkou subjektu provádějícího běžnou údržbu.
4.1.3
Všeobecná ustanovení týkající se pokynů pro balení
4.1.3.1
Pokyny pro balení platné pro nebezpečné věci třídy 1 až 9 jsou specifikovány v oddílu 4.1.4. Člení se do tří pododdílů podle druhu obalů, kterých se týkají:
| Pododdíl 4.1.4.1 | pro obaly jiné než IBC a velké obaly; tyto pokyny pro balení jsou označeny alfanumerickým kódem začínajícím písmenem “P“ anebo, pokud jde o obaly specifické pro RID a ADR, písmenem “R“; |
| Pododdíl 4.1.4.2 | pro IBC; tyto pokyny jsou označeny alfanumerickým kódem začínajícím písmeny “IBC“; |
| Pododdíl 4.1.4.3 | pro velké obaly; tyto pokyny pro balení jsou označeny alfanumerickým kódem začínajícím písmeny “LP“. |
Všeobecně se v pokynech pro balení stanoví, že platí všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 nebo 4.1.3, jak je to vhodné. Pokyny pro balení mohou též vyžadovat dodržení zvláštních ustanoveni oddílů 4.1.5, 4.1.6, 4.1.7, 4.1.8 nebo 4.1.9, jak je to vhodné. Zvláštní ustanovení pro balení mohou být také specifikována v pokynech pro balení pro určité látky nebo předměty. Tato jsou rovněž označena alfanumerickým kódem začínajícím písmeny:
| „PP“ | pro obaly jiné než IBC a velké obaly, nebo „RR“, pokud jde o zvláštní ustanovení pro balení specifická pro RID a ADR; |
| „B“ | pro IBC, nebo „BB“, pokud jde o zvláštní ustanovení pro balení specifická pro RID a ADR; |
| „L“ | pro velké obaly. |
Pokud není stanoveno jinak, každý obal musí splňovat odpovídající požadavky části 6. Obecně neříkají pokyny pro balení nic o snášenlivosti, proto uživatel nesmí zvolit obal bez ověření, že látka je snášenlivá se zvoleným obalovým materiálem (např. skleněné nádoby jsou nevhodné pro většinu fluoridů). Pokud jsou v pokynech pro balení dovoleny skleněné nádoby, jsou dovoleny rovněž obaly z porcelánu, užitkové keramiky a kameniny.
4.1.3.2
Sloupec (8) tabulky A kapitoly 3.2 uvádí pro každý předmět nebo látku pokyn (pokyny) pro balení, který(é) musí být použit(y). Ve sloupci (9a) jsou udána zvláštní ustanovení pro balení a ve sloupci (9b) zvláštní ustanovení pro společné balení (viz oddíl 4.1.10) vztahující se na jednotlivé látky nebo předměty.
4.1.3.3
V každém pokynu pro balení jsou uvedeny, pokud je to vhodné, informace o dovolených samostatných a skupinových obalech. Pro skupinové obaly jsou uvedeny dovolené vnější a vnitřní obaly, a pokud je to vhodné, rovněž nejvyšší množství dovolené pro každý vnitřní nebo vnější obal. Nejvyšší čistá (netto) hmotnost a nejvyšší vnitřní objem jsou definovány v oddílu 1.2.1.
4.1.3.4
Následující obaly nesmějí být použity, pokud jsou látky, které se mají přepravovat, náchylné ke zkapalnění během přepravy:
| Obaly | ||||||||||
| Sudy: | 1D a 1G | |||||||||
| Bedny: | 4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G, 4H1 a 4H2 | |||||||||
| Pytle: | 5L1, 5L2, 5L3, 5H1,5H2, 5H3, 5H4, 5M1 a 5M2 | |||||||||
| Kompozitní obaly: | 6HC, 6HD2, 6HG1, 6HG2, 6HD1, 6PC, 6PD1, 6PD2, 6PG1, 6PG2 a 6PH1 | |||||||||
| Velké obaly: | ||||||||||
| flexibilní plast: | 51H (vnější obal) | |||||||||
| IBC | |||||||||
| všechny typy IBC | |||||||||
| Pro látky obalové skupiny I: | |||||||||
| Pro látky obalové skupiny II a III: | |||||||||
| dřevěné: | 11C, 11D a 11F | ||||||||
| lepenkové: | 11G | ||||||||
| flexibilní: | 13H1, 13H2, 13H3, 13H4, 13H5, 13L1, 13L2, 13L3, 13L4, 13M1 a 13M2 | ||||||||
| kompozitní: | 11HZ2 a 21HZ2. | ||||||||
Pro účely tohoto pododdílu jsou látky a směsi látek mající bod tání nejvýše 4510 považovány z a tuhé látky náchylné ke zkapalnění během přepravy.
4.1.3.5
Pokud pokyny pro balení v této kapitole dovolují použití určitého typu obalu (např. 4G, 1A2), mohou být použity rovněž obaly, které mají stejný identifikační kód, následovaný písmeny ”V”, ”U” nebo ”W”, označené podle předpisů části 6 (např. 4GV, 4GU nebo 4GW; 1A2V, 1A2U nebo 1A2W), za stejných podmínek a omezení, jaké platí pro použití tohoto typu obalu podle příslušných pokynů pro balení. Například skupinový obal označený kódem obalu “4GV“ může být použit kdykoli je dovolen skupinový obal označený “4G“, pokud jsou splněny požadavky příslušného pokynu pro balení ve vztahu k druhům vnitřních obalů a množstevním omezením.
4.1.3.6
Tlakové nádoby pro kapaliny a tuhé látky
4.1.3.6.1
Pokud není v ADR uvedeno jinak, jsou tlakové nádoby splňující:
(a)
příslušné požadavky kapitoly 6.2; nebo
(b)
národní nebo mezinárodní normy pro konstrukci, výrobu, zkoušky a prohlídky používané zemí, v níž se tlakové nádoby vyrábějí, za podmínky, že jsou splněna ustanovení pododdílu 4.1.3.6 a že u kovových lahví, trubkových nádob, tlakových sudů a svazků lahví je konstrukce taková, že je minimální poměr mezi tlakem při roztržení a zkušebním tlakem:
(i)
1,50 pro opakovaně plnitelné tlakové nádoby;
(ii)
2,00 pro tlakové nádoby, které nejsou opakovaně plnitelné,
dovoleny pro přepravu jakékoli kapalné nebo tuhé látky, kromě výbušnin, tepelně nestálých látek, organických peroxidů, samovolně se rozkládajících látek, látek, které mohou způsobit chemickou reakcí, významný nárůst tlaku uvnitř obalu, a radioaktivních látek (jiných, než jsou dovoleny v oddíle 4.1.9).
Tento pododdíl se nevztahuje na látky uvedené v pododdíle 4.1.4.1, pokynu pro balení P200, tabulce 3.
4.1.3.6.2
Každý konstrukční typ tlakové nádoby musí být schválen příslušným orgánem země výroby, nebo jak je uvedeno v kapitole 6.2.
4.1.3.6.3
Není-li stanoveno jinak, musí se používat tlakové nádoby s nejnižším zkušebním tlakem 0,6 MPa.
4.1.3.6.4
Není-li uvedeno něco jiného, mohou být tlakové nádoby opatřeny nouzovým zařízením pro vyrovnávání tlaku zkonstruovaným pro zamezení roztržení nádoby v případě přeplnění nebo požáru.
Ventily tlakových nádob musí být zkonstruovány a vyrobeny takovým způsobem, aby byly schopny samy odolat poškození bez úniku obsahu, nebo musí být chráněny před poškozením, které by mohlo způsobit nežádoucí únik obsahu tlakové nádoby, jednou z metod popsaných v pododdíle 4.1.6.8 (a) až (e).
4.1.3.6.6
Tlaková nádoba nesmí být naplněna více než do 95 % svého vnitřního objemu při 50˚C. V nádob ě musí být ponechán dostatečný volný prostor (dutina), aby bylo zaručeno, že tlaková nádoba nebude plná kapaliny při teplotě 55°C.
4.1.3.6.6
Není-li uvedeno něco jiného, musí být tlakové nádoby podrobeny periodické prohlídce a zkoušce každých 5 let. Periodická prohlídka musí zahrnovat vnější prohlídku, vnitřní prohlídku nebo alternativní metodu se souhlasem příslušného orgánu, tlakovou zkoušku nebo rovnocennou nedestruktivní zkoušku se souhlasem příslušného orgánu, včetně kontroly veškerého příslušenství (např. těsnost ventilů, nouzové zařízení pro vyrovnávání tlaku nebo tavné prvky). Tlakové nádoby nesmějí být naplněny poté, kdy prošla lhůta pro provedení periodické prohlídky a zkoušky, ale smějí být přepraveny po vypršení této lhůty. Opravy tlakových nádob musí splňovat požadavky uvedené v pododdíle 4.1.6.11.
4.1.3.6.7
Před naplněním musí balič provést kontrolu tlakové nádoby a přesvědčit se, že je tlaková nádoba dovolena pro látku, která se má přepravovat, a že jsou splněny požadavky ADR. Uzavírací ventily se musí po naplnění uzavřít a musí zůstat během přepravy uzavřeny. Odesilatel musí ověřit těsnost uzávěrů a výstroje.
4.1.3.6.8
Opakovaně plnitelné tlakové nádoby nesmějí být plněny látkou odlišnou od látky, kterou obsahovaly předtím, ledaže byly provedeny operace potřebné pro změnu použití nádoby.
4.1.3.6.9
Značení tlakových nádob pro kapaliny a tuhé látky podle pododdílu 4.1.3.6 (neodpovídajících požadavkům kapitoly 6.2) musí být v souladu s požadavky příslušného orgánu země výroby.
4.1.3.7
Obaly nebo IBC, které nejsou výslovně dovoleny příslušným pokynem pro balení, nesmějí být použity k přepravě látek nebo předmětů, ledaže jsou mezi smluvními stranami dohodnuty dočasné odchylky podle oddílu 1.5.1.
4.1.3.8
Nebalené předměty, kromě předmětů třídy 1
4.1.3.8.1
Pokud velké a robustní předměty nemohou být zabaleny podle předpisů kapitol 6.1 nebo 6.6 a musí být přepravovány prázdné, nevyčištěné a nezabalené, může příslušný orgán země původu2 schválit takovou přepravu. Přitom musí příslušný orgán vzít v úvahu, že:
(a)
Velké a robustní předměty musí být dostatečně pevné, aby odolaly rázům a namáháním obvyklým během přepravy, včetně překládky mezi dopravními jednotkami a mezi dopravními jednotkami a sklady, jakož i při přemisťování z palety pro následnou ruční nebo mechanickou manipulaci;
(b)
Všechny uzávěry a otvory musí být utěsněny tak, aby nedošlo k úniku obsahu, který by mohl být za normálních podmínek přepravy způsoben vibracemi nebo změnami teploty, vlhkosti nebo tlaku (např. z důvodu změny nadmořské výšky). Na vnější straně velkých a robustních předmětů nesmějí ulpívat žádné nebezpečné zbytky;
(c)
Části velkých a robustních předmětů, které jsou v přímém styku s nebezpečnými věcmi:
(i)
nesmějí být těmito nebezpečnými věcmi narušovány ani významně zeslabovány; a
(ii)
nesmějí vyvolat žádný nebezpečný účinek, např. působit jako katalyzátor při reakci nebo reagovat s nebezpečnými věcmi;
(d)
Velké a robustní předměty obsahující kapaliny musí být uloženy a zajištěny tak, aby bylo zaručeno, že během přepravy nedojde ani k úniku obsahu, ani k trvalé deformaci předmětu;
(e)
Musí být upevněny v lůžkách nebo latění nebo jiných manipulačních zařízeních nebo v dopravní jednotce nebo v kontejneru takovým způsobem, aby se nemohly uvolnit za normálních podmínek přepravy.
4.1.3.8.2
Nebalené předměty schválené příslušným orgánem podle ustanovení uvedených v odstavci 4.1.3.8.1 podléhají postupům pro odesílání části 5. Kromě toho musí odesilatel takových předmětů zajistit, aby kopie jakéhokoli takového schválení byla přiložena k přepravnímu dokladu.
POZNÁMKA: Velký a robustní předmět může zahrnovat flexibilní palivové nádržové systémy, vojenskou výbavu, stroje nebo zařízení obsahující nebezpečné věci nad omezená množství podle oddílu 3.4.6.
4.1.4
Přehled pokynů pro balení
POZNÁMKA: Ačkoli následující pokyny pro balení používají stejný číselný systém, jaký je použit v IMDG Code a ve Vzorových předpisech OSN, mohou být v případě ADR v některých detailech rozdíly.
4.1.4.1
Pokyny pro balení týkající se použití obalů (s výjimkou IBC a velkých obalů)
| P 001 | POKYN PRO BALENÍ (KAPALINY) | P 001 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jsou dovoleny následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||||||
| Skupinové obaly | Nejvyšší vnitřní objem/čistá (netto) hmotnost (viz pododdíl 4.1.3.3) | |||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III | ||||||||
| ze skla | 10 l | Sudy | ||||||||||
| z plastu | 30 l | z oceli (1A2) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| z kovu | 40 l | z hliníku (1B2) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (1N2) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z plastu (1H2) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z překližky (1D) | 150 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z lepenky (1G) | 75 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| Bedny | ||||||||||||
| z oceli (4A) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z hliníku (4B) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z přírodního dřeva (4C1, 4C2) | 150 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z překližky (4D) | 150 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 75 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z lepenky (4G) | 75 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | 60 kg | 60 kg | 60 kg | |||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 150 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| Kanystry | ||||||||||||
| z oceli (3A2) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| z hliníku (3B2) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| z plastu (3H2) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| Samostatné obaly | ||||||||||||
| Sudy | ||||||||||||
| z oceli, s neodnímatelným víkem (1A1) | 250 litrů | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | 250 litrů*) | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z hliníku, s neodnímatelným víkem (1B1) | 250 litrů | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem (1B2) | 250 litrů*) | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník, s neodnímatelným víkem (1N1) | 250 litrů | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník, s odnímatelným víkem (1N2) | 250 litrů*) | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z plastu, s neodnímatelným víkem (1H1) | 250 litrů | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | 250 litrů*) | 450 litrů | 450 litrů | |||||||||
| Kanystry | ||||||||||||
| z oceli, s neodnímatelným víkem (3A1) | 60 litrů | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (3A2) | 60 litrů*) | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| z hliníku, s neodnímatelným víkem (3B1) | 60 litrů | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem (3B2) | 60 litrů*) | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| z plastu, s neodnímatelným víkem (3H1) | 60 litrů | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (3H2) | 60 litrů*) | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| Kompozitní obaly | ||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším sudem z oceli nebo hliníku (6HA1, 6HB1) | 250 litrů | 250 litrů | 250 litrů | |||||||||
| plastová nádoba s vnějším sudem z lepenky, plastu nebo překližky (6HG1, 6HH1, 6HD1) | 120 litrů | 250 litrů | 250 litrů | |||||||||
| plastová nádoba s vnějším košem nebo bednou z oceli nebo hliníku nebo s vnější bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2) | 60 litrů | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| skleněná nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, lepenky, překližky, tuhého plastu nebo pěnového hmoty (6PA1, 6PB1, 6PG1, 6PD1, 6PH1 nebo 6PH2) nebo s vnějším košem nebo bednou z oceli nebo hliníku nebo s vnější bednou z přírodního dřeva nebo lepenky nebo s vnějším proutěným košem (6PA2, 6PB2, 6PC, 6PG2 nebo 6PD2) | 60 litrů | 60 litrů | 60 litrů | |||||||||
| *) Jsou dovoleny pouze látky s viskozitou vyšší než 2 680 mm2/s. | ||||||||||||
| Tlakové nádoby | ||||||||||||
| pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6., mohou být používány | ||||||||||||
| Dodatečný požadavek | ||||||||||||
| Pro látky třídy 3, obalovou skupinu III, které vylučují malá množství oxidu uhličitého nebo dusíku, musí být obaly odvětrávány. | ||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | ||||||||||||
| PP 1 | Látky UN čísel 1133, 1210, 1263 a 1866 a pro lepidla, tiskařské barvy, pomocné látky k výrobě tiskařských barev, barvy, pomocné látky k výrobě barev a roztoky pryskyřic, které jsou přiřazeny k UN 3082, nemusí kovové nebo plastové obaly pro látky obalových skupin II a III v množstvích nejvýše 5 litrů na obal vyhovět zkouškám kapitoly 6.1, pokud jsou přepravovány: | |||||||||||
| (a) | na paletách, v paletových bednách nebo jiných manipulačních jednotkách, např. samostatné obaly uložené nebo stohované na paletě a zajištěné přepásáním, průtažnou nebo smršťovací fólií nebo jiným vhodným způsobem, nebo | |||||||||||
| (b) | jako vnitřní obaly skupinových obalů, jejichž čistá (netto) hmotnost nepřesahuje 40 kg. | |||||||||||
| PP 2 | Pro UN číslo 3065 mohou být použity dřevěné sudy o nejvyšším vnitřním objemu 250 litrů, které nesplňují ustanovení kapitoly 6.1. | |||||||||||
| PP 4 | Pro UN číslo 1774 musí obaly splňovat parametry obalové skupiny II. | |||||||||||
| PP 5 | Pro UN číslo 1204 musí být obaly konstruovány tak, aby se zamezilo výbuchu z důvodu nárůstu vnitřního tlaku. Pro tyto látky nesmějí být použity lahve, trubkové nádoby a tlakové sudy. | |||||||||||
| PP 6 | (Vypuštěno) | |||||||||||
| PP 10 | Pro UN číslo 1791, obalovou skupinu II, musí mít obal odvětrávací zařízení. | |||||||||||
| PP 31 | Pro UN číslo 1131 musí být obaly hermeticky uzavřeny. | |||||||||||
| PP 33 | Pro UN číslo 1308, obalové skupiny I a II, jsou dovoleny jen skupinové obaly o nejvyšší celkové (brutto) hmotnosti 75 kg. | |||||||||||
| PP 81 | Pro UN číslo 1790 s více než 60 %, nejvýše však 85 % fluorovodíku a UN číslo 2031 s více než 55 % kyseliny dusičné je dovolená doba používání plastových sudů a kanystrů jako samostatných obalů dva roky od data jejich výroby. | |||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení, specifické pro RID a ADR: | ||||||||||||
| RR 2 | Pro UN číslo 1261 nejsou dovoleny obaly s odnímatelným víkem | |||||||||||
| P 002 | POKYN PRO BALENÍ (TUHÉ LÁTKY) | P 002 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jsou dovoleny následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 | ||||||||||||
| Skupinové obaly | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost (viz 4.1.3.3) | |||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III | ||||||||
| Sudy | ||||||||||||
| ze skla | 10 kg | z oceli (1A2) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| z plastua | 50 kg | z hliníku (1B2) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| z kovu | 50 kg | z kovu jiného než ocel nebo hliník (1N2) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| z papíru a, b, c | 50 kg | z plastu (1H2) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| z lepenky a, b, c | 50 kg | z překližky (1D) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||
| a Tyto vnitřní obaly musí být prachotěsné. b Tyto vnitřní obaly nesmějí být použity pro látky, které mohou zkapalnět během přepravy (viz pododdíl 4.1.3.4). c Tyto vnitřní obaly nesmějí být použity pro látky obalové skupiny I. | z lepenky (1G) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | ||||||||
| Bedny | ||||||||||||
| z oceli (4A) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z hliníku (4B) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z přírodního dřeva (4C1) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné (4C2) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z překližky (4D) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 125 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z lepenky (4G) | 125 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | 60 kg | 60 kg | 60 kg | |||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 250 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| Kanystry | ||||||||||||
| z oceli (3A2) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| z hliníku (3B2) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| z plastu (3H2) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| Samostatné obaly | ||||||||||||
| Sudy | ||||||||||||
| z oceli (1A1 nebo 1A2d) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z hliníku (1B1 nebo 1B2d) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (1N1 nebo 1N2d) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z plastu (1H1 nebo 1H2d) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z lepenky (1G)e | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z překližky (1D)e | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| Kanystry | ||||||||||||
| z oceli (3A1 nebo 3A2d) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| z hliníku (3B1 nebo 3B2d) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| z plastu (3H1 nebo 3H2d) | 120 kg | 120 kg | 120 kg | |||||||||
| Bedny | ||||||||||||
| z oceli (4A)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z hliníku (4B)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z přírodního dřeva (4C1)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z překližky (4D)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné (4C2)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z lepenky (4G)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| z tuhého plastu (4H2)e | není dovoleno | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| Pytle | ||||||||||||
| pytle (5H3, 5H4, 5L3, 5M2)e | není dovoleno | 50 kg | 50 kg | |||||||||
| d Tyto obaly nesmějí být použity pro látky obalové skupiny I, které mohou zkapalnět během přepravy (viz pododdíl 4.1.3.4). | ||||||||||||
| e Tyto obaly nesmějí být použity pro látky, které mohou zkapalnět během přepravy (viz pododdíl 4.1.3.4). | ||||||||||||
| Samostatné obaly (pokračování) | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost (viz 4.1.3.3) | |||||||||||
| Kompozitní obaly | Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III | |||||||||
| plastová nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, překližky, lepenky nebo plastu (6HA1, 6HB1, 6HG1e, 6HD1e nebo 6HH1) | 400 kg | 400 kg | 400 kg | |||||||||
| plastová nádoba s vnějším košem nebo bednou z oceli nebo hliníku nebo s vnější bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2e, 6HG2e nebo 6HH2) | 75 kg | 75 kg | 75 kg | |||||||||
| skleněná nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, překližky nebo lepenky (6PA1, 6PB1, 6PD1e nebo 6PG1e) nebo s vnějším košem nebo bednou z oceli nebo hliníku nebo s vnější bednou z přírodního dřeva nebo lepenky nebo s vnějším proutěným košem (6PA2, 6PB2, 6PC, 6PD2e nebo 6PG2e) nebo s vnějším obalem z tuhého plastu nebo pěnového plastu (6PH2 nebo 6PH1e) | 75 kg | 75 kg | 75 kg | |||||||||
| e) Tyto obaly nesmějí být použity pro látky, které mohou zkapalnět během přepravy (viz pododdíl 4.1.3.4). | ||||||||||||
| Tlakové nádoby mohou být používány, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6. | ||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | ||||||||||||
| PP 6 | (Vypuštěno) | |||||||||||
| PP 7 | Pro UN číslo 2000 smí být celuloid přepravován též bez obalu na paletách, obalený plastovou folií a upevněný vhodnými prostředky, jako jsou ocelové pásy, jako vozová zásilka v uzavřených vozidlech nebo kontejnerech. Celková (brutto) hmotnost palety nesmí překročit 1000 kg. | |||||||||||
| PP 8 | Pro UN číslo 2002 musí být obaly konstruovány tak, aby se zamezilo výbuchu vlivem nárůstu vnitřního tlaku. Pro tyto látky nesmějí být použity lahve, trubkové nádoby a tlakové sudy. | |||||||||||
| PP 9 | Pro UN čísla 3175, 3243 a 3244 musí obaly odpovídat konstrukčnímu typu, který vyhověl při zkoušce těsnosti pro obalovou skupinu II. Pro UN 3175 se nevyžaduje zkouška těsnosti, pokud jsou kapaliny úplně nasáklé v tuhé látce a jsou v těsně uzavřených pytlích. | |||||||||||
| PP 11 | Pro UN číslo 1309, obalovou skupinu III, a UN číslo 1362 jsou dovoleny pytle 5H1, 5L1 a 5M1, pokud jsou zabaleny v plastových pytlích a jsou uloženy na paletách pod smršťovací nebo průtažnou fólií. | |||||||||||
| PP 12 | Pro UN čísla 1361, 2213 a UN číslo 3077 jsou dovoleny pytle 5H1, 5L1 a 5M1, pokud jsou přepravovány v uzavřených vozidlech nebo kontejnerech. | |||||||||||
| PP 13 | Pro předměty spadající pod UN číslo 2870 jsou dovoleny pouze skupinové obaly vyhovující parametrům obalové skupiny I. | |||||||||||
| PP 14 | Pro UN čísla 2211, 2698 a 3314 nemusí obaly nutně vyhovět zkouškám obalů dle kapitoly 6.1. | |||||||||||
| PP 15 | Pro UN čísla 1324 a 2623 musí obaly vyhovovat parametrům obalové skupiny III. | |||||||||||
| PP 20 | Pro UN číslo 2217 může být použita každá prachotěsná a proti roztržení odolná nádoba. | |||||||||||
| PP 30 | Pro UN číslo 2471 nejsou dovoleny vnitřní obaly z papíru nebo lepenky. | |||||||||||
| PP 34 | Pro UN číslo 2969 (celá zrna) jsou dovoleny pytle 5H1, 5L1 a 5M1. | |||||||||||
| PP 37 | Pro UN čísla 2590 a 2212 jsou dovoleny pytle 5M1. Všechny pytle jakéhokoli druhu musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo kontejnerech nebo být uloženy v uzavřených tuhých přepravních obalových souborech. | |||||||||||
| PP 38 | Pro UN číslo 1309, obalovou skupinu II, jsou pytle dovoleny pouze v uzavřených vozech nebo kontejnerech. | |||||||||||
| PP 84 | Pro UN číslo 1057 se musí použít tuhé vnější obaly splňující parametry obalové skupiny II. Obaly musí být zkonstruovány, vyrobeny a upraveny tak, aby se zabránilo pohybu, neúmyslnému zážehu prostředků nebo náhodnému uvolnění hořlavého plynu nebo kapaliny. | |||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení, specifické pro RID a ADR | ||||||||||||
| RR 5 | Bez ohledu na zvláštní ustanovení pro balení PP 84 musí být dodržena jen všeobecná ustanovení uvedená v pododdílech 4.1.1.1, 4.1.1.2 a 4.1.1.5 až 4.1.1.7, jestliže je celková (brutto) hmotnost kusu nejvýše 10 kg. | |||||||||||
| P 003 | POKYN PRO BALENÍ | P 003 | |
|---|---|---|---|
| Nebezpečné věci musí být uloženy do vhodných vnějších obalů. Obaly musí vyhovovat ustanovením uvedeným v pododdílech 4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.1.1.4, 4.1.1.8 a v oddílu 4.1.3 a zkonstruovány tak, aby splnily konstrukční požadavky oddílu 6.1.4. Musí být použity vnější obaly, které jsou vyrobeny z vhodného materiálu dostatečné pevnosti a zkonstruovány v závislosti na jejich vnitřním objemu a na použití, k němuž jsou určeny. Pokud se tento pokyn pro balení použije pro přepravu předmětů nebo vnitřních obalů skupinových obalů, musí být obal zkonstruován a vyroben tak, aby se předešlo nezamýšlenému vypadnutí předmětů během normálních podmínek přepravy. | |||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||
| PP 16 | Pro UN číslo 2800 musí být akumulátory chráněny před zkraty a musí být bezpečně zabaleny v pevných vnějších obalech. | ||
| Poznámka 1: | Akumulátory chráněné proti vytečení, které jsou nedílnou součástí mechanického nebo elektronického zařízení, nebo jsou nezbytné pro jeho provoz, musí být bezpečně upevněny v držáku akumulátoru na těchto zařízeních a chráněny proti poškození a zkratům. | ||
| Poznámka 2: | K použitým akumulátorům (UN číslo 2800) viz P 801a. | ||
| PP17 | Pro UN čísla 1950 a 2037 nesmí čistá (netto) hmotnost kusů překročit 55 kg pro lepenkové obaly nebo 125 kg pro ostatní obaly. | ||
| PP 19 | Pro látky UN čísel 1364 a 1365 je dovolena přeprava v žocích. | ||
| PP 20 | Látky UN čísel 1363, 1386, 1408 a 2793 mohou být přepravovány v každé prachotěsné a proti roztrženi odolné nádobě. | ||
| PP 32 | Látky UN čísel 2857 a 3358 mohou být přepravovány bez obalu v latěních nebo ve vhodných přepravních obalových souborech. | ||
| PP 87 | Pro UN 1950 odpadové aerosoly přepravované podle zvláštního ustanovení 327 musí mít obaly prostředky k zadržení volné kapaliny, která by mohla uniknout během přepravy, např. absorpční materiál. Obal musí být přiměřeně odvětráván, aby se zamezilo vytvoření hořlavé atmosféry a nárůstu tlaku. | ||
| PP 88 | (Vypuštěno) | ||
| Zvláštní ustanovení pro balení specifické pro RID a ADR: | |||
| RR6 | Pro (UN Čísla 1950 a 2037 mohou být v případě přepravy vozové zásilky kovové předměty baleny také následujícím způsobem: | ||
| Předměty musí být seskupeny do jednotek na podložkách a drženy na místě vhodným plastovým krytem; tyto jednotky musí být nastohovány a vhodně zajištěny na paletách. | |||
| P 004 | POKYN PRO BALENÍ | P 004 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN čísla 3473, 3476, 3477, 3478 a 3479. | |||
| Jsou dovoleny následující obaly, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení 4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.1.1.3, 4.1.1.6 a 4.1.3: | |||
| (1) | Pro zásobníky do palivových článků obaly vyhovující parametrům obalové skupiny II; a | ||
| (2) | Pro zásobníky do palivových článků obsažené v zařízeních nebo balené se zařízeními pevné vnější obaly. Velká robustní zařízení (viz pododdíl 4.1.3.8) obsahující zásobníky do palivových článků smějí být přepravována bez obalu. Jsou-li zásobníky do palivových článků baleny se zařízeními, musí být zabaleny do vnitřních obalů, nebo uloženy ve vnějším obalu s fixačním materiálem nebo dělicí stěnou (stěnami) tak, aby zásobníky do palivových článků byly chráněny proti poškození, které může být způsobeno pohybem nebo uložením obsahu ve vnějším obalu. Zásobníky do palivových článků, které jsou zabudovány v zařízeních, musí být chráněny proti zkratu a celý systém musí být chráněn proti nechtěnému uvedení do činnosti. | ||
| P 110 | POKYN PRO BALENÍ | P110 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení dle 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost (viz 4.1.3.3) | ||||||||||||
| Sklo | 1 litr | Sudy | ||||||||||||
| Ocel | 40 litrů | z oceli (1A2) | 400 kg | |||||||||||
| z plastu (1H2) | 400 kg | |||||||||||||
| z překližky (1D) | 400 kg | |||||||||||||
| z lepenky (1G) | 400 kg | |||||||||||||
| Bedny | ||||||||||||||
| z oceli (4A) | 400 kg | |||||||||||||
| z přírodního dřeva (4C1, 4C2) | 400 kg | |||||||||||||
| z překližky (4D) | 400 kg | |||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 400 kg | |||||||||||||
| z lepenky (4G) | 400 kg | |||||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | 60 kg | |||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 400 kg | |||||||||||||
| Samostatné obaly: | Nejvyšší vnitřní objem (viz 4.1.3.3) | |||||||||||||
| Sudy | ||||||||||||||
| z oceli, s neodnímatelným víkem (1A1) | 450 lirů | |||||||||||||
| Kanystry | ||||||||||||||
| z oceli, s neodnímatelným víkem (3A1) | 60 lirů | |||||||||||||
| Kompozitní obaly | ||||||||||||||
| plastová nádoba v ocelových sudech (6HA1) | 250 lirů | |||||||||||||
| P 099 | POKYN PRO BALENÍ | P 099 |
|---|---|---|
| Mohou být použity jen obaly schválené pro tyto věci příslušným orgánem. Kopie schválení příslušného orgánu musí doprovázet každou zásilku, nebo přepravní doklad musí obsahovat zápis, že byl obal schválen příslušným orgánem. | ||
| P 101 | POKYN PRO BALENÍ | P 101 |
|---|---|---|
| Mohou být použity jen obaly schválené příslušným orgánem v zemi původu. Pokud země původu není smluvní stranou ADR, musí být obal schválen příslušným orgánem prvního státu, který je smluvní stranou ADR, do něhož zásilka dorazila. V přepravním dokladu musí být uvedena rozlišovací značka státu, používaná pro silniční motorová vozidla v mezinárodním provozu, pro který příslušný orgán plní svou funkci, a to takto: “Obal schválen příslušným orgánem …..“ (viz 5.4.1.2.1 (e)) | ||
| P110(a) | POKYN.PRO BALENÍ | P110(a) |
|---|---|---|
| (VYHRAZENO) | ||
| POZNÁMKA: Tento pokyn pro balení, uvedený ve Vzorových předpisech OSN, není dovolen pro přepravy dle ADR. | ||
| P 110(b) | POKYN PRO BALENÍ | P110(b) | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||
| Nádoby | Dělicí přepážky | Bedny | |||||||||||
| z kovu | z kovu | z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||
| ze dřeva | ze dřeva | (4C2) | |||||||||||
| z pryže, vodivé | z plastu | z překližky (4D) | |||||||||||
| z plastu, vodivého | z lepenky | z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||
| Pytle | |||||||||||||
| z pryže, vodivé | |||||||||||||
| z plastu, vodivého | |||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||
| PP 42 | Pro UN čísla 0074, 0113, 0114, 0129, 0130, 0135 a 0224, musí být splněny následující podmínky: | ||||||||||||
| (a) Vnitřní obaly nesmějí obsahovat více než 50 g výbušné látky (množství odpovídající suché látce); | |||||||||||||
| (b) Komory vytvořené dělicími přepážkami nesmějí obsahovat více než jeden vnitřní obal, pevně uložený; a | |||||||||||||
| (c) Vnější obal může být rozdělen až na 25 komor. | |||||||||||||
| P 111 | POKYN PRO BALENÍ | P 111 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||
| z vodotěsného papíru | z oceli (4A) | ||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||
| z pogumované textilní tkaniny | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | ||||||||||
| Balicí materiály | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||
| z plastu | (4C2) | ||||||||||
| z pogumované textilní tkaniny | z překližky (4D) | ||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | |||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||
| Sudy | |||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem (1B2) | |||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||
| PP 43 | Pro UN číslo 0159 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud se jako vnějších obalů použije kovových (1A2 nebo 1B2) nebo plastových (1H2) sudů. | ||||||||||
| P 112(a) | POKYN PRO BALENÍ (vlhčené tuhé látky 1.1D) | P 112(a) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | Pytle | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z vícevrstvého vodovzdorného | z plastu | z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||
| papíru | z textilní tkaniny, s povlakem nebo | z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||
| z plastu | vložkou z plastu | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||
| z textilní tkaniny | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z pogumované textilní tkaniny | Nádoby | (4C2) | |||||||||||||||||||||
| z plastové tkaniny | z kovu | z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | z plastu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||
| z kovu | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z pěnového plastu (4H1) | ||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastus odnímatelným víkem(1H1, 1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečný požadavek | |||||||||||||||||||||||
| Meziobaly nejsou vyžadovány, pokud jsou jako vnější obal použity těsné sudy s odnímatelným víkem. | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 26 | Pro UN čísla 0004, 0076, 0078, 0154, 0219 a 0394 musí být obaly bez olova. | ||||||||||||||||||||||
| PP 45 | Pro UN čísla 0072 a 0226 se nevyžadují meziobaly. | ||||||||||||||||||||||
| P 112(b) | POKYN PRO BALENÍ (suché tuhé látky, jiné než práškovité 1.1D) | P 112(b) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | Pytle (jen pro UN číslo 0150) | Pytle | |||||||||||||||||||||
| z kraftového papíru | z plastu | z plastové tkaniny, prachotěsné (5H2) | |||||||||||||||||||||
| z vícevrstvého vodovzdorného | z textilní tkaninvložkou z plastuy, s | z plastové tkaniny, vodovzdorné | |||||||||||||||||||||
| papíru | povlakem nebo vložkou z plastu | (5H3) | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z plastové folie (5H4) | ||||||||||||||||||||||
| z textilní tkaniny | z textilní tkaniny, | ||||||||||||||||||||||
| z pogumované textilní tkaniny | prachotěsné (5L2) | ||||||||||||||||||||||
| z plastové tkaniny | vodovzdorné (5L3) | ||||||||||||||||||||||
| z vícevrstvého papíru, vodovzdorné | |||||||||||||||||||||||
| (5M2) | |||||||||||||||||||||||
| Bedny | |||||||||||||||||||||||
| z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||||
| (4C2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 26 | Pro UN čísla 0004, 0076, 0078, 0154, 0216, 0219 a 0386 musí být obaly bez olova. | ||||||||||||||||||||||
| PP 46 | Pro UN číslo 0209 se pro vločkovitý nebo hrudkovitý TNT v suchém stavu doporučují prachotěsné pytle (5H2) a nejvyšší čistá (netto) hmotnost 30 kg. | ||||||||||||||||||||||
| PP 47 | Pro UN číslo 0222 nejsou vyžadovány vnitřní obaly, pokud je vnějším obalem pytel. | ||||||||||||||||||||||
| P 112(c) | POKYN PRO BALENÍ (suché tuhé látky práškovité 1.1D) | P 112(c) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | Pytle | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z vícevrstvého vodovzdorného | z vícevrstvého vodovzdorného | z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||
| papíru | papíru, | z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||
| z plastu | s vnitřním povlakem z plastu | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||
| z plastové tkaniny | Nádoby | z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | z kovu | (4C2) | |||||||||||||||||||||
| z lepenky | z plastu | z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||
| z kovu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z tuhého plastu (4H2) | ||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečné požadavky | |||||||||||||||||||||||
| 1. | Vnitřní obaly nejsou vyžadovány, pokud jsou jako vnější obaly použity sudy. | ||||||||||||||||||||||
| 2. | Obaly musí být prachotěsné. | ||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 26 | Pro UN čísla 0004, 0076, 0078, 0154, 0216, 0219 a 0386 musí být obaly bez olova. | ||||||||||||||||||||||
| PP 46 | Pro UN číslo 0209 se pro vločkovitý nebo hrudkovitý TNT v suchém stavu doporučují prachotěsné pytle (5H2) a neivyšší čistá (netto) hmotnost 30 kg. | ||||||||||||||||||||||
| PP 48 | Pro UN číslo 0504 se nesmějí použít kovové obaly. | ||||||||||||||||||||||
| P 113 | POKYN PRO BALENÍ | P 113 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z papíru | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z pogumované textilní tkaniny | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||||
| Nádoby | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z tuhého plastu (4H2) | ||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečný požadavek | |||||||||||||||||||||||
| Tyto obaly musí být prachotěsné. | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 49 | Pro UN čísla 0094 a 0305 nesmí vnitřní obal obsahovat více než 50 g látky. | ||||||||||||||||||||||
| PP 50 | Pro UN číslo 0027 nejsou nutné vnitřní obaly, pokud jsou jako vnější obaly použity sudy. | ||||||||||||||||||||||
| PP 51 | Pro UN číslo 0028 mohou být použity jako vnitřní obaly archy kraftového nebo voskovaného papíru. | ||||||||||||||||||||||
| P 114(a) | POKYN PRO BALENÍ (vlhčené tuhé látky) | P 114(a) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | Pytle | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z plastu | z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||
| z textilní tkaniny | z textilní tkaniny, s povlakem nebo | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||
| z plastové tkaniny | vložkou z plastu | z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | Nádoby | (4C2) | |||||||||||||||||||||
| z kovu | z kovu | z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z plastu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečný požadavek | |||||||||||||||||||||||
| Meziobaly se nevyžadují, pokud jsou jako vnější obaly použity těsné sudy s odnímatelným víkem. | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 26 | Pro UN čísla 0077, 0132, 0234, 0235 a 0236 musí být obaly bez olova. | ||||||||||||||||||||||
| PP 43 | Pro UN číslo 0342 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud jsou jako vnější obaly použity kovové (1A2 nebo 1B2) nebo plastové (1H2) sudy. | ||||||||||||||||||||||
| P 114(b) | POKYN PRO BALENÍ (suché tuhé látky) | P 114(b) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z kraftového papíru | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z prachotěsné textilní tkaniny | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z prachotěsné plastové tkaniny | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | Sudy | ||||||||||||||||||||||
| z papíru | z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku, s odnímatelným víkem | ||||||||||||||||||||||
| z prachotěsné plastové tkaniny | (1B2) | ||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 26 | Pro UN čísla 0077, 0132, 0234, 0235 a 0236 musí být obaly bez olova. | ||||||||||||||||||||||
| PP 48 | Pro UN číslo 0508 se nesmějí používat kovové obaly. | ||||||||||||||||||||||
| PP 50 | Pro UN čísla 0160, 0161 a 0508 nejsou nutné vnitřní obaly, pokud jsou jako vnější obaly použity sudy. | ||||||||||||||||||||||
| PP 52 | Pro UN čísla 0160 a 0161, pokud je použito kovových sudů (1A2 nebo 1B2) jako vnějších obalů, musí být kovové obaly konstruovány tak, aby se předešlo riziku výbuchu z důvodu nárůstu vnitřního tlaku z vnitřních nebo vnějších příčin. | ||||||||||||||||||||||
| P 115 | POKYN PRO BALENÍ | P 115 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | Pytle | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z plastu v kovových nádobách | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||
| Sudy | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 45 | Pro UN číslo 0144 se nevyžadují meziobaly. | ||||||||||||||||||||||
| PP 53 | Pro UN čísla 0075, 0143, 0495 a 0497, jsou-li jako vnější obaly použity bedny, musí být vnitřní obaly uzavřeny zakrytými šroubovými uzávěry a nesmějí mít vnitřní objem větší než 5 litrů každý. Vnitřní obaly musí být obklopeny nehořlavými absorpčními fixačními materiály. Množství absorpčních fixačních materiálů musí být dostatečné k absorbování veškerého kapalného obsahu. Kovové nádoby musí být navzájem proloženy fixačním materiálem. Čistá (netto) hmotnost pohonné látky je omezena do 30kg na jeden kus, pokud jsou vnějšími obaly bedny. | ||||||||||||||||||||||
| PP 54 | Pro UN čísla 0075, 0143, 0495 a 0497, jsou-li jako vnější obaly použity sudy a jako meziobaly sudy, musí být tyto obklopeny nehořlavým fixačním materiálem v dostatečném množství k absorbování veškerého kapalného obsahu. Kompozitní obal, sestávající z plastové nádoby v kovovém sudu, může být použit namísto vnitřního obalu a meziobalu. Čistý objem pohonné látky najeden kus nesmí překročit 120 litrů. | ||||||||||||||||||||||
| PP 55 | Pro UN číslo. 0144 musí být vložen absorpční fixační materiál. | ||||||||||||||||||||||
| PP 56 | Pro UN číslo 0144 mohou být jako vnitřní obaly použity kovové nádoby. | ||||||||||||||||||||||
| PP 57 | Pro UN čísla 0075, 0143, 0495 a 0497 musí být jako meziobaly použity pytle, pokud jsou jako vnější obaly použity bedny. | ||||||||||||||||||||||
| PP 58 | Pro UN čísla 0075, 0143, 0495 a 0497 musí být jako meziobaly použity sudy, pokud jsou jako vnější obaly použity také sudy. | ||||||||||||||||||||||
| PP 59 | Pro UN číslo 0144 mohou být použity jako vnější obaly lepenkové bedny (4G) | ||||||||||||||||||||||
| PP 60 | Pro UN číslo 0144 nesmějí být použity hliníkové sudy s odnímatelným víkem (1B2). | ||||||||||||||||||||||
| P 116 | POKYN PRO BALENÍ | P 116 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | není nutný | Pytle | |||||||||||||||||||||
| z vodovzdorného a | z plastové tkaniny (5H1) | ||||||||||||||||||||||
| olejovzdorného papíru | z vícevrstvého vodovzdorného | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | papíru (5M2) | ||||||||||||||||||||||
| z textilní tkaniny, s povlakem | z plastové folie (5H4) | ||||||||||||||||||||||
| nebo vložkou z plastu | z prachotěsné textilní tkaniny (5L2) | ||||||||||||||||||||||
| z prachotěsné plastové tkaniny | z vodovzdorné textilní tkaniny | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | (5L3) | ||||||||||||||||||||||
| z vodovzdorné lepenky | Bedny | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva, prachotěsné | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z vodovzdorného papíru | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z voskovaného papíru | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Kanystry | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (3A2) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (3H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 61 | Pro UN čísla 0082, 0241, 0331 a 0332 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud jsou jako vnější obaly použity těsné sudy odnímatelným víkem. | ||||||||||||||||||||||
| PP 62 | Pro UN čísla 0082, 0241, 0331 a 0332 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud je výbušná látka obsažena v materiálu nepropustném pro kapaliny. | ||||||||||||||||||||||
| PP 63 | Pro UN číslo 0081 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud je látka obsažena v tuhém plastu, nepropustném pro kyseliny dusičné. | ||||||||||||||||||||||
| PP 64 | Pro UN číslo 0331 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud jsou jako vnější obaly použity pytle (5H2, 5H3 nebo 5H4). | ||||||||||||||||||||||
| PP 65 | Pro UN čísla 0082, 0241, 0331 a 0332 mohou být použity jako vnější obaly pytle (5H2 nebo 5H3). | ||||||||||||||||||||||
| PP 66 | Pro UN číslo 0081 nesmějí být jako vnější obaly použity pytle. | ||||||||||||||||||||||
| P 130 | POKYN PRO BALENÍ | P 130 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| nejsou nutné | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||||
| (4C2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 67 | Následující ustanovení platí pro UN čísla 0006, 0009, 0010, 0015, 0016, 0018, 0019, 0034, 0035, 0038, 0039, 0048, 0056, 0137, 0138, 0168, 0169, 0171, 0181, 0182, 0183, 0186, 0221, 0243, 0244, 0245, 0246, 0254, 0280, 0281, 0286, 0287, 0297, 0299, 0300, 0301, 0303, 0321, 0328, 0329, 0344, 0345, 0346, 0347, 0362, 0363, 0370, 0412, 0424, 0425, 0434, 0435, 0436, 0437, 0438, 0451, 0488 a 0502: | ||||||||||||||||||||||
| Rozměrné a robustní výbušné předměty, obvykle určené pro vojenské použití, bez svých rozněcovacích prostředků, nebo jejichž rozněcovací prostředky jsou opatřeny alespoň dvěma účinnými pojistnými zařízeními, mohou být přepravovány bez obalu. Pokud takové předměty mají hnací náplně, nebo jsou samohnací, jejich zapalovací systémy musí být chráněny proti namáháním za normálních podmínek přepravy. Negativní výsledek zkoušek série 4 provedených na nezabaleném předmětu ukazuje, že předmět může být uvažován pro přepravu bez obalu. Takové nezabalené předměty mohou být uchyceny v lůžkách nebo uloženy v latěních nebo jiných vhodných manipulačních prostředcích. | |||||||||||||||||||||||
| P 131 | POKYN PRO BALENÍ | P 131 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z papíru | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| Cívky | Sudy | ||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 68 | Pro UN čísla 0029, 0267 a 0455 nesmějí být pytle a cívky použity jako vnitřní obaly. | ||||||||||||||||||||||
| P 132(a) | POKYN PRO BALENÍ (Předměty sestávající z uzavřených kovových, plastových nebo lepenkových pouzder, která obsahují výbušnou trhavinu, nebo sestávají z plastem spojených výbušných trhavin) | P 132(a) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| nejsou nutné | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, jednoduché (4C1) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||||
| (4C2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 132(b) | POKYN PRO BALENÍ (Předměty bez uzavřených pouzder) | P 132(b) | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z lepenky | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva, | ||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | jednoduché (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z papíru | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 133 | POKYN PRO BALENÍ | P 133 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | Nádoby | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z lepenky | z lepenky | z oceli (4A) | |||||||||||||||||||||
| z kovu | z kovu | z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z plastu | z přírodního dřeva, jednoduché | |||||||||||||||||||||
| ze dřeva | ze dřeva | (4C1) | |||||||||||||||||||||
| Fixační pdložky vybavené | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| dělícími přepážkami | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečný požadavek | |||||||||||||||||||||||
| Nádoby se nevyžadují jako meziobaly, pokud jsou vnitřními obaly fixační podložky. | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 69 | Pro UN čísla 0043, 0212, 0225, 0268 a 0306 nesmějí být jako vnitřní obaly použity fixační podložky. | ||||||||||||||||||||||
| P 134 | POKYN PRO BALENÍ | P 134 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| vodovzdorné | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| z vlnité lepenky | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| Tuby | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z pěnového plastu (4H1) | ||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 135 | POKYN PRO BALENÍ | P 135 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z papíru | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z papíru | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z pěnového plastu (4H1) | ||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 136 | POKYN PRO BALENÍ | P 136 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z papíru | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z textilní tkaniny | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| Bedny | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| Dělicí přepážky ve vnějších | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| obalech | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 137 | POKYN PRO BALENÍ | P 137 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| Bedny | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| Pouzdra | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| Dělicí přepážky ve vnějších | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| obalech | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 70 | Pro UN čísla 0059, 0439, 0440 a 0441, pokud jsou kumulativní nálože baleny jednotlivě, musí kónické dutiny směřovat dolů a obal musí být označen “TOUTO STRANOU NAHORU“. Pokud jsou kumulativní nálože baleny po párech, musí kónické dutiny směřovat proti sobě, aby se minimalizoval tryskový efekt v případě náhodněho roznětu | ||||||||||||||||||||||
| P 138 | POKYN PRO BALENÍ | P 138 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z hliníku (4B) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, jednoduché | |||||||||||||||||||||||
| (4C1) | |||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné | |||||||||||||||||||||||
| (4C2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečný požadavek | |||||||||||||||||||||||
| Pokud jsou konce předmětů těsně uzavřeny, nejsou vnitřní obaly nezbytné. | |||||||||||||||||||||||
| P 139 | POKYN PRO BALENÍ | P 139 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| Cívky | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| z papíru | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | z tuhého plastu (4H2) | ||||||||||||||||||||||
| z kraftového papíru | Sudy | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | ||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 71 | Pro UN čísla 0065, 0102, 0104, 0289 a 0290 musí být konce bleskovice utěsněny, např. pevně uchycenou zátkou tak, aby se výbušnina nemohla vysypat. Konce ohebné bleskovice musí být bezpečně upevněny. | ||||||||||||||||||||||
| PP 72 | Pro UN čísla 0065 a 0289 se nevyžadují vnitřní obaly, pokud jsou předměty ve svitcích. | ||||||||||||||||||||||
| P 140 | POKYN PRO BALENÍ | P 140 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z plastu | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| Cívky | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, jednoduché | |||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z kraftového papíru | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | |||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 73 | Pro UN číslo 0105 se nevyžaduje žádný vnitřní obal, pokud jsou konce předmětů utěsněny. | ||||||||||||||||||||||
| PP 74 | Pro UN číslo 0101 musí být obal prachotěsný, ledaže je rozbuška v papírovém pouzdru a oba konce pouzdra jsou zakryty odnímatelnými čepičkami. | ||||||||||||||||||||||
| PP 75 | Pro UN číslo 0101 se nesmějí použít ocelové nebo hliníkové bedny nebo sudy. | ||||||||||||||||||||||
| P 141 | POKYN PRO BALENÍ | P 141 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z lepenky | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| Fixační podložky vybavené | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| dělicími přepážkami | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| Dělicí přepážky ve vnějších | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| obalech | z tuhého plastu (4H2) | ||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 142 | POKYN PRO BALENÍ | P 142 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z papíru | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| Balicí materiály | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| z papíru | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| Fixační podložky vybavené | z tuhého plastu (4H2) | ||||||||||||||||||||||
| dělicími přepážkami | Sudy | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | ||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| P 143 | POKYN PRO BALENÍ | P 143 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Pytle | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z kraftového papíru | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z textilní tkaniny | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| z pogumované textilní tkaniny | (4C1) | ||||||||||||||||||||||
| Nádoby | z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky | (4C2) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z překližky (4D) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z rekonstituovaného dřeva (4F) | ||||||||||||||||||||||
| Fixační podložky vybavené | z lepenky (4G) | ||||||||||||||||||||||
| dělicími přepážkami | z tuhého plastu (4H2) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | Sudy | ||||||||||||||||||||||
| ze dřeva | z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | ||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z překližky (1D) | |||||||||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Dodatečný požadavek | |||||||||||||||||||||||
| Namísto zde uvedených vnitřních a vnějších obalů mohou být použity kompozitní obaly (6HH2) (plastová nádoba s vnější bednou z tuhého plastu). | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 76 | Pro UN čísla 0271, 0272, 0415 a 0491, pokud je použito kovových obalů, musí být tyto kovové obaly konstruovány tak. aby se zamezilo riziku výbuchu z důvodu nárůstu vnitřního tlaku z vnitřních nebo vnějších příčin. | ||||||||||||||||||||||
| P 144 | POKYN PRO BALENÍ | P 144 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly a provedení | Meziobaly a provedení | Vnější obaly a provedení | |||||||||||||||||||||
| Nádoby | nejsou nutné | Bedny | |||||||||||||||||||||
| z lepenky | z oceli (4A) | ||||||||||||||||||||||
| z kovu | z hliníku (4B) | ||||||||||||||||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva, jednoduché | ||||||||||||||||||||||
| Dělicí přepážky ve vnějších | (4C1) s kovovou vložkou | ||||||||||||||||||||||
| obalech | z překližky (4D) s kovovou vložkou | ||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | |||||||||||||||||||||||
| s kovovou vložkou | |||||||||||||||||||||||
| z pěnvé hmoty (4H1) | |||||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli, s odnímatelným víkem (1A2) | |||||||||||||||||||||||
| z hliníku, s odnímatelným víkem | |||||||||||||||||||||||
| (1B2) | |||||||||||||||||||||||
| z plastu, s odnímatelným víkem (1H2) | |||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | |||||||||||||||||||||||
| PP 77 | Pro UN čísla 0248 a 0249 musí být obaly chráněny proti vniknutí vody. Pokud jsou zařízení aktivovatelná vodou přepravována bez obalu, musí být opatřena nejméně dvěma nezávislými ochrannými prostředky proti vniknutí vody. | ||||||||||||||||||||||
| P 200 | POKYN PRO BALENÍ | P 200 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Druhy obalů: Lahve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví | ||||||||||||||
| Lahve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví jsou dovoleny za podmínky, že jsou splněna zvláštní ustanovení pro balení oddílu 4.1.6 a ustanovení uvedená dále v odstavcích (1) až (11). | ||||||||||||||
| Všeobecně | ||||||||||||||
| (1) | Tlakové nádoby musí být uzavřeny a být těsné tak, aby se zamezilo úniku plynů. | |||||||||||||
| (2) | Tlakové nádoby obsahující toxické látky s LC50 nejvýše 200 ml/m3 (ppm), jak je uvedeno v tabulce, nesmějí být vybaveny žádným zařízením na vyrovnávání tlaku. Zařízeními pro vyrovnávání tlaku musí být vybaveny UN tlakové nádoby používané pro přepravu UN 1013 oxidu uhličitého a UN 1070 oxidu dusného (rajského plynu). | |||||||||||||
| (3) | Následující tři tabulky zahrnují stlačené plyny (tabulka 1), zkapalněné a rozpuštěné plyny (tabulka 2) a látky nespadající do třídy 2 (tabulka 3). Obsahují: | |||||||||||||
| (a) | UN číslo, pojmenování a popis a klasifikační kód látky; | |||||||||||||
| (b) | LC50 pro toxické látky; | |||||||||||||
| (c) | druhy tlakových nádob dovolených pro látku, označené písmenem „X“; | |||||||||||||
| (d) | maximální lhůta pro periodickou inspekci tlakových nádob; | |||||||||||||
| POZNÁMKA: | Pro tlakové nádoby, u nichž jsou použity kompozitní materiály, musí být periodicita periodických inspekcí stanovena příslušným orgánem, který nádoby schválil. | |||||||||||||
| (e) | nejnižší zkušební tlak tlakových nádob; | |||||||||||||
| (f) | nejvyšší provozní tlak tlakových nádob pro stlačené plyny nebo nejvyšší stupeň (stupně) plnění pro zkapalněné a rozpuštěné plyny; | |||||||||||||
| (g) | zvláštní ustanovení pro balení, která jsou specifická pro určitou látku. | |||||||||||||
| Zkušební tlak, stupně plnění a požadavky na plnění | ||||||||||||||
| (4) | Požadovaný nejnižší zkušební tlak je 1 MPa (10 barů). | |||||||||||||
| (5) | Tlakové nádoby nesmějí být v žádném případě plněny nad mezní hodnotu dovolenou v následujících ustanoveních: | |||||||||||||
| (a) | Pro stlačené plyny nesmí být provozní tlak vyšší než dvě třetiny zkušebního tlaku tlakových nádob. Omezení horní mezní hodnoty provozního tlaku jsou udána zvláštním ustanovením pro balení „o“. Vnitřní tlak při 65 °C nesmí v žádném případě překročit zkušební tlak. | |||||||||||||
| (b) | Pro vysokotlaké zkapalněné plyny musí být stupeň plnění takový, aby ustálený tlak při 65 °C nepřekročil zkušební tlak tlakových nádob. | |||||||||||||
| Použití jiných zkušebních tlaků a stupňů plnění než těch, které jsou uvedeny v tabulce je dovoleno, s výjimkou případů, kdy platí zvláštní ustanovení pro balení „o“, za podmínky, že | ||||||||||||||
| Pro vysokotlaké zkapalněné plyny a směsi plynů, pro něž nejsou k dispozici příslušné údaje, se nejvyšší stupeň plnění (FR) určí takto: | ||||||||||||||
| (i) je splněno kritérium zvláštního ustanovení pro balení „r“, pokud platí; nebo | ||||||||||||||
| (ii) je splněno výše uvedené kritérium ve všech ostatních případech. | ||||||||||||||
| Pro vysokotlaké zkapalněné plyny a směsi plynů, pro něž nejsou k dispozici příslušné údaje, se nejvyšší stupeň plnění (FR) určí takto: | ||||||||||||||
| Kde | FR = nejvyšší stupeň plnění | |||||||||||||
| dg = hustota plynu (při 15˚C, 1 bar) (v kg/m3) | ||||||||||||||
| Ph = nejnižší zkušební tlak (v barech). | ||||||||||||||
| Pokud není známa hustota plynu, určí se nejvyšší stupeň plnění následovně: | ||||||||||||||
| kde | ||||||||||||||
| FR | = nejvyšší stupeň plnění (v kg . l-1) | |||||||||||||
| Ph | = nejnižší zkušební tlak (v barech) | |||||||||||||
| MM | = molekulární hmotnost (v g.mol-1) | |||||||||||||
| R | = 8,31451 x 10-2 bar.l.mol-1K-1 (plynová konstanta). | |||||||||||||
| Pro směsi plynů se průměrná molekulární hmotnost určuje v závislosti na objemových koncentracích jednotlivých komponentů. | ||||||||||||||
| (c) | Pro nízkotlaké zkapalněné plyny se nejvyšší hmotnost obsahu na litr hydraulického vnitřního objemu musí rovnat 0,95 násobku hustoty kapalné fáze ph 50°C; vedle toho, kapalná fáze nesmí naplnit tlakovou nádobu při teplotě do 60°C. Zkušební tlak tlakové nádoby musí být nejméně roven tenzi par (absolutní) kapaliny při 65°C, minus 100 kPa (1 bar). | |||||||||||||
| Pro nízkotlaké zkapalněné plyny a směsi plynů, pro něž nejsou k dispozici příslušné údaje, se nejvyšší stupeň plnění určí následovně: | ||||||||||||||
| kde | ||||||||||||||
| FR = nejvyšší stupeň plnění (v kg/l) | ||||||||||||||
| BP = bod varu (ve stupních K) | ||||||||||||||
| d1 = hustota kapaliny při bodu varu (v kg/l). | ||||||||||||||
| (d) | Pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný a UN 3374 acetylen, bez rozpouštědla, viz (10), zvláštní ustanovení pro balení „p“. | |||||||||||||
| (6) | Jiný zkušební tlak a stupeň plnění smějí být použity, pokud jsou splněny všeobecné požadavky uvedené v odstavcích (4) a (5) výše. | |||||||||||||
| (7) | Plnění tlakových nádob smí být prováděno pouze speciálně vybavenými středisky s kvalifikovaným personálem používajícím vhodné postupy. | |||||||||||||
| Tyto postupy by měly zahrnovat ověření: | ||||||||||||||
| - zda nádoby a jejich výstroj odpovídají předpisům; | ||||||||||||||
| - zda jsou kompatibilní s látkou, která se má přepravovat; | ||||||||||||||
| - zda nejsou poškozeny tak, že by mohly ohrozit bezpečnost; | ||||||||||||||
| - zda je dodržen stupeň plnění, popřípadě plnicí tlak; | ||||||||||||||
| - zda značení a identifikace nádob odpovídá předpisům. | ||||||||||||||
| Periodické inspekce | ||||||||||||||
| (8) | Opakovaně plnitelné tlakové nádoby musí být podrobeny periodickým inspekcím podle ustanovení pododdílu 6.2.1.6 a popřípadě 6.2.3.5. | |||||||||||||
| (9) | Pokud nejsou v následujících tabulkách uvedena zvláštní ustanovení vztahující se k určitým látkám, musí být periodické inspekce prováděny: | |||||||||||||
| (a) | každých 5 let v případě tlakových nádob určených pro přepravu plynů klasifikačních kódů 1T, 1TF, 1TO, 1TC, 1TFC, 1TOC, 2T, 2TO, 2TF, 2TC, 2TFC, 2TOC, 4A, 4F a 4TC; | |||||||||||||
| (b) | každých 5 let v případě tlakových nádob určených pro přepravu látek jiných tříd; | |||||||||||||
| (c) | každých 10 let v případě tlakových nádob určených pro přepravu plynů klasifikačních kódů 1 A, 10, 1F, 2A, 20 a 2F. | |||||||||||||
| Odchylně od tohoto odstavce, musí být periodické prohlídky tlakových nádob vyrobených z kompozitních materiálů (kompozitní tlakové nádoby) prováděny ve lhůtách určených příslušným orgánem smluvní strany ADR, který schválil technická pravidla pro konstrukci a výrobu. | ||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | ||||||||||||||
| (10) | Vysvětlivky pro sloupec „Zvlášní ustanovení pro balení“ | |||||||||||||
| Snášenlivost materiálů (k plynům viz ISO 11114-1:1997 a ISO 11114-2:2000) | ||||||||||||||
| a: | Tlakové nádoby ze slitin hliníku nejsou dovoleny, | |||||||||||||
| b: | Ventily z mědi se nesmějí používat. | |||||||||||||
| c: | Kovové díly, které přicházejí do styku s obsahem nesmějí obsahovat více než 65 % mědi. | |||||||||||||
| d: | Jsou-li používány ocelové tlakové nádoby, jsou dovoleny pouze ty, které jsou odolné proti vodíkové křehkosti. | |||||||||||||
| Předpisy pro toxické látky s LC50 nejvýše 200 ml/m3 (ppm) | ||||||||||||||
| k: | otvory ventilů musí být opatřeny plynotěsnými zátkami nebo kloboučky, které musí být vyrobeny z materiálu, na který nemůže obsah tlakové nádoby negativně působit. | |||||||||||||
| Každá láhev ve svazku lahví musí být opatřena vlastním ventilem, který musí být během přepravy uzavřen. Po naplnění musí být sběrné potrubí vyprázdněno, pročištěno a uzavřeno zátkou. | ||||||||||||||
| Svazky obsahující UN 1045 fluor, stlačený, mohou být vybaveny uzavíracím ventilem pro skupinu lahví nepřekračující 150 litrů celkového hydraulického vnitřního objemu, namísto uzavíracího ventilu na každé láhvi. | ||||||||||||||
| Láhve a jednotlivé láhve ve svazku musí mít zkušební tlak nejméně 200 barů a minimální tloušťku stěny 3.5 mm pro slitinu hliníku nebo 2 mm pro ocel. Jednotlivé láhve nesplňující tento požadavek musí být přepravovány v tuhém vnějším obalu schopném účinně chránit láhve a jejich příslušenství a vyhovujícím parametrům obalové skupiny I. Tlakové sudy musí mít minimální tloušťku stěny stanovenou příslušným orgánem. | ||||||||||||||
| Tlakové nádoby nesmějí být opatřeny zařízením pro vyrovnávání tlaku. | ||||||||||||||
| Lahve a jednotlivé lahve ve svazku mají nejvyšší hydraulický vnitřní objem omezen na 85 litrů. | ||||||||||||||
| Každý ventil musí být spojen kuželovým závitem přímo s tlakovou nádobou a musí být schopen odolat zkušebnímu tlaku tlakové nádoby. | ||||||||||||||
| Každý ventil musí být buď bez těsnění s neperforovanou membránou nebo musí být typu, který zamezí úniku těsněním nebo kolem těsnění. | ||||||||||||||
| Přeprava v pouzdrech není dovolena. | ||||||||||||||
| Každá tlaková nádoba musí být po naplnění přezkoušena na těsnost. | ||||||||||||||
| Specifická ustanovení pro plyny | ||||||||||||||
| l: | UN 1040 ethylenoxid smí být balen též do hermeticky uzavřených vnitřních obalů ze skla nebo z kovu uložených s vhodným fixačním materiálem do lepenkových, dřevěných nebo kovových beden, které splňují parametry obalové skupiny I. Nejvyšší dovolené množství ve vnitřním obalu ze skla je 30 g a nejvyšší dovolené množství ve vnitřním obalu z kovu je 200 g. Po naplnění musí být každý vnitřní obal přezkoušen na těsnost tím, že se vloží do horké vodní lázně při teplotě a na dobu, které jsou dostatečné k tomu, aby se zajistilo dosažení vnitřního tlaku rovnajícího se tenzi par ethylenoxidu při 55 °C. Nejvyšší čistá (netto) hmotnost ve vnějším obalu nesmí překročit 2,5 kg. | |||||||||||||
| m: | Tlakové nádoby se plní do provozního tlaku nepřevyšujícího 5 barů. | |||||||||||||
| n: | Láhve a jednotlivé láhve ve svazku lahví nesmějí obsahovat více než 5 kg plynu. Jsou-li svazky lahví obsahující UN 1045 fluor, stlačený rozděleny do skupin lahví podle zvláštního ustanovení pro balení „k“, smí každá skupina obsahovat nejvýše 5 kg plynu. | |||||||||||||
| o: | Provozní tlak ani stupeň plnění uvedené v tabulkách nesmějí být v žádném případě překročeny. | |||||||||||||
| p: | Pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný a UN 3374 acetylen, bez rozpouštědla: lahve musí být naplněny homogenním monolitickým porézním materiálem; provozní tlak a množství acetylenu nesmějí překročit hodnoty předepsané ve schválení nebo popřípadě v normách ISO 3807-1:2000 nebo ISO 3807-2:2000. | |||||||||||||
| Pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný: lahve musí obsahovat množství acetonu nebo vhodného rozpouštědla, jak je stanoveno ve schválení (viz ISO 3807-1:2000 nebo ISO 3807-2:2000); lahve opatřené zařízeními pro vyrovnávání tlaku nebo spojené navzájem sběrným potrubím musí být přepravovány ve svislé poloze. | ||||||||||||||
| Alternativně pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný: lahve, které nejsou tlakovými nádobami certifikovanými podle UN, smějí být naplněny nemonolitickým porézním materiálem; provozní tlak, množství acetylenu a množství rozpouštědla nesmějí překročit hodnoty předepsané ve schválení. Maximální lhůta pro periodickou inspekci lahví nesmí překročit pět let. | ||||||||||||||
| Zkušební tlak 52 barů se použije pouze u lahví odpovídajících normě ISO 3807-2:2000. | ||||||||||||||
| q: | Ventily tlakových nádob pro pyroforní plyny nebo pro hořlavé směsi plynů obsahující více než 1 % pyroforních sloučenin musí být opatřeny plynotěsnými zátkami nebo kloboučky, které musí být vyrobeny z materiálu, na který nemůže obsah tlakové nádoby negativně působit. Jsou-li tyto tlakové nádoby spojeny sběrným potrubím do svazku, musí být každá z těchto tlakových nádob opatřena vlastním ventilem, který musí být během přepravy uzavřen, a výpustný ventil sběrné trubky musí být opatřen plynotěsnou zátkou nebo kloboučkem. Přeprava v pouzdrech není dovolena. | |||||||||||||
| r: | Stupeň plnění tohoto plynu musí být omezen tak, aby v případě, že dojde k úplnému rozkladu, tlak nepřekročil dvě třetiny zkušebního tlaku tlakové nádoby. | |||||||||||||
| ra: | Přeprava v pouzdrech je dovolena za těchto podmínek: | |||||||||||||
| (a) | Hmotnost plynu nesmí překročit 150 g na pouzdro; | |||||||||||||
| (b) | Pouzdra musí být bez kazů, které by mohly zhoršit pevnost; | |||||||||||||
| (c) | Těsnost uzávěru musí být zajištěna dodatečným prostředkem (kloboučkem, korunkou, zaplombováním, ovázáním atd.); schopným zabránit jakémukoliv úniku z uzávěrového systému během přepravy. | |||||||||||||
| (d) | Pouzdra musí být vložena do vnějšího obalu dostatečné pevnosti. Kus nesmí vážit více než 75 kg. | |||||||||||||
| s: | Tlakové nádoby z hliníkových slitin musí být: | |||||||||||||
| - | vybaveny jen ventily z mosazi nebo z nerezové oceli; a | |||||||||||||
| - | vyčištěny od uhlovodíkové kontaminace a nekontaminovány olejem. Tlakové nádoby certifikované podle UN musí být vyčištěny podle normy ISO 11621:1997. | |||||||||||||
| ta: | Jiná kriteria mohou být použita pro plnění svařovaných ocelových láhví určených pro přepravu látek UN čísla 1965: | |||||||||||||
| (a) | se souhlasem příslušných orgánů států, kde se přeprava uskutečňuje, a | |||||||||||||
| (b) | při vyhovění ustanovením vnitrostátního předpisu nebo normy uznávaným příslušnými orgány. | |||||||||||||
| Pokud se kritéria pro plnění liší od kritérií uvedených v P200 (5), musí přepravní doklad obsahovat prohlášení „Přeprava podle pokynu pro balení P200, zvláštního ustanovení pro balení t“ a údaj základní teploty použité pro výpočet stupně plnění. | ||||||||||||||
| Periodická inspekce | ||||||||||||||
| u: | Interval mezi periodickými zkouškami může být prodloužen na 10 let u tlakových nádob z hliníkových slitin. Tato odchylka se může použít pro UN tlakové nádoby jen tehdy, pokud byla slitina tlakové nádoby podrobena zkoušce napěťové koroze, jak je uvedeno v normě ISO 7866:1999. | |||||||||||||
| v: | Interval mezi inspekcemi ocelových lahví může být prodloužen na 15 let: | |||||||||||||
| (a)se souhlasem příslušného orgánu státu(ů), kde se provádí periodická inspekce nebo přeprava; a | ||||||||||||||
| (b)podle ustanovení vnitrostátního předpisu nebo normy uznávaných příslušným orgánem, nebo normy EN 1440:1996 „Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové lahve na zkapalněné ropné plyny (LPG) – Periodická rekvalifikace“. | ||||||||||||||
| Předpisy pro J.N. položky a pro směsi | ||||||||||||||
| z: | Výrobní materiály tlakových nádob a jejich výstroje se musí snášet s jejich obsahem a nesmějí s ním reagovat za vytváření škodlivých nebo nebezpečných sloučenin. | |||||||||||||
| Zkušební tlak a stupeň plnění musí být vypočteny podle příslušných ustanovení odstavce (5). | ||||||||||||||
| Toxické látky s LC50 nejvýše 200 ml/m3 nesmějí být přepravovány v trubkových nádobách, tlakových sudech nebo MEGC a musí splňovat požadavky zvláštního ustanovení pro balení „k“. Avšak směs oxidu dusnatého a oxidu dusičitého (UN 1975) smí být přepravována v tlakových sudech.. | ||||||||||||||
| U tlakových nádob obsahujících pyroforní plyny nebo hořlavé směsi plynů s více než 1 % pyroforních sloučenin musí být splněny požadavky zvláštního ustanovení pro balení „q“. | ||||||||||||||
| Musí se učinit potřebné kroky k zamezení nebezpečným reakcím (tj. polymeraci nebo rozkladu) během přepravy. Pokud je to nutné, vyžaduje se stabilizace nebo přidání inhibitoru. | ||||||||||||||
| Směsi obsahující UN 1911 diboran se plní do takového tlaku, aby v případě úplného rozkladu diboranu nebyly překročeny dvě třetiny zkušebního tlaku tlakové nádoby. | ||||||||||||||
| Směsi obsahující UN 2192 german, jiné než směsi do 35% germanu ve vodíku nebo dusíku nebo do 28% germanu v héliu nebo argonu, musí být plněny do takového tlaku, aby v případě, že dojde k úplnému rozkladu germanu, nebyly překročeny dvě třetiny zkušebního tlaku tlakové nádoby. | ||||||||||||||
| Předpisy pro látky nespadající do třídy 2 | ||||||||||||||
| ab: | Tlakové nádoby musí splňovat tyto podmínky: | |||||||||||||
| (i) | Tlaková zkouška musí zahrnovat prohlídku vnitřku tlakových nádob a kontrolu výstroje; | |||||||||||||
| (ii) | Navíc musí být každé dva roky zkontrolována vhodnými prostředky (např. ultrazvukem) odolnost proti korozi a ověřen stav výstroje; | |||||||||||||
| (iii) | Tloušťka stěn nesmí být menší než 3 mm. | |||||||||||||
| ac: | Zkoušky a inspekce musí být provedeny pod dohledem znalce schváleného příslušným orgánem. | |||||||||||||
| ad: | Tlakové nádoby musí být zkonstruovány pro výpočtový tlak nejméně 2,1 MPa (21 barů) (přetlak); | |||||||||||||
| (i) | Kromě značení pro opakovaně plnitelné nádoby musí být na tlakových nádobách uvedeny jasně čitelnými a trvanlivými písmeny a číslicemi následující údaje: | |||||||||||||
| (ii) | Kromě značení pro opakovaně plnitelné nádoby musí být na tlakových nádobách uvedeny jasně čitelnými a trvanlivými písmeny a číslicemi následující údaje: | |||||||||||||
| - | UN číslo a oficiální pojmenování pro přepravu látky podle oddílu 3.1.2; | |||||||||||||
| - | nejvyšší dovolená hmotnost při plnění a vlastni hmotnost tlakové nádoby, včetně výstroje, která je na nádobě během plnění, nebo celková (brutto) hmotnost. | |||||||||||||
| (11) | Příslušné požadavky tohoto pokynu pro balení jsou splněny při použití následujících norem: | |||||||||||||
| Příslušný požadavek | Číslo | Název normy | ||||||||||||
| (7) | EN 1919:2000 | Přepravitelné plynové lahve – Lahve na plyny (kromě acetylenu a LPG). Inspekce v době plnění | ||||||||||||
| (7) | EN 1920:2000 | Přepravitelné plynové lahve – Lahve na stlačené plyny (kromě acetylenu). Inspekce v době plnění | ||||||||||||
| (7) | EN 12754:2001 | Přepravitelné plynové lahve – Lahve na rozpuštěný acetylen. Inspekce v době plnění | ||||||||||||
| (7) | EN 13365:2002+A1: 2005 | Přepravitelné plynové lahve – Svazky lahví pro stálé a zkapalněné plyny (kromě acetylenu) – Inspekce v době plnění | ||||||||||||
| (10)p | EN 1801:1998 | Přepravitelné plynové lahve-Plnící podmínky pro jednotlivé acetylenové lahve (včetně seznamu přípustných porézních materiálů) | ||||||||||||
| (10)p | EN 12755:2000 | Přepravitelné plynové lahve -Plnicí podmínky pro svazky acetylenových lahví | ||||||||||||
| (7) a (10) ta (b) | EN 1439:2005 (kromě 3.5 a přílohy C) | Zařízení pro LPG a jejich příslušenství – Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) – Postupy pro kontrolu před, během a po naplnění | ||||||||||||
| (7) a (10) ta (b) | EN 14794:2005 | Zařízení pro LPG a jejich příslušenství – Přepravitelné opakovaně plnitelné hliníkové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) – Postup pro kontrolu před, během a po naplnění | ||||||||||||
| P200 | POKYNY PRO BALENÍ (pokračování) | P200 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tabulka 1: STLAČENÉ PLYNY | |||||||||||||
| UN číslo | Název a popis | Klasifikační kód | LC50 ml/m3 | Láhve | Trubkové nádoby | Tlakové sudy | Svazky lahví | Zkušební lhůta, roky a | Zkušební tlak, bary b | Nejvyšší provozní tlak, bary | Zvláštní ustanovení pro balení | ||
| 1002 | VZDUCH, STLAČENÝ | 1A | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 1006 | ARGON, STLAČENÝ | 1A | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 1016 | OXID UHELNATÝ, STLAČENÝ | 1TF | 3760 | X | X | X | X | 5 | u | ||||
| 1023 | SVÍTIPLYN, STLAČENÝ | 1TF | X | X | X | X | 5 | ||||||
| 1045 | FLUOR, STLAČENÝ | 1TOC | 185 | X | X | 5 | 200 | 30 | a, k, n, o | ||||
| 1046 | HELIUM, STLAČENÉ | 1A | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 1049 | VODÍK, STLAČENÝ | 1F | X | X | X | X | 10 | d | |||||
| 1056 | KRYPTON, STLAČENÝ | 1A | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 1065 | NEON, STLAČENÝ | 1A | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 1066 | DUSÍK, STLAČENÝ | 1A | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 1071 | PLYN ROPNÝ, STLAČENÝ | 1TF | X | X | X | X | 5 | ||||||
| 1072 | KYSLÍK, STLAČENÝ | 10 | X | X | X | X | 10 | s | |||||
| 1612 | HEXAETHYLTETRAFOSFÁTA STLAČENÝ PLYN, SMĚS | 1T | X | X | X | X | 5 | z | |||||
| 1660 | OXID DUSNATÝ, STLAČENÝ | 1TOC | 115 | X | X | 5 | 225 | 33 | k, o | ||||
| 1953 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 1TF | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||||
| 1954 | PLYN STLAČENÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 1F | X | X | X | X | 10 | z | |||||
| 1955 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, J.N. | 1T | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||||
| 1956 | PLYN STLAČENÝ, J.N. | 1A | X | X | X | X | 10 | z | |||||
| 1957 | DEUTERIUM, STLAČENÉ | 1F | X | X | X | X | 10 | d | |||||
| 1964 | UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, STLAČENÁ, J.N. | 1F | X | X | X | X | 10 | z | |||||
| 1971 | METHAN, STLAČENÝ nebo PLYN ZEMNÍ, STLAČENÝ, s vysokým obsahem methanu | 1F | X | X | X | X | 10 | ||||||
| 2034 | VODÍK A METHAN, SMĚS, STLAČENÁ | 1F | X | X | X | X | 10 | d | |||||
| 2190 | FLUORID KYSLÍKU, STLAČENÝ | 1TOC | 2.6 | X | X | 5 | 200 | 30 | a, k, n, o | ||||
| 3156 | PLYN STLAČENÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 10 | X | X | X | X | 10 | z | |||||
| 3303 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 1TO | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||||
| 3304 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 1TC | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||||
| 3305 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 1TFC | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||||
| 3306 | PLYN STLAČENÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 1TOC | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||||
a
Netýká se tlakových nádob z kompozitních materiálů.
b
Tam, kde není v tabulce uvedena žádná hodnota, nesmí provozní tlak překročit dvě třetiny hodnoty zkušebního tlaku.
| P200 | POKYNY PRO BALENÍ (pokračování) | P200 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tabulka 2: ZKAPALNĚNÉ PLYNY A ROZPUŠTĚNÉ PLYNY | |||||||||||
| UN číslo | Název a popis | Klasifikační kód | LC50 ml/m3 | Láhve | Trubkové nádoby | Tlakové sudy | Svazky lahví | Zkušební lhůta, roky a | Zkušební tlak, bary | Stupeň plnění | Zvláštní ustanovení pro balení |
| 1001 | ACETYLEN, ROZPUŠTĚNÝ | 4F | X | X | 10 | 60 | c, p | ||||
| 1005 | AMONIAK (ČPAVEK), BEZVODÝ | 2TC | 4000 | X | X | X | X | 5 | 29 | 0.54 | b, ra |
| 1008 | FLUORID BORITÝ | 2TC | 387 | X | X | X | X | 5 | 225 300 | 0.715 0.86 | |
| 1009 | BROMTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13B1) | 2A | X | X | X | X | 10 | 42 120 250 | 1.13 1.44 1.60 | ra ra ra | |
| 1010 | BUTADIENY, STABILIZOVANÉ (1,2-butadien) nebo | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.59 | ra | |
| 1010 | BUTADIENY, STABILIZOVANÉ (1,3-butadien) nebo | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.055 | ra | |
| 1010 | BUTADIENY, SMĚS S UHLOVODÍKEM, STABILIZOVANÉ | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.50 | ra, v, z | |
| 1011 | BUTAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.52 | ra, v | |
| 1012 | BUTENY, SMĚS nebo | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.50 | ra, z | |
| 1012 | 1-BUTEN nebo | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.53 | ||
| 1012 | 2-BUTEN cis nebo | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.55 | ||
| 1012 | 2 BUTEN trans | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.54 | ||
| 1013 | OXID UHLIČITÝ | 2A | X | X | X | X | 10 | 190 250 | 0.68 0.76 | ra ra | |
| 1017 | CHLÓR | 2TOC | 293 | X | X | X | X | 5 | 22 | 1.25 | a, ra |
| 1018 | CHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 22) | 2A | X | X | X | X | 10 | 27 | 1.03 | ra | |
| 1020 | CHLORPENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 115) | 2A | X | X | X | X | 10 | 25 | 1.05 | ra | |
| 1021 | 1-CHLOR-1,2,2,2- TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 124) | 2A | X | X | X | X | 10 | 11 | 1.20 | ra | |
| 1022 | CHLORTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13) | 2A | X | X | X | X | 10 | 100 120 190 250 | 0.83 0.90 1.04 1.11 | ra ra ra ra | |
| 1026 | DIKYAN | 2TF | 350 | X | X | X | X | 5 | 100 | 0.70 | ra, u |
| 1027 | CYKLOPROPAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 18 | 0.55 | ra | |
| 1028 | DICHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12) | 2A | X | X | X | X | 10 | 16 | 1.15 | ra | |
| 1029 | DICHLORFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 21) | 2A | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.23 | ra | |
| 1030 | 1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 152a) | 2F | X | X | X | X | 10 | 16 | 0.79 | ra | |
| 1032 | DIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.59 | b, ra | |
| 1033 | DIMETHYLETHER | 2F | X | X | X | X | 10 | 18 | 0.58 | ra | |
| 1035 | ETHAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 95 | 0.25 | ra | |
| 120 | 0.30 | ra | |||||||||
| 300 | 0.40 | ra | |||||||||
| 1036 | ETHYLAMIN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.61 | b, ra | |
| 1037 | CHLORETHAN (ETHYLCHLORID) | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.80 | a, ra | |
| 1039 | ETHYLMETHYLETHER | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.64 | ra | |
| 1040 | ETHYLENOXID, nebo ETHYLENOXID S DUSÍKEM, až do nejvýše přípustného celkového tlaku 1 MPa (10 bar) při 50 °C | 2TF | 2900 | X | X | X | X | 5 | 15 | 0.78 | I, ra |
| 1041 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 9 %, ale nejvýše 87 % ethylenoxidu | 2F | X | X | X | X | 10 | 190 250 | 0.66 0.75 | ra ra | |
| 1043 | HNOJIVO V ROZTOKU s volným čpavkem | 4A | X | X | X | 5 | B, z | ||||
| 1048 | BROMOVODÍK, BEZVODÝ | 2TC | 2860 | X | X | X | X | 5 | 60 | 1.51 | a, d, ra |
| 1050 | CHLOROVODÍK, BEZVODÝ | 2TC | 2810 | X | X | X | X | 5 | 100 | 0.30 | a, d, ra |
| 120 | 0.56 | a, d, | |||||||||
| ra | |||||||||||
| 150 | 0.67 | a, d, ra | |||||||||
| 200 | 0.74 | a, d, ra | |||||||||
| 1053 | SIROVODÍK | 2TF | 712 | X | X | X | X | 5 | 48 | 0.67 | d, ra, u |
| 1055 | ISOBUTEN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.52 | ra | |
| 1058 | PLYNY ZKAPALNĚNÉ, nehořlavé, překryté dusíkem, oxidem uhličitým nebo vzduchem | 2A | X | X | X | X | 10 | Zkušební tlak = 1.5 × provozního tlaku | ra | ||
| 1060 | METHYLACETYLEN A PROPADIEN, SMĚS, STABILIZOVANÁ | 2F | X | X | X | X | 10 | 1. | c, ra, z | ||
| Propadien s 1% až 4% methylacetylenu | 2F | X | X | X | X | 10 | 22 | 0.52 | c, ra | ||
| Směs P1 | 2F | X | X | X | X | 10 | 30 | 0.49 | c, ra | ||
| Směs P2 | 2F | X | X | X | X | 10 | 24 | 0.47 | c, ra | ||
| 1061 | METHYLAMIN, BEZVODY | 2F | X | X | X | X | 10 | 13 | 0.58 | b, ra | |
| 1062 | BROMMETHAN (METHYLBROMID),s nejvýše 2 % chlorpikrinu | 2T | 850 | X | X | X | X | 5 | 10 | 1.51 | a |
| 1063 | CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 40) | 2F | X | X | X | X | 10 | 17 | 0.81 | a, ra | |
| 1064 | METHANTHIOL (METHYLMERKAPTAN) | 2TF | 1350 | X | X | X | X | 5 | 10 | 0.78 | d, ra, u |
| 1067 | OXID DUSIČITÝ | 2TOC | 115 | X | X | X | 5 | 10 | 1.30 | k | |
| 1069 | CHLORID NITROSYLU (NITROSYLCHLORID) | 2TC | 35 | X | X | 5 | 13 | 1.10 | k, ra | ||
| 1070 | OXID DUSNÝ (RAJSKÝ PLYN) | 20 | X | X | X | X | 10 | 180 | 0.68 | ||
| 225 | 0.74 | ||||||||||
| 250 | 0.75 | ||||||||||
| 1075 | PLYNY ROPNÉ, ZKAPALNĚNÉ | 2F | X | X | X | X | 10 | v, z | |||
| 1076 | FOSGEN | 2TC | 5 | X | X | X | 5 | 20 | 1.23 | k, ra | |
| 1077 | PROPEN | 2F | X | X | X | X | 10 | 27 | 0.43 | ra | |
| 1078 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, J.N. | 2A | X | X | X | X | 10 | ra, z | |||
| Směs F1 | 2A | X | X | X | X | 10 | 12 | 1.23 | |||
| Směs F2 | 2A | X | X | X | X | 10 | 18 | 1.15 | |||
| Směs F3 | 2A | X | X | X | X | 10 | 29 | 1.03 | |||
| 1079 | OXID SIŘIČITÝ | 2TC | 2520 | X | X | X | X | 5 | 12 | 1.23 | ra |
| 1080 | FLUORID SÍROVÝ | 2A | X | X | X | X | 10 | 70 | 1.06 | ra | |
| 140 | 1.34 | ra | |||||||||
| 160 | 1.38 | ra | |||||||||
| 1081 | TETRAFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 200 | m, o, r | ||
| 1082 | CHLORTRIFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 2TF | 2000 | X | X | X | X | 5 | 19 | 1.13 | ra, u |
| 1083 | TRIMETHYLAMIN, BEZVODÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.56 | b, ra | |
| 1085 | VINYLBROMID, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.37 | a, ra | |
| 1086 | VINYLCHLORID, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 12 | 0.81 | a, ra | |
| 1087 | VINYLMETHYLETHER, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.67 | ra | |
| 1581 | CHLORPIKRIN A METHYLBROMID, SMĚS, s více než 2 % chlorpikrinu | 2T | 850 | X | X | X | X | 5 | 10 | 1.51 | a |
| 1582 | CHLORPIKRIN A METHYLCHLORID, SMĚS | 2T | d | X | X | X | X | 5 | 17 | 0.81 | a |
| 1589 | CHLORKYAN, STABILIZOVANÝ | 2TC | 80 | X | X | 5 | 20 | 1.03 | k | ||
| 1741 | CHLORID BORITÝ | 2TC | 2541 | X | X | X | X | 5 | 10 | 1.19 | ra |
| 1749 | FLUORID CHLORITÝ (CHLORTRIFLUORID) | 2TOC | 299 | X | X | X | X | 5 | 30 | 1.40 | a |
| 1858 | HEXAFLUORPROPYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1216) | 2A | X | X | X | X | 10 | 22 | 1.11 | ra | |
| 1859 | FLUORID KŘEMIČITÝ | 2TC | 450 | X | X | X | X | 5 | 200 300 | 0.74 1.10 | |
| 1860 | VINYLFLUORID, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 250 | 0.64 | a, ra | |
| 1911 | DIBORAN | 2TF | 80 | X | X | 5 | 250 | 0.07 | d, k, o | ||
| 1912 | CHLORMETHAN (METHYLCHLORID) A DICHLORMETHAN, SMĚS | 2F | X | X | X | X | 10 | 17 | 0.81 | a, ra | |
| 1952 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, obsahující nejvýše 9 % ethylenoxidu | 2A | X | X | X | X | 10 | 190 250 | 0.66 0.75 | ra ra | |
| 1958 | 1,2-DICHLOR-1,1,2,2- TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 114) | 2A | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.30 | ra | |
| 1959 | 1,1-DIFLUORETHYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1132a) | 2F | X | X | X | X | 10 | 250 | 0.77 | ra | |
| 1962 | ETHYLEN | 2F | X | X | X | X | 10 | 225 300 | 0.34 0.38 | ||
| 1965 | UHLOVODÍKY, PLYNNÉ, SMĚS, ZKAPALNĚNÁ, J.N. | 2F | X | X | X | X | 10 | b | ra, ta, v, z | ||
| Směs A | 2F | 10 | 10 | 0.50 | |||||||
| Směs A01 | 2F | 10 | 15 | 0.49 | |||||||
| Směs A02 | 2F | 10 | 15 | 0.48 | |||||||
| Směs A0 | 2F | 10 | 15 | 0.47 | |||||||
| Směs A1 | 2F | 10 | 20 | 0.46 | |||||||
| Směs B1 | 2F | 10 | 25 | 0.45 | |||||||
| Směs B2 | 2F | 10 | 25 | 0.44 | |||||||
| Směs B | 2F | 10 | 25 | 0.43 | |||||||
| Směs C | 2F | 10 | 30 | 0.42 | |||||||
| 1967 | INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2T | X | X | X | X | 5 | z | |||
| 1968 | INSEKTICID, PLYNNÝ, J.N. | 2A | X | X | X | X | 10 | ra, z | |||
| 1969 | ISOBUTAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.49 | ra, v | |
| 1973 | CHLORDIFLUORMETHAN A CHLORPENTAFLUOR ETHAN, SMĚS s konstantním bodem varu s cca 49 % chlortrifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 502) | 2A | X | X | X | X | 10 | 31 | 1.01 | ra | |
| 1974 | BROMCHLORDIFLUOR METHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12B1) | 2A | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.61 | ra | |
| 1975 | OXID DUSNATÝ A OXID DUSIČITÝ, SMĚS | 2TOC | 115 | X | X | X | 5 | k, z | |||
| 1976 | OKTAFLUORCYKLOBUTAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK RC 318) | 2.A | X | X | X | X | 10 | 11 | 1.32 | ra | |
| 1978 | PROPAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 23 | 0.43 | ra, v | |
| 1982 | TETRAFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 14) | 2A | X | X | X | X | 10 | 200 300 | 0.71 0.90 | ||
| 1983 | 1-CHLOR-2,2,2- TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 133a) | 2A | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.18 | ra | |
| 1984 | TRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 23) | 2A | X | X | X | X | 10 | 190 250 | 0.88 0.96 | ra ra | |
| 2035 | 1,1,1 -TRIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 143a) | 2F | X | X | X | X | 10 | 35 | 0.73 | ra | |
| 2036 | XENON | 2A | X | X | X | X | 10 | 130 | 1.28 | ||
| 2044 | 2,2-DIMETHYLPROPAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.53 | ra | |
| 2073 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK, vodný, s hustotou menší než 0,880 kg/l při 15 °C, | 4A | |||||||||
| s více než 35 %, ale nejvýše 40 % amoniaku (čpavku) | 4A | X | X | X | X | 5 | 10 | 0.80 | b | ||
| s více než 40 %, ale nejvýše 50 % amoniaku (čpavku) | 4A | X | X | X | X | 5 | 12 | 0.77 | b | ||
| 2188 | ARSENOVODÍK (ARSIN) | 2TF | 20 | X | X | 5 | 42 | 1.10 | d, k | ||
| 2189 | DICHLOROSILAN | 2TFC | 314 | X | X | X | X | 5 | 10 | 0.90 | |
| 200 | 1.08 | ||||||||||
| 2191 | FLUORID SULFURYLU (SULFURYLFLUORID) | 2T | 3020 | X | X | X | X | 5 | 50 | 1.10 | u |
| 2192 | GERMANOVODIK (GERMAN) c | 2TF | 620 | X | X | X | X | 5 | 250 | 0.064 | d, r, ra, q |
| 2193 | HEXAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 116) | 2A | X | X | X | X | 10 | 200 | 1.13 | ||
| 2194 | FLUORID SELENOVÝ | 2TC | 50 | X | X | 5 | 36 | 1.46 | k, ra | ||
| 2195 | FLUORID TELUROVY | 2TC | 25 | X | X | 5 | 20 | 1.00 | k, ra | ||
| 2196 | FLUORID WOLFRAMOVÝ | 2TC | 160 | X | X | 5 | 10 | 3.08 | a, k, ra | ||
| 2197 | JODOVODÍK, BEZVODY | 2TC | 2860 | X | X | X | X | 5 | 23 | 2.25 | a, d, ra |
| 2198 | FLUORID FOSFOREČNÝ | 2TC | 190 | X | X | 5 | 200 300 | 0.90 1.25 | K K | ||
| 2199 | FOSFOROVODÍK (FOSFIN) c | 2TF | 20 | X | X | 5 | 225 250 | 0.30 0.45 | d, k, ra, q d, k, ra, q | ||
| 2200 | PROPADIEN, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 22 | 0.50 | ra | |
| 2202 | SELENOVODÍK, BEZVODY | 2TF | 2 | X | X | 5 | 31 | 1.60 | k | ||
| 2203 | SILAN c | 2F | X | X | X | X | 10 | 225 250 | 0.32 0.36 | q q | |
| 2204 | SULFID KARBONYLU (KARBONYLSULFID) | 2TF | 1700 | X | X | X | X | 5 | 30 | 0.87 | ra, u |
| 2417 | FLUORID KARBONYLU (KARBONYLFLUORID) | 2TC | 360 | X | X | X | X | 5 | 200 300 | 0.47 0.70 | |
| 2418 | FLUORID SIŘIČITY | 2TC | 40 | X | X | 5 | 30 | 0.91 | k, ra | ||
| 2419 | BROMTRIFLUORETHYLEN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.19 | ra | |
| 2420 | HEXAFLUORACETON | 2TC | 470 | X | X | X | X | 5 | 22 | 1.08 | ra |
| 2421 | OXID DUSITÝ | 2TOC | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | ||||||||
| 2422 | OKTAFLUOR-2-BUTEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1318) | 2A | X | X | X | X | 10 | 12 | 1.34 | ra | |
| 2424 | OKTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 218) | 2A | X | X | X | X | 10 | 25 | 1.04 | ra | |
| 2451 | FLUORID DUSITÝ | 20 | X | X | X | X | 10 | 200 | 0.50 | ||
| 2452 | ETHYLACETYLEN, STABILIZOVANÝ | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.57 | c, ra | |
| 2453 | FLUORETHAN (ETHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 161) | 2F | X | X | X | X | 10 | 30 | 0.57 | ra | |
| 2454 | FLUORMETHAN (METHYLFLUORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 41) | 2F | X | X | X | X | 10 | 300 | 0.63 | ra | |
| 2455 | METHYLNITRIT | 2A | PŘEPRAVA ZAKÁZÁNA | ||||||||
| 2517 | 1-CHLOR-1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 142b) | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.99 | ra | |
| 2534 | METHYLCHLOROSILAN | 2TFC | 600 | X | X | X | X | 5 | ra, z | ||
| 2548 | FLUORID CHLOREČNY (CHLORPENTAFLUORID) | 2TOC | 122 | X | X | 5 | 13 | 1.49 | a, k | ||
| 2599 | CHLORTRIFLUORMETHAN A TRIFLUORMETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 60 % chlortrifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 503) | 2A | X | X | X | X | 10 | 31 42 100 | 0.12 0.17 0.64 | ra ra ra | |
| 2601 | CYKLOBUTAN | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.63 | ra | |
| 2602 | DICHLORDIFLUORMETHAN A 1,1-DIFLUORETHAN, AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 74 % dichlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 500) | 2A | X | X | X | X | 10 | 22 | 1.01 | ra | |
| 2676 | ANTIMONOVODÍK (STIBIN) | 2TF | 20 | X | X | 5 | 200 | 0.49 | k, r, ra | ||
| 2901 | CHLORID BROMU (BROMCHLORID) | 2TOC | 290 | X | X | X | X | 5 | 10 | 1.50 | a |
| 3057 | TRIFLUOROACETYL CHLORID | 2TC | 10 | X | X | X | 5 | 17 | 1.17 | k, ra | |
| 3070 | ETHYLENOXID A DICHLORDIFLUOR METHAN, SMĚS, s nejvýše 12,5 % ethylenoxidu | 2A | X | X | X | X | 10 | 18 | 1.09 | ra | |
| 3083 | PERCHLORYL FLUORID | 2TO | 770 | X | X | X | X | 5 | 33 | 1.21 | u |
| 3153 | PERFLUORMETHYLVINYL ETHER | 2F | X | X | X | X | 10 | 20 | 0.75 | ra | |
| 3154 | PERFLUORETHYLVINYL ETHER | 2F | X | X | X | X | 10 | 10 | 0.98 | ra | |
| 3157 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 20 | X | X | X | X | 10 | z | |||
| 3159 | 1,1,1,2-TETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 134a) | 2A | X | X | X | X | 10 | 18 | 1.05 | ra | |
| 3160 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2TF | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | ra, z | ||
| 3161 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2F | X | X | X | X | 10 | ra, z | |||
| 3162 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, J.N. | 2T | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||
| 3163 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, J.N. | 2A | X | X | X | X | 10 | ra, z | |||
| 3220 | PENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 125) | 2A | X | X | X | X | 10 | 49 35 | 0.9 0.87 | ra ra | |
| 3252 | DIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 32) | 2F | X | X | X | X | 10 | 48 | 0.78 | ra | |
| 3296 | HEPTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 227) | 2A | X | X | X | X | 10 | 13 | 1.21 | ra | |
| 3297 | ETHYLENOXID A CHLORTETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 8,8 % ethylenoxidu | 2A | X | X | X | X | 10 | 10 | 1.16 | ra | |
| 3298 | ETHYLENOXID A PENTAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 7,9 % ethylenoxidu | 2A | X | X | X | X | 10 | 26 | 1.02 | ra | |
| 3299 | ETHYLENOXID A TETRAFLUORETHAN, SMĚS, s nejvýše 5,6 % ethylenoxidu | 2A | X | X | X | X | 10 | 17 | 1.03 | ra | |
| 3300 | ETHYLENOXID A OXID UHLIČITÝ, SMĚS, s více než 87 % ethylenoxidu | 2TF | Vice než 2900 | X | X | X | X | 5 | 28 | 0.73 | ra |
| 3307 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, J.N. | 2TO | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||
| 3308 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2TC | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | ra, z | ||
| 3309 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2TFC | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | ra, z | ||
| 3310 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, TOXICKÝ, PODPORUJÍCÍ HOŘENÍ, ŽÍRAVÝ, J.N. | 2TOC | ≤ 5000 | X | X | X | X | 5 | z | ||
| 3318 | AMONIAK (ČPAVEK), ROZTOK ve vodě, s hustotou menší než 0,880 kg/l při 15 °C, s více než 50 % amoniaku (čpavku) | 4TC | X | X | X | X | 5 | b | |||
| 3337 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 404A (pentafluorethan, 1,1,1 -trifluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 44 % pentafluorethanu a 52 % 1,1,1- trifluorethanu) | 2A | X | X | X | X | 10 | 36 | 0.82 | ra | |
| 3338 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407A (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 20 % difluormethanu a 40 % pentafluorethanu) | 2A | X | X | X | X | 10 | 32 | 0.94 | ra | |
| 3339 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407B (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 10 % difluormethanu a 70 % pentafluorethanu) | 2A | X | X | X | X | 10 | 33 | 0.93 | ra | |
| 3340 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 407C (difluormethan, pentafluorethan a 1,1,1,2-tetrafluorethan, zeotropní směs s cca 23 % difluormethanu a 25 % pentafluorethanu) | 2A | X | X | X | X | 10 | 30 | 0.95 | ra | |
| 3354 | INSEKTICID, PLYNNÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2F | X | X | X | X | 10 | ra, z | |||
| 3355 | INSEKTICID, PLYNNÝ, TOXICKÝ, HOŘLAVÝ, J.N. | 2TF | X | X | X | X | 5 | ra, z | |||
| 3374 | ACETYLEN, BEZ ROZPOUŠTĚDLA | 2F | X | X | 5 | 60 | c, p | ||||
a
Netýká se tlakových nádob z kompozitních materiálů.
b Pro směsi plynů UN čísla 1965 je maximální dovolená náplně na litr vnitřního objemu následující:
c
Je považován za pyroforní.
d
Je považován za toxicky. Hodnotu LC50 je třeba ještě určit.
| P200 | POKYNY PRO BALENÍ (pokračování) | P200 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tabulka 3: LÁTKY JINÝCH TŘÍD, NEŽ TŘÍDY 2 | ||||||||||||
| UN číslo | Název a popis | Klasifikační kód | Classification Code | LC50 ml/m3 | Láhve | Trubkové nádoby | Tlakové sudy | Svazky lahví | Zkušební lhůta, roky a | Zkušební tlak, bary b | Stupeň plnění | Zvláštní ustanovení pro balení |
| 1051 | KYANOVODÍK, STABILIZOVANÝ, s méně než 3 % vody | 6.1 | TF1 | 40 | X | X | 5 | 100 | 0.55 | k | ||
| 1052 | FLUOROVODÍK, BEZVODÝ | 8 | CT1 | 966 | X | X | X | 5 | 10 | 0.84 | ab, ac | |
| 1745 | FLUORID BROMIČNÝ | 5.1 | OTC | 25 | X | X | X | 5 | 10 | b | k, ab, ad | |
| 1746 | FLUORID BROMITÝ | 5.1 | OTC | 50 | X | X | X | 5 | 10 | b | k, ab, ad | |
| 1790 | KYSELINA FLUOROVODÍKOVÁ, roztok, obsahující více než 85 % fluorovodíku | 8 | CT1 | 966 | X | X | X | 5 | 10 | 0.84 | ab, ac | |
| 2495 | FLUORID JODIČNY | 5.1 | OTC | 120 | X | X | X | 5 | 10 | b | k, ab, ad | |
a
Netýká se tlakových nádob z kompozitních materiálů.
b
Nejnižší dovolené plnění je 8 obj. %.
| P 201 | POKYN PRO BALENÍ | P 201 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn pro balení platí pro UN čísla 3167, 3168 a 3169. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly: | |||
| (1) | Lahve, trubkové nádoby a tlakové sudy vyhovující konstrukčním, zkušebním a plnícím požadavkům schváleným příslušným orgánem; | ||
| (2) | Kromě toho jsou dovoleny následující obaly, za podmínky, že jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3. | ||
| (a) Pro netoxické plyny skupinové obaly s hermeticky uzavřenými vnitřními obaly ze skla nebo kovu s nejvyšším vnitřním objemem 5 litrů na kus, splňující parametry obalové skupiny III, | |||
| (b) Pro toxické plyny skupinové obaly s hermeticky uzavřenými vnitřními obaly ze skla nebo kovu s nejvyšším vnitřním objemem jeden litr na kus, splňující parametry obalové skupiny III. | |||
| P 202 | POKYN PRO BALENÍ | P 202 |
|---|---|---|
| Vyhrazeno | ||
| P 203 | POKYN PRO BALENÍ | P 203 | |
|---|---|---|---|
| Druh obalů: Kryogenní nádoby | |||
| Všeobecné pokyny: | |||
| (1) | Musí být splněna zvláštní ustanovení pro balení oddílu 4.1.6. | ||
| (2) | Nádoby musí být izolovány tak, aby se nemohly orosit ani ojínit. | ||
| (3) | U nádob určených pro přepravu plynů klasifikačního kódu 3O musí být materiály použité k zajištění těsnosti spojů nebo pro údržbu uzávěrových zařízení snášenlivé s obsahem. | ||
| Zvláštní pokyny pro uzavřené kryogenní nádoby: | |||
| (4) | Uzavřené kryogenní nádoby vyrobené podle ustanovení kapitoly 6.2 jsou dovoleny pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů. | ||
| (5) | Zkušební tlak | ||
| Hluboce zchlazené kapaliny musí být plněny do uzavřených kryogenních nádob s následujícími nejnižšími zkušebními tlaky: | |||
| (a) | pro uzavřené kryogenní nádoby s vakuovou izolací nesmí být zkušební tlak nižší než 1,3 násobek součtu nejvyššího vnitřního tlaku naplněné nádoby, včetně tlaku během plnění a vyprazdňování, plus 100 kPa (1 bar); | ||
| (b) | pro jiné uzavřené kryogenní nádoby nesmí být zkušební tlak nižší než 1,3 násobek nejvyššího vnitřního tlaku naplněné nádoby, s přihlédnutím k tlaku vyvinutému během plnění a vyprazdňování. | ||
| (6) | Stupeň plnění | ||
| Pro nehořlavé, netoxické hluboce zchlazené zkapalněné plyny (klasifikačních kódů 3A a 30) nesmí objem kapalné fáze při plnicí teplotě a při tlaku 100 kPa (1 bar) překročit 98% hydraulického vnitřního objemu tlakové nádoby. | |||
| Pro hořlavé hluboce zchlazené zkapalněné plyny (klasifikačního kódu 3F) musí stupeň plnění zůstat pod hodnotou, při níž, je-li obsah zahřát na teplotu, při které je tenze par rovna otevíracímu tlaku pojistného ventilu, by objem kapalné fáze dosáhl 98% hydraulického vnitřního objemu při této teplotě. | |||
| (7) | Zařízení pro vyrovnávání tlaku | ||
| Uzavřené kryogenní nádoby musí být vybaveny alespoň jedním zařízením pro vyrovnávání tlaku. | |||
| (8) | Snášenlivost | ||
| Materiály použité k zajištění těsnosti spojů nebo pro údržbu uzávěrů musí být snášenlivé s obsahem. K plynům podporujícím hoření (klasifikačního kódu 3O) viz též odstavec (3) výše. | |||
| (9) | Periodická inspekce | ||
| Nádoby musí být podrobeny periodickým inspekcím podle pododdílu 6.2.1.6 a popřípadě 6.2.3.5. Periodické prohlídky musí být prováděny každých 10 let. | |||
| Odchylně od těchto lhůt mohou být periodické prohlídky nádob z kompozitních materiálů (kompozitních nádob) prováděny ve lhůtách stanovených příslušným orgánem smluvní strany ADR, který schválil technická pravidla pro konstrukci a výrobu. | |||
| Zvláštní pokyny pro otevřené kryogenní nádoby: | |||
| (10) | Otevřené kryogenní nádoby nejsou dovoleny pro hořlavé hluboce zchlazené zkapalněné plyny klasifikačního kódu 3F a pro UN 2187 oxid uhličitý, hluboce zchlazený, kapalný a jeho směsi. | ||
| (11) | Nádoby musí být vybaveny zařízeními, která zabraňují vystříknutí kapaliny. | ||
| (12) | Skleněné nádoby musí být s dvojitými stěnami oddělenými vakuem a obklopené absorpčním izolačním materiálem; musí být chráněny drátěným košíkem a umístěny v kovových bednách. Kovové bedny pro skleněné nádoby a jiné nádoby musí být vybaveny držadly. | ||
| (13) | Otvory nádob musí být opatřeny prostředky dovolujícími únik plynů, zabraňujícími vystříknutí kapaliny a připevněnými tak, aby nemohly vypadnout. | ||
| (14) | Pro UN 1073 kyslík, hluboce zchlazený, kapalný a pro jeho směsi musí být tyto prostředky, jakož i absorpční izolační materiál obklopující skleněné nádoby, z nehořlavých materiálů. | ||
| Odvolávka na normy | |||
| (Vyhrazeno) | |||
| P 204 | POKYN PRO BALENÍ | P 204 |
|---|---|---|
| (Vypuštěno) | ||
| P 205 | POKYN PRO BALENÍ | P 205 |
|---|---|---|
| (Vypuštěno) | ||
| P 206 | POKYN PRO BALENÍ | P 206 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn pro balení platí pro UN 3150 přístroje malé, poháněné plynným uhlovodíkem, nebo nádobky s plynným uhlovodíkem, opakovaně plnitelé, pro malé přístroje, s odběrným ventilem. | |||
| (1) | Zvláštní ustanovení pro balení oddílu 4.1.6, pokud jsou použitelná, musí být dodržena. | ||
| (2) | Tyto předměty musí splňovat předpisy státu, v němž byly naplněny. | ||
| (3) | Přístroje a nádobky musí být zabaleny ve vnějších obalech splňujících požadavky oddílu 6.1.4 a vyzkoušených a schválených podle kapitoly 6.1 pro obalovou skupiny II. | ||
| P 300 | POKYN PRO BALENÍ | P 300 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn pro balení platí pro UN číslo 3064. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| Skupinové obaly sestávající s vnitřních kovových nádob (plechovek) s vnitřním objemem každé z nich nejvýše 1 litr a z vnějších dřevěných beden (4C1, 4C2, 4D nebo 4F) obsahujících nejvýše 5 litrů roztoku. | |||
| Dodatečné požadavky: | |||
| (1) | Kovové obaly (plechovky) musí být obklopeny absorpčním fixačním materiálem. | ||
| (2) | Dřevěné bedny musí být celé opatřeny vložkou z vhodného materiálu nepropouštějícího vodu a nitroglycerin. | ||
| P 301 | POKYN PRO BALENÍ | P 301 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 3165. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Hliníková tlaková nádoba vyrobená z trubky a mající přivařená dna. | ||
| Základní jímavost paliva uvnitř této nádoby je zajištěna jinou svařovanou hliníkovou nádobou s nejvyšším vnitřním objemem 46 litrů. | |||
| Vnější nádoba musí mít nejnižší výpočtový tlak 1275 kPa (přetlak) a nejnižší tlak při roztržení 2755 kPa (přetlak). | |||
| Každá nádoba musí být zkontrolována na těsnost během výroby a před odesláním; musí být shledána těsnou (bez úniku). | |||
| Celá vnitřní nádoba musí být bezpečně zabalena s nehořlavým fixačním materiálem, jako je vermikulit, do pevného a hermeticky uzavřeného kovového vnějšího obalu, který bude přiměřeně chránit celou výstroj. Nejvyšší množství paliva na nádobu a kus je 42 litrů. | |||
| Nejvyšší množství paliva na nádobu a kus je 42 litrů. | |||
| (2) | Hliníková tlaková nádoba | ||
| Základní jímavost paliva uvnitř této nádoby je zajištěna parotěsnou svařovanou komorou s elastickým měchýřem majícím maximální vnitřní objem 46 litrů. | |||
| Tlaková nádoba musí mít nejnižší výpočtový tlak 2860 kPa (přetlak) a nejnižší tlak při roztržení 5170 kPa (přetlak). | |||
| Každá nádoba musí být zkontrolována na těsnost během výroby a před odesláním a musí být bezpečně zabalena s nehořlavým fixačním materiálem, jako je vermikulit, do pevného a hermeticky uzavřeného kovového vnějšího obalu, který bude přiměřeně chránit celou výstroj. | |||
| Nejvyšší množství paliva na nádobu a kus je 42 litrů. | |||
| P 302 | POKYN PRO BALENÍ | P 302 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3269. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| Skupinové obaly, které splňují parametry obalových skupin II nebo lIl podle kritérií třídy 3 pro základní výrobek. | |||
| Základní výrobek a aktivátor (organický peroxid) musí být zabaleny každý zvlášť ve vnitřních obalech. | |||
| Komponenty mohou být uloženy v tomtéž vnějším obalu za podmínky, že v případě úniku spolu nebudou vzájemně nebezpečné reagovat. | |||
| Vnitřní obal nesmí obsahovat více než 125 ml aktivátoru, pokud je tento aktivátor kapalný, a více než 500 gramů, pokud je tuhý. | |||
| P 400 | POKYN PRO BALENÍ | P 400 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodrženy všeobecná ustanovení v 4.1.3.6, mohou být používány. Musí být vyrobeny z oceli a musí být podrobeny první zkoušce a potom periodickým zkouškám každých 10 roků tlakem nejméně 1 MPa (10 barů, přetlak). Během přepravy musí být kapalina pod vrstvou inertního plynu s přetlakem nejméně 20 kPa (0.2 barů). | ||
| (2) | Bedny (4A, 4B, 4C1, 4C2, 4F, nebo 4G), sudy (1A2, 1B2, 1N2, 1D nebo 1G) nebo kanystry (3A2 nebo 3B2) obsahující hermeticky uzavřené kovové nádoby (plechovky) s vnitřními obaly ze skla nebo kovu, s vnitřním objemem nepřesahujícím jednotlivě 1 litr, mající šroubové uzávěry opatřené těsněním. Vnitřní obaly musí být obloženy ze všech stran suchým absorpčním nehořlavým fixačním materiálem v dostatečném množství, aby pohltil celý obsah. Vnitřní obaly nesmějí být plněny více než do 90% svého vnitřního objemu. Vnější obaly musí mít nejvyšší čistou (netto) hmotnost 125 kg. | ||
| (3) | Ocelové, hliníkové nebo kovové sudy (1A2, 1B2 nebo 1N2), kanystry (3A2 nebo 3B2) nebo bedny (4A nebo 4B) s nejvyšší čistou (netto hmotností 150 kg každý(á), s hermeticky uzavřenými vnitřními kovovými nádobami (plechovkami), z nichž každá může mít vnitřní objem nejvýše 4 litry, se šroubovými uzávěry opatřenými těsněním. Vnitřní obaly musí být obloženy ze všech stran suchým absorpčním nehořlavým fixačním materiálem v dostatečném množství, aby pohltil celý obsah. Každá vrstva vnitřních obalů musí být oddělena dělicí přepážkou, navíc k fixačnímu materiálu. Vnitřní obaly nesmějí být plněny více než do 90% svého vnitřního objemu. | ||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||
| PP 86 | Pro UN čísla 3392 a 3394 musí být vzduch z parního prostoru odstraněn dusíkem nebo jinými prostředky. | ||
| P 401 | POKYN PRO BALENÍ | P 401 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||
| (1) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. Musí být vyrobeny z oceli a musí být podrobeny první zkoušce a potom periodickým zkouškám každých 10 roků tlakem nejméně 0,6 MPa (6 barů, přetlak). Během přepravy musí být kapalina pod vrstvou inertního plynu s přetlakem nejméně 20 kPa (0,2 baru).. | |||||||
| Vnitřní obal | Vnější obal | |||||||
| (2) | Skupinové obaly s vnitřními obaly ze skla, kovu nebo plastu, opatřenými šroubovými uzávěry a obloženými inertním absorpčním fixačním materiálem v množství dostatečném k pohlcení celého obsahu. | 1 litr | 30 kg nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||
| Zvláštní ustanovení pro balení specifické pro RID a ADR: | ||||||||
| RR7 | Pro UN čísla 1183, 1242, 1295 a 2988 však musí být tlakové nádoby podrobeny zkouškám každých pět let.“ | |||||||
| P 402 | POKYN PRO BALENÍ | P 402 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 (viz také tabulku v pododdílu 4.1.4.4): | |||||
| (1) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. Musí být vyrobeny z oceli a musí být podrobeny první zkoušce a potom periodickým zkouškám každých 10 roků tlakem nejméně 0,6 MPa (6 barů, přetlak). Během přepravy musí být kapalina pod vrstvou inertního plynu s přetlakem nejméně 20 kPa (0,2 baru). | ||||
| Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||
| Vnitřní obal | Vnější obal | ||||
| (2) | Skupinové obaly s vnitřními obaly ze skla, kovu nebo plastu, opatřenými šroubovými uzávěry a obloženými inertním absorpčním fixačním materiálem v množství dostatečném k pohlcení celého obsahu. | 10 kg (sklo) | 125 kg | ||
| 15 kg (kov nebo plast) | 125 kg | ||||
| (3) | Ocelové sudy (1A1) s nejvyšším vnitřním objemem 250 litrů. | ||||
| (4) | Kompozitní obaly sestávající z plastové nádoby s vnějším sudem z oceli nebo hliníku (6HA1 nebo 6HB1) s nejvyšším vnitřním objemem 250 litrů. | ||||
| Zvláštní ustanovení pro balení specifické pro RID a ADR:. | |||||
| RR4 | Pro UN číslo 3130 musí být otvory nádob hermeticky uzavřeny pomocí dvou zařízení umístěných za sebou, z nichž alespoň jedno musí být šroubovací nebo zajištěné ekvivalentním způsobem. | ||||
| RR7 | Pro UN číslo 3129 však musí být tlakové nádoby podrobeny zkouškám každých pět let. | ||||
| RR8 | Pro UN čísla 1389, 1391, 1411, 1421, 1928, 3129, 3130 a 3148 však musí být tlakové nádoby podrobeny první zkoušce a periodickým zkouškám při zkušebním tlaku nejméně 1 MPa (10 barů). | ||||
| P 403 | POKYN PRO BALENÍ | P 403 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||||||
| Skupinové obaly: | ||||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | ||||||||||
| ze skla 2 kg | Sudy | |||||||||||
| z plastu 15 kg | z oceli (1A2) | 400 kg | ||||||||||
| z kovu 20 kg | z hliníku (1B2) | 400 kg | ||||||||||
| Vnitřní obaly musí být hermeticky uzavřeny (např. přelepením páskou nebo šroubovými uzávěry) | z kovu jiného než oceli nebo hliníku | 400 kg | ||||||||||
| (1N2) | ||||||||||||
| z plastu (1H2) | 400 kg | |||||||||||
| z překližky (1D) | 400 kg | |||||||||||
| z lepenky (1G) | 400 kg | |||||||||||
| Bedny | ||||||||||||
| z oceli (4A) | 400 kg | |||||||||||
| z hliníku(4B) | 400 kg | |||||||||||
| z přírodního dřeva (4C1) | 250 kg | |||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné | ||||||||||||
| (4C2) | 250 kg | |||||||||||
| z překližky (4D) | 250 kg | |||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 125 kg | |||||||||||
| z lepenky (4G) | 125 kg | |||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | 60 kg | |||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 250 kg | |||||||||||
| Kanystry | ||||||||||||
| z oceli (3A2) | 120 kg | |||||||||||
| z hliníku (3B2) | 120 kg | |||||||||||
| z plastu (3H2) | 120 kg | |||||||||||
| Samostatné obaly: | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||||||||
| Sudy | ||||||||||||
| ocel (1A1, 1A2) | 250 kg | |||||||||||
| hliník (1B1, 1B2) | 250 kg | |||||||||||
| kov, jiný než ocel nebo hliník (1N1, 1N2) | 250 kg | |||||||||||
| plast (1H1, 1H2) | 250 kg | |||||||||||
| Kanystry | ||||||||||||
| ocel (3A1, 3A2) | 120 kg | |||||||||||
| hliník (3B1, 3B2) | 120 kg | |||||||||||
| plast (3H1, 3H2) | 120 kg | |||||||||||
| Kompozitní obaly | ||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým sudem (6HA1 nebo 6HB1) | 250 kg | |||||||||||
| plastová nádoba s vnějším lepenkovým, plastovým nebo překližkovým sudem (6HG1, 6HH1 nebo 6HD1) | 75 kg | |||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2) | 75 kg | |||||||||||
| Tlakové nádoby | ||||||||||||
| pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. | ||||||||||||
| Dodatečný požadavek: | ||||||||||||
| Obaly musí být hermeticky uzavřené. | ||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | ||||||||||||
| PP 83 | Pro UN číslo 2813 smějí být baleny pro přepravu vodotěsné pytle obsahující nejvýše 20 g látky pro účely vytváření tepla. Každý vodotěsný pytel musí být zataven v plastovém pytli a vložen do meziobalu. Žádný vnější obal nesmí obsahovat více než 400 g látky. V obalu nesmí být obsažena voda ani žádná kapalina, která může reagovat s látkou reagující s vodou. | |||||||||||
| P 404 | POKYN PRO BALENÍ | P 404 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro pyroforní tuhé látky UN čísel: 1383, 1854, 1855, 2008, 2441, 2545, 2546, 2846, 2881, 3200, 3391 a 3393. | ||||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecné ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||
| (1) | Skupinové obaly | |||||
| Vnější obaly: | (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F nebo 4H2) | |||||
| Vnitřní obaly: | Kovové obaly o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti 15 kg každý. Vnitřní obaly musí být hermeticky uzavřeny a opatřeny šroubovými uzávěry; | |||||
| (2) | Kovové obaly: | (1A1, 1A2, 1B1, 1N1, 1N2, 3A1, 3A2, 3B1 a 3B2) | ||||
| Nejvyšší celková (brutto) hmotnost: 150kg; | ||||||
| (3) | Kompozitní obaly: | Plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým sudem (6HA1 nebo 6HB1) | ||||
| Nejvyšší celková (brutto) hmotnost: 150kg. | ||||||
| Tlakové nádoby | ||||||
| pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. | ||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | ||||||
| PP 86 | Pro UN čísla 3391 a 3393 musí být vzduch z parního prostoru odstraněn dusíkem nebo jinými prostředky. | |||||
| P 405 | POKYN PRO BALENÍ | P 405 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 1381. | |||||||||||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||||||||||
| (1) | Pro UN 1381 fosfor, pod vodou: | ||||||||||||
| (a) | Skupinové obaly | ||||||||||||
| Vnější obaly: (4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D nebo 4F) | |||||||||||||
| Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 75 kg | |||||||||||||
| Vnitřní obaly: | |||||||||||||
| (i) | hermeticky uzavřené plechovky o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti 15 kg; nebo | ||||||||||||
| (ii) | skleněné vnitřní obaly, obložené ze všech stran suchým absorpčním nehořlavým fixačním materiálem v dostatečném množství k pohlcení celého obsahu o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti 2 kg, nebo | ||||||||||||
| (b) | Sudy (1A1, 1A2, 1B1, 1B2, 1N1 nebo1N2); nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg | ||||||||||||
| Kanystry (3A1 nebo 3B1); nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 120 kg. | |||||||||||||
| Tyto obaly musí být způsobilé vyhovět zkoušce těsnosti definované v pododdílu 6.1.5.4 pro obalovou skupinu II. | |||||||||||||
| (2) | Pro UN 1381 fosfor, suchý: | ||||||||||||
| (a) | v roztavené formě: sudy (1A2, 1B2 nebo 1N2) o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti jednoho sudu 400 kg; nebo | ||||||||||||
| (b) | v projektilech nebo v předmětech s tvrdým pláštěm, pokud se přepravují bez komponentů třídy 1: obaly stanovené příslušným orgánem. | ||||||||||||
| P 406 | POKYN PRO BALENÍ | P 406 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Skupinové obaly | ||
| vnější obaly: (4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G, 4H1,4H2, 1G, 1D, 1H2 nebo 3H2) | |||
| vnitřní obaly: vodovzdorné obaly; | |||
| (2) | Plastové, překližkové nebo lepenkové sudy (1H2, 1D nebo 1G) nebo bedny (4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G a 4H2) s vnitřním vodovzdorným pytlem, vnitřní vložkou z plastové fólie nebo vodovzdorným povlakem; | ||
| (3) | Kovové sudy (1A1, 1A2, 1B1, 1B2, 1N1 nebo 1N2), plastové sudy (1H1 nebo 1H2), kovové kanystry (3A1, 3A2, 3B1 nebo 3B2), plastové kanystry (3H1 nebo 3H2), plastové nádoby s vnějšími ocelovými nebo hliníkovými sudy (6HA1 nebo 6HB1), plastové nádoby s vnějšími lepenkovými, plastovými nebo překližkovými sudy (6HG1, 6HH1 nebo 6HD1), plastové nádoby s vnějšími ocelovými nebo hliníkovými koši nebo bednami nebo s vnějšími bednami z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2). | ||
| Dodatečné požadavky: | |||
| 1. | Obaly musí být konstruovány a vyrobeny tak, aby se zabránilo úniku vody, alkoholu nebo flegmatizačního prostředku. | ||
| 2. | Obaly musí být tak vyrobeny a uzavřeny aby se zamezilo výbušnému přetlaku nebo tlaku vyššímu než 300 kPa (3 bary). | ||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||
| PP 24 | Pro UN čísla 2852, 3364, 3365, 3366, 3367, 3368 a 3369 nesmí přepravované množství překročit 500 g na kus. | ||
| PP 25 | Pro UN číslo 1347 nesmí přepravované množství překročit 15 kg na kus. | ||
| PP 26 | Pro UN čísla 1310, 1320, 1321, 1322, 1344, 1347, 1348, 1349, 1517, 2907, 3317 a 3376 musí být obaly prosté olova. | ||
| PP 48 | Pro UN číslo 3474 nesmějí být používány kovové obaly. | ||
| PP 78 | Pro UN číslo 3370 nesmí přepravované množství překročit 11,5 kg na kus. | ||
| PP 80 | Pro UN číslo 2907 musí obaly splňovat parametry obalové skupiny II. Obaly splňující zkušební kritéria obalové skupiny I se nesmějí použít. | ||
| P 407 | POKYN PRO BALENÍ | P 407 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 1331, 1944, 1945 a 2254. | ||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||
| Skupinové obaly tvořené vnitřními obaly bezpečně uzavřenými tak, aby se zamezilo náhodnému vznícení za normálních podmínek přepravy. Nejvyšší celková (brutto) hmotnost kusu nesmí překročit 45 kg, s výjimkou lepenkových beden, u nichž nesmí překročit 30 kg. | ||||
| Dodatečný požadavek: | ||||
| Zápalky musí být pevně zabaleny. | ||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | ||||
| PP 27 | N 1331 zápalky, zápalné „kdekoli“ nesmějí být zabaleny do téhož vnějšího obalu s jinými nebezpečnými věcmi, s výjimkou bezpečnostních zápalek nebo voskových zápalek, které musí být zabaleny v jiných vnitřních obalech. Vnitřní obaly nesmějí obsahovat více než 700 zápalek, zápalných „kdekoli“. | |||
| P 408 | POKYN PRO BALENÍ | P 408 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3292. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Elektrické články: | ||
| Musí být vloženy do vnějších obalů s dostatečným fixačním materiálem, aby se zabránilo dotyku mezi články a mezi články a vnitřním povrchem vnějšího obalu, jakož i každému nebezpečnému pohybu článků uvnitř vnějšího obalu během přepravy. Obaly musí vyhovovat parametrům obalové skupiny II. | |||
| (2) | Baterie: | ||
| Mohou být přepravovány bez obalu nebo v ochranných obalech (např. plně uzavřených ochranných obalech nebo v dřevěných latěních). Svorky nesmějí být zatíženy hmotností jiných baterií nebo materiálů zabalených s bateriemi. | |||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Baterie musí být chráněny proti zkratům a izolovány takovým způsobem, aby se zabránilo jakémukoli zkratu. | |||
| P 409 | POKYN PRO BALENÍ | P 409 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN čísla 2956, 3242, a 3251. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Lepenkové sudy (1G), které mohou být opatřeny vnitřní vložkou nebo povlakem; nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg; | ||
| (2) | Skupinové obaly: Lepenková bedna (4G) s jednotlivým vnitřním plastovým pytlem; nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg; | ||
| (3) | Skupinové obaly: Lepenková bedna (4G) nebo lepenkový sud (1G) s vnitřními plastovými obaly, z nichž každý obsahuje nejvýše 5 kg; nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 25 kg. | ||
| P 410 | POKYN PRO BALENÍ | P 410 | |||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||||||||||||||||||||
| Skupinové obaly: | |||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||||||||||||||||||
| Obalová skupina II | Obalová skupina III | ||||||||||||||||||||||
| Sklo 10 kg | Sudy | ||||||||||||||||||||||
| Plasta 30 kg | z oceli (1A2) | 400 kg | 400 kg | ||||||||||||||||||||
| Kov 40 kg | z hliníku (1B2) | 400 kg | 400 kg | ||||||||||||||||||||
| Papír a, b 10 kg | z jiného kovu než ocel nebo hliník (1N2) | 400 kg | 400 kg | ||||||||||||||||||||
| Lepenka a, b 10 kg | z plastu (1H2) | 400 kg | 400 kg | ||||||||||||||||||||
| a | Tyto obaly musí být prachotěsné. | z překližky (1D) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||
| b | Tyto vnitřní obaly se nesmějí použít, pokud přepravované látky mohou během přepravy zkapalnět. | z lepenky (1G) a | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||
| Bedny | |||||||||||||||||||||||
| z oceli (4A) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z hliníku (4B) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva (4C1) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné (4C2) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G)a | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z pěnové hmoty (4H1) | 60 kg | 60 kg | |||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| Kanystry | |||||||||||||||||||||||
| z oceli (3A2) | 120 kg | 120 kg | |||||||||||||||||||||
| z hliníku (3B2) | 120 kg | 120 kg | |||||||||||||||||||||
| z plastu (3H2) | 120 kg | 120 kg | |||||||||||||||||||||
| Samostatné obaly: | |||||||||||||||||||||||
| Sudy | |||||||||||||||||||||||
| z oceli (1A1 nebo 1A2) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z hliníku (1B1 nebo 1B2) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (1N1 nebo 1N2) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z plastu (1H1 nebo 1H2) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| Kanystry | |||||||||||||||||||||||
| z oceli (3A1 nebo 3A2) | 120 kg | 120 kg | |||||||||||||||||||||
| z hliníku (3B1 nebo 3B2) | 120 kg | 120 kg | |||||||||||||||||||||
| z plastu (3H1 nebo 3H2) | 120 kg | 120 kg | |||||||||||||||||||||
| Bedny | |||||||||||||||||||||||
| z oceli (4A) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z hliníku (4B) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva (4C1) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z překližky (4D) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné (4C2) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z lepenky (4G) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) c | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| Pytle | |||||||||||||||||||||||
| Pytle (5H3, 5H4, 5L3, 5M2) c, d | 50 kg | 50 kg | |||||||||||||||||||||
| Kompozitní obaly | |||||||||||||||||||||||
| Plastová nádoba s vnějším ocelovým, hliníkovým překližkovým, lepenkovým nebo plastovým sudem (6HA1,6HB1, 6HG1,6HD1 nebo 6HH1) | 400 kg | 400 kg | |||||||||||||||||||||
| Plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2) | 75 kg | 75 kg | |||||||||||||||||||||
| Skleněná nádoba s vnějším ocelovým, hliníkovým, překližkovým nebo lepenkovým sudem (6PA1,6PB1,6PD1 nebo 6PG1) nebo s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější bednou z přírodního dřeva nebo lepenky nebo s vnějším proutěným košem (6PA2, 6PB2, 6PC, 6PD2, nebo 6PG2) nebo s vnějším obalem z tuhého plastu nebo pěnového plastu (6PH1 nebo 6PH2) | 75 kg | 75 kg | |||||||||||||||||||||
| Tlakové nádoby | |||||||||||||||||||||||
| pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. | |||||||||||||||||||||||
| c | Tyto obaly nesmějí být použity, pokud přepravovaná látka může během přepravy zkapalnět. | ||||||||||||||||||||||
| d | Tyto obaly mohou být použity pro látky obalové skupiny II, pouze pokud jsou přepravovány v uzavřených vozidlech nebo kontejnerech. | ||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||||||||||||||||||||||
| PP 39 | Pro UN číslo 1378 se u kovových obalů vyžaduje odvětrávací zařízení. | ||||||||||||||||||||||
| PP 40 | Pro UN čísla 1326, 1352, 1358, 1395, 1396, 1436, 1437, 1871,2805 a 3182, obalové skupiny II nejsou dovoleny pytle. | ||||||||||||||||||||||
| PP 83 | Pro UN číslo 2813 smějí být baleny pro přepravu vodotěsné pytle obsahující nejvýše 20 g látky pro účely vytváření tepla. Každý vodotěsný pytel musí být zataven v plastovém pytli a vložen do meziobalu. Žádný vnější obal nesmí obsahovat více než 400 g látky. V obalu nesmí být obsažena voda ani žádná kapalina, která může reagovat s látkou reagující s vodou. | ||||||||||||||||||||||
| P 411 | POKYN PRO BALENÍ | P 411 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 3270. | ||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||
| (1) | Lepenkové bedny s nejvyšší celkovou (brutto) hmotností 30 kg; | |||
| (2) | Jiné obaly, za podmínky, že není možný výbuch z důvodů nárůstu vnitřního tlaku. Nejvyšší čistá (netto) hmotnost nesmí překročit 30 kg. | |||
| P 500 | POKYN PRO BALENÍ | P 500 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 3356. | ||||
| Musí být splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||
| Obaly musí vyhovovat parametrům obalové skupiny II. | ||||
| Generátor(y) musí být přepravován(y) v kusu, který musí v případě, že je uvnitř kusu jeden generátor spuštěný, splňovat následující požadavky: | ||||
| (a) | Tento generátor nesmí spustit jiné generátory v kusu; | |||
| (b) | Materiál obalu se nesmí vznítit; a | |||
| (c) | Teplota vnějšího povrchu kompletního kusu nesmí překročit 100°C. | |||
| P 501 | POKYN PRO BALENÍ | P 501 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 2015. | |||||||||||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||||||||||
| Skupinové obaly: | Vnitřní obal | Vnější obal | |||||||||||
| Nejvyšší vnitřní objem | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | ||||||||||||
| (1) | Bedny (4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4H2) nebo sudy (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D) nebo kanystry (3A2, 3B2, 3H2) se skleněnými, plastovými nebo kovovými vnitřními obaly | 5 litrů | 125 kg | ||||||||||
| (2) | Lepenkové bedny (4G) nebo lepenkové sudy (1G), s plastovými nebo kovovými vnitřními obaly, každý v plastovém pytli | 2 litry | 50 kg | ||||||||||
| Samostatné obaly: | Nejvyšší vnitřní objem | ||||||||||||
| Sudy | 250 litrů | ||||||||||||
| z oceli (1A1) | |||||||||||||
| z hliníku (1B1) | |||||||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (1N1) | |||||||||||||
| z plastu (1H1) | |||||||||||||
| Kanystry | 60 litrů | ||||||||||||
| z oceli (3A1) | |||||||||||||
| z hliníku (3B1) | |||||||||||||
| z plastu (3H1) | |||||||||||||
| Kompozitní obaly | |||||||||||||
| Plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým sudem | 250 litrů | ||||||||||||
| (6HA1, 6HB1) | |||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším lepenkovým, plastovým nebo překližkovým sudem | 250 litrů | ||||||||||||
| (6HG1, 6HH1, 6HD1) | |||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou | 60 litrů | ||||||||||||
| nebo s vnější bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo | |||||||||||||
| tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2) | |||||||||||||
| skleněná nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, lepenky, překližky, | 60 litrů | ||||||||||||
| tuhého plastu nebo pěnového plastu (6PA1, 6PB1, 6PG1, 6PD1, 6PH1 | |||||||||||||
| nebo 6PH2) nebo s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou | |||||||||||||
| nebo s vnější bednou z přírodního dřeva nebo lepenky nebo | |||||||||||||
| s vnějším proutěným košem (6PA2, 6PB2, 6PC, 6PG2 nebo 6PD2) | |||||||||||||
| Dodatečné požadavky: | |||||||||||||
| 1. | Obaly nesmějí být plněny více než do 90 % svého vnitřního objemu. | ||||||||||||
| 2. | Obaly musí být opatřeny odvětrávacím zařízením. | ||||||||||||
| P 502 | POKYN PRO BALENÍ | P 502 | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||||||||||||||
| Skupinové obaly | |||||||||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||||||||||||
| Sklo | 5 litrů | Sudy | |||||||||||||||
| Kov | 5 litrů | z oceli (1A2) | 125 kg | ||||||||||||||
| Plast | 5 litrů | z hliníku ( 1B2) | 125 kg | ||||||||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (1N2) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z plastu (1H2) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z překližky (1D) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z lepenky (1G) | 125 kg | ||||||||||||||||
| Bedny | |||||||||||||||||
| z oceli (4A) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z hliníku (4B) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z přírodního dřeva (4C1) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné (4C2) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z překližky (4D) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z lepenky (4G) | 125 kg | ||||||||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | 60 kg | ||||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 125 kg | ||||||||||||||||
| Samostatné obaly: | Nejvyšší vnitřní objem | ||||||||||||||||
| Sudy | 250 litrů | ||||||||||||||||
| z oceli (1A1) | |||||||||||||||||
| z hliníku (1B1) | |||||||||||||||||
| z plastu (1H1) | |||||||||||||||||
| Kanystry | 60 litrů | ||||||||||||||||
| z oceli (3A1) | |||||||||||||||||
| z hliníku (3B1) | |||||||||||||||||
| z plastu (3H1) | |||||||||||||||||
| Kompozitní obaly | |||||||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým sudem (6HA1, 6HB1) | 250 litrů | ||||||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším lepenkovým, plastovým nebo překližkovým sudem | 250 litrů | ||||||||||||||||
| (6HG1, 6HH1, 6HD1) | |||||||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou | 60 litrů | ||||||||||||||||
| nebo s vnější bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo | |||||||||||||||||
| tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2) | |||||||||||||||||
| skleněná nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, lepenky, překližky, | 60 litrů | ||||||||||||||||
| pěnového plastu nebo tuhého plastu (6PA1, 6PB1, 6PG1, 6PD1, 6PH1 nebo 6PH2) | |||||||||||||||||
| nebo s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější | |||||||||||||||||
| bednou z přírodního dřeva nebo lepenky nebo s vnějším proutěným košem | |||||||||||||||||
| (6PA2, 6PB2, 6PC, 6PG2 nebo 6PD2). | |||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||||||||||||||||
| PP 28 | Pro UN číslo 1873 jsou dovoleny vnitřní obaly ze skla pouze v případě použití skupinových obalů a vnitřní nádoby ze skla pouze v případě použití kompozitních obalů. | ||||||||||||||||
| P 503 | POKYN PRO BALENÍ | P 503 | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||||||||||||
| Skupinové obaly: | |||||||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější obaly | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||||||||||
| ze skla | 5 kg | Sudy | |||||||||||||
| z kovu | 5 kg | z oceli (1A2) | 125kg | ||||||||||||
| z plastu | 5 kg | z hliníku (1B2) | 125kg | ||||||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (1N2) | 125kg | ||||||||||||||
| z plastu (1H2) | 125kg | ||||||||||||||
| z překližky (1D) | 125kg | ||||||||||||||
| z lepenky (1G) | 125kg | ||||||||||||||
| Bedny | |||||||||||||||
| z oceli (4A) | 125 kg | ||||||||||||||
| z hliníku (4B) | 125 kg | ||||||||||||||
| z přírodní dřeva (4C1) | 125 kg | ||||||||||||||
| z přírodního dřeva, prachotěsné (4C2) | 125 kg | ||||||||||||||
| z překližky (4D) | 125 kg | ||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (4F) | 125 kg | ||||||||||||||
| z lepenky (4G) | 40 kg | ||||||||||||||
| z pěnového plastu (4H1) | 60 kg | ||||||||||||||
| z tuhého plastu (4H2) | 125 kg | ||||||||||||||
| Samostatné obaly: | |||||||||||||||
| Kovové sudy (1A1, 1A2, 1B1, 1B2, 1N1 nebo 1N2) o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti 250 kg. | |||||||||||||||
| Lepenkové (1G) nebo překližkové sudy (1D), s vnitřní vložkou, o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti 200 kg. | |||||||||||||||
| P 504 | POKYN PRO BALENÍ | P 504 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||||||||
| Skupinové obaly: | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||||||||||
| (1) | Skleněné nádoby s nejvyšším vnitrním objemem 5 litrů ve vnějším obalu (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G a 4H2) | 75 kg | ||||||||||||
| (2) | Plastové nádoby s nejvyšším vnitřním objemem 30 litrů ve vnějším obalu (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G a 4H2) | 75 kg | ||||||||||||
| (3) | Kovové nádoby s nejvyšším vnitřním objemem 40 litrů ve vnějším obalu (1G, 4F nebo 4G) | 125 kg | ||||||||||||
| (4) | Kovové nádoby s nejvyšším vnitřním objemem 40 litrů ve vnějším obalu (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4H2) | 225 kg | ||||||||||||
| Samostatné obaly: | Nejvyšší vnitřní objem | |||||||||||||
| Sudy | ||||||||||||||
| z oceli, neodnímatelné víko (1A1) | 250 l | |||||||||||||
| z oceli, odnímatelné víko (1A2) | 250 l | |||||||||||||
| z hliníku, neodnímatelné víko (1B1) | 250 l | |||||||||||||
| z hliníku, odnímatelné víko (1B2) | 250 l | |||||||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník, neodnímatelné víko (1N1) | 250 l | |||||||||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník, odnímatelné víko (1N2) | 250 l | |||||||||||||
| z plastu, neodnímatelné víko (1H1) | 250 l | |||||||||||||
| z plastu, odnímatelné víko (1H2) | 250 l | |||||||||||||
| Kanystry | ||||||||||||||
| z oceli, neodnímatelné víko (3A1) | 60 l | |||||||||||||
| z oceli, odnímatelné víko (3A2) | 60 l | |||||||||||||
| z hliníku, neodnímatelné víko (3B1) | 60 l | |||||||||||||
| z hliníku, odnímatelné víko (3B2) | 60 l | |||||||||||||
| z plastu, neodnímatelné víko (3H1) | 60 l | |||||||||||||
| z plastu, odnímatelné víko (3H2) | 60 l | |||||||||||||
| Kompozitní obaly | ||||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým sudem (6HA1 nebo 6HB1) | 250 l | |||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším lepenkovým, plastovým nebo překližkovým sudem | 120 l | |||||||||||||
| (6HG1, 6HH1 nebo 6HD1) | ||||||||||||||
| plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější | 60 l | |||||||||||||
| bednou z přírodního dřeva, překližky, lepenky nebo tuhého plastu (6HA2, 6HB2, 6HC, | ||||||||||||||
| 6HD2, 6HG2 nebo 6HH2) | ||||||||||||||
| skleněná nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, lepenky, překližky, tuhého plastu nebo | 60 l | |||||||||||||
| pěnového plastu (6PA1, 6PB1, 6PG1, 6PD1, 6PH1 nebo 6PH2) nebo s vnějším | ||||||||||||||
| ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější bednou z přírodního | ||||||||||||||
| dřeva nebo lepenky nebo s vnějším proutěným košem (6PA2, 6PB2, 6PC, 6PG2 | ||||||||||||||
| nebo 6PD2) | ||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | ||||||||||||||
| PP 10 | Pro UN čísla 2014, 2984 a 3149 musí být obaly opatřeny odvětrávacím zařízením. | |||||||||||||
| P 520 | POKYN PRO BALENÍ | P 520 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro organické peroxidy třídy 5.2 a samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 | |||||||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení pododdílu 4.1.7.1. | |||||||||
| Způsoby balení jsou označeny OP1 až OP8. Způsoby balení příslušející jednotlivým organickým peroxidům a samovolně se rozkládajícím látkám jsou uvedeny v 4.1.7.1.3, 2.2.41.4 a 2.2.52.4. Množství specifikovaná pro každý způsob balení jsou nejvyšší dovolená množství na kus. Dovoleny jsou následující obaly: | |||||||||
| (1) | Skupinové obaly, jejichž vnějším obalem je bedna (4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G, 4H1 a 4H2), sud (1A2, 1B2, 1G, 1H2 a 1D) nebo kanystr (3A2, 3B2 a 3H2); | ||||||||
| (2) | Samostatné obaly sestávající ze sudu (1A1, 1A2, 1B1, 1B2, 1G, 1H1, 1H2 a 1D) nebo kanystru (3A1, 3A2, 3B1, 3B2, 3H1 a 3H2); | ||||||||
| (3) | Kompozitní obaly s vnitřními nádobami z plastu (6HA1,6HA2, 6HB1,6HB2, 6HC, 6HD1, 6HD2, 6HG1, 6HG2, 6HH1 a 6HH2). | ||||||||
| Nejvyšší množství na obal/kus a pro způsoby balení OP1 až OP8 | |||||||||
| Nejvyšší množství | Způsob balení | OP1 | OP2 a | OP3 | OP4 a | OP5 | OP6 | OP7 | OP8 |
| Nejvyšší hmotnost (v kg) pro tuhé látky a pro skupinové obaly (kapalné a tuhé látky) | 0,5 | 0,5/10 | 5 | 5/25 | 25 | 50 | 50 | 400b | |
| Nejvyšší obsah v litrech pro kapaliny.c | 0,5 | - | 5 | - | 30 | 60 | 60 | 225d | |
| a | Pokud jsou udány dvě hodnoty, první platí pro nejvyšší čistou (netto) hmotnost na vnitřní obal a druhá pro nejvyšší čistou (netto) hmotnost celého kusu. | ||||||||
| b | 60 kg pro kanystry/200 kg pro bedny a, pro tuhé látky, 400 kg ve skupinových obalech s bednami jako vnějšími obaly (4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G, 4H1 a 4H2) a s vnitřními obaly z plastu nebo lepenky s nejvyšší čistou (netto) hmotností 25 kg. | ||||||||
| c | Viskózní látky musí být považovány za tuhé látky, pokud nesplňují kriteria uvedená v definici pojmu „kapalina” v oddíle 1.2.1. | ||||||||
| d | 60 litrů pro kanystry. | ||||||||
| Dodatečné požadavky: | |||||||||
| 1 | Kovové obaly, včetně vnitřních obalů skupinových obalů a vnějších obalů skupinových nebo kompozitních obalů, mohou být použity jen pro způsoby balení OP7 a OP8. | ||||||||
| 2. | Ve skupinových obalech mohou být skleněné nádoby použity pouze jako vnitřní obaly, přičemž nejvyšší množství na nádobu je 0,5 kg pro tuhé látky a 0,5 litru pro kapalné látky. | ||||||||
| 3. | Ve skupinových obalech nesmějí být fixační materiály, které jsou snadno hořlavé. | ||||||||
| 4. | Obal organického peroxidu nebo samovolně se rozkládající látky, který musí být opatřen bezpečnostní značku pro vedlejší nebezpečí “VÝBUŠNÝ(Á)“ viz 5.2.2.2.2, musí splňoval také ustanovení uvedená v pododdílech 4.1.5.10 a 4.1.5.11. | ||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||||||||
| PP 21 | Pro určité samovolně se rozkládající látky typu B nebo C (UN čísel 3221, 3222, 3223, 3224, 3231,3232, 3233, a 3234) se musí použít menší obal než je ten, který je uveden ve způsobech balení OP5 nebo OP6 (viz oddíl 4.1.6 a pododdíl 2.2.41.4). | ||||||||
| PP 22 | UN 3241 2-brom-2-nitropropan-1,3-diol musí být balen podle způsobu balení OP6. | ||||||||
| P 600 | POKYN PRO BALENÍ | P 600 |
|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN čísla 1700, 2016 a 2017. | ||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| Vnější obaly (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2) splňující parametry obalové skupiny II. Předměty musí být baleny jednotlivě a odděleny jeden od druhého za použití příček, přepážek, vnitřních obalů nebo fixačního materiálu, aby se zamezilo jakémukoli náhodnému spuštění za normálních podmínek přepravy. | ||
| Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 75 kg | ||
| P 601 | POKYN PRO BALENÍ | P 601 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a obaly jsou hermeticky uzavřeny: | ||||||
| (1) | Skupinové obaly o nejvyšší celkové (brutto) hmotností 15 kg sestávající z | |||||
| - jednoho nebo více skleněných vnitřních obalů o nejvyšším vnitřním objemu každého z nich 1 litr a naplněných nejvýše do 90 % jejich vnitřního objemu; jejichž uzávěr(y) musí být fyzicky držen(y) v pozici jakýmkoliv způsobem schopných zabránit uražení nebo uvolnění uzávěru nárazem nebo vibracemi během přepravy, vložených jednotlivě do | ||||||
| - kovových nádob společně s fixačním a absorpčním materiálem v dostatečném množství, aby pohltil celý obsah skleněného(ých) vnitřního(ch) obalu(ů), dále zabalených do | ||||||
| - vnějších obalů: 1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2.; | ||||||
| (2) | Skupinové obaly sestávající z vnitřních obalů z kovu, o nejvyšším vnitřním objemu 5 litrů, jednotlivě balených s absorpčním materiálem v dostatečném množství, schopném pohltit celý obsah, a s inertním fixačním materiálem do vnějšího obalu (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2) o nejvyšší celkové (brutto) hmotností 75 kg. Vnitřní obaly nesmějí být plněny více než do 90% svého vnitřního objemu. Uzávěr každého vnitřního obalu musí být fyzicky držen v pozici jakýmkoliv způsobem schopných zabránit uražení nebo uvolnění uzávěru nárazem nebo vibracemi během přepravy; | |||||
| (3) | Obaly sestávající z: | |||||
| Vnější obaly: Ocelové nebo plastové sudy, odnímatelné víko (1A2 nebo 1H2), vyzkoušené v souladu ze zkušebními požadavky v oddíle 6.1.5 při hmotnosti odpovídající hmotnosti sestaveného kusu, buď jako obal určený pro vložení vnitřních obalů, nebo jako samostatný obal určený pro tuhé látky nebo kapaliny, a příslušně značené; | ||||||
| Vnitřní obaly: | ||||||
| Sudy a kompozitní obaly (1A1, 1B1, 1N1, 1H1 nebo 6HA1) splňující předpisy kapitoly 6.1 pro samostatné obaly, podléhající následujícím požadavkům: | ||||||
| (a) | Hydraulická tlaková zkouška musí být prováděna tlakem nejméně 0,3 MPa (přetlak); | |||||
| (b) | Hydraulická tlaková zkouška musí být prováděna tlakem nejméně 0,3 MPa (přetlak); | |||||
| (c) | Musí být izolovány od vnějšího sudu inertním fixačním materiálem pohlcujícím nárazy, který obklopuje vnitřní obaly ze všech stran; | |||||
| (d) | Jejich vnitřní objem nesmí překročit 125 litrů; a | |||||
| (e) | Uzávěry musí být šroubového kloboučkového provedení, které jsou: | |||||
| (i) | fyzicky drženy v pozici jakýmkoliv způsobem schopných zabránit uražení nebo uvolnění uzávěru nárazem nebo vibracemi během přepravy, a | |||||
| (ii) | opatřeny víčkovým těsněním; | |||||
| (f) | Vnější a vnitřní obaly musí být podrobeny pravidelně v intervalech nejvýše dva a půl roku zkoušce těsnosti podle písmene (b); | |||||
| (g) | Kompletní obal musí být vizuálně zkontrolován, ke spokojenosti příslušného orgánu, alespoň každé 3 roky; | |||||
| (h) | Na vnějším a vnitřním obalu musí být dobře čitelné a trvanlivé údaje: | |||||
| (i) | datum (měsíc, rok) první zkoušky a poslední periodické inspekce a zkoušky; | |||||
| (ii) | značka znalce který provedl prohlídku a zkoušku. | |||||
| (4) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. Musí být podrobeny první zkoušce a potom periodickým zkouškám každých 10 roků tlakem nejméně 1 MPa (10 barů) (přetlak). Tlakové nádoby nesmějí být vybaveny zařízením pro vyrovnávání tlaku. Každá tlaková nádoba obsahující kapalinu toxickou při vdechnutí s LC50 nejvýše 200 ml/m3 (ppm) musí být uzavřena zátkou nebo ventilem vyhovujícím těmto požadavkům: | |||||
| (a) | Každá zátka nebo ventil musí mít přímé závitové spojení s tlakovou nádobou a být schopen(na) odolat zkušebnímu tlaku tlakové nádoby bez nebezpečí poškození nebo úniku; | |||||
| (b) | Každý ventil musí být v provedení bez utěsnění s neperforovanou membránou, s výjimkou toho, že pro žíravé látky může být ventil utěsněného typu, přičemž se plynotěsnost montážního celku zajistí těsným ochranným krytem upevněným s těsněním na těleso ventilu tlakové nádoby, aby se zamezilo úniku látky kolem těsnění. | |||||
| (c) | Každý vývod ventilu musí být opatřen šroubovacím kloboučkem nebo pevnou šroubovací zátkou a inertním materiálem zajišťujícím těsnost nádob; | |||||
| (d) | Výrobní materiály pro tlakové nádoby, ventily, zátky, kloboučky vývodů, těsnicí prostředky a těsnění musí být snášenlivé navzájem a s obsahem tlakové nádoby. | |||||
