452
VYHLÁŠKA
ze dne 31. října 2025
o stanovení podmínek, při jejichž splnění přestává být kapalné a plynné palivo z odpadu odpadem
Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 9 odst. 7, § 15 odst. 5 písm. a) a § 94 odst. 2 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, (dále jen „zákon“):
§ 1
Předmět úpravy
(1)
Tato vyhláška stanoví
a)
druhy kapalného a plynného paliva z odpadu, které přestává být odpadem,
b)
okamžik, kdy kapalné a plynné palivo z odpadu přestane být odpadem,
c)
konkrétní účely, ke kterým smí být kapalné a plynné palivo z odpadu využíváno,
d)
požadavky na odpad vstupující do procesu recyklace nebo využití, ze kterého vznikne kapalné nebo plynné palivo z odpadu,
e)
postup zpracování odpadu v rámci procesu recyklace nebo využití, během kterého vznikne kapalné nebo plynné palivo z odpadu,
f)
kvalitativní kritéria, která musí kapalné a plynné palivo z odpadu splnit, aby přestalo být odpadem,
g)
požadavky na vzorkování a zkoušení,
h)
náležitosti průvodní dokumentace,
i)
požadavky na údaje o odpadu, který je předáván do zařízení k využití odpadů , ze kterého vystupuje kapalné nebo plynné palivo z odpadu, a
j)
požadavky na vedení průběžné evidence o nakládání s odpady v zařízení k využití odpadů , v němž se vyrábí kapalné nebo plynné palivo z odpadu.
(2)
Tato vyhláška se nevztahuje na bioplyn vystupující ze zařízení k nakládání s biologicky rozložitelnými odpady, který přestal být odpadem podle § 53 odst. 1 vyhlášky č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady.
§ 2
Požadavky na kapalná a plynná paliva z odpadu kategorie I
(1)
Požadavky pro ukončení režimu odpadu pro kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I jsou následující:
a)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I je vyrobeno pouze z odpadů, se kterými není možné nakládat vhodnějším způsobem v souladu s hierarchií odpadového hospodářství a které zároveň splňují podmínky pro uvedení na trh podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 ze dne 20. června 2019 o perzistentních organických znečišťujících látkách,
b)
v případě, že je kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I vyrobeno z nebezpečného odpadu, má tento nebezpečný odpad pouze nebezpečné vlastnosti, které bude mít rovněž vyrobené palivo, a které jsou běžné pro kapalná a plynná paliva, která nejsou vyrobena z odpadu, nebo má nebezpečný odpad nebezpečné vlastnosti, které jsou odstraněny před ukončením procesu výroby paliva, a jejich odstranění je potvrzeno v rámci hodnocení nebezpečných vlastností odpadu postupem podle zákona,
c)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I je vyrobeno ve stacionárním zařízení k využití odpadu , které je provozováno na základě povolení provozu zařízení podle § 21 odst. 2 zákona,
d)
v případě, že se jedná o kapalné palivo z odpadu kategorie I,
1.
splní bez ohledu na způsob využití požadavky na kvalitu kapalných paliv podle vyhlášky č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů; parametr obsahu vody a výhřevnosti musí být splněn bez ohledu na způsob využití paliva, a
2.
obsah škodlivin v palivu nepřesáhne nejvýše přípustný obsah škodlivin stanovený v tabulce č. 1.1 přílohy č. 1 k této vyhlášce,
e)
v případě, že se jedná o plynné palivo z odpadu kategorie I, obsah škodlivin v palivu nepřesáhne nejvýše přípustný obsah škodlivin stanovený v tabulce č. 1.2 přílohy č. 1 k této vyhlášce,
f)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I se
1.
využije energeticky ve spalovacím stacionárním zdroji, který plní požadavky stanovené pro spalovací stacionární zdroj o celkovém jmenovitém tepelném příkonu vyšším než 5 MW v zákoně o ochraně ovzduší1) a ve vyhlášce č. 415/2012 Sb., nebo
2.
