| Emisní úroveň kt SO2 za rok | Emisní stropy síry a kt SO2 za rok | Procentní snížení emisí (výchozí rok 1980 b) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1980 | 1990 | 2000 | 2005 | 2010 | 2000 | 2005 | 2010 | |
| Belgie | 828 | 443 | 248 | 232 | 215 | 70 | 72 | 74 |
| Bělorusko | 740 | 456 | 400 | 370 | 38 | 46 | 50 | |
| Bulharsko | 2050 | 2020 | 1374 | 1230 | 1127 | 33 | 40 | 45 |
| Česká republika | 2257 | 1876 | 1128 | 902 | 632 | 50 | 60 | 72 |
| Dánsko | 451 | 180 | 90 | 80 | ||||
| Finsko | 584 | 260 | 116 | 80 | ||||
| Francie | 3348 | 1202 | 868 | 770 | 737 | 74 | 77 | 78 |
| Chorvatsko | 150 | 160 | 133 | 125 | 117 | 11 | 17 | 22 |
| Irsko | 222 | 168 | 155 | 30 | ||||
| Itálie | 3800 | 1330 | 1042 | 65 | 73 | |||
| Kanada - celostátní úroveň | 4614 | 3700 | 3200 | 30 | ||||
| -SOMA | 3254 | 1750 | 46 | |||||
| Lichtenštejnsko | 0,4 | 0,1 | 0,1 | 75 | ||||
| Lucembursko | 24 | 10 | 58 | |||||
| Maďarsko | 1632 | 1010 | 898 | 816 | 653 | 45 | 50 | 60 |
| Německo | 7494 | 5803 | 1300 | 990 | 83 | 87 | ||
| Nizozemí | 466 | 207 | 106 | 77 | ||||
| Norsko | 142 | 54 | 34 | 76 | ||||
| Polsko | 4100 | 3210 | 2583 | 2173 | 1397 | 37 | 47 | 66 |
| Portugalsko | 266 | 284 | 304 | 294 | 0 | 3 | ||
| Rakousko | 397 | 90 | 78 | 80 | ||||
| Ruská federace c | 7161 | 4460 | 4440 | 4297 | 4297 | 38 | 40 | 40 |
| Řecko | 400 | 510 | 595 | 580 | 570 | 0 | 3 | 4 |
| Slovensko | 843 | 539 | 337 | 295 | 240 | 60 | 65 | 72 |
| Slovinsko | 235 | 195 | 130 | 94 | 71 | 45 | 60 | 70 |
| Spojené království | 4898 | 3780 | 2449 | 1470 | 980 | 50 | 70 | 80 |
| Španělsko | 3319 | 2316 | 2143 | 35 | ||||
| Švédsko | 507 | 130 | 100 | 80 | ||||
| Švýcarsko | 126 | 62 | 60 | 52 | ||||
| Ukrajina | 3850 | 2310 | 2118 | 1696 | 40 | 45 | 56 | |
| Evropské společenství | 2551 3 | 9598 | 62 | |||||
Důvod překročení v každém daném roce a způsob výpočtu průměru za tři roky budou sděleny prováděcímu výboru.
| Typické současné hodnoty | Očekávané budoucí hodnoty | |
|---|---|---|
| Benzin | 0,1 | 0,05 |
| Letecký petrolej | 0,1 | 0,01 |
| Motorová nafta | 0,05 - 0,3 | < 0,05 |
| Topný olej | 0,1 - 0,2 | < 0,1 |
| Topná nafta | 0,2 - 3,5 | < 1 |
| Nafta pro lodní motory | 0,5 - 1,0 | < 0,5 |
| Ropa v zásobnících | 3,0 - 5,0 | < 1 (pobřežní území) < 2 (na širém moři) |
| Neregulovatelné emise | Dávkování přísad | Mokré čištění a | Rozprašování b | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Účinnost snížení emisí (%) | do 60 | 95 | do 90 | |||||
| Energetická účinnost (kWel/103m3/h) | 0,1-1 | 6-10 | 3-6 | |||||
| Celková instalovaná kapacita (EHK Eur) (MWth) | 194 000 | 16 000 | ||||||
| Typ vedl. produktu | směs vápenatých solí a popílku | sádra (kal/odpadní voda) | směs CaSO3·½ H2O a popílku | |||||
| Specifické investice (náklady v ECU (1990)/kWel) | 20-50 | 60-250 | 50-220 | |||||
| mg/m3 c | g/kWhel | mg/m3 c | g/kWhel | mg/m3 c | g/kWhel | mg/m3 c | g/kWhel | |
| Černé uhlí d | 1 000-10 000 | 3,5-35 | 400-4 000 | 1,4-14 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,4 < 0,7 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,4 < 0,7 |
| Hnědé uhlí d | 1 000-20 000 | 4,2-84 | 400-8 000 | 1,7-33,6 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,7 < 0,8 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,7 < 0,8 |
| Těžký olej d | 1 000-10 000 | 2,8-28 | 400-4 000 | 1,1-11 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,1 < 0,6 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,1 < 0,6 |