| Každá tlaková nádoba s tloušťkou stěny v kterémkoli bodě menší než 2,0 mm a každá tlaková nádoba, jejíž ventily nejsou chráněny, musí být přepravována ve vnějším obalu. Tlakové nádoby nesmějí být spojeny mezi sebou sběrným potrubím ani vzájemně propojeny. | ||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | ||||||
| PP 82 | (Vypuštěno) | |||||
| Zvláštní ustanovení pro balení, specifické pro RID a ADR | ||||||
| RR3 | (Vypuštěno) | |||||
| RR7 | Pro UN číslo 1251 však musí být tlakové nádoby podrobeny zkouškám každých pět let. | |||||
| RR10 | Látky UN čísla 1614, pokud jsou úplně pohlceny inertním porézním materiálem, musí být zabaleny do kovových nádob o vnitřním objemu nejvýše 7,5 litrů, vložených do dřevěných beden takovým způsobem, aby nemohly přijít do styku jedna s druhou. Nádoby musí být zcela vyplněny porézním materiálem, který se nesmí setřást nebo vytvořit nebezpečné dutiny ani po dlouhodobém používání nebo nárazem, ani při teplotách až do 50 °C. | |||||
| P 602 | POKYN PRO BALENÍ | P 602 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a obaly jsou hermeticky uzavřeny: | |||||
| (1) | Skupinové obaly o nejvyšší celkové (brutto) hmotnosti 15 kg sestávající z | ||||
| - jednoho nebo více skleněných vnitřních obalů o nejvyšším vnitřním objemu každého z nich 1 litr a naplněných nejvýše do 90 % jejich vnitřního objemu; jejichž uzávěr(y) musí být fyzicky držen(y) v pozici jakýmkoliv způsobem schopných zabránit uražení nebo uvolnění uzávěru nárazem nebo vibracemi během přepravy, vložených jednotlivě do | |||||
| - kovových nádob společně s fixačním a absorpčním materiálem v dostatečném množství, aby pohltil celý obsah skleněného(ých) vnitřního(ch) obalu(ů), dále zabalených do | |||||
| - vnějších obalů: 1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2.; | |||||
| (2) | Skupinové obaly sestávající z kovových vnitřních obalů jednotlivě balených s absorpčním materiálem v dostatečném množství, schopném pohltit celý obsah, a s inertním fixačním materiálem do vnějšího obalu (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2) o nejvyšší celkové (brutto) hmotností 75 kg. Vnitřní obaly nesmějí být plněny více než do 90% svého vnitřního objemu. Uzávěr každého vnitřního obalu musí být fyzicky držen v pozici jakýmkoliv způsobem schopných zabránit uražení nebo uvolnění uzávěru nárazem nebo vibracemi během přepravy. Vnitřní objem vnitřních obalů nesmí přesáhnout 5 litrů. | ||||
| (3) | Sudy a kompozitní obaly (1A1, 1B1, 1N1, 1H1,6HA1 nebo 6HH1), podléhají následujícím požadavkům: | ||||
| (a) | Hydraulická tlaková zkouška musí být prováděna tlakem nejméně 0,3 MPa (přetlak); | ||||
| (b) | Zkoušky těsnosti ve stadiu vývoje a výroby musí být prováděny zkušebním tlakem 30 kPa; a | ||||
| (c) | Uzávěry musí být šroubového kloboučkového provedení které jsou: | ||||
| (i) | fyzicky drženy v pozici jakýmkoliv způsobem schopných zabránit uražení nebo uvolnění uzávěru nárazem nebo vibracemi během přepravy, a | ||||
| (ii) | opatřeny víčkovým těsněním; | ||||
| (4) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. Musí být podrobeny první zkoušce a potom periodickým zkouškám každých 10 roků tlakem nejméně 1 MPa (10 barů) (přetlak). Tlakové nádoby nesmějí být vybaveny zařízením pro vyrovnávání tlaku. Každá tlaková nádoba obsahující kapalinu toxickou při vdechnutí s LC50 nejvýše 200 ml/m3 (ppm) musí být uzavřena zátkou nebo ventilem vyhovujícím těmto požadavkům: | ||||
| (a) | Každá zátka nebo ventil musí mít přímé závitové spojení s tlakovou nádobou a být schopen(na) odolat zkušebnímu tlaku tlakové nádoby bez nebezpečí poškození nebo úniku; | ||||
| (b) | Každý ventil musí být v provedení bez utěsnění s neperforovanou membránou, s výjimkou toho, že pro žíravé látky může být ventil utěsněného typu, přičemž se plynotěsnost montážního celku zajistí těsným ochranným krytem upevněným s těsněním na těleso ventilu nebo tlakové nádoby, aby se zamezilo úniku látky kolem těsnění; | ||||
| (c) | Každý vývod ventilu musí být opatřen šroubovacím kloboučkem nebo pevnou šroubovací zátkou a inertním materiálem zajišťujícím těsnost nádob; | ||||
| (d) | Výrobní materiály pro tlakové nádoby, ventily, zátky, kloboučky vývodů, těsnicí prostředky a těsnění musí být snášenlivé navzájem a s obsahem tlakové nádoby. | ||||
| Každá tlaková nádoba s tloušťkou stěny v kterémkoli bodě menší než 2,0 mm a každá tlaková nádoba, jejíž ventily nejsou chráněny, musí být přepravována ve vnějším obalu. Tlakové nádoby nesmějí být spojeny mezi sebou sběrným potrubím ani vzájemně propojeny. | |||||
| P 620 | POKYN PRO BALENÍ | P 620 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN čísla 2814 a 2900. | ||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou dodržena zvláštní ustanovení pro balení oddílu 4.1.8: | ||||
| Obaly splňující předpisy kapitoly 6.3 a podle těchto předpisů schválené, sestávající z: | ||||
| (a) | Vnitřních obalů, které se skládají z: | |||
| (i) | jedné nebo více těsných primárních nádob; | |||
| (ii) | těsného sekundárního obalu; | |||
| (iii) | s výjimkou tuhých infekčních látek - absorpčního materiálu v dostatečném množství pro pohlcení celého vnitřního obsahu vloženého mezi primární nádobu(y) a sekundární obal; pokud je více primárních nádob uloženo v jednom sekundárním obalu, musí být buď jednotlivě zabaleny, nebo odděleny tak, aby se předešlo jejich vzájemnému dotyku; | |||
| (b) | Tuhého vnějšího obalu. Nejmenší vnější rozměr nesmí být menší než 100 mm. | |||
| Dodatečné požadavky: | ||||
| 1. | Vnitřní obaly obsahující infekční látky nesmějí být seskupeny s jinými vnitřními obaly, které obsahují nepříbuzný druh věcí. Kompletní kusy mohou být vloženy do přepravního obalového souboru podle ustanovení oddílů 1.2.1 a 5.1.2. Tento přepravní obalový soubor může obsahovat suchý led. | |||
| 2. | Kromě výjimečných zásilek, jako jsou celé orgány, které vyžadují speciální obal, platí následující dodatečné požadavky: | |||
| (a) | Látky odesílané při teplotě okolí nebo při vyšší teplotě: | |||
| Primární nádoby musí být ze skla, kovu nebo plastu. Musí být použity účinné prostředky k zajištění těsného uzavření, např. tepelný spoj, lemovaná zátka nebo kovový uzávěr s obrubou. Pokud jsou použity šroubovací korunkové uzávěry, musí být zajištěny účinnými prostředky, např. páskou, parafinovou lepicí páskou nebo zvlášť pro tento účel zhotoveným uzamykatelným uzávěrem; | ||||
| (b) | Látky odesílané ve zchlazeném nebo zmrazeném stavu: Led, suchý led nebo jiná chladicí látka musí být umístěna kolem sekundárního obalu (sekundárních obalů) nebo v přepravním obalovém souboru s jedním nebo více kompletními kusy označenými podle pododdílu 6.3.3. Vnitřní rozpěrky musí udržet sekundární obal(y) nebo kusy v pozici poté, co led odtál nebo se suchý led odpařil. Pokud je použito ledu, musí být vnější obal nebo přepravní obalový soubor těsný. Pokud je použito suchého ledu, musí vnější obal nebo přepravní obalový soubor umožnit únik plynného oxidu uhličitého. Primární nádoba a sekundární obal si musí zachovat svou neporušenost při teplotě použitého chladícího prostředku; | |||
| (c) | Látky odesílané v kapalném dusíku: Musí být použito primárních plastových nádob schopných odolávat velmi nízkým teplotám. Sekundární obal musí být také schopen odolávat velmi nízkým teplotám, a ve většině případů bude nezbytné, aby byl individuálně vytvarován kolem celé primární nádoby. Je rovněž nutno dodržet ustanovení týkající se přepravy kapalného dusíku. Primární nádoba a sekundární obal si musí zachovat svoji neporušenost při teplotě kapalného dusíku.; | |||
| (d) | Lyofilisační látky mohou být přepravovány také v primárních nádobách, kterými jsou plamenem zatavené skleněné ampule nebo skleněné lahvičky a pryžovou zátkou, utěsněné kovovým uzávěrem. | |||
| 3. | Ať jsou předpokládané teploty zásilky jakékoli, primární nádoba nebo sekundární obal musí být schopné odolat, bez úniku obsahu, vnitřnímu tlaku vytvářejícímu tlakový rozdíl nejméně 95 kPa a teplotám v rozmezí od –40°C do + 55°C. | |||
| 4. | Alternativní obaly pro přepravu zvířecího materiálu smějí být povoleny příslušným orgánem země původu* podle ustanovení pododdílu 4.1.8.7. | |||
| P 621 | POKYN PRO BALENÍ | P 621 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3291. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou dodržena zvláštní ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Pevné těsné obaly vyhovující požadavkům kapitoly 6.1 pro tuhé látky na úrovni parametrů obalové skupiny II, za podmínky, že je dostatečné množství absorpčního materiálu k pohlcení celého množství kapaliny přítomné v obalu a že obal sám má schopnost udržet kapaliny; | ||
| (2) | Pro kusy obsahující větší množství kapaliny, pevné obaly splňující požadavky kapitoly 6.1 na úrovni parametrů obalové skupiny II pro kapaliny. | ||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Obaly určené pro ostré nebo špičaté předměty, jako jsou skleněné střepy a jehly, musí být odolné proti propíchnutí a musí udržet kapaliny za zkušebních podmínek kapitoly 6.1. | |||
| P 650 | POKYN PRO BALENÍ | P 650 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 3373. | ||||
| (1) | Obal musí být dobré kvality, dostatečně pevný, aby odolal nárazům a namáháním, k nimž normálně dochází během přepravy, včetně překládky mezi vozidly nebo kontejnery a mezi vozidly nebo kontejnery a sklady, jakož i snímání (vyjímání) z palety nebo přepravního obalového souboru pro následnou ruční nebo mechanickou manipulaci. Obaly musí být vyrobeny a uzavřeny tak, aby se zamezilo jakémukoli úniku jejich obsahu, který by mohl být za normálních podmínek přepravy způsoben vibrací nebo změnami teploty, vlhkosti nebo tlaku. | |||
| (2) | Obal musí sestávat alespoň ze tří komponentů: | |||
| a) | primární nádoby, | |||
| b) | sekundárního obalu, a | |||
| c) | vnějšího obalu, | |||
| z nichž buď sekundární, nebo vnější obal musí být tuhý. | ||||
| (3) | Primární nádoby musí být zabaleny do sekundárních obalů takovým způsobem, aby za normálních podmínek přepravy nemohly prasknout, být proděravěny nebo propouštět svůj obsah do sekundárního obalu. Sekundární obaly musí být zajištěny ve vnějších obalech vhodným fixačním materiálem. Žádný únik obsahu nesmí narušit celistvost fixačního materiálu ani vnějšího obalu. | |||
| (4) | Pro přepravu musí být na vnějším povrchu vnějšího obalu, na pozadí s kontrastní barvou, umístěna značka vyobrazená dole, která musí být jasně viditelná a čitelná. Značka musí mít formu čtverce postaveného na vrchol pod úhlem 45° s minimálními rozměry 50 mm x 50 mm; tloušťka čáry musí být nejméně 2 mm; písmena a číslice musí mít výšku nejméně 6 mm. Na vnějším obalu vedle této značky musí být uvedeno oficiální pojmenování pro přepravu „BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B“ písmeny o výšce nejméně 6 mm. | |||
| (5) | Alespoň jeden povrch vnějšího obalu musí mít minimální rozměry 100 mm x 100 mm. | |||
| (6) | Kompletní kus musí být schopen úspěšně projít zkouškou volným pádem podle pododdílu 6.3.5.3, jak jeuvedeno v pododdílu 6.3.5.2, při výšce pádu 1,2 m. Po uvedené sérii pádů nesmí být zpozorován žádný únik z primární(ch) nádob(y), které musí zůstat chráněny absorpčním materiálem, je-li předepsán, v sekundárním obalu. | |||
| (7) | Obaly pro kapalné látky: | |||
| a) | Primární nádoba (nádoby) musí být těsná (těsné); | |||
| b) | Sekundární obal musí být těsný; | |||
| c) | Pokud je několik křehkých primárních nádob vloženo do jednoho sekundárního obalu, musí být buď jednotlivě zabaleny, nebo navzájem odděleny, aby se zamezilo jejich vzájemnému dotyku; | |||
| d) | Mezi primární nádobu (nádoby) a sekundární obal musí být vložen absorpční materiál. Absorpční materiál musí být v množství dostatečném, pro pohlcení celého obsahu primární(ch) nádoby (nádob) tak, aby únik kapalné látky nenarušil celistvost fixačního materiálu nebo vnějšího obalu; | |||
| e) | Primární nádoba nebo sekundární obal musí být schopné odolat bez úniku obsahu vnitřnímu tlaku 95 kPa (0,95 baru). | |||
| (8) Obaly pro tuhé látky: | ||||
| a) | Primární nádoba (nádoby) musí být prachotěsná (prachotěsné); | |||
| b) | Sekundární obal musí být prachotěsný; | |||
| c) | Pokud je několik křehkých primárních nádob vloženo do jednoho sekundárního obalu, musí být buď jednotlivě zabaleny, nebo navzájem odděleny, aby se zamezilo jejich vzájemnému dotyku. | |||
| d) | Není-li možno vyloučit přítomnost zbytkové kapaliny v primární nádobě během přepravy, musí se použít obal vhodný pro kapaliny včetně absorpčního materiálu. | |||
| (9) | Zchlazené nebo zmrazené vzorky: Led, suchý led a kapalný dusík: | |||
| a) | Je-li použito k udržení vzorků v chladném stavu suchého ledu nebo kapalného dusíku, musí být dodrženy všechny příslušné požadavky ADR. Je-li použit led nebo suchý led, musí být umístěn vně sekundárních obalů nebo ve vnějším obalu nebo přepravním obalovém souboru. Musí se použít vnitřní podpěry, aby byly sekundární obaly zajištěny v původní poloze po odtáni ledu nebo odpaření suchého ledu. Je-li použit led, musí být vnější obal nebo přepravní obalový soubor těsný. Je-li použit oxid uhličitý, tuhý (suchý led), obal musí být zkonstruován a vyroben tak, aby dovolil únik plynného oxidu uhličitého k zamezení nárůstu tlaku, který by mohl roztrhnout obaly a kus (vnější obal nebo přepravní obalový soubor) musí být označen nápisem: „Oxid uhličitý, tuhý“ nebo „Suchý led“. | |||
| POZNÁMKA: Je-li použit suchý led, nemusí se dodržet žádné požadavky (viz 2.2.9.1.14). Je-li použit kapalný dusík, je dostačující vyhovět kapitole 3.3, zvláštnímu ustanovení 593. | ||||
| b) | Primární nádoba a sekundární obal si musí zachovat svou celistvost při teplotě chladivá, jakož i teplotách a tlacích, které by mohly vzniknout při ztrátě chlazení. | |||
| (10) | Jsou-li kusy uloženy v přepravním obalovém souboru, musí být označení kusů vyžadované tímto pokynem pro balení buď přímo viditelné, nebo musí být reprodukováno na vnější straně přepravního obalového souboru | |||
| (11) | Infekční látky přiřazené k UN číslu 3373, které jsou zabaleny, a kusy, které jsou označeny podle tohoto pokynu pro balení, nepodléhají žádným dalším ustanovením ADR. | |||
| (12) | Výrobci obalů a jejich následní distributoři musí dát odesilateli nebo osobě, která připravuje kus (např. pacient), jasné pokyny pro plnění a uzavírání takových obalů a umožnit tak správně připravit kus k přepravě. | |||
| (13) | Jiné nebezpečné věci nesmějí být baleny do téhož obalu jako infekční látky třídy 6.2, pokud nejsou nutné k udržení životaschopnosti infekčních látek, k jejich stabilizaci nebo k zamezení jejich degradace nebo pro neutralizaci nebezpečí, které představují. Množství nejvýše 30 ml nebezpečných věcí tříd 3, 8 nebo 9 může být zabaleno do každé primární nádoby obsahující infekční látky. Jsou-li tato malá množství nebezpečných věcí balena s infekčními látkami v souladu s tímto pokynem pro balení, není třeba dodržet žádná jiná ustanovení ADR. | |||
| (14) | JJestliže látka unikla a rozlila (rozsypala) se ve vozidle nebo kontejneru, nesmí být toto vozidlo nebo kontejner znovu použit(použito), dokud nebyl důkladně vyčištěn, a pokud je to potřebné, dezinfikován a dekontaminován. Všechny ostatní věci a předměty přepravované v tomtéž vozidle nebo kontejneru musí být prohlédnuty kvůli případnému znečištění. | |||
| Dodatečný požadavek: | ||||
| Alternativní obaly pro přepravu zvířecího materiálu smějí být povoleny příslušným orgánem země původu* podle ustanovení pododdílu 4.1.8.7 | ||||
| P 800 | POKYN PRO BALENÍ | P 800 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN čísla 2803 a 2809. | |||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||
| (1) | Tlakové nádoby pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6; nebo | ||||
| (2) | Ocelové lahvičky nebo lahve se šroubovými uzávěry o vnitřním objemu nepřesahujícím 3 litry; nebo | ||||
| (3) | Skupinové obaly, které splňující následující požadavky: | ||||
| (a) | Vnitřními obaly musí být obaly ze skla, kovu nebo tuhého plastu, určené pro kapaliny, o nejvyšší čisté (netto) hmotnosti 15 kg každý; | ||||
| (b) | Vnitřní obaly musí být baleny s dostatečným množstvím fixačního materiálu k zamezení jejich rozbití; | ||||
| (c) | Jak vnitřní obal, tak i vnější obal musí být opatřeny vnitřní vložkou nebo vaky z pevného materiálu, odolného proti únikům a proražení, nepropouštějícími obsah a úplně jej obklopujícími a zabraňujícími jeho úniku, bez ohledu na polohu nebo orientaci kusu; | ||||
| (d) | Dovoleny jsou následující vnější obaly a nejvyšší čisté (netto) hmotnosti: | ||||
| Vnější obaly: | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost | ||||
| Sudy | |||||
| ocel (1A2) | 400 kg | ||||
| kov, jiný než ocel nebo hliník (1N2) | 400 kg | ||||
| plast (1H2) | 400 kg | ||||
| překližka (1D) | 400 kg | ||||
| lepenka (1G) | 400 kg | ||||
| Bedny | |||||
| ocel (4A) | 400 kg | ||||
| přírodní dřevo (4C1) | 250 kg | ||||
| přírodní dřevo, prachotěsné (4C2) | 250 kg | ||||
| překližka (4D) | 250 kg | ||||
| rekonstituované dřevo (4F) | 125 kg | ||||
| lepenka (4G) | 125 kg | ||||
| pěnový plast (4H1) | 60 kg | ||||
| tuhý plast (4H2) | 125 kg | ||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||||
| PP 41 | Pro UN číslo 2803, pokud je nezbytné přepravovat galium při nízkých teplotách pro jeho udržení zcela v tuhém stavu, mohou být výše uvedené obaly zabaleny do pevného vodovzdorného vnějšího obalu, který obsahuje suchý led nebo jiný chladicí prostředek. Pokud je použito chladicího prostředku, musí být všechny výše uvedené materiály použité pro balení galia chemicky a fyzicky odolné vůči chladicímu prostředku a musí mít dostatečnou odolnost proti nárazům při nízkých teplotách použitého chladícího prostředku. Pokud je použit suchý led, musí vnější obal umožnit únik plynného oxidu uhličitého. | ||||
| P 801 | POKYN PRO BALENÍ | P 801 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro nové a použité akumulátory UN čísel 2794, 2795 nebo 3028. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Pevné vnější obaly; | ||
| (2) | Dřevěná latění; | ||
| (3) | Palety. | ||
| Dodatečné požadavky: | |||
| 1. | Akumulátory musí být chráněny proti zkratům. | ||
| 2. | Navrstvené akumulátory musí být přiměřeně zajištěny ve vrstvách, oddělených vrstvou nevodivého materiálu. | ||
| 3. | Svorky akumulátorů nesmějí nést váhu jiných navrstvených jednotek. | ||
| 4. | Akumulátory musí být zabaleny nebo zajištěny tak, aby se zamezilo náhodnému pohybu. Jakýkoli použitý fixační materiál musí být inertní. | ||
| P 801a | POKYN PRO BALENÍ | P 801a | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro použité akumulátory UN čísel 2794, 2795, 2800 a 3028. | ||||
| Bedny pro akumulátory z nerezové oceli nebo tuhého plastu o nejvyšším vnitřním objemu 1 m3 jsou dovoleny za těchto podmínek: | ||||
| (1) | Bedny pro akumulátory musí být odolné proti žíravým látkám obsaženým v akumulátorech; | |||
| (2) | Za normálních podmínek přepravy nesmí z beden pro akumulátory vytékat žádné žíravé látky, ani se do nich nesmí dostat žádná jiná látka (např. voda). Žádné nebezpečné zbytky žíravých látek obsažených v akumulátorech nesmějí ulpět na vnějšku beden pro akumulátory; | |||
| (3) | Ložná výška akumulátorů nesmí přesáhnout horní okraj bočních stěn beden pro akumulátory; | |||
| (4) | Do bedny pro akumulátory se nesmí uložit žádný akumulátor obsahující látky nebo jiné nebezpečné věci, které by spolu mohly vzájemně nebezpečně reagovat; | |||
| (5) | Bedny pro akumulátory musí být: | |||
| (i) | buď zakryty; | |||
| (ii) | nebo přepravovány v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, nebo v uzavřených kontejnerech nebo kontejnerech s plachtou. | |||
| P 802 | POKYN PRO BALENÍ | P 802 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Skupinové obaly: | ||
| Vnější obaly: 1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F nebo 4H2; | |||
| Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 75 kg. | |||
| Vnitřní obaly: skleněné nebo plastové; nejvyšší vnitřní objem: 10 litrů; | |||
| (2) | Skupinové obaly: | ||
| Vnější obaly: 1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2; | |||
| Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 125 kg. | |||
| Vnitřní obaly: kov; nejvyšší vnitřní objem: 40 litrů; | |||
| (3) | Kompozitní obaly: skleněná nádoba s vnějším sudem z oceli, hliníku, překližky nebo tuhého plastu (6PA1, 6PB1, 6PD1, nebo 6PH2) nebo s vnějším ocelovým nebo hliníkovým košem nebo bednou nebo s vnější bednou z přírodního dřeva nebo s vnějším proutěným košem (6PA2, 6PB2, 6PC nebo 6PD2); nejvyšší vnitřní objem: 60 litrů; | ||
| (4) | Sudy z oceli (1A1) o nejvyšším vnitřním objemu 250 litrů; | ||
| (5) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení v pododdíle 4.1.3.6, mohou být používány. | ||
| P 803 | POKYN PRO BALENÍ | P 803 |
|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 2028. | ||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| (1) Sudy (1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G); | ||
| (2) Bedny (4A, 4B, 4C1,4C2, 4D, 4F, 4G, 4H2). | ||
| Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 75kg. | ||
| Předměty musí být jednotlivě zabaleny a navzájem odděleny použitím příček, přepážek, vnitřních obalů nebo fixačního materiálu k zamezení náhodného spuštění za normálních podmínek přepravy. | ||
| P 804 | POKYN PRO BALENÍ | P 804 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 1744. | |||||
| Jsou dovoleny následující obaly, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a obaly jsou hermeticky utěsněny: | |||||
| (1) | Skupinové obaly o nejvyšší celkové (brutto) hmotnosti 25 kg sestávající z | ||||
| - jjednoho nebo více skleněných vnitřních obalů o nejvyšším vnitřním objemu každého z nich 1,3 litru, naplněných do nejvýše 90 % jejich vnitřního objemu, jejichž uzávěry musí být drženy na svém místě prostředky schopnými zabránit jejich povolení nebo uvolnění v důsledku nárazu nebo vibrací během přepravy, po jednom uložených do | |||||
| - do nádob z kovu nebo tuhého plastu spolu s fixačním a savým materiálem dostatečným k tomu, aby pohltil celý obsah skleněného vnitřního obalu (obalů), dále zabalených do | |||||
| - do vnějších obalů 1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2. | |||||
| (2) | Skupinové obaly sestávající z vnitřních obalů z kovu nebo z polyvinylidenfluoridu (PVDF) o vnitřním objemu nepřesahujícím 5 litrů, jednotlivě zabalených se savým materiálem dostatečným k tomu, aby pohltil obsah, a s inertním fixačním materiálem do vnějších obalů 1A2, 1B2, 1N2, 1H2, 1D, 1G, 4A, 4B, 4C1, 4C2, 4D, 4F, 4G nebo 4H2 o nejvyšší celkové (brutto) hmotnosti 75 kg. Vnitřní obaly nesmějí být naplněny více než do 90 % svého vnitřního objemu. Uzávěr každého vnitřního obalu musí být fyzicky držen na svém místě prostředky schopnými zabránit jeho povolení nebo uvolnění v důsledku nárazu nebo vibrací během přepravy. | ||||
| (3) | Obaly sestávající z: | ||||
| vnějších obalů: | |||||
| Ocelové nebo plastové sudy s odnímatelným víkem (1A2 nebo 1H2) odzkoušené podle požadavků na zkoušky v 6.1.5 s hmotností odpovídající hmotnosti zkompletovaného kusu, buď jako obal určený k vložení vnitřních obalů, nebo jako samostatný obal určený pro tuhé látky nebo kapaliny, a náležitě označené; | |||||
| vnitřních obalů: | |||||
| Sudy a kompozitní obaly (1A1, 1B1, 1N1, 1H1 nebo 6HA1) splňující požadavky kapitoly 6.1 pro samostatné obaly, za dodržení následujících podmínek: | |||||
| (a) | Zkouška hydraulickým tlakem musí být provedena tlakem nejméně 300 kPa (3 bary) (přetlak); | ||||
| (b) | Konstrukční a výrobní zkoušky těsnosti musí být provedeny zkušebním tlakem 30 kPa (0,3 baru); | ||||
| (c) | Musí být izolovány od vnějšího sudu použitím inertního, nárazy tlumícího fixačního materiálu, který obklopuje vnitřní obal ze všech stran; | ||||
| (d) | Jejich vnitřní objem nesmí přesáhnout 125 litrů; | ||||
| (e) | Uzávěry musí být šroubového typu, které jsou: | ||||
| (i) | fyzicky drženy na svém místě prostředky schopnými zabránit povolení nebo uvolnění uzávěru v důsledku nárazu nebo vibrací během přepravy; | ||||
| (ii) | fyzicky drženy na svém místě prostředky schopnými zabránit povolení nebo uvolnění uzávěru v důsledku nárazu nebo vibrací během přepravy; | ||||
| (f) | Vnější a vnitřní obaly musí být periodicky podrobeny prohlídce vnitřku a zkoušce těsnosti podle pododstavce (b) v intervalech nejvýše dva a půl roku; a | ||||
| (g) | Vnější a vnitřní obaly musí být opatřeny jasně čitelným a trvalým značením obsahujícím: | ||||
| (i) | datum (měsíc, rok) první zkoušky a poslední periodické zkoušky a prohlídky vnitřního obalu; a | ||||
| (ii) | jméno nebo autorizovanou značku znalce, který provedl zkoušky a prohlídky; | ||||
| (4) | Tlakové nádoby, pokud jsou dodržena všeobecná ustanovení 4.1.3.6. | ||||
| (a) | Musí být podrobeny první zkoušce a periodickým zkouškám každých 10 let tlakem nejméně 1MPa (10 barů) (přetlak); | ||||
| (b) | Musí být podrobeny periodicky prohlídce vnitřku a zkoušce těsnosti v intervalech nejvýše dva a půl roku; | ||||
| (c) | Nesmějí být vybaveny zařízením pro vyrovnávání tlaku; | ||||
| (d) | Každá tlaková nádoba musí být uzavřena zátkou nebo ventilem (ventily) opatřenými sekundárním uzavíracím prostředkem; a | ||||
| (e) | Výrobní materiály pro tlakové nádoby, ventily, zátky, výpustné kloboučky a těsnění se musí snášet mezi sebou navzájem a s obsahem." | ||||
| P 900 | POKYN PRO BALENÍ | P 900 |
|---|---|---|
| (Vyhrazeno) | ||
| P 901 | POKYN PRO BALENÍ | P 901 |
|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 3316. | ||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| Obaly splňující parametry odpovídající obalové skupině, ke které je přiřazena souprava jako celek (viz zvláštní ustanovení 251 v oddílu 3.3.1). | ||
| Maximální množství nebezpečných věcí na vnější obal: 10 kg. | ||
| Dodatečný požadavek: | ||
| Nebezpečné věci v soupravách musí být zabaleny do vnitřních obalů, které smějí obsahovat nejvýše 250 ml nebo 250 g a musí být chráněny před ostatními materiály obsaženými v soupravě. | ||
| P 902 | POKYN PRO BALENÍ | P 902 |
|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN číslo 3268. | ||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| Obaly vyhovující parametrům obalové skupiny lII. Obaly musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, aby zamezilo pohybu předmětů a nechtěné činnosti za normálních podmínek přepravy. | ||
| Předměty mohou být přepravovány také nezabalené v jednoúčelovém manipulačním zařízení, vozidle nebo kontejneru, jsou-li přemísťovány z místa své výroby do kompletačního závodu. | ||
| Dodatečný požadavek: | ||
| Jakákoli tlaková nádoba musí splňovat požadavky příslušného orgánu pro látku (látky) obsaženou (obsažené) v tlakové nádobě (nádobách). | ||
| P 903 | POKYN PRO BALENÍ | P 903 |
|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro UN čísla 3090, 3091, 3480 a 3481. | ||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| Obaly vyhovující parametrům obalové skupiny II. | ||
| Kromě toho baterie v pevných, proti nárazu odolných skříních o celkové (brutto) hmotnosti nejméně 12 kg a sestavy takových baterií mohou být přepravovány v pevných vnějších obalech, v ochranných klecích (např. plně uzavřených nebo ve formě dřevěných latění), bez obalu nebo na paletách. Baterie musí být zajištěny, aby se zabránilo jejich neúmyslnému pohybu, a jejich vývody nesmějí přenášet hmotnost jiných, na nich uložených věcí. | ||
| Jestliže se články a baterie balí s výbavou, musí být zabaleny do vnitřních lepenkových obalů splňujících podmínky pro obalovou skupinu II. Jsou-li články a baterie, zařazené jako předměty třídy 9, obsaženy ve výbavě, musí být tato výbava zabalena do pevných vnějších obalů takovým způsobem, aby se zabránilo nechtěné činnosti během přepravy. | ||
| Dodatečný požadavek: | ||
| Baterie musí být chráněny proti zkratu. | ||
| P 903a | POKYN PRO BALENÍ | P 903a |
|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro použité články a baterie UN čísel 3090, 3091, 3480 a 3481. | ||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| Obaly vyhovující parametrům obalové skupiny II. | ||
| Neschválené obaly jsou nicméně dovoleny, pokud: | ||
| – | vyhoví všeobecným ustanovením oddílů 4.1.1 a 4.1.3; | |
| – | články a baterie jsou zabaleny a uloženy tak, aby se předešlo nebezpečí zkratu; | |
| – | hmotnost kusů není větší než 30 kg. | |
| Dodatečný požadavek: | ||
| Baterie musí být chráněny proti zkratu. | ||
| P 903b | POKYN PRO BALENÍ | P 903b | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn platí pro použité články a baterie UN čísel 3090, 3091, 3480 a 3481. | ||||
| Použité lithiové články a baterie o celkové (brutto) hmotnosti nejvýše po 500 g shromažďované za účelem jejich odstranění smějí být přepravovány spolu s jinými použitými nelithiovými bateriemi nebo samotné, aniž by byly jednotlivě chráněny, za těchto podmínek: | ||||
| (1) | V sudech 1H2 nebo bednách 4H2 vyhovujících parametrům obalové skupiny II pro tuhé látky; | |||
| (2) | V sudech 1A2 nebo bednách 4A vybavených polyetylenovým pytlem a vyhovujících parametrům obalové skupiny II pro tuhé látky. Polyetylenový pytel | |||
| - | musí mít odolnost proti nárazu nejméně 480 gramů jak v souběžných, tak i kolmých rovinách vzhledem k délce pytlů; | |||
| - | musí mít tloušťku nejméně 500 mikronů s elektrickým měrným odporem více než 10 megaohmů a mírou nasákavosti vody po dobu 24 hodin při 25 °C nižší než 0,01%; | |||
| - | musí být uzavřen a | |||
| - | smí být použit pouze jednou; | |||
| (3) | Ve sběrných vanách o celkové (brutto) hmotnosti nižší než 30 kg, vyrobených z nevodivého materiálu, které splňují všeobecné podmínky 4.1.1.1, 4.1.1.2 a 4.1.1.5 až 4.1.1.8. | |||
| Dodatečné požadavky: | ||||
| Volný prostor v obalu musí být vyplněn fixačním materiálem. Od fixačního materiálu smí být upuštěno, je-li obal úplně vyplněn polyetylenovým pytlem a pytel je uzavřen. | ||||
| Hermeticky uzavřené obaly musí být opatřeny odvětrávacím zařízením podle 4.1.1.8. Odvětrávací zařízení musí být zkonstruováno tak, aby přetlak způsobený plyny nepřekročil 10 kPa.“ | ||||
| P 904 | POKYN PRO BALENÍ | P 904 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3245. | |||||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||
| (1) | Obaly podle pokynů pro balení P 001 nebo P 002 splňující parametry obalové skupiny III; | ||||
| (2) | Obaly, které nemusí nutně vyhovět předpisům o zkouškách obalů, uvedeným v části 6, ale splňující následující požadavky: požadavky: | ||||
| (a) | Vnitřní obal zahrnující: | ||||
| i. | jednu nebo více vodotěsných primárních nádob; | ||||
| ii. | vodotěsný sekundární obal, který je nepropustný; | ||||
| iii. | bsorpční materiál vložený mezi primární nádobu(y) a sekundární obal. Absorpční materiál musí být v dostatečném množství, aby pohltil celý obsah primární nádoby (primárních nádob) tak, aby únik kapalné látky nenarušil celistvost fixačního materiálu ani vnějšího obalu; | ||||
| (b) | Vnější obal musí být dostatečně pevný s ohledem na svůj vnitřní objem, hmotnost a zamýšlené použití a s nejmenším vnějším rozměrem nejméně 100 mm; | ||||
| Dodatečný požadavek: | |||||
| Suchý led a kapalný dusík | |||||
| Je-li jako chladivo použit oxid uhličitý, tuhý (suchý led), musí být obal zkonstruován a vyroben tak, aby dovolil únik plynného oxidu uhličitého k zamezení nárůstu tlaku, který by mohl vést k roztržení obalu. | |||||
| Látky odesílané v kapalném dusíku nebo suchém ledu musí být zabaleny do primárních nádob, které jsou schopné odolávat velmi nízkým teplotám. Sekundární obal musí být taktéž schopen odolávat velmi nízkým teplotám a ve většině případů bude třeba jej individuálně přizpůsobit primární nádobě. | |||||
| P 905 | POKYN PRO BALENÍ | P 905 | ||
|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN čísla 2990 a 3072. | ||||
| Dovolený je každý vhodný obal, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3, s výjimkou toho, že obaly nemusí nutně vyhovět předpisům části 6. | ||||
| Pokud jsou záchranné prostředky vyrobeny k zabudování do pevných, proti počasí odolných pouzder, nebo jsou v nich obsaženy (takových jako pro záchranné čluny), mohou být přepravovány bez obalu. | ||||
| Dodatečné požadavky: | ||||
| 1. | Všechny nebezpečné látky a předměty obsažené jako výbava v zařízeních musí být zajištěny k zamezení nahodilého pohybu a mimo to: | |||
| (a) | Signální prostředky třídy 1 musí být zabaleny v plastových nebo lepenkových vnitřních obalech; | |||
| (b) | Nehořlavé netoxické plyny musí být v lahvích schválených příslušným orgánem, které mohou být připojeny k zařízení; | |||
| (c) | Elektrické akumulátory (třídy 8) a lithiové baterie (třídy 9) musí být odpojeny nebo elektricky odizolovány a zajištěny proti vylití kapaliny, a | |||
| (d) | Malá množství jiných nebezpečných látek (např. tříd 3, 4.1 a 5.2) musí být zabalena v pevných vnitřních obalech. | |||
| 2. | Příprava pro přepravu a balení musí zahrnovat opatření k zamezení jakéhokoliv náhodného nafouknutí zařízení. | |||
| P 906 | POKYN PRO BALENÍ | P 906 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN čísla 2315, 3151, 3152 a 3432. | |||
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Pro kapaliny a tuhé látky obsahující nebo kontaminované PCB nebo polyhalogenovanými bifenyly nebo terfenyly: Obaly podle pokynu pro balení P 001 nebo P 002 , podle vhodnosti; | ||
| (2) | Pro transformátory, kondensátory a jiná zařízení: Těsné obaly, které jsou schopny pojmout navíc k zařízením nejméně 1,25 násobek objemu kapalných PBC nebo polyhalogenovaných bifenylů nebo terfenylů, které jsou v nich obsaženy. V obalech musí být dostatečné množství absorpčního materiálu k pohlcení alespoň 1,1 násobku objemu kapaliny, která je obsažena v zařízeních. Všeobecně musí být transformátory a kondensátory přepravovány v těsných kovových obalech, které jsou schopné zadržet, kromě transformátorů a kondensátorů, nejméně 1,25 násobek objemu kapaliny v nich obsažené. | ||
| Nehledě k výše uvedenému, mohou být kapaliny a tuhé látky, které nejsou zabaleny podle pokynů pro balení P 001 nebo P 002 , jakož i transformátory a kondensátory bez obalu, přepravovány dopravními jednotkami vybavenými nepropustnou kovovou vanou o výšce nejméně 800 mm, obsahující dostatek inertního absorpčního materiálu k pohlcení nejméně 1,1 násobku objemu jakékoliv volné kapaliny. | |||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Musí být provedena vhodná opatření k zajištění těsnosti transformátorů a kondensátorů, aby se zabránilo jakémukoli úniku za normálních podmínek přepravy. | |||
| R 001 | POKYN PRO BALENÍ | R 001 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||
| Obaly z jemného plechu | Nejvyšší vnitřní objem/nejvyšší čistá (netto) hmotnost | |||||||
| Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III | ||||||
| ocel, neodnímatelné víko (0A1) | Není dovoleno | 40 litrů/50 kg | 40 litrů/50 kg | |||||
| ocel, odnímatelné víko (0A2) a | Není dovoleno | 40 litrů/50 kg | 40 litrů/50 kg | |||||
| a | Není dovoleno pro UN 1261 NITROMETHAN | |||||||
| Poznámka 1: | Tento pokyn se použije pro tuhé látky a kapaliny (za podmínky, že konstrukční typ byl vyzkoušen a příslušným způsobem označen). | |||||||
| Poznámka 2: | V případě třídy 3, obalové skupiny II, mohou být tyto obaly použity jen pro látky bez vedlejšího nebezpečí a s tenzí par nejvýše 110 kPa při 50°C a pro slabě toxické pesticidy. | |||||||
4.1.4.2
Pokyny pro balení týkající se použití IBC
| IBC 01 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 01 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | |||
| Kovové IBC (31 A, 31B a31N). | |||
| Zvláštní ustanovení pro balení, specifické pro RID a ADR: | |||
| BB1 | Pro UN číslo 3130: otvory nádob pro tuto látku musí být těsně uzavřeny, a to dvěma prostředky v sérii, z nichž jeden musí být šroubový, nebo zajištěný rovnocenným způsobem. | ||
| IBC 02 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 02 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3:: | |||
| (1) | Kovové IBC (31 A, 31B a 31N); | ||
| (2) | IBC z tuhého plastu (31H1 a 31H2); | ||
| (3) | Kompozitní IBC (31HZ1). | ||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Dovoleny jsou jen kapaliny s tenzí par nejvýše 110 kPa při 50°C, nebo 130 kPa při 55°C. | |||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||
| B5 | Pro UN čísla 1791,2014, 2984 a 3149 musí být IBC vybaveny zařízením umožňujícím odvětrávání během přepravy. Vstup odvětrávacího zařízení musí být umístěn v parním prostoru IBC v podmínkách maximálního naplnění během přepravy. | ||
| B7 | Pro UN čísla 1222 a 1865 nejsou dovoleny IBC s vnitřním objemem větším než 450 litrů z důvodu náchylnosti látek k výbuchu při jejich přepravě ve velkých objemech. | ||
| B8 | Čistá forma této látky nesmí být přepravována v IBC, neboť je známo, že má tenzi par vyšší než 110 kPa při 50°C, nebo 130 kPa při 55°C. | ||
| B15 | Pro látky UN čísla 2031 s více než 55% kyseliny dusičné je povolená doba používání IBC z tuhého plastu a kompozitních IBC s vnitřní nádobou z tuhého plastu dva roky od data jejich výroby. | ||
| Zvláštní ustanovení pro balení specifické pro RID a ADR: | |||
| BB 2 | Pro UN číslo 1203 mohou být, bez ohledu na zvláštní ustanovení 534 (viz oddíl 3.3.1), IBC používány, jen je-li skutečná tenze par nejvýše 110 kPa při 50°C, nebo nejvýše 130 kPa při 55°C.” | ||
| IBC 03 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 03 | ||
|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | ||||
| (1) | Kovové IBC (31 A, 31B a 31N); | |||
| (2) | IBC z tuhého plastu (31H1 a 31H2); | |||
| (3) | Kompozitní IBC (31HZ1, 31HA2, 31HB2, 31HN2, 31HD2 a 31HH2). | |||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | ||||
| B8 | Čistá forma této látky nesmí být přepravována v IBC, neboť je známo, že má tenzi par vyšší než 110 kPa při 50°C, nebo 130 kPa při 55°C. | |||
| IBC 04 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 04 |
|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | ||
| Kovové IBC (11 A, 11B, 11N, 21 A, 21B, 21N, 31 A, 31B a 31N). | ||
| IBC 05 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 05 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení v oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | |||
| (1) | Kovové IBC (11 A, 11B, 11N, 21 A, 21B, 21N, 31 A, 31B a 31N); | ||
| (2) | IBC z tuhého plastu (11H1, 11H2, 21H1,21H2, 31H1 a 31H2); | ||
| (3) | Kompozitní IBC (11HZ1,21HZ1 a31HZ1). | ||
| IBC 06 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 06 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | |||
| (1) | Kovové IBC (11 A, 11B, 11N, 21 A, 21B, 21N, 31 A, 31B a 31N); | ||
| (2) | IBC tuhého plastu (11H1, 11H2, 21H1, 21H2, 31H1 a 31H2); | ||
| (3) | Kompozitní IBC (11HZ1, 11HZ2, 21HZ1,21HZ2, 31HZ1 a31HZ2). | ||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Kompozitní IBC 11HZ2 a 21HZ2 nesmějí být použity, pokud přepravovaná látka může během přepravy zkapalnět. | |||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||
| B12 | Pro UN číslo 2907 musí IBC splňovat parametry obalové skupiny II. IBC splňující zkušební kritéria obalové skupiny I se nepoužijí. | ||
| IBC 07 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 07 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | |||
| (1) | Kovové IBC (11 A, 11B, 11N, 21 A, 21B, 21N, 31 A, 31B a 31N); | ||
| (2) | IBC z tuhého plastu (11H1, 11H2, 21H1,21H2, 31H1 a 31H2); | ||
| (3) | Kompozitní IBC (11HZ1, 11HZ2, 21HZ1,21HZ2, 31HZ1 a 31HZ2); | ||
| (4) | Dřevěné IBC (11C, 11D a 11F). | ||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Vložky dřevěných IBC musí být prachotěsné. | |||
| IBC 08 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 08 | |
|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | |||
| (1) | Kovové IBC (11 A, 11B, 11N, 21 A, 21B, 21N, 31 A, 31B a 31N); | ||
| (2) | IBC z tuhého plastu (11H1, 11H2, 21H1, 21H2, 31H1 a 31H2); | ||
| (3) | Kompozitní IBC (11HZ1, 11HZ2, 21HZ1,21HZ2, 31HZ1 a 31HZ2); | ||
| (4) | Lepenkové IBC (11G); | ||
| (5) | Dřevěné IBC (11C, 11D a 11F); | ||
| (6) | Flexibilní IBC (13H1, 13H2, 13H3, 13H4, 13H5, 13L1, 13L2, 13L3, 13L4, 13M1 a 13M2). | ||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||
| B3 | Flexibilní IBC musí být prachotěsné a vodovzdorné, nebo musí být opatřeny prachotěsnou a vodovzdornou vložkou. | ||
| B4 | Flexibilní, lepenkové nebo dřevěné IBC musí být prachotěsné a vodovzdorné, nebo musí být opatřeny prachotěsnou a vodovzdornou vložkou. | ||
| B6 | Pro UN čísla 1363, 1364, 1365, 1386, 1408, 1841, 2211,2217, 2793 a 3314 se nevyžaduje, aby IBC vyhověly zkušebním požadavkům kapitoly 6.5. | ||
| B13 | Poznámka: Pro UN čísla 1748, 2208 a 2880 je přeprava po moři ve velkých nádobách IBC podle IMDG Code zakázána. | ||
| IBC 99 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 99 |
|---|---|---|
| Smějí se použít pouze IBC schválené pro tyto věci příslušným orgánem. Kopie schválení příslušného orgánu musí doprovázet každou zásilku, nebo přepravní doklad musí obsahovat zápis, že byl obal schválen příslušným orgánem. | ||
| IBC 100 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 100 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN čísla 0082, 0241, 0331 a 0332. | |||
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||
| (1) | Kovové IBC (11 A, 11B, 11N, 21 A, 21B, 21N, 31 A, 31B a31N); | ||
| (2) | Flexibilní IBC (13H2, 13H3, 13H4, 13L2, 13L3, 13L4 a 13M2); | ||
| (3) | IBC z tuhého plastu (11H1, 11H2, 21H1, 21H2, 31H1 a 31H2); | ||
| (4) | Kompozitní IBC (11HZ1, 11HZ2, 21HZ1,21HZ2, 31HZ1 a 31HZ2). | ||
| Dodatečné požadavky: | |||
| 1. | IBC smějí být použity jen pro volně sypké látky. | ||
| 2. | Flexibilní IBC smějí být použity jen pro tuhé látky. | ||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||
| B9 | Pro UN číslo 0082 může být tento pokyn pro balení použit, jen pokud jsou tyto látky směsí dusičnanu amonného nebo jiných anorganických dusičnanů s jinými hořlavými látkami, které nejsou výbušnými složkami. Takové výbušné látky nesmějí obsahovat nitroglycerin, podobné kapalné organické dusičnany nebo chlorečnany. Kovové IBC nejsou dovoleny. | ||
| B10 | Pro UN číslo 0241 může být tento pokyn pro balení použit jen pro látky složené z vody, jako základní složky, a vysokého podílu dusičnanu amonného nebo jiných okysličujících látek, z nichž některé nebo všechny jsou v roztoku. Jiné složky mohou zahrnovat uhlovodíky nebo práškový hliník, ale nesmějí obsahovat nitroderiváty, jako je trinitrotoluen. Kovové IBC nejsou dovoleny. | ||
| IBC 520 | POKYN PRO BALENÍ | IBC520 | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky typu F. | ||||||||||||||||
| Následující IBC jsou dovoleny pro uvedené přípravky, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3, a zvláštní ustanovení pododdílu 4.1.7.2. | ||||||||||||||||
| Pro přípravky, které nejsou v tomto seznamu uvedeny, mohou být použity jen IBC schválené příslušným orgánem (viz 4.1.7.2.2). | ||||||||||||||||
| UN číslo | Organický peroxid | Typ IBC | Maximální množství (litry/kg) | Řízená teplota | Kritická teplota | |||||||||||
| 3109 | ORGANICKÝ PEROXID TYP F, KAPALNÝ terc.-Butylhydroperoxid, nejvýše 72% s vodou | 31A | 1250 | |||||||||||||
| terc.-Butylperoxyacetát, nejvýše 32% v ředidle typu A | 31A 31HA1 | 1250 1000 | ||||||||||||||
| terc-BUTYLPEROXYBENZOÁT, nejvýše 32% v ředidle typu A | 31A | 1250 | ||||||||||||||
| terc-Butylperoxy-3,5,5-trimethylhexanoát, nejvýše 37% v ředidle typu A | 31A 31HA1 | 1250 1000 | ||||||||||||||
| Kumylhydroperoxid, nejvýše 90% v ředidle typu A | 31HA1 | 1250 | ||||||||||||||
| Dibenzoylperoxid, nejvýše 42% jako stabilní vodní disperze | 31H1 | 1000 | ||||||||||||||
| Di-terc.-butylperoxid, nejvýše 52% v ředidle typu A | 31A 31HA1 | 1250 1000 | ||||||||||||||
| 1,1-Di-(terc.-butylperoxy) cyclohexan, nejvýše 42% v ředidle typu A | 31H1 | 1000 | ||||||||||||||
| 1,1-DI-(terc-BUTYLPEROXY) CYKLOHEXAN, nejvýše 37% v ředidle typu A | 31A | 1250 | ||||||||||||||
| Dilauroylperoxid, nejvýše 42%, stabilní disperze, ve vodě | 31HA1 | 1000 | ||||||||||||||
| Isopropylkumylhydroperoxid, nejvýše 72% v ředidle typu A | 31HA1 | 1250 | ||||||||||||||
| p-Menthylhydroperoxid, nejvýše 72% v ředidle typu A | 31HA1 | 1250 | ||||||||||||||
| Kyselina peroxyoctová, stabilizovaná, nejvýše 17% | 31H1 31HA1 31A | 1500 1500 1500 | ||||||||||||||
| 3110 | PEROXID, ORGANICKÝ, TYP F, TUHÝ Dikumyl peroxid | 31H1 31HA1 31A | 2000 | |||||||||||||
| 3119 | ORGANICKY PEROXID TYP F, KAPALNÝ, ŘÍZENA TEPLOTA | |||||||||||||||
| terc-Amylperoxypivalát, nejvýše 32% v ředidle typu A | 31A | 1250 | +10 °C | +15 °C | ||||||||||||
| terc.-Butylperoxy-2-ethylhexanoát, nejvýše 32% v ředidle typu B | 31HA1 31A | 1000 1250 | +30 °C +30 °C | +35 °C +35 °C | ||||||||||||
| terc.-Butylperoxyneodekanoát, nejvýše 32% v ředidle typu A | 31A | 1250 | 0˚C | +10 ˚C | ||||||||||||
| terc-Butylperoxyneodekanoát, nejvýše 52%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | -5 °C | +5 °C | ||||||||||||
| terc-Butylperoxyneodekanoát, nejvýše 42% stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | - 5 ˚C | +5 ˚C | ||||||||||||
| terc.-Butylperoxypivalát, nejvýše 27% v ředidle typu B | 31HA1 31A | 1000 1250 | +10 ˚C +10 ˚C | +15 ˚C +15 ˚C | ||||||||||||
| Kumylperoxyneodecanoát, nejvýše 52%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | -15 ˚C | - 5 ˚C | ||||||||||||
| Di-(4-terc.-butylcyclohexyl)peroxydikarbonát, nejvýše 42%, stabilní vodní disperze | 31HA1 | 1000 | +30 ˚C | +35˚C | ||||||||||||
| Dicetylperoxydikarbonát, nejvýše 42%, stabilní vodní disperze | 31HA1 | 1000 | +30 1C | +35 ˚C | ||||||||||||
| Di-(2-neodekanoylperoxyisopropyl)benzen, nejvýše 42%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | -15 °C | -5 °C | ||||||||||||
| 3-Hydroxy-1,1-dimethylbutyl peroxyneodekanoát, nejvýše 52%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | -15 °C | -5 °C | ||||||||||||
| Di-(2-ethylhexyl)peroxydikarbonát, nejvýše 62%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | -20 ˚C | -10 ˚C | ||||||||||||
| Dimyristylperoxydikarbonát, nejvýše 42%, stabilní vodní disperze | 31HA1 | 1000 | +15 ˚C | +20 ˚C | ||||||||||||
| Di-(3,5,5-trimethylhexanoyl) peroxid, nejvýše 38% v ředidle typu A | 31HA1 31A | 1000 1250 | +10 ˚C +10 ˚C | +15 ˚C +15 ˚C | ||||||||||||
| Di-(3,5,5-trimethylhexanoyl) peroxid, nejvýše 52%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | +10 ˚C | +15 ˚C | ||||||||||||
| 1,1,3,3-Tetramethylbutylperoxyneodekanoát, nejvýše 52%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | - 5 ˚C | + 5 ˚C | ||||||||||||
| Dicyklohexylperoxydikarbonát, nejvýše 42%, stabilní vodní disperze | 31A | 1250 | +10 ˚C | +15 ˚C | ||||||||||||
| 3120 | ORGANICKY PEROXID TYP F, TUHY, ŘÍZENÁ TEPLOTA | |||||||||||||||
| Neuvedený | ||||||||||||||||
| Dodatečné požadavky: | ||||||||||||||||
| 1. | IBC musí být vybaveny zařízením umožňujícím odvětrávání během přepravy. Vstup zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být umístěn v parním prostoru IBC za podmínek maximálního naplnění během přepravy. | |||||||||||||||
| 2. | Aby se předešlo výbušnému roztržení kovové IBC nebo kompozitní IBC s celokovovým pláštěm, musí být nouzové zařízení pro odlehčení tlaku zkonstruováno tak, aby odvětralo všechny produkty rozkladu a páry vyvinuté během samourychlujícího se rozkladu nebo během časového úseku nejméně jedné hodiny zachvácení ohněm, jak je vypočítáno podle vzorce v 4.2.1.13.8. Řízená a kritická teplota uvedené v tomto pokynu pro balení jsou vypočítány na základě neizolované IBC. Jestliže se odesílá organický peroxid v IBC podle tohoto pokynu pro balení, je odpovědností odesílatele se ujistit že: | |||||||||||||||
| (a) | tlak zařízení pro vyrovnávání tlaku a nouzového zařízení pro odlehčení tlaku instalovaných na IBC je navržen s příslušným ohledem k samourychlujícímu se rozkladu organického peroxidu a průniku plamene, a | |||||||||||||||
| (b) | popřípadě, že řízená a kritická teplota jsou příslušně indikovány, s přihlédnutím ke konstrukci (např. izolaci) použité IBC. | |||||||||||||||
| IBC 620 | POKYN PRO BALENÍ | IBC 620 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3291. | |||
| Dovoleny jsou následující IBC, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení v oddílů 4.1.1, 4.1.2 a 4.1.3: | |||
| Pevné těsné IBC splňující parametry obalové skupiny II. | |||
| Dodatečné požadavky: | |||
| 1. | V IBC musí být dostatek absorpčního materiálu k pohlcení celého množství kapaliny obsažené v IBC. | ||
| 2. | IBC musí být schopny udržet kapaliny. | ||
| 3. | IBC, u kterých se předpokládá, že budou obsahovat ostré předměty, jako jsou skleněné střepy a jehly, musí být odolné proti proražení. | ||
4.1.4.3
Pokyny pro balení týkající se použití velkých obalů
| LP 01 | POKYN PRO BALENÍ (kapaliny) | LP 01 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující velké obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||||
| Vnitřní obaly | Vnější velké obaly | Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III | |
| ze skla 10 litrů | z oceli (50A) | Není dovoleno | Není dovoleno | Nejvyšší vnitřní objem: 3 m3 | |
| z plastu 30 litrů | z hliníku (50B) | ||||
| z kovu 40 litrů | z kovu, jiného než ocel nebo hliník (50N) | ||||
| z tuhého plastu (50H) | |||||
| z přírodního dřeva(50C) | |||||
| z překližky (50D) | |||||
| z rekonstituovaného dřeva (5OF) | |||||
| z lepenky (50G) | |||||
| LP 02 | POKYN PRO BALENÍ (kapaliny) | LP 02 | ||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující velké obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||||||||||||||||||||||||
| Vnitřní obaly | Vnější velké obaly | Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III | ||||||||||||||||||||
| ze skla | 10 kg | z oceli (50A) | Není dovoleno | Není dovoleno | Nejvyšší vnitřní objem: 3 m3 | |||||||||||||||||||
| z plastu b | 50 kg | z hliníku (50B) | ||||||||||||||||||||||
| kovu | 50 kg | z kovu, jiného než ocel nebo | ||||||||||||||||||||||
| z papíru a, b | 50 kg | hliník (50N) | ||||||||||||||||||||||
| z lepenky a, b | 50 kg | z tuhého plastu (50H) | ||||||||||||||||||||||
| z přírodního dřeva(50C) | ||||||||||||||||||||||||
| z překližky (50D) | ||||||||||||||||||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (50F) | ||||||||||||||||||||||||
| z lepenky (50G) | ||||||||||||||||||||||||
| z flexibilního plastu (51H)c | ||||||||||||||||||||||||
| a Tyto vnitřní obaly nesmějí být použity, jestliže přepravovaná látka může během přepravy zkapalnět. | ||||||||||||||||||||||||
| b Tyto vnitřní obaly musí být prachotěsné. | ||||||||||||||||||||||||
| c Smějí se použit jen s flexibilními vnitřními obaly. | ||||||||||||||||||||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení | ||||||||||||||||||||||||
| L2 | Pro UN 1950 aerosoly musí velké obaly vyhovovat parametrům obalové skupiny III. Velké obaly pro odpadové aerosoly přepravované podle zvláštního ustanovení 327 musí mít kromě toho prostředky k zadržení veškeré volné kapaliny, která by mohla uniknout během přepravy, např. absorpční materiál.“ | |||||||||||||||||||||||
| LP 99 | POKYN PRO BALENÍ | LP 99 |
|---|---|---|
| Použity mohou být pouze velké obaly schválené pro tyto věci příslušným orgánem. Kopie schválení příslušného orgánu musí doprovázet každou zásilku, nebo přepravní doklad musí obsahovat zápis, že byl obal schválen příslušným orgánem. | ||
| LP 101 | POKYN PRO BALENÍ | LP 101 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující velké obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||
| Vnitřní obaly | Meziobaly | Velké obaly | |||||
| z oceli (50A) | |||||||
| z hliníku (50B) | |||||||
| z kovu, jiného než ocel nebo hliník (50N) | |||||||
| Nejsou nutné | Nejsou nutné | z tuhého plast (50H) | |||||
| z přírodního dřeva (50C) | |||||||
| z překližky (50D) | |||||||
| z rekonstituovaného dřeva (50F) | |||||||
| z lepenky (50G) | |||||||
| Zvláštní ustanovení pro balení: | |||||||
| L1 | Pro UN čísla 0006, 0009, 0010, 0015, 0016, 0018, 0019, 0034, 0035, 0038, 0039, 0048, 0056, 0137, 0138, 0168, 0169, 0171, 0181, 0182, 0183, 0186, 0221,0243, 0244, 0245, 0246, 0254, 0280, 0281, 0286, 0287, 0297, 0299, 0300, 0301, 0303, 0321,0328, 0329, 0344, 0345, 0346, 0347, 0362, 0363, 0370, 0412, 0424, 0425, 0434, 0435, 0436, 0437, 0438, 0451, 0488 a 0502: | ||||||
| Velké a robustní výbušné předměty, běžně určené pro vojenské použití, bez svých rozněcovacích prostředků, nebo se svými rozněcovacími prostředky obsahujícími nejméně dvě účinná pojistná zařízení, mohou být přepravovány bez obalu. Pokud takové předměty obsahují hnací náplně, nebo jsou s vlastním pohonem, jejich spouštěcí systémy musí být chráněny proti stimulovanému spuštění během normálních podmínek přepravy. Negativní výsledek zkoušky série 4 na nezabaleném předmětu prokazuje, že tento předmět může být uvažován pro přepravu bez obalu. Takovéto nezabalené předměty mohou být fixovány v lůžkách nebo uloženy | |||||||
| LP 102 | POKYN PRO BALENÍ | LP 102 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dovoleny jsou následující velké obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3 a zvláštní ustanovení oddílu 4.1.5: | |||||||||
| Vnitřní obaly | Meziobaly | Vnější obaly | |||||||
| Pytle | Není nutný | ||||||||
| vodovzdorné | z oceli (50A) | ||||||||
| z hliníku (50B) | |||||||||
| Nádoby | z kovu, jiného než ocel nebo hliník | ||||||||
| z lepenky | (50N) | ||||||||
| z kovu | z tuhého plastu (50H) | ||||||||
| z plastu | z přírodního dřeva (50C) | ||||||||
| ze dřeva | z překližky (50D) | ||||||||
| z rekonstituovaného dřeva (50F) | |||||||||
| Balicí materiály | z lepenky (50G) | ||||||||
| z lepenky, vlnité | |||||||||
| Trubkové nádoby | |||||||||
| z lepenky | |||||||||
| LP 621 | POKYN PRO BALENÍ | LP 621 | |
|---|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3291. | |||
| Dovoleny jsou následující velké obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | |||
| (1) | Pro klinický odpad uložený ve vnitřních obalech: Pevné těsné velké obaly vyhovující požadavkům kapitoly 6.6 pro tuhé látky, na úrovni parametrů obalové skupiny II, za podmínky dostatečného množství absorpčního materiálu k pohlcení celého množství kapaliny obsažené ve velkém obalu a za podmínky, že velký obal je schopen udržet kapaliny; | ||
| (2) | Pro obaly obsahující větší množství kapalin: Pevné velké obaly splňující požadavky kapitoly 6.6, na úrovni parametrů obalové skupiny II, pro kapaliny. | ||
| Dodatečný požadavek: | |||
| Velké obaly určené pro ostré předměty, jako skleněné střepy a jehly, musí být odolné proti proražení a udržet kapaliny podle zkušebních podmínek kapitoly 6.6. | |||
| LP 902 | POKYN PRO BALENÍ | LP 902 |
|---|---|---|
| Tento pokyn se použije pro UN číslo 3268. | ||
| Dovoleny jsou následující velké obaly, pokud jsou splněna všeobecná ustanovení pro balení oddílů 4.1.1 a 4.1.3: | ||
| Obaly vyhovující parametrům obalové skupiny III. Obaly musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, aby zabránily pohybu předmětů a jejich nechtěné činnosti za normálních podmínek přepravy. | ||
| Předměty smějí být přepravovány také nebalené v jednoúčelových manipulačních zařízeních, vozidlech nebo kontejnerech, pokud jsou přepravovány z místa své výroby do kompletačního závodu. | ||
| Dodatečný požadavek: | ||
| Jakákoli tlaková nádoba musí splňovat požadavky příslušného orgánu pro látku (látky) obsaženou (obsažené) v tlakové nádobě (nádobách). | ||
4.1.4.4
(Vypuštěno)
4.1.5
Zvláštní ustanovení pro balení věcí třídy 1
4.1.5.1.
Musí být splněna všeobecná ustanovení oddílu 4.1.1.
4.1.5.2
Všechny obaly pro věci třídy 1 musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, že:
(a)
chrání výbušné látky a předměty, zabraňují jejich unikání a nezvyšují riziko neúmyslného zážehu nebo roznětu za normálních podmínek přepravy, včetně předvídatelných změn teploty, vlhkosti a tlaku;
(b)
umožní, aby úplné kusy byly za normálních podmínek přepravy bezpečně manipulovatelné; a
(c)
kusy budou odolné vůči předpokládaným tlakům při stohování, které mohou nastat během přepravy, udrží daný stav, bez toho, že by zvyšovalo výchozí riziko představované výbušnými látkami a předměty, bez toho, že by se snížila ochranná schopnost obalů a bez toho, že by se kusy zdeformovaly takovým způsobem nebo v takovém rozsahu, že by snížila jejich pevnost, nebo to způsobilo nestabilitu stohovaných kusů.
4.1.5.3
Všechny výbušné látky a předměty které jsou připraveny k přepravě, musí být zatříděny ve shodě s postupy podrobně uvedenými v oddílu 2.2.1.
4.1.5.4
Věci třídy 1 musí být baleny podle příslušného pokynu pro balení udaného ve sloupci (8) tabulky A kapitoly 3.2, s použitím obalů a způsobů balení podrobně popsaných v oddílu 4.1.4.
4.1.5.5
Obaly, včetně IBC a velkých obalů, musí splňovat příslušné požadavky kapitoly 6.1, 6.5 nebo 6.6 a musí vyhovět požadavkům pro zkoušky dle oddílů 6.1.5, 6.5.6 nebo 6.6.5 pro obalovou skupinu II s výhradou ustanovení uvedených v 4.1.1.13, 6.1.2.4 a 6.5.1.4.4. Jiné obaly než obaly kovové, splňující kriteria pro zkoušky pro obalovou skupinu I, mohou být použity. Aby se zamezilo nadměrnému omezení (uzavření), nesmějí se použít kovové obaly obalové skupiny I.
4.1.5.6
Uzavírací zařízení obalů obsahujících kapalné výbušné látky musí být zajištěna dvojí ochranou proti netěsnosti (úniku).
4.1.5.7
Uzavírací zařízení kovových sudů musí mít vhodné těsnění; pokud je uzavírací zařízení se závitem, musí být zabráněno prostupu výbušných látek do závitu.
4.1.5.8
Obaly pro látky rozpustné ve vodě musí být odolné proti vodě. Obaly pro znecitlivěné nebo flegmatizované látky musí být uzavřeny tak, aby bylo zabráněno změnám koncentrace během přepravy.
4.1.5.9
Jestliže obal zahrnuje dvojitý plášť naplněný vodou, která může během přepravy zmrznout, musí být do vody přidáno postačující množství prostředku proti zamrzání. Prostředek proti zamrzání, který by mohl vzhledem ke své hořlavosti vytvořit nebezpečí požáru, nesmí být použit.
4.1.5.10
Hřebíky, sponky a jiná uzavírací zařízení vyrobené z kovu bez ochranného potahu nesmějí proniknout dovnitř vnějšího obalu, ledaže vnitřní obal dostatečně účinně chrání výbušné látky a předměty proti styku s kovem.
4.1.5.11
Vnitřní obaly, fixační prvky a fixační materiály a umístění výbušných látek nebo předmětů v kusech musí být takové, aby výbušná látka nemohla za normálních podmínek přepravy uniknout do vnějšího obalu. Kovové části předmětů musí být zajištěny proti možnému styku s kovovými obaly. Předměty obsahující výbušné látky, které nejsou uloženy ve vnějším obalu, musí být odděleny jeden od druhého způsobem zabraňujícím tření a nárazu. Pro tento účel mohou být použity vycpávky, fixační podložky, dělicí přepážky ve vnitřním nebo vnějším obalu, výlisky nebo nádoby.
4.1.5.12
Obaly musí být vyrobeny z materiálů snášenlivých s výbušnými látkami nebo předměty obsaženými v kusu a vůči nim nepropustných tak, aby ani vzájemné působení mezi těmito látkami nebo předměty a materiály obalu, ani jejich únik z obalu nezpůsobily, že se výbušné látky a předměty stanou nebezpečnými pro přepravu nebo dojde ke změně podtřídy nebo skupiny snášenlivosti.
4.1.5.13
Musí být zabráněno vniknutí výbušných látek do meziprostorů spojovacích přehybů kovových obalů.
4.1.5.14
Plastové obaly nesmějí být náchylné k vytváření nebo akumulaci statické elektřiny v takovém množství, aby výboj mohl způsobit roznět nebo zážeh zabalených výbušných látek nebo předmětů nebo jejich uvedení do činnosti.
4.1.5.15
Rozměrné a robustní výbušné předměty, normálně určené pro vojenské použití, bez rozněcovacích prostředků, nebo s rozněcovacími prostředky opatřenými nejméně dvěmi účinnými pojistnými zařízeními mohou být přepravovány bez obalu. Pokud mají takovéto předměty hnací náplně, nebo jsou samohnací, musí být jejich zapalovací systémy chráněny proti stimulaci nárazy a zatížením, které mohou nastat za normálních podmínek přepravy. Negativní výsledek zkoušek série 4 provedených na nezabaleném předmětu ukazuje, že předmět může být uvažován pro přepravu bez obalu. Takové nezabalené předměty mohou být uchyceny v lůžkách nebo uloženy v latěních nebo jiných vhodných manipulačních, skladovacích nebo vystřelovacích prostředcích tak, aby se za normálních podmínek přepravy nemohly uvolnit.
Pokud takové velké výbušné předměty podléhají v rámci své provozní bezpečnosti a zkoušek vhodnosti zkušebním režimům, které splňují intence ADR a pokud takové zkoušky byly s úspěchem provedeny, může příslušný orgán schválit přepravu takových předmětů podle ADR.
4.1.5.16
Výbušné látky nesmějí být baleny do vnitřních nebo vnějších obalů, jestliže by rozdíly ve vnitřních a vnějších tlacích, v důsledku tepelných nebo jiných účinků, mohly vyvolat výbuch nebo roztržení kusu.
4.1.5.17
Pokud volné výbušné látky nebo výbušná látka v nezabaleném nebo částečně zabaleném předmětu mohou přijít do styku s vnitřním povrchem kovových obalů (1A2, 1B2, 4A, 4B a kovové nádoby), musí být kovový obal opatřen vnitřní vložkou nebo povlakem (viz pododdíl 4.1.1.2).
4.1.5.18
Pokyn pro balení P101 smí být použit pro každou výbušnou látku nebo předmět, pokud je obal schválen příslušným orgánem bez ohledu na to, zda obal vyhovuje pokynu pro balení, který je udán ve sloupci (8) tabulky A kapitoly 3.2.
4.1.6
Zvláštní ustanovení pro balení věcí třídy 2 a věcí jiných tříd přiřazených k pokynu pro balení P200
4.1.6.1
Tento oddíl obsahuje všeobecné předpisy platné pro používání tlakových nádob a otevřených kryogenních nádob pro přepravu látek třídy 2 a věcí jiných tříd přiřazených k pokynu pro balení P200 (např. UN 1051 kyanovodík, stabilizovaný). Tlakové nádoby musí být vyrobeny a uzavřeny tak, aby zabránily jakémukoli úniku obsahu, který by mohl být způsoben za normálních podmínek přepravy, včetně vibrací nebo změn teploty, vlhkosti nebo tlaku (vyplývajících například ze změny nadmořské výšky).
4.1.6.2
Části tlakových nádob a otevřených kryogenních nádob, které jsou v přímém styku s nebezpečnými látkami, nesmějí být poškozovány ani zeslabovány těmito nebezpečnými látkami a nesmějí způsobit žádný nebezpečný účinek (např. katalytickou reakci nebo reakci s nebezpečnými látkami) (viz též tabulku norem na konci tohoto oddílu).
4.1.6.3
Tlakové nádoby, včetně jejich uzávěrů, a otevřené kryogenní nádoby musí být zvoleny pro plyn nebo směs plynů podle požadavků uvedených v pododdílu 6.2.1.2 a požadavků příslušných pokynů pro balení v pododdílu 4.1.4.1. Tento pododdíl se vztahuje také na tlakové nádoby, které jsou součástmi MEGC a bateriových vozidel.
4.1.6.4
Změna použití opakovaně plnitelné nádoby musí zahrnovat vyprazdňovací, čistící a odplynovací činnosti v rozsahu nezbytném pro bezpečné použití (viz též tabulku norem na konci tohoto oddílu). Kromě toho nesmí být tlaková nádoba, která předtím obsahovala žíravou látku třídy 8 nebo látku jiné třídy s vedlejším nebezpečím žíravosti, použita pro přepravu látky třídy 2, pokud nebyla provedena inspekce a zkoušky předepsané v pododdílu 6.2.1.6 a popřípadě 6.2.3.5.
4.1.6.5
Před plněním musí balič provést kontrolu tlakové nádoby nebo otevřené kryogenní nádoby a přesvědčit se, že může obsahovat látku, která se má přepravovat, a že jsou splněny všechny příslušné předpisy. Po naplnění nádoby se musí uzavírací ventily uzavřít a během přepravy zůstat uzavřeny. Odesilatel musí ověřit těsnost uzávěrů a výstroje.
POZNÁMKA: Uzavírací ventily namontované na jednotlivé láhve ve svazku lahví mohou být během přepravy otevřeny, pokud přepravovaná látka nepodléhá zvláštnímu ustanovení pro balení „k“ nebo „q“ v pokynu pro balení P200.
4.1.6.6
Tlakové nádoby a otevřené kryogenní nádoby musí být plněny podle provozních tlaků, stupňů plnění a ustanovení uvedených v příslušném pokynu pro balení pro konkrétní látku, která je plněna. Reaktivní plyny a směsi plynů musí být plněny takovým tlakem, aby v případě úplného rozkladu plynu nebyl překročen provozní tlak tlakové nádoby. Svazky lahví nesmějí být plněny tlakem, který překračuje nejnižší provozní tlak kterékoli láhve ve svazku.
4.1.6.7
Nádoby, včetně svých uzávěrů, musí vyhovovat konstrukčním, výrobním, kontrolním a zkušebním požadavkům podrobně uvedeným v kapitole 6.2. Pokud jsou předepsány vnější obaly, tlakové nádoby a otevřené kryogenní nádoby v nich musí být pevně zajištěny. Pokud není stanoveno jinak v příslušných pokynech pro balení, může být jeden nebo více vnitřních obalů uzavřeno v jednom vnějším obalu.
4.1.6.8
Ventily musí být zkonstruovány a vyrobeny takovým způsobem, aby byly schopné odolat poškození bez úniku plynu nebo musí být chráněny proti poškození, které by mohlo způsobit nechtěný únik obsahu tlakové nádoby, jedním z následujících způsobů (viz též tabulku norem na konci tohoto oddílu):
(a)
Ventily jsou umístěny uvnitř hrdla tlakové nádoby a chráněny šroubovací zátkou nebo kloboučkem;
(b)
Ventily jsou chráněny kloboučky. Tyto kloboučky musí mít odvětrávací otvory dostatečného příčného průřezu k odstranění plynu v případě jeho úniku ventily;
(c)
Ventily jsou chráněny límci nebo kryty;
(d)
Tlakové nádoby jsou přepravovány v rámech (např. svazky lahví); nebo
(e)
Tlakové nádoby jsou přepravovány v ochranných bednách. Pro UN tlakové nádoby musí být obal, tak jak je připraven k přepravě, schopen vyhovět při zkoušce volným pádem uvedené v 6.1.5.3 parametrům obalové skupiny I.
4.1.6.9
Tlakové nádoby, které nejsou opakovaně plnitelné:
(a)
musí být přepravovány ve vnějším obalu, jako je bedna nebo koš, nebo na podložkách se smršťovací nebo průtažnou fólií;
(b)
nesmějí mít hydraulický vnitřní objem větší než 1,25 litrů, pokud jsou naplněny hořlavým nebo toxickým plynem;
(c)
nesmějí být používány pro toxické plyny s LC50 nejvýše 200 ml/m3; a
(d)
nesmějí být po uvedení do používání opravovány.
4.1.6.10
Opakovaně plnitelné tlakové nádoby musí být podrobovány periodickým inspekcím podle ustanovení pododdílu 6.2.1.6 a popřípadě 6.2.3.5 a pokynu pro balení P200, popřípadě P203. Tlakové nádoby nesmějí být plněny po uplynutí lhůty pro provedení periodické inspekce, avšak smějí být přepravovány po vypršení termínu za účelem provedení inspekce nebo jejich likvidace, včetně mezilehlých přeprav.
4.1.6.11
Opravy musí vyhovovat výrobním a zkušebním požadavkům platných norem pro konstrukci a výrobu a jsou dovoleny jen podle norem vztahujících se na periodické inspekce, které jsou uvedeny v kapitole 6.2. Na tlakových nádobách, jiných než je plášť uzavřených kryogenních nádob, nesmějí být opravovány:
(a)
praskliny nebo jiné defekty svarů;
(b)
praskliny stěn;
(c)
netěsnosti nebo vady materiálu stěny, čela nebo dna.
4.1.6.12
Nádoby nesmějí být předány k naplnění:
(a)
jsou-li poškozeny v takovém rozsahu, že tím může utrpět neporušenost nádoby nebo její provozní výstroje;
(b)
pokud nádoba a její provozní výstroj nebyly prohlédnuty a shledány v dobrém provozním stavu;
(c)
pokud vyžadovaná značení nádoby, týkající se certifikace, přezkoušení a plnění nejsou čitelná.
4.1.6.13
Naplněné nádoby nesmějí být předány k přepravě:
(a)
jsou-li netěsné;
(b)
jsou-li poškozeny v takovém rozsahu, že tím může utrpět neporušenost tlakové nádoby nebo její provozní výstroje;
(c)
pokud nádoba a její provozní výstroj nebyly prohlédnuty a shledány v dobrém provozním stavu;
(d)
pokud vyžadovaná značení nádoby, týkající se certifikace, přezkoušení a plnění nejsou čitelná.
4.1.6.14
Pro UN tlakové nádoby platí ISO uvedené dále. Pro jiné tlakové nádoby se požadavky oddílu 4.1.6 považují za splněné, pokud byly použity příslušné následující normy:
| Použitelné odstavce | Číslo | Název dokumentu |
|---|---|---|
| 4.1.6.2 | ISO 11114-1:1997 | Přepravitelné plynové lahve – Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem – část 1: Kovové materiály |
| ISO 11114-2: 2000 | Přepravitelné plynové lahve – Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem – část 1: Nekovové materiály | |
| 4.1.6.4 | ISO 11621: 2005 | Plynové lahve - Postupy pro změnu druhu plynu |
| 4.1.6.8 Ventily s integrovanou ochranou | Příloha A k EN 10297:2006 | Plynové lahve - Ventily opakovaně plnitelných plynových lahví- Specifikace a zkoušky konstrukčního typu |
| EN 13152: 2001 + A1:2003 | Zkoušení a specifikace ventilů lahví na zkapalněné ropné plyny - samouzavíracích | |
| EN 13153: 2001 + A1:2003 | Zkoušení a specifikace ventilů lahví na zkapalněné ropné plyny - ovládaných ručně | |
| 4.1.6.8 (b) a (c) | ISO 11117:1998 | Plynové lahve - Ochranné kloboučky ventilů a ochranná zařízení ventilů pro průmyslové a lékařské plynové lahve - Konstrukce, výroba a zkoušení |
| EN 962:1996 + A2:2000 | Ochranné kloboučky ventilů a ochranná zařízení ventilů pro průmyslové a lékařské plynové lahve - Konstrukce, výroba a zkoušení. |
4.1.7
Zvláštní ustanovení pro balení organických peroxidů (třídy 5.2) a samovolně se rozkládajících látek třídy 4.1
4.1.7.0.1
V případě organických peroxidů musí být všechny nádoby „účinně uzavřeny“. Pokud se může v kusu, v důsledku uvolňování plynu, vyvinout značný vnitřní tlak, může být opatřen odvětrávacím zařízením, za podmínky, že vypouštěný plyn nevyvolá nebezpečí, jinak musí být omezen stupeň plnění. Jakékoli odvětrávací zařízení musí být vyrobeno tak, aby kapalina neunikla, je-li kus v poloze nastojato, a musí být schopno zamezit vniknutí nečistot. Vnější obal, pokud je, musí být zkonstruován tak, aby nebránil činnosti odvětrávacího zařízení.
4.1.7.1
Použití obalů
4.1.7.1.1
Obaly pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky musí splňovat požadavky kapitoly 6.1 nebo kapitoly 6.6 na úrovni parametrů obalové skupiny II. Aby se zamezilo nadměrnému omezení, nesmějí být použity kovové obaly splňující kritéria zkoušek pro obalovou skupinu I.
4.1.7.1.2
Způsoby balení organických peroxidů a samovolně se rozkládajících látek jsou uvedeny v pokynu pro balení 520 a jsou označeny OP1 až OP8. Množství stanovená pro každý způsob balení jsou nejvyšší množství dovolená pro kus.
4.1.7.1.3
Způsoby balení vhodné pro jednotlivé již zařazené organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky jsou uvedeny v tabulkách pododdílů 2.2.41.4 a 2.2.52.4.
4.1.7.1.4
Pro nové organické peroxidy, nové samovolně se rozkládající látky nebo nové přípravky již zařazených organických peroxidů nebo samovolně se rozkládajících látek musí být použit následující postup pro přiřazení vhodného způsobu balení:
(a)
ORGANICKÝ PEROXID TYPU B nebo SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA TYPU B:
Použit musí být způsob balení OP5, pokud organický peroxid (nebo samovolně se rozkládající látka) splňuje kriteria odstavce 20.4.3 (b) (resp. 20.4.2 (b)) Příručky zkoušek a kriterií v obalu dovoleném tímto způsobem balení. Pokud organický peroxid (nebo samovolně se rozkládající látka) splňuje tato kriteria pouze v menším obalu než těch, které jsou dovoleny způsobem balení OP5 (tj. jeden z obalů uvedených pro OP1 až OP4), musí se použít způsob balení s nižším OP číslem;
(b)
ORGANICKÝ PEROXID TYPU C nebo SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA TYPU C:
Použit musí být způsob balení OP6, pokud organický peroxid (nebo samovolně se rozkládající látka) splňuje kriteria odstavce 20.4.3 (c) (resp. 20.4.2 (c)) Příručky zkoušek a kriterií v obalu dovoleném tímto způsobem balení. Pokud organický peroxid (nebo samovolně se rozkládající látka) splňuje tato kriteria pouze v menším obalu než těch, které jsou dovoleny způsobem balení OP6 (tj. jeden z obalů uvedených pro OP1 až OP5), musí se použít způsob balení s nižším OP číslem;
(c)
ORGANICKÝ PEROXID TYPU D nebo SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA TYPU D:
Pro tento typ organického peroxidu nebo samovolně se rozkládající látky je nutno použít způsob balení OP7;
(d)
ORGANICKÝ PEROXID TYPU E nebo SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA TYPU E:
Pro tento typ organického peroxidu nebo samovolně se rozkládající látky je nutno použít způsob balení OP8;
(e)
ORGANICKÝ PEROXID TYPU F nebo SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA TYPU F:
Pro tento typ organického peroxidu nebo samovolně se rozkládající látky je nutno použít způsob balení OP8;
4.1.7.2
Použití velkých nádob pro volně ložené látky (IBC)
4.1.7.2.1
Již zařazené organické peroxidy, jmenovitě uvedené v pokynu pro balení IBC520, mohou být přepravovány v IBC podle tohoto pokynu pro balení.
4.1.7.2.2
Jiné organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky typu F smějí být přepravovány v IBC za podmínek stanovených příslušným orgánem země původu, pokud se příslušný orgán na základě vhodných zkoušek přesvědčí, že taková přeprava může být bezpečně provedena. Provedené zkoušky musí umožnit:
(a)
prokázat, že organický peroxid (nebo samovolně se rozkládající látka) vyhovují zásadám klasifikace uvedeným v odstavcích 20.4.3 (f) (resp. 20.4.2 (f)) Příručky zkoušek a kriterií, výsledné políčko F obrázku 20.1 (b) Příručky;
(b)
prokázat snášenlivost všech materiálů, které jsou normálně ve styku s látkou během přepravy;
(c)
stanovit, kdy je to použitelné, řízenou a kritickou teplotu pro uvažovanou přepravu látky v dotyčné IBC, v závislosti na SADT;
(d)
navrhnout, pokud je to použitelné, charakteristiky zařízení pro vyrovnávání tlaku a nouzového zařízení pro odlehčení tlaku; a
(e)
určit případná zvláštní opatření, nutná pro bezpečnou přepravu látky.
Jestliže země původu není smluvní stranou ADR, musí být klasifikace a přepravní podmínky uznány příslušným orgánem prvního státu smluvní strany ADR, se kterým zásilka přijde do styku.
4.1.7.2.3
Je nutno počítat se samourychlujícím se rozkladem a se zachvácením ohněm. Aby se předešlo výbušnému roztržení kovové IBC nebo kompozitní IBC s celokovovým pláštěm, musí být nouzová zařízení pro odlehčení tlaku zkonstruována tak, aby odvětrala všechny produkty rozkladu a páry vyvinuté během samourychlujícího se rozkladu nebo během časového úseku nejméně jedné hodiny úplného zachvácení ohněm, jak je vypočítáno podle rovnic uvedených v 4.2.1.13.8.
4.1.8
Zvláštní ustanovení pro balení infekčních látek (třída 6.2)
4.1.8.1
Odesílatel infekčních látek musí zaručit, že kusy jsou připraveny takovým způsobem, že dojedou do místa určení v dobrém stavu a nebudou představovat žádné nebezpečí pro osoby nebo zvířata během přepravy.
4.1.8.2
Definice v oddíle 1.2.1 a všeobecná ustanovení pro balení v pododdílech 4.1.1.1 až 4.1.1.16, kromě pododdílů 4.1.1.3, 4.1.1.9 až 4.1.1.12 a 4.1.1.15, platí pro kusy s infekčními látkami. Avšak kapaliny musí být plněny jen do obalů, které mají odpovídající odolnost proti vnitřnímu tlaku, který se může vyvinout za normálních podmínek přepravy.
4.1.8.3
Mezi sekundárním a vnějším obalem musí být vložen podrobný seznam obsahu kusu. Pokud jsou infekční látky, které se mají přepravovat, neznámé, avšak existuje podezření, že splňují kritéria pro zařazení do kategorie A, je nutno uvést v závorkách za oficiálním pojmenováním pro přepravu na dokladu vloženém do vnějšího obalu slova „podezření na infekční látku kategorie A“.
4.1.8.4
Před tím než se prázdný obal vrátí k odesílateli, nebo bude zaslán jinam, musí být vydesinfikován nebo aby se odstranilo jakékoli nebezpečí; všechny bezpečnostní značky a nápisy informující, že obsahoval infekční látku, musí být odstraněny nebo smazány.
4.1.8.5
Pokud je dodržena rovnocenná úroveň provedení jsou dovoleny následující varianty primárních nádob umístěných v sekundárním obalu, aniž by bylo třeba provést další zkoušení jednotky přepravního balení (kompletního kusu):
(a)
Primární nádoby stejných nebo menších rozměrů, než mají zkoušené nádoby, mohou být použity pokud:
(i)
primární nádoby jsou podobné konstrukce jako zkoušené (např. tvaru: kruhového, pravoúhlého atd.);
(ii)
materiál konstrukce primárních nádob (např. sklo, plasty, kov) poskytuje odolnost proti nárazu a stohovacím silám stejnou nebo lepší než odzkoušené nádoby;
(iii)
primární nádoby mají stejné nebo menší otvory a uzávěr je rovnocenné konstrukce (např. šroubovací čepička, třecí víčko, atd.);
(iv)
přiměřený dodatečný fixační materiál je použit pro vyplnění prázdných prostorů a pro zabránění nekontrolovatelnému pohybu prvotních nádob; a
(v)
primární nádoby jsou orientovány v sekundárních obalech tak jako v zkoušeném kusu;
(b)
Menší počet zkoušených primárních nádob nebo alternativních typů primárních nádob uvedených výše v odstavci (a) může být používán, pokud je dostatečně doplněna fixace zaplňující volný(é) prostor(y) a zabraňující nekontrolovatelnému pohybu primárních nádob.
4.1.8.6
Pododdíly 4.1.8.1 až 4.1.8.5 se vztahují pouze na infekční látky kategorie A (UN čísel 2814 a 2900). Nevztahují se na UN 3373 BIOLOGICKÁ LÁTKA, KATEGORIE B (viz pokyn pro balení P 650 v 4.1.4.1), ani na UN 3291 ODPAD KLINICKÝ, NESPECIFIKOVANÝ, J.N. nebo ODPAD (BIO)MEDICINSKÝ, J.N. nebo ODPAD MEDICÍNSKÝ REGULOVANÝ, J.N.
4.1.8.7
Pro přepravu zvířecího materiálu nesmějí být používány obaly nebo IBC, které nejsou konkrétně dovoleny v příslušném pokynu pro balení pro přepravu látky nebo předmětu, pokud nejsou zvlášť schváleny příslušným orgánem země původu2 a za podmínky, že
(a)
alternativní obal splňuje všeobecná ustanovení této části;
(b)
pokud tak stanoví pokyn pro balení udaný ve sloupci (8) tabulky A kapitoly 3.2, alternativní obal splňuje ustanovení části 6;
(c)
příslušný orgán země původu3 rozhodne, že alternativní obal poskytuje alespoň stejnou úroveň bezpečnosti, jako kdyby látka byla zabalena podle metody uvedené v příslušném pokynu pro balení, udaném ve sloupci (8) tabulky A kapitoly 3.2; a
(d)
kopie schválení příslušného orgánu doprovází každou zásilku, nebo přepravní doklad obsahuje zápis, že alternativní obal byl schválen příslušným orgánem
4.1.9
Zvláštní ustanovení pro balení pro látky třídy 7
4.1.9.1
Všeobecně
4.1.9.1.1
Radioaktivní látky obaly a kusy musí splňovat požadavky kapitoly 6.4. Množství radioaktivních látek vkusu nesmí překročit mezní hodnoty uvedené v 2.2.7.2.2, 2.2.7.2.4.1, 2.2.7.2.4.4, 2.2.7.2.4.5, 2.2.7.2.4.6, zvláštní ustanovení 336 kapitoly 3.3.a 4.1.9.3.
Typy kusů radioaktivních látek dle ADR jsou
(a)
Vyjmutý kus (viz 1.7.1.5);
(b)
Průmyslový kus typu 1 (Typ IP-1)
(c)
Průmyslový kus typu 2 (Typ IP-2)
(d)
Průmyslový kus typu 3 (Typ IP-3)
(e)
Kus typu A;
(f)
Kus typu B(U);
(g)
Kus typu B(M);
(h)
Kus typu C.
Kusy obsahující štěpný materiál nebo hexafluorid uranu jsou předmětem dodatečných požadavků.
4.1.9.1.2
Nestálé kontaminace vnějších povrchů kusů obalu musí být co nejnižší jak je prakticky možné a za běžných podmínek dopravy nesmí překročit následující mezní hodnoty:
(a)
4 Bq/cm2 pro beta a gama zářiče a nízkotoxické alfa zářiče; a
(b)
0.4 Bq/cm2 pro všechny ostatní alfa zářiče.
Tato mezní hodnoty platí, pokud prochází plochou o 300 cm2 kterékoliv části povrchu.
4.1.9.1.3
Kusy jiné než vyjmutý kus, nesmí obsahovat žádné jiné položky než ty, které jsou nezbytné pro používání radioaktivní látky. Za podmínek přepravy odpovídajících podmínkám vzattů s jinými předměty. Přeprava takovýchto předmětů a dokladů v baleníých v úvahu v konstrukčnímu vzoru kusu nesmí vzájemné působení mezi těmito předměty a kusem snižovat bezpečnost kusu
4.1.9.1.4
Pokud není předepsáno jinak v oddílu 7.5.11, zvláštním ustanovením CV33, úroveň nestálých kontaminací vnějších a vnitřních povrchů přepravních obalových souborů, kontejnerů, cisteren, (IBC) a vozidel nesmí přesáhnout mezní hodnoty stanovené v 4.1.9.1.2.
4.1.9.1.5
Radioaktivní látky s vedlejším nebezpečím musí být přepravovány v obalech, velkých nádobách pro volně ložené látky (IBC) nebo cisternách, které plně vyhovují ustanovením příslušných kapitol části 6, jakož i příslušným ustanovením kapitol 4.1, 4.2 nebo 4.3 pro tato vedlejší nebezpečí.
4.1.9.1.6
Před první přepravou jakéhokoliv kusu s radioaktivní látkou musí být splněny následující požadavky:
(a)
přesahuje-li projektovaný přetlak zádržného systému 35 kPa, musí být zajištěno, aby zádržný systém každého kusu odpovídal schváleným požadavkům projektu vzhledem ke schopnosti tohoto systému zachovat si celistvost při vystavení takovému tlaku;
(b)
pro každý kus typu B(U), B(M) a C a pro každou radioaktivní zásilku obsahující štěpný materiál musí být zajištěno, aby efektivnost stínění a zádržného systému, a pokud je to zapotřebí, vlastnosti přenosu tepla a účinnost omezujícího systému, byly v rámci mezních hodnot, použitelných pro schválený konstrukční typ nebo v něm popsaných;
(c)
každý kus, který obsahuje štěpnou látku a do kterého byly účelově přidány neutronové jedy jako její součást, musí být podroben zkouškám ke zjištění přítomnosti a rozmístění těchto neutronových jedů, aby byla splněna ustanovení 6.4.11.1.
4.1.9.1.7
Před každým odesláním jakéhokoliv kusu musí být splněny následující požadavky
(a)
Pro každý kus musí být zaručeno, že všechny požadavky specifikované v příslušných ustanoveních ADR byly splněny;
(b)
musí být zajištěno, aby všechny zdvihací úchyty, nesplňující podmínky uvedené v bodě 6.4.2.2, býly odstraněny nebo byly jiným způsobem učiněny nepouživatelnými pro zdvihání kusu v souladu s 6.4.2.3;
(c)
pro každý kus, pro který se vyžaduje schválení příslušným orgánem, musí být zajištěno, že všechny podmínky stanovené v osvědčení o schválení byly splněny;
(d)
každý kus typu B(U), B(M) a C a každá radioaktivní zásilka obsahující štěpný materiál nesmí být přepravována dříve, než dosáhne podmínek rovnováhy dostatečně blízkých podmínkám odpovídajícím požadavkům na teplotu a tlak při přepravě, pokud se nejedná o výjimku z těchto požadavků obsaženou v jednostranném schválení;
(e)
pro každý kus typu B(U), B(M) a C musí být kontrolou a nebo vhodnými zkouškami prověřeno, že všechny uzávěry, ventily a jiné otvory kontejmentového systému, jimiž by mohl unikat radioaktivní obsah, jsou vhodným způsobem uzavřeny a popřípadně utěsněny způsobem u něhož bylo prokázáno, že splňuje požadavky uvedené v 6.4.8.8 a 6.4.10.3;
(f)
každá radioaktivní látka zvláštní formy musí splňovat všechny podmínky stanovené v osvědčení o schválení a všechny odpovídající požadavky ADR;
(g)
pro kusy obsahující štěpnou látku musí být zajištěno provedení měření popsaného v 6.4.11.4 (b) a zkoušky k prokázání uzavřenosti každého kusu podle 6.4.11.7, pokud to přichází v úvahu;
(h)
každý kus s malou rozptýlitelností radioaktivní látky musí splňovat všechny podmínky stanovené v osvědčení o schválení a všechny odpovídající požadavky ADR.
4.1.9.1.8
Odesilatel musí mít k dispozici kopii všech pokynů s ohledem na správné uzavření kusu a všech opatření pro přípravu přepravy dříve, než bude přeprava provedena podle podmínek rozhodnutí o povolení.
4.1.9.1.9
S výjimkou přepravy za výlučného použití žádný kus nebo přepravní obalový soubor nesmí překročit přepravní index 10 a nesmí překročit index bezpečné podkritičnosti 50.
4.1.9.1.10
S výjimkou přepravy kusů a přepravních obalových souborů za podmínek výlučného použití specifikovaných v 7.5.11 v CV 33 (3.5) (a) nesmí příkon dávkového ekvivalentu kusu nebo přepravního obalového souboru překročit 2 mSv/h.
4.1.9.1.11
Maximální hodnota příkonu dávkového ekvivalentu na jakémkoliv místě vnějšího povrchu kusu nebo přepravního obalového souboru nesmí překročit 10 mSv/h.
4.1.9.2
Požadavky a kontrolní opatření pro přepravu radioaktivních látek s malou specifickou aktivitou (LSA-látky) a povrchově kontaminované předměty (SCO-předměty)
4.1.9.2.1
Množství LSA látky nebo SCO-předmětů v jednotlivém průmyslovém kusu Typu 1 (Typ IP-1), průmyslovém kusu Typu 2 (Typ IP-2), průmyslovém kusu Typu 3 (Typ IP-3), nebo předmětu nebo souboru předmětů, jakkoli je vhodné, musí být omezeno tak, že vnější radiační úroveň 3m od nestíněné látky nebo předmětu nebo souboru předmětů nebude vyšší než 10 mSv/h.
4.1.9.2.2
LSA-látky a předměty SCO, které jsou štěpnými látkami anebo takové obsahují, musí splnit příslušné požadavky požadavky (ustanovení) 6.4.11.1 a 7.5.11, CV33 (4.1) a (4.2).
4.1.9.2.3
LSA-látky materiál a SCO-předměty ve skupinách LSA-I a SCO-I mohou být přepravovány nezabalené za následujících podmínek:
(a)
všechny nezabalené látky, s výjimkou rud, obsahující výlučně radionuklidy vyskytující se v přírodě, musí být přepravovány takovým způsobem, že za běžných podmínek přepravy nedojde k úniku radioaktivního obsahu z vozu a neztratí se clonění;
(b)
každé vozidlo musí být pod výlučným použitím (výlučně použit) s výjimkou, pokud přepravuje výhradně SCO-l-předměty, u kterých není kontaminace přístupného i nepřístupného povrchu větší než 10x než jsou hodnoty udávané v pododdílu 2.2.7.1.2; a
(c)
lze-li u SCO-l-předmětů předpokládat, na existenci nestálé kontaminace u nepřístupných povrchů, která převyšující hodnoty uvedené v pododdílu 2.2.7.2.3.2 (a) (i), musí být učiněna opatření, která zajistí, že radioaktivní látky nemohou uniknout do vozidla.
4.1.9.2.4
LSA-látky a SCO-předměty jsou, pokud není v 4.1.9.2.3 stanoveno jinak, jsou typy kusů baleny v souladu s následující tabulku:
Požadavky pro LSA látky a SCO předměty průmyslových kusů
| Radioaktivní obsahy | Druh průmyslového kusu | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Výlučné použití | Ne pod výlučným použitím | ||||
| LSA-I | |||||
| Tuhéa | Typ IP-1 | Typ IP-1 | |||
| Kapalné | Typ IP-1 | Typ IP-2 | |||
| LSA-II | |||||
| Tuhé | Typ IP-2 | Typ IP-2 | |||
| Kapalné a plynné | Typ IP-2 | Typ IP-3 | |||
| LSA-III | Typ IP-2 | Typ IP-3 | |||
| SCO-I a | Typ IP-1 | Typ IP-1 | |||
| SCO-II | Typ IP-2 | Typ IP-2 | |||
a
za podmínek stanovených v 4.1.9.2.3, LSA-I-látky a SCO-I-předměty mohou být přepravovány nezabalené.
4.1.9.3
Kusy obsahující štěpný materiál
S výjimkou látek nezatříděných jako štěpné v souladu s 2.2.7.2.3.5, kusy obsahující štěpné materiály nesmí obsahovat:
(a)
hmotnost štěpného materiálu odlišnou od té, která byla určena pro daný konstrukční typ;
(b)
jakékoliv radionuklidy nebo štěpné materiály odlišné od těch, které byly určeny pro daný konstrukční typ; nebo
(c)
radioaktivní obsah v podobě fyzikální nebo chemickém stavu nebo ve speciálním uspořádání jiném, než které byly určeny pro daný konstrukční typ;
jak je uvedeno v rozhodnutích o jejich schválení.
4.1.10
Zvláštní ustanovení pro společné balení
4.1.10.1
Pokud je na základě ustanovení tohoto oddílu dovoleno společné balení, mohou být různé nebezpečné věci, nebo nebezpečné věci a jiné věci baleny společně do skupinových obalů podle pododdílu 6.1.4.21, za podmínky, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují a že jsou dodržena všechna ostatní příslušná ustanovení této kapitoly.
POZNÁMKA 1: Viz též pododdíly 4.1.1.5 a 4.1.1.6.
POZNÁMKA 2: K věcem třídy 7 viz oddíl 4.1.9.
4.1.10.2
S výjimkou kusů, které obsahují pouze věci třídy 1, nebo pouze látky třídy 7, nesmí kus, který obsahuje různé věci balené společně, vážit více než 100 kg, pokud jsou jako vnější obaly použity dřevěné nebo lepenkové bedny.
4.1.10.3
Pokud příslušné zvláštní ustanovení v pododdílu 4.1.10.4 nestanoví jinak, smějí být společně baleny nebezpečné věci téže třídy a téhož klasifikačního kódu.
4.1.10.4
Je-li pro danou položku uveden údaj ve sloupci (9b) tabulky A kapitoly 3.2, použije se následujících zvláštních ustanovení pro společné balení věcí přiřazených k této položce s jinými věcmi do jednoho kusu.
MP 1 Mohou být baleny společně jenom s věcmi stejného druhu stejné skupiny snášenlivosti.
MP 2 Nesmějí být baleny společně s jinými věcmi.
MP 3 Společné balení UN čísla 1873 s UN číslem 1802 je dovoleno.
MP 4 Nesmějí být baleny společně s věcmi jiných tříd, nebo s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR. Nicméně, je-li organický peroxid tužidlem nebo vícesložkovým systémem pro látky třídy 3, je dovoleno společné balení s těmito látkami třídy 3.
MP 5 UN čísla 2814 a 2900 mohou být balena společně do skupinového obalu podle pokynu pro balení P620. Nesmějí být baleny společně s jinými věcmi; toto se netýká látek biologických, kategorie B (UN číslo 3373), balených podle pokynu pro balení P650, nebo látek přidávaných jako chladivá, např. led, suchý led nebo hluboce zchlazený zkapalněný dusík.
MP 6 Nesmějí být baleny společně s jinými věcmi. Toto se netýká látek přidávaných jako chladivá, např. led, suchý led nebo hluboce zchlazený zkapalněný dusík.
MP 7 Pokud množství nepřevýší 5 litrů na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR, pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 8 Pokud množství nepřevýší 3 litry na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 9 Mohou být baleny společně do vnějšího obalu pro skupinové obaly podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s jinými věcmi třídy 2;
-
s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 10 Pokud množství nepřevýší 5 kg na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 11 Pokud množství nepřevýší 5 kg na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd (kromě látek obalové skupiny I nebo II třídy 5.1.), je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 12 Pokud množství nepřevýší 5 kg na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd (kromě látek obalové skupiny I nebo II třídy 5.1.), je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
Hmotnost kusu nesmí být větší než 45 kg. Jestliže jsou jako vnější obaly použity lepenkové bedny, potom kus nesmí vážit více než 27 kg.
MP 13 Pokud množství nepřevýší 3 kg na vnitřní obal a na kus, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 14 Pokud množství nepřevýší 6 kg na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 15 Pokud množství nepřevýší 3 litry na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 16 Pokud množství nepřevýší 3 litry na vnitřní obal a na kus, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 17 Pokud množství nepřevýší 0,5 litru na vnitřní obal a 1 litr na kus, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi jiných tříd, kromě třídy 7, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 18 Pokud množství nepřevýší 0,5 kg na vnitřní obal a 1 kg na kus, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi nebo předměty jiných tříd, kromě třídy 7, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci nebo předměty; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 19 Pokud množství nepřevýší 5 litrů na vnitřní obal, mohou být baleny společně do skupinového obalu podle pododdílu 6.1.4.21:
-
s věcmi stejné třídy zahrnutými pod jiné klasifikační kódy, nebo s věcmi jiných tříd, je-li společné balení dovoleno též pro tyto věci; nebo
-
s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR,
pod podmínkou, že spolu vzájemně nebezpečně nereagují.
MP 20 Mohou být baleny společně s látkami zahrnutými pod stejné UN číslo.
Nesmějí být baleny společně s věcmi a předměty třídy 1, které mají rozdílná UN čísla, pokud to není stanoveno zvláštním ustanovením MP 24.
Nesmějí být baleny společně s věcmi jiných tříd, nebo s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR.
MP 21 Mohou být baleny společně s předměty zahrnutými pod stejné UN číslo.
Nesmějí být baleny společně s věcmi třídy 1, které mají rozdílná UN čísla, kromě
(a)
svých vlastních rozněcovacích prostředků, pod podmínkou, že
(i)
rozněcovací prostředky se neuvedou do činnosti za normálních podmínek přepravy; nebo
(ii)
takovéto prostředky mají nejméně dvě účinná pojistná zařízení, která zabrání výbuchu předmětu v případě náhodného uvedení rozněcovacích prostředků do činnosti; nebo
(iii)
u rozněcovacích prostředků, které nemají dvě účinná pojistná zařízení (tj. rozněcovací prostředky přiřazené ke skupině snášenlivosti B), nezpůsobí podle názoru příslušného orgánu země původu3 náhodné uvedení rozněcovacího zařízení v činnost výbuch předmětu za normálních podmínek přepravy;
(b)
předmětů skupin snášenlivosti C, D a E.
Nesmějí být baleny společně s věcmi jiných tříd, nebo s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR.
Pokud jsou věci baleny společně podle tohoto zvláštního ustanovení, je nutno vzít v úvahu možnost změny klasifikace kusů v souladu s pododdílem 2.2.1.1. K popisu věcí v přepravním dokladu viz 5.4.1.2.1 (b).
MP 22 Mohou být baleny společně s předměty zahrnutými pod stejné UN číslo.
Nesmějí být baleny společně s věcmi třídy 1, které mají rozdílná UN čísla, s výjimkou
(a)
svých vlastních rozněcovacích prostředků, pod podmínkou, že se rozněcovací prostředky neuvedou do činnosti za normálních podmínek přepravy; nebo
(b)
předmětů skupin snášenlivosti C, D a E; nebo
(c)
je-li to stanoveno zvláštním ustanovením MP 24.
Nesmějí být baleny společně s věcmi jiných tříd, nebo s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR.
Pokud jsou věci baleny společně podle tohoto zvláštního ustanovení, je nutno vzít v úvahu možnost změny klasifikace kusů v souladu s pododdílem 2.2.1.1. K popisu věcí v přepravním dokladu viz 5.4.1.2.1 (b).
MP 23 Mohou být baleny společně s předměty zahrnutými pod stejné UN číslo.
Nesmějí být baleny společně s věcmi a předměty třídy 1, které mají rozdílná UN čísla, avšak s výjimkou
(a)
svých vlastních rozněcovacích prostředků, pod podmínkou, že se tyto rozněcovací prostředky neuvedou v činnost za normálních podmínek přepravy; nebo
(b)
je-li to stanoveno zvláštním ustanovením MP 24.
Nesmějí být baleny společně s věcmi jiných tříd, nebo s věcmi, které nepodléhají ustanovením ADR.
Pokud jsou věci balené společně podle tohoto zvláštního ustanovení, je nutno vzít v úvahu možnost změny klasifikace kusů v souladu s pododdílem 2.2.1.1. K popisu věcí v přepravním dokladu viz 5.4.1.2.1 (b).
MP 24 Mohou být baleny společně s věcmi UN čísel uvedených níže v tabulce, za následujících podmínek:
-
pokud je v tabulce uvedeno písmeno A, věci s těmito UN čísly mohou být baleny společně do jednoho kusu bez jakéhokoli zvláštního omezení hmotnosti;
-
pokud je v tabulce uvedeno písmeno B, věci s těmito UN čísly mohou být baleny společně do jednoho kusu až do celkové hmotnosti 50 kg výbušných látek.
Pokud jsou věci baleny společně podle tohoto zvláštního ustanovení, je nutno vzít v úvahu možnost změny klasifikace kusů v souladu s pododdílem 2.2.1.1. K popisu věcí v přepravním dokladu viz 5.4.1.2.1 (b).
| UN číslo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | |
| 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | 5 | 6 | 6 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 3 | 4 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 7 | 0 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | |
| 2 | 4 | 7 | 8 | 4 | 4 | 0 | 1 | 6 | 1 | 4 | 5 | 7 | 8 | 0 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 3 | 5 | 8 | 9 | 0 | 1 | 2 | 5 | 6 | 7 | |
| 0012 | A | ||||||||||||||||||||||||||||||
| 0014 | A | ||||||||||||||||||||||||||||||
| 0027 | B | B | B | B | |||||||||||||||||||||||||||
| 0028 | B | B | B | B | |||||||||||||||||||||||||||
| 0044 | B | B | B | B | |||||||||||||||||||||||||||
| 0054 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0160 | B | B | B | B | |||||||||||||||||||||||||||
| 0161 | B | B | B | B | |||||||||||||||||||||||||||
| 0186 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0191 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0194 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0195 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0197 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0238 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0240 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0312 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0333 | A | A | A | A | |||||||||||||||||||||||||||
| 0334 | A | A | A | A | |||||||||||||||||||||||||||
| 0335 | A | A | A | A | |||||||||||||||||||||||||||
| 0336 | A | A | A | A | |||||||||||||||||||||||||||
| 0337 | A | A | A | A | |||||||||||||||||||||||||||
| 0373 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0405 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0428 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0429 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0430 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0431 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0432 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | ||||||||||||||||
| 0505 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | |||||||||||||
| 0506 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | |||||||||||||
| 0507 | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B | B |
KAPITOLA 4.2
POUŽÍVÁNÍ PŘEMÍSTITELNÝCH CISTEREN A UN VÍCEČLÁNKOVÝCH KONTEJNERŮ NA PLYN (MEGC)
POZNÁMKA 1: Pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů, bateriová vozidla a vícečlánkové kontejnery na plyn (MEGC) viz kapitola 4.3; pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitola 4.4; pro cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitola 4.5.
POZNÁMKA 2: Přemístitelné cisterny a UN MEGC označené podle příslušných ustanovení kapitoly 6.7, avšak které byly schváleny ve státě, který není smluvní stranou ADR, mohou být přesto používány pro přepravu podle ADR.
4.2.1
Všeobecná ustanovení pro používání přemístitelných cisteren pro přepravu látek třídy 1 a tříd 3 až 9.
4.2.1.1
Tento oddíl obsahuje všeobecná ustanovení vztahující se na používání přemístitelných cisteren pro přepravu látek tříd 1, 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 7, 8 a 9. Kromě těchto všeobecných ustanovení musí přemístitelné cisterny splňovat požadavky na konstrukci, výrobu, kontrolu a zkoušení uvedené v oddíle 6.7.2. Látky musí být přepravovány v přemístitelných cisternách splňujících pokyny pro přemístitelné cisterny uvedené ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2, popsané v 4.2.5.2.6 (T1 až T23) a zvláštní ustanovení o přemístitelných cisternách uvedená ke každé látce ve sloupci (11) tabulky A kapitoly 3.2 a popsaná v pododdíle 4.2.5.3.
4.2.1.2
Přemístitelné cisterny musí být během přepravy přiměřeně chráněny proti poškození nádrže a provozní výstroje následkem podélného a příčného nárazu a převrácení. Jestliže jsou nádrž a provozní výstroj konstruovány tak, že odolávají nárazu nebo převrácení, tato ochrana se nevyžaduje. Příklady takové ochrany jsou uvedeny v 6.7.2.17.5.
4.2.1.3
Určité látky jsou chemicky nestálé. Tyto látky jsou připuštěny k přepravě pouze v tom případě, byla-li učiněna nezbytná opatření zabraňující nebezpečnému rozkladu, přeměně nebo polymerizaci během přepravy. Proto musí být věnována pozornost zejména tomu, aby nádrže neobsahovaly látky, které jsou schopné podporovat tyto reakce.
4.2.1.4
Teplota vnějšího povrchu nádrže, vyjma otvorů a jejich uzávěrů nebo tepelné izolace, nesmí během přepravy přesáhnout 70 10. Pokud je to nezbytné, nádrž musí být tepelně izolována.
4.2.1.5
Prázdné nevyčištěné a neodplyněné přemístitelné cisterny musí splňovat tytéž požadavky jako přemístitelné cisterny naplněné předchozí látkou.
4.2.1.6
Látky, které mohou spolu nebezpečně reagovat (viz definice pro „nebezpečnou reakci“ v oddíle 1.2.1), nesmějí být přepravovány v těch samých nebo v sousedních komorách nádrží.
4.2.1.7
Osvědčení o schválení typu, zkušební protokol a osvědčení obsahující výsledky první inspekce a zkoušky každé přemístitelné cisterny vydané příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací, musí být uloženy u příslušného orgánu nebo jím pověřené organizace a u držitele. Držitelé musí být schopni předložit tuto dokumentaci na požádání jakéhokoli příslušného orgánu.
4.2.1.8
Pokud pojmenování přepravované(ých) látky(ek) není uvedeno na kovovém štítku uvedeném v 6.7.2.20.2, kopie osvědčení uvedeného v 6.7.2.18.1 musí být předložena na požádání příslušnému orgánu nebojím pověřené instituci odesilatelem, příjemcem nebo zasilatelem.
4.2.1.9
Stupeň plnění
4.2.1.9.1
Před plněním musí odesílatel zajistit, že bude použita vhodná přemístitelná cisterna a že tato cisterna nebude naplněna látkami, které při styku s materiálem nádrže, těsněními, provozní výstrojí a případným ochranným vnitřním povlakem nejsou náchylné nebezpečně s nimi reagovat tvořením nebezpečných látek nebo značným zeslabením materiálů. Odesilatel musí v případě potřeby požádat výrobce látky ve spojení s příslušným orgánem o pokyny týkající se snášenlivosti látky s materiálem přemístitelné cisterny.
4.2.1.9.1.1
Přemístitelné cisterny nesmějí být plněny nad limity uvedené v 4.2.1.9.2 až 4.2.1.9.6. Uplatňování 4.2.1.9.2, 4.2.1.9.3 nebo 4.2.1.9.5.1 na jednotlivé látky je uvedeno v příslušných pokynech pro přemístitelné cisterny nebo ve zvláštních ustanoveních v 4.2.5.2.6 nebo pododdíle 4.2.5.3 a sloupcích (10) nebo (11) tabulky A kapitoly 3.2.
4.2.1.9.2
Pro všeobecné použití se stanoví nejvyšší stupeň plnění (v %) podle tohoto vzorce:
4.2.1.9.3
Nejvyšší stupeň plnění (v %) pro kapaliny třídy 6.1 a 8 pro obalové skupiny I a II, jakož i pro kapaliny s absolutním tlakem par vyšším než 175 kPa (1.75 bar) při 65 °C se stanoví podle tohoto vzorce:
4.2.1.9.4
V tomto vzorci α znamená střední součinitel objemové roztažnosti kapaliny mezi střední teplotou kapaliny během plnění (tf) a nejvyšší střední teplotou naplněné látky během přepravy (tr) (obě ve °C). Pro kapaliny přepravované za okolních podmínek může být α vypočten individuálně podle vzorce:
ve kterém d15 a d50 jsou hustoty kapaliny při 15 ˚C resp. 50 ˚C.
4.2.1.9.4.1
Nejvyšší střední teplota naplněné látky (tr) musí být uvažována 50 ˚C., krom ě přeprav při řízené teplotě nebo přeprav při extrémních klimatických podmínkách, kdy zainteresované příslušné orgány mohou souhlasit s nižší nebo mohou požadovat vyšší teplotu, pokud je to vhodné.
4.2.1.9.5
Ustanovení 4.2.1.9.2 až 4.2.1.9.4.1 se nevztahují na přemístitelné cisterny, které obsahují látky udržované během přepravy při teplotě vyšší než 50 ˚C. (např. ohřívacím zařízením). Pro přemístitelné cisterny vybavené ohřívacím zařízením musí být použit tepelný regulátor pro zajištění, že nejvyšší stupeň plnění nepřekročí nikdy 95 % během přepravy.
4.2.1.9.5.1
Nejvyšší stupeň plnění (v %) pro tuhé látky přepravované při teplotě vyšší, než je jejich bod tání, a pro kapaliny přepravované při zvýšené teplotě se stanoví podle tohoto vzorce:
ve kterém df a dr jsou hustoty kapaliny při střední teplotě kapaliny během plnění a případně nejvyšší střední teplotě naplněné látky během přepravy.
4.2.1.9.6
Přemístitelné cisterny nesmějí být předány k přepravě:
(a)
jestliže stupeň plnění, u kapalin majících viskozitu menší než 2680 mm2/s při 20 ˚C. nebo nejvyšší teplotu látky během přepravy v případě zahřáté látky, je vyššínež 20 %, ale menší než 80%, ledaže by nádrže přemístitelných cisteren byly rozděleny přepážkami nebo peřejníky na komory o vnitřním objemu nejvýše 7500 litrů;
(b)
se zbytkem látek v ní předtím přepravovaných, ulpívajícím na vnějším povrchu nádrže nebo provozní výstroje;
(c)
pokud netěsní nebo jsou poškozeny takovým způsobem, že může být ovlivněna celistvost přemístitelné cisterny nebo jejích zvedacích nebo upevňovacích zařízení a
(d)
pokud provozní výstroj nebyla přezkoušena a shledána v dobrém provozním stavu.
4.2.1.9.7
Kapsy pro zvedací vidlice u přemístitelných cisteren musí být během plnění cisteren uzavřeny. Toto ustanovení se nevztahuje na přemístitelné cisterny, jejichž kapsy pro zvedací vidlice nemusí být podle 6.7.2.17.4 opatřeny uzávěry.
4.2.1.10
Dodatečná ustanovení pro přepravu látek třídy 3 v přemístitelných cisternách
4.2.1.10.1
Všechny přemístitelné cisterny určené pro přepravu hořlavých kapalných látek musí být uzavřeny a opatřeny zařízeními pro vyrovnávání tlaku podle pododdílů 6.7.2.8 až 6.7.2.15.
4.2.1.10.1.1
U přemístitelných cisteren určených pouze pro pozemní dopravu smí být použity otevřené větrací systémy, pokud je to dovoleno podle kapitoly 4.3.
4.2.1.11
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek tříd 4.1 (kromě samovolně se rozkládajících látek), 4.2 nebo 4.3 v přemístitelných cisternách
(Vyhrazeno)
POZNÁMKA: Pro samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 viz. 4.2.1.13.1.
4.2.1.12
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 5.1 v přemístitelných cisternách
(Vyhrazeno)
4.2.1.13
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 5.2 a samovolně se rozkládajících látek třídy 4.1 v přemístitelných cisternách
4.2.1.13.1
Každá látka musí být zkoušena a zpráva předána příslušnému orgánu země původu ke schválení. Sdělení o tom musí být zasláno příslušnému orgánu země určení. Sdělení musí obsahovat relevantní přepravní informace a zprávu s výsledky zkoušek. Provedené zkoušky musí zahrnovat nejméně:
(a)
Prokázání snášenlivosti všech materiálů přicházejících normálně do styku s látkou během přepravy;
(b)
Získání údajů pro konstrukci zařízení pro vyrovnávání tlaku a nouzových pojistných zařízení s přihlédnutím ke konstrukčním charakteristikám přemístitelné cisterny.
Jakékoli dodatečné požadavky nezbytné pro bezpečnou přepravu látky musí být jasně popsány ve zprávě.
4.2.1.13.2
Následující ustanovení se vztahují na přemístitelné cisterny určené pro přepravu organických peroxidů typu F nebo samovolně se rozkládajících látek typu F s teplotou samourychlujícího se rozkladu (SADT) 55 ˚C. nebo vyšší. V p řípadě odlišnosti těchto ustanovení upřednostňují se tato před ustanoveními uvedenými v oddílu 6.7.2. Nouzové situace, které musí být vzaty v úvahu, jsou i samourychlující se rozklad látky a požár jak je popsáno v 4.2.1.13.8.
4.2.1.13.3
Dodatečné požadavky pro přepravu organických peroxidů nebo samovolně se rozkládajících látek s teplotou SADT menší než 55°C v přemístitelných cisternách musí být stanoveny příslušným orgánem země původu. Sdělení o tom musí být zasláno příslušnému orgánu země určení.
4.2.1.13.4
Přemístitelná cisterna musí být konstruována pro zkušební tlak nejméně 0.4 MPa (4 bary).
4.2.1.13.5
Přemístitelné cisterny musí být opatřeny přístroji snímajícími teplotu.
4.2.1.13.6
Přemístitelné cisterny musí být opatřeny zařízeními pro vyrovnávání tlaku a nouzovými pojistnými zařízeními. Podtlaková pojistná zařízení mohou být též použita. Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí fungovat při tlacích stanovených jednak podle vlastností látky a jednak podle konstrukčních charakteristik přemístitelné cisterny. Tavné prvky v nádrži nejsou dovoleny.
4.2.1.13.7
Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí tvořit pružinové ventily, určené k zamezení výrazného nárůstu tlaku v přemístitelné cisterně vlivem produktů rozkladu a par, které se uvolňují při teplotě 50 °C,. Průtok a otevírací tlak pojistných ventilů musí být stanoven na základě výsledků zkoušek uvedených v 4.2.1.13.1. Otevírací tlak však musí být takový, že v žádném případě nesmí unikat kapalina z ventiluj), jestliže se přemístitelná cisterna převrátí.
4.2.1.13.8
Nouzové pojistné zařízení smí být pružinového nebo průtržného typu nebo kombinací obou, konstruované pro odvětrání všech produktů rozkladu a par vyvíjejících se během doby nejméně jedné hodiny působení ohně, což se vypočte podle tohoto vzorce:
kde:
q = absorpce tepla (W)
A = mokrá plocha [m2]
F = izolační faktor [-]
F = 1 pro neizolované nádrže, nebo
kde:
K = tepelná vodivost izolační vrstvy [Wm-1k-1]
L = tloušťka izolační vrstvy [m]
U = K/L = koeficient prostupu tepla izolace [Wm-2k-1]
T = teplota látky při odlehčených podmínkách [K]
Otevírací tlak nouzového(ých) pojistného(ých) zařízení musí být větší než tlak uvedený v 4.2.1.13.7 a stanoven na základě výsledků zkoušek uvedených v 4.2.1..13.1 Nouzová pojistná zařízení musí být dimenzována takovým způsobem, aby nejvyšší tlak v přemístitelné cisterně nikdy nepřekročil zkušební tlak cisterny.
POZNÁMKA: Příklad metody pro stanovení rozměrů nouzového pojistného zařízení je uveden v dodatku 5 Příručky zkoušek a kritérií.
4.2.1.13.9
Pro izolované přemístitelné cisterny průtok a nastavení nouzového(ých) pojistného(ých) zařízení musí být určeny se započtením ztráty izolace o velikosti 1% celkové plochy povrchu.
4.2.1.13.10
Podtlakové pojistné vakuové ventily a pružinové ventily musí být vybaveny pojistkou proti prošlehnutí plamene. Povinně musí být věnována pozornost omezení nouzového průtoku způsobenému pojistkou proti prošlehnutí plamene.
4.2.1.13.11
Provozní výstroj, jako jsou ventily a vnější potrubí, musí být uspořádány tak, aby v nich nezůstala žádná látka po naplnění přemístitelné cisterny.
4.2.1.13.12
Přemístitelné cisterny mohou být buď izolovány, nebo chráněny slunečním štítem. Jestliže teplota SADT látky v přemístitelné cisterně je 55 °C nebo měn ě, nebo je-li přemístitelná cisterna vyrobena z hliníku, pak musí být kompletně izolovaná. Vnější povrch musí mít bílý nátěr nebo musí být proveden ze světlého kovu.
4.2.1.13.13
Stupeň plnění nesmí překročit 90 % při 15 °C.
4.2.1.13.14
Značení předepsané v 6.7.2.20.2 musí zahrnovat UN číslo a technický název se schválenou koncentrací dotyčné látky.
4.2.1.13.15
Organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky zvlášť uvedené v pokynu pro přemístitelné cisterny T23 v 4.2.5.2.6 smějí být přepravovány v přemístitelných cisternách.
4.2.1.14
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 6.1 v přemístitelných cisternách
(Vyhrazeno)
4.2.1.15
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 6.2 v přemístitelných cisternách
(Vyhrazeno)
4.2.1.16
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 7 v přemístitelných cisternách
4.2.1.16.1
Přemístitelné cisterny používané pro přepravu radioaktivních látek nesmějí být používány pro přepravu jiných věcí.
4.2.1.16.2
Stupeň plnění přemístitelných cisteren nesmí překročit 90 % nebo případně jinou hodnotu schválenou příslušným orgánem.
4.2.1.17
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 8 v přemístitelných cisternách
4.2.1.17.1
Zařízení pro vyrovnávání tlaku přemístitelných cisteren používaných pro přepravu látek třídy 8 musí být podrobena kontrolám ve lhůtách nepřesahujících jeden rok
4.2.1.18
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu látek třídy 9 v přemístitelných cisternách
(Vyhrazeno)
4.2.1.19
Dodatečná ustanovení vztahující se na přepravu tuhých látek při teplotě vyšší, než je jejich bod tání
4.2.1.19.1
Tuhé látky přepravované nebo podávané k přepravě při teplotě vyšší, než je jejich bod tání, které nemají přiřazen pokyn pro přemístitelné cisterny ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2 nebo pokud se uvedený pokyn pro přemístitelné cisterny nevztahuje na přepravu při teplotě vyšší, než je jejich bod tání, mohou být přepravovány v přemístitelných cisternách, pokud jsou tuhé látky zařazeny ve třídách 4.1,4.2, 4.3, 5.1, 6.1, 8 nebo 9 a nepředstavující žádné vedlejší nebezpečí, kromě nebezpečí třídy 6.1 nebo třídy 8, a jsou v obalové skupině II nebo III.
4.2.1.19.2
Pokud není v tabulce A kapitoly 3.2 uvedeno jinak, přemístitelné cisterny používané pro přepravu těchto tuhých látek při teplotě vyšší, než je jejich bod tání, musí odpovídat ustanovením pokynu pro přemístitelné cisterny T4 pro tuhé látky obalové skupiny III nebo T7 pro tuhé látky obalové skupiny II. Přemístitelná cisterna, která zaručuje rovnocennou nebo vyšší úroveň bezpečnosti, může být vybrána podle 4.2.5.2.5. Nejvyšší stupeň plnění (v %) se stanoví podle 4.2.1.9.5 (TP3).
4.2.2
Všeobecná ustanovení pro používání přemístitelných cisteren pro přepravu nezchlazených zkapalněných plynů
4.2.2.1
Tento oddíl obsahuje všeobecná ustanovení vztahující se na používání přemístitelných cisteren pro přepravu nezchlazených zkapalněných plynů.
4.2.2.2
Přemístitelné cisterny musí splňovat požadavky pro konstrukci, výrobu, inspekci a zkoušky uvedené v oddíle 6.7.3. Nezchlazené zkapalněné plyny musí být přepravovány v přemístitelných cisternách odpovídajících pokynu pro přemístitelné cisterny T50 popsanému v 4.2.5.2.6 a všem zvláštním ustanovením pro přemístitelné cisterny uvedeným pro nezchlazené zkapalněné plyny ve sloupci (11) tabulky A kapitoly 3.2 a popsaným v pododdíle 4.2.5.3.
4.2.2.3
Během přepravy musí být přemístitelné cisterny přiměřeně chráněny proti poškození nádrže a provozní výstroje při podélném a příčném nárazu a při převrácení. Pokud nádrž a provozní výstroj jsou konstruovány tak, že odolávají nárazům a převrácení, pak taková ochrana není třeba. Příklady takové ochrany jsou uvedeny v 6.7.3.13.5.
4.2.2.4
Určité nezchlazené zkapalněné plyny jsou chemicky nestálé. Ty jsou připuštěny k přepravě pouze tehdy, byla-li učiněna nezbytná opatření pro zabránění jejich nebezpečnému rozkladu, přeměny nebo polymerizace během přepravy. Proto musí být zejména věnována pozornost tomu, aby přemístitelné cisterny neobsahovaly žádné nezchlazené zkapalněné plyny náchylné podporovat tyto reakce.
4.2.2.5
Pokud název přepravovaného(ých) plynu(ů) není uveden na kovovém štítku popsaném v 6.7.3.16.2, musí být na požádání příslušného orgánu předložena odesilatelem, příjemcem nebo zasilatelem kopie osvědčení uvedeného v 6.7.3.14.1.
4.2.2.6
Prázdné nevyčištěné a neodplyněné přemístitelné cisterny musí splňovat stejné požadavky jako přemístitelné cisterny naplněné předešlým nezchlazeným zkapalněným plynem.
4.2.2.7
Plnění
4.2.2.7.1
Před plněním přemístitelné cisterny musí být cisterna zkontrolována, aby se zajistilo, že je schválena pro přepravu nezchlazeného zkapalněného plynu a že nebude naplněna nezchlazeným zkapalněným plynem, který při styku s materiály nádrže, těsnění, provozní výstroje a jakéhokoli ochranného vnitřního povlaku je náchylný nebezpečně s nimi reagovat a tvořit s nimi nebezpečné látky nebo značně zeslabovat tyto materiály. Během plnění musí být teplota nezchlazeného zkapalněného plynu v rozsahu limitů konstrukčních teplot.
4.2.2.7.2
Nejvyšší hmotnost nezchlazeného zkapalněného plynu na litr vnitřního objemu nádrže (kg/l) nesmí překročit hustotu nezchlazeného zkapalněného plynu při 50 ˚C vynásobenou 0,95. Krom ě toho nádrž nesmí být zcela naplněna kapalinou při 60 °C.
4.2.2.7.3
Přemístitelné cisterny nesmějí být plněny nad svou nejvyšší dovolenou celkovou hmotnost a nad nejvyšší dovolenou užitečnou hmotnost stanovenou pro každý přepravovaný plyn.
4.2.2.8
Přemístitelné cisterny nesmějí být předány k přepravě:
(a)
s neúplným naplněním, při kterém vlnění obsahu může způsobit vytváření nepřípustných hydraulických sil v nádrži;
(b)
při netěsnosti;
(c)
při poškození v takovém rozsahu, že může být ovlivněna celistvost cisterny nebo jejích zvedacích nebo upevňovacích zařízení a
(d)
pokud provozní výstroj nebyla přezkoušena a shledána v dobrém provozním stavu.
4.2.2.9
Kapsy pro zvedací vidlice u přemístitelných cisteren musí být během plnění cisteren uzavřeny. Toto ustanovení se nevztahuje na přemístitelné cisterny, které podle 6.7.3.13.4 nemusí být opatřeny uzávěry kapes pro zvedací vidlice.
4.2.3
Všeobecná ustanovení pro používání přemístitelných cisteren pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů
4.2.3.1
Tento oddíl obsahuje všeobecná ustanovení vztahující se na používání přemístitelných cisteren pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů.
4.2.3.2
Přemístitelné cisterny musí splňovat konstrukční, výrobní, kontrolní a zkušební požadavky uvedené v oddíle 6.7.4. Hluboce zchlazené zkapalněné plyny musí být přepravovány v přemístitelných cisternách odpovídajících pokynu pro přemístitelné cisterny T75 popsanému v 4.2.5.2.6 a zvláštním ustanovením pro přemístitelné cisterny uvedeným pro každý plyn ve sloupci (11) tabulky A kapitoly 3.2 a popsaným v pododdílu 4.2.5.3.
4.2.3.3
Přemístitelné cisterny musí být během přepravy přiměřeně chráněny proti poškození nádrže a provozní výstroje následkem podélného a příčného nárazu a převrácení. Pokud nádrž a provozní výstroj jsou konstruovány tak, že odolávají nárazům a převrácení, potom taková ochrana není potřebná. Příklady takové ochrany jsou uvedeny v 6.7.4.12.5.
4.2.3.4
Pokud název přepravovaného(-ých) plynu(-ů) není uveden na kovovém štítku popsaném v 6.7.4.15.2, musí být předložena příslušnému orgánu na jeho žádost odesilatelem, příjemcem nebo zasilatelem kopie osvědčení uvedeného v 6.7.4.13.1.
4.2.3.5
Prázdné nevyčištěné a neodplyněné přemístitelné cisterny musí splňovat stejné požadavky jako přemístitelné cisterny naplněné předešlou látkou.
4.2.3.6
Plnění
4.2.3.6.1
Před plněním přemístitelné cisterny musí být cisterna zkontrolována, aby se zajistilo, že je schválena pro přepravu hluboce zchlazeného zkapalněného plynu a že nebude naplněna hluboce zchlazenými zkapalněnými plyny, které při styku s materiály nádrže, těsnění, provozní výstroje a jakéhokoli ochranného vnitřního povlaku jsou náchylné s nimi nebezpečně reagovat a tvořit s nimi nebezpečné látky nebo značně zeslabovat tyto materiály. Během plnění musí být teplota hluboce zchlazeného zkapalněného plynu v rozsahu limitů konstrukčních teplot.
4.2.3.6.2
Při hodnocení prvního stupně plnění musí být uvažován nezbytný čas pro předpokládanou přepravu včetně jakýchkoli zpoždění, která by mohla nastat. S výjimkou ustanovení v 4.2.3.6.3 a 4.2.3.6.4, musí být první stupeň plnění takový, aby při nárůstu teploty obsahu, kromě helia, při které tenze par se rovná nejvyššímu dovolenému provoznímu tlaku, vnitřní objem zaplněný kapalinou nepřesáhl 98%.
4.2.3.6.3
Nádrže určené pro přepravu helia mohou být plněny do úrovně vstupu, avšak nikoliv nad vstup do zařízení pro vyrovnávání tlaku.
4.2.3.6.4
Vyšší první stupeň plnění může být povolen schválením příslušným orgánem, pokud očekávané trvání přepravy je podstatně kratší než doba, po kterou je přemístitelná cisterna naplněna.
4.2.3.7
Skutečná zádržná doba
4.2.3.7.1
Skutečná zádržná doba musí být vypočtena pro každou jízdu podle postupu uznaného příslušným orgánem na základě následujících faktorů::
(a)
referenční zádržná doba pro přepravovaný hluboce zchlazený zkapalněný plyn (viz 6.7.4.2.8.1) (jak je uvedeno na štítku zmíněném v 6.7.4.15.1);
(b)
skutečná plnicí hustota;
(c)
skutečný plnicí tlak;
(d)
nejnižší nastavený tlak zařízení pro omezení tlaku.
4.2.3.7.2
Skutečná zádržná doba musí být vyznačena buď na přemístitelné cisterně samé, nebo na kovovém štítku pevně připevněném na přemístitelné cisterně v souladu s 6.7.4.15.2.
4.2.3.8
Přemístitelné cisterny nesmějí být předány k přepravě:
(a)
s neúplným naplněním, při kterém vlnění obsahu může způsobit vytváření nepřípustných hydraulických sil v nádrži;
(b)
při netěsnosti;
(c)
při poškození v takovém rozsahu, že může být ovlivněna celistvost cisterny nebo jejího zvedacího nebo upevňovacího zařízení;
(d)
jestliže provozní výstroj nebyla přezkoušena a shledána v dobrém provozním stavu;
(e)
pokud skutečná zádržná doba pro přepravovaný hluboce zchlazený zkapalněný plyn nebyla stanovena v souladu s pododdílem 4.2.3.7 a přemístitelná cisterna není označena podle 6.7.4.15.2; a
(f)
pokud doba přepravy, při zvážení všech možných zdržení, která by mohla nastat, přesáhne skutečnou zádržnou dobu.
4.2.3.9
Kapsy pro zvedací vidlice u přemístitelných cisteren musí být během plnění cisteren uzavřeny. Toto ustanovení se nevztahuje na přemístitelné cisterny, které podle 6.7.4.12.4 nemusí být opatřeny uzávěry kapes pro zvedací vidlice.
4.2.4
Všeobecná ustanovení pro používání UN vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC)
4.2.4.1
Tento oddíl obsahuje všeobecné požadavky vztahující se na používání vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) pro přepravu nezchlazených plynů uvedených v oddílu 6.7.5;
4.2.4.2
MEGC musí splňovat konstrukční, výrobní, kontrolní a zkušební požadavky uvedené v oddílu 6.7.5. Články MEGC musí být periodicky kontrolovány podle ustanovení uvedených v pokynu pro balení P200 pododdílu 4.1.4.1 a v pododdílu 6.2.1.6;
4.2.4.3
MEGC musí být během přepravy chráněny proti poškození článků a provozní výstroje při podélných a příčných nárazech a převrácení. Pokud jsou články a provozní výstroj konstruovány tak, že odolávají nárazům a převrácení, není je třeba tímto způsobem chránit. Příklady takové ochrany jsou uvedeny v 6.7.5.10.4.
4.2.4.4
Požadavky na periodickou zkoušku a inspekci MEGC jsou stanoveny v pododdílu 6.7.5.12. MEGC nebo jejich články nesmějí být nakládány nebo plněny poté, co měly být podrobeny periodické inspekci, avšak mohou být přepravovány po uplynutí předepsané časové lhůty pro její provedení.
4.2.4.5
Plnění
4.2.4.5.1
Před plněním MEGC musí být zkontrolováno, že je schválen pro plyn určený k přepravě a že splňuje příslušná ustanovení ADR.
4.2.4.5.2
Články MEGC musí být plněny podle provozních tlaků, stupňů plnění a ustanovení pro plnění stanovených v pokynu pro balení P200 pododdílu 4.1.4.1 pro specifický plyn plněný do každého článku. V žádném případě nesmí být MEGC nebo skupina článků plněna jako jednotka nad nejnižší provozní tlak jakéhokoli daného článku.
4.2.4.5.3
MEGC nesmějí být plněny nad svou nejvyšší dovolenou celkovou hmotnost.
4.2.4.5.4
Izolační ventily musí být uzavřeny po naplnění a musí zůstat uzavřeny během přepravy. Toxické plyny (plyny skupin T, TF, TC, TO, TFC a TOC) smějí být přepravovány pouze v MEGC, kde je každý článek vybaven izolačním ventilem.
4.2.4.5.5
Otvor(y) pro plnění musí být uzavřeny čepičkami nebo zátkami. Těsnost uzávěrů a výstroje musí být ověřena plničem po naplnění.
4.2.4.5.6
MEGC nesmějí být přistaveny k plnění,
a)
pokud jsou poškozeny v takovém rozsahu, že může být ovlivněna celistvost tlakových nádob (článků) nebo jejich konstrukční a provozní výstroje;
b)
pokud prohlídka tlakové nádoby a její konstrukční a provozní výstroje prokázala jejich nevyhovující stav; a
c)
pokud není čitelné předepsané označení týkající se schválení, periodické zkoušky a plnění.
4.2.4.6
Naplněné MEGC nesmějí být předány k přepravě,
a)
pokud jsou netěsné;
b)
pokud jsou poškozeny v takovém rozsahu, že může být ovlivněna celistvost tlakových nádob (článků) nebo jejich konstrukční nebo provozní výstroje;
c)
pokud prohlídka tlakové nádoby a její konstrukční a provozní výstroje prokázala jejich nevyhovující stav; a
d)
pokud není čitelné předepsané označení týkající se schválení, periodické zkoušky a plnění
4.2.4.7
Prázdné MEGC, které nebyly vyčištěny a odplyněny, musí splňovat tytéž požadavky jako MEGC naplněné předchozí látkou.
4.2.5
Pokyny a zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny
4.2.5.1
Všeobecně
4.2.5.1.1
Tento oddíl obsahuje pokyny pro přemístitelné cisterny a zvláštní ustanovení vztahující se na nebezpečné věci, jejichž přeprava je dovolena v přemístitelných cisternách. Každý pokyn pro přemístitelné cisterny je identifikován alfa-numerickým kódem (např. T1). Sloupec (10) tabulky A kapitoly 3.2 uvádí pokyn pro přemístitelné cisterny, který musí být použit pro každou látku, kterou je dovoleno přepravovat v přemístitelné cisterně. Jestliže pro určitou látku není ve sloupci (10) uveden žádný pokyn pro přemístitelné cisterny pak tuto látku není dovoleno přepravovat v přemístitelných cisternách, ledaže příslušný orgán vydal povolení, jak je uvedeno v pododdíle 6.7.1.3. Zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny vztahující se na určité nebezpečné věci jsou uvedena ve sloupci (11) tabulky A kapitoly 3.2. Každé zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny je identifikováno alfanumerickým kódem (např. TP1). Přehled zvláštních ustanovení pro přemístitelné cisterny je uveden v pododdíle 4.2.5.3.
Poznámka: Plyny povolené pro přepravu v MEGC jsou uvedeny s písmenem (M) ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2.
4.2.5.2
Pokyny pro přemístitelné cisterny
4.2.5.2.1
Pokyny pro přemístitelné cisterny se vztahují na nebezpečné věci tříd 1 až 9. Pokyny pro přemístitelné cisterny obsahují zvláštní informace týkající se ustanovení pro přemístitelné cisterny vztahující se na určité látky. Tato ustanovení musí být dodržena jako doplňující k všeobecným ustanovením uvedeným v této kapitole a v kapitole 6.7.
4.2.5.2.2
Pro látky tříd 1 a 3 až 9 pokyny pro přemístitelné cisterny uvádějí nejnižší zkušební tlak, minimální tloušťku stěny nádrže (z referenční oceli), požadavky na spodní otvory a požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku. V pokynu pro přemístitelné cisterny T23 jsou uvedeny samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 a organické peroxidy třídy 5.2, které je dovoleno přepravovat v přemístitelných cisternách, s příslušnými řízenými a kontrolními teplotami.
4.2.5.2.3
Na nezchlazené zkapalněné plyny se vztahuje pokyn pro přemístitelné cisterny T50. T50 uvádí nejvyšší dovolené provozní tlaky, požadavky na otvory pod hladinou kapaliny, požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku a požadavky na nejvyšší hustotu plnění nezchlazených zkapalněných plynů, jejichž přeprava v přemístitelných cisternách je dovolena.
4.2.5.2.4
Na hluboce zchlazené zkapalněné plyny se vztahuje pokyn pro přemístitelné cisterny T75.
4.2.5.2.5
Určení odpovídajících pokynů pro přemístitelné cisterny
Jestliže je ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2 u určité položky nebezpečných věcí uveden určitý pokyn pro přemístitelné cisterny, mohou být kromě toho používány také přemístitelné cisterny s vyššími minimálními zkušebními tlaky, většími tloušťkami stěn, přísnějšími požadavky na spodní otvory a zařízení pro vyrovnávání tlaku. Následující pokyny se vztahují na stanovení vhodných přemístitelných cisteren, které mohou být používány pro přepravu jednotlivých látek:
| Pokyn pro přemístitelné cisterny | Další dovolené pokyny pro přemístitelné cisterny |
|---|---|
| T1 | T2, T3, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T2 | T4, T5, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T3 | T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T4 | T5, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T5 | T10, T14, T19, T20, T22 |
| T6 | T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T7 | T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T8 | T9, T10, T13, T14, T19, T20, T21, T22 |
| T9 | T10, T13, T14, T19, T20, T21, T22 |
| T10 | T14, T19, T20, T22 |
| T11 | T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T12 | T14, T16, T18, T19, T20, T22 |
| T13 | T14, T19, T20, T21, T22 |
| T14 | T19, T20, T22 |
| T15 | T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22 |
| T16 | T18, T19, T20, T22 |
| T17 | T18, T19, T20, T21, T22 |
| T18 | T19, T20, T22 |
| T19 | T20, T22 |
| T20 | T22 |
| T21 | T22 |
| T22 | Žádný |
| T23 | Žádný |
4.2.5.2.6
Pokyny pro přemístitelné cisterny
Pokyny pro přemístitelné cisterny stanoví požadavky vztahující se na přemístitelné cisterny, pokud jsou používány pro přepravu určitých látek. Pokyny pro přemístitelné cisterny T1 až T 22 stanoví příslušné nejnižší zkušební tlaky, minimální tloušťku nádrže (v mm referenční oceli), požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku a požadavky na spodní otvory.
| T1 - T22 | POKYNY PRO PŘEMÍSTITELNÉ CISTERNY | T1 - T22 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tyto pokyny pro přemístitelné cisterny se vztahují na kapalné a tuhé látky tříd 3 až 9. Všeobecná ustanovení oddílu 4.2.1 a požadavky oddílu 6.7.2 musí být dodrženy. | ||||||
| Pokyn pro přemístitelné cisterny | Nejnižší zkušební tlak (bar) | Minimální tloušťka nádrže (v mm referenční oceli) (viz 6.7.2.4) | Požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku a (viz 6.7.2.8) | Požadavky na spodní otvory (viz 6.7.2.6) | ||
| T1 | 1,5 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.2 | ||
| T2 | 1,5 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | 6.7.2.6.3 | ||
| T3 | 2,65 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.2 | ||
| T4 | 2,65 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T5 | 2,65 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.8.3 | Nepovolena | ||
| T6 | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.2 | ||
| T7 | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T8 | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Nepovolena | ||
| T9 | 4 | 6 mm | Normální | Nepovolena | ||
| T10 | 4 | 6 mm | Viz 6.7.2.8.3 | Nepovolena | ||
| T11 | 6 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T12 | 6 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.8.3 | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T13 | 6 | 6 mm | Normální | Nepovolena | ||
| T14 | 6 | 6 mm | Viz 6.7.2.8.3 | Nepovolena | ||
| T15 | 10 | Viz 6.7.2.4.2 | Normální | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T16 | 10 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.8.3 | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T17 | 10 | 6 mm | Normální | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T18 | 10 | 6 mm | Viz 6.7.2.8.3 | Viz 6.7.2.6.3 | ||
| T19 | 10 | 6 mm | Viz 6.7.2.8.3 | Nepovolena | ||
| T20 | 10 | 8 mm | Viz 6.7.2.8.3 | Nepovolena | ||
| T21 | 10 | 10 mm | Normální | Nepovolena | ||
| T22 | 10 | 10 mm | Viz 6.7.2.8.3 | Nepovolena | ||
| T23 | POKYN PRO PŘEMÍSTITELNÉ CISTERNY | T23 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn pro přemístitelné cisterny se vztahuje na samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 a na organické peroxidy třídy 5.2. Všeobecná ustanovení oddílu 4.2.1 a požadavky oddílu 6.7.2 musí být dodrženy. Dodatečná ustanovení pro samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 a organické peroxidy třídy 5.2 v 4.2.1.13 musí být též dodržena. | ||||||||||
| UN č. | Látka | Nejnižší zkušební tlak (bar) | Minimální tloušťka nádrže (mm- referenční oceli) | Požadavky na spodní otvory | Požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku | Stupeň plnění | Řízená teplota | Kritická teplota | ||
| 3109 | ORGANICKY PEROXID, TYP F, KAPALNÝ | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | ||||
| Terc-Butylhydroperoxid,b s nejvýše 72% vody | ||||||||||
| Kumylhydroperoxid, nejvýše 90% v ředidle typu A | ||||||||||
| Di-terc-butylperoxid, Nejvýše 32% v ředidle typu A | ||||||||||
| lsopropylkumylhyd-roperoxid, nejvýše 72% v ředidle typu A | ||||||||||
| p-Menthylhydroperoxid, nejvýše 72 % v ředidle typu A | ||||||||||
| Pinanylhydroper-oxid, nejvýše 50% v ředidle typu A | ||||||||||
| 3110 | ORGANICKY PEROXID, TYP F, TUHÝ Dikumylperoxid c | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | ||||
| 3119 | ORGANICKY PEROXID, TYP F, KAPALNÝ, ŘÍZENÁ TEPLOTA | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | e | e | ||
| terc-Amylperoxyneodecanoat, nejvýše 47 % v ředidle typu A | - 10 ˚C | - 5 ˚C | ||||||||
| Terc-Butylperoxyacetat, nejvýše 32% v ředidle typu B | +30 ˚C | +35 ˚C | ||||||||
| terc-Butylperoxy-2- ethylhexanoát, nejvýše 32% v ředidle typu B | +15 ˚C | +20 ˚C | ||||||||
| terc-Butylperoxypivalát, nejvýše 27% v ředidle typu B | +5 ˚C | +10 ˚C | ||||||||
| terc-Butylperoxy-3,5,5-trimethylhexanoát, nejvýše 32% v ředidle typu B | +35 ˚C | +40 ˚C | ||||||||
| Di-(3,5,5-trimethyl- hexanoylperoxid, nejvýše 38 % v ředidle typu A nebo typu B | 0 ˚C | +5 ˚C | ||||||||
| Kyselina peroxyoctová, destilovaná, typu F, stabilizovaná d | +30 ˚C | +35 °C | ||||||||
| 3120 | ORGANICKÝ PEROXID, TYP F, TUHÝ, ŘÍZENÁ TEPLOTA | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | d | d | ||
| 3229 | SAMOVOLNĚ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA, KAPALNÁ, TYP F | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | ||||
| 3230 | SAMOVOLNÉ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA, TUHÁ, TYP F | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | ||||
| 3239 | SAMOVOLNÉ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA, KAPALNÁ, TYP F, ŘÍZENÁ TEPLOTA | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | d | d | ||
| 3240 | SAMOVOLNÉ SE ROZKLÁDAJÍCÍ LÁTKA, TUHÁ, TYP F, ŘÍZENÁ TEPLOTA | 4 | Viz 6.7.2.4.2 | Viz 6.7.2.6.3 | Viz 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8 | Viz 4.2.1.13.13 | d | d | ||
d Jak bylo schváleno příslušným orgánem
| T50 | POKYN PRO PŘEMÍSTITELNÉ CISTERNY | T50 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tento pokyn pro přemístitelné cisterny se vztahuje na nezchlazené zkapalněné plyny. Všeobecná ustanovení oddílu 4.2.2 a požadavky oddílu 6.7.3 musí být dodrženy. | ||||||||
| UN č. | Nezchlazené zkapalněné plyny | Nejvyšší dovolený provozní tlak (bar) Malý; Neizolovaný; Slunečný štít; Izolovaný Resp. a | Otvory pod hladinou kapaliny | Požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku b (viz 6.7.3.7) | Nejvyšší hustota plnění (kg/l) | |||
| 1005 | AMONIAK (ČPAVEK), BEZVODÝ | 29,0 25,7 22,0 19,7 | Dovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 0,53 | |||
| 1009 | BROMTRIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 13B1) | 38,0 34,0 30,0 27,5 | Dovoleny | Normální | 1,13 | |||
| 1010 | Butadieny, stabilizované | 7,5 7,00 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,55 | |||
| 1010 | Butadieny a uhlovodík, směs, stabilizovaná | Viz MAWP definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 1011 | Butan | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,51 | |||
| 1012 | Buteny | 8,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,53 | |||
| 1017 | Chlór | 19,0 17,0 15,0 13,5 | Nepovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 1,25 | |||
| 1018 | CHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADÍCÍ PROSTŘEDEK R 22) | 26,0 24,0 21,0 19,0 | Dovoleny | Normální | 1,03 | |||
| 1020 | CHLORPENTAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 115) | 23,0 20,0 18,0 16,0 | Dovoleny | Normální | 1,06 | |||
| 1021 | 1-CHLOR-1,2,2,2-TETRAFLUORET HAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 124) | 10,3 9,8 7,9 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,20 | |||
| 1027 | Cyklopropan | 18,0 16,0 14,5 13,0 | Dovoleny | Normální | 0,53 | |||
| 1028 | DICHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12) | 16,0 15,0 13,0 11,5 | Dovoleny | Normální | 1,15 | |||
| 1029 | DICHLORFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 21) | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,23 | |||
| 1030 | 1,1-DIFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 152A) | 16,0 14,0 12,4 11,0 | Dovoleny | Normální | 0,79 | |||
| 1032 | Dimethylamin, bezvodý | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,59 | |||
| 1033 | Dimethylether | 15,5 13,8 12,0 10,6 | Dovoleny | Normální | 0,58 | |||
| 1036 | Ethylamin | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,61 | |||
| 1037 | Chlorethan (Ethylchlorid) | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,80 | |||
| 1040 | Ethylenoxid s dusíkem až do celkového tlaku 1 MPa (10 bar) při 50 °C | - - - 10,0 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 0,78 | |||
| 1041 | Ethylenoxid a oxid uhličitý, směs s více než 9 %, ale nejvýše 87% ethylenoxidu | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 1055 | Isobuten | 8,1 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,52 | |||
| 1060 | Methylacetylen a propadien, směs, stabilizovaná | 28,0 24,5 22,0 20,0 | Dovoleny | Normální | 0,43 | |||
| 1061 | Methylamin, bezvodý | 10,8 9,6 7,8 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,58 | |||
| 1062 | Brommethan (Methylbromid) s nejvýše 2 % chlorpikrinu | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 1,51 | |||
| 1063 | CHLORMETHAN(METHYLCHLORID) (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 40) | 14,5 12,7 11,3 10,0 | Dovoleny | Normální | 0,81 | |||
| 1064 | METHANTHIOL (Methylmerkaptan) | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 0,78 | |||
| 1067 | Oxid dusičitý | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Nedovoleny | Viz 67.37.3 | 1,30 | |||
| 1075 | PLYNY ROPNÉ, ZKAPALNĚNÉ | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 1077 | Propylen | 28,0 24,5 22,0 20,0 | Dovoleny | Normální | 0,43 | |||
| 1078 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, J.N. | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 1079 | Oxid siřičitý | 11,6 10,3 8,5 7,6 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 1,23 | |||
| 1082 | CHLORTRIFLUORETHYLEN, STABILIZOVANÝ | 17,0 15,0 13,1 11,6 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 1,13 | |||
| 1083 | Trimethylamin, bezvodý | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,56 | |||
| 1085 | Vinylbromid, stabilizovaný | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,37 | |||
| 1086 | Vinylchlorid, stabilizovaný | 10,6 9,3 8,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,81 | |||
| 1087 | Vinylmethylether, stabilizovaný | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,67 | |||
| 1581 | Chlorpikrin a methylbromid, směs, s více než 2 % chlorpikrinu | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 1.51 | |||
| 1582 | Chlorpikrin a methylchlorid, směs | 19,2 16,9 15,1 13,1 | Nedovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | 0,81 | |||
| 1858 | HEXAFLUORPROPYLEN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 1216) | 19,2 16,9 15,1 13,1 | Dovoleny | Normální | 1,11 | |||
| 1912 | CHLORMETHAN(METHYLCHLORID) A DICHLORMETHAN, SMĚS | 15,2 13,0 11,6 10,1 | Dovoleny | Normální | 0,81 | |||
| 1958 | 1,2 DICHLORTETRAFLUORETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 114) | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,30 | |||
| 1965 | Uhlovodíky plynné, směs, zkapalněná, j.n. | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 1969 | Isobutan | 8,5 7,5 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,49 | |||
| 1973 | Chlordifluormethan a chlorpentafluorethan, směs, s pevným bodem varu, s přibližně 49 % chlordifluormethanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 502) | 28,3 25,3 22,8 20,3 | Dovoleny | Normální | 1,05 | |||
| 1974 | BROMCHLORDIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 12B1) | 7,4 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,61 | |||
| 1976 | OKTAFLUORCYKLOBUTAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK RC 318) | 8,8 7,8 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,34 | |||
| 1978 | Propan | 22,5 20,4 18,0 16.5 | Dovoleny | Normální | 0,42 | |||
| 1983 | 1 -Chlor-2,2,2-trifluorethan (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 133A) | 7,0 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,18 | |||
| 2035 | 1,1,1-TRIFLUORETAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 143A) | 31,0 27,5 24,2 21,8 | Dovoleny | Normální | 0,76 | |||
| 2424 | OKTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 218) | 23,1 20,8 18,6 16,6 | Dovoleny | Normální | 1,07 | |||
| 2517 | 1-CHLOR-1,1-DIFLUORETAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 142B) | 8,9 7,8 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 0,99 | |||
| 2602 | DICHLORDIFLUORMETAN A 1,1- DIFLUORETAN AZEOTROPNÍ SMĚS s cca 74% dichlordifluormetanu (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 500) | 20,0 18,0 16,0 14,5 | Dovoleny | Normální | 1,01 | |||
| 3057 | Trifluoracetylchlorid | 14,6 12,9 11,3 9,9 | Nedovoleny | 6.7.3.7.3 | 1,17 | |||
| 3070 | Ethylenoxid a dichlordifluormethan, směs s nejvýše 12.5 % ethylenoxidu | 14,0 12,0 11,0 9,0 | Dovoleny | 6.7.3.7.3 | 1,09 | |||
| 3153 | Perfluormethylvinylether | 14,3 13,4 11,2 10,2 | Dovoleny | Normální | 1,14 | |||
| 3159 | 1,1,1,2-Tetrafluorethan (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 134A) | 17,7 15,7 13,8 12,1 | Dovoleny | Normální | 1,04 | |||
| 3161 | PLYN ZKAPALNĚNÝ, hořlavý, j.n. | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 3163 | PLYN ZKAPALNĚNY, j.n. | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Normální | Viz 4.2.2.7 | |||
| 3220 | Pentafluorethan (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 125) | 34,4 30,8 27,5 24,5 | Dovoleny | Normální | 0,95 | |||
| 3252 | DIFLUORMETHAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 32) | 43,0 39,0 34,4 30,5 | Dovoleny | Normální | 0,78 | |||
| 3296 | HEPTAFLUORPROPAN (PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 227) | 16,0 14,0 12,5 11,0 | Dovoleny | Normální | 1,20 | |||
| 3297 | Ethylenoxid a chlortetrafluorethan, směs, s nejvýše 8.8 % ethylenoxidu | 8,1 7,0 7,0 7,0 | Dovoleny | Normální | 1,16 | |||
| 3298 | Ethylenoxid a pentafluorethan, směs, s nejvýše 7.9 % ethylenoxidu | 25,9 23,4 20,9 18,6 | Dovoleny | Normální | 1,02 | |||
| 3299 | Ethylenoxid a tetrafluorethan, směs, s nejvýše 5.6 % ethylenoxidu | 16,7 14,7 12,9 11,2 | Dovoleny | Normální | 1,03 | |||
| 3318 | AMONIAK (ČPAVEK), vodný ROZTOK s hustotou menší než 0,88 kg/l při 15 °C s více než 50 % amoniaku (čpavku) | Viz MDPT definice v 6.7.3.1 | Dovoleny | Viz 6.7.3.7.3 | Viz 4.2.2.7 | |||
| 3337 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK R 404A | 31,6 283, 25,3 22,5 | Dovoleny | Normální | 0,82 | |||
| 3338 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, R 407A | 31,3 28,1 25,1 22,4 | Dovoleny | Normální | 0,94 | |||
| 3339 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, R 407B | 33,0 29,6 25,6 23,6 | Dovoleny | Normální | 0.93 | |||
| 3340 | PLYN JAKO CHLADICÍ PROSTŘEDEK, R 407C | 29,9 26,8 23,9 21,3 | Dovoleny | Normální | 0,95 | |||
a
„Malý“ platí pro cisterny s nádrží o průměru nejvýše 1,5 m;
„Neizolovaný“ platí pro nádrže o průměru větším než 1,5 m bez izolace nebo slunečního štítu (viz 6.7.3.2.12);
„Sluneční štiť platí pro cisterny s nádrží o průměru větším než 1,5 m se slunečním štítem (viz 6.7.3.2.12);
„Izolovaný“ platí pro cisterny s nádrží o průměru větším než 1,5 m s izolací (viz 6.7.3.2.12); /Viz definici „Konstrukční referenční teplota“ v 6.7.3.1).
b
Slovo „Normální“ ve sloupci Požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku značí, že se nevyžaduje průtržný kotouč, jak je uvedeno v 6.7.3.7.3.
| T75 | POKYN PRO PŘEMÍSTITELNÉ CISTERNY | T75 |
|---|---|---|
| Tento pokyn pro přemístitelné cisterny se vztahuje na hluboce zchlazené zkapalněné plyny. Všeobecná ustanovení oddílu 4.2.3 a požadavky oddílu 6.7.4 musí být dodrženy. | ||
4.2.5.3
Zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny
Zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny se vztahují na určité látky a uvádějí ustanovení, která jsou doplňková nebo nahrazují ty, která jsou uvedena v pokynech pro přemístitelné cisterny, nebo požadavky uvedené v kapitole 6.7. Zvláštní ustanovení pro přemístitelné cisterny jsou označena použitím alfanumerického kódu začínajícího písmeny „TP“ (tank provisions) a jsou přiřazena k určitým látkám ve sloupci (11) tabulky A kapitoly 3.2. Dále je uveden seznam zvláštních ustanovení pro přemístitelné cisterny:
TP1 Stupeň plnění předepsaný v 4.2.1.9.2 nesmí být překročen.
TP2 Stupeň plnění předepsaný v 4.2.1.9.3 nesmí být překročen.
TP3 Nejvyšší stupeň plnění (v %) pro tuhé látky přepravované při teplotě vyšší, než je jejich bod tání, a pro kapaliny přepravované při zvýšené teplotě se stanoví podle 4.2.1.9.5.
TP4 Stupeň plnění nesmí překročit 90% nebo jinou hodnotu schválenou příslušným orgánem (viz 4.2.1.16.2).
TP5 Stupeň plnění předepsaný v pododdílu 4.2.3.6 musí být dodržen.
TP6 Pro zabránění roztržení cisterny při jakékoli události, včetně zachvácení požárem, musí být cisterna vybavena zařízením pro vyrovnávání tlaku, která jsou přiměřená ve vztahu k vnitřnímu objemu cisterny a povaze přepravované látky. Zařízení musí být též snášenlivá s přepravovanou látkou.
TP7 Vzduch musí být odstraněn z výparného prostoru dusíkem nebo jinými prostředky.
TP8 Zkušební tlak může být snížen na 1,5 baru, je-li bod vzplanutí přepravované látky vyšší než 0 ˚C.
TP9 Látka podle tohoto popisu smí být přepravována v přemístitelné cisterně pouze po schválení příslušným orgánem.
TP10 Vyžaduje se olověný vnitřní povlak o tloušťce nejméně 5 mm, který musí být každoročně zkoušen, nebo vnitřní povlak z jiného vhodného materiálu schváleného příslušným orgánem.
TP12 (Vypuštěno)
TP13 (Vyhrazeno)
TP16 Cisterna musí být vybavena zvláštním zařízením pro ochranu před podtlakem a přetlakem za normálních přepravních podmínek.
Toto zařízení musí být schváleno příslušným orgánem. Požadavky na zařízení pro vyrovnávání tlaku jsou uvedeny v 6.7.2.8.3, aby se zabránilo krystalizaci látky v tlakovém pojistném ventilu.
TP17 Pro tepelnou izolaci cisterny smějí být používány pouze anorganické nehořlavé materiály.
TP18 Teplota musí být udržována mezi 18 ˚C a 40 ˚C. Přemístitelné cisterny obsahující ztuhlou kyselinu methakrylovou nesmějí být během přepravy znovu zahřívány.
TP19 Vypočtená tloušťka stěny nádrže musí být zvětšena o 3 mm. Tloušťka stěny nádrže musí být ověřena ultrazvukem v polovičních lhůtách mezi periodickými hydraulickými zkouškami.
TP20 Tato látka smí být přepravována pouze v izolovaných cisternách pod vrstvou dusíku.
TP21 Tloušťka stěny nádrže nesmí být menší než 8 mm. Cisterny musí být podrobeny hydraulické zkoušce a prohlídce vnitřku ve lhůtách nepřekračujících 2,5 roku.
TP22 Mazadla pro těsnění nebo jiná zařízení musí být snášenlivá s kyslíkem.
TP23 Přeprava povolena za zvláštních podmínek předepsaných příslušným orgánem.
TP24 Přemístitelné cisterny mohou být vybaveny zařízením umístěným při maximálních plnicích podmínkách ve výparném prostoru nádrže, aby se zabránilo zvýšení tlaku v důsledku pomalého rozkladu přepravované látky. Toto zařízení musí též v případě převrácení cisterny zabránit nepřípustnému úniku kapaliny nebo vniknutí cizích látek do cisterny. Toto zařízení musí být schváleno příslušným orgánem nebojím pověřenou organizací.
TP25 Oxid siřičitý čistoty nejméně 99,95 % smí být přepravován v cisternách bez inhibitoru za podmínky, že je udržován na teplotě nejméně 32,5 °C.
TP26 Při přepravě v zahřátém stavu musí být ohřívací zařízení upevněno na vnějšku nádrže. Na látky UN 3176 se vztahuje tento požadavek pouze tehdy, pokud látka reaguje nebezpečně s vodou.
TP27 Přemístitelná cisterna mající minimální zkušební tlak 4 bary smí být používána, jestliže se prokáže, že podle definice zkušebního tlaku v pododdílu 6.7.2.1 je přípustný zkušební tlak 4 bar nebo menší.
TP28 Přemístitelná cisterna mající minimální zkušební tlak 2,65 bar smí být používána, jestliže se prokáže, že podle definice zkušebního tlaku v pododdílu 6.7.2.1 je přípustný zkušební tlak 2,65 bar nebo menší.
TP29 Přemístitelná cisterna mající minimální zkušební tlak 1,5 bar smí být používána, jestliže se prokáže, že podle definice zkušebního tlaku v pododdílu 6.7.2.1 je přípustný zkušební tlak 1,5 bar nebo menší.
TP30 Tato látka musí být přepravována v tepelně izolovaných cisternách.
TP31 Tato látka smí být přepravována v cisternách jen v tuhém stavu.
TP32 Pro UN čísla 0331,0332 a 3375 mohou být používány přemístitelné cisterny splňující tyto podmínky:
(a)
Aby se zabránilo zbytečnému uzavírání, každá přemístitelná cisterna vyrobená z kovu musí být vybavena zařízením pro vyrovnávání tlaku, které může být opětně uzavíratelného pružinového typu, průtržným kotoučem nebo tavným prvkem. Nastavení vyprazdňovacího tlaku nebo tlaku pro roztržení, pokud je to vhodné, nesmí být vyšší než 2,65 baru pro přemístitelné cisterny s minimálními zkušebními tlaky vyššími než 4 bary.
(b)
Vhodnost pro přepravu v cisternách musí být prokázána. Jednou metodou pro hodnocení této vhodnosti je zkouška 8(d) v sérii zkoušek 8 (viz Příručka zkoušek a kritérií, část 1, pododdíl 18.7).
(c)
Není dovoleno ponechat látky v přemístitelné cisterně po dobu, za kterou by v ní mohly ztvrdnout. Musí být učiněna vhodná opatření, aby se zabránilo usazení a ztuhnutí látek v cisterně (např. vyčištění atd.).
TP33 Pokyny pro přemístitelné cisterny přiřazené k této látce se vztahují na zrnité a práškové tuhé látky a na tuhé látky, které jsou plněny a vyprazdňovány při teplotách vyšších, než je jejich bod tání, které jsou zchlazeny a přepravovány jako tuhá hmota. Pro tuhé látky, které jsou přepravovány při teplotě vyšší, než je jejich bod tání, viz pododdíl 4.2.1.19.
TP34 Přemístitelné cisterny nemusí být podrobeny zkoušce nárazem uvedené v 6.7.4.14.1, pokud jsou tyto cisterny označeny nápisem „ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA ZAKÁZÁNA“ na štítku uvedeném v 6.7.4.15.1 a současně písmeny nejméně 10 cm vysokými na obou stranách vnějšího pláště.
TP 35 Pokyny pro přemístitelné cisterny T14 předepsané v ADR platné do 31. prosince 2008 mohou se dále používat až do 31. prosince 2014
KAPITOLA 4.3
POUŽÍVANÍ NESNIMATELNYCH CISTEREN (CISTERNOVÝCH VOZIDEL), SNÍMATELNÝCH CISTEREN, CISTERNOVÝCH KONTEJNERŮ A CISTERNOVÝCH VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB, JEJICHŽ NÁDRŽE JSOU VYROBENY Z KOVOVÝCH MATERIÁLŮ, A BATERIOVÝCH VOZIDEL A VÍCEČLÁNKOVÝCH KONTEJNERŮ NA PLYN (MEGC)
POZNÁMKA: Pro přemístitelné cisterny a UN MEGC viz kapitola 4.2, pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitola 4.4; pro cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitola 4.5.
4.3.1
Rozsah použití
4.3.1.1
Ustanovení, která jsou uvedena v celé šíři stránky se vztahují jak na nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla, tak i na cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby a MEGC. Ustanovení uvedená pouze v jednom sloupci se vztahují jen na:
-
nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla (levý sloupec);
-
cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby a MEGC (pravý sloupec).
4.3.1.2
Tato ustanovení se vztahují na:
| nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla | cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby a MEGC |
používané pro přepravu plynných, kapalných, práškovitých a zrnitých látek.
4.3.1.3
V oddílu 4.3.2 jsou uvedena ustanovení, která se vztahují na nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby určené pro přepravu látek všech tříd a na bateriová vozidla a MEGC určená k přepravě plynů třídy 2. Oddíly 4.3.3 a 4.3.4 obsahují zvláštní ustanovení, která doplňují nebo mění ustanovení oddílu 4.3.2.
4.3.1.4
Požadavky na konstrukci, vystroj, schválení typu, zkoušky a značení viz kapitola 6.8.
4.3.1.5
Pro přechodná ustanovení týkající se použití této kapitoly viz oddíl
4.3.2
Ustanovení vztahující se na všechny třídy
4.3.2.1
Použití
4.3.2.1.1
Látka podléhající ADR může být přepravována v nesnímatelných cisternách (cisternových vozidlech), snímatelných cisternách, bateriových vozidlech, cisternových kontejnerech, cisternových výměnných nástavbách a MEGC pouze tehdy, pokud je ve sloupci (12) tabulky A v kapitole 3.2 uveden kód cisterny podle 4.3.3.1.1. a 4.3.4.1.1.
4.3.2.1.2
Požadovaný typ cisterny, bateriového vozidla a MEGC je uveden v kódované formě ve sloupci (12) tabulky A v kapitole 3.2. Uvedené identifikační kódy se skládají z písmen a číslic ve stanoveném pořadí. Vysvětlivky k významu čtyř částí kódu jsou uvedeny v 4.3.3.1.1 (pokud látka určená k přepravě je látkou třídy 2) a v 4.3.4.1.1 (pokud látka určená k přepravě je látkou tříd 3 až 9)1.
4.3.2.1.3
Požadovaný typ podle 4.3.2.1.2 odpovídá nejméně přísným konstrukčním požadavkům, které jsou přijatelné pro příslušnou nebezpečnou látku, pokud není v této kapitole nebo v kapitole 6.8 stanoveno jinak. Smějí být používány také cisterny odpovídající kódům, které předepisují vyšší minimální výpočtový tlak nebo přísnější požadavky na plnicí nebo vyprazdňovací otvory nebo pojistné ventily/zařízení (viz 4.3.3.1.1 pro třídu 2 a 4.3.4.1.1 pro třídy 3 až 9).
4.3.2.1.4
Na cisterny, bateriová vozidla a MEGC pro určité látky se vztahují dodatečná ustanovení, která jsou uvedena jako zvláštní ustanovení ve sloupci (13) tabulky A v kapitole 3.2.
4.3.2.1.5
Cisterny, bateriová vozidla a MEGC nesmějí být plněny jinými nebezpečnými látkami než těmi, pro jejichž přepravu byly schváleny podle 6.8.2.3.1 a které při styku s materiály nádrží, těsnění, výstroje a ochranných vnitřních povlaků nejsou náchylné s nimi nebezpečně reagovat (viz definice nebezpečné reakce v oddíle 1.2.1) a tvořit nebezpečné látky nebo tyto materiály výrazně zeslabovat2.
4.3.2.1.6
Potraviny nesmějí být přepravovány v cisternách používaných pro nebezpečné látky, pokud nebyly učiněny nezbytné kroky, aby se zabránilo ohrožení veřejného zdraví.
4.3.2.1.7
Dokumentace cisterny musí být uložena u vlastníka nebo provozovatele, který musí být schopen tuto dokumentaci předložit na požádání příslušného orgánu. Dokumentace cisterny musí být udržována po dobu životnosti cisterny a archivována po dobu 15 měsíců po vyřazení cisterny z provozu.
Pokud dojde ke změně vlastníka nebo provozovatele v době životnosti cisterny, dokumentace cisterny musí být předána novému vlastníku nebo provozovateli.
Kopie dokumentace cisterny nebo všechny nezbytné doklady musí být přístupné znalci pro prohlídky a zkoušky cisteren podle 6.8.2.4.5 nebo 6.8.3.4.16 při periodických prohlídkách a zkouškách nebo mimořádných prohlídkách a zkouškách.
4.3.2.2
Stupeň plnění
4.3.2.2.1
Dále uvedené stupně plnění cisteren určených pro přepravu kapalin při teplotách okolí nesmějí být překročeny:
(a)
pro hořlavé látky bez dalších nebezpečných vlastností (např. toxicita nebo žíravost) v cisternách s odvětrávacím systémem nebo s pojistnými ventily (také s předřazeným průtržným kotoučem):
(b)
pro toxické nebo žíravé látky (hořlavé nebo nehořlavé) v cisternách s odvětrávacím systémem nebo s pojistnými ventily (také s předřazeným průtržným kotoučem ):
(c)
pro hořlavé látky a pro slabě toxické nebo žíravé látky (hořlavé nebo nehořlavé) v hermeticky uzavřených cisternách bez pojistného zařízení:
(d)
pro velmi toxické, toxické, silně žíravé nebo žíravé látky (hořlavé nebo nehořlavé) v hermeticky uzavřených cisternách bez pojistného zařízení:
4.3.2.2.2
V těchto vzorcích znamená α střední koeficient objemové roztažnosti kapaliny mezi 15 °C a 50 °C, tj. pro zvýšení teploty nejvýše o 35 °C.
□ se vypočte podle vzorce:
přičemž d15 a d50 znamená relativní hustoty kapaliny při 15 °C a 50 °C a tF střední teplotu kapaliny při plnění.
4.3.2.2.3
Ustanovení 4.3.2.2.1(a) až (d) se nevztahují na cisterny, jejichž obsah je udržován během přepravy ohřívacím zařízením na teplotě vyšší než 50 °C. V tomto případě musí být stupeň plnění na začátku přepravy stanoven a teplota řízena tak, aby cisterna nebyla během přepravy naplněna více než do 95 % svého vnitřního objemu a plnicí teplota nebyla překročena.
4.3.2.2.4
Nádrže určené pro přepravu látek v kapalném stavu nebo hluboce zchlazených zkapalněných plynů, které nejsou rozděleny přepážkami nebo peřejníky do komor s vnitřním objemem nejvýše 7500 litrů, musí být plněny nejméně na 80% nebo nejvýše do 20% jejich objemu.
Toto ustanovení se nevztahuje na:
-
kapaliny s kinematickou viskozitou při 20 10 nejmén ě 2680 mm2/s;
-
roztavené látky s kinematickou viskozitou při teplotě plnění nejméně 2680 mm2/s;
-
UN 1963 HELIUM, HLUBOCE ZCHLAZENÉ, KAPALNÉ a UN 1966 VODÍK, HLUBOCE ZCHLAZENÝ, KAPALNÝ.
4.3.2.3
Provoz
4.3.2.3.1
Tloušťka stěn nádrže se nesmí během celé doby používání cisterny zmenšit pod nejmenší hodnotu, která je předepsána v:
| 4.3.2.3.2 | Cisternové kontejnery/MEGC musí být při přepravě naloženy na nosném vozidle tak, aby byly dostatečně chráněny zařízením nosného vozidla nebo samotného cisternového kontejneru/MEGC proti podélným a příčným nárazům a proti převrácení3. Jsou - li cisternové kontejnery/ MEGC, včetně provozní výstroje, konstruovány tak, že mohou odolat nárazům nebo převrácení, pak není nutné je tímto způsobem chránit. |
4.3.2.3.3
Během plnění a vyprazdňování cisteren, bateriových vozidel a MEGC musí být učiněna náležitá opatření, aby se zabránilo uvolnění nebezpečného množství plynů a par. Cisterny, bateriová vozidla a MEGC musí být uzavřeny tak, aby nemohlo dojít k samovolnému úniku obsahu. Spodní výpusti cisteren musí být uzavřeny čepičkami se šroubením, slepými přírubami nebo jinými stejně účinnými zařízeními. Hermetičnost uzávěrů cisteren, bateriových vozidel a MEGC musí být po naplnění zkontrolována plničem. Toto ustanovení se vztahuje zvláště na horní část plnicího potrubí (ponorné trubky).
4.3.2.3.4
Je-li několik uzávěrů zabudováno za sebou, musí se nejdříve uzavřít ten, který je nejblíže k přepravované látce.
4.3.2.3.5
Během přepravy nesmějí na vnější straně cisteren lpět žádné zbytky naplněné látky.
4.3.2.3.6
Látky, které spolu mohou nebezpečně reagovat, nesmějí být přepravovány v sousedních komorách cisteren.
Látky, které spolu mohou nebezpečně reagovat, smějí být přepravovány v sousedních komorách cisteren, pokud jsou tyto komory od sebe odděleny přepážkou, která má stejnou nebo větší tloušťku, než má sama cisterna. Tyto látky smějí být přepravovány také v komorách jedné cisterny, pokud jsou jimi naplněné komory od sebe odděleny prázdným meziprostorem nebo prázdnou komorou.
4.3.2.4
Prázdné nevyčištěné cisterny, bateriová vozidla a MEGC
POZNÁMKA: Pro prázdné nevyčištěné cisterny, bateriová vozidla a MEGC mohou být použita zvláštní ustanovení TU1, TU2, TU4, TU16 a TU35 oddílu 4.3.5.
4.3.2.4.1
Během přepravy nesmějí na vnější straně cisteren lpět žádné zbytky naplněné látky.
4.3.2.4.2
Pro připuštění k přepravě musí být prázdné nevyčištěné cisterny, bateriová vozidla a MEGC uzavřeny a utěsněny stejně, jako kdyby byly plné.
4.3.2.4.3
Nejsou-li prázdné nevyčištěné cisterny, bateriová vozidla a MEGC uzavřeny tak hermeticky jako v naplněném stavu a nemohou-li být dodržena ustanovení ADR, pak musí být přepraveny za dostatečných bezpečnostních opatření při přepravě do nejbližšího vhodného místa, kde může být provedeno vyčištění nebo oprava. Za dostatečnou bezpečnost při přepravě se považuje, pokud jsou učiněna odpovídající opatření, která zabezpečí bezpečnost odpovídající ustanovením ADR a zabrání nekontrolovatelnému úniku nebezpečných věcí.
4.3.3
Zvláštní ustanovení pro třídu 2
4.3.3.1
Kódování a hierarchie cisteren
4.3.3.1.1
Kódování cisteren, bateriových vozidel a MEGC
Čtyři části kódů (kódů cisteren) uvedených ve sloupci (12) tabulky A v kapitole 3.2 mají následující význam:
| Část | Popis | Kód cisterny | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Druhy cisterny, bateriového vozidla nebo MEGC | C = | cisterna, bateriové vozidlo nebo MEGC pro stlačené plyny; | ||||||||
| P = | cisterna, bateriové vozidlo nebo MEGC pro zkapalněné nebo rozpuštěné plyny; | ||||||||||
| R = | cisterna pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny; | ||||||||||
| 2 | Výpočtový tlak | X = | hodnota příslušného nejnižšího zkušebního tlaku podle tabulky v 4.3.3.2.5; nebo | ||||||||
| 22 = | nejnižší výpočtový tlak v barech; | ||||||||||
| 3 | Otvory (viz. pododdíly 6.8.2.2 a 6.8.3.2) | B = | cisterna se spodními plnicími nebo vyprazdňovacími otvory se 3 uzávěry; nebo bateriové vozidlo nebo MEGC s otvory pod hladinou kapaliny nebo pro stlačené plyny; | ||||||||
| C = | cisterna s horními plnicími nebo vyprazdňovacími otvory se 3 uzávěry, jen s otvory pro čistění pod hladinou kapaliny; | ||||||||||
| D = | cisterna s horními plnicími nebo vyprazdňovacími otvory se 3 uzávěry; nebo bateriové vozidlo nebo MEGC bez otvorů pod hladinou kapaliny; | ||||||||||
| 4 | Pojistné ventily/ zařízení | N = | cisterna, bateriové vozidlo nebo MEGC s pojistným ventilem podle 6.8.3.2.9 nebo 6.8.3.2.10, která není hermeticky uzavřena; | ||||||||
| H = | hermeticky uzavřená cisterna, bateriové vozidlo nebo MEGC (viz. oddíl 1.2.1). | ||||||||||
POZNÁMKA 1: U některých plynů uváděné zvláštní ustanovení TU 17 ve sloupci (13) tabulky A v kapitole 3.2 znamená, že plyn může být přepravován jen v bateriových vozidlech nebo MEGC, jehož články jsou tvořeny nádobami.
POZNÁMKA 2: Tlaky uvedené na cisterně samé nebo na tabulce nesmějí být menší než hodnota pro “X“ nebo nejnižší výpočtový tlak.
4.3.3.1.2
Hierarchie cisteren
| Kód cisterny | Další kód(y) cisterny(en) povolený(é) pro látky pod tímto kódem |
|---|---|
| C*BN | C#BN, C#CN, C#DN, C#BH, C#CH, C#DH |
| C*BH | C#BH, C#CH, C#DH |
| C*CN | C#CN, C#DN, C#CH, C#DH |
| C*CH | C#CH, C#DH |
| C*DN | C#DN, C#DH |
| C*DH | C#DH |
| P*BN | P#BN, P#CN, P#DN, P#BH, P#CH, P#DH |
| P*BH | P#BH,P#CH,P#DH |
| P*CN | P#CN, P#DN, P#CH, P#DH |
| P*CH | P#CH, P#DH |
| P*DN | P#DN, P#DH |
| P*DH | P#DH |
| R*BN | R#BN, R#CN, R#DN |
| R*CN | R#CN, R#DN |
| R*DN | R#DN |
Číslice zastoupená značkou “#“ musí být rovna nebo větší než číslice zastoupená značkou “*“.
POZNÁMKA: Tato hierarchie nebere v úvahu zvláštní ustanovení (viz. oddíly 4.3.5 a 6.8.4) pro každou položku.
4.3.3.2
Podmínky plnění a zkušební tlaky
4.3.3.2.1
Zkušební tlak pro cisterny určené pro přepravu stlačených plynů musí být nejméně 1,5 násobek provozního tlaku, jak je definován v oddílu 1.2.1 pro tlakové nádoby.
4.3.3.2.2
Zkušební tlak pro cisterny určené pro přepravu:
-
vysokotlakých zkapalněných plynů; a
-
rozpuštěných plynů.
musí být takový, aby po naplnění nádrže na nejvyšší stupeň plnění tlak dosažený v nádrži látkou při teplotě 55°C pro cisterny s tepelnou izolací nebo při teplotě 65°C pro cisterny bez tepelné izolace nepřekročil zkušební tlak.
4.3.3.2.3
Zkušební tlak pro cisterny určené pro přepravu nízkotlakých zkapalněných plynů bude:
(a)
jsou-li cisterny opatřeny tepelnou izolací, nejméně roven tenzi par kapaliny při 60°C, snížený o 0,1 MPa (1 bar), nejméně však 1 MPa (10 barů);
(b)
nejsou-li cisterny opatřeny tepelnou izolací, nejméně roven tenzi pak kapaliny při 65°C, snížený o 0,1 MPa (1 bar), nejméně však 1 MPa (10 barů).
Nejvyšší dovolená hmotnost obsahu na litr vnitřního objemu se vypočte takto:
Nejvyšší dovolená hmotnost obsahu na litr vnitřního objemu = 0,95 x hustota kapalné fáze při 50 °C (v kg/l);
Kromě toho nesmí plynná fáze pod 60°C vymizet.
Je-li průměr nádrží nejvýše 1,5 m, musí být použity hodnoty zkušebního tlaku a nejvyšší dovolená hmotnost obsahu na litr vnitřního objemu podle pokynu pro balení P200 v pododdílu 4.1.4.1.
4.3.3.2.4
Zkušební tlak pro cisterny určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být nejméně 1,3 násobek nejvyššího dovoleného provozního tlaku vyznačeného na cisterně, avšak nejméně 300 kPa (3 bary) (přetlak); pro cisterny s vakuovou izolací musí být zkušební tlak nejméně 1,3 násobek nejvyššího dovoleného provozního tlaku zvýšený o 100 kPa (1 bar).
4.3.3.2.5
Tabulka plynů a směsí plynů, které mohou být přepravovány v nesnímatelných cisternách (cisternových vozidlech), bateriových vozidlech, snímatelných cisternách, cisternových kontejnerech nebo MEGC uvádějící nejnižší zkušební tlak pro cisterny a případně nejvyšší dovolenou hmotnost obsahu na litr vnitřního objemu.
U plynů a směsí plynů zařazených pod j.n. položky musí být hodnoty zkušebního tlaku a nejvyšší dovolená hmotnost obsahu na litr vnitřního objemu předepsány znalcem schváleným příslušným orgánem.
Pokud byly cisterny pro stlačené nebo vysokotlaké zkapalněné plyny vystaveny nižšímu zkušebnímu tlaku než tlaku uvedenému v tabulce a cisterny jsou opatřeny tepelnou izolací, může znalec schválený příslušným orgánem předepsat nižší maximální hmotnost za předpokladu, že tlak dosažený v cisterně látkou při teplotě 55 °C nepřekročí zkušební tlak vyražený na cisterně.
| UN číslo | Pojmenování | Klasifikační kód | Nejnižší zkušební tlak pro cisterny | Nejvyšší dovolená hmotnost obsahu na litr vnitř, objemu | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| s tepelnou izolací | bez tepelné izolace | ||||||
| MPa | Bar | MPa | bar | kg/l | |||
| 1001 | acetylen, rozpuštěný | 4 F | pouze v bateriových vozidlech a MEGC složených z nádob | ||||
| 1002 | vzduch, stlačený (vzduch, tlakový) | 1 A | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1003 | vzduch, hluboce zchlazený, kapalný | 30 | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1005 | amoniak (čpavek), bezvodý | 2 TC | 2,6 | 26 | 2,9 | 29 | 0,53 |
| 1006 | argon, stlačený | 1 A | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1008 | fluorid boritý, | 2 TC | 22,5 | 225 | 22,5 | 225 | 0,715 |
| 30 | 300 | 30 | 300 | 0,86 | |||
| 1009 | bromtrifluormethan (plyn jako chladící prostředek R13B1) | 2 A | 12 | 120 | 1,50 | ||
| 4,2 | 42 | 1,13 | |||||
| 12 | 120 | 1,44 | |||||
| 25 | 250 | 1,60 | |||||
| 1010 | butadieny, stabilizované | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,59 |
| (1,2-butadien) nebo | |||||||
| butadieny, stabilizované | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,55 | |
| (1,3-butadien) nebo | |||||||
| butadieny, směs s uhlovodíkem, stabilizované | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,50 | |
| 1011 | butan | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,51 |
| 1012 | buteny, směs nebo | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,53 |
| 1012 | 1-buten nebo | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,54 | |
| 1012 | 2-buten cis nebo | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,55 | |
| 1012 | 2-buten trans | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,50 | |
| 1013 | oxid uhličitý | 2 A | 19 | 190 | 0,73 | ||
| 22,5 | 225 | 0,78 | |||||
| 19 | 190 | 0,66 | |||||
| 25 | 250 | 0,75 | |||||
| 1016 | oxid uhelnatý, stlačený | 1 TF | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1017 | chlór | 2 TOC | 1,7 | 17 | 1,9 | 19 | 1,25 |
| 1018 | chlordifluormethan (plyn jako chladící prostředek R 22) | 2 A | 2,4 | 24 | 2,6 | 26 | 1,03 |
| 1020 | chlorpentafluorethan (plyn jako chladící prostředek R 115) | 2 A | 2 | 20 | 2,3 | 23 | 1,08 |
| 1021 | 1 -chlor-1,2,2,2-tetrafluorethan (plyn jako chladící prostředek R 124) | 2 A | 1 | 10 | 1,1 | 11 | 1,20 |
| 1022 | chlortrifluormethan (plyn jako chladící pro | 2 A | 12 | 120 | 0,96 | ||
| středek R13) | 22,5 | 225 | 1,12 | ||||
| 10 | 100 | 0,83 | |||||
| 12 | 120 | 0,90 | |||||
| 19 | 190 | 1,04 | |||||
| 25 | 250 | 1,10 | |||||
| 1023 | svítiplyn, stlačený | 1 TF | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1026 | dikyan | 2 TF | 10 | 100 | 10 | 100 | 0,70 |
| 1027 | cyklopropan | 2 F | 1,6 | 16 | 1,8 | 18 | 0,53 |
| 1028 | dichlordifluormethan (plyn jako chladící prostředek R 12) | 2 A | 1,5 | 15 | 1,6 | 16 | 1,15 |
| 1029 | dichlorfluormethan (plyn jako chladící prostředek R 21) | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,23 |
| 1030 | 1,1 -difluorethan (plyn jako chladící prostředek R 152a) | 2 F | 1,4 | 14 | 1,6 | 16 | 0,79 |
| 1032 | dimethylamin, bezvodý | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,59 |
| 1033 | dimethylether | 2 F | 1,4 | 14 | 1,6 | 16 | 0,58 |
| 1035 | ethan | 2 F | 12 | 120 | 0,32 | ||
| 9,5 | 95 | 0,25 | |||||
| 12 | 120 | 0,29 | |||||
| 30 | 300 | 0,39 | |||||
| 1036 | ethylamin | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,61 |
| 1037 | chlorethan (ethylchlorid) | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,80 |
| 1038 | ethylen, hluboce zchlazený, kapalný | 3 F | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1039 | ethylmethylether | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,64 |
| 1040 | ethylenoxid s dusíkem až do nejvýše přípustného celkového tlaku 1 MPa (10 bar) | 2 TF | 1,5 | 15 | 1,5 | 15 | 0,78 |
| při 50 °C | |||||||
| 1041 | ethylenoxid a oxid uhličitý, směs s více než 9%, ale nejvýše 87% ethylenoxidu | 2 F | 2,4 | 24 | 2,6 | 26 | 0,73 |
| 1046 | helium, stlačené | 1 A | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1048 | bromovodík, bezvodý | 2 TC | 5 | 50 | 5,5 | 55 | 1,54 |
| 1049 | vodík, stlačený | 1 F | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1050 | chlorovodík, bezvodý | 2 TC | 12 | 120 | 0,69 | ||
| 10 | 100 | 0,30 | |||||
| 12 | 120 | 0,56 | |||||
| 15 | 150 | 0,67 | |||||
| 20 | 200 | 0,74 | |||||
| 1053 | sirovodík | 2 TF | 4,5 | 45 | 5 | 50 | 0,67 |
| 1055 | isobuten | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,52 |
| 1056 | krypton, stlačený | 1 A | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1058 | plyny zkapalněné, nehořlavé, překryté dusíkem, oxidem uhličitým nebo vzduchem | 2 A | 1,5 x plnicí tlak | ||||
| viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | |||||||
| 1060 | methylacetylen a propadien, směs, stabilizovaná | 2 F | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| směs P 1 | 2,5 | 25 | 2,8 | 28 | 0,49 | ||
| směs P 2 | 2,2 | 22 | 2,3 | 23 | 0,47 | ||
| propadien s 1% až 4% methylacetylenu | 2,2 | 22 | 2,2 | 22 | 0,50 | ||
| 1061 | methylamin, bezvodý | 2 F | 1 | 10 | 1,1 | 11 | 0,58 |
| 1062 | brommetan (metylbromid) s nejvýše 2 % chlorpikrinu | 2 T | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,51 |
| 1063 | chlormethan (methylchlorid) (plyn jako chladící prostředek R 40) | 2 F | 1,3 | 13 | 1,5 | 15 | 0,81 |
| 1064 | methanthiol (methylmerkaptan) | 2 TF | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,78 |
| 1065 | neon, stlačený | 1 A | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1066 | dusík, stlačený | 1 A | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1067 | oxid dusičitý | 2 TOC | pouze v bateriových vozidlech a MEGC složených z nádob | ||||
| 1070 | oxid dusný (rajský plyn) | 2 O | 22,5 | 225 | 0,78 | ||
| 18 | 180 | 0,68 | |||||
| 22,5 | 225 | 0,74 | |||||
| 25 | 250 | 0,75 | |||||
| 1071 | plyn ropný, stlačený | 1 TF | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1072 | kyslík, stlačený | 1 O | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1073 | kyslík, hluboce zchlazený, kapalný | 3 O | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1076 | fosgen | 2 TC | pouze v bateriových vozidlech a MEGC složených z nádob | ||||
| 1077 | propen | 2 F | 2,5 | 25 | 2,7 | 27 | 0,43 |
| 1078 | plyn jako chladící prostředek, J. N., jako | 2 A | |||||
| směs F1 | 1 | 10 | 1,1 | 11 | 1,23 | ||
| směs F2 | 1,5 | 15 | 1,6 | 16 | 1,15 | ||
| směs F3 | 2,4 | 24 | 2,7 | 27 | 1,03 | ||
| jiné směsi | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||||
| 1079 | oxid siřičitý | 2 TC | 1 | 10 | 1,2 | 12 | 1,23 |
| 1080 | fluorid sírový | 2 A | 12 | 120 | 1,34 | ||
| 7 | 70 | 1,04 | |||||
| 14 | 140 | 1,33 | |||||
| 16 | 160 | 1,37 | |||||
| 1082 | chlortrifluorethylen, stabilizovaný | 2 TF | 1,5 | 15 | 1,7 | 17 | 1,13 |
| 1083 | trimethylamin, bezvodý | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,56 |
| 1085 | vinylbromid, stabilizovaný | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,37 |
| 1086 | vinylchlorid, stabilizovaný | 2 F | 1 | 10 | 1,1 | 11 | 0,81 |
| 1087 | vinylmethylether, stabilizovaný | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,67 |
| 1581 | chlorpikrin a brommethan (methylbromid), směs, s více než 2 % chlorpikrinu | 2 T | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,51 |
| 1582 | chlorpikrin a chlormethan (methylchlorid), směs | 2 T | 1,3 | 13 | 1,5 | 15 | 0,81 |
| 1612 | hexaethyltetrafosfát a stlačený plyn, směs | 1 T | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1749 | fluorid chloritý | 2 TOC | 3 | 30 | 3 | 30 | 1,40 |
| 1858 | hexafluorpropylen (plyn jako chladící prostředek R1216) | 2 A | 1,7 | 17 | 1,9 | 19 | 1,11 |
| 1859 | fluorid křemičitý | 2 TC | 20 | 200 | 20 | 200 | 0,74 |
| 30 | 300 | 30 | 300 | 1,10 | |||
| 1860 | vinylfluorid, stabilizovaný | 2 F | 12 | 120 | 0,58 | ||
| 22,5 | 225 | 0,65 | |||||
| 25 | 250 | 0,64 | |||||
| 1912 | chlormethan (methylchlorid) a dichlormethan, směs | 2 F | 1,3 | 13 | 1,5 | 15 | 0,81 |
| 1913 | neon, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1951 | argon, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1952 | ethylenoxid a oxid uhličitý, směs, obsahující nejvýše 9 % ethylenoxidu | 2 A | 19 | 190 | 19 | 190 | 0,66 |
| 25 | 250 | 25 | 250 | 0,75 | |||
| 1953 | plyn stlačený, toxický, hořlavý, j.n.a | 1 TF | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 1954 | plyn stlačený, hořlavý, j. n. | 1 F | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 1955 | plyn stlačený, toxický, j. n.a | 1 T | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 1956 | plyn stlačený, j. n. | 1 A | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 1957 | deuterium, stlačené | 1 F | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1958 | 1,2dichlortetrafluorethan (plyn jako chladící prostředek R 114) | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,30 |
| 1959 | 1,1-difluorethylen (plyn jako chladící prostředek R 1132a) | 2 F | 12 | 120 | 0,66 | ||
| 22,5 | 225 | 0,78 | |||||
| 25 | 250 | 0,77 | |||||
| 1961 | ethan, hluboce zchlazený, kapalný | 3 F | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1962 | ethylen, | 2 F | 12 | 120 | 0,25 | ||
| 22,5 | 225 | 0,36 | |||||
| 22,5 | 225 | 0,34 | |||||
| 30 | 300 | 0,37 | |||||
| 1963 | helium, hluboce zchlazené, kapalné | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1964 | uhlovodíky plynné, směs, stlačená, j.n. | 1 F | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 1965 | uhlovodíky plynné, směs, zkapalněná, j.n. | 2 F | |||||
| směs A | |||||||
| směs A01 | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,50 | ||
| směs A02 | 1,2 | 12 | 1,4 | 14 | 0,49 | ||
| směs A0 | 1,2 | 12 | 1,4 | 14 | 0,48 | ||
| směs A1 | 1,2 | 12 | 1,4 | 14 | 0,47 | ||
| směs B1 | 1,6 | 16 | 1,8 | 18 | 0,46 | ||
| směs B2 | 2 | 20 | 2,3 | 23 | 0,45 | ||
| směs B | 2 | 20 | 2,3 | 23 | 0,44 | ||
| směs C | 2 | 20 | 2,3 | 23 | 0,43 | ||
| 2,5 | 25 | 2,7 | 27 | 0,42 | |||
| jiné směsi | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||||
| 1966 | vodík,hluboce zchlazený, kapalný | 3F | iz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1967 | insekticid plynný, toxický, j.n.a | 2 T | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 1968 | insekticid plynný, j.n. | 2 A | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 1969 | isobutan | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,49 |
| 1970 | krypton, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1971 | methan, stlačený nebo plyn zemní, stlačený, s vysokým obsahem methanu | 1 F | viz 4.3.3.2.1 | ||||
| 1972 | methan, hluboce zchlazený, kapalný nebo plyn zemní, hluboce zchlazený, kapalný s vysokým obsahem methanu | 3 F | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1973 | chlordifluormethan a chlorpentafluorethan, směs s konstantním bodem varu, s cca 49 % chlordifluormethanu (plyn jako chladící prostředek R 502) | 2 A | 2,5 | 25 | 2,8 | 28 | 1,05 |
| 1974 | bromchlordifluormethan (plyn jako chladící prostředek R 12B1) | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,61 |
| 1976 | oktafluorcyklobutan (plyn jako chladící prostředek RC 318) | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,34 |
| 1977 | dusík, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 1978 | propan | 2 F | 2,1 | 21 | 2,3 | 23 | 0,42 |
| 1982 | tetrafluormethan, (plyn jako chladící prostředek R 14) | 20 | 200 | 20 | 200 | 0,62 | |
| 2 A | 30 | 300 | 30 | 300 | 0,94 | ||
| 1983 | 1-chlor-2,2,2-trifluorethan (plyn jako chladící prostředek R 133a) | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,18 |
| 1984 | trifluormethan (plyn jako chladící prostředek R 23) | 2 A | 19 | 190 | 0,92 | ||
| 25 | 250 | 0,99 | |||||
| 19 | 190 | 0,87 | |||||
| 25 | 250 | 0,95 | |||||
| 2034 | vodík a methan, směs, stlačená | 1 F | viz 4.3.2.2.1 | ||||
| 2035 | 1,1,1 -trifluorethan (plyn jako chladící prostředek R 143a) | 2 F | 2,8 | 28 | 3,2 | 32 | 0,79 |
| 2036 | xenon, | 2 A | 12 | 120 | 1,30 | ||
| 13 | 130 | 1,24 | |||||
| 2044 | 2,2-dimethylpropan | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,53 |
| 2073 | amoniak (čpavek), roztok, vodný, s relativní hustotou menší než 0,88 kg/l při 15 °C s více než 35 %, ale nejvýše 50 % amoniaku(čpavku) | 4 A | |||||
| 1 | 10 | 1 | 10 | 0,80 | |||
| 1,2 | 12 | 1,2 | 12 | 0,77 | |||
| 2187 | oxid uhličitý, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 2189 | dichlorsilan | 2 TFC | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,90 |
| 2191 | fluorid sulfurylu (sulfurylfluorid) | 2 T | 5 | 50 | 5 | 50 | 1,10 |
| 2193 | hexafluorethan, (plyn jako chladící prostředek R116) | 2 A | 16 | 160 | 1,28 | ||
| 20 | 200 | 1,34 | |||||
| 20 | 200 | 1,10 | |||||
| 2197 | jodovodík, bezvodý | 2 TC | 1,9 | 19 | 2,1 | 21 | 2,25 |
| 2200 | propadien, stabilizovaný | 2 F | 1,8 | 18 | 2,0 | 20 | 0,50 |
| 2201 | oxid dusný, hluboce zchlazený, kapalný | 3 O | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 22,5 | 225 | 22,5 | 225 | 0,32 | |||
| 2203 | silan b | 2 F | 25 | 250 | 25 | 250 | 0,36 |
| 2204 | sulfid karbonylu (karbonylsulfid) | 2 TF | 2,7 | 27 | 3,0 | 30 | 0,84 |
| 2417 | fluorid karbonylu (karbonylfluorid) | 2 TC | 20 | 200 | 20 | 200 | 0,47 |
| 30 | 300 | 30 | 300 | 0,70 | |||
| 2419 | bromtrifluorethylen | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,19 |
| 2420 | hexafluoraceton | 2 TC | 1,6 | 16 | 1,8 | 18 | 1,08 |
| 2422 | oktafluor-2-buten (plyn jako chladící prostředek R 1318) | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,34 |
| 2424 | oktafluorpropan (plyn jako chladící prostředek R 218) | 2 A | 2,1 | 21 | 2,3 | 23 | 1,07 |
| 2451 | fluorid dusitý | 2 O | 20 | 200 | 20 | 200 | 0,50 |
| 30 | 300 | 30 | 300 | 0,75 | |||
| 2452 | ethylacetylen, stabilizovaný | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,57 |
| 2453 | fluorethan (ethylfluorid) (plyn jako chladící prostředek R 161) | 2 F | 2,1 | 21 | 2,5 | 25 | 0,57 |
| 2454 | fluormethan (methylfluorid) (plyn jako chladící prostředek R 41) | 2 F | 30 | 300 | 30 | 300 | 0,36 |
| 2517 | 1 -chlor-1,1 -difluorethan (plyn jako chladící prostředek R 142b) | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,99 |
| 2591 | xenon, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 2599 | chlortrifluormethan a trifluormethan, azeotropní směs s cca 60 % chlortrifluormethanu (plyn jako chladící prostředek R 503) | 2 A | 3,1 | 31 | 3,1 | 31 | 0,11 |
| 4,2 | 42 | 0,21 | |||||
| 10 | 100 | 0,76 | |||||
| 4,2 | 42 | 0,20 | |||||
| 10 | 100 | 0,66 | |||||
| 2601 | cyklobutan | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,63 |
| 2602 | dichlordifluormethan a 1,1-difluorethan, azeotropní směs s cca 74 % dichlordifluormethanu (plyn jako chladící prostředek R 500) | 2 A | 1,8 | 18 | 2 | 20 | 1,01 |
| 2901 | chlorid bromu (bromchlorid) | 2 TOC | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,50 |
| 3057 | trifluoracetylchlorid | 2 TC | 1,3 | 13 | 1,5 | 15 | 1,17 |
| 3070 | ethylenoxid a dichlordifluormethan, směs s nejvýše 12,5 % ethylenoxidu | 2 A | 1,5 | 15 | 1,6 | 16 | 1,09 |
| 3083 | perchlorfluorid | 2 TO | 2,7 | 27 | 3,0 | 30 | 1,21 |
| 3136 | trifluormethan, hluboce zchlazený, kapalný | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 3138 | ethylen, acetylen a propylen, směs, hluboce zchlazená, kapalná s nejméně 71,5 % ethylenu, nejvýše 22,5 % acetylenu a nejvýše 6 % propylenu | 3 F | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 3153 | perfluormethylvinylether | 2 F | 1,4 | 14 | 1,5 | 15 | 1,14 |
| 3154 | perfluorethylvinylether | 2 F | 1 | 10 | 1 | 10 | 0,98 |
| 3156 | plyn stlačený, oxidující, j. n. | 1 O | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 3157 | plyn zkapalněný, oxidující, j. n. | 2 O | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3158 | plyn hluboce zchlazený, kapalný, j.n. | 3 A | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 3159 | 1,1,1,2-tetrafluorethan (plyn jako chladící prostředek R 134a) | 2 A | 1,6 | 16 | 1,8 | 18 | 1,04 |
| 3160 | plyn zkapalněný, toxický, hořlavý, J. N.a | 2 TF | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3161 | plyn zkapalněný,hořlavý, j. n. | 2 F | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3162 | plyn zkapalněný, toxický, j. n.a | 2 T | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3163 | plyn zkapalněný, j. n. | 2 A | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3220 | pentafluorethan (plyn jako chladicí prostředek R125) | 2 A | 4,1 | 41 | 4,9 | 49 | 0,95 |
| 3252 | difluormethan (plyn jako chladící prostředek R 32) | 2 F | 3,9 | 39 | 4,3 | 43 | 0,78 |
| 3296 | heptafluorpropan (plyn jako chladící prostředek R227) | 2 A | 1,4 | 14 | 1,6 | 16 | 1,20 |
| 3297 | ethylenoxid a chlortetrafluorethan, směs s nejvýše 8,8 % ethylenoxidu | 2 A | 1 | 10 | 1 | 10 | 1,16 |
| 3298 | ethylenoxid a pentafluorethan, směs s nejvýše 7,9 % ethylenoxidu | 2 A | 2,4 | 24 | 2,6 | 26 | 1,02 |
| 3299 | ethylenoxid a tetrafluorethan, směs s nejvýše 5,6 % ethylenoxidu | 2 A | 1,5 | 15 | 1,7 | 17 | 1,03 |
| 3300 | ethylenoxid a oxid uhličitý, směs s více než 87% ethylenoxidu | 2 TF | 2,8 | 28 | 2,8 | 28 | 0,73 |
| 3303 | plyn stlačený, toxický, podporující hoření, j.n.a | 1 TO | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 3304 | plyn stlačený, toxický, žíravý, j.n.a | 1 TC | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 3305 | plyn stlačený, toxický, hořlavý, žíravý, j.n.a | 1 TFC | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 3306 | plyn stlačený, toxický, podporující hoření, žíravý, j.n.a | 1 TOC | viz 4.3.3.2.1 nebo 4.3.3.2.2 | ||||
| 3307 | plyn zkapalněný, toxický, podporující hoření, j.n.a | 2 TO | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3308 | plyn zkapalněný, toxický, žíravý, j.n.a | 2 TC | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3309 | plyn zkapalněný, toxický, hořlavý, žíravý, j.n.a | 2 TFC | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3310 | plyn zkapalněný, toxický, podporující hoření, žíravý, j.n.a | 2 TOC | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3311 | plyn hluboce zchlazený, kapalný, podporující hoření, j.n. | 30 | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 3312 | plyn hluboce zchlazený, kapalný, hořlavý, j.n. | 3 F | viz 4.3.3.2.4 | ||||
| 3318 | amoniak (čpavek), vodný roztok s relativní hustotou menší než 0,88 kg/l při 15 °C, s více než 50 % amoniaku (čpavku) | 4 TC | viz 4.3.3.2.2 | ||||
| 3337 | plyn jako chladící prostředek R 404A | 2 A | 2,9 | 29 | 3,2 | 32 | 0,84 |
| 3338 | plyn jako chladící prostředek R 407A | 2 A | 2,8 | 28 | 3,2 | 32 | 0,95 |
| 3339 | plyn jako chladící prostředek R 407B | 2 A | 3,0 | 30 | 3,3 | 33 | 0,95 |
| 3340 | plyn jako chladící prostředek R 407C | 2 A | 2,7 | 27 | 3,0 | 30 | 0,95 |
| 3354 | insekticid plynný, hořlavý, j.n. | 2 F | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
| 3355 | insekticid plynný, toxický, hořlavý, j.n.a | 2 TF | viz 4.3.3.2.2 nebo 4.3.3.2.3 | ||||
a
Dovoleno, pokud LC50 je rovno nebo větší než 200 ppm.
b
Považováno za pyroforní.
4.3.3.3
Provoz
4.3.3.3.1
Pokud jsou cisterny, bateriová vozidla nebo MEGC schváleny pro různé plyny, pak změna jejich použití vyžaduje jejich vyprázdnění, vyčistění a odplynování v takovém rozsahu, aby byla zajištěna bezpečnost jejich provozu.
4.3.3.3.2
Při předávání cisteren, bateriových vozidel nebo MEGC k přepravě smějí být viditelné jen údaje pro skutečně naplněný, nebo pokud jsou prázdné, pro posledně naplněný plyn, uvedené v 6.8.3.5.6; všechny údaje týkající se jiných plynů musí být zakryty.
4.3.3.3.3
Všechny články bateriového vozidla nebo MEGC smějí obsahovat jen jeden a tentýž plyn.
4.3.3.4
(Vyhrazeno)
4.3.4
Zvláštní ustanovení pro třídy 3 až 9
4.3.4.1
Kódování, racionální přiřazování a hierarchie cisteren
4.3.4.1.1
Kódování cisteren
Čtyři části kódů (kódů cisteren) uvedené ve sloupci (12) tabulky A v kapitole 3.2 mají následující význam:
| Část | Popis | Kód cisterny | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Druhy cisterny | L = | cisterna pro látky v kapalném stavu (kapaliny nebo tuhé látky podávané k přepravě v roztaveném stavu); | |||||||
| S = | cisterna pro látky v tuhém stavu (práškovém nebo zrnitém); | |||||||||
| 2 | Výpočtový tlak | G = | nejnižší výpočtový tlak podle všeobecných požadavků v 6.8.2.1.14; nebo | |||||||
| 1,5; 2,65; 4; 10; 15 nebo 21= nejnižší výpočtový tlak v barech (viz 6.8.2.1.14); | ||||||||||
| 3 | Otvory (viz. 6.8.2.2.2) | A = | cisterna se spodními plnicími a spodními vyprazdňovacími otvory se 2 uzávěry; | |||||||
| B = | cisterna se spodními plnicími a spodními vyprazdňovacími otvory se 3 uzávěry; | |||||||||
| C= | cisterna s horními plnicími a vyprazdňovacími otvory, jen s čistícími otvory pod hladinou kapaliny; | |||||||||
| D = | cisterna s horními plnicími a vyprazdňovacími otvory, bez jakýchkoliv otvorů pod hladinou kapaliny; | |||||||||
| 4 | Pojistné / zařízení | V = | cisterna s odvětrávacím systémem podle 6.8.2.2.6, ale bez pojistky proti prošlehnutí plamene; nebo cisterna, která není odolná proti tlaku při výbuchu; | |||||||
| F = | cisterna s odvětrávacím systémem podle 6.8.2.2.6 s pojistkou proti prošlehnutí plamene; nebo cisterna odolná proti tlaku při výbuchu; | |||||||||
| N = | cisterna bez odvětrávacího systému podle 6.8.2.2.6 a která není hermeticky uzavřena; | |||||||||
| H = | hermeticky uzavřená cisterna (viz 1.2.1). | |||||||||
4.3.4.1.2
Racionální přiřazování kódů cisteren ke skupinám látek a hierarchie cisteren
POZNÁMKA: Některé látky a skupiny látek nejsou uvedeny v tomto racionálním přiřazování, viz 4.3.4.1.3.
| Racionální přiřazování kódů | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kód cisteren | Povolené skupiny látek | ||||
| Třída | klasifikační kód | obalová skupina | |||
| Kapalné látky | |||||
| LGAV | 3 | F2 | III | ||
| 9 | M9 | III | |||
| LGBV | 4.1 | F2 | II, III | ||
| 5.1 | O1 | III | |||
| 9 | M6 | III | |||
| 9 | M11 | III | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kód cisteren LGAV | |||||
| LGBF | 3 | F1 | II | ||
| tenze par při 50 ˚C ≤ 1,1 bar | |||||
| 3 | F1 | III | |||
| 3 | D | II | |||
| tenze par ph 50 °C ≤ 1,1 bar | |||||
| 3 | D | III | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV a LGBV | |||||
| L1,5BN | 3 | F1 | II | ||
| tenze par při 50˚C >1,1 bar | |||||
| III | |||||
| 3 | F1 | bod vzplanutí < 23˚C, viskózní, tenze par p ři 50˚C > 1,1 bar, | |||
| bod varu > 35˚C | |||||
| 3 | D | II | |||
| tenze par ph 50˚C > 1,1 bar | |||||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV a LGBF | |||||
| L4BN | 3 | F1 | I, | ||
| III bod varu ≤ 35˚C | |||||
| 3 | FC | III | |||
| 3 | D | I | |||
| 5.1 | O1 | I, II | |||
| 5.1 | OT1 | I | |||
| 8 | C1 | II, III | |||
| 8 | C3 | II, III | |||
| 8 | C4 | II, III | |||
| 8 | C5 | II, III | |||
| 8 | C7 | II, III | |||
| 8 | C8 | II, III | |||
| 8 | C9 | II, III | |||
| 8 | C10 | II, III | |||
| 8 | CF1 | II | |||
| 8 | CF2 | II | |||
| 8 | CS1 | II | |||
| 8 | CW1 | II | |||
| 8 | CW2 | II | |||
| 8 | CO1 | II | |||
| 8 | CO2 | II | |||
| 8 | CT1 | II, III | |||
| 8 | CT2 | II, III | |||
| 8 | CFT | II | |||
| 9 | M11 | III | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF a L1,5BN | |||||
| L4BH | 3 | FT1 | II, III | ||
| 3 | FT2 | II | |||
| 3 | FC | II | |||
| 3 | FTC | II | |||
| 6.1 | T1 | II, III | |||
| 6.1 | T2 | II, III | |||
| 6.1 | T3 | II, III | |||
| 6.1 | T4 | II, III | |||
| 6.1 | T5 | II, III | |||
| 6.1 | T6 | II, III | |||
| 6.1 | T7 | II, III | |||
| 6.1 | TF1 | II | |||
| 6.1 | TF2 | II, III | |||
| 6.1 | TF3 | II | |||
| 6.1 | TS | II | |||
| 6.1 | TW1 | II | |||
| 6.1 | TW2 | II | |||
| 6.1 | TO1 | II | |||
| 6.1 | TO2 | II | |||
| 6.1 | TC1 | II | |||
| 6.1 | TC2 | II | |||
| 6.1 | TC3 | II | |||
| 6.1 | TC4 | II | |||
| 6.1 | TFC | II | |||
| 6.2 | I4 | ||||
| 9 | M2 | II | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN a L4BN | |||||
| L4DH | 4.2 | S1 | II, III | ||
| 4.2 | S3 | II, III | |||
| 4.2 | ST1 | II, III | |||
| 4.2 | ST3 | II, III | |||
| 4.2 | SC1 | II, III | |||
| 4.2 | SC3 | II, III | |||
| 4.3 | W1 | II, III | |||
| 4.3 | WF1 | II, III | |||
| 4.3 | WT1 | II, III | |||
| 4.3 | WC1 | II, III | |||
| 8 | CT1 | II,III | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN, L4BN a L4BH | |||||
| L10BH | 8 | C1 | I | ||
| 8 | C3 | I | |||
| 8 | C4 | I | |||
| 8 | C5 | I | |||
| 8 | C7 | I | |||
| 8 | C8 | I | |||
| 8 | C9 | I | |||
| 8 | C10 | I | |||
| 8 | CF1 | I | |||
| 8 | CF2 | I | |||
| 8 | CS1 | I | |||
| 8 | CW1 | I | |||
| 8 | CW2 | I | |||
| 8 | CO1 | I | |||
| 8 | CO2 | I | |||
| 8 | CT1 | I | |||
| 8 | CT2 | I | |||
| 8 | COT | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN, L4BN a L4BH | |||||
| L10CH | 3 | FT1 | I | ||
| 3 | FT2 | I | |||
| 3 | FC | I | |||
| 3 | FTC | I | |||
| 6.1 | T1 | I | |||
| 6.1 | T2 | I | |||
| 6.1 | T3 | I | |||
| 6.1 | T4 | I | |||
| 6.1 | T6 | I | |||
| 6.1 | T7 | I | |||
| 6.1 | TF1 | I | |||
| 6.1 | TF2 | I | |||
| 6.1 | TF3 | I | |||
| 6.1 | TS | I | |||
| 6.1 | TW1 | I | |||
| 6.1 | TO1 | I | |||
| 6.1 | TC1 | I | |||
| 6.1 | TC2 | I | |||
| 6.1 | TC3 | I | |||
| 6.1 | TC4 | I | |||
| 6.1 | TFC | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN, L4BN, L4BH a L10BH | |||||
| L10DH | 4.3 | W1 | I | ||
| 4.3 | WF1 | I | |||
| 4.3 | WT1 | I | |||
| 4.3 | WC1 | I | |||
| 4.3 | WFC | I | |||
| 5.1 | OTC | I | |||
| 8 | CT1 | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN, L4BN, L4BH, L4DH, L10BH a L10CH | |||||
| L15CH | 3 | FT1 | I | ||
| 6.1 | TF1 | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN, L4BN, L4BH, L10BH a L10CH | |||||
| L21DH | 4.2 | S1 | I | ||
| 4.2 | S3 | I | |||
| 4.2 | SW | I | |||
| 4.2 | ST3 | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren LGAV, LGBV, LGBF, L1,5BN, L4BN, L4BH, L4DH, L10BH, L10CH, L10DH a L15CH | |||||
| Tuhé látky | |||||
| SGAV | 4.1 | F1 | III | ||
| 4.1 | F3 | III | |||
| 4.2 | S2 | II, III | |||
| 4.2 | S4 | III | |||
| 5.1 | O2 | II, III | |||
| 8 | C2 | II, III | |||
| 8 | C4 | III | |||
| 8 | C6 | III | |||
| 8 | C8 | III | |||
| 8 | C10 | II, III | |||
| 8 | CT2 | III | |||
| 9 | M7 | III | |||
| 9 | M11 | II, III | |||
| SGAN | 4.1 | F1 | II | ||
| 4.1 | F3 | II | |||
| 4.1 | FT1 | II, III | |||
| 4.1 | FT2 | II, III | |||
| 4.1 | FC1 | II, III | |||
| 4.1 | FC2 | II, III | |||
| 4.2 | S2 | II | |||
| 4.2 | S4 | II, III | |||
| 4.2 | ST2 | II, III | |||
| 4.2 | ST4 | II, III | |||
| 4.2 | SC2 | II, III | |||
| 4.2 | SC4 | II, III | |||
| 4.3 | W2 | II, III | |||
| 4.3 | WF2 | II | |||
| 4.3 | WS | II, III | |||
| 4.3 | WT2 | II, III | |||
| 4.3 | WC2 | II, III | |||
| 5.1 | O2 | II, III | |||
| 5.1 | OT2 | II, III | |||
| 5.1 | OC2 | II, III | |||
| 8 | C2 | II | |||
| 8 | C4 | II | |||
| 8 | C6 | II | |||
| 8 | C8 | II | |||
| 8 | C10 | II | |||
| 8 | CF2 | II | |||
| 8 | CS2 | II | |||
| 8 | CW2 | II | |||
| 8 | CO2 | II | |||
| 8 | CT2 | II | |||
| 9 | M3 | III | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kód cisteren SGAV | |||||
| SGAH | 6.1 | T2 | II, III | ||
| 6.1 | T3 | II, III | |||
| 6.1 | T5 | II, III | |||
| 6.1 | T7 | II, III | |||
| 6.1 | T9 | II | |||
| 6.1 | TF3 | II | |||
| 6.1 | TS | II | |||
| 6.1 | TW2 | II | |||
| 6.1 | TO2 | II | |||
| 6.1 | TC2 | II | |||
| 6.1 | TC4 | II | |||
| 9 | M1 | II, III | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren SGAV a SGAN | |||||
| S4AH | 9 | M2 | II | ||
| 6.2 | I3 | II | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren SGAV, SGAN a SGAH | |||||
| S10AN | 8 | C2 | I | ||
| 8 | C4 | I | |||
| 8 | C6 | I | |||
| 8 | C8 | I | |||
| 8 | C10 | I | |||
| 8 | CF2 | I | |||
| 8 | CS2 | I | |||
| 8 | CW2 | I | |||
| 8 | CO2 | I | |||
| 8 | CT2 | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren SGAV a SGAN | |||||
| S10AH | 6.1 | T2 | I | ||
| 6.1 | T3 | I | |||
| 6.1 | T5 | I | |||
| 6.1 | T7 | I | |||
| 6.1 | TS | I | |||
| 6.1 | TW2 | I | |||
| 6.1 | TO2 | I | |||
| 6.1 | TC2 | I | |||
| 6.1 | TC4 | I | |||
| jakož i skupiny látek povolené pro kódy cisteren SGAV, SGAN, SGAH a S10AN | |||||
Hierarchie cisteren
Cisterny s kódy cisteren odlišnými od kódů uvedených v této tabulce nebo v tabulce A kapitoly 3.2 mohou být též používány, pokud jakákoli část (číslice nebo písmeno) částí 1 až 4 těchto kódů cisteren odpovídá úrovni bezpečnosti nejméně rovnocenné odpovídající části kódu cisterny uvedeného v tabulce A kapitoly 3.2, a to podle následujícího vzestupného pořadí:
Část 1: Typy cisteren
S → L
Část 2: Výpočtový tlak
G → 1,5 → 2,65 → 4 → 10 → 15 → 21 bar
Část 3: Otvory
A → B → C → D
Část 4: Pojistné ventily / zařízení
V → F → N → H
Například
-
cisterna s kódem cisterny L10CN je dovolena pro přepravu látky, ke které byl přiřazen kód cisterny L4BN;
-
cisterna s kódem cisterny L4BN je dovolena pro přepravu látky, ke které byl přiřazen kód cisterny SGAN.
POZNÁMKA: Hierarchie nebere v úvahu zvláštní ustanovení (viz oddíly 4.3.5 a 6.8.4) pro každou položku.
4.3.4.1.3
Následující látky a skupiny látek, u kterých je ve sloupci (12) tabulky A v kapitole 3.2 uvedeno za kódem cisterny znaménko “(+)“, podléhají zvláštním ustanovením. V tomto případě je dovoleno alternativní použití cisteren pro jiné látky a skupiny látek pouze tehdy, pokud je to uvedeno v osvědčení o schválení typu. Cisterny vyšší hodnoty podle ustanovení na konci tabulky v 4.3.4.1.2 mohou být použity se zřetelem ke zvláštním ustanovením uvedeným ve sloupci (13) tabulky A v kapitole 3.2.
(a)
Třída 4.1:
UN 2448 síra, roztavená: kód LGBV;
(b)
Třída 4.2:
UN 1381 fosfor, bílý nebo žlutý, suchý nebo pod vodou nebo v roztoku a UN 2447 fosfor, bílý nebo žlutý, roztavený: kód L10DH;
(c)
Třída 4.3:
UN 1389 amalgam alkalických kovů; kapalný;
UN 1391 disperze alkalických kovů nebo disperze kovů alkalických zemin; UN 1392 amalgam kovů alkalických zemin; kapalný;
UN 1415 lithium;
UN 1420 slitiny draslíku, kovové; kapalné;
UN 1421 slitina alkalických kovů, kapalná, j. n.;
UN 1422 slitiny draslíku a sodíku; kapalné;
UN 1428 sodík; a
UN 2257 draslík: kód L10BN;
UN 3401 amalgam alkalických kovů, tuhý;
UN 3402 amalgam kovů alkalických zemin, tuhý;
UN 3403 slitiny draslíku, kovové, tuhé;
UN 3404 slitiny draslíku a sodíku, tuhé: kód L10BN;
UN 1407 cesium a
UN 1423 rubidium: kód L10CH;
(d)
Třída 5.1:
UN 1873 kyselina chloristá, roztok s více než 50 % hmot., ale nejvýše 72 % hmot. čisté kyseliny: kód L4DN;
UN 2015 peroxid vodíku, vodný roztok, stabilizovaný s více než 70 % peroxidu vodíku: kód L4DV;
UN 2015 peroxid vodíku, vodný roztok, stabilizovaný s více než 60 %, ale nejvýše 70 % peroxidu vodíku: kód L4BV;
UN 2014 peroxid vodíku, vodný roztok s nejméně 20 %, ale nejvýše 60 % peroxidu vodíku a UN 3149 peroxid vodíku a kyselina peroctová, směs, stabilizovaná: kód L4BV;
UN 2426 dusičnan amonný, kapalný, horký koncentrovaný roztok v koncentrací vyšší než 80 %, ale nepřesahující 93 %: kód L4BV;
UN 3375 dusičnan amonný, emulze, suspenze nebo gel, kapalný: kód LGAV;
UN 3375 dusičnan amonný, emulze, suspenze nebo gel, tuhý: kód SGAV;
(e)
Třída 5.2:
UN 3109 peroxid organický, typ F, kapalný a UN 3119 peroxid organický, typ F, kapalný, řízená teplota: kód L4BN;
UN 3110 peroxid organický, typ F, tuhý a UN 3120 peroxid organický, typ F, tuhý, řízená teplota: kód S4AN;
(f)
Třída 6.1:
UN 1613 kyanovodík, vodný roztok (kyselina kyanovodíková) a UN 3294 kyanovodík, alkoholický roztok: kód L15DH;
(g)
Třída 7:
Všechny látky: speciální cisterny;
Minimální požadavky pro kapaliny: kód L2,65CN; pro tuhé látky: kód S2,65AN;
Odchylně od všeobecných požadavků tohoto odstavce cisterny používané pro radioaktivní látky mohou být používány také pro přepravu jiných věcí, pokud jsou splněny požadavky pododdílu 5.1.3.2;
(h)
Třída 8:
UN 1052 fluorovodík, bezvodý a UN 1790 kyselina fluorovodíková, roztok, obsahující více než 85 % kyseliny fluorovodíkové: kód L21DH;
UN 1744 brom nebo brom, roztok: kód L21DH;
UN 1791 chlornan, roztoka UN 1908 chloritan, roztok: kód L4BV.
4.3.4.1.4
Cisterny určené pro přepravu kapalných odpadů splňující požadavky kapitoly 6.10 a vybavené dvěma uzávěry podle pododdílu 6.10.3.2 musí být přiřazeny ke kódu cisterny L4AFI. Pokud jsou tyto cisterny vybaveny pro alternativní přepravu kapalných a tuhých látek, musí být přiřazeny ke kombinovaným kódům cisteren L4AH+S4AH.
4.3.4.2
Všeobecná ustanovení
4.3.4.2.1
V případě nakládky zahřátých látek nesmí teplota na vnějším povrchu cisterny nebo její tepelné izolace během přepravy překročit 70°C.
| 4.3.4.2.2 | Spojovací potrubí mezi nezávislými, ale navzájem propojenými cisternami dopravní jednotky musí být během přepravy vyprázdněné. Flexibilní plnicí a vyprazdňovací potrubí, které není permanentně připojeno k nádržím, musí být během přepravy vyprázdněné. |
4.3.4.2.3
(Vyhrazeno)
4.3.5
Zvláštní ustanovení
Následující zvláštní ustanovení se musí použít, pokud jsou uvedena u příslušné položky ve sloupci (13) tabulky A v kapitole 3.2:
| TU1 | Cisterny nesmějí být podány k přepravě před úplným ztuhnutím látky a jejím pokrytím inertním plynem. Nevyčištěné prázdné cisterny, které tyto látky obsahovaly, musí být naplněny inertním plynem. | |||||||||||
| TU2 | Látka musí být pokryta inertním plynem. Nevyčištěné prázdné cisterny, které tyto látky obsahovaly, musí být naplněny inertním plynem. | |||||||||||
| TU3 | Vnitřek nádrže a všechny části, které mohou přijít do styku s látkou, musí být udržovány v čistotě. Pro čerpadla, ventily a ostatní zařízení se nesmí používat žádná maziva, která se mohou s látkou nebezpečně slučovat. | |||||||||||
| TU4 | Během přepravy musí být tyto látky pokryty vrstvou inertního plynu, jehož přetlak musí činit nejméně 50 kPa (0,5 baru). | |||||||||||
| TU5 | Nevyčištěné prázdné cisterny, které obsahovaly tyto látky, musí být při podání k přepravě naplněny inertním plynem o přetlaku nejméně 50 kPa (0,5baru). | |||||||||||
| TU6 | (Vyhrazeno) | |||||||||||
| TU7 | Není dovoleno přepravovat v cisternách, bateriových vozidlech a MEGC, pokud je hodnota LC5o nižší než 200 ppm. | |||||||||||
| TU8 | Materiály používané k utěsnění spojů nebo k údržbě uzávěrů musí být snášenlivé s obsahem. | |||||||||||
| TU9 | Cisterny z hliníkových slitin se nesmějí používat k přepravě, ledaže jsou výlučně vyhrazeny pro takovou přepravu a acetaldehyd neobsahuje kyselinu. UN 1203 benzín s tenzí par při 50 °C vyšší než 110 kPa (1,1 baru), ale nejvýše 150 kPa (1,5 baru) smí být přepravován také v cisternách konstruovaných podle 6.8.2.1.14(a) a jejichž výstroj odpovídá 6.8.2.2.6. | |||||||||||
| TU10 | (Vyhrazeno) | |||||||||||
| TU11 | Během plnění nesmí teplota této látky překročit 60 °C. Nejvyšší plnicí teplota 80 °C je dovolena, poku se zabrání vzniku doutnajících míst a jsou splněny dále uvedené podmínky. Po ukončení plnění musí být cisterny natlakovány (např. stlačeným vzduchem), aby se zkontrolovala jejich těsnost. Musí se zabezpečit, aby během přepravy nedošlo ke vzniku podtlaku. Před vyprázdněním se musí zkontrolovat, jestli tlak v cisternách je stále vyšší než tlak atmosférický. Pokud tomu tak není, musí se před započetím vyprazdňování do cisteren zavést inertní plyn. | |||||||||||
| TU12 | Při změně používání musí být z nádrže a výstroje před a po přepravě této látky dokonale vyčištěny všechny zbytky této látky. | |||||||||||
| TU13 | Cisterny musí být při plnění prosty všech nečistot. Provozní výstroj, jako ventily a vnější potrubí, musí být po naplnění nebo vyprázdnění cisterny vyprázdněny. | |||||||||||
| TU14 | Ochranné kryty uzávěrů musí být během přepravy uzamčeny. | |||||||||||
| TU15 | Cisterny se nesmějí použít k přepravě potravin, poživatin a krmiv. | |||||||||||
| TU16 | Nevyčištěné prázdné cisterny musí být při podání k přepravě: | |||||||||||
| - | buď naplněny dusíkem, | |||||||||||
| - | nebo naplněny vodou nejméně na 96 % a nejvíce na 98 % svého vnitřního objemu; v době od 1. října do 31. března musí voda obsahovat dostatečné množství ochranného prostředku proti zamrzání, aby nemohla voda během přepravy zamrznout. Ochranný prostředek proti zamrzání nesmí mít žádné korosivní účinky a nesmí reagovat s fosforem. | |||||||||||
| TU17 | Smí se přepravovat jen v bateriových vozidlech nebo MEGC, jejichž články jsou nádoby | |||||||||||
| TU18 | Stupeň plnění cisteren musí být stanoven tak, aby při zahřátí obsahu na teplotu, při níž se tenze par rovná otevíracímu tlaku pojistného ventilu, objem kapaliny dosáhl 95 % vnitřního objemu cisterny při této teplotě. Ustanovení 4.3.2.3.4 se nepoužije. | |||||||||||
| TU19 | Cisterny smějí být naplněny do 98% při plnící teplotě a tlaku. Ustanovení 4.3.2.3.4 se nepoužije. | |||||||||||
| TU20 | (Vyhrazeno) | |||||||||||
| TU21 | Látka musí být v době plnění, je-li použita voda jako ochranný prostředek, pokryta vrstvou nejméně 12 cm vody; stupeň plnění při teplotě 60 °C nesmí překročit 98 %. Je-li použit dusík jako ochranný prostředek, stupeň plnění při teplotě 60 °C nesmí překročit 96 %. Zbylý prostor musí být naplněn dusíkem tak, aby ani po ochlazení neklesl tlak nikdy pod atmosférický tlak. Cisterna musí být uzavřena tak, aby nemohlo dojít k úniku plynu. | |||||||||||
| TU22 | Cisterny smějí být plněny nejvýše do 90 % svého vnitřního objemu; při střední teplotě kapaliny 50 °C musí zůstat v nádrži z hlediska bezpečnosti ještě prázdný prostor 5%. | |||||||||||
| TU23 | Stupeň plnění nesmí překročit 0,93 kg na litr vnitřního objemu, plní-li se hmotnostně. Plní-li se objemově, nesmí stupeň plnění překročit 85 %. | |||||||||||
| TU24 | Stupeň plnění nesmí překročit 0,95 kg na litr vnitřního objemu, plní-li se hmotnostně. Plní-li se objemově, nesmí stupeň plnění překročit 85 %. | |||||||||||
| TU25 | Stupeň plnění nesmí překročit 1,14 kg na litr vnitřního objemu, plní-li se hmotnostně. Plní-li se objemově, nesmí stupeň plnění překročit 85 %. | |||||||||||
| TU26 | Stupeň plnění nesmí překročit 85 %. | |||||||||||
| TU27 | Cisterny smějí být plněny nejvýše do 98 % svého vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU28 | Cisterny smějí být plněny při referenční teplotě 15 °C nejvýše do 95% svého vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU29 | Cisterny smějí být plněny nejvýše do 97 % svého vnitřního objemu a nejvyšší teplota po naplnění nesmí překročit 140 °C. | |||||||||||
| TU30 | Cisterny musí být plněny podle zkušebního protokolu pro schválení konstrukčního typu cisterny, avšak nejvýše do 90 % svého vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU31 | Cisterny smějí být plněny nejvýše do 1 kg na litr vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU32 | Cisterny smějí být plněny nejvýše do 88 % svého vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU33 | Cisterny smějí být plněny nejméně do 88 % a nejvýše do 92 % svého vnitřního objemu, nebo do 2,86 kg na litr svého vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU34 | Cisterny smějí být plněny nejvýše do 0,84 kg na litr svého vnitřního objemu | |||||||||||
| TU35 | Prázdné nevyčištěné nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a cisternové kontejnery, které obsahovaly tyto látky, nepodléhají požadavkům ADR, pokud byla provedena přiměřená opatření k vyloučení jakéhokoli nebezpečí. | |||||||||||
| TU36 | Stupeň plnění podle pododdílu 4.3.2.2 nesmí při referenční teplotě 15 °C p řekročit 93 % svého vnitřního objemu. | |||||||||||
| TU37 | Přeprava v cisternách je omezena na látky obsahující původce nemocí, které nepředstavují vážné nebezpečí a proti kterým, přestože při expozici mohou způsobit vážnou nákazu, jsou k dispozici účinný léčebný postup i preventivní opatření a nebezpečí přenosu nákazy je omezené (tj. mírné nebezpečí pro jednotlivce a malé nebezpečí pro společnost). | |||||||||||
| TU38 | (Vyhrazeno) | |||||||||||
| TU39 | Vhodnost látky pro přepravu v cisternách musí být prokázána. Metoda hodnocení vhodnosti musí být schválena příslušným orgánem. Jedna z metod je zkouška 8(d) v sérii zkoušek 8 (viz Příručka zkoušek a kritérií, část 1, pododdíl 18.7). | |||||||||||
Není dovoleno ponechat látky v cisterně po dobu, za kterou by v ní mohly ztvrdnout. Musí být učiněna vhodná opatření, aby se zabránilo usazení a ztuhnutí látek v cisterně (např. vyčištění atd.).
KAPITOLA 4.4
POUŽÍVÁNÍ NESNÍMATELNÝCH CISTEREN (CISTERNOVÝCH VOZIDEL), SNÍMATELNÝCH CISTEREN, CISTERNOVÝCHKONTEJNERŮ A CISTERNOVÝCH VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB Z VYZTUŽENÝCH PLASTŮ (FRP)
POZNÁMKA: Pro přemístitelné cisterny a UN MEGC viz kapitola 4.2; pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů, bateriová vozidla a vícečlánkové kontejnery na plyn (MEGC), jiné než UN MEGC, viz kapitola 4.3; pro kontejnery pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitola 4.5.
4.4.1
Všeobecná ustanovení
Přeprava nebezpečných látek v cisternách z vyztužených plastů (FRP) je dovolena, pouze pokud jsou splněny následující podmínky:
(a)
látky jsou zařazeny ve třídě 3, 5.1, 6.1, 6.2, 8 nebo 9;
(b)
nejvyšší tenze par (absolutní tlak) při 50 °C látky nep řevyšuje 110 kPa (1.1 baru);
(c)
přeprava látky v kovových cisternách je dovolena podle 4.3.2.1.1;
(d)
výpočtový tlak stanovený pro tuto látku v části 2 kódu cisterny uvedeného ve sloupci (12) tabulky A v kapitole 3.2 nepřevyšuje 4 bary (viz též 4.3.4.1.1), a
(e)
cisterna odpovídá ustanovením kapitoly 6.9 vztahujícím se na přepravu dané látky
4.4.2
Provoz
4.4.2.1
Ustanovení 4.3.2.1.5 až 4.3.2.2.4, 4.3.2.3.3 až 4.3.2.3.6, 4.3.2.4.1, 4.3.2.4.2 a 4.3.4.1 a 4.3.4.2 musí být splněna.
4.4.2.2
Teplota přepravované látky nesmí v době plnění převýšit nejvyšší provozní teplotu uvedenou na štítku cisterny, který je uveden v oddílu 6.9.6.
4.4.2.3
Pokud platí pro přepravu v kovových cisternách, platí také zvláštní ustanovení (TU) oddílu 4.3.5 uvedená ve sloupci (13) tabulky A v kapitole 3.2.
KAPITOLA 4.5
POUŽÍVANÍ CISTEREN PRO PODTLAKOVÉ VYČERPÁVÁNÍ ODPADŮ
POZNÁMKA: Pro přemístitelné cisterny a UN MEGC viz kapitola 4.2; pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů, bateriová vozidla a vícečlánkové kontejnery na plyn (MEGC), jiné než UN MEGC, viz kapitola 4.3; pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitola 4.4.
4.5.1
Používání
4.5.1.1
Odpady tvořené látkami tříd 3, 4.1, 5.1, 6.1, 6.2, 8 a 9 mohou být přepravovány v cisternách pro podtlakové vyčerpávání odpadů odpovídajících kapitole 6.10, pokud jejich přeprava v nesnímatelných cisternách, snímatelných cisternách, cisternových kontejnerech a cisternových výměnných nástavbách je dovolena podle kapitoly 4.3. Látky přiřazené kódu cisterny L4BH ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 nebo jinému kódu dovolenému podle hierarchie uvedené v 4.3.3.1.2 smějí být přepravovány v cisternách pro podtlakové odčerpávání odpadů s písmenem „A“ nebo „B“ ve třetí části kódu cisterny, který je uveden v bodu 9.5 osvědčení o schválení vozidla odpovídajícího vzoru v 9.1.3.5.
4.5.2
Provoz
4.5.2.1
Ustanovení kapitoly 4.3, kromě ustanovení uvedených v 4.3.2.2.4 a 4.3.2.3.3, se vztahují na přepravu v cisternách pro podtlakové odčerpávání odpadů a jsou doplněna ustanoveními pododdílů 4.5.2.2 až 4.5.2.4 uvedených níže.
4.5.2.2
Pro přepravu kapalin zařazených jako hořlavé musí být cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů plněny plnicím zařízením, které vyúsťuje v cisterně na její spodní úrovni. Musí být učiněna opatření, aby bylo minimalizováno rozstřikování.
4.5.2.3
Při vyprazdňování hořlavých kapalin s bodem vzplanutí nižším než 23°C tl akem vzduchu je nejvyšší dovolený tlak 100 kPa (1 bar).
4.5.2.4
Použití cisteren vybavených vnitřním pístem fungujícím jako stěna komory je dovoleno pouze tehdy, pokud látky na kterékoli straně stěny (pístu) nereagují nebezpečně navzájem jedna s druhou (viz 4.3.2.3.6).
KAPITOLA 4.6
(Vyhrazeno)
KAPITOLA 4.7
POUŽÍVÁNÍ MOBILNÍCH JEDNOTEK PŘIPRAVUJÍCÍCH VÝBUŠNINY (MEMU)
POZNÁMKA 1: Pro kusy viz kapitola 4.1; pro přemístitelné cisterny viz kapitola 4.2; pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů viz kapitola 4.3; pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitola 4.4; pro cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitola 4.5.
POZNÁMKA 2: Pro požadavky na konstrukci, výstroj, schválení typu, zkoušky a značení viz kapitoly 6.7, 6.8, 6.9, 6.11 a 6.12.
4.7.1
Používání
4.7.1.1
Látky tříd 3, 5.1, 6.1 a 8 mohou být přepravovány v MEMU odpovídajících kapitole 6.12, v přemístitelných cisternách, pokud jejich přeprava je dovolena podle kapitoly 4.2; nebo ve snímatelných cisternách, cisternových kontejnerech nebo cisternových výměnných nástavbách, pokud jejich přeprava je dovolena podle kapitoly 4.3; nebo v cisternách z vyztužených plastů, pokud jejich přeprava je dovolena podle kapitoly 4.4; nebo v kontejnerech pro volně ložené látky, pokud jejich přeprava je dovolena podle kapitoly 7.3.
4.7.1.2
Výbušné látky nebo předměty třídy 1 podléhající schválení příslušného orgánu (viz 7.5.5.2.3) mohou být přepravovány vkusech, ve zvláštních komorách odpovídajících oddílu 6.12.5, pokud obal je dovolen podle kapitoly 4.1 a jejich přeprava je dovolena podle kapitoly 7.2 a 7.5.
4.7.2
Provoz
4.7.2.1
Následující ustanovení se vztahují na provoz cisteren podle kapitoly 6.12:
(a)
Pro cisterny s vnitřním objemem 1 000 litrů nebo větším, ustanovení kapitoly 4.2, kapitoly 4.3, kromě 4.3.1.4, 4.3.2.3.1, 4.3.3 a 4.3.4, nebo kapitoly 4.4 se vztahují na přepravu v MEMU, a jsou doplněna níže uvedenými ustanoveními 4.7.2.2, 4.7.2.3 a 4.7.2.4.
(b)
Pro cisterny s vnitřním objemem menším než 1 000 litrů, ustanovení kapitoly 4.2, kapitoly 4.3, kromě 4.3.1.4,, 4.3.2.1, 4.3.2.3.1, 4.3.3 a 4.3.4, nebo kapitoly 4.4 se vztahují na přepravu v MEMU, a jsou doplněny níže uvedenými ustanoveními 4.7.2.2, 4.7.2.3 a 4.7.2.4.
4.7.2.2
Tloušťka stěn nádrže během celé doby jejího používání se nesmí snížit pod nejmenší hodnotu předepsanou v příslušných konstrukčních předpisech.
4.7.2.3
Ohebné vypouštěcí potrubí, stabilně připojené nebo nepřipojené, a výsypky musí být během přepravy prázdné beze směsných nebo znecitlivěných výbušných látek.
4.7.2.4
Pokud jsou použitelná pro přepravu v cisternách, musí se též použít zvláštní ustanovení (TU) 4.3.5 uvedená ve sloupci (13) tabulky A kapitoly 3.2.
4.7.2.5
Dopravce musí zajistit, že zámky uvedené v 9.8.9 jsou během přepravy používány.
ČÁST 5
Postupy při odeslání
KAPITOLA 5.1
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ
5.1.1
Rozsah použití a všeobecná ustanovení
Tato část obsahuje ustanovení pro odesílání nebezpečných věcí týkající se nápisů, bezpečnostních značek a dokladů a případně povolení pro odeslání a předběžné oznámení.
5.1.2
Použití přepravních obalových souborů
5.1.2.1
a) Přepravní obalový soubor musí být:
(i)
označen nápisem „PŘEPRAVNÍ OBALOVÝ SOUBOR“; a
(ii)
označen UN číslem s předřazenými písmeny „UN“ a musí být opatřen bezpečnostními značkami podle požadavků na kusy uvedených v oddílu 5.2.2 pro každou položku nebezpečných věcí obsaženou v přepravním obalovém souboru;
pokud UN čísla a bezpečnostní značky charakterizující všechny nebezpečné věci obsažené v přepravním obalovém souboru nejsou viditelné, s výjimkou požadavků uvedených v 5.2.2.1.11. Je-li pro různé kusy vyžadováno stejné UN číslo nebo stejná bezpečnostní značka, může být umístěn (umístěna) na přepravním obalovém souboru pouze jednou.
Nápis „PŘEPRAVNÍ OBALOVÝ SOUBOR“ musí být snadno viditelný a čitelný, musí být v úředním jazyce země původu a také, pokud tímto jazykem není angličtina, francouzština nebo němčina, v angličtině, francouzštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi státy dotčenými přepravou nestanoví jinak..
b)
Orientační šipky znázorněné v 5.2.1.9 musí být umístěny na dvou protilehlých stranách dále uvedených přepravních obalových souborů:
(i)
přepravní obalové soubory obsahující kusy, které musí být označeny podle 5.2.1.9, pokud označení nezůstane viditelné; a
(ii)
přepravní obalové soubory obsahující kapaliny v kusech, které nemusí být označeny podle 5.2.1.9, pokud uzávěry nezůstanou viditelné.
5.1.2.2
Každý kus s nebezpečnými věcmi uložený v přepravním obalovém souboru musí odpovídat všem relevantním ustanovením ADR. Předpokládaná funkce každého kusu nesmí být negativně ovlivněna přepravním obalovým souborem.
5.1.2.3
Každý kus, který je opatřen orientačními šipkami předepsanými v pododdíle 5.2.1.9 a který je uložen do přepravního obalového souboru nebo do velkého obalu, musí být orientován v souladu s tímto označením.
5.1.2.4
Zákaz společné nakládky se vztahuje též na tyto přepravní obalové soubory.
5.1.3
Prázdné nevyčištěné obaly (včetně IBC a velkých obalů), cisterny, MEMU, vozidla a kontejnery pro přepravu ve volně loženém stavu
5.1.3.1
Prázdné nevyčištěné obaly (včetně IBC a velkých obalů), cisterny (včetně cisternových vozidel, bateriových vozidel, snímatelných cisteren, přemístitelných cisteren, cisternových kontejnerů, MEGC, MÉMU), vozidla a kontejnery pro přepravu ve volně loženém stavu, které obsahovaly nebezpečné látky jiných tříd než třídy 7, musí být označeny nápisy a bezpečnostními značkami, jako by byly plné.
POZNÁMKA:. O dokladech viz kapitola 5.4.
5.1.3.2
Obaly, včetně IBC a cisterny používané pro přepravu radioaktivních látek nesmějí být používány pro skladování nebo přepravu jiných věcí, ledaže by byly dekontaminovány pod úroveň 0,4 Bq/cm2 pro beta a gama zářiče, jakož i pro nízkotoxické alfa zářiče a pod úroveň 0,04 Bq/cm2 pro všechny ostatní alfa zářiče.
5.1.4
Společné balení
Pokud jsou dvě nebo více nebezpečných věcí zabaleny do téhož vnějšího obalu, musí být tento kus opatřen nápisem a bezpečnostní značkou předepsanou pro každou látku nebo předmět. Jestliže je pro různé věci požadována stejná bezpečnostní značka, může být použita pouze jedna.
5.1.5.
Všeobecná ustanovení pro třídu 7
5.1.5.1
Povolení pro odeslání a oznamování
5.1.5.1.1
Všeobecně
Kromě schválení konstrukcí kusu popsaného v kapitole 6.4 vyžaduje se též za určitých okolností vícestranné schválení (5.1.5.1.2 a 5.1.5.1.3). Za některých okolností je též nezbytné informovat příslušné orgány o odeslání (5.1.5.1.4).
5.1.5.1.2
Povolení odeslání
Vícestranné povolení se vyžaduje pro:
(a)
odeslání kusů typu B(M), které nesplňují požadavky uvedené v pododdílu 6.4.7.5 nebo jsou konstruovány tak, že dovolují řízené občasné odvětrávání;
(b)
odeslání kusů typu B(M) obsahujících radioaktivní látku, jejíž aktivita je větší než 3000 A1 nebo 3000 A2, případně 1000 TBq, podle toho, která hodnota je nižší;
(c)
odeslání kusů obsahujících štěpné látky, jestliže součet indexů kritické bezpečnosti kusů v jednom voze nebo kontejneru překročí 50; a
s výjimkou toho, že příslušný orgán může povolit přepravu do svého státu nebo přes svůj stát bez schválení odeslání podle zvláštního ustanovení v jeho schválení konstrukce (viz 5.1.5.2.1).
5.1.5.1.3
Povolení odeslání podle zvláštního ujednání
Příslušný orgán může schválit ustanovení, podle kterých může být zásilka nesplňující všechny příslušné požadavky ADR přepravena podle zvláštního ujednání (viz 1.7.4).
5.1.5.1.4
Oznamování
Oznámení příslušným orgánům se vyžaduje v následujících případech:
(a)
Před prvním odesláním každého kusu, které vyžaduje povolení příslušného orgánu, musí odesilatel zajistit, aby kopie každého vhodného osvědčení příslušného orgánu, která se týkají konstrukce kusu, byla předložena příslušnému orgánu každého státu, kterým nebo do kterého má být zásilka přepravována. Odesilatel nemusí vyčkat na potvrzení příslušného orgánu, ani příslušný orgán není povinen vydat potvrzení o příjmu osvědčení;
(b)
Při každém z následujících typů odeslání:
(h)
kusů typu C obsahujících radioaktivní látky s aktivitou větší než 3000 A1 nebo popřípadě 3000 A2, nebo 1000 TBq, podle toho, která hodnota je nižší;
(ii)
kusů typu B(U) obsahujících radioaktivní látky s aktivitou větší než 3000 A1 nebo popřípadě 3000 A2, nebo 1000 TBq podle toho, která hodnota je nižší;
(iii)
kusů typu B(M);
(iv)
odeslání podle zvláštního ujednání;
Odesilatel musí zaslat oznámení příslušnému orgánu každého státu, do kterého nebo kterým se má zásilka přepravovat. Toto oznámení musí dostat každý příslušný orgán před začátkem odeslání zásilky a podle možností 7 dnů předem;
(c)
Odesilatel nemusí odeslat samostatné oznámení, pokud požadované informace jsou uvedeny v žádosti o povolení odeslání;
(d)
Oznámení o odeslání zásilky musí obsahovat:
(i)
dostatečné údaje umožňující identifikaci kusu nebo kusů, včetně všech vhodných čísel osvědčení a identifikačních značek;
(ii)
údaje o datu odeslání, předpokládaném datu příjezdu a navrhované trase;
(iii)
pojmenování radioaktivní(ch) látky(ek) nebo nuklidu(ů);
(iv)
popisy fyzikálního a chemického stavu radioaktivní látky nebo údaje, že se jedná o radioaktivní látku zvláštní formy nebo o málo rozpustitelnou radioaktivní látku; a
(v)
nejvyšší aktivitu radioaktivního obsahu během přepravy v becquerelech (Bq) s příslušnou symbolem Sl předponou (viz 1.2.2.1). U štěpných látek může být místo aktivity udána hmotnost štěpných látek v gramech (g) nebo jejich násobku.
5.1.5.2
Osvědčení vydávaná příslušným orgánem
5.1.5.2.1
Osvědčení vydávaná příslušným orgánem se vyžaduji pro:
(a)
Konstrukce pro:
(i)
radioaktivní látky zvláštní formy;
(ii)
málo rozpustitelné radioaktivní látky;
(iii)
kusy obsahující 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu;
(iv)
všechny kusy obsahující štěpné látky, pokud nejsou vyňaty podle pododdílu 6.4.11.2;
(v)
kusy typu B(U) a kusy typu B(M);
(vi)
kusy typu C;
(b)
Zvláštní ujednání;
(c)
Určitá odeslání (viz 5.1.5.1.2)
Osvědčení musí potvrzovat, že příslušné požadavky jsou splněny a že pro schválení konstrukce byla konstrukci přidělena identifikační značka.
Osvědčení o schválení konstrukce kusu a osvědčení o povolení odeslání mohou být spojena do jednoho osvědčení.
Osvědčení a žádosti o tato osvědčení musí být v souladu s požadavky uvedenými v oddílu 6.4.23.
5.1.5.2.2
Odesilatel musí vlastnit kopii každého příslušného osvědčení.
5.1.5.2.3
Pro konstrukce kusu, pro které se nevyžaduje osvědčení vydané příslušným orgánem, musí odesilatel na požádání předložit příslušnému orgánu, ke kontrole dokumentární evidenci o souladu konstrukce kusu se všemi příslušnými požadavky.
5.1.5.3
Určení přepravního indexu (TI) a indexu kritické bezpečnosti (CSI)
5.1.5.3.1
Přepravní index (TI) pro kus, přepravní obalový soubor nebo kontejner, nebo pro nezabalenou látku LSA-I nebo nezabalený předmět SCO-I je číslo, které se určí tímto postupem:
(a)
Zjistí se nejvyšší dávková intenzita v jednotkách milisierverty za hodinu (mSV/h) ve vzdálenosti 1 m od vnějších povrchů kusu, přepravního obalového souboru, kontejneru, nebo nezabalených látek LSA-I a předmětů SCO-I. Takto zjištěná hodnota se vynásobí 100 a výsledné číslo je přepravní index. U uranových a thoriových rud a jejich koncentrátů smějí být vzaty následující hodnoty pro nejvyšší dávkovou intenzitu v každém bodě vzdáleném 1 m od vnějšího povrchu nákladu:
0,4 mSv/h pro rudy a fyzikální koncentráty uranu a thoria;
0,3 mSv/h pro chemické koncentráty thoria;
0,02 mSv/h pro chemické koncentráty uranu, kromě hexafluoridu uranu;
(b)
Pro cisterny, kontejnery a nezabalené látky LSA-I a předměty SCO-I musí být hodnota zjištěná v kroku podle (a) výše vynásobena multiplikačním faktorem z tabulky 5.1.5.3.1;
Tabulka 5.1.5.3.1: Multiplikační faktory pro cisterny, kontejnery a nebalené LSA-I a SCO-I
| Velikost nákladu a | Multiplikační faktor |
|---|---|
| velikost nákladu ≤ 1 m2 | 1 |
| 1 m2< velikost nákladu ≤ 5 m2 | 2 |
| 5 m 2< velikost nákladu ≤ 20 m2 | 3 |
| 20 m2 < velikost nákladu | 10 |
a
největší naměřená plocha příčného průřezu nákladu
5.1.5.3.2
Přepravní index pro každý přepravní obalový soubor, každý kontejner nebo každé vozidlo se určí buď součtem přepravních indexů všech obsažených kusů, nebo přímým měřením dávkové intenzity, kromě případu netuhých přepravních obalových souborů, pro které musí být přepravní index určen pouze součtem přepravních indexů všech kusů.
5.1.5.3.3
Index kritické bezpečnosti (CSI) pro každý přepravní obalový soubor nebo kontejner se určí jako součet CSI všech obsažených kusů. Stejný postup se musí použít pro určení celkového součtu CSI v zásilce nebo ve vozidle.
5.1.5.3.4
Kusy a přepravní obalové soubory musí být zařazeny do jedné z kategorií l-BÍLÁ, ll-ŽLUTÁ nebo lll-ŽLUTÁ v souladu s podmínkami stanovenými v tabulce 5.1.5.3.4 a podle následujících ustanovení:
(a)
Při určení příslušné kategorie pro kus nebo přepravní obalový soubor musí být zohledněn jak přepravní index, tak dávková intenzita na povrchu. Splňuje-li přepravní index podmínky pro jednu kategorii, ale dávková intenzita na povrchu podmínky pro jinou kategorii, potom se kus nebo přepravní obalový soubor zařadí do vyšší kategorie. Pro tento účel se nahlíží na kategorii l-BÍLÁ jako na nejnižší kategorii;
(b)
Přepravní index se určuje postupy stanovenými v odstavcích 5.1.5.3.1 a 5.1.5.3.2;
(c)
Je-li dávková intenzita na povrchu větší než 2 mSv/h, musí být kus nebo přepravní obalový soubor přepravován za výlučného použití a podle ustanovení oddílu 7.5.11, CV33 (1.3) a (3.5) (a);
(d)
Je-li kus přepravován na základě zvláštního ujednání, musí být zařazen do kategorie lll- ŽLUTÁ, pokud není stanoveno jinak příslušným orgánem země původu vzoru v osvědčení o schválení (viz 2.2.7.2.4.6);
(e)
Přepravní obalový soubor, který obsahuje kusy přepravované na základě zvláštního ujednání, musí být zařazen do kategorie lll-ŽLUTÁ, pokud není stanoveno jinak příslušným orgánem země původu vzoru v osvědčení o schválení (viz 2.2.7.2.4.6).
Tabulka 5.1.5.3.1 Kategorie kusů a přepravních obalových souborů
| Podmínky | ||
|---|---|---|
| Přepravní index | Nejvyšší dávková intenzita v kterémkoli bodě vnějšího povrchu | Kategorie |
| 0a | nejvýše 0,005 mSv/h | l-BÍLÁ |
| více než 0, avšak nejvýše 1a | více než 0,005 mSv/h, avšak nejvýše 0,5 mSv/h | II-ŽLUTÁ |
| více než 1, avšak nejvýše 10 | více než 0,5 mSv/h, avšak nejvýše 2 mSv/h | lll-ŽLUTÁ |
| více než 10 | více než 2 mSv/h, avšak nejvýše 10 mSv/h | lll-ŽLUTÁ b |
a
Není-li naměřený přepravní index větší než 0,05, smí být jeho hodnota v souladu s 5.1.5.3.1 (c) zaokrouhlena na nulu.
b
Musí být přepravován také za výlučného použití.
5.1.5.4
Přehled požadavků na schválení a oznámení před odesláním
POZNÁMKA 1: Před prvním odesláním každého kusu vyžadujícího schválení konstrukce příslušným orgánem musí odesilatel zajistit, aby kopie schvalovacího osvědčení této konstrukce byla zaslána příslušnému orgánu každého dotyčného státu, jímž bude přeprava probíhat (viz 5.1.5.1.4 (a)).
POZNÁMKA 2: Oznámení se vyžaduje, pokud obsah převyšuje 3 x 103 A1 nebo 3 x 103 A2 nebo 1000 TBq (viz 5.1.5.1.4 (b)).
POZNÁMKA 3: Vícestranné schválení odeslání se vyžaduje, pokud obsah převyšuje 3 x 103 A1 nebo 3 x 103 A2 nebo 1000 TBq nebo jestliže je povoleno občasné řízené odvětrání (viz 5.1.5.1).
POZNÁMKA 4: Viz ustanovení o schválení a oznámení před odesláním vhodného kusu pro přepravu této látky.
| Předmět | UN číslo | Požadováno schválení příslušným orgánem | Požadováno oznámení odesilatele příslušným orgánům státu původu a dotčených států; před každým odesláním a | Odkaz | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| státu původu | dotčených států a | ||||||||||
| Vypočet neuvedených hodnot A1 a A2 | - | Ano | Ano | Ne | - | ||||||
| Vyjmuté kusy | 2908, | - | |||||||||
| - | konstrukce kusu | 2909, | Ne | Ne | Ne | ||||||
| - | odeslání | 2910, | Ne | Ne | Ne | ||||||
| 2911 | |||||||||||
| LSA látky b a SCO b Průmyslové kusy typ 1,2 nebo 3, neštěpné a štěpné vyjmuté | 2912, | - | |||||||||
| 2913, | |||||||||||
| 3321, | |||||||||||
| 3322 | |||||||||||
| - | konstrukce kusu | Ne | Ne | Ne | |||||||
| - | odeslání | Ne | Ne | Ne | |||||||
| Kusy typu A b, neštěpné a štěpné vyjmuté | 2915, | - | |||||||||
| 3332 | |||||||||||
| - | konstrukce kusu | Ne | Ne | Ne | |||||||
| - | odeslání | Ne | Ne | Ne | |||||||
| Kusy typu B(U) b, neštěpné a | 2916 | 5.1.5.1.4 b), | |||||||||
| štěpné vyjmuté | 5.1.5.2.1 a), | ||||||||||
| - | konstrukce kusu | Ano | Ne | Viz pozn. 1 | 6.4.22.2 | ||||||
| - | odeslání | Ne | Ne | Viz pozn. 2 | |||||||
| Kusy typu B(M) b, neštěpné a | 2917 | 5.1.5.1.4 b), | |||||||||
| štěpné vyjmuté | 5.1.5.2.1 a), | ||||||||||
| - | konstrukce kusu | Ano | Ano | Ano | 5.1.5.1.2, | ||||||
| - | odeslání | Viz pozn. 3 | Viz pozn. 3 | Ano | 6.4.22.3 | ||||||
| Kusy typu Cb, neštěpné a štěpné vyjmuté | 3323 | 5.1.5.1.4 b), | |||||||||
| 5.1.5.2.1 a), | |||||||||||
| - | konstrukce kusu | Ano | Ne | Viz pozn. 1 | 6.4.22.2 | ||||||
| - | odeslání | Ne | Ne | Viz pozn. 2 | |||||||
| Kusy pro štěpné látky | 2977, | 5.1.5.2.1 a), | |||||||||
| - | konstrukce kusu | 3324, | 5.1.5.1.2, | ||||||||
| - | odeslání | 3325, | Ano c | Ano c | Ne | 6.4.22.2, | |||||
| - | součet kritického | 3326, | 6.4.22.5 | ||||||||
| bezpečnostního indexu | 3327, | ||||||||||
| nejvýše 50 | 3328, | ||||||||||
| - | součet kritického | 3329, | Ne d | Ne d | Viz pozn. 2 | ||||||
| bezpečnostního indexu | 3330, | ||||||||||
| větší než 50 | 3331, | Ano | Ano | Viz pozn. 2 | |||||||
| 3333 | |||||||||||
| Radioaktivní látky zvláštní formy | 1.6.6.3, | ||||||||||
| - | konstrukce kusu | 5.1.5.2.1 a), | |||||||||
| - | odeslání | - | Ano | Ne | Ne | 6.4.22.5 | |||||
| Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | ||||||||
| Málo rozpustitelné radioaktivní | 5.1.5.2.1 a), | ||||||||||
| látky | 6.4.22.3 | ||||||||||
| - | konstrukce kusu | - | Ano | Ne | Ne | ||||||
| - | odeslání | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | ||||||
| Kusy obsahující nejméně 0,1 kg | 5.1.5.2.1 a), | ||||||||||
| hexafluoridu uranu | 6.4.22.1 | ||||||||||
| - | konstrukce kusu | - | Ano | Ano | Ano | ||||||
| - | odeslání | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | Viz pozn. 4 | ||||||
| Zvláštní podmínky | 2919, | 1.7.4.2, | |||||||||
| - | odesání | 3331 | Ano | Ano | Ano | 5.1.5.2.1 b), | |||||
| 5.1.5.1.4 b) | |||||||||||
| Schválení konstrukce kusů | Viz oddíl 1.6.6 | Viz oddíl 1.6.6 | Viz pozn. 1 | 1.6.6.1, | |||||||
| podléhajících přechodným | - | 1.6.6.2, | |||||||||
| opatřením | 5.1.5.1.4 b), | ||||||||||
| 5.1.5.2.1 a), | |||||||||||
| 5.1.5.1.2 | |||||||||||
a
Státy ze kterých, kterými nebo do kterých je zásilka přepravována.
b
Pokud jsou radioaktivním obsahem štěpné látky, které nejsou vyjmuty z ustanovení pro kusy obsahující štěpné látky, pak se na ně vztahují ustanovení pro kusy obsahující štěpné látky (viz oddíl 6.4.11).
c
Konstrukce kusů pro štěpné látky mohou též vyžadovat schválení podle jednoho z jiných předmětů tabulky.
d
Pro odeslání se však mohou vyžadovat schválení podle jednoho z jiných předmětů tabulky.
KAPITOLA 5.2
NÁPISY A BEZPEČNOSTNÍ ZNAČKY
5.2.1
Značení kusů
POZNÁMKA: Pro značení s ohledem na konstrukci, zkoušení a schvalování obalů, velkých obalů, nádob na plyn a IBC, viz část 6.
5.2.1.1
Pokud není v ADR jinak předepsáno, musí být každý kus zřetelně a trvanlivě označen UN číslem odpovídajícím obsaženým nebezpečným věcem, kterému jsou předřazena písmena “UN”. U nezabalených předmětů musí být označení umístěno na předmět, na jeho podstavec nebo na jeho manipulační, úložné nebo spouštěcí zařízení.
5.2.1.2
Všechna označení kusů požadovaná touto kapitolou musí být:
a)
být zřetelně viditelná a čitelná;
b)
odolná vůči vlivu povětrnosti bez podstatného zhoršení jejich čitelnosti.
5.2.1.3
Záchranné obaly musí být kromě toho opatřeny nápisem “ZÁCHRANNÝ”.
5.2.1.4
Velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) s vnitřním objemem větším než 450 litrů a velké obaly musí být označeny na dvou protilehlých stranách.
5.2.1.5
Dodatečná ustanovení pro věci třídy 1
Kusy s věcmi třídy 1 musí být kromě toho označeny oficiálním pojmenováním pro přepravu podle oddílu 3.1.2. Toto označení musí být dobře čitelné a nesmazatelné a musí být uvedeno v úředním jazyce země odeslání a, pokud tento jazyk není angličtina, francouzština nebo němčina, ještě v angličtině nebo francouzštině nebo němčině, pokud jiné dohody uzavřené mezi dotyčnými státy nestanoví jinak.
5.2.1.6
Dodatečná ustanovení pro věci třídy 2
Opakovaně plnitelné nádoby musí být opatřeny následujícími zřetelně čitelnými a trvanlivými údaji:
(a)
UN číslo a oficiální pojmenování pro přepravu plynu nebo směsi plynů, jak jsou uvedeny v oddílu 3.1.2.
U plynů přiřazených pod j.n. položku musí být dodatečně k UN číslu uveden pouze technický název 1.
U směsí plynů není třeba udávat více než dva komponenty, které představují největší nebezpečí;
(b)
u stlačených plynů plněných hmotnostně a u zkapalněných plynů buď nejvyšší dovolená hmotnost plnění a vlastní hmotnost nádoby, včetně výbavy a příslušenství upevněných v době plnění, nebo celková (brutto) hmotnost;
(c)
datum (rok) příští periodické inspekce.
Toto označení může být buď vyraženo, nebo uvedeno na trvanlivém štítku nebo bezpečnostní značce upevněných na nádobě nebo uvedeno nalepeným a zřetelně čitelným nápisem, např. vytištěným nebo provedeným jiným rovnocenným způsobem.
POZNÁMKA 1: Viz také 6.2.2.7.
POZNÁMKA 2: Pro nádoby pro jedno použití, viz 6.2.2.8.
5.2.1.7
Ustanovení o zvláštním značení pro věci třídy 7
5.2.1.7.1
Každý kus musí být označen na vnější straně obalu čitelně a trvale identifikací buď odesilatele, nebo příjemce nebo obou.
5.2.1.7.2
Kromě vyjmutých kusů musí být každý kus na vnější straně obalu označen čitelně a trvale UN číslem s předřazenými písmeny “UN”. a oficiálním pojmenováním pro přepravu. Pro vyjmuté kusy se vyžaduje jen UN číslo s předřazenými písmeny “UN”.
5.2.1.7.3
Každý kus s celkovou (brutto) hmotností větší než 50 kg musí mít na vnější straně obalu čitelně a trvale uvedenu dovolenou celkovou (brutto) hmotnost.
5.2.1.7.4
Každý kus, který odpovídá
(a)
konstrukci kusu typu IP-1, kusu typu IP-2 nebo kusu typu IP-3, musí být na vnější straně obalu označen čitelně a trvale nápisem “TYP IP-1 ”, “TYP IP-2” nebo případně ”TYP IP-3“;
(b)
konstrukci kusu typu A, musí být na vnější straně kusu čitelně a trvale označen nápisem “TYP A”;
(c)
konstrukci kusu typu IP-2, kusu typu IP-3 nebo kusu typu A, musí být na vnější straně obalu označen čitelně a trvanlivě mezinárodním registračním kódem vozidla (VRI Code)2 země původu konstrukčního vzoru kusu a buď jménem výrobce nebo jinou identifikací obalu stanovenou příslušným orgánem země původu konstrukčního vzoru kusu.
5.2.1.7.5
Každý kus, který odpovídá konstrukci schválené příslušným orgánem, musí být na vnější straně obalu čitelně a trvale označen následujícími údaji:
(a)
Identifikační značkou přidělenou konstrukci příslušným orgánem;
(b)
sériovým číslem jednoznačně identifikujícím každý obal, který odpovídá této konstrukci;
(c)
v případě konstrukce kusu typu B(U) nebo typu B(M) údajem “TYP B(U)“ nebo TYP B(M)“;a
(d)
v případě konstrukce kusu typu C údajem “TYP C“.
5.2.1.7.6
Každý kus, který odpovídá konstrukci kusu typu B(U), typu B(M) nebo typu C, musí být označen na vnější straně nejzevnější nádoby odolné vůči ohni a vodě vyrytím, vyražením nebo jiným způsobem odolným vůči odolným ohni a vodě trojlístkovým symbolem uvedeným na obrázku níže.
| Základní symbol trojlístku s rozměry |
| vycházejícími ze střední kružnice o poloměru X. |
| Nejmenší dovolený rozměr X musí být 4 mm. |
5.2.1.7.7
Jestliže jsou látky LSA-I nebo SCO-I obsaženy v nádobách nebo obalových materiálech a jsou přepravovány za výlučného použití dovoleného podle 4.1.9.2.3, vnější povrch těchto nádob nebo obalových materiálů smí být opatřen označením “RADIOAKTIVNÍ LSA-I” nebo “RADIOAKTIVNÍ SCO-I”.
5.2.1.7.8
V případě mezinárodní přepravy kusů vyžadující schválení konstrukčního vzoru kusu nebo povolení odeslání pro které se užívají různé typy schválení nebo povolení v různých zemích, jichž se přeprava týká, značení musí být v souladu s osvědčením země původu konstrukčního vzoru kusu.
5.2.1.8
Ustanovení o zvláštním označení pro látky ohrožující životní prostředí
5.2.1.8.1
Kusy obsahující látky ohrožující životní prostředí splňující kritéria uvedená v 2.2.9.1.10 musí být trvanlivě označeny značkou pro látky ohrožující životní prostředí vyobrazenou v 5.2.1.8.3, s výjimkou samostatných obalů a skupinových obalů obsahujících vnitřní obaly s:
-
obsahem nejvýše 5 litrů pro kapaliny, nebo
-
obsahem nejvýše 5 kg pro tuhé látky.
5.2.1.8.3
Značka pro látky ohrožující životní prostředí musí odpovídat dále uvedenému obrázku. Její rozměry musí být 100 mm x 100 mm, kromě případu, kdy kusy jsou takových rozměrů, že mohou být opatřeny jen menšími značkami.
Symbol (ryba a strom): černý na bílem nebo vhodném kontrastním podkladu
5.2.1.9
Orientační šipky
5.2.1.9.1
S výjimkou ustanovení v 5.2.1.9.2:
-
skupinové obaly s vnitřními obaly obsahujícími kapaliny;
-
samostatné obaly opatřené odvětrávacími otvory; a
-
kryogenní nádoby určené k přepravě hluboce zchlazených zkapalněných plynů,
musí být zřetelně označeny orientačními šipkami, které jsou podobné vyobrazením uvedeným níže nebo které odpovídají specifikacím v normě ISO 780:1985. Orientační šipky musí být umístěny na dvou protilehlých svislých stranách kusu se šipkami směřujícími správně směrem nahoru. Musí být pravoúhlé a velikosti, která je zřetelně viditelná s ohledem na velikost kusu. Vyznačení pravoúhlého orámování kolem šipek je nepovinné.
| (č.11) |
| Dvě černé nebo červené šipky na bílem nebo |
| vhodném kontrastním podkladě. Pravoúhlé |
| orámování není povinné |
5.2.1.9.2
Orientační šipky se nevyžadují na kusech obsahujících:
(a)
tlakové nádoby, s výjimkou kryogenních nádob;
(b)
nebezpečné věci ve vnitřních obalech o vnitřním objemu nejvýše 120 ml, které jsou zabaleny s dostatečným množstvím absorpčního materiálu mezi vnitřními a vnějšími obaly, aby zcela pohltil kapalný obsah;
(c)
infekční látky třídy 6.2 v primárních nádobách o vnitřním objemu nejvýše 50 ml;
(d)
radioaktivní látky třídy 7 v kusech typu IP-2, IP-3, Typ A, Typ B(U), Typ B(M) nebo Typ C; nebo
(e)
předměty, které jsou těsné v každé poloze (např. alkohol nebo rtuť v teploměrech, aerosoly atd.)
5.2.1.9.3
Orientační šipky pro jiné účely než pro udání správné orientace kusu nesmějí být na kuse označeném podle tohoto pododdílu použity.
5.2.2
Označování kusů
5.2.2.1
Ustanovení o označování bezpečnostními značkami
5.2.2.1.1
Pro každý předmět nebo látku uvedené v tabulce A kapitoly 3.2 musí být pro označení použity bezpečnostní značky uvedené ve sloupci (5), pokud není stanoveno jinak zvláštním ustanovením uvedeným ve sloupci (6).
5.2.2.1.2
Místo bezpečnostních značek mohou být použita nesmazatelná označení nebezpečí odpovídající přesně předepsaným vzorům bezpečnostních značek.
5.2.2.1.3
až 5.2.2.1.5 (Vyhrazeno)
5.2.2.1.6
S výhradou ustanovení uvedených v 5.2.2.2.1.2, musí být všechny bezpečnostní značky:
(a)
umístěny na tentýž povrch kusu, pokud to dovolují rozměry kusu; u kusů třídy 1 nebo 7 musí být v blízkosti oficiálního pojmenování pro přepravu;
(b)
umístěny na kusu tak, aby je nezakrývala nebo nezastiňovala jiná část nebo příslušenství obalu nebo jiná bezpečnostní značka nebo nápis;
(c)
umístěny přímo jedna vedle druhé, pokud se vyžaduje více než jedna bezpečnostní značka.
Jestliže je kus nepravidelného tvaru nebo je malých rozměrů, takže bezpečnostní značka nemůže být umístěna uspokojivým způsobem, může být bezpečnostní značka bezpečně připevněna např. provázkem nebo jiným vhodným prostředkem.
5.2.2.1.7
Velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) s vnitřním objemem větším než 450 litrů a velké obaly musí být opatřeny bezpečnostními značkami na dvou protilehlých stranách.
5.2.2.1.8
(Vyhrazeno)
5.2.2.1.9
Zvláštní ustanovení pro označování samovolně se rozkládajících látek a organických peroxidů bezpečnostními značkami
(a)
Bezpečnostní značka podle vzoru č. 4.1 také ukazuje, že produkt může být hořlavý a proto se nevyžaduje žádná bezpečnostní značka podle vzoru č. 3. Kromě toho musí být použita bezpečnostní značka podle vzoru č. 1 pro samovolně se rozkládající látky typu B, ledaže příslušný orgán povolil nepoužití této bezpečnostní značky vzhledem ke zvláštnímu obalu, protože zkušební výsledky prokázaly, že samovolně se rozkládající látka v takovém obalu nevykazuje výbušnou vlastnost.
(b)
Bezpečnostní značka podle vzoru č. 5.2 ukazuje také, že produkt může být hořlavý a proto se nevyžaduje žádná bezpečnostní značka podle vzoru č. 3. Kromě toho se musí použít následující bezpečnostní značky:
(i)
Bezpečnostní značka podle vzoru č. 1 pro organické peroxidy typu B, ledaže příslušný orgán povolil nepoužití této bezpečnostní značky vzhledem ke zvláštnímu obalu, protožezkušební výsledky prokázaly, že organický peroxid v takovém obalu nevykazuje výbušnou vlastnost.
(ii)
Bezpečnostní značka podle vzoru č. 8 se vyžaduje, pokud jsou splněna kritéria pro obalovou skupinu I nebo II třídy 8.
Bezpečnostní značky, které musí být použity pro jmenovitě uvedené samovolně se rozkládající látky a organické peroxidy, jsou uvedeny v seznamu v pododdílu 2.2.41.4, popřípadě 2.2.52.4.
5.2.2.1.10
Zvláštní ustanovení pro označování kusů obsahujících infekční látky bezpečnostními značkami
Kromě bezpečnostní značky podle vzoru č. 6.2 musí být kusy obsahující infekční látky označeny jakoukoli jinou požadovanou bezpečnostní značkou podle povahy jejich obsahu.
5.2.2.1.11
Zvláštní ustanovení pro označování kusů obsahujících radioaktivní látky bezpečnostními značkami.
5.2.2.1.11.1
S výjimkou případů, kdy jsou použity zvětšené bezpečnostní značky podle 5.3.5.3.1 a 5.3.5.3.2, každý kus, přepravní obalový soubor a kontejner obsahující radioaktivní látku musí být opatřen nejméně dvěma bezpečnostními značkami odpovídajícími vzorům č. 7A, 7B a 7C podle kategorie (viz 2.2.7.8.4) kusu, přepravního obalového souboru nebo kontejneru. . Bezpečnostní značky musí být umístěny vně na dvě protilehlé strany kusu nebo na všechny čtyři strany kontejneru. Každý přepravní obalový soubor obsahující radioaktivní látku musí být opatřen nejméně dvěma bezpečnostními značkami na protilehlých vnějších stranách přepravního obalového souboru. Kromě toho každý kus, přepravní obalový soubor a kontejner obsahující štěpnou látku, jinou než štěpnou látku vyňatou v pododdílu 6.4.11.2, musí být opatřeny navíc bezpečnostními značkami podle vzoru č. 7E; pokud je potřebné, musí být tyto bezpečnostní značky umístěny bezprostředně vedle bezpečnostních značek pro radioaktivní látky. Bezpečnostní značky nesmějí zakrývat označení uvedená v oddílu 5.2.1. Všechny bezpečnostní značky, které se nevztahují k obsahu, se musí odstranit nebo zakrýt.
5.2.2.1.11.2
Každá bezpečnostní značka podle vzorů č. 7A, 7B a 7C musí být doplněna následujícími údaji:
(a)
Obsah:
(i)
Kromě látek LSA-I oficiální pojmenování radionuklidu(ů) převzatých z tabulky 2.2.7.2.2.1 s použitím symbolů v ní předepsaných. Pro směsi radionuklidů musí být uvedeny nuklidy s nejomezenější hodnotou, pokud to dovoluje místo v řádku. Za oficiálním pojmenováním radionuklidu(ů) musí být uvedena skupina LSA nebo SCO. Pro tento účel se musí použít označení “LSA-II”, “LSA-III”, “SCO-I” a“SCO-ll”.
(ii)
Pro látky LSA-I je nezbytné jen označení “LSA-I”; oficiální pojmenování radionuklidu není nutné.
(b)
Aktivita: Maximální aktivita radioaktivního obsahu během přepravy je uváděna v becquerelech (Bq) s příslušným symbolem Sl předpony (viz 1.2.2.1). U štěpných látek může být udána místo aktivity hmotnost štěpných látek v gramech (g) nebo jejich násobcích.
(c)
U přepravních obalových souborů a kontejnerů musí být údaje “Obsah” a “Aktivita” požadované v odstavcích (a) a (b) výše uvedeny na bezpečnostní značce, přičemž celkový obsah přepravního obalového souboru nebo kontejneru se sčítá, výjimkou jsou bezpečnostní značky pro přepravní obalové soubory a kontejnery obsahující smíšené náklady kusů s různými radionuklidy, jejichž údaje mohou znít “Viz přepravní doklady”.
5.2.2.1.11.3
Každá bezpečnostní značka podle vzoru č. 7E musí být doplněna kritickým bezpečnostním indexem (CSI), jak je uvedeno v osvědčení o schválení pro zvláštní ujednání nebo v osvědčení o schválení konstrukce kusu vydaného příslušným orgánem.
5.2.2.1.11.4
U přepravního obalového souboru a kontejneru musí být na bezpečnostní značce uveden kritický bezpečnostní index (CSI) požadovaný v 5.2.2.1.11.3 sečtený pro celkový štěpný obsah přepravního obalového souboru nebo kontejneru.
5.2.2.1.11.5
V případě mezinárodní přepravy kusů vyžadující schválení konstrukčního vzoru kusu nebo povolení odeslání pro které se užívají různé typy schválení nebo povolení v různých zemích, jichž se přeprava týká, opatření bezpečnostními značkami musí být v souladu s osvědčením země původu konstrukčního vzoru kusu.
5.2.2.2
Ustanovení o bezpečnostních značkách
5.2.2.2.1
Bezpečnostní značky musí splňovat dále uvedená ustanovení a odpovídat barvami, symboly a tvarem vzorům uvedeným v 5.2.2.2.2. Odpovídající vzory vyžadované pro jiné druhy dopravy, s menšími modifikacemi, které neovlivňují zřejmý význam bezpečnostní značky, jsou také dovoleny
POZNAMKA:V určitých případech jsou bezpečnostní značky v odstavci 5.2.2.2.2 znázorněny s vytečkovaným vnějším orámováním dle odstavce 5.2.2.2.1.1. Toto se nevyžaduje, je-li bezpečnostní značka umístěna na podkladu v kontrastní barvě.
5.2.2.2.1.1
Bezpečnostní značky musí mít tvar čtverce postaveného na vrchol pod úhlem 45° s nejmen šími rozměry 100 mm x 100 mm. Bezpečnostní značky musí mít uvnitř po celé délce svého obvodu rovnoběžnou čáru ve vzdálenosti 5 mm od svého okraje. V horní polovině bezpečnostní značky musí mít čára stejnou barvu jako symbol a v dolní polovině musí mít stejnou barvu jako číslice v dolním rohu. Bezpečnostní značky musí být umístěny na podkladu v kontrastní barvě, nebo musí být orámovány buď vytečkovanou, nebo plnou čarou. Jestliže to velikost kusu vyžaduje, smí mít bezpečnostní značky menší rozměry, pokud zůstanou zřetelně viditelné.
5.2.2.2.1.2
Láhve pro třídu 2 mohou být vzhledem ke svému tvaru, pozici a fixačním systémům pro přepravu, opatřeny bezpečnostními značkami představujícími smysl bezpečnostních značek uvedených v tomto oddílu, jejichž rozměry byly zmenšeny podle rozměrů uvedených v mezinárodní normě ISO 7225:2005 “Gas cylinders - Precautionary labels” (Plynové lahve - Výstražné bezpečnostní značky), aby mohly být umístěny na necylindrickou část takových lahví (hrdla).
Nehledě na ustanovení v 5.2.2.1.6 se bezpečnostní značky mohou překrývat v rozsahu stanoveném normou ISO 7225:2005. Avšak ve všech případech bezpečnostní značka hlavního nebezpečí a číslice uvedené na jakékoli bezpečnostní značce musí zůstat plně viditelné a symboly rozeznatelné.
Prázdné nevyčištěné tlakové nádoby pro plyny třídy 2 mohou být přepravovány se zastaralými nebo poškozenými bezpečnostními značkami za účelem nového naplnění, popřípadě prohlídky a umístění nové bezpečnostní značky v souladu s platnými předpisy, nebo likvidace tlakové nádoby.
5.2.2.2.1.3
S výjimkou bezpečnostních značek pro podtřídy 1.4, 1.5 a 1.6 třídy 1 musí horní polovina bezpečnostní značky obsahovat obrazový symbol a dolní polovina musí obsahovat:
(a)
pro třídy 1, 2, 3, 5.1, 5.2, 7, 8 a 9 číslo třídy;
(b)
pro třídy 4.1, 4.2 a 4.3 číslici „4“;
(c)
pro třídy 6.1 a 6.2 číslici „6“.
Bezpečnostní značky smějí obsahovat text, jako je UN číslo nebo slova popisující nebezpečí (např. „flammable“) podle 5.2.2.2.1.5, pokud tento text nezakrývá nebo nesnižuje význam jiných informací, které musí být na bezpečnostní značce.
5.2.2.2.1.4
Kromě toho musí být na bezpečnostních značkách pro třídu 1, s výjimkou podtříd 1.4, 1.5 a 1.6, uvedeno v jejich dolní polovině, nad číslem třídy, číslo podtřídy a písmeno skupiny snášenlivosti pro látku nebo předmět. Na bezpečnostních značkách pro podtřídy 1.4, 1.5 a 1.6 musí být v jejich horní polovině uvedeno číslo podtřídy a v dolní polovině číslo třídy a písmeno skupiny snášenlivosti.
5.2.2.2.1.5
Na bezpečnostních značkách, s výjimkou bezpečnostních značek pro třídu 7, uvedení jakéhokoli případného textu (jiného než číslo třídy) v prostoru pod symbolem musí být omezeno na údaje o povaze nebezpečí a o bezpečnostních opatřeních při manipulaci.
5.2.2.2.1.6
Symboly, text a čísla musí být dobře čitelné a nesmazatelné a na všech bezpečnostních značkách musí být uvedeny v černé barvě kromě:
(a)
bezpečnostní značky třídy 8, na které jsou eventuální text a číslo uvedeny v barvě bílé;
(b)
bezpečnostních značek se zeleným, červeným nebo modrým podkladem, na kterých symboly, text a čísla mohou být uvedeny v barvě bílé.
(c)
bezpečnostní značky třídy 5.2, na které smí být symbol v bílé barvě; a
(d)
bezpečnostní značky podle vzoru č. 2.1 umístěné na lahve a malé nádobky obsahující plyny UN čísel 1011, 1075, 1965 a 1978, kde mohou být uvedeny na podkladové barvě nádoby, jestliže je zajištěn jejich dostatečný kontrast.
5.2.2.2.1.7
Všechny bezpečnostní značky musí být schopné odolat povětrnostním účinkům bez podstatného snížení jejich čitelnosti.
5.2.2.2.2
Vzory bezpečnostních značek
NEBEZPEČÍ TŘÍDY 1
Výbušné látky a předměty
| (č. 1) |
| Podtřídy 1.1., 1.2 a 1.3 |
| Symbol (vybuchující puma): černý; |
| podklad: oranžový; číslice “1“ v dolním rohu |
| (č. 1.4) | (č. 1.5) | (č. 1.6) |
| Podtřída 1.4 | Podtřída 1.5 | Podtřída 1.6 |
| Podklad: oranžový; číslice: černé; výška číslic musí být asi 30 mm a tlouštka čáry asi 5 mm | ||
| (u bezpečnostní značky o rozměrech 100 mm x 100 mm); číslice “1” v dolním rohu | ||
| ** Údaj podtřídy – neudává se, je-li výbušnost vedlejším nebezpečím | ||
| * Údaj skupiny snášenlivosti – neudává se, je-li výbušnost vedlejším nebezpečím | ||
NEBEZPEČNÍ TŘÍDY 2
Plyny
| (č. 2.1) | (č. 2.2.) | ||
| Hořlavé plyny | Nehořlavé, netoxické plyny | ||
| Symbol (plamen): černý nebo bílý; | Symbol (plynová láhev): černý nebo bílý; | ||
| (kromě provedení podle 5.2.2.2.1.6(d)) | podklad: zelený; číslice “2“ v dolním rohu | ||
| podklad: červený; číslice “2“ v dolním rohu | |||
| NEBEZPEČÍ TŘÍDY 3 Hořlavé kapaliny | |||
| (č. 2.3) | (č. 3) | ||
| Toxické plyny | Symbol (plamen): černý nebo bílý; | ||
| Symbol (lebka na zkřížených kostech): černý; | podklad: bílý; číslice “2” v dolním rohu | ||
| podklad: bílý; číslice “2” v dolním rohu | |||
| NEBEZPEČNÉ TŘÍDY 4.1 Hořlavé tuhé látky, samovolně se rozkládající látky a znecitlivěné tuhé výbušné látky | NEBEZPEČÍ TŘÍDY 4.2 Samozápalné látky | NEBEZPEČÍ TŘÍDY 4.3 Látky, které ve styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny | |
| (č. 4.1) | (č. 4.2) | (č. 4.3) | |
| Symbol (plamen): černý; | Symbol (plamen): černý; | Symbol (plamen): černý nebo bílý; | |
| podklad: bílý se sedmi svislými | podklad: horní polovina bílá a dolní | podklad: modrý; | |
| červenými pruhy; | polovina červená; | číslice “4“ v dolním rohu | |
| číslice “4“ v dolním rohu | číslice “4“ v dolním rohu | ||
| NEBEZPEČÍ TŘÍDY 5.1 | NEBEZPEČÍ TŘÍDY 5.2 | |
| Látky podporující hoření | Organické peroxidy | |
| (č. 5.1) | (č. 5.2) | |
| Symbol (plamen nad kruhem): černý; | Symbol (plamen): černý nebo bílý; | |
| podklad: žlutý | podklad: horní polovina červená dolní polovina žlutá; | |
| číslice “5.1“ v dolním rohu | číslice “5.2“ v dolním rohu | |
NEBEZPEČÍ TŘÍDY 6.1
Toxické látky
| (č. 6.1) |
| Symbol (lebka na zkřížených kostech): černý; |
| podklad: bílý; číslice “6“ v dolním rohu |
NEBEZPEČÍ TŘÍDY 6.2
Infekční látky
| (č. 6.2) |
| V dolní polovině bezpečnostní značky mohou být uvedeny nápisy: “INFEKČNÍ LÁTKA“ |
| a “Při poškození nebo úniku uvědomte neprodleně veřejné zdravotnické orgány“ |
| Symbol (kruh, který je překryt třemi srpky měsíce) a údaje: černé; |
| podklad: bílý; číslice “6“ v dolním rohu |
NEBEZPEČÍ TŘÍDY 7
Radioaktivní látky
| (č. 7A) | (č. 7B) | (č. 7C) |
| Kategorie I – BÍLÁ | Kategorie II – ŽLUTÁ | Kategorie III – ŽLUTÁ |
| Symbol záření (trojlístek): černý; | Symbol záření (tojlístek): černý; | |
| podklad: bílý; | podklad: horní polovina žlutá s bílým okrajem, dolní polovina bílá; | |
| text (předepsaný): černý v dolní polovině | text (předepsaný): černý v dolní polovině bezpečnostní značky: | |
| bezpečnostní značky: | “RADIOACTIVE“ | |
| “RADIOACTIVE“ | “CONTENTS ...“ | |
| “CONTENTS ...“ | “ACTIVITY ...“; | |
| “ACTIVITY ...“; | v černě orámovaném poli: “TRANSPORT INDEX“ | |
| za výrazem “RADIOACTIVE“ následuje | za výrazem “RADIOACTIVE“ následují | |
| svislý červený pruh; | dva svislé červené pruhy; | tři svislé červené pruhy; |
| číslice “7“ v dolním rohu | číslice “7“ v dolním rohu | |
| (č. 7E) |
| Štěpné látky třídy 7 |
| Podklad bílý; |
| text (předepsaný): černá v horní polovině bezpečnostní značky: “FISSILE“; |
| v černě orámovaném poli v doní polovině bezpečnostní značky: |
| “CRITICALY SAFETY INDEX“; |
| číslice «7» v dolním rohu |
NEBEZPEČÍ TŘÍDY 8
Žíravé látky
| (č. 8) |
| Symbol (kapky padající z jedné zkumavky na kov a z druhé zkumavky |
| na ruku): černý; |
| Podklad: horní polovina: bílá dolní polovina: černá s bílím okrajem; |
| číslice “8“ v dolním rohu |
NEBEZPEČÍ TŘÍDY 9
Jiné nebezpečné látky a předměty
| (č. 9) |
| Symbol (sedm svislých pruhů v horní polovině): |
| černý; podklad: bílý; |
| podtržená číslice “9“ v dolním rohu |
KAPITOLA 5.3
OZNAČOVÁNÍ KONTEJNERŮ, MEGC, MEMU, CISTERNOVÝCH KONTEJNERŮ, PŘEMÍSTITELNÝCH CISTEREN A VOZIDEL VELKÝMI BEZPEČNOSTNÍMI ZNAČKAMI, ORANŽOVÝMI TABULKAMI A NÁPISY
POZNÁMKA: K označování kontejnerů MEGC, cisternových kontejnerů a přemístitelných cisteren nápisy a velkými bezpečnostními značkami pro přepravu v přepravním řetězci zahrnujícím námořní dopravu viz též 1.1.4.2.1. Jestliže se použijí ustanovení 1.1.4.2.1 (c), smí se použít pouze ustanovení 5.3.1.3 a 5.3.2.1.1 této kapitoly.
5.3.1
Označování velkými bezpečnostními značkami
5.3.1.1
Všeobecná ustanovení
5.3.1.1.1
Pokud to vyžadují ustanovení tohoto oddílu, musí být velké bezpečnostní značky umístěny na vnější povrch kontejnerů, MEGC, MEMU, cisternových kontejnerů, přemístitelných cisteren a vozidel. Velké bezpečnostní značky musí odpovídat bezpečnostním značkám požadovaným ve sloupci (5) a popřípadě sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2 pro nebezpečné věci obsažené v kontejneru, MEGC, MEMU, cisternovém kontejneru, přemístitelné cisterně nebo vozidle a současně odpovídat specifikacím uvedeným v pododdílu 5.3.1.7. Velké bezpečnostní značky musí být umístěny na podkladu v kontrastní barvě, nebo musí být ohraničeny buď vytečkovanou, nebo plnou čarou.
5.3.1.1.2
Pro třídu 1 nemusí být na velkých bezpečnostních značkách uvedeny skupiny snášenlivosti, pokud vozidlo, kontejner nebo zvláštní komory MEMU přepravují látky nebo předměty spadající do dvou nebo více skupin snášenlivosti. Vozidla, kontejnery nebo zvláštní komory MEMU přepravující látky nebo předměty různých podtříd musí být označeny pouze velkými bezpečnostními značkami odpovídajícími vzoru nejnebezpečnější podtřídy v tomto pořadí:
1.1 (nejnebezpečnější), 1.5, 1.2, 1.3, 1.6, 1.4 (nejméně nebezpečné).
Jsou-li látky klasifikačního kódu 1.5 D přepravovány s látkami nebo předměty podtřídy 1.2, musí být dopravní jednotka nebo kontejner označeny velkou bezpečnostní značkou pro podtřídu 1.1.
Velké bezpečnostní značky se nevyžadují pro přepravu výbušných látek a předmětů podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti S.
5.3.1.1.3
Pro třídu 7 musí velká bezpečnostní značka pro hlavní nebezpečí odpovídat vzoru č. 7 D popsanému v 5.3.1.7.2. Tato velká bezpečnostní značka se nevyžaduje pro vozidla nebo kontejnery přepravující vyjmuté kusy a pro malé kontejnery.
Pokud je předepsáno pro třídu 7 umístění jak bezpečnostních značek, tak také velkých bezpečnostních značek na vozidla, kontejnery, MEGC, cisternové kontejnery nebo přemístitelné cisterny, mohou být označeny zvětšenou bezpečnostní značkou odpovídající požadované bezpečnostní značce namísto velké bezpečnostní značky podle vzoru č. 7D, aby se splnily oba účely.
5.3.1.1.4
Kontejnery, MEGC, MEMU, cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny nebo vozidla, které přepravují věci více tříd, nemusí být opatřeny velkou bezpečnostní značkou pro vedlejší nebezpečí, jestliže nebezpečí označené touto velkou bezpečnostní značkou je již uvedeno velkou bezpečnostní značkou pro hlavní nebo vedlejší nebezpečí.
5.3.1.1.5
Velké bezpečnostní značky, která se nevztahují na přepravované nebezpečné věci nebo jejich zbytky, musí být odstraněny nebo zakryty.
5.3.1.1.6
Jsou-li velké bezpečnostní značky připevněny na sklopných panelech, musí být konstruovány a zajištěny tak, aby se nemohly rozevřít nebo se uvolnit z držáku během přepravy (zejména jako výsledek rázů nebo neúmyslných činností).
5.3.1.2
Umístění velkých bezpečnostních značek na kontejnery, MEGC, cisternové kontejnery a přemístitelné cisterny
POZNÁMKA: Tento pododdíl se nevztahuje na výměnné nástavby, kromě cisternových výměnných nástaveb nebo výměnných nástaveb přepravovaných v kombinované železniční/silniční dopravě.
Velké bezpečnostní značky se umísťují na obě podélné strany a na každý konec kontejneru, MEGC, cisternového kontejneru nebo přemístitelné cisterny.
Vícekomorový cisternový kontejner nebo vícekomorová přemístitelná cisterna, kterými se přepravují dvě nebo více nebezpečných látek, musí být opatřeny příslušnými velkými bezpečnostními značkami na obou bočních stranách příslušných komor a na obou koncích velkou bezpečnostní značkou každého vzoru, jímž jsou opatřeny jednotlivé komory na bocích.
5.3.1.3
Umístění velkých bezpečnostních značek na vozidla přepravující kontejnery, MEGC, cisternové kontejnery a přemístitelné cisterny
POZNÁMKA: Tento pododdíl se nevztahuje na umístění velkých bezpečnostních značek na vozidla přepravující výměnné nástavby, jiné než cisternové výměnné nástavby nebo výměnné nástavby přepravované v kombinované železniční/silniční dopravě; pro taková vozidla viz 5.3.1.5.
Pokud velké bezpečnostní značky umístěné na kontejnerech, MEGC, cisternových kontejnerech nebo na přemístitelných cisternách nejsou viditelné zvnějšku je přepravujících vozidel, tytéž velké bezpečnostní značky musí být umístěny na obou bočních stranách a na zadní straně vozidla. Jinak nemusí být na nosném vozidle žádná velká bezpečnostní značka.
5.3.1.4
Umístění velkých bezpečnostních značek na vozidla pro přepravu ve volně loženém stavu, na cisternová vozidla, bateriová vozidla, MEMU a vozidla se snímatelnými cisternami
5.3.1.4.1
Velké bezpečnostní značky musí být umístěny na obou bočních stranách a na zadní straně vozidla.
Vícekomorové cisternové vozidlo nebo vícekomorová snímatelná cisterna přepravovaná na vozidle, kterými se přepravují dvě nebo více nebezpečných látek, musí být opatřeny příslušnými velkými bezpečnostními značkami na každé straně příslušné komory a na zadní straně velkou bezpečnostní značkou každého vzoru, jímž jsou opatřeny jednotlivé komory na bocích. Avšak v případě, že všechny komory musí být označeny stejnými velkými bezpečnostními značkami, tyto velké bezpečnostní značky mohou být umístěny pouze po jedné na každé boční straně a na zadní straně vozidla.
Pokud je požadováno více než jedna velká bezpečnostní značka na jednu a tutéž komoru, musí být tyto velké bezpečnostní značky umístěny bezprostředně vedle sebe.
POZNÁMKA: Pokud je v průběhu přepravy podléhající ADR nebo po jejím ukončení cisternový návěs odpojen od svého tahače pro naložení na námořní nebo říční plavidlo, velké bezpečnostní značky musí být umístěny též na přední straně návěsu.
5.3.1.4.3
Na MEMU přepravujících kusy obsahující látky nebo předměty třídy 1 (kromě podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti S) musí být velké bezpečnostní značky umístěny na obou bočních stranách a na zadní straně MEMU.
5.3.1.5
Umístění velkých bezpečnostních značek na vozidla přepravující pouze kusy
5.3.1.5.1
Na vozidlech přepravujících kusy obsahující látky nebo předměty třídy 1 (jiné než látky nebo předměty podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti S) musí být velké bezpečnostní značky umístěny na obou bočních stranách a na zadní straně vozidla.
5.3.1.5.2
Na vozidlech přepravujících radioaktivní látky třídy 7 v kusech nebo IBC (kromě vyjmutých kusů) musí být velké bezpečnostní značky umístěny na obou bočních stranách a na zadní straně vozidla.
5.3.1.6
Umístění velkých bezpečnostních značek na prázdná cisternová vozidla, bateriová vozidla, MEGC, MEMU, cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny a prázdná vozidla a kontejnery pro přepravu ve volně loženém stavu
5.3.1.6.1
Cisternová vozidla, vozidla se snímatelnými cisternami, bateriová vozidla, MEGC, MEMU, cisternové kontejnery a přemístitelné cisterny, vesměs prázdné, nevyčistěné a neodplyněné, jakož i vozidla a kontejnery pro přepravu ve volně loženém stavu, prázdné a nevyčištěné, musí být označena(y) velkými bezpečnostními značkami vyžadovanými pro předchozí náklad.
5.3.1.7
Specifikace velkých bezpečnostních značek
5.3.1.7.1
Kromě velké bezpečnostní značky pro třídu 7 specifikované v 5.3.1.7.2 velká bezpečnostní značka musí:
(a)
mít velikost nejméně 250 mm x 250 mm a musí mít uvnitř po celé délce svého obvodu rovnoběžnou čáru ve vzdálenosti 12,5 mm od svého okraje. V horní polovině musí mít čára stejnou barvu jako symbol a v dolní polovině musí mít stejnou barvu jako číslice v dolním rohu;
(b)
odpovídat bezpečnostní značce předepsané pro dané nebezpečné věci z hlediska barvy a symbolu (viz 5.2.2.2); a
(c)
obsahovat čísla (a pro věci třídy 1 písmeno skupiny snášenlivosti) předepsaná pro dané nebezpečné věci v pododdílu 5.2.2.2 pro odpovídající bezpečnostní značku s výškou písma nejméně 25 mm.
5.3.1.7.2
Velká bezpečnostní značka pro třídu 7 nesmí být menší než 250 mm x 250 mm a černá čára, která probíhá paralelně s okraji uvnitř, musí být od okraje ve vzdálenosti 5 mm; jinak musí velká bezpečnostní značka odpovídat níže uvedenému vyobrazení (vzor č. 7D). Číslice „7“ musí mít výšku nejméně 25 mm. Podkladová barva horní poloviny velké bezpečnostní značky musí být žlutá a spodní poloviny bílá, barva trojlístku a nápisu musí být černá. Použití výrazu „RADIOACTIVE“ ve spodní polovině je dobrovolné, aby bylo možno použít toto místo k uvedení příslušného UN čísla zásilky.
Velká bezpečnostní značka pro radioaktivní látky třídy 7
| (Vzor 7 D) |
| Symbol (trojlístek): černý; podklad: horní polovina žlutá s bílým okrajem, |
| spodní polovina bílá; |
| Ve spodní polovině musí být uvedeno slovo „RADIOACTIVE“ nebo alternativně, |
| pokud je vyžadováno, příslušné UN číslo (viz 5.3.2.1.2) |
| a číslice „7“ v dolním rohu. |
5.3.1.7.3
Pro cisterny s vnitřním objemem nejvýše 3 m3 a malé kontejnery mohou být velké bezpečnostní značky nahrazeny bezpečnostními značkami odpovídajícími pododdílu 5.2.2.2.
5.3.1.7.4
Pro třídy 1 a 7, jestliže rozměry a konstrukce vozidla jsou takové, že disponibilní plocha povrchu je nedostačující pro umístění předepsaných velkých bezpečnostních značek, jejich rozměry mohou být zmenšeny až na 100 mm na každé straně.
5.3.2
Označování oranžovými tabulkami
5.3.2.1
Všeobecná ustanovení pro označování oranžovými tabulkami
5.3.2.1.1
Dopravní jednotky přepravující nebezpečné věci musí být opatřeny dvěma pravoúhlými oranžovými tabulkami podle 5.3.2.2.1, umístěnými ve svislé rovině. Musí být umístěny jedna na přední a druhá na zadní straně dopravní jednotky, obě kolmo k podélné ose dopravní jednotky. Musí být zřetelně viditelné.
5.3.2.1.2
Pokud je ve sloupci (20) tabulky A kapitoly 3.2 uvedeno identifikační číslo nebezpečnosti, cisternová vozidla, bateriová vozidla nebo dopravní jednotky s jednou nebo více cisternami přepravující nebezpečné věci musí být kromě toho opatřeny na obou bočních stranách každé cisterny nebo každé komory cisterny nebo každého článku bateriových vozidel zřetelně viditelnými a rovnoběžně s podélnou osou vozidla umístěnými oranžovými tabulkami předepsanými v 5.3.2.1.1. Na těchto oranžových tabulkách musí být uvedeno identifikační číslo nebezpečnosti a UN číslo předepsaná ve sloupcích (20), popřípadě (1) tabulky A kapitoly 3.2 pro každou z látek přepravovaných v cisterně, v komoře cisterny nebo v článku bateriového vozidla. Pro MÉMU se tyto požadavky vztahují jen na cisterny o vnitřním objemu 1 000 litrů nebo větším a na kontejnery pro volně ložené látky.
5.3.2.1.3
Na cisternových vozidlech nebo dopravních jednotkách s jednou nebo více cisternami přepravujících látky UN čísel 1202, 1203 nebo 1223 nebo letecké palivo zařazené pod UN 1268 nebo 1863, ale ne jinou nebezpečnou látku, oranžové tabulky předepsané v 5.3.2.1.2 nemusí být umístěny, jestliže je na tabulkách umístěných vpředu a vzadu podle 5.3.2.1.1 uvedeno identifikační čísla nebezpečnosti a UN číslo předepsaná pro nejnebezpečnější přepravovanou látku, tj. látku s nejnižším bodem vzplanutí.
5.3.2.1.4
Pokud je ve sloupci (20) tabulky A kapitoly 3.2 uvedeno identifikační číslo nebezpečnosti, dopravní jednotky a kontejnery přepravující nebalené tuhé látky nebo předměty nebo balenou radioaktivní látku s jediným UN číslem za výlučného použití a žádné jiné nebezpečné věci, musí být kromě toho opatřeny na obou bočních stranách každé dopravní jednotky nebo kontejneru zřetelně viditelnými a rovnoběžně s podélnou osou vozidla umístěnými oranžovými tabulkami předepsanými v 5.3.2.1.1. Na těchto oranžových tabulkách musí být uvedeno identifikační číslo nebezpečnosti a UN číslo předepsané ve sloupcích (20), popřípadě (1) tabulky A kapitoly 3.2 pro každou z látek ve volně loženém stavu nebo pro balenou radioaktivní látku za výlučného použití přepravovaných v dopravní jednotce nebo v kontejneru.
POZNÁMKA: Tento odstavec se nemusí použít pro označování oranžovými tabulkami, jde-li o uzavřená vozidla nebo vozidla s plachtou přepravující cisterny o nejvyšším vnitřním objemu 3000 litrů.
5.3.2.1.6
Pro dopravní jednotky přepravující pouze jednu nebezpečnou látku a žádnou látku, která není nebezpečná nejsou oranžové tabulky podle 5.3.2.1.2 , 5.3.2.1.4 a 5.3.2.1.5 nezbytné, pokud je na oranžových tabulkách umístěných vpředu a vzadu podle 5.3.2.1.1 uvedeno identifikační číslo nebezpečnosti a UN číslo pro tuto látku předepsané ve sloupcích (20),popřípadě (1) tabulky A kapitoly 3.2.
5.3.2.1.7
Požadavky uvedené v 5.3.2.1.1 až 5.3.2.1.5 se vztahují také na nesnímatelné nebo snímatelné cisterny, bateriová vozidla, cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny a MEGC, vesměs prázdné, nevyčištěné „neodplyněné nebo nedekontaminované, MEMU, nevyčištěné jakož i na vozidla a kontejnery pro přepravu volně ložených látek, vesměs prázdné, nevyčištěné nebo nedekontaminované.
5.3.2.1.8
Oranžové označení, které se nevztahuje na přepravované nebezpečné věci nebo jejich zbytky, musí být odstraněno nebo zakryto. Pokud jsou oranžové tabulky zakryty, jejich kryty musí být celistvé a musí zůstat účinné po 15 minutách přímého působení ohně.
5.3.2.2
Specifikace oranžových tabulek
5.3.2.2.1
Oranžové tabulky musí být reflexivní a musí být 40 cm široké a 30 cm vysoké. Tyto tabulky musí mít černý okraj 15 mm široký. Použitý materiál musí být odolný proti povětrnosti a musí zaručovat trvanlivé označení. Tabulka se nesmí uvolnit ze svého držáku po 15 minutách přímého působení ohně. Musí zůstat upevněna bez ohledu na orientaci vozidla. Tyto oranžové tabulky mohou být ve středu rozděleny vodorovnou černou čarou o tloušťce 15 mm.
Jestliže rozměry a konstrukce vozidla jsou takové, že disponibilní povrch je nedostačující pro umístění těchto tabulek, jejich rozměry mohou být zmenšeny na šířku 300 mm, výšku 120 mm a šířku černého okraje 10 mm. V tomto případě se pro balenou radioaktivní látku přepravovanou za výlučného použití vyžaduje jen UN číslo a velikost číslic předepsaných v 5.3.2.2.2 smí být zmenšena na 65 mm výšky a 10 mm tloušťky čáry.
Na kontejnerech přepravujících nebezpečné tuhé látky ve volně loženém stavu a na cisternových kontejnerech, MEGC a přemístitelných cisternách mohou být oranžové tabulky předepsané v 5.3.2.1.2 , 5.3.2.1.4 a 5.3.2.1.5 nahrazeny samolepicí fólií, barevným nátěrem nebo jakýmkoli jiným rovnocenným způsobem. Toto alternativní označení musí odpovídat specifikacím uvedeným v tomto pododdílu, s výjimkou ustanovení týkajících se odolnosti proti ohni uvedených v 5.3.2.2.1 a 5.3.2.2.2.
POZNÁMKA: Barva oranžových tabulek v podmínkách normálního užívání musí mít souřadnice barevnosti ležící uvnitř plochy diagramu barevnosti vytvořeného spojením následujících souřadnic:
| Souřadnice barevnosti bodů v rozích plochy diagramu barevnosti | ||||
|---|---|---|---|---|
| X | 0,52 | 0.52 | 0,578 | 0,618 |
| Y | 0,38 | 0,40 | 0,422 | 0,38 |
Koeficient jasu odrážející barvy: ꞵ >0,12.
Vztažný střed E, standardní světelný zdroj C, normální dopad 45 0 pod zorným úhlem 0 0
Koeficient odrazové svítivosti při úhlu osvětlení 5° pod zorným úhlem 0,2 °:
nejméně 20 candel na lux a m2.
5.3.2.2.2
Identifikační číslo nebezpečnosti a UN číslo sestává z černých číslic o výšce 100 mm a tloušťce čáry 15 mm. Identifikační číslo nebezpečnosti musí být uvedeno v horní části tabulky a UN číslo v dolní části; obě čísla musí být od sebe oddělena vodorovnou černou čárou o tloušťce15 mm, vedenou v polovině výšky tabulky od jednoho jejího okraje k druhému (viz 5.3.2.2.3). Identifikační číslo nebezpečnosti a UN číslo musí být nesmazatelná a musí zůstat čitelná po 15 minutách přímého působení ohně. Vyměnitelná čísla a písmena na tabulkách představující identifikační číslo nebezpečnosti a UN číslo musí zůstat na místě během přepravy a bez ohledu na orientaci vozidla.
5.3.2.2.3
Příklad oranžové tabulky s identifikačním číslem nebezpečnosti a UN číslem
| Identifikační číslo nebezpečnosti (2 nebo 3 číslice, případně s před- řazeným písmenem X, viz 5.3.2.3) | |
| UN číslo (4 číslice) | |
| Podklad oranžový. | |
| Okraj, vodorovná čára a číslice černé, tloušťka 15 mm. | |
5.3.2.2.4
Dovolené tolerance pro rozměry stanovené v tomto pododdílu jsou ±10 %.
5.3.2.2.5
Jsou-li oranžové tabulky připevněny na sklopných panelech, musí být konstruovány a zajištěny tak, aby se nemohly rozevřít nebo se uvolnit z držáku během přepravy (zejména jako výsledek rázů nebo neúmyslných činností).
5.3.2.3
Význam identifikačních čísel nebezpečnosti
5.3.2.3.1
Identifikační číslo nebezpečnosti sestává ze dvou nebo třech číslic. Obecně označují číslice tato nebezpečí:
| 2 | Únik plynu tlakem nebo chemickou reakcí |
| 3 | Hořlavost kapalin (par) a plynů nebo kapalin schopných samoohřevu |
| 4 | Hořlavost tuhých látek nebo tuhých látek schopných samoohřevu |
| 5 | Podpora hoření |
| 6 | Toxicita nebo nebezpečí infekce |
| 7 | Radioaktivita |
| 8 | Žíravost |
| 9 | Nebezpečí prudké samovolné reakce |
POZNÁMKA: Nebezpečí prudké samovolné reakce ve významu číslice 9 zahrnuje z povahy látky vyplývající možnost nebezpečí výbuchu, rozpadu nebo polymerační reakce za uvolňování značného tepla nebo hořlavých a/nebo toxických plynů.
Zdvojení číslice označuje zvýšení příslušného nebezpečí.
Postačuje-li k označení nebezpečnosti látky jediná číslice, doplní se tato číslice na druhém místě nulou.
Následující kombinace číslic však mají zvláštní význam: 22, 323, 333, 362, 382, 423, 44, 446, 462, 482, 539, 606, 623, 642, 823, 842, 90 a 99 (viz. 5.3.2.3.2).
Pokud je před identifikačním číslem nebezpečnosti uvedeno písmeno „X“, znamená to, že látka reaguje nebezpečně s vodou. Pro takové látky smí být použita voda pouze po schválení znalci.
Pro látky třídy 1 se jako identifikační číslo nebezpečnosti použije klasifikační kód podle sloupce (3b) tabulky A kapitoly 3.2. Klasifikační kód sestává z:
-
čísla podtřídy podle 2.2.1.1.5; a
-
písmene skupiny snášenlivosti podle 2.2.1.1.6.