| Amoniakový proces b | Wellman Lord a | Aktivní uhlí a | Kombin. katalyt.a | |||||
| Účinnost snížení emisí (%) | do 90 | 95 | 95 | 95 | ||||
| Energetická účinnost (kWel/103 m3/h) | 3-10 | 10-15 | 4-8 | 2 | ||||
| Celková instalovaná kapacita (EHK Eur) (MWth) | 200 | 2 000 | 700 | 1 300 | ||||
| Typ vedl. produktu | amonné hnojivo | elementární síra, kyselina sírová (99 % obj.) | elementární síra, kyselina sírová (99 % obj.) | kyselina sírová (70 % hmot.) | ||||
| Specifické investice (náklady v ECU (1990)/kWel) | 230-270 e | 200-300 e | 280-320 e f | 320-350 e f | ||||
| mg/m3 c | g/kWhel | mg/m3 c | g/kWhel | mg/m3 c | g/kWhel | mg/m3 c | g/kWhel | |
| Černé uhlí d | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,4 < 0,7 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,4 < 0,7 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,4 < 0,7 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,4 < 0,7 |
| Hnědé uhlí d | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,7 < 0,8 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,7 < 0,8 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,7 < 0,8 | <400 (< 200,1 % S) | < 1,7 < 0,8 |
| Těžký olej d | <400 (< 200,1 % S) | < 1,1 < 0,6 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,1 <0,6 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,1 < 0,6 | < 400 (< 200,1 % S) | < 1,1 < 0,6 |
| a Při vysokém obsahu síry v palivu může být účinnost i jiná, současně může být závislá na procesu. Obvyklou hodnotou je 95 %. b Vhodné pro paliva s vysokým obsahem síry. c Emise v mg/m3 (STP), suché spaliny, 6 % kyslíku pro pevná paliva, 3 % kyslíku pro tekutá paliva. d Činitel konverze závisí na vlastnostech paliva, specifickém objemu spalin a tepelné účinnosti kotle. (Užití činitelé konverze (m3/kWhel, tepelná účinnost 36 %) černé uhlí: 3,50; hnědé uhlí: 4,20; těžký olej: 2,80). e Specifické investiční náklady vycházejí z malého počtu zařízení. f Specifické investiční náklady zahrnují proces denitrifikace. Tabulka byla sestavena hlavně pro velká spalovací zařízení ve veřejném sektoru. Možnosti omezení jsou však platné i pro jiná odvětví s podobnými odpadními plyny. | ||||||||
uplatněny. Uvádí se jak realizovaná kapacita, tak i kapacitní rozsah. Přestože několik technologií snižování vykazuje srovnatelné účinky, mohou specifické místní vlivy použití určité technologie vylučovat.
Zdroj | Opatření na snížení |
Pražení sirníků neželezných kovů | Mokrý katalytický proces kovů (WSA) |
Výroba viskózy | Metoda dvojího kontaktu |
Výroba kyseliny sírové | Metoda dvojího kontaktu, zvýšená výtěžnost |
Sulfátová výroba buničiny | Různá, do procesu integrovaná opatření |
| (i) (MWth) | (ii) Mezní hodnota emisí (mg SO2/Nm3) b | (iii) Míra odsíření (%) | |
|---|---|---|---|
| 1. PEVNÁ PALIVA (při 6 % kyslíku ve spalinách) | 50 - 100 | 2 000 | |
| 100 - 500 | 2 000 - 400 (lineární pokles) | 40 (pro 100 - 167 MWth) 40 - 90 (lineární vzestup pro 167 - 500 MWth) | |
| nad 500 | 400 | 90 | |
| 2. KAPALNÁ PALIVA (při 3 % kyslíku ve spalinách) | 50 - 300 | 1700 | |
| 300 - 500 | 1 700 - 400 (lineární pokles) | 90 | |
| nad 500 | 400 | 90 | |
| 3. PLYNNÁ PALIVA (při 3 % kyslíku ve spalinách) | |||
| Plynná paliva všeobecně | 35 | ||
| Zkapalněný plyn | 5 | ||
| Nízkokalorické plyny ze zplynování rafinačních zbytků, koksový plyn, vysokopecní plyn | 800 |
| Obsah síry (v %) | |
|---|---|
| Nafta pro pohon silničních vozidel | 0,05 |
| Jiné typy | 0,2 |