5.3.2.3.2
Identifikační čísla nebezpečnosti uvedená ve sloupci (20) tabulky A kapitoly 3.2 mají tento význam:
| 20 | dusivý plyn nebo plyn bez vedlejšího nebezpečí |
| 22 | hluboce zchlazený zkapalněný plyn; dusivý |
| 223 | hluboce zchlazený zkapalněný plyn, hořlavý |
| 225 | hluboce zchlazený zkapalněný plyn, podporující hoření |
| 23 | hořlavý plyn |
| 239 | hořlavý plyn, který může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 25 | plyn podporující hoření |
| 26 | toxický plyn |
| 263 | toxický plyn, hořlavý |
| 265 | toxický plyn, podporující hoření |
| 268 | toxický plyn, žíravý |
| 30 | hořlavá kapalina (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně) nebo hořlavá kapalina nebo tuhá látka v roztaveném stavu s bodem vzplanutí vyšším než 60°C ohřátá na teplotu rovnou nebo vyšší než její bod vzplanutí, nebo kapalina schopná samoohřevu |
| 323 | hořlavá kapalina reagující s vodou a vyvíjející hořlavé plyny |
| X323 | hořlavá kapalina reagující nebezpečně s vodou a vyvíjející hořlavé plyny 1 |
| 33 | velmi hořlavá kapalina (bod vzplanutí pod 23°C) |
| 333 | pyroforní kapalina |
| X333 | pyroforní kapalina reagující nebezpečně s vodou 1 |
| 336 | velmi hořlavá kapalina, toxická |
| 338 | velmi hořlavá kapalina, žíravá |
| X338 | velmi hořlavá kapalina, žíravá, reagující nebezpečně s vodou1 |
| 339 | velmi hořlavá kapalina, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 36 | hořlavá kapalina (bod vzplanutí od 23 °C do 60 °C včetně), slabě toxická nebo kapalina schopná samoohřevu, toxická |
| 362 | hořlavá kapalina, toxická, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| X362 | hořlavá kapalina, toxická, reagující nebezpečně s vodou, vyvíjející hořlavé plyny 1 |
| 368 | hořlavá kapalina, toxická, žíravá |
| 38 | hořlavá kapalina (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně), slabě žíravá, nebo kapalina schopná samoohřevu, žíravá |
| 382 | hořlavá kapalina, žíravá, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| X382 | hořlavá kapalina, žíravá, reagující nebezpečně s vodou, vyvíjející hořlavé plyny 1 |
| 39 | hořlavá kapalina, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 40 | hořlavá tuhá látka nebo samovolně se rozkládající látka nebo látka schopná samoohřevu |
| 423 | tuhá látka, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny nebo hořlavá tuhá látka, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny nebo tuhá látka schopná samoohřevu, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| X423 | tuhá látka, reagující nebezpečně s vodou, vyvíjející hořlavé plyny nebo hořlavá tuhá látka, reagující nebezpečně s vodou, vyvíjející hořlavé plyny nebo tuhá látka schopná samoohřevu, reagující nebezpečně s vodou, vyvíjející hořlavé plyny1. |
| 43 | samozápalná (pyroforní) tuhá látka |
| X432 | samozápalná (pyroforní) tuhá látka, reagující nebezpečně s vodou, vyvíjející hořlavé plyny1 |
| 44 | hořlavá tuhá látka, která je při zvýšené teplotě v roztaveném stavu |
| 446 | hořlavá tuhá látka, toxická, která je při zvýšené teplotě v roztaveném stavu |
| 46 | hořlavá tuhá látka nebo tuhá látka schopná samoohřevu, toxická |
| 462 | toxická tuhá látka, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| X462 | tuhá látka, nebezpečně reagující s vodou, vyvíjející toxické plyny 1 |
| 48 | hořlavá tuhá látka nebo tuhá látka schopná samoohřevu, žíravá |
| 482 | žíravá tuhá látka, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| X482 | tuhá látka, nebezpečně reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny 1 |
| 50 | látka podporující hoření |
| 539 | hořlavý organický peroxid |
| 55 | látka silně podporující hoření |
| 556 | látka silně podporující hoření, toxická |
| 558 | látka silně podporující hoření, žíravá |
| 559 | látka silně podporující hoření, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 56 | látka podporující hoření, toxická |
| 568 | látka podporující hoření, toxická, žíravá |
| 58 | látka podporující hoření, žíravá |
| 59 | látka podporující hoření, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 60 | toxická nebo slabě toxická látka |
| 606 | infekční látka |
| 623 | toxická kapalina, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| 63 | toxická látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně) |
| 638 | toxická látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně), žíravá |
| 639 | toxická látka, hořlavá (s bodem vzplanutí nejvýše 60°C), která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 64 | toxická tuhá látka, hořlavá nebo schopná samoohřevu |
| 642 | toxická tuhá látka, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| 65 | toxická látka, podporující hoření |
| 66 | velmi toxická látka |
| 663 | velmi toxická látka, hořlavá (s bodem vzplanutí nejvýše 60 °C) |
| 664 | velmi toxická tuhá látka, hořlavá nebo schopná samoohřevu |
| 665 | velmi toxická látka, podporující hoření |
| 668 | velmi toxická látka, žíravá |
| 669 | velmi toxická látka, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 68 | toxická látka, žíravá |
| 69 | toxická nebo slabě toxická látka, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 70 | radioaktivní látka |
| 78 | radioaktivní látka, žíravá |
| 80 | žíravá nebo slabě žíravá látka |
| X80 | žíravá nebo slabě žíravá látka, která nebezpečně reaguje s vodou 1 |
| 823 | žíravá kapalina, reagující s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| 83 | žíravá nebo slabě žíravá látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně) |
| X83 | žíravá nebo slabě žíravá látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně), nebezpečně reagující s vodou 1 |
| 839 | žíravá nebo slabě žíravá látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23°C do 60°C včetně), která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| X839 | žíravá nebo slabě žíravá látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23 °C do 60°C včetně), která může vyvolat samovolně prudkou reakci a nebezpečně reagující s vodou 1 |
| 84 | žíravá tuhá látka, hořlavá nebo schopná samoohřevu |
| 842 | žíravá tuhá látka, která reaguje s vodou, vyvíjející hořlavé plyny |
| 85 | žíravá nebo slabě žíravá látka, podporující hoření |
| 856 | žíravá nebo slabě žíravá látka, podporující hoření a toxická |
| 86 | žíravá nebo slabě žíravá látka, toxická |
| 88 | silně žíravá látka |
| X88 | silně žíravá látka, která nebezpečně reaguje s vodou 1 |
| 883 | silně žíravá látka, hořlavá (bod vzplanutí od 23 °C do 60°C včetně) |
| 884 | silně žíravá tuhá látka, hořlavá nebo schopná samoohřevu |
| 885 | silně žíravá látka, podporující hoření |
| 886 | silně žíravá látka, toxická |
| X886 | silně žíravá látka, toxická, nebezpečně reagující s vodou 1 |
| 89 | žíravá nebo slabě žíravá látka, která může vyvolat samovolně prudkou reakci |
| 90 | látka ohrožující životní prostředí; jiné nebezpečné látky |
| 99 | jiné nebezpečné látky přepravované v zahřátém stavu. |
5.3.3
Značka pro zahřáté látky
Cisternová vozidla, cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny, speciální vozidla nebo kontejnery nebo speciálně vybavená vozidla nebo kontejnery, pro které je vyžadována značka pro zahřáté látky zvláštním ustanovením 580 uvedeným ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2 musí být opatřeny na obou bočních stranách a na zadní straně vozidel a na obou bočních stranách a na obou koncích kontejnerů, cisternových kontejnerů a přemístitelných cisteren značkou tvaru rovnostranného trojúhelníka o straně nejméně 250 mm v červené barvě, jak je uvedena níže.
5.3.4
(Vyhrazeno)
5.3.5
(Vyhrazeno)
5.3.6
Značka pro látky ohrožující životní prostředí
Je-li podle ustanovení oddílu 5.3.1 vyžadováno umístění velké bezpečnostní značky, musí být kontejnery, MEGC, cisternové kontejnery, přemístitelné cisterny a vozidla obsahující látky ohrožující životní prostředí splňující kritéria uvedená v 2.2.9.1.10 označeny značkou pro látky ohrožující životní prostředí vyobrazenou v 5.2.1.8.3. Ustanovení oddílu 5.3.1 týkající se velkých bezpečnostních značek se vztahují s patřičnými změnami na tuto značku.
KAPITOLA 5.4
PRŮVODNÍ DOKLADY
5.4.0
Při každé přepravě podléhající ADR musí být v dopravní jednotce doklady předepsané v této kapitole, kromě výjimek uvedených v pododdílech 1.1.3.1 až 1.1.3.5.
POZNÁMKA 1: Seznam dokladů přepravovaných v dopravních jednotkách viz 8.1.2.
POZNÁMKA 2: Použití technik systémů elektronického zpracování dat (EPD) nebo elektronické výměny dat (EDI) jako pomůcky nebo místo papírových dokladů je dovoleno, pokud tyto postupy používané pro sběr, uchovávání a zpracovávání elektronických dat splňují legislativní požadavky s hlediska průkaznosti a přístupnosti dat během přepravy způsobem nejméně rovnocenným jako u papírových dokladů.
5.4.1
Přepravní doklad pro nebezpečné věci a předepsané údaje
5.4.1.1
Všeobecné údaje předepsané pro přepravní doklad
5.4.1.1.1
Přepravní doklad(y) musí obsahovat dále uvedené údaje pro každou nebezpečnou látku, materiál nebo předmět podaný k přepravě:
(a)
UN číslo s předřazenými písmeny „UN“;
(b)
oficiální pojmenování pro přepravu případně doplněné (viz 3.1.2.8.1) technickým názvem v závorkách (viz 3.1.2.8.1.1), jak je uvedeno v oddílu 3.1.2;
(c)
- pro látky a předměty třídy 1: klasifikační kód uvedený ve sloupci (3 b) tabulky A v kapitole 3.2;
Pokud jsou ve sloupci (5) tabulky A v kapitole 3.2 uvedena čísla vzorů bezpečnostních značek jiná než 1, 1.4, 1.5 a 1.6, musí být tato čísla vzorů bezpečnostních značek uvedena v závorkách za klasifikačním kódem;
-
pro radioaktivní látky třídy 7: číslo třídy „7“;
POZNÁMKA: K radioaktivním látkám s vedlejším nebezpečím viz též zvláštní ustanovení 172 v kapitole 3.3.
-
pro látky a předměty jiných tříd: čísla vzorů bezpečnostních značek uvedená ve sloupci (5) nebo vyžadovaná podle zvláštního ustanovení uvedeného ve sloupci (6) tabulky A v kapitole 3.2. Pokud je uvedeno více čísel vzorů bezpečnostních značek, čísla následující za prvním číslem musí být uvedena v závorkách. Pro látky a předměty, pro které nejsou ve sloupci (5) tabulky A kapitoly 3.2 uvedeny žádné vzory bezpečnostních značek, musí být místo nich uvedena jejich třída podle sloupce (3a).
(d)
kde je to stanoveno, obalová skupina pro látku, které mohou předcházet písmena „OS“ (např. „OS II“) nebo počáteční písmena odpovídající slovům „Obalová skupina“ v jazycích používaných podle 5.4.1.4.1;
POZNÁMKA: Pro radioaktivní látky třídy 7 s vedlejším nebezpečím, viz zvláštní ustanovení 172 (b) v kapitole 3.3.
(e)
počet a popis kusů pokud je to aplikovatelné. UN kódy obalů smějí být použity pouze k doplnění popisu druhu kusu (např. jedna bedna (4G)).;
(f)
celkové množství každé položky nebezpečných věcí označené různým UN číslem, oficiálním pojmenováním pro přepravu nebo případně obalovou skupinou [jako objem nebo celková (brutto) hmotnost, nebo případně jako čistá (netto) hmotnost];
POZNÁMKA1: V případě předpokládaného vynětí z platnosti podle pododdílu 1.1.3.6 musí být celkové množství nebezpečných věcí pro každou přepravní kategorii uvedeno v přepravním dokladu podle 1.1.3.6.3.
POZNAMKA 2: Pro nebezpečné věci ve strojích nebo zařízeních specifikovaných v této příloze musí být uvedené množství celkové množství nebezpečných věcí, které jsou v nich obsaženy, v kilogramech nebo litrech, jak je to náležité.
(g)
jméno a adresa odesilatele;
(h)
jméno a adresa příjemce(ů). Jsou-li nebezpečné věci přepravovány k dodání více příjemcům, kteří nemohou být identifikováni na počátku přepravy, mohou být se souhlasem příslušných orgánů zemí dotčených přepravou alternativně uvedena slova „Rozvoz – prodej“;
(i)
prohlášení vyžadované podmínkami případné zvláštní dohody.
(j)
(Vyhrazeno)
(k)
kde je to stanoveno, kód omezení pro tunely udaný ve sloupci (15) tabulky A kapitoly 3.2 velkými písmeny v závorkách. Kód omezení pro tunely nemusí být v přepravním dokladu uveden, pokud je předem známo, že přeprava nebude spojena s průjezdem tunelem, v němž platí omezení pro přepravu nebezpečných věcí.
Umístění a pořadí předepsaných údajů v přepravním dokladu je libovolné, kromě údajů uvedených výše pod písmeny (a), (b), (c) a (d) a (k), které musí být uvedeny v pořadí uvedeném výše (tj. (a), (b), (c) a (d) a (k)) s žádnými vloženými údaji, kromě dovolených podle ADR. Příklady takových dovolených zápisů nebezpečných věcí jsou:
„UN 1098 ALLYLALKOHOL, 6.1 (3), I, (C/D)“ nebo
„UN 1098, ALLYLALKOHOL, 6.1 (3), OS I, (C/D)“
5.4.1.1.2
Údaje uvedené v přepravním dokladu musí být čitelné.
Ačkoli jsou velká písmena používána v kapitole 3.1 a v tabulce A kapitoly 3.2 pro uvedení údajů, které musí být součástí oficiálního pojmenování pro přepravu, a ačkoli jsou velká a malá písmena používána v této kapitole pro uvedení údajů požadovaných v přepravním dokladu s výjimkou ustanovení v 5.4.1.1.1 (k), je použití velkých a malých písmen pro uvedení údajů v přepravním dokladu libovolné.
5.4.1.1.3
Zvláštní ustanovení pro odpady
Jsou-li přepravovány odpady obsahující nebezpečné látky (kromě radioaktivních odpadů), musí být před UN číslem a oficiálním pojmenováním pro přepravu uvedeno slovo „ODPAD“, pokud toto slovo není již částí oficiálního pojmenování pro přepravu, např.
„ODPAD, UN 1230 METHANOL, 3 (6.1), II, (D/E)“, nebo
„ODPAD, UN 1230 METHANOL, 3(6.1), OS II, (D/E)“ nebo
„ODPAD, UN 1993 LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (toluen a ethylalkohol), 3, II, (D/E)“, nebo
„ODPAD, UN 1993 LÁTKA HOŘLAVÁ, KAPALNÁ, J.N. (toluen a ethylalkohol), 3, OS II, (D/E)“.
Je-li použito ustanovení pro odpady uvedené v 2.1.3.5.5, musí se za oficiální pojmenování pro přepravu doplnit:
Technický název, jak je předepsán v kapitole 3.3 zvláštním ustanovením 274, nemusí být doplněn.
5.4.1.1.4
Zvláštní ustanovení pro nebezpečné věci balené v omezených množstvích
V přepravním dokladu se nemusejí uvádět žádné údaje při přepravě nebezpečných věcí balených v omezených množstvích podle kapitoly 3.4.
5.4.1.1.5
Zvláštní ustanovení pro záchranné obaly
Jsou-li nebezpečné věci přepravovány v záchranném obalu, musí být v přepravním dokladu za popisem věcí uvedena slova „ZÁCHRANNÝ OBAL“.
5.4.1.1.6
Zvláštní ustanovení pro prázdné nevyčištěné obalové, přepravní a dopravní prostředky
5.4.1.1.6.1
Pro prázdné nevyčištěné obalové, přepravní a dopravní prostředky, které obsahují zbytky nebezpečných věcí jiných tříd než třídy 7, musí mít před nebo za oficiálním pojmenováním pro přepravu, vyžadovaným v odstavci 5.4.1.1.1 (b), uvedena slova „PRÁZDNÝ, NEVYČIŠTĚNÝ“ nebo „ZBYTEK, POSLEDNÍ OBSAH“. Kromě toho 5.4.1.1.1 (f) neplatí.
5.4.1.1.6.2
Zvláštní ustanovení 5.4.1.1.6.1 může být nahrazeno ustanoveními v 5.4.1.1.6.2.1, 5.4.1.1.6.2.2 nebo popřípadě 5.4.1.1.6.2.3.
5.4.1.1.6.2.1
Pro prázdné nevyčištěné obaly, které obsahují zbytky nebezpečných věcí jiných tříd než třídy 7, včetně prázdných nevyčištěných nádob na plyny s vnitřním objemem nejvýše 1000 litrů, jsou údaje podle odstavce 5.4.1.1.1 (a), (b), (c), (d), (e) a (f) nahrazeny zápisem „PRÁZDNÝ OBAL“, „PRÁZDNÁ NÁDOBA“, „PRÁZDNÁ IBC“ nebo popřípadě „PRÁZDNÝ VELKÝ OBAL“, následovaným údajem o posledně naložených nebezpečných věcech, jak je předepsáno v 5.4.1.1.1 (c).
Viz. například: „PRÁZDNÝ OBAL, 6.1 (3)“.
Kromě toho mohou být, v případě, že jsou posledními naloženými věcmi věci třídy 2, informace předepsané v odstavci 5.4.1.1.1 (c) nahrazeny číslem třídy „2“.
5.4.1.1.6.2.2
Pro prázdné nevyčištěné přepravní a dopravní prostředky jiné než obaly, které obsahují zbytky nebezpečných věcí jiných tříd než třídy 7, a pro prázdné nevyčištěné nádoby na plyny s vnitřním objemem větším než 1000 litrů je před údaje podle 5.4.1.1.1 (a) až (d) a (k) předřazen zápis „PRÁZDNÉ CISTERNOVÉ VOZIDLO“, „PRÁZDNÁ SNÍMATELNÁ CISTERNA“, „PRÁZDNÝ CISTERNOVÝ KONTEJNER“, „PRÁZDNÁ PŘEMÍSTITELNÁ CISTERNA“, „PRÁZDNÉ BATERIOVÉ VOZIDLO“, „PRÁZDNÝ MEGC“, „PRÁZDNÁ MEMU“, „PRÁZDNÉ VOZIDLO“, „PRÁZDNÝ KONTEJNER“ nebo popřípadě „PRÁZDNÁ NÁDOBA“, následovaný slovy „POSLEDNÍ NÁKLAD“. Kromě toho 5.4.1.1.1 (f) neplatí.
Viz. například:
„PRÁZDNÉ CISTERNOVÉ VOZIDLO, POSLEDNÍ NÁKLAD: UN 1098 ALLYLALKOHOL, 6.1 (3), I, (C/D)“ nebo
„PRÁZDNÉ CISTERNOVÉ VOZIDLO, POSLEDNÍ NÁKLAD: UN 1098 ALLYLALKOHOL, 6.1 (3), OS I, (C/D)“.
5.4.1.1.6.2.3
Jestliže se prázdné nevyčištěné obaly, přepravní nebo dopravní prostředky, které obsahují zbytky nebezpečných věcí jiných tříd než třídy 7, vracejí odesilateli, mohou se použít také přepravní doklady vystavené pro přepravu s nákladem těchto nebezpečných věcí. V takových případech je třeba údaj o množství odstranit (jeho vymazáním, škrtnutím nebo jiným způsobem) a nahradit jej slovy „PRÁZDNÝ, NEVYČIŠTĚNÝ ZPĚT
5.4.1.1.7
Zvláštní ustanovení pro přepravu v přepravním řetězci s námořní nebo leteckou dopravou
5.4.1.1.8
(Vyhrazeno)
5.4.1.1.9
(Vyhrazeno)
5.4.1.1.10
(Vypuštěno)
5.4.1.1.11
Zvláštní ustanovení pro přepravu IBC nebo přemístitelných cisteren po uplynutí data platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce
Pro přepravu podle 4.1.2.2 (b), 6.7.2.19.6 (b), 6.7.3.15.6 (b) nebo 6.7.4.14.6 (b) musí být v tomto smyslu uveden v přepravním dokladu tento zápis: „Přeprava podle 4.1.2.2 (b)“, „Přeprava podle 6.7.2.19.6 (b)“, „Přeprava podle 6.7.3.15.6 (b)“ nebo „Přeprava podle 6.7.4.14.6 (b)“, jak je to náležité.
5.4.1.1.12
(Vyhrazeno)
5.4.1.1.13
Zvláštní ustanovení pro přepravu ve vícekomorových cisternových vozidlech nebo dopravních jednotkách s více než jednou cisternou
5.4.1.1.14
Zvláštní ustanovení pro přepravu zahřátých látek
Pokud oficiální pojmenování pro přepravu látky, která je přepravována nebo předávána k přepravě v kapalném stavu při teplotě rovné nebo vyšší než 100°C, nebo v tuhém stavu při teplotě rovné nebo vyšší než 240°C, neobsahuje podmínku zvýšené teploty (např. použitím termínu „ROZTAVENÁ“ nebo „V ZAHŘÁTÉM STAVU“ jako součásti oficiálního pojmenování pro přepravu), musí být slovo „ZAHŘÁTÁ" uvedeno před oficiálním pojmenováním pro přepravu.
5.4.1.1.15
Zvláštní ustanovení pro přepravu látek stabilizovaných řízením teploty
Pokud slovo „STABILIZOVANÁ“ je součástí oficiálního pojmenování pro přepravu (viz 3.1.2.6), je-li stabilizace dosaženo řízením teploty, řízená teplota a kritická teplota (viz 2.2.41.1.17) musí být uvedeny v přepravním dokladu takto:
| „Řízená teplota: …… °C | Kritická teplota: ……°C |
5.4.1.1.16
Informace vyžadované podle zvláštního ustanovení 640 v kapitole 3.3
Pokud je to vyžadováno zvláštním ustanovením 640 kapitoly 3.3, musí být v přepravním dokladu uveden zápis “Zvláštní ustanovení 640X”, kde “X” je velké písmeno uvedené za příslušným odkazem na zvláštní ustanovení 640 ve sloupci (6) tabulky A kapitoly 3.2.
5.4.1.1.17
Zvláštní ustanovení pro přepravu tuhých látek v kontejnerech pro volně ložené látky odpovídajících oddílu 6.11.4
Jestliže jsou tuhé látky přepravovány v kontejnerech pro volně ložené látky odpovídajících oddílu 6.11.4, musí být v přepravním dokladu uveden tento zápis (viz POZNÁMKA na začátku oddílu 6.11.4):
“Kontejner pro volně ložené látky BK(x) schválený příslušným orgánem ……”
5.4.1.2
Dodatečné nebo zvláštní údaje pro určité třídy
5.4.1.2.1
Zvláštní ustanovení pro třídu 1
(a)
V přepravním dokladu musí být, dodatečně k požadavkům uvedeným v 5.4.1.1.1 (f), uvedeno:
-
celková čistá hmotnost výbušného obsahu1 pro každou látku nebo předmět označené různým UN číslem, v kg;
-
celková čistá hmotnost výbušného obsahu1 všech látek a předmětů uvedených v přepravním dokladu v kg.
(b)
Pro společné balení dvou různých věcí musí popis věcí v přepravním dokladu obsahovat UN čísla a oficiální pojmenování vytištěná velkými písmeny ve sloupcích (1) a (2) tabulky A kapitoly 3.2 obou látek nebo předmětů. Jestliže jsou obsaženy v jednom kusu více než dvě různé věci v souladu s zvláštními ustanoveními MP1, MP2 a MP20 až MP24 uvedenými v ustanoveních o společném balení v oddílu 4.1.10 musí být v přepravním dokladu uvedena v popise věcí UN čísla všech látek a předmětů obsažených v kusu touto formou „Věci UN čísel ...“;
(c)
Při přepravě látek a předmětů přiřazených k j.n. položce, nebo k položce „0190 VZORKY, VÝBUŠNÉ“ nebo balených podle pokynu pro balení P101 uvedeného v pododdílu 4.1.4.1 musí být připojena k přepravnímu dokladu kopie schválení příslušného orgánu s podmínkami pro přepravu. Musí to být v úředním jazyce odesílající země a též, jestliže tento jazyk není angličtina, francouzština nebo němčina, v angličtině, francouzštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi státy zainteresovanými na přepravě nestanoví jinak;
(d)
Pokud kusy obsahující látky a předměty skupin snášenlivosti B a D jsou naloženy společně do jednoho vozidla podle požadavků uvedených v pododdílu 7.5.2.2, kopie osvědčení příslušného orgánu o schválení ochranné komory nebo kontejmentového systému podle pododdílu 7.5.2.2 poznámky a pod tabulkou musí být připojeno k přepravnímu dokladu. Musí být vystaveno v úředním jazyce odesílající země a též, pokud tímto jazykem není angličtina, francouzština nebo němčina, v.angličtině, francouzštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi zeměmi dotčenými přepravou nestanoví jinak.;
(e)
Pokud jsou výbušné látky nebo předměty přepravovány v obalech podle pokynu pro balení P101, v přepravním dokladu musí být uveden zápis „Obal schválen příslušným orgánem...“ (viz 4.1.4.1, pokyn pro balení P101).
(f)
(Vyhrazeno)
(g)
Pokud jsou přepravovány výrobky zábavné pyrotechniky UN čísel 0333, 0334, 0335, 0336 a 0337, v přepravním dokladu musí být uveden zápis: „Klasifikace uznaná příslušným orgánem .... (Stát zmíněný ve zvláštním ustanovení 645 v oddílu 3.3.1).
POZNÁMKA: V přepravním dokladu může být uveden obchodní nebo technický název věcí dodatečně k oficiálnímu pojmenování pro přepravu.
5.4.1.2.2
Dodatečná ustanovení pro třídu 2
(a)
Při přepravě směsí (viz 2.2.2.1.1) v cisternách (snímatelných cisternách, nesnímatelných cisternách, přemístitelných cisternách, cisternových kontejnerech nebo článcích bateriových vozidel nebo MEGC), musí být uvedeno složení směsi v % objemu nebo % hmotnosti. Složky o obsahu nižším než 1 % nemusí být uváděny (viz též 3.1.2.8.1.2). Složení směsi nemusí být uvedeno, jsou-li použity jako doplněk k oficiálnímu pojmenování pro přepravu technické názvy dovolené podle zvláštních ustanovení 581, 582 nebo 583;
(b)
Při přepravě lahví, trubkových nádob, tlakových sudů, kryogenních nádob a svazků lahví podle podmínek uvedených v pododdílu 4.1.6.10, musí být v přepravním dokladu uveden tento zápis: „Přeprava podle 4.1.6.10“.
5.4.1.2.3
Dodatečná ustanovení pro samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 a organické peroxidy třídy 5.2
5.4.1.2.3.1
Při přepravě samovolně se rozkládajících látek třídy 4.1 a organických peroxidů třídy 5.2, které vyžadují řízení teploty během přepravy (pro samovolně se rozkládající látky viz 2.2.41.1.17; pro organické peroxidy viz 2.2.52.1.15 až 2.2.52.1.17), v přepravním dokladu musí být uvedeny řízená teplota a kritická teplota takto:
| „Řízená teplota: …… °C“ | „Kritická teplota: ……°C“. |
5.4.1.2.3.2
Pokud pro určité samovolně se rozkládající látky třídy 4.1 a určité organické peroxidy třídy 5.2, příslušný orgán povolil, aby nebyla použita bezpečnostní značka podle vzoru č. 1 pro zvláštní obal (viz 5.2.2.1.9) v přepravním dokladu musí být o tom uvedena poznámka takto: „Bezpečnostní značka podle vzoru č. 1 není vyžadována“.
5.4.1.2.3.3
Pokud jsou organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky přepravovány za podmínek kdy se vyžaduje schválení (pro organické peroxidy viz 2.2.52.1.8, 4.1.7.2.2 a zvláštní ustanovení TA2 uvedené v oddílu 6.8.4; pro samovolně se rozkládající látky viz 2.2.41.1.13 a 4.1.7.2.2) v přepravním dokladu musí být o tom uvedena poznámka, např. „Přeprava podle 2.2.52.1.8“.
K přepravnímu dokladu musí být připojena jedna kopie schválení příslušného orgánu s podmínkami pro přepravu. Schválení musí být vystaveno v úředním jazyce odesílající země a též, pokud tímto jazykem není angličtina, francouzština, italština nebo němčina, v angličtině, francouzštině, italštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi státy dotčenými přepravou nestanoví něco jiného..
5.4.1.2.3.4
Pokud je přepravován vzorek organického peroxidu (viz 2.2.52.1.9) nebo samovolně se rozkládající látky (viz 2.2.41.1.15), v přepravním dokladu o tom musí být uvedena poznámka, např. „Přeprava podle 2.2.52.1.9“.
5.4.1.2.3.5
Pokud jsou přepravovány samovolně se rozkládající látky typu G (viz Příručka zkoušek a kriterií, část II, odst. 20.4.2 (g)), v přepravním dokladu musí být o tom uvedena poznámka: „Není látkou samovolně se rozkládající třídy 4.1“.
Pokud jsou přepravovány organické peroxidy typu G (viz Příručka zkoušek a kriterií, část II, odst. 20.4.2 (g)), v přepravním dokladu musí být o tom uvedena poznámka: „Není látkou třídy 5.2“.
5.4.1.2.4
Dodatečná ustanovení pro třídu 6.2
Kromě údajů o příjemci (viz 5.4.1.1.1 (h)) musí být uvedeno jméno a číslo telefonu odpovědné osoby.
5.4.1.2.5
Dodatečná ustanovení pro třídu 7
5.4.1.2.5.1
V přepravním dokladu musí být pro každou zásilku látek třídy 7 uvedeny, pokud je to vhodné, v uvedeném pořadí a bezprostředně po údajích předepsaných v 5. 4. 1.1.1 (a) až (c) a (k) tyto údaje:
(a)
název nebo symbol každého radionuklidu nebo, pro směsi radionuklidů, vhodný všeobecný popis nebo seznam nejvíce omezujících nuklidů;
(b)
popis fyzikálního a chemického stavu látky, nebo údaj o tom, že látka je zvláštní formou radioaktivní látky nebo málo rozpustitelnou radioaktivní látkou. Druhový chemický popis se připouští pro chemický stav. Pro radioaktivní látky s vedlejším nebezpečím viz poslední větu zvláštního ustanovení 172 kapitoly 3.3.
(c)
nejvyšší radioaktivita radioaktivního obsahu během přepravy vyjádřená v becquerelech (Bq) s příslušným symbolem předpony Si (viz 1.2.2.1). Pro štěpnou látku může být místo aktivity použita hmotnost štěpné látky v gramech (g) nebo její vhodný násobek;
(d)
kategorie kusu, tj. I-BÍLÁ, ll-ŽLUTÁ, lll-ŽLUTÁ;
(e)
přepravní index (pouze kategorie ll-ŽLUTÁ a lll-ŽLUTÁ);
(f)
pro zásilky obsahující štěpnou látku, kromě zásilek vyjmutých podle pododdílu 6.4.11.2, kritický bezpečnostní index;
(g)
identifikační značka každého schvalovacího osvědčení příslušného orgánu (zvláštní forma radioaktivní látky, málo rozpustitelná radioaktivní látka, zvláštní ujednání, konstrukce kusu nebo odeslání) vztahující se na zásilku;
(h)
pro zásilky více než jednoho kusu údaje požadované v 5.4.1.1.1 a ve výše uvedených bodech (a) až (g) musí být uvedeny pro každý kus. Pro kusy v přepravním obalovém souboru, v kontejneru nebo ve vozidle musí zahrnovat podrobný popis obsahu každého kusu uvnitř přepravního obalového souboru, kontejneru nebo vozidla a, pokud je to vhodné, každého přepravního obalového souboru, kontejneru nebo vozidla. Jestliže kusy mají být vyjmuty z přepravního obalového souboru, z kontejneru nebo z vozidla v místě jejich překládky, musí být k dispozici příslušný přepravní doklad;
(i)
pokud se vyžaduje, aby zásilka byla odeslána za výlučného použití, poznámka „ODESLÁNÍ ZA VÝLUČNÉHO POUZITÍ“; a
(j)
pro látky LSA-II a LSA-III, SCO-I a SCO-II celková aktivita zásilky jako násobek A2.
5.4.1.2.5.2
Odesilatel musí uvést v přepravních dokladech prohlášení týkající se případných činností, které jsou požadovány od dopravce. Prohlášení musí být v jazycích považovaných dopravcem nebo zainteresovanými orgány za nezbytné, a musí obsahovat nejméně následující údaje:
(a)
dodatečné požadavky na nakládku, uložení, přepravu, manipulaci a vykládku kusu, přepravního obalového souboru nebo kontejneru včetně ustanovení o zvláštním uložení pro bezpečný odvod tepla (viz zvláštní ustanovení CV33 (3.2) uvedené v7.5.11) nebo prohlášení, že takové požadavky nejsou nezbytné;
(b)
omezení s hlediska způsobu přepravy nebo vozidla a všechny nezbytné údaje o dopravní cestě;
(c)
nouzová opatření vhodná pro zásilku.
5.4.1.2.5.3
V případě mezinárodní přepravy kusů vyžadující schválení konstrukčního vzoru kusu nebo povolení odeslání pro které se užívají různé typy schválení nebo povolení v různých zemích, jichž se přeprava týká, UN číslo a oficiální pojmenování pro přepravu požadované v 5.4.1.1.1 musí být v souladu s osvědčením země původu konstrukčního vzoru kusu.
5.4.1.2.5.4
Příslušná osvědčení příslušného orgánu nemusí doprovázet zásilku. Odesilatel je musí dát k dispozici dopravci(ům) před nakládkou a vykládkou.
5.4.1.3
(Vyhrazeno)
5.4.1.4
Formát a jazyk
5.4.1.4.1
Doklad obsahující údaje uvedené v pododdílech 5.4.1.1 a 5.4.1.2 může být takový, jaký je již vyžadován jinými platnými předpisy pro přepravu jiným druhem dopravy. V případě více příjemců jméno a adresa příjemců a dodávaná množství umožňující kdykoli vyhodnotit povahu a přepravované množství, mohou být uvedeny v jiných dokladech, které jsou používány nebo v jiných povinných dokladech předepsaných jinými zvláštními předpisy a které musí být během přepravy ve vozidle.
Údaje uvedené v dokladu musí být v úředním jazyce odesílající země a též, pokud tímto jazykem není angličtina, francouzština nebo němčina, v angličtině, francouzštině nebo němčině pokud případné tarify pro mezinárodní silniční dopravu nebo dohody uzavřené mezi zeměmi zainteresovanými na přepravě nestanoví jinak.
5.4.1.4.2
Jestliže z důvodu rozměru nákladu celá zásilka nemůže být naložena do jedné dopravní jednotky musí být vyhotoveno nejméně tolik oddělených přepravních dokladů nebo kopií jednoho přepravního dokladu, kolik je naložených dopravních jednotek. Kromě toho ve všech případech musí být vyhotoveny přepravní doklady pro zásilky nebo části zásilek, které nemohou být naloženy společně do jednoho vozidla z důvodů zákazů uvedených v oddílu 7.5.2.
Údaje týkající se rizik přepravovaných věcí (jak je uvedeno v pododdílu 5.4.1.1) mohou být zapsány nebo kombinovány s údaji v existujícím přepravním nebo nákladním dokladu. Uvedení údajů v dokladu (nebo pokyn pro přenos odpovídajících dat systémem elektronického zpracování dat (EDP) nebo systémem elektronické výměny dat) musí být provedeno podle 5.4.1.1.1.
Pokud existující přepravní doklad nebo nákladní doklad nemůže být použit jako doklad o nebezpečných věcech pro multimodální dopravu, je považováno za vhodné použití dokladů odpovídajících příkladu uvedenému v oddílu 5.4.42.
5.4.1.5
Věci nepovažované za nebezpečné
Pokud věci uvedené jmenovitě v tabulce A kapitoly 3.2 nepodléhají ADR, protože nejsou považovány za nebezpečné podle části 2, odesilatel může uvést v přepravním dokladu zápis v tomto smyslu např. „Věci nespadající do třídy ...“.
POZNÁMKA: Toto ustanovení může být použito zejména tehdy, jestliže odesilatel usoudí, že vzhledem k chemické povaze přepravovaných věcí (např. roztoky nebo směsi) nebo vzhledem ke skutečnosti, že takové věci jsou považovány za nebezpečné podle jiných předpisů, by zásilka mohla být podrobena kontrole během přepravy.
5.4.2
Osvědčení o naložení kontejneru
Formuláře přepravního dokladu požadovaného v oddílu 5.4.1 a osvědčení o naložení kontejneru mohou být spojeny do jednoho dokladu; pokud tomu tak není, musí být tyto doklady připojeny jeden k druhému. Jestliže jsou tyto formuláře spojeny do jednoho dokladu, vložení poznámky, že naložení kontejneru bylo provedeno podle příslušných modálních předpisů s uvedením osoby odpovědné za osvědčení o naložení kontejneru, musí být dostatečné.
POZNÁMKA: Osvědčení o naložení kontejneru se nepožaduje pro přemístitelné cisterny, cisternové kontejnery a MEGC.
5.4.3
Písemné pokyny
5.4.3.1
Jako pomoc během nehodové nouzové situace, k níž může dojít nebo která může vzniknout během přepravy, musí být písemné pokyny ve formě stanovené v 5.4.3.4 při přepravě v kabině řidiče vozidla a musí být snadno přístupné:
5.4.3.2
Tyto pokyny musí poskytnout dopravce osádce vozidla před započetím jízdy v jazyce (jazycích), ve kterém (kterých) je každý člen osádky schopen je přečíst a porozumět jim. Dopravce musí zajistit, aby každý dotčený člen osádky vozidla pokynům porozuměl a byl schopen podle nich správně postupovat.
5.4.3.3
Před započetím jízdy se musí členové osádky vozidla sami informovat o naložených nebezpečných věcech a nahlédnout do písemných pokynů ke zjištění podrobností k činnostem, které je nutno provést v případě nehody nebo nouzové situace.
5.4.3.4
Písemné pokyny musí odpovídat následujícímu čtyřstránkovému vzoru, jak pokud jde o jejich formu, tak i obsah.
| PÍSEMNÉ POKYNY |
Činnosti v případě nehody nebo nouzové situace
V případě nehody nebo nouzové situace, k níž může dojít nebo která může vzniknout během přepravy, musí členové osádky vozidla učinit následující opatření, kde je to bezpečné a proveditelné:
-
Použít brzdový systém, zastavit chod motoru a odpojit akumulátor použitím odpojovače akumulátoru, pokud je jím vozidlo vybaveno;
-
Vyloučit zápalné zdroje, zejména nekouřit a nezapínat žádné elektrické zařízení;
-
Informovat příslušné zásahové jednotky a poskytnout jim co možno nejvíce informací o události nebo nehodě a o dotčených látkách;
-
Obléci si fluoreskující výstražnou vestu a umístit stojací výstražné prostředky, jak je to vhodné;
-
Uchovávat průvodní doklady snadno přístupné pro zásahové jednotky při jejich příjezdu;
-
Nevstupovat do vyteklých nebo vysypaných látek, ani se jich nedotýkat, a vyhnout se vdechnutí výparů, kouře, prachu a par zdržováním se na návětrné straně;
-
Kde je to vhodné a bezpečné, použít hasicí přístroje k uhašení malých/začínajících požárů pneumatik, brzd a motorových prostorů;
-
Požáry v ložných prostorech nesmějí členové osádky vozidla hasit;
-
Kde je to vhodné a bezpečné, použít výbavu vozidla k zamezení úniků do vodního prostředí nebo do kanalizačního systému a k sebrání vyteklých nebo vysypaných látek;
-
Vzdálit se z blízkosti místa nehody nebo nouzové situace, upozornit jiné osoby, aby se vzdálily, a řídit se pokyny zásahových jednotek;
-
Odložit všechno kontaminované oblečení a použitou kontaminovanou ochrannou výbavu a bezpečně je zlikvidovat.
| Dodatečná opatření pro členy osádky vozidla o nebezpečných vlastnostech nebzpečných věcí podle tříd a o činnostech za obvyklých okolností | |||
|---|---|---|---|
| Bezpečnostní značky a velké bezpečnostní značky | Charakteristiky nebezpečí | Dodatečná opatření | |
| (1) | (2) | (3) | |
| Mohou mít řadu vlastností a účinků, jako jsou hromadný výbuch; rozlet úlomků; intenzivní oheň/tepelné záření; vytváření jasného světla, hlasitého hluku nebo kouře. Citlivé na otřesy a/nebo nárazy a/nebo teplo. | Chránit se, ale držet se co nejdále od oken. | ||
| Malé nebezpečí výbuchu a ohně. | Chránit se. | ||
| Nebezpečí ohně. Nebezpečí výbuchu. Mohou být pod tlakem. Nebezpečí udušení. Mohou způsobit popáleniny a/nebo omrzliny. Obsah může při zahřátí vybuchnout. | Chránit se. Vyhýbat se nízko položeným místům. | ||
| Nebezpečí udušení. Mohou být pod tlakem. Mohou způsobit omrzliny. Obsah může při zahřátí vybuchnout. | Chránit se. Vyhýbat se nízko položeným místům. | ||
| Nebezpečí otravy. Mohou být pod tlakem. Mohou způsobit popáleniny a/nebo omrzliny. Obsah může při zahřátí vybuchnout. | Použít nouzovou únikovou masku. Chránit se. Vyhýbat se nízko položeným místům. | ||
| Nebezpečí ohně. Nebezpečí výbuchu. Obsah může při zahřátí vybuchnout. | Chránit se. Vyhýbat se nízko položeným místům. Zabránit vniknutí unikajících látek do vodního prostředí nebo kanalizačního systému. | ||
| Nebezpečí ohně. Hořlavé nebo zápalné, mohou být zapáleny teplem, jiskrami nebo plameny. Mohou obsahovat samovolně se rozkládající látky, které jsou náchylné k exotermickému rozkladu v případě přívodu tepla, styku s jinými látkami (jako jsou kyseliny, sloučeniny těžkých kovů nebo aminy), tření nebo otřesu. Toto může vést k vyvíjení škodlivých a hořlavých plynů nebo par. Obsah může při zahřátí vybuchnout. | Zabránit vniknutí unikajících látek do vodního prostředí nebo kanalizačního systému. | ||
| Nebezpečí samovznícení, jsou-li kusy poškozeny, nebo jejich obsah vyteče nebo se vysype. Mohou prudce reagovat s vodou. | |||
| Nebezpečí ohně a výbuchu ve styku s vodou. | Uniklé látky musí být udržovány v suchém stavu zakrytím. | ||
| Bezpečnostní značky a velké bezpečnostní značky | Charakteristiky nebezpečí | Dodatečná opatření |
|---|---|---|
| (1) | (2) | (3) |
| Nebezpečí vznícení a výbuchu. Nebezpečí prudké reakce ve styku s hořlavými látkami. | Vyvarovat se smíchání s hořlavými nebo zápalnými látkami (např. pilinami). | |
| Nebezpečí exotermického rozkladu při zvýšených teplotách, styku s jinými látkami (jako jsou kyseliny, sloučeniny těžkých kovů nebo aminy), tření nebo otřesu. Toto může vést k vyvíjení škodlivých a hořlavých plynů nebo par. | Vyvarovat se smíchání s hořlavými nebo zápalnými látkami (např.pilinami). | |
| Nebezpečí otravy. Nebezpečí pro vodní prostředí a kanalizační systém. | Použít nouzovou únikovou masku. | |
| Nebezpečí infekce. Nebezpečí pro vodní prostředí a kanalizační systém. | ||
| Nebezpečí absorpce a vnějšího ozáření. | Omezit dobu expozi | |
| Nebezpečí jaderné řetězové reakce. | ||
| Nebezpečí popálenin. Mohou prudce reagovat spolu vzájemně, s vodou a s jinými látkami. Nebezpečí pro vodní prostředí a kanalizační systém. | Zabránit vniknutí unikajících látek do vodního prostředí nebo kanalizačního systému. | |
| Nebezpečí popálenin. Nebezpečí ohně. Nebezpečí výbuchu. Nebezpečí pro vodní prostředí a kanalizační systém. | Zabránit vniknutí unikajících látek do vodního prostředí nebo kanalizačního systému. |
POZNÁMKA 1: Pro nebezpečné věci s více nebezpečnými vlastnostmi a pro smíšené náklady se musí dodržet všechna odpovídající opatření.
POZNÁMKA 2: Dodatečná opatření uvedená výše smějí být přizpůsobena tak, aby odrážela třídy nebezpečných věcí, které se mají přepravovat a jejich dopravní prostředky.
Výbava pro osobní a obecnou ochranu k provádění všeobecných činností a specifických nouzových činností s ohledem na nebezpečí, která musí být při přepravě ve vozidle podle oddílu 8.1.5 ADR
Následující výbava musí být při přepravě v dopravní jednotce pro všechna čísla bezpečnostních značek:
-
pro každé vozidlo zakládací klín, jehož velikost odpovídá maximální hmotnosti vozidla a průměru kola;
-
dva stojací výstražné prostředky;
-
kapalina pro výplach očía; a
pro každého člena osádky vozidla
-
fluoreskující výstražná vesta (např. jak je popsána v normě EN 471);
-
přenosná svítilna;
-
pár ochranných rukavic; a
-
ochrana očí (např. ochranné brýle).
Dodatečná výbava vyžadovaná pro určité třídy:
-
nouzová úniková maska b pro každého člena osádky vozidla musí být při přepravě ve vozidle pro čísla bezpečnostních značek 2.3 nebo 6.1;
-
lopatac;
-
ucpávka kanalizační vpustic;
-
sběrná nádoba vyrobená z plastuc.“.
5.4.4
Příklad formuláře pro multimodální přepravu nebezpečných věcí
Příklad vzorového formuláře, který může být použit zároveň jako deklarace nebezpečných věcí a zároveň jako osvědčení o naložení kontejneru pro multimodální přepravu nebezpečných věcí.
TISKOPIS PRO MULTIMODÁLNÍ PŘEPRAVU NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ (pravý okraj černě šrafovaný)
TISKOPIS PRO MULTIMODÁLNÍ PŘEPRAVU NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ (pravý okraj černě šrafovaný) Pokračování
KAPITOLA 5.5
ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ
5.5.1
(Vypuštěno)
5.5.2
Zvláštní ustanovení pro zaplynovaná vozidla, kontejnery a cisterny
5.5.2.1
Při přepravě UN 3359 zaplynovaná jednotka (vozidlo, kontejner nebo cisterna) musí být v přepravním dokladu uvedeny údaje požadované v5.4.1.1.1, datum zaplynování a druh a množství použitého plynu. Tyto údaje musí být uvedeny v úředním jazyce odesílající země a, pokud tento jazyk není angličtina, francouzština nebo němčina, též v angličtině, francouzštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi zeměmi dotčenými přepravou nestanoví jinak. Kromě toho musí být uvedeny pokyny pro odstranění zbytku plynu včetně zaplynovacího zařízení (pokud bylo použito).
5.5.2.2
Výstražná značka uvedená v pododdílu 5.5.2.3 musí být umístěna na každém zaplynovaném vozidle, kontejneru nebo cisterně, na místě, které bude snadno viditelné osobami hodlajícími vstoupit do vnitřku vozidla, kontejneru nebo cisterny. Údaje na výstražné značce musí být uvedeny v jazyce, který považuje za vhodný odesilatel.
Výstražná značka, vyžadovaná tímto pododdílem, musí zůstat na vozidle, kontejneru nebo cisterně, dokud nebyla provedena následující opatření:
(a)
Zaplynované vozidlo, kontejner nebo cisterna byly odvětrány, aby se odstranily škodlivé koncentrace dýmového plynu; a
(b)
Zaplynované věci nebo materiály byly vyloženy.
5.5.2.3
Výstražná značka pro zaplynované vozidlo, kontejner a cisternu musí být pravoúhlá a musí být nejméně 300 mm široká a nejméně 250 mm vysoká. Nápisy musí být černé barvy na bílém podkladě s písmeny nejméně 25 mm vysokými. Tato značka je znázorněna na dále uvedeném obrázku.
Výstražná značka pro zaplynovaná vozidla, kontejnery a cisterny
ČÁST 6
Požadavky na konstrukci a zkoušení obalů, velkých nádob pro volně ložené látky (IBC), velkých obalů a cisteren
KAPITOLA 6.1
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI A ZKOUŠENÍ OBALŮ
6.1.1
Všeobecně
6.1.1.1
Požadavky této kapitoly se nevztahují na:
(a)
Obaly obsahující radioaktivní materiál třídy 7, pokud není stanoveno jinak (viz 4.1.9.);
(b)
Obaly obsahující infekční látky třídy 6.2, pokud není stanoveno jinak (viz kapitola 6.3, Poznámka a pokyn pro balení P621 uvedené v 4.1.4.1);
(c)
Nádoby obsahující plyny třídy 2;
(d)
Obaly, u nichž hmotnost náplně (netto) přesahuje 400kg;
(e)
Obaly s vnitřním objemem přesahujícím 450 litrů.
6.1.1.2
Požadavky na obaly uvedené v 6.1.4 jsou založeny na obalech běžně používaných. Aby byl vzat v úvahu vědecký a technický pokrok, nejsou námitky proti používání obalů s odlišnou specifikací od uvedených v 6.1.4, pokud jsou stejně účinné, přijatelné pro příslušný orgán a schopné úspěšně vyhovět zkouškám popsaným v 6.1.1.3 a v 6.1.5. Jiné metody zkoušení než popsané v této kapitole jsou přípustné, pokud jsou rovnocenné a jsou uznány příslušným orgánem.
6.1.1.3
Každý obal určený pro kapaliny musí být podroben úspěšně zkoušce těsnosti a musí být schopen splnit přiměřenou úroveň zkoušek uvedenou v 6.1.5.4.3:
(a)
před prvním použitím pro přepravu;
(b)
po rekonstrukci nebo obnovení, před jeho opětovným použitím pro přepravu;
Pro tuto zkoušku nemusí být obaly vybaveny vlastními uzávěry.
Vnitřní nádoba kompozitních obalů může být zkoušena bez vnějšího obalu, pokud tím nejsou ovlivněny výsledky zkoušky.
Tato zkouška se nevyžaduje pro:
-
vnitřní obaly skupinových obalů;
-
vnitřní nádoby kompozitních obalů (sklo, porcelán nebo kamenina) označené symbolem “RID/ADR“ podle pododdílu 6.1.3.1 (a) (ii);
-
obaly z jemného plechu označené symbolem “RID/ADR" podle pododdílu 6.1.3.1 (a) (ii);
6.1.1.4
Obaly musí být vyrobeny, obnoveny a odzkoušeny podle programu zajištění kvality, který uspokojuje příslušný orgán, aby bylo zajištěno, že každý vyrobený obal splňuje požadavky této kapitoly.
POZNÁMKA: Norma ISO 16106:2006 “Obaly - Přepravní obaly pro nebezpečné věci - Obaly pro nebezpečné věci, velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) a velké obaly - Návody pro aplikaci normy ISO 9001” - poskytuje přijatelný návod pro předepsané postupy.
6.1.1.5
Výrobci a následní distributoři obalů musí uživatelům poskytnout informace týkající se postupů, které je nutno dodržovat a popis typů a rozměrů uzávěrů (zahrnujíc v to i požadovaná těsnění) a jakékoliv další komponenty potřebné pro zabezpečení toho, aby obaly připravené k přepravě byly schopny projít jakýmikoliv aplikovatelnými zkouškami odolnosti uvedenými v této kapitole.
6.1.2
Kódování konstrukčních typů obalů
6.1.2.1
Kód sestává z:
(a)
arabské číslice označující druh obalu, např. sud, kanystr atd., následované;
(b)
jedním nebo několika velkými latinskými písmeny označujícími druh materiálu, např. ocel, dřevo atd., následované v případě nutnosti;
(c)
arabskou číslicí označující kategorii obalu v rámci konstrukčního typu obalu.
6.1.2.2
Pro kompozitní obaly se použijí dvě velká latinská písmena na druhém místě kódu. První písmeno označuje materiál vnitřní nádoby a druhé písmeno označuje materiál vnějšího obalu.
6.1.2.3
U skupinových obalů včetně obalů pro látky třídy 6.2 se musí použít pouze kódové číslo pro vnější obal.
6.1.2.4
Písmena “T“, “V“ nebo “W“ mohou být uvedena za kódem obalu. Písmeno “T“ označuje záchranný obal odpovídající požadavkům uvedeným v 6.1.5.1.11. Písmeno “V“ označuje zvláštní obal odpovídající požadavkům uvedeným v 6.1.5.1.7. Písmeno “W“ označuje, že obal, ačkoli je téhož typu uvedeného v kódu, je vyroben podle specifikací odlišných od specifikací uvedených v 6.1.4 a je považován za ekvivalentní požadavkům uvedeným v 6.1.1.2.
6.1.2.5
Následující číslice se musí použít pro druhy obalů:
1.
Sud
2.
(Vyhrazeno)
3.
Kanystr
4.
Bedna
5.
Pytel
6.
Kompozitní obal
7.
(Vyhrazeno)
0.
Obaly z jemného plechu
6.1.2.6
Následující velká písmena se použijí pro druhy materiálu:
A.
Ocel (všechny druhy a povrchové úpravy);
B.
Hliník
C.
Dřevo přírodní
D.
Překližka
F.
Rekonstituované dřevo (jako dřevovláknité či dřevotřískové materiály)
G.
Lepenka
H.
Plast
L.
Textilní tkanina
M.
Papír vícevrstvý
N.
Kov (jiný než ocel nebo hliník)
P.
Sklo, porcelán nebo kamenina
POZNÁMKA: Plastové materiály zahrnují také jiné polyměrní materiály, jako je guma.
6.1.2.7
V následující tabulce jsou uvedeny kódy používané pro značení typu obalů v závislosti na druhu obalů, materiálu použitém pro jejich výrobu a jejich kategorii; současně se v ní odkazuje na pododdíly, kde jsou uvedeny příslušné požadavky:
| Druh obalu | Materiál | Kategorie obalu | Kód | Pododdíl |
|---|---|---|---|---|
| 1. Sudy | A Ocel | neodnímatelné víko | 1A1 | 6.1.4.1 |
| odnímatelné víko | 1A2 | |||
| B. Hliník | neodnímatelné víko | 1B1 | 6.1.4.2 | |
| odnímatelné víko | 1B2 | |||
| D. Překližka | 1D | 6.1.4.5 | ||
| G. Lepenka | 1G | 6.1.4.7 | ||
| H. Plast | neodnímatelné víko | 1H1 | 6.1.4.8 | |
| odnímatelné víko | 1H2 | |||
| N. Kov, jiný než ocel nebo hliník | neodnímatelné víko | 1N1 | 6.1.4.3 | |
| odnímatelné víko | 1N2 | |||
| 2. (Vyhrazeno) | ||||
| 3. Kanystry | A. Ocel | neodnímatelné víko | 3A1 | 6.1.4.4 |
| odnímatelné víko | 3A2 | |||
| B. Hliník | neodnímatelné víko | 3B1 | 6.1.4.4 | |
| odnímatelné víko | 3B2 | |||
| H. Plast | neodnímatelné víko | 3H1 | 6.1.4.8 | |
| odnímatelné víko | 3H2 | |||
| 4. Bedny | A. Ocel | 4A | 6.1.4.14 | |
| B. Hliník | 4B | 6.1.4.14 | ||
| C. Dřevo přírodní | Běžné | 4C1 | 6.1.4.9 | |
| s prachotěsnými stěnami | 4C2 | |||
| D. Překližka | 4D | 6.1.4.10 | ||
| F. Rekonstituované dřevo | 4F | 6.1.4.11 | ||
| G. Lepenka | 4G | 6.1.4.12 | ||
| H. Plast | pěnový (lehčený) | 4H1 | 6.1.4.13 | |
| tuhý plast | 4H2 | |||
| 5. Pytle | H Plastová tkanina tkanina | bez vnitřní vložky nebo povlaku | 5H1 | 6.1.4.16 |
| prachotěsné | 5H2 | |||
| vodovzdorné | 5H3 | |||
| H. Plastová folie | 5H4 | 6.1.4.17 | ||
| L. Textilní tkanina | bez vnitřní vložky nebo povlaku | 5L1 | 6.1.4.15 | |
| Prachotěsné | 5L2 | |||
| vodovzdorné | 5L3 | |||
| M. Papír | vícevrstvé | 5M1 | 6.1.4.18 | |
| vícevrstvé, vodovzdorné | 5M2 | |||
| 6. Kompozitní obaly | H. Plastová nádoba | s vnějším ocelovým sudem | 6HA1 | 6.1.4.19 |
| s vnějším ocel. košem neb bednou | 6HA2 | 6.1.4.19 | ||
| s vnějším hliníkovým sudem | 6HB1 | 6.1.4.19 | ||
| s vnějším hliníkovým košem nebo bednou | 6HB2 | 6.1.4.19 | ||
| s vnější dřevěnou bednou | 6HC | 6.1.4.19 | ||
| s vnějším překližkovým sudem | 6HD1 | 6.1.4.19 | ||
| s vnější překližkovou bednou | 6HD2 | 6.1.4.19 | ||
| s vnějším lepenkovým sudem | 6HG1 | 6.1.4.19 | ||
| s vnější lepenkovou bednou | 6HG2 | 6.1.4.19 | ||
| s vnějším plastovým sudem | 6HH1 | 6.1.4.19 | ||
| s vnější bednou z tuhého plastu | 6HH2 | 6.1.4.19 | ||
| P. Porcelánová, skleněná, nebo kameninová nádoba | s vnějším ocelovým sudem | 6PA1 | 6.1.4.20 | |
| s vnějším ocel. košem neb bednou | 6PA2 | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším hliníkovým sudem | 6PB1 | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším hliníkovým košem nebo bednou | 6PB2 | 6.1.4.20 | ||
| s vnější dřevěnou bednou | 6PC | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším překližkovým sudem | 6PD1 | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším proutěným košem | 6PD2 | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším lepenkovým sudem | 6PG1 | 6.1.4.20 | ||
| s vnější lepenkovou bednou | 6PG2 | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším obalem z pěnového plastu | 6PH1 | 6.1.4.20 | ||
| s vnějším obalem z tuhého plastu | 6PH2 | 6.1.4.20 | ||
| 7. (Vyhrazeno) | ||||
| 0. Obaly z jemného plechu | A. Ocel | neodnímatelné víko | 0A1 | 6.1.4.22 |
| odnímatelné víko | 0A2 | |||
6.1.3
Značení
POZNÁMKA 1: Označení UN kódem uvádí, že obal, který je jím opatřen, odpovídá plně odzkoušenému konstrukčnímu typu a že splňuje ustanovení této kapitoly, která se vztahují na jeho výrobu, nikoli však na jeho používání. Proto značka nezbytně nepotvrzuje, že obal smí být použit pro jakoukoli látku. Obecně druh obalu (např. ocelový sud), jeho nejvyšší vnitřní objem a /nebo nejvyšší hmotnost a další zvláštní požadavky jsou stanoveny pro každou látku v tabulce A kapitoly 3.2.
POZNÁMKA 2: Značení UN kódem je určeno jako pomůcka pro výrobce, obnovitele, uživatele obalů, dopravce a příslušné orgány. Originální značení je prostředkem výrobce k identifikaci typu a ukazatelem splnění zkušebních předpisů.
POZNÁMKA 3: UN kód neuvádí vždy úplné podrobnosti o úrovni zkoušek atd., které se mohou zohlednit např. odkazem na zkušební protokol, certifikát, atest nebo na registr úspěšně odzkoušených obalů. Například obal mající značení X nebo Y může být použit pro látky, kterým byla přiřazena obalová skupina pro nižší stupeň nebezpečnosti s nejvyšší dovolenou hodnotou relativní hustoty1 určenou s přihlédnutím ke koeficientu 1,5, popřípadě 2,25 (jak je to vhodné), uvedenému v požadavcích pro zkoušky obalů v 6.1.5. Například obal odzkoušený pro látku obalové skupiny 1 s relativní hustotou 1,2 může být použit pro látku obalové skupiny II s relativní hustotou 1,8 nebo pro látku obalové skupiny III s relativní hustotou 2,7, samozřejmě za podmínky, že mohou být ještě splněna všechna závazná kritéria kladená na obaly pro látky s vyšší relativní hustotou.
6.1.3.1
Každý obal určený pro používání podle ADR musí být označen UN kódem, který je trvanlivý, dobře čitelný a v rozměru přiměřeném velikosti obalu, umístěn tak aby byl dobře viditelný. Kusy o celkové (brutto) hmotnosti větší než 30 kg musí být opatřeny UN kódem nebo jeho duplikátem na vrchní nebo boční straně obalu. Písmena, číslice a symboly musejí být nejméně 12 mm vysoké, kromě obalů s obsahem 30 litrů nebo 30 kg nebo méně, kdy musí být nejméně 6 mm vysoké, a kromě obalů s obsahem 5 litrů nebo 5 kg nebo méně, kdy musí být přiměřeného rozměru.
UN kód musí uvádět:
(a)
(i) Obalový symbol Spojených národů (United Nations)
Tento symbol se nesmí použít pro jiné účely než pro osvědčení, že obal je v souladu s odpovídajícími požadavky v kapitole 6.1, 6.2, 6.3, 6.5 nebo 6.6. Tento symbol nesmí být použit pro obaly, které odpovídají jen zjednodušeným podmínkám v 6.1.1.3, 6.1.5.3.1 (e), 6.1.5.3.5 (c), 6.1.5.4, 6.1.5.5.1 a 6.1.5.6 (viz rovněž (ii) níže). Pro kovové obaly značené plastickým (reliéfním) způsobem, mohou být namísto symbolu použita velká písmena “UN”; nebo
POZNÁMKA: Obaly označené tímto symbolem jsou schváleny pro železniční přepravy, silniční přepravy a přepravy po vnitrozemských vodních cestách, které jsou předmětem předpisů RID, ADR a ADN. Nejsou nutně přijímány pro přepravu jinými druhy dopravy, nebo pro přepravy silniční, železniční nebo vnitrozemskou vodní dopravou, které podléhají jiným předpisům.
(b)
Kód konstrukčního typu obalu podle 6.1.2;
(c)
Dvoudílný kód
(i)
Písmeno označující obalovou(é) skupinu(y), pro kterou(é) byl konstrukční typ s úspěchem odzkoušen;
X pro obalové skupiny I, II a III;
Y pro obalové skupiny II a lIl;
Z pouze pro obalovou skupinu lII;
(ii)
U obalů určených na kapaliny se uvede relativní hustota zaokrouhlená na jedno desetinné místo, pro kterou byl konstrukční typ odzkoušen; od tohoto údaje může být upuštěno, pokud relativní hustota nepřesahuje 1,2. Pro obaly na tuhé látky nebo vnitřní obaly nejvyšší celková (brutto) hmotnost v kilogramech.
U obalů z jemného plechu označených symbolem “RID/ADR“ podle pododdílu 6.1.3.1 a), (ii), určených pro kapaliny mající viskozitu při 23°C převyšující 200 mm2/s, se uvádí nejvyšší celková (brutto) hmotnost v kg;
(d)
U obalů pro tuhé látky nebo vnitřních obalů se uvádí písmeno „S“. U obalů na kapaliny (jiných než skupinové obaly) se uvádí hodnota hydraulického zkušebního tlaku v kPa, kterému obal odolal, zaokrouhlená dolů na nejbližších 10 kPa.
U obalů z jemného plechu označených symbolem “RID/ADR“ podle pododdílu 6.1.3.1 a), (ii), určených pro kapaliny mající viskozitu při 23°C převyšující 200 mm2/s, se uvede písmeno “S“.
(e)
Poslední dvě číslice roku, během něhož byl obal vyroben. Obaly typu 1H a 3H musí být též vhodně označeny měsícem jejich výroby; tato část značení může být umístěna také na jiném místě než ostatní údaje UN kódu. Vhodným symbolem je:
(f)
Stát schvalující udělení UN kódu, uvedený rozlišovací značkou pro motorová vozidla v mezinárodním provozu2;
(g)
Jméno výrobce nebo jiná identifikace obalu stanovená příslušným orgánem.
6.1.3.2
K doplnění trvalého označení UN kódem předepsaného v 6.1.3.1, musí být každý nový kovový sud o vnitřním objemu větším než 100 litrů, na dně opatřen značením popsaným v 6.1.3.1 a) až e) s trvanlivým údajem alespoň jmenovité tloušťky použitého plechu v mm, (na 0,1mm) provedeným např.vyražením. Jestliže jmenovitá tloušťka alespoň jedné ze dvou základen sudu je tenčí než jmenovitá tloušťka jeho pláště, jmenovitá tloušťka vrchní části, pláště a spodní základny musí být vyznačena na dnu v trvalé formě ( např. vyražením), např. “1,0 - 1,2 -1,0“ nebo “0,9 - 1,0 - 1.0“. Jmenovitá tloušťka plechu musí být určena podle příslušné ISO normy, např. ISO 3574:1999 pro ocel. Značení uvedená v pododdílu 6.1.3.1 (f)) a (g) se nesmějí použít v trvalé formě kromě případů uvedených v pododdílu 6.1.3.5
6.1.3.3
Každý obal, kromě obalů uvedených v 6.1.3.2, který může být podroben obnově, při které by mohlo být značení na obalu zničeno, musí mít značení uvedené v 6.1.3.1 (a) až (e) v trvalé formě. Značení je trvalé, jestliže je schopné odolat obnovovacímu procesu (provedené např.vyražením). U obalů jiných než kovové sudy o vnitřním objemu větším než 100 litrů může toto trvalé značení nahradit trvanlivé značení předepsané v 6.1.3.1.
6.1.3.4
U rekonstruovaných kovových sudů, jestliže se nejedná o změnu typu obalu nebo náhradu nebo odnětí konstrukčních součástí, požadovaná značení nemusí být trvalá. Každý jiný rekonstruovaný kovový sud musí být opatřen značením uvedeným v 6.1.3.1 (a) až (e) v trvalé formě (např. vyražením) na vrchu nebo na boku.
6.1.3.5
Kovové sudy vyrobené z materiálů (např. nerezové oceli) umožňujících jejich opakované opětovné použití mohou být opatřeny značením uvedeným v 6.1.3.1 (f) a (g) v trvalé formě (např. vyražením).
6.1.3.6
UN kód obalu v souladu s 6.1.3.1 platí jen pro konstrukční typ nebo konstrukční řadu. Různé povrchové úpravy mohou být zahrnuty ve stejném konstrukčním typu.
“Řadou konstrukčních typů“ se rozumějí obaly stejné konstrukce, stejné tloušťky stěny, stejného materiálu a stejného průřezu, které se liší od schváleného konstrukčního typu pouze menšími konstrukčními výškami.
Uzávěry nádob musí být identifikovatelné s uzávěry uvedenými v protokole o zkoušce.
6.1.3.7
Prvky UN kódu musí být uvedeny v pořadí odstavců v 6.1.3.1; každý prvek značení požadovaného v těchto odstavcích a tam kde je to vhodné v 6.1.3.8. (h) až (j) musí být jasně oddělen např. lomítkem nebo mezerou tak, aby údaje byly snadno identifikovatelné, viz např. 6.1.3.11.
Každé dodatečné značení schválené příslušným orgánem musí umožnit, aby části UN kódu byly správně identifikovány s odkazem na 6.1.3.1.
6.1.3.8
Po obnovení obalu musí obnovitel umístit na obal trvanlivé značení v tomto pořadí:
(h)
Stát, ve kterém byla obnova provedena, uvedený rozlišovací značkou pro motorová vozidla v mezinárodním provozu2
(i)
Jméno obnovitele nebo jiná identifikace obalu stanovená příslušným orgánem;
(j)
Rok obnovy; písmeno “R“ a u každého obalu, který byl podroben a vyhověl zkoušce těsnosti podle pododdílu 6.1.3.1, dodatečně ještě písmeno “L“.
6.1.3.9
Jestliže po obnovení obalu již není značení požadované v 6.1.3.1 (a) až (d) ani na vrchu ani na boku kovového sudu, obnovitel musí toto značení doplnit trvanlivou formou uvedenou v 6.1.3.8 (h), (i) a (j). Tato značení nesmí udávat větší funkční schopnost, než pro kterou byl původní konstrukční typ obalu odzkoušen a označen.
6.1.3.10
Obaly vyrobené s recyklovaných plastů, jak je uvedeno v oddílu 1.2.1, musí být označeny “REC“. Toto značení musí být umístěno v blízkosti značení předepsaného v pododdílu 6.1.3.1.
6.1.3.11
Příklady značení NOVÝCH obalů
| 4G/Y145/S/02 NL/VL823 | v 6.1.3.1 (a) (i), b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) | pro novou lepenkovou bednu | |
| 1A1/Y1.4/150/98 NL/VL824 | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) | pro nový ocelový sud na kapaliny | |
| 1A2/Y150/S/01 NL/VL825 | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) | pro nový ocelový sud na tuhé látky nebo pro vnitřní obaly | |
| 4HW/Y136/S/98 NL/VL826 | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a g) | pro novou plastovou bednu nebo rovnocenné specifikace | |
| 1A2/Y/100/01 USA/MM5 | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) | pro rekonstruovaný ocelový sud na kapaliny | |
| RID/ADR/0A1/100/83 NL/VL/123 | v 6.1.3.1 (a) (ii), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) | pro nový obal z jemného plechu s neodnímatelným víkem | |
| RID/ADR/0A2/Y20/S/83 NL/VL/124 | v 6.1.3.1 (a) (ii), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) | pro nový obal z jemného plechu s odnímatelným víkem na tuhé látky nebo kapaliny s viskozitou při 23°C vyšší než 200 mm2/s. | |
6.1.3.12
Příklady značení OBNOVENÝCH obalů
| 1A1/Y1.4/150/97 NL/RB/01/RL | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.8 (h), (i) a (j) | |
| 1A2/Y150/S/99 USA/RB/00 R | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.8 (h), (i) a (j) |
6.1.3.13
Příklad značení ZÁCHRANNÝCH obalů
| 1A2T/Y/300/S/01 USA/abc | v 6.1.3.1 (a) (i), (b), (c), (d) a (e) v 6.1.3.1 (f) a (g) |
POZNÁMKA: Značení, jejichž příklady jsou uvedeny v pododdílech 6.1.3.11, 6.1.3.12 a 6.1.3.13, mohou být uvedena v jedné řádce nebo ve více řádcích, pokud je zachováno správné pořadí.
6.1.3.14
Certifikace
Umístěním UN kódu na obalu podle 6.1.3.1 se potvrzuje, že sériově vyráběné obaly odpovídají schválenému konstrukčnímu typu a že jsou splněny požadavky uvedené v dokladu o schválení (atestu).
6.1.4
Požadavky na obaly
6.1.4.1
Ocelové sudy
1A1 s neodnímatelným víkem;
1A2 s odnímatelným víkem.
6.1.4.1.1
Plášť a základny musí být vyrobeny z ocelového plechu vhodného typu a přiměřené tloušťky ve vztahu k vnitřnímu objemu sudu a jeho očekávanému použití.
Poznámka: v případě sudů z uhlíkaté oceli jsou vhodné oceli uvedené v ISO 3573:1999 “Tabule za tepla válcované uhlíkaté oceli v komerční a tažné kvalitě“ a ISO 3574:1999 „Tabule za studena válcované uhlíkaté oceli v komerční a tažné kvalitě“. Pro sudy z uhlíkaté oceli pod 100 litrů jsou také, kromě výše uvedených použitelné oceli uvedené v ISO 11949:1995 „Za studená válcované elektrolyticky pocínované plechy“, ISO 11950:1995 „Za studena válcovaná ocel elektrolyticky pochromovaná (potahovaná kysličníkem chromu - chromium/chromium oxide) a ISO 11951:1995 „Černý plech za studena válcovaný ve svitcích, pro výrobu pocínovaného, nebo elektrolyticky pochromovaného plechu“
6.1.4.1.2
Spoje pláště sudů určených k naplnění více než 40 litrů kapalných látek musí být svařované. Spoje pláště sudů určených pro tuhé látky nebo k naplnění nejvýše 40 litrů kapalných látek musí být mechanicky lemované nebo svařované.
6.1.4.1.3
Spoje mezi základnami a pláštěm musí být mechanicky lemované (zdrápkované) nebo svařované. Mohou být použity samostatné zesilovací obruče.
6.1.4.1.4
Těleso sudu s vnitřním objemem větším než 60 litrů musí mít minimálně vytlačené valivé obruče pro válení nebo alternativně nejméně dvě oddělené valivé obruče. Má-li sud separátní valivé obruče, musí tyto přiléhat těsně k plášti a být upevněny tak, aby se nemohly posunout. Valivé obruče nesmějí být upevněny bodovými svary.
6.1.4.1.5
Průměr otvorů pro plnění, vyprazdňování a odvzdušnění v plášti nebo základnách sudů s neodnímatelným víkem (1A1) nesmí být větší než 7 cm. Sudy s většími otvory se považují za sudy s odnímatelným víkem (1A2). Uzávěry pro otevírání v plášti a základnách sudů musí být konstruovány a provedeny tak, aby se za normálních přepravních podmínek neuvolnily a sud zůstal těsný. Příruby uzávěrů mohou být mechanicky lemované (zdrápkované) nebo svařované. Pokud uzávěr není přirozeně těsný musí být opatřen těsněním nebo jinými těsnicími prostředky.
6.1.4.1.6
Uzavírací zařízení sudů s odnímatelným víkem (1A2) musí být konstruována a provedena tak, aby se za normálních přepravních podmínek neuvolnila a sud zůstal těsný. Odnímatelná víka musí být opatřena těsněním nebo jinými těsnicími prostředky.
6.1.4.1.7
Pokud materiály použité pro pláště, základny, uzávěry a příslušenství nejsou snášenlivé s přepravovaným obsahem, musí být použit vhodný vnitřní ochranný povlak nebo úprava. Tyto povlaky nebo úpravy si musí zachovat své ochranné vlastnosti za normálních podmínek přepravy.
6.1.4.1.8
Nejvyšší vnitřní objem sudů: 450 litrů.
6.1.4.1.9
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.2
Hliníkové sudy
1B1 s neodnímatelným víkem;
1B2 s odnímatelným víkem.
6.1.4.2.1
Plášť a dna musí být z hliníku se stupněm čistoty nejméně 99 % nebo z vhodné hliníkové slitiny. Použitý materiál musí být vhodného typu a přiměřené tloušťky přizpůsobenými vnitřnímu objemu a účelu použití sudu.
6.1.4.2.2
Všechny spoje musejí být svařované. Pokud existují spoje po obvodu základen, musí být opatřeny samostatnými zesilovacími obručemi.
6.1.4.2.3
Plášť sudu s vnitřním objemem větším než 60 litrů musí mít obecně vytlačené valivé obruče nebo alternativně nejméně dvě separátní valivé obruče. Má-li sud separátní obruče, musí tyto přiléhat těsně k plášti a být upevněny tak, aby se nemohly posunout. Separátní valivé obruče nesmějí být upevněny bodovými svary.
6.1.4.2.4
Průměr otvorů pro plnění, vyprazdňování a odvzdušňování v plášti nebo základnách sudů s neodnímatelným víkem (1B1) nesmí být větší než 7 cm. Sudy s většími otvory se považují za sudy s odnímatelným víkem (1B2). Uzávěry otvorů v plášti a základnách sudů musí být konstruovány a provedeny tak, aby zůstaly bezpečné a těsné za normálních přepravních podmínek. Příruby uzávěrů mohou být mechanicky lemované (zdrápkované) nebo svařované. Odnímatelná víka musí být opatřena těsněním nebo jinými těsnicími prostředky, pokud uzávěry nejsou přirozeně těsné.
6.1.4.2.5
Uzavírací zařízení sudů s odnímatelným víkem (1B2) musí být konstruována a provedena tak, aby zůstala bezpečná a aby sudy zůstaly za normálních přepravních podmínek těsné. Odnímatelná víka musí být opatřena těsněním nebo jinými těsnicími prostředky.
6.1.4.2.6
Nejvyšší vnitřní objem sudů: 450 litrů.
6.1.4.2.7
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.3
Sudy z kovu jiného než hliník nebo ocel
1N1 s neodnímatelným víkem;
1N2 s odnímatelným víkem.
6.1.4.3.1
Plášť a základny musí být vyrobeny z kovu nebo slitiny kovů jiných než ocel nebo hliník. Použitý materiál musí být vhodného typu a přiměřené tloušťky přizpůsobenými vnitřnímu objemu a účelu použití sudu.
6.1.4.3.2
Pokud existují spoje po obvodu základen, musí být opatřeny samostatnými zesilovacími obručemi. Všechny švy, pokud jsou, musejí být spojeny (svařeny, spájeny atd.) technickou metodou pro použitý kov nebo slitinu kovů.
6.1.4.3.3
Plášť sudu s vnitřním objemem větším než 60 litrů musí mít obecně vytlačené valivé obruče nebo alternativně nejméně dvě separátní valivé obruče. Má-li sud separátní obruče, musí tyto přiléhat těsně k plášti a být upevněny tak, aby se nemohly posunout. Separátní valivé obruče nesmějí být upevněny bodovými svary.
6.1.4.3.4
Průměr otvorů pro plnění, vyprazdňování a odvzdušnění v plášti nebo základnách sudů s neodnímatelným víkem (1N1) nesmí být větší než 7 cm. Sudy s většími otvory se považují za sudy s odnímatelným víkem (1N2). Uzávěry otvorů v plášti a základnách sudů musí být konstruovány a provedeny tak, aby se za normálních přepravních podmínek zůstaly bezpečné a těsné. Příruby uzávěrů mohou být mechanicky lemované (zdrápkované) nebo svařované. Švové spoje musí být provedeny v souladu s technickým stavem a úrovní znalostí o daném kovu tak aby byly bezpečné a těsné. Víka musí být opatřena těsněním nebo jinými těsnicími prostředky, pokud uzávěry nejsou přirozeně těsné.
6.1.4.3.5
Uzávěry sudů s odnímatelným víkem (1N2) musí být konstruovány a provedeny tak, aby se za normálních přepravních podmínek zůstaly bezpečné a těsné. Odnímatelná víka musí být opatřena těsněním nebo jinými těsnicími prostředky.
6.1.4.3.6
Nejvyšší vnitřní objem sudů: 450 litrů.
6.1.4.3.7
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.4
Ocelové nebo hliníkové kanystry
3A1 z oceli s neodnímatelným víkem
3A2 z oceli s odnímatelným víkem
3B1 z hliníku s neodnímatelným víkem
3B2 z hliníku s odnímatelným víkem
6.1.4.4.1
Plášť a dna musí být vyrobeny z ocelového plechu, z hliníku nejméně 99 % čistoty základní hliníkové slitiny. Materiál musí být vhodného typu a přiměřené tloušťky vzhledem k vnitřnímu objemu a účelu použití kanystru.
6.1.4.4.2
Švy všech kanystrů musí být mechanicky lemovány nebo svařeny. Spoje pláště kanystrů určených k naplnění více než 40 litrů kapalných látek musí být svařované. Švy pláště kanystrů určených k naplnění až do 40 litrů kapalných látek musí být mechanicky zalemovány nebo svařeny. U hliníkových kanystrů musí být všechny švy svařované. Pokud na kanystru jsou spojovací švy (pláště se dnem), musí být zesíleny použitím samostatného prstence.
6.1.4.4.3
Průměr otvorů kanystrů (3A1 a 3B1) nesmí být větší než 7 cm. Kanystry s většími otvory se považují za kanystry s odnímatelným víkem (3A2 a 3B2). Uzávěry musí být konstruovány tak, aby zůstaly bezpečné a těsné za normálních podmínek přepravy. Těsnění nebo jiné těsnící prvky musí být použity, pokud samotné uzávěry nejsou přirozeně těsné.
6.1.4.4.4
Pokud materiály použité pro pláště, základny, uzávěry a příslušenství nejsou snášenlivé s přepravovaným obsahem, musí být použit vhodný vnitřní ochranný povlak nebo úprava. Tyto povlaky nebo úpravy si musí zachovat své ochranné vlastnosti za normálních podmínek přepravy
6.1.4.4.5
Nejvyšší vnitřní objem kanystru: 60 litrů.
6.1.4.4.6
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 120 kg.
6.1.4.5
Překližkové sudy
1D
6.1.4.6.1
Použité dřevo musí být přirozeně stárnuté, obchodně obvykle suché a bez vad, které by mohly ovlivnit použitelnost sudu k danému účelu. Pokud se ke zhotovení základen použije jiný materiál než překližka, musí být tento materiál z hlediska kvality překližce rovnocenný.
6.1.4.6.2
Plášť sudu musí být vyroben minimálně z dvouvrstvé překližky a základny z překližky třívrstvé. Vrstvy ložené křížem musí být pevně slepeny vodovzdorným lepidlem.
6.1.4.6.3
Plášť a základny sudu a jeho spoje musí být navrženy s ohledem na jeho vnitřní objem a uvažované použití.
6.1.4.6.4
K zamezení prosypu obsahu se víka potáhnou sulfátovým papírem (kraftovým papírem ) nebo jiným rovnocenným materiálem, který se musí k víku bezpečně připevnit a po celém obvodu víka musí přesahovat přes jeho okraj.
6.1.4.6.5
Nejvyšší vnitřní objem sudů: 250 litrů;
6.1.4.6.6
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.6
(Vypuštěno)
6.1.4.7
Lepenkové sudy
1G
6.1.4.7.1
Plášť sudu se musí sestávat z více vrstev sulfátového papíru (kraftový papír) nebo hladké lepenky (nikoliv vlnité), které jsou spolu pevně slepeny nebo laminovány, a může obsahovat jednu nebo více ochranných vrstev bitumenu, voskovaného sulfátového papíru, kovové fólie, plastu atd.
6.1.4.7.2
Základny musí být z přírodního dřeva, lepenky, kovu, překližky, plastu nebo jiného vhodného materiálu a mohou být opatřeny jednou nebo více ochrannými vrstvami živice, voskovaného sulfátového papíru (kraftový), kovové fólie, plastu atd.
6.1.4.7.3
Konstrukce pláště sudu, dna a jejich spojení musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu sudu a účelu jeho použití.
6.1.4.7.4
Kompletní obal musí být dostatečně odolný proti vodě, aby za normálních přepravních podmínek nedošlo k odlepení (odštěpení) vrstev.
6.1.4.7.5
Nejvyšší vnitřní objem sudů: 450 litrů.
6.1.4.7.6
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.8
Plastové sudy a kanystry
1H1 sudy s neodnímatelným víkem
1H2 sudy s odnímatelným víkem
3H1 kanystry s neodnímatelným víkem
3H2 kanystry s odnímatelným víkem
6.1.4.8.1
Obal musí být vyroben z vhodného plastu a být přiměřené pevnosti s ohledem na vnitřní objem a účel použití. Kromě recyklovaných plastů, jak je uvedeno v 1.2.1, nesmějí být pro nové obaly použity žádné jiné odpadní materiály než zbytky nebo rozdrcené odpady ze stejného výrobního postupu. Obal musí být přiměřeně odolný proti stárnutí a degradaci způsobenou buď přepravovanou látkou nebo ultrafialovým zářením. Za normálních podmínek přepravy nesmí jakékoli proniknutí látky obsažené v obalu nebo recyklované plasty použité pro výrobu nového obalu být příčinou ohrožení bezpečnosti přepravy.
6.1.4.8.2
Je-li nutná ochrana před ultrafialovým zářením, pak musí být tato provedena přimíšením sazí nebo jiných vhodných pigmentů nebo inhibitorů. Tyto přísady musí být snášenlivé s obsahem a musí zachovat svoji účinnost po přípustnou dobu životnosti obalu. Při použití sazí, pigmentů nebo inhibitorů odlišných od těch, které byly použity při zhotovení schváleného konstrukčního typu, může být od opakování zkoušek upuštěno, nepřekračuje-li jejich podíl u sazí 2 % hmotnostně nebo u pigmentů 3 % hmotnostně; podíl inhibitorů proti ultrafialovému záření není omezen.
6.1.4.8.3
Přísady k jiným účelům než k ochraně před ultrafialovým zářením smějí být do plastu přimíšeny za předpokladu, že nebudou mít nepříznivý vliv na chemické a fyzikální vlastnosti materiálu obalu. V tomto případě je možno upustit od opakování zkoušky.
6.1.4.8.4
Tloušťka stěny na každém místě obalu musí být přizpůsobena vnitřnímu objemu a účelu jeho použití, přičemž musí být vzato v úvahu namáhání jednotlivých míst.
6.1.8.4.5
Průměr otvorů pro plnění, vyprazdňování a odvzdušňování v plášti nebo základnách sudů s neodnímatelným víkem (1H1) a kanystrů s neodnímatelným víkem (3H1) nesmí být větší než 7 cm. Sudy a kanystry s většími otvory se považují za sudy a kanystry s odnímatelným víkem (1H2,3H2). Uzávěry otvorů v plášti a základnách sudů a kanystrů musí být konstruovány a provedeny tak, aby zůstaly bezpečné a těsné za normálních podmínek přepravy. Uzávěry musí být opatřeny těsněním nebo jinými těsnicími prostředky, pokud uzávěry nejsou přirozeně těsné.
6.1.4.8.6
Uzávěry sudů a kanystrů s odnímatelným víkem (1H2 a 3H2) musí být konstruovány tak, aby zůstaly bezpečné a nepropustné za normálních podmínek přepravy. Těsnění musí být použita u všech odnímatelných vík, ledaže by konstrukce sudu nebo kanystru byla taková, že odnímatelná víka jsou skutečně bezpečná a sud nebo kanystr je přirozeně nepropustný.
6.1.4.8.7
Nejvyšší dovolená propustnost pro hořlavé kapaliny činí 0,008 g/l.h při 23°C (viz 6.1.5.7).
6.1.4.8.8
Pokud je použit recyklovaný materiál pro výrobu nového obalu, specifické vlastnosti recyklovaného materiálu musí být zajištěny a dokumentovány pravidelně jako část programu zajištění kvality uznaného příslušným orgánem. Program zajištění kvality musí zahrnovat zprávu o vlastním předběžném roztřídění a ověření, že každá vsádka recyklovaného plastového materiálu má stejnou rychlost toku taveniny, hustotu a pevnost v tahu stejné jako konstrukční typ vyrobený z takového recyklovaného materiálu. Tato nutnost zahrnuje znalost materiálu obalu, ze kterého byly recyklované plasty odvozeny, jakož i znalost původních obsahů těchto obalů, pokud by tento původní obsah mohl snížit schopnost nového obalu vyrobeného s použitím tohoto materiálu. Kromě toho program zajištění kvality výrobce obalu podle 6.1.1.4 musí zahrnovat provedení mechanického zkoušení konstrukčního typu uvedeného v 6.1.5 na obalech vyrobených z každé dávky recyklovaného plastového materiálu. Při tomto zkoušení může být odolnost vůči stohování ověřena vhodnou dynamickou zkouškou stlačením namísto statické zkoušky zatížením.
POZNÁMKA: ISO 16103:2005 – „Obaly – Přeprava obalů pro nebezpečné látky recyklované plasty“, poskytuje dodatečný návod na postupy, které je nutno dodržovat při schvalování použití recyklovaných plastů.
6.1.4.8.9
Nejvyšší vnitřní objem sudů a kanystrů: 1H1 a 1H2:450 litrů; 3H1 a 3H2: 60 litrů.
6.1.4.8.10
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost- 1H1 a 1H2:400 kg; 3H1 a 3H2: 120 kg.
6.1.4.9
Bedny z přírodního dřeva
4C1 jednoduché;
4C2 s prachotěsnými stěnami.
6.1.4.9.1
Použité dřevo musí být přírodně vyzrálé, vysušené a bez vad, které by mohly podstatně zmenšit odolnost kterékoli části bedny. Pevnost použitého materiálu a konstrukce bedny musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu bedny a jejímu použití. Vrch a spodek mohou být z vodovzdorných velkoplošných materiálů z rekonstituovaného dřeva, jako jsou dřevotřískové desky nebo dřevovláknité desky nebo jiný vhodný druh.
6.1.4.9.2
Spoje musí být odolné proti vibracím vznikajícím během normálních přepravních podmínek. Je třeba se vyhnout hřebíkování ve směru vláken dřeva na konci přířezů. Pro spoje, které jsou pravděpodobně nejvíce namáhány, musí být použito zahnutí hřebíků, hřeby nýtovací nebo vrutové (s kruhovým pohybem při zatloukání) nebo jiné rovnocenné spojení.
6.1.4.9.3
Bedny 4C2: Každý díl bedny musí být z jednoho kusu nebo být tomuto rovnocenný. Díly se považují za rovnocenné dílům z jednoho kusu, jsou-li přířezy spojeny jednou z následujících metod: Lindermanovo spojení (spoj typu na rybinu), spojení na pero a drážku, spojení na polodrážku nebo na tupý spoj s nejméně dvěma vlnovitými kovovými upevňovacími prvky pro každý spoj.
6.1.4.9.4
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.10
Překližkové bedny
4D
6.1.4.10.1
Použitá překližka musí sestávat nejméně ze tří vrstev. Musí být vyrobena z dýhy z přírodně stárnutého dřeva loupané nebo řezané, vyschlé a bez vad, které by mohly snížit pevnost bedny. Pevnost použitého materiálu a konstrukční metoda musejí být přiměřené vnitřnímu objemu a očekávanému účelu použití bedny. Všechny vrstvy překližky musí být navzájem slepeny vodovzdorným lepidlem. Při konstrukci beden mohou byt společně s překližkou použity i ostatní jiné vhodné materiály.Bedny musí být pevně sbity hřebíky, nebo zabezpečeny v rohových a hranových spojích, nebo kompletovány stejně vhodnými prostředky
6.1.4.10.2
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.11
Bedny z rekonstituovaného dřeva
4F
6.1.4.11.1
Stěny beden musí být z vodovzdorných materiálů jako dřevotřískové nebo dřevovláknité desky, nebo z jiných vhodných materiálů. Pevnost materiálů a konstrukce beden musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu a účelu jejich použití.
6.1.4.11.2
Ostatní části beden mohou být zhotoveny z jiného vhodného materiálu.
6.1.4.11.3
Bedny musí být bezpečně spojeny vhodnými prostředky.
6.1.4.11.4
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.12
Lepenkové bedny
4G
6.1.4.12.1
Bedny musí být zhotoveny z pevné hladké lepenky nebo tří a vícevrstvé vlnité lepenky dobré kvality, přizpůsobené vnitřnímu objemu a účelu použití beden. Odolnost vnějšího povrchu proti vodě musí být taková, aby zvýšení hmotnosti během zkoušky absorbce vody po dobu 30 minut metodou Cobb nečinilo více než 155 g/m2 (podle normy ISO 535:1991).Lepenka musí mít odpovídající kvalitu pevnosti v ohybu. Lepenka musí být formátována bez pořezání - trhlin a rylována tak, že se při kompletaci obalu nesmí v rylování lámat či na povrchu popraskat, nebo nepatřičně ohýbat. Vlny vlnité lepenky musí být pevně slepeny s vnější vrstvou.
6.1.4.12.2
Hrany beden mohou být opatřeny dřevěným rámem nebo mohou být celé ze dřeva nebo z jiného vhodného materiálu. Mohou být použity zesilovací lišty ze dřeva nebo z jiného vhodného materiálu.
6.1.4.12.3
Výrobní spoje pláště bedny musí být lepeny lepicí páskou, přesazeny a slepeny nebo přesazeny a sešity kovovými sponami. Přeplátované spoje musí mít odpovídající přesah.
6.1.4.12.4
Když je uzavření provedeno slepením, nebo přelepením lepící páskou musí být použito vodovzdorné lepidlo.
6.1.4.12.5
Bedny musí být konstruovány tak, aby dobře vyhovovaly obsahu.
6.1.4.12.6
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.13
Plastové bedny
4H1 Bedny z pěnového plastu
4H2 Bedny z tuhého plastu
6.1.4.13.1
Bedny musí být zhotoveny z vhodných plastů a jejich pevnost musí být v souladu s vnitřním objemem a účelem jejich použití. Bedny musí být přiměřeně odolné vůči stárnutí a proti degradaci způsobené přepravovanou látkou nebo ultrafialovým zářením.
6.1.4.13.2
Bedny z pěnového plastu se musí sestávat ze dvou vytvarovaných dílů, spodního dílu s dutinami pro vnitřní obaly a horního dílu, který dolní díl překrývá a do něho zapadá. Horní a spodní díly musí být konstruovány tak, aby do nich vnitřní obaly těsně zapadaly. Uzávěry vnitřních obalů nesmějí přijít do styku s vnitřním povrchem horního dílu bedny.
6.1.4.13.3
Pro přepravu musí být bedny z pěnového plastu uzavřeny samolepicí páskou, která musí mít dostatečnou pevnost v tahu, aby se zabránilo otevření bedny. Lepicí páska musí být odolná proti povětrnostním vlivům a lepidlo se musí snášet s lehčeným plastem bedny. Jiné systémy uzavření se mohou použít za předpokladu, že mají nejméně stejnou účinnost.
6.1.4.13.4
U beden z tuhého plastu musí být ochrana proti ultrafialovému záření, je-li požadována, provedena přimíšením sazí nebo jiných vhodných pigmentů nebo inhibitorů do materiálu. Tyto přísady se musí snášet s obsahem bedny a musí si zachovat svou účinnost po celou dobu životnosti bedny. Při užití sazí, pigmentů nebo inhibitorů odlišných od těch, které byly použity při zhotovení zkoušeného konstrukčního typu, může být upuštěno od opakování zkoušek, pokud podíl sazí nepřekračuje 2 % hm., nebo jestliže podíl pigmentů nepřekračuje 3 % hm., podíl inhibitorů proti ultrafialovému záření není omezen.
6.1.4.13.5
Přísady k jiným účelům než k ochraně proti ultrafialovému záření smějí být k plastu pro výrobu beden (4H1 a 4H2) přimíšeny za předpokladu, že nepříznivě neovlivní chemické a fyzikální vlastnosti materiálu bedny. V tomto případě je možno upustit od opakování zkoušek.
6.1.4.13.6
Bedny z tuhého plastu musí mít uzávírací zařízení z vhodného materiálu dostatečné pevnosti, konstruované tak, aby bylo zabráněno nechtěnému otevření.
6.1.4.13.7
Pokud je použit recyklovaný materiál pro výrobu nového obalu, specifické vlastnosti recyklovaného materiálu musí být zajištěny a dokumentovány pravidelně jako část programu zajištění kvality uznávaného příslušným orgánem. Program zajištění kvality musí zahrnovat zprávu o vlastním předběžném roztřídění a ověření, že každá vsádka recyklovaného plastového materiálu má hodnotu rychlosti toku taveniny, hustoty a pevnosti v tahu stejnou jako konstrukční typ vyrobený z téhož recyklovaného materiálu. Tato nutnost zahrnuje znalost materiálu obalu, ze kterého byly recyklované plasty odvozeny, jakož i znalost původních obsahů těchto obalů, pokud by tento původní obsah mohl snížit schopnost nového obalu vyrobeného s použitím tohoto materiálu. Následně, výrobcův program zajištění kvality obalů dle 6.1.1.4 musí zahrnovat provedení mechanického zkoušení konstrukčního typu v 6.1.5 na obalech vyrobených z každé vsádky recyklovaného plastového materiálu. Při této zkoušce může být odolnost vůči stohování ověřena vhodnou dynamickou tlakovou zkouškou namísto statické zkoušky zatížením.
| 6.1.4.13.8 | Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: | 4H1: 60 kg; |
| 4H2: 400 kg. |
6.1.4.14
Ocelové nebo hliníkové bedny
4A z oceli
4B z hliníku
6.1.4.14.1
Pevnost kovu a konstrukce bedny musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu a účelu jejího použití.
6.1.4.14.2
Bedny musí být, pokud je to požadováno, vyloženy lepenkou nebo plstěnými přířezy, nebo musí být opatřeny vnitřní vložkou nebo povlakem z vhodného materiálu. Použijí-li se dvojitě lemovaná (zdrápkovaná) kovová vložka, musí se učinit opatření k zamezení pronikání látek zvláště výbušných do stykových spár lemů.
6.1.4.14.3
Uzávěry mohou být jakéhokoli vhodného typu; musí však za normálních přepravních podmínek zůstat bezpečné.
6.1.4.14.4
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 400 kg.
6.1.4.15
Textilní pytle
5L1 bez vnitřní vložky nebo povlaku
5L2 prachotěsné
5L3 vodovzdorné
6.1.4.15.1
Použitá tkanina musí být dobré jakosti. Pevnost tkaniny a provedení pytle musí být v souladu s vnitřním objemem pytle a účelu jeho použití.
6.1.4.15.2
Pytle prachotěsné 5L2: Pytel musí být vyroben jako prachotěsný, např. pomocí:
(a)
papíru přilepeného na vnitřní stranu pytle vodovzdorným lepidlem, jako je bitumen (dehtový papír); nebo
(b)
fólie z plastu zakotvené na vnitřní stranu pytle; nebo
(c)
jedné nebo více vnitřních papírových nebo plastových vložek
6.1.4.15.3
Pytle vodovzdorné 5L3: k zabránění vstupu vlhkosti musí být pytel vodotěsný, např. použitím:
(a)
samostatných vnitřních vložek z vodovzdorného papíru (např. voskovaného sulfátového “kraff“ papíru, dehtového papíru nebo plastem potahovaného sulfátového papíru); nebo
(b)
plastového filmu na vnitřní straně pytle; nebo
(c)
jedné nebo více plastových vnitřních vložek.
6.1.4.15.4
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg.
6.1.4.16
Tkané plastové pytle
5H1 bez vnitřní vložky nebo bez vnitřního povlaku
5H2 prachotěsné
5H3 vodovzdorné.
6.1.4.16.1
Pytle musí být vyrobeny z tažených pásů nebo tažených jednotlivých vláken z vhodného plastu. Pevnost použitého materiálu a provedení pytle musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu pytle a účelu jeho použití.
6.1.4.1.6.2
Je-li tkanina tkaná naplocho, musí být pytle zhotoveny sešitím nebo jiným způsobem zajišťujícím uzavření dna a jedné strany. Je-li tkanina vyrobena jako hadice, musí se pytel vytvořit sešitím, tkaním (dna), nebo jiným způsobem s rovnocennou odolností.
6.1.4.16.3
Pytle prachotěsné, 5H2: Pytel musí být vyroben jako prachotěsný, např. pomocí:
(a)
papíru nebo plastového filmu zakotveného na vnitřní straně pytle; nebo
(b)
jedné nebo více samostatných vnitřních vložek z papíru nebo z plastu.
6.1.4.16.4
Pytle vodovzdorné 5H3: k zábraně vniknutí vlhkosti, pytel musí být k vodotěsný upravený např. pomocí:
(a)
samostatných vnitřních vložek z vodovzdorného papíru (např. sulfátový papír “kraft“, voskovaný, oboustranně dehtovaný nebo potažený vrstvou plastu); nebo
(b)
plastového filmu zakotveného na vnitřním nebo vnějším povrchu pytle; nebo
(c)
jedné nebo více vnitřních plastových vložek.
6.1.4.16.5
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg.
6.1.4.17
Pytle z plastové fólie
5H4
6.1.4.17.1
Pytle musí být vyrobeny z vhodného plastu. Pevnost použitého materiálu a provedení pytle musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu pytle a účelu jeho použití. Spoje a uzávěry musí odolávat tlakům a nárazům, které se vyskytují za normálních přepravních podmínek.
6.1.4.17.2
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg.
6.1.4.18
Papírové pytle
5M1 vícevrstvé
5M2 vícevrstvé, vodovzdorné
6.1.4.18.1
Pytle musí být vyrobeny z vhodného sulfátového papíru “kraff nebo z rovnocenného papíru, nejméně ve třech vrstvách, střední vrstva může byt spojena s vnější vrstvou přilepením síťové tkaniny. Pevnost papíru a provedení pytlů musí být přizpůsobeny vnitřnímu objemu pytle a účelu jeho použití. Spoje a uzávěry musí být prachotěsné.
6.1.4.18.2
Pytle 5M2: Pro ochranu proti vniknutí vlhkosti musí být pytel ze čtyř nebo více vrstev vodotěsný užitím buď vodovzdorné vrstvy jako jedné ze dvou vnějších vrstev nebo vodovzdornou barierou z vhodného bariérového materiálu mezi dvěma vnějšími vrstvami; třívrstvý pytel je nutno učinit vodotěsným použitím vodovzdorné vrstvy jako vnější vrstvy. Existuje-li nebezpečí reakce obsahu pytle s vlhkostí nebo je-li obsah pytle balen ve vlhkém stavu, vodovzdorná vrstva nebo vložka, např. z dvojitě dehtovaného papíru “kraft", nebo “kraft" papíru s plastovým povlakem na vnitřní straně vnitřní vrstvy - musí být umístěn přímo k látce, stejně tak jeden nebo více vložkových plastových pytlů. Spoje a uzávěry musí být vodotěsné.
6.1.4.18.3
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg.
6.1.4.19
Kompozitní obaly (plast)
6HA1 Plastová nádoba s vnějším ocelovým sudem
6HA2 Plastová nádoba s vnějším ocelovým košem nebo bednou
6HB1 Plastová nádoba s vnějším hliníkovým sudem
6HB2 Plastová nádoba s vnějším hliníkovým košem nebo bednou
6HC Plastová nádoba s vnější dřevěnou bednou
6HD1 Plastová nádoba s vnějším překližkovým sudem
6HD2 Plastová nádoba s vnější překližkovou bednou
6HG1 Plastová nádoba s vnějším lepenkovým sudem
6HG2 Plastová nádoba s vnější lepenkovou bednou
6HH1 Plastová nádoba s vnějším plastovým sudem
6HH2 Plastová nádoba s vnější bednou z tuhého plastu
6.1.4.19.1
Vnitřní nádoba
6.1.4.19.1.1
Požadavky uvedené v 6.1.4.8.1 a 6.1.4.8.4 až 6.1.4.8.7 se vztahují i na vnitřní plastové nádoby.
6.1.4.19.1.2
Plastová vnitřní nádoba musí zapadnout těsně do vnější části obalu, který nesmí mít žádné výstupky, které by mohly způsobit odírání plastu.
6.1.4.19.1.3
Nejvyšší objem vnitřní nádoby:
| 6HA1,6HB1,6HD1, 6HG1,6HH1: | 250 litrů; |
| 6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2, 6HH2: | 60 litrů. |
6.1.4.19.1.4
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost:
| 6HA1,6HB1,6HD1, 6HG1,6HH1: | 400 kg; |
| 6HA2, 6HB2, 6HC, 6HD2, 6HG2, 6HH2: | 75 kg. |
6.1.4.19.2
Vnější plášt
6.1.4.19.2.2
Plastová nádoba s vnějším ocelovým nebo z hliníkovým košem nebo bednou 6HA2 nebo 6HB2; příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.14 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.3
Plastová nádoba s vnější dřevěnou bednou 6HC; příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.9 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.4
Plastová nádoba s vnějším překližkovým sudem 6HD1; příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.5 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.5
Plastová nádoba s vnější překližkovou bednou 6HD2; příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.10 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.6
Plastová nádoba s vnějším lepenkovým sudem 6HG1; požadavky uvedené v 6.1.4.7.1 až 6.1.4.7.4 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.7
Plastová nádoba s vnější lepenkovou bednou 6HG2; příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.12 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.8
Plastová nádoba s vnějším plastovým sudem 6HH1; požadavky uvedené v 6.1.4.8.1 až 6.1.4.8.6 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.19.2.9
Plastová nádoba s vnější bednou z tuhého plastu 6HH2; požadavky uvedené v 6.1.4.13.1 a 6.1.4.13.4 až 6.1.4.13.6 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu.
6.1.4.20
Kompozitní obaly (sklo, porcelán nebo kamenina)
6PA1 Nádoba s vnějším ocelovým sudem
6PA2 Nádoba s vnějším ocelovým košem nebo bednou
6PB1 Nádoba s vnějším hliníkovým sudem
6PB2 Nádoba s vnějším hliníkovým košem nebo bednou
6PC Nádoba s vnější dřevěnou bednou
6PD1 Nádoba s vnějším překližkovým sudem
6PD2 Nádoba s vnějším proutěným košem
6PG1 Nádoba s vnějším lepenkovým sudem
6PG2 Nádoba s vnější lepenkovou bednou
6PH1 Nádoba s vnějším obalem z pěnového plastu
6PH2 Nádoba s vnějším obalem z tuhého plastu
6.1.4.20.1
Vnitřní nádoba
6.1.4.20.1.1
Nádoby musí mít vhodný tvar (válcovitý nebo hruškovitý), musí být vyrobeny z materiálu dobré jakosti bez vad, které by mohly snížit jejich odolnost. Stěny musí být na všech místech dostatečně tlusté a bez vnitřních pnutí.
6.1.4.20.1.2
Jako uzávěrů nádob musí být použito šroubových uzávěrů z plastu, zabroušených skleněných zátek nebo uzávěrů nejméně stejně účinných. Každá část uzávěru, která může přijít do styku s obsahem nádoby, musí být proti němu odolná. Je třeba věnovat pozornost zajištění uzávěrů aby lícovaly (s hrdlem) a byly těsné a byly vhodně zabezpečeny před uvolněním při přepravě. Jsou-li třeba uzávěry s odvětrávacím zařízením, musí vyhovět 4.1.1.8.
6.1.4.20.1.3
Nádoba musí být pevně zabezpečena ve vnějším obalu pomocí fixačních a / nebo absorpčních materiálů.
6.1.4.20.1.4
Nejvyšší vnitřní objem nádoby: 60 litrů.
6.1.4.20.1.5
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 75 kg.
6.1.4.20.2
Vnější plášt
6.1.4.20.2.1
Nádoba s vnějším ocelovým sudem, 6PA1: příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.1 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu. Odnímatelné víko nutné u tohoto druhu obalu však může mít tvar poklopu.
6.1.4.20.2.2
Nádoba s vnějším ocelovým košem nebo bednou 6PA2: příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.14 se vztahují na konstrukci vnějšího obalu. Jde-li o válcovité nádoby, vnější obal musí ve svislé poloze, převyšovat nádoby a jejich uzávěry. Obklopuje-li vnější koš nádobu hruškovitého tvaru a k této tvarově těsně přiléhá, musí se vnější obal opatřit ochranným krytem (poklopem).
6.1.4.20.2.3
Nádoba s vnějším hliníkovým sudem 6PB1: na konstrukci vnějšího obalu se vztahují příslušné požadavky uvedené v pododdílu 6.1.4.2.
6.1.4.20.2.4
Nádoba s vnějším hliníkovým košem nebo bednou 6PB2: na konstrukci vnějšího obalu se vztahují příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.14.
6.1.4.20.2.5
Nádoba s vnější dřevěnou bednou 6PC: na konstrukci vnějšího obalu se vztahují příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.9.
6.1.4.20.2.6
Nádoba s vnějším s překližkovým sudem 6PD1: na konstrukci vnějšího obalu se vztahují příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.5.
6.1.4.20.2.7
Nádoba s vnějším proutěným košem 6PD2: proutěný koš musí být zhotoven z dobrého materiálu a musí být dobré kvality. Musí být opatřen ochranným krytem (poklopem), aby se zamezilo poškození nádob.
6.1.4.20.2.8
Nádoba s vnějším lepenkovým sudem 6PG1: na konstrukci vnějšího obalu se vztahují příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.7.1 až 6.1.4.7.4
6.1.4.20.2.9
Nádoba s vnější lepenkovou bednou 6PG2: na konstrukci vnějšího obalu se vztahují příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.12.
6.1.4.20.2.10
Nádoba s vnějším obalem z pěnového nebo tuhého plastu (6PH1 nebo 6PH2): materiály obou těchto vnějších obalů musí splňovat příslušné požadavky uvedené v 6.1.4.13. Vnější obaly z tuhého plastu musí být zhotoveny z vysoko- hustotního polyetylénu, nebo z jiného srovnatelného plastu. Odnímatelné víko pro tento typ obalu však může mít tvar poklopu.
6.1.4.21
Skupinové obaly
Platí odpovídající požadavky pro vnější obaly podle 6.1.4.
POZNÁMKA: Pro vnitřní a vnější obaly se použijí příslušné pokyny pro balení uvedené v kapitole 4.1.
6.1.4.22
Obaly z jemného plechu
OA1 s neodnímatelným víkem
OA2 s odnímatelným víkem
6.1.4.22.1
Plech pro plášť a dna musí být z vhodné oceli; jeho tloušťka musí být přizpůsobena vnitřnímu objemu obalů a účelu jejich použití.
6.1.4.22.2
Spoje musí být svařované, nejméně dvojitě zalemované při lemování (zadrápkování) nebo provedeny jiným způsobem zaručujícím stejný stupeň pevnosti a těsnosti.
6.1.4.22.3
Vnitřní povlaky ze zinku, cínu, laku apod. musí být odolné a musí být na celé ploše, včetně uzávěrů, pevně spojeny s ocelí.
6.1.4.22.4
Průměr otvorů pro plnění, vyprazdňování a odvzdušnění v pláštích nebo základnách obalů s neodnímatelným víkem (OA1) nesmí být větší než 7 cm. Obaly s většími otvory se považují za obaly s odnímatelným víkem (OA2).
6.1.4.22.5
Uzávěry obalů s neodnímatelným víkem (OA1) musí být buď šroubové nebo být zabezpečitelné šroubovacím zařízením nebo jiným, stejně účinným zařízením. Uzávěry obalů s odnímatelným víkem (OA2) musí být tak konstruovány a zajištěny, aby za normálních přepravních podmínek zůstaly pevně uzavřeny a obaly zůstaly těsné.
6.1.4.22.6
Nejvyšší vnitřní objem obalů: 40 litrů.
6.1.4.22.7
Nejvyšší čistá (netto) hmotnost: 50 kg.
6.1.5
Požadavky na zkoušky obalů
6.1.5.1
Provedení a opakování zkoušek
6.1.6.1.1
Konstrukční typ každého obalu musí být zkoušen, jak je uvedeno v 6.1.5, v souladu se stanovenými postupy odsouhlasenými příslušným orgánem povolujícím umístění značky a musí být tímto příslušným orgánem schválen.
6.1.5.1.2
Každý konstrukční typ obalu musí před použitím úspěšně projít zkouškami předepsanými v této kapitole. Konstrukční typ obalu je definován konstrukcí, rozměrem, materiálem a tloušťkou, způsobem výroby a systémem balení, ale mohou být zahrnuty různé úpravy povrchu. Zahrnuje též obaly, které se liší od konstrukčního typu pouze svou menší konstrukční výškou.
6.1.5.1.3
Zkoušky musí být opakovány na výrobních vzorcích sériově vyráběných obalů ve lhůtách stanovených příslušným orgánem. Pro takové zkoušky papírových a lepenkových obalů se příprava při okolních podmínkách považuje za rovnocennou požadavkům uvedeným v 6.1.5.2.3.
6.1.5.1.4
Zkoušky musí být též opakovány po každé úpravě, která mění konstrukci, materiál nebo způsob výroby obalu.
6.1.5.1.5
Příslušný orgán může povolit selektivní zkoušení obalů odlišujících se pouze nepatrně od již odzkoušeného konstrukčního typu, např. obaly obsahující vnitřní obaly menších rozměrů nebo nižší čisté (netto) hmotnosti, nebo obaly jako sudy, pytle a bedny, které jsou vyrobeny s malými zmenšeními vnějších rozměrů.
6.1.5.1.6
(Vyhrazeno)
POZNÁMKA: Pro podmínky sestavení různých vnitřních obalů ve vnějším obalu a přípustné změny pro vnitřní obaly, viz 4.1.1.5.1
6.1.5.1.7
Předměty nebo vnitřní obaly jakéhokoli typu na tuhé látky nebo na kapaliny mohou být společně uloženy a přepravovány bez zkoušení ve vnějším obalu za následujících podmínek:
(a)
Vnější obal musel být úspěšně odzkoušen podle 6.1.5.3 s křehkými (např. skleněnými) vnitřními obaly obsahujícími kapaliny v parametrech pádové výšky pro obalovou skupinu I;
(b)
celková (brutto) hmotnost vnitřních obalů ve skupinovém balení nesmí přesáhnout polovinu celkové (brutto) hmotnosti vnitřních obalů použitých pro zkoušku pádem uvedenou výše v odstavci (a);
(c)
Tloušťka fixačního materiálu mezi vnitřními obaly a mezi vnitřními obaly a stěnou obalu nesmí být zmenšena pod odpovídající tloušťku v původně zkoušeném obalu; a jestliže byl použit samotný vnitřní obal při původní zkoušce, tloušťka fixace mezi vnitřními obaly nesmí být menší než tloušťka fixace mezi stěnou obalu a vnitřním obalem při původní zkoušce. Jestliže se použije buď menší počet, nebo menší vnitřní obaly (ve srovnání s vnitřními obaly použitými při zkoušce pádem), musí být použit dodatečný fixační materiál v dostatečné množství pro vyplnění volného prostoru;
(d)
Prázdný vnější obal musí být podroben s úspěchem zkoušce stohováním podle 6.1.5.6, vždy prázdný Celková hmotnost identických obalů musí být založena na celkové hmotnosti vnitřních obalů skupinového balení, použitých pro zkoušku pádem uvedenou výše v odstavci a);
(e)
Vnitřní obaly obsahující kapaliny musejí být úplně obklopeny dostatečným množstvím absorpčního materiálu k absorbování celkového obsahu kapalin ve vnitřních obalech;
(f)
Pokud vnější obal (skupinového balení) je určen pro vnitřní obaly obsahující kapaliny a není těsný nebo je určen pro vnitřní obaly obsahující tuhé látky a není prachotěsný, zajištění zábrany úniku jakékoli kapalné nebo tuhé látky musí být provedeno ve formě nepropustné vložky, vložkového plastového pytle, nebo jiných stejně účinných prostředků. V obalech obsahujících kapaliny musí být absorpční materiál požadovaný výše v odstavci e) umístěn mezi vnitřní obalové prostředky obsahujících kapalnou náplň;
(g)
Obaly musí být označeny UN kódem podle 6.1.3 jako odzkoušené pro obalovou skupinu I. v provedení pro skupinové obaly. Označená celková(brutto) hmotnost v kilogramech musí být součtem hmotnosti vnějšího obalu a jedné poloviny hmotnosti vnitřního(ch) obalu(ů), jak byly použity pro zkoušku pádem uvedenou výše v odstavci a). Takové značení obalu musí též obsahovat písmeno “V“, jak je popsáno v 6.1.2.4.
6.1.5.1.8
Příslušný orgán může kdykoli požadovat důkaz, aby se zkouškami podle tohoto odstavce prokázalo, že sériově vyráběné obaly splňují požadavky zkoušek konstrukčního typu. Pro účely ověření musí být protokoly o takových zkouškách uchovávány.
6.1.5.1.9
Je-li z bezpečnostních důvodů požadována vnitřní úprava nebo povlak, musí si zachovat své ochranné vlastnosti i po zkouškách.
6.1.5.1.10
Na jednom vzorku smí být provedeno několik zkoušek, pokud to neovlivní platnost výsledků zkoušek a pokud to schválí příslušný orgán.
6.1.5.1.11
Záchranné obaly
Záchranné obaly (viz. 1.2.1) musí být zkoušeny a označeny UN kódem podle ustanovení vztahujících se na obaly obalové skupiny II určené pro přepravu tuhých látek nebo vnitřní obaly, s výjimkou těchto:
(a)
Látkou použitou při provádění zkoušek musí být voda a obaly musí být naplněny nejméně na 98 % jejich nejvyššího vnitřního objemu. Je dovoleno použít přídavného zatížení, jako jsou pytle s olověnými broky, aby bylo dosaženo požadované celkové hmotnosti kusu, pokud je umístěno tak, že nebudou ovlivněny výsledky zkoušek. Při provádění zkoušky pádem může být pádová výška měněna podle 6.1.5.3.5 b);
(b)
Obaly musí být kromě toho s úspěchem podrobeny zkoušce těsnosti při 30 kPa a výsledek této zkoušky musí být uveden ve zprávě o zkoušce (protokolu) požadované v 6.1.5.8; a
(c)
Obaly musí být označeny písmenem “T“, jak je předepsáno v 6.1.2.4.
6.1.5.2
Příprava obalů a jednotek balení pro zkoušky
6.1.5.2.1
Zkoušky musí být provedeny s obaly připravenými jako k přepravě, včetně vnitřních obalů skupinových obalů. Vnitřní nebo samostatné nádoby nebo obaly jiné nežli pytle musí být naplněny nejméně do 98 % svého nejvyššího vnitřního objemu, jde-li o kapaliny, a nejméně do 95 %, jde-li o tuhé látky.Pytle budou plněny na maximální hmotnost pro kterou mohou být používány. Pro skupinové obaly, kde vnitřní obal je určen k přepravě kapalin nebo tuhých látek, se vyžaduje samostatné provedení zkoušky pro obojí obsahy, tj. kapaliny a tuhé látky. Látky nebo předměty, které mají být přepravovány v obalech, smějí být nahrazeny jinými látkami nebo předměty, pokud by tím nedošlo ke zkreslení výsledků zkoušek. Jsou-li tuhé látky nahrazeny jinými látkami, musí mít tyto látky stejné fyzikální vlastnosti (hmotnost, velikost zrna atd.) jako látky, které mají být přepravovány.
Je dovoleno použít přívažky, jako sáčky s olověným šrotem, aby se dosáhlo potřebné celkové hmotnosti kusu, pokud jsou umístěny tak, že neovlivní výsledky zkoušky.
6.1.5.2.2
Použije-li se při zkoušce pádem u kapalných látek jiná kapalná látka, musí mít tato látka podobnou relativní hustotu a viskozitu jako látka, která se má přepravovat. Za podmínek stanovených v 6.1.5.3.5 smí být pro tyto zkoušky pádem použito i vody.
6.1.5.2.3
Obaly z papíru nebo z lepenky musí být nejméně po dobu 24 hodin kondicionovány v prostředí, jehož teplota a relativní vlhkost jsou kontrolovány. Je možno volit jednu ze tří možností. Přednostně se doporučuje 23 ± 2 °C a 50 ± 2 % relativní vlhkosti vzduchu. Další dvě možnosti jsou 20 ± 2°C a 65 ± 2 % nebo 27 ± 2 °C a 65 ± 2 % relativní vlhkosti vzduchu.
POZNÁMKA: Průměrné hodnoty se musí pohybovat uvnitř těchto mezí. Krátkodobé výkyvy a limity měření mohou být příčinou, že jednotlivá měření se pohybují v rozmezí ±5% relativní vlhkosti bez znatelného zhoršení reprodukovatelnosti zkoušky.
6.1.5.2.4
(Vyhrazeno)
6.1.5.2.5
Sudy a kanystry z plastu podle 6.1.4.8 a, pokud je to nutné, kompozitní obaly (plast) podle 6.1.4.19 musí být po dobu 6 měsíců skladovány při teplotě okolí, aby se prokázala jejich dostatečná chemická snášenlivost s kapalnými látkami. Po tuto dobu musí zůstat zkušební vzorky naplněny látkami, které se v těchto obalech mají přepravovat.
Během prvních a posledních 24 hodin skladování musí být zkušební vzorky postaveny uzávěrem dolů. U obalů opatřených odvětrávacím zařízením se to však provede vždy jen na dobu 5 minut. Po tomto skladování musí být zkušební vzorky podrobeny zkouškám předepsaným v 6.1.5.3 až 6.1.5.6.
Je-li známo, že se pevnostní vlastnosti plastu vnitřních nádob kompozitních obalů (plast) působením plnící látky podstatně nezmění, není nezbytná kontrola, zdaje chemická snášenlivost dostačující.
Za podstatné změny pevnostních vlastností se považují:
(a)
zřetelné zkřehnutí;
(b)
značné snížení elasticity, pokud není spojeno alespoň s úměrným zvýšením prodloužení při zatížení.
Pokud chování plastu bylo stanoveno jinými prostředky, výše uvedená zkouška snášenlivosti může být vypuštěna. Takové postupy musí být nejméně rovnocenné výše uvedené zkoušce snášenlivosti a musí být uznány příslušným orgánem.
POZNÁMKA: Pro plastové sudy a kanystry a kompozitní obaly (plast) vyrobené z polyetylénu, viz též níže 6.1.5.2.6.
6.1.5.2.6
Pro polyethylenové sudy a kanystry podle pododdílu 6.1.4.8 a pokud je to nutné, polyethylenové kompozitní obaly podle pododdílu 6.1.4.19, může být chemická snášenlivost s pinícími kapalinami přizpůsobená podle pododdílu 4.1.1.19 ověřena následovně se standardními kapalinami (viz oddíl 6.1.6).
Standardní kapaliny jsou zástupci pro procesy zhoršování vlastností polyetylénu, jako je měknutí v důsledku nabobtnání, praskání pod napětím, molekulární degradace a jejich kombinace. Dostatečná chemická snášenlivost těchto obalů může být prokázána skladováním s vhodnou standardní kapalinou po dobu tří týdnů při teplotě 40°C; je-li jako standardní kapalina použita voda, není důkaz dostatečné chemické snášenlivosti nutný. Skladování se nevyžaduje pro zkušební vzorky, které byly použity pro zkoušku stohováním v případě standardních kapalin" buďto „smáčecí roztok" anebo „kyselina octová“.
Během prvních a posledních 24 hodin skladování musí být zkušební vzorky postaveny uzávěrem dolů. U obalů opatřených odvětrávacím zařízením se to však provede vždy jen na dobu 5 minut. Po tomto skladování musí být zkušební vzorky podrobeny zkouškám předepsaným v 6.1.5.3 až 6.1.5.6.
Zkouška snášenlivosti pro terc.-butylhydroperoxid s obsahem více než 40% peroxidu a kyselin peroxyoctových třídy 5.2 nesmí být prováděna použitím standardních kapalin. Pro tyto látky musí být důkaz dostatečné chemické snášenlivosti zkušebních vzorků prováděn s látkami, které jsou určeny k přepravě, v průběhu skladovacího období šesti měsíců při okolní teplotě.
Výsledky postupu dle tohoto odstavce pro obaly z polyetylénu mohou být uznány také pro stejný konstrukční typ, jehož vnitřní povrh je fluorován.
6.1.5.2.7
Pro obaly vyrobené z polyetylénu, jak je specifikováno v 6.1.5.2.6, které prošly zkouškou v 6.1.5.2.6, mohou být rovněž schváleny plnící látky jiné nežli látky přiřazené podle 4.1.1.19. Toto schválení musí být založeno na laboratorních zkouškách ověřujících, že vliv těchto plnících látek na zkušební vzorky je menší než vliv příslušné zkušební kapaliny s přihlédnutím k příslušným procesům zhoršování vlastností. Vzhledem k relativní hustotě a tenzi par je nutno použít stejné podmínky, jak jsou uvedeny ve 4.1.1.19.2.
6.1.5.2.8
Pokud se pevnostní vlastnosti plastů vnitřních obalů skupinového obalu působením plnící látky podstatně nezmění, není nezbytný důkaz chemické snášenlivosti. Za podstatné změny pevnostních vlastností se považují:
(a)
zřetelné zkřehnutí;
(b)
značné poklesy elasticity, pokud není spojeno alespoň s úměrným zvýšením prodloužení.
6.1.5.3
Zkouška volným pádem 3
6.1.5.3.1
Počet zkušebních vzorků (na konstrukční typ a výrobce) a orientace zkušebního vzorku pro zkoušku pádem.
Pro jiné zkoušky než pádem naplocho se musí těžiště nacházet na svislici procházející bodem nárazu.
Pokud je možných více než jedna orientace vzorku pro danou zkoušku pádem,musí být použita orientace, při níž nejpravděpodobněji vznikne poškození obalu.
| Obal | Počet zkušebních vzorků | Orientace zkušebního vzorku při zkoušce pádem | |
|---|---|---|---|
| Šest (tři pro každý typ pádu) | První typ pádu (se třemi zkušebními vzorky): obal musí dopadnout na dopadovou plochu diagonálně na hranu dna nebo, nemá-li jej, na obvodový šev nebo na obvod dna. | ||
| (a)Sudy ocelové, hliníkové, | |||
| z jiného kovu než ocel a hliník | |||
| Kanystry ocelové, hliníkové | |||
| Sudy lepenkové | Druhý typ pádu (se třemi dalšími zkušebními vzorky): obal musí narazit na dopadovou plochu nejslabším místem, které nebylo při první zkoušce pádem zkoušeno, např. uzávěr, nebo u některých válcových sudů, na podélný svar pláště sudu. | ||
| Sudy a kanystry plastové | |||
| Kompozitní obaly ve tvaru sudu | |||
| Obaly z jemného plechu | |||
| (b)Bedny z přírodního dřeva | Pět (jeden pro každý pád) | ||
| Bedny překližkové | 1. vzorek pád: na plochu dna | ||
| Bedny z rekonstituovaného dřeva | 2. vzorek pád na plochu víka (na horní část) | ||
| Bedny lepenkové | 3. vzorek pád na bok (na nejdelší stranu) | ||
| Bedny plastové | 4. vzorek pád: na čelo (na krátkou stranu) | ||
| Bedny ocelové nebo hliníkové | 5. vzorek pád na roh | ||
| Kompozitní obaly ve tvaru bedny | |||
| (c)Pytle – jednovrstvé s postranním švem | Tři tři pády u každého pytle) | První pád: naplocho na širokou stranu | |
| Druhý pád naplocho na úzkou stranu | |||
| Třetí pád na dno pytle | |||
| (d)Pytle – jednovrstvé bez postranního švu nebo vícevrstvé | Tři (tři pády u každého pytle) | První pád naplocho na širokou stranu | |
| Druhá pád na dno pytle | |||
| (e)Kompozitní obaly (sklo, kamenina | Tři (jeden pro jeden pád ) | Diagonálně na hranu dna nebo, na obvodový šev dna nebo na obvod dna | |
| nebo porcelán), označené symbolem | |||
| “RID/ADR" podle pododdílu 6.1.3.1 a) ii) | |||
| a které jsou ve tvaru sudu nebo bedny | |||
6.1.5.3.2
Zvláštní příprava zkušebních vzorků pro zkoušku pádem
Teplota zkušebního vzorku a jeho obsahu musí být redukována na -18°C nebo níže pro:
(a)
plastové sudy (viz 6.1.4.8);
(b)
plastové kanystry (viz 6.1.4.8);
(c)
plastové bedny kromě beden z pěnového plastu (viz 6.1.4.13);
(d)
kompozitní obaly (plast) (viz 6.1.4.19); a
(e)
skupinové obaly s vnitřními obaly z plastu, jinými než plastové sáčky, určené pro tuhé látky a předměty.
Pokud jsou zkušební vzorky připraveny tímto způsobem, kondiciování podle 6.1.5.2.3 může být vypuštěno. Zkušební kapaliny musejí být udržovány v tekutém stavu, pokud je to nezbytné přidáním mrazuvzdorných látek.
6.1.5.3.3
Obaly s odnímatelným víkem, určené pro kapaliny, nesmějí být podrobeny pádům dříve než 24 hodin po plnění a uzavření, aby se vzala v úvahu jakákoliv možná změna vlastností těsnění.
6.1.5.3.4
Dopadová plocha
Dopadová plocha musí mít nepružný a horizontální povrch a musí být:
-
dostatečně celistvá (integrální), aby se s ní nedalo pohybovat,
-
hladká a bez místních poškození, které by mohly ovlivnit výsledky zkoušek,
-
dostatečně pevná, nedeformovatelná za podmínek zkoušky a aby nebyla během zkoušek náchylná k poškození; a
-
dostatečně velká, aby bylo zajištěno, že zkoušený obal dopadne na její povrch.
6.1.5.3.5
Výška pádu
Pro tuhé látky a kapaliny, jestliže se zkouška provádí s tuhou látkou nebo kapalinou, která bude přepravována nebo s jinou látkou mající v podstatě tytéž fyzikální charakteristiky.
| Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III |
|---|---|---|
| 1,8 m | 1,2 m | 0,8 m |
Pro kapalné látky v samostatných obalech a pro vnitřní obaly skupinových obalů, jestliže se zkouška provádí s vodou:
POZNÁMKA: Pojem voda znamená vodu/nemrznoucí směs s minimální hustotou 0,95 při požadavku na teplotu zkoušky - 18°C
(a)
pro látky, které mají být přepravovány, jejichž relativní hustota nepřesahuje 1,2:
| Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III |
|---|---|---|
| 1,8 m | 1,2 m | 0,8 m |
(b)
pro látky, které mají být přepravovány, jejichž relativní hustota přesahuje 1,2 se výška pádu vypočte na základě relativní hustoty látky d) určené k přepravě, zaokrouhlené na první desetinné místo takto:
| Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III |
|---|---|---|
| d x 1,5 (m) | d x 1,0 (m) | d x 0,67 (m) |
(c)
pro obaly z jemného plechu označené symbolem “RID/ADR“ podle 6.1.3.1 (a) (ii) určené pro přepravu látek s viskozitou při 23°C vyšší než 200 mm2/s (což odpovídá výtokové době 30 sekund z normalizovaného kelímku ISO s výtokovou tryskou o vnitřním průměru 6 mm podle normy ISO 2431:1993);
(i)
jejichž relativní hustota nepřesahuje 1,2:
| Obalová skupina II | Obalová skupina III |
|---|---|
| 0,6 m | 0,4 m |
(ii)
pro látky, které mají být přepravovány, jejichž relativní hustota (d) přesahuje 1,2, se výška pádu vypočte na základě relativní (d) hustoty látky, která se má přepravovat, zaokrouhlené na první desetinné místo takto:
| Obalová skupina II | Obalová skupina III |
|---|---|
| d x 0,5 m | d x 0,33 m |
6.1.5.3.6
Kritéria pro vyhovění zkoušce
6.1.5.3.6.1
Každý obal obsahující kapalinu musí zůstat po vyrovnání vnitřního a vnějšího tlaku těsný, kromě vnitřních obalů skupinových obalů a kromě vnitřních nádob kompozitních obalů (sklo, porcelán nebo kamenina) označených symbolem “RID/ADR“ podle 6.1.3.1 (a) (ii), kde není nutné vyrovnání tlaků.
6.1.5.3.6.2
Pokud je obal na tuhé látky podroben zkoušce pádem a jeho horní část dopadne na dopadovou plochu, vyhověl zkušební vzorek zkoušce, jestliže celý obsah vnitřního(ch) obalu (ů) (např. plastový sáček) nebo vnitřní nádoby obsah úplně zadržel, i když uzávěr vnějšího obalu zatímco je funkční, není již prachotěsný.
6.1.5.3.6.3
Obal nebo vnější obal kompozitního nebo skupinového obalu nesmějí vykazovat žádná poškození, která by mohla ovlivnit bezpečnost během přepravy. Nesmí dojít k žádnému úniku látky z vnitřní nádoby nebo vnitřního(ch) obalu(ů).
6.1.5.3.6.4
Ani vnější vrstva pytle ani vnější obal nesmí vykazovat žádná poškození, která by mohla ovlivnit bezpečnost během přepravy.
6.1.5.3.6.5
Nepatrný únik obsahu z uzávěru(ů) při nárazu se nepovažuje za selhání obalu za předpokladu, že následně už nedochází k žádnému úniku.
6.1.5.3.6.6
Nesmí dojít k protržení obalů obsahujících věci třídy 1, které by mohlo zapříčinit únik uvolněných výbušných látek nebo předmětů z vnějšího obalu.
6.1.5.4
Zkouška těsnosti
Zkouška těsnosti musí být provedena u všech konstrukčních typů obalů určených pro kapalné látky; není však nutná u:
-
vnitřních obalů skupinových obalů;
-
vnitřních nádob kompozitních obalů (sklo, porcelán nebo kamenina) označených symbolem “RID/ADR“ podle 6.1.3.1 (a) (ii);
-
obalů z jemného plechu označených symbolem “RID/ADR" podle 6.1.3.1 (a) (ii) určených pro látky, jejichž viskozita při 23°C je větší než 200 mm2/s;
6.1.5.4.1
Počet zkušebních vzorků: tři zkušební vzorky od každého konstrukčního typu a výrobce.
6.1.5.4.2
Zvláštní příprava zkušebních vzorků pro zkoušku: Uzávěry opatřené odvzdušňovacím ventilem musí být buď nahrazeny podobnými uzávěry bez odvzdušňovacího ventilu nebo uzávěry musejí být neprodyšně uzavřeny.
6.1.5.4.3
Zkušební postup a použitý tlak vzduchu: obaly včetně jejich uzávěrů se musí ponořit pod vodu a udržovat tam po dobu 5 minut při současném udržování vnitřního přetlaku; způsob, jakým se drží pod vodou, nesmí ovlivnit výsledky zkoušky.
Použitý tlak vzduchu (přetlak) musí být:
| Obalová skupina I | Obalová skupina II | Obalová skupina III |
|---|---|---|
| Nejméně 30 kPa (0.3 baru) | Nejméně 20 kPa (0.2 baru) | Nejméně 20 kPa (0.2 baru) |
Mohou se také použít jiné nejméně stejně účinné postupy.
6.1.5.4.4
Kritérium pro vyhovění zkoušce: Nesmí být zpozorován žádný únik vzduchu.
6.1.5.5
Zkouška vnitřním (hydraulickým) tlakem
6.1.5.5.1
Obaly pro zkoušku
Zkouška vnitřním hydraulickým tlakem (musí být provedena u všech konstrukčních typů obalů z oceli, plastů a kompozitních obalů určených pro kapaliny. Avšak tato zkouška se nevyžaduje se u:
-
vnitřních obalů skupinových obalů;
-
vnitřních nádob kompozitních obalů (sklo, porcelán nebo kamenina) označených symbolem “RID/ADR" podle 6.1.3.1 (a) (ii);
-
obalů z jemných plechů označených symbolem “RID/ADR“ podle 6.1.3.1 (a) (ii) určených pro látky, jejichž viskozita při 23°C je větší než 200 mm2/s;
6.1.5.5.2
Počet zkušebních vzorků: tři zkušební vzorky od každého konstrukčního typu a výrobce.
6.1.5.5.3
Zvláštní příprava zkušebních vzorků pro zkoušku'. Každý odvzdušňovací ventil musí být buď nahrazeny obdobnými nepropustnými uzávěry nebo ventily musí být neprodyšně uzavřeny.
6.1.5.5.4
Zkušební metoda a použitý tlak. obaly z kovu a kompozitní obaly (sklo, porcelán nebo kamenina) včetně jejich uzávěrů musí být podrobeny zkušebnímu tlaku po dobu 5 minut. Plastové obaly a kompozitní obaly (plast) musí být podrobeny zkušebnímu tlaku po dobu 30 minut. Tento tlak je tlakem uvedeným ve značení požadovaném v 6.1.3.1 (d). Způsob podepření obalů nesmí zkreslit výsledky zkoušky. Tlak se musí zvyšovat postupně a bez rázů; zkušební tlak musí být po celou dobu trvání zkoušky konstantní. Hydraulický tlak (přetlak) stanovený jednou z dále uvedených metod musí být:
(a)
nejméně celkový změřený přetlak v obalu (tj. tenze par naplněné látky a parciální tlak vzduchu nebo jiných inertních plynů, minus 100 kPa) při 55°C, vynásobený koeficientem bezpečnosti 1,5; tento celkový přetlak se musí určit pro nejvyšší stupeň plnění podle 4.1.1.4 a plnicí teplotu 15°C; nebo
(b)
nejméně 1,75 násobek tenze par naplněné látky při 50°C, minus 100 kPa, avšak nejmenší zkušební tlak 100 kPa; nebo
(c)
nejméně1,5 násobek tenze par naplněné látky při 55°C, minus 100 kPa, avšak nejmenší zkušební tlak 100 kPa.
6.1.5.5.5
Navíc obaly určené pro látky obalové skupiny I musí být zkoušeny nejmenším zkušebním tlakem 250 kPa (přetlak) po dobu 5 nebo 30 minut v závislosti na materiálu konstrukce obalu.
6.1.5.5.6
Kritérium pro vyhovění zkoušce: nesmí dojít k žádnému úniku.
6.1.5.6
Zkouška stohováním
Všechny konstrukční typy obalů, s výjimkou pytlů a nestohovatelných kompozitních obalů (sklo, porcelán nebo kamenina), označených symbolem “RID/ADR" podle pododdílu 6.1.3.1 (a) (ii) musejí být podrobeny zkoušce stohováním.
6.1.5.6.1
Počet zkušebních vzorků: tři zkušební vzorky od každého konstrukčního typu a výrobce.
6.1.5.6.2
Zkušební postup: zkušební vzorek musí být vystaven zatížení vrchní plochy zkušebního vzorku o stejné celkové hmotnosti totožných kusů které by na něj mohly být v průběhu přepravy nastohovány; pokud zkušební vzorky obsahují jinou než nebezpečnou kapalinu s relativní hustotou odlišnou od kapaliny určené k přepravě, zatížení musí být vypočteno vzhledem k poslednímu. Minimální výška stohování, včetně zkušebního vzorku, musí být 3 m. Zkouška musí trvat 24 hodiny, s výjimkou plastových sudů a kanystrů a kompozitních obalů - (plast) 6HH1 a 6HH2 určených pro kapaliny, které musí být podrobeny zkoušce stohováním po dobu 28 dnů při teplotě nejméně 40°C.
6.1.5.6.3
Kritéria pro vyhovění zkoušce: žádný ze zkušebních vzorků se nesmí stát netěsným. U kompozitních obalů nebo skupinových obalů nesmí dojít k úniku naplněné látky z vnitřn nádoby nebo vnitřního obalu. Žádný zkušební vzorek nesmí vykazovat poškození, která by mohla zhoršit bezpečnost během přepravy, ani deformace, které by mohly snížit jeho odolnost nebo způsobit nestabilitu, jsou-li obaly stohovány. Plastové obaly musí být před ohodnocením ochlazeny na okolní teplotu.
U obalů z polyetylénu se tato zkouška provede jen tehdy, mají-li být schváleny pro přepravu benzenu, toluenu, xylenu nebo směsi a přípravků obsahujících tyto látky.
6.1.5.7.1
Počet zkušebních vzorků: tři obaly od každého konstrukčního typu a výrobce.
6.1.5.7.3.
Zkušební postup: Zkušební vzorky naplněné látkou, pro kterou má být obal schválen, se před a po 28 denním skladování při teplotě 23°C a 50% relativní vlhkosti vzduchu zváží. U obalů z polyetylénu smí být zkouška provedena se standardní kapalinou směsi uhlovodíků (White spirit) namísto benzenu, toluenu nebo xylenu.
6.1.5.7.4
Kritérium pro vyhovění zkoušce: propustnost nesmí být větší než 0,008 g/l.h
6.1.5.8
Zkušební protokol
6.1.5.8.1
O provedených zkouškách musí být sepsán zkušební protokol, obsahující minimálně následující údaje a musí být k disposici uživatelům obalů
1.
Název a adresa zkušebny;
2.
Jméno a adresa žadatele, pokud je to vhodné;
3.
Jednoznačná identifikace protokolu o zkoušce (např. číslo);
4.
Datum protokolu o zkoušce;
5.
Výrobce obalu;
6.
Popis konstrukčního typu obalu (např. rozměry, materiály, uzávěry, tloušťka atd.) včetně způsobu výroby (např. vyfukování lisování, atd.), který může zahrnovat výkres(y) a/nebo fotografii(e);
7.
Nejvyšší vnitřní objem;
8.
Charakteristiky zkušebních náplní, např. viskozita a relativní hustota pro kapaliny a rozměry částic pro tuhé látky;
9.
Popis zkoušky a výsledky;
10.
Protokol o zkoušce musí být podepsán s uvedením jména a funkce podepsaného.
6.1.5.8.2
Protokol o zkoušce musí obsahovat prohlášení, že obal určený pro přepravu byl odzkoušen podle příslušných požadavků tohoto oddílu a že použití jiných metod balení nebo komponent, může mít za následek jeho neplatnost. Kopie protokolu o zkoušce musí být dána k disposici příslušnému orgánu.
6.1.6.1
Pro tyto plasty se používají následující standardní kapaliny:
(a)
Smáčecí roztok pro látky, které u polyetylénu pod napětím silně působí na vznik trhlin, zejména pro všechny roztoky a přípravky obsahující smáčecí prostředky.
Musí se použít vodný roztok 1 % alkylbenzensulfonátu, nebo vodný roztok 5 % nonylfenolethoxylátu, který byl předtím skladován nejméně 14 dní při teplotě 40°C, předtím než byl poprvé použit pro zkoušky. Povrchové napětí tohoto roztoku musí být 31 až 35 mN/m při 23°C.
Pro zkoušku stohováním se bere za základ relativní hustota nejméně 1,20.
Je-li prokázána dostatečná chemická snášenlivost se smáčecím roztokem, nevyžaduje se zkouška snášenlivosti s kyselinou octovou.
Pro originální náplně způsobující v polyetylénu trhliny pod napětím, který je odolný působení smáčecího prostředku, může být důkazem odpovídající chemické snášenlivosti provedení předběžného třítýdenního skladování, avšak s originální náplní při 40°C podle 6.1.5.2.6.
(b)
Kyselina octová pro látky a přípravky, které u polyetylénu způsobují za napětí vznik trhlin, zejména pro monokarboxylové kyseliny a jednomocné alkoholy.
Musí se použít kyselina octová o koncentraci 98 až 100 %.Relativní hustota = 1,05.
Pro zkoušku stohováním se bere za základ relativní hustota nejméně 1,1.
Pro originální náplně způsobující že polyetylén nabobtnává více než působením kyseliny octové tak, že hmotnost polyetylénu se zvýší až o 4 %, může být důkazem odpovídající chemické snášenlivosti provedení předběžného třítýdenního skladování, avšak s originální náplní při 40°C podle 6.1.5.2.6.
(c)
n-butylacetátsmáčecí roztok nasycený n-butylacetátem pro látky a přípravky, které nabobtnávají polyetylén tak, že se hmotnost polyetylénu zvýší nejvýše asi o 4 %, a které současně způsobují vznik trhlin za napětí, zejména pro prostředky k ochraně rostlin, tekuté barvy a estery. Pro předběžné skladování podle 6.1.5.2.6 se musí použít n-butylacetát o koncentraci 98 až 100 %.
Pro zkoušku stohováním v souladu s 6.1.5.6 se musí použít zkušební kapalina sestávající z 1 až 10 % vodného roztoku smáčecího prostředku smíšeného s 2 % n-butylacetátu podle předcházejícího odstavce a).
Pro zkoušku stohováním se bere za základ relativní hustota nejméně 1,0.
U plnicích látek, jejichž působením polyetylén nabobtnává více než působením n- butylacetátu a tak, že se hmotnost polyetylénu zvýší nejvýše o 7,5%, smí být odpovídající chemická snášenlivost prokázána po předběžném třítýdenním skladování při 40°C podle 6.1.5.2.6, avšak s originální náplní.
(d)
Směs uhlovodíků (White spirit) pro látky a přípravky, které působí nabobtnávání polyetylénu, zejména pro uhlovodíky, estery a ketony.
Musí se použít směs uhlovodíků s rozmezím bodu varu od 160 do 200°C, relativní hustotou 0,78 až 0,80, bodem vzplanutí vyšším než 50°C a obsahem aromatických uhlovodíků od 16 do 21 %.
Pro zkoušku stohováním se bere za základ relativní hustota nejméně 1,0.
U plnicích látek, které nabobtnávají polyetylén tak, že se hmotnost polyetylénu zvýší o více než 7,5 %, smí být přiměřená chemická snášenlivost prokázána po třítýdenním předběžném skladování při 40°C podle 6.1.5.2.6, avšak s originální plnicí látkou.
(e)
Kyselina dusičná pro všechny látky a přípravky, které působí na polyetylén oxidačně a způsobují molekulární degradaci (a následně snižují molekulární hmotnost) stejnou nebo menší než 55% kyselina dusičná.
Musí se použít kyselina dusičná o koncentraci nejméně 55 %.
Pro zkoušku stohováním se bere za základ relativní hustota nejméně 1,4.
U originálních náplní, které oxidují silněji než 55% kyselina dusičná, nebo které snižují molekulární hmotnost, se musí postupovat podle 6.1.5.2.5.
Doba životnosti obalu musí být v takových případech stanovena pozorováním stupně poškození (např. dva roky pro kyselinu dusičnou o koncentraci nejméně 55%).
(f)
Voda pro látky, které nenapadají polyetylén způsoby uvedenými v předchozích odstavcích a) až e), zejména pro anorganické kyseliny a louhy, vodné roztoky solí, vícemocné alkoholy a organické látky ve vodném roztoku.
Pro zkoušku stohováním se bere za základ relativní hustota nejméně 1,2.
Zkouška konstrukčního typu s vodou se nevyžaduje, pokud je prokázána přiměřená chemická snášenlivost se smáčecím roztokem nebo s kyselinou dusičnou.
KAPITOLA 6.2
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI A ZKOUŠENÍ TLAKOVÝCH NÁDOB, AEROSOLOVÝCH ROZPRAŠOVAČŮ, MALÝCH NÁDOBEK OBSAHUJÍCÍCH PLYN (PLYNOVÝCH KARTUŠÍ) A ZÁSOBNÍKŮ DO PALIVOVÝCH ČLÁNKŮ OBSAHUJÍCÍCH ZKAPALNĚNÝ HOŘLAVÝ PLYN
6.2.1
Všeobecné požadavky
POZNÁMKA: Aerosolové rozprašovače, malé nádobky obsahující plyn (plynové kartuše) a zásobníky do palivových článků obsahující zkapalněný hořlavý plyn nejsou předmětem požadavků oddílů 6.2.1 až 6.2.5.
6.2.1.1
Konstrukce a výroba
6.2.1.1.1
Tlakové nádoby a jejich uzávěry musí být zkonstruovány, vyrobeny, odzkoušeny a vybaveny takovým způsobem, aby vydržely všechny podmínky, včetně únavy, kterým budou vystaveny během normálních podmínek přepravy a používání.
6.2.1.1.2
(Vyhrazeno)
6.2.1.1.3
V žádném případě nesmí být minimální tloušťka stěny menší nežli ta, která je specifikovaná v technických normách pro konstrukci a výrobu.
6.2.1.1.4
Pro svařované tlakové nádoby se smějí použít pouze kovy dobře svařitelné.
6.2.1.1.5
Zkušební tlak láhví, trubkových nádob, tlakových sudů a svazků láhví musí splňovat podmínky pokynu pro balení P200 pododdílu 4.1.4.1. Zkušební tlak pro uzavřené kryogenní nádoby musí splňovat podmínky pokynu pro balení P203 pododdílu 4.1.4.1.
6.2.1.1.6
Tlakové nádoby uspořádané do svazků musí být strukturálně podepřeny a musí držet pohromadě jako jednotka.. Tlakové nádoby musí být zabezpečeny způsobem, který zabraňuje v pohybu ve vztahu ke strukturálnímu uspořádání a k pohybu, který by měl za následek vznik lokálních koncentrací nebezpečných napětí. Různá příslušenství (např. sběrné potrubí, ventily a měřiče tlaku) musí být zkonstruována a vyrobena tak, aby byla chráněna před poškozením nárazem a před silami, kterým jsou při přepravě normálně vystavena. Sběrná a rozdělovači potrubí musejí mít nejméně stejný zkušební tlak jako láhve. Pro toxické zkapalněné plyny, musí mít každá tlaková nádoba izolační ventil, který zajistí, že každá tlaková nádoba může být plněna samostatně a dále zaručí, že během přepravy nedojde ke vzájemné výměně obsahu tlakových nádob.
POZNÁMKA: Toxické zkapalněné plyny mají klasifikační kódy 2T,2TF, 2TC, 2TO, 2TFC nebo 2TOC.
6.2.1.1.7
Je třeba se vyvarovat styku rozdílných kovů, který může mít za následek poškození vlivem galvanického působení.
6.2.1.1.8
Dodatečné požadavky na konstrukci uzavřených kryogenních nádob pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny.
6.2.1.1.8.1
Mechanické vlastnosti použitého kovu musí být stanoveny pro každou tlakovou nádobu; rovněž musí být stanovena vrubová houževnatost a koeficient ohybu.
POZNÁMKA: Pro vrubovou houževnatost jsou detaily zkušebních požadavků, které je možno použít, uvedeny v 6.8.5.3.
6.2.1.1.8.2
Tlakové nádoby musí být tepelně izolovány. Tepelná izolace musí být chráněna proti nárazu pomocí izolačního pláště. Jestliže prostor mezi tlakovou nádobou a izolačním pláštěm je zbaven vzduchu (vakuová izolace) musí být plášť zkonstruován tak, aby bez trvalé deformace vydržel vnější tlak nejméně 100 kPa (1 bar), vypočtený podle uznaného technického kódu, nebo vypočtený kritický tlak, při kterém dojde ke zhroucení, ne menší než 200 kPa (2 bary) přetlaku. Jestliže je plášť uzavřený tak, že je plynotěsný (např. v případě vakuové izolace), musí být vybaven zařízením, které má zabránit, v případě neodpovídající plynotěsnosti tlakové nádoby nebo jejího příslušenství, vzniku jakéhokoli nebezpečného tlaku v izolační vrstvě. Zařízení musí zabránit pronikání vlhkosti do izolace.
6.2.1.1.8.3
Uzavřené kryogenní nádoby určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů s bodem varu pod –182 °C při atmosférickém tlaku nesmějí obsahovat materiály, které by mohly nebezpečným způsobem reagovat s kyslíkem nebo s atmosférou obohacenou kyslíkem, pokud jsou umístěny v částech tepelné izolace, kde existuje riziko styku s kyslíkem nebo s kapalinou obohacenou kyslíkem.
6.2.1.1.8.4
Uzavřené kryogenní nádoby musí být zkonstruovány a vyrobeny s vhodným zdvihacím a zabezpečovacím zařízením.
6.2.1.1.9
Dodatečné požadavky na konstrukci tlakových nádob pro acetylen
Tlakové nádoby pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný a UN 3374 acetylen, bez rozpouštědla musí být naplněny porézním materiálem, rovnoměrně rozloženým a typu, který vyhovuje předpisům a zkouškám specifikovaným příslušným orgánem a který:
(a)
je snášenlivý s tlakovou nádobou a nevytváří škodlivé nebo nebezpečné sloučeniny buďto s acetylenem, nebo s rozpouštědlem v případě UN 1001; a
(b)
je schopný zabránit šíření rozkladu acetylenu v porézním materiálu.
V případě UN 1001 se musí rozpouštědlo snášet s tlakovou nádobou.
6.2.1.2
Materiály
6.2.1.2.1
Konstrukční materiály tlakových nádob a jejich uzávěrů, které jsou v přímém styku s nebezpečnými látkami, které se mají přepravovat, nesmějí být těmito látkami napadány nebo zeslabeny a nesmějí být příčinou nebezpečného efektu, jako je například katalytická reakce nebo reakce s nebezpečnými látkami.
6.2.1.2.2
Tlakové nádoby a jejich uzávěry musí být vyrobeny z materiálů specifikovaných v konstrukčních a výrobních technických normách a v odpovídajícím pokynu pro balení pro látky určené k přepravě v tlakové nádobě. Materiály musí být odolné proti křehkému lomu a vůči trhlinkové korozi, jak je stanoveno v konstrukčních a výrobních normách.
6.2.1.3
Provozní výstroj
6.2.1.3.1
Ventily, potrubí a jiná příslušenství vystavená tlaku, s výjimkou zařízení pro vyrovnávání tlaku, musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, aby tlak při roztržení byl nejméně 1,5 násobkem zkušebního tlaku tlakové nádoby.
6.2.1.3.2
Provozní výstroj musí být uspořádána nebo zkonstruována tak, aby se zabránilo poškození, které by mohlo vést k uvolnění obsahu tlakové nádoby během normálních podmínek manipulace a přepravy. Sběrná potrubí vedoucí k uzavíracím ventilům musí být dostatečně flexibilní, aby chránila ventily a potrubí před smykovým lomem nebo uvolněním obsahu tlakových nádob. Plnící a vyprazdňovaní ventily a všechna ochranná víka musí být schopna zajištění proti neúmyslnému otevření. Ventily musí být chráněny, jak je specifikováno v 4.1.6.8.
6.2.1.3.3
Tlakové nádoby, které nejsou schopné ruční manipulace nebo valení, musí být vybaveny příslušenstvím (skluznicemi, úchyty, řemeny), které zajistí, že mohou být bezpečně manipulovány mechanickými prostředky a které je uzpůsobeno tak, aby nebyla narušena jejich pevnost, ani aby nezpůsobilo nepřiměřená napětí v tlakové nádobě.
6.2.1.3.4
Jednotlivé tlakové nádoby musí být vybaveny zařízením pro vyrovnávání tlaku, jak je to specifikováno v pokynu pro balení P200 (2) pododdílu. 4.1.4.1 nebo v 6.2.1.3.6.4 a 6.2.1.3 6.5. Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být zkonstruována tak, aby zabránila vniknutí cizí látky, úniku plynu a vzniku jakéhokoliv nebezpečného nadměrného tlaku. Pokud jsou zařízení pro vyrovnávání tlaku na horizontálních tlakových nádobách spojených sběrným potrubím a naplněných hořlavým plynem, musí být uspořádána tak, aby plyn volně unikal do volného prostoru takovým způsobem, aby se unikajícímu plynu zabránilo dostat se do styku s vlastní tlakovou nádobu za normálních podmínek přepravy.
6.2.1.3.5
Tlakové nádoby, jejichž plnění se měří objemově, musí být vybaveny ukazatelem hladiny.
6.2.1.3.6
Dodatečné požadavky na uzavřené kryogenní nádoby
6.2.1.3.6.1
Každý plnící a vyprazdňovací otvor uzavřené kryogenní nádoby použité pro přepravu hořlavých hluboce zchlazených zkapalněných plynů, musí být vybaven nejméně dvěma navzájem nezávislými uzavíracími zařízeními v sérii, z nichž první je uzavírací ventil a druhé zátka nebo ekvivalentní zařízení.
6.2.1.3.6.2
Pro sekce potrubí, které mohou být na obou koncích uzavřeny a kde kapalný produkt může být zachycen, musí být použit způsob automatického uvolnění tlaku, aby se zabránilo nadměrnému nárůstu tlaku v potrubí.
6.2.1.3.6.3
Každé připojení k uzavřené kryogenní nádobě musí být jasně označeno, aby byla určena jeho funkce (např. plynná nebo kapalná fáze).
6.2.1.3.6.4
Zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.2.1.3.6.4.1
Každá uzavřená kryogenní nádoba musí být vybavena nejméně jedním zařízením pro vyrovnávání tlaku. Toto zařízení musí být takového typu, aby odolávalo dynamickým silám včetně rázové vlny.
6.2.1.3.6.4.2
Uzavřené kryogenní nádoby mohou mít navíc průtržný kotouč paralelně s pružinovým(i) zařízením(ími), aby byly splněny požadavky 6.2.1.3.6.5.
6.2.1.3.6.4.3
Připojení k zařízením pro vyrovnávání tlaku musí mít dostatečný rozměr, aby umožnily neomezený průchod požadovaného množství plynu k zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.2.1.3.6.4.4
Veškeré přívody zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být za podmínek maximálního plnění umístěny v plynném prostoru uzavřené kryogenní nádoby a zařízení musí být uspořádána tak, aby se zajistilo, že unikající plyn může být vypouštěn bez omezení.
6.2.1.3.6.5
Kapacita a nastavení zařízení pro vyrovnávání tlaku
POZNÁMKA: Ve vztahu k zařízením pro vyrovnávání tlaku uzavřených kryogenních nádob znamená nejvyšší dovolený provozní tlak (MAWP) maximální účinný přetlak přípustný na horní části naplněné uzavřené kryogenní nádoby v její provozní poloze včetně nejvyššího účinného tlaku během plnění a vyprazdňování.
6.2.1.3.6.5.1
Zařízení pro vyrovnávání tlaku se musí otevírat automaticky při tlaku ne nižším nežli MAWP a musí být plně otevřena při tlaku rovném 110% MAWP. Po odpouštění se musí uzavřít při tlaku ne nižším než 10 % pod hodnotou tlaku, při kterém začíná odpouštění, a musí zůstat uzavřená při všech nižších tlacích.
6.2.1.3.6.5.2
Průtržné kotouče musí být nastaveny tak, aby praskly při nominálním tlaku, který je nižší než zkušební tlak nebo 150 % MAWP.
6.2.1.3.6.5.3
V případě ztráty vakua ve vakuově izolované uzavřené kryogenní nádobě musí být kombinovaná kapacita všech instalovaných zařízení pro vyrovnávání tlaku natolik dostatečná, aby tlak (včetně akumulace) uvnitř uzavřené kryogenní nádoby nepřekročil 120 % MAWP.
6.2.1.3.6.5.4
Požadovaná kapacita zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být vypočtena podle stanoveného technického předpisu uznaného příslušným orgánem1.
6.2.1.4
Schvalováni tlakových nádob
6.2.1.4.1
Shoda tlakových nádob musí být hodnocena (sledována) v době výroby, jak požaduje příslušný orgán. Tlakové nádoby musí být podrobeny inspekci, zkouškám a musí být schváleny inspekční organizací. Technická dokumentace musí zahrnovat všechny specifikace týkající se konstrukce a výroby a úplnou dokumentaci pro výrobu a zkoušky.
6.2.1.4.2
Systémy zajištění kvality musí být v souladu s požadavky příslušného orgánu.
6.2.1.5
První inspekce a zkouška
6.2.1.5.1
Nové tlakové nádoby, jiné než uzavřené kryogenní nádoby, musí být podrobeny zkouškám a inspekcím během a po výrobě podle příslušných konstrukčních norem, včetně následujících ustanovení:
Na adekvátním vzorku tlakových nádob:
(a)
zkoušení mechanických vlastností konstrukčních materiálů;
(b)
ověření minimální tloušťky stěny;
(c)
ověření homogenity materiálu pro každou výrobní šarži;
(d)
inspekce vnějšího a vnitřního stavu tlakových nádob;
(e)
inspekce závitů hrdla;
(f)
ověření souladu s konstrukční normou;
Pro všechny tlakové nádoby:
(g)
hydraulická tlaková zkouška. Tlakové nádoby musí odolat zkušebnímu tlaku bez expanze větší než je dovolena v konstrukční specifikaci;
POZNÁMKA: Se souhlasem příslušného orgánu může být hydraulická tlaková zkouška nahrazena zkouškou za použití plynu, kde taková operace neznamená žádné nebezpečí.
(h)
inspekce a vyhodnocení výrobních závad a buďto jejich oprava nebo označení tlakových nádob za nepoužitelné. V případě svařovaných tlakových nádob musí být věnována zvláštní pozornost kvalitě svárů;
(i)
inspekce značení na tlakových nádobách;
(j)
tlakové nádoby určené k přepravě UN 1001 acetylenu, rozpuštěného a UN 3374 acetylenu, bez rozpouštědla musí být navíc podrobeny inspekci, aby byla zajištěna odpovídající instalace a stav porézního materiálu a, pokud je to patřičné, množství rozpouštědla.
6.2.1.5.2
Na přiměřeném vzorku uzavřených kryogenních nádob musí být provedeny inspekce a zkoušky specifikované v 6.2.1.5.1 (a), (b), (d) a (f). Svary musí být navíc podrobeny inspekci pomocí radiografické, ultrazvukové nebo jiné vhodné nedestruktivní zkušební metodě na vzorku uzavřených kryogenních nádob podle příslušné konstrukční a výrobní normy. Tato inspekce sváru se nepoužívá pro plášť.
Všechny uzavřené kryogenní nádoby musí navíc podstoupit první inspekce a zkoušky specifikované v 6.2.1.5.1 (g), (h) a (i), a po kompletaci zkoušku těsnosti a zkoušku funkční způsobilosti provozní výstroje.
6.2.1.6
Periodická inspekce a zkouška
6.2.1.6.1
Opakovatelně plnitelné tlakové nádoby, jiné než kryogenní nádoby, musí být podrobeny periodickým inspekcím a zkouškám organizací pověřenou příslušným orgánem podle dále uvedených požadavků:
(a)
kontrola vnějšího stavu tlakové nádoby a ověření výstroje a vnějšího značení;
(b)
kontrola vnitřního stavu tlakové nádoby (např. kontrolou vnitřku, ověření minimální tloušťky stěny);
(c)
ověření závitů, jsou-li stopy koroze nebo je-li demontováno příslušenství;
(d)
hydraulická tlaková zkouška, a pokud je to nutné, ověření charakteristik materiálu vhodnými zkouškami;
(e)
ověření provozní výstroje, jiných příslušenství a zařízení pro vyrovnávání tlaku, pokud mají být znovu uvedeny do provozu.
POZNÁMKA 1: Se souhlasem příslušného orgánu může být hydraulická tlaková zkouška nahrazena zkouškou za použití plynu, pokud není tento postup nebezpečný.
POZNÁMKA 2: Se souhlasem příslušného orgánu může být hydraulická tlaková zkouška láhví nebo trubkových nádob nahrazena ekvivalentní metodou na základě zkoušky akustické emise, kontroly ultrazvukem nebo kombinace zkoušky akustické emise a kontroly ultrazvukem.
POZNÁMKA 3: K frekvenci periodických inspekcí a zkoušek viz pokyn pro balení P200 pododdílu 4.1.4.1.
6.2.1.6.2
U tlakových nádob určených pro přepravu UN 1001 acetylenu, rozpuštěného a UN 3374 acetylenu, bez rozpouštědla musí být provedena pouze kontrola podle 6.2.1.6.1 (a), (c) a ( e). Navíc musí být zkontrolován stav porézního materiálu (např. praskliny, volný prostor v horní části, uvolnění, usazení).
6.2.1.7
Požadavky na výrobce
6.2.1.7.1
Výrobce musí být technicky schopný a musí vlastnit veškeré prostředky požadované pro úspěšnou výrobu tlakových nádob, zvláště kvalifikovaný personál pro:
(a)
dohled nad celým výrobním procesem;
(b)
provedení spojů materiálů; a
(c)
provedení příslušných zkoušek.
6.2.1.7.2
Zkouška odbornosti výrobce musí být ve všech případech vykonána inspekční organizací pověřenou příslušným orgánem země schválení.
6.2.1.8
Požadavky na inspekční organizace
6.2.1.8.1
Inspekční organizace musí být nezávislé na výrobních podnicích a kompetentní pro provádění zkoušek, inspekcí a požadovaných schválení.
6.2.2
Požadavky na UN tlakové nádoby
Navíc k všeobecným požadavkům oddílu 6.2.1, musí UN tlakové nádoby splňovat požadavky tohoto oddílu, včetně příslušných norem.
6.2.2.1
Konstrukce, výroba a první inspekce a zkouška
6.2.2.1.1
Následující normy se vztahují na konstrukci, výrobu a první inspekci a zkoušku UN láhví, s výjimkou toho, že požadavky na inspekci vztahující se k systému posuzování shody a schvalování musí být v souladu s 6.2.2.5:
| ISO 9809-1:1999 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové plynové láhve –, Konstrukce, výroba a zkoušení - Část 1: Kalené a temperované ocelové láhve s pevností v tahu menší než 1100 MPa POZNÁMKA: Poznámka týkající se F faktoru v oddílu 7.3 této normy nesmí být použita pro UN láhve. |
| ISO 9809-2:2000 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové plynové láhve - Konstrukce, výroba a zkoušení - Část 2: Kalené a temperované ocelové láhve s pevností v tahu větší nebo rovnou 1100 MPa |
| ISO 9809-3:2000 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové plynové láhve - Konstrukce, výroba a zkoušení - Část 3: Normalizované ocelové láhve |
| ISO 7866:1999 | Plynové láhve - Opakovaně plnitelné bezešvé plynové láhve ze slitiny hliníku-Konstrukce, výroba a zkoušení POZNÁMKA: Poznámka týkající se F faktoru v oddílu 7.2 této normy nesmí být použita pro UN láhve. Slitina hliníku 6351A – T6 nebo ekvivalentní není dovolena. |
| ISO 11118:1999 | Plynové láhve – Kovové plynové láhve pro jedno použití – Specifikace a zkušební metody |
| ISO 11119-1:2002 | Plynové láhve kompozitní konstrukce- Specifikace a zkušební metody – Část 1: Kompozitní plynové láhve ovinuté obručí |
| ISO 11119-2:2002 | Plynové láhve kompozitní konstrukce - Specifikace a zkušební metody - |
| Část 2: Plně ovinuté, vláknem vyztužené kompozitní plynové láhve s kovovými vložkami podílejícími se na zátěži | |
| ISO 11119-3:2002 | Plynové láhve kompozitní konstrukce – Specifikace a zkušební metody - Část 3: Plně ovinuté, vláknem vyztužené kompozitní plynové láhve s kovovými nebo nekovovými vložkami nepodílejícími se na zátěži |
POZNÁMKA 1: Ve výše uvedených referenčních normách musí být kompozitní láhve zkonstruovány pro neomezenou provozní životnost.
POZNÁMKA 2: Po prvních 15 letech provozu mohou být kompozitní láhve vyrobené dle těchto norem schváleny pro další provoz příslušným orgánem, který je zodpovědný za původní schválení láhví a který založí svoje rozhodnutí na informacích ze zkoušky, které mu poskytne výrobce nebo vlastník nebo uživatel.
6.2.2.1.2
Následující norma se vztahuje na konstrukci, výrobu a první inspekci a zkoušku UN trubkových nádob, s výjimkou toho, že požadavky na inspekci vztahující se k systému posuzování shody a schvalování musí být podle 6.2.2.5:
| ISO 11120:1999 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové trubkové nádoby pro přepravu stlačeného plynu s hydraulickým vnitřním objemem mezi 150 I a 3000 I – Konstrukce, výroba a zkoušení POZNÁMKA: Poznámka týkající se F faktoru v oddílu 7.1. této normy nesmí být pro UN trubkové nádoby použita. |
6.2.2.1.3
Následující normy se vztahují na konstrukci, výrobu a první inspekci a zkoušku UN láhví na acetylen, s výjimkou toho, že požadavky na inspekci vztahující se k systému posuzování shody a schvalování musí být podle 6.2.2.5:
Pro vlastní láhev:
| ISO 9809-1: 1999 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové plynové láhve – Konstrukce, výroba a zkoušení - Část 1: Kalené a temperované ocelové láhve s pevností v tahu menší než 1100 MPa POZNÁMKA: Poznámka týkající se F faktoru v oddílu 7.3. této normy nesmí být pro UN láhve použita. |
| ISO 9809-3:2000 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové plynové láhve - Konstrukce, výroba a zkoušení - Část 3: Normalizované ocelové láhve |
Pro vlastní láhev:
| ISO 3807-1:2000 | Láhve na acetylen- Základní požadavky – Část 1: Láhve bez tavných zátek |
| ISO 3807-2:2000 | Láhve na acetylen- Základní požadavky – Část 2: Láhve s tavnými zátkami |
6.2.2.1.4
Následující norma se vztahuje na konstrukci, výrobu a první inspekci a zkoušku UN kryogenních nádob, s výjimkou toho, že požadavky na inspekci vztahující se k systému posuzování shody a schvalování musí být podle 6.2.2.5:
| ISO 21029-1:2004 | Kryogenní nádoby - Přepravitelné vakuově izolované nádoby s objemem nejvýše 1000 I - Část 1: Konstrukce, výroba, inspekce a zkoušky |
6.2.2.2
Materiály
Navíc k materiálovým požadavkům specifikovaným v normách pro konstrukci a výrobu tlakových nádob a k veškerým omezením specifikovaným v příslušném pokynu pro balení pro přepravovaný plyn(y) (např. pokyn pro balení P200 v 4.1.4.1), se ke snášenlivosti materiálu použijí následující normy:
| ISO 11114- 1:1997 | Přepravitelné plynové láhve - Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem – Část 1: Kovové materiály |
| ISO 11114- 2:2000 | Přepravitelné plynové láhve- Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem – Část 2: Nekovové materiály |
POZNÁMKA: Omezení stanovená v ISO 11114 – 1 pro použití ocelových slitin vysoké pevnosti o maximální pevnosti v tahu až do 1 100 MPa se nevztahují na UN 2203 silan.
6.2.2.3
Provozní výstroj
Na uzávěry a jejich ochranu se vztahují následující normy:
| ISO 11117:1998 | Plynové láhve - Ochranná víčka ventilů a ochrana ventilů pro průmyslové a lékařské plynové láhve - Konstrukce, výroba a zkoušky |
| ISO 10297:2006 | Přepravitelné plynové láhve - Ventily lahví - Specifikace a typová zkouška POZNÁMKA: Verze EN této ISO normy splňuje požadavky a je možno ji rovněž použít. |
6.2.2.4
Periodická inspekce a zkouška
Na periodické inspekce a zkoušky UN láhví se vztahují následující normy:
| ISO 6406:2005 | Periodická inspekce a zkouška bezešvých ocelových plynových lahví |
| ISO 10461:2005 + A1: 2006 | Bezešvé plynové láhve ze slitiny hliníku - Periodická inspekce a zkouška |
| ISO 10462 : 2005 | Plynové láhve – Přepravitelné láhve na rozpuštěný acetylen -– |
| ISO 11623 2 002 | Přepravitelné plynové láhve – Periodická inspekce a zkouška kompozitních plynových lahví |
6.2.2.5
Systém posuzování shody a schvalování pro výrobu tlakových nádob
6.2.2.5.1
Definice
Pro účely tohoto pododdílu:
Systém posuzování shody znamená systém schválení výrobce příslušným orgánem, schválením konstrukčního typu tlakových nádob, schválením systému kvality výrobce a schválením inspekčních organizací,
Konstrukční typ znamená konstrukci tlakové nádoby, jak je specifikována v příslušné normě pro tlakové nádoby,
Ověřit znamená potvrdit zkouškou nebo poskytnutím objektivního důkazu, že předepsané požadavky byly splněny.
6.2.2.5.2
Všeobecné požadavky
Příslušný orgán
6.2.2.5.2.1
Příslušný orgán schvalující tlakovou nádobu musí schválit systém posuzování shody, aby zaručil, že tlakové nádoby splňují požadavky ADR. V případech, kdy příslušný orgán, který schvaluje tlakovou nádobu, není příslušným orgánem v zemi výroby, musí být ve značení na tlakové nádobě uvedeny značky země schválení a země výroby (viz 6.2.2.7 a 6.2.2.8).
Příslušný orgán země schválení musí na žádost předložit svému protějšku v zemi používání důkaz o tom, že účinně aplikuje systém posuzování shody.
6.2.2.5.2.2
Příslušný orgán může delegovat své funkce v tomto systému posuzování shody úplně nebo částečně.
6.2.2.5.2.3
Příslušný orgán musí zajistit, že je k dispozici platný seznam schválených inspekčních organizací a jejich identifikačních značek a schválených výrobců a jejich identifikačních značek.
Inspekční organizace
6.2.2.5.2.4
Inspekční organizace musí být schválena příslušným orgánem pro inspekci tlakových nádob a musí:
(a)
mít personál s organizační strukturou, způsobilý, vyškolený, kompetentní a zručný k uspokojivému výkonu jeho technických funkcí;
(b)
mít přístup k vhodnému a odpovídajícímu vybavení a zařízením;
(c)
pracovat nestranně a být oproštěna od jakéhokoliv vlivu, který by jí v tom mohl bránit;
(d)
zajistit důvěrnost obchodních a vlastnických aktivit výrobce a jiných organizací;
(e)
udržovat jasnou hranici mezi aktuálními funkcemi inspekční organizace a funkcemi nesouvisejícími;
(f)
používat zdokumentovaný systém kvality;
(g)
zajistit, aby byly provedeny zkoušky a inspekce specifikované v příslušné normě pro tlakové nádoby a v ADR; a
(h)
udržovat účinný a vhodný systém zpráv a záznamů dle 6.2.2.5.6.
Výrobce
6.2.2.5.2.6
Výrobce musí:
(a)
používat dokumentovaný systémem kvality podle 6.2.2.5.3;
(b)
požádat o schválení konstrukčního typu podle 6.2.2.5.4;
(c)
vybrat inspekční organizaci ze seznamu schválených inspekčních organizací vedeného příslušným orgánem v zemi schválení; a
(d)
uchovávat záznamy podle 6.2.2.5.6.
Zkušební laboratoř
6.2.2.5.2.7
Zkušební laboratoř musí mít:
(a)
personál v organizační struktuře, v dostatečném počtu, kompetentní a zkušený; a
(b)
vhodná a odpovídající zařízení a vybaveni k provádění zkoušek vyžadovaných výrobní normou ke spokojenosti inspekční organizace.
6.2.2.5.3
Systém kvality výrobce
6.2.2.5.3.1
Systém kvality musí obsahovat všechny prvky, požadavky a předpisy převzaté výrobcem. Musí být systematicky a přehledně zdokumentován formou písemných rozhodnutí, postupů a instrukcí.
Musí zejména obsahovat odpovídající popisy:
(a)
organizační struktury a zodpovědnosti personálu vzhledem ke konstrukci a kvalitě výrobků;
(b)
postupů kontroly a ověřování konstrukce a postupů použitých při konstrukci tlakových nádob;.
(c)
instrukcí, které budou používány pro výrobu tlakových nádob, kontrolu kvality, zajištění kvality a instrukcí k průběhu operací.
(d)
záznamů o kvalitě, jako jsou inspekční zprávy a zkušební a kalibrační data;
(e)
rozborů managementu k zajištění účinné činnosti systému kvality vycházejících z auditů podle 6.2.2.5.3.2;
(f)
postupu popisujícího, jak jsou plněny požadavky zákazníka;
(g)
postupu kontroly dokumentů a jejich revize;
(h)
prostředků pro kontrolu tlakových nádob neodpovídajících předpisům, nakoupených komponentů a výrobních a finálních materiálů; a
(i)
školicích programů a kvalifikačních postupů pro příslušné zaměstnance.
6.2.2.5.3.2
Audit systému kvality
Systém kvality musí být nejprve posouzen, aby se zjistilo, zda splňuje požadavky uvedené v 6.2.2.5.3.1 ke spokojenosti příslušného orgánu.
Výrobce musí být seznámen s výsledky auditu. Sdělení musí obsahovat závěry auditu a veškerá požadovaná nápravná opatření.
Periodické audity musí být prováděny ke spokojenosti příslušného orgánu, aby se zajistilo, že výrobce dodržuje a používá systém kvality. Zprávy o periodických auditech musí být poskytnuty výrobci.
6.2.2.5.3.3
Dodržování systému kvality
Výrobce musí dodržovat systém kvality tak, jak je schválen, aby zůstal přiměřený a účinný.
Výrobce musí oznámit příslušnému orgánu, který schválil systém kvality, všechny zamýšlené změny systému.. Navržené změny musí být vyhodnoceny, aby se stanovilo, zda pozměněný systém kvality bude splňovat požadavky uvedené v 6.2.2.5.3.1.
6.2.2.5.4
Schvalovací proces
První schválení konstrukčního typu
6.2.2.5.4.1
První schválení konstrukčního typu se musí skládat ze schválení systému kvality výrobce a schválení konstrukce vyráběné tlakové nádoby, která se má vyrábět. Žádost o první schválení konstrukčního typu musí splňovat požadavky uvedené v 6.2.2.5.4.2 až 6.2.2.5.4.6 a 6.2.2.5.4.9.
6.2.2.5.4.2
Výrobce, který chce vyrábět tlakové nádoby podle normy pro tlakové nádoby a ADR, musí požádat, obdržet a uchovávat osvědčení o schválení konstrukčního typu vydané příslušným orgánem v zemi schválení pro nejméně jeden konstrukční typ tlakové nádoby podle postupu uvedeného v 6.2.2.5.4.9. Toto osvědčení musí být na žádost předloženo příslušnému orgánu země použití.
6.2.2.5.4.3
Žádost musí být podána pro každou výrobní jednotku a musí obsahovat:
(a)
jméno a registrovanou adresu výrobce, a pokud je žádost podávána pověřeným zástupcem, také jeho jméno a adresu;
(b)
adresu výrobní jednotky( je li rozdílná od výše uvedené);
(c)
jméno a titul osoby (osob) zodpovědné za systém kvality;
(d)
identifikaci tlakové nádoby a příslušné normy pro tlakovou nádobu;
(e)
podrobnosti jakéhokoliv odmítnutí schválení podobné žádosti jiným příslušným orgánem;
(f)
identitu inspekční organizace pro schválení konstrukčního typu;
(g)
dokumentaci o výrobní jednotce, jak je specifikována pod 6.2.2.5.3.1; a
(h)
technickou dokumentaci vyžadovanou pro schválení konstrukčního typu, která umožní ověření shody tlakových nádob s požadavky odpovídající normy pro tlakovou nádobu. Technická dokumentace musí pokrýt konstrukci a způsob výroby a musí obsahovat, pokud je to důležité pro posouzení, nejméně následující:
(i)
normu pro konstrukci tlakové nádoby, konstrukční a výrobní výkresy ukazující komponenty a montážní podskupiny, pokud existují;
(ii)
popisy a vysvětlivky nezbytné pro porozumění výkresům a k předpokládanému použití tlakových nádob;
(iii)
seznam norem nutných pro úplnou definici výrobního procesu;
(iv)
konstrukční výpočty a specifikace materiálů; a
(v)
zkušební protokoly ze zkoušek provedených ke schválení konstrukčního typu, popisující výsledky prohlídek a zkoušek provedených podle 6.2.2.5.4.9.
6.2.2.5.4.4
První audit podle 6.2.2.5.3.2 musí být proveden ke spokojenosti příslušného orgánu.
6.2.2.5.4.5
Pokud je výrobci schválení odepřeno, musí příslušný orgán poskytnout písemné podrobné zdůvodnění takového zamítnutí.
6.2.2.5.4.6
Po obdržení schválení musí být příslušný orgán informován o změnách v informacích poskytnutých podle 6.2.2.5.4.3, vztahujících se k prvnímu schválení.
Následná schválení konstrukčního typu
6.2.2.5.4.7
Žádost o následné schválení konstrukčního typu musí splňovat požadavky uvedené v 6.2.2.5.4.8 a 6.2.2.5.4.9, pokud je výrobce vlastníkem prvního schválení konstrukčního typu. V tomto případě systém kvality výrobce podle 6.2.2.5.3 musel být schválen během prvního schválení konstrukčního typu a musí být použitelný pro novou konstrukci.
6.2.2.5.4.8
Žádost musí obsahovat:
(a)
jméno a adresu výrobce, a pokud je žádost podávána pověřeným zástupcem, také jeho jméno a adresu;
(b)
podrobnosti jakéhokoliv odmítnutí podobné žádosti jiným příslušným orgánem;
(c)
důkaz, že bylo uděleno první schválení konstrukčního typu; a
(d)
technickou dokumentaci, jak je popsána v 6.2.2.5.4.3 (h).
Postup pro schválení konstrukčního typu
6.2.2.5.4.9
Inspekční organizace musí:
(a)
přezkoumat technickou dokumentaci, aby ověřila že:
(i)
konstrukce je v souladu s odpovídajícími ustanoveními normy; a
(ii)
prototyp byl vyroben podle technické dokumentace a je reprezentantem konstrukčního typu;
(b)
ověřit, že výrobní inspekce byly provedeny tak, jak je vyžadováno podle 6.2.2.5.5;
(c)
vybrat tlakové nádoby z prototypové výrobní série a dohlížet nad zkouškami těchto tlakových nádob, jak se to vyžaduje pro schválení konstrukčního typu;
(d)
provést nebo nechat provést prohlídky a zkoušky specifikované v normě pro tlakové nádoby, aby se zjistilo, že
(i)
norma byla použita a splněna; a
(ii)
postupy použité výrobcem splňují požadavky normy; a
(e)
zajistit, aby různé druhy schvalovacích prohlídek a zkoušek byly provedeny správně a úplně.
Po úspěšném provedení zkoušek prototypu a po splnění všech příslušných požadavků v 6.2.2.5.4 musí být vydáno osvědčení o schválení konstrukčního typu, které musí obsahovat jméno a adresu výrobce, výsledky a závěry šetření a data nutná pro identifikaci konstrukčního typu.
Pokud je výrobci schválení odepřeno, musí příslušný orgán poskytnout podrobné písemné zdůvodnění tohoto zamítnutí.
6.2.2.5.4.10
Změny schválených konstrukčních typů
Výrobce musí buď:
(a)
informovat vydávající příslušný orgán o změnách schváleného konstrukčního typu v případech, že takové změny nevytvářejí novou konstrukci, jak je to specifikováno v normě pro tlakové nádoby; nebo
(b)
požádat o dodatečné schválení konstrukčního typu v případě, že tyto změny vytvářejí novou konstrukci podle příslušné normy pro tlakové nádoby. Toto dodatečné schválení musí být uděleno ve formě změny původního osvědčení o schválení konstrukčního typu.
6.2.2.5.4.11
Na žádost musí příslušný orgán sdělit všem dalším příslušným orgánům informace týkající se schválení konstrukčního typu, změn schválení a odejmutých schválení.
6.2.2.5.5
Výrobní inspekce a certifikace
Všeobecné požadavky
Inspekční organizace, nebo její zástupce, musí provést inspekci a certifikaci každé tlakové nádoby. Inspekční organizace vybraná výrobcem pro inspekci a zkoušení během výroby, může být odlišná od inspekční organizace, která provedla zkoušky pro schválení konstrukčního typu.
Tam, kde může být ke spokojenosti inspekční organizace prokázáno, že výrobce vyškolil kompetentní inspektory, nezávislé na výrobě, může být inspekce prováděna těmito inspektory. V tomto případě musí výrobce uchovat zprávy o školení inspektorů.
Inspekční organizace musí ověřit, že inspekce provedené výrobcem a zkoušky provedené na těchto tlakových nádobách jsou plně v souladu s normou a požadavky ADR. Pokud by byl zjištěn nesoulad v souvislosti s touto inspekcí a zkouškami, může být povolení k provádění inspekce vlastními inspektory výrobci odebráno.
Výrobce musí, po schválení inspekční organizací, učinit prohlášení o shodě s konstrukčním typem. Umístění certifikační značky na tlakovou nádobu musí být považováno prohlášení, že tlaková nádoba splňuje příslušné normy pro tlakové nádoby a požadavky systému posuzování shody a ADR. Inspekční organizace umístí nebo nechá umístit výrobce na každou schválenou tlakovou nádobu certifikační značku tlakové nádoby a registrovanou inspekční organizace.
Certifikát o shodě, podepsaný inspekční organizací a výrobcem, musí být vydán předtím, budou tlakové nádoby naplněny.
6.2.2.5.6
Záznamy
6.2.2.6
Záznamy o schválení konstrukčního typu a certifikát o shodě musí být uchovány výrobcem a inspekční organizací po dobu nejméně 20 let.
Schvalovací systém pro periodické inspekce a zkoušky tlakových nádob
6.2.2.6.1
Definice
Pro účely tohoto oddílu:
Schvalovací systém znamená systém příslušného orgánu ke schválení organizace k výkonu periodických inspekcí a zkoušek tlakových nádob (dále uváděna jako “organizace pro periodické inspekce a zkoušky”), včetně schválení systému kvality této organizace.
6.2.2.6.2
Všeobecné požadavky
Příslušný orgán
6.2.2.6.2.1
Příslušný orgán musí vytvořit schvalovací systém, aby zajistil, že periodické inspekce a zkoušky tlakových nádob splňují požadavky ADR. V případech, kdy příslušný orgán, který schvaluje organizaci provádějící periodickou inspekci a zkoušku tlakové nádoby, není příslušným orgánem v zemi schvalující výrobu tlakové nádoby, musí být značky země schvalující periodické inspekce a zkoušky uvedeny ve značení tlakové nádoby (viz 6.2.2.6.7).
Příslušný orgán země schválení pro periodickou inspekci a zkoušku musí na žádost svému protějšku v zemi použití poskytnout přesvědčivý důkaz o souladu s tímto schvalovacím systémem včetně zpráv o periodických inspekcích a zkouškách.
Příslušný orgán země schválení může ukončit platnost schvalovacího certifikátu zmíněného v 6.2.2.6.4.1, pokud přesvědčivý důkaz prokáže nesoulad se schvalovacím systémem.
6.2.2.6.2.2
Příslušný orgán může delegovat svoje funkce v tomto schvalovacím systému vcelku nebo částečně.
6.2.2.6.2.3
Příslušný orgán musí zajistit dostupnost aktuálního seznamu schválených organizací pro periodické inspekce a zkoušky i s jejich identifikačními značkami.
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky
6.2.2.6.2.4
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky musí být schválena příslušným orgánem a musí:
(a)
mít personál s organizační strukturou, způsobilý, vyškolený, kompetentní a kvalifikovaný k uspokojivému výkonu jeho technických funkcí;
(b)
mít přístup k vhodnému a odpovídajícímu vybavení a zařízením;
(c)
pracovat nestranně a být oproštěna od jakéhokoliv vlivu, který by jí v tom mohl bránit;
(d)
zajistit důvěrnost obchodních aktivit;
(e)
zachovávat jasnou hranici mezi aktuálními funkcemi organizace pro periodické inspekce a zkoušky a funkcemi nesouvisejícími;
(f)
používat zdokumentovaný systém kvality podle 6.2.2.6.3;
(g)
požádat o schválení podle 6.2.2.6.4;
(h)
zajistit provádění periodických inspekcí a zkoušek dle 6.2.2.6.5; a
(i)
udržovat účinný a vhodný systém zpráv a záznamů dle 6.2.2.6.6.
6.2.2.6.3
Systém kvality a audit organizace pro periodické inspekce a zkoušky
6.2.2.6.3.1
Systém kvality
Systém kvality musí obsahovat všechny prvky, požadavky a předpisy přijaté organizací pro periodické inspekce a zkoušky. Musí být systematicky a přehledně zdokumentován formou písemných rozhodnutí, postupů a instrukcí.
Systém kvality musí obsahovat:
(a)
popis organizační struktury a odpovědností;
(b)
pravidla a postup, které budou používány pro inspekce a zkoušky, kontrolu kvality a zajištění kvality,
(c)
záznamy o kvalitě, jako jsou zprávy o inspekci, zkušební a kalibrační data a certifikáty;
(d)
rozbory managementu k zajištění účinné činnosti systému kvality vycházející z auditů provedených podle 6.2.2.6.3.2;
(e)
postup kontroly dokumentů a jejich revize;
(f)
prostředky pro kontrolu tlakových nádob neodpovídajícím předpisům; a
(g)
školicí programy a kvalifikační postupy pro příslušný personál.
6.2.2.6.3.2
Audit
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky a její systém kvality musí být podroben auditu, aby se zjistilo, zda splňuje požadavky ADR ke spokojenosti příslušného orgánu.
Audit musí být proveden jako součást prvního schvalovacího procesu (viz 6.2.2.6.4.3). Audit může být vyžádán jako součást postupu pro změnu schválení (viz 6.2.2.6.4.6).
Periodické audity musí být provedeny ke spokojenosti příslušného orgánu, aby se zajistilo, že organizace pro periodické inspekce a zkoušky stále splňuje požadavky ADR.
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky musí být seznámena s výsledky auditu. Oznámení musí obsahovat všechny závěry auditu a veškerá požadovaná nápravná opatření.
6.2.2.6.3.3
Udržování systému kvality
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky musí udržovat systém kvality tak, jak byl schválen, aby zůstal odpovídající a účinný.
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky musí oznámit příslušnému orgánu, který, schválil systém kvality, jakékoli zamýšlené změny, podle postupu pro změnu schválení uvedeného v 6.2.2.6.4.6.
6.2.2.6.4
Schvalovací proces organizací pro periodické inspekce a zkoušky
První schválení
6.2.2.6.4.1
Organizace, která si přeje provádět periodické inspekce a zkoušky tlakových nádob podle norem pro tlakové nádoby a ADR, musí požádat, získat a uchovat schvalovací certifikát vydaný příslušným orgánem.
Toto písemné schválení musí být, na požádání, předloženo příslušnému orgánu země použití.
6.2.2.6.4.2
Žádost musí být podána pro každou organizaci pro periodické inspekce a zkoušky a musí obsahovat:
(a)
jméno a adresu organizace pro periodické inspekce a zkoušky, a pokud je žádost podána pověřeným zástupcem, také jeho jméno a adresu;
(b)
adresu každého střediska provádějícího periodickou inspekci a zkoušku;
(c)
jméno a titul osoby (osob) zodpovědné za systém kvality;
(d)
identifikaci tlakových nádob, metod periodických inspekcí a zkoušek a příslušných norem pro tlakové nádoby zohledněných v systému kvality;
(e)
dokumentaci každého střediska, vybavení a systému kvality, jak je to specifikováno v 6.2.2.6.3.1;
(f)
záznamy o kvalifikaci a o školení zkušebního personálu pro periodické inspekce a zkoušky; a,
(g)
podrobnosti o jakémkoli zamítnutí nebo schválení podobné žádosti jiným příslušným orgánem.
6.2.2.6.4.3
Příslušný orgán musí:
(a)
přezkoumat dokumentaci, aby ověřil, že postupy jsou v souladu s požadavky odpovídajících norem pro tlakové nádoby a ADR; a
(b)
provést audit podle 6.2.2.6.3.2, aby ověřil, zda jsou inspekce a zkoušky prováděny podle požadavků příslušných norem pro tlakové nádoby a ADR, ke spokojenosti příslušného orgánu.
6.2.2.6.4.4
Po provedení auditu s uspokojivými výsledky a splnění všech příslušných požadavků uvedených v 6.2.2.6.4 musí být vydán schvalovací certifikát. Ten musí obsahovat jméno organizace pro periodické inspekce a zkoušky, registrovanou značku, adresu každého střediska a data nezbytná pro identifikaci jeho schválených činností (např. identifikace tlakových nádob, metody periodických inspekcí a zkoušek a příslušné normy pro tlakové nádoby).
6.2.2.6.4.5
Pokud je organizaci pro periodické inspekce a zkoušky schválení odepřeno, musí příslušný orgán poskytnout písemně podrobné zdůvodnění tohoto zamítnutí.
Modifikace schválení organizace pro periodické inspekce a zkoušky
6.2.2.6.4.6
Po schválení musí organizace pro periodické inspekce a zkoušky oznámit vydávajícímu příslušnému orgánu veškeré změny týkající se informací poskytnutých podle 6.2.2.6.4.2 ve vztahu k prvnímu schválení.
Změny musí být vyhodnoceny, aby se určilo, zdali požadavky příslušných norem pro tlakové nádoby a ADR budou splněny. Může být požadován audit podle 6.2.2.6.3.2. Příslušný orgán musí tyto změny přijmout, nebo je písemnou formou zamítnout, a pokud je to nutné, vydat pozměněný schvalovací certifikát.
6.2.2.6.4.7
Na žádost musí příslušný orgán sdělit všem dalším příslušným orgánům informace týkající se prvních schválení, změn ve schváleních a odejmutých schválení..
6.2.2.6.5
Periodické inspekce a zkoušky a certifikace tlakových nádob
Umístění značky organizace pro periodické inspekce a zkoušky na tlakovou nádobu je považováno za prohlášení, že tlaková nádoba splňuje příslušné normy pro tlakové nádoby a požadavky ADR.
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky musí umístit označení periodické inspekce a zkoušky, včetně své registrované značky na každou schválenou tlakovou nádobu (viz 6.2.2.7.6).
Zpráva potvrzující, že tlaková nádoba úspěšně prošla periodickou inspekcí a zkouškou musí být vydána organizací pro periodické inspekce a zkoušky před naplněním tlakové nádoby.
6.2.2.6.6.
Záznamy
Organizace pro periodické inspekce a zkoušky musí uchovávat záznamy o všech periodických inspekcích a zkouškách tlakových nádobách (jak úspěšných, tak i neúspěšných) včetně adresy zkušebního střediska po dobu nejméně 15 let.
Vlastník tlakové nádoby musí uchovávat identickou zprávu až do příští periodické inspekce a zkoušky, pokud tlaková nádoba není trvale vyřazena z provozu.
6.2.2.7
Značení opakovaně plnitelných UN tlakových nádob
Opakovaně plnitelné UN tlakové nádoby musí být označeny jasně a čitelně certifikačními, provozními a výrobními značkami. Tyto značky musí být na tlakové nádobě trvale připevněny (např. vyraženy, vyryty nebo vyleptány). Označení musí být na rameni, na horním konci nebo na hrdle tlakové nádoby nebo na trvale připojené součásti tlakové nádoby (např. přivařený límec nebo korozi odolná destička přivařená na vnějším plášti kryogenní nádoby). S výjimkou UN symbolu pro obaly musí být minimální rozměr těchto značek 5 mm pro tlakové nádoby s průměrem větším nebo rovným 140 mm a 2,5 mm pro tlakové nádoby s průměrem menším nežli 140 mm. Minimální rozměr UN symbolu pro obaly musí být 10 mm pro tlakové nádoby s průměrem větším nebo rovným 140 mm a 5 mm pro tlakové nádoby s průměrem menším než 140 mm.
6.2.2.7.1
Musí se použít následující certifikační značky:
(a)
symbol Spojených národů pro obaly
Tento symbol nesmí být použit pro účely jiné nežli k osvědčení, že obal splňuje příslušné požadavky kapitoly 6.1, 6.2, 6.3, 6.5 nebo 6.6. Tento symbol nesmí být použit pro tlakové nádoby, které splňují pouze požadavky uvedené v 6.2.3 až 6.2.5 (viz 6.2.3.9).
(b)
technická norma (např. ISO 9809-1) použitá pro konstrukci, výrobu a zkoušení;
(c)
písmeno(a) identifikující zemi schválení, jak je udáno pomocí rozlišovacích značek motorových vozidel v mezinárodním provozu2
POZNÁMKA: Zemí schválení se rozumí země, která schválila organizaci, která provedla inspekci jednotlivé nádoby při výrobě.
(d)
identifikační značka nebo razidlo inspekční organizace, která je zaregistrována u příslušného orgánu země schvalující značení;
(e)
datum první inspekce, rok (čtyři číslice) následovaný měsícem (2 číslice) oddělené lomítkem (např. "/ ”).
6.2.2.7.2
Musí se použít následující provozní značení:
(f)
zkušební tlak v barech, kterému předcházejí písmena “ PH “ a následují písmena “ BAR “;
(g)
hmotnost prázdné tlakové nádoby včetně všech trvale připojených integrálních částí (např. hrdlový kroužek, patní kroužek atd.) v kilogramech, následovaná písmeny “ KG “. Tato hmotnost nesmí zahrnovat hmotnost ventilu, čepičky ventilu nebo ochrany ventilu, žádný povlak, nebo v případě acetylenu porézní materiál. Hmotnost musí být vyjádřena číslem s třemi platnými číslicemi, poslední číslice se zaokrouhluje nahoru. Pro láhve s hmotností menší než 1 kg musí být hmotnost vyjádřena číslem se dvěma platnými číslicemi, poslední číslice se zaokrouhluje nahoru. V případě tlakových nádob pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný a UN 3374 acetylen, bez rozpouštědla bude za desetinnou čárkou nejméně jedno desetinné místo a dvě desetinná místa pro tlakové nádoby menší než 1 kg.
(h)
minimální zaručená tloušťka stěny tlakové nádoby v mm, následovaná písmeny “ MM”. Toto značení se nevyžaduje pro tlakové nádoby s hydraulickým vnitřním objemem menším nebo rovným 1 litr nebo pro kompozitní láhve nebo pro uzavřené kryogenní nádoby.
(i)
v případě tlakových nádob pro stlačené plyny, UN 1001 acetylen, rozpuštěný a UN 3374 acetylen, bez rozpouštědla provozní tlak v barech, kterému předcházejí písmena “ PW”. V případě uzavřených kryogenních nádob nejvyšší dovolený provozní tlak, jemuž předcházejí písmena “ MAWP”.
(j)
v případě tlakových nádob na zkapalněné plyny a hluboce zchlazené zkapalněné plyny, hydraulický vnitřní objem v litrech, vyjádřený na tři platné číslice, poslední číslice se zaokrouhluje dolů, po kterém následuje písmeno “L”. Pokud hodnota minimálního nebo jmenovitého hydraulického vnitřního objemu je celé číslo, nemusí být číslice za desetinnou čárkou uvedeny.
(k)
v případě tlakových nádob pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný součet hmotností prázdné tlakové nádoby, připojení a příslušenství, které se během plnění neodnímají, jakéhokoli povlaku, porézního materiálu, rozpouštědla a saturačního plynu, vyjádřený číslem se třemi platnými číslicemi (poslední číslice se zaokrouhluje dolů), následovaný písmeny “KG”. Nejméně jedno desetinné místo musí být za desetinnou čárkou. Pro tlakové nádoby menší než 1 kg, musí být hmotnost vyjádřena číslem se dvěma platnými číslicemi, poslední číslice se zaokrouhluje dolů.
(l)
v případě tlakových nádob pro UN 3374 acetylen, bez rozpouštědla, součet hmotností prázdné tlakové nádoby, připojení a příslušenství, které se během plnění neodnímají, jakéhokolii povlaku a porézního materiálu, vyjádřený číslem se třemi platnými číslicemi, poslední číslice zaokrouhlená směrem dolů, následovaný písmeny “KG”. Hmotnost musí být vyjádřena nejméně na jedno desetinné místo. Pro tlakové nádoby menší než 1 kg musí být hmotnost vyjádřena číslem se dvěma platnými číslicemi, poslední číslice se zaokrouhluje směrem dolů.
6.2.2.7.3
Musí být použita následující výrobní značení:
(m)
označení závitu láhve (např. 25E). Tato značka se nevyžaduje pro uzavřené kryogenní nádoby.
(n)
značka výrobce registrovaná příslušným orgánem. Pokud země výroby není stejná jako země schválení, musí značce výrobce předcházet značka identifikující zemi výroby, jak je udána pomocí rozlišovacích značek pro motorová vozidla v mezinárodním provozu2. Značka země a značka výrobce musí být odděleny mezerou nebo lomítkem.
(o)
sériové číslo přidělené výrobcem;
(p)
v případě ocelových tlakových nádob a kompozitních tlakových nádob s ocelovou vložkou, určených pro přepravu plynů s rizikem vodíkového zkřehnutí, písmeno “H” udávající snášenlivost oceli (viz ISO 11114-1:1997).
6.2.2.7.4
Výše uvedená značení musí být umístěna ve třech skupinách:
-
Výrobní značení musí být v horní skupině a musí se objevit postupně v pořadí uvedeném v 6.2.2.7.3.
-
Provozní značení podle 6.2.2.7.2 musí být ve skupině uprostřed a zkušební tlak (f) musí být bezprostředně za provozním tlakem (i), pokud je vyžadován.
-
Certifikační značení musí být ve spodní skupině a musí být uvedeno v pořadí uvedeném v 6.2.2.7.1.
Následující příklad značení je použitelný pro plynové láhve:
6.2.2.7.5
Jiná značení jsou dovolena na jiných plochách mimo boční stěny za předpokladu, že jsou umístěna na málo namáhaných plochách a ne v rozměrech a do hloubky, které by mohly způsobit škodlivé koncentrace napětí. V případě uzavřených kryogenních nádob může být toto značení na oddělené destičce připevněné k vnějšímu plášti. Taková značení nesmějí být v rozporu s předepsaným značením.
6.2.2.7.6
Navíc k předchozímu značení musí být každá opakovaně plnitelná tlaková nádoba, která splňuje požadavky na periodické inspekce a zkoušky podle 6.2.2.4, opatřena značením uvádějícím:
(a)
písmeno(a) rozlišovací značky země, která schválila organizaci pro periodické inspekce a zkoušky. Toto označení se nevyžaduje, pokud je tato organizace schválena příslušným orgánem země schvalující výrobu.
(b)
registrovanou značku organizace pověřené příslušným orgánem pro provádění periodických inspekcí a zkoušek;
(c)
datum periodické inspekce a zkoušky, rok (dvě číslice), následovaný měsícem (dvě číslice), oddělené lomítkem (např. “/”). Pro označení roku je možno použít čtyři číslice.
Výše uvedené značení se objeví postupně v uvedeném pořadí.
6.2.2.7.7
Se souhlasem příslušného orgánu může být pro acetylenové láhve datum poslední periodické inspekce a cejch organizace provádějící periodickou inspekci a zkoušku, vyraženy na prstenci upevněném na lahvi pomocí ventilu. Prstenec musí být umístěn tak, aby mohl být odstraněn pouze odpojením ventilu od láhve.
6.2.2.8
Značení UN tlakových lahví pro jedno použití
UN tlakové láhve pro jedno použití musí být zřetelně a viditelně označeny certifikační značkou a specifickým označením pro plyny nebo pro tlakové nádoby. Tyto značky musí být trvale připevněny (např. nastříkány pomocí šablony, vyraženy, vyryty nebo vyleptány) na každé tlakové nádobě. S výjimkou použití šablony musí být značky na rameni, horním konci nebo na hrdle tlakové nádoby nebo na trvale připevněné součásti tlakové nádoby (např. na přivařeném límci). S výjimkou UN symbolu pro obaly a nápisu “ ZNOVU NEPLNIT”, musí být minimální rozměr značek 5 mm pro tlakové nádoby o průměru větším nebo rovném 140 mm a 2,5 mm pro tlakové nádoby o průměru menším než 140 mm. Minimální rozměr UN symbolu pro obaly musí být 10 mm pro tlakové nádoby o průměru větším nebo rovném 140 mm a 5 mm pro tlakové nádoby o průměru menším než 140 mm. Nejmenší rozměr nápisu “ ZNOVU NEPLNIT” musí být 5 mm.
6.2.2.8.1
Značky uvedené v 6.2.2.7.1 až 6.2.2.7.3 musí být použity, s výjimkou (g), (h) a (m). Sériové číslo (o) může být nahrazeno číslem šarže. Navíc, slova “ ZNOVU NEPLNIT” se vyžadují s výškou písmen nejméně 5 mm.
6.2.2.8.2
Požadavky uvedené v 6.2.2.7.4 se použijí.
POZNÁMKA: U tlakových láhví pro jedno použití je možno, kvůli jejich rozměrům, nahradit toto značení nálepkou.
6.2.2.8.3
Jiná značení jsou dovolena za předpokladu, že jsou provedena na plochách s nízkým napětím mimo boční stěny a nemají takové rozměry a hloubku, aby mohly způsobit škodlivé koncentrace napětí. Takové značky nesmějí být v rozporu s předepsaným označením.
6.2.2.9
Ekvivalentní postupy pro posuzování shody a periodické inspekce a zkoušky
Xa znamená příslušný orgán, jeho zástupce nebo inspekční organizaci podle 1.8.6.4 a akreditovanou podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ A..
Xb znamená inspekční organizaci podle 1.8.6.4 a akreditovanou podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ B.
IS znamená vlastní inspekční službu žadatele pod dohledem inspekční organizace podle 1.8.6.4 a akreditované podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ A. Vlastní inspekční služba musí být nezávislá na procesu konstrukce, výroby, oprav a údržby.
6.2.3
Všeobecné požadavky na tlakové nádoby neodpovídající UN
6.2.3.1
Konstrukce a výroba
6.2.3.1.1
Tlakové nádoby a jejich uzávěry, které nejsou zkonstruovány, vyrobeny, kontrolovány, zkoušeny a schváleny podle požadavků 6.2.2 musí být zkonstruovány, vyrobeny, kontrolovány, zkoušeny a schváleny podle všeobecných požadavků v 6.2.1, doplněných nebo upravených podle požadavků tohoto oddílu a požadavků uvedených v 6.2.4 nebo 6.2.5.
6.2.3.1.2
Kdykoliv je to možné, musí být tloušťka stěny stanovena výpočtem doprovázeným, pokud je to zapotřebí, experimentální analýzou napětí. Jinak může být tloušťka stěny stanovena experimentálně.
K zajištění bezpečnosti tlakových nádob musí být použity při konstrukci tlakového pláště a podpěrných částí nádoby vhodné výpočty.
Minimální tloušťka stěny k odolání tlaku musí být vypočtena se zvláštním zřetelem na:
-
výpočtové tlaky, které nesmějí být menší než zkušební tlak;
-
výpočtové teploty dovolující dostatečné míry bezpečnosti;
-
maximální napětí a koncentrace špičkového napětí tam, kde je to nutné;
-
faktory spojené s vlastnostmi materiálu.
6.2.3.1.3
Pro svařované tlakové nádoby musí být použity pouze kovy s dobrou svařitelností, jejichž vrubová houževnatost při teplotě okolí – 20 °C m ůže být zaručena.
6.2.3.1.4
Pro uzavřené kryogenní nádoby musí být zkouška vrubové houževnatosti, která musí být určena podle 6.2.1.1.8.1, provedena tak, jak je to stanoveno v 6.8.5.3.
6.2.3.2
(Vyhrazeno)
6.2.3.3
Provozní výstroj
6.2.3.3.1
Provozní výstroj musí splňovat požadavky uvedené v 6.2.1.3.
6.2.3.3.2
Otvory
Tlakové sudy mohou být opatřeny otvory pro plnění a vyprazdňování a dalšími otvory určenými pro měřiče hladiny, měřiče tlaku nebo odpouštěcí zařízení. Počet otvorů musí být udržován na minimu v souladu s bezpečností práce. Tlakové sudy mohou být opatřeny rovněž otvorem pro inspekci, který musí být uzavřen účinným uzávěrem.
6.2.3.3.3
Příslušenství
(a)
Pokud jsou láhve vybaveny zařízením pro válení, nesmí být toto zařízení součástí ochranného krytu ventilu.
(b)
Tlakové sudy, které jsou schopné válení, musí být vybaveny obručemi pro válení, nebo být jinak chráněny proti poškození v důsledku válení (např. korozi odolným kovem nastříkaným na povrch tlakové nádoby).
(c)
Svazky lahví musí být vybaveny vhodným příslušenstvím umožňujícím bezpečnou manipulaci a přepravu.
(d)
Pokud jsou instalovány měřiče hladiny, měřiče tlaku nebo odpouštěcí zařízení, musí být chráněny stejným způsobem, jak se to vyžaduje pro ventily v 4.1.6.8.
6.2.3.4
První inspekce a zkouška
6.2.3.4.1
Nové tlakové nádoby musí být podrobeny zkoušení a inspekci v průběhu výroby a po výrobě podle požadavků 6.2.1.5, s výjimkou toho, že 6.2.1.5.1 (g) bude nahrazen následujícím textem:
(g)
Hydraulická tlaková zkouška. Tlakové nádoby musí vydržet zkušební tlak bez toho, aby došlo k trvalé deformaci nebo k zjevným prasklinám.
6.2.3.4.2
Specifické předpisy platné pro tlakové nádoby z hliníkových slitin
(a)
Navíc k první inspekci vyžadované podle 6.2.1.5.1 je nutná zkouška kvůli možné mezikrystalické korozi vnitřní stěny tlakových nádob vyrobených z hliníkové slitiny obsahující měď, nebo vyrobených z hliníkové slitiny obsahující hořčík a mangan, pokud je obsah hořčíku větší než 3,5 % nebo obsah manganu nižší než 0,5 %.;
(b)
V případě slitiny hliník/měď musí být zkouška provedena výrobcem v době schvalování nové slitiny příslušným orgánem; poté musí být zkouška opakována během výroby pro každé lití slitiny;
(c)
V případě slitiny hliník/hořčík musí být zkouška provedena výrobcem v době schvalování nové slitiny a výrobního procesu příslušným orgánem. Zkouška musí být opakována při každé změně ve složení slitiny nebo ve výrobním procesu.
6.2.3.5
Periodická inspekce a zkouška
6.2.3.5.1
Periodická inspekce a zkouška musí být v souladu s 6.2.1.6.1.
POZNÁMKA: Se souhlasem příslušného orgánu země, která vydala typové schválení, může být hydraulická tlaková zkouška každé svařované ocelové láhve určené pro přepravu plynů UN 1965, uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n. s vnitřním objemem pod 6,5 l nahrazena jinou zkouškou zajišťující stejnou úroveň bezpečnosti.
6.2.3.5.2
Uzavřené kryogenní nádoby musí být podrobeny periodickým inspekcím a zkouškám organizací autorizovanou příslušným orgánem v souladu s periodicitou definovanou v pokynu pro balení P203 pododdílu 4.1.4.1, aby se ověřil vnější stav, stav a činnost zařízení pro vyrovnávání tlaku a musí být podrobeny zkoušce těsnosti při 90 % nejvyššího provozního tlaku. Zkouška těsnosti musí být provedena s plynem obsaženým v tlakové nádobě nebo s inertním plynem. Ověření musí být provedeno pomocí tlakoměru nebo měřením vakua. Tepelnou izolace není třeba odstraňovat.
6.2.3.6
Schvalování tlakových nádob
6.2.3.6.1
Postupy pro posuzování shody a periodické inspekce oddílu 1.8.7 musí být provedeny příslušnou organizací podle následující tabulky:
Posouzení shody ventilů a jiných příslušenství majících přímou bezpečnostní funkci může být provedeno odděleně od nádob a postup pro posouzení shody musí být nejméně tak přísný, jako ten, který podstoupila tlaková nádoba, ke které jsou připojeny.
Xa znamená příslušný orgán, jeho zástupce nebo inspekční organizaci dle 1.8.6.4 a akreditovanou podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ A.
Xb znamená inspekční organizaci podle 1.8.6.4 a akreditovanou podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ B.
IS znamená vlastní inspekční službu žadatele pod dohledem inspekční organizace podle 1.8.6.4 a akreditované podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ A. Vlastní inspekční služba musí být nezávislá na procesu konstrukce, výroby, oprav a údržby.
6.2.3.6.2
Jestliže země schválení není smluvní stranou ADR, musí být příslušný orgán zmíněný v 6.2.1.7.2 příslušným orgánem smluvní strany ADR.
6.2.3.7
Požadavky na výrobce
6.2.3.7.1
Musí být splněny odpovídající požadavky oddílu 1.8.7.
6.2.3.8
Požadavky na inspekční organizace
Musí být splněny požadavky oddílu 1.8.6.
6.2.3.9
Značení opakovaně plnitelných tlakových nádob
6.2.3.9.1
Značení musí být v souladu s pododdílem 6.2.2.7 s následujícími změnami.
6.2.3.9.2
UN symbol pro obaly, specifikovaný v 6.2.2.7.1 (a), se nesmí používat.
6.2.3.9.3
Požadavky uvedené v 6.2.2.7.2(j) musí být nahrazeny následovně:
(j)
Hydraulický vnitřní objem tlakové nádoby v litrech následovaný písmenem “L”. V případě tlakových nádob pro zkapalněné plyny musí být hydraulický vnitřní objem v litrech vyjádřen číslem se třemi platnými číslicemi, poslední se zaokrouhluje dolů. Pokud je hodnota minimálního nebo jmenovitého hydraulického vnitřního objemu celé číslo, je možno číslice za desetinnou čárkou vynechat.
6.2.3.9.4
Značky specifikované v 6.2.2.7.2 (g) a (h) a v 6.2.2.7.3 (m) nejsou vyžadovány pro tlakové nádoby na UN 1965 uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n.
6.2.3.9.5
Pokud se vyžaduje vyznačení dat podle 6.2.2.7.6 ( c), nemusí být udán měsíc pro plyny mající interval mezi periodickými inspekcemi 10 let nebo více (viz pokyny pro balení P200 a P203 pododdílu 4.1.4.1).
6.2.3.9.6
Značení podle 6.2.2.7.6 mohou být vyryta na prstenec z vhodného materiálu připevněný k láhvi, když je nainstalován ventil, a který je odnímatelný pouze odpojením ventilu od láhve.
6.2.3.10
Značení tlakových nádob pro jedno použití
6.2.3.10.1
Značení musí být v souladu s 6.2.2.8 s výjimkou toho, že UN symbol pro obaly, specifikovaný v 6.2.2.7.1 (a), nesmí být použit.
6.2.4
Požadavky na tlakové láhve neodpovídající UN, zkonstruované, vyrobené a odzkoušené podle norem
POZNÁMKA: Osoby nebo organizace určené v normách jako zodpovědné podle ADR musí splňovat požadavky ADR.
Podle data výroby tlakové nádoby musí být použity normy níže uvedené v tabulce podle údajů ve sloupci (4), aby byly splněny požadavky kapitoly 6.2 zmíněné ve sloupci (3), nebo mohou být použity, jak je uvedeno ve sloupci (5). Požadavky kapitoly 6.2 zmíněné ve sloupci (3) musí být ve všech případech nadřazeny.
Jestliže je v seznamu uvedena více nežli jedna norma jako povinná pro použití stejných požadavků, může být použita pouze jedna z nich, ale v úplném znění, pokud není v tabulce níže specifikováno jinak.
| Odkaz | Název dokumentu | Použitelné pododdíly a odstavce | Povinné použití pro tlak. nádoby vyrobené | Použití dovoleno pro tlakové nádoby vyrobené | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1) | (2) | (3) | (4) | (5) | ||||
| pro materiály | ||||||||
| EN 1797-1: 1998 | Kryogenní nádoby- Snášenlivost plynu s materiálem | 6.2.1.2 | Mezi 1.7.2001 a 30.6.2003 | |||||
| EN 1797: 2001 | Kryogenní nádoby- Snášenlivost plynu s materiálem | 6.2.1.2 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN ISO 11114-1 : 1997 | Přepravitelné plynové láhve- Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem - Část 1: Kovové materiály | 6.2.1.2 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN ISO 11114-2 : 2000 | Přepravitelné plynové láhve- Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem - Část 2: Nekovové materiály | 6.2.1.2 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN ISO 11114-4: 2005 (mimo metodu C v 5.3) | Přepravitelné plynové láhve- Snášenlivost materiálů lahví a ventilů s plynným obsahem - Část 4: Zkušební metody pro výběr kovových materiálů odolných vůči vodíkovému zkřehnutí | 6.2.1.2 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 1252 -1: 1998 | Kryogenní nádoby- Materiály – Část 1: Požadavky na houževnatost pro teploty nižší než -80 °C | 6.2.1.2 | Mezi 1.7.2001 a 30.6.2003 | |||||
| pro značení | ||||||||
| EN 1442:1998 +AC:1999 | Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG)- Konstrukce a výroba | 6.2.2.7 | před 1.7.2003 | |||||
| EN 1251-1:2000 | Kryogenní nádoby - Přepravitelné, vakuově izolované, s nejvýše 1000 I objemu - Část 1: Základní požadavky | 6.2.2.7 | před 1.7.2003 | |||||
| EN 1089-1:1996 | Přepravitelné plynové láhve - Identifikace plynové láhve (s výjimkou LPG) - Část 1: Značení ražením | 6.2.2.7 | před 1.7.2003 | |||||
| Pro konstrukci a výrobu | ||||||||
| Příloha I, Části 1-3 k 84/525/EEC | Směrnice Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkající se bezešvých ocelových plynových lahví, uveřejněná v Official Journal of the European Communities No. L 300z 19.11.1984 | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| Příloha I, Části 1-3 k 84/526/EEC | Směrnice Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkající se bezešvých plynových lahví z čistého hliníku nebo ze slitiny hliníku, uveřejněná v Official Journal of the European Communities No. L 300z 19.11.1984 | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| Příloha I, Části 1-3 k 84/527/EEC | Směrnice Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkající se svařovaných ocelových plynových lahví bez slitin, uveřejněná v Official Journal of the European Communities No. L 300 z 19.11.1984 | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1442:1998 +AC: 1999 | Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) – Konstrukce a výroba | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Mezi 1.7.2001 a 30.6.2007 | |||||
| EN 1442:1998+ A2 :2005 | Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) –Konstrukce a výroba | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Mezi 1.1.2009 a 31.12.2010* | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1442:2006 +A1: 2008 | Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) –Konstrukce a výroba | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2011 | Před 1.1.2011 | ||||
| EN 1800:1998 +AC:1999 | Přepravitelné plynové láhve - Láhve na acetylen- Základní požadavky a definice | 6.2.1.1.9 | Mezi 1.1.2009 a 31.12.2010* | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1800: 2006 | Přepravitelné plynové láhve - Láhve na acetylen- Základní požadavky, definice a typová zkouška | 6.2.1.1.9 | od 1.1.2011 | Před 1.1.2011 | ||||
| EN 1964 -1: 1999 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných bezešvých ocelových plynových lahví s hydraulickým vnitřním objemem od 0,5 litru až do 150 litrů - Část 1: Láhve vyrobené bez svarů z oceli s hodnotou Rm menší než 1 100 MPa | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1975:1999 (kromě přílohy 6) | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných bezešvých plynových lahví z hliníku a ze slitiny hliníku s vnitřním objemem od 0,5 litru až do 150 litrů | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Před 1.7.2005 | |||||
| EN 1975: 1999 + A1:2003 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných bezešvých plynových lahví z hliníku a ze slitiny hliníku.s vnitřním objemem od 0,5 litru do 150 litrů | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN ISO 11120:1999 | Plynové láhve – Opakovaně plnitelné bezešvé ocelové trubkové nádoby pro přepravu stlačeného plynu s hydraulických vnitřním objemem mezi 150 litry a 3000 litry - Konstrukce, výroba a zkoušení | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1964-3 :2000 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných bezešvých ocelových plynových lahví s hydraulickým vnitřním objemem od 0,5 litru do 150 litrů včetně – Část 3: Láhve vyrobené bez svarů z nerezové oceli s hodnotou Rm menší než 1 100 MPa | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 12862 : 2000 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných svařovaných plynových lahví ze slitiny hliníku | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1251-2 : 2000 | Kryogenní nádoby – Přepravitelné, vakuově izolované, s objemem nejvýše 1000 litrů – Část 2: Konstrukce, výroba, inspekce a zkoušení | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 12257 : 2002 | Přepravitelné plynové láhve – Bezešvé kompozitní láhve ovinuté obručí | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 12807 : 2001 (mimo přílohu A) | Přepravitelné opakovaně plnitelné na tvrdo pájené ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) – Konstrukce a výroba | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 1964 -2: 2001 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných bezešvých ocelových plynových lahví s hydraulickým vnitřním objemem od 0,5 litru do 150 litrů včetně– Část 2: Láhve vyrobené bez svarů z oceli s hodnotou Rm větší nebo rovnou 1100 MPa | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 13293 : 2002 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro konstrukci a výrobu opakovaně plnitelných přepravitelných bezešvých plynových lahví z normalizované uhlíkové a manganové oceli s hydraulickým vnitřním objemem až do 0,5 litru pro stlačené, zkapalněné a rozpuštěné plyny a až do 1 litru pro oxid uhličitý | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Od 1.1.2009 | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 13322- 1 : 2003 | Přepravitelné plynové láhve – Opakovaně plnitelné svařované ocelové plynové láhve - Konstrukce a výroba – Část 1: Svařovaná ocel | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | Před 1.7.2007 | |||||
| EN 13322- 1: 2003 +A1:2006 | Přepravitelné plynové láhve – svařované ocelové plynové láhve - Konstrukce a výroba - Část 1: Svařovaná ocel | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 13322-2: 2003 | Přepravitelné plynové láhve - Opakovaně plnitelné svařované plynové láhve z nerezové oceli - Konstrukce a výroba- Část 2: Svařovaná nerezová ocel | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | před 1.7.2007 | |||||
| EN 13322-2: 2003 +A1:2006 | Přepravitelné plynové láhve – Opakovaně plnitelné svařované plynové láhve z nerezové oceli - Konstrukce a výroba - Část 2: Svařovaná nerezová ocel | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 12245 : 2002 | Přepravitelné plynové láhve - Plně ovinuté kompozitní láhve | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 12205 : 2001 | Přepravitelné plynové láhve - Kovové plynové láhve pro jedno použití | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 13110 : 2002 | Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované hliníkové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) - Konstrukce a výroba | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 14427 : 2004 | Přepravitelné opakovaně plnitelné plně ovinuté kompozitní láhve na zkapalněné ropné plyny - Konstrukce a výroba POZNÁMKA: Tato norma se používá pouze pro láhve vybavené ventily na vyrovnávání tlaku | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | před 1.7.2007 | |||||
| EN 14427 : 2004 + A1:2005 | Přepravitelné opakovaně plnitelné plně ovinuté kompozitní láhve na zkapalněné ropné plyny - Konstrukce a výroba POZNÁMKA 1: Tato norma se používá pouze pro láhve vybavené ventily na vyrovnávání tlaku POZNÁMKA 2: V 5.2.9.2.1 a 5.2.9.3.1 musí být obě láhve podrobeny zkoušce na prasknutí, pokud vykazují poškození stejné nebo horší, nežli jsou kriteria pro zamítnutí | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 14208 : 2004 | Přepravitelné plynové láhve - Specifikace pro svařované tlakové sudy s vnitřním objemem až do 1000 litrů pro přepravu plynů - Konstrukce a výroba | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | od 1.1. 2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 14140:2003 | Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na zkapalněný ropný plyn (LPG) - Alternativní konstrukce a výroba | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | mezi 1.1.2009 a 31.12.2010* | Před 1.1.2009 | ||||
| EN 14140: 2003 + A1:2006 | Zařízení pro LPG a jejich příslušenství - Přepravitelné opakovaně plnitelné svařované ocelové láhve na LPG - Alternativní konstrukce a výroba | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | od 1.1.2011 | před 1.1.2011 | ||||
| EN 13769 : 2003 | Přepravitelné plynové láhve - Svazky lahví - Konstrukce, výroba, identifikace a zkoušení | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | před 1.7.2007 | |||||
| EN 13769 : 2003 + A1:2005 | Přepravitelné plynové láhve - Svazky lahví - Konstrukce, výroba, identifikace a zkoušení | 6.2.3.1, 6.2.3.4 a 6.2.3.9 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 14638-1: 2006 | Přepravitelné plynové láhve - Opakovaně plnitelné svařované nádoby s vnitřním objemem nepřevyšujícím 150 litrů - Část 1: Svařované láhve z austenitické nerezové oceli zkonstruované experimentálními postupy | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2011 | před 1.1.2011 | ||||
| EN 14893 : 2006 + AC:2007 | Zařízení pro LPG a jejich příslušenství- Přepravitelné svařované ocelové tlakové sudy na LPG s vnitřním objemem mezi 150 litry a 1000 litry | 6.2.3.1 a 6.2.3.4 | od 1.1.2011 | před 1.1.2011 | ||||
| Pro uzávěry | ||||||||
| EN 849 : 1996 (mimo přílohu A) | Přepravitelné plynové láhve - Ventily lahví: Specifikace a typová zkouška | 6.2.3.1 | před 1.7.2003 | |||||
| EN 849:1996/ A2 : 2001 | Přepravitelné plynové láhve - Ventily lahví: Specifikace a typová zkouška | 6.2.3.1 | od 1.1.2009 | před 1.7.2007 | ||||
| EN ISO 10297 : 2006 | Přepravitelné plynové láhve - Ventily lahví: Specifikace a typová zkouška | 6.2.3.1 | před 1.1.2009 | |||||
| EN 13152:2001 | Specifikace a zkoušení ventilů lahví na LPG – samouzavíracích | 6.2.3.3 | Mezi 1.7.2005 a 31.12.2010 | |||||
| EN 13152:2001 + A1:2003 | Specifikace a zkoušení ventilů lahví na LPG - samouzavíracích | 6.2.3.3 | Od 1.1.2011 | Před 1.1.2011 | ||||
| EN 13153:2001 | Specifikace a zkoušení ventilů lahví na LPG - ručně ovládaných | 6.2.3.3 | Od 1.1.2011 | Mezi 1.7.2005 a 31.12.2010 | ||||
| EN 13153:2001 + A1:2003 | Specifikace a zkoušení ventilů lahví na LPG - ručně ovládaných | 6.2.3.3 | Před 1.1.2011 | |||||
| Pro periodickou inspekci a zkoušku | ||||||||
| EN 1251-3: 2000 | Kryogenní nádoby- Přepravitelné, vakuově izolované, s objemem nejvýše 1000 litrů- Část 3: Požadavky na provoz | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 1968 : 2002 mimo přílohu B) | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a zkoušení bezešvých ocelových plynových lahví | 6.2.3.5 | před 1.7.2007 | |||||
| EN 1968 : 2002 +A1: 2005 (mimo přílohu B) | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a zkoušení bezešvých ocelových plynových lahví | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 1802 : 2002 (mimo přílohu B) | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a zkoušení bezešvých plynových lahví z hliníkových slitin | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | před 1.1.2009 | ||||
| EN 12863:2002 | Přepravitelné plynové láhve- Periodická inspekce a údržba lahví na rozpuštěny acetylen POZNÁMKA: V této normě se “první inspekcí“ rozumí „první periodická inspekce“ po konečném schválení nové acetylenové láhve | 6.2.3.5 | Před 1.7.2007 | |||||
| EN 12863:2002 + A1:2005 | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a údržba lahví na rozpuštěny acetylen POZNÁMKA: V této normě “první inspekcí“ rozumí „ první periodická inspekce“ po konečném schválení nové acetylenové láhve | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | Před 1.1 2009 | ||||
| EN 1803 :2002 (mimo přílohu B) | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a zkoušení svařovaných ocelových plynových lahví | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | Před 1.1 2009 | ||||
| EN ISO 11623: 2002 (mimo oložku 4) | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a zkoušení kompozitních plynových lahví | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | Před 1.1 2009 | ||||
| EN 14189 : 2003 | Přepravitelné plynové láhve - Inspekce a údržba ventilů lahví během periodické inspekce plynových lahví | 6.2.3.5 | od 1.1.2009 | Před 1.1 2009 | ||||
| EN 14876 :2007 | Přepravitelné plynové láhve - Periodická inspekce a zkoušení svařovaných ocelových tlakových sudů | 6.2.3.5 | od 1.1.2011 | Před 1.1 2011 | ||||
| EN 14912 : 2005 | Zařízení pro LPG a jejich příslušenství - Inspekce a údržba ventilů lahví na LPG během periodické inspekce lahví | 6.2.3.5 | od 1.1.2011 | Před 1.1.2011 | ||||
6.2.5
Požadavky na tlakové nádoby neodpovídající UN, které nejsou zkonstruovány, vyrobeny a odzkoušeny podle norem
Příslušný orgán musí předat sekretariátu UNECE seznam technických předpisů, které připouští. Seznam by měl zahrnovat následující podrobnosti: název a datum předpisu, účel předpisu a podrobnosti, kde je možno ho získat. Sekretariát musí tuto informaci zpřístupnit na svých webových stránkách.
Požadavky oddílů 6.2.1, 6.2.3 a následující požadavky však musí být splněny.
POZNÁMKA: Pro tento oddíl musí být odkazy na technické normy uvedené v 6.2.1 považovány za odkazy na technické předpisy.
6.2.5.1
Materiály
Následující ustanovení obsahují příklady materiálů, které mohou být použity pro splnění požadavků na materiály podle 6.2.1.2.
(a)
Uhlíková ocel pro stlačené, zkapalněné, hluboce zchlazené zkapalněné plyny a rozpuštěné plyny, jakož i pro látky nepatřící do třídy 2, které jsou uvedeny v tabulce 3 pokynu pro balení P200 v 4.1.4.1;
(b)
Slitiny oceli (speciální oceli), nikl, slitiny niklu (např. Monelův kov) pro stlačené, zkapalněné, hluboce zchlazené zkapalněné plyny a rozpuštěné plyny, jakož i pro látky nepatřící do třídy 2, které jsou uvedeny v tabulce 3 pokynu pro balení P200 v 4.1.4.1;
(c)
Měď pro:
(i)
plyny s klasifikačními kódy 1 A, 10,1F a 1TF, jejichž plnicí tlak vztažený na teplotu 15°C nepřekročí 2MPa (20 bar);
(ii)
plyny s klasifikačním kódem 2A a také UN 1033 dimethylether, UN 1037 chlorethan (ethylchlorid), UN 1063 chlormethan (methylchlorid), UN 1079 oxid siřičitý, UN 1085 vinylbromid, UN 1086 vinylchlorid a UN 3300 ethylenoxid a oxid uhličitý, směs s více nežli 87% ethylenoxidu;
(iii)
plyny s klasifikačním kódem 3A, 30 a 3F;
(d)
Hliníkové slitiny, viz zvláštní požadavek “a” v pokynu pro balení P200 (10) v 4.1.4.1;
(e)
Kompozitní materiály pro stlačené, zkapalněné, hluboce zchlazené zkapalněné plyny a rozpuštěné plyny;
(f)
Syntetické materiály pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny; a
(g)
Sklo pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny s klasifikačním kódem 3A, jiné než UN 2187 oxid uhličitý, hluboce zchlazený, kapalný nebo jeho směsi, a pro plyny s klasifikačním kódem 30.
6.2.5.2
Provozní výstroj
(Vyhrazeno)
6.2.5.3
Kovové láhve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví
Při zkušebním tlaku nesmí napětí v kovu v nejvíce namáhaném bodě tlakové nádoby překročit 77 % zaručené minimální meze průtažnosti (Re).
„Mez průtažnosti” znamená napětí, při kterém došlo k trvalému prodloužení 2 na tisíc (tj. 0,2 %) nebo, pro austenitické ocele, 1 % kontrolní délky na zkušebním vzorku.
POZNÁMKA: V případě plechu osa tahu zkušebního vzorku musí být v pravém úhlu ve směru válcování. Trvalé prodloužení při prasknutí musí být měřeno na zkušebním vzorku, na kterém kontrolní délka “I“ je rovna pětinásobku průměru “d” (l = 5d); pokud jsou použity zkušební vzorky obdélníkového průřezu, musí být kontrolní délka vypočtena podle vzorce:
kde F0 označuje počáteční plochu průřezu zkušebního vzorku.
Tlakové nádoby a jejich uzávěry musí být vyrobeny z vhodných materiálů, které budou odolné proti křehkému lomu a proti trhlinkové korozi za napětí při teplotách mezi -20 °C a + 50 °C.
Sváry musí být provedeny odborně a musí zaručovat plnou bezpečnost.
6.2.5.4
Dodatečné předpisy vztahující se na tlakové nádoby z hliníkových slitin pro stlačené plyny, zkapalněné plyny, rozpuštěné plyny a pro plyny, které nejsou pod tlakem a jsou předmětem zvláštních požadavků (vzorky plynů), jakož i na předměty obsahující plyn pod tlakem, jiné nežli aerosolové rozprašovače a malé nádoby obsahující plyn ( plynové kartuše)
6.2.5.4.1
Materiály tlakových nádob ze slitin hliníku, které mají být akceptovány, musí splňovat následující požadavky:
| A | B | C | D | |
|---|---|---|---|---|
| Pevnost v tahu, Rm, v MPa ( = N/ mm2) | 49 až 186 | 196 až 372 | 196 až 372 | 343 až 490 |
| Mez průtažnosti Re, v MPa (= N/mm2) (trvalé prodloužení λ = 0,2 %) | 10 až 167 | 59 až 314 | 137 až 334 | 206 až 412 |
| Trvalé prodloužení při zlomu (1 = 5d) v procentech | 12 až 40 | 12 až 30 | 12 až 30 | 11 až 16 |
| Zkouška na ohyb (původní průměr d = n x e, kde e je tloušťka zkušebního vzorku) | n = 5 (Rm ≤ 98) n = 6 (RM >98) | n = 6 (Rm ≤ 325) n = 7 (RM > 325) | n = 6 (Rm ≤ 325) n = 7 (RM > 325) | n = 7 (Rm ≤ 392) n = 8 (RM > 392) |
| Sériové číslo Hliníkové Asociace (a) | 1000 | 5000 | 6000 | 2000 |
(a)
viz “Aluminium Standards and Data”, páté vydání, leden 1976, vydáno Aluminium Association, 750 Third Avenue, New York.
Skutečné vlastnosti budou záviset na složení dané slitiny a na konečném provedení tlakové nádoby, avšak pro jakoukoliv slitinu musí být tloušťka tlakové nádoby vypočtena podle jednoho ze dvou následujících vzorců:
kde
e = minimální tloušťka stěny tlakové nádoby, v mm
PMPa = zkušební tlak, v MPa
Pbar = zkušební tlak, v barech
D = jmenovitý vnější průměr tlakové nádoby, v mm; a
Re = zaručená minimální mez průtažnosti při trvalém prodloužení 0,2 %, v MPa ( = N/mm2)
Navíc, hodnota minimální zaručené meze průtažnosti (Re) dosazená do vzorce nesmí být v žádném případě větší nežli 0,85 násobek zaručené minimální pevnosti v tahu (Rm), při jakémkoli typu použité slitiny.
POZNÁMKA 1: Výše uvedené charakteristiky jsou založeny na dřívější zkušenosti s následujícími materiály použitými pro tlakové nádoby:
Sloupec A: Hliník, nelegovaný, čistota 99 %;
Sloupec B: Slitiny hliníku a hořčíku;
Sloupec C: Slitiny hliníku, křemíku a hořčíku, jako ISO/R209-AI-Si-Mg (Aluminium Association 6351);
Sloupec D: Slitiny hliníku, mědi a hořčíku.
POZNÁMKA 2: Trvalé prodloužení při přetržení se měří pomocí zkušebních vzorků kruhového průměru, ve kterých standardní délka T je rovna pětinásobku průměru “ď ( l=5d); pokud se použije zkušební vzorek obdélníkového průřezu standardní délka se vypočte ze vzorce:
kde Fo je počáteční plocha zkušebního vzorku.
POZNÁMKA 3: (a) Zkouška na ohyb (viz schéma) musí být provedena na vzorku získaném vyseknutím dvou stejných částí tloušťky 3e, ale v žádném případě ne menší nežli 25 mm, kruhové sekce válce. Vzorky musí být strojně obrobeny všude kromě hran;
(b)
Zkouška ohybem musí být provedena mezi ohýbacím trnem o průměru (d) a dvěma kruhovými podpěrami oddělenými mezerou o velikosti (d+3e) Během zkoušky musí být vnitřní čela oddělena mezerou ne větší nežli je průměr ohýbacího trnu;
(c)
Vzorek nesmí vykazovat trhliny, pokud byl ohnut směrem do dovnitř okolo ohýbacího trnu, dokud jsou vnitřní čela oddělena mezerou nevětší, nežli je průměr jádra;
(d)
Poměr (n) mezi průměrem ohýbacího trnu a tloušťkou vzorku musí být v souladu s hodnotami uvedenými v tabulce.
Schéma zkoušky ohybem
6.2.5.4.2
Nižší hodnota minimálního prodloužení je přijatelná za předpokladu, že dodatečná zkouška schválená příslušným orgánem země, ve které je tlaková nádoba vyrobena, prokáže, že bezpečnost přepravy je zajištěna na stejné úrovni, jako v případě tlakových nádob zkonstruovaných tak, aby splnily vlastnosti uvedené v tabulce 6.2.5.4.1 ( viz rovněž EN 1975:1999 + A1:2003).
6.2.5.4.3
Tloušťka stěny tlakové nádoby v nejslabším bodě musí být následující:
-
kde je průměr tlakové nádoby menší než 50 mm, ne menší než 1.5 mm,
-
kde je průměr tlakové nádoby od 50 do 150 mm, ne menší než 2 mm a
-
kde je průměr tlakové nádoby větší než 150 mm, ne menší než 3 mm.
6.2.5.4.4
Dna tlakových nádob musí mít polokruhový, eliptický nebo nepravidelně eliptický profil; musí poskytovat stejný stupně bezpečnosti jako těleso tlakové nádoby.
6.2.5.5
Tlakové nádoby z kompozitních materiálů
Pro láhve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví, které využívají kompozitní materiály, musí být konstrukce taková, aby minimální poměr mezi tlakem při prasknutí a zkušebním tlakem) je:
-
1,67 pro tlakové nádoby vyztužené obručemi;
-
2,00 pro tlakové nádoby plně vyztužené.
6.2.5.6
Uzavřené kryogenní nádoby
Na konstrukci uzavřených kryogenních nádob pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny se vztahují následující požadavky:
6.2.5.6.1
Pokud se použijí nekovové materiály, musí odolat křehkému lomu při nejnižší provozní teplotě tlakové nádoby včetně její výstroje.
6.2.5.6.2
Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být zkonstruována takovým způsobem, aby pracovala bezvadně i při svých nejnižších provozních teplotách. Jejich funkční spolehlivost při této teplotě musí být stanovena a ověřena vyzkoušením každého zařízení nebo vzorku zařízení stejného konstrukčního typu.
6.2.5.6.3
Ventily a zařízení pro vyrovnávání tlaku tlakových nádob musí být zkonstruovány takovým způsobem, aby bylo zabráněno vystřikování kapaliny.
6.2.6
Všeobecné požadavky na aerosolové rozprašovače, malé nádobky obsahující plyn (plynové kartuše) a zásobníky do palivových článků obsahující zkapalněný hořlavý plyn
6.2.6.1
Návrh a konstrukce
6.2.6.1.1
Aerosolové rozprašovače (UN 1950 aerosoly) obsahující pouze plyn nebo směs plynů a nádobky, malé, obsahující plyn (kartuše) UN 2037, musí být vyrobeny z kovu. Tento požadavek se nevztahuje na aerosoly a nádobky, malé,obsahující plyn (kartuše), s vnitřním objemem nejvýše 100 ml pro UN 1011 butan. Jiné aerosolové nádobky (UN 1950) musí být vyrobeny z kovu, syntetického materiálu nebo skla. Nádobky vyrobené z kovu s vnějším poloměrem nejméně 40 mm musí mít vyduté dno.
6.2.6.1.2
Vnitřní objem nádobek vyrobených z kovu nesmí být větší než 1000 ml; vnitřní objem nádobek vyrobených ze syntetického materiálu nebo ze skla nesmí být větší než 500 ml.
6.2.6.1.3
Každý typ nádobek (aerosolů nebo kartuší) musí být před uvedením do provozu s úspěchem podroben hydraulické tlakové zkoušce podle 6.2.6.2.
6.2.6.1.4
Odpouštěcí ventily a rozprašovací zařízení aerosolových nádobek s plyny pod tlakem (UN 1950 aerosoly) a ventily UN 2037 nádobek, malých obsahujících plyny (kartuší) musí zajišťovat, že nádobky jsou neprodyšně uzavřeny a že jsou chráněny proti nežádoucímu otevření. Ventily a rozprašovací zařízení, které jsou uzavřeny pouze účinkem vnitřního tlaku, jsou nepřípustné.
6.2.6.1.5
Vnitřní tlak při 50°C nesmí překročit ani 2/3 zkušebního tlaku, ani 1,32 MPa ( 13.2 barů). Aerosolové rozprašovače a malé nádobky obsahující plyn musí být naplněny takovým způsobem, aby jejich obsah při 50°C nepřesáhl 95% jejich vnitřního objemu.
6.2.6.2
Zkouška hydraulickým přetlakem
6.2.6.2.1
Použitý vnitrní tlak (zkušební tlak) musí být 1,5 násobek vnitřního tlaku při 50°C, s minimálním tlakem 1 MPa (10 barů);
6.2.6.2.2
Hydraulické tlakové zkoušky musí být provedeny s nejméně pěti prázdnými nádobkami každého typu.
(a)
po dobu do dosažení předepsaného zkušebního tlaku se nesmí objevit žádný únik ani viditelná trvalá deformace; a
(b)
než dojde k úniku nebo roztržení, musí povoliti jako první vydutý konec, pokud existuje, a nádobka nesmí ztratit těsnost nebo se roztrhnout před dosažením 1,2 násobku zkušebního tlaku.
6.2.6.3
Zkouška těsnosti
6.2.6.3.1
Malé nádoby obsahující plyny (plynové kartuše a zásobníky do palivových článků obsahující zkapalněný hořlavý plyn /náboje)
6.2.6.3.1.1
Každá nádoba a zásobník do palivových článků musí splňovat zkoušku těsnosti v lázni s horkou vodou.
6.2.6.3.1.2
Teplota lázně a doba trvání zkoušky musí být takové, aby vnitřní tlak v každé nádobce nebo zásobníku do palivových článků dosáhl nejméně 90 % vnitřního tlaku, který by byl dosažen při 55°C. Jestliže je obsah nádobky nebo zásobníku do p alivových článků citlivý na teplo, nebo jsou nádobky vyrobeny z plastu a při této teplotě měknou, musí být teplota lázně od 29°C.do 30°C. Navíc musí být z každých 2000 nádobek nebo zásobníků do palivových článků jedna zkoušena při 55°C.
6.2.6.3.1.3
Nesní dojít k žádnému úniku, nebo trvalé deformaci nádobky nebo zásobníku do palivových článků, s výjimkou případu,kdy plastová nádobka nebo zásobník do palivových článků může být deformována vlivem změkčení za předpokladu, že nedochází k úniku.
6.2.6.3.2
Aerosolové rozprašovače
Každý naplněný aerosolový rozprašovač musí být podroben zkoušce těsnosti v lázni s horkou vodou nebo ve schválené alternativě lázně s horkou vodou.
6.2.6.3.2.1
Zkouška těsnosti v lázni s horkou vodou
6.2.6.3.2.1.1
Teplota lázně a doba trvání zkoušky musí být takové, aby vnitřní tlak v každé nádobě dosáhl takové hodnoty vnitřního tlaku, které by bylo dosaženo při 55°C ( 50°C pokud kapalná fáze nepřekročí 95% objemu aerosolového rozprašovače při 50°C). Jestliže je obsah nádobky citlivý na teplo nebo jsou nádobky vyrobeny z plastu a při této teplotě měknou, musí být teplota lázně od 20°C a 30°C. Navíc musí být z každých 2000 nádobek jedna zkoušena při vyšší teplotě.
6.2.6.3.2.1.2
Nesmí dojít k žádnému úniku nebo k trvalé deformaci aerosolového rozprašovače s výjimkou případů, kdy plastový aerosolový rozprašovač může být deformován změkčením za předpokladu, že nedochází k úniku.
6.2.6.3.2.2
Alternativní metody
Se souhlasem příslušného orgánu mohou být použity alternativní metody, které poskytují stejnou úroveň bezpečnosti za předpokladu, že požadavky 6.2.4.3.2.2.1, 6.2.4.3.2.2.2 a 6.2.4.3.2.2.3 jsou splněny.
6.2.6.3.2.2.1
Systém kvality
Plniči nádobek aerosolových rozprašovačů a výrobci komponent musí mít zaveden systém kvality. Systém kvality musí obsahovat postupy, které zajistí, že všechny aerosolové rozprašovače, které netěsní, nebo které jsou deformovány budou vyřazeny a nebudou předány k přepravě.
Systém kvality musí obsahovat:
(a)
popis organizační struktury a zodpovědnosti;
(b)
odpovídající prohlídky a zkoušky, kontrolu kvality, zajištění kvality a instrukce pro použité pracovní postupy;
(c)
záznamy o kvalitě, jako jsou zprávy o prohlídce, zkušební data, kalibrační data a certifikáty;
(d)
recenze managementu pro zajištění účinného vlivu systému kvality;
(e)
proces kontroly dokumentů a jejich revize;
(f)
prostředky pro kontrolu neodpovídajících aerosolových rozprašovačů;
(g)
školící programy a kvalifikační postupy pro odpovídající zaměstnance a
(h)
postupy zajišťující, že nedojde k poškození finálního výrobku.
Počáteční audit a další pravidelné audity musí být provedeny ke spokojenosti příslušného orgánu. Účelem těchto auditů je zajistit že schvalovaný systém je a zůstane přiměřený a účinný. Všechny navrhované změny schváleného systému musí být předem oznámeny příslušnému orgánu.
6.2.6.3.2.2.2
Zkoušení tlaku a úniku nádob aerosolových rozprašovačů před plněním
Každá prázdná nádobka aerosolového rozprašovače musí být podrobena tlaku rovnému nebo vyššímu nežli je maximální předpokládaný tlak naplněných nádobek aerosolových rozprašovačů při teplotě 55°C (50°C pokud kapalná fáze nep řekročí 95% objemu nádoby při 50°C některá z nádob aerosolového rozprašovače vykazuje známky úniku rychlostí rovnou nebo vyšší nežli 3,3 × 10 -2 mbar.l.s-1 při pracovním tlaku, při deformaci nebo vykazuje jiné poškození, musí být vyřazena.
6.2.6.3.2.2.3
Zkoušení nádob aerosolových rozprašovačů po plnění
Před plněním musí plnič zajistit, že lemovací zařízení je patřičně nastaveno a že je použit odpovídající propellant (hnací plyn).
Každá naplněná nádoba aerosolového rozprašovače musí být zvážena a přezkoušena na těsnost. Zařízení na zjišťování úniku musí být dostatečně citlivé, aby zjistilo rychlost úniku nejméně 2,0 x 10-3 mbar.l.s-1 při teplotě 20°C.
Všechny nádoby aerosolových rozprašovačů, které vykazují známky úniku, deformaci nebo nadbytečnou hmotnost, musejí být vyřazeny.
6.2.6.3.3
Se souhlasem příslušného orgánu aerosoly a malé nádobky obsahující farmaceutické výrobky a nehořlavé plyny, u kterých je vyžadována sterilnost, a které mohou být negativně ovlivněny zkouškou v lázni s horkou vodou, nejsou předmětem 6.2.4.3.1 a 6.2.4.3.2 pokud:
(a)
jsou vyrobeny pod patronací národního zdravotního úřadu a pokud to vyžaduje příslušný orgán v souladu se zásadami Good Manufacturing Practice (GMP) vytvořenými World Health Organization (WHO)3; a
(b)
Ekvivalentní úroveň bezpečnosti je dosažena tím, že výrobce použije alternativní způsoby pro zjišťování úniku a odolnosti proti tlaku, jako jsou detekce pomocí helia a pomocí vodní lázně se statistickým vzorkem nejméně 1 z 2000 vzorků z každé výrobní šarže.
6.2.6.4
Odkazy na normy
Požadavky tohoto oddílu se považují za splněné, pokud jsou splněny dále uvedené normy:
-
pro UN 2037 nádobky, malé, obsahující plyn (kartuše) obsahující UN 1965 uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n.: EN 417:2003 Kovové kartuše na zkapalněné ropné plyny pro jedno použití, s ventilem nebo bez ventilu, pro používání v přenosných zařízeních - Konstrukce, inspekce, zkoušení a značení.
KAPITOLA 6.3
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI A ZKOUŠENÍ OBALŮ PRO INFEKČNÍ LÁTKY KATEGORIE A TŘÍDY 6.2
POZNÁMKA: Požadavky této kapitoly neplatí pro obaly, které budou používány dle 4.1.4.1, pokynu pro balení P 621 pro přepravu látek třídy 6.2
6.3.1
Obecné
6.3.1.1
Požadavky této kapitoly se použijí pro obaly určené k přepravě infekčních látek kategorie A.
6.3.2
Požadavky na balení
6.3.2.1
Požadavky na obaly v tomto oddílu jsou založeny na obalech, jak jsou specifikovány v 6.1.4, běžně používaných. Aby se vzal v úvahu pokrok ve vědě a v technologii, není žádná námitka proti používání obalů se specifikací odlišnou od té, která je uvedena v této kapitole, za předpokladu, že jsou stejně účinné, přijatelné pro příslušný orgán a schopné úspěšně projít zkouškami popsanými v 6.3.5. Způsoby zkoušení, jiné nežli ty uvedené v ADR, jsou přijatelné za předpokladu, že jsou rovnocenné a jsou uznány příslušným orgánem.
6.3.2.2
Obaly musí být vyrobeny a odzkoušeny podle programu zajištění kvality, který uspokojí příslušný orgán, aby se zajistilo, že každý obal splňuje požadavky této kapitoly.
Poznámka: ISO 16106:2006 „Obaly - Přepravní balení pro nebezpečné věci - Obaly na nebezpečné věci, IBC a velké obaly - Směrnice pro použití ISO 9001“ poskytuje vhodné nároky na postupy, které mohou být využity.
6.3.2.3
Výrobci a následní distributoři obalů musí uživatelům poskytnout informace týkající se postupů, které je nutno dodržet, a popis typů a rozměrů uzávěrů (zahrnujíc v to požadovaná těsnění) a jakékoliv další komponenty potřebné k tomu, aby obaly jak jsou podávány k přepravě byly schopny projít schvalovacími zkouškami konstrukčního typu dle této kapitoly.
6.3.3
Kód pro určení typu obalů
6.3.3.1
Kódy k označení typů obalů jsou stanoveny v 6.1.2.7.
6.3.3.2
Písmena “U” nebo W”mohou následovat po obalovém kódu. Písmeno “U” označuje speciální obal splňující požadavky uvedené v 6.3.5.1.6. Písmeno “W” označuje, že obal, ačkoli je stejného typu určeného tímto kódem, je vyroben odlišně od specifikace uvedené v 6.1.4 a je považován za ekvivalentní podle požadavků v 6.3.2.1
6.3.4
Značení
POZNÁMKA 1: Značení udává, že obal, který ho nese, odpovídá úspěšně odzkoušenému konstrukčnímu typu a je v souladu s požadavky této kapitoly vztahujícími se na výrobu, ale ne na používání obalu.
POZNÁMKA 2: Značení je určeno jako podpora výrobcům obalů, rekondicionovatelům, uživatelům obalů, dopravcům a legislativním orgánům.
POZNÁMKA 3: Značení ne vždy poskytuje všechny podrobnosti o úrovních zkoušek atd. a tyto je třeba vzít dále v úvahu, např. odkazem na zkušební certifikát, záznamy o zkoušce nebo na registr úspěšně odzkoušených obalů.
6.3.4.1
Každý obal určený pro použití podle ADR musí nést značení, která jsou trvalá, čitelná a umístěná na místě a v takové velikosti v poměru k obalu, aby byla snadno viditelná. Pro kusy s celkovou (brutto) hmotností vyšší nežli 30 kg, značení nebo jeho duplikát se musí objevit na horní části nebo na straně obalu. Písmena, číslice a symboly musí být nejméně 12 mm vysoké, s výjimkou obalů s kapacitou 30 litrů nebo 30 kg nebo méně, kde mohou být nejméně 6 mm vysoké, a pro obaly s kapacitou 5 litrů nebo 5 kg nebo méně, kdy budou mít odpovídající rozměr.
6.3.4.2
Obal splňující požadavky tohoto oddílu a oddílu 6.3.5 musí být označen UN kódem takto:
(a)
symbolem Spojených národů pro obaly;

Tento symbol se nesmí použít pro žádné jiné účely než jako potvrzení, že obal splňuje odpovídající požadavky kapitol 6.1, 6.2, 6.3, 6.5, nebo 6.6;
(b)
kódem označujícím typ obalu podle požadavků uvedených v oddílu 6.1.2;
(c)
textem „TŘÍDA 6.2“;
(d)
posledními dvěma číslicemi roku výroby obalu;
(e)
označením státu schvalujícího přidělení značky (UN kódu) uvedením rozlišovací značky pro motorová vozidla v mezinárodním provozu 1;
(f)
jménem výrobce nebo jinou identifikací obalu stanovenou příslušným orgánem;
(g)
pro obaly splňující požadavky pododdílu 6.3.5.1.6 písmenem „U“ umístěným bezprostředně za označením požadovaným ve výše uvedeném odstavci (b).
6.3.4.3
Značení musí být používáno v pořadí uvedeném v 6.3.4.2 (a) až (g); každý prvek značení požadovaný v tomto pododdílu musí být jasně oddělen, např. pomocí lomítka nebo mezery tak, aby byl jasně identifikovatelný. Příklady viz 6.3.4.4.
Každé dodatečné značení schválené příslušným orgánem musí ještě umožnit, aby části značky byly správně identifikovatelné podle 6.3.4.1.
6.3.4.4
Příklad značení
| 4G/ TŘÍDA 6.2/06 | jako v 6.3.4.2 a), b), c), a d) | |
| S/SP-9989-ERIKSSON | jako v 6.3.4.2 (e) a f) |
6.3.5
Požadavky na zkoušení obalů
6.3.5.1
Provedení a frekvence zkoušek
6.3.5.1.1
Konstrukční typ každého obalu musí být odzkoušen, jak je uvedeno v tomto pododdílu podle postupů stanovených příslušným orgánem povolujícím umístění značek a musí být tímto příslušným orgánem schválen.
6.3.5.1.2
Každý konstrukční typ obalu musí před použitím úspěšně projít zkouškami předepsanými v této kapitole. Konstrukční typ obalu je definován svou konstrukcí, rozměrem, druhem materiálu a tloušťkou, způsobem výroby a balení, ale může zahrnovat různé povrchové úpravy. Zahrnuje rovněž obaly, které se od konstrukčního typu liší pouze svou menší konstrukční výškou.
6.3.5.1.3
Zkoušky musí být opakovány také na výrobních vzorcích v intervalech stanovených příslušným orgánem.
6.3.5.1.4
Zkoušky musí být také opakovány po každé změně, která mění konstrukci, materiál nebo způsob výroby obalu.
6.3.5.1.5
Příslušný orgán může povolit výběrové zkoušení obalů odlišných pouze v malé míře od zkušebního typu, např. menších rozměrů nebo nižší čisté (netto) hmotnosti primárních nádob a obaly takové jako sudy, bedny, které jsou vyráběny s malým zmenšením vnějšího(ch) rozměru(ů).
6.3.5.1.6
Primární obaly jakéhokoli typu mohou být vloženy do sekundárního obalu a přepravovány bez zkoušení v tuhém vnějším obalu za dále uvedených podmínek:
(a)
Kombinace tuhý vnější obal musí být uspokojivě odzkoušena podle 6.3.5.2.2 (a) s křehkými (např. skleněnými) primárními nádobami;
(b)
Součtová celková (btto) hmotnost primárních nádob nesmí přesáhnout polovinu celkové (btto) hmotnosti primárních nádob použitých pro zkoušku pádem ve výše uvedeném odstavci a);
(c)
Tloušťka fixace mezi primárními nádobami a mezi primárními nádobami a vnitřní stěnou sekundárního obalu nesmí být zmenšena pod odpovídající tloušťky v původně testovaném obalu; a jestliže jednoduchá primární nádoba byla použita pro původní zkoušku, tloušťka fixace mezi primárními nádobami nesmí být menší než tloušťka fixace mezi vnitřní stěnou sekundárního obalu a primární nádobou při původní zkoušce. Pokud se použijí buď menší počet nebo menší primární nádoby (ve srovnání s primárními nádobami použitými pro zkoušku pádem), musí být použit pro vyplnění prázdného prostoru dodatečný fixační materiál;
(d)
Prázdný tuhý vnější obal musí projít úspěšně stohovací zkouškou uvedenou v 6.1.5.6. Celková hmotnost totožných kusů musí být založena na součtové hmotnosti obalů použitých pro zkoušku pádem uvedenou výše v odstavci (a);
(e)
Pro primární nádoby obsahující kapaliny musí být do vnějšího obalu vloženo přiměřené množství absorpčního materiálu k absorpci kapalného obsahu primárních nádob;
(f)
Pokud tuhý vnější obal je určen, aby obsahoval kapaliny a není vodotěsný,nebo je určen, aby obsahoval primární nádoby pro tuhé látky a není prachotěsný, pak musí být opatřen prostředky zachycujícími jakékoli kapalné nebo tuhé obsahy provedenými ve formě těsné vložky, plastového pytle nebo jiných rovnocenně účinných prostředků;
(g)
Kromě značení předepsaných v 6.3.4.2 (a) až (f) musí být obaly značeny podle 6.3.4.2(g).
6.3.5.1.7
Příslušný orgán může kdykoli vyžadovat důkaz pomocí zkoušek podle tohoto pododdílu, že sériově vyráběné obaly splňují požadavky zkoušek konstrukčního typu.
6.3.5.1.8
Za předpokladu, že platnost výsledků zkoušek není ovlivněna, a se schválením příslušného orgánu, může být na jednom vzorku provedeno několik zkoušek.
6.3.5.2
Příprava obalů pro zkoušky
6.3.5.2.1
Vzorky každého obalu musí být připraveny jako pro přepravu, kromě toho, že kapalná, nebo pevná infekční látka určená k přepravě musí být nahrazena vodou nebo, kde se vyžaduje teplota -18°C, nemrznoucí kapalinou. Každá primární nádoba musí být naplněna na ne méně nežli 98 % její kapacity.
POZNÁMKA: Výraz voda zahrnuje voda /mrazuvzdorný roztok s minimální specifickou hmotností 0.95 při zkoušce při teplotě - 18 °C.
6.3.5.2.2
Zkoušky a počet vyžadovaných vzorků
Zkoušky požadované pro typy obalů
| Typ obalu (a) | Požadované zkoušky | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pevný vnější obal | Primární obal | Zkrápění vodou 6.3.5.3.6.1 | Redukce teploty 6.3.5.3.6.2 | Volný pád 6.3.5.3 | Další pády 6.3.5.3.6.3 | Průraz 6.3.5.4 | Stohování 6.1.5.6 | |
| Plast | Ost. | Počet vz. | Počet vz. | Poč.vz | Počet vz. | Poč. vz. | Počet vz. | |
| Lepen. bedna | X | 5 | 5 | 10 | Požaduje se jeden vzorek, když obsahuje suchý led | 2 | požadují se 3 vz. když se zkouší na “U“ značku jak je uvedeno v 6.3.5.1.6 pro special, požadavky | |
| X | 5 | 0 | 5 | 2 | ||||
| Lepenkový sud | X | 3 | 3 | 6 | 2 | |||
| X | 3 | 0 | 3 | 2 | ||||
| Plastová bedna | X | 0 | 5 | 5 | 2 | |||
| X | 0 | 5 | 5 | 2 | ||||
| Plast.sud / kanystr | X | 0 | 3 | 3 | 2 | |||
| X | 0 | 3 | 3 | 2 | ||||
| Bedny z ostat, materiálů | X | 0 | 5 | 5 | 2 | |||
| X | 0 | 3 | 5 | 2 | ||||
| Sudy a kanystry z ostat, mater. | X | 0 | 3 | 3 | 2 | |||
| X | 0 | 0 | 3 | 2 | ||||
“ Typ obalu” kategorizuje obaly pro účely zkoušek podle druhu obalů a jejich materiálových vlastností.
POZNÁMKA 1: V případech, kdy je primární nádoba vyrobena ze dvou nebo více materiálů, musí být odpovídající zkoušce podroben materiál, který je nejvíce náchylný k poškození.
POZNÁMKA 2 Materiál sekundárních obalů se nebere v úvahu při výběru zkoušky nebo kondicionování pro zkoušku.
Vysvětlení pro používání tabulky:
Jestliže se obal, který má být zkoušen, skládá z vnější lepenkové bedny s primární nádobou z plastu, musí zkoušku zkrápěním vodou (viz 6.3.5.3.6.1) podstoupit pět vzorků ještě před zkouškou volným pádem a dalších pět vzorků musí být kondicionováno při - 18 °C (viz 6.3.5.3.6.2) před zkouškou volným pádem. Jestliže je obal určen pro suchý led, potom další jeden vzorek musí být podroben pětkrát zkoušce volným pádem po kondicionování podle 6.3.5.3.6.3.
Obaly připravené jako pro přepravu musí být podrobeny zkouškám podle 6.3.5.3 a 6.3.5.4. Pro vnější obaly se záhlaví tabulky vztahuje na lepenku nebo podobné materiály, jejichž odolnost může být rychle ovlivněna vlhkostí, plasty, které mohou při nízkých teplotách křehnout a jiné materiály, jako kovy, jejichž odolnost není vlhkostí nebo teplotou ovlivněna.
6.3.5.3
Zkouška volným pádem
6.3.5.3.1
Vzorky musí být podrobeny zkoušce volným pádem z výšky 9 m na nepružnou, vodorovnou, hladkou a tuhou plochu podle 6.1.5.3.4.
6.3.5.3.2
Když jsou vzorky tvaru bedny, musí být zkoušeno pět vzorků podle následujících orientací:
(a)
naplocho na základnu
(b)
naplocho na vrchní část
(c)
naplocho na nejdelší stranu
(d)
naplocho na nejkratší stranu
(e)
na roh
6.3.5.3.3
Tam, kde mají vzorky tvar sudu, budou zkoušeny tři vzorky podle jedné z následujících orientací
(a)
diagonálně na horní hranu sudu, s centrem gravitace přímo nad bodem nárazu:
(b)
diagonálně na spodní hranu.
(c)
na plochu pláště
6.3.5.3.4
Když byly vzorky uvolněny v požadované orientaci, přijímá se, že z aerodynamických důvodů nemusí být náraz v této orientaci.
6.3.5.3.5
Po příslušné sekvenci pádů nesmí dojít k úniku z primární nádoby (nádob), která musí zůstat chráněna fixačním/absorpčním materiálem v sekundárním obalu.
6.3.5.3.6
Speciální příprava zkušebního vzorku na zkoušku volným pádem.
6.3.5.3.6.1
Lepenka – zkouška zkrápěním vodou
Vnější obaly z lepenky: Vzorek musí být podroben kropení vodou, které simuluje vystavení dešti o intenzitě přibližně 5 cm za hodinu po dobu nejméně jedné hodiny. Potom bude podroben zkoušce popsané v 6.3.5.3.1.
6.3.5.3.6.2
Plastové materiály - kondicionování za studena
Primární nádoby z plastu nebo vnější obaly: Teplota zkušebního vzorku a jeho obsah musí být redukována na teplotu – 18 °C nebo nižší po dobu nejméně 24 hodin a v rozmezí 15 minut po vyjmutí z tohoto prostředí musí být zkušební vzorek podroben zkoušce popsané v 6.3.5.3.1. Pokud vzorek obsahuje suchý led, doba kondicionování se sníží na 4 hodiny.
6.3.5.3.6.3
Obaly určené pro suchý led – Dodatečná zkouška volným pádem
Pokud je obal určen pro suchý led, musí být provedena dodatečná pádová zkouška ke zkoušce volným pádem uvedené v 6.3.5.3.1, a pokud je to nutné dle 6.3.5.3.6.1 nebo 6.3.5.3.6.2. Jeden vzorek musí být uložen tak, aby veškerý suchý led vysublimoval a potom je tento vzorek podroben zkoušce pádem v jedné z orientací popsaných v 6.3.5.3.2. Zvolí se ta, kde je nejvyšší pravděpodobnost poškození obalu.
6.3.5.4
Zkouška průrazem
6.3.5.4.1
Obaly s celkovou (brutto) hmotností 7 kg nebo méně
Vzorky musí být umístěny na rovný tvrdý povrch. Kulatá ocelová tyč o hmotnosti nejméně 7 kg, průměru z 38 mm a jejíž rádius nepřevyšuje 6 mm, musí být spouštěna volným pádem svisle z výšky 1 m, měřeno od jejího nárazového konce k místu nárazu na povrchu vzorku. Jeden vzorek musí být umístěn na svou základnu. Druhý vzorek musí být umístěn v kolmém směru ke směru použitému při předchozí zkoušce. V každém případě ocelová tyč musí být zaměřena tak, aby udeřila do primární nádoby. Proražení sekundárního obalu je po každém následujícím úderu přijatelné, pokud nedojde k úniku z primární(ch) nádob(y).
6.3.5.4.2
Obaly s celkovou (brutto) hmotností převyšující 7 kg
Vzorky musí být spouštěny na konec válcové ocelové tyče. Tyč musí být nastavena svisle na rovný tvrdý povrch. Musí mít průměr 38 mm a hrany vrchního konce musí mít poloměr nepřekračující 6 mm. Tyč musí vyčnívat z povrchu na vzdálenost nejméně rovnou vzdálenosti mezi středem primární nádoby (nádob) a vnějším povrchem vnějšího obalu o nejméně 200 mm. Jeden vzorek musí být spouštěn se svou nejnižší horní plochou svislým volným pádem z výšky 1 m měřené od vrcholu ocelové tyče. Druhý vzorek musí být spouštěn ze stejné výšky ve směru kolmém na směr, který byl použit poprvé. V každém případě obal musí být nasměrován tak, že by ocelová trubka měla proniknout do primární(ch) nádob(y). Při každém dalším nárazu, proniknutí sekundárního obalu je přijatelné za předpokladu, že nedojde k úniku.
6.3.5.5
Protokol o zkoušce
6.3.5.5.1
O provedených zkouškách musí být sepsán protokol o zkoušce, obsahující minimálně následující podrobnosti a musí být k disposici uživatelům obalů
1.
Název a adresa zkušebny;
2.
Jméno a adresa žadatele, pokud je to vhodné;
3.
Jednoznačná identifikace protokolu o zkoušce (např. číslo);
4.
Datum zkoušky a protokolu o zkoušce;
5.
Výrobce obalu;
6.
Popis konstrukčního typu obalu (např. rozměry, materiály, uzávěry, tloušťka atd.) včetně způsobu výroby (např. vyfukování lisování, atd.), který může zahrnovat výkres(y) a/nebo fotografii(e);
7.
Nejvyšší vnitřní objem;
8.
Obsah zkoušek;
9.
Popis zkoušky a výsledky;
10.
Protokol o zkoušce musí být podepsán s uvedením jména a funkce podepsaného.
6.3.5.5.2
Protokol o zkoušce musí obsahovat prohlášení, že obal určený pro přepravu byl odzkoušen podle příslušných požadavků tohoto odstavce a že použití jiných metod balení nebo komponent, může mít za následek jeho neplatnost. Kopie protokolu o zkoušce musí být dána k dispozici příslušnému orgánu.
KAPITOLA 6.4
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI, ZKOUŠENÍ A SCHVALOVÁNÍ KUSŮ A LÁTEK TŘÍDY 7
6.4.1
(Vyhrazeno)
6.4.2
Všeobecné požadavky
6.4.2.1
Kus musí být tak konstruován vzhledem ke své hmotnosti, objemu a tvaru, aby mohl být snadno a bezpečně přepravován. Kromě toho kus musí být tak konstruován, aby mohl být vhodně zajištěn ve nebo na vozidle během přepravy.
6.4.2.2
Konstrukční vzor musí být takový, aby jakékoli úchyty pro zvedání na kusu neselhaly, pokud jsou používány zamýšleným způsobem, a takový, pokud by k poruše těchto úchytů došlo, aby schopnost kusu splnit jiné požadavky této přílohy nebyla snížena. Konstrukční vzor musí brát v úvahu odpovídající bezpečnostní koeficienty pro případ zvedání trhem.
6.4.2.3
Úchyty a jakékoli přídavné příslušenství na vnějším povrchu kusu, které může být používáno pro zvedání, musí být konstruováno buď jako odpovídající jeho hmotnosti podle požadavků uvedených v 6.4.2.2 nebo musí být snímatelné nebo musí být jinak vyřaditelné z použití během přepravy.
6.4.2.4
Pokud je to prakticky možné musí být obal konstruován a povrchově opracován tak, aby jeho vnější povrchy byly bez výčnělků a mohly být snadno dekontaminovány.
6.4.2.5
Pokud je to prakticky možné musí být kus konstruován tak, aby zabránil sběru a zadržování vody.
6.4.2.6
Jakákoli zařízení připojená ke kusu v době jeho přepravy, která nejsou částí kusu, nesmějí snižovat jeho bezpečnost.
6.4.2.7
Kus musí být schopen odolat účinku jakéhokoli zrychlení, vibrace a vibrační rezonance, které mohou nastat v průběhu běžných podmínek přepravy bez snížení účinnosti uzavíracích zařízení na jeho různých nádobách nebo celistvosti kusu. Zejména šrouby, matice a jiná upevňovací zařízení musí být konstruovány tak, aby se zabránilo jejich ztrátě nebo neočekávanému uvolnění dokonce i po opakovaném použití.
6.4.2.8
Materiály obalu a jakýchkoli částí a celků musí být fyzikálně a chemicky snášenlivé, a to navzájem i vůči radioaktivnímu obsahu. Musí se vzít v úvahu jejich chování po ozáření.
6.4.2.9
Všechny ventily, jimiž by mohl radioaktivní obsah uniknout, musí být chráněny proti neoprávněné manipulaci.
6.4.2.10
Konstrukční vzor kusu musí brát v úvahu okolní teploty a tlaky, se kterými se pravděpodobně setkává v běžných podmínkách přepravy.
6.4.2.12
Výrobci a následní distributoři obalů musí poskytnout informaci o postupu při jejich uzavírání a popis typů a rozměrů uzávěrů (včetně požadovaných gaskets) a všech dalších částí nezbytných k zajištění, že kusy tak, jak jsou připraveny k přepravě, jsou schopné absolvovat příslušné testy této kapitoly.
6.4.3
(Vyhrazeno)
6.4.4
Požadavky na kusy vyňaté z platnosti
Kus vyňatý z platnosti musí být konstruován tak, aby splnil požadavky uvedené v oddílu 6.4.2.
6.4.5
Požadavky na průmyslové kusy
6.4.5.1
Kusy typů IP-1, IP-2 a IP-3 musí splňovat požadavky uvedené v oddílu 6.4.2 a pododdílu 6.4.7.2.
(a)
ztrátě nebo rozptýlení radioaktivních obsahů; a
(b)
více než 20% nárůstu maximální dávkové intenzity na jakémkoli místě vnějšího povrchu kusu.
6.4.5.3
Kus typu IP-3 musí splňovat všechny požadavky uvedené v oddílech 6.4.7.2 až 6.4.7.15.
6.4.5.4
Alternativní požadavky na kusy typů IP-2 a IP-3
6.4.5.4.1
Kusy mohou být používány jako kusy typu IP-2, pokud:
(a)
splňují požadavky uvedené v 6.4.5.1;
(b)
jsou navrženy tak, aby splňovaly požadavky předepsané pro obalovou skupinu I nebo II v kapitole 6.1, a
(c)
po provedení zkoušek požadovaných pro obalovou skupinu I nebo II v kapitole 6.1 zabrání:
(i)
ztrátě nebo rozptýlení radioaktivních obsahů; a
(ii)
více než 20% nárůstu maximální dávkové intenzity na jakémkoli místě vnějšího povrchu kusu.
6.4.5.4.2
Přemístitelné cisterny mohou být používány jako kus typů IP-2 nebo IP-3 pokud:
(a)
splňují požadavky uvedené v 6.4.5.1;
(b)
jsou zkonstruovány tak, aby splňovaly požadavky předepsané v kapitole 6.7 a aby byly způsobilé odolávat zkušebnímu tlaku 265 kPa; a
(c)
jsou konstruovány tak, aby jakékoli dodatečné stínění, pokud je provedeno, bylo schopno odolat statickým a dynamickým namáháním způsobeným manipulacemi a běžnými podmínkami přepravy a zabránilo zvýšení maximální dávkové intenzity o více než 20% na jakémkoli místě vnějšího povrchu přemístitelných cisteren
6.4.5.4.3
Cisterny, kromě přemístitelných cisteren, mohou být též používány jako kus typů IP-2 nebo IP-3 pro přepravu kapalin a plynů LSA-I a LSA-II, jak je předepsáno v tabulce 4.1.9.2.4, pokud:
(a)
odpovídají požadavkům 6.4.5.1;
(b)
jsou zkonstruovány tak, aby splňovaly požadavky předepsané v kapitole 6.8; a
(c)
jsou navrženy tak, aby jakékoliv dodatečné stínění, které je použito, bylo schopné odolávat statickému a dynamickému zatížení vyplývajícím z manipulačních a běžných přepravních podmínek přepravy a preventivně zvýšené o 20% maximálního příkonu dávkového ekvivalentu na jakémkoliv vnějším povrchu cisterny.
6.4.5.4.4
Kontejnery trvale uzavřené povahy mohou být používány jako kus typů IP-2 nebo IP-3 pokud:
(a)
radioaktivní obsahy jsou omezeny na tuhé materiály;
(b)
splňují požadavky uvedené v 6.4.5.1; a
(c)
jsou konstruovány podle mezinárodní normy ISO 1496-1:1990: „Series 1 Containers – Specifications and Testing – Part 1: General Cargo Containers“ (Série 1 Kontejnery – Specifikace a zkoušení – Část 1: Všeobecné nákladní kontejnery) kromě rozměrů a charakteristik. Musí být konstruovány tak, aby po provedení zkoušek předepsaných v tomto dokumentu a zrychlením vyskytujícím se v běžných podmínkách přepravy zabránily:
(i)
ztrátě nebo rozptýlení radioaktivních obsahů; a
(ii)
více než 20% nárůstu maximální dávkové intenzity na jakémkoli místě vnějšího povrchu kontejneru.
6.4.5.4.5
Kovové velké nádoby pro volně ložené látky mohou být používány jako kus typů IP-2 nebo IP-3 pokud:
(a)
splňují požadavky uvedené v 6.4.5.1; a
(b)
jsou konstruovány podle norem a zkoušek předepsaných v kapitole 6.5 pro obalové skupiny I nebo II, ale se zkouškou pádem provedenou v nejvíce poškozujícím směru, a zabrání:
(i)
ztrátě nebo rozptýlení radioaktivních obsahů; a
(ii)
více než 20% nárůstu maximální dávkové intenzity na jakémkoli místě vnějšího povrchu IBC.
6.4.6
Požadavky na kusy obsahující hexafluorid uranu
6.4.6.1
Kusy projektované na obsah hexafluoridu uranu musí splňovat požadavky předepsané jinde v ADR, které se vztahují na radioaktivní a štěpné vlastnosti tohoto materiálu S výjimkou povolenou v 6.4.6.4 musí hexafluorid uranu o hmotnosti 0,1 kg a více být také plněn do obalů a přepravován podle ustanovení mezinárodní normy ISO 7195:1993 „Packaging of uranium hexafluoride (UF6) for transport“ (Obal pro dopravu hexafluoridu uranu (UF6)) a požadavků uvedených v 6.4.6.2 a 6.4.6.3.
6.4.6.2
Každý kus konstruovaný na obsah 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu musí být konstruován tak, aby splňoval následující požadavky:
(a)
odolat bez úniku a bez nepřijatelného napětí, jak je uvedeno ISO 7195:1993, zkoušce pevnosti uvedené v 6.4.21.5;
(b)
odolat beze ztráty nebo rozptylu hexafluoridu uranu zkoušce volným pádem uvedené v 6.4.15.4; a
(c)
odolat bez porušení kontejmentového systému tepelné zkoušce uvedené v 6.4.17.3.
6.4.6.3
Kusy konstruované na obsah 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu nesmějí být vybaveny zařízením pro snižování tlaku.
6.4.6.4
Pouze na základě schválení příslušným orgánem mohou být přepravovány kusy konstruované na obsah 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu, které:
(a)
jsou projektovány podle mezinárodních nebo národních norem jiných než ISO 7195:1993, za předpokladu, že je dodržena stejná úroveň bezpečnosti;
(b)
jsou konstruovány tak, aby odolaly bez úniku a bez nepřijatelného napětí zkušebnímu tlaku 2,76 MPa, jak je uvedeno v 6.4.21.5; nebo
(c)
jsou konstruovány na obsah 9000 kg nebo více hexafluoridu uranu a nesplňují požadavky uvedené v 6.4.6.2 (c)
Požadavky popsané v 6.4.6.1 až 6.4.6.3 musí být ve všech ostatních ohledech splněny.
6.4.7
Požadavky na kusy typu A
6.4.7.1
Kusy typu A musí být konstruovány tak, aby splňovaly všeobecné požadavky uvedené v oddílu 6.4.2 a v 6.4.7.2 až 6.4.7.17.
6.4.7.2
Nejmenší vnější celkový rozměr kusu nesmí být menší než 10 cm.
6.4.7.3
Na vnější straně kusu musí být zařízení, jako např. pečeť (plomba), které se nemůže snadno poškodit a jehož neporušený stav dokazuje, že kus nebyl otevřen.
6.4.7.4
Jakákoli připojená úchytná zařízení na kusu musí být konstruována tak, aby síly vznikající při normálních a nehodových podmínkách přepravy v těchto zařízeních nenarušily schopnost kusu plnit požadavky ADR.
6.4.7.5
Konstrukční vzor kusu musí brát v úvahu rozsah teplot – 40 °C až + 70 °C pro části obalu. Pozornost musí být věnována teplotám tuhnutí kapalin a možnému zhoršování materiálů obalu v mezích uvedeného rozsahu teplot.
6.4.7.6
Konstrukce a výrobní technologie musí odpovídat národním a mezinárodním normám nebo jiným požadavkům uznaným příslušným orgánem.
6.4.7.7
Konstrukční vzor musí zahrnovat kontejmentový systém bezpečně uzavíratelný spolehlivým uzavíracím zařízením, které nemůže být otevřeno neúmyslně, nebo tlakem, který může vzniknout uvnitř kusu.
6.4.7.8
Radioaktivní látka zvláštní formy může být považována za součást kontejmentového systému.
6.4.7.9
Jestliže je kontejmentový systém oddělenou jednotkou kusu, musí být uzavíratelný spolehlivým uzavíracím zařízením, které je nezávislé na jakékoli jiné části obalu.
6.4.7.10
Konstrukce jakékoli části kontejmentového systému musí brát v úvahu, pokud je to vhodné, radiolytický rozklad kapalin a jiných nestálých materiálů a vývoj plynů při chemické reakci a radiolýze.
6.4.7.11
Kontejmentový systém musí svůj radioaktivní obsah udržet při snížení vnějšího okolního tlaku do 60 kPa.
6.4.7.12
Všechny ventily, kromě zařízení pro vyrovnávání tlaku, musí být provedeny s uzávěrem zamezujícím jakémukoliv úniku z ventilu.
6.4.7.13
Radiační stínění, které uzavírá součást kusu specifikovanou jako část kontejmentového sytému, musí být konstruováno tak, aby zabránilo neúmyslnému oddělení této součásti od stínění. Kde radiační stínění a taková součást tvoří oddělenou jednotku, musí být tato jednotka uzavíratelná spolehlivým uzavíracím zařízením, které je nezávislé na jakékoli jiné části obalu.
6.4.7.14
Kus musí být konstruován tak, aby, je-li je podroben zkouškám stanoveným v oddílu 6.4.15, zabránil:
(a)
ztrátě nebo rozptýlení radioaktivních obsahů; a
(b)
více než 20% nárůstu maximální dávkové intenzity na jakémkoli místě vnějšího povrchu kusu.
6.4.7.15
Konstrukční vzor kusu určeného pro kapalnou radioaktivní látku musí odpovídat ustanovení o úbytku obsahu a volného prostoru vlivem změn teploty obsahu, dynamických účinků a dynamik plnění.
Kus typu A určený pro kapaliny
6.4.7.16
Kus typu A konstruovaný pro kapalné radioaktivní látky musí kromě uvedených požadavků navíc:
(a)
dostatečně splňovat podmínky uvedené v 6.4.7.14 (a) výše, pokud kus byl podroben zkouškám uvedeným v oddílu 6.4.16; a
(b)
buď
(i)
obsahovat dostatečně absorpčního materiálu schopného absorbovat dvojnásobek objemu kapalného obsahu. Takový absorpční materiál musí být vhodně umístěn co nejblíže ke kapalině pro případ jejího úniku; nebo
(ii)
být opatřen kontejmentovým systémem tvořeným primárními vnitřními a sekundárními vnějšími kontejmentovým i částmi konstruovanými tak, aby zajistily zadržení kapalných obsahů uvnitř sekundárních vnějších kontejmentových částí, i když primární vnitřní části jsou netěsné.
Kus typu A určený pro plyny
6.4.7.17
Kus konstruovaný pro plyny musí zabránit ztrátě nebo rozptýlení radioaktivních obsahů, pokud kus byl podroben zkouškám uvedeným v oddílu 6.4.16. Kus typu A konstruovaný pro plyn tritium nebo pro vzácné plyny musí být vyňat z tohoto požadavku.
6.4.8
Požadavky na kusy typu B(U)
6.4.8.1
Kusy typu B(U) musí být konstruovány tak, aby splnily požadavky uvedené v oddílu 6.4.2 a v 6.4.7.2 až 6.4.7.15, kromě uvedených v 6.4.7.14 (a), a kromě toho požadavky uvedené v 6.4.8.2 až 6.4.8.15.
6.4.8.2
Kus musí být konstruován tak, aby při okolních podmínkách uvedených v 6.4.8.5 a 6.4.8.6 teplo vyvíjené uvnitř kusu jeho radioaktivním obsahem za normálních podmínek přepravy, jak jsou představovány zkouškami uvedenými v oddílu 6.4.15, nepříznivě neovlivnilo kus takovým způsobem, že by mohlo být negativně ovlivněno plnění relevantních požadavků na kontejment a stínění, jestliže byl ponechán bez dozoru po dobu jednoho týdne. Zvláštní pozornost musí být věnována účinkům tepla, které mohou:
(a)
změnit uspořádání, geometrický tvar nebo fyzikální stav radioaktivního obsahu nebo, pokud radioaktivní látka je uzavřena v plechovce nebo nádobě (např. zapouzdřené palivové články), způsobit, že se plechovka, nádoba nebo látka zdeformují nebo roztaví; nebo
(b)
zmenšit účinnost obalu vlivem různé tepelné roztažnosti nebo prasknutí nebo roztavení materiálu radiačního stínění; nebo
(c)
v kombinaci s vlhkostí zrychlit korozi.
6.4.8.3
Kus musí být konstruován tak, že při okolních podmínkách uvedených v 6.4.8.5 a bez vlivu slunečního záření, teplota přístupných povrchů kusu nesmí překročit 50°C, ledaže je kus přepravován za výlučného použití.
6.4.8.4
Nejvyšší teplota jakéhokoli snadno přístupného povrchu kusu během přepravy za výlučného použití nesmí překročit 8510 bez izolace za okolních podmínek uvedených v 6.4.8.5. Přitom je možno přihlédnout k přepážkám nebo dělícím stěnám umístěným k ochraně osob, aniž by bylo nutné podrobit tyto přepážky nebo dělicí stěny zkoušce.
6.4.8.5
Musí být uvažována okolní teplota 38°C.
6.4.8.6
Musí se předpokládat, že podmínky slunečního ozáření jsou takové, jaké jsou uvedeny v tabulce 6.4.8.6.
Tabulka 6.4.8.6: Údaje o ozáření
| Stav | Tvar a umístění povrchu | Ozáření sluncem po 12 hodin za den (W/m2) |
|---|---|---|
| 1 | Ploché povrchy přepravované vodorovně – obrácené dolů | 0 |
| 2 | Ploché povrchy přepravované vodorovně – obrácené vzhůru | 800 |
| 3 | Povrchy přepravované svisle | 200 a |
| 4 | Ostatní povrchy obrácené dolů (nepřepravované vodorovně) | 200 a |
| 5 | Všechny ostatní povrchy | 400 a |
a
Alternativně může být použita sinusová funkce s přijatým absorpčním koeficientem a účinky možného odrazu od sousedních předmětů.
6.4.8.7
Kus, který je vybaven tepelnou ochranou za účelem splnění požadavků uvedených v 6.4.17.3, musí být tak konstruován, že taková ochrana zůstane účinnou, jestliže kus je podroben zkouškám uvedeným v oddílu 6.4.15 a v 6.4.17.2 (a) a (b) nebo 6.4.17.2 (b) a (c), jak je to vhodné. Jakákoli taková ochrana vnějšku kusu nesmí mít sníženou účinnost porušením povrchu protržením, proříznutím, smyknutím, otěrem nebo hrubou manipulací.
6.4.8.8
Kus musí být tak konstruován, že, pokud byl podroben:
(a)
zkouškám uvedeným v oddílu 6.4.15, omezil by ztrátu radioaktivních obsahů tak, aby nepřevýšila 10-6A 2 za hodinu; a
(b)
(i)
6.4.17.2 (c), když kus má hmotnost nejvýše 500 kg a celkovou hustotu vypočtenou z vnějších rozměrů nejvýše 1000 kg/m3 a radioaktivní obsah větší než 1000 A2, ne však jako radioaktivní látka zvláštní formy; nebo
(ii)
6.4.17.2 (a) pro všechny jiné kusy
splnil by následující požadavky:
-
zachovat si dostatečné stínění zajišťující, že dávková intenzita ve vzdálenosti 1 m od povrchu kusu nepřekročí 10 mSv/h při maximálním radioaktivním obsahu, pro který byl kus konstruován; a
-
omezit celkovou ztrátu radioaktivního obsahu po dobu jednoho týdne nejvýše na 10 A2 pro krypton-85 a nejvýše na A2 pro všechny ostatní radionuklidy.
Jedná-li se o směsi různých radionuklidů, vztahují se na ně ustanovení uvedená v 2.2.7.7.2.2.4 až 2.2.7.7.2.2.6 kromě toho, že pro krypton-85 může být použita efektivní hodnota A 2 (i) rovná 10 A 2. V případě uvedeném v odstavci (a) výše hodnocení musí brát v úvahu meze vnější kontaminace uvedené v 4.1.9.1.2.
6.4.8.9
Kus pro radioaktivní obsah s aktivitou větší než 105 A2 musí být tak konstruován, aby, pokud byl podroben rozšířené zkoušce ponořením do vody uvedené v oddílu 6.4.18, nedošlo k porušení kontejmentového systému.
6.4.8.10
Splnění dovolených limitů uvolňování aktivity nesmí být závislé ani na filtrech, ani na strojním chladicím systému.
6.4.8.11
Kus nesmí být vybaven systémem pro vyrovnávání tlaku, který by dovolil únik radioaktivní látky do okolního prostředí za podmínek zkoušek uvedených v oddílech 6.4.15 a 6.4.17.
6.4.8.12
Kus musí být konstruován tak, aby při nejvyšším normálním provozním tlaku a při podrobení se zkouškám uvedeným v oddílech 6.4.15 a 6.4.17 úroveň napětí v kontejmentovém systému nepřekročila hodnoty, které by nepříznivě ovlivnily kus takovým způsobem, že by neplnil příslušné požadavky.
6.4.8.13
Kus nesmí mít nejvyšší normální provozní tlak převyšující přetlak 700 kPa.
6.4.8.14
Kusy obsahující radioaktivní látku s nízkou rozptýlitelností musí být zkonstruovány tak, aby jakákoliv vlastnost přidaná k radioaktivní látce s nízkou rozptýlitelností, která není její součástí, nebo jakékoliv vnitřní součásti obalu nemohly nepříznivě ovlivnit technické parametry radioaktivní látky s nízkou rozptýlitelností.
6.4.8.15
Kus musí být konstruován pro teplotu okolního prostředí v rozsahu -40°C až +38°C.
6.4.9
Požadavky na kusy typu B(M)
6.4.9.1
Kusy typu B(M) musí splňovat požadavky na kusy typu B(M) uvedené v 6.4.8.1, kromě těch požadavků na kusy, které jsou přepravovány výhradně uvnitř dané země nebo výhradně mezi určitými zeměmi. Jiné podmínky, než které jsou uvedeny výše v 6.4.7.5, 6.4.8.5, 6.4.8.6 a 6.4.8.9. až 6.4.8.15 mohou být použity se schválením příslušných orgánů těchto zemí. Nicméně požadavky na kusy typu B(M) uvedené v 6.4.8.8 až 6.4.8.15 musí být splněny, jak je to jen prakticky možné.
6.4.9.2
Periodická ventilace kusů typu B(M) během přepravy může být dovolena za podmínky, že provozní kontroly ventilace jsou přijatelné pro všechny zainteresované příslušné orgány.
6.4.10
Požadavky na kusy typu C
6.4.10.1
Kusy typu C musí být konstruovány tak, aby splnily požadavky uvedené v 6.4.2 a v 6.4.7.2 až 6.4.7.15, kromě uvedených v 6.4.7.14 (a), a požadavky uvedené v 6.4.8.2 až 6.4.8.6, 6.4.8.10 až 6.4.8.15 a navíc v 6.4.10.2 až 6.4.10.4.
6.4.10.2
Kus musí být schopen splnit hodnotící kriteria, předepsaná pro zkoušky v 6.4.8.8(b) a 6.4.8.12 po tepelné zkoušce v prostředí, definovaném tepelnou vodivostí 0,33 W.m-1.K-1 a teplotou 38°C v ustáleném stavu. Výchozí podmínky hodnocení musí vzít v úvahu, že jakákoli tepelná izolace kusu zůstává nedotčena, kus je používán při nejvyšším normálním provozním tlaku a okolní teplota je 38°C.
6.4.10.3
Kus musí být konstruován takže, pokud byl podroben při nejvyšším normálním provozním tlaku
(a)
zkouškám uvedeným v oddílu 6.4.15, omezil by ztrátu radioaktivních obsahů tak, aby nepřevýšila 10-6A 2 za hodinu; a
(b)
posloupností zkoušek v 6.4.20.1, splnil by následující požadavky:
(i)
zachovat si dostatečné stínění zajišťující, že dávková intenzita ve vzdálenosti 1 m od povrchu kusu nepřekročí 10 mSv/h při maximálním radioaktivním obsahu, pro který byl kus konstruován; a
(ii)
omezit celkovou ztrátu radioaktivního obsahu po dobu jednoho týdne nejvýše na 10 A2 pro krypton-85 a nejvýše na A2 pro všechny ostatní radionuklidy.
Jedná-li se o směsi různých radionuklidů, vztahují se na ně ustanovení uvedená v 2.2.7.7.2.2.4 až 2.2.7.7.2.2.6 kromě toho, že pro krypton-85 může být použita efektivní hodnota A2 (i) rovná 10 A 2. V případě uvedeném v odstavci (a) výše hodnocení musí brát v úvahu meze vnější kontaminace uvedené v 4.1.9.1.2.
6.4.10.4
Kus musí být tak konstruován tak, aby nedošlo k porušení kontejmentového systému, pokud byl podroben rozšířené zkoušce ponořením do vody popsané v 6.4.18.
6.4.11
Požadavky na kusy obsahující štěpné látky
6.4.11.1
Štěpné látky musí být přepravovány tak, aby:
(a)
byl udržen podkritický stav za normálních a nehodových podmínek přepravy; zejména musí být uvažováno s následujícími nahodilostmi:
(i)
vniknutí vody do kusu nebo únik vody z kusu;
(ii)
ztráta účinnosti vložených neutronových absorbátorů nebo moderátorů;
(iii)
změna geometrického uspořádání obsahu buď uvnitř kusu nebo jako důsledek úniku z kusu;
(iv)
zmenšení prostoru uvnitř nebo mezi kusy;
(v)
ponoření kusů do vody nebo zasypání sněhem; a
(vi)
změny teploty; a
(b)
byly splněny požadavky:
(i)
uvedené v 6.4.7.2 pro pro kusy obsahující štěpné látky;
(ii)
předepsané kdekoli v ADR, které se týkají radioaktivních vlastností štěpných látek; a
(iii)
uvedené v 6.4.11.3 až 6.4.11.12, s výjimkou vyňatých z platnosti podle 6.4.11.2.
6.4.11.2
Štěpná látka splňující jedno z ustanovení (a) až (d) bodu 2.2.7.2.3.5 je vyňata z požadavku být přepravována v kusech, které splňují požadavky uvedené v 6.4.11.3 až 6.4.11.12 jakož i jiné požadavky ADR, které se vztahují na štěpnou látku. Pouze jeden typ výjimky je dovolen pro zásilku.
6.4.11.3
Kde chemická nebo fyzikální forma, izotopové složení, hmotnost nebo koncentrace, moderační poměr či hustota nebo geometrické uspořádání nejsou známy, hodnocení uvedená v 6.4.11.7 až 6.4.11.12 musí být provedena stejným způsobem jako se známými podmínkami a parametry těchto hodnocení s předpokladem, že každý parametr, který není znám, má hodnotu, která vede k maximální multiplikaci neutronů.
6.4.11.4
Pro ozářené jaderné palivo hodnocení uvedené v 6.4.11.7 až 6.4.11.12 musí být založeno na izotopovém složení, které průkazně poskytnou:
(a)
hodnoty maximální multiplikace neutronů během doby ozáření; nebo
(b)
konzervativní odhad multiplikace neutronů pro hodnocení kusu. Po ozáření, ale před odesláním, musí být provedena měření pro potvrzení konzervativnosti odhadu izotopového složení.
6.4.11.5
Kus po provedených zkouškách uvedených v oddílu 6.4.15 musí zabránit průniku krychle o hranělO cm.
6.4.11.6
Kus musí být konstruován pro okolní teplotu v rozsahu – 40°C až + 38°C, pokud příslušný orgán nestanoví jinak v rozhodnutí o typovém schválení.
6.4.11.7
Pro samostatný kus musí být vzato v úvahu, že voda může proniknout dovnitř nebo ven ze všech prázdných prostorů kusu včetně těch uvnitř kontejmentového systému. Avšak jestliže konstrukce zahrnuje zvláštní prostředky, zabraňující takovému vnikání vody dovnitř nebo její unikání ven z určitých prázdných prostorů, dokonce i v případě chyby obsluhy, nemusí se pro tyto prázdné prostory takové vnikání nebo únik uvažovat. Zvláštní prostředky musí zahrnovat následující:
(a)
Vícenásobné vysoce účinné zábrany proti vodě, z nichž každá zůstává vodotěsná, pokud kus byl podroben zkouškám předepsaným v 6.4.11.12 (b), vysoký stupeň kontroly jakosti ve výrobě, údržbě a opravách obalů a zkoušky prokazující uzavření každého kusu před jeho odesláním; nebo
(b)
Pro kusy obsahující pouze hexafluorid uranu s maximálním obohacením na 5% hmotnostních uranu-235
(i)
kusy, kde po zkouškách předepsaných v 6.4.11.12 (b) není žádný fyzický styk mezi ventilem a jakoukoli částí obalu jinou než jeho původní bod připojení a kde kromě toho po provedení zkoušky předepsané v 6.4.17.3 ventily zůstávají nepropustné; a
(ii)
vysoký stupeň kontroly jakosti ve výrobě, údržbě a opravách obalů spojený se zkouškami prokazujícími uzavření každého kusu před každým odesláním.
6.4.11.8
Musí být vzato v úvahu a zhodnoceno, že dochází k odrazu způsobenému nejméně 20 cm vrstvou vody nebo většímu, jež může být dodatečně způsoben obklopujícím materiálem obalu. Avšak pokud může být prokázáno, že omezující systém zůstává uvnitř obalu po zkouškách předepsaných v 6.4.11.12 (b), může být v 6.4.11.9 (c) uvažován odraz blízkou vrstvou vody nejméně 20 cm silnou.
(a)
běžným podmínkám přepravy (bez nehod);
(b)
zkouškám uvedeným v 6.4.11.11 (b);
(c)
zkouškám uvedeným v 6.4.11.12 (b).
6.4.11.10
(Vyhrazeno)
6.4.11.11
Pro normální podmínky přepravy musí být odvozen počet „N“ tak, že soubor pětkrát „N“ kusů zůstane v podkritickém stavu pro podmínky způsobující maximální multiplikaci neutronů shodné s následujícími:
(a)
nic nesmí být mezi kusy a soubor kusů musí být vystaven odrazu ze všech stran nejméně 20 cm vrstvou vody; a
(b)
stav kusů musí být odpovídat výpočtem stanovené nebo skutečné podmínce, že byly podrobeny zkouškám uvedeným v oddílu 6.4.15.
6.4.11.12
Pro nehodové podmínky musí být odvozen počet „N“ tak, že soubor dvakrát „N“ kusů zůstane v podkritickém stavu pro podmínky způsobující maximální multiplikaci neutronů shodné s následujícími:
(a)
vodíková moderace mezi kusy a soubor kusů je vystaven na všech stranách odrazu nejméně 20 cm vrstvy vody; a
(b)
zkoušky uvedené v oddílu 6.4.15 následované jakýmikoli z dále uvedených, které jsou více omezující:
(i)
zkoušky uvedené v 6.4.17.2 (b) a uvedené buď v 6.4.17.2 (c) pro kusy s hmotností nejvýše 500 kg a celkovou hustotou nejvýše 1000 kg/m3 stanovené z vnějších rozměrů, nebo uvedené v 6.4.17.2 (a) pro všechny jiné kusy; následované zkouškou uvedenou v 6.4.17.3 a zakončenou zkouškami uvedenými v 6.4.19.1 až 6.4.19.3; nebo
(ii)
zkoušky uvedené v 6.4.17.4; a
(c)
kde jakákoli část štěpné látky uniká z kontejmentového systému po zkoušce uvedené v 6.4.11.12 (b), musí se předpokládat, že štěpná látka uniká z každého kusu v souboru a že všechny štěpné látky budou v takovém uspořádání a za takové moderace, které mají za následek maximální multiplikaci neutronů při odrazu blízkou vrstvou vody nejméně 20 cm silnou.
6.4.11.13
Index bezpečné podkritičnosti (CSI) pro radioaktivní zásilky obsahující štěpné materiály se získá dělením čísla 50 menší ze dvou hodnot „N“, získaných postupem uvedeným v 6.4.11.11 a 6.4.11.12 (tj. CSI = 50/N). Hodnota přepravního indexu z hlediska zachování podkritického stavu může být nula za předpokladu, že neomezený počet radioaktivních zásilek je podkritický (tj., že „N“ se prakticky rovná nekonečnu v obou případech).
6.4.12
Zkušební postupy a důkaz shodnosti
6.4.12.1
Důkaz shodnosti provedení s normami požadovanými v 2.2.7.2.3.1.3, 2.2.7.2.3.1.4, 2.2.7.2.3.3.1, 2.2.7.2.3.3.2, 2.2.7.2.3.4.1, 2.2.7.2.3.4.2 a 6.4.2 až 6.4.11 musí být proveden jakoukoli metodou níže uvedenou nebo jejich kombinací:
(a)
Provedení zkoušek se vzorky představující látku LSA-III nebo radioaktivní látku zvláštní formy nebo radioaktivní látky s nízkou rozptýlitelností nebo s prototypy nebo vzorky obalu, kde obsah vzorku nebo obalu pro zkoušky musí simulovat co nejpřesněji, jak je to jen prakticky možné, očekávaný rozsah radioaktivních obsahů a vzorky nebo obaly, které mají být zkoušeny, musí být připraveny tak, jak budou předány k přepravě;
(b)
Odkaz na předchozí uspokojivé důkazy dostatečně podobné povahy;
(c)
Provedení zkoušek s modely vhodného měřítka s vlastnostmi, které jsou významné z hlediska tohoto zkoumání, pokud inženýrská praxe prokázala, že výsledky takových zkoušek jsou přijatelné pro konstrukční účely. Pokud je použit model v měřítku, musí být vzata v úvahu potřeba úpravy určitých zkušebních parametrů, jako je průměr průrazové tyčky nebo tlakové zatížení.
(d)
Výpočet nebo zdůvodněný důkaz, pokud výpočetní metody a parametry jsou všeobecně považovány za spolehlivé nebo konzervativní.
6.4.12.2
Po provedení zkoušek vzorku nebo prototypu musí být použity vhodné metody hodnocení pro potvrzení toho, že požadavky na zkušební postupy byly splněny v souladu s normami na provedení a přijatelnost předepsanými v 2.2.7.2.3.1.3, 2.2.7.2.3.1.4, 2.2.7.2.3.3.1, 2.2.7.2.3.3.2, 2.2.7.2.3.4.1, 2.2.7.2.3.4.2 a 6.4.2 až 6.4.11.
6.4.12.3
Všechny vzorky musí být zkontrolovány před zkoušením, aby byly zjištěny a zaznamenány vady a poškození včetně těchto:
(a)
odchylky od konstrukčního vzoru;
(b)
výrobní vady;
(c)
koroze nebo jiné zhoršení; a
(d)
deformace.
Kontejnmentový systém musí být zřetelně specifikován. Vnější charakteristiky vzorku musí být zřetelně identifikovány tak, aby bylo možno jednoduše a zřetelně provést odkaz na jakékoli části vzorku.
6.4.13
Zkoušení celistvosti kontejmentového systému a stínění a zhodnocení podkritičnosti
Po každé z relevantních zkoušek uvedených v oddílech 6.4.15 až 6.4.21:
(a)
musí být zjištěny a zaznamenány vady a poškození;
(b)
musí být stanoveno, zda celistvost kontejnmentového systému a stínění zůstaly zachovány v rozsahu požadovaném v oddílech 6.4.2 až 6.4.11 pro zkoušený kus; a
(c)
pro kusy obsahující štěpnou látku musí být zjištěno, zda jsou splněny předpoklady a podmínky použité v hodnoceních požadovaných v 6.4.11.1 až 6.4.11.12 projeden nebo více kusů.
6.4.14
Terč pro zkoušky pádem
Terč pro zkoušky pádem specifikovaný v 2.2.7.2.3.3.5 (a), 6.4.15.4, 6.4.16 (a), 6.4.17.2 a 6.4.20.2 musí mít plochý vodorovný povrch takového charakteru, aby jakékoli zvýšení jeho odolnosti proti změně polohy nebo deformaci úderem vzorku nezvýšilo významně poškození vzorku.
6.4.15
Zkoušky pro prokázání schopnosti odolat normálním podmínkám přepravy
6.4.15.1
Zkoušky jsou: zkouška postřikem vodou, zkouška volným pádem, zkouška tlakovým zatížením a zkouška průrazem. Vzorky kusu musí být podrobeny zkoušce volným pádem, zkoušce tlakovým zatížením a zkoušce průrazem, kterým v každém případě předchází zkouška postřikem vodou. Jeden vzorek může být použit pro všechny zkoušky, pokud požadavky uvedené v 6.4.15.2 jsou splněny.
6.4.15.2
Časový interval mezi ukončením zkoušky postřikem vodou a následující zkouškou musí být takový, aby voda prosákla v maximální míře bez patrného sušení vnějšku vzorku. Nejeví-li se zřejmý opak, tento interval musí trvat dvě hodiny, pokud postřik vodou je směrován současně ze čtyř směrů. Avšak žádný časový interval nesmí uplynout, jestliže postřik vodou je směrován z každého ze čtyř směrů následně.
6.1.15.3
Zkouška postřikem vodou: Vzorek musí být podroben zkoušce postřikem vodou, která simuluje jeho vystavení dešti o srážkové intenzitě přibližně odpovídající hodnotě 5 cm za hodinu po dobu nejméně jedné hodiny.
6.4.15.4
Zkouška volným pádem: Vzorek musí padat na plochu terče tak, aby došlo k jeho maximálnímu poškození z hlediska jeho zkoušených bezpečnostních vlastností.
(a)
Výška pádu měřená od nejnižšího bodu vzorku k hornímu povrchu terče nesmí být menší než vzdálenost uvedená v tabulce 6.4.15.4 pro příslušnou hmotnost. Terč musí být takový, jaký je uveden v oddílu 6.4.14;
(b)
Pro pravoúhlé lepenkové nebo dřevěné kusy s hmotností nejvýše 50 kg jednotlivý vzorek musí být podroben volnému pádu na každý roh z výšky 0,3 m;
(c)
Pro lepenkové kusy válcovitého tvaru s hmotností nepřevyšující 100 kg jednotlivý vzorek musí být podroben volnému pádu na každou čtvrtinu každé hrany z výšky 0,3 m.
Tabulka 6.4.15.4: Výška volného pádu při zkoušení kusů pro normální podmínky přepravy
| Hmotnost kusu (kg) | Výška volného pádu (m) | ||
|---|---|---|---|
| Hmotnost kusu < 5000 | 1.2 | ||
| 5000 ≤ | Hmotnost kusu < 10000 | 0.9 | |
| 10000 ≤ | Hmotnost kusu < 15000 | 0.6 | |
| 15000 ≤ | Hmotnost kusu | 0.3 | |
6.4.15.5
Zkouška tlakovým zatížením: Pokud tvar obalu nezabraňuje účinně stohování, vzorek musí být podroben po dobu 24 hodin tlakovému zatížení rovnému z dále uvedených, které je větší:
(a)
rovnému pětinásobku hmotnosti zkoušeného kusu; a
(b)
rovnému tlaku 13 kPa násobenému půdorysnou plochou kusu.
Zatížení musí být rovnoměrně vystaveny dvě protilehlé strany vzorku, z nichž jedna musí být základna, na které kus zůstává normálně uložen.
6.4.15.6
Zkouška průrazem: Vzorek musí být uložen na tvrdý, plochý, vodorovný povrch, který se nebude znatelně pohybovat po dobu provádění zkoušky.
(a)
Tyčka o průměru 3,2 cm s půlkulovým koncem a hmotností 6 kg musí být spuštěna a přímo dopadnout svou podélnou osou svisle na střed nejslabší části vzorku tak, že, pokud pronikne dostatečně daleko, narazí na kontejnmentový systém. Tyčka se nesmí znatelně deformovat při provádění zkoušky;
(b)
Výška pádu tyčky měřená od jejího nejnižšího konce k předpokládanému bodu nárazu na horní povrch vzorku musí být 1 m.
6.4.16
Dodatečné zkoušky kusů typu A konstruované pro kapaliny a plyny
Jeden vzorek nebo další vzorky musí být podrobeny každé z následujících zkoušek, pokud nemůže být prokázáno, že jedna zkouška je pro dotyčný vzorek náročnější, než druhá, ve kterémžto případě jeden vzorek musí být podroben té náročnější zkoušce.
(a)
Zkouška volným pádem: Vzorek musí být spuštěn na plochu terče tak, aby došlo k jeho maximálnímu poškození z hlediska kontejmentového systému. Výška pádu měřená od nejnižší části vzorku k hornímu povrchu plochy terče musí být 9 m. Terč musí být takový, jak je definován v oddílu 6.4.14;
(b)
Zkouška průrazem: Vzorek musí být podroben zkoušce uvedené v 6.4.15.6, s tím, že výška pádu musí být zvýšena na 1,7 m z 1 m uvedené v 6.4.15.6 (b).
6.4.17
Zkoušky pro prokázání schopnosti odolat nehodovým podmínkám při přepravě
6.4.17.2
Mechanická zkouška: Mechanickou zkoušku tvoří tri různé zkoušky pádem. Každý vzorek musí být podroben vhodným pádům uvedeným v 6.4.8.8 nebo 6.4.11.12. Pořadí, ve kterém je vzorek podrobován pádům, musí být takové, že po dokončení mechanické zkoušky vzorek musí utrpět poškození vedoucí k maximálnímu poškození při tepelné zkoušce, která následuje.
(a)
Pro pád I, vzorek musí padat na plochu terče tak, aby utrpěl maximální poškození a výška pádu měřená od nejnižšího bodu vzorku k hornímu povrchu plochy terče musí být 9 m. Terč musí být takový, jak je definován v oddílu 6.4.14;
(b)
Pro pád II, vzorek musí být spuštěn tak, aby utrpěl maximální poškození tyčí pevně připevněnou kolmo na plochu terče. Výška pádu měřená od předpokládaného bodu nárazu vzorku na horní povrch tyčky musí být 1 m. Tyč musí být z pevné měkké oceli kruhového průřezu, průměru 15,0 ± 0,5 cm a délky 20 cm, ledaže by delší tyč způsobila větší poškození. V tomto případě může být použita tyč dostatečné délky způsobující maximální poškození. Horní konec tyče musí být plochý a vodorovný s hranou zaoblenou o poloměru nejvýše 6 mm. Terč, ke kterému je tyč připevněna, musí být takový, jak je popsán v oddílu 6.4.14;
(c)
Pro pád lIl, musí být vzorek podroben dynamické zkoušce drcením umístěním vzorku na plochu terče tak, aby utrpěl maximální poškození pádem hmotnosti 500 kg na vzorek z výšky 9 m. Padající sondu musí tvořit pevná deska z měkké oceli 1m x 1m a musí dopadnout ve vodorovné poloze. Výška pádu musí být měřena od spodní strany desky k nejvyššímu bodu vzorku. Terč, na kterém vzorek zůstává, musí být takový, jak je definován v oddílu 6.4.14.
6.4.17.3
Tepelná zkouška: Vzorek musí být v tepelné rovnováze v podmínkách okolní teploty 38°C odpovídající podmínkám slunečního ozáření uvedeným v tabulce 6.4.8.6 a maximálnímu projektovanému vývinu vnitřního tepla uvnitř kusu z radioaktivních obsahů. Alternativně je dovoleno, aby jakýkoli z těchto parametrů měl různé hodnoty před a během zkoušky, pokud na ně je vzat zřetel v následných hodnoceních odezvy kusu.
Tepelnou zkoušku musí tvořit:
(a)
Vystavení vzorku pod dobu 30 minut tepelnému prostředí, které zajišťuje tepelný tok nejméně rovnocenný tepelnému toku hořícího uhlovodíkového paliva se vzduchem v dostatečně stabilních okolních podmínkách dosahujícího průměrný koeficient emise 0,9 a průměrnou teplotu nejméně 800°C, plně obklopující vzorek s povrchem majícím absorpční koeficient 0,8 nebo hodnotu, kterou kus prokazatelně může mít, jestliže je vystaven uvedenému ohni, následovanému,
(b)
Vystavení vzorku okolní teplotě 38°C odpovídající podmínkám slunečního ozáření uvedeným v tabulce 6.4.8.6 a maximálnímu projektovanému vývinu vnitřního tepla uvnitř kusu z radioaktivních obsahů po dostatečnou dobu pro zajištění, že teploty ve vzorku jsou všude klesající a/nebo blížící se podmínkám prvotního stálého stavu. Alternativně je dovoleno, aby jakýkoli z těchto parametrů měl různé hodnoty po přerušení zahřívání, pokud na ně je vzat zřetel v následných hodnoceních odezvy kusu.
V průběhu zkoušky a po zkoušce vzorek nesmí být uměle ochlazován a jakékoli hoření materiálů vzorku musí být ponecháno přirozenému průběhu.
6.4.17.4
Zkouška ponořením do vody: Vzorek musí být ponořen pod hladinu vody nejméně 15 m po dobu nejméně osm hodin v poloze, která povede k maximálnímu poškození. Pro účely důkazu musí se za splnění těchto podmínek považovat vnější přetlak 150 kPa.
6.4.18
Rozšířená zkouška ponořením do vody pro kusy typu B(U) a typu B(M) obsahující výše než 105 A2 a typu C
Rozšířená zkouška ponořením do vody: Vzorek musí být ponořen pod hladinu vody nejméně 200 m po dobu nejméně jedné hodiny. Pro účely důkazu musí se za splnění těchto podmínek považovat vnější přetlak 2 MPa.
6.4.19
Zkouška úniku vody pro kus obsahující štěpnou látku
6.4.19.1
Kusy, pro které bylo oceněno pro účely hodnocení podle 6.4.11.7 až 6.4.11.12 vniknutí nebo únik vody v rozsahu, který má za následek nejvyšší reaktivitu, jsou vyjmuty z této zkoušky.
6.4.19.2
Vzorek, před podrobením se zkoušce vniknutí anebo úniku vody uvedené níže, musí být podroben zkouškám uvedeným v 6.4.17.2 (b) a buď 6.4.17.2 (a) nebo (c), jak je požadováno v 6.4.11.12, a zkoušce uvedené v 6.4.17.3.
6.4.19.3
Vzorek musí být ponořen pod hladinu vody nejméně 0,9 m po dobu nejméně 8 hodin v poloze, ve které se předpokládá největší vniknutí anebo únik.
6.4.20
Zkoušky pro kusy typu C
6.4.20.1
Vzorky musí být v uvedeném pořadí podrobeny účinkům každé z následujících zkoušek:
(a)
(b)
Zkouška popsaná v 6.4.20.4.
6.4.20.2
Zkouška průrazem/roztržením: Vzorek musí být podroben ničivému účinku sondy ze střední oceli. Orientace sondy vůči povrchu vzorku musí být taková, aby na konci pořadí zkoušek popsaných v 6.4.20.1 (a) způsobila maximální poškození vzorku.
(a)
Vzorek reprezentující kus o hmotnosti menší než 250 kg, musí být umístěn na terč a vystaven pádu sondy o hmotnosti 250 kg, padající zvýše 3 m nad zamýšleným bodem dopadu. Sonda pro tuto zkoušku musí být válcová tyč o průměru 20 cm s koncem (který bude narážet na vzorek) ve tvaru komolého kužele s následujícími rozměry: 30 cm výška a 2,5 cm průměr koncové části, na konci s hranou zaoblenou na poloměr ne větší než 6 mm. Terč, ke kterému je vzorek připevněn musí odpovídat popisu v 6.4.14.
(b)
Pro kusy o hmotnosti větší než 250 kg musí být upevněna na terč sonda a vzorek padá na sondu. Výška pádu, měřená od bodu dopadu k vnějšímu povrchu sondy musí činit 3 m. Pro tuto zkoušku musí mít sonda stejný tvar a rozměry jako je popsáno v (a) výše, s výjimkou toho, když by větší délka a hmotnost sondy mohla přivodit větší poškození vzorku. Terč, ke kterému je tyč připevněna musí odpovídat popisu v 6.4.14.
6.4.20.3
Rozšířená tepelná zkouška: Podmínky pro tuto zkoušku musí být stejné jako podmínky popsané v 6.4.17.3, s výjimkou toho, že vystavení teplu musí trvat 60 minut.
6.4.20.4
Nárazová zkouška: Vzorek musí být podroben nárazu na terč rychlostí ne menší než 90 m/s, a to tak orientován, aby utrpěl maximální poškození. Terč musí odpovídat popisu v 6.4.14, s výjimkou, že jeho povrch může být v libovolné orientaci, pokud je kolmý ke dráze vzorku.
6.4.21
Prohlídky obalů konstruovaných pro obsah 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu
6.4.21.1
Každý vyrobený obal a jeho provozní a konstrukční výstroj musí být podroben buď společně nebo každá tato část zvlášť první prohlídce před uvedením do provozu a následně periodicky. Tyto prohlídky musí být prováděny a osvědčovány po dohodě s příslušným orgánem.
6.4.21.2
První prohlídku musí tvořit kontrola konstrukčních charakteristik, zkouška pevnosti, zkouška těsnosti, zkouška vnitřního objemu vodou a kontrola správného provozu provozní výstroje.
6.4.21.3
Periodické prohlídky musí tvořit vizuální prohlídka, zkouška pevnosti, zkouška těsnosti a kontrola správného provozu provozní výstroje. Nejdelší lhůty pro periodické prohlídky musí být pět let. Obaly, které nebyly podrobeny prohlídce v průběhu pětileté lhůty, musí být zkoušeny před přepravou podle programu schváleného příslušným orgánem. Tyto obaly nesmějí být znovu plněny před dokončením plného programu periodických prohlídek.
6.4.21.4
Kontrola konstrukčních charakteristik musí prokázat shodu se specifikacemi konstrukčního vzoru a výrobním programem.
6.4.21.5
Pro první zkoušku pevnosti obaly konstruované pro obsah 0,1 kg nebo více hexaflouridu uranu musí být zkoušeny hydraulicky vnitřním tlakem nejméně 1,38 MPa (13,8 bar), ale pokud je zkušební tlak menší 2,76 MPa (27,6 bar), typové schválení musí být vícestranné. Pro opětovné zkoušení obalů smí být podkladem jakékoli jiné rovnocenné nedestruktivní zkoušení, za podmínky vícestranného schválení.
6.4.21.6
Zkouška těsnosti musí být provedena v souladu s postupem, který je schopen měřit úniky z kontejmentového systému s citlivostí 0,1 Pa.l/s (10-6 bar/s).
6.4.21.7
Zkouška vnitřního objemu vodou se provádí s přesností ±0,25 % při referenční teplotě 15°C. Obsah musí být uveden na štítku popsaném v 6.4.21.8.
6.4.21.8
Štítek vyrobený z nekorodujícího kovu musí být trvale upevněn na každý obal na snadno přístupném místě. Způsob upevnění štítku nesmí snižovat pevnost obalu. Na štítku musí být vyznačeny vyražením nebo jakýmkoli jiným rovnocenným způsobem nejméně tyto údaje:
-
Identifikační označení rozhodnutí o typovém schválení;
-
Sériové číslo výrobce;
-
Nejvyšší provozní tlak (přetlak);
-
Zkušební tlak (přetlak);
-
Obsah: hexafluorid uranu;
-
Vnitřní objem v litrech;
-
Nejvyšší dovolená hmotnost náplně hexafluoridu uranu;
-
Hmotnost obalu;
-
Datum (měsíc, rok) první zkoušky a poslední periodické zkoušky;
-
Razítko znalce, který provedl zkoušky.
6.4.22
Typové schválení kusu a materiálů
6.4.22.1
Typové schválení kusů obsahujících 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu vyžaduje, aby:
(a)
Každý konstrukční vzor, který splňuje požadavky uvedené v 6.4.6.4, byl vícestranné schválen;
(b)
Po 31. prosinci 2003 každý konstrukční vzor, který splňuje požadavky uvedené v pododílech 6.4.6.1 až 6.4.6.3, musí být jednostranně schválen příslušným orgánem země původu konstrukčního typu, není-li z jiných důvodů vyžadováno vícestranné schválení dle (dohody) ADR.
6.4.22.2
Každý konstrukční vzor kusu typu B(U) a kusu typu C vyžaduje jednostranné schválení, kromě:
(b)
konstrukční vzoru kusu typu B(U) pro radioaktivní látku s malou rozptýlitelností vyžadující vícestranné schválení.
6.4.22.4
Každý konstrukční vzor kusu pro štěpnou látku, která není vyjmuta podle 6.4.11.2 z požadavků, které se vztahují zvlášť na kusy obsahující štěpnou látku, vyžaduje vícestranné schválení.
6.4.22.5
Konstrukční vzor radioaktivní látky zvláštní formy vyžaduje jednostranné schválení. Konstrukční typ pro radioaktivní látku s malou rozptýlitelností vyžaduje vícestranné schválení (viz též 6.4.23.8).
6.4.22.6
Jakýkoli konstrukční vzor, který vyžaduje jednostranné schválení země původu, která je smluvní stranou dohody ADR, musí být typově schválen příslušným orgánem této země; jestliže země, kde byl kus zkonstruován není smluvní stranou dohody ADR, přeprava je možná pouze za těchto podmínek:
(a)
rozhodnutí nebo osvědčení o typovém schválení bylo dodáno touto zemí, dokazující, že kus splňuje technické požadavky ADR a že toto rozhodnutí nebo osvědčení je společně podepsáno příslušným orgánem první smluvní strany ADR, do které zásilka vstoupí;
(b)
jestliže nebylo žádné osvědčení a žádné typové schválení konstrukčního typu kusu smluvní straně ADR dodáno, konstrukční typ kusu je typově schválen příslušným orgánem první smluvní strany ADR, do které zásilka vstoupí.
6.4.22.7
Pro konstrukční vzor typově schválené podle přechodných ustanovení viz oddíl 1.6.6.
6.4.23
Žádosti a povolování přepravy radioaktivní látky
6.4.23.1
(Vyhrazeno)
6.4.23.2
Žádost o povolení přepravy musí obsahovat:
(a)
Dobu týkající se přepravy, na kterou se povolení požaduje;
(b)
Skutečný radioaktivní obsah, očekávané způsoby přepravy, typ vozidla a pravděpodobná nebo navrhovaná trasa; a
(c)
Podrobnosti, jak budou uvedeny v účinnost preventivní a administrativní nebo provozní opatření uvedené v rozhodnutích o typovém schválení kusu vydaných podle 5.1.5.2.1.
6.4.23.3
Žádost o povolení přepravy za zvláštních podmínek musí obsahovat všechny údaje nezbytné pro uspokojení požadavku příslušného orgánu, že celková úroveň bezpečnosti při přepravě je nejméně rovnocenná úrovni, které by bylo dosaženo, kdyby všechny příslušné požadavky ADR byly splněny.
Žádost musí též obsahovat:
(a)
Prohlášení o důvodech, proč odeslání nemůže být v plném souladu s příslušnými požadavky ADR; a
(b)
Výčet zvláštních opatřeních nebo zvláštních administrativních nebo provozních opatřeních, která mají být použita během přepravy, aby se tak kompenzovaly nedostatky při plnění příslušných požadavků ADR.
6.4.23.4
Žádost o typové schválení kusu typu B(U) nebo typu C musí obsahovat:
(a)
Podrobný popis navrhovaného radioaktivního obsahu s odkazem na jeho fyzikální a chemický stav a povahu vyzařovaného záření;
(b)
Podrobný popis konstrukčního vzoru, včetně kompletních technických výkresů a přehledů materiálů a výrobních metod;
(c)
Zpráva o zkouškách, které byly provedeny a jejich výsledky nebo důkaz založený na výpočtových metodách nebo jiný důkaz, že konstrukční vzor splňuje příslušné požadavky;
(d)
Navrhované pokyny pro provoz a údržbu při používání obalu;
(e)
Jestliže kus je konstruován pro nejvyšší normální provozní tlak překračující 100 kPa, specifikace materiálů pro výrobu kontejmentového systému, vzorky, které se mají použít, a zkoušky, které se mají provést;
(f)
Pokud navrhovaný radioaktivní obsah je ozářené palivo, popis a zdůvodnění předpokladů v bezpečnostní analýze vztahující se k charakteristikám paliva a popis opatření před odesláním vyžadovaných v 6.4.11.4 (b);
(g)
Zvláštní ustanovení o umísťování pro přepravu, nezbytná pro zajištění bezpečného odvodu tepla z kusu beroucí v úvahu použité různé druhy přepravy a typ vozidla nebo kontejneru;
(h)
Reprodukovatelné vyobrazení ne větší než 21 cm x 30 cm ilustrující provedení kusu; a
(i)
Specifikaci vhodného programu zajištění kvality požadovaného v 1.7.3.
6.4.23.5
Žádost o typové schválení kusu typu B(M) musí obsahovat kromě informací, požadovaných pro typové schválení kusu v 6.4.23.4 pro kusy typu (B(U):
(a)
Seznam požadavků uvedených v 6.4.7.5, 6.4.8.5, 6.4.8.6 a 6.4.8.9 až 6.4.8.15, kterým kus nevyhovuje;
(b)
Navrhovaná dodatečná provozní opatření, která mají být provedena během přepravy pravidelně neprováděná podle této přílohy, ale která jsou nezbytná pro zajištění bezpečnosti kusu nebo která kompenzují nesplněné požadavky uvedené v odstavci (a) výše;
(c)
Výčet jakýchkoli omezení způsobu přepravy a jakýchkoli zvláštních postupů nakládky, přepravy, vykládky nebo manipulace; a
(d)
Rozsah okolních podmínek (teplota, sluneční záření), které jsou očekávány během přepravy a které byly vzaty v úvahu při projektování konstrukčního vzoru.
6.4.23.6
Žádost o typové schválení kusů obsahujících 0,1 kg nebo více hexafluoridu uranu musí obsahovat všechny údaje potřebné k dokázání příslušnému orgánu, že konstrukční typ splňuje příslušné požadavky uvedené v 6.4.6.1, a popis vhodného programu zajištění jakosti, jak se požaduje v oddílu 1.7.3.
6.4.23.7
Žádost o typové schválení kusu pro štěpné látky musí obsahovat všechny údaje k dokázání příslušnému orgánu, že konstrukční typ splňuje příslušné požadavky uvedené v 6.4.11.1 a popis vhodného programu zajištění jakosti, jak se požaduje v oddílu 1.7.3.
6.4.23.8
Žádost o typové schválení radioaktivní látky zvláštní formy a radioaktivní látky s malou rozptýlitelností musí obsahovat:
(a)
Podrobný popis radioaktivní látky nebo, pokud je v pouzdru, obsahu; musí být uveden zejména odkaz jak na fyzikální tak i chemický stav;
(b)
Podrobný popis konstrukčního typu použitého pouzdra;
(c)
Zpráva o provedených zkouškách a jejich výsledcích nebo důkaz na základě výpočtových metod ukazující, že radioaktivní látka je schopna vyhovět předepsaným zkouškám nebo jiný důkaz, že radioaktivní látka zvláštní formy nebo radioaktivní látka s malou rozptýlitelností splňuje příslušné požadavky ADR;
(d)
Popis programu zajištění jakosti, jak se požaduje v oddílu 1.7.3.
(e)
Navrhovaná opatření, která se mají provést před odesláním zásilky s radioaktivní látkou zvláštní formy nebo radioaktivní látky s malou rozptýlitelností.
6.4.23.9
Každé rozhodnutí o typovém schválení nebo o povolení vydané příslušným orgánem musí být označeno identifikační značkou. Identifikační značka musí být následujícího všeobecného typu:
VRI/Číslo/Kód typu
(a)
Kromě uvedeného v 6.4.23.10 (b), VRI představuje mezinárodní rozlišovací značku vozidla země vydávající rozhodnutí nebo osvědčení1;
(b)
Číslo musí být přiděleno příslušným orgánem a musí být jednoznačné a specifické se zřetelem ke konstrukčnímu vzoru nebo přepravě. Identifikační značka povolení přepravy musí být jednoznačně ve vztahu k identifikační značce o typovém schválení;
(c)
Následující kódy typu musí být použity v uvedeném pořadí pro označení typů vydaných rozhodnutí o typovém schválení nebo povolení přepravy:
| AF | Konstrukční vzor kusu Typ A pro štěpnou látku |
| B(U) | Konstrukční vzor kusu Typ B(U) [B(U) F pro štěpnou látku] |
| B(M) | Konstrukční vzor kusu Typ B(M) [B(M) F pro štěpnou látku] |
| C | Konstrukční vzor kusu Typ C [CF pro štěpnou látku] |
| IF | Konstrukční vzor průmyslového kusu pro štěpnou látku |
| S | Radioaktivní látka zvláštní formy |
| LD | Radioaktivní látka s malou rozptýlitelností |
| T | Přeprava |
| X | Zvláštní podmínky |
V případě konstrukčních vzorů kusu obsahujících hexaflourid uranu, který není štěpnou látkou nebo je vyjmutou štěpnou látkou, a na který se žádný zvýše uvedených kódů nevztahuje, pak se musí použít následující typy kódů:
| H(U) | Jednostranné schválení |
| H(M) | Mnohostranné schválení |
(d)
Rozhodnutí o typovém schválení kusu a radioaktivní látky zvláštní formy, kromě vydaných podle přechodných ustanovení pododdílu 1.6.6.2 a 1.6.6.3, a rozhodnutí o typovém schválení radioaktivní látky s malou rozptýlitelností, musí být ke kódu připojeny symboly 96“.
6.4.23.10
Tyto kódy typu musí být uvedeny takto:
(a)
Každé rozhodnutí a každý kus musí být označeny příslušnou identifikační značkou obsahující symboly předepsané v 6.4.23.9 a), b), c) a d) výše, kromě toho, že za druhou závorkou musí být kusy opatřeny pouze příslušným kódem typu, případně včetně symbolu „-96“, tj., že „T“ nebo „X“ se nesmějí uvádět v identifikačním nápisu na kusu. Kde rozhodnutí o typovém schválení a povolení přepravy jsou kombinována, příslušné kódy typu není třeba opakovat. Například:
| A/132/B(M)F-96:A | Konstrukční vzor kusu typu B(M) schválený pro štěpnou látku, vyžadující mnohostranné schválení, pro který příslušný orgán Rakouska přidělil číslo konstrukčního typu 132 (pro označení kusu i pro rozhodnutí o typovém schválení); |
| A/132B(M)F-96T | Povolení přepravy vydané pro kus označený identifikační značkou uvedenou výše (pro označení pouze na rozhodnutí); |
| A/137/X: | Povolení přepravy za zvláštních podmínek, vydané příslušným orgánem Rakouska, kterému bylo přiděleno číslo 137 (pro označení pouze na rozhodnutí); |
| A/139/IF-96: | Typové schválení průmyslového kusu pro štěpnou látku vydané příslušným orgánem Rakouska, kterému bylo přiděleno číslo 139 (pro označení kusu i rozhodnutí o typovém schválení kusu); a |
| A/145/H(U)-96: | Typové schválení kusu obsahujícího hexafluorid uranu, který je vyjmutou štěpnou látkou, vydané příslušným orgánem Rakouska, kterému bylo přiděleno číslo 145 (pro označení kusu i rozhodnutí o typovém schválení kusu); |
(b)
Pokud je mnohostranné schválení provedeno validací podle 6.4.23.16, musí být použita pouze identifikační značka vydaná zemí původu konstrukčního typu nebo odeslání. Pokud je mnohostranné schválení provedeno vydáním rozhodnutí nebo osvědčení následnými zeměmi, musí být označeno příslušnou identifikační značkou a kus, jehož konstrukční typ byl takto schválen, musí být označen všemi příslušnými identifikačními značkami.
Například:
A/132/B(M)F-96
CH/28/B(M)F-96
byly by identifikační značky kusů, které byly původně schváleny Rakouskem a následně byly schváleny odděleným osvědčením Švýcarskem. Dodatečné identifikační značky byly by uvedeny na kusu podobným způsobem;
(c)
Revize rozhodnutí nebo osvědčení musí být vyznačena zápisem uvedeným v závorkách za identifikační značkou. Například A/132/B(M)F-96 (Rev. 2) by značilo druhou revizi rakouského osvědčení o typovém schválení kusu; nebo A/132/B(M)F-96 (Rev. 0) by označovalo původní vydání rakouského osvědčení o typovém schválení kusu. Pro původní vydání zápis v závorkách je nepovinný a jiná slova, jako „Původní vydání" mohou být též použita místo „Rev 0“. Čísla revizí rozhodnutí nebo osvědčení smějí být vydávána pouze zemí, která vydala původní rozhodnutí nebo osvědčení o schválení.
(d)
Dodatečné symboly (které mohou být nezbytné podle národních předpisů) mohou být doplněny v závorkách na konec identifikační značky; například A/132/B(M)F-96(SP503);
(e)
Není nutno měnit identifikační značku na obalu pokaždé, kdy je provedena revize rozhodnutí o typovém schválení. Takové opětné označení musí být provedeno pouze v těch případech, kdy revize rozhodnutí o typovém schválení kusu má za následek změnu písmena kódu typu, uvedeného za druhou závorkou.
6.4.23.11
Každé rozhodnutí o typovém schválení vydané příslušným orgánem pro radioaktivní látku zvláštní formy nebo radioaktivní látku s malou rozptýlitelností musí obsahovat tyto údaje:
(a)
Typ rozhodnutí nebo osvědčení;
(b)
Identifikační značka vydaná příslušným orgánem;
(c)
Datum vydání a datum skončení platnosti;
(d)
Seznam příslušných národních a mezinárodních předpisů včetně vydání IAEA Regulations for the Safe Transport of Radioactive Material (MAAE Pravidla pro bezpečnou dopravu radioaktivních látek), podle kterých byla radioaktivní látka zvláštní formy nebo radioaktivní látka schválena;
(e)
Identifikace radioaktivní látky zvláštní formy nebo radioaktivní látky s malou rozptýlitelností;
(f)
Popis radioaktivní látky zvláštní formy nebo radioaktivní látky s malou rozptýlitelností;
(g)
Specifikace konstrukčního typu pro radioaktivní látky zvláštní formy nebo radioaktivní látky s malou rozptýlitelností, která může zahrnovat odkazy na výkresy;
(h)
Specifikace radioaktivního obsahu, která zahrnuje obsažené aktivity a která může zahrnovat fyzikální a chemickou formu;
(i)
Specifikace příslušného programu zajištění jakosti, jak je požadováno v oddílu 1.7.3;
(j)
Odkaz na pokyny zpracované žadatelem týkající se zvláštních činností, které mají být provedeny před odesláním;
(k)
Odkaz na totožnost žadatele, pokud to bude považovat příslušný orgán za vhodné;
(l)
Podpis a identifikace orgánu vydávajícího rozhodnutí nebo osvědčení.
6.4.23.12
Každé rozhodnutí o povolení přepravy za zvláštních podmínek, vydané příslušným orgánem musí obsahovat tyto údaje:
(a)
Typ rozhodnutí nebo osvědčení;
(b)
Identifikační značka vydaná příslušným orgánem;
(c)
Datum vydání a datum skončení platnosti;
(d)
Způsob(y) přepravy;
(e)
Jakékoli omezení způsobu přepravy, typ vozidla, kontejneru a jakékoli pokyny pro dopravní trasu,
(f)
Seznam příslušných národních a mezinárodních předpisů včetně vydání IAEA Regulations for the Safe Transport of Radioactive Material (MAAE Pravidla pro bezpečnou dopravu radioaktivních látek), podle kterých byla zvláštní dohoda schválena;
(g)
Následující prohlášení:
„Toto rozhodnutí nezbavuje odesilatele odpovědnosti za plnění jakýchkoli požadavků vlády jakékoli země, kterou bude kus procházet nebo do které bude přepraven.“
(h)
Odkazy na rozhodnutí pro alternativní radioaktivní obsahy, na schválení provedené validací jinými příslušnými orgány, nebo jiné doplňkové technické údaje, které příslušný orgán považuje za vhodné;
(i)
Popis obalu s odkazem na výkresy nebo specifikaci konstrukčního vzoru. Pokud to příslušný orgán považuje za vhodné, musí být též uvedeno reprodukovatelné vyobrazení ne větší než 21 cm x 30 cm ilustrující provedení kusu doprovázené stručným popisem obalu, včetně materiálů, z něhož byl vyroben, celková hmotnost, vnější rozměry a vzhled;
(j)
Specifikace schválených radioaktivních obsahů, včetně jakýchkoli omezení radioaktivních obsahů, které by nemohly být zřejmé z povahy obalu. Musí být též uvedeny fyzikální a chemické formy, obsažené aktivity (pokud je to vhodné, včetně aktivit jednotlivých izotopů), množství v gramech (pro štěpnou látku) a, pokud je to vhodné, údaj, že se jedná o radioaktivní látku zvláštní formy nebo radioaktivní látku s malou rozptýlitelností;
(k)
Dodatečně pro kusy obsahující štěpnou látku:
(i)
podrobný popis schváleného radioaktivního obsahu;
(ii)
hodnota indexu bezpečné podkritičnosti;
(iii)
odkaz na doklad prokazující zachování podkritického stavu obsahu;
(iv)
jakékoli zvláštní prostředky, na jejichž základě se uvažovala nepřítomnost vody v určitých prázdných prostorech při hodnocení podkritičnosti;
(v)
jakákoli dovolená odchylka (na základě 6.4.11.4 (b)) pro změnu multiplikace neutronů předpokládané v hodnocení podkritičnosti jako důsledek; skutečných hodnot ozáření a
(vi)
rozsah okolní teploty, pro kterou byla přeprava za zvláštních podmínek povolena;
(l)
Podrobný seznam jakýchkoli dodatečných provozních opatření požadovaných pro přípravu, nakládku, přepravu, vykládku a manipulaci se zásilkou a jakákoli ustanovení o umísťování na dopravním prostředku k bezpečnému odvodu tepla;
(m)
Důvody pro přepravu za zvláštních podmínek, pokud to vyžaduje příslušný orgán;
(n)
Popis kompenzačních opatření, která mají být provedena jako důsledek přepravy za zvláštních podmínek;
(o)
Odkaz na pokyny vypracované žadatelem vztahující se na použití obalu nebo zvláštní činnosti, které musí být provedeny před odesláním;
(q)
Jakákoli nouzová opatření považovaná příslušným orgánem za nezbytná;
(r)
Specifikace vhodného programu zajištění jakosti, jak je požadováno v oddílu 1.7.3;
(s)
Odkaz na totožnost žadatele a na totožnost dopravce, pokud to bude považovat příslušný orgán za vhodné;
(t)
Podpis a identifikace orgánu vydávajícího rozhodnutí nebo osvědčení.
6.4.23.13
Každé rozhodnutí nebo osvědčení o povolení přepravy vydané příslušným orgánem musí obsahovat tyto údaje:
(a)
Typ rozhodnutí nebo osvědčení;
(b)
Identifikační značka(y) vydaná(é) příslušným orgánem;
(c)
Datum vydání a datum skončení platnosti;
(d)
Seznam příslušných národních a mezinárodních předpisů včetně vydání IAEA Regulations for the Safe Transport of Radioactive Material (MAAE Pravidla pro bezpečnou dopravu radioaktivních látek), podle kterých bylo odeslání schváleno;
(e)
Jakékoli omezení způsobu přepravy, typu vozidla, kontejneru a jakékoli pokyny pro trasu přepravy,
(f)
Následující prohlášení:
„Toto rozhodnutí nebo osvědčení nezbavuje odesilatele odpovědnosti za plnění jakýchkoli požadavků vlády jakékoli země, kterou bude kus procházet nebo do které bude přepraven.“
(g)
Podrobný seznam jakýchkoli dodatečných provozních opatření požadovaných pro přípravu, nakládku, přepravu, vykládku a manipulaci se zásilkou a jakákoli ustanovení o umísťování na dopravním prostředku k bezpečnému odvodu tepla nebo udržení podkritického stavu;
(h)
Odkaz na pokyny zpracované žadatelem týkající se zvláštních činností, které mají být provedeny před odesláním;
(i)
Odkaz na příslušné (á) rozhodnutí nebo osvědčení o typovém schválení;
(j)
Specifikace schválených radioaktivních obsahů, včetně jakýchkoli omezení radioaktivních obsahů, které by nemohly být zřejmé z povahy obalu. Musí být též uvedeny fyzikální a chemické formy, obsažené aktivity (pokud je to vhodné, včetně aktivit různých izotopů), množství v gramech (pro štěpnou látku) a, pokud je to vhodné,; údaj, že se jedná o radioaktivní látku zvláštní formy nebo radioaktivní látku s malou rozptýlitelností;
(k)
Jakákoli nouzová opatření považovaná příslušným orgánem za nezbytná;
(l)
Specifikace vhodného programu zajištění jakosti, jak je požadováno v oddílu 1.7.3;
(m)
Odkaz na totožnost žadatele, pokud to bude považovat příslušný orgán za vhodné;
(n)
Podpis a identifikace orgánu vydávajícího rozhodnutí nebo osvědčení.
6.4.23.14
Každé rozhodnutí nebo osvědčení o typovém schválení kusu vydané příslušným orgánem musí obsahovat tyto údaje:
(a)
Typ rozhodnutí nebo osvědčení;
(b)
Identifikační značka vydaná příslušným orgánem;
(c)
Datum vydání a datum skončení platnosti;
(d)
Jakékoli omezení způsobu přepravy, pokud je to vhodné;
(e)
Seznam příslušných národních a mezinárodních předpisů včetně vydání IAEA Regulations for the Safe Transport of Radioactive Material (MAAE Pravidla pro bezpečnou dopravu radioaktivních látek), podle kterých byl kus typově schválen;
(f)
Následující prohlášení:
„Toto rozhodnutí nebo osvědčení nezbavuje odesilatele odpovědnost za plnění jakýchkoli požadavků vlády jakékoli země, kterou bude kus procházet nebo do které bude přepraven.“;
(g)
Odkazy na rozhodnutí nebo osvědčení pro alternativní radioaktivní obsahy, na schválení provedené validací jinými příslušnými orgány, nebo jiné doplňkové technické údaje, které příslušný orgán považuje za vhodné;
(h)
Prohlášení o rozhodnutí nebo osvědčení o povolení přepravy, pokud je povolení přepravy podle 5.1.5.1.2 vyžadováno;
(i)
Identifikace obalu;
(j)
Popis obalu s odkazem na výkresy nebo specifikaci konstrukčního typu. Pokud to příslušný orgán považuje za vhodné, musí být též uvedeno reprodukovatelné vyobrazení ne větší než 21 cm x 30 cm ilustrující provedení kusu doprovázené stručným popisem obalu, včetně materiálů, z něhož byl vyroben, celková hmotnost, vnější rozměry a vzhled;
(k)
Specifikace konstrukčního typu odkazem na výkresy;
(l)
Specifikace schválených radioaktivních obsahů, včetně jakýchkoli omezení radioaktivních obsahů, které by nemohly být zřejmé z povahy obalu. Musí být též uvedeny fyzikální a chemické formy, obsažené aktivity (pokud je to vhodné, včetně aktivit různých izotopů), množství v gramech (pro štěpnou látku) a, pokud je to vhodné, údaj, že se jedná o radioaktivní látku zvláštní formy nebo radioaktivní látku s malou rozptýlitelností;
(m)
Popis kontejmentového (zádržného) systému;
(n)
Dodatečně pro kusy obsahující štěpnou látku:
(i)
podrobný popis schváleného radioaktivního obsahu;
(ii)
Popis kontejmentového (omezujícího) systému;
(iii)
hodnota indexu bezpečné podkritičnosti;
(iv)
odkaz na doklad prokazující zachování podkritického stavu obsahu;
(v)
jakékoli zvláštní prostředky, na jejichž základě se uvažovala nepřítomnost vody v určitých prázdných prostorech při hodnocení podkritičnosti;
(vi)
jakákoli dovolená odchylka (na základě 6.4.11.4 (b)) pro změnu multiplikace neutronů předpokládané v hodnocení podkritičnosti jako důsledek skutečných hodnot ozáření; a
(vii)
rozsah okolní teploty, pro kterou byl kus typově schválen;
(o)
Pro kusy typu B(M) výčet uvádějící ty požadavky uvedené v 6.4.7.5, 6.4.8.4, 6.4.8.5, 6.4.8.6 a 6.4.8.9 až 6.4.8.15, které kus nesplňuje, a jakékoli rozšiřující informace, které mohou být užitečné pro jiné příslušné orgány;
(p)
Pro kusy obsahující více než 0,1 kg hexafluoridu uranu výčet uvádějící ta ustanovení, pododdílu 6.4.6.4, kterých bylo využito, pokud tomu tak bylo, a jakékoli doplňující informace, které mohou být užitečné pro jiné příslušné orgány;
(q)
Podrobný seznam jakýchkoli dodatečných provozních opatření požadovaných pro přípravu, nakládku, přepravu, vykládku a manipulaci se zásilkou a jakákoli ustanovení o umísťování na dopravním prostředku k bezpečnému odvodu tepla;
(r)
Odkaz na pokyny zpracované žadatelem týkající se použití obalu nebo zvláštních činností, které mají být provedeny před odesláním;
(t)
Specifikace vhodného programu zajištění jakosti, jak je požadováno v oddílu 1.7.3;
(u)
Jakákoli nouzová opatření považovaná příslušným orgánem za nezbytná;
(v)
Odkaz na totožnost žadatele, pokud to bude považovat příslušný orgán za vhodné;
(w)
Podpis a identifikace orgánu vydávajícího rozhodnutí nebo osvědčení.
6.4.23.16
Mnohostranné schválení může být provedeno validací původního rozhodnutí nebo osvědčení vydaného příslušným orgánem země původu konstrukčního typu nebo odeslání. Taková validace může mít formu rubopisu na původním rozhodnutí nebo osvědčení nebo může být provedena vydáním odděleného rubopisu, přílohy, dodatku atd. příslušným orgánem země, kterou zásilka prochází nebo do které zásilka přichází.
KAPITOLA 6.5
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI A ZKOUŠENÍ VELKÝCH NÁDOB PRO VOLNĚ LOŽENÉ LÁTKY (IBC)
6.5.1
Obecné požadavky
6.5.1.1
Rozsah
6.5.1.1.1
Požadavky této kapitoly se vztahují na IBC - velké nádoby pro volně ložené látky (jejichž používání je výslovně dovoleno pro přepravu určitých nebezpečných látek podle pokynů pro balení uvedených ve sloupci (8) kapitoly 3.2. Přemístitelné cisterny, cisternové kontejnery, které odpovídají požadavkům kapitoly 6.7, nebo 6.8, se nepovažují za IBC. IBC, které splňují požadavky této kapitoly, se pro účely ADR nepovažují za kontejnery.
6.5.1.1.2
IBC a jejich provozní výstroj neodpovídající přesně těmto požadavkům, ale mající přijatelné alternativy, mohou být příslušným orgánem považovány za přijatelné pro schválení. Kromě toho se zřetelem na vědecko-technický pokrok může být používání alternativních uspořádání, která nabízejí nejméně stejnou bezpečnost používání z hlediska snášenlivosti s vlastnostmi přepravovaných látek a stejnou nebo vyšší odolnost proti nárazu, zatížení a ohni, povoleno příslušným orgánem.
6.5.1.1.3
Konstrukce, výstroj, zkoušení, značení a provoz IBC musí být uznány příslušným orgánem země, ve které byla IBC schválena.
6.5.1.1.4
Výrobci a následní distributoři IBC musí poskytnout informace týkající se postupů, které je nutno dodržovat a popis typů a rozměrů uzávěrů ( zahrnujíc v to požadovaná těsnění) a jakékoliv další komponenty potřebné k tomu, aby se zajistilo, že IBC, jak jsou podávány k přepravě jsou schopné projít konstrukčními zkouškami předepsanými v této kapitole.
6.5.1.2
(Vyhrazeno)
6.5.1.3
(Vyhrazeno)
6.5.1.4
Kódovací systém pro značení IBC
6.5.1.4.1
Kód konstrukčního typu tvoří dvě arabské číslice, jak je uvedeno v odstavci (a), následované velkým(i) písmenem(ny), jak je uvedeno v odstavci (b), následované, pokud je to stanoveno v jednotlivých oddílech, arabskou číslicí označující kategorii IBC.
(a)
| Typ | Pro tuhé látky, plněné nebo vyprazdňované | Pro kapaliny | |
|---|---|---|---|
| samospádem | pod tlakem vyšším než 10 kPa (0,1 baru) | ||
| Tuhý | 11 | 21 | 31 |
| Flexibilní | 13 | - | - |
| (b) | Materiály: | A. | Ocel (všechny typy a povrchové úpravy) |
| B. | Hliník | ||
| C. | Přírodní dřevo | ||
| D. | Překližka | ||
| F. | Rekonstituované dřevo (dřevo vláknité a třískové materiály) | ||
| G. | Lepenka | ||
| H. | Plast | ||
| L. | Textilní tkaniny | ||
| M. | Papír, vícevrstvý | ||
| N. | Kov (mimo ocel a hliník) |
6.5.1.4.2
Pro kompozitní IBC musí být použity v druhém pořadí kódu dvě velká písmena latinské abecedy. První udává materiál vnitřní nádoby IBC a druhé vnějšího pláště IBC.
6.5.1.4.3
Dále jsou uvedeny typy a kódy IBC:
| Materiál | Kategorie | Kód | Pododdíl | |
|---|---|---|---|---|
| Kov | ||||
| A. Ocel | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem | 11A | 6.5.5.1 | |
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem | 21A | |||
| pro kapaliny | 31A | |||
| B. Hliník | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem | 11B | ||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem | 21B | |||
| pro kapaliny | 31B | |||
| N. Ostatní kovy | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem | 11N | ||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem | 21N | |||
| pro kapaliny | 31N | |||
| Flexibilní | ||||
| H. Plasty | tkané plasty bez povlaku nebo vložky | 13H1 | 6.5.5.2 | |
| tkané plasty s povlakem | 13H2 | |||
| tkané plasty s vložkou | 13H3 | |||
| tkané plasty s povlakem a s vložkou | 13H4 | |||
| plastová fólie | 13H5 | |||
| Materiál | Kategorie | Kód | Pododdíl |
|---|---|---|---|
| Flexibilní | |||
| L. Textilní tkanina | bez povlaku nebo vložky | 13L1 | 6.5.5.2 |
| s povlakem | 13L2 | ||
| s vložkou | 13L3 | ||
| s povlakem a s vložkou | 13L4 | ||
| M. Papír | vícevrstvý | 13M1 | |
| vícevrstvý, vodovzdorný | 13M2 | ||
| H. Tuhé plasty | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, vybavené provozní výstrojí | 11H1 | 6.5.5.3 |
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, samonosné | 11H2 | ||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem, vybavené provozní výstrojí | 21H1 | ||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem, samonosné | 21H2 | ||
| pro kapaliny, vybavené provozní výstrojí | 31H1 | ||
| pro kapaliny, samonosné | 31H2 | ||
| HZ. Kompozitní s plastovou vnitřní nádobou a | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, | 11HZ1 | 6.5.5.4 |
| s nádobou z tuhého plastu | |||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, s nádobou z flexibilního plastu | 11HZ2 | ||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem, s nádobou z tuhého plastu | 21HZ1 | ||
| pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované pod tlakem, s nádobou z flexibilního plastu | 21HZ2 | ||
| pro kapaliny, s nádobou z tuhého plastu | 31HZ1 | ||
| pro kapaliny, s nádobou z flexibilního plastu | 31HZ2 | ||
| G. Lepenka | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem | 11G | 6.5.5.5 |
| Dřevo | |||
| C. Přírodní dřevo | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, s vnitřní vložkou | 11C | 6.5.5.6 |
| D. Překližka | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, s vnitřní vložkou | 11D | |
| F. Rekonstituované dřevo | pro tuhé látky, plněné a vyprazdňované samospádem, s vnitřní vložkou | 11F | |
a
Tento kód musí být doplněn nahrazením písmena Z velkým písmenem podle 6.5.1.4.1 b) označujícím použitý materiál pro vnější obal.
6.5.2
Značení UN kódem
6.5.2.1
Základní značení
6.5.2.1.1
Každá IBC vyrobená a určená pro používání podle ADR musí mít značení, které je trvalé, čitelné a umístěné tak, aby bylo zřetelně viditelné. Písmena, číslice a symboly musí být nejméně 12 mm vysoké a musí uvádět:
(a)
Symbol OSN pro obaly
Tento symbol se nesmí používat pro žádný jiný účel, nežli pro potvrzení, že obal je v souladu s odpovídajícími požadavky kapitoly 6.1, 6.2, 6.3, 6.5 nebo 6.6.
U kovových IBC, na kterých se značení provádí vyražením nebo vytlačením, smí být použita místo symbolu písmena UN;
(b)
Kód udávající typ IBC podle 6.5.1.4;
(c)
Velká písmena, která udávají obalovou skupinu(y), pro kterou(é) je konstrukční typ schválen:
(i)
X pro obalové skupiny I, II a III (IBC pouze pro tuhé látky)
(ii)
Y pro obalové skupiny II a III;
(iii)
Z pouze pro obalovou skupinu III;
(d)
Měsíc a rok (vždy poslední dvě číslice) výroby.
(e)
Stát povolující přidělení značení UN kódem; uvedený rozlišovací značkou pro motorová vozidla v mezinárodním provozu 1;
(f)
Jméno nebo značka výrobce nebo jiné označení IBC stanovené příslušným orgánem;
(g)
Zkušební zatížení při zkoušce stohováním v kg. Číslicí „0“ musí být označena IBC, která nejsou konstruována pro stohování;
(h)
Nejvyšší dovolená celková (btto) hmotnost v kg.
Shora předepsané základní značení musí být vyznačeno v pořadí pododstavců uvedených níže. Značení podle 6.5.2.2, jakož i všechna další značení schválená příslušným orgánem, je nutno umístit tak, aby jednotlivé části značení byly správně identifikovatelné.
Každý prvek UN kódu podle (a) až (h) a 6.5.2.2 musí být jasně oddělen, např. lomítkem, nebo mezerou, tak aby byl snadno identifikovatelný
6.5.2.1.2
Příklady značení pro různé typy IBC v souladu s 6.5.2.1.1, písmeny (a) až (h) uvedenými výše:
| 11A/Y/02 99 NL/Mulder 007/5500/1500 | Kovové IBC z oceli pro přepravu tuhých látek, které se vyprazdňují např. samospádem pro obalové skupiny II a III, vyrobená v únoru 1999, schválená v Nizozemsku, vyrobená firmou Mulder podle konstrukčního typu, pro který příslušný orgán přidělil kód 007, použité zatížení při zkoušce stohováním v kg, nejvyšší celková (btto) hmotnost v kg. | |
| 13H3/Z/03 01 F/Meunier 1713/0/1500 | Flexibiní IBC pro přepravu tuhých látek, vyprazdňované samospádem, vyrobená z plastové tkaniny s vložkou, neurčené pro stohování. | |
| 31H1/Y/04 99 GB/9099/10800/1200 | IBC z tuhého plastu pro přepravu kapalných látek s konstrukčním vybavením, uzpůsobeným ke stohování. | |
| 31HA1/Y/05 D/Múller/1683/10800 1200 | Kompozitní-IBC pro přepravu kapalin s vnitřní nádobou z tuhého plastu s vnějším pláštěm z oceli. | |
| 11C/X/01 02 S/Aurigny/9876/3000 910 | IBC z přírodního dřeva pro přepravu tuhých látek s vnitřní vložkou, schválené pro tuhé látky obalové skupiny I. |
6.5.2.2
Doplňkové značení
6.5.2.2.1
Každá IBC musí mít značení požadované v 6.5.2.1 a kromě toho následující informace, které mohou být uvedeny na korozi odolném štítku trvale připevněném na místě snadno dostupném pro kontrolu.
| Doplňkové značení | Kategorie IBC | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kovové | Z tuhého plastu | Kompozitní | Lepenkové | Dřevěné | |
| Vnitrní objem v litrech a při 20°C | X | X | X | ||
| Vlastní hmotnost v kg a | X | X | X | X | X |
| Zkušební (pře)tlak v kPa nebo barech a, pokud se na něj vztahuje | X | X | |||
| Nejvýše přípustný plnící/ vyprazdňovací tlak v kPa nebo barech a, pokud se na něj vztahuje | X | X | X | ||
| Materiál tělesa a jeho minimální tloušťka v mm | X | ||||
| Datum poslední zkoušky těsnosti, pokud se na ně vztahuje (měsíc a rok) | X | X | X | ||
| Datum poslední inspekce (měsíc a rok) | X | X | X | ||
| Číslo výrobní série | X | ||||
| Maximální povolená stohovací zátěžb | X | X | X | X | X |
a
Používaná jednotka musí být uvedena.
6.5.2.2.2
Maximální povolená stohovací zátěž použitelná, pokud je IBC v užívání, musí být znázorněna na symbolu následujícím způsobem:
Symbol nesmí být menší než 100 mm x 100 mm a musí být trvanlivý a jasně čitelný. Písmena a číslice udávající hmotnost musí být nejméně 12 mm vysoké.
Hmotnost vyznačená nad symbolem nesmí překročit zatížení použité při zkoušce konstrukčního typu stohováním (viz 6.5.6.6.4) dělené 1.8.
6.5.2.2.3
Kromě označení uvedených v 6.5.2.1 mohou mít flexibilní IBC piktogram označující doporučené zdvihací metody.
6.5.2.2.4
Vnitřní nádoba kompositních IBC musí být označena nejméně těmito údaji:
(a)
Jméno nebo symbol výrobce a jiné identifikační údaje IBC stanovené příslušným orgánem, jak je uvedeno v 6.5.2.1.1 f);
(b)
Datum výroby, jak je uvedeno v 6.5.2.1.1 (d);
(c)
Rozlišovací značka státu povolujícího přidělení značení UN kódem; jak je uvedeno v 6.5.2.1.1 (e).
6.5.2.2.5
Pokud jsou kompozitní IBC konstruovány takovým způsobem, že vnější plášť je určen k sejmutí při přepravě prázdných IBC (takové jako zpětná přeprava IBC pro opětovné použití původním odesilatelem), každá z odnímatelných částí musí být označena měsícem a rokem výroby a jménem nebo symbolem výrobce a dalšími identifikačními údaji IBC stanovenými příslušným orgánem (6.5.2.1.1 (f)).
6.5.2.3
Shodnost s konstrukčním typem
Označení IBC UN kódem potvrzuje, že IBC odpovídá s úspěchem ozkoušenému konstrukčnímu typu a že požadavky uvedené v osvědčení byly splněny.
6.5.3
Požadavky na konstrukci
6.5.3.1
Obecné požadavky
6.5.3.1.1
IBC musí být odolné, nebo vhodným způsobem chráněny proti degradaci, způsobované okolním prostředím.
6.5.3.1.2
IBC musí být vyrobeny a uzavřeny tak, aby nemohlo dojít k úniku obsahu při normálních podmínkách přepravy, včetně účinku vibrací nebo změn teploty, vlhkosti nebo tlaku.
6.5.3.1.3
IBC a jejich uzávěry musí být zhotoveny z materiálů, snášenlivých s obsahem nebo být zevnitř chráněny, aby nenastalo nebezpečí:
(a)
že budou napadeny obsahem takovým způsobem, který by jejich použití učinil rizikovým;
(b)
že dojde k reakci nebo rozkladu obsahu, popř. k vytvoření zdraví škodlivých nebo nebezpečných sloučenin, působením obsahu na materiály IBC.
6.5.3.1.4
Byla-li použita těsnění, musí být z materiálu, který nemůže být obsahem IBC.napaden
6.5.3.1.5
Veškerá provozní výstroj musí být umístěna nebo chráněna tak, aby riziko úniku obsahu z důvodu jejího poškození při manipulaci a přepravě bylo minimalizováno.
6.5.3.1.6
IBC, jejich příslušenství a jejich provozní a konstrukční výstroj musí být uzpůsobeny tak, aby odolávaly vnitřnímu přetlaku obsahu bez jeho ztráty a namáhání normální manipulace a přepravy. IBC určené ke stohování musí být pro tento účel konstrukčně přizpůsobeny. Zvedací a bezpečnostní prvky IBC musí být dostatečně pevné, aby odolaly normálním podmínkám manipulace a přepravy bez podstatné deformace nebo poškození; musí být umístěny tak, aby v žádné části IBC nevznikalo nadměrné namáhání.
6.5.3.1.7
Je-li IBC tvořena tělesem nádoby uvnitř rámu, musí být konstruována tak, aby:
(a)
se těleso nádoby netřelo či nedřelo o rám, které by způsobovalo poškození tělesa nádoby,
(b)
těleso nádoby zůstávalo stále zajištěno v rámu,
(c)
části výstroje byly fixovány tak, aby nemohly být poškozeny, jestliže spojení mezi tělesem nádoby a rámem umožňuje rozpínání nebo vzájemný pohyb.
6.5.3.1.8
Je-li použit spodní vypouštěcí ventil, musí být zabezpečen v uzavřené poloze a celý vyprazdňovací systém musí být vhodným způsobem chráněn proti poškození. Ventily s pákovými uzávěry musí být chráněny proti náhodnému otevření, přičemž musí být poloha otevřeno - zavřeno lehce zjistitelná. U IBC obsahujících kapalné látky musí být též dodatkové zařízení k utěsnění výpustního otvoru, např. slepá příruba nebo stejně účinné zařízení.
6.5.4
Zkoušení, certifikace a inspekce
6.5.4.1
Zajištění kvality: IBC musí být vyrobeny a odzkoušeny podle systému zajištění kvality uznaného příslušným orgánem, aby bylo zajištěno, že každá IBC splňuje požadavky této kapitoly.
POZNÁMKA: Norma ISO 16106:2006 “Obaly - Přepravní obaly pro nebezpečné věci - Obaly pro nebezpečné věci, velké nádoby pro volně ložené látky (IBC) a velké obaly - Návody pro aplikaci normy ISO 9001” - poskytuje přijatelný návod pro předepsané postupy.
6.5.4.2
Zkušební požadavky. IBC musí být podrobeny zkouškám konstrukčního typu a prvními a periodickými inspekcemi a zkouškami podle 6.5.4.4, pokud se na ně vztahují.
6.7.4.2.5
Pokud je plášť uzavřen tak, že je plynotěsný, zařízení musí být provedeno tak, aby zabránilo jakémukoli nebezpečnému tlaku vyvíjenému v izolačním prostoru.
6.7.4.2.6
Přemístitelné cisterny určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů majících bod varu nižší než minus (-) 182 °C při atmosférickém tlaku nesmějí obsahovat materiály, které mohou nebezpečně reagovat s kyslíkem nebo kyslíkem obsaženým ve vzduchu, pokud jsou umístěny v částech tepelné izolace, kde je nebezpečí styku s kyslíkem nebo s kyslíkem obsaženým v kapalině.
6.7.4.2.7
Izolační materiály se nesmějí v provozu poškozovat zvlněním.
6.7.4.2.8
Referenční skutečná doba naplnění musí být stanovena pro každý hluboce zchlazený zkapalněný plyn určený k přepravě v přemístitelné cisterně.
6.7.4.2.8.1
Referenční skutečná doba naplnění musí být stanovena metodou uznávanou příslušným orgánem na základě následujícího:
(a)
Účinnosti izolačního systému stanovené podle 6.7.4.2.8.2;
(b)
Nejnižšího nastaveného tlaku zařízení omezujícího(ch) tlak;
(c)
Prvních plnících podmínek;
(d)
Očekávané teploty okolí 30 °C;
(e)
Fyzikálních vlastností jednotlivého hluboce zchlazeného zkapalněného plynu určeného k přepravě.
6.7.4.2.8.2
Účinnost izolačního systému (tepelný příkon ve wattech) musí být stanoven při zkoušce typu přemístitelné cisterny podle postupu uznávaného příslušným orgánem. Tuto zkoušku tvoří buď:
(a)
Zkouška při konstantním tlaku (např. při atmosférickém tlaku), pokud ztráta hluboce zchlazeného zkapalněného plynu je měřena po celou dobu; nebo
(b)
Zkouška uzavřeného systému, pokud vzrůst tlaku v nádrži je měřen po celou dobu.
Pokud je prováděna zkouška při konstantním tlaku, musí se brát v úvahu změny atmosférického tlaku. Pokud se provádějí zkoušky, korekce musí být provedeny pro jakékoli změny okolní teploty od očekávané referenční teploty hodnoty 30 °C.
POZNÁMKA: Pro stanovení skutečné teploty naplnění před každou cestou, viz 4.2.3.7.
6.7.4.2.9
Plášť vakuově izolované dvojité stěny cisterny musí mít buď vnější výpočtový tlak nejméně 100 kPa (1 bar) (přetlak) vypočtený podle uznávaného technického předpisu nebo vypočtený kritický tlak nejméně 200 kPa (2 bary) (přetlak). Vnitřní a vnější vyztužení mohou být zahrnuta při výpočtu schopnosti pláště odolávat vnějšímu tlaku.
6.7.4.2.10
Přemístitelné cisterny musí být konstruovány a vyráběny se základnou zajišťující bezpečnost během přepravy a s vhodnými zvedacími a spouštěcími zařízeními.
6.7.4.2.11
Přemístitelné cisterny musí být konstruovány tak, aby odolaly beze ztráty obsahu nejméně vnitřnímu tlaku vyvolanému obsahem a statickým, dynamickým a tepelným namáháním během normálních podmínek manipulace a přepravy. Konstrukce musí prokázat, že účinky únavy způsobené opakovaným působením těchto namáhání během očekávané životnosti přemístitelné cisterny byly zohledněny.
6.7.4.2.12
Přemístitelné cisterny a jejich upevnění musí při nejvyšším dovoleném zatížení být schopny absorbovat následující jednotlivé statické síly:
(a)
Ve směru jízdy: dvojnásobek MPGM násobená zemským zrychlením (g)8;
(b)
Vodorovně kolmo na směr jízdy: MPGM (pokud směr jízdy není jasně určen, síly musí být rovnocenné dvojnásobku MPGM) násobené zemským zrychlením (g)8;
(c)
Svisle vzhůru: MPGM násobená zrychlením (g)8; a
(d)
Svisle dolů: dvojnásobek MPGM (celkové zatížení včetně účinku gravitace) násobené zemským zrychlením (g)8.
6.7.4.2.13
U každé ze sil v 6.7.4.2.12 musí být zachován koeficient bezpečnosti takto:
(a)
Pro kovy mající výrazně definovanou mez průtažnosti koeficient 1,5 ve vztahu k mezi průtažnosti; nebo
(b)
Pro kovy nemající výrazně definovanou mez průtažnosti koeficient 1,5 ve vztahu k zaručeným 0,2 % prokázané průtažnosti a pro austenitické oceli 1 % prokázané průtažnosti.
6.7.4.2.14
Hodnoty meze pevnosti nebo prokázané pevnosti musí být hodnoty podle národních a mezinárodních materiálových norem. Pokud jsou používány austenitické oceli, stanovené nejnižší hodnoty meze pevnosti nebo prokázané pevnosti podle materiálových norem mohou být zvýšeny o 15 %, pokud jsou tyto vyšší hodnoty ověřeny v kontrolních osvědčeních materiálu. Pokud neexistuje žádná materiálová norma pro daný materiál, hodnota meze pevnosti nebo prokázané pevnosti musí být schválena příslušným orgánem.
6.7.4.2.15
Přemístitelné cisterny určené pro přepravu hořlavých hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být možno elektricky uzemnit.
6.7.4.3
Konstrukční kritéria
6.7.4.3.1
Nádrže musí být kruhového průřezu.
6.7.4.3.2
Nádrže musí být zkonstruovány a vyrobeny tak, aby odolaly zkušebnímu tlaku nejméně 1,3 násobku MAWP. Pro nádrže s vakuovou izolací nesmí být zkušební tlak menší než součet MAWP a 100 kPa (1 bar). V žádném případě nesmí být zkušební tlak menší než 300 kPa (3 bary) přetlaku. Pozornost musí být věnována požadavkům na nejmenší tloušťku stěny uvedeným v 6.7.4.4.2 až 6.7.4.4.7.
6.7.4.3.3
Pro kovy vykazující výrazně definovanou mez průtažnosti nebo charakterizované zaručenou prokázanou průtažnosti (0,2 % prokázané průtažnosti obecně nebo 1 % prokázané průtažnosti pro austenitické oceli) nesmí primární povrchové napětí o v nádrži překročit 0,75 Re nebo 0,50 Rm, podle toho, která z těchto hodnot je nižší, při zkušebním tlaku, kde:
Re = výrazná mez průtažnosti v N/mm2 nebo 0,2 % prokázané průtažnosti nebo pro austenitické ocele 1 % prokázané průtažnosti;
Rm = zaručená minimální pevnost v tahu v N/mm2.
6.7.4.3.3.1
Použité hodnoty Re a Rm musí být stanoveny jako nejmenší hodnoty podle národních a mezinárodních materiálových norem. Pokud je použita austenitická ocel, mohou být stanovené nejnižší hodnoty pro Re a Rm podle materiálových norem zvýšeny až o 15 %, jestliže vyšší hodnoty jsou ověřeny v kontrolním osvědčení materiálu. Neexistují-li žádné materiálové normy pro daný kov, použité hodnoty Re a Rm musí být schváleny příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací.
6.7.4.3.3.2
Oceli, které mají poměr Re/Rm větší než 0,85, nejsou dovoleny pro výrobu svařovaných nádrží. Hodnoty Re a Rm použité pro stanovení tohoto poměru musí být hodnoty uvedené v kontrolním osvědčení materiálu.
6.7.4.3.3.3
Oceli použité pro výrobu nádrží musí mít prodloužení při přetržení v % nejméně 10 000/Rm s absolutním minimem 16 % pro jemnozrnné oceli a 20 % pro ostatní oceli. Hliník a hliníkové slitiny používané v konstrukci nádrží musí mít prodloužení při přetržení v % nejméně 10 000/Rm s absolutním minimem 12 %.
67.4.3.3.4
Pro účely stanovení skutečných hodnot materiálů je třeba připomenout, že pro plášťový materiál musí být osa vzorku kovu pro zkoušku pevnosti v pravém úhlu (kolmá) ke směru stáčení. Stálé prodloužení při přetržení musí být měřeno na zkušebních vzorcích v pravoúhlých příčných řezech v souladu s ISO 6892:1998 používající 50 mm měrné délky.
6.7.4.4
Minimální tloušťka stěny nádrže
6.7.4.4.1
Minimální tloušťka stěny musí být větší než tloušťka stanovená následovně:
(a)
Minimální tloušťka stěny stanovená podle požadavků v 6.7.4.4.2 až 6.7.4.4.7; nebo
(b)
Minimální tloušťka stěny stanovená podle příslušných předpisů pro tlakové nádoby včetně požadavků v 6.7.4.3.
6.7.4.4.2
Nádrže o průměru nejvýše 1,80 m nesmějí mít tloušťku stěny menší než 5 mm v referenční oceli nebo rovnocennou tloušťku v použitém kovu. Nádrže o průměru větším než 1,80 m nesmějí mít tloušťku stěny menší než 6 mm v referenční oceli nebo rovnocennou tloušťku v použitém kovu.
6.7.4.4.3
Nádrže vakuově izolovaných cisteren o průměru nejvýše 1,80 m nesmějí mít tloušťku stěny menší než 3 mm v referenční oceli nebo rovnocennou tloušťku v použitém kovu. Takové nádrže o průměru větším než 1,80 m nesmějí mít tloušťku stěny menší než 4 mm v referenční oceli nebo rovnocennou tloušťku v použitém kovu.
6.7.4.4.5
Nádrže nesmějí mít tloušťku stěny menší než 3 mm bez ohledu na materiál konstrukce.
kde:
e1 = požadovaná rovnocenná tloušťka (v mm) použitého kovu;
Rm1 = minimální zaručená pevnost v tahu (v N/mm2) použitého kovu (viz 6.7.4.3.3);
A1 = zaručené minimální prodloužení při přetržení (v %) použitého kovu podle národních nebo mezinárodních norem.
6.7.4.4.7
V žádném případě nesmí být tloušťka stěny nádrže menší, než je předepsána v 6.7.4.4.1 až 6.7.4.4.5. Všechny části nádrže musí mít minimální tloušťku stanovenou podle 6.7.4.4.1 až 6.7.4.4.6. Tato tloušťka musí být výlučně bez přídavku na korozi.
6.7.4.4.8
Nesmí být žádná náhlá změna tloušťky v místě spojení konců (den) s cylindrickou částí nádrže.
6.7.4.5
Provozní výstroj
6.7.4.5.1
Provozní výstroj musí být uspořádána tak, aby byla chráněna proti nebezpečí utržení nebo poškození během přepravy a manipulace. Pokud spoj mezi rámem a cisternou nebo pláštěm a nádrží dovoluje relativní pohyb, výstroj musí být upevněna tak, aby dovolovala takový pohyb bez nebezpečí poškození provozních částí. Vnější spojovací vyprazdňovací prvky (potrubí, uzavírací ventily), uzavírací ventil a jeho sedlo musí být chráněny proti nebezpečí utržení působením vnějších sil (např. použitím pružných částí). Plnící a vyprazdňovací zařízení (včetně přírub nebo šroubových uzávěrů) a jakékoliv ochranné kryty musí umožňovat zajištění proti nežádoucímu otevření.
6.7.4.5.2
Každý plnicí a vyprazdňovací otvor přemístitelných cisteren používaných pro přepravu hořlavých hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být vybaven nejméně třemi vzájemně nezávislými uzavíracími zařízeními v sérii, prvním uzavíracím ventilem umístěným co nejblíže k plášti, druhým uzavíracím ventilem a třetím slepou přírubou nebo rovnocenným zařízením. Uzavírací ventil nejbližší k plášti musí být rychle uzavíratelným zařízením, které uzavírá automaticky v případě nežádoucího pohybu přemístitelné cisterny během plnění nebo vyprazdňování nebo vzniku požáru. Toto zařízení musí být také možno dálkově ovládat.
6.7.4.5.3
Každý plnicí a vyprazdňovací otvor přemístitelných cisteren používaných pro přepravu nehořlavých hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být vybaven nejméně dvěma vzájemně nezávislými uzavíracími zařízeními v sérii, prvním uzavíracím ventilem umístěným co nejblíže k plášti, druhým slepou přírubou nebo rovnocenným zařízením.
6.7.4.5.4
Pro části potrubí, které zůstávají uzavřeny na obou stranách a kde může být uzavřena kapalina, musí být zajištěna metoda automatického vyrovnávání tlaku pro zabránění zvýšení tlaku vyvinutého v potrubí.
6.7.4.5.5
Vakuově izolované cisterny nemusí mít kontrolní otvory.
6.7.4.5.6
Vnější spojovací prvky musí být, pokud je to možné, seskupeny.
6.7.4.5.7
Každý spoj na přemístitelné cisterně musí být zřetelně označen s uvedením své funkce.
6.7.4.5.8
Každý uzavírací ventil nebo jiné uzavírací prostředky musí být konstruovány a vyrobeny na tlak nádrže MAWP a vyšší s ohledem na teploty očekávané během přepravy. Všechny uzavírací ventily se šroubovými uzávěry musí být uzavírány pravotočivým pohybem ručního kola. Pro ostatní ventily musí být poloha (otevřeno - zavřeno) a směr uzavírání zřetelně vyznačeny. Všechny uzavírací ventily musí být konstruovány tak, aby se zabránilo nežádoucímu otevření.
6.7.4.5.9
Pokud jsou použita tlaková zařízení, musí být spoje těchto zařízení pro kapaliny a páru opatřeny ventilem co možno nejblíže k plášti, aby se při poškození tlakových zařízení zabránilo uniku naplněné věci.
6.7.4.5.10
Potrubí musí být konstruováno, vyrobeno a instalováno tak, aby se zabránilo nebezpečí poškození působením tepelné roztažnosti a smršťování mechanických rázů a vibrací. Všechna potrubí musí být z vhodného kovového materiálu. Pro ochranu před únikem způsobeným ohněm se musí používat výhradně ocelové potrubí a svařované spoje mezi pláštěm a spojem k prvnímu uzávěru jakéhokoli vývodu. Metoda připojení uzávěru k tomuto spoji musí být odsouhlasena příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací. Spoje potrubí musí být svařeny všude, kde je to nezbytné.
6.7.4.5.11
Spoje v měděném potrubí musí být spájeny nebo mít rovnocenně silné kovové spojení. Bod tavení pájecích materiálů nesmí být vyšší než 525°C. Spoje nesm ějí snižovat pevnost potrubí, což se může stát u šroubových spojů.
6.7.4.5.12
Materiály konstrukce ventilů a příslušenství musí mít uspokojivé vlastnosti při nejnižší provozní teplotě přemístitelné cisterny.
6.7.4.5.13
Průtržný tlak všech potrubí a spojovacích prvků potrubí nesmí být menší než nejvyšší čtyřnásobek MAWP nádrže nebo čtyřnásobek tlaku, kterému může být podrobena v provozu činností čerpadla nebo jiného zařízení (kromě zařízení na vyrovnávání tlaku).
6.7.4.6
Zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.4.6.1
Každá nádrž musí být vybavena dvěma nezávislými pružinovými zařízeními pro vyrovnávání tlaku. Zařízení pro vyrovnávání tlaku se musí otevírat automaticky při tlaku nejméně MAWP a musí být plně otevřena při tlaku rovném 110 % MAWP. Tato zařízení musí po vypuštění uzavírat při tlaku nižším nejvýše o 10 % otevíracího tlaku a musí zůstat uzavřena při všech nižších tlacích. Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být typu, který bude odolávat dynamickým silám včetně pohybu kapaliny.
6.7.4.6.3
Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být konstruováno tak, aby se zabránilo vniknutí cizího předmětu, úniku kapaliny a vývoji nebezpečného zvýšeného tlaku.
6.7.4.6.4
Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být schválena příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací.
6.7.4.7
Kapacita a nastavení zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.4.7.1
V případě ztráty podtlaku ve vakuově izolované cisterně nebo ztráty 20 % izolace cisterny izolované tuhými materiály musí být kombinovaná kapacita všech instalovaných zařízení pro vyrovnávání tlaku dostatečná, aby tlak (včetně akumulace) uvnitř nádrže nepřekročil 120 % MAWP.
6.7.4.7.2
Pro nehořlavé hluboce zchlazené zkapalněné plyny (kromě kyslíku) a vodík může být tato kapacita dosažena použitím průtržných kotoučů paralelně s požadovanými zařízeními pro vyrovnávání tlaku. Průtržné kotouče se musí protrhnout při jmenovitém tlaku rovném zkušebnímu tlaku nádrže.
6.7.4.7.4
Požadovaná kapacita zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být vypočtena podle technických předpisů uznávaných příslušným orgánem9.
6.7.4.8
Značení zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.4.8.1
Každé zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být zřetelně a trvale označeno těmito údaji:
(a)
Tlak (v barech nebo kPa), na které je nastaveno vypouštění;
(b)
Dovolená tolerance vypouštěcího tlaku pro pružinová zařízení pro vyrovnávání tlaku;
(c)
Referenční teplota odpovídající nastavenému tlaku pro průtržné kotouče;a
(d)
Nastavená průtoková kapacita zařízení v normálních krychlových metrech vzduchu za sekundu (m3/s);
Pokud je to proveditelné, musí být uvedeny navíc následující údaje:
(e)
Jméno výrobce a příslušné katalogové číslo zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.7.4.8.2
Nastavená průtoková kapacita označená na zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být stanovena podle ISO 4126-1:1991.
6.7.4.9
Spoje k zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.4.9.1
Spoje k zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být dostatečných rozměrů, aby umožnily neomezeně propustit požadované vypouštění do zařízení pro vyrovnávání tlaku. Žádný uzavírací ventil nesmí být vestavěn mezi nádrž a zařízení pro vyrovnávání tlaku, kromě zdvojeného zařízení pro údržbu nebo jiných důvodů a uzavíracích ventilů sloužících pro uzamčení otevřeného zařízení v provozu nebo uzavíracích ventilů vzájemně uzamčených tak, že požadavky 6.7.4.7 jsou vždy splněny. Nesmí být žádná překážka pro otevírání vedení k odvětrávacímu zařízení nebo k zařízení pro vyrovnávání tlaku, která by mohla omezit nebo uzavřít průtok z nádrže do tohoto zařízení. Otvory od vyústění zařízení pro vyrovnávání tlaku, pokud jsou používány, musí vypouštět přebytečné páry nebo kapaliny do atmosféry za podmínek minimálního zpětného tlaku do zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.7.4.10
Umístění zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.4.10.1
Každé vyústění zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být umístěno na vrchol nádrže co nejblíže podélnému a příčnému středu nádrže, jak je to proveditelné. Všechna vyústění zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být umístěna tak, aby byla za podmínek maximálního plnění ve výparném prostoru nádrže, a zařízení musí být uspořádáno tak, aby zajistilo neomezené vypouštění unikajících par. U hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být unikající páry vyvedeny přímo ven z nádrže takovým způsobem, aby se nemohly dostat pod cisternu. Ochranná zařízení, která odklánějí proud par, jsou dovolena pouze tehdy, nezmenšují-li kapacitu zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.7.4.10.2
Uspořádání musí být provedeno tak, aby zabránilo přístupu nepovolaných osob k zařízení pro vyrovnávání tlaku a chránilo tato zařízení před poškozením způsobeným převrácením přemístitelné cisterny.
6.7.4.11
Stavoznaky (měrná zařízení)
6.7.4.11.1
Pokud je přemístitelná cisterna určena pro hmotnostní plnění, musí být vybavena jedním nebo více měřícími zařízeními. Skleněné stavoznaky a měřidla vyrobená z křehkého materiálu, která jsou v přímém styku s obsahem nádrže, nesmějí být použity.
6.7.4.11.2
Spoj pro měření podtlaku musí být proveden v plášti.
6.7.4.12
Podpěry, rámy, zvedací a spouštěcí vybavení přemístitelných cisteren
6.7.4.12.1
Přemístitelné cisterny musí být konstruovány a vyráběny s podpěrnou konstrukcí zajišťující jejich bezpečnou základnu během přepravy. Síly uvedené v 6.7.4.2.12 a koeficient bezpečnosti uvedený v 6.7.4.2.13 musí být zohledněny při konstrukci. Zarážky, rámy, podstavce nebo jiné podobné konstrukce jsou přípustné.
6.7.4.12.2
Kombinovaná namáhání způsobená konstrukční výstrojí přemístitelné cisterny (např. podstavce, rámy atd.) a zvedací a spouštěcí zařízení nesmějí způsobit nadměrné namáhání v jakékoli části nádrže. Stabilní zvedací a spouštěcí zařízení musí být namontována na všech přemístitelných cisternách. Přednostně musí být upevněna na podpěry přemístitelné cisterny, avšak mohou být připevněny k výztužným deskám umístěným na nádrži v bodech jejich podpěr.
6.7.4.12.3
Při konstrukci podpěr a rámu se musí brát v úvahu účinky klimatické koroze.
6.7.4.12.4
Kapsy pro zvedací vidlice musí být uzavíratelné. Prostředky pro uzavření těchto kapes musí tvořit trvalou část rámu nebo musí být trvale připojeny k rámu. Jednokomorové přemístitelné cisterny o délce menší než 3,65 m nemusí mít tyto kapsy uzavíratelné, pokud:
(a)
nádrž a všechny spojovací prvky jsou dobře chráněny proti úderům zvedacích vidlí; a
(b)
vzdálenost mezi středy kapes pro zvedací vidlice je nejméně polovina maximální délky přemístitelné cisterny.
6.7.4.12.5
Pokud přemístitelné cisterny nejsou během přepravy chráněny podle 4.2.3.3, nádrže a provozní výstroj musí být chráněny proti poškození nádrže a provozní výstroje podélným nebo příčným nárazem nebo převrácením. Vnější spojovací prvky musí být chráněny tak, aby byl vyloučen únik obsahu nádrže při nárazu nebo převrácení přemístitelné cisterny na tyto spojovací prvky. Příklady takové ochrany:
(a)
Ochrana proti bočnímu nárazu, kterou mohou tvořit podélné výztuže chránící nádrž z obou stran na výškové úrovni jejího středu;
(b)
Ochrana přemístitelné cisterny proti převrácení, kterou mohou tvořit výztužné prstence nebo výztuže upevněné napříč rámu;
(c)
Ochrana proti nárazu zezadu, kterou může tvořit nárazník nebo rám;
(d)
Ochrana nádrže proti poškození nárazem nebo převrácením použitím rámu ISO podle ISO 1496-3:1995.
(e)
Ochrana přemístitelné cisterny před nárazem a převrácení vakuově izolačním pláštěm.
6.7.4.13
Schválení konstrukce
6.7.4.13.1
Příslušný orgán nebo jím pověřená organizace vydává osvědčení o schválení konstrukce pro jakoukoli novou konstrukci přemístitelné cisterny. Toto osvědčení ověřuje, že přemístitelná cisterna byla prohlédnuta tímto orgánem, je vhodná pro její zamýšlený účel a odpovídá požadavkům této kapitoly. Pokud jsou série přemístitelných cisteren vyráběny beze změny konstrukce, osvědčení platí pro celé tyto série. Osvědčení musí obsahovat zkušební protokol prototypu, hluboce zchlazené zkapalněné plyny dovolené přepravovat, materiály konstrukce nádrže a schvalovací číslo. Schvalovací číslo musí tvořit mezinárodní rozlišovací značka státu předepsaná v Úmluvě o silničním provozu, Vídeň 1968, a registrační číslo. Jakákoliv alternativní ujednání k 6.7.1.2 musí být uvedena v osvědčení. Schválení konstrukce může sloužit pro schválení menších přemístitelných cisteren vyrobených z materiálů téhož druhu a tloušťky, stejnou výrobní technologií a s identickými podpěrami, rovnocennými uzávěry a dalším příslušenstvím.
6.7.4.13.2
Zkušební protokol prototypu pro schválení konstrukce musí obsahovat nejméně toto:
(a)
Výsledky zkoušky vhodného rámu uvedené v ISO 1496-3:1995;
(b)
Výsledky první inspekce a zkoušky uvedené v 6.7.4.14.3;
(c)
Výsledky nárazové zkoušky uvedené v 6.7.4.14.1, je-li předepsána.
6.7.4.14
Inspekce a zkoušení
6.7.4.14.1
Přemístitelné cisterny odpovídající definici kontejneru podle Mezinárodní úmluvy o bezpečnosti kontejnerů (KBK) z roku 1972 v platném znění, nesmějí být používány. Jejich použití je možné pouze tehdy, pokud se reprezentativní vzorek každého konstrukčního typu úspěšně ověří zkouškou dynamického nárazu podle Příručky zkoušek a kritérií, díl IV, odstavec 41.
6.7.4.14.2
Cisterna a součásti výstroje každé přemístitelné cisterny musí být podrobeny inspekci a zkoušce před jejím prvním uvedením do provozu (první inspekce a zkouška) a potom v nejvýše pětiletých intervalech (periodická inspekce a zkouška po pěti letech) s inspekcí a zkouškou v polovině této doby (periodická inspekce a zkouška po dvou a půl letech). Inspekce a zkouška po dvou a půl letech může být provedena během tří měsíců před nebo po stanoveném datu. Mimořádná inspekce a zkouška musí být provedena bez ohledu na datum poslední periodické inspekce a zkoušky, pokud je to nezbytné podle 6.7.4.14.7.
6.7.4.14.3
První inspekce a zkouška přemístitelné cisterny musí zahrnovat kontrolu konstrukčních charakteristik, vnitřní a vnější prohlídku přemístitelné cisterny a jejích spojovacích prvků vzhledem k hluboce zchlazeným zkapalněným plynům, které v ní mají být přepravovány, a tlakovou zkoušku podle zkušebních postupů uvedených v 6.7.4.3.2. Tlaková zkouška může být provedena jako hydraulická zkouška nebo použitím jiné kapaliny nebo plynu po dohodě s příslušným orgánem nebo jím pověřenou institucí. Před uvedením přemístitelné cisterny do provozu musí být též provedeny zkouška těsnosti a kontrola uspokojivého provozu celé provozní výstroje. Pokud byly nádrž a její spojovací prvky tlakově zkoušeny odděleně, musí být po jejich zkompletování podrobeny zkoušce těsnosti. Všechny svary vystavené úrovni plného namáhání musí být zkontrolovány během první zkoušky rentgenem, ultrazvukem nebo jinou metodou nedestruktivní zkoušky. To se nevztahuje na plášť.
6.7.4.14.4
Periodická inspekce a zkouška po 5 a 2,5 letech zahrnuje vnější prohlídku přemístitelné cisterny a jejích spojovacích prvků vzhledem k přepravovaným hluboce zchlazeným zkapalněným plynům, zkoušku těsnosti, kontrolu uspokojivého provozu celé provozní výstroje a indikátoru podtlaku, pokud je použit. V případě nevakuově izolovaných cisteren, plášť a izolace musí být sejmuty během 2,5leté a 5leté periodické inspekce a zkoušek avšak pouze v rozsahu nezbytném pro spolehlivé hodnocení.
6.7.4.14.5
(Vypuštěno)
6.7.4.14.6
Přemístitelná cisterna nesmí být plněna a přistavována k přepravě po datu uplynutí platnosti poslední 5leté nebo 2,5leté periodické inspekce a zkoušky, jak je požadováno v 6.7.4.14.2. Avšak přemístitelná cisterna naplněná před datem uplynutí platnosti poslední periodické inspekce a zkoušky může být přepravována po dobu nepřesahující tři měsíce od uplynutí platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce. Kromě toho může být přemístitelná cisterna přepravována po datu uplynutí platnosti poslední periodické zkoušky a inspekce:
(a)
Po vyprázdnění, ale před vyčistěním, pro účely provedení příští požadované zkoušky nebo inspekce před opětovným naplněním; a
(b)
Pokud není jinak schváleno příslušným orgánem, pro období nepřekračující šest měsíců od data uplynutí platnosti poslední periodické zkoušky nebo inspekce, aby bylo možno vrátit nebezpečné věcí k jejich likvidaci nebo recyklaci. Odvolávka na tuto výjimku musí být uvedena v přepravním dokladu.
6.7.4.14.7
Mimořádná inspekce a zkouška je nezbytná, pokud přemístitelná cisterna vykazuje zřetelně poškozené nebo zkorodované plochy nebo únik nebo jiné okolnosti, které ukazují nedostatky, jež by mohly ovlivnit celistvost přemístitelné cisterny. Rozsah mimořádné inspekce a zkoušky musí záviset na rozsahu poškození a zhoršení přemístitelné cisterny. Musí zahrnovat nejméně 2,5letou inspekci a zkoušku podle 6.7.4.14.4.
6.7.4.14.8
Vnitřní prohlídka během první inspekce a zkoušky musí zajistit, že nádrž je prohlédnuta se zaměřením na proděravění, korozi nebo odřeniny, promáčknutí, zvlnění, vady ve svarech a jiné okolnosti, které by mohly vést k nezpůsobilosti cisterny pro bezpečnou přepravu.
6.7.4.14.9
Vnější prohlídka musí zajistit, že:
(a)
Vnější potrubí, ventily, komprimující/chladicí systémy, pokud jsou použity, a těsnění jsou prohlédnuty se zaměřením na zkorodované plochy, závady nebo jiné okolnosti, včetně netěsností, které by mohly způsobit nezpůsobilost přemístitelné cisterny pro bezpečné plnění, vyprazdňování a přepravu;
(b)
Nejsou žádné netěsnosti uzavíratelných vík a těsnění;
(c)
Chybějící nebo ztracené šrouby nebo matice na jakémkoli spojení příruby nebo slepé příruby jsou nahrazeny nebo utěsněny;
(d)
Všechna pojistná zařízení a ventily jsou bez koroze, zkroucení a jakéhokoli poškození nebo vady, které by mohly zabránit jejich normální činnosti. Uzavírací zařízení a samočinné uzavírací ventily musí být uvedeny v činnost pro prokázání vlastní provozuschopnosti;
(e)
Požadovaná značení na přemístitelné cisterně jsou čitelná a v souladu s příslušnými požadavky; a
(f)
Rám, podpěry a zařízení pro zdvih přemístitelné cisterny jsou v uspokojivém stavu.
6.7.4.14.10
Inspekce a zkoušky v 6.7.4.14.1, 6.7.4.14.3, 6.7.4.14.4, 6.7.4.14.5 a 6.7.4.14.7 musí být provedeny znalcem nebo za účasti znalce schváleného příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací. Pokud je tlaková zkouška součástí inspekce a zkoušky, musí být provedena zkušebním tlakem vyznačeným na štítku přemístitelné cisterny. Během tlakové zkoušky musí být přemístitelná cisterna kontrolována na jakýkoliv únik z cisterny, potrubí nebo výstroje.
6.7.4.14.11
Ve všech případech, kdy je prováděno řezání, opalování nebo sváření na nádrži, musí být tyto práce schváleny příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací s ohledem na předpisy pro tlakové nádoby používané pro konstrukci nádrže. Tlaková zkouška musí být provedena navíc k původní tlakové zkoušce po ukončení těchto prací.
6.7.4.14.12
Pokud se objeví jakákoli nebezpečná okolnost, nesmí být přemístitelná cisterna vrácena do provozu, pokud nebyla opravena a zkouška není opakována s uspokojivým výsledkem.
6.7.4.15
Značení
6.7.4.15.1
Každá přemístitelná cisterna musí být opatřena nerezavějícím kovovým štítkem trvale upevněným na přemístitelnou cisternu na výrazném místě snadno přístupném pro kontrolu. Pokud z důvodů uspořádání přemístitelné cisterny nemůže být štítek trvale připevněn na nádrž, nádrž musí být trvale označena nejméně údaji, požadovanými předpisy pro tlakové nádoby. Minimálně následující údaje musí být vyznačeny na štítku vyražením nebo jinou podobnou metodou.
Země výroby
| U | Země | Číslo | Pro alternativní ujednání (viz 6.7.1.2) |
| N | schválení | schválení | „AA“ |
Jméno výrobce a značka
Výrobní sériové číslo
Pověřená organizace pro schválení konstrukce
Registrační číslo vlastníka
Rok výroby
Předpis pro tlakové nádoby, podle kterého byla nádrž konstruována
Zkušební tlak _______ bar/kPa (přetlak)10
MAWP ______ bar/kPa (přetlak)10
Neinižší konstrukční teplota _______ °C
Hydraulický vnitřní obiem při 20 °C __________ litrů
Datum první tlakové zkoušky a označení znalce
Materiál(y) nádrže a odvolávka(y) na materiálovou normu
Rovnocenná tlouštka v referenční oceli _______ mm
Datum a typ poslední periodické(ých) zkoušky(ek)
Měsíc _______ rok _______ zkušební tlak _______ bar/kPa (přetlak)10
Razítko znalce, který provedl nebo byl účasten poslední zkoušce
Úplné názvy plynů, pro jejichž přepravu je přemístitelná cisterna schválena
Buď “tepelně izolovaná“ nebo “vakuově izolovaná“ _______
Účinnost izolačního systému (tepelný příkon) _______ Watt (W)
Referenční skutečná doba _______ dní (nebo hodin)
první tlak _______ bar/kPa (přetlak)10 a stupeň plnění _______ v kg pro každý hluboce zchlazený zkapalněný plyn dovolený k přepravě
6.7.4.15.2
Následující údaje musí být trvanlivě vyznačeny buď na přemístitelné cisterně samé nebo na kovovém štítku pevně umístěném na přemístitelné cisterně:
Jméno vlastníka a provozovatele
Název hluboce zchlazeného zkapalněného plynu určeného k přepravě (a nejnižší střední teplota volně ložené látky) pokud je vyšší než 50 °C
Nejvvšší dovolená celková hmotnost (MPGM) _______ kg
Vlastní hmotnost _______ kg
Skutečná doba naplnění přepravovaným plynem _______ dní (hodin)
POZNÁMKA: Pro zařazení přepravovaných hluboce zchlazených zkapalněných plynů, viz též část 5.
6.7.4.15.3
Jestliže je přemístitelná cisterna konstruována a schválena pro manipulaci na otevřeném moři, musí být na identifikačním štítku uvedena slova “OFFSHORE PORTABLE TANK“.
6.7.5
Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení UN vícečlánkových kontejnerů na plyn (MEGC) určených pro přepravu nezchlazených plynů
6.7.5.1
Definice
Pro účely tohoto oddílu se následujícími pojmy rozumí:
Alternativní ujednání znamená schválení zaručené příslušným orgánem pro přemístitelnou cisternu nebo MEGC, které byly konstruovány, vyrobeny nebo zkoušeny podle technických požadavků nebo zkušebních metod jiných, než uvedených v této kapitole;
Články jsou lahve, trubkové nádoby nebo svazky lahví;
Zkouška těsnosti znamená zkoušku používající plyn naplněný do článků a provozní výstroje MEGC na účinný vnitřní tlak nejméně 20 % zkušebního tlaku;
Sběrné potrubí znamená soustavu potrubí a ventilů spojující plnicí a/nebo vyprazdňovací otvory článků;
Největší dovolená celková hmotnost (MPGM) znamená součet vlastní hmotnosti MEGC a největší dovolené užitečné hmotnosti pro přepravu;
UN vícečlánkové kontejnery na plyn (MEGC) jsou multimodální jednotky lahví, trubkových nádob a svazků lahví navzájem propojených sběrným potrubím, které jsou namontovány na rámu. MEGC zahrnují provozní výstroj a konstrukční výstroj nezbytné pro přepravu plynů;
Provozní výstroj znamená měřicí přístroje a plnicí, vyprazdňovací, ventilační a bezpečnostní zařízení;
Konstrukční výstroj znamená vyztužovací, upevňovací, ochranné a stabilizační členy článků.
6.7.5.2
Všeobecné konstrukční a výrobní požadavky
6.7.5.2.1
MEGC musí být schopný plnění a vyprazdňování bez sejmutí své konstrukční výstroje. Musí být vybaven stabilizačními členy vně článků zabezpečujícími konstrukční celistvost pro manipulace a přepravu. MEGC musí být konstruovány a vyrobeny s podporami tvořícími bezpečnou základnu během přepravy a se zvedacími a spouštěcími úchyty, které umožňují zvedání MEGC, včetně jejich naplnění na největší dovolenou celkovou hmotnost. MEGC musí být konstruovány pro naložení na vozidlo, železniční vůz nebo námořní plavidlo nebo plavidlo pro vnitrozemské vodní cesty a musí být vybaveny zarážkami, úchyty nebo příslušenstvím umožňujícím mechanickou manipulaci.
6.7.5.2.2
MEGC musí být konstruovány, vyrobeny a vybaveny tak, aby odolaly všem podmínkám, kterým mohou být vystaveny během normálních podmínek manipulace a přepravy. Konstrukce musí zohlednit účinky dynamického zatížení a únavy.
6.7.5.2.4
Články MEGC, spojovací prvky a potrubí musí být:
(a)
snášenlivé s látkami určenými pro přepravu (viz ISO 11114-1:1997 a ISO 11114-2:2000); nebo
(b)
netečné nebo neutralizované chemickou reakcí.
6.7.5.2.5
Dotyk různých kovů, které by mohly způsobit poškození galvanickými účinky, není dovolen.
6.7.5.2.6
Materiály MEGC, včetně jakýchkoli zařízení, těsnění a příslušenství nesmějí nepříznivě ovlivnit plyny určené k přepravě v MEGC.
6.7.5.2.7
MEGC musí být konstruovány tak, aby odolaly beze ztráty obsahu nejméně vnitřnímu tlaku způsobenému obsahem a statickým, dynamickým a tepelným zatížením během normálních podmínek manipulace a přepravy. Konstrukce musí prokázat, že únavové účinky způsobené těmito opakovanými namáháními v průběhu očekávané životnosti vícečlánkového kontejneru na plyn byly zohledněny.
6.7.5.2.8
MEGC a jejich upevnění musí být při nejvyšším dovoleném zatížení schopny absorbovat následující jednotlivé statické síly:
(a)
Ve směru jízdy: dvojnásobek MPGM násobená zemským zrychlením (g)11;
(b)
Vodorovně kolmo na směr jízdy: MPGM (pokud směr jízdy není jasně určen, síly musí být rovnocenné dvojnásobku MPGM) násobené zemským zrychlením (g)11;
(c)
Svisle vzhůru: MPGM násobená zrychlením (g)11; a
(d)
Svisle dolů: dvojnásobek MPGM (celkové zatížení včetně účinku gravitace) násobené zemským zrychlením (g)11.
6.7.5.2.9
Při silách uvedených v 6.7.5.2.8 nesmí napětí v nejvíce namáhaném bodě článků překročit hodnoty uvedené buď v příslušných normách pododdílu 6.2.2.1 nebo, pokud nejsou články konstruovány, vyrobeny a zkoušeny podle těchto norem, v technických předpisech nebo normách uznávaných nebo schválených příslušným orgánem země používání (viz 6.2.5).
6.7.5.2.10
U každé ze sil v 6.7.5.2.8 musí být zachován pro rám a upevnění koeficient bezpečnosti takto:
(a)
Pro kovy mající výrazně definovanou mez průtažnosti koeficient 1,5 ve vztahu k zaručené mezi průtažnosti; nebo
(b)
Pro kovy nemající výrazně definovanou mez průtažnosti koeficient 1,5 ve vztahu k zaručeným 0,2 % prokázané průtažnosti a pro austenitické oceli 1 % prokázané průtažnosti.
6.7.5.2.11
MEGC určené pro přepravu hořlavých zchlazených zkapalněných plynů musí být možno elektricky uzemnit.
6.7.5.2.12
Články musí být zajištěny takovým způsobem, aby se zabránilo nežádoucímu pohybu vzhledem ke konstrukci a koncentraci škodlivého místního napětí.
6.7.5.3
Provozní výstroj
6.7.5.3.1
Provozní výstroj musí být uspořádána nebo konstruována tak, aby byla chráněna proti poškození způsobeným zvýšením tlaku obsahu nádob během normálních podmínek manipulace a přepravy. Pokud spoj mezi rámem a nádrží dovoluje relativní pohyb mezi jednotlivými částmi konstrukce, musí být výstroj upevněna tak, aby dovolovala takový pohyb bez nebezpečí poškození provozních částí. Sběrné potrubí, vyprazdňovací prvky (potrubí, uzavírací ventily) a uzavírací ventil musí být chráněny proti nebezpečí utržení působením vnějších sil. Sběrné potrubí vedoucí k uzavíracím ventilům musí být dostatečně pružné, aby chránilo ventily a potrubí před střihem nebo zvýšením tlaku obsahem nádoby. Plnící a vyprazdňovací zařízení (včetně přírub nebo šroubových uzávěrů) a jakékoliv ochranné kryty musí umožňovat zajištění proti nežádoucímu otevření.
6.7.5.3.2
Každý článek určený pro přepravu toxických plynů (plynů skupin T, TF, TC, TO, TFC a TOC) musí být opatřen ventilem. Sběrné potrubí pro zkapalněné toxické plyny (plyny klasifikačních kódů 2T, 2TF, 2TC, 2TO, 2TFC a 2TOC) musí být konstruováno tak, aby články mohly výt plněny odděleně a udržovány izolovaně uzavřené zaplombovaným (uzamykatelným) ventilem. Pro přepravu hořlavých plynů (plyny skupiny F) musí být články rozděleny do skupin s vnitřním objemem nejvýše 3000 litrů každé izolované ventilem.
6.7.5.3.3
U plnicích a vyprazdňovacích otvorů MEGC musí být na každém plnicím a vyprazdňovacím potrubí na přístupném místě umístěny v sérii dva ventily. Plnicí a vyprazdňovací zařízení mohou být upevněna na sběrné potrubí. Pro části potrubí, které mohou být uzavřeny na obou koncích a z nichž kapalina může být vypuštěna, musí být pojistný ventil proveden tak, aby se zabránilo nadměrnému zvýšení tlaku. Hlavní izolující ventily na MEGC musí být zřetelně označeny s uvedením směrů jejich uzavírání. Každý uzavírací ventil nebo jiné druhy uzávěrů musí být konstruovány a vyrobeny tak, aby odolaly tlaku rovnému nebo většímu než 1,5 násobku zkušebního tlaku MEGC. Všechny uzavírací ventily se šroubovými uzávěry musí být uzavírány pravotočivým pohybem ručního kola. Pro ostatní ventily musí být poloha (otevřeno - zavřeno) a směr uzavírání zřetelně vyznačeny. Všechny uzavírací ventily musí být konstruovány tak, aby se zabránilo nežádoucímu otevření. Tažný kov může být použit pro konstrukci ventilů nebo příslušenství.
6.7.5.3.4
Potrubí musí být konstruováno, vyrobeno a instalováno tak, aby se zabránilo nebezpečí poškození působením tepelné roztažnosti a smršťování, mechanických rázů a vibrací. Spoje v potrubí musí být spájeny nebo mít rovnocenně silné kovové spojení. Bod tavení pájecích materiálů nesmí být vyšší než 525 °C. Jmenovitý tlak provozní výstroje a sběrného potrubí musí být nejméně dvě třetiny zkušebního tlaku článků.
6.7.5.4
Zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.5.4.1
Články MEGC používané pro přepravu UN 1013 oxid uhličitý a UN 1070 oxid dusný (rajský plyn) musí být rozděleny do skupin s vnitřním objemem nejvýše 3000 litrů každé izolované ventilem. Každá sestava musí být vybavena jedním nebo více zařízeními pro vyrovnání tlaku. MEGC pro jiné plyny musí být vybaveny zařízeními pro vyrovnávání tlaku podle požadavků příslušného organu země jejich používání.
6.7.5.4.2
Každý článek nebo skupina článků MEGC, který může být izolován, musí být vybaven jedním nebo více zařízeními pro vyrovnávání tlaku Zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být typu, které odolá dynamickým silám, včetně rázových vln kapalin, a konstruováno tak, aby se zabránilo vniknutí cizího předmětu, úniku plynu a vývoji nebezpečného nadměrného tlaku.
6.7.5.4.3
MEGC používané pro přepravu určitých nezchlazených plynů uvedených v pokynu pro přemístitelné cisterny T50 v 4.2.5.2.6 mohou mít zařízení pro vyrovnávání tlaku podle požadavků příslušného organu země jejich používání. Pokud není MEGC vyhrazen pro přepravu určitého plynu a vybaven schváleným zařízením pro vyrovnávání tlaku vyrobeným z materiálů snášenlivých s přepravovaným plynem, musí zařízení pro vyrovnávání tlaku obsahovat průtržný kotouč předcházející pružinovému zařízení pro vyrovnávání tlaku. Prostor mezi průtržným kotoučem a zařízením musí být vybaven měřidlem tlaku nebo vhodným indikačním přístrojem. Toto uspořádání dovoluje odhalení protržení kotouče, propíchnutí nebo únik, který může způsobit špatnou činnost zařízení pro vyrovnávání tlaku. Průtržný kotouč se musí protrhnout při jmenovitém tlaku o 10 % vyšším než je počáteční vypouštěcí tlak pružinového zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.7.5.4.4
V případě víceúčelových MEGC používaných pro přepravu nízkotlakých zkapalněných plynů se musí zařízení pro vyrovnávání tlaku otevřít při tlaku uvedeném v 6.7.3.7.1 pro plyn s nejvyšším dovoleným provozním tlakem z plynů, jejichž přeprava je v MEGC dovolena.
6.7.5.5
Kapacita zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.5.5.1
Kombinovaná dodávková kapacita zařízení pro vyrovnávání tlaku, pokud je instalováno, musí být dostatečná, aby v případě celkového požáru MEGC nepřekročil tlak (včetně akumulace) uvnitř článků 120 % nastaveného tlaku zařízení pro vyrovnávání tlaku. Vzorec uvedený v CGA S-1,2-2003 normy pro zařízení pro vyrovnání tlaku – Díl 2 – cisterny pro nákladní přepravy a přemístitelné cisterny pro stlačené plyny musí být použit pro stanovení nejmenší celkové průtokové kapacity pro systém zařízení pro vyrovnávání tlaku. CGA S-1,1-2003 normy pro zařízení pro vyrovnání tlaku – Díl 1 – láhve na stlačené plyny mohou být použity pro stanovení vyrovnávací kapacity jednotlivých článků, pro vyrovnávání tlaku. Pružinová zařízení pro vyrovnávání tlaku mohou být použita pro dosažení plné vypouštěcí kapacity předepsané v případě nízkotlakých zkapalněných plynů. V případě víceúčelových MEGC musí být kombinovaná dodávková kapacita zařízení pro vyrovnávání tlaku stanovena pro plyn, který vyžaduje nejvyšší dodávkovou kapacitu z plynů dovolených pro přepravu v MEGC.
6.7.5.5.2
Pro stanovení celkové požadované kapacity zařízení pro vyrovnávání tlaku instalovaného na článcích pro přepravu zkapalněných plynů musí být zohledněny termodynamické vlastnosti plynu (viz např. CGA S-1,2-2003 normy pro zařízení pro vyrovnání tlaku – Díl 2 – cisterny pro nákladní přepravy a přemístitelné cisterny pro stlačené plyny pro nízkotlaké zkapalněné plyny a CGA S-1,1 - 2003 normy pro zařízení pro vyrovnání tlaku - Díl 1 – láhve na stlačené plyny pro vysokotlaké zkapalněné plyny).
6.7.5.6
Značení zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.5.6.1
Zařízení pro vyrovnání tlaku musí být zřetelně a trvale označeno těmito údaji:
(a)
Jméno výrobce a příslušné výrobní číslo
(b)
Tlak a teplota, na který je nastaveno vypouštění
(c)
Datum poslední zkoušky.
6.7.5.6.2
Jmenovitá průtoková kapacita vyznačená na pružinovém zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být stanovena podle ISO 4126-1:1991.
6.7.5.7
Spoje k zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.5.7.1
Spoje k zařízení pro vyrovnávání tlaku musí být dostatečných rozměrů, aby umožnily neomezeně propustit požadované vypouštění do zařízení pro vyrovnávání tlaku. Žádný uzavírací ventil nesmí být vestavěn mezi nádrž a zařízení pro vyrovnávání tlaku, kromě zdvojeného zařízení pro údržbu nebo jiných důvodů a uzavíracích ventilů sloužících pro uzamčení otevřeného zařízení v provozu nebo uzavíracích ventilů vzájemně uzamčených tak, že alespoň jeden ze zdvojených je vždy provozuschopný a schopný splnit požadavky v 6.7.5.5. Nesmí být žádná překážka pro otevírání vedení k odvětrávacímu zařízení nebo k zařízení pro vyrovnávání tlaku, která by mohla omezit nebo uzavřít průtok z nádrže do tohoto zařízení. Otvor celým potrubím a spoji musí mít nejméně stejnou průtočnou plochu jako vstup do zařízení pro vyrovnávání tlaku, ke kterému jsou připojeny. Jmenovitý rozměr výpustného potrubí musí být nejméně tak velký, jako je výstup ze zařízení pro vyrovnávání tlaku. Otvory od vyústění zařízení pro vyrovnávání tlaku, pokud jsou používány, musí vypouštět přebytečné páry nebo kapaliny do atmosféry za podmínek minimálního zpětného tlaku do zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.7.5.8
Umístění zařízení pro vyrovnávání tlaku
6.7.5.8.1
Každé zařízení pro vyrovnávání tlaku při nejvyšším dovoleném plnění musí být spojeno s výparným prostorem článků pro přepravu zkapalněných plynů. Zařízení pro vyrovnávání tlaku, pokud jsou instalována, musí být tak uspořádána, aby se zajistilo vypouštění unikajících par nahoru a neomezeně pro zabránění srážení unikajícího plynu nebo kapaliny na MEGC, jeho článcích nebo osobách. Pro hořlavé plyny a plyny pyroforní a podporující hoření, musí být unikající plyn usměrněn od článků takovým způsobem, aby nemohl narážet na jiné články. Tepelně odolná ochranná zařízení, která odklánějí proud plynu, jsou dovolena pouze tehdy, pokud nezmenšují požadovanou kapacitu zařízení pro vyrovnávání tlaku.
6.7.5.8.2
Uspořádání musí být provedena tak, aby zabránila přístupu nepovolaných osob k zařízení pro vyrovnávání tlaku a chránila tato zařízení před poškozením způsobeným převrácením MEGC.
6.7.5.9
Stavoznaky (měřící zařízení)
6.7.5.9.1
Pokud je MEGC určen pro hmotnostní plnění, musí být vybaven jedním nebo více měřícími zařízeními. Skleněné stavoznaky a měřidla vyrobené z jiného křehkého materiálu nesmějí být použity.
6.7.5.10
Podpěry, rámy, zvedací a spouštěcí vybavení MEGC
6.7.5.10.1
MEGC musí být konstruovány a vyráběny s podpěrnou konstrukcí zajišťující jejich bezpečnou základnu během přepravy. Síly uvedené v 6.7.5.2.8 a koeficient bezpečnosti uvedený v 6.7.5.2.10 musí zohledněny při konstrukci. Zarážky, rámy, podstavce nebo jiné podobné konstrukce jsou přípustné.
6.7.5.10.2
Kombinovaná namáhání způsobená konstrukční výstrojí článků (např. podstavce, rámy atd.) a zvedací a spouštěcí zařízení MEGC nesmějí způsobit nadměrné namáhání v jakémkoli článku. V žádném případě nesmí být výstroj nebo úchyty přivařeny přímo k článkům.
6.7.5.10.3
Při konstrukci podpěr a rámu se musí zohlednit účinky klimatické koroze.
6.7.5.10.4
Pokud nejsou MEGC během přepravy chráněny podle 4.2.5.3, musí být články a provozní výstroj chráněny proti poškození nádrže a provozní výstroje podélným nebo příčným nárazem nebo převrácením. Vnější spojovací prvky musí být chráněny tak, aby byl vyloučen únik obsahu článků při nárazu nebo převrácení MEGC na tyto spojovací prvky. Zvláštní pozornost musí být věnována ochraně sběrného potrubí. Příklady takové ochrany:
(a)
Ochrana proti bočnímu nárazu, kterou mohou tvořit podélné výztuže;
(b)
Ochrana proti převrácení, kterou mohou tvořit výztužné prstence nebo výztuže upevněné napříč rámu;
(c)
Ochrana proti nárazu zezadu, kterou může tvořit nárazník nebo rám;
(d)
Ochrana článků a provozní výstroje proti poškození nárazem nebo převrácením použitím rámu ISO podle příslušných ustanovení ISO 1496-3:1995.
6.7.5.11
Schválení konstrukce
6.7.5.11.1
Příslušný orgán nebo jím pověřená organizace vydává osvědčení o schválení konstrukce pro jakoukoli novou konstrukci MEGC. Toto osvědčení ověřuje, že MEGC byl prohlédnut tímto orgánem, je vhodný pro jeho zamýšlený účel a odpovídá požadavkům této kapitoly a příslušným ustanovením pro plyny kapitoly 4.1 uvedeným v pokynu pro balení P200. Pokud jsou série MEGC vyráběny beze změny konstrukce, osvědčení platí pro celé tyto série. Osvědčení musí obsahovat zkušební protokol prototypu, materiály konstrukce sběrného potrubí, normy, podle kterých byly články vyrobeny, a schvalovací číslo. Schvalovací číslo musí tvořit mezinárodní rozlišovací značka státu předepsaná v Úmluvě o silničním provozu, Vídeň I968, a registrační číslo. Jakákoliv alternativní ujednání podle 6.7.1.2 musí být uvedena v osvědčení. Schválení konstrukce může sloužit pro schválení menších MEGC vyrobených z materiálů téhož druhu a tloušťky, stejnou výrobní technologií a s identickými podpěrami, rovnocennými uzávěry a dalším příslušenstvím.
6.7.5.11.2
Zkušební protokol prototypu pro schválení konstrukce musí obsahovat nejméně toto:
(a)
Výsledky zkoušky vhodného rámu uvedené v ISO 1496-3:1995;
(b)
Výsledky první inspekce a zkoušky uvedené v 6.7.5.12.3;
(c)
Výsledky nárazové zkoušky uvedené v 6.7.5.12.1; a
(d)
Schvalovací doklad ověřující, že lahve a trubkové nádoby splňují příslušné normy.
6.7.5.12
Inspekce a zkoušení
6.7.5.12.1
MEGC odpovídající definici kontejneru podle mezinárodní úmluvy o bezpečnosti kontejnerů (KBK) z roku 1972 v platném znění, nesmějí být používány.Jejich použití je možné pouze tehdy, pokud se reprezentativní vzorek každého konstrukčního typu úspěšně ověří zkouškou dynamického nárazu podle Příruček zkoušek a kritérií, díl IV,odstavec 41.
6.7.5.12.2
Články a součásti výstroje každého MEGC musí být podrobeny inspekci a zkoušce před jeho prvním uvedením do provozu (první inspekce a zkouška). Potom musí být MEGC podrobeny inspekci v nejvýše pětiletých intervalech (periodická inspekce a zkouška po pěti letech). Mimořádná inspekce a zkouška musí být provedena bez ohledu na datum poslední periodické inspekce a zkoušky, pokud je to nezbytné podle 6.7.5.12.5.
6.7.5.12.3
První inspekce a zkouška MEGC musí zahrnovat kontrolu konstrukčních charakteristik, vnitřní a vnější prohlídku MEGC a jeho spojovacích prvků vzhledem k plynům, které v něm mají být přepravovány, a tlakovou zkoušku provedenou zkušebními tlaky podle pokynu pro balení P200 uvedeného v 4.1.4.1. Tlaková zkouška sběrného potrubí může být provedena jako hydraulická zkouška nebo použitím jiné kapaliny nebo plynu se souhlasem příslušného orgánu nebo jím pověřené organizace. Před uvedením MEGC do provozu musí být též provedeny zkouška těsnosti a zkouška uspokojivého provozu celé provozní výstroje. Pokud byly články a jejich spojovací prvky tlakově zkoušeny odděleně, musí být po svém spojení podrobeny zkoušce těsnosti.
6.7.5.12.4
Periodická inspekce a zkouška po pěti letech musí zahrnovat vnější prohlídku konstrukce, článků a provozní výstroje podle 6.7.5.12.6. Články a potrubí musí být zkoušeny periodicky ve lhůtách uvedených v pokynu pro balení P200 a podle ustanovení uvedených v 6.2.1.6. Pokud byly články a jejich spojovací prvky tlakově zkoušeny odděleně, musí být po svém spojení podrobeny zkoušce těsnosti.
6.7.5.12.5
Mimořádná inspekce a zkouška je nezbytná, pokud MEGC vykazuje zřetelně poškozené nebo zkorodované plochy nebo únik nebo jiné okolnosti, které ukazují nedostatky, jež by mohly ovlivnit celistvost MEGC. Rozsah mimořádné inspekce a zkoušky musí záviset na rozsahu poškození a zhoršení stavu MEGC. Musí zahrnovat nejméně prohlídky požadované v 6.7.5.12.6.
6.7.5.12.6
Prohlídky musí zajistit, že:
(a)
články jsou zvnějšku prohlédnuty se zřetelem na promáčknutí, korozi nebo odření, záhyby, zkroucení, vady ve svarech nebo jiné okolnosti, včetně úniku, které by mohly způsobit, že MEGC není bezpečný pro přepravu;
(b)
potrubí, ventily systém a těsnění jsou prohlédnuty se zřetelem na zkorodované plochy, závady a jiné okolnosti, včetně úniku, které by mohly způsobit, že MEGC není bezpečný pro plnění, vyprazdňování nebo přepravu;
(c)
chybějící nebo ztracené šrouby nebo matice na jakémkoli spojení příruby nebo slepé příruby jsou nahrazeny nebo utěsněny;
(d)
všechna pojistná zařízení a ventily jsou bez koroze, zkroucení a jakéhokoli poškození nebo vady, které by mohly zabránit jejich normální činnosti. Uzavírací zařízení a samočinné uzavírací ventily musí být uvedeny v činnost pro prokázání vlastní provozuschopnosti;
(e)
požadovaná značení na MEGC jsou čitelná a v souladu s příslušnými požadavky; a
(f)
rám, podpěry a zařízení pro zdvih MEGC jsou v uspokojivém stavu.
6.7.5.12.7
Inspekce a zkoušky v 6.7.5.12.1, 6.7.5.12.3, 6.7.5.12.4 a 6.7.5.12.5 musí být provedeny organizací nebo za účasti organizace schválené příslušným orgánem. Pokud je tlaková zkouška součástí inspekce a zkoušky, musí být provedena zkušebním tlakem vyznačeným na štítku MEGC. Během tlakové zkoušky musí být MEGC kontrolován na jakýkoliv únik z článků, potrubí nebo výstroje.
6.7.5.12.8
Pokud se objeví jakákoli nebezpečná okolnost, nesmí být MEGC vrácen do provozu, pokud nebyl opraven a nebyl podroben příslušným zkouškám a ověřením.
6.7.5.13
Značení
6.7.5.13.1
Každý MEGC musí být označen nerezavějícím kovovým štítkem trvale upevněným na MEGC na výrazném místě, snadno přístupném pro kontrolu. Články musí být označeny podle kapitoly 6.2. Na štítku musí být vyznačeny vyražením nebo jinou podobnou metodou nejméně tyto údaje:
Země výroby
| Země schválení | Číslo schválení | Při alternativních ujednáních (viz pododdíl 6.7.1.2) | |
| „AA“ |
Jméno výrobce nebo značka
Výrobní sériové číslo
Pověřená organizace pro schválení konstrukce
Rok výroby
Zkušební tlak: _______ bar
Rozsah konstrukční teploty _______ °C až _______ °C
Počet článků _______
Celkový hydraulický vnitřní objem _______ litrů
Datum první tlakové zkoušky a označení pověřené organizace
Datum a typ poslední(ch) periodické(ých) zkoušky(ek)
Měsíc _______ rok _______
Razítko pověřené organizace, která provedla nebo byla účastna poslední zkoušky
POZNÁMKA: Na články nesmí být připevněn žádný kovový štítek.
6.7.5.13.2
Následující údaje musí být vyznačeny na kovovém štítku pevně umístěném na MEGC:
Jméno provozovatele
Nejvvšší dovolená užitečná hmotnost _______ kg
Pracovní tlak oři 15°C _______ bar
Nejvvšší dovolená celková hmotnost (MPGM) _______kg
Vlastní hmotnost _______ kg
KAPITOLA 6.8
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI, VÝROBU, VÝSTROJ, SCHVALOVÁNÍ TYPU, INSPEKCE A ZKOUŠENÍ A ZNAČENÍ NESNÍMATELNÝCH CISTEREN (CISTERNOVÝCH VOZIDEL), SNÍMATELNÝCH CISTEREN A CISTERNOVÝCH KONTEJNERU A CISTERNOVÝCH VÝMĚNNÝCH NÁSTAVEB S NÁDRŽEMI VYROBENÝMI Z KOVOVÝCH MATERIÁLŮ A BATERIOVÝCH VOZIDEL A VÍCEČLÁNKOVÝCH KONTEJNERŮ NA PLYNY (MEGC)
POZNÁMKA: Pro přemístitelné cisterny a UN MEGC viz kapitolu 6.7, pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitolu 6.9, pro cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitolu 6.10.
6.8.1
Rozsah použití
6.8.1.1
Požadavky uvedené pres celou šířku stránky se vztahují na nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla a současně i na cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby a MEGC. Ty, které jsou uvedeny v jednotlivých sloupcích se vztahují pouze na:
-
nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla (levý sloupec);
-
cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby a MEGC (pravý sloupec).
6.8.1.2
Tyto požadavky se vztahují na
| nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny a bateriová vozidla | cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby a MEGC |
používané pro přepravu plynných, kapalných, práškových nebo zrnitých látek.
6.8.1.3
Oddíl 6.8.2 uvádí požadavky vztahující se na nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby určené pro přepravu látek všech tříd a na bateriová vozidla a MEGC určená pro přepravu plynů třídy 2. Oddíly 6.8.3 až 6.8.5 obsahují zvláštní požadavky doplňující nebo pozměňující požadavky uvedené v oddílu 6.8.2.
6.8.1.4
Ustanovení týkající se používání těchto cisteren viz kapitolu 4.3.
6.8.2
Požadavky vztahující se na všechny třídy
6.8.2.1
Konstrukce
Základní zásady
6.8.2.1.1
Nádrže, jejich upevnění a jejich provozní a konstrukční výstroj musejí být konstruovány tak, aby odolaly beze ztráty svého obsahu (jiné než množství plynu uniknuvšího odplyňovacími otvory):
-
statickým a dynamickým namáháním za normálních podmínek přepravy uvedeným v 6.8.2.1.2 a 6.8.2.1.13;
-
předepsaným nejmenším namáháním uvedeným v 6.8.2.1.15.
| 6.8.2.1.2 | Cisterny a jejich upevňovací prvky musí být při největší povolené hmotnosti náplně způsobilé odolat následujícím silám rovnajícím se silám vyvolaným působením | Cisternové kontejnery a jejich upevňovací prvky musí být při největší povolené hmotnosti náplně způsobilé odolat následujícím silám rovnajícím se silám vyvolaným působením: | ||||||||||||||||
| - | ve směru jízdy: dvojnásobku celkové hmotnosti; | - | ve směru jízdy: dvojnásobku celkové hmotnosti; | |||||||||||||||
| - | v příčném směru kolmo ke směru jízdy: celkové hmotnosti; | - | v příčném směru kolmo ke směru jízdy: celkové hmotnosti (není-li směr jízdy jasně určen, platí dvojnásobek celkové hmotnosti ve všech směrech); | |||||||||||||||
| - | ve svislém směru zdola nahoru: celkové hmotnosti, | - | ve svislém směru zdola nahoru: celkové hmotnosti; | |||||||||||||||
| - | ve svislém směru shora dolů: dvojnásobku celkové hmotnosti. | - | ve svislém směru shora dolů: dvojnásobku celkové hmotnosti. | |||||||||||||||
6.8.2.1.3
Stěny nádrží musí mít nejméně tloušťku uvedenou v
6.8.2.1.4
Nádrže musí být zkonstruovány a vyrobeny v souladu s požadavky norem uvedenými v 6.8.2.6 nebo technických předpisů uznaných příslušným orgánem v souladu s 6.8.2.7, ve kterých je určen materiál a tloušťka stěny stanovena s přihlédnutím k nejvyšším a nejnižším plnicím a provozním teplotám, avšak musí být dodrženy minimální požadavky uvedené v 6.8.2.1.6 až 6.8.2.1.26.
6.8.2.1.5
Cisterny určené pro některé nebezpečné látky musí být opatřeny doplňkovou ochranou, která může mít formu přídavné tloušťky nádrže (zvýšený výpočtový tlak) stanovené vzhledem k povaze nebezpečí, která představují dotyčné látky, nebo formu ochranného zařízení (viz zvláštní ustanovení uvedená v 6.8.4).
6.8.2.1.6
Svary musí být odborně provedené a musí zaručit naprostou bezpečnost. Provedení a kontrola svarů musí splňovat požadavky uvedené v 6.8.2.1.23.
6.8.2.1.7
Musí být provedena opatření chránící nádrže před nebezpečím deformace způsobené vnitřním podtlakem. Nádrže, kromě nádrží podle 6.8.2.2.6, konstruované pro vybavení podtlakovými ventily musí odolat bez stálé deformace vnějšímu tlaku překračujícímu vnitřní tlak o nejméně 21 kPa (0,21 baru). Nádrže používané pouze pro přepravu tuhých látek (práškových nebo zrnitých) obalových skupin II nebo III, které během přepravy nezkapalňují, mohou být zkonstruovány pro nižší vnější tlak, avšak nejméně 5 kPa (0,05 baru). Podtlakové ventily musí být nastaveny tak, aby nastavený vyrovnávací tlak nepřevyšoval konstrukční podtlak cisterny. Nádrže, které nejsou konstruovány pro vybavení podtlakovými ventily, musí odolat bez stálé deformace vnějšímu tlaku překračujícímu vnitřní tlak o nejméně 40 kPa (0,4 baru).
Materiály pro nádrže
6.8.2.1.8
Nádrže musí být vyrobeny z vhodných kovových materiálů, které jsou odolné proti křehkému lomu a proti trhlinkové korozi při napětí v rozmezí teplot - 20 °C až + 50 °C, pokud není u některé třídy předepsán jiný rozsah teplot.
6.8.2.1.9
Materiály nádrží nebo jejich ochranných povlaků, které jsou ve styku s obsahem nádrže, nesmějí obsahovat látky náchylné k nebezpečné reakci (viz „Nebezpečné reakce“ v 1.2.1) s tímto obsahem, k vytváření nebezpečných látek nebo k podstatnému zeslabení materiálu.
Pokud styk mezi přepravovanou látkou a materiálem použitým k výrobě nádrže způsobuje progresivní úbytek tloušťky stěn nádrže, musí být tato tloušťka při výrobě patřičně zvětšena. Tato dodatečná tloušťka zohledňující korozi se nebere v úvahu při výpočtu tloušťky stěn nádrže.
6.8.2.1.10
Pro svařované nádrže se použije jen materiálů dokonalé svařitelnosti, u nichž může být zaručena dostatečná vrubová houževnatost při okolní teplotě -20 °C, zejména ve svarech a v jejich okolí.
Při použití jemnozrnné oceli zaručená mez průtažnosti Re musí být nejvýše 460 N/mm2 a zaručená mez pevnosti v tahu musí být nejvýše 725 N/mm2 podle specifikací materiálu.
6.8.2.1.11
Poměry Re/Rm větší než 0,85 nejsou pro oceli používané při výrobě svařovaných cisteren dovoleny.
Re = výrazná mez průtažnosti pro oceli s jasně definovanou mezí průtažnosti nebo
zaručenou mezí průtažnosti 0,2 % prodloužení pro oceli bez jasně definované meze průtažnosti (pro austenitické oceli 1 %)
Rm = pevnost v tahu
Hodnoty uvedené v kontrolním osvědčení pro materiál musí být v každém případě vzaty za základ pro stanovení tohoto poměru.
6.8.2.1.12
U oceli musí být prodloužení při přetržení v % nejméně
avšak v žádném případě nesmí být menší než 16 % u jemnozrnných ocelí a menší než 20% u jiných ocelí.
U hliníkových slitin nesmí být prodloužení při přetržení menší než 12 %1.
Výpočet tloušťky nádrže
6.8.2.1.13
Tlak, podle něhož byla stanovena tloušťka stěny, nesmí být nižší než výpočtový tlak, avšak musí být též vzata v úvahu namáhání uvedená v 6.8.2.1.1 a, pokud je to nezbytné, následující namáhání:
| V případě vozidel, u nichž cisterna tvoří namáhaný samonosný prvek, musí být nádrž konstruována tak, aby odolala takto vyvolanému namáhání dodatečně k namáháním z jiných zdrojů. | ||||||||||
| Za působení těchto namáhání napětí v nejvíce namáhaném bodě nádrže a jejích upevňovacích prvků nesmí překročit hodnotu o uvedenou v 6.8.2.1.16. | U každého z těchto namáhání stanovený koeficient bezpečnosti musí být následující: | |||||||||
| - | pro kovy s jasně stanovenou mezí průtažnosti: koeficient bezpečnosti 1,5 ve vztahu k výrazné mezi průtažnosti; nebo | |||||||||
| - | pro kovy bez jasně stanovené meze průtažnosti: koeficient bezpečnosti 1,5 ve vztahu k zaručené mezí průtažnosti 0,2 % prodloužení (1 % maximálního prodloužení pro austenitické oceli). | |||||||||
6.8.2.1.14
Výpočtový tlak je uveden v druhé části kódu (viz 4.3.4.1) podle sloupce (12) tabulky A kapitoly 3.2.
Pokud tam je uvedeno písmeno „G“, musí být splněny následující požadavky:
(a)
Nádrže s vyprazdňováním samospádem, určené k přepravě látek, které mají při 50 °C tenzi par nepřevyšující 110 kPa (1,1 baru) (absolutní tlak), musí být dimenzovány na tlak rovnající se dvojnásobku statického tlaku přepravované látky, nejméně však dvojnásobku statického tlaku vody.
(b)
Nádrže plněné nebo vyprazdňované pod tlakem, určené k přepravě látek, které mají při 50 °C tenzi par nepřevyšující 110 kPa (1,1 baru) (absolutní tlak), musí být dimenzovány na tlak rovnající se 1,3 násobku plnicího nebo vyprazdňovacího tlaku
Pokud je tam uveden nejmenší výpočtový tlak (přetlak), nádrž musí být konstruována na tento tlak, který nesmí být nižší než 1,3 násobek plnicího nebo vyprazdňovacího tlaku. Dále uvedené minimální požadavky se vztahují na tyto nádrže:
(c)
Nádrže s jakýmkoli systémem plnění nebo vyprazdňování, určené k přepravě látek, které mají při 50°C tenzi par vyšší než 110 kPa (1,1 baru), a bod varu vyšší než 35°C musí být dimenzovány na výpočtový tlak nejméně 150 kPa (1,5 baru) (přetlak), nebo na tlak rovnající se 1,3 násobku plnicího nebo vyprazdňovacího tlaku, pokud je plnicí nebo vyprazdňovací tlak vyšší.
(d)
Nádrže s jakýmkoli systémem plnění nebo vyprazdňování, určené k přepravě látek, které mají bod varu nejvýše 35°C, musí být dimenzovány na tlak rovnající se 1,3 násobku plnicího nebo vyprazdňovacího tlaku, nejméně však 400 kPa (4 bary) (přetlak).
6.8.2.1.15
Při zkušebním tlaku nesmí napětí δ (sigma) v bodě největšího namáhání nádrže překročit mezní hodnoty závislé na materiálu, které jsou předepsány dále. Je třeba pamatovat na případné zeslabení způsobené svary.
6.8.2.1.16
Pro všechny kovy a slitiny musí být napětí při zkušebním tlaku nižší než menší z hodnot daných následujícími vzorci:
σ ≤ 0.75 Re nebo σ ≤ 0.5 Rm
kde
Re = výrazná mez průtažnosti pro oceli s jasně definovanou mezí průtažnosti nebo
zaručená mez průtažnosti 0,2 % prodloužení pro oceli bez jasně definované meze průtažnosti (pro austenitické oceli 1 %)
Rm = pevnost v tahu.
Hodnoty Re a Rm, které se použijí, musejí být určeny minimálními hodnotami podle materiálových norem. Pokud materiálové normy pro dotyčné kovy nebo slitiny neexistují, použité Re a Rm musí být schváleny příslušným orgánem nebo organizací jím určenou.
Při použití austenitických ocelí smějí být určené minimální hodnoty podle materiálových norem překročeny nejvýše o 15 %, pokud jsou tyto vyšší hodnoty potvrzeny (doloženy) v kontrolním osvědčení.
Minimální hodnoty však nesmějí být překročeny, pokud byl použit vzorec uvedený v 6.8.2.1.18.
Minimální tloušťka nádrže
6.8.2.1.17
Tloušťka nádrže nesmí být menší, než je větší z hodnot vypočtených podle těchto vzorců:
kde
e = minimální tloušťka stěny v mm
Pt = zkušební tlak v MPa
Pc = výpočtový tlak v MPa definovaný v 6.8.2.1.14
D = vnitřní průměr nádrže v mm
o = dovolené napětí, jak je definováno v 6.8.2.1.16, v N/mm2
λ= součinitel menší než 1, který zohledňuje případné zeslabení způsobené svarovými švy, v souladu s kontrolními metodami uvedenými v 6.8.2.1.23.
Tloušťka nesmí být v žádném případě menší, než je předepsáno v
| 6.8.2.1.18 až 6.8.2.1.21. | 6.8.2.1.18 až 6.8.2.1.20. | |
| 6.8.2.1.18 | Nádrže kruhového průřezu2 o průměrů nejvýše 1,80 m, kromě nádrží uvedených v 6.8.2.1.21, nesmějí mít tloušťku menší než 5 mm, pokud jsou z měkké oceli3, nebo ekvivalentní tloušťku, pokud jsou z jiného kovu. | Tloušťka nádrží z měkké oceli3 nesmí být menší než 5 mm (v souladu s požadavky uvedenými v 6.8.2.1.11 a 6.8.2.1.12) nebo ekvivalentní tloušťka u nádrží z jiného kovu. Pokud je průměr větší než 1,80 m, tato tloušťka musí být zvětšena na 6 mm, kromě nádrží určených pro přepravu práškových nebo zrnitých látek, jsou-li nádrže vyrobeny z měkké oceli3, nebo na ekvivalentní tloušťku u nádrží vyrobených z jiného kovu. |
| Pokud je průměr větší než 1,80 m, tato tloušťka musí být zvětšena na 6 mm, kromě nádrží určených pro přepravu práškových nebo zrnitých látek, jsou-li nádrže vyrobeny z měkké oceli3, nebo na ekvivalentní tloušťku u nádrží vyrobených z jiného kovu. | Ať je použit jakýkoli kov, nejmenší tloušťka stěny nesmí být v žádném případě menší než 3 mm. |
“Ekvivalentní tloušťka“ znamená tloušťku vypočtenou podle tohoto vzorce:4
| 6.8.2.1.19 | Je-li nádrž vybavena ochranou proti poškození při bočním nárazu nebo převrácení podle 6.8.2.1.20, může příslušný orgán povolit zmenšení výše uvedených minimálních tlouštěk v poměru k této ochraně; avšak uvedená minimální tloušťka nádrží, jejichž průměr nepřevyšuje 1,80 m, nesmí být menší než 3 mm u nádrží z měkké oceli3 nebo než ekvivalentní tloušťka u nádrží z jiných materiálů. U nádrží o průměru větším než 1,80 m nesmí být uvedená minimální tloušťka menší než 4 mm, je-li nádrž z měkké oceli3, nebo než ekvivalentní tloušťka, je-li nádrž z jiného kovu. | Je-li nádrž vybavena ochranou proti Je-li nádrž vybavena ochranou proti poškození podle 6.8.2.1.20, může příslušný orgán povolit zmenšení výše uvedených minimálních tlouštěk v poměru k této ochraně; avšak uvedená minimální tloušťka nesmí být menší než 3 mm u nádrží z měkké oceli3 nebo než ekvivalentní tloušťka u nádrží z jiných materiálů, jestliže průměr nádrže nepřevyšuje 1,80 m. U nádrží o průměru větším než 1,80 m nesmí být uvedená minimální tloušťka menší než 4 mm, je-li nádrž z měkké oceli3, nebo než ekvivalentní tloušťka, je-li nádrž z jiného kovu. |
| Ekvivalentní tloušťka znamená tloušťku vypočtenou podle vzorce uvedeného v 6.8.2.1.18. | Ekvivalentní tloušťka znamená tloušťku vypočtenou podle vzorce uvedeného v 6.8.2.1.18. | |
| Kromě případů, pro které platí 6.8.2.1.21, tloušťka nádrží s ochranou proti poškození podle 6.8.2.1.20 (a) nebo (b) nesmí být menší než hodnoty uvedené v následující tabulce. | Tloušťka nádrží s ochranou proti poškození podle 6.8.2.1.20 nesmí být menší než uvedené v tabulce níže. |
| Průměr nádrže | ≤ 1.80 m | > 1.80 m | |
|---|---|---|---|
| Minimální tloušťka nádrže | Nerezavějící austenitické oceli austenitic | 2.5 mm | 3 mm |
| Jiné oceli | 3 mm | 4 mm | |
| Hliníkové slitiny | 4 mm | 5 mm | |
| Hliník 99.80 % čistoty | 6 mm | 8 mm |
| 6.8.2.1.20 | U cisteren vyrobených po I. lednu I990, se za ochranu proti poškození podle 6.8.2.1.19 považují tato nebo jim rovnocenná opatření: | Ochrana uvedená v 6.8.2.1.19 může mít formu: | ||||||||||||||||||
| (a) U cisteren určených k přepravě práškovitých nebo zrnitých látek musí ochrana proti poškození splňovat požadavky příslušného orgánu. | - | kompaktní vnější konstrukce, jako je “sendvičová“ konstrukce, u níž je vnější plášť připevněn k nádrži; nebo | ||||||||||||||||||
| (b) U cisteren určených k přepravě jiných látek se za ochranu proti poškození považuje, jestliže: | - | konstrukce, u níž je nádrž uložena v kompletní kostře s podélnými a příčnými konstrukčními prvky;nebo | ||||||||||||||||||
| 1. | nádrží kruhového nebo eliptického průřezu o maximálním poloměru zakřivení nejvýše 2 m je nádrž opatřena výztuhami tvořenými přepážkami, peřejníky, nebo vnějšími nebo vnitřními prstenci, umístěnými tak, aby byla splněna alespoň jedna z následujících podmínek: | - | konstrukce s dvojitou stěnou. | |||||||||||||||||
| - | vzdálenost mezi dvěma sousedními výztuhami je nejvýše 1,75 m; | Jedná-li se o nádrže s dvojitou stěnou s vakuovou izolací, musí součet tloušťky vnější kovové stěny a tloušťky stěny nádrže odpovídat tloušťce stěny předepsané v 6.8.2.1.18, tloušťka stěny vlastní nádrže nesmí být menší než minimální tloušťka předepsaná v 6.8.2.1.19. | ||||||||||||||||||
| - | vnitřní objem mezi dvěma přepážkami nebo peřejníky je nejvýše 7500 litrů. | Mají-li nádrže dvojité stěny s mezivrstvou z tuhých látek o tloušťce nejméně 50 mm, musí mít vnější stěna tloušťku nejméně 0,5 mm, jsou-li vyrobeny z měkké oceli 3 nebo nejméně 2 mm, jsou-li vyrobeny z plastu vyztuženého skelným vláknem. Jako mezivrstvy z tuhých látek může být použito tuhé pěny s takovou schopností utlumit nárazy, jako např. polyuretanová pěna. | ||||||||||||||||||
| Vertikální průřez prstence s průřezem styčné části pláště musí mít průřezový modul nejméně 10 m3. | ||||||||||||||||||||
| Vnější prstence nesmějí mít ostré hrany s poloměrem zaoblení menším než 2,5 mm. | ||||||||||||||||||||
| Přepážky a peřejníky musí odpovídat ustanovením 6.8.2.1.22. | ||||||||||||||||||||
| Tloušťka přepážek a peřejníků nesmí být v žádném případě menší než tloušťka stěn nádrže; | ||||||||||||||||||||
| 2. | U cisteren s dvojitou stěnou a vakuovou izolací součet tloušťky vnější kovové stěny a tloušťky stěny nádrže odpovídá tloušťce stěny předepsané v 6.8.2.1.18 a tloušťka stěny vlastní nádrže není menší než minimální tloušťka předepsaná v 6.8.2.1.19. | |||||||||||||||||||
| 3. | U nádrží s dvojitou stěnou s mezivrstvou z tuhých látek o tloušťce nejméně 50 mm má vnější stěna tloušťku nejméně 0,5 mm, pokud je z měkké oceli3, nebo nejméně 2 mm, pokud je z plastu vyztuženého skelnými vlákny. Jako mezivrstvy z tuhých látek se může použít tuhé pěny (se stejnou schopností utlumit náraz jako např. polyuretanová pěna); | |||||||||||||||||||
| 4. | Nádrže jiných tvarů, než jsou uvedeny v bodě 1, a především cisterny skříňového tvaru jsou opatřeny ze všech stran na 30 % své výšky, v jejím středu dodatečnou ochranou konstruovanou tak, aby její specifická vrubová houževnatost byla nejméně rovna specifické vrubové houževnatosti nádrže vyrobené z měkké oceli3 o tloušťce 5 mm (pro průměr nádrže nejvýše 1,80 m) nebo 6 mm (pro průměr nádrže nad 1,80 m). Dodatečná ochrana musí být trvale připojena k vnějšku nádrže. | |||||||||||||||||||
| Tento požadavek se považuje za splněný bez další zkoušky specifické vrubové houževnatosti, pokud dodatečná ochrana znamená přivaření plechu za stejného materiálu, jako je nádrž, na její část, která se má vyztužit tak, aby minimální tloušťka stěny odpovídala 6.8.2.1.18. | ||||||||||||||||||||
| Tato ochrana je funkcí možných namáhání působících v případě nehody na nádrže z měkké oceli3, jejíž dna a stěny mají při průměru nejvýše 1,80 m tloušťku nejméně 5 mm, nebo při průměru větším než 1,80 m tloušťku nejméně 6 mm. Při použití jiného kovu se určí ekvivalentní tloušťka podle vzorce uvedeného v 6.8.2.1.18. | ||||||||||||||||||||
| U snímatelných cisteren se tato ochrana nevyžaduje, jsou-li chráněny ze všech stran čely a bočnicemi nosného vozidla. | ||||||||||||||||||||
| 6.8.2.1.21 | Tloušťka stěn nádrží cisteren dimenzovaných podle 6.8.2.1.14 (a), jejichž vnitřní objem nepřevyšuje 5000 litrů nebo jež jsou rozděleny na těsné komory o jednotkovém vnitřním objemu nejvýše 5000 litrů, může být upravena na úroveň, pokud není předepsáno jinak v 6.8.3 nebo 6.8.4, která však nesmí být menší než příslušná hodnota uvedená v následující tabulce: | |||||||||||
| Maximální poloměr zakřivení nádrže (m) | Vnitřní objem nádrže nebo její komory m3) | Minimální tloušťka (mm) | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Měkká ocel | ||||||||||||
| ≤ 2 | ≤ 5.0 | 3 | ||||||||||
| 2 – 3 | ≤ 3.5 | 3 | ||||||||||
| > 3.5 ale ≤ 5.0 | 4 | |||||||||||
| Použije-li se jiného kovu než měkké oceli3, určí se ekvivalentní tloušťka podle vzorce uvedeného v 6.8.2.1.18 a nesmí být menší než hodnoty uvedené v následující tabulce. | ||||||||||||
| Maximální poloměr zakřivení nádrže (m) | ≤ 2 | 2 - 3 | 2 -3 | |||||||||
| Vnitřní objem nádrže nebo komory (m3) | ≤ 5,0 | ≤ 3,5 | > 3,5 ale ≤ 50 | |||||||||
| Minimální tloušťka nádrže | Austenitické nerezavějící oceli | 2,5 mm | 2,5 mm | 3 mm | ||||||||
| Jiné oceli | 3 mm | 3 mm | 4 mm | |||||||||
| Hliníkové slitiny | 4 mm | 4 mm | 5 mm | |||||||||
| Hliník čistoty 99,80 % | 6 mm | 6 mm | 8 mm | |||||||||
| Tloušťka přepážek a peřejníků nesmí být v žádném případě menší než tloušťka nádrže. | ||||||||||||
| 6.8.2.1.22 | Peřejníky a přepážky musí být vyduté, s hloubkou vydutí nejméně 10 cm, nebo musí být vlnité, profilované nebo jinak zesílené, aby zaručovaly rovnocennou pevnost. Plošný obsah peřejníku musí činit nejméně 70 % plošného obsahu průřezu cisterny, v níž je peřejník zabudován. |
Svařování a kontrola svarů
6.8.2.1.23
Způsobilost výrobce k provádění svářečských operací musí být potvrzena příslušným orgánem. Svářečské operace musí provádět kvalifikovaní svářeči používající svářecí postup, jehož kvalita (včetně potřebného tepelného zpracování) byla dokázána technologickou zkouškou. Musí se provést nedestruktivní zkoušky prozářením nebo ultrazvukem a tyto zkoušky musí potvrdit, že kvalita svarů je přiměřená namáháním.
Musí být provedeny níže uvedené kontroly podle hodnoty součinitele A použitého pro stanovení tloušťky nádrže v 6.8.2.1.17:
| λ = 0,8: | svary musí být pokud možno prohlédnuty vizuálně z obou stran a podrobeny namátkové nedestruktivní zkoušce. Všechny svařované „T“ spoje s celkovou délkou zkoušeného svaru nejméně 10 % celkové délky všech podélných, obvodových a radiálních (na koncích cisterny) svarů musí být zkoušeny.; |
| λ = 0,9: | všechny podélné svary v celé své délce, všechny křížové svary, 25 % kruhové svary a svary k připevnění částí výstroje velkého průměru musí být podrobeny nedestruktivním zkouškám. Svary musí být pokud možno prohlédnuty vizuálně z obou stran; |
| λ = 1,0: | všechny svary musí být podrobeny nedestruktivním zkouškám a pokud možno prohlédnuty vizuálně z obou stran. Musí být odebrán zkušební vzorek svaru. |
Pokud má příslušný orgán pochybnosti o kvalitě svarů, může nařídit dodatečné zkoušky.
Jiné konstrukční požadavky
6.8.2.1.24
Ochranný povlak musí být konstruován tak, aby byla zaručena jeho těsnost při jakýchkoli deformacích, k nímž může dojít v normálních podmínkách přepravy (viz 6.8.2.1.2).
6.8.2.1.25
Tepelná izolace musí být zkonstruována tak, aby nebránila přístupu k plnicím a vyprazdňovacím zařízením a pojistným ventilům, ani jejich funkci.
6.8.2.1.26
Jestliže nádrže určené pro přepravu hořlavých kapalin majících bod vzplanutí nejvýše 60 °C jsou vybaveny nekovovými ochrannými povlaky (vnitřními vyloženími), nádrže a jejich ochranné povlaky musí být tak konstruovány, aby nemohlo dojít ke vznícení (zapálení) elektrostatickými náboji.
| 6.8.2.1.27 | Nádrže určené pro přepravu kapalin s bodem vzplanutí nejvýše 60 °C nebo pro přepravu hořlavých plynů nebo UN 1361 uhlí nebo UN 1361 saze, obalová skupina II, musí být připojeny k podvozku nejméně jedním dobrým elektrickým spojem. Je třeba vyloučit každý dotyk kovů, který by mohl způsobit elektrochemickou korozi. Nádrže musí být opatřeny nejméně jedním elektricky propojitelným uzemněním zřetelně označeným symbolem --┴--. | Všechny části cisternového kontejneru určeného k přepravě kapalin s bodem vzplanutí nejvýše 60 °C, k přepravě hořlavých plynů nebo UN 1361 uhlí nebo UN 1361 saze, obalová skupina II, musí být možno elektricky uzemnit. Je třeba vyloučit každý dotyk kovů, který by mohl způsobit elektrochemickou korozi. |
| 6.8.2.1.28 | Ochrana upevňovacích prvků na vrchní části cisterny | |
| Upevňovací prvky a výstroj namontované na vrchní části cisterny musí být chráněny proti poškození způsobenému převrácením. Tato ochrana musí mít formu výztužných obručí, ochranných vrchlíků nebo příčných nebo podélných členů tvarovaných tak, aby poskytovaly účinnou ochranu. |
6.8.2.2
Výstroj
6.8.2.2.1
Pro výrobu provozní a konstrukční výstroje mohou být použity vhodné nekovové materiály.
Části výstroje musí být uspořádány tak, aby byly chráněny proti nebezpečí utržení nebo poškození během přepravy a manipulace. Musí zaručovat bezpečnost odpovídající a srovnatelnou s bezpečností vlastních nádrží a musí zejména:
-
být snášenlivé s přepravovanými látkami; a
-
splňovat požadavky 6.8.2.1.1
Potrubí musí být tak konstruováno, vyrobeno a namontováno, aby se zabránilo riziku poškození vlivem tepelné roztažnosti a smrštění, mechanického rázu a vibrací.
| Co možno nejvíce provozních a ovládacích prvků je nutno umístit do co nejmenšího počtu otvorů v nádrži. Těsnost provozní výstroje včetně uzávěrů (vík) kontrolních otvorů musí být zajištěna i při převrácení cisterny, berouce v úvahu síly vyvolané nárazem (jako zrychlení a dynamický tlak obsahu). Je však povolen omezený únik obsahu cisterny vlivem špičky tlaku v průběhu nárazu. | Těsnost provozní výstroje musí být zajištěna i při převrácení cisternového vozidla nebo kontejneru. |
Těsnění musí být vyrobena z materiálu, který se snáší s přepravovanou látkou, a musí se vyměnit, jakmile se jejich účinnost zhorší, např. v důsledku jejich stárnutí.
Těsnění zajišťující těsnost provozních a ovládacích prvků, s nimiž je nutno manipulovat během normálního použití cisterny, musí být konstruována a uspořádána tak, aby při manipulaci s provozními a ovládacími prvky, k nimž patří, nedošlo k jejich poškození.
6.8.2.2.2
Každý spodní plnicí nebo vyprazdňovací otvor v cisternách, které jsou uvedeny ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 kódem cisterny zahrnujícím písmeno „A“ v její třetí části (viz 4.3.4.1.1) musí být vybaven nejméně dvěma na sobě nezávislými uzávěry, které jsou namontovány za sebou, tvořenými
-
vnějším uzavíracím ventilem s potrubím z kovového materiálu schopného se deformovat a
-
uzavíracím zařízením na konci každého potrubí, kterým může být šroubový uzávěr, slepá příruba nebo jiný stejně účinný prostředek. Toto uzavírací zařízení musí být tak těsné, že nemůže dojít k úniku látky. Je třeba přijmout opatření, která umožní umístit ve výpustném potrubí bezpečné zařízení pro vyrovnání tlaku, které účinkuje před úplným odstraněním uzavíracího zařízení.
Každý spodní plnicí nebo vyprazdňovací otvor v cisternách, které jsou uvedeny ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 kódem cisterny zahrnujícím písmeno „B“ v její třetí části (viz 4.3.3.1.1 nebo 4.3.4.1.1), musí být vybaven nejméně třemi na sobě nezávislými uzávěry, které jsou namontovány za sebou, tvořenými
-
vnitřním uzavíracím ventilem, tj. uzavíracím ventilem namontovaným uvnitř nádrže nebo v přivařené přírubě nebo v protipřírubě;
-
vnějším uzavíracím ventilem nebo rovnocenným zařízením5
| umístěným na konci každého potrubí | umístěným co možno nejblíže k nádrži |
a
-
uzavíracím zařízením na konci každého potrubí, kterým může být šroubový uzávěr, slepá příruba nebo jiný stejně účinný prostředek. Toto uzavírací zařízení musí být tak těsné, že nemůže dojít k úniku látky. Je třeba přijmout opatření, která umožní umístit ve výpustném potrubí bezpečné zařízení pro vyrovnání tlaku, které účinkuje před úplným odstraněním uzavíracího zařízení.
Avšak v případech cisteren určených pro přepravu určitých krystalizujících nebo vysoce viskózních látek a nádrží opatřených ebonitovým nebo termoplastovým povlakem může být vnitřní uzavírací ventil nahrazen vnějším uzavíracím ventilem s dodatečnou ochranou.
Vnitřní uzavírací ventil musí být ovladatelný buď shora nebo zdola. Poloha - otevřeno nebo zavřeno - vnitřního uzavíracího ventilu musí být v obou případech pokud možno ověřitelná, se země. Ovládací zařízení vnitřního uzavíracího ventilu musí být konstruováno tak, aby se zabránilo jakémukoli nežádoucímu otevření v důsledku nárazu nebo neúmyslného jednání.
Vnitřní uzávěr musí zůstat účinný i při poškození vnějšího ovládacího zařízení.
K zamezení úniku obsahu při poškození vnějších plnicích a vyprazdňovacích zařízení (potrubí, boční uzavírací zařízení) musí být vnitřní uzavírací ventil a jeho sedlo chráněny proti nebezpečí utržení vnějším namáháním, nebo musí být konstruovány tak, aby těmto namáháním odolaly. Plnicí a vyprazdňovací zařízení (včetně přírub nebo šroubových uzávěrů) a ochranné kryty (pokud jsou) musí být zajištěny proti jakémukoli nežádoucímu otevření.
Poloha a/nebo směr uzavírání uzavíracích zařízení musí být jednoznačně patrné.
Všechny otvory cisteren, které jsou uvedeny ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 kódem obsahujícím písmeno „C“ nebo „D“ v jeho třetí části (viz 4.3.3.1.1 a 4.3.4.1.1) musí být umístěny nad hladinou kapaliny. Tyto cisterny nesmějí mít žádné potrubí nebo spoje potrubí pod hladinou kapaliny. Čisticí otvory (velikosti pěsti) jsou však povoleny ve spodní části nádrže cisteren uvedených kódem cisterny obsahujícím písmeno „C“ v jeho třetí části. Tento otvor musí být možno uzavřít těsnou přírubou, jejíž konstrukce musí být schválena příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací.
6.8.2.2.3
Cisterny, které nejsou hermeticky uzavřeny, mohou být vybaveny podtlakovými ventily pro zabránění nepřijatelného vnitřního podtlaku; tyto podtlakové vyrovnávací ventily musí být nastaveny tak, aby nastavený vyrovnávací tlak nepřevyšoval konstrukční podtlak cisterny (viz 6.8.2.1.7). Hermeticky uzavřené cisterny nesmí být vybaveny podtlakovými ventily.Avšak cisterny kódů cisterny SGAH, S4AH nebo L4BH, vybavené podtlakovými ventily, které se otevírají při podtlaku ne méně než 21 kPa. (0.21 bar) jsou považována za hermeticky uzavřené.Pro cisterny určené pro přepravu tuhých látek (práškových,nebo zrnitých) obalových skupin II nebo III, které nezkapalní během přepravy, podtlak může být snížen na méně než 5 kPA (0.005 bar).
Podtlakové ventily používané na cisternách určených pro přepravu látek odpovídajícím kritériím bodu vzplanutí třídy 3 musí zamezit bezprostřednímu proniknutí plamene do cisterny nebo nádrž cisterny musí být schopna odolat, bez úniku, výbuchu způsobenému proniknutím plamene.
6.8.2.2.4
Nádrž nebo každá z jejich komor musí být opatřena dostatečně velkým otvorem umožňujícím prohlídku.
6.8.2.2.5
(Vyhrazeno)
6.8.2.2.7
Cisterny určené k přepravě kapalin o tenzi par nad 110 kPa (1,1 baru), při 50°C a bodu varu vyšší než 35°C musí být opatřeny pojistným ventilem nastaveným na přetlak nejméně 150 kPa (1,5 baru) a takovým, aby se úplně otevřel při tlaku nepřevyšujícím zkušební tlak; jinak musí splňovat podmínky uvedené v 6.8.2.2.8.
6.8.2.2.8
Cisterny určené k přepravě kapalin, které mají bod varu nejvýše 35°C, musí být opatřeny pojistným ventilem seřízeným na přetlak nejméně 300 kPa (3 bary) a takovým, aby se úplně otevřel při tlaku nepřevyšujícím zkušební tlak; jinak musí být hermeticky uzavřeny6.
6.8.2.2.9
Pohyblivé části, jako jsou kryty, uzávěry atd., které mohou přijít třením nebo nárazem do styku s hliníkovými nádržemi určenými k přepravě hořlavých kapalin o bodu vzplanutí nejvýše 60°C nebo k přepravě hořlavých plynů, nesmějí být vyrobeny z nechráněné korodující oceli.
6.8.2.2.10
Jestliže cisterny, u nichž je požadováno, aby byly hermeticky uzavřeny, jsou vybaveny pojistnými ventily, tyto ventily musí být předřazeny průtržným kotoučem a musí být dodrženy tyto podmínky:
Uspořádání průtržného kotouče a pojistného ventilu musí být takové, aby uspokojilo příslušný orgán. Manometr nebo jiné vhodné měřidlo musí být instalováno do prostoru mezi průtržný kotouč a pojistný ventil tak, aby bylo umožněno odhalení jakékoli porušení, protržení nebo netěsnost kotouče, které by mohly narušit činnost pojistného systému.
6.8.2.3
Schvalování typu
6.8.2.3.1
Příslušná pověřená organizace vydá ke každému novému typu cisternového vozidla, snímatelné cisterny, cisternového kontejneru, cisternové výměnné nástavby, bateriového vozidla nebo MEGC, osvědčení potvrzující, že tento typ, včetně upevňovacích zařízení, který odborně posoudil, je vhodný k účelu, pro nějž je určen a splňuje konstrukční požadavky uvedené v 6.8.2.1, požadavky na výstroj uvedené v 6.8.2.2 a zvláštní požadavky pro třídy přepravovaných látek.
V osvědčení musí být uvedeny:
-
výsledky zkoušky;
-
schvalovací číslo typu;
| Schvalovací číslo sestává z rozlišovací značky7 státu, na jehož území bylo schválení uděleno, a z registračního čísla. |
-
alfanumerický kód zvláštních ustanovení pro konstrukci (TC), pro výstroj (TE) a pro schválení typu (TA) oddílu 6.8.4., které jsou uvedeny v kapitole 3.2 tabulce A sloupci (13) pro ty látky, pro jejichž přepravu je cisterna schválena.
-
Jednu kopii tohoto osvědčení je třeba přiložit do složky dokladů k cisterně každé vyrobené cisterny,bateriového vozu nebo MEGC (viz. Odstavec 4.3.2.1.7.)
-
pokud je to vyžadováno, látky a/nebo skupinu látek, pro které byla cisterna schválena. Ty musí být uvedeny svým chemickým názvem nebo odpovídajícím hromadným pojmenováním (viz 2.1.1.2) společně s jejich zatříděním (třída, klasifikační kód a obalová skupina). Kromě látek třídy 2 a těch, které jsou uvedeny v 4.3.4.1.3, se schválené látky nemusí v osvědčení uvádět. V takových případech skupiny látek dovolených na základě kódu cisterny uvedeného v racionálním přiřazování v 4.3.4.1.2 musí být připuštěny k přepravě s ohledem na příslušné zvláštní ustanovení.
Látky uvedené v osvědčení nebo skupiny látek schválených podle racionálního přiřazování musí být všeobecně snášenlivé s charakteristikami cisterny. Do osvědčení musí být vložena výhrada, pokud nebylo možné prověřit tuto snášenlivost vyčerpávajícím způsobem během schvalování typu.
Jednu kopii tohoto osvědčení je třeba přiložit do dokumentace cisterny každé vyrobené cisterny, bateriového vozu nebo MEGC (viz odstavec 4.3.2.1.7).
6.8.2.3.2
Pokud jsou cisterny, bateriová vozidla nebo MEGC vyráběny v sériích beze změn, toto osvědčení je platné pro cisterny, bateriová vozidla nebo MEGC vyrobené v těchto sériích nebo podle schváleného prototypu.
Schválení typu může též sloužit pro schválení cisteren s omezenými změnami konstrukce, které buď snižují jejich užitečnou hmotnost nebo namáhání cisteren (např. snížený tlak, zmenšená hmotnost, zmenšený vnitřní objem) nebo zvýšení bezpečnosti konstrukce (např. zvětšená tkoušťka stěny, více peřejníků, zmenšené průměry otvorů). Omezené změny musí být zřetelně popsány v osvědčení o schválení typu.
6.8.2.4
Inspekce a zkoušky
6.8.2.4.1
Nádrže a jejich výstroj se musí před uvedením do provozu podrobit, buď společně nebo odděleně, první inspekci. Tato inspekce zahrnuje:
-
ověření shodnosti se schváleným prototypem;
-
ověření konstrukčních charakteristik8;
-
prohlídku vnějšího a vnitřního stavu;
-
zkouškou těsnosti a ověření dobré funkce výstroje.
Kromě třídy 2 zkušební tlak pro hydraulickou tlakovou zkoušku závisí na výpočtovém tlaku a musí být nejméně roven tlaku uvedenému dále:
Nejnižší zkušební tlaky pro třídu 2 jsou uvedeny v tabulce plynů a směsí plynů v 4.3.3.2.5.
Hydraulická tlaková zkouška se musí provést na nádrži jako celku a zvlášť na každé komoře komorových nádrží.
| Zkouška se musí provést na každé komoře tlakem rovným nejméně 1,3násobku maximálního provozního tlaku. |
Hydraulická tlaková zkouška se musí provést před instalací tepelné izolace, pokud je tato izolace nutná.
Jsou-li nádrže a jejich výstroj zkoušeny odděleně, musí se po montáži podrobit společně zkoušce těsnosti podle 6.8.2.4.3.
Zkouška těsnosti komorových nádrží se provádí zvlášť na každé komoře.
6.8.2.4.2
Nádrže a jejich výstroj se musí podrobit periodickým inspekcím nejpozději každých
| šest let | pět let |
Tyto periodické inspekce musí zahrnovat:
-
vnitřní a vnější prohlídku;
-
zkoušku těsnosti nádrže s její výstrojí podle 6.8.2.4.3 a kontrolu uspokojivé funkce celé výstroje;
Plášť tepelné nebo jiné izolace musí být sejmut pouze v rozsahu nutném pro spolehlivé posouzení charakteristik nádrže.
U nádrží určených k přepravě práškovitých nebo zrnitých látek může být se souhlasem znalce schváleného příslušným orgánem od periodických hydraulických zkoušek upuštěno a mohou být nahrazeny zkouškami těsnosti podle 6.8.2.4.3 při efektivním vnitřním tlaku nejméně rovném maximálnímu provoznímu tlaku.
6.8.2.4.3
Nádrže a jejich výstroj se musí podrobit meziperiodickým inspekcím nejpozději každé
| tři roky | dva a půl roku |
po první inspekci a každé periodické inspekci. Tyto meziperiodické inspekce mohou být provedeny tři měsíce před nebo po stanoveném datu.
Avšak meziperiodické inspekce může být provedena kdykoli před stanoveným datem.
Jestliže meziperiodické inspekce je provedena dříve než tři měsíce před stanoveným datem, následná meziperiodické inspekce musí být provedena nejpozději
| tři roky | dva a půl roku |
po tomto datu.
Tyto meziperiodické zkoušky musí zahrnovat zkoušku těsnosti nádrže s její výstrojí a ověření dobré funkce veškeré výstroje. Pro tento účel musí být cisterna vystavena efektivnímu vnitřnímu tlaku rovnajícímu se nejvyššímu provoznímu tlaku. Pro cisterny určené pro přepravu kapalin nebo tuhých látek v zrnitém nebo práškovitém stavu, pokud je plyn používán pro zkoušku těsnosti, musí být efektivní vnitřní tlak roven nejméně 25 % nejvyššího provozního tlaku. Ve všech případech musí být nejméně 20 kPa (0,2 baru) (přetlak).
Pro cisterny vybavené větracími systémy a pojistnými zařízeními, chránícími obsah před rozlitím při převrácení cisterny, zkušební tlak zkoušky těsnosti se musí rovnat statickému tlaku naplněné látky.
Zkouška těsnosti se musí provést zvlášť na každé komoře komorových nádrží.
6.8.2.4.4
Pokud mohlo v důsledku opravy, konstrukční změny nebo nehody dojít ke zhoršení bezpečnosti nádrže nebo její výstroje, musí se provést mimořádná kontrola. Pokud byla provedena mimořádná kontrola splňující požadavky 6.8.2.4.2, může být mimořádná kontrola považována za periodickou inspekci. Pokud byla provedena mimořádná kontrola splňující požadavky 6.8.2.4.3, může být mimořádná kontrola považována za meziperiodickou inspekci.
6.8.2.4.5
Zkoušky, prohlídky a kontroly podle 6.8.2.4.1 až 6.8.2.4.4 musí provést znalec schválený příslušným orgánem. Musí se vydat osvědčení, v nichž musí být uvedeny výsledky těchto zkoušek, prohlídek a kontrol dokonce i v případě negativních výsledků. Tato osvědčení se musejí odvolávat na seznam látek, které se smějí přepravovat v této cisterně nebo na kód cisterny alfanumerické kódy zvláštních ustanovení podle 6.8.2.3.
Jednu kopii tohoto osvědčení je třeba přiložit do složky dokladů k cisterně každé přezkoušené cisterny, bateriového vozu nebo MEGC (viz. 4.3.2.1.7.)
6.8.2.5
Značení
6.8.2.5.1
Každá nádrž musí být opatřena kovovým štítkem odolným proti korozi, který je trvale připevněn k nádrži na místě snadno přístupném při prohlídce. Na štítku musí být vyražením nebo jiným podobným způsobem vyznačeny alespoň následující údaje. Tyto údaje mohou být vyryty přímo do stěn vlastní nádrže, jsou-li stěny natolik zesílené, aby se nezmenšila pevnost nádrže12:
-
schvalovací číslo;
-
jméno nebo značka výrobce;
-
výrobní číslo;
-
rok výroby;
-
zkušební tlak (přetlak);
-
vnější výpočtový tlak (viz. 6.8.2.1.7)
-
vnitřní objem nádrže – u vícekomorových nádrží vnitřní objem každé komory - následovaný symbolem „S“, jestliže nádrže nebo komory jsou rozděleny peřejníky na oddíly s vnitřním objemem nejvýše 7500 litrů;
-
výpočtová teplota (pouze je-li vyšší než + 50 °C nebo nižší než - 20 °C),
-
datum a druh naposledy provedené zkoušky:( měsíc, rok) následován písmenem „P“, pokud se jedná o první zkoušku nebo periodickou zkoušku dle odstavců 6.8.2.4.1. a 6.8.2.4.2., nebo (měsíc, rok), následován písmenem „L“, pokud se jedná u této zkoušky o zkoušku těsnosti provedenou v mezidobí dle odstavce 6.8.2.4.3.
-
značka znalce, který provedl zkoušky;
-
materiál nádrže a popřípadě ochranného povlaku;
| - | zkušební tlak v nádrži jako celku a zkušební tlak komory v MPa nebo barech (přetlak) tam, kde je tlak v komoře nižší než tlak v nádrži. |
Na nádržích plněných nebo vyprazdňovaných pod tlakem musí být kromě toho uveden maximální dovolený provozní tlak.
| 6.8.2.5.2 | Na cisternovém vozidle samém nebo na tabulce musí být napsány tyto údaje 12: | Na cisternovém kontejneru samém nebo na tabulce musí být napsány tyto údaje12; |
| - jméno vlastníka nebo provozovatele, | - jména vlastníka a provozovatele; | |
| – provozní hmotnost a | - vnitřní objem nádrže; | |
| - největší povolená hmotnost, | - vlastní hmotnost; | |
| - největší povolená hmotnost; | ||
| Tyto údaje se nevyžadují v případě vozidel přepravujících snímatelné cisterny. | - pro látky podle 4.3.4.1.3 oficiální pojmenování pro přepravu látky(ek) povolené(ých) k přepravě; | |
| Kód cisterny podle 4.3.4.1.1 musí být vyznačen na snímatelné cisterně samé nebo na štítku. | - kód cisterny podle 4.3.4.1.1; | |
| - pro látky jiné než podle 4.3.4.1.3 alfanumerické kódy všech zvláštních ustanovení TC a TE, které jsou uvedena ve sloupci (13) tabulky A kapitoly 3.2 pro látky přepravované v cisterně |
6.8.2.6
Požadavky na cisterny konstruované, vyrobené a zkoušené podle norem
POZNÁMKA: Osoby nebo organizace uvedené v normách jako odpovědné podle ADR musí splňovat požadavky ADR.
V závislosti na datu výroby cisterny musí být použity normy vyjmenované v následující tabulce, jak je uvedeno v jejím sloupci (4), pro splnění požadavků kapitoly 6.8 uvedených v jejím sloupci (1), nebo mohou být použity, jak je uvedeno v jejím sloupci (5). Požadavky kapitoly 6.8 uvedené ve sloupci (1) tabulky mají přednost ve všech případech.
Pokud je uvedeno více než jedna norma závazná pro stejné použití, musí být použita pouze jedna z nich, ale komplexně, pokud není v níže uvedené tabulce stanoveno jinak.
| Příslušné pododdíly a odstavce | Odvolávka | Název dokumentu | Závazné použití pro cisterny vyrobené | Schválené použití pro cisterny vyrobené | |
|---|---|---|---|---|---|
| (1) | (2) | (3) | (4) | (5) | |
| Pro všechny cisterny | |||||
| 6.8.2.1 | EN 14025:2003 + AC:2005 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Kovové tlakové cisterny – Konstrukce a výroba | mezi 1. lednem 2005 a 30. červnem 2009 | ||
| 6.8.2.1 | EN 14025:2008 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Kovové tlakové cisterny – Konstrukce a výroba | od 1. července 2009 | před 1. červencem 2009 | |
| 6.8.2.2.1 | EN 14432:2006 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Výstroj pro přepravu kapalných chemikálií – Vyprazdňování a ventily vstupu vzduchu | od 1. ledna 2011 | před 1. lednem 2011 | |
| 6.8.2.2.1 | EN 14433:2006 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Výstroj pro přepravu kapalných chemikálií – Zpětné ventily | od 1. ledna 2011 | před 1. lednem 2011 | |
| Pro zkoušení a inspekci | |||||
| 6.8.2.4 6.8.3.4 | EN 12972:2001 (kromě příloh D a E) | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Zkoušení, inspekce a značení kovových cisteren | mezi 1. lednem 2009 a 31. prosincem 2010* | mezi 1. lednem 2003 a 31. prosincem 2008 | |
| * Pokud není použití jiné normy schváleno ve sloupci (5) pro stejné účely pro cisterny vyrobené ve stejném datu. | |||||
| 6.8.2.4 6.8.3.4 | EN 12972:2007 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Zkoušení, inspekce a značení kovových cisteren | od 1. ledna 2011 | před 1. lednem 2011 | |
| Pro cisterny s nejvyšším provozním tlakem nepřevyšujícím 50 kPa a určené pro přepravu látek, pro které je uveden kód cisterny s písmenem "G" ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 | |||||
| 6.8.2.1 | EN 13094:2004 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Kovové cisterny s provozním tlakem nepřevyšujícím 0,5 baru - Výroba a konstrukce | před 1. lednem 2005 | ||
| Pro cisterny na plyny třídy 2 | |||||
| 6.8.2.1 (kromě 6.8.2.1.17); 6.8.2.4.1 (kromě zkoušky těsnosti); 6.8.2.5.1, 6.8.3.1 a 6.8.3.5.1 | EN 12493:2001 (kromě Přílohy C) | Svařované ocelové cisterny pro zkapalněný ropný plyn (LPG) – Silniční cisterny – Konstrukce a výroba POZNÁMKA: Silniční cisterny jsou nesnímatelné cisterny a snímatelné cisterny podle definice ADR. | mezi 1. lednem 2009 a 31. prosincem 2010 | mezi 1. lednem 2005 a 31. prosincem 2008 | |
| 1.2.1, 6.8.1, 6.8.2.1 (kromě 6.8.2.1.17), 6.8.2.5, 6.8.3.1, 6.8.3.5, 6.8.5.1 až 6.8.5.3 | EN 12493:2008 (kromě Přílohy C) | LPG výstroj a příslušenství - Svařované ocelové cisterny pro zkapalněný ropný plyn (LPG) – Silniční cisterny – Konstrukce a výroba POZNÁMKA: Silniční cisterny jsou „nesnímatelné cisterny“ a „snímatelné cisterny“ podle definice ADR. | od 1. ledna 2011 | před 1. lednem 2011 | |
| 6.8.3.2 (kromě 6.8.3.2.3) | EN 12252:2000 | Výstroj silničních cisteren na LPG POZNÁMKA: Silniční cisterny jsou “nesnímatelné cisterny” a “snímatelné cisterny” podle definice ADR. | mezi 1. lednem 2009 a 31. prosincem 2010 | mezi 1. lednem 2005 a 31. prosincem 2008 | |
| 6.8.3.2 (kromě 6.8.3.2.3) a 6.8.3.4.9 | EN 12252:2005 + A1:2008 | LPG výstroj a příslušenství - Výbava silničních cisteren na LPG POZNÁMKA: Silniční cisterny jsou “nesnímatelné cisterny” a “snímatelné cisterny” podle definice ADR. | od 1. ledna 2011 | před 1. lednem 2011 | |
| 6.8.2.1 (kromě 6.8.2.1.17), 6.8.2.4, 6.8.3.1 a 6.8.3.4 | EN 13530- :2002 | Kryogenní nádrže - Velké přepravitelné nádrže s vakuovou izolací – část 2: Konstrukce, výroba, inspekce a zkoušení | mezi 1. lednem 2005 a 30. červnem 2007 | ||
| 6.8.2.1 (kromě 6.8.2.1.17), 6.8.2.4, 6.8.3.1 a 6.8.3.4 | EN 13530-2:2002 + A1:2004 | Kryogenní nádrže – Velké přepravitelné nádrže s vakuovou izolací – část 2: Konstrukce, výroba, inspekce a zkoušení | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
| 6.8.2.1 (kromě 6.8.2.1.17, 6.8.2.1.19 a 6.8.2.1.20), 6.8.2.4, 6.8.3.1 a 6.8.3.4 | EN 14398-2:2003 (kromě Tabulky 1) | Kryogenní nádrže – Velké přepravitelné nádrže s vakuovou izolací – část 2: Konstrukce, výroba, inspekce a zkoušení | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
| Pro cisterny určené pro přepravu kapalných ropných výrobků a jiných nebezpečných látek třídy 3 s tlakem par nepřesahujícím 110 kPa při 50 °C a benzinu, a které nemají jako vedlejší neb ezpečí jedovatost nebo žíravost | |||||
| 6.8.2.1 | EN 13094:2004 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Kovové cisterny s provozním tlakem nepřevyšujícím 0.5 baru – Výroba a konstrukce | před 1. lednem 2005 | ||
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13082:2001 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Provozní výstroj cisteren – Přepouštěcí ventil par | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13308:2002 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí -Provozní výstroj cisteren – Netlakový vyrovnávací zpětný ventil | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13314:2002 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Provozní výstroj cisteren – Kryt plnicího otvoru | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13316:2002 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí –Provozní výstroj cisteren –l | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13317:2002 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Provozní výstroj cisteren – Sestava poklopů kontrolních otvorů | mezi 1. lednem 2005 a 30. červnem 2007 | ||
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13317:2002 (výjimka pro číslici a tabulku B.2 v příloze B) (Materiál musí splňovat požadavky normy EN 13094:2004, Doložka 5.2) | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Provozní výstroj cisteren – Sestava poklopů kontrolních otvorů | mezi 1. lednem 2009 a 31. prosincem 2010* | mezi 1. lednem 2007 a 31. prosincem 2008 | |
| * Pokud není použití jiné normy schváleno ve sloupci (5) pro stejné účely pro cisterny vyrobené ve stejném datu. | |||||
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 13317:2002 + A1:2006 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Provozní výstroj cisteren – Sestava poklopů kontrolních otvorů | od 1. ledna 2011 | před 1. lednem 2011 | |
| 6.8.2.2 a 6.8.2.4.1 | EN 14595:2005 | Cisterny pro přepravu nebezpečných věcí – Provozní výstroj pro cisterny – Tlaková a podtlaková ventilace | od 1. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 | |
6.8.2.7
Požadavky na cisterny, které nejsou konstruovány, vyrobeny a zkoušeny podle norem
Pro dosažení vědeckého a technického pokroku nebo kde není uvedena žádná norma v 6.8.2.6 nebo pro řešení zvláštních aspektů neobsažených v normě uvedené v 6.8.2.6, příslušný orgán může uznat použití technického předpisu zaručujícího stejnou úroveň bezpečnosti. Cisterny však musí splňovat minimální požadavky 6.8.2.“
Příslušný orgán musí sekretariátu EHK OSN předat seznam technických předpisů, které uznává.Tento seznam musí obsahovat následující údaje: název a datum technického předpisu, účel předpisu a údaje o tom, kde mohou být předpisy získány. Sekretariát musí tyto informace zveřejnit na svých webových stránkách.
Pro zkoušení, inspekci a značení však může být použita norma uvedená v 6.8.2.6.
6.8.3
Zvláštní požadavky vztahující se na třídu 2
6.8.3.1
Konstrukce nádrží
6.8.3.1.1
Nádrže určené pro přepravu stlačených nebo zkapalněných plynů nebo rozpuštěných plynů musí být vyrobeny z oceli. Odchylně od ustanovení uvedených v 6.8.2.1.12 lze připustit u bezešvých nádrží minimální prodloužení při přetržení 14 % a napětí o nepřevyšující mezní hodnoty uvedené dále v závislosti na materiálech:
(a)
Je-li poměr Re/Rm (minimální zaručené charakteristiky po tepelném zpracování) větší než 0,66, avšak nejvýše 0,85:
σ ≤ 0.75 Re;
(b)
je-li poměr Re/Rm (minimální zaručené charakteristiky po tepelném zpracování) větší než 0,85:
σ ≤ 0.5 Rm.
6.8.3.1.2
Požadavky uvedené v oddílu 6.8.5 se vztahují na materiály a konstrukci svařovaných nádrží.
6.8.3.1.3
(Vyhrazeno)
Konstrukce bateriových vozidel a MEGC
6.8.3.1.4
Láhve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví, jakož i články bateriových vozidel nebo MEGC musí být konstruovány podle kapitoly 6.2.
POZNÁMKA 1: Svazky lahví, které nejsou články bateriových vozidel nebo MEGC musí splňovat požadavky kapitoly 6.2.
POZNÁMKA 3: Snímatelné cisterny13 se nepovažují za články bateriových vozidel nebo MEGC.
6.8.3.1.5
Články a jejich upevňovací prvky musí být schopné absorbovat při maximální dovolené užitečné hmotnosti síly uvedené v 6.8.2.1.2. Při jakékoli síle nesmí namáhání v nejvíce namáhaném bodě článku nebo jeho upevňovacích prvků nesmí překročit hodnotu uvedenou v 6.2.5.3. pro lahve, trubkové nádoby, tlakové sudy a svazky lahví a pro cisterny hodnotu o uvedenou v 6.8.2.1.16.
6.8.3.2
Výstroj
6.8.3.2.1
Výpustná potrubí nádrží musí být možno uzavřít slepou přírubou nebo jiným, stejně spolehlivým zařízením. Pro nádrže určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů tyto slepé příruby nebo jiná rovnocenná zařízení mohou být vybaveny tlak propouštějícími otvory průměru nejvýše 1,5 mm.
6.8.3.2.3
Všechny plnicí a vyprazdňovací otvory cisteren
| s vnitřním objemem větším než 1 m3 |
určených k přepravě zkapalněných hořlavých a/nebo toxických plynů musí být opatřeny okamžitě se zavírajícím vnitřním pojistným zařízením, které se automaticky uzavře při nežádoucím pohybu nádrže nebo při požáru. Toto pojistné uzavírací zařízení musí být rovněž možno uvést v činnost dálkovým ovládáním.
6.8.3.2.4
Cisterny určené k přepravě zkapalněných hořlavých a/nebo jedovatých plynů musí mít všechny otvory o jmenovitém průměru větším než 1,5 mm, s výjimkou otvorů s pojistnými ventily a s výjimkou uzavřených odvzdušňovacích otvorů, vybaveny vnitřním uzavíracím zařízením.
6.8.3.2.5
Odchylkou od požadavků uvedených v 6.8.2.2.2, 6.8.3.2.3 a 6.8.3.2.4 mohou být cisterny určené k přepravě hluboce zchlazených zkapalněných plynů opatřeny vnějšími zařízeními namísto zařízení vnitřních, pokud jsou tato vnější zařízení vybavena ochranou proti vnějšímu poškození, která je alespoň rovnocenná ochraně stěny nádrže.
6.8.3.2.6
Jsou-li cisterny vybaveny stavoznaky, nesmějí být tyto stavoznaky vyrobeny z průhledného materiálu, pokud jsou v přímém styku s přepravovanou látkou. Teploměry, jsou-li jimi nádrže vybaveny, nesmějí procházet stěnou nádrže přímo do plynu nebo kapaliny.
6.8.3.2.7
Plnicí a vyprazdňovací otvory umístěné v horní části cisteren musí být opatřeny navíc k tomu, co je předepsáno v 6.8.3.2.3, druhým vnějším uzavíracím zařízením. Toto zařízení musí být možno uzavřít slepou přírubou nebo jiným, stejně spolehlivým zařízením.
6.8.3.2.8
Pojistné ventily musí splňovat požadavky uvedené v 6.8.3.2.9 až 6.8.3.2.12 níže.
6.8.3.2.9
Cisterny určené pro přepravu stlačených nebo zkapalněných plynů nebo rozpuštěných plynů mohou být opatřeny pružinovými pojistnými ventily. Tyto ventily musí být schopny automaticky se otevřít při tlaku, který se rovná 0,9 až 1,0 násobku zkušebního tlaku nádrže, na níž jsou namontovány. Musí být takového typu, aby odolaly dynamickým účinkům včetně pohybu kapalin v nádrži. Používání ventilů se zátěží nebo ventilů s protizávažím je zakázáno. Požadovaná kapacita bezpečnostních ventilů musí být vypočtena podle vzorce uvedeného v 6.7.3.8.1.1.
6.8.3.2.10
Pokud jsou cisterny určeny pro přepravu po moři, požadavky uvedené v 6.8.3.2.9 nezakazují montáž pojistných ventilů podle námořních předpisů IMDG Code.
6.8.3.2.11
Cisterny určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být opatřeny dvěma, nebo více nezávislými pojistnými ventily schopnými otevření při nejvyšším provozním tlaku uvedeném na cisterně. Dva z těchto pojistných ventilů musí být individuálně rozloženy, aby umožnil unikání plynů, které se tvoří odpařováním při normálním provozu, z cisterny takovým způsobem, aby tlak uvnitř cisterny v žádném okamžiku nepřekročil provozní tlak vyznačený na nádrži o více než 10 %.
Jeden z těchto pojistných ventilů může být nahrazen průtržným kotoučem, který se musí protrhnout při zkušebním tlaku.
V případě ztráty vakua v cisternách s dvojitou stěnou nebo zničení 20 % izolace cisteren s jednoduchou stěnou musí kombinace zařízení pro vyrovnání tlaku dovolit únik takového množství plynu, aby tlak v nádrži nemohl překročit zkušební tlak. Ustanovení 6.8.2.1.7 se nepoužije pro cisterny s vakuovou izolací.
6.8.3.2.12
Tato zařízení pro vyrovnání tlaku cisteren určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být zkonstruovány tak, aby fungovaly bezvadně i při své nejnižší provozní teplotě. Spolehlivost jejich funkce při této teplotě musí být zjištěna a kontrolována buď zkouškou každého zařízení, nebo zkouškou vzorku zařízení téhož konstrukčního typu.
| 6.8.3.2.13 | Ventily snímatelných cisteren, které mohou být váleny, musí být opatřeny ochrannými čepičkami. |
Tepelná izolace
6.8.3.2.14
Jsou-li cisterny určené pro přepravu zkapalněných plynů opatřeny tepelnou izolací, musí tato izolace sestávat:
-
buď z krytu proti slunci pokrývajícího nejméně horní třetinu, avšak nejvýše horní polovinu povrchu cisterny a odděleného od nádrže vrstvou vzduchu o tloušťce nejméně 4 cm; nebo
-
z kompletního pláště přiměřené tloušťky z izolačních materiálů.
6.8.3.2.15
Cisterny určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů musí být tepelně izolovány. Tepelná izolace musí být zabezpečena plným pláštěm. Je-li prostor mezi nádrží a pláštěm vzduchoprázdný (vakuová izolace), musí být ochranný plášť dimenzován tak, aby odolal bez deformace vnějšímu tlaku nejméně 100 kPa (1 bar) (přetlak). Odchylkou od definice „výpočtový tlak" v 1.2.1 lze při výpočtech brát v úvahu vnější a vnitřní zesilovací prvky. Je-li plášť uzavřen tak, že je plynotěsný, musí být opatřen zařízením, které zabrání vzniku nebezpečného tlaku v izolační vrstvě při nedostatečné těsnosti nádrže nebo její výstroje. Toto zařízení musí zabránit vnikání vlhkosti do tepelně izolačního pláště.
6.8.3.2.16
Cisterny určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů, jejichž bod varu při atmosférickém tlaku je nižší než - 182 °C, nesmějí obsahovat žádnou hořlavou látku ani v tepelně izolačním zařízení, ani v konstrukčních prvcích sloužících pro upevnění nádrže k podvozku.
Upevňovací prvky nádrží vakuově izolovaných cisteren smějí se souhlasem příslušného orgánu obsahovat plasty mezi nádrží a pláštěm.
6.8.3.2.17
Odchylkou od požadavků uvedených v 6.8.2.2.4 nádrže určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů nemusí mít kontrolní otvory.
Části výstroje bateriových vozidel a MEGC
6.8.3.2.18
Provozní a konstrukční výstroj musí být tak uspořádána nebo konstruována, aby se předešlo poškození, které by mohlo nastat při úniku obsahu tlakové nádoby za normálních podmínek manipulace a přepravy. Pokud spojení mezi rámem a prvky bateriového vozidla nebo MEGC dovoluje relativní pohyb mezi podskupinami, výstroj musí být tak upevněna, aby dovolila takový pohyb bez poškození pracovních částí. Sběrné potrubí vedoucí k uzavíracím ventilům musí být dostatečně flexibilní (ohebné), aby ochránilo ventily a potrubí před střihem nebo únikem obsahu tlakové nádoby. Plnicí a vyprazdňovací zařízení (včetně slepých přírub nebo šroubových uzávěrů) a všechny ochranné čepičky musí umožňovat zajištění proti nežádoucímu otevření.
6.8.3.2.19
Aby se zabránilo jakékoli ztrátě obsahu v případě poškození, sběrné potrubí, vyprazdňovací zařízení (přípojky potrubí, uzavírací zařízení) a uzavírací ventily musí být chráněny nebo uspořádány proti utržení vnějšími silami nebo konstruovány tak, aby jim odolaly.
6.8.3.2.20
Sběrné potrubí musí být konstruováno pro provoz v teplotním rozsahu - 20 °C až + 50 °C.
Sběrné potrubí musí být konstruováno, vyrobeno a namontováno tak, aby se zabránilo nebezpečí jeho poškození způsobenému tepelnou roztažností a smršťováním, mechanickými rázy a vibracemi. Všechna potrubí musí být z vhodného kovového materiálu. Všude, kde to je možné, musí být použito svařovaných spojů.
Spoje měděného potrubí musí být spájeny na tvrdo nebo mít pevnostně rovnocenné kovové spojení. Bod tavení tavných materiálů musí být nižší než
525 °C. Spoje nesmějí zeslabovat potrubí, jak to může způsobit závitový spoj.
6.8.3.2.21
Kromě pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný maximální dovolené napětí o sběrného potrubí při zkušebním tlaku nádob nesmí překročit 75 % zaručené meze průtažnosti materiálu.
Nezbytná tloušťka stěny sběrného potrubí pro přepravu UN 1001 acetylen, rozpuštěný, musí být vypočtena podle uznaných technických pravidel.
POZNÁMKA: Pro mez průtažnosti viz 6.8.2.1.11.
Základní požadavky tohoto odstavce se považují za splněné, pokud se použily následující normy: (Vyhrazeno)
6.8.3.2.23
Je-li jeden z článků bateriového vozidla opatřen pojistným ventilem a jsou-li mezi jednotlivými články uzavírací zařízení, musí být pojistným ventilem opatřen každý článek.
6.8.3.2.24
Plnicí a vyprazdňovací zařízení smějí být upevněna na sběrném potrubí.
6.8.3.2.25
Každý článek bateriového vozidla, včetně každé jednotlivé láhve svazku lahví, určený pro přepravu toxických plynů musí být možno uzavřít jednotlivě uzavíracím ventilem.
6.8.3.2.26
Bateriová vozidla nebo MEGC určené pro přepravu toxických plynů nesmějí mít pojistné ventily, ledaže je pojistným ventilům předřazen průtržný kotouč. V posledním případě uspořádání průtržného kotouče a pojistného ventilu musí být přijatelné pro příslušný orgán.
6.8.3.2.27
Pokud jsou bateriová vozidla nebo MEGC určeny pro přepravu po moři, požadavky uvedené v 6.8.3.2.26 nezakazují montáž pojistných ventilů podle námořních předpisů IMDG Code.
6.8.3.2.28
Nádoby, které tvoří články bateriového vozidla nebo MEGC určeného pro přepravu hořlavých plynů, musí být spojeny do skupin s celkovým vnitřním objemem nejvýše 5000 litrů, které je možno navzájem oddělit uzavíracím ventilem.
Každý článek bateriového vozidla nebo MEGC určeného pro přepravu hořlavých plynů, pokud je tvořen cisternami odpovídajícími této kapitole, musí být možno uzavřít jednotlivě uzavíracím ventilem.
6.8.3.3
Schvalování typu
Není zvláštních předpisů.
6.8.3.4
Inspekce a zkoušky
6.8.3.4.1
Materiály každé svařované nádrže, kromě válcových lahví, trubkových nádob, tlakových sudů a lahví jako částí svazku lahví, které jsou články bateriového vozidla nebo MEGC, musí být zkoušeny metodou popsanou v oddílu 6.8.5.
6.8.3.4.2
Základní požadavky na zkušební tlak jsou uvedeny v 4.3.3.2.1 až 4.3.3.2.4 a nejnižší zkušební tlaky jsou uvedeny v tabulce plynů a směsí plynů v 4.3.3.2.5.
6.8.3.4.3
První hydraulická tlaková zkouška musí být provedena před montáží tepelné izolace. Pokud nádrž, její úchyty, potrubí a části výstroje byl zkoušeny odděleně, cisterna po její kompletní montáži musí být podrobena zkoušce těsnosti.
6.8.3.4.4
Vnitřní objem každé nádrže určené k přepravě stlačených plynů plněných hmotnostně, zkapalněných plynů nebo rozpuštěných plynů musí být stanoven za dohledu znalce schváleného příslušným orgánem vážením nebo volumetrickým měřením množství vody, které naplní nádrž; chyba měření vnitřního objemu nádrží musí být nižší než 1 %. Stanovení vnitřního objemu výpočtem na základě rozměrů nádrže není dovoleno. Nejvyšší dovolené hmotnosti plnění podle pokynů pro balení P200 nebo P203 v 4.1.4.1, jakož i v 4.3.3.2.2 a 4.3.3.2.3, musí být stanoveny schváleným znalcem.
6.8.3.4.5
Kontrola svarů musí být provedena podle podmínek stanovených pro součinitel λ = 1 uvedených v 6.8.2.1.23.
| (a) nejméně každé tři roky | nejméně každých dva a půl roku |
v případě cisteren určených pro přepravu UN 1008 fluoridu boritého, UN 1017 chlóru, UN 1048 bromovodíku, bezvodého, UN 1050 chlorovodíku, bezvodého, UN 1053 sirovodíku, UN 1067 oxidu dusičitého nebo UN 1079 oxidu siřičitého;
| b) nejpozději po šesti letech | nejpozději po osmi letech |
provozu a potom nejpozději každých dvanáct let v případě cisteren určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů;
Pokud nádrž, její úchyty, potrubí a části výstroje byly zkoušeny odděleně, musí být cisterna po její kompletní montáži podrobena zkoušce těsnosti.
6.8.3.4.7
U cisteren s vakuovou tepelnou izolací smějí být hydraulická zkouška a prohlídka vnitřního stavu nahrazeny se souhlasem schváleného znalce zkouškou těsnosti a měřením vakua.
6.8.3.4.8
Byly-li během periodických inspekcí udělány otvory v nádržích určených k přepravě hluboce zchlazených zkapalněných plynů, musí být způsob jejich hermetického uzavření schválen před znovuuvedením do provozu schváleným znalcem a musí zaručovat celistvost nádrže.
6.8.3.4.9
Zkouška těsnosti cisteren určených pro přepravu plynů musí být provedena při tlaku nejméně:
-
pro stlačené plyny, zkapalněné plyny a rozpuštěné plyny: 20 % zkušebního tlaku;
-
pro hluboce zchlazené zkapalněné plyny: 90 % maximálního provozního tlaku.
Inspekce a zkoušky bateriových vozidel a MEGC
6.8.3.4.10
Články a části výstroje každého bateriového vozidla nebo MEGC musí být kontrolovány a zkoušeny, buď společně, nebo odděleně, před prvním uvedením do provozu (první inspekce a zkouška). Potom články tvořící bateriová vozidla nebo MEGC musí být kontrolovány v nejvýše pětiletých intervalech. Články bateriových vozidel a MEGC tvořících cisterny musí být kontrolovány podle 6.8.3.4.6.
Mimořádná inspekce a zkouška musí být provedeny bez ohledu na poslední periodické inspekce a zkoušky, pokud je to nezbytné, podle 6.8.3.4.14.
6.8.3.4.11
První prohlídka zahrnuje:
-
ověření shodnosti se schváleným prototypem;
-
ověření konstrukčních charakteristik;
-
prohlídku vnějšího a vnitřního stavu;
-
hydraulickou tlakovou zkoušku14 zkušebním tlakem uvedeným na štítku předepsaném v 6.8.3.5.10;
-
zkoušku těsnosti nejvyšším provozním tlakem; a
-
ověření dobré funkce výstroje.
Pokud byly články a jejich výstroj zkoušeny odděleně, musí být po svém sestavení podrobeny společně zkoušce těsnosti.
6.8.3.4.12
Láhve, trubkové nádoby a tlakové sudy, jakož i láhve jako část svazku lahví musí být zkoušeny podle pokynu pro balení P200 nebo P203 uvedených v 4.1.4.1.
Zkušební tlak sběrného potrubí bateriového vozidla nebo MEGC musí být stejný jako zkušební tlak článků bateriového vozidla nebo MEGC. Tlaková zkouška sběrného potrubí může být provedena jako hydraulická zkouška nebo s použitím jiné kapaliny nebo plynu se souhlasem příslušného orgánu nebo jím pověřené organizace. Odchylkou od tohoto požadavku zkušební tlak sběrného potrubí bateriového vozidla nebo MEGC nesmí být menší než 300 barů pro UN 1001 acetylen, rozpuštěný.
6.8.3.4.13
Periodická inspekce musí zahrnovat zkoušku těsnosti nejvyšším provozním tlakem a vnější prohlídku konstrukce, článků a provozní výstroje bez demontáže. Články a potrubí musí být periodicky zkoušeny ve lhůtách uvedených v pokynech pro balení P200 v 4.1.4.1 a v souladu s požadavky uvedenými v 6.2.1.6 a případně 6.2.3.5. Pokud byly články a výstroj zkoušeny odděleně, musí být po svém sestavení podrobeny společně zkoušce těsnosti.
6.8.3.4.14
Mimořádná inspekce a zkouška je nezbytná, pokud bateriové vozidlo nebo MEGC vykazuje evidentně poškození nebo zkorodované plochy nebo netěsnost nebo jiné podmínky svědčící o nedostatcích, které by mohly ohrozit celistvost bateriového vozidla nebo MEGC. Rozsah mimořádné inspekce a zkoušky, a pokud se jeví nezbytnou, demontáž článků, závisí na rozsahu poškození nebo opotřebení bateriového vozidla nebo MEGC. To musí zahrnovat také prohlídky požadované v 6.8.3.4.15.
6.8.3.4.15
Prohlídky musí zajistit, že
(a)
články jsou zvnějšku prohlédnuty, zda se nevyskytují důlky, koroze nebo odřeniny, stopy nárazů, deformace, vady svarů nebo jiné vady, včetně netěsnosti, které by mohly učinit bateriová vozidla nebo MEGC nebezpečnými pro dopravu;
(b)
potrubí, ventily a těsnění jsou prohlédnuty, zde se nevyskytují zkorodované plochy, závad a jiné podmínky, včetně netěsnosti, které by mohly učinit bateriová vozidla nebo MEGC nebezpečnými pro plnění, vyprazdňování nebo pro dopravu;
(c)
chybějící nebo uvolněné šrouby nebo matice na jakémkoli přírubovém spoji nebo slepé přírubě jsou nahrazeny nebo utaženy;
(d)
všechna pojistná zařízení a ventily jsou prosty koroze, deformací nebo jakéhokoli jiného poškození nebo vady, které by mohly bránit jejich normální činnosti. Dálkové uzavírací zařízení a samouzavírací ventily musí být uvedeny do provozu, aby se prokázala jejich správná činnost;
(e)
požadovaná označení bateriových vozidel nebo MEGC jsou čitelná a v souladu s příslušnými požadavky; a
(f)
nosná konstrukce (rám), podpěry a zařízení pro zvedání bateriových vozidel nebo MEGC jsou v uspokojivém stavu.
6.8.3.4.16
Zkoušky, inspekce a kontroly uvedené v 6.8.3.4.10 až 6.8.3.4.15 musejí být prováděny znalcem schváleným příslušným orgánem. Ve vydaných osvědčeních musí být uvedeny výsledky těchto operací i v případě negativních výsledků.
Tato osvědčení musí obsahovat odkaz na seznam látek dovolených pro přepravu v tomto bateriovém vozidle nebo MEGC podle 6.8.2.3.1.
Kopie těchto osvědčení musí být přiloženy ke zprávě o cisterně každé odzkoušené cisterny, bateriového vozidla MEGC ( viz 4.3.2.1.7.)
6.8.3.5
Značení
6.8.3.5.1
Na štítku předepsaném v 6.8.2.5.1 nebo přímo na stěnách nádrže samé, pokud jsou stěny tak zesíleny, že tím není dotčena pevnost nádrže, musí být vyznačeny vyražením nebo jiným podobným způsobem kromě údajů tam uvedených ještě tyto údaje:
6.8.3.5.2
U cisteren určených pro přepravu jen jedné látky:
-
oficiální pojmenování pro přepravu plynu a kromě toho u plynů zařazených pod j.n. položku technický název16
Toto označení musí být doplněno:
-
v případě cisteren určených pro přepravu stlačených plynů plněných objemově (tlakem) hodnotou nejvyššího plnicího tlaku při 15 °C, který je pro cisternu dovolen; a
-
v případě cisteren určených pro přepravu stlačených plynů plněných hmotnostně a zkapalněných plynů, hluboce zchlazených zkapalněných plynů a rozpuštěných plynů nejvyšším dovoleným plněním v kg a plnicí teplotou, je-li tato teplota nižší než - 20 °C.
6.8.3.5.3
U cisteren s víceúčelovým použitím:
-
oficiální pojmenování pro přepravu plynů a kromě toho u plynů zařazených pod j.n. položku, technický název16 plynů, pro jejichž přepravu je cisterna schválena.
Tyto údaje musí být doplněny o údaj nejvyšší dovolené užitečné hmotnosti v kg pro každý z těchto plynů.
6.8.3.5.4
U cisteren určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů:
-
nejvyšší dovolený provozní tlak.
6.8.3.5.5
U cisteren s tepelnou izolací:
-
nápis “tepelně izolováno“ nebo “vakuově tepelně izolováno“.
6.8.3.5.6
Kromě údajů předepsaných v 6.8.2.5.2 musí být uvedeny následující údaje
| na cisterně samé nebo na tabulce: | na cisternovém kontejneru samém nebo na tabulce: |
(a)
- kód cisterny podle osvědčení (viz 6.8.2.3.1) se skutečným zkušebním tlakem cisterny;
-
nápis “nejnižší dovolená plnicí teplota: …..“
(b)
u cisteren určených pro přepravu jen jedné látky:
-
oficiální pojmenování pro přepravu plynu a kromě toho u plynů zařazených pod j.n. položku technický název 16
-
pro stlačené plyny plněné hmotnostně a pro zkapalněné plyny, hluboce zchlazené zkapalněné plyny nebo rozpuštěné plyny nejvyšší dovolené užitečné hmotnosti v kg.
(c)
u cisteren s víceúčelovým použitím:
-
oficiální pojmenování pro přepravu plynů a kromě toho u plynů zařazených pod j.n. položku technický název16 všech plynů, pro jejichž přepravuje cisterna určena.
-
s uvedením nejvyšší dovolenou užitečnou hmotností v kg pro každý z nich.
d)
u nádrží s tepelnou izolací:
-
nápis “tepelně izolováno“ nebo “vakuově tepelně izolováno“ v úředním jazyce státu registrace a, není-li tímto jazykem angličtina, francouzština ani němčina, rovněž v angličtině francouzštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi státy zúčastněnými na přepravě nestanoví jinak.
6.8.3.5.7
(Vyhrazeno)
| 6.8.3.5.8 | Tyto údaje se nevyžadují v případě vozidel přepravujících snímatelné cisterny. |
6.8.3.5.9
(Vyhrazeno)
Značení bateriových vozidel a MEGC
6.8.3.5.10
Každé bateriové vozidlo a každý MEGC musí být opatřen(o) kovovým štítkem odolným proti korozi, který je trvale připevněn na místě snadno přístupném při prohlídce. Na štítku musí být vyražením nebo jiným podobným způsobem vyznačeny alespoň následující údaje16:
-
schvalovací číslo;
-
jméno nebo značka výrobce
-
výrobní číslo;
-
rok výroby;
-
zkušební tlak (přetlak);
-
výpočtová teplota (pouze je-li vyšší než + 50 °C nebo nižší než - 20 °C);
-
datum (měsíc a rok) první zkoušky a poslední periodické zkoušky podle 6.8.3.4.10 až 6.8.3.4.13;
-
značka znalce, který provedl zkoušky.
| 6.8.3.5.11 | Na bateriovém vozidle samém nebo na tabulce musí být napsány tyto údaje17: | Na MEGC samém nebo na tabulce musí být napsány tyto údaje 17: |
| - jméno vlastníka nebo provozovatele, | - jméno vlastníka nebo provozovatele, | |
| - počet článků; | - počet článků; | |
| - celkový vnitřní objem článků; | - celkový vnitřní objem článků; | |
| a pro bateriová vozidla plněná hmotnostně: | - největší dovolená celková hmotnost, | |
| vlastní hmotnost; největší dovolená hmotnost. | - kód cisterny podle osvědčení o schválení (viz 6.8.2.3.1) se skutečným zkušebním tlakem MEGC; | |
| - oficiální pojmenování pro přepravu plynů a kromě toho pro plyny zařazené pod j.n. položku technický název 16 plynů, pro jejichž přepravu je MEGC používán | ||
| a pro MEGC plněné hmotnostně: | ||
| - vlastní hmotnost. |
6.8.3.5.12
Rám bateriového vozidla nebo MEGC musí být v blízkosti místa plnění opatřen štítkem obsahujícím tyto údaje:
-
nejvyšší plnící tlak 17 při 15 °C dovolený pro články určené pro stlačené plyny;
-
oficiální pojmenování pro přepravu plynu podle kapitoly 3.2 a kromě toho u plynů zařazených pod j.n.položku technický název16;
a kromě toho v případě zkapalněných plynů:
-
maximální dovolená užitečná plnění jednoho článku17.
6.8.3.5.13
Láhve, trubkové nádoby a tlakové sudy a láhve jako část svazku lahví musí být značeny podle 6.2.2.7. Tyto nádoby nemusí být jednotlivě označeny bezpečnostnímu značkami požadovanými v kapitole 5.2.
Bateriová vozidla a MEGC musí být označeny velkými bezpečnostními značkami a oranžovými tabulkami podle kapitoly 5.3.
6.8.3.6
Požadavky na bateriová vozidla a MEGC konstruované, vyrobené a zkoušené podle norem
POZNÁMKA: Osoby nebo instituce uvedené v normách jako odpovědné podle ADR musí splňovat požadavky ADR.
V závislosti na datu výroby cisterny musí být použity normy vyjmenované v následující tabulce, jak je uvedeno v jejím sloupci (4) splňující požadavky kapitoly 6.8 uvedené v jejím sloupci (1), nebo mohou být použity, jak je uvedeno v jejím sloupci (5). Požadavky kapitoly 6.8 uvedené ve sloupci (1) tabulky mají přednost ve všech případech.
Pokud je uvedena více než jedna norma závazná pro stejné použití, musí být použita pouze jedna z nich, ale jako kompletní, pokud není v níže uvedené tabulce stanoveno jinak.
| Příslušné pododdíly a odstavce | Odvolávka | Název dokumentu | Závazné použití pro bateriová vozidla nebo MEGC vyrobené | Schválené použití pro bateriová vozidla nebo MEGC vyrobené |
|---|---|---|---|---|
| (1) | (2) | (3) | (4) | (5) |
| 6.8.3.1.4 a 6.8.3.1.5, 6.8.3.2.18 až 6.8.3.2.26, 6.8.3.4.10 až 6.8.3.4.12 a 6.8.3.5.10 až 6.8.3.5.13 | EN 13807: 2003 | Přepravitelné plynové lahve - Bateriová vozidla - Konstrukce, výroba, označování a zkoušení | od 2. ledna 2009 | před 1. lednem 2009 |
6.8.3.7
Požadavky na bateriová vozidla a MEGC, které nejsou konstruovány, vyrobeny a zkoušeny podle norem
Bateriová vozidla a MEGC, které nejsou konstruovány, vyrobeny a zkoušeny podle norem uvedených v 6.8.3.6, musí být konstruovány, vyrobeny a zkoušeny podle požadavků technických předpisů uznávaných příslušným orgánem. Musí však splňovat minimální požadavky uvedené v oddílu 6.8.3.
6.8.4
Zvláštní ustanovení
POZNÁMKA 1: Pro kapaliny mající bod vzplanutí nejvýše 60 °C a pro hořlavé plyny viz též 6.8.2.1.26, 6.8.2.1.27 a 6.8.2.2.9.
POZNÁMKA 2: Požadavky na cisterny, pro které je předepsán zkušební tlak nejméně 1 MPa (10 barů), nebo na cisterny určené pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů, viz 6.8.5.
Pokud jsou uvedeny pod položkou ve sloupci (13) tabulky A kapitoly 3.2 , platí následující zvláštní ustanovení:
(a)
Konstrukce (TC)
TC1 Požadavky uvedena v 6.8.5 se vztahují na materiály a konstrukci těchto nádrží.
TC2 Nádrže a části jejich výstroje musí být vyrobeny z hliníku čistoty nejméně 99,5 % nebo vhodné oceli, která není náchylná vyvolat rozklad peroxidu vodíku. Jsou-li nádrže vyrobeny z hliníku čistoty nejméně 99,5 %, nemusí být tloušťka stěny větší než 15 mm, i když výpočet podle 6.8.2.1.17 stanoví vyšší hodnotu.
TC3 Nádrže musí být vyrobeny z austenitické oceli.
TC4 Nádrže musí být opatřeny smaltovaným nebo ekvivalentním vnitřním ochranným povlakem (vyložením), pokud materiál nádrže je narušován UN 3250 kyselinou chloroctovou.
TC5 Nádrže musí být opatřeny olověným povlakem o tloušťce nejméně 5 mm nebo ekvivalentním povlakem.
TC6 Pokud je nezbytné použít pro cisterny hliník, musí být takové cisterny vyrobeny z hliníku čistoty nejméně 99,5 %; tloušťka stěny nemusí být větší než 15 mm, i když výpočet podle 6.8.2.1.17 stanoví vyšší hodnotu.
TC7 Účinná minimální tloušťka stěny nádrže nesmí být menší než 3 mm.
(b)
Výstroj (TE)
TE1 (vypuštěno)
TE2 (vypuštěno)
TE3 Cisterny musí navíc splňovat následující požadavky. Vyhřívací zařízení nesmí pronikat dovnitř nádrže, ale musí být vně nádrže. Avšak potrubí sloužící pro vyčerpávání fosforu může být opatřeno vyhřívacím pláštěm. Zařízení vyhřívající plášť musí být regulováno tak, aby teplota fosforu nepřekročila plnicí teplotu nádrže. Ostatní potrubí musí procházet nádrží v její horní části; otvory musí být umístěny nad nejvyšší dovolenou hladinou fosforu a být schopné úplného uzavření pod uzamykatelnými kryty. Cisterna musí být vybavena měřícím systémem pro ověření hladiny fosforu a, je-li používána voda jako ochranná látka, pevnou měrnou značkou ukazující nejvyšší dovolenou hladinu vody.
TE4 Nádrže musí být opatřeny tepelnou izolací vyrobenou z materiálů, které nejsou snadno hořlavé.
TE5 Pokud jsou nádrže opatřeny tepelnou izolací, taková izolace musí být vyrobena z materiálů, které nejsou snadno hořlavé.
TE6 Cisterny mohou být vybaveny zařízením takové konstrukce, která zabrání jeho ucpání přepravovanou látkou a která zabrání úniku a nadměrnému přetlaku nebo podtlaku uvnitř nádrže.
TE7 Vyprazdňovací systém nádrže musí být vybaven dvěma vzájemně nezávislými uzavíracími ventily namontovanými v sérii, první musí mít formu rychleuzavíracího vnitřního ventilu schváleného typu a druhý vnějšího uzavíracího ventilu, jeden na každém konci výpustného potrubí. Slepá příruba nebo jiné zařízení stejného stupně bezpečnosti musí být též upevněna na výstupu z každého vnějšího uzavíracího ventilu. Vnitřní uzavírací ventil musí být takový, aby při utržení potrubí uzavírací ventil zůstal v celku s nádrží a v uzavřené poloze.
TE8 Přípojky vnějšího potrubí cisteren musí být vyrobeny z materiálů nenáchylných způsobit rozklad peroxidu vodíku.
TE9 Cisterny musí být ve svých horních částech vybaveny uzavíracím zařízením zabraňujícím vytvoření jakéhokoli nadměrného tlaku uvnitř nádrže způsobenému rozkladem přepravovaných látek, úniku kapaliny a vniknutí cizích látek do nádrže.
TE10 Uzavírací zařízení cisteren musí být konstruována tak, aby nemohlo dojít k jejich ucpání ztuhlou látkou během přepravy. Pokud jsou cisterny opláštěný tepelně izolačním materiálem, tento materiál musí být anorganický a zcela prostý hořlavých hmot.
TE11 Nádrže a jejich provozní výstroj musí být konstruovány tak, aby se zabránilo vniknutí cizích látek, úniku kapaliny nebo vytvoření jakéhokoli nadměrného tlaku uvnitř nádrže způsobenému rozkladem přepravovaných látek. Pojistný ventil zabraňující vniknutí cizích látek musí též splňovat toto ustanovení.
TE12 Cisterny musí být vybaveny tepelnou izolací splňující požadavky uvedené v 6.8.3.2.14. Pokud je SADT organického peroxidu v cisterně 55 °C nebo nižší, nebo je-li cisterna vyrobena z hliníku, nádrž musí být zcela tepelně izolována. Sluneční štít a jakákoli část cisterny jím nezakrytá nebo vnější kompletní tepelně izolační opláštění musí být nabarveny nabílo nebo povrchově upraveny lesklým kovem. Barva musí být vyčištěna před každou přepravou a obnovena v případě zežloutnutí nebo poškození. Tepelná izolace nesmí obsahovat žádné hořlavé materiály. Cisterny musí být vybaveny zařízením pro snímání teploty.
Cisterny musí být vybaveny pojistnými ventily a nouzovými zařízeními na vyrovnávání tlaku. Mohou být též použity dekompresní ventily. Nouzová zařízení na vyrovnávání tlaku musí fungovat při tlacích stanovených jak podle vlastností organického peroxidu, tak podle konstrukčních charakteristik cisterny. V tělese nádrže nejsou povoleny tavné prvky.
Cisterny musejí být vybaveny pružinovými pojistnými ventily, aby bylo zabráněno výraznému nárůstu tlaku uvnitř nádrže produkty rozkladu a parami, které se uvolňují při teplotě 50 °C. Objem a tlak uvádějící pojistný(é) ventil(y) v činnost za účelem vypouštění musí být stanoveny na základě výsledků zkoušek uvedených ve zvláštním ustanovení TA2. Tlak uvádějící ventil(y) v činnost však nesmí být v žádném případě takový, aby mohla kapalina z ventilu(ů) unikat, pokud se nádrž převrátí.
Zařízení na vyrovnávání tlaku smějí být pružinového nebo průtržného typu konstruované tak, aby odvětraly veškeré produkty rozkladu a páry, které se vyvinou během doby nejméně jedné hodiny hoření vypočtené podle následujícího vzorce:
kde:
q = absorpce tepla [W]
A = zvlhčená plocha [m2]
F = izolační součinitel [-]
F = 1 pro neizolované cisterny, nebo
kde:
K = tepelná vodivost izolační vrstvy [W·m-1·K-1]
L = tloušťka izolační vrstvy [m]
U = K/L = koeficient prostupu tepla izolací [W·m-2·K-1]
TPO = teplota peroxidu v okamžiku dekomprese [K]
Tlak uvádějící v činnost zařízení k jeho vyrovnávání musí být vyšší než ten, který je uveden výše, a stanoven na základě výsledků zkoušek uvedených ve zvláštním ustanovení TA2. Zařízení na vyrovnávání tlaku musí být dimenzováno tak, aby nejvyšší tlak v nádrži v žádném případě nepřekročil zkušební tlak nádrže.
POZNÁMKA: Příklad postupu pro stanovení rozměru zařízení pro vyrovnávání tlaku je uveden v Dodatku 5 Příručky zkoušek a kritérií..
Pro cisterny s tepelnou izolací musí být kapacita a umístění zařízení na vyrovnání tlaku určeny za předpokladu ztráty izolace 1 % povrchu cisterny.
Dekompresní ventily a pojistné ventily pružinového typu cisteren musejí být opatřeny ochranou proti prošlehnutí plamene, kromě případů, kdy přepravované látky a produkty jejich rozkladu nejsou hořlavé. Musí se přihlédnout ke snížení vyrovnávací kapacity způsobenému ochranou proti prošlehnutí plamene.
TE13 Cisterny musí být tepelně izolovány a vybaveny vytápěcím zařízením vně cisterny.
TE14 Cisterny musí být vybaveny tepelnou izolací. Tepelná izolace v přímém kontaktu s nádrží musí mít zápalnou teplotu nejméně o 50 °C vyšší než je nejvyšší teplota, pro níž byla cisterna konstruována.
TE15 (Vypuštěno)
TE16 (Vyhrazeno)
TE17 (Vyhrazeno)
TE18 Cisterny určené pro přepravu látek plněných při teplotě vyšší než 190° C musí být vybaveny deflektorem umístěným v pravém uhlu k vnějším plnicím otvorům tak, aby se zabránilo náhlému místnímu zvýšení teploty během plnění.
| TE19 | Části výstroje umístěné v horní části cisterny musí být: | ||||||||
| - | buď vloženy do zapuštěné dutiny; nebo | ||||||||
| - | opatřeny vnitřním pojistným ventilem;nebo | ||||||||
| - | nebo chráněny krytem nebo příčnými a/nebo podélnými konstrukčními prvky nebo jinými zařízeními poskytujícími stejné záruky, takového průřezu, aby v případě převrácení nedošlo k poškození části výstroje. | ||||||||
| Části výstroje umístěné ve spodní části cisterny: | |||||||||
| Potrubí a všechna boční uzavírací zařízení a všechny vyprazdňovací části výstroje musí být buď umístěny nejméně o 200 mm dovnitř vzhledem k vnějšímu obrysu nádrže, nebo musí být chráněny lištou s modulem průřezu nejméně 20 cm3 příčně ke směru jízdy; jejich světlá výška musí být nejméně 300 mm při plné cisterně. | |||||||||
| Části výstroje umístěné na zadní straně cisterny musí být chráněny nárazníkem předepsaným v oddílu 9.7.6. Jejich výška nad zemí musí být taková, aby byly vhodně chráněny nárazníkem. | |||||||||
TE20 Bez ohledu na jiné kódy cisteren, které jsou povoleny v hierarchii cisteren racionálního přiblížení uvedeného v 4.3.4.1.2, cisterny musí být vybaveny pojistným ventilem.
TE21 Uzávěry musí být chráněny uzamykatelnými kryty.
TE22 (Vyhrazeno)
TE23 Cisterny musí být vybaveny zařízením takové konstrukce, která zabrání jeho ucpání přepravovanou látkou a která zabrání úniku a nadměrnému přetlaku nebo podtlaku uvnitř nádrže.
TE24 Jestliže jsou cisterny určené pro přepravu a zpracování kapalných
dehtů vybaveny rozstřikovačem na konci vyprazdňovacího potrubí, může být uzavírací zařízení požadované v 6.8.2.2.2 nahrazeno uzavíracím ventilem umístěným na vyprazdňovacím potrubí před rozstřikovače.
dehtů vybaveny rozstřikovačem na konci vyprazdňovacího potrubí, může být uzavírací zařízení požadované v 6.8.2.2.2 nahrazeno uzavíracím ventilem umístěným na vyprazdňovacím potrubí před rozstřikovače.
TE25 (vyhrazeno)
(c)
Schvalování typu (TA)
TA1 Cisterny nesmějí být schváleny pro přepravu organických látek.
TA2 Tato látka smí být přepravována ve snímatelných nebo nesnímatelných cisternách nebo cisternových kontejnerech podle podmínek stanovených příslušným orgánem země původu, pokud se na základě dále uvedených zkoušek příslušný orgán přesvědčí o tom, že taková přeprava může být provedena bezpečně. Jestliže země původu není smluvní stranou ADR, tyto podmínky musejí být uznány příslušným orgánem první země ADR dotčené touto přepravou.
Pro schválení typu musejí být provedeny zkoušky za účelem:
-
ověření snášenlivosti všech materiálů, které jsou během přepravy normálně ve styku s přepravovanými látkami;
-
opatření údajů usnadňujících konstrukci nouzových pro vyrovnávání tlaku a pojistných ventilů s ohledem na charakteristické konstrukční prvky cisterny; a
-
stanovení zvláštních požadavků nezbytných pro bezpečnou přepravu látek.
Výsledky zkoušek musejí být uvedeny v protokolu pro schválení typu.
TA3 Tato látka může být přepravována pouze v cisternách s kódem cisterny LGAV nebo SGAV; hierarchie v 4.3.4.1.2 se na tento případ nevztahuje.
TA4 Shodné stanovené postupy oddílu 1.8.7 musí být použity příslušným orgánem, jeho zástupcem nebo inspekční organizací odpovídající 1.8.6.4 a pověřenou podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ A.
(d)
Zkoušky (TT)
TT1 Cisterny z čistého hliníku je třeba podrobit prvním a periodickým hydraulickým tlakovým zkouškám tlakem pouze 250 kPa (2,5 baru) (přetlak).
TT2 Podmínka povlaku (vyložení) nádrží musí být kontrolována každý rok znalcem schváleným příslušným orgánem, který musí provést inspekci vnitřku nádrže.
TT3 Odlišně od požadavků uvedených v 6.8.2.4.2 periodické inspekce musí být provedeny nejméně každých osm roků a musí zahrnovat kontrolu tloušťky stěny použitím vhodných přístrojů. U takových cisteren zkouška těsnosti a kontrola, na kterou se vztahuje ustanovení uvedené v 6.8.2.4.3, musí být provedeny nejméně každé čtyři roky.
TT4 (Vyhrazeno)
TT5 Hydraulické tlakové zkoušky musí být provedeny nejméně každé
| 3 roky. | 2½ roku. |
| TT6 | Periodické zkoušky, včetně hydraulické tlakové zkoušky musí být provedeny nejméně každé 3 roky. |
TT7 Bez ohledu na požadavky uvedené v 6.8.2.4.2 periodická vnitřní inspekce může být nahrazena programem schváleným příslušným orgánem.
TT8 Cisterny schválené pro přepravu UN 1005 amoniaku (čpavku), bezvodého a vyrobené z jemnozrnné oceli s mezí průtažnosti vyšší než 460 N/mm2 podle materiálové normy, musí být při každé periodické zkoušce podle 6.8.2.4.2 podrobeny magnetickým práškovým inspekcím za účelem zjištění povrchových trhlin.
Dolní část každé nádrže nejméně ve 20 % délky každého obvodového a podélného svaru musí být společně se všemi svary nástavců a všemi opravovanými a broušenými místy zkontrolovány.
TT9 Pro inspekce a zkoušky (včetně dohledu výrobce) postupy oddílu 1.8.7 musí být použity příslušným orgánem, jeho zástupcem nebo inspekční organizací odpovídající 1.8.6.4 a pověřenou podle EN ISO/IEC 17020:2004 typ A.
(e)
Značení (TM)
POZNÁMKA: Nápisy a bezpečnostní značky musí být v úředním jazyce země registrace a, není-li tímto jazykem angličtina, francouzština ani němčina, rovněž v angličtině francouzštině nebo němčině, pokud případné dohody uzavřené mezi státy zúčastněnými na přepravě nestanoví jinak.
TM1 Cisterny musí být kromě údajů předepsaných v 6.8.2.5.2 opatřeny nápisem: „Neotvírat během přepravy. Náchylné k samozapálení“ (viz též Poznámka výše).
TM2 Cisterny musí být kromě údajů předepsaných v 6.8.2.5.2 opatřeny nápisem: „Neotvírat během přepravy. Vyvíjí hořlavé plyny při styku s vodou“ (viz též Poznámka výše).
TM3 Cisterny musí být též opatřeny na štítku předepsaném v 6.8.2.5.1 oficiálními pojmenováními pro přepravu schválených látek a nejvyšší dovolenou užitečnou hmotností cisterny v kg.
TM4 U cisteren musí být uvedeny následující doplňkové údaje vyražením nebo jiným podobným způsobem na štítku předepsaném v 6.8.2.5.2 nebo přímo na nádrži samé, pokud stěny jsou tak zesíleny, že pevnost cisterny není zmenšena: chemický název se schválenou koncentrací příslušné látky.
TM5 Cisterny musí být opatřeny, kromě údajů uvedených v 6.8.2.5.1, datem (měsíc, rok) poslední inspekce vnitřku cisterny.
TM6 (Vyhrazeno)
6.8.5
Požadavky na materiály a konstrukci svařovaných nesnímatelných cisteren, svařovaných snímatelných cisteren a svařovaných nádrží cisternových kontejnerů, pro které je požadován zkušební tlak nejméně 1 MPa (10 barů) a svařovaných nesnímatelných cisteren, svařovaných snímatelných cisteren a svařovaných nádrží cisternových kontejnerů určených pro přepravu hluboce zchlazených zkapalněných plynů třídy 2
6.8.5.1
Materiály a nádrže
6.8.5.1.1
(a) Nádrže určené pro přepravu:
-
stlačených, zkapalněných plynů nebo rozpuštěných plynů třídy 2;
-
UN 1380, 2845, 2870, 3194, 3391 až 3394 třídy 4.2; a
-
UN 1052 fluorovodík, bezvodý a UN 1790 kyselina fluorovodíková s více než 85 % fluorovodíku třídy 8
musí být vyrobeny z oceli.
(b)
Nádrže vyrobené z jemnozrnné oceli určené pro přepravu
-
žíravých plynů třídy 2 a UN 2073 čpavek, roztok; a
-
UN 1052 fluorovodík, bezvodý a UN 1790 kyselina fluorovodíková s více než 85 % fluorovodíku třídy
musí být podrobeny tepelnému zpracování k odstranění tepelných napětí.
(c)
Nádrže určené pro přepravu hluboko zchlazených zkapalněných plynů třídy 2 musí být vyrobeny z oceli, hliníku, slitiny hliníku, mědi nebo slitiny mědi (např. mosazi). Nádrže vyrobené z mědi nebo slitiny mědi jsou však dovoleny jen pro plyny, které neobsahují acetylen; ethylen, smí však obsahovat nanejvýše 0,005 % acetylenu.
(d)
Je dovoleno použít pouze materiálů vhodných pro nejnižší a nejvyšší provozní teplotu nádrží a jejich příslušenství.
6.8.5.1.2
Pro výrobu nádrží jsou dovoleny tyto materiály:
(a)
oceli, které nejsou náchylné ke křehkému lomu při nejnižší provozní teplotě (viz 6.8.5.2.1):
-
měkké oceli (kromě pro hluboce zkapalněné plyny třídy 2);
-
jemnozrnné nelegované oceli do teploty - 60°C;
-
legované niklové oceli (s obsahem niklu 0,5 až 9 %) do teploty - 196°C v závislosti na obsahu niklu;
-
austenitické chromniklové oceli do teploty - 270 °C;
(b)
hliník čistoty nejméně 99,5 % nebo hliníková slitina (viz 6.8.5.2.2);
(c)
dezoxidovaná měď čistoty nejméně 99,9 % nebo slitiny mědi s obsahem mědi nad 56 % (viz 6.8.5.2.3).
6.8.5.1.3
(a) Nádrže vyrobené z oceli, hliníku nebo slitin hliníku musí být buď bezešvé, nebo svařované.
(b)
Nádrže vyrobené z austenitické oceli, z mědi nebo ze slitiny mědi smějí být natvrdo spájené.
6.8.5.1.4
Příslušenství může být k nádržím přišroubováno, nebo připevněno takto:
(a)
nádrže vyrobené z oceli, hliníku nebo hliníkové slitiny: svařením;
(b)
nádrže z austenitické oceli, mědi nebo slitiny mědi: svařením nebo spájením natvrdo.
6.8.5.1.5
Konstrukce nádrží a jejich upevnění na vozidlo, na podvozek nebo do kontejnerového rámu musí být takové, aby se bezpečně zamezilo snížení teploty nosných konstrukčních částí, které by mohlo způsobit jejich zkřehnutí. Upevňovací prvky nádrží musí být samy konstruovány tak, aby si zachovaly potřebné mechanické vlastnosti, i když nádrž dosáhne své nejnižší provozní teploty.
6.8.5.2
Zkušební požadavky
6.8.5.2.1
Ocelové nádrže
Materiály použité k výrobě nádrží a svarové housenky musí při své nejnižší provozní teplotě, avšak nejméně při - 20 °C, splňovat z hlediska vrubové houževnatosti nejméně dále uvedené požadavky:
-
Zkoušky se provádějí na zkušebních vzorcích s vrubem tvaru V.
-
Nejnižší vrubová houževnatost (viz 6.8.5.3.1 až 6.8.5.3.3) zkušebních vzorků, jejichž podélná osa je kolmá ke směru válcování a které mají vrub tvaru V (v souladu s ISO R 148) kolmý k povrchu plechu, musí mít minimální hodnotu 34 J/cm2 pro měkkou ocel (přitom zkoušky mohou být provedeny na základě existujících norem ISO se zkušebními vzorky, jejichž podélná osa je ve směru válcování); jemnozrnnou ocel; feritickou legovanou ocel (Ni < 5 %); feritickou legovanou ocel (5 % ≤ Ni ≤ 9 %) nebo austenitickou Cr-Ni ocel;
-
U austenitických ocelí se podrobí zkoušce vrubové houževnatosti pouze svarová housenka.
-
Pro provozní teploty nižší než -196 °C se zkouška vrubové houževnatosti neprovádí při nejnižší provozní teplotě, nýbrž při teplotě -196 °C.
6.8.5.2.2
Nádrže z hliníku nebo hliníkové slitiny
Spoje nádrží musí vyhovět podmínkám stanoveným příslušným orgánem.
6.8.5.2.3
Nádrže z mědi nebo slitiny mědi
Není nutné provádět zkoušky ke zjištění, zda je vrubová houževnatost dostatečná.
6.8.5.3
Zkoušky vrubové houževnatosti
6.8.5.3.1
U plechů tloušťky menší než 10 mm, avšak alespoň 5 mm, se použije zkušebních vzorků o příčném průřezu 10 mm x e mm, přičemž "e" je tloušťka plechu. Je-li to potřebné, je dovoleno předválcování na 7,5 mm nebo 5 mm. Nejmenší hodnota 34 J/cm2 musí být ve všech případech dodržena.
POZNÁMKA:: Zkouška vrubové houževnatosti se neprovádí u plechů tloušťky menší než 5 mm ani u jejich spojů.
6.8.5.3.2
(a) U plechů se vrubová houževnatost zjišťuje na třech zkušebních vzorcích. Zkušební vzorky se odebírají ve směru příčném ke směru válcování; jedná-li se však o měkkou ocel, mohou se odebírat ve směru válcování.
(b)
Pro zkoušení svarových spojů se zkušební vzorky odebírají takto:
když e ≤ 10 mm
tři zkušební vzorky s vrubem ve středu svaru;
tři zkušební vzorky s vrubem ve středu zóny tepelně ovlivněné svarem (vrub tvaru V musí procházet okrajem tavné zóny ve středu zkušebního vzorku);
když 10 mm < e ≤ 20 mm
tri zkušební vzorky s vrubem ve středu svaru;
tři zkušební vzorky s vrubem ve středu zóny tepelně ovlivněné svarem (vrub tvaru V musí procházet okrajem tavné zóny ve středu zkušebního vzorku);
když e > 20 mm
dvě sady po třech zkušebních vzorcích, jedna sada na horní straně, jedna sada na dolní straně každém z dále uvedených míst (u zkušebních vzorků odebraných v zóně tepelně ovlivněné svare musí vrub tvaru V procházet okrajem tavné zóny ve středu zkušebního vzorku).
6.8.5.3.3
(a) U plechů musí průměr ze tří zkoušek vyhovovat minimální hodnotě 34 J/cm2 uvedené v 6.8.5.2.1; nejvýše jedna z hodnota smí být nižší než udaná minimální hodnota, avšak ne nižší než 24 J/cm2.
(b)
U svarů průměrná hodnota získaná ze 3 zkušebních vzorků odebraných ze středu svaru nesmí být nižší než minimální hodnota 34 J/cm2, nejvýše jedna z hodnot smí být nižší než udané minimum, avšak ne nižší než 24 J/cm2.
(c)
Pro zónu tepelně ovlivněnou svarem (přičemž vrub tvaru V musí procházet okrajem tavné zóny ve středu zkušebního vzorku) smí být hodnota získaná nejvýše u jednoho ze tří zkušebních vzorků nižší než minimální hodnota 34 J/cm2, avšak ne nižší než 24 J/cm2.
6.8.5.3.4
Nejsou-li požadavky předepsané v 6.8.5.3.3 splněny, může se provést jedna nová zkouška jestliže:
(a)
průměrná hodnota vycházející ze tří prvních zkoušek je nižší než minimální hodnota 34 J/cm2; nebo
(b)
více než jedna z jednotlivých hodnot je nižší než minimální hodnota 34 J/cm2, avšak ne nižší než 24 J/cm2
6.8.5.3.5
Při opakování zkoušky vrubové houževnatosti u plechů nebo svarů nesmí být žádná z jednotlivých hodnot nižší než 34 J/cm2 Průměrná hodnota ze všech výsledků původní zkoušky a opakované zkoušky musí být rovná minimu 34 J/cm2 nebo vyšší.
Při opakování zkoušky vrubové houževnatosti zóny tepelně ovlivněné svarem nesmí být žádná z jednotlivých hodnot nižší než 34 J/cm2.
6.8.5.4
Odvolávka na normy
Požadavky pododdílů 6.8.5.2 a 6.8.5.3 se považují za splněné, pokud byly uplatněny dále uvedené příslušné normy:
EN 1252-1:1998 Kryogenní nádoby - Materiály - část 1: Pevnostní požadavky pro teplotu pod - 80°C
EN 1252-2:2001 Kryogenní nádoby - Materiály - část 1: Pevnostní požadavky pro teplotu mezi - 80°C a - 20 °C.
KAPITOLA 6.9
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI, VÝROBU, VÝSTROJ, SCHVALOVÁNÍ TYPU, ZKOUŠENÍ A ZNAČENÍ NESNÍMATELNÝCH CISTEREN (CISTERNOVÝCH VOZIDEL), SNÍMATELNÝCH CISTEREN, CISTERNOVÝCH KONTEJNERŮ A VÝMĚNNÝCH CISTERNOVÝCH NÁSTAVEB Z VYZTUŽENÝCH PLASTU (FRP)
POZNÁMKA: Pro přemístitelné cisterny a UN MEGC viz kapitola 6.7; pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů, bateriová vozidla a vícečlánkové kontejnery na plyn (MEGC) viz kapitola 6.8; pro cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitola 6.10.
6.9.1
Všeobecně
6.9.1.1
Cisterny FRP musí být konstruovány, vyrobeny a zkoušeny podle programu zajištění kvality uznaného příslušným orgánem; zejména laminovací práce a svařování termoplastových vyložení musí být prováděny odborně kvalifikovanými pracovníky podle postupů uznaných příslušným orgánem.
6.9.1.2
Na konstrukci a zkoušení cisteren FRP se vztahují též ustanovení 6.8.2.1.1, 6.8.2.1.7, 6.8.2.1.13, 6.8.2.1.14 (a) a (b), 6.8.2.1.25, 6.8.2.1.27, 6.8.2.1.28 a 6.8.2.2.3.
6.9.1.3
Pro cisterny FRP nesmějí být použity žádné ohřívací prvky
6.9.1.4
Na stabilitu cisternových vozidel se vztahují požadavky 9.7.5.1.
6.9.2
Konstrukce
6.9.2.1
Nádrže musí být vyrobeny z vhodných materiálů, které jsou snášenlivé s přepravovanými látkami při provozní teplotě mezi - 40 °C a + 50 °C, pokud teplotní rozsah není stanoven pro specifické klimatické podmínky příslušným orgánem státu, ve které je přeprava prováděna.
6.9.2.2
Stěny nádrží musí tvořit tři dále uvedené elementy:
-
vnitřní vrstva
-
konstrukční vrstva,
-
vnější vrstva.
6.9.2.2.1
Vnitřní potah je zóna vnitřní stěny nádrže tvořící prvotní překážku poskytující dlouhodobou chemickou odolnost proti přepravovaným látkám a zabraňující jakékoli nebezpečné reakci s obsahem cisterny nebo tvoření nebezpečných sloučenin a jakémukoli podstatnému zeslabení konstrukční vrstvy v důsledku pronikání látek skrze vnitřní vyložení.
Vnitřní potah může být potah z vyztužených plastů nebo potah z termoplastů.
6.9.2.2.2
Potahy z vyztužených plastů musí tvořit:
(a)
povrchová vrstva („gelový potah“): povrchová vrstva s přiměřeným obsahem pryskyřice vyztužené tkaninou snášenlivou s pryskyřicí a plnidla. Tato vrstva smí mít hmotnost obsahu vláken nejvýše 30 % a tloušťku mezi 0,25 a 0,60 mm;
(b)
vyztužující vrstva(y): vrstva nebo několik vrstev s minimální tloušťkou 2 mm obsahující nejméně 900 g/m2 skelné výztuže nebo řezaných vláken s nejmenší hmotností obsahu skla 30 %, pokud dostatečná bezpečnost není prokázána pro nižší obsah skla.
6.9.2.2.3
Termoplastické vyložení musí tvořit termoplastický tenký materiál, jak je uvedeno v 6.9.2.3.4, svařený do požadovaného tvaru, který je spojen s konstrukčními vrstvami. Trvalého spojení mezi vyloženími a konstrukční vrstvou musí být dosaženo použitím vhodného lepidla.
POZNÁMKA: Pro přepravu hořlavých kapalin se pro vnitřní vrstvu mohou požadovat dodatečná opatření podle 6.9.2.14 pro ochranu proti akumulaci elektrostatických nábojů.
6.9.2.2.4
Konstrukční vrstva nádrže je zóna zvláštně zkonstruovaná podle 6.9.2.4 až 6.9.2.6, aby odolala mechanickým namáháním. Tuto část tvoří normálně několik vrstev vyztužených vlákny orientovanými ve stanovených směrech.
6.9.2.2.5
Vnější vrstva je část nádrže, která je přímo vystavena klimatickým vlivům musí být tvořena vrstvou bohatou na pryskyřici o tloušťce nejméně 0,2 mm. Pro tloušťky větší než 0,5 mm musí být použit výztuž. Tato vrstva musí obsahovat méně než 30 % hmotnosti skla a musí být schopna odolat vnějším podmínkám, zejména náhodnému styku s přepravovanou látkou. Pryskyřice musí obsahovat plnidla nebo přísady zajišťující ochranu proti zhoršení konstrukční vrstvy nádrže ultrafialovým zářením.
6.9.2.3
Suroviny
6.9.2.3.1
Všechny materiály použité pro výrobu cisteren FRP musí být známého původu a známých vlastností.
6.9.2.3.2
Pryskyřice
Příprava směsi pryskyřice musí být prováděna přesně podle doporučení dodavatele. To se týká především tužidel, iniciátorů a urychlovačů. Tyto nenasycené polyesterové pryskyřice mohou být:
-
nenasycené polyesterové pryskyřice;
-
vinylesterové pryskyřice;
-
epoxidové pryskyřice;
-
fenolové pryskyřice.
Teplota tepelné deformace (HTD) pryskyřice stanovená podle ISO 75-1:1993 musí být nejméně o 20 °C vyšší než nejvyšší provozní teplota cisterny, avšak v žádném případě nesmí být nižší než 70°C.
6.9.2.3.3
Vyztužovací vlákna
Vyztužovací materiál konstrukčních vrstev musí být vhodné kategorie skelných vláken, jako skelná vlákna typu E nebo ERC podle ISO 2078:1993. Pro vnitřní povrchový potah mohou být použita skelná vlákna typu C podle ISO 2078:1993. Termoplastická vyztužení smějí být použita pro vnitřní potah pouze tehdy, pokud je prokázána jejich snášenlivost s jejich předem určeným obsahem.
6.9.2.3.4
Materiál pro termoplastické vyložení
Termoplasty, takové jako neměkčený polyvinylchlorid (PVC-U), polypropylen (PP), polyvinyldenfluorid (PVFD), polytetrafluorethylen (PTFE) atd., smějí být použity pro potahové materiály.
6.9.2.3.5
Přísady
Přísady nezbytné pro zušlechťování pryskyřice, takové jako katalyzátory, urychlovače, tužidla a tixotropní látky, jakož i materiály používané pro zlepšení parametrů cisterny, takové jako plnidla, barvy, pigmenty atd. nesmějí způsobit zeslabení materiálu, při uvážení životnosti a očekávané provozní teploty dané konstrukce.
6.9.2.4
Nádrže, jejich výbava a jejich provozní a konstrukční výstroj musí být konstruovány tak, aby odolaly beze ztráty obsahu (jiné než množství plynu unikajícího jakýmkoli odplyňovacím otvorem) během životnosti konstrukce:
-
statickým a dynamickým zatížením při normálních podmínkách přepravy;
-
předepsaným minimálním zatížením uvedeným v 6.9.2.5 až 6.9.2.10.
6.9.2.5
Při tlacích uvedených v 6.8.2.1.14 (a) a (b) a při statických gravitačních silách tíže obsahu s maximální hustotou stanovenou pro konstrukci a při nejvyšším stupni plnění konstrukční napětí o v podélném a obvodovém směru jakékoli vrstvy nádrže nesmí překročit dále uvedené hodnoty:
kde:
Rm = hodnota pevnosti v tahu daná střední hodnotou výsledků zkoušek po odečtení dvojnásobku standardní odchylky výsledků zkoušek. Zkoušky musí být provedeny v souladu s požadavky EN 61:1977 na nejméně šesti reprezentativních vzorcích konstrukčního typu a výrobních metod;
kde:
K musí mít minimální hodnotu 4 a
S = koeficient bezpečnosti. Pro všeobecnou konstrukci, jestliže cisterny jsou uvedeny ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 kódem cisterny zahrnujícím písmeno „G“ v jeho druhé části (viz 4.3.4.1.1), hodnota S musí být rovna nebo větší než 1,5. Pro cisterny určené pro přepravu látek, které vyžadují zvýšenou úroveň bezpečnosti, tj. jestliže cisterny jsou uvedeny ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 kódem cisterny zahrnujícím číslici „4“ v jeho druhé části (viz 4.3.4.1.1), hodnota S musí být znásobena dvěma, pokud nádrž není opatřena ochranou proti poškození tvořenou celistvou kovovou kostrou včetně podélných a příčných konstrukčních členů;
Ko = součinitel zhoršení vlastností materiálu vlivem tečení a stárnutí a jako výsledek chemického působení přepravovaných látek. Stanoví se podle tohoto vzorce:
kde „α „ je součinitel tečení a „β„ je součinitel stárnutí stanovený podle EN 978:1997 po provedení zkoušek podle EN 977:1997. Alternativně je možno použít normální hodnotu Ko = 2. Pro stanovení a a β prvotní odchylka musí odpovídat 2 0;
K1 = součinitel vlivu provozní teploty a tepelných vlastností pryskyřice stanovený podle dále uvedené rovnice:
kde HTD je teplota tepelné deformace pryskyřice ve °C;
k2 = součinitel únavy materiálu; hodnota K2 = 1,75 musí být použita, pokud není dohodnuto jinak s příslušným orgánem. Pro dynamickou konstrukci, jak je uvedeno v pododdílu 6.9.2.6, musí být použita hodnota K2 = 1,1;
K3 = součinitel vytvrzování má následující hodnoty:
-
1.1 kde vytvrzení je provedeno podle schváleného a zdokumentovaného postupu;
-
1,5 v jiných případech.
6.9.2.8
Při stanoveném zkušebním tlaku, který nesmí být nižší než příslušný výpočtový tlak, jak je uvedeno v 6.8.2.1.14 (a) a (b), nejvyšší napětí v nádrži nesmí být větší než prodloužení při přetržení pryskyřice.
6.9.2.9
Nádrž musí být schopna odolat zkoušce pádem podle 6.9.4.3.3 bez jakéhokoli viditelného vnitřního nebo vnějšího poškození.
6.9.2.10
Vnější laminované potahy používané ve spojích, včetně konců spojů, spoje peřejníků a přepážek s nádrží musí být schopny odolat statickým a dynamickým namáháním uvedeným výše. Pro zabránění koncentracím napětí v tenkých laminovaných potazích použité šroubení nesmí mít závitové stoupání větší než 1:6
Pevnost ve střihu mezi laminovaným potahem a částmi cisterny, k nimž jsou připojeny, nesmí být menší než:
kde:
tr = ohybová pevnost ve střihu podle EN ISO 14125:1998 (tříbodová metoda) s minimálním tr = 10 N/mm2, jestliže žádná naměřená hodnota není k dispozici;
Q = zatížení na jednotku šířky, které musí spoj přenášet pod statickým a dynamickým zatížením;
K = součinitel výpočtený podle 6.9.2.5 pro statická a dynamická namáhání;
I = délka laminované vrstvy.
6.9.2.12
Pro konstrukci přírub a potrubí připojených k nádrži musí být též vzaty v úvahu manipulační síly a přítlak šroubů.
6.9.2.13
Cisterna musí být zkonstruována tak, aby odolala bez znatelných úniků účinkům otevřeného ohně po dobu 30 minut, jak je uvedeno ve zkušebních požadavcích v 6.9.4.3.4. Od zkoušek může být upuštěno se souhlasem příslušného orgánu, pokud dostatečná těsnost může být prokázána zkouškou srovnatelných cisternových konstrukcí.
6.9.2.14
Zvláštní požadavky na přepravu látek s bodem vzplanutí nejvýše 60°C
Cisterny FRP používané pro přepravu látek s bodem vzplanutí nejvýše 60°C musí být konstruovány tak, aby bylo zajištěno vyloučení statické elektřiny z různých částí a tak zabráněno akumulaci nebezpečných nábojů.
6.9.2.14.1
Povrchový elektrický odpor vnitřku a vnitřku nádrže zjištěný měřením nesmí být vyšší než 109 ohmů. Toho může být dosaženo použitím přísad v pryskyřici nebo zalaminovanými vnitřními proklady, takovými jako kovová nebo uhlíková síť.
6.9.2.14.2
Vybíjecí odpor vůči zemi stanovený měřením nesmí být vyšší než 107 ohmů.
6.9.2.14.3
Všechny prvky nádrže musí být elektricky propojeny vzájemně mezi sebou a připojeny ke kovovým částem provozní a konstrukční výstroje cisterny a k vozidlu. Elektrický odpor mezi prvky a výstrojí ve vzájemných spojích nesmí překročit 10 ohmů.
6.9.2.14.4
Elektrický povrchový odpor a vybíjecí odpor musí být měřen nejprve na každé vyrobené cisterně nebo na vzorku nádrže v souladu s postupem uznávaným příslušným orgánem.
6.9.2.14.5
Vybíjecí odpor do země každé cisterny musí být měřen jako část periodické prohlídky v souladu s postupem uznávaným příslušným orgánem.
6.9.3
Části výstroje
6.9.3.1
6.9.3.2
Kromě toho musí být použita též zvláštní ustanovení uvedená v 6.8.4 (b) (TE), pokud jsou uvedena u položky ve sloupci (13) tabulky A kapitoly 3.2
6.9.4
Zkoušení a schválení typu
6.9.4.1
Pro každý konstrukční typ cisterny FRP musí být materiály cisterny a její reprezentativní prototyp podroben zkoušce konstrukčního typu, jak je uvedeno dále.
6.9.4.2
Zkoušení materiálů
6.9.4.2.1
Pro použitou pryskyřici musí být stanoveno prodloužení při přetržení podle EN ISO 527-5:1997 a teplota tepelné deformace podle ISO 75-1:1993.
6.9.4.2.2
Následující charakteristiky musí být stanoveny pro vzorky vyříznuté z nádrže. Vzorky vyrobené souběžně smějí být použity pouze tehdy, jestliže není možné použití výřezů z nádrže. Před zkouškou musí být sejmuto jakéhokoli vyložení.
-
tloušťky vrstev střední stěny nádrže a jejích den;
-
hmotnostního obsahu a složení skla, směrování a uspořádání výztužných vrstev;
-
pevnosti v tahu, prodloužení při přetržení a modulu pružnosti podle EN ISO 527-5:1997 ve směru namáhání. Kromě toho prodloužení při přetržení pryskyřice musí být stanoveno ultrazvukovou metodou;
-
pevnosti v ohybu a odolnosti proti deformaci zkouškou ohybového tečení podle EN ISO 14125:1998 po dobu 1000 hodin s použitím vzorku o nejmenší šířce 50 mm při vzdálenosti mezi podpěrami rovnající se nejméně 20 násobku tloušťky stěny. Kromě toho součinitel tečení a a součinitel stárnutí β musí být stanoveny zkouškou podle EN 978:1977.
6.9.4.2.3
Mezivrstvá střihová pevnost spojů musí být změřena zkouškou reprezentativních vzorků v tahu podle EN ISO 14130:1997.
6.9.4.2.4
Chemická snášenlivost nádrže s přepravovanými látkami musí být prokázána jednou z následujících metod se souhlasem příslušného orgánu. Toto prokázání musí vzít v úvahu všechna hlediska slučitelnosti materiálů nádrže a její výstroje s přepravovanými látkami, včetně chemického zhoršování nádrže, vzniku kritických reakcí obsahů a nebezpečných reakcí mezi nimi.
-
Pro stanovení jakéhokoli zhoršení nádrže musí být reprezentativní vzorky vyjmuté z nádrže, včetně jakéhokoli vnitřního vyložení se svary, podrobeny zkoušce chemické snášenlivosti podle EN 977:1997 po dobu 1000 hodin při 50 °C. Ve srovnání s čerstvým vzorkem ztráta pevnosti a modulu pružnosti změřená ohybovou zkouškou podle EN 978:1997 nesmí překročit 25 %. Praskliny, výdutě, vypoukliny, jakož i separace vrstev a vyložení a nerovnosti nejsou přípustné.
-
Snášenlivost může být stanovena rovněž na základě osvědčených a dokumentovaných údajů o kladných zkušenostech se snášenlivostí plněných látek s materiály nádrže, s nimiž přicházejí do styku při dané teplotě, po určitou dobu a za jakýchkoli jiných provozních podmínek.
-
Mohou být použity též technické údaje uveřejněné v příslušné literatuře, normách nebo jiných zdrojích, přijatelné pro příslušný orgán.
6.9.4.3
Zkouška typu
Reprezentativní prototyp cisterny musí být podroben zkouškám uvedeným dále. Pro tento účel může být provozní výstroj nahrazena jinými prostředky, pokud je to nezbytné.
6.9.4.3.1
Prototyp musí být zkontrolován na shodnost se specifikací konstrukčního typu. Tato kontrola musí zahrnovat vnitřní a vnější vizuální prohlídku a změření hlavních rozměrů.
6.9.4.3.2
Prototyp opatřený tenzometry na všech místech, kde je požadováno srovnání s konstrukčním výpočtem, musí být podroben dále uvedeným zatížením a jimi vyvolané napětí musí být zaznamenáváno:
-
Cisterna musí být naplněna vodou na nejvyšší stupeň plnění. Výsledky měření musí být použity pro ověření konstrukčních výpočtů podle 6.9.2.5;
-
Cisterna musí být naplněna vodou na nejvyšší stupeň plnění a vystavena zrychlením ve všech třech směrech jízdní a brzdovou zkouškou s prototypem upevněným na vozidle. Pro porovnání skutečných výsledků s konstrukčním výpočtem podle 6.9.2.6 zaznamenaná napětí musí být extrapolována ve vztahu ke kvocientu zrychlení požadovaných v 6.8.2.1.2 a změřených;
-
Cisterna musí být naplněna vodou a podrobena stanovené tlakové zkoušce. Při tomto zatížení nádrž nesmí vykazovat žádné viditelné poškození nebo netěsnost.
6.9.4.3.3
Prototyp musí být podroben zkoušce pádem podle EN 976-1:1997, č, 6.6. Nesmí se objevit žádné viditelné poškození vnějšku nebo vnitřku cisterny.
6.9.4.3.4
Prototyp zkompletovaný se svojí provozní a konstrukční výstrojí a naplněný vodou na 80 % svého maximálního vnitřního objemu musí být vystaven plnému ohni po dobu 30 minut, kterým je hoření topného oleje v otevřené vaně nebo jiný druh ohně s tímže účinkem. Rozměry vany musí přesahovat rozměry nádrže nejméně o 50 cm na každou stranu a vzdálenost mezi hladinou paliva a cisternou musí být mezi 50 a 80 cm. Zbytek cisterny pod hladinou kapaliny, včetně otvorů a uzávěrů, musí zůstat těsný kromě odkapů.
6.9.4.4
Schválení typu
6.9.4.4.1
Příslušný orgán nebo jím pověřená organizace vydá pro každý nový typ cisterny nebo cisternového kontejneru schválení osvědčující, že konstrukce je vhodná pro účel, pro který je určena, a splňuje požadavky této kapitoly na konstrukci a výstroj, jakož i zvláštní ustanovení vztahující se na přepravované látky.
6.9.4.4.2
Schválení typu musí být založeno na výpočtech a zkušebním protokolu, včetně všech výsledků materiálových a prototypových zkoušek a jejich srovnání s konstrukčními výpočty, a musí obsahovat specifikaci konstrukčního typu a programu zajištění kvality.
6.9.4.4.3
Schválení typu musí zahrnovat látky nebo skupiny látek, jejichž snášenlivost s nádrží je zaručena. Musí v něm být uvedeny chemické názvy nebo hromadná pojmenování (viz 2.1.1.2) a jejich třída a klasifikační kód.
6.9.4.4.4
Kromě toho musí obsahovat stanovené hodnoty konstrukční a zaručené mezní hodnoty (takové jako doba životnosti, rozsah provozní teploty, provozní a zkušební tlak, údaje materiálu) a všechna bezpečnostní opatření, které je třeba učinit pro výrobu, zkoušení, schvalování typu, označování a používání jakékoli cisterny vyrobené podle schváleného konstrukčního typu.
6.9.5
Inspekce
6.9.5.1
Pro každou cisternu vyrobenou podle schváleného prototypu musí být provedeny zkoušky materiálů a inspekce, jak je uvedeno níže:
6.9.5.1.1
Zkoušky materiálů podle 6.9.4.2.2, kromě zkoušky v tahu a zkrácení doby ohybové zkoušky tečení na 100 hodin, musí být provedeny se vzorky vyříznutými z nádrže. Vzorky vyrobené souběžně smějí být použity pouze tehdy, jestliže výřezy z nádrže nejsou možné. Schválené konstrukční hodnoty musí být dodrženy.
6.9.5.1.2
Nádrže a jejich výstroj musí být společně nebo odděleně podrobeny první prohlídce před jejich uvedením do provozu. Tato prohlídka zahrnuje:
-
kontrolu shodnosti se schválenou konstrukcí;
-
kontrolu konstrukčních charakteristik;
-
vnitřní a vnější prohlídku;
-
hydraulickou tlakovou zkoušku při zkušebním tlaku uvedeném na štítku předepsaném v 6.8.2.5.1;
-
kontrolu provozuschopnosti výstroje;
-
zkoušku těsnosti, pokud nádrž a její výstroj byly tlakově zkoušeny odděleně.
6.9.5.2
Na periodickou inspekci a zkoušku cisteren se vztahují požadavky uvedené v 6.8.2.4.2 až 6.8.2.4.4. Zkouška podle odst. 6.8.2.4.3 musí navíc zahrnovat prohlídku vnitřního stavu nádrže.
6.9.6
Značení
6.9.6.1
Požadavky 6.8.2.5 se vztahují na značení cisteren FRP s následujícími změnami:
-
štítek cisterny může být též nalaminován na nádrž nebo může být vyroben z vhodného plastu;
-
vždy musí být vyznačen rozsah konstrukční teploty.
6.9.6.2
Kromě toho musí být dodržena zvláštní ustanovení uvedená v 6.8.4 (e) (TM), pokud jsou uvedena u některé položky ve sloupci (13) tabulky A kapitoly 3.2.
KAPITOLA 6.10
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI, VÝSTROJ, SCHVALOVÁNÍ TYPU, INSPEKCI A ZNAČENÍ CISTEREN PRO PODTLAKOVÉ VYČERPÁVÁNÍ ODPADŮ
POZNÁMKA1: Pro přemístitelné cisterny a UN MEGC viz kapitolu 6.7; pro nesnímatelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi vyrobenými z kovových materiálů a pro bateriová vozidla a vícečlánkové kontejnery na plyny (MEGC) viz kapitola 6.8; pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitola 6.9.
POZNÁMKA 2: Tato kapitola se vztahuje na nesnímatelné a snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby.
6.10.1
Všeobecně
6.10.1.1
Definice
POZNÁMKA: Cisterna, která plně odpovídá požadavkům kapitoly 6.8, se nepovažuje za „cisternu pro podtlakové vyčerpávání odpadů“.
6.10.1.1.1
Pojmem “chráněná zóna“ se rozumí tyto zóny:
(a)
Spodní část cisterny v sektoru ohraničeném vně úhlem 60 ° a obě strany od nejnižšího obrysu cisterny;
(b)
Horní část cisterny v sektoru ohraničeném vně úhlem 30 ° na obě strany od nejvyššího obrysu cisterny;
(c)
Přední dno cisterny na motorovém vozidle;
(d)
Zadní dno cisterny v chráněném prostoru tvořeném zařízením uvedeným v 9.7.6.
6.10.1.2
Rozsah platnosti
6.10.1.2.1
Zvláštní požadavky 6.10.2 až 6.10.4 doplňují nebo pozměňují kapitolu 6.8 a vztahují se na cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů.
Cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů smějí být vybaveny otevíratelnými dny, pokud požadavky kapitoly 4.3 dovolují vyprazdňování přepravovaných látek spodem (označených písmeny „A“ nebo „B“ v části 3 kódu cisterny uvedeném ve sloupci (12) tabulky A kapitoly 3.2 v souladu s 4.3.4.1.1).
Cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů musí odpovídat všem požadavkům kapitoly 6.8, kromě požadavků upravených zvláštním ustanovením této kapitoly. Požadavky 6.8.2.1.19, 6.8.2.1.20 a 6.8.2.1.21 se však na ně nevztahují.
6.10.2
Konstrukce
6.10.2.1
Cisterny musí být konstruovány pro výpočtový tlak rovný 1,3 násobku plnicího nebo vyprazdňovacího tlaku, avšak nejméně 400 kPa (4 bary) (přetlak). Pro přepravu látek, pro které je v 6.8 předepsán vyšší výpočtový tlak, musí být použit tento vyšší tlak.
6.10.2.2
Cisterny musí být konstruovány tak, aby odolaly vnitřnímu podtlaku 100 kPa (1 bar).
6.10.3
Části výstroje
6.10.3.1
Části výstroje musí být uspořádány tak, aby byly chráněny proti nebezpečí utržení nebo poškození během přepravy a manipulace. Tento požadavek může být splněn umístěním výstroje v tzv. “chráněné zóně“ (viz 6.10.1.1.1).
6.10.3.2
Spodní vyprazdňování nádrží může být tvořeno vnějším potrubím s uzavíracím ventilem umístěným co možno nejblíže k nádrží a druhým uzávěrem, kterým může být slepá příruba nebo jiné stejně účinné zařízení.
6.10.3.3
Poloha a směr uzavírání uzavíracího(ch) ventilu(ů) připojeného(ných) k nádrži nebo k jakékoli komoře vícekomorové nádrže musí být jednoznačné a musí být kontrolovatelné ze země.
6.10.3.4
K zamezení úniku obsahu při poškození vnějších plnicích a vyprazdňovacích zařízení (potrubí, boční uzavírací zařízení) musí být vnitřní uzavírací ventil nebo (popřípadě) první vnější uzavírací ventil a jeho sedlo chráněny proti nebezpečí utržení vnějším namáháním, nebo musí být konstruovány tak, aby těmto namáháním odolaly. Plnicí a vyprazdňovací zařízení (včetně přírub nebo šroubových uzávěrů) a ochranné kryty (pokud jsou) musí umožňovat zajištění proti jakémukoli nežádoucímu otevření.
6.10.3.5
Cisterny smějí být vybaveny otevíratelnými dny. Otevíratelná dna musí odpovídat těmto podmínkám:
(a)
Dna musí být konstruována tak, aby byla zajištěna jejich těsnost po uzavření;
(b)
Nežádoucí otevření nesmí být možné;
(c)
Pokud je otevírací mechanismus ovládán silovým pohonem, dno musí zůstat bezpečně uzavřeno v případě poruchy tohoto pohonu;
(d)
Je nutno zabudovat pojistné nebo blokovací zařízení zajišťující, aby se otevíratelné dno nemohlo otevřít, pokud je v cisterně ještě zbytkový přetlak. Tento požadavek se nevztahuje na otevíratelná dna, která jsou ovládána silovým pohonem, kde pohyb je positivně řízen. V tomto případě musí být ovládání typu “mrtvého muže“ a musí být v takovém místě, aby obsluha mohla pozorovat neustále pohyb dna, aniž by byla ohrožena během otevírání a zavírání dna; a
(e)
Je nutno učinit opatření k ochraně otevíratelného dna, které musí zůstat uzavřeno v případě převrácení vozidla, cisternového kontejneru nebo cisternové výměnné nástavby.
6.10.3.6
Cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů vybavené vnitřním pístem pro usnadnění čistění nebo vyprazdňování musí být opatřeny uzavíracími zařízeními zabraňujícími, aby píst v žádné provozní poloze nebyl vytažen z cisterny, když na píst působí síla rovná nejvyššímu provoznímu tlaku cisterny. Nejvyšší provozní tlak pro cisterny nebo komory s pneumaticky ovládaným pístem nesmí překročit 100 kPa (1 bar). Vnitřní píst musí být vyroben takovým způsobem a z takového materiálu, aby nezapříčinil vznik zdroje vznícení, pokud se píst pohybuje.
Vnitřní píst může být použit jako přepážka komory, pokud je v zajištěné poloze. Pokud jakákoli část prostředků, jimiž je vnitřní píst zajištěn, je na vnějšku cisterny, musí být umístěna v poloze vylučující jakékoli riziko náhodného poškození.
6.10.3.7
Cisterny mohou být vybaveny sacími nástavci, jestliže
(a)
nástavec je opatřen vnitřním nebo vnějším uzavíracím ventilem upevněným přímo na nádrži, nebo přímo ke kolenu, které je přivařeno k nádrži. Mezi nádrží, nebo kolenem a vnějším uzavíracím ventilem může být namontováno rotační talířové kolo, je-li toto rotační kolo umístěno v chráněné zóně a ovládací ústrojí uzavíracího ventilu je chráněno krytem/víkem proti nebezpečí vytržení vnějším namáháním.
(b)
uzavírací ventil uvedený výše v odstavci a) je uspořádán tak, aby bylo zabráněno přepravě s ventilem v otevřené poloze; a
(c)
nástavec je vyroben takovým způsobem, že z cisterny nedojde k úniku následkem náhodného nárazu do nástavce.
6.10.3.8
Cisterny musí být vybaveny dále uvedenou doplňkovou provozní výstrojí:
(a)
Výstup z čerpadlové/sací jednotky musí být uspořádán tak, aby zajistil, že jakékoli hořlavé nebo jedovaté páry jsou odvedeny na místo, kde nemohou způsobit nebezpečí.
(b)
Zařízení zamezující bezprostřednímu proniknutí plamene musí být upevněno jak ke vstupu, tak výstupu z čerpadlové/sací jednotky, která může vyvolat jiskření a která je upevněna na cisternu používanou pro přepravu hořlavých odpadů.
(c)
Čerpadla, která mohou dodávat přetlak, musí být vybavena bezpečnostním zařízením připojeným k potrubí, které může být natlakováno. Bezpečnostní zařízení musí být nastaveno na vyprazdňování při tlaku nepřevyšujícím nejvyšší dovolený provozní tlak cisterny.
(d)
Uzavírací ventil musí být vložen mezi nádrž, nebo výstup ze zařízení zabraňujícího přeplnění, upevněného k nádrži, a potrubí spojující nádrž s čerpadlovou/sací jednotkou.
(e)
Cisterna musí být vybavena vhodným přetlakovým/podtlakovým tlakoměrem, který musí být namontován v poloze, v níž může být snadno čitelný osobou obsluhující čerpadlovou/sací jednotku. Na stupnici musí být rozlišovací čarou vyznačen nejvyšší provozní tlak cisterny.
(f)
Cisterna, nebo v případě komorových cisteren každá komora, musí být vybavena hladinoměrem. Průzorná skla mohou být použita jako zařízení ukazující hladinu, pokud:
(i)
tvoří část stěny cisterny a mají odolnost proti tlaku srovnatelnou s cisternou; nebo jsou upevněny na vnější stranu cisterny;
(ii)
vrchní a spodní připojení k cisterně je vybaveno uzavíracími ventily upevněnými přímo k nádrži a uspořádanými tak, aby bylo zabráněno přepravě s ventily v otevřené poloze;
(iii)
jsou vhodné pro provoz při nejvyšším provozním tlaku cisterny; a
(iv)
jsou umístěny v zóně, v níž je vyloučeno jakékoli riziko náhodného poškození.
6.10.3.9
Nádrže cisteren pro podtlakové vyčerpávání odpadů musí mít pojistný ventil s předřazeným průtržným kotoučem.
Tento ventil musí být schopen automaticky se otevřít při tlaku rovném 0,9 až 1,0 násobku zkušebního tlaku nádrže, na kterou je namontován. Používání ventilů se zátěží nebo ventilů s protizávažím je zakázáno.
Průtržný kotouč se musí protrhnout nejdříve při dosažení počátečního otevíracího tlaku a nejpozději při dosažení zkušebního tlaku cisterny, na které je namontován.
Bezpečnostní zařízení musí být takového typu, aby odolaly dynamickým účinkům včetně pohybu kapalin v nádrži.
Prostor mezi průtržným kotoučem a pojistným ventilem musí být vybaven tlakoměrem nebo vhodným indikátorem pro zjištění protržení kotouče, vzniku trhlin nebo úniku, který může zapříčinit špatnou funkci pojistného ventilu.
6.10.4
Inspekce
Cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů musí být podrobeny zkouškám předepsaným v 6.8.2.4.3 pro nesnímatelné a snímatelné cisterny nejméně každé tři roky a pro cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby každého dva a půl roku, a kromě toho ještě prohlídce svého vnitřního stavu.
KAPITOLA 6.11
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI, VÝROBU, INSPEKCE A ZKOUŠENÍ KONTEJNERŮ PRO VOLNĚ LOŽENÉ LÁTKY
6.11.1
Definice
Pro účely této kapitoly:
„Uzavřený kontejner pro volně ložené látky” plně uzavřený kontejner s pevnou střechou, pevnými bočními stěnami, pevnými koncovými stěnami a pevnou podlahou (včetně výsypných den). Tento pojem zahrnuje kontejner pro volně ložené látky s otevíratelnou střechou, boční stěnou nebo koncovou stěnou, která může být/je během přepravy uzavřena. Kontejnery pro volně ložené látky mohou mít otvory dovolující výměnu par a plynů za vzduch a které zabraňují za normálních podmínek přepravy úniku tuhých obsahů, jakož i pronikání deště a rozstřikované vody.
“Kontejner s plachtou pro volně ložené látky” nezakrytý kontejner pro volně ložené látky s pevnou podlahou (včetně výsypného dna), s pevnými bočními stěnami a pevnými koncovými stěnami a pružným zakrytím.
6.11.2
Platnost a všeobecné požadavky
6.11.2.1
Kontejnery pro volně ložené látky a jejich provozní a konstrukční výstroj musí být tak konstruovány a vyrobeny, aby odolávaly, beze ztráty obsahu, vnitřnímu tlaku obsahu a namáháním při normální manipulaci a přepravě.
6.11.2.2
Pokud je namontován vyprazdňovací ventil, musí se dát zajistit v uzavřené poloze a celý vyprazdňovací systém musí být vhodně chráněn proti poškození. Ventily mající pákové uzávěry musí být zajištěny proti nežádoucímu otevření a poloha jeho otevření nebo uzavření musí být zřetelně vyznačena.
6.11.2.3
Kód pro značení typů kontejnerů pro volně ložené látky
Následující tabulka uvádí kódy, které je nutno používat pro značení typů kontejnerů pro volně ložené látky:
| Typy kontejnerů pro volně ložené látky | Kód |
|---|---|
| Kontejner s plachtou pro volně ložené látky | BK1 |
| Uzavřený kontejner pro volně ložené látky | BK2 |
6.11.2.4
Aby bylo možno přihlédnout k vědeckému a technickému pokroku, použití alternativních uspořádání, která nabízejí nejméně rovnocennou bezpečnost jako požadavky uvedené v této kapitole, mohou být příslušným orgánem považována za vyhovující.
6.11.3
Požadavky na konstrukci, výrobu, inspekce a zkoušení kontejnerů odpovídajících KBK používaných jako kontejnery pro volně ložené látky
6.11.3.1
Konstrukční a výrobní požadavky
6.11.3.1.1
Všeobecné konstrukční a výrobní požadavky tohoto pododdílu musí být splněny, jestliže kontejner pro volně ložené látky splňuje požadavky normy ISO 1496-4:1991 “Série 1 Nákladní kontejnery - Specifikace a zkoušení – část 4: Netlakové kontejnery pro volně ložené suché látky” a kontejner je prachotěsný.
6.11.3.1.2
Kontejnery konstruované a zkoušené podle normy ISO 1496-1:1990 “Série 1 Nákladní kontejnery – Specifikace a zkoušení – část 1: Všeobecné nákladní kontejnery pro včeobecné účely” musí být vybaveny provozní výstrojí, která je, včetně jejího připojením ke kontejneru, konstruována, aby vyztužovala konec stěn a zlepšovala podélné uchycení, jak je to nutné pro splnění zkušebních požadavků normy ISO 1496-4:1991.
6.11.3.1.3
Kontejnery pro volně ložené látky musí být prachotěsné. Pokud je použito vyložení pro zajištění prachotěsnosti kontejneru, musí být toto vyložení vyrobeno z vhodného materiálu. Pevnost a konstrukce použitého materiálu vyložení musí být přiměřená vnitřnímu objemu kontejneru a jeho předpokládanému použití. Spoje a uzávěry vyložení musí odolat tlakům a rázům, ke kterým může docházet během normální manipulace a přepravy. Pro větrané kontejnery pro volně ložené látky jakékoli vyložení nesmí omezovat provoz ventilačních zařízení.
6.11.3.1.4
Provozní výstroj kontejnerů pro volně ložené látky konstruovaných pro vyprazdňování sklápěním musí být schopna odolat celkové naplněné hmotnosti ve sklápěcí poloze.
6.11.3.1.5
Jakákoli posuvná střecha nebo postranní stěna nebo koncocá stěna musí být vybavena uzamykatelnými zařízeními se zabezpečovacími zařízeními ukazujícími uzamčený stav viditelně pozorovatelný z úrovně země.
6.11.3.2
Provozní výstroj
6.11.3.2.1
Plnicí a vyprazdňovací zařízení musí být tak konstruováno a uspořádáno, aby bylo chráněno proti riziku vytržení nebo poškození během přepravy a manipulace. Plnicí a vyprazdňovací zařízení musí být schopny zajištění proti nežádoucímu otevření. Otevřená a uzavřená poloha a směr uzavření musí být zřetelně vyznačeny.
6.11.3.2.2
Těsnění otvorů musí být uspořádána tak, aby se zabránilo jakémukoli poškození při provozu, plnění a vyprazdňování kontejnerů pro volně ložené látky.
6.11.3.2.3
Jestliže je vyžadováno větrání, kontejnery pro volně ložené látky musí být vybaveny prostředky pro výměnu vzduchu, buď přírodním způsobem, např. pouze otvory, nebo aktivními prvky, např. ventilátory. Větrání musí být konstruováno tak, aby se po celou dobu zabránilo podtlakům v kontejneru. Větrací prvky kontejnerů pro volně ložené látky pro přepravu hořlavých látek nebo látek vyvíjejících hořlavé plyny nebo páry musí být konstruovány tak, aby nebyly zápalným zdrojem.
6.11.3.3
Inspekce a zkoušení
6.11.3.3.1
Kontejnery používané, udržované a schválené jako kontejnery pro volně ložené látky v souladu s požadavky tohoto oddílu musí být zkoušeny a schváleny podle KBK.
6.11.3.3.2
Kontejnery používané a kvalifikované jako kontejnery pro volně ložené látky musí být podrobeny periodickým inspekcím podle KBK.
6.11.3.4
Značení
6.11.3.4.1
Kontejnery používané jako kontejnery pro volně ložené látky musí být označeny bezpečnostním schvalovacím štítkem podle KBK.
6.11.4
Požadavky na konstrukci, výrobu a schválení kontejnerů pro volně ložené látky jiných než kontejnerů odpovídajících KBK
POZNÁMKA: Pokud kontejnery odpovídající ustanovením tohoto oddílu jsou používány pro přepravu tuhých volně ložených látek, v nákladním listu musí být uveden tento zápis:
“Kontejner pro volně ložené látky BK(x) schválený příslušným orgánem ……..” (viz 5.4.1.1.17)”.
6.11.4.1
Kontejnery pro volně ložené látky podle tohoto oddílu zahrnují skipové nádoby, kontejnery pro přepravu volně ložených látek v systému off shore, zásobníky na volně ložené látky, výměnné nástavby, násypné kontejnery, válivé kontejnery a ložné komory vozidel.
POZNÁMKA: Tyto kontejnery pro volně ložené látky zahrnují též kontejnery odpovídající vyhláškám UIC, 591 a 592-2 až 592-4, jak je uvedeno v 7.1.3, které neodpovídají KBK.
6.11.4.2
Tyto kontejnery pro volně ložené látky musí být konstruovány a vyrobeny tak, aby byly dostatečně odolné proti rázům a namáháním normálně se vyskytujícím během přepravy případně včetně překládky mezi různými druhy dopravy.
6.11.4.3
(Vyhrazeno)
6.11.4.4
Tyto kontejnery pro volně ložené látky musí být schváleny příslušným orgánem a schválení musí zahrnovat kód pro značení typů kontejnerů pro volně ložené látky podle 6.11.2.3 a případně požadavky pro inspekce a zkoušení.
6.11.4.5
Pokud je nezbytné použití vyložení pro udržení nebezpečných věcí, toto vyložení musí plnit ustanovení uvedené v 6.11.3.1.3.
KAPITOLA 6.12
POŽADAVKY NA VÝROBU, VÝSTROJ, SCHVALOVÁNÍ TYPU, INSPEKCE A ZKOUŠENÍ A ZNAČENÍ CISTEREN, KONTEJNERŮ PRO VOLNĚ LOŽENÉ LÁTKY A ZVLÁŠTNÍCH KOMOR PRO VÝBUŠNINY MOBILNÍCH JEDNOTEK PŘIPRAVUJÍCÍCH VÝBUŠNINY (MEMU)
POZNÁMKA 1: Pro přemístitelné cisterny viz kapitola 6.7; pro nesnímátelné cisterny (cisternová vozidla), snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby s nádržemi z kovových materiálů viz kapitola 6.8; pro cisterny z vyztužených plastů viz kapitola 6.9; pro cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů viz kapitola 6.10; pro kontejner pro volně ložené látky viz kapitola 6.11.
POZNÁMKA 2: Tato kapitola se vztahuje na nesnímatelné cisterny, snímatelné cisterny, cisternové kontejnery a cisternové výměnné nástavby, které nesplňují požadavky kapitol uvedených v Poznámce 1, jakož i cisternové kontejnery a zvláštní komory pro výbušniny.
6.12.1
Rozsah použití
Požadavky této kapitoly se vztahují na cisterny, cisternové kontejnery a zvláštní komory určené pro přepravu nebezpečných věcí na MÉMU.
6.12.2
Všeobecná ustanovení
6.12.2.1
Cisterny musí splňovat ustanovení třídy 6.8, neodporující minimálnímu vnitřnímu objemu definovanému v oddílu 1.2.1 pro nesnímatelné cisterny, jak je uvedeno ve zvláštních ustanoveních této kapitoly.
6.12.2.2
Kontejnery pro volně ložené látky určené pro přepravu nebezpečných věcí na MEMU musí splňovat požadavky na kontejnery pro volně ložené látky typu BK2.
6.12.2.3
Pokud jednotlivá cisterna nebo kontejner pro volně ložené látky obsahuje více než jednu látku, každá musí být oddělena nejméně dvěma stěnami s odvětraným prostorem mezi nimi.
6.12.3
Cisterny
6.12.3.1
Cisterny s vnitřním objemem 1 000 litrů nebo více
6.12.3.1.1
Tyto cisterny musí splňovat požadavky oddílu 6.8.2.
6.12.3.1.2
Pokud je požadován pojistný ventil ustanoveními oddílu 6.8.2, cisterna musí mít též průtržný kotouč nebo jiné vhodné zařízení pro vyrovnávání tlaku schválené příslušným orgánem.
6.12.3.1.3
U nádrží nekruhového průřezu, např. pravoúhlých nebo elipsovitých nádrží, které nemohou být zkonstruovány podle 6.8.2.1.4 a norem nebo technického předpisu v nich uvedeného, schopnost odolat dovolenému napětí může být prokázána tlakovou zkouškou stanovenou příslušným orgánem.
Tyto cisterny musí splňovat požadavky pododdílu 6.8.2.1 kromě 6.8.2.1.3, 6.8.2.1.4 a 6.8.2.1.13 až 6.8.2.1.22.
Tloušťka těchto nádrží nesmí být menší než hodnoty v níže uvedené tabulce:
| Materiál | Minimální tloušťka |
|---|---|
| Nerezavějící austenitické oceli | 2,5 mm |
| Jiné oceli | 3 mm |
| Hliníkové slitiny | 4 mm |
| Hliník 99,80 % čistoty | 6 mm |
Musí být provedena ochrana proti poškození při bočním nárazu nebo převrácení. Vybavení ochranou musí být provedeno podle 6.8.2.1.20 nebo příslušný orgán musí schválit alternativní ochranná opatření.
6.12.3.1.4
Odchylně od požadavků 6.8.2.5.2 cisterny nemusí být označeny kódem cisterny a zvláštním ustanovením, pokud je to vhodné.
6.12.3.2
Cisterny s vnitřním objemem menším než 1 000 litrů
6.12.3.2.1
Konstrukce těchto cisteren musí splňovat požadavky pododdílu 6.8.2.1 kromě 6.8.2.1.3, 6.8.2.1.4, 6.8.2.1.6, 6.8.2.1.10 až 6.8.2.1.23 a 6.8.2.1.28.
6.12.3.2.3
Tloušťka těchto nádrží nesmí být menší než hodnoty v níže uvedené tabulce:
| Materiál | Minimální tloušťka |
|---|---|
| Nerezavějící austenitické oceli | 2,5 mm |
| Jiné oceli | 3 mm |
| Hliníkové slitiny | 4 mm |
| Hliník 99,80 % čistoty | 6 mm |
6.12.3.2.4
Cisterny mohou mít konstrukční části bez poloměru vypouklosti. Alternativní podpůrná opatření mohou být zakřivené stěny, vlnité stěny nebo žebra. V nejméně jednom směru vzdálenost mezi dvěma paralelními podpěrami na každé straně cisterny nesmí být větší než 100 násobek tloušťky stěny.
6.12.3.2.5
Svary musí být odborně provedené a musí zaručit naprostou bezpečnost. Svářečské operace musí provádět kvalifikovaní svářeči používající svářecí postup, jehož kvalita (včetně potřebného tepelného zpracování) byla prokázána technologickou zkouškou.
6.12.3.2.6
Požadavky 6.8.2.4 se nepoužijí. Avšak první a periodické inspekce těchto cisteren musí být provedeny pod odpovědností uživatele nebo vlastníka MÉMU. Nádrže a jejich výstroj musí být podrobeny vizuální prohlídce jejich vnějšího a vnitřního stavu a zkoušce těsnosti pro uspokojení příslušného orgánu nejméně každé tři roky.
6.12.4
Části výstroje
6.12.4.1
Cisterny se spodním vyprazdňováním pro UN 1942 a UN 3375 musí mít nejméně dva uzávěry. Jeden z těchto uzávěrů může být čerpadlo mísící nebo nabíjecí produkt nebo šnek.
6.12.4.2
Jakékoli potrubí za prvním uzávěrem musí být z tavného materiálu (tj. gumová hadice) nebo mít jiný tavný prvek.
6.12.4.3
K zamezení jakékoli ztráty obsahu v případě poškození vnějších čerpadel a vyprazdňovacích prvků (potrubí), první uzávěr a jeho sedla musí být chráněny proti nebezpečí utržení vnějšími namáháními nebo musí být tak konstruovány, aby jim odolaly. Plnicí a vyprazdňovací zařízení (včetně slepých přírub nebo šroubových uzávěrů) a ochranné kryty (pokud jsou) musí být zajištěny proti jakémukoli nežádoucímu otevření.
6.12.4.4
Odvětrávací systém podle 6.8.2.2.6 na cisternách pro UN 3375 může být nahrazen „labutími krky“. Taková výstroj musí být chráněna proti nebezpečí utržení vnějšími namáháními nebo musí být tak konstruována, aby jim odolala.
6.12.5
Zvláštní komory pro výbušniny
Komory pro kusy s výbušninami obsahující rozbušky a/nebo skupiny rozbušek a ty, které obsahují látky a předměty skupiny snášenlivosti D musí být konstruovány pro zabezpečení účinného oddělení tak, že zde není žádné nebezpečí přenosu výbuchu z rozbušek a/nebo skupiny rozbušek na látky a předměty skupiny snášenlivosti D. Oddělení musí být dosaženo použitím oddělených komor nebo uložením jednoho nebo dvou typů výbušnin ve zvláštním ochranném systému. Jedna z obou metod oddělení musí být schválena příslušným orgánem. Pokud materiál použitý pro komory je kov, celý vnitřek komory musí být pokryt materiálem zajišťujícím uspokojivou ohnivzdornost. Komory pro výbušniny musí být umístěny tam, kde jsou chráněny před nárazem a před poškozením na nerovném terénu a nebezpečným vzájemným působením s ostatními nebezpečnými věcmi ve vozidle a před zápalnými zdroji na vozidle, např. výfuky atd.
POZNÁMKA: Materiály zařazené jako třída B-s3-d2 podle normy EN 13501-1:2002 se považují za splňující požadavek ohnivzdornosti..“
ČÁST 7
Ustanovení o podmínkách přepravy, nakládky, vykládky a manipulace
KAPITOLA 7.1
VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ
7.1.1
Přeprava nebezpečných věcí musí být prováděna stanovenými dopravními a přepravními prostředky v souladu s ustanoveními této kapitoly a kapitoly 7.2 pro přepravu kusů, kapitoly 7.3 pro přepravu ve volně loženém stavu a kapitoly 7.4 pro přepravu v cisternách. Kromě toho musí být dodržena ustanovení kapitoly 7.5 týkající se nakládky, vykládky a manipulace.
Sloupce (16), (17) a (18) tabulky A kapitoly 3.2 udávají příslušná ustanovení této části, která se vztahují na jednotlivé nebezpečné věci.
7.1.2
Kromě ustanovení této části musí vozidla používaná pro přepravu nebezpečných věcí z hlediska své konstrukce, výroby, a pokud je to předepsáno, svého schválení splňovat příslušná ustanovení části 9.
7.1.3
Velké kontejnery, přemístitelné cisterny a cisternové kontejnery, které odpovídají definici “kontejner“ uvedené v Mezinárodní konvenci o bezpečných kontejnerech (KBK, 1972) ve znění pozdějších změn a doplňků, nebo ve vyhlášce UIC, 591 (z 1.1.1998, 2. vydání), 592-2 (z 1.10.2004, 6. vydání), 592-3 (z 1.1.1998, 2. vydání) a 592-4 (z 1.9.2004, 2. vydání) nesmějí být používány pro přepravu nebezpečných věcí, pokud velký kontejner nebo rám přemístitelné cisterny nebo cisternového kontejneru nesplňuje ustanovení KBK, nebo vyhlášek UIC, 591 a 592-2 až 592-4.
7.1.4
Velký kontejner smí být předán k přepravě, jen pokud je konstrukčně provozu-schopný.
“Konstrukčně provozuschopný“ znamená, že kontejner je bez vážných závad na svých konstrukčních prvcích, např. horních a dolních podélnících, horních a dolních příčnících, dveřních prazích a překladech, podlahových příčnících, rohových sloupcích a rohových prvcích. “Vážné závady“ jsou vruby nebo ohyby v konstrukčních prvcích hlubší než 19 mm, bez ohledu na délku této deformace; praskliny nebo lomy v konstrukčních prvcích; více než jeden spoj nebo nevhodně provedené spoje (např. přeplátováním) na horních nebo spodních příčnících nebo překladech dveří nebo více než dva spoje na jakémkoli horním nebo dolním podélníku nebo jakýkoli spoj v dveřním prahu nebo rohovém sloupku; utržené, zkroucené, zlomené, chybějící nebo jinak neprovozuschopné dveřní závěsy a kování; netěsné švy (spoje) a těsnění nebo jakákoli deformace kontejneru znemožňující správné umístění manipulačního zařízení, uložení a zajištění kontejneru na podvozku nebo vozidle.
Kromě toho poškození jakékoli části kontejneru, jako je zrezivělý kov v bočních stěnách nebo uvolněné části v prvcích ze skelných vláken, je nepřípustné bez ohledu na konstrukční materiál. Normální opotřebení, včetně oxidace (rez), drobné stopy po nárazu a škrábance a jiná poškození, která neovlivňují provozuschopnost kontejneru nebo jeho těsnost vůči povětrnosti, jsou však přípustná.
Před nakládkou kontejneru musí být provedena jeho kontrola, aby bylo zajištěno, že neobsahuje zbytky předchozího nákladu a že podlaha a vnitřní stěny nemají výčnělky.
7.1.5
Velké kontejnery musí splňovat požadavky na nástavbu vozidla uvedené v této části a, pokud je to vhodné, požadavky týkající se dotyčného nákladu uvedené v části 9; nástavba vozidla pak nemusí tato ustanovení splňovat.
Avšak velké kontejnery přepravované na vozidlech, jejichž podlahy mají izolační vlastnosti a odolnost proti teplu splňující tyto požadavky, nemusí uvedené požadavky splňovat
Toto ustanovení se vztahuje též na malé kontejnery pro přepravu výbušných látek a předmětů třídy 1.
7.1.6
S výhradou ustanovení poslední části první věty oddílu 7.1.5, skutečnost, že nebezpečné věci jsou uloženy v jednom nebo více kontejnerech, nemá vliv na podmínky, které musí splňovat vozidlo z důvodů povahy a množství přepravovaných nebezpečných věcí.
KAPITOLA 7.2
USTANOVENÍ O PŘEPRAVĚ V KUSECH
7.2.1
Pokud není v oddílech 7.2.2 až 7.2.4 stanoveno jinak, smějí být kusy přepravovány v uzavřených vozidlech nebo v uzavřených kontejnerech; nebo ve vozidlech s plachtou nebo v kontejnerech s plachtou; nebo v nekrytých vozidlech nebo v nekrytých kontejnerech.
7.2.2
Kusy obsahující obaly zhotovené z materiálů citlivých na vlhkost musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, nebo v uzavřených kontejnerech nebo kontejnerech s plachtou.
7.2.3
(Vyhrazeno)
7.2.4
Pokud jsou uvedena u položky ve sloupci (16) tabulky A kapitoly 3.2, použijí se tato zvláštní ustanovení:
V1 Kusy musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, nebo v uzavřených kontejnerech nebo kontejnerech s plachtou.
V2 (1) Kusy musí být přepravovány pouze ve vozidlech EX/II nebo EX/III, která splňují příslušné požadavky části 9. Volba vozidla závisí na množství určeném k přepravě, které je na jednu dopravní jednotku omezeno podle ustanovení týkajících se nakládky (viz 7.5.5.2).
(2)
Přípojná vozidla, kromě návěsů, která splňují požadavky na vozidla EX/II nebo EX/III, smějí být tažena motorovými vozidly, která tyto požadavky nesplňují.
K přepravě v kontejnerech viz též 7.1.3 až 7.1.6.
Pokud jsou látky nebo předměty třídy 1 přepravovány v množstvích vyžadujících dopravní jednotku tvořenou vozidlem(y) EX/III v kontejnerech do nebo z přístavu, železničních stanic nebo příletových nebo odletových letišť jako část multimodální (kombinované) přepravy, smí být použito dopravní jednotky tvořené vozidlem(y) EX/II, jestliže přepravované kontejnery splňují příslušné požadavky námořních (IMDG Code), železničních (RID) nebo leteckých (ICAO Technical Instructions) předpisů.
V3 Pro volně sypné práškové látky a pro výrobky zábavné pyrotechniky musí mít kontejner podlahu s nekovovým povrchem nebo potahem.
V4 (Vyhrazeno)
V5 Kusy nesmějí být přepravovány v malých kontejnerech.
V6 Flexibilní IBC musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo uzavřených kontejnerech, nebo ve vozidlech nebo kontejnerech s plachtou. Plachta musí být z nepromokavého a nehořlavého materiálu.
V7 (Vyhrazeno)
V8 (1) Látky stabilizované řízením teploty musí být přepravovány takovým způsobem, aby řízené teploty uvedené v 2.2.41.1.17 a 2.2.41.4 nebo v 2.2.52.1.16 a 2.2.52.4, které se na ně vztahují, nebyly nikdy překročeny.
(2)
Vybrané prostředky řízení teploty pro přepravu závisejí na řadě faktorů, jako jsou:
-
řízená(é) teplota(y) přepravované(ých) látky(ek);
-
rozdíl mezi řízenou teplotou a očekávanou teplotou okolí;
-
účinnost tepelné izolace;
-
doba trvání přepravy; a
-
míra bezpečnosti s ohledem na zpoždění během přepravy.
(3)
Vhodné metody pro zamezení překročení řízené teploty v posloupném pořadí podle jejich účinnosti jsou uvedeny dále:
R1 Tepelná izolace, pokud je počáteční teplota látky(tek) dostatečně nižší než řízená teplota;
R2 Tepelná izolace a chladicí systém, pokud:
-
je přepravováno dostatečné množství nehořlavé chladicí látky (např. kapalného dusíku nebo tuhého oxidu uhličitého) dovolující rozumnou míru bezpečnosti s ohledem na zdržení během přepravy, nebo je zajištěn způsob jejího doplnění;
-
jako chladivo nejsou použity zkapalněný kyslík nebo zkapalněný vzduch;
-
účinek chladicího systému je stálý, dokonce i když je většina chladivá spotřebována; a
-
nutnost vyvětrat dopravní jednotku před vstupem do ní je jasně uvedena ve varovném upozornění na dveřích.
R3 Tepelná izolace a jedno strojní chlazení, pokud pro látky s bodem vzplanutí nižším než je kritická teplota zvýšená o 5°C je v chlazeném prostoru použito nevýbušné elektrické příslušenství EEx IIB T3, aby se předešlo nebezpečí vznícení hořlavých par látek;
R4 Tepelná izolace a kombinovaný strojní chladicí systém a systém s chladicí látkou, pokud:
-
tyto dva systémy jsou na sobě nezávislé; a
-
požadavky metod R2 a R3 výše jsou splněny;
R5 Tepelná izolace a dvojitý strojní chladicí systém, pokud:
-
nehledě na integrální pohonnou jednotku jsou tyto dva systémy na sobě nezávislé;
-
každý systém sám o sobě je schopen udržet dostatečnou regulaci teploty; a
-
pro látky s bodem vzplanutí nižším než je kritická teplota zvýšená o 5°C je v chlazeném prostoru použito nevýbušné elektrické příslušenství EEx IIB T3, aby se předešlo nebezpečí vznícení hořlavých par látek.
(4)
Metody R4 a R5 mohou být použity pro všechny organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky.
Metoda R3 může být použita pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky typů C, D, E a F a, pokud nejvyšší teplota okolí očekávaná během přepravy nepřekročí
řízenou teplotu o více než 10°C, pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky typu B.
Metoda R2 může být použita pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky typů C, D, E a F, pokud nejvyšší teplota okolí očekávaná během přepravy nepřekročí řízenou teplotu o více než 30°C.
Metoda R1 může být použita pro organické peroxidy a samovolně se rozkládající látky typů C, D, E a F, pokud nejvyšší teplota okolí očekávaná během přepravy je nejméně o 10°C nižší než řízená teplota.
(5)
Pokud látky vyžadují přepravu v izotermických, chlazených nebo chladicích a mrazicích vozidlech nebo kontejnerech, tato vozidla nebo kontejnery musí splňovat ustanovení kapitoly 9.6.
(6)
Jestliže jsou látky obsaženy v ochranných obalech naplněných chladicí látkou, musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, nebo v uzavřených kontejnerech nebo kontejnerech s plachtou. Pokud jsou používána uzavřená vozidla nebo kontejnery, musí být přiměřeně větrány. Vozidla a kontejnery s plachtou musí být vybaveny bočnicemi a zadním čelem. Plachty těchto vozidel a kontejnerů musí být z nepromokavých a těžko hořlavých materiálů.
(7)
Každé zařízení řídící a snímající teplotu v chladicím systému musí být snadno přístupné a všechna elektrická spojení musí být odolná proti povětrnostním vlivům. Teplota vzduchu uvnitř dopravní jednotky musí být snímána dvěma nezávislými snímači (čidly) a údaje musí být zaznamenávány tak, aby jakákoli změna teploty byla snadno identifikovatelná. Jestliže jsou přepravovány látky mající řízenou teplotu nižší než + 25°C, dopravní jednotka musí být vybavena vizuálním a akustickým poplašným zařízením napájeným nezávisle na chladicím systému a seřízeným tak, aby fungovalo při teplotě rovnající se řízené teplotě nebo nižší.
(8)
Nouzový chladicí systém nebo náhradní díly musí být k dispozici.
POZNÁMKA: Toto ustanovení V8 se nepoužije pro látky zmíněné v pododdílu 3.1.2.6, jsou-li tyto látky stabilizovány přidáním chemických inhibitorů tak, že SADT je vyšší než 50°C. V tomto případě může být řízení teploty vyžadováno za podmínek přepravy, kdy teplota může přesáhnout 55°C.
V9 (Vyhrazeno)
V10 IBC musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, nebo v uzavřených kontejnerech nebo kontejnerech s plachtou.
V11 IBC, jiné než IBC z kovu nebo tuhého plastu, musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, nebo v uzavřených kontejnerech nebo kontejnerech s plachtou.
V12 IBC typu 31HZ2 musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo kontejnerech.
V13 Jsou-li zabaleny do pytlů 5H1, 5L1 nebo 5M1, musí být přepravovány v uzavřených vozidlech nebo kontejnerech.
V14 Aerosoly přepravované pro účely recyklace nebo likvidace podle zvláštního ustanovení 327 musí být přepravovány v odvětrávaných nebo nekrytých vozidlech nebo kontejnerech.
KAPITOLA 7.3
USTANOVENÍ O PŘEPRAVĚ VE VOLNĚ LOŽENÉM STAVU
7.3.1
Všeobecná ustanovení
7.3.1.1
Věci nesmějí být přepravovány volně ložené v kontejnerech pro volně ložené látky, kontejnerech nebo vozidlech, ledaže
(a)
zvláštní ustanovení označené kódem BK, výslovně dovolující tento způsob přepravy, je uvedeno ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2 a kromě ustanovení tohoto oddílu jsou splněna rovněž zvláštní ustanovení oddílu 7.3.2; nebo
(b)
zvláštní ustanovení označené kódem VV, výslovně dovolující tento způsob přepravy, je uvedeno ve sloupci (17) tabulky A kapitoly 3.2 a jsou splněny podmínky tohoto zvláštního ustanovení, jak jsou uvedeny v oddílu 7.3.3, navíc k podmínkám tohoto oddílu.
Avšak prázdné nevyčištěné obaly smějí být přepravovány volně ložené, jestliže tento způsob přepravy není výslovně zakázán jinými ustanoveními ADR.
POZNÁMKA: K přepravě v cisternách viz kapitoly 4.2 a 4.3.
7.3.1.2
Látky, které mohou zkapalnit při teplotách, které se mohou vyskytnout během přepravy, není dovoleno přepravovat ve volně loženém stavu.
7.3.1.3
Kontejnery pro volně ložené látky, kontejnery nebo nástavby vozidel musí být prachotěsné a musí být uzavřeny tak, aby nic z obsahu nemohlo uniknout za normálních podmínek přepravy, včetně účinku vibrací, nebo změn teploty, vlhkosti nebo tlaku.
7.3.1.4
Volně ložené tuhé látky musí být naloženy a rovnoměrně rozloženy způsobem, který minimalizuje pohyb, který by mohl vyústit v poškození kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo vozidla nebo únik nebezpečných věcí.
7.3.1.5
Jsou-li namontována odvětrávací zařízení, musí být udržována v průchodném a funkčním stavu.
7.3.1.6
Volně ložené tuhé látky nesmějí nebezpečně reagovat s materiálem kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru, vozidla, těsnění, výstroje včetně vík a plachet ani s ochranným vyložením, které je ve styku s obsahem, nebo významně snižovat jejich odolnost. Kontejnery pro volně ložené látky, kontejnery nebo vozidla musí být konstruovány nebo uzpůsobeny tak, aby látky nemohly vniknout mezi části krytu dřevěné podlahy nebo přijít do styku s těmi částmi kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo vozidla, které by mohly být poškozeny těmito látkami nebo jejich zbytky.
7.3.1.7
Před naplněním a podáním k přepravě musí být každý kontejner pro volně ložené látky,kontejner nebo vozidlo prohlédnut(o) a vyčištěn(o), aby bylo zajištěno, že neobsahuje žádné zbytky na vnitřní nebo vnější straně kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo vozidla, které by mohly
-
vyvolat nebezpečnou reakci s látkou určenou k přepravě;
-
poškodit konstrukci kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo vozidla; nebo
-
zhoršit zádržné schopnosti kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo vozidla vůči nebezpečným látkám.
7.3.1.8
Během přepravy nesmějí na vnějších površích kontejnerů pro volně ložené látky, kontejnerů nebo nástaveb vozidel ulpívat žádné nebezpečné zbytky.
7.3.1.9
Je-li namontováno více uzávěrů za sebou, musí se před plněním uzavřít jako první ten, který je nejblíže k látce, která se má přepravovat.
7.3.1.10
Prázdné kontejnery pro volně ložené látky, kontejnery nebo vozidla, které přepravovaly tuhou nebezpečnou látku ve volně loženém stavu, podléhají stejným předpisům ADR jako naplněný kontejner pro volně ložené látky, kontejner nebo naložené vozidlo, ledaže byla učiněna přiměřená opatření k vyloučení jakéhokoli nebezpečí.
7.3.1.11
Jsou-li kontejnery pro volně ložené látky, kontejnery nebo vozidla používány pro přepravu volně ložených látek náchylných k vyvolání výbuchu prachu nebo k vyvíjení hořlavých par (např. některé odpady), musí být učiněna opatření k vyloučení zápalných zdrojů a k zamezení nebezpečnému elektrostatickému výboji během přepravy, plnění nebo vyprazdňování látky.
7.3.1.12
Látky, např. odpady, které spolu mohou nebezpečně reagovat a látky různých tříd a věci nepodléhající ADR, které jsou náchylné k vzájemné nebezpečné reakci nesmějí být smíchány v jednom kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo vozidle. Nebezpečné reakce jsou:
(a)
hoření a/nebo vývin značného tepla;
(b)
vyvíjení hořlavých a/nebo toxických plynů;
(c)
tvoření žíravých kapalin;
(d)
tvoření nestabilních látek.
7.3.1.13
Kontejner pro volně ložené látky, kontejner nebo vozidlo musí být před naplněním (nakládkou) podroben(o) vizuální prohlídce za účelem ověření, že je konstrukčně provozuschopný(é), že vnitřní stěny, strop a podlaha jsou bez výčnělků nebo poškození a že vnitřní vyložení nebo zádržné prostředky látek jsou prosty děr, trhlin nebo jakýchkoli poškození, které by zhoršily jejich zádržnou schopnost vůči nákladu. Konstrukčně provozuschopný(é) znamená, že kontejner pro volně ložené látky, kontejner nebo vozidlo nemá vážné závady na svých konstrukčních prvcích, jako jsou horní a dolní podélníky, horní a dolní koncové příčníky, dveřní prahy a překlady, podlahové příčníky, rohové sloupky a rohové prvky u kontejneru. Vážné závady zahrnují:
(a)
ohyby, praskliny nebo lomy konstrukčních nebo podpěrných prvků, které mají vliv na integritu kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru nebo nástavby vozidla;
(b)
více než jeden spoj nebo nevhodně provedený spoj (např. přeplátováním) na horních nebo spodních koncových příčnících nebo překladech dveří;
(c)
více než dva spoje na jakémkoli horním nebo dolním podélníku;
(d)
jakýkoli spoj v dveřním prahu nebo rohovém sloupku;
(e)
dveřní závěsy a kování, které jsou zadřené, zkroucené, zlomené, chybějící nebo jinak nefunkční;
(f)
švy (spoje) a těsnění, které jsou netěsné;
(g)
jakákoli deformace kontejneru pro volně ložené látky, kontejneru, zabraňující správnému umístění manipulačního zařízení, uložení a zajištění kontejneru na podvozku nebo vozidle, nebo uložení do komory plavidla.
(h)
jakékoli poškození úchytů pro zdvihání nebo úchytného rámu manipulačního zařízení;
(i)
jakékoli poškození obslužné a provozní výstroje.
7.3.2
Dodatečná ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu, použijí-li se ustanovení pododdílu 7.3.1.1 (a)
7.3.2.1
Kódy BK1 a BK2 ve sloupci (10) tabulky A kapitoly 3.2 mají tento význam:
BK1 Přeprava ve volně loženém stavu v kontejnerech pro volně ložené látky s plachtou je dovolena; BK2:Přeprava ve volně loženém stavu v uzavřených kontejnerech pro volně ložené látky je dovolena.
7.3.2.2
Použitý kontejner pro volně ložené látky musí odpovídat požadavkům kapitoly 6.11.
7.3.2.3
Věci třídy 4.2
Celková hmotnost nákladu přepravovaného v kontejneru pro volně ložené látky musí být taková, aby samozápalná teplota nákladu byla vyšší než 55°C.
7.3.2.4
Věci třídy 4.3
Tyto věci musí být přepravovány v kontejnerech pro volně ložené látky, které jsou vodotěsné.
7.3.2.5
Věci třídy 5.1
Kontejnery pro volně ložené látky musí být konstruovány nebo upraveny tak, aby se věci nemohly dostat do styku se dřevem nebo jakýmkoli jiným hořlavým materiálem.
7.3.2.6
Věci třídy 6.2
7.3.2.6.1
Materiál živočišného původu obsahující infekční látky (UN čísel 2814, 2900 a 3373) je dovoleno přepravovat v kontejnerech pro volně ložené látky, pokud jsou splněny následující podmínky:
(a)
Jsou dovoleny kontejnery pro volně ložené látky s plachtou BK1 za podmínky, že nejsou naplněny do své maximální kapacity, aby se zamezilo dotyku látek s plachtou. Uzavřené kontejnery pro volně ložené látky BK2 jsou rovněž dovoleny;
(b)
Uzavřené kontejnery pro volně ložené látky, nebo kontejnery pro volně ložené látky plachtou a jejich otvory musí být těsné svou konstrukcí nebo jejich opatřením vhodným vnitřním vyložením;
(c)
Materiál živočišného původu musí být před nakládkou pro přepravu důkladně napuštěn vhodným dezinfekčním prostředkem;
(d)
Kontejnery pro volně ložené látky s plachtou musí být přikryty přídavným potahem zatíženým absorpčním materiálem napuštěným vhodným desinfekčním prostředkem;
(e)
Uzavřené kontejnery pro volně ložené látky, nebo kontejnery pro volně ložené látky s plachtou nesmějí být znovu použity, dokud nebyly řádně vyčištěny a desinfikovány.
POZNÁMKA: Dodatečná opatření mohou být vyžadována příslušnými národními zdravotnickými orgány.
7.3.2.6.2
Odpady třídy 6.2 (UN 3291)
(a)
(Vyhrazeno)
(b)
Uzavřené kontejnery pro volně ložené látky a jejich otvory musí být těsné svou konstrukcí. Tyto kontejnery pro volně ložené látky musí mít neporézní vnitřní povrchy a musí být prosty prasklin nebo jiných vad, které by mohly poškodit obaly uvnitř, bránit desinfekci nebo dovolit nežádoucí únik odpadů.
(c)
Odpady UN čísla 3291 musí být uloženy v uzavřeném kontejneru pro volně ložené látky v těsných, hermeticky uzavřených plastových pytlích konstrukčního typu odzkoušeného a schváleného podle OSN, které vyhověly příslušným zkouškám pro přepravu tuhých látek obalové skupiny II, a značených podle 6.1.3.1. Takové plastové pytle musí z hlediska odolnosti proti nárazu a proti roztržení vyhovět normám ISO 7765-1:1988 „Plastový film a fólie – Určení odolnosti proti nárazu metodou volného pádu tělesa – Část 1: Metody zvané „schodiště" a ISO 6383-2:1983 „Plasty – Film a fólie – Určení odolnosti proti roztržení – Část 2: Elmendorfova metoda". Každý pytel musí mít odolnost proti nárazu nejméně 165 g a odolnost proti roztržení nejméně 480 g jak v rovnoběžné, tak i v kolmé rovině vzhledem k podélné rovině pytle. Nejvyšší čistá (netto) hmotnost každého plastového pytle musí být 30 kg.
(d)
Jednotlivé předměty překračující 30 kg, jako jsou znečištěné matrace, smějí být přepravovány bez plastového pytle, pokud to povolí příslušný orgán.
(e)
Odpady UN čísla 3291, které obsahují kapaliny, musí být přepravovány jen v plastových pytlích obsahujících dostatečné množství absorpčního materiálu, aby pohltil všechnu kapalinu, bez jejího úniku do kontejneru pro volně ložené látky.
(f)
Odpady UN čísla 3291 obsahující ostré předměty, musí být přepravovány jen v tuhých obalech konstrukčního typu odzkoušeného a schváleného podle OSN, které vyhovují ustanovením pokynů pro balení P621, IBC620 nebo LP621.
(g)
Tuhé obaly uvedené v pokynech pro balení P621, IBC620 nebo LP621 mohou být rovněž použity. Musí být řádně zajištěny, aby se zamezilo poškození za normálních podmínek přepravy. Odpady přepravované v tuhých obalech a plastových pytlích společně v tomtéž uzavřeném kontejneru pro volně ložené látky musí být přiměřeně navzájem odděleny, např.vhodnými tuhými přepážkami,kovovými mřížkami nebo jinými zajišťovacími prostředky, aby se zamezilo poškození obalů za normálních podmínek přepravy.
(h)
Odpady UN čísla 3291 v plastových pytlích nesmějí být napěchovány do uzavřeného kontejneru pro volně ložené látky takovým způsobem, že by se pytle mohly stát netěsnými.
(i)
Uzavřené kontejnery pro volně ložené látky musí být po každé jízdě prohlédnuty, aby se odhalil každý případný únik nebo rozlití. Jestliže odpady UN čísla 3291 unikly nebo se rozlily do uzavřeného kontejneru pro volně ložené látky, smí být znovu použit až po důkladném vyčištění a, pokud je to nutné, po desinfekci a dekontaminaci vhodným prostředkem. S odpady UN čísla 3291 nesmějí být společně přepravovány žádné jiné věci, než jsou medicinální nebo veterinární odpady. Tyto jiné odpady přepravované v tomtéž uzavřeném kontejneru pro volně ložené látky musí být prohlédnuty, aby se odhalila případná kontaminace.
7.3.2.7
Látky třídy 7
K přepravě nebalených radioaktivních látek viz 4.1.9.2.3.
7.3.2.8
Věci třídy 8
Tyto věci musí být přepravovány v kontejnerech pro volně ložené látky, které jsou vodotěsné.
7.3.3
Zvláštní ustanovení pro přepravu ve volně loženém stavu, použijí-li se ustanovení pododdílu 7.3.1.1 (b)
Pokud jsou uvedena ve sloupci (17) tabulky A kapitoly 3.2, musí být uplatněna tato zvláštní ustanovení:
VV1 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, v uzavřených kontejnerech nebo ve velkých kontejnerech s plachtou.
VV2 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena v uzavřených vozidlech s kovovou nástavbou, v uzavřených kovových kontejnerech a ve vozidlech a velkých kontejnerech zakrytých nehořlavou plachtou, jejichž nástavba (těleso kontejneru) je z kovu, nebo mají podlahu a stěny chráněny proti nákladu.
VV3 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena ve vozidlech a velkých kontejnerech s plachtou, s přiměřeným větráním.
VV4 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena ve vozidlech s kovovou nástavbou, uzavřených nebo s plachtou, a v uzavřených kovových kontejnerech nebo velkých kovových kontejnerech s plachtou.
Pro UN čísla 2008, 2009, 2210, 2545, 2546, 2881, 3189 a 3190 je dovolena pouze přeprava volně ložených tuhých odpadů.
VV5 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena ve speciálně upravených vozidlech a kontejnerech. Otvory používané pro nakládku a vykládku musí být možno hermeticky uzavřít.
VV6 (Vyhrazeno)
VV7 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, v uzavřených kontejnerech nebo ve velkých kontejnerech s plachtou pouze tehdy, pokud je látka kusovitá.
VV8 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena jako vozová zásilka v uzavřených vozidlech, uzavřených kontejnerech nebo vozidlech nebo velkých kontejnerech zakrytých nepromokavou nehořlavou plachtou.
Vozidla a kontejnery musí být zkonstruovány tak, aby buď obsažené látky nemohly přijít do styku s dřevem nebo jiným hořlavým materiálem, nebo aby celý povrch podlahy a stěn, jestliže je vyroben ze dřeva nebo jiného hořlavého materiálu, byl opatřen nepropustným a nehořlavým povlakem nebo byl napuštěn křemičitanem sodným nebo podobnou látkou.
VV9 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena jako vozová zásilka ve vozidlech s plachtou, uzavřených kontejnerech nebo v plnostěnných velkých kontejnerech s plachtou.
Pro látky třídy 8 nástavba vozidla nebo těleso kontejneru musí být opatřeny vhodným a dostatečně pevným vnitřním vyložením.
VV10 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena jako vozová zásilka ve vozidlech s plachtou, uzavřených kontejnerech nebo velkých plnostěnných kontejnerech s plachtou.
Nástavba vozidel nebo těleso kontejnerů musí být nepropustné, nebo musí být utěsněny, např. pomocí vhodného a dostatečně pevného vnitřního vyložení.
VV11 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena ve vozidlech a kontejnerech speciálně vybavených způsobem, který vylučuje nebezpečí pro lidi, zvířata a životní prostředí, např. uložením odpadů do pytlů nebo díky vzduchotěsným spojům.
VV12 Látky, pro které je přeprava v cisternových vozidlech, v přemístitelných cisternách nebo v cisternových kontejnerech nevhodná pro jejich vysokou teplotu a hustotu, mohou být přepravovány ve speciálních vozidlech nebo kontejnerech podle norem stanovených příslušným orgánem země původu. Jestliže země původu není smluvní stranou ADR, stanovené podmínky musí být uznány příslušným orgánem prvního státu smluvní strany ADR, do kterého se zásilka dostane.
VV13 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena ve speciálně vybavených vozidlech nebo kontejnerech podle norem stanovených příslušným orgánem země původu. Jestliže země původu není smluvní stranou ADR, stanovené podmínky musí být uznány příslušným orgánem prvního státu smluvní strany ADR, do kterého se zásilka dostane.
VV14 (1) Použité akumulátory mohou být přepravovány volně ložené ve speciálně vybavených vozidlech nebo kontejnerech. Velké kontejnery z plastů nejsou dovoleny. Malé kontejnery z plastů musí být schopny odolat, plně naložené, volnému pádu z výšky 0,8 m na tvrdý povrch při teplotě - 18°C, bez prasknutí.
(2)
Ložné prostory vozidel nebo kontejnerů musí být z oceli odolné proti žíravým látkám obsaženým v akumulátorech. Méně odolné oceli mohou být použity, pokud jsou dostatečně velké tloušťky stěn nebo jsou opatřeny vnitřním vyložením nebo potahem z plastů odolných proti žíravým látkám.
Ložné prostory vozidel nebo kontejnerů musí být zkonstruovány tak, aby odolaly jakýmkoli zbytkovým elektrickým proudům a jakémukoli nárazu akumulátorů.
POZNÁMKA: Ocel vykazující nejvyšší stupeň progresivního zeslabení působením žíravých látek 0,1 mm za rok může být považována za odolnou.
(3)
Konstrukčně musí být zajištěno, že z ložných prostorů vozidel nebo kontejnerů nedojde během přepravy k žádnému úniku. Otevřené ložné prostory musí být zakryty. Materiál krytu musí být odolný proti žíravým látkám.
(4)
Ložné prostory vozidel nebo kontejnerů, včetně jejich vybavení, musí být před nakládkou zkontrolovány, zda nejsou poškozeny. Vozidla nebo kontejnery s poškozenými ložnými prostory nesmějí být naloženy.
Ložné prostory vozidel nebo kontejnerů nesmějí být naloženy nad horní okraje jejich bočních stěn.
(5)
Žádné akumulátory obsahující různé látky ani žádné jiné věci schopné spolu nebezpečně reagovat nesmějí být naloženy do ložných prostorů vozidel nebo kontejnerů (viz definice " Nebezpečná reakce " v 1.2.1).
Během přepravy nesmí žádný nebezpečný zbytek žíravých látek obsažených v akumulátorech ulpívat na vnějším povrchu ložných prostorů vozidel nebo kontejnerů.
VV15 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena v uzavřených vozidlech nebo vozidlech s plachtou, v uzavřených kontejnerech nebo velkých plnostěnných kontejnerech s plachtou pro látky nebo směsi (jako přípravky nebo odpady) obsahující nejvýše 1000 mg/kg látky, k níž je toto UN číslo přiřazeno.
Nástavby vozidel nebo kontejnery musí být těsné nebo musí být utěsněny, například vhodným a dostatečně pevným vnitřním vyložením.
VV16 Přeprava ve volně loženém stavu je dovolena podle ustanovení 4.1.9.2.3.
VV17 Přeprava SCO-l-předmětů ve volně loženém stavuje dovolena podle ustanovení 4.1.9.2.3.
KAPITOLA 7.4
USTANOVENÍ O PŘEPRAVĚ V CISTERNÁCH
7.4.1
Nebezpečné věci smějí být přepravovány v cisternách, jen pokud je ve sloupcích (10) nebo (12) tabulky A kapitoly 3.2 uveden kód cisterny, nebo pokud je uděleno schválení příslušného orgánu, jak je podrobně uvedeno v pododdílu 6.7.1.3. Přeprava musí být v souladu s ustanoveními kapitol 4.2 nebo 4.3. Vozidla, ať už jsou to vozidla bez přívěsu, tažná vozidla, přívěsy nebo návěsy, musí splňovat příslušná ustanovení kapitol 9.1, 9.2 a 9.7.2 týkající se vozidel, která se mají použít, jak je udáno ve sloupci (14) tabulky A v kapitole 3.2.
7.4.2
Vozidla označená kódy EX/III, FL, OX nebo AT v pododdílu 9.1.1.2 musí být používána takto:
-
Kde je předepsáno vozidlo EX/III, smí být použito pouze vozidlo EX/III;
-
Kde je předepsáno vozidlo FL, smí být použito pouze vozidlo FL;
-
Kde je předepsáno vozidlo OX, smí být použito pouze vozidlo OX;
-
Kde je předepsáno vozidlo AT, smí být použita vozidla AT, FL a OX.
KAPITOLA 7.5
USTANOVENÍ O NAKLÁDCE, VYKLÁDCE A MANIPULACI
7.5.1
Všeobecná ustanovení o nakládce, vykládce a manipulaci
POZNÁMKA: Ve smyslu tohoto oddílu se uložení kontejneru, kontejneru pro volně ložené látky, cisternového kontejneru nebo přemístitelné cisterny na vozidlo považuje za nakládku a jeho(její) sejmutí s vozidla se považuje za vykládku.
7.5.1.1
Vozidlo a jeho řidič, jakož i velký(é) kontejner(y), kontejner(y) pro volně ložené látky, cisternový(é) kontejner(y) nebo přemístitelná(é) cisterna(y), jsou-li, musí při příjezdu na místa nakládky a vykládky, která zahrnují kontejnerové terminály, splňovat příslušné předpisy (zejména týkající se bezpečnosti, zabezpečení, čistoty a správné činnosti zařízení používaného při nakládce a vykládce).
7.5.1.2
Nakládka nesmí být provedena, jestliže
(a)
kontrola dokladů; nebo
(b)
vizuální kontrola vozidla nebo velkého(ých) kontejneru(ů), kontejneru(ů) pro volně ložené látky, cisternového(ých) kontejneru(ů) nebo přemístitelné(ých) cisterny(en), jsou-li, jakož i jejich výbavy používané při nakládce a vykládce,
prokazuje, že vozidlo, řidič, velký kontejner, kontejner pro volně ložené látky, cisternový kontejner, přemístitelná cisterna nebo jejich výbava nesplňují příslušné předpisy.
7.5.1.3
Vykládka nesmí být provedena, jestliže výše uvedené kontroly odkryjí nedostatky, které by mohly ohrozit bezpečnost nebo zabezpečení vykládky.
Před nakládkou musí být prohlédnut vnitřek a vnějšek vozidla nebo kontejneru, aby se zajistilo, že neexistuje žádné poškození, které by mohlo ovlivnit jejich celistvost nebo celistvost kusů, které se do něj mají naložit.
7.5.1.4
Podle zvláštních ustanovení uvedených v oddílu 7.3.3 nebo 7.5.11, v souladu s údaji ve sloupcích (17) a (18) tabulky A kapitoly 3.2, smějí být určité nebezpečné věci přepravovány pouze jako „vozová zásilka" (viz definici v oddílu 1.2.1). V takovém případě může příslušný orgán požadovat, aby vozidlo nebo velký kontejner používané pro takovou přepravu byly pouze na jednom místě naloženy a pouze na jednom místě vyloženy.
7.5.1.5
Jsou-li vyžadovány směrové šipky, musí být kusy orientovány v souladu s takovým označením.
POZNÁMKA: Pokud je to možné, musí být kapalné nebezpečné věci naloženy pod suché nebezpečné věci.
7.5.2
Zákaz společné nakládky
7.5.2.1
Kusy označené rozdílnými bezpečnostními značkami nesmějí být naloženy společně do téhož vozidla nebo kontejneru, ledaže je společná nakládka dovolena podle následující tabulky na základě bezpečnostních značek, jimiž jsou kusy označeny.
POZNÁMKA: Podle 5.4.1.4.2 musí být vystaveny samostatné přepravní doklady pro zásilky, které nesmějí být naloženy společně do téhož vozidla nebo kontejneru.
| Bezpečnostní značky č. | 1 | 1.4 | 1.5 | 1.6 | 2.1, 2.2, 2.3 | 3 | 4.1 | 4.1+l | 4.2 | 4.3 | 5.1 | 5.2 | 5.2 + 1 | 6.1 | 6.2 | 7 A, 7 B, 7 C | 8 | 9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Viz 7.5.2.2 | 2/ | ||||||||||||||||
| 1.4 | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/ | 1/2/ 3/ | ||||||
| 1.5 | 2/ | |||||||||||||||||
| 1.6 | 2/ | |||||||||||||||||
| 2.1, 2.2,2.3 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 3 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 4.1 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 4.1+l | X | |||||||||||||||||
| 4.2 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 4.3 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 5.1 | 4/ | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 5.2 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 5.2+1 | x | x | ||||||||||||||||
| 6.1 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 6.2 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 7A, 7 B, 7 C | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 8 | 1/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||||
| 9 | 2/ | 1/2/3/ | 2/ | 2/ | x | x | X | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
X
Společná nakládka dovolena.
1/
Společná nakládka dovolena s látkami a předměty 1.4S.
2/
Společná nakládka věcí třídy 1 a záchranných prostředků třídy 9 (UN čísel 2990, 3072 a 3268) dovolena.
3/
Společná nakládka dovolena mezi plynovými generátory airbagů nebo moduly airbagů nebo napínači bezpečnostních pásů podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti G (UN číslo 0503) a plynovými generátory airbagů nebo moduly airbagů nebo napínači bezpečnostních pásů třídy 9 (UN číslo 3268).
4/
Společná nakládka dovolena mezi trhavinami (kromě UN 0083 trhavina, typ C) a dusičnanem amonným (UN čísel 1942 a 2067) a dusičnany alkalických kovů (např. UN 1486) a dusičnany kovů alkalických zemin (např. UN 1454) za podmínky, že se celý náklad pro účely označování velkými bezpečnostními značkami, oddělování, ukládání a nejvyšší přípustné hmotnosti nákladu považuje za trhaviny třídy 1.
7.5.2.2
Kusy obsahující látky nebo předměty třídy 1 označené bezpečnostní značkou podle vzorů č. 1, 1.4, 1.5 nebo 1.6, které jsou zařazeny do rozdílných skupin snášenlivosti, nesmějí být nakládány společně do téhož vozidla nebo kontejneru, ledaže je společná nakládka dovolena podle následující tabulky pro odpovídající skupiny snášenlivosti.
| Skupina snášenlivosti | A | B | C | D | E | F | G | H | J | L | N | S |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A | X | |||||||||||
| B | X | 1/ | X | |||||||||
| C | X | X | X | X | 2/ 3/ | X | ||||||
| D | 1/ | X | X | X | X | 2/ 3/ | X | |||||
| E | X | X | X | X | 2/ 3/ | X | ||||||
| F | X | X | ||||||||||
| G | X | X | X | X | X | |||||||
| H | X | X | ||||||||||
| J | X | X | ||||||||||
| L | 4/ | |||||||||||
| N | 2/ 3/ | 2/ 3/ | 2/ 3/ | 2/ | X | |||||||
| S | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
X
Společná nakládka dovolena.
1/
Kusy obsahující předměty skupiny snášenlivosti B a látky nebo předměty skupiny snášenlivosti D smějí být nakládány společně do jednoho vozidla nebo do jednoho kontejneru, pokud jsou účinně navzájem odděleny tak, že není žádné nebezpečí přenosu výbuchu z předmětů skupiny snášenlivosti B na látky nebo předměty skupiny snášenlivosti D. Vzájemného oddělení musí být dosaženo použitím oddělených komor nebo umístěním jednoho z těchto dvou druhů výbušniny do speciálního kontejnmentového systému. Každý způsob vzájemného oddělení musí být schválen příslušným orgánem.
2/
Rozdílné druhy předmětů podtřídy 1.6, skupiny snášenlivosti N mohou být přepravovány společně jako předměty podtřídy 1.6, skupiny snášenlivosti N pouze tehdy, je-li prokázáno zkouškou nebo obdobou, že neexistuje dodatečné nebezpečí výbuchu přenosem mezi těmito předměty. Jinak musí být považovány za předměty podtřídy 1.1.
3/
Jestliže jsou předměty skupiny snášenlivosti N přepravovány s látkami nebo předměty skupin snášenlivosti C, D nebo E, předměty skupiny snášenlivosti N musí být považovány za předměty mající charakteristiky skupiny snášenlivosti D.
4/
Kusy obsahující látky a předměty skupiny snášenlivosti L smějí být nakládány společně do jednoho vozidla nebo do jednoho kontejneru s kusy obsahujícími tentýž druh látek nebo předmětů této skupiny snášenlivosti.
7.5.2.3
Pro účely uplatnění zákazů společné nakládky do jednoho vozidla se neberou v úvahu látky obsažené v uzavřených plnostěnných kontejnerech. Nicméně zákazy společné nakládky uvedené v pododdílu 7.5.2.1, týkající se společné nakládky kusů označených bezpečnostními značkami podle vzorů č. 1, 1.4, 1.5 nebo 1.6 s jinými kusy, a v pododdílu 7.5.2.2 týkající se společné nakládky výbušných látek a předmětů různých skupin snášenlivosti musí být dodrženy rovněž mezi nebezpečnými věcmi obsaženými v kontejneru a jinými nebezpečnými věcmi naloženými v tomtéž vozidle, ať jsou nebo nejsou posledně jmenované věci uloženy v jednom nebo více jiných kontejnerech.
7.5.3
(Vyhrazeno)
7.5.4
Preventivní opatření se zřetelem na potraviny, poživatiny a krmiva
Pokud je pro látky nebo předměty uvedeno ve sloupci (18) tabulky A kapitoly 3.2 zvláštní ustanovení CV28, musí být dodržena preventivní opatření se zřetelem na potraviny, poživatiny a krmiva, jak je uvedeno dále.
Kusy, jakož i prázdné nevyčištěné obaly, včetně velkých obalů a IBC, označené bezpečnostními značkami podle vzorů č. 6.1 nebo 6.2, a ty, které jsou označeny bezpečnostními značkami podle vzoru č. 9 a obsahují věci UN čísel 2212, 2315, 2590, 3151, 3152 nebo 3245, nesmějí být ukládány na kusy nebo do bezprostřední blízkosti kusů, o nichž je známo, že obsahují potraviny, poživatiny nebo krmiva ve vozidlech, v kontejnerech a na místech nakládky, vykládky nebo překládky.
Pokud jsou tyto kusy označené uvedenými bezpečnostními značkami ukládány do bezprostřední blízkosti kusů, o nichž je známo, že obsahují potraviny, poživatiny nebo krmiva, musí být od nich odděleny tímto způsobem:
(a)
plnostěnnými přepážkami, které musí být tak vysoké jako kusy označené uvedenými bezpečnostními značkami;
(b)
kusy neoznačenými bezpečnostními značkami podle vzorů č. 6.1, 6.2 nebo 9 nebo kusy označenými bezpečnostními značkami podle vzoru č. 9, ale neobsahujícími věci UN čísel 2212, 2315, 2590, 3151,3152 nebo 3245, nebo
(c)
volným prostorem nejméně 0.8 m,
pokud tyto kusy opatřené uvedenými bezpečnostními značkami nejsou přepravovány v dodatečném obalu nebo nejsou úplně zakryty (např. fólií, lepenkovým krytem nebo jiným způsobem).
7.5.5
Omezení přepravovaných množství
7.5.5.1
Pokud ustanovení uvedená níže nebo dodatečná ustanovení v oddílu 7.5.11 vyžadují omezení přepravovaných množství pro určité věci podle údajů ve sloupci (18) tabulky A kapitoly 3.2, skutečnost, že nebezpečné věci jsou obsaženy v jednom nebo více kontejnerech, nemá vliv na hmotnostní omezení na dopravní jednotku uvedená v těchto ustanoveních.
7.5.5.2
Omezení pro výbušné látky a předměty
7.5.5.2.1
Látky a přepravovaná množství
Celková čistá hmotnost (v kg) výbušné látky (nebo v případě výbušných předmětů celková čistá hmotnost výbušné látky obsažené ve všech předmětech zásilky), která smí být přepravována jednou dopravní jednotkou, je omezena, jak je uvedeno v následující tabulce (viz též pododdíl 7.5.2.2 pokud jde o zákaz společné nakládky).
Nejvyšší přípustná čistá hmotnost (v kg) výbušné látky obsažené ve věcech třídy 1 naložených do dopravní jednotky
| Dopravní jednotka | Podtřída | 1.1 | 1.2 | 1.3 | 1.4 | 1.5 a 1.6 | Prázdné nevyčištěné obaly | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skupina snášenlivosti | 1.1A | Jiná než 1.1A | Jiná než 1.4S | 1.4S | |||||
| EX/II 1/ | 6,25 | 1 000 | 3 000 | 5 000 | 15 000 | Neome- zeno | 5 000 | Neomezeno | |
| EX/III 1/ | 18,75 | 16 000 | 16000 | 16 000 | 16 000 | Neome- zeno | 16 000 | Neomezeno | |
1/ V Definice vozidel EX/II a EX/III viz část 9.
7.5.5.2.2
Pokud jsou do téže dopravní jednotky naloženy látky a předměty rozdílných podtříd třídy 1, při dodržení zákazů společné nakládky uvedených v pododdíl 7.5.2.2, musí se náklad posuzovat jako celek tak, jakoby celý patřil do nejnebezpečnější podtřídy (v pořadí 1.1, 1.5, 1.2, 1.3, 1.6, 1.4). Nepřihlíží se však k čisté hmotnosti výbušných látek skupiny snášenlivosti S z hlediska omezení přepravovaných množství.
Pokud jsou látky zařazené jako 1.5D přepravovány v jedné dopravní jednotce společně s látkami nebo předměty podtřídy 1.2, musí se celý náklad pro přepravu posuzovat, jakoby patřil do podtřídy 1.1.
7.5.5.2.3
Přeprava výbušnin v MEMU
Přeprava výbušnin v MEMU je povolena pouze za následujících podmínek:
(a)
Příslušný orgán musí povolit přepravu na svém území;
(b)
Druh a množství přepravovaných balených výbušnin musí být omezeny na druh a množství potřebné pro množství materiálu, které se má připravit v MEMU, a v žádném případě nesmí překročit
-
200 kg výbušnin skupiny snášenlivosti D; a
-
celkem 400 jednotek rozbušek nebo rozbuškových sestav, nebo směsi obou,
pokud není schváleno jinak příslušným orgánem;
(c)
Balené výbušniny musí být přepravovány jen v komorách, které splňují požadavky uvedené v 6.12.5;
(d)
Žádné jiné nebezpečné věci nesmějí být přepravovány v téže komoře než balené výbušniny;
(e)
Balené výbušniny musí být naloženy do MEMU, jakmile byla dokončena nakládka jiných nebezpečných věcí, a bezprostředně před přepravou;
(f)
Je-li dovolena společná nakládka výbušnin a látek třídy 5.1 (UN 1942 a UN 3375) celý náklad se považuje pro účely oddělování, ukládání a nejvyšší přípustné hmotnosti nákladu za trhaviny třídy 1.
7.5.5.3
Největší množství organických peroxidů třídy 5.2 a samovolně se rozkládajících látek třídy 4.1, typů B, C, D, E nebo F je omezeno na 20 000 kg na dopravní jednotku.
7.5.6
(Vyhrazeno)
7.5.7
Manipulace a ukládání
7.5.7.1
Kde je to vhodné, musí být vozidlo nebo kontejner vybaven(o) prostředky usnadňujícími zajištění a manipulaci s nebezpečnými věcmi. Kusy obsahující nebezpečné věci a nebalené nebezpečné předměty musí být ve vozidle nebo v kontejneru zajištěny vhodnými prostředky schopnými zadržet věci (jako jsou upínací pásy, posuvné přepážky, stavitelné opěrky) takovým způsobem, aby se zabránilo jakémukoli pohybu během přepravy, který by mohl změnit orientaci kusů nebo je poškodit. Jsou-li nebezpečné věci přepravovány s jinými věcmi (např. těžkými stroji nebo laťovými bednami), musí být všechny věci bezpečně uloženy a upevněny ve vozidlech nebo kontejnerech, aby se zabránilo uvolnění nebezpečných věcí. Pohybu kusů může být zabráněno také vyplněním všech mezer za použití zaklíňovacích nebo blokačních a fixačních prostředků. Pokud se používají zadržovací prostředky, jako pásy nebo popruhy, nesmějí být tyto prostředky příliš utaženy, aby nezpůsobily poškození nebo deformaci kusu.1
7.5.7.2
Kusy se nesmějí stohovat, pokud nejsou pro tento účel konstruovány. Mají-li se společně nakládat různé druhy kusů konstruovaných pro stohování, je třeba vzít v úvahu jejich kompatibilitu z hlediska stohování. Je-li to nutné, musí se zabránit poškození spodních kusů použitím nosných prostředků.
7.5.7.3
Během nakládky a vykládky musí být kusy obsahující nebezpečné věci chráněny před poškozením.
POZNÁMKA: Zvláštní pozornost musí být věnována manipulaci s kusy během jejich přípravy k přepravě, druhu vozidla nebo kontejneru, v němž se mají přepravovat a způsobu nakládky nebo vykládky tak, aby nedošlo k poškození kusů jejich vlečením po zemi nebo nesprávným zacházením.
7.5.7.4
Ustanovení pododdílu 7.5.7.1 se vztahují též na nakládku a uložení kontejnerů ve vozidlech, jakož i na jejich vykládku z vozidel.
7.5.7.5
Členové osádky vozidla nesmí otevřít kus obsahující nebezpečné věci.
7.5.8
Čistění po vykládce
7.5.8.1
Bylo-li po vykládce vozidla nebo kontejneru, v němž byly naloženy balené nebezpečné věci, zjištěno, že část obsahu z obalů unikla, vozidlo nebo kontejner musí být pokud možno co nejdříve a v každém případě před novou nakládkou vyčištěn(o).
Pokud není možno provést vyčistění na místě, vozidlo nebo kontejner musí být přepraven(o) s přiměřenou bezpečností do nejbližšího vhodného místa, kde může být vyčistění provedeno.
Přeprava je přiměřeně bezpečná, jestliže byla provedena vhodná opatření, aby se zabránilo nekontrolovanému úniku nebezpečných látek.
7.5.8.2
Vozidla nebo kontejnery, v nichž byly nebezpečné látky volně loženy, musí být před další nakládkou řádně vyčištěny, ledaže nový náklad sestává z téže nebezpečné látky jako předcházející náklad.
7.5.9
Zákaz kouření
Při provádění ložných operací je zakázáno kouřit ve vozidlech nebo kontejnerech a v jejich blízkosti.
7.5.10
Preventivní opatření proti elektrickým nábojům
V případě hořlavých plynů nebo kapalin s bodem vzplanutí 60°C nebo nižším nebo UN 1361 uhlí nebo uhlí černé, obalové skupiny II, musí být před plněním nebo vyprazdňováním cisteren zajištěno dobré elektrické spojení mezi podvozkem vozidla, přemístitelnou cisternou nebo cisternovým kontejnerem a zemí (uzemnění). Kromě toho musí být omezena rychlost plnění.
7.5.11
Dodatečná ustanovení vztahující se na určité třídy nebo věci
Kromě ustanovení oddílů 7.5.1 až 7.5.10 se musí dodržovat následující ustanovení, pokud jsou uvedena u položky ve sloupci (18) tabulky A kapitoly 3.2.
CV1 (1) Následující operace jsou zakázány:
(a)
Nakládka a vykládka věcí na veřejném prostranství v zastavěném území bez zvláštního povolení příslušných orgánů;
(b)
Nakládka a vykládka věcí na veřejném prostranství mimo zastavěné území bez předchozího oznámení příslušným orgánům, pokud tyto operace nejsou nezbytné z důvodů bezpečnosti.
(2)
Pokud ložné operace z jakýchkoli důvodů musí být prováděny na veřejném prostranství , pak látky a předměty různých druhů musí být odděleny podle bezpečnostních značek.
CV2 (1) Před nakládkou musí být ložný prostor vozidla nebo kontejneru řádně vyčištěn.
(2)
Použití ohně nebo otevřeného plamene ve vozidlech a kontejnerech přepravujících věci, v jejich blízkosti a během nakládky a vykládky těchto věcí je zakázáno.
CV3 Viz pododdíl 7.5.5.2.
CV4 Látky a předměty skupiny snášenlivosti L smějí být přepravovány jen jako vozová zásilka.
CV5 až CV8 (Vyhrazeno)
CV9 Kusy nesmějí být házeny ani vystaveny nárazům.
Nádoby musí být ve vozidle nebo v kontejneru uloženy tak, aby se nemohly převrátit ani padnout.
CV10 Láhve definované v oddílu 1.2.1 musí být uloženy souběžně nebo příčně k podélné ose vozidla nebo kontejneru; avšak láhve v blízkosti předního čela musí být uloženy příčně k podélné ose vozidla nebo kontejneru.
Krátké láhve velkého průměru (asi 30 cm a více) smějí být uloženy podélně, svými ochrannými zařízeními ventilů směrem ke středu vozidla nebo kontejneru.
Láhve, které jsou dostatečně stabilní nebo jsou přepravovány ve vhodných zařízeních, která je účinně chrání proti převrácení, smějí být uloženy nastojato.
Láhve, které jsou položeny, musí být zaklíněny, přivázány nebo připevněny bezpečným a vhodným způsobem tak, aby se nemohly posunout.
CV11 Nádoby musí být vždy uloženy v té poloze, pro níž byly konstruovány, a musí být chráněny proti jakékoli možnosti poškození jinými kusy.
CV12 Jsou-li předměty uloženy na paletách a jsou-li tyto palety stohovány, musí být každá vrstva palet rozložena rovnoměrně na nižší vrstvě, v případě nezbytnosti s proložkou z materiálu přiměřené pevnosti.
CV13 Pokud jakékoli látky unikly a rozsypaly se nebo se rozlily ve vozidle nebo v kontejneru, nesmí být toto vozidlo ani kontejner znovu použit(o) před tím, než byl(o) řádně vyčištěn(o) a, pokud je to nezbytné, desinfikován(o) a dekontaminován(o). Jakékoli jiné věci a předměty, které byly přepravovány v tomtéž vozidle nebo kontejneru, musí být překontrolovány z hlediska jejich možné kontaminace.
CV14 Věci musí být chráněny před slunečním zářením a ohříváním během přepravy.
Kusy musí být skladovány pouze na chladných, dobře větraných místech, vzdáleny od tepelných zdrojů.
CV15 Viz pododdíl 7.5.5.3.
CV16 až CV19 (Vyhrazeno)
CV20 Ustanovení kapitoly 5.3 a zvláštní ustanovení V1 a V8(5) a (6) kapitoly 7.2 se nepoužijí, pokud je látka balena podle způsobu balení OP1 nebo OP2 pokynu pro balení P520 v pododdílu 4.1.4.1 a celkové množství látek, na které se vztahuje tato odchylka, nepřekročí 10 kg na dopravní jednotku.
CV21 Dopravní jednotka musí být před nakládkou řádně prohlédnuta.
Před přepravou musí být dopravce informován o:
-
provozu chladicího systému, popřípadě včetně seznamu dodavatelů chladicí látky na přepravní trase;
-
postupech v případě poruchy řízení teploty.
V případě řízení teploty podle metod R2 nebo R4 zvláštního ustanovení V8(3) kapitoly 7.2, musí být přepravováno dostatečné množství nehořlavé chladicí látky (např. kapalného dusíku nebo suchého ledu), včetně přiměřené zásoby pro možná zpoždění, pokud není zajištěno její doplňování.
Kusy musí být ukládány tak, aby byly snadno přístupné.
Předepsaná řízená teplota musí být udržována během celé přepravy, včetně nakládky a vykládky, jakož i během případných provozních zastávek.
CV22 Kusy musí být naloženy tak, aby volné proudění vzduchu v ložném prostoru zajišťovalo stejnoměrnou teplotu nákladu. Jestliže obsah jednoho vozidla nebo velkého kontejneru převyšuje 5 000 kg hořlavých tuhých látek a/nebo organických peroxidů, náklad musí být rozdělen do stohů o hmotnosti nejvýše 5 000 kg oddělených vzduchovými mezerami nejméně 0,05 m.
CV23 Při manipulaci s kusy musí být učiněna zvláštní opatření zajišťující, že nepřijdou do styku s vodou.
CV24 Před nakládkou musí být vozidla a kontejnery řádně vyčištěny a musí být zbaveny zejména jakýchkoli hořlavých zbytků (slámy, sena, papíru atd.).
Používání snadno hořlavých materiálů pro fixaci kusů ve vozidle nebo kontejneru je zakázáno.
CV25 (1) Kusy musí být ukládány tak, aby byly snadno přístupné.
(2)
Pokud mají být kusy přepravovány při teplotě okolí nepřevyšující 15°C nebo zchlazené, tato teplota musí být udržována během vykládky a skladování.
(3)
Kusy musí být skladovány pouze na chladných místech, vzdálené od tepelných zdrojů.
CV26 Dřevěné části vozidla nebo kontejneru, které přišly do styku s těmito látkami, musí být sejmuty a spáleny.
CV27 (1) Kusy musí být ukládány tak, aby byly snadno přístupné.
(2)
Pokud jsou kusy přepravovány zchlazené, provoz chladícího systému musí být zajištěn během vykládky a skladování.
(3)
Kusy musí být skladovány pouze na chladných místech, vzdálené od tepelných zdrojů
CV28 Viz oddíl 7.5.4.
CV29 až CV32 (Vyhrazeno)
CV33 POZNÁMKA 1: „Kritická skupina“ je skupina členů veřejnosti, která je důvodně homogenní z hlediska jejího vystavení danému zdroji záření a dané dráze vystavení a je typická individuální nejvyšší účinnou dávkou z dané dráhy vystavení z daného zdroje.
POZNÁMKA 2.: „Členové veřejnosti“ jsou v obecném smyslu jakékoli osoby z populace kromě těch, které jsou vystaveny záření v zaměstnání nebo v lékařství.
POZNÁMKA 3.: „Pracovníci“ jsou jakékoli osoby, které pracují plně, částečně nebo příležitostně pro zaměstnavatele, které mají právo a povinnost na ochranu proti záření v zaměstnání.
(1)
Oddělování
(1.1)
Kusy, přepravní obalové soubory, kontejnery a cisterny obsahující radioaktivní látky a nebalené radioaktivní látky musí být odděleny během přepravy:
(a)
od pracovníků řádně zaměstnaných v pracovních prostorech buď:
(i)
podle tabulky A níže; nebo
(ii)
vzdálenostmi vypočtenými použitím dávkového limitu 5 mSv za rok při konzervativních parametrech výpočtového modelu;
POZNÁMKA: Pracovníci podléhající individuálnímu monitorování za účelem radiační ochrany nesmějí být bráni v úvahu za účelem oddělování.
(b)
od členů kritické skupiny obyvatelstva v prostorech veřejně přístupných:
(i)
podle tabulky A níže; nebo
(ii)
vzdálenostmi vypočtenými použitím dávkového limitu 1 mSv za rok při konzervativních parametrech výpočtového modelu;
(c)
od nevyvolaných fotografických filmů a poštovních pytlů:
(i)
podle tabulky B níže; nebo
(ii)
vzdálenostmi vypočtenými použitím dávkového limitu působení přepravy radioaktivních látek na nevyvolané fotografické filmy dávkou 0.1 mSv na zásilku takových filmů; a
POZNÁMKA: U poštovních pytlů se musí předpokládat, že obsahují nevyvolané filmy a desky a proto musí být odděleny od radioaktivních látek tímtéž způsobem.
(d)
od ostatních nebezpečných věcí v souladu s oddílem 7.5.2
Tabulka A: Nejmenší vzdálenosti mezi kusy kategorie ll-ŽLUTÁ nebo kategorie III-ŽLUTÁ a osobami
| Součet přepravních indexů nejvýše | Doba expozice za rok (hodiny) | |||
|---|---|---|---|---|
| Prostory normálně veřejně přístupné | Normálně obsazované pracovní prostory | |||
| 50 | 250 | 50 | 250 | |
| Vzdálenost oddělení v metrech, žádný stínicí materiál, od: | ||||
| 2 | 1 | 3 | 0,5 | 1 |
| 4 | 1,5 | 4 | 0,5 | 1,5 |
| 8 | 2.5 | 6 | 1,0 | 2,5 |
| 12 | 3 | 7,5 | 1,0 | 3 |
| 20 | 4 | 9,5 | 1,5 | 4 |
| 30 | 5 | 12 | 2 | 5 |
| 40 | 5,5 | 13,5 | 2,5 | 5,5 |
| 50 | 6,5 | 15,5 | 3 | 6,5 |
Tabulka B: Nejmenší vzdálenosti mezi kusy kategorie ll-ŽLUTÁ nebo kategorie lll-ŽLUTÁ a kusy označenými slovem "FOTO", nebo poštovními pytli
| Celkový počet kusů nejvýše | Součet přepravních indexů nejvýše | Doba trvání přepravy nebo uskladnění, v hodinách | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| KATEGORIE ŽLUTÁ | 1 | 2 | 4 | 10 | 24 | 48 | 120 | 240 | ||
| III | II | Nejmenší vzdálenost, v metrech | ||||||||
| 0,2 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 1 | 1 | 2 | 3 | ||
| 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | ||
| 1 | 1 | 0,5 | 0,5 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | 7 | |
| 2 | 2 | 0,5 | 1 | 1 | 1,5 | 3 | 4 | 7 | 9 | |
| 4 | 4 | 1 | 1 | 1,5 | 3 | 4 | 6 | 9 | 13 | |
| 8 | 8 | 1 | 1,5 | 2 | 4 | 6 | 8 | 13 | 18 | |
| 1 | 10 | 10 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | 9 | 14 | 20 |
| 2 | 20 | 20 | 1,5 | 3 | 4 | 6 | 9 | 13 | 20 | 30 |
| 3 | 30 | 30 | 2 | 3 | 5 | 7 | 11 | 16 | 25 | 35 |
| 4 | 40 | 40 | 3 | 4 | 5 | 8 | 13 | 18 | 30 | 40 |
| 5 | 50 | 50 | 3 | 4 | 6 | 9 | 14 | 20 | 32 | 45 |
(1.2)
Kusy nebo přepravní obalové soubory kategorie ll-ŽLUTÁ nebo lll-ŽLUTÁ nesmějí být přepravovány v odděleních obsazených cestujícími, kromě oddělení výlučně vyhrazených pro průvodce zvlášť pověřené doprovázet takové kusy nebo přepravní obalové soubory.
(1.3)
Žádným osobám, kromě členů osádky vozidla, není dovoleno být ve vozidlech přepravujících kusy, přepravní obalové soubory nebo kontejnery označené bezpečnostními značkami kategorie ll-ŽLUTÁ nebo lll-ŽLUTÁ.
(2)
Meze aktivity
Celková aktivita ve vozidle při přepravě látek LSA nebo SCO v průmyslových kusech typu 1 (Typ IP-1), typu 2 (Typ IP-2), typu 3 (Typ IP-3) nebo nebalených nesmí překročit meze dále uvedené v tabulce C.
Tabulka C: Meze aktivity ve vozidle pro látky LSA a SCO v průmyslových kusech nebo nebalené
| Druh látky nebo předmětů | Meze aktivity ve vozidle |
|---|---|
| LSA-I | Žádné omezení |
| LSA-II a LSA-III nehořlavé tuhé látky | Žádné omezení |
| LSA-II a LSA-III hořlavé tuhé látky a všechny kapaliny a plyny | 100 A2 |
| SCO | 100 A2 |
(3)
Uložení během přepravy a skladování při tranzitu
(3.1)
Zásilky musejí být bezpečně uloženy.
(3.2)
Pokud střední tepelný tok na vnějším povrchu nepřekročí 15 W/m2 a pokud věci nacházející se v bezprostřední blízkosti nejsou zabaleny v pytlích, kus nebo přepravní obalový soubor může být přepravován nebo uložen s jinými balenými věcmi bez jakýchkoli zvláštních ustanovení o ukládání, kromě těch, které může požadovat příslušný orgán v příslušném osvědčení o schválení.
(3.3)
Nakládka kontejnerů a shromažďování kusů, přepravních obalových souborů a kontejnerů se řídí těmito předpisy:
(a)
Kromě přepravy za podmínek výlučného použití a pro zásilky látek LSA-I, celkový počet kusů, přepravních obalových souborů a kontejnerů v jednom vozidle musí být omezen tak, aby součet přepravních indexů ve vozidle nepřekročil hodnoty uvedené v tabulce D dále;
(b)
Dávková intenzita za běžných podmínek přepravy nesmí přesáhnout 2 mSv/h v jakémkoli místě vnějšího povrchu vozidla a 0,1 mSv/h ve vzdálenosti 2 m od něho;
(c)
Celkový součet kritických bezpečnostních indexů v kontejneru a ve vozidle nesmí překročit hodnoty v tabulce E dále.
Tabulka D: Mezní hodnoty přepravních indexů pro kontejnery a vozidla bez výlučného použití
| Druh kontejneru nebo vozidla | Meze součtu přepravních indexů v kontejneru nebo ve vozidle |
|---|---|
| Malý kontejner | 50 |
| Velký kontejner | 50 |
| Vozidlo | 50 |
Tabulka E: Kritický bezpečnostní index pro kontejnery a vozidla obsahující štěpné látky
| Druh kontejneru nebo vozidla | Meze součtů kritických bezpečnostních indexů | |
|---|---|---|
| Bez výlučného použití | Pod výlučným použitím | |
| Malý kontejner | 50 | Bezpředmětné |
| Velký kontejner | 50 | 100 |
| Vozidlo | 50 | 100 |
(3.4)
Jakýkoli kus nebo přepravní obalový soubor mající buď přepravní index větší než 10 nebo jakákoli zásilka mající kritický bezpečnostní index větší než 50 musí být přepravovány pouze pod výlučným použitím.
(3.5)
Pro zásilky pod výlučným použitím nesmějí meze aktivity překročit:
(a)
10 mSv/h v jakémkoli místě vnějšího povrchu jakéhokoli kusu nebo přepravního obalového souboru a smějí překročit 2 mSv/h jen pokud:
(i)
vozidlo je vybaveno uzávěrem, který během běžných podmínek přepravy zabraňuje přístupu nepovolaných osob do vnitřku pod uzávěr, a
(ii)
jsou učiněna opatření, která zabezpečují kus nebo přepravní obalový soubor tak, že jejich poloha ve vozidle zůstává nezměněna během běžných podmínek přepravy, a
(iii)
není žádná nakládka nebo vykládka během přepravy;
(b)
2 mSv/h v jakémkoli místě vnějšího povrchu vozidla, včetně horních a spodních povrchů, nebo, v případě nekrytého vozidla v jakémkoli místě na svislých rovinách promítnutých z vnějších hran vozidla, na vnějším místě povrchu nákladu a na spodním vnějším povrchu vozidla; a
(c)
0.1 mSv/h v jakémkoli místě vzdáleném 2 m od svislých rovin tvořených vnějšími podélnými povrchy vozidla nebo, jestliže náklad je přepravován v nekrytém vozidle, v jakémkoli místě vzdáleném 2 m od svislých rovin promítnutých z vnějších hran vozidla.
(4)
Oddělení kusů obsahujících štěpnou látku během přepravy a skladování při tranzitu
(4.1)
Počet kusů, přepravních obalových souborů a kontejnerů obsahujících štěpné látky uložené při tranzitu v jakémkoli skladovacím prostoru musí být tak omezen, aby součet kritických bezpečnostních indexů v jakékoli skupině takových kusů, přepravních obalových souborů nebo kontejnerů nepřekročil 50. Skupiny takových kusů, přepravních obalových souborů a kontejnerů musí být skladovány tak, aby byl udržen prostor nejméně 6 m od ostatních skupin takových kusů, přepravních obalových souborů nebo kontejnerů.
(4.2)
Pokud celkový součet kritických bezpečnostních indexů ve vozidle nebo v kontejneru překročí 50, jak je dovoleno v tabulce E výše, musí se skladovat tak, aby byl udržen prostor nejméně 6 m od jiných skupin takových kusů, přepravních obalových souborů nebo kontejnerů obsahujících štěpné látky nebo jiných vozidel přepravujících radioaktivní látky.
(5)
Poškozené nebo děravé kusy, kontaminované obaly
(5.1)
Pokud je zřejmé, že kus je poškozený nebo děravý, nebo pokud je podezření, že kus může být děravý nebo poškozený, přístup ke kusu musí být omezen a kvalifikovaná osoba musí co možno nejdříve odhadnout rozsah kontaminace a výslednou dávkovou intenzitu kusu. Rozsah odhadu musí zahrnovat kus, vozidlo, sousední nakládací a vykládací prostory a, pokud je to nezbytné, všechny ostatní věci, které byly přepravovány ve vozidle. Pokud je to nezbytné, musí být učiněny dodatečné kroky pro ochranu osob, majetku a prostředí v souladu s ustanoveními vydanými příslušným orgánem, aby se zdolaly a minimalizovaly následky takového úniku nebo poškození.
(5.2)
Kusy poškozené nebo s únikem radioaktivního obsahu převyšujícím přípustné meze pro normální podmínky přepravy mohou být přemístěny pod dozorem na jiné místo, ale nesmí být odeslány, aniž byly opraveny nebo obnoveny a dekontaminovány.
(5.3)
Vozidlo a zařízení používané pravidelně pro přepravu radioaktivních látek musí být periodicky kontrolována pro stanovení úrovně kontaminace. Četnost takových kontrol musí být přiměřená pravděpodobnosti kontaminace a objemu přepravovaných radioaktivních látek.
(5.4)
S výhradou ustanovení odstavce (5.5), jakékoli vozidlo nebo zařízení nebo jejich část, které byly kontaminovány nad meze uvedené v 4.1.9.1.2 během přepravy radioaktivních látek nebo které vykazují dávkovou intenzitu na povrchu překračující 5 μSv/h, musí být dekontaminovány co možno nejdříve kvalifikovanou osobou a nesmí být znovu použity, ledaže nefixovaná radioaktivní kontaminace nepřekročí meze uvedené v 4.1.9.1.2 a dávková intenzita následkem fixované radioaktivní kontaminace na povrchu po dekontaminaci je menší než 5 μv/h na povrchu.
(5.5)
Přepravní obalový soubor, kontejner, cisterna, velká nádoba pro volně ložené látky (IBC) nebo vozidlo určené pro přepravu radioaktivních látek při výlučném použití jsou vyňaty z požadavků uvedených v předchozím odstavci (5.4) a v 4.1.9.1.4 jedině s hlediska svých vnitřních povrchů a jen po dobu, po kterou zůstávají ve výlučném použití.
(6)
Jiné požadavky
Pokud není možno zásilku dodat, musí být uložena na bezpečném místě a příslušný orgán musí být co možno nejdříve informován a požádán o pokyny pro další činnost.
CV34 Před přepravou tlakových nádob musí být zajištěno, aby se nezvýšil tlak v důsledku případné tvorby vodíku.
CV35 Jsou-li použity pytle jako samostatné obaly, musí být vzájemně od sebe dostatečně vzdáleny, aby se dosáhlo dobrého rozptylu tepla.
CV36 Kusy musí být nakládány nejlépe do nekrytých nebo odvětrávaných vozidel nebo nekrytých nebo odvětrávaných kontejnerů. Pokud toto není možné a kusy jsou přepravovány v jiných uzavřených vozidlech nebo kontejnerech, musí být dveře do nákladového prostoru opatřeny následujícím nápisem o výšce písmen nejméně 25 mm:
| „POZOR |
| NEODVĚTRÁVANÝ PROSTOR |
| OTEVÍRAT OPATRNĚ“ |
Tento nápis musí být v jazyce, který považuje za vhodný odesilatel.
PŘÍLOHA B
USTANOVENÍ O DOPRAVNÍCH PROSTŘEDCÍCH A O PŘEPRAVĚ
ČÁST 8
Požadavky na osádky vozidiel, jejich výbavu, provoz a průvodní doklady
KAPITOLA 8.1
VŠEOBECNÉ POŽADAVKY NA DOPRAVNÍ JEDNOTKY A JEJICH VYBAVENÍ
8.1.1
Dopravní jednotky
Dopravní jednotka naložená nebezpečnými věcmi nesmí mít v žádném případě více než jeden přívěs (nebo návěs).
8.1.2
Průvodní doklady
8.1.2.1
Kromě dokladů vyžadovaných jinými předpisy musí být dopravní jednotka vybavena těmito doklady:
(a)
přepravními doklady předepsanými v oddílu 5.4.1, které zahrnují všechny přepravované nebezpečné věci a, pokud je to vhodné, osvědčení o naložení kontejneru předepsané v oddílu 5.4.2;
(b)
písemnými pokyny předepsanými v oddílu 5.4.3;
(c)
(vyhrazeno);
(d)
průkazy totožnosti s fotografií každého člena osádky vozidla podle pododdílu 1.10.1.4.
8.1.2.2
Stanoví-li tak ustanovení ADR, musí být dopravní jednotka vybavena ještě těmito dalšími doklady:
(a)
osvědčením o schválení uvedeným v oddílu 9.1.3 pro každou dopravní jednotku nebo vozidlo této dopravní jednotky;
(b)
osvědčením o školení řidiče, které je předepsáno v oddílu 8.2.1;
(c)
8.1.2.3
Písemné pokyny předepsané v 5.4.3 musí být uloženy takovým způsobem, aby je bylo možno snadno nalézt.
8.1.2.4
(Vypuštěno)
8.1.3
Označování
Dopravní jednotky přepravující nebezpečné věci musí být označeny podle kapitoly 5.3.
8.1.4
Hasicí přístroje
8.1.4.1
Následující ustanovení se vztahují na dopravní jednotky přepravující jiné nebezpečné věci než ty, které jsou zmíněny v pododdílu 8.1.4.2:
(a)
Každá dopravní jednotka musí být vybavena alespoň jedním přenosným hasicím přístrojem pro třídy hořlavosti1 A, B a C s obsahem nejméně 2 kg suchého prášku (nebo s odpovídajícím obsahem jiné vhodné hasicí látky) vhodným pro hašení požáru motoru nebo kabiny dopravní jednotky;
(b)
Dodatečně se vyžaduje vybavení:
(i)
pro dopravní jednotky o největší povolené hmotnosti větší než 7,5 tuny jedním nebo více přenosnými hasicími přístroji pro třídy hořlavosti1 A, B a C s celkovým obsahem nejméně 12 kg suchého prášku (nebo s odpovídajícím obsahem jiné vhodné hasicí látky), z nichž alespoň jeden musí mít obsah nejméně 6 kg;
(ii)
pro dopravní jednotky o největší povolené hmotnosti větší než 3,5 tuny, nejvýše však 7,5 tuny, jedním nebo více přenosnými hasicími přístroji pro třídy hořlavosti1 A, B a C s celkovým obsahem nejméně 8 kg suchého prášku (nebo s odpovídajícím obsahem jiné vhodné hasicí látky), z nichž alespoň jeden musí mít obsah nejméně 6 kg.
(iii)
pro dopravní jednotky o největší povolené hmotnosti nejvýše 3,5 tuny jedním nebo více přenosnými hasicími přístroji pro třídy hořlavosti1 A, B a C s celkovým obsahem nejméně 4 kg suchého prášku (nebo s odpovídajícím obsahem jiné vhodné hasicí látky);
(c)
Obsah hasicího přístroje (hasicích přístrojů) předepsaných pod písmenem (a) může být odečten od nejnižšího celkového obsahu hasicích přístrojů předepsaných nebo vyžadovaných pod písmenem (b)
8.1.4.2
Dopravní jednotky přepravující nebezpečné věci podle pododdílu 1.1.3.6 musí být vybaveny jedním přenosným hasicím přístrojem pro třídy hořlavosti1 A, B a C s obsahem nejméně 2 kg suchého prášku (nebo s odpovídajícím obsahem jiné vhodné hasicí látky).
8.1.4.3
Hasicí látka musí být vhodná pro použití na vozidle a musí splňovat příslušné požadavky normy EN 3 Přenosné hasicí přístroje, částí 1 až 6 (EN 3-1:1996, EN 3-2:1996, EN 3-3:1994, EN 3-4:1996, EN 3-5:1996, EN 3-6:1995).
Jestliže je vozidlo vybaveno pevným hasicím přístrojem pro hašení požáru v motoru, automaticky nebo snadno uváděným v činnost, přenosný hasicí přístroj nemusí být vhodný pro hašení požáru v motoru. Hasicí látky musí být takové, aby nebyly náchylné k uvolňování toxických plynů do kabiny řidiče nebo vlivem horka způsobeného požárem.
8.1.4.4
Přenosné hasicí přístroje podle ustanovení pododdílu 8.1.4.1 nebo 8.1.4.2 musí být opatřeny plombou, která umožňuje ověřit, že jich nebylo použito.
Kromě toho musí být opatřeny značkou osvědčující, že odpovídají normě uznávané příslušným orgánem, jakož i nápisem udávajícím alespoň datum (měsíc, rok) příští periodické kontroly nebo popřípadě maximální dovolenou dobu používání.
Hasicí přístroje se musí podrobovat periodickým kontrolám podle uznávaných vnitrostátních norem, aby byla zaručena jejich funkční bezpečnost.
8.1.4.5
Hasicí přístroje musí být na dopravní jednotce instalovány takovým způsobem, aby byly snadno přístupné pro osádku vozidla. Instalace musí být provedena takovým způsobem, aby hasicí přístroje byly chráněny proti účinkům počasí a nebyla tak ovlivněna jejich funkční bezpečnost.
8.1.5
Další výbava a výbava pro osobní ochranu
8.1.5.1
Každá dopravní jednotka, kterou se přepravují nebezpečné věci, musí být vybavena částmi výbavy pro obecnou a osobní ochranu podle 8.1.5.2. Části výbavy musí být vybrány podle čísla bezpečnostní značky naložených věcí. Čísla bezpečnostních značek mohou být identifikována z přepravního dokladu.
8.1.5.2
Následující výbava musí být při přepravě v dopravní jednotce pro všechna čísla bezpečnostních značek:
-
pro každé vozidlo zakládací klín, jehož velikost odpovídá maximální hmotnosti vozidla;
-
dva stojací výstražné prostředky;
-
kapalina pro výplach očí2; a
pro každého člena osádky vozidla
-
fluoreskující výstražná vesta (např. jak je popsána v normě EN 471);
-
přenosná svítilna odpovídající ustanovením 8.3.4;
-
pár ochranných rukavic; a
-
ochrana očí (např. ochranné brýle).
8.1.5.3
Dodatečná výbava vyžadovaná pro určité třídy:
-
lopata4;
-
ucpávka kanalizační vpusti4;
Sběrná nádoba vyrobená z plastu4.“
KAPITOLA 8.2
POŽADAVKY NA ŠKOLENÍ OSÁDKY VOZIDLA
8.2.1
Všeobecné požadavky na školení řidičů
8.2.1.1
Řidiči vozidel přepravujících nebezpečné věci musí být držiteli osvědčení vydaného příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací, jímž se osvědčuje, že absolvovali školení a prošli úspěšně zkouškou ze zvláštních požadavků, které musí být splněny při přepravě nebezpečných věcí.
8.2.1.2
Řidiči vozidel přepravujících nebezpečné věci musí absolvovat základní školení. Školení musí mít formu kursu schváleného příslušným orgánem. Jeho hlavním posláním je seznámit řidiče s riziky vznikajícími při přepravě nebezpečných věcí a poskytnout jim základní informace nezbytné pro minimalizaci pravděpodobnosti vzniku případné nehody, a pokud k ní dojde, umožnit jim provést bezpečnostní opatření nezbytná pro jejich vlastní bezpečnost, pro bezpečnost veřejnosti, pro ochranu životního prostředí a pro omezení následků nehody. Tento kurz, který musí zahrnovat rovněž individuální praktická cvičení, musí jako základní školení pro všechny kategorie řidičů obsahovat alespoň náplň stanovenou v 8.2.2.3.2.
8.2.1.3
Řidiči vozidel nebo MEMU přepravujících nebezpečné věci v nesnímatelných nebo snímatelných cisternách s vnitřním objemem větším než 1 m3, řidiči bateriových vozidel s celkovým vnitřním objemem větším než 1 m3 a řidiči vozidel nebo MEMU přepravujících nebezpečné věci na dopravní jednotce v cisternových kontejnerech, přemístitelných cisternách a MEGC s vnitřním objemem každé(ho) z nich větším než 3 m3 musí absolvovat specializační kurz pro přepravu v cisternách, jehož náplň musí být nejméně taková, jaká je uvedena v 8.2.2.3.3.
8.2.1.4
Řidiči vozidel přepravujících nebezpečné látky nebo předměty třídy 1, kromě látek a předmětů podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti S (viz dodatečný požadavek S1 v kapitole 8.5), řidiči MEMU přepravujících smíšené náklady látek nebo předmětů třídy 1 a látek třídy 5.1 (viz 7.5.5.2.3) a řidiči vozidel přepravujících určitý radioaktivní materiál (viz zvláštní ustanovení S11 a S12 v kapitole 8.5) musí absolvovat specializační školení obsahující nejméně náplň stanovenou v 8.2.2.3.4 nebo 8.2.2.3.5.
8.2.1.5
Příslušným zápisem v osvědčení prováděným každých pět let příslušným orgánem nebo jím pověřenou organizací musí být řidič schopen prokázat, že v průběhu roku předcházejícího datu skončení platnosti svého osvědčení absolvoval obnovovací školení a složil úspěšně odpovídající zkoušku. Nová lhůta platnosti začíná datem skončení předchozí platnosti osvědčení.
8.2.1.6
První nebo obnovovací základní školení a první nebo obnovovací specializační školení mohou mít formu rozšířených kurzů provedených najednou toutéž školicí organizací.
8.2.1.7
První školení, obnovovací školení, praktická cvičení a zkoušky, jakož i úloha příslušných orgánů musí odpovídat ustanovením uvedeným v oddílu 8.2.2.
8.2.1.8
Všechna osvědčení o školení odpovídající požadavkům tohoto oddílu a vydaná podle vzoru uvedeného v 8.2.2.8.3 příslušným orgánem smluvní strany ADR nebo jím pověřenou organizací musí být uznávána během své doby platnosti příslušnými orgány ostatních smluvních stran ADR.
8.2.1.9
Osvědčení musí být vystaveno v jazyce nebo v jednom z jazyků státu příslušného orgánu, který osvědčení vydal, nebo který pověřil organizaci, která je vydala, a pokud tímto jazykem není angličtina, francouzština nebo němčina, také v angličtině, francouzštině nebo němčině, pokud není stanoveno jinak dohodami uzavřenými mezi státy, kterých se přeprava týká.
8.2.2
Zvláštní požadavky na školení řidičů
8.2.2.1
Školení musí poskytovat nezbytné znalosti a dovednosti teoretickým školením a praktickými cvičeními. Znalosti musí být ověřeny zkouškou.
8.2.2.2
Školicí organizace musí zajistit, aby školitelé měli dobré znalosti a brali v úvahu poslední vývoj v předpisech a požadavcích na školení týkající se přepravy nebezpečných věcí. Školení musí být praktické. Program školení musí odpovídat schválení, s náplní uvedenou v 8.2.2.3.2 až 8.2.2.3.5. První školení a obnovovací školení musí také zahrnovat individuální praktická cvičení (viz 8.2.2.4.5).
8.2.2.3
Struktura školení
8.2.2.3.1
První a obnovovací školení musí mít formu základního kurzu a, pokud je to potřebné, specializačních kurzů.
8.2.2.3.2
Náplň základního kurzu musí obsahovat nejméně:
(a)
všeobecné předpisy vztahující se na přepravu nebezpečných věcí;
(b)
hlavní druhy nebezpečí;
(c)
informace o ochraně životního prostředí kontrolou pohybu odpadů;
(d)
preventivní a bezpečnostní opatření vhodná pro různé druhy nebezpečí;
(e)
co dělat v případě nehody (první pomoc, bezpečnost silničního provozu, základní znalosti o používání ochranných prostředků atd.);
(f)
označování nápisy, bezpečnostními značkami, velkými bezpečnostními značkami a oranžovými tabulkami;
(g)
co řidič během přepravy musí a co nesmí dělat;
(h)
účel a funkce technických zařízení na vozidlech;
(i)
zákazy společné nakládky do jednoho vozidla nebo do jednoho kontejneru;
(j)
bezpečnostní opatření při nakládce a vykládce nebezpečných věcí;
(k)
všeobecné informace týkající se právní odpovědnosti;
(l)
informace o provozu kombinované dopravy;
(m)
manipulaci a uložení kusů (ve vozidle);
(n)
omezení provozu v tunelech a pokyny pro chování se v tunelech (prevence a bezpečnost, činnost v případě požáru nebo v jiných případech nouze atd.).
8.2.2.3.3
Náplň specializačního kurzu pro přepravu v cisternách musí obsahovat nejméně:
(a)
chování vozidel při jízdě po silnici, včetně pohybů nákladu;
(b)
zvláštní požadavky týkající se vozidel;
(c)
všeobecné teoretické znalosti různých systémů plnění a vyprazdňování;
(d)
specifická dodatečná ustanovení vztahující se na používání těchto vozidel (osvědčení o schválení, schvalovací značení, označování velkými bezpečnostními značkami a oranžovými tabulkami atd.).
8.2.2.3.4
Náplň specializačního kurzu pro přepravu látek a předmětů třídy 1 musí obsahovat nejméně:
(a)
zvláštní rizika, která jsou vlastní výbušninám a pyrotechnickým látkám a předmětům;
(b)
zvláštní požadavky týkající se společné nakládky látek a předmětů třídy 1.
8.2.2.3.5
Náplň specializačního kurzu pro přepravu radioaktivních látek třídy 7 musí obsahovat nejméně:
(a)
zvláštní rizika vzhledem k ionizujícímu záření;
(b)
zvláštní požadavky týkající se balení, manipulace, společné nakládky a uložení radioaktivních látek ve vozidle;
(c)
zvláštní opatření, která musí být učiněna při nehodě za přítomnosti radioaktivních látek.
8.2.2.4
Program prvního školení
8.2.2.4.1
Nejkratší časový rozsah teoretické části každého prvního kurzu nebo části rozšířeného kurzu musí být následující:
8.2.2.4.2
Celkový časový rozsah rozšířeného kurzu může být stanoven příslušným orgánem, který musí dodržet časový rozsah základního kurzu a specializačního kurzu pro cisterny, ale může ho doplnit zkrácenými specializačními kurzy pro třídy 1 a 7.
8.2.2.4.3
Vyučovací hodina trvá zásadně 45 minut.
8.2.2.4.4
Za normálních okolností není dovoleno pro každý den kurzu více než 8 vyučovacích hodin.
8.2.2.4.5
Individuální praktická cvičení musí být prováděna v návaznosti na teoretické školení a musí zahrnovat nejméně první pomoc, hašení ohně a co dělat v případě poruchy nebo nehody.
8.2.2.5
Program obnovovacího školení
8.2.2.5.1
Obnovovací školení prováděné v pravidelných časových intervalech má za cíl aktualizovat znalosti řidičů; musí zahrnovat novinky v oblasti techniky, právních předpisů a nebezpečných věcí.
8.2.2.5.2
Obnovovací školení musí být ukončeno před uplynutím časové lhůty uvedené v 8.2.1.5.
8.2.2.5.3
Časový rozsah každého obnovovacího školení, včetně individuálního praktického výcviku, musí být nejméně dva dny.
8.2.2.5.4
Za normálních okolností není dovoleno pro každý den školení více než 8 vyučovacích hodin.
8.2.2.6
Schvalování školení
8.2.2.6.1
Školicí kurzy musí být schváleny příslušným orgánem.
8.2.2.6.2
Toto schválení smí být vydáno pouze na žádost předloženou písemně.
8.2.2.6.3
K žádosti o schválení musí být připojeny tyto doklady:
(a)
podrobný program školení upřesňující náplň výuky a uvádějící časový rozvrh a plánované vyučovací metody;
(b)
kvalifikace a obor činnosti vyučujících;
(c)
informace o místech konání kurzů a o učebních pomůckách, jakož i o prostředcích pro praktická cvičení;
(d)
podmínky pro účast na kurzech, např. počet účastníků.
8.2.2.6.4
Příslušný orgán musí organizovat dozor nad školením a zkouškami.
8.2.2.6.5
Schválení bude uděleno příslušným orgánem písemně při splnění těchto podmínek:
(a)
školení musí být prováděno v souladu s doklady připojenými k žádosti o schválení;
(b)
příslušný orgán si vyhrazuje právo vyslat pověřené osoby k účasti na školicích kurzech a zkouškách;
(c)
příslušný orgán musí být včas informován o době a místě konání jednotlivých školicích kurzů;
(d)
schválení může být odebráno, jestliže podmínky schválení nejsou plněny.
8.2.2.6.6
Ve schvalovacím dokladu musí být uvedeno, zda se jedná o základní kurzy nebo specializační kurzy, nebo o první nebo obnovovací kurzy.
8.2.2.6.7
Jestliže školicí organizace po obdržení schválení školicího kurzu hodlá provést změny, které jsou závažné vzhledem k udělenému schválení, musí k tomu předem získat povolení od příslušného orgánu. Toto ustanovení se vztahuje zejména na změny týkající se programu školení.
8.2.2.7
Zkoušky
8.2.2.7.1
Zkoušky pro první základní kurz
8.2.2.7.1.1
Po ukončení školení, včetně praktických cvičení, musí být provedeny zkoušky základního kurzu.
8.2.2.7.1.2
Při zkoušce musí kandidát prokázat, že má znalosti, přehled a dovednosti potřebné pro výkon povolání řidiče vozidel přepravujících nebezpečné věci, které jsou náplní základního kurzu.
8.2.2.7.1.3
Pro tento účel musí příslušný orgán nebo zkušební orgán schválený příslušným orgánem připravit seznam otázek, které odpovídají bodům náplně uvedeným v 8.2.2.3.2. Otázky při zkoušce musí být vybrány z tohoto seznamu. Kandidáti nesmějí před zkouškou znát otázky vybrané pro zkoušku z tohoto seznamu.
8.2.2.7.1.4
Po ukončení rozšířeného kurzu může být uspořádána pouze jedna zkouška.
8.2.2.7.1.5
Každý příslušný orgán musí dohlížet na způsoby zkoušek.
8.2.2.7.1.6
Zkouška musí mít formu písemné zkoušky nebo kombinace písemné a ústní zkoušky. Každý kandidát musí dostat nejméně 25 písemných otázek. Doba trvání zkoušky musí být nejméně 45 minut. Otázky mohou být různého stupně obtížnosti a mohou být hodnoceny různou váhou.
8.2.2.7.2
Zkoušky pro první specializační kurzy pro přepravu v cisternách nebo pro přepravu výbušných látek a předmětů nebo radioaktivních látek
8.2.2.7.2.1
Po úspěšném složení zkoušky ze základního kurzu a po absolvování specializačního kurzu pro přepravu v cisternách nebo pro přepravu výbušných látek a předmětů nebo radioaktivních látek se může kandidát účastnit odpovídající zkoušky.
8.2.27.2.2
Zkouška musí být provedena a dohlížena stejným způsobem, jak je uvedeno v 8.2.2.7.1.
8.2.27.2.3
V každém specializačním kurzu musí být při zkoušce položeno nejméně 15 otázek.
8.2.2.7.3
Zkoušky pro obnovovací školení
8.2.27.3.1
Po absolvování obnovovacího školení se může kandidát zúčastnit odpovídající zkoušky.
8.2.27.3.2
Tato zkouška musí být provedena a dohlížena stejným způsobem, jak je uvedeno v 8.2.2.7.1.
8.2.27.3.3
Po každém obnovovacím školení musí být při zkoušce položeno nejméně 15 otázek.
8.2.2.8
Osvědčení o školení řidiče
8.2.2.8.1
Podle 8.2.1.8 bude osvědčení vydáno:
(a)
po absolvování základního kurzu, za podmínky, že kandidát úspěšně složil zkoušku podle 8.2.2.7.1;
(b)
případně po absolvování specializačního kurzu pro přepravu v cisternách nebo pro přepravu výbušných látek a předmětů nebo radioaktivních látek, nebo po získání znalostí uvedených ve zvláštních ustanoveních S1 a S11 v kapitole 8.5, za podmínky, že kandidát úspěšně složil zkoušku podle 8.2.2.7.2.
8.2.2.8.3
Osvědčení musí mít formu dále uvedeného vzoru. Doporučuje se, aby tento doklad měl formát Evropského mezinárodního řidičského průkazu, tj. A7 (105 mm x 74 mm), nebo aby to byl dvojlist, který může být snadno na tento formát složen.
Vzor osvědčení
8.2.3
Školení všech osob, kromě řidičů majících osvědčení podle oddílu 8.2.1, podílejících se na silniční přepravě nebezpečných věcí
Osoby, jejichž pracovní povinnosti se týkají silniční přepravy nebezpečných věcí, musí být podle kapitoly 1.3 vyškoleny o předpisech pro dopravu takových věcí podle své odpovědnosti a pracovní náplně. Tento požadavek se vztahuje na osoby, jako jsou zaměstnanci silničních dopravců nebo odesilatelů, personál provádějící nakládku nebo vykládku nebezpečných věcí, personál zasilatelů nebo nakládců a řidiči vozidel, kromě řidičů majících osvědčení podle odstavce 8.2.1, podílející se na silniční přepravě nebezpečných věcí.
KAPITOLA 8.3
DALŠÍ POŽADAVKY, KTERÉ MUSÍ PLNIT OSÁDKA VOZIDLA
8.3.1
Osoby
V dopravních jednotkách, jimiž se přepravují nebezpečné věci, je zakázáno přepravovat osoby, kromě členů osádky vozidla.
8.3.2
Používání hasicích přístrojů
Členové osádky vozidla musí být řádně obeznámeni s obsluhou hasicích přístrojů.
8.3.3
Zákaz otevírání kusů
Řidič ani žádný jiný člen osádky nesmí otevřít kus obsahující nebezpečné věci.
8.3.4
Přenosná osvětlovací zařízení
Přenosné svítilny nesmějí mít kovový povrch, který by mohl vyvolat jiskření.
8.3.5
Zákaz kouření
Při provádění ložných operací je zakázáno kouřit ve vozidlech a v jejich blízkosti.
8.3.6
Běh motoru při nakládce nebo vykládce
Během nakládky a vykládky musí být motor zastaven, kromě případů, kdy je nutno použít motoru pro pohon čerpadel nebo jiných zařízení pro nakládku nebo vykládku vozidla a kdy toto použití připouštějí právní předpisy státu, v němž se vozidlo nachází.
8.3.7
Používání parkovacích brzd a zakládacích klínů
Žádná vozidla přepravující nebezpečné věci nesmí stát bez zatažených parkovacích brzd. Přípojná vozidla bez brzdových ústrojí musí být při stání mimo provoz založena nejméně jedním zakládacím klínem, jak je uvedeno v 8.1.5.2.
8.3.8
Použití kabelových spojů
V případě dopravní jednotky vybavené antiblokovacím brzdovým systémem sestávající z motorového vozidla a přípojného vozidla O3 nebo O4 elektrická instalace uvedená v odstavci 9.2.2.6.3 musí spojovat tažné vozidlo a přípojné vozidlo po celou dobu přepravy.
KAPITOLA 8.4
POŽADAVKY NA DOZOR NAD VOZIDLY
8.4.1.
Vozidla přepravující nebezpečné věci v množstvích uvedených ve zvláštních ustanoveních S1 (6) a S14 až S24 kapitoly 8.5 pro dané látky podle sloupce (19) tabulky A kapitoly 3.2 musejí být pod dozorem, nebo smějí být zaparkována bez dozoru v objektu dopravního nebo průmyslového závodu, který poskytuje plnou záruku bezpečnosti. Nejsou-li tyto možnosti parkování, může být vozidlo po vhodných bezpečnostních opatřeních zaparkováno na izolovaném místě odpovídajícím podmínkám stanoveným pod písmeny (a), (b) nebo (c) níže:
(a)
parkoviště hlídané dozorcem, který byl informován o povaze nákladu a místě, kde se zdržuje řidič,
(b)
veřejné nebo soukromé parkoviště, na němž vozidlo nebude pravděpodobně vystaveno žádnému nebezpečí poškození jinými vozidly; nebo
(c)
vhodné volné prostranství situované stranou od veřejných pozemních komunikací a obývaných míst, které normálně neslouží veřejnosti jako cesta nebo shromaždiště.
Parkovišť uvedených pod písmenem (b) se smí použít jen v případě, že nejsou k dispozici parkoviště uvedená pod písmenem (a), a parkovišť uvedených pod písmenem (c) se smí použít, jen nejsou-li k dispozici parkoviště uvedená pod písmeny (a) a (b).
8.4.2
Naložené MEMU musejí být pod dozorem nebo alternativně smějí být zaparkovány bez dozoru v objektu dopravního nebo průmyslového závodu, který poskytuje plnou záruku bezpečnosti. Prázdné nevyčistěné MEMU jsou vyňaty z platnosti tohoto požadavku.
KAPITOLA 8.5
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA JEDNOTLIVÉ TŘÍDY NEBO LÁTKY
Kromě požadavků kapitol 8.1 až 8.4 se na přepravu látek nebo předmětů, u nichž jsou ve sloupci (19) tabulky A kapitoly 3.2 příslušné odvolávky, vztahují ještě dále uvedené požadavky. V případě rozporu s požadavky kapitol 8.1 až 8.4 mají požadavky této kapitoly přednost.
S1: Dodatečné požadavky na přepravu výbušných látek a předmětů (třída 1)
(1)
Zvláštní školení řidičů
(a)
Požadavky uvedené v oddílu 8.2.1 se vztahují na řidiče vozidel přepravujících látky nebo předměty třídy 1 jiné než látky a předměty podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti „S“;
(b)
Řidiči vozidel přepravujících látky nebo předměty třídy 1 jiné než látky a předměty podtřídy 1.4, skupiny snášenlivosti „S“ musí absolvovat specializační kurz obsahující nejméně náplň uvedenou v 8.2.2.3.4;
(c)
Jestliže podle jiných předpisů platných ve státě smluvní strany řidič již absolvoval rovnocenné školení v odlišném režimu nebo pro odlišný účel, zahrnující náplň uvedenou v odstavci (b), může mu být absolvování specializačního kurzu buď částečně, nebo úplně prominuto.
(2)
Úřední osoba
Příslušný orgán státu smluvní strany ADR může na náklady dopravce požadovat, aby ve vozidle byla přítomna schválená úřední osoba, pokud to stanoví jeho vnitrostátní předpisy.
(3)
Zákaz kouření, ohně a otevřeného plamene
Kouření, použití ohně nebo otevřeného plamene je zakázáno ve vozidlech přepravujících látky a předměty třídy 1, v jejich blízkosti a během nakládky a vykládky těchto látek a předmětů.
(4)
Místa nakládky a vykládky
(a)
Je zakázáno nakládat a vykládat látky a předměty třídy 1 na veřejném místě v zastavěném území bez zvláštního povolení příslušných orgánů;
(b)
Je zakázáno nakládat a vykládat látky a předměty třídy 1 na veřejném místě mimo zastavěné území bez předchozího oznámení příslušným orgánům, pokud tyto ložné operace nejsou ospravedlněny vážnými bezpečnostními důvody.
(c)
Je-li z nějakého důvodu nutno provádět manipulační operace na veřejném místě, musí se látky a předměty různého druhu od sebe oddělit podle bezpečnostních značek.
(d)
Jsou-li vozidla přepravující látky nebo předměty třídy 1 nucena stát na veřejných místech z důvodů nakládky nebo vykládky, musí být mezi stojícími vozidly dodržena vzdálenost nejméně 50 m.
(5)
Kolony
(a)
Jedou-li vozidla přepravující látky a předměty třídy 1 v koloně, musí být mezi každou dopravní jednotkou a dopravní jednotkou následující dodržena vzdálenost nejméně 50 m.
(b)
Příslušný orgán může stanovit pravidla pro pořadí nebo složení kolon.
(6)
Dozor nad vozidly
Požadavky kapitoly 8.4 se použijí pouze tehdy, když látky a předměty třídy 1 přepravované ve vozidle obsahují celkovou čistou hmotnost výbušné látky překračující limitní množství uvedené níže
| Podtřída 1.1: | 0 kg |
| Podtřída 1.2: | 0 kg |
| Podtřída 1.3, skupina snášenlivosti C: | 0 kg |
| Podtřída 1.3, kromě skupiny snášenlivosti C: | 50 kg |
| Podtřída 1.4, kromě níže uvedených: | 50 kg |
| Podtřída 1.5: | 0 kg |
| Podtřída 1.6: | 50 kg |
| Látky a předměty podtřídy 1.4 zařazené do UN čísel 0104, 0237, 0255, 0267, 0289, 0361,0365, 0366, 0440, 0441, 0455, 0456 a 0500: | 0 kg |
Pro společnou nakládku se musí použít nejnižší limit pro jakékoli přepravované látky nebo předměty pro náklad jako celek.
Kromě toho musí být tyto látky a předměty pod stálým dozorem, aby se předešlo jakémukoli jednání ze zlého úmyslu a aby byli uvědomění řidič a příslušné orgány v případě ztráty nebo požáru.
Tato ustanovení se nevztahují na prázdné nevyčištěné obaly.
(7)
Uzamčení vozidel
Dveře a pevné střechy ložných prostorů vozidel EX/II a všechny otvory do ložných prostorů vozidel EX/III přepravujících látky a předměty třídy 1 musí být během přepravy uzamčeny, kromě doby nakládky a vykládky.
S2: Dodatečné požadavky na přepravu hořlavých kapalin nebo plynů
(1)
Přenosné svítilny
Je zakázáno vstupovat do ložného prostoru uzavřeného vozidla, kterým se přepravují kapaliny s bodem vzplanutí nejvýše 60°C, nebo hořlavé látky nebo předměty třídy 2, s přenosnými svítilnami jinými než konstruovanými a vyrobenými tak, aby nemohly zapálit hořlavé páry nebo plyny, které se mohly rozšířit ve vnitřním prostoru vozidla.
(2)
Provoz vytápěcího systému s vnitřním spalováním během nakládky a vykládky
Provoz vytápěcího systému s vnitřním spalováním vozidel typu FL (viz část 9) je zakázán během nakládky a vykládky a na nakládacích místech.
(3)
Opatření proti akumulaci elektrostatických nábojů
V případě vozidel typu FL (viz část 9) musí být před plněním nebo vyprazdňováním cisteren zajištěno dobré elektrické spojení mezi podvozkem vozidla a zemí. Kromě toho se musí omezit rychlost plnění.
S3: Zvláštní ustanovení o přepravě infekčních látek
Na dopravní jednotky přepravující nebezpečné látky třídy 6.2 se požadavky uvedené v 8.1.4.1 (b) a 8.3.4 nevztahují.
S4: Dodatečné požadavky na přepravu při řízené teplotě
Udržení předepsané teploty je nezbytnou podmínkou pro bezpečnou přepravu. Všeobecně musí být zajištěno:
-
provedení dokonalé kontroly dopravní jednotky před nakládkou;
-
poučení dopravce o provozu chladicího systému, včetně seznamu možných dodavatelů chladicí látky na přepravní trase;
-
postupy v případě poruchy řízení teploty;
-
pravidelné monitorování provozních teplot; a
-
možnost náhradního chladicího systému nebo náhradních dílů.
Teplota vzduchu uvnitř ložného prostoru dopravní jednotky musí být měřena dvěma nezávislými snímači (čidly) a údaje o teplotě musí být registrovány tak, aby jakékoli změny teploty byly snadno pozorovatelné.
Teplota musí být kontrolována každé čtyři až šest hodin a zaznamenána.
Jestliže se během přepravy překročí řízená teplota, musí být učiněna pohotovostní opatření zahrnující nezbytné opravy chladicího zařízení nebo zvýšení chladicí kapacity (např. doplněním kapalné nebo tuhé chladicí látky). Musí se též často provádět kontrola teploty a připravovat se na použití nouzových postupů. Jestliže je dosaženo kritické teploty (viz též 2.2.41.1.17 a 2.2.52.1.15 až 2.2.52.1.18), musí být zahájeny nouzové postupy.
POZNÁMKA: Toto ustanovení S4 se nepoužije pro látky zmíněné v 3.1.2.6, jsou-li tyto látky stabilizovány přidáním chemických inhibitorů tak, že SADT je vyšší než 50°C. V tomto případě může být řízení teploty vyžadováno za podmínek přepravy, kdy teplota může přesáhnout 55°C.
S5: Zvláštní ustanovení společná pro přepravu radioaktivních látek třídy 7 pouze ve vyjmutých kusech (UN čísla 2908, 2909, 2910 a 2911)
Na tyto přepravy se ustanovení o písemných pokynech uvedená v pododdílu 8.1.2.1 (b) a ustanovení uvedená v oddílech 8.2.1, 8.3.1 a 8.3.4 nevztahují.
S6: Zvláštní ustanovení společná pro přepravu radioaktivních látek třídy 7, jiných než látek ve vyjmutých kusech
Ustanovení uvedená v oddílu 8.3.1 se nevztahují na vozidla, která přepravují pouze kusy, přepravní obalové soubory nebo kontejnery opatřené bezpečnostními značkami kategorie I – BÍLÁ.
Ustanovení uvedená v 8.3.4 se nepoužijí, pokud neexistuje vedlejší nebezpečí.
Další dodatečné požadavky nebo zvláštní ustanovení
S7: (Vypuštěno)
S8: Pokud je v dopravní jednotce naloženo více než 2 000 kg těchto látek, nesmějí být zastávky z provozních důvodů, pokud je to možné, v blízkosti obydlených míst nebo shromaždišť. Zastávka v blízkosti takových míst smí být prodloužena pouze se souhlasem příslušných orgánů.
S9: Během přepravy těchto látek nesmějí být zastávky z provozních důvodů, pokud je to možné, v blízkosti obydlených míst nebo shromaždišť. Zastávka v blízkosti takových míst smí být prodloužena pouze se souhlasem příslušných orgánů.
S10: Během měsíců dubna až října musí být kusy přepravované vozidlem, které zůstalo stát, účinně chráněny proti slunci, např. plachtami umístěnými alespoň 20 cm nad nákladem, pokud to vyžadují právní předpisy státu, v němž vozidlo zastavilo.
S11: (1) Požadavky uvedené v 8.2.1 musí být dodrženy.
(2)
Řidiči musí absolvovat specializační školicí kurz obsahující nejméně náplň uvedenou v 8.2.2.3.5.
(3)
Jestliže podle jiných předpisů platných ve státě smluvní strany řidič již absolvoval rovnocenné školení v odlišném režimu nebo pro odlišný účel, zahrnující náplň uvedenou v odstavci (2), může mu být absolvování specializačního kurzu buď částečně, nebo úplně prominuto.
S12: Jestliže celkový počet přepravovaných kusů obsahujících radioaktivní látky nepřevyšuje 10 a součet přepravních indexů ve vozidle nepřevyšuje 3, nemusí se použít zvláštní ustanovení S11. Avšak řidiči musí absolvovat vhodné školení odpovídající jejich pracovní náplni, které je poučí o radiačních nebezpečích při přepravě radioaktivních látek. Takové informativní školení musí být potvrzeno osvědčením vystaveným jejich zaměstnavatelem.
S13: Pokud nemůže být zásilka dodána, je nutno ji uložit na bezpečném místě, co nejdříve informovat příslušný orgán a požádat jej o pokyny, jak dále postupovat.
S14: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí pro vozidla přepravující jakékoli množství těchto látek.
S15: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí pro vozidla přepravující jakékoli množství těchto látek. Avšak ustanovení kapitoly 8.4 se nemusejí použít, pokud ložný prostor je uzamčen a přepravované kusy jsou jinak chráněny proti jakékoli nedovolené vykládce.
S16: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, jen jsou-li vozidlem přepravovány látky, které mají celkovou hmotnost větší než 500 kg.
Kromě toho vozidla přepravující více než 500 kg těchto látek musí být pod stálým dozorem, aby se předešlo jakémukoli jednání ze zlého úmyslu a aby byli uvědoměni řidič a příslušné orgány v případě ztráty nebo požáru.
S17: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, jen jsou-li vozidlem přepravovány látky, které mají celkovou hmotnost větší než 1 000 kg.
S18: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, jen jsou-li vozidlem přepravovány látky, které mají celkovou hmotnost větší než 2 000 kg.
S19: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, jen jsou-li vozidlem přepravovány látky, které mají celkovou hmotnost větší než 5 000 kg.
S20: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, pokud celková hmotnost nebo objem těchto látek ve vozidle překračuje 10 000 kg věcí v kusech nebo 3 000 litrů v cisternách.
S21: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí pro všechny látky bez ohledu na jejich hmotnost. Kromě toho musí být tyto věci pod stálým dozorem, aby se předešlo jakémukoli jednání ze zlého úmyslu a aby byli uvědoměni řidič a příslušné orgány v případě ztráty nebo požáru. Avšak ustanovení kapitoly 8.4 se nemusí použít, pokud:
(a)
je ložný prostor uzamčen, anebo jsou přepravované kusy jinak chráněny proti jakékoli nedovolené vykládce; a
(b)
dávková intenzita nepřesáhne 5 μSv/h na jakémkoli přístupném místě vnějšího povrchu vozidla.
S22: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, pokud celková hmotnost nebo objem těchto látek ve vozidle překračuje 5 000 kg věcí v kusech nebo více než 3 000 litrů v cisternách.
S23: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, pokud je látka přepravovaná ve volně loženém stavu nebo v cisternách a celková hmotnost nebo objem ve vozidle přesahuje 3 000 kg nebo 3 000 litrů.
S24: Ustanovení kapitoly 8.4 o dozoru nad vozidly se použijí, pokud celková hmotnost ve vozidle překračuje 100 kg.
KAPITOLA 8.6
OMEZENÍ PRŮJEZDU VOZIDEL PŘEPRAVUJÍCÍCH NEBEZPEČNÉ VĚCI SILNIČNÝMI TUNELY
8.6.1
Všeobecná ustanovení
Ustanovení této kapitoly se použijí, pokud průjezd vozidel silničními vozidly je omezen v souladu s oddílem 1.9.5.
8.6.2
Silniční dopravní značky a signály upravující průjezd vozidel přepravujících nebezpečné věci
Kategorie tunelu přiřazená podle 1.9.5.1 příslušným orgánem danému tunelu za účelem omezení průjezdu dopravních jednotek přepravujících nebezpečné věci musí být vyznačena dále uvedenými silničními dopravními značkami a signály.
| Značka a signál | Kategorie tunelu |
|---|---|
| Žádné | Kategorie tunelu A |
| Značka s dodatečnou tabulkou opatřenou písmenem B | Kategorie tunelu B |
| Značka s dodatečnou tabulkou opatřenou písmenem C | Kategorie tunelu C |
| Značka s dodatečnou tabulkou opatřenou písmenem D | Kategorie tunelu D |
| Značka s dodatečnou tabulkou opatřenou písmenem E | Kategorie tunelu E |
8.6.3
Kódy omezení průjezdu tunelem
8.6.3.1
Omezení pro přepravu specifických nebezpečných věcí tunely vycházejí z kódu omezení průjezdu tunelu těchto věcí uvedeného ve sloupci (15) tabulky A kapitoly 3.2. Kódy omezení průjezdu tunelem jsou vloženy do závorek na spodku buňky. Pokud je uvedeno místo jednoho z kódů omezení průjezdu tunelu, nebezpečné věci nepodléhají žádnému omezení průjezdu tunely; pro nebezpečné věci zařazené do UN 2919 a UN 3331 omezení průjezdu tunely může být však částí zvláštního ujednání příslušného(ých) orgánu(ů) na základě 1.7.4.2.
8.6.3.2
Pokud dopravní jednotka obsahuje nebezpečné věci, jimž byly přiřazeny různé kódy omezení průjezdu tunely, nejpřísnější z těchto kódů omezení průjezdu se musí přiřadit celému nákladu.
8.6.3.3
Nebezpečné věci přepravované podle 1.1.3 nepodléhají omezením průjezdu tunely a nesmí být brány v úvahu při určování kódu omezení průjezdu pro celý náklad dopravní jednotky.
8.6.4
Omezení průjezdu dopravních jednotek přepravujících nebezpečné věci tunely
Jakmile byl přiřazen kód omezení průjezdu tunelem, je určen celý náklad dopravní jednotky, omezení průjezdu této dopravní jednotky tunely jsou tato:
| Kód omezení průjezdu tunelem celého nákladu | Omezení | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B | Průjezd zakázán tunely kategorie B, C, D a E | ||||||||||
| B1000C | Přeprava, kde celková čistá hmotnost výbušnin v dopravní jednotce | ||||||||||
| - přesahuje 1000 kg: Průjezd zakázán tunely kategorie B, C, Da E; | |||||||||||
| nepřesahuje 1000 kg: Průjezd zakázán tunely kategorie C, Da E | |||||||||||
| B/D | Přeprava v cisternách: Průjezd zakázán tunely kategorie B, C, D a E; Jiná přeprava: Průjezd zakázán tunely kategorie D a E | ||||||||||
| B/E | Přeprava v cisternách: Průjezd zakázán tunely kategorie B, C, D a E; Jiná přeprava: Průjezd zakázán tunely kategorie E | ||||||||||
| C | Průjezd zakázán tunely kategorie C, D a E | ||||||||||
| C5000D | Přeprava, kde celková čistá hmotnost výbušnin v dopravní jednotce | ||||||||||
| - přesahuje 5000 kg: Průjezd zakázán tunely kategorie C, D a E | |||||||||||
| - nepřesahuje 5000 kg: Průjezd zakázán tunely kategorie D a E | |||||||||||
| C/D | Přeprava v cisternách: Průjezd zakázán tunely kategorie C, D a E; Jiná přeprava: Průjezd zakázán tunely kategorie D a E | ||||||||||
| C/E | Přeprava v cisternách: Průjezd zakázán tunely kategorie C, D a E; Jiná přeprava: Průjezd zakázán tunely kategorie E | ||||||||||
| D | Průjezd zakázán tunely kategorie D a E | ||||||||||
| D/E | Přeprava volně ložených látek nebo v cisternách: Průjezd zakázán tunely kategorie D a E; Jiná přeprava: Průjezd zakázán tunely kategorie E | ||||||||||
| E | Průjezd zakázán tunely kategorie E | ||||||||||
| – | Průjezd dovolen všemi tunely (pro UN 2919 a UN 3331, viz též 8.6.3.1). | ||||||||||
POZNÁMKA: Například průjezd dopravní jednotky přepravující UN 0161 prach bezdýmný, klasifikační kód 1.3C, kód omezení průjezdu tunely C5000D, v množství představující celkovou čistou výbušnou hmotnost 3000 kg tunely kategorií D a E, je zakázán.
ČÁST 9
Požadavky na konstrukci a schvalování vozidel
KAPITOLA 9.1
ROZSAH PLATNOSTI, DEFINICE A POŽADAVKY NA SCHVALOVÁNÍ VOZIDEL
9.1.1.
Rozsah platnosti a definice
9.1.1.1
Rozsah platnosti
Požadavky části 9 se vztahují na vozidla kategorií N a O, jak je definováno v příloze 7 Souhrnné rezoluce o konstrukci vozidel (R.E.3 )1, určená pro přepravu nebezpečných věcí.
Tyto požadavky se týkají vozidel z hlediska jejich konstrukce, schválení typu, schválení ADR a roční technické prohlídky.
9.1.1.2
Definice
Pro účely části 9 se rozumí pojmem:
„Vozidlo“ jakékoli vozidlo, ať kompletní, nekompletní nebo zkompletované, určené pro silniční přepravu nebezpečných věcí;
„Vozidlo EX/II“ nebo „Vozidlo EX/III“ vozidlo určené pro přepravu výbušných látek a předmětů (Třída 1);
„Vozidlo FL“:
(a)
vozidlo určené pro přepravu kapalin s bodem vzplanutí nejvýše 60°C (kromě motorové nafty odpovídající evropské normě EN 590:2004, plynového oleje a lehkého topného oleje - UN 1202 - s bodem vzplanutí stanoveným v evropské normě EN 590:2004) v nesnímatelných cisternách nebo snímatelných cisternách s vnitřním objemem větším než 1 m3 nebo v cisternových kontejnerech nebo v přemístitelných cisternách s jednotlivým vnitřním objemem větším než 3 m3; nebo
(b)
vozidlo určené pro přepravu hořlavých plynů v nesnímatelných cisternách nebo snímatelných cisternách s vnitřním objemem větším než 1 m3 nebo v cisternových kontejnerech, v přemístitelných cisternách nebo MEGC s jednotlivým vnitřním objemem větším než 3 m3; nebo
(c)
bateriové vozidlo s celkovým vnitřním objemem větším než 1 m3 určené pro přepravu hořlavých plynů;
„Vozidlo OX“ vozidlo určené pro přepravu peroxidu vodíku, stabilizovaného nebo peroxidu vodíku, vodného roztoku, stabilizovaného svíce než 60 % peroxidu vodíku (Třída 5.1, UN 2015) v nesnímatelných cisternách nebo snímatelných cisternách s vnitřním objemem větším než 1 m3 nebo v cisternových kontejnerech nebo přemístitelných cisternách s jednotlivým vnitřním objemem větším než 3 m3;
„Vozidlo AT:
(a)
vozidlo, jiné než vozidlo EX/III, FL nebo OX, určené pro přepravu nebezpečných věcí v nesnímatelných cisternách nebo snímatelných cisternách s vnitřním objemem větším než 1 m3 nebo v cisternových kontejnerech, přemístitelných cisternách nebo MEGC s jednotlivým vnitřním objemem větším než 3 m3; nebo
(b)
bateriové vozidlo s celkovým vnitřním objemem větším než 1 m3 jiné než vozidlo FL;
“MEMU“ znamená vozidlo odpovídající definici Mobilní jednotka připravující výbušniny v 1.2.1.
„Kompletní vozidlo“ jakékoli vozidlo, které nevyžaduje žádnou další kompletaci (např. skříňová vozidla, nákladní automobily, tahače, přípojná vozidla);
„Nekompletní vozidlo" jakékoli vozidlo, které vyžaduje nejméně jeden další stupeň kompletace (např. podvozky s kabinou, podvozky přípojných vozidel);
„Zkompletované vozidlo" vozidlo, které je výsledkem vícestupňového kompletačního procesu (např. podvozky nebo podvozky s kabinou s namontovanou nástavbou);
„Schválení ADR“ potvrzení příslušného orgánu smluvní strany, že jednotlivé vozidlo určené pro přepravu nebezpečných věcí splňuje relevantní technické požadavky této části jako vozidlo EX/II, EX/III, FL, OX nebo AT.
9.1.2
Schvalování vozidel EX/II, EX/III, FL, OX a AT a MEMU
POZNÁMKA: Pro vozidla jiná, než jsou vozidla typů EX/II, EX/III, FL, OX a AT a MEMU, se nevyžaduje žádné zvláštní osvědčení o schválení, nehledě na ta, která jsou vyžadována všeobecnými bezpečnostními předpisy obecně se vztahujícími na vozidla v zemi jejich původu (registrace).
9.1.2.1
Vozidla EX/II, EX/III, FL, OX a AT a MEMU musí splňovat příslušné technické požadavky této části.
Každé kompletní nebo zkompletované vozidlo musí být podrobeno první prohlídce příslušným orgánem v souladu se správními požadavky této kapitoly pro ověření shodnosti s příslušnými technickými požadavky kapitol 9.2 až 9.8.
Příslušný orgán může upustit od první inspekce tahače pro návěs schváleného typu podle 9.1.2.2, pro který výrobce, jeho odpovědný pověřený zástupce nebo instituce uznávaná příslušným orgánem vydala prohlášení o shodnosti s požadavky kapitoly 9.2.
Shodnost vozidla musí být osvědčena vydáním osvědčení o schválení podle oddílu 9.1.3.
Pokud se požaduje, aby vozidla byla vybavena zpomalovacím brzdovým systémem, musí výrobce vozidla nebo jeho řádně pověřený zástupce vydat prohlášení o shodě s příslušnými předpisy Přílohy 5 předpisu EHK č.134. Toto prohlášení musí být předloženo při první technické prohlídce.
9.1.2.2
Požadavky na typově schválená vozidla
Na základě požadavku výrobce nebo jeho řádně pověřeného zástupce mohou být vozidla podléhající schválení podle 9.1.2.1 typově schválena příslušným orgánem. Příslušné technické požadavky kapitoly 9.2 musí být považovány za splněné, jestliže osvědčení o schválení typu bylo vydáno příslušným orgánem podle předpisu EHK č. 1052 nebo Směrnice 98/91/ES3 za podmínky, že technické požadavky uvedeného předpisu nebo Směrnice odpovídají požadavkům kapitoly 9.2 této části a že žádná modifikace vozidla nezměnila jeho platnost. V případě MEMU schvalovací značka typu upevněná podle předpisu EHK č. 105 může identifikovat vozidlo buď jako MEMU nebo EX/III. MEMU je pouze třeba identifikovat jako takové v osvědčení o schválení vydaném podle 9.1.3.
Toto typové schválení, vydané jednou smluvní stranou Dohody, musí být uznáváno ostatními smluvními stranami Dohody jako zajišťující shodnost vozidla, pokud jednotlivé vozidlo bylo podrobeno prohlídce pro schválení ADR.
Při prohlídce pro schválení ADR musí být podrobeny prohlídce pouze ty části typově schváleného nekompletního vozidla, které byly dodatečně namontovány nebo pozměněny v procesu kompletace, zda odpovídají příslušným požadavkům kapitoly 9.2.
9.1.2.3
Roční technická prohlídka
Vozidla EX/II, EX/III, FL, OX a AT a MEMU musí být podrobena roční technické prohlídce v zemi jejich registrace, aby bylo zajištěno, že odpovídají příslušným ustanovením této části a všeobecným bezpečnostním předpisům (týkajícím se brzd, osvětlení atd.) platným v zemi jejich registrace.
Shodnost vozidla musí být potvrzena buď rozšířením platnosti osvědčení o schválení, nebo vydáním nového osvědčení o schválení podle 9.1.3.
9.1.3
Osvědčení o schválení
9.1.3.1
Shodnost vozidel EX/II, EX/III, FL, OX a AT a MEMU s požadavky této části je předmětem osvědčení o schválení (osvědčení o schválení ADR) vydaného příslušným orgánem státu registrace pro každé vozidlo, při jehož prohlídce bylo dosaženo uspokojivých výsledků, nebo je uvedeno v prohlášení o shodnosti s požadavky kapitoly 9.2 podle 9.1.2.1.
9.1.3.2
Osvědčení o schválení vydané příslušným orgánem jedné smluvní strany pro vozidlo registrované na území této smluvní strany se uznává po dobu jeho platnosti příslušnými orgány ostatních smluvních stran.
9.1.3.3
Osvědčení o schválení musí mít formu podle vzoru uvedeného v 9.1.3.5. Jeho rozměry musí být 210 mm x 297 mm (formát A4). Může se použít přední i zadní strana. Barva musí být bílá, s úhlopříčným pruhem v růžové barvě.
Osvědčení musí být vydáno v jazyce nebo v jednom z jazyků vydávajícího státu. Není-li tento jazyk anglický, francouzský nebo německý, název osvědčení o schválení a jakékoli poznámky pod bodem 11 musí být uvedeny též v angličtině nebo ve francouzštině nebo v němčině.
Osvědčení o schválení cisternového vozidla pro podtlakové vyčerpávání odpadů musí obsahovat zápis: „cisternové vozidlo pro podtlakové vyčerpávání odpadů“.
9.1.3.4
Platnost osvědčení o schválení končí nejpozději jeden rok po dnu technické prohlídky vozidla předcházející vydání osvědčení. Datum ukončení příští platnosti osvědčení o schválení však musí být vztaženo k poslednímu dni ukončení předchozí platnosti, jestliže je technická prohlídka uskutečněna v průběhu jednoho měsíce před tímto datem nebo jednoho měsíce po tomto datu.
Toto ustanovení však nevyžaduje, aby se u cisteren, které podléhají povinným periodickým inspekcím, prováděly zkoušky těsnosti, hydraulické tlakové zkoušky nebo prohlídky vnitřku cisteren v kratších lhůtách, než jsou stanoveny v kapitolách 6.8 a 6.9.
9.1.3.5
Vzor osvědčení o schválení vozidel pro přepravu některých nebezpečných věcí
KAPITOLA 9.2
POŽADAVKY NA KONSTRUKCI VOZIDEL
9.2.1
Shoda s požadavky této kapitoly
9.2.1.1
Vozidla EX/II, EX/III, FL, OX a AT musí splňovat požadavky této kapitoly uvedené v následující tabulce.
Pro jiná vozidla, než vozidla EX/II, EX/III, FL, OX a AT:
-
požadavky uvedené v 9.2.3.1.1 (brzdový systém podle předpisu EHK č. 13 nebo Směrnice 71/320/EHS) se vztahují na všechna vozidla poprvé registrovaná (nebo uvedená do provozu, není-li jejich registrace povinná) po 30. červnu 1997;
-
požadavky uvedené v oddílu 9.2.5 (omezovač rychlosti podle předpisu EHK č. 89 nebo 92/24/EHS) se vztahují na všechna motorová vozidla s největší povolenou hmotností převyšující 12 tun poprvé registrovaná po 31. prosinci 1987 a všechna motorová vozidla s největší povolenou hmotností převyšující 3,5 tuny avšak nejvýše 12 tun poprvé registrovaná po 31. prosinci 2007.
| VOZIDLA | VYSVĚTLIVKY | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TECHNICKÁ SPECIFIKACE | EX/II | EX/III | AT | FL | OX | ||
| 9.2.2 | ELEKTRICKÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ | ||||||
| 9.2.2.2 | Elektrické vedení | X | X | X | X | ||
| 9.2.2.3 | Odpojovač akumulátoru | ||||||
| 9.2.2.3.1 | Xa | Xa | a Poslední věta v 9.2.2.3.1 se vztahuje na vozidla poprvé registrovaná (nebo uvedená do provozu, není-li jejich registrace povinná) od 1. července 2005. | ||||
| 9.2.2.3.2 | X | X | |||||
| 9.2.2.3.3 | X | ||||||
| 9.2.2.3.4 | X | X | |||||
| 9.2.2.4 | Akumulátory | X | X | X | |||
| 9.2.2.5 | Příslušenství pod stálým napětím | ||||||
| 9.2.2.5.1 | X | ||||||
| 9.2.2.5.2 | X | ||||||
| 9.2.2.6 | Elektrická zařízení za kabinou řidiče | X | X | ||||
| 9.2.3 | BRZDOVÝ SYSTÉM | ||||||
| 9.2.3.1 | Všeobecná ustanovení | X | X | X | X | X | |
| Antiblokovací brzdový systém | X b, d | X b, d | X b, d | X b, d | b Vztahuje se na vozidla poprvé registrovaná (nebo uvedená do provozu, není-li jejich registrace povinná) po 30.červnu 1993, a to na motorová vozidla (nákladní automobily a tahače) s největší povolenou hmotností převyšující 16 tun a na přípojná vozidla (tj. přívěsy, návěsy a přívěsy s centrální nápravou) s největší povolenou hmotností převyšující 10 tun. Vztahuje se na motorová vozidla, která jsou schválena k tažení přípojných vozidel s největší povolenou hmotností převyšující 10 tun, která byla poprvé registrována nebo uvedena do provozu po 30. červnu 1995.Vztahuje se na všechna vozidla poprvé schválená podle oddílu 9.1.2 po 30. červnu 2001 bez ohledu na datum, kdy byla poprvé registrována. d Poněvadž od 1. ledna 2010 všechna vozidla musí splňovat technické požadavky Předpisu EHK č. 13 nebo Směrnice 71/320/EHS se změnami a doplňky aplikovatelné k datu jejich první registrace nebo uvedení do provozu, není-li jejich registrace povinná, avšak nejméně Předpisu EHK č. 13, sérií změn 06 nebo Směrnice 71/320/EHS se změnami Směrnice 71/422/EHS. Přípojná vozidla (tj. přívěsy, návěsy a přívěsy s centrální nápravou) musí vybavena antiblokovacím brzdovým systémem kategorie A. Motorová vozidla musí být vybavena antiblokovacím brzdovým systémem kategorie 1. | ||
| Zpomalovací brzdový systém | X c, g | X c, g | X c, g | X c, g | c Vztahuje se na motorová vozidla poprvé registrovaná po 30. červnu 1993 s největší povolenou hmotností převyšující 16 tun nebo na motorová vozidla schválená k tažení přípojných vozidel s největší povolenou hmotností převyšující 10 tun. g Poněvadž od 1. ledna 2010 všechna motorová vozidla musí splňovat technické požadavky Předpisu EHK č. 13 nebo Směrnice 71/320/EHS se změnami a doplňky aplikovatelné k datu jejich první registrace nebo uvedení do provozu, není-li jejich registrace povinná, avšak nejméně Předpisu EHK č. 13, sérií změn 06 nebo Směrnice 71/320/EHS se změnami Směrnice 71/422/EHS. Zpomalovací brzdový systém musí být typu IIA. | ||
| 9.2.4 | PREVENCE NEBEZPEČÍ POŽÁRU | ||||||
| 9.2.4.2 | Kabina vozidla | X | |||||
| 9.2.4.3 | Palivové nádrže | X | X | X | X | ||
| 9.2.4.4 | Motor | X | X | X | X | ||
| 9.2.4.5 | Výfukový systém | X | X | X | |||
| 9.2.4.6 | Zpomalovací brzdový systém vozidla | X | X | X | X | ||
| 9.2.4.7 | Vytápěcí systém s vnitřním spalováním | ||||||
| 9.2.4.7.1 9.2.4.7.2 9.2.4.7.5 | X e | X e | X e | X e | X e | e Vztahuje se na motorová vozidla vybavená po 30. červnu 1999. Vztahuje se povinně od 1. ledna 2010 na vozidla vybavená před 1. červencem 1999. Jestliže datum vybavení není zjistitelné, musí být místo něho použito datum první registrace vozidla. | |
| 9.2.4.7.3 9.2.4.7.4 | X e | e Vztahuje se na motorová vozidla vybavená po 30. červnu 1999. Vztahuje se povinně od 1. ledna 2010 na vozidla vybavená před 1. červencem 1999. Jestliže datum vybavení není zjistitelné, musí být místo něho použito datum první registrace vozidla. | |||||
| 9.2.4.7.6 | X | X | |||||
| 9.2.5 | OMEZOVAČ RYCHLOSTI | X f | X f | X f | X f | X f | f Vztahuje se na motorová vozidla s největší povolenou hmotností převyšující 12 tun poprvé registrovaná po 31. prosinci 1987 a všechna motorová vozidla s největší povolenou hmotností převyšující 3,5 tuny avšak nejvýše 12 tun registrovaná po 31. prosinci 2007. |
| 9.2.6 | SPOJOVACÍ ZAŘÍZENÍ PŘÍPOJNÝCH VOZIDEL | X | X | ||||
9.2.1.2
MEMU musí splňovat požadavky této kapitoly, které se vztahují na vozidla EX/III.
9.2.2
Elektrické příslušenství
9.2.2.1
Všeobecná ustanovení
Elektrická instalace jako celek musí odpovídat ustanovením pododdílů 9.2.2.2 až 9.2.2.6 v souladu s tabulkou uvedenou v oddílu 9.2.1.
9.2.2.2
Elektrické vedení
9.2.2.2.1
Elektrické vodiče musí být dostatečně dimenzovány, aby nedocházelo k jejich přehřívání. Vedení musí být izolováno přiměřeným způsobem. Všechny okruhy musí být chráněny pojistkami nebo automatickými jističi, s výjimkou následujících okruhů:
-
od akumulátoru ke spínači studeného startu a vypínači chodu motoru;
-
od akumulátoru k alternátoru;
-
od alternátoru k pojistkové skříňce nebo skříňce jističů;
-
od akumulátoru ke spouštěči;
-
od akumulátoru k ovládací skříňce zpomalovacího brzdového systému (viz 9.2.3.1.2), pokud je tento systém elektrický nebo elektromagnetický;
-
od akumulátoru k elektrickému zdvihacímu mechanismu zadní zdvižné nápravy.
Výše uvedené nechráněné okruhy musí být co možno nejkratší.
9.2.2.2.2
Kabely musí být bezpečně uchyceny a umístěny tak, aby elektrické vodiče byly přiměřeně chráněny proti mechanickému a tepelnému namáhání.
9.2.2.3
Odpojovač akumulátorů
9.2.2.3.1
Odpojovač pro přerušení elektrických okruhů musí být umístěn co možno nejblíže akumulátoru, jak je to jen prakticky možné. Jestliže je použit jednopólový odpojovač, musí být umístěn v přívodovém vedení a nikoli v ukostřovacím vedení.
9.2.2.3.2
Ovládací zařízení usnadňující rozpojovací a zapojovací funkce odpojovače akumulátoru musí být umístěno v kabině řidiče. Musí být pro řidiče snadno přístupné a zřetelně označené. Musí být chráněno před neúmyslným uvedením v činnost buď ochrannou schránkou, zdvojeným ovládacím zařízením nebo jiným vhodným způsobem. Dodatečné ovládací zařízení může být instalováno, pokud je zřetelně označeno a chráněno před neúmyslným uvedením v činnost. Jestliže je (jsou) ovládací zařízení elektricky ovládáno(a), musí obvody ovládacího(ch) zařízení splňovat požadavky uvedené v pododdílů 9.2.2.5.
9.2.2.3.3
Odpojovač musí být umístěn ve skříňce s ochranou stupně IP 65 podle normy IEC 529.
9.2.2.3.4
Kabelové konektory odpojovače akumulátorů musí mít ochranu stupně IP 54. Tento požadavek se však nevztahuje na konektory v pouzdře, kterým smí být schrána akumulátorů. V tomto případě je dostatečnou izolace konektorů proti zkratu, například gumovou čepičkou.
9.2.2.4
Akumulátory
Svorky akumulátorů musí být elektricky izolované nebo zakryty izolovaným víkem akumulátoru. Pokud akumulátory nejsou umístěny pod kapotou motoru, musí být pevně uloženy v odvětrávané schránce.
9.2.2.5
Příslušenství pod stálým napětím
9.2.2.5.1
(a) Ty části elektrického příslušenství včetně vedení, které musí zůstat pod napětím i při vypnutém odpojovači akumulátoru, musí být vhodné pro použití v nebezpečné zóně. Takové části musí splňovat všeobecné požadavky normy IEC 60079, část 0 a 14 1 a dodatečné požadavky použitelné z normy IEC 60079, části 1,2, 5, 6, 7, 11, 15 nebo 18 2
(b)
K aplikaci normy IEC 60079, část 14 1 se musí použít tato klasifikace:
Elektrická zařízení pod stálým napětím včetně vedení, která nepodléhají ustanovením v pododdílech 9.2.2.3 a 9.2.2.4, musí splňovat požadavky pro zónu 1 pro elektrické zařízení všeobecně nebo splňovat požadavky pro zónu 2 pro elektrická zařízení umístěná v kabině řidiče. Požadavky pro skupinu výbušnosti IIC, teplotní třída T6 musí být splněny.
Avšak pro elektrická zařízení pod stálým napětím instalovaná v zóně, kde teplota způsobená neelektrickým zařízením umístěným v této zóně přesahuje teplotní limit T6, teplotní klasifikace tohoto elektrického zařízení pod stálým napětím musí být nejméně teplotní třídy T4.
(c)
Přívodní vedení elektrického zařízení pod stálým napětím musí odpovídat buď ustanovením normy IEC 60079, část 7(„Zvýšená bezpečnost") a být chráněna tavnou pojistkou nebo automatickým jističem umístěným co možno nejblíže zdroji proudu, jak je to jen prakticky možné, nebo v případě „vlastního (intrinzického) bezpečnostního zařízení" musí být chráněna bezpečnostní pojistkou umístěnou co možno nejblíže zdroji proudu, jak je to jen prakticky možné.
9.2.2.5.2
Elektrické vedení od akumulátoru k elektrickému zařízení, které zůstává pod stálým napětím při vypnutém odpojovači akumulátoru, musí být chráněno proti přehřátí vhodným způsobem, jako tavná pojistka, přerušovač proudu nebo bezpečností pojistka (omezovač proudu).
9.2.2.6
Ustanovení o částech elektrické instalace umístěné za kabinou řidiče
Veškerá tato instalace musí být navržena, provedena a chráněna tak, aby nemohla způsobit vznícení nebo zkrat za normálních podmínek používání vozidla a aby tato rizika byla minimalizována i v případě nárazu nebo deformace. Zejména:
9.2.2.6.1
Elektrické vedení
Vedení umístěné za kabinou řidiče musí být chráněno proti nárazu, odírání a tření v průběhu normálního provozu vozidla. Příklady vyhovující ochrany jsou uvedeny na následujících obrázcích 1, 2, 3 a 4. Kabely ovladačů antiblokovacího brzdového systému však nevyžadují dodatečnou ochranu.
Obrázek č. 1
Obrázek č. 2
Obrázek č. 3
Obrázek č. 4
9.2.2.6.2
Osvětlení
Žárovky se závitovou paticí nesmějí být používány.
9.2.2.6.3
Elektrická spojení
Elektrická spojení mezi motorovými vozidly a přípojnými vozidly musí mít ochranu stupně IP54 podle normy IEC 529 a být konstruována tak, aby se zabránilo náhodnému přerušení spojení. Příklady vhodných konektorů jsou uvedeny v normách ISO 12 098:2004 a ISO 7638:1997.
9.2.3
Brzdový systém
9.2.3.1
Všeobecná ustanovení
9.2.3.1.2
Vozidla EX/III, FL, OX a AT musí splňovat požadavky předpisu EHK č. 13 4, Příloha 5.
9.2.3.2
(Vypuštěno)
9.2.4
Prevence nebezpečí požáru
9.2.4.1
Všeobecná ustanovení
Následující technická ustanovení se vztahují na vozidla v souladu s tabulkou uvedenou v oddílu 9.2.1.
9.2.4.2
Kabina vozidla
Pokud není kabina řidiče vyrobena z nesnadno hořlavých materiálů, musí být na zadní stěně kabiny upevněn štít z kovu nebo jiného vhodného materiálu, který bude mít stejnou šířku jako cisterna. Jakákoliv okna v zadní části kabiny nebo ve štítu musí být hermeticky uzavřena a musí být z ohnivzdorného bezpečnostního skla s ohnivzdornými rámy. Kromě toho musí být ponechán volný prostor široký minimálně 15 cm mezi cisternou a kabinou nebo štítem.
9.2.4.3
Palivové nádrže
Nádrže na palivo pro pohon motoru vozidla musí vyhovovat následujícím požadavkům:
(a)
V případě jakéhokoliv netěsnosti nádrže musí palivo vytékat přímo na zem, aniž by se dostalo do styku s horkými částmi vozidla nebo nákladu.
(b)
Palivová nádrž obsahující benzin musí být opatřena účinnou pojistkou proti prošlehnutí plamene v plnícím otvoru nádrže nebo uzávěrem, který zajistí hermetické uzavření plnícího otvoru.
9.2.4.4
Motor
Hnací motor vozidla musí být vybaven a umístěn tak, aby se zamezilo ohrožení nákladu zahřátím nebo vznícením. Vozidla EX/II a EX/III musí mít vždy vznětový motor.
9.2.4.5
Výfukový systém
Výfukový systém (včetně výfukového potrubí) musí být umístěn nebo chráněn tak, aby se zamezilo ohrožení nákladu zahřátím či vznícením. Části výfukového systému umístěné přímo pod palivovou nádrží (motorová nafta) musí být od ní vzdáleny minimálně 100 mm nebo musí být chráněny tepelným štítem.
9.2.4.6
Zpomalovací brzdový systém
Vozidla vybavená zpomalovacími brzdovými systémy, vytvářejícími vysoké teploty, umístěnými za zadní stěnou kabiny řidiče, musí být vybavena bezpečně upevněným tepelným štítem, umístěným mezi tímto zpomalovacím brzdovým systémem a cisternou nebo nákladem tak, aby se zabránilo jakémukoliv zahřátí, i lokálnímu, stěny cisterny nebo nákladu.
Navíc musí tento tepelný štít chránit zpomalovací brzdový systém proti vytékání nebo úniku, i náhodnému, přepravovaného nákladu. Například ochrana zahrnující dvojitý štít je považována za uspokojivou.
9.2.4.7
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním
9.2.4.7.1
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním musí odpovídat příslušným technickým požadavkům Předpis EHK č. 1221 se změnami a doplňky nebo Směrnice 2001/56/ES2 se změnami a doplňky v souladu s daty jejich zavádění v ní uvedenými a s ustanoveními 9.2.4.7.2 až 6.2.4.7.6 aplikovatelnými podle tabulky v oddílu 9.2.1.
9.2.4.7.2
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním a jejich výfuková potrubí musí být konstruovány, umístěny, chráněny nebo zakryty tak, aby se zabránilo jakémukoli nepřijatelnému riziku přehřátí nebo vznícení nákladu. Tyto požadavky se považují za splněné, jestliže palivová nádrž a výfukový systém zařízení odpovídají obdobným ustanovením, která jsou předepsána pro palivové nádrže a výfukové systémy vozidel, uvedeným v pododdílech 9.2.4.3 a 9.2.4.5.
9.2.4.7.3
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním musí být vypínány alespoň jedním z těchto způsobů:
(a)
úmyslným ručním vypnutím z kabiny řidiče;
(b)
zastavením chodu motoru vozidla; v tomto případě systém může být znovu uveden do provozu ručně řidičem;
(c)
zapnutím sacího čerpadla přepravovaných nebezpečných věcí instalovaného na motorovém vozidle.
9.2.4.7.4
Doběh vytápěcího systému s vnitřním spalováním po jeho vypnutí je dovolen. Pro způsoby uvedené v 9.2.4.7.3 (b) a (c) dodávka spalovacího vzduchu musí být přerušena vhodnými opatřeními po doběhovém cyklu trvajícím nejvýše 40 s. Smějí být používány pouze vytápěcí systémy, u nichž bylo prokázáno, že výměník tepla je odolný proti sníženému doběhovému cyklu 40 s po dobu jejich normálního používání.
9.2.4.7.5
Vytápěcí systém s vnitřním spalováním musí být zapínán ručně. Programovaná zařízení jsou zakázána.
9.2.4.7.6
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním plynného paliva jsou zakázány.
9.2.5
Omezovač rychlosti
Motorová vozidla (nákladní automobily a tahače návěsů) o největší povolené hmotnosti převyšující 3,5 tuny musí být vybavena omezovačem rychlosti odpovídajícím ustanovením aktuálního znění předpisu EHK č. 891. Omezovač rychlosti musí být seřízen s přihlédnutím k technické toleranci přístroje tak, aby rychlost nemohla překročit 90 km/h.
9.2.6
Spojovací zařízení přípojných vozidel
KAPITOLA 9.3
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA KOMPLETNÍ NEBO ZKOMPLETOVANÁ VOZIDLA EX/II NEBO EX/III
9.3.1
Materiály používané pro konstrukci nástaveb vozidel
Ke konstrukci nástavby se nesmí použít materiálů, které mohou tvořit s přepravovanými výbušnými látkami nebezpečné sloučeniny.
9.3.2
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním
9.3.2.1
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním smějí být instalovány do vozidel EX/II a EX/III pouze pro vyhřívání kabiny řidiče nebo motoru.
9.3.2.3
Vypínač vytápěcího systému s vnitřním spalováním může být instalován zvnějšku kabiny řidiče.
Není nezbytné prokazovat, že výměník teplaje odolný proti sníženému doběhovému cyklu.
9.3.2.4
Žádné vytápěcí systémy s vnitřním spalováním nebo palivové nádrže, zdroje energie, vstupy spalovacího a vyhřívacího vzduchu, ani vyústění výfukového potrubí, potřebné pro provoz vytápěcího systému nesmějí být instalovány v ložném prostoru.
9.3.3
Vozidla EX/II
Vozidla musí být konstruována, vyrobena a vybavena tak, aby výbušné látky a předměty byly chráněny před vnějšími riziky a nepříznivým počasím. Tato vozidla musí být uzavřená, nebo krytá plachtou. Plachta vozidel musí být odolná proti roztržení a musí být zhotovena z nepromokavého a těžko hořlavého materiálu1. Musí být dobře napjata tak, aby pokrývala ložný prostor vozidla ze všech stran.
Všechny otvory ložného prostoru uzavřených vozidel musí mít uzamykatelné, těsně přiléhající dveře nebo tuhé kryty. Kabina řidiče musí být od ložného prostoru oddělena celistvou stěnou (beze spár).
9.3.4
Vozidla EX/III
9.3.4.1
Vozidla musí být konstruována, vyrobena a vybavena tak, aby výbušné látky a předměty byly chráněny před vnějšími riziky a nepříznivým počasím. Tato vozidla musí být uzavřená. Kabina řidiče musí být od ložného prostoru oddělena celistvou stěnou (beze spár). Povrch ložného prostoru musí být celistvý (beze spár).
Kotevní úchyty pro upevnění nákladu mohou být instalovány. Všechny spoje musí být utěsněny. Všechny otvory musí být uzamykatelné. Jejich dveře nebo uzávěry musí být zkonstruovány a umístěny tak, aby překrývaly spoje.
9.3.4.2
Nástavba musí být vyrobena z tepelně odolných a ohnivzdorných materiálů o minimální tloušťce 10 mm. Materiály klasifikované jako Třída B-S3-d2 podle normy EN 13501-1:2002 se považují za splňující tento požadavek.
Pokud je materiálem použitým pro nástavbu kov, musí být celý vnitřek nástavby pokryt materiály splňujícími tentýž požadavek.
9.3.5
Motor a ložný prostor
Motor pohánějící vozidla EX/II nebo EX/III musí být umístěn před čelní stěnou ložného prostoru; může však být umístěn i pod ložným prostorem, pokud je to provedeno takovým způsobem, aby jakékoli nadměrné teplo nevyvolalo riziko pro náklad zvýšením teploty na vnitřním povrchu ložného prostoru nad 80°C.
9.3.6
Vnější zdroje tepla a ložný prostor
Výfukový systém vozidel EX/II a EX/III nebo jiné částí kompletních nebo zkompletovaných vozidel musí být konstruovány a umístěny tak, aby jakékoli nadměrné teplo nevyvolalo riziko pro náklad zvýšením teploty na vnitřním povrchu ložného prostoru nad 80°C.
9.3.7
Elektrické příslušenství
9.3.7.1
Jmenovité napětí elektrického systému nesmí přesáhnout 24 voltů.
9.3.7.2
Jakékoli osvětlení v ložném prostoru vozidel EX/II musí být umístěno na stropě a zakryto, tj. s žádným vyčnívajícím vedením nebo žárovkou.
V případě skupiny snášenlivosti J musí být ochrana elektrické instalace nejméně IP 65 (např. způsob antideflagrační ochrany EEx d). Jakékoli elektrické zařízení přístupné z vnitřku ložného prostoru musí být dostatečně chráněno proti mechanickému nárazu zevnitř.
Elektrická instalace v ložném prostoru musí být chráněna proti prachu (ochrana nejméně IP 54 nebo ekvivalentní), nebo, v případě skupiny snášenlivosti J, nejméně IP 65 (např. způsob antideflagrační ochrany EEx d).
KAPITOLA 9.4
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA KONSTRUKCI NÁSTAVEB KOMPLETNÍCH NEBO ZKOMPLETOVANÝCH VOZIDEL URČENÝCH PRO PŘEPRAVU NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ V KUSECH (KROMĚ VOZIDEL EX/II A EX/III)
9.4.1
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním musí splňovat následující požadavky:
(a)
Vypínač může být instalován zvnějšku kabiny řidiče;
(b)
Zařízení může být možno vypnout zvnějšku ložného prostoru; a
(c)
Není nezbytné prokazovat, že výměník tepla je odolný proti sníženému doběhovému cyklu.
9.4.2
U vozidel určených pro přepravu nebezpečných věcí, pro které je předepsáno označení bezpečnostní značkou podle vzorů č. 1, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4.1, 4.3, 5.1 nebo 5.2, nesmějí být žádné palivové nádrže, zdroje energie, nasávání vzduchu pro spalování nebo ohřívacího vzduchu, ani vyústění výfukového potrubí potřebné pro provoz vytápěcího systému s vnitřním spalováním umístěny v ložném prostoru. Musí být zajištěno, že výstup horkého vzduchu nemůže být blokován přepravovaným nákladem. Teplota, na kterou jsou kusy zahřívány, nesmí překročit 50°C. Vytápěcí systém instalovaný uvnitř ložného prostoru musí být konstruován tak, aby se zabránilo vznícení výbušné atmosféry za provozních podmínek.
9.4.3
Dodatečné požadavky na konstrukci nástaveb vozidel určených pro přepravu daných nebezpečných věcí nebo zvláštních obalů mohou být uvedeny v části 7, kapitole 7.2 v souladu s údaji ve sloupci (16) tabulky A kapitoly 3.2 pro danou látku.
KAPITOLA 9.5
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA KONSTRUKCI NÁSTAVEB KOMPLETNÍCH NEBO ZKOMPLETOVANÝCH VOZIDEL URČENÝCH PRO PŘEPRAVU VOLNĚ LOŽENÝCH TUHÝCH NEBEZPEČNÝCH LÁTEK
9.5.1
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním musí splňovat následující požadavky:
(a)
Vypínač může být instalován zvnějšku kabiny řidiče;
(b)
Zařízení může být možno vypnout z vnějšku strany ložného prostoru; a
(c)
Není nezbytné prokazovat, že výměník tepla je odolný proti sníženému doběhovému cyklu.
9.5.2
U vozidel určených pro přepravu nebezpečných věcí, pro které je předepsáno označení bezpečnostní značkou podle vzorů č. 4.1, 4.3 nebo 5.1, nesmějí být žádné palivové nádrže, zdroje energie, nasávání vzduchu pro spalování nebo ohřívacího vzduchu, ani vyústění výfukového potrubí potřebné pro provoz vytápěcího systému s vnitřním spalováním umístěny v ložném prostoru. Musí být zajištěno, že výstup horkého vzduchu nemůže být blokován přepravovaným nákladem. Teplota, na kterou je zahříván náklad, nesmí překročit 50°C. Vytápěcí systém instalovaný uvnitř ložného prostoru musí být konstruován tak, aby se zabránilo vznícení výbušné atmosféry za provozních podmínek.
9.5.3
Nástavby vozidel určených pro přepravu volně ložených tuhých nebezpečných látek musí splňovat příslušné požadavky kapitol 6.11 a 7.3, včetně požadavků uvedených v oddílech 7.3.2 nebo 7.3.3, které se na ně mohou vztahovat podle údajů ve sloupcích (10) nebo (17) tabulky A kapitoly 3.2 pro danou látku.
KAPITOLA 9.6
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA KOMPLETNÍ NEBO ZKOMPLETOVANÁ VOZIDLA URČENÁ PRO PŘEPRAVU LÁTEK PŘI ŘÍZENÉ TEPLOTĚ
9.6.1
Izotermická, chlazená a chladicí a mrazicí vozidla určená pro přepravu látek při řízené teplotě musí splňovat následující podmínky:
(a)
vozidlo musí být takové a tak vybaveno, pokud se týče izolace a prostředků chlazení, aby řízená teplota předepsaná v 2.2.41.1.17 a 2.2.52.1.16 a v pododdílech 2.2.41.4 a 2.2.52.4 pro přepravovanou látku nebyla překročena. Celkový koeficient prostupu tepla nesmí být vyšší než 0,4 W/m2 K;
(b)
vozidlo musí být vybaveno tak, aby páry přepravovaných látek nebo chladicí látky nemohly proniknout do kabiny řidiče;
(c)
vhodný přístroj musí umožnit kdykoli zjistit teplotu v ložném prostoru z kabiny řidiče,
(d)
ložný prostor musí být opatřen větracími otvory nebo větracími ventily, jestliže existuje jakékoli riziko nebezpečného nadměrného tlaku vznikajícího v ložném prostoru. Je nutno učinit opatření, aby se v případě potřeby zajistilo, že se chlazení větracími otvory nebo ventily nezhorší;
(e)
používaná chladicí látka nesmí být hořlavá; a
(f)
chladicí jednotka chladicího a mrazicího vozidla musí být schopna provozu nezávisle na hnacím motoru vozidla.
9.6.2
Vhodné metody [viz V8(3)] pro zabránění, aby byla překročena řízená teplota, jsou uvedeny v kapitole 7.2 (R1 až R5). V závislosti na použité metodě mohou být použita dodatečná ustanovení týkající se konstrukce nástaveb vozidel uvedená v kapitole 7.2.
KAPITOLA 9.7
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA NESNÍMATELNÉ CISTERNY (CISTERNOVÁ VOZIDLA), BATERIOVÁ VOZIDLA A KOMPLETNÍ NEBO ZKOMPLETOVANÁ VOZIDLA POUŽÍVANÁ PRO PŘEPRAVU NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ VE SNÍMATELNÝCH CISTERNÁCH S VNITŘNÍM OBJEMEM VĚTŠÍM NEŽ 1 m3 NEBO V CISTERNOVÝCH KONTEJNERECH, PŘEMÍSTITELNÝCH CISTERNÁCH NEBO MEGC S VNITŘNÍM OBJEMEM VĚTŠÍM NEŽ 3 m3 (VOZIDLA FL, OX A AT)
9.7.1
Všeobecná ustanovení
9.7.1.1
Kromě vlastního vozidla nebo podvozkových jednotek používaných místo něho tvoří cisternové vozidlo jedna nebo více nádrží, jejich výstroj a spojovací prvky pro jejich připevnění k vozidlu nebo k podvozkovým jednotkám.
9.7.1.2
Jakmile je snímatelná cisterna připevněna na nosné vozidlo, musí tento celek vyhovovat požadavkům předepsaným pro cisternová vozidla.
9.7.2
Požadavky na cisterny
9.7.2.1
Kovové nesnímatelné nebo snímatelné cisterny musí splňovat příslušné požadavky kapitoly 6.8.
9.7.2.2
Články bateriových vozidel a MEGC musí splňovat příslušné požadavky kapitoly 6.2 v případě lahví, trubkových nádob, tlakových sudů a svazků lahví a požadavky kapitoly 6.8, pokud jde o cisterny.
9.7.2.3
Kovové cisternové kontejnery musí splňovat požadavky kapitoly 6.8, přemístitelné cisterny musí splňovat požadavky kapitoly 6.7 nebo, pokud je to vhodné, požadavky IMDG Code (viz 1.1.4.2).
9.7.2.4
Cisterny vyrobené z vyztužených plastů musí splňovat požadavky kapitoly 6.9.
9.7.2.5
Cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů musí splňovat požadavky kapitoly 6.10.
9.7.3
Upevňovací prvky
Upevňovací prvky musí být konstruovány tak, aby odolávaly statickým a dynamickým namáháním za normálních podmínek přepravy a nejmenším namáháním uvedeným v 6.8.2.1.2, 6.8.2.1.11 až 6.8.2.1.15 a 6.8.2.1.16 v případě cisternových vozidel, bateriových vozidel a vozidel přepravujících snímatelné cisterny.
9.7.4
Uzemnění vozidel FL
Kovové cisterny nebo cisterny z vyztužených plastů cisternových vozidel FL a články bateriových vozidel FL musí být připojeny k podvozku nejméně jedním dobrým elektrickým spojem. Musí být vyloučen každý dotyk kovů, který by mohl způsobit elektrochemickou korozi.
POZNÁMKA: Viz též 6.9.1.2 a 6.9.2.14.3.
9.7.5
Stabilita cisternových vozidel
9.7.5.1
Celková šířka plochy, kterou zaujímá podvozek cisternového vozidla na vozovce (vzdálenost mezi krajními body dotyku pravé pneumatiky a levé pneumatiky téže nápravy s vozovkou), musí být rovna nejméně 90 % výšky těžiště naloženého cisternového vozidla. U návěsové soupravy nesmí hmotnost na nápravy naloženého návěsu překročit 60 % největší povolené hmotnosti návěsové soupravy.
9.7.5.2
Kromě toho cisterny s nesnímatelnými cisternami o vnitřním objemu větším než 3 m3 určená pro přepravu nebezpečných věcí v kapalném nebo roztaveném stavu a zkoušená tlakem menším než 4 bary musí splňovat technické požadavky předpisu EHK č. 1111 na boční stabilitu, se změnami a doplňky, v souladu s daty jejich vstupu v platnost v nich uvedenými. Tyto požadavky se vztahují na cisterny poprvé registrovaná od 1. července 2003.
9.7.6
Ochrana vozidel proti nárazu zezadu
Na zadní straně vozidla musí být přes celou šířku cisterny připevněn nárazník dostatečně odolný proti nárazům zezadu. Mezi zadní stěnou cisterny a zadní stranou nárazníku musí být světlá vzdálenost nejméně 100 mm; tato vzdálenost se měří od nejzadnějšího bodu cisternové stěny nebo od vyčnívající výstroje nebo příslušenství, které jsou ve styku s přepravovanou látkou. Vozidla se sklápěcí nádrží určená pro přepravu práškových nebo zrnitých látek a cisterny pro podtlakové vyčerpávání odpadů se sklápěcí nádrží se zadním vyprazdňováním nemusí být vybavena předepsaným zadním nárazníkem, pokud je zadní část cisterny vybavena způsobem zajišťujícím cisterně stejnou ochranu jako nárazník.
POZNÁMKA 1: Toto ustanovení se nevztahuje na vozidla používaná pro přepravu nebezpečných věc v cisternových kontejnerech, MEGC nebo přemístitelných cisternách.
POZNÁMKA 2: K ochraně cisteren proti poškození v důsledku bočního nárazu nebo převrácení viz 6.8.2.1.20 a 6.8.2.1.21 nebo pro přemístitelné cisterny 6.7.2.4.3 a 6.7.2.4.5.
9.7.7
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním
(a)
Vypínač může být instalován zvnějšku kabiny řidiče.
(b)
Zařízení může být možno vypnout z vnějšku ložného prostoru; a
(c)
Není nezbytné prokazovat, že výměník tepla je odolný proti sníženému doběhovému cyklu.
9.7.7.2
U vozidel určených pro přepravu nebezpečných věcí, pro které je předepsáno označení bezpečnostní značkou podle vzorů č. 3, 4.1, 4.3, 5.1 nebo 5.2, nesmějí být žádné palivové nádrže, zdroje energie, nasávání vzduchu pro spalování nebo ohřívacího vzduchu, ani vyústění výfukového potrubí potřebné pro provoz vytápěcího systému s vnitřním spalováním umístěny v ložném prostoru. Musí být zajištěno, že výstup horkého vzduchu nemůže být blokován přepravovaným nákladem. Teplota, na kterou je zahříván náklad, nesmí překročit 50°C. Vytápěcí systém instalovaný uvnitř ložného prostoru musí být konstruován tak, aby se zabránilo vznícení výbušné atmosféry za provozních podmínek.
9.7.8
Elektrické příslušenství
Avšak dodatečná elektrická instalace nebo modifikace elektrické instalace vozidla musí splňovat požadavky na elektrické přístroje příslušné skupiny a teplotní třídy podle látek, které se mají přepravovat.
POZNÁMKA: Přechodná ustanovení, viz též 1.6.5.
9.7.8.2
Elektrické příslušenství vozidel FL umístěné v prostorech, kde je nebo kde je možno očekávat, že bude výbušná atmosféra v takových koncentracích, že si vyžaduje zvláštní opatření, musí být vhodné pro použití v nebezpečné zóně. Takové příslušenství musí splňovat všeobecné požadavky normy IEC 60079, částí 0 a 14 a dodatečné použitelné požadavky normy IEC 60079, částí 1, 2, 5, 6, 7, 11 nebo 18 2 Musí být splněny požadavky na elektrické přístroje příslušné skupiny a teplotní třídy podle látek, které se mají přepravovat.
Pro aplikaci normy IEC 60079, části 14 3 se musí použít následující klasifikace:
ZÓNA 0
Vnitřek cisternových komor, plnicí a vyprazdňovaní armatury a potrubí zpětného vedení par.
ZÓNA 1
Vnitřek skříněk pro zařízení používaná pro plnění a vyprazdňování a zóna do vzdálenosti 0,5 m od odvětrávacích zařízení a pojistných ventilů pro vyrovnávání tlaku.
9.7.8.3
Elektrické příslušenství pod stálým napětím, včetně vedení, které je umístěno vně zón 0 a 1, musí splňovat všeobecné požadavky na zónu 1 pro elektrické příslušenství nebo požadavky na zónu 2 pro elektrické zařízení umístěné v kabině řidiče podle normy IEC 60079, části 143. Musí být splněny požadavky na příslušnou skupinu elektrických přístrojů podle látek, které se mají přepravovat.
KAPITOLA 9.8
DODATEČNÉ POŽADAVKY NA KOMPLETNÍ A ZKOMPLETOVANÉ MEMU
9.8.1
Všeobecná ustanovení
Kromě vlastního vozidla nebo podvozkových jednotek používaných místo něho tvoří MEMU jedna nebo více nádrží a kontejnerů pro volně ložené látky, jejich výstroj a spojovací prvky pro jejich připevnění k vozidlu nebo k podvozkovým jednotkám.
9.8.2
Požadavky na cisterny a kontejnery pro volně ložené látky
Cisterny, kontejnery pro volně ložené látky a zvláštní komory pro kusy výbušnin MEMU musí splňovat požadavky kapitoly 6.12.
9.8.3
Uzemnění MEMU
Cisterny, kontejnery pro volně ložené látky a zvláštní komory pro kusy výbušnin vyrobené z kovu nebo z vyztužených plastů musí být připojeny k podvozku nejméně jedním dobrým elektrickým spojem. Musí být vyloučen jakýkoli dotyk kovů, který by mohl způsobit elektrochemickou korozi nebo reakci s nebezpečnými věcmi přepravovanými v cisternách a kontejnerech pro volně ložené látky.
9.8.4
Stabilita MEMU
Celková šířka plochy, kterou zaujímá podvozek cisternového vozidla na vozovce (vzdálenost mezi krajními body dotyku pravé pneumatiky a levé pneumatiky téže nápravy s vozovkou), musí být rovna nejméně 90 % výšky těžiště naloženého vozidla. U návěsové soupravy nesmí hmotnost na nápravy naloženého návěsu překročit 60 % největší povolené hmotnosti návěsové soupravy.
9.8.5
Ochrana MEMU proti nárazu zezadu
Na zadní straně vozidla musí být přes celou šířku cisterny připevněn nárazník dostatečně odolný proti nárazům zezadu. Mezi zadní stěnou cisterny a zadní stranou nárazníku musí být světlá vzdálenost nejméně 100 mm (tato vzdálenost se měří od nejzadnějšího bodu cisternové stěny nebo od vyčnívající výstroje nebo příslušenství, které jsou ve styku s přepravovanou látkou). Vozidla se sklápěcí nádrží se zadním vyprazdňováním nemusí být vybavena předepsaným zadním nárazníkem, pokud jsou zadní části cisterny provedeny způsobem zajišťujícím cisterně stejnou ochranu jako nárazník.
POZNÁMKA 1: Toto ustanovení se nevztahuje na MEMU, kde cisterny jsou přiměřeně chráněny proti nárazu zezadu jinými prostředky, např. strojním zařízením nebo potrubím neobsahujícím nebezpečné věci.
9.8.6
Vytápěcí systémy s vnitřním spalováním
(a)
Vypínač může být instalován z vnějšku kabiny řidiče;
(b)
zařízení musí být možno vypnout z vnějšku komory MEMU; a
(d)
není nezbytné prokazovat, že výměník tepla je odolný proti sníženému doběhovému cyklu.
9.8.6.2
Žádné palivové nádrže, zdroje energie, nasávání vzduchu pro spalování nebo ohřívacího vzduchu, ani vyústění výfukového potrubí potřebné pro provoz vytápěcího systému s vnitřním spalováním nesmějí být umístěny v ložném prostoru obsahujícím cisterny. Musí být zajištěno, že výstup horkého vzduchu nemůže být uzavřen. Teplota, na kterou je zahřívána jakákoli výstroj, nesmí překročit 50 °C. Vytápěcí systém instalovaný uvnitř ložného prostoru musí být konstruován tak, aby se zabránilo vznícení výbušné atmosféry za provozních podmínek.
9.8.7
Dodatečné bezpečnostní požadavky
9.8.7.1
MEMU musí být vybavena automatickým hasicím systémem pro prostor motoru.
9.8.7.2
Musí být provedena ochrana nákladu proti požáru pneumatik kovovými tepelnými štíty.
9.8.8
Dodatečné další bezpečnostní požadavky
Připravující a nabíjecí výstroj a zvláštní komory v MEMU musí být opatřeny zámky.
1)
Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR), přijatá v Ženevě dne 30. září 1957, byla vyhlášena pod č. 64/1987 Sb.
a
Pro UN 0081, 0082, 0084, 0241, 0331, 0332, 0482, 1005 a 1017 je nevyšší celkové množství na dopravní jednotku 50 kg.
1
Mezinárodní námořní organizace (IMO) vydala oběžníkem DSC.1/Circ.12 a korigendem „Směrnici pro další používání existujících přemístitelných cisteren a silničních cisternových vozidel typu IMO pro přepravu nebezpečných věcí“. Text směrnice je možno nalézt na webových stránkách IMO: www.imo.org.
1
Odchylky dohodnuté podle tohoto pododdílu jsou k náhlednutí na webové stránce UNECE: http://www.unece.org/trans/danger/danger.htm
1
Předpisy pro mrtvá infikovaná zvířata jsou obsaženy např. v nařízení (ES) č. 1774/2002 Evropského parlamentu a Rady ze 3. října 2002 stanovícím zdravotní pravidla týkající se živočišných vedlejších produktů, které nejsou určeny pro lidskou spotřebu (Úřední věstník Evropských společenství, č. L 273 z 10. října 2002, str. 1).
2
Předpis č. 105 (Jednotná ustanovení pro schvalování vozidel určených pro přepravu nebezpečných věcí s ohledem na jejich specifické konstrukční vlastnosti)
3
Směrnice 98/91/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 14. prosince 1998 o motorových vozidlech a jejich přípojných vozidlech určených pro silniční přepravu nebezpečných věcí, pozměňující Směrnici 70/156/EES o schválení typu motorových vozidel a jejich přípojných vozidel (Official Journal ofthe European Communities No. L011 ze dne 16.1.1999, str. 0025 - 0036)
1
Úřední věstník Evropských spoločenství, č. L145 z 19.června 1996, s. 10.
2
Úřední věstník Evropských spoločenství, č. L118 z 19.května 2000, s.41.
3
Seznam příslušných orgánů ( k 1. lednu 2004) je uveden v dodatku k Části 1
1
Odhad vychází ze skutečných nebezpečných vlastností věcí, typu ochrany a přepravovaného množství.
1
Abecední seznam těchto položek byl připraven sekretariátem a je uveden v tabulce B kapitoly 3.2. Tato tabulka není oficiální částí ADR.
2
Takovou legislativou je např. rozhodnutí Komise 2000/532/ES ze 3. května 2000 nahrazující rozhodnutí 94/3/ES stanovící seznam odpadů na základě článku 1(a) směrnice Rady 75/442/EHS o odpadech (nahrazena směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2006/12/ES (Úřední věstník Evropských společenství č. L 114 z 27. dubna 2006, strana 9)) a rozhodnutí Rady 94/904/ES stanovící seznam nebezpečných odpadů na základě článku 1(4) směrnice Rady 91/689/EHS o nebezpečných odpadech (Úřední věstník Evropských společenství č. L 226 ze 6. září 2000, strana 3).
1 Tato tabulka obsahuje seznam klasifikace předmětů zábavní pyrotechniky, která může být použita bez zkoušek série 6, Příručky zkoušek a kritérií (viz 2.2.1.1.7.2)
2
Stanovení viskozity: Jestliže předmětná látka nemá gravitační vlastnosti kapaliny nebo není - li metoda s použitím výtokového kelímku vhodná ke stanovení viskozity, musí být použit viskozimetr s proměnnou střihovou rychlostí, aby mohly být stanoveny koeficienty dynamické viskozity látky při 23˚C u řady hodnot střihových rychlostí. Zjištěné hodnoty v závislosti na střihových rychlostech musí být extrapolovány na hodnotu střihové rychlosti 0. Tímto způsobem stanovená dynamická viskozita dělena hustotou dává zdánlivou kinematickou viskozitu při střihové rychlosti blízké 0.
3
Směrnice Rady evropského společenství z 27. června 1967 o sbližováníí právních a správních předpisů zýkající se klasifikace, balení a označování nebezpečných věcí, uveřejněná v úředním věstníku Evropského společenství č. L 196 z 16. 08. 1967 strana 1
4
Směrnice 1999/45/ES Evropského parlamentu a Rady z 31. května 1999 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkající se klasifikace, balení a označování nebezpečných přípravků (Úřední věstník Evropského společenství č. L 200 z 30. července 1999, strany 1 až 68).
5
Rozhodnutí Komise 2000/532/ES z 3. května 2000 nahrazující Rozhodnutí 94/3/ES zavádějící seznam odpadů k provádění článku 1(a) Směrnice Rady 75/442/EHS o odpadech nahrazena Směrnicí 2006/12/ES Evropského parlamentu a Rady (Úřední věstník Evropského společenství č. L 114 z 27. dubna 2006, strana 9) a Rozhodnutí Rady 94/904/ES zavádějící seznam nebezpečných odpadů k provádění článku 1(4) Směrnice Rady 91/689/EHS o nebezpečných odpadech (Úřední věstník Evropských společenství č. L 226 z 6.9.2000, strana 3).
6 Předpisy upravující přepravu živých zvířat jsou obsaženy např. ve směrnici 91/628/EHS z 19. listopadu 1991 o ochraně zvířat během přepravy (Úřední věstník Evropských společenství č. L 340 z 11.12.1991, str. 17) a v Doporučení Rady Evropy (Výbor ministrů) o přepravě některých druhů zvířat.
7
OECD Guidelines for Testing of Chemicals, Guideline 404 „ Acute Dermal irritation/Corrosion“ (1992)
8
Směrnice Rady Evropského společenství ze dne 27. června 1967 o sbližování právních a správních předpisů týkajících se klasifikace, balení a označování nebezpečných látek uveřejněná v úředním věstníku Evropského společenství č. L 196 ze dne 16. srpna 1967.
9
Směrnice 1999/45/ES Evropského parlamentu a Rady z 31. května 1999 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkající se klasifikace, balení a označování nebezpečných přípravků (Úřední věstník Evropského společenství č. L 200 z 30. července 1999, strany 1 až 68).
10
To se netýká látek znečišťujících vodu, u nichž může být nutné posoudit účinky nad rámec vodního prostředí, jako jsou dopady na lidské zdraví atd.
11
Tento návod je možno nalézt v příloze 10 GHS.
12
Zvláštní návod k interpretaci údajů poskytuje kapitola 4.1 a příloha 9 ke GHS.
13
Úřední věstník Evropských společenství, č. L 196 ze dne 16. srpna 1967, str. 1 - 5.
14
Úřední věstník Evropských společenství, č. L 200 ze dne 30. července 1999, str. 1 - 68.
15
Viz zejména díl C směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/18/ES o záměrném uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/220/EHS (Úřední věstník Evropských společenství, č. L 106 ze dne 17. dubna 2001, str. 8-14), v němž je stanoven schvalovací postup pro Evropská společenství.
a Pokud lze aplikovat a pokud je zkouška s přihlédnutím k reakčním vlastnostem odpovídající, určí se v pododíle 2.1.3.10.
b
Zkušební metody N. 1 až N. 5 jsou obsaženy v Příručce zkoušek a kritérií část III, oddíl 33.
1
Detaily jsou uvedeny v abecedním seznamu (Tabulka B kapitoly 3.2), např:
| NITROXYLENY, KAPALNÉ | 6.1 | 1665; |
| NITROXYLENY, TUHÉ | 6.1 | 3447 |
1)
X=číslo třídy nebezpečné látky nebo předmětu, popřípadě bez tečky.
1
Viz zejména díl C směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/18/ES o záměrném uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/220/EHS (Úřední věstník Evropských společenství č. L 106 ze 17. dubna 2001, str. 1), ve němž je stanoven schvalovací postup pro Evropská společenství.
2
Standardní zkušební postup pro destilaci ropných produktů při atmosférickém tlaku, uveřejněno v září 2001 ASTM International.
1)
Písmena “LQ“jsou zkratkou anglického výrazu “Limited Quantities“ omezená množství. Písmena „LQ“nejsou dovolena dle IMDG Code nebo ICAO Technical Instructions.
2
Písmena „LTD QTY“ jsou zkratkou anglických slov „Limited Quantity“.
1
Pojem “relativní hustota” (d) se považuje za synonymum pojmu “měrná hmotnost” (SG) a používá se všude v této kapitole.
2
Pokud země původu není smluvní stranou ADR, příslušný orgán prvního státu smluvní strany ADR, který přijde do styku se zásilkou.
*
Není-li země původu členským státem ADR, příslušný orgán prvního členského státu ADR dotčeného zásilkou.
*
Není-li země původu členským státem ADR, příslušný orgán prvního členského státu ADR dotčeného zásilkou.“
2
Není-li země původu členským státem ADR, příslušný orgán prvního členského státu ADR dotčeného zásilkou.
3
Není-li země původu smluvním stranou ADR, je vyžadováno schválení příslušným orgánem prvního členského státu ADR, do něhož zásilka vstoupí
a
Pokud je uvedeno slovo „Normální“, musí být splněny všechny požadavky uvedené v pododdílu 6.7.2.8, kromě požadavků uvedených v 6.7.2.8.3.
b
Pokud byla provedena opatření pro dosažení bezpečnosti rovnocenné 65% terc-Butylhydroperoxidu a 35% vody.
c
Maximální množství na přemístitelnou cisternu 2000 kg.
d
Přípravek vydestilovaný z kyseliny peroxyoctové obsahující nejvýše 41 % kyseliny peroxyoctové s vodou, celkově aktivní kyslík (kyselina peroxyoctová + H2O2) ≤ 9,5%, který splňuje kritéria Příručky zkoušek a kritérií, odstavce 2.4.3 (f).
e
Jak bylo schváleno příslušným orgánem.
1
Výjimka platí pro cisterny určené pro přepravu látek tříd 5.2 nebo 7 přitom tvoří výjimku (viz 4.3.4.1.3).
2
Někdy může být nezbytné konzultovat s výrobcem látky a příslušným orgánem snášenlivost látky s materiály cisteren, bateriových vozidel nebo MEGC.
3
Příklady pro ochranu nádrží:
- Ochranu proti bočnímu nárazu mohou tvořit např. podélné nárazníky po obou stranách ve výši střední roviny nádrže.
- Ochranu proti převrácení mohou tvořit např. výztužné prstence nebo nárazníky upevněné příčně ve vztahu k rámu.
- Ochranu proti nárazu zezadu může tvořit např. nárazník nebo rám.
- Ochranu proti bočnímu nárazu mohou tvořit např. podélné nárazníky po obou stranách ve výši střední roviny nádrže.
- Ochranu proti převrácení mohou tvořit např. výztužné prstence nebo nárazníky upevněné příčně ve vztahu k rámu.
- Ochranu proti nárazu zezadu může tvořit např. nárazník nebo rám.
1
Namísto oficiálního pojmenování pro přepravu, nebo popřípadě oficiálního pojmenování pro přepravu j.n. položky následovaného technickým názvem je povoleno používat následující pojmenování:
- Pro UN 1078 plyn jako chladící prostředek, j.n.: směs F1, směs F2, směs F3;
- Pro UN 1060 methylacetylen a propadien, směsi, stabilizované: směs P1, směs P2;
- Pro UN 1965 uhlovodíky plynné, směs, zkapalněná, j.n.: směs A nebo butan, směs A01 nebo butan, směs A02 nebo butan, směs AO nebo butan, směs A1, směs B1, směs B2, směs B, směs C nebo propan. Obchodní pojmenování uvedená v 2.2.2.3, u klasifikačního kódu 2F, UN čísla 1965, POZN. 1 je dovoleno používat jen jako doplněk.
- Pro UN číslo 1010 bitadieny, stabilizované: 1,2-butadien, stabilizovaný, 1-3butadien, stabilizovaný.
- Pro UN 1078 plyn jako chladící prostředek, j.n.: směs F1, směs F2, směs F3;
- Pro UN 1060 methylacetylen a propadien, směsi, stabilizované: směs P1, směs P2;
- Pro UN 1965 uhlovodíky plynné, směs, zkapalněná, j.n.: směs A nebo butan, směs A01 nebo butan, směs A02 nebo butan, směs AO nebo butan, směs A1, směs B1, směs B2, směs B, směs C nebo propan. Obchodní pojmenování uvedená v 2.2.2.3, u klasifikačního kódu 2F, UN čísla 1965, POZN. 1 je dovoleno používat jen jako doplněk.
- Pro UN číslo 1010 bitadieny, stabilizované: 1,2-butadien, stabilizovaný, 1-3butadien, stabilizovaný.
2 Rozlišovací značka pro motorová vozidla v mezinárodním provozu předepsaná Úmluvou o silničním provozu (Vídeň, 1968).
1
Voda nesmí být použita bez schválení znalci
1
Pro předměty se pojmem „výbušný obsah“ rozumí výbušná látka obsažená v předmětu.
2
Pokud je tento způsob použit, je možno získat informace z příslušných doporučení Střediska OSN pro zjednodušení formalit v mezinárodního obchodu (UN/CEFACT), zejména Doporučení č.1 (United Nations Layout Key for Trade Documents - Dispoziční klíč pro obchodní dokumenty Spojených národů) (ECE/TRADE/137, vydání 81.3), UN Layout Key for Trade Documents - Guidelines for Applications ( Dispoziční klíč pro obchodní dokumenty Spojených národů - Směrnice pro aplikaci) (ECE/TRADE 270, vydání 2002), Doporučení č. 11 (Documentary Aspects of the International Transport of Dangerous Goods - Aspekty dokumentace mezinárodní přepravy nebezpečných věcí) (ECE/TRADE/204, vydání 96.1- nyní v revizi ) a Doporučení č. 22 (Layout Key for Standard Consignment Instructions - Dispoziční klíč pro standardní pokyny pro zásilky) (ECE/TRADE/168, vydání 1989). Viz též UN/CEFACT Summary of Trade Facilitation Recommendations (Přehled doporučení pro usnadnění obchodu) (ECE/TRADE/346, vydání 2006) a United Nations Trade Data Elements Directory (UNTDED) (Seznam prvků obchodních údajů) (ECE/TRADE/362, vydání 2005).
3
Pokyny pro použití v praxi a při školení o nakládání věcí do dopravních jednotek byly zpracovány též Mezinárodní námořní organizací (IMO), Mezinárodní organizací práce (ILO) a Evropskou hospodářskou komisí Organizace spojených národů (UN/ECE) a byly uveřejněny IMO („IMO/ILO/UN-ECE Pokyny pro nakládání nákladních dopravních jednotek (CTU)“).
4
Oddíl 5.4.2 IMDG Code vyžaduje následující
„5.4.2 Osvědčení o naložení kontejneru/vozidla
5.4.2.1 Jestliže jsou nebezpečné věci baleny nebo naloženy do kontejneru nebo vozidla, osoby odpovědné za naložení kontejneru nebo vozidla musí vystavit „osvědčení o naložení kontejneru/vozidla“ uvádějící identifikační číslo(a) kontejneru/vozidla a osvědčující, že operace byly provedeny podle následujících podmínek:
1 Kontejner/vozidlo bylo čisté, suché a prokazatelně připraveno pro uložení věci;
2 Kusy, které je třeba oddělit podle příslušných požadavků na oddělené uložení, nesmějí být společně naloženy na nebo do jednoho kontejneru/vozidla [pokud to není schváleno příslušným orgánem podle 7.2.2.3 (IMDG Code)];
3 Všechny kusy byly zvnějšku prohlédnuty na poškození a byly naloženy pouze nepoškozené kusy;
4 Sudy byly uloženy nastojato, ledaže by jinak bylo schváleno příslušným orgánem, a všechny věci byly správně naloženy a, pokud je to nezbytné, přiměřeně fixovány zajišťujícím materiálem vyhovujícím druhu(ům) dopravy po přepravní trase; Faksimile podpisů jsou přípustné, pokud příslušné právní předpisy uznávají legální platnost faksimilí podpisů
5 Věci naložené jako volně ložené látky musí být rovnoměrně rozloženy v kontejneru/vozidle;
6 Pro zásilky obsahující věci třídy 1, kromě podtřídy 1.4. je kontejner/vozidlo konstrukčně provozuschopné v souladu s 7.4.6 (IMDG Code);
7 Kontejner/vozidlo a kusy byly správně popsány, označeny bezpečnostními značkami a popřípadě velkými bezpečnostními značkami;
8 Pokud je použit pro chladicí účely tuhý oxid uhličitý (CO2 - suchý led), kontejner/vozidlo je zvnějšku označeno nebo opatřeno bezpečnostní značkou na viditelném místě, takovém jako na zadních dveřích slovy: NEBEZPEČNÝ PLYN CO2 (SUCHÝ LED) UVNITŘ. VĚTRAT DOKONALE PŘED VSTUPEM; a
9 Přepravní doklad pro nebezpečné věci, požadovaný v 5.4.1 (IMDG Code), byl obdržen pro každou zásilku nebezpečných věcí naložených v kontejneru/vozidle.
POZNÁMKA: Osvědčení o naložení kontejneru/vozidla se nepožaduje pro cisterny.
5.4.2.2 Údaje požadované v přepravním dokladu pro nebezpečné věci a v osvědčení o naložení kontejneru/vozidla mohou být spojeny do jednoho dokladu; pokud tomu tak není, musí být tyto doklady připojeny jeden k druhému. Jestliže tyto údaje jsou spojeny do jednoho dokladu, doklad musí obsahovat podepsané prohlášení takové jako „Prohlašuje se, že naložení věcí do kontejneru/vozidla bylo provedeno podle příslušných ustanovení“. V dokladu musí být uvedeno datum a identifikace osoby, která prohlášení podepsala.“
5.4.2.3 Je-li dokumentace k nebezpečným věcem předávána dopravci pomocí techniky přenosu dat v systému elektronického zpracování dat (EDP) nebo systému elektronické výměny dat (EDI), může (mohou) být podpis(y) nahrazen(y) jménem (jmény) (velkými písmeny) osob (y) oprávněné (oprávněných) k podpisu.
„5.4.2 Osvědčení o naložení kontejneru/vozidla
5.4.2.1 Jestliže jsou nebezpečné věci baleny nebo naloženy do kontejneru nebo vozidla, osoby odpovědné za naložení kontejneru nebo vozidla musí vystavit „osvědčení o naložení kontejneru/vozidla“ uvádějící identifikační číslo(a) kontejneru/vozidla a osvědčující, že operace byly provedeny podle následujících podmínek:
1 Kontejner/vozidlo bylo čisté, suché a prokazatelně připraveno pro uložení věci;
2 Kusy, které je třeba oddělit podle příslušných požadavků na oddělené uložení, nesmějí být společně naloženy na nebo do jednoho kontejneru/vozidla [pokud to není schváleno příslušným orgánem podle 7.2.2.3 (IMDG Code)];
3 Všechny kusy byly zvnějšku prohlédnuty na poškození a byly naloženy pouze nepoškozené kusy;
4 Sudy byly uloženy nastojato, ledaže by jinak bylo schváleno příslušným orgánem, a všechny věci byly správně naloženy a, pokud je to nezbytné, přiměřeně fixovány zajišťujícím materiálem vyhovujícím druhu(ům) dopravy po přepravní trase; Faksimile podpisů jsou přípustné, pokud příslušné právní předpisy uznávají legální platnost faksimilí podpisů
5 Věci naložené jako volně ložené látky musí být rovnoměrně rozloženy v kontejneru/vozidle;
6 Pro zásilky obsahující věci třídy 1, kromě podtřídy 1.4. je kontejner/vozidlo konstrukčně provozuschopné v souladu s 7.4.6 (IMDG Code);
7 Kontejner/vozidlo a kusy byly správně popsány, označeny bezpečnostními značkami a popřípadě velkými bezpečnostními značkami;
8 Pokud je použit pro chladicí účely tuhý oxid uhličitý (CO2 - suchý led), kontejner/vozidlo je zvnějšku označeno nebo opatřeno bezpečnostní značkou na viditelném místě, takovém jako na zadních dveřích slovy: NEBEZPEČNÝ PLYN CO2 (SUCHÝ LED) UVNITŘ. VĚTRAT DOKONALE PŘED VSTUPEM; a
9 Přepravní doklad pro nebezpečné věci, požadovaný v 5.4.1 (IMDG Code), byl obdržen pro každou zásilku nebezpečných věcí naložených v kontejneru/vozidle.
POZNÁMKA: Osvědčení o naložení kontejneru/vozidla se nepožaduje pro cisterny.
5.4.2.2 Údaje požadované v přepravním dokladu pro nebezpečné věci a v osvědčení o naložení kontejneru/vozidla mohou být spojeny do jednoho dokladu; pokud tomu tak není, musí být tyto doklady připojeny jeden k druhému. Jestliže tyto údaje jsou spojeny do jednoho dokladu, doklad musí obsahovat podepsané prohlášení takové jako „Prohlašuje se, že naložení věcí do kontejneru/vozidla bylo provedeno podle příslušných ustanovení“. V dokladu musí být uvedeno datum a identifikace osoby, která prohlášení podepsala.“
5.4.2.3 Je-li dokumentace k nebezpečným věcem předávána dopravci pomocí techniky přenosu dat v systému elektronického zpracování dat (EDP) nebo systému elektronické výměny dat (EDI), může (mohou) být podpis(y) nahrazen(y) jménem (jmény) (velkými písmeny) osob (y) oprávněné (oprávněných) k podpisu.
a
b
Například nouzová úniková maska s kombinovaným plynovým/prachovým filtrem typu A1B1E1K1-P1 nebo A2B2E2K2-P2, která je podobná masce popsané v normě EN 141.
1
Relativní hustota (d) je považována za synonymum specifické hmotnosti a je v tomto textu použivána
2
Rozlišovací značka pro motorová vozidla v mezinárodním provozu předepsáná Úmluvou o silničním provozu (Vídeň, 1968).
3
Viz norma ISO 2248.
1
viz např. CGA Publikace S-1.2-2003 „Pressure Relief Device Standards Part 2- Cargo and Portable Tanks for Compressed Gases “ and S-1.1-2003 “ Pressure Relief Device Standards - Part 1 - Cylinders for Compressed Gases”.
2
Rozlišovací značky pro motorová vozidla v mezinárodním provozu předepsané Vídeňskou úmluvou o silničním provozu (1968).
*
Pokud není dovoleno pouzití jiné normy ve sloupci (5) pro stejné účely pro tlakové nádoby vyrobené ke stejnému datu.
3
Publikace WHO: „Quality assurance of pharmacauticals. A compendium of guidelines and related materials. Volume 2: Good manufacturing practices and inspection“
4
Směrnice RadyEU 75/324/EEC z 20 května o přibližování zákonů členských států vztahující se na aerosolové rozprašovače (aerosoly) publikovaný v Official Joumal of the European Comission č. L 147 z 9/06/1975.
5
Směrnice Komise EU 94/1/EC z dne 6ledna 1994, kterou se přizpůsobuje technickému pokroku směrnice Rady 75/324/EHS o sbližování právních předpisů členských států týkajících se aerosolových rozprašovačů uveřejnéná v Úředním věstníku Evropských společenství č. L 23 ze dne 28.ledna 1994.
1
Rozlišovací značka pro motorová vozidla v mezinárodní dopravě předepsaná Úmluvou o silničním provozu (Vídeň, 1968).
1
Viz mezinárodní rozlišovací značka státu předepsaná v Úmluvě o silničním provozu (Vídeň, 1968).
1
Rozlišovací značky pro motorová vozidla v mezinárodní dopravě podle Vídeňské konvence o silničním provozu (Vídeň, 1968).
1
Rozlišovací značky pro motorová vozidla v mezinárodní dopravě podle Vídeňské konvence o silničním provozu (Vídeň, 1968).
1
Pro účely výpočtu g= 9,81 m/s2
2
Musí být označena použitá jednotka.
3
Viz 6.7.2.2.10
4 Pro účely výpočtu g = 9,81 m/s2
5 Tento vzorec se vztahuje pouze na nezchlazené zkapalněné plyny, které mají kritické teploty vyšší než teploty za akumulační podmínky. Pro plyny které mají kritické teploty blízko nebo pod teplotou akumulační podmínky výpočet dodávkové kapacity zařízení pro vyrovnávání tlaku musí uvažovat s dalšími termodynamickými vlastnostmi plynu (viz např. CGA S-1,2-2003 Normy zařízení pro vyrovnání tlaku, část 2, nákladní a přemístitelné cisterny na stlačené plyny).
6
Musí být označena použitá jednotka.
7
Viz 6.7.3.2.8
8
Pro účely výpočtu g = 9,81 m/s2
9 Viz příklad CGA S-1,2-2003 normy zařízení pro vyrovnání tlaku, část 2, nákladní a přemístitelné cisterny na stlačené plyny.
10
Musí být označena použitá jednotka.
11
Pro účely výpočtu g = 9,81 m/s2
1 U plechů musí být osa vzorku pro zkoušku tahem kolmá ke směru válcování. Prodloužení při přetržení (I = 5 d) se měří na zkušebních vzorcích kruhového průřezu, jejichž měrná délka I (vzdálenost mezi ryskami) se rovná pětinásobku průměru d; použije-li se zkušebních vzorků pravoúhlého průřezu, vypočítá se měrná délka podle vzorce , kde Fo je původní plošný obsah průřezu zkušebního vzorku.
2
U nádrží nekruhového průřezu, např. pravoúhlého nebo elipsovitého, musí příslušné průměry odpovídat průměrům vypočteným z kruhového průřezu stejného plošného obsahu. Pro tyto tvary průřezů nesmí poloměry vypouklosti stěn nádrže přesáhnout 2000 mm po stranách a 3000 mm na horní a spodní části nádrže.
3 Pro definici „měkká ocel“ a referenční ocel“ viz 1.2.1.
4
Tento vzorec je odvozen z obecného vzorce:
| kde | ||
| e | – | minimální tloušťka stěny pro zvolený kov, v mm; |
| e0 | – | minimální tloušťka stěny pro měkkou ocel, v mm, podle odstavců 6.8.2.1.18 a 6.8.2.1.19; |
| RmO | – | 370 (pevnost v tahu pro referenční ocel, viz definice oddílu 1.2.1, v N/mm); |
| AO | – | 27 (prodloužení při přetržení pro referenční ocel, v %); |
| Rm1 | – | minimální pevnost v tahu zvoleného kovu, v N/mm2; |
| A1 | – | minimální prodloužení při přetržení zvoleného kovu, v %. |
3
Pro definice „měkká ocel“ a „referenční ocel“ viz 1.2.1.
5
V případě cisternových kontejnerů s vnitřním objemem menším než 1 m3 vnější uzavírací ventil nebo jiné ekvivalentní zařízení může být nahrazeno slepou přírubou.
6
Pro definici „hermeticky uzavřená cisterna“ viz 1.2.1.
7
Rozlišovací značka v mezinárodním provozu předepsána Úmluvou o silničním provozu (Vídeň, 1968).
8
Ověření konstrukčních charakteristik zahrnuje u nádrží se zkušebním tlakem 1 MPa (10 barů) nebo vyšším rovněž odebrání zkušebních vzorků svarů (pracovní vzorky) podle 6.8.2.1.23 a zkoušky předepsané v 6.8.5.
9
Ve zvláštních případech a se souhlasem znalce schváleného příslušným orgánem může být hydraulická zkouška nahrazena tlakovou zkouškou za použití jiné kapaliny nebo plynu, pokud tento postup nevyvolá nebezpečí.
10
G= nejmenší výpočtový tlak podle všeobecných požadavků 6.8.2.1.14 (viz 4.3.4.1).
11
Nejnižší zkušební tlak pro UN 1744 brom nebo UN 1744 brom, roztok.
12
Musí být označena použitá jednotka.
12
Za číselnou hodnotou připojit měrovou jednotku.
13
Pro definici „snímatelná cisterna“ viz 1.2.1.
14
Ve zvláštních případech a se souhlasem znalce schváleného příslušným orgánem může být hydraulická tlaková zkouška nahrazena tlakovou zkouškou za použití jiné kapaliny nebo plynu, pokud tento postup nepředstavuje žádné nebezpečí.
16
Místo oficiálního pojmenování pro přepravu nebo oficiálního pojmenování pro přepravu j.n. položky následované technickým názvem je dovoleno případné používání dále uvedených názvů:
- pro UN 1078 chladicí plyn, j.n.: směs F1, směs F2, směs F3;
- pro UN 1060 methylacetylen a propadien, směsi, stabilizované: směs P1, směs P2;
- pro UN 1965 uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n.: směs A, směs A01, směs A02, směs A0, směs A1, směs B1, směs B2, směs B, směs C. Obchodní názvy uvedené v 2.2.2.3, klasifikační kód 2F, UN 1965, Poznámka 1 smějí být používány pouze jako doplňkové;
- pro UN 1010 butadien, stabilizovaný: 1,2-butadien, stabilizovaný, 1,3- butadien, stabilizovaný.
- pro UN 1078 chladicí plyn, j.n.: směs F1, směs F2, směs F3;
- pro UN 1060 methylacetylen a propadien, směsi, stabilizované: směs P1, směs P2;
- pro UN 1965 uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n.: směs A, směs A01, směs A02, směs A0, směs A1, směs B1, směs B2, směs B, směs C. Obchodní názvy uvedené v 2.2.2.3, klasifikační kód 2F, UN 1965, Poznámka 1 smějí být používány pouze jako doplňkové;
- pro UN 1010 butadien, stabilizovaný: 1,2-butadien, stabilizovaný, 1,3- butadien, stabilizovaný.
16 Místo oficiálního pojmenování pro přepravu nebo oficiálního pojmenování pro přepravu j.n. položky následované technickým názvem je dovoleno případné používání dále uvedených názvů:
- pro UN 1078 chladicí plyn, j.n.: směs F1, směs F2, směs F3;
- pro UN 1060 methylacetylen a propadien, směsi, stabilizované: směs P1, směs P2;
- pro UN 1965 uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n.: směs A, směs A01, směs A02, směs A0, směs A1, směs B1, směs B2, směs B, směs C. Obchodní názvy uvedené v 2.2.2.3, klasifikační kód 2F, UN 1965, Poznámka 1 smějí být používány pouze jako doplňkové;
- pro UN 1010 butadien, stabilizovaný: 1,2-butadien, stabilizovaný, 1,3- butadien, stabilizovaný
- pro UN 1078 chladicí plyn, j.n.: směs F1, směs F2, směs F3;
- pro UN 1060 methylacetylen a propadien, směsi, stabilizované: směs P1, směs P2;
- pro UN 1965 uhlovodíky, plynné, směs, zkapalněná, j.n.: směs A, směs A01, směs A02, směs A0, směs A1, směs B1, směs B2, směs B, směs C. Obchodní názvy uvedené v 2.2.2.3, klasifikační kód 2F, UN 1965, Poznámka 1 smějí být používány pouze jako doplňkové;
- pro UN 1010 butadien, stabilizovaný: 1,2-butadien, stabilizovaný, 1,3- butadien, stabilizovaný
17
Musí být označena použitá jednotka.
1
Návod k ukládání nebezpečných věcí je možno nalézt v publikací Evropské komise European Best Practice Guidelines on Cargo Securing for Road Transport. Jiné návody jsou rovněž k dispozici u příslušných orgánů a průmyslových institucí.
1
K definici tříd horlavosti viz normu EN 2:1992 Klasifikace požáru.
2
3
Například nouzová úniková maska s kombinovaným plynovým/prachovým filtrem typu A1B1E1K1-P1 nebo A2B2E2K2 P2, která je podobná masce popsané v normě EN 141.
1
Dodatečné vyučovací hodiny jsou vyžadovány pro praktické cvičení uvedené v 8.2.2.4.5 a jejich počet bude různý v závislosti na počtu školených řidičů.
1
Dokument Evropské hospodářské komise OSN č. TRANS/WP.29/78/Rev. 1, včetně změn
2
Předpis č. 105 (Jednotná ustanovení pro schvalování vozidel určených pro přepravu nebezpečných věcí s ohledem na jejich specifické konstrukční vlastnosti)
3
Směrnice 98/91/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 14. prosince 1998 o motorových vozidlech a jejich přípojných vozidlech určených pro silniční přepravu nebezpečných věcí, pozměňující Směrnici 70/156/EES o schválení typu motorových vozidel a jejich přípojných vozidel (Officiai Journal ofthe European Communities No. L 011 ze dne 16.1.1999, str. 0025-0036)
4
Předpis EHK č. 13 (Jednotná ustanovení týkající se schvalování vozidel kategorii M. N a O z hlediska brzdění)
1
Požadavky normy IEC 60079, části 14 nemají přednost před požadavky této části.
2
Alternativně mohou být použity všeobecné požadavky normy EN 50014 a dodatečné požadavky norem EN 50015, 50016, 50017, 50018, 50019, 50020, 50021 nebo 50028.
1
Požadavky normy IEC 60079, části 14 nemají přednost před požadavky této části.
1
Předpis EHK č. 13 (Jednotná ustanovení týkající se schvalování vozidel kategorií M, N a O z hlediska brzdění)
2
Směrnice 71/320/EES (originál uveřejněn v Official Journal ofthe European Communities č. L 202 ze dne 6.9.1971)
1
Předpis EHK č. 122 (Jednotná technická ustanovení pro homologaci vozidel kategorií M, N a O s hlediska jejich systémů vytápění)
2
Směrnice 2001/56/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 27. září 2001 o vytápěcích systémech motorových vozidlech a jejich přípojných vozidlech (originál uveřejněn v Official Journal ofthe European Communities č. L 292 ze dne 9.listopadu 2001)
1
Předpis EHK č. 89: jednotná ustanovení týkající se schvalování:
Alternativně se mohou uplatňovat odpovídající aktuální ustanovení Směrnice Rady 92/24/EHS z 31. března 1992 (originál publikován v Official Journal of the European Communities č. L 129ze 14.5.1992, pokud byly změněny v souladu s posledni změněnou formou předpisu EHK č. 89 platnou v době schválení vozidla.
| I. | vozidel z hlediska omezení jejich nejvyšší rychlosti; |
| II. | vozidel z hlediska jejich vybavení omezovačem rychlosti (SLD) schváleného typu; |
| III. | omezovačů rychlosti (SLD). |
Alternativně se mohou uplatňovat odpovídající aktuální ustanovení Směrnice Rady 92/24/EHS z 31. března 1992 (originál publikován v Official Journal of the European Communities č. L 129ze 14.5.1992, pokud byly změněny v souladu s posledni změněnou formou předpisu EHK č. 89 platnou v době schválení vozidla.
2
Předpis EHK č. 55 (Jednotná ustanovení týkající se schvalování mechanických spojovacích zařízení souprav vozidel).
3
Směrnice 94/20/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 30. května 1994 (originál uveřejněn v Official Journal of the European Communities č.L 195 ze dne 29.7.1994).
1
V případě hořlavosti se tento požadavek považuje za splněný, jestliže podle postupu uvedeného v mezinárodní normě ISO 3795:1989 “Silniční vozidla, traktory a zemědělské a lesnické stroje - Stanovení průběhu hoření vnitřních materiálů” stupeň hořlavosti vzorků plachty nepřevýší 100 mm/min.
1 Předpis EHK č. 111: Jednotná ustanovení o schvalování cisternových vozidel kategorií N a O z hlediska stability proti převrácení.
2
Alternativně mohou být použity všeobecné požadavky evropské normy EN 50014 a dodatečné požadavky evropských norem EN 50015, 50016, 50017, 50018, 50019, 50020 nebo 50028.
3
Alternativně mohou být použity všeobecné požadavky evropské normy EN 50014 a dodatečné požadavky evropských norem EN 50015, 50016, 50017, 50018, 50019, 50020 nebo 50028.