se použije mimo spalovací stacionární zdroj jako pohonná hmota podle zákona o pohonných hmotách2); v takovém případě splní požadavky na pohonné hmoty stanovené vyhláškou č. 516/2020 Sb., o požadavcích na pohonné hmoty a provedení některých dalších ustanovení zákona o pohonných hmotách, ve znění pozdějších předpisů,
g)
v případě, že se jedná o kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I, které bylo vyrobeno pyrolýzou nebo zplyňováním, spalování tohoto paliva v konkrétním spalovacím stacionárním zdroji nezpůsobí stejné nebo vyšší emise oxidů dusíku, oxidu uhelnatého a tuhých znečišťujících látek, než vznikají při spalování nejméně znečišťujícího paliva na trhu, které by mohlo být spalováno v tomto spalovacím stacionárním zdroji, a emise polychlorovaných dibenzodioxinů a polychlorovaných dibenzofuranů nepřekročí emisní limit stanovený pro tepelné zpracování odpadu podle vyhlášky č. 415/2012 Sb.
(2)
Splnění požadavku podle odstavce 1 písm. g) se ověřuje jednorázovým měřením emisí podle zákona o ochraně ovzduší
a)
při spalovací zkoušce provedené před každým zahájením pravidelného spalování paliva stejných vlastností vyrobeného v jednom stacionárním zařízení ; spalovací zkouška se provádí s palivem z odpadu bez příměsí, a
b)
následně při spalování tohoto paliva pravidelně v intervalu jedenkrát za kalendářní rok, jednorázové měření emisí se provádí při spalování paliva z odpadu bez příměsí.
(3)
Pro účely prokázání splnění požadavku podle odstavce 1 písm. g) se před zahájením pravidelného spalování provede jednorázové měření emisí podle zákona o ochraně ovzduší při spalování nejméně znečišťujícího paliva na trhu, které by mohlo být v daném stacionárním zdroji spalováno, pro získání referenční hodnoty emisí oxidů dusíku, oxidu uhelnatého a tuhých znečišťujících látek.
(3)
Kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I přestává být odpadem v okamžiku, kdy je ve stacionárním zařízení k využití odpadu dokončen technologický proces jeho výroby, je zajištěno splnění požadavků podle odstavce 1, je provedeno vzorkování a zkoušení a je vypracována průvodní dokumentace podle § 5. Palivo, které bude použito pro spalovací zkoušku podle odstavce 2 písm. a) může přestat být odpadem, aniž je ověřeno splnění požadavku odstavce 1 písm. g).
§ 3
Požadavky na kapalná a plynná paliva z odpadu kategorie II
(1)
Požadavky pro ukončení režimu odpadu pro kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II, které nesplní požadavky podle § 2 odst. 1, jsou následující:
a)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II je vyrobeno pouze z odpadů, se kterými není možné nakládat vhodnějším způsobem v souladu s hierarchií odpadového hospodářství a které zároveň splňují podmínky pro uvedení na trh podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021,
b)
v případě, že je kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II vyrobeno z nebezpečného odpadu, má tento nebezpečný odpad pouze nebezpečné vlastnosti, které bude mít rovněž vyrobené palivo a které jsou běžné pro kapalná a plynná paliva, která nejsou vyrobena z odpadu, nebo má nebezpečný odpad nebezpečné vlastnosti, které jsou odstraněny před ukončením procesu výroby paliva, a jejich odstranění je potvrzeno v rámci hodnocení nebezpečných vlastností odpadu postupem podle zákona,
c)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II je vyrobeno ve stacionárním zařízení k využití odpadu , které je provozováno na základě povolení provozu zařízení podle § 21 odst. 2 zákona,
d)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II se ze zařízení k využití odpadu podle písmene c) bezprostředně předá do spalovacího stacionárního zdroje o celkovém jmenovitém tepelném příkonu vyšším než 20 MW, do spalovny odpadu nebo do rotační pece na výrobu cementářského slínku nebo rotační, šachtové nebo jiné pece na výrobu vápna, v kterých se energeticky využije a které splňují následující podmínky:
1.
jsou provozovány na území České republiky,
2.
jsou konkrétně vymezeny v průvodní dokumentaci kapalného nebo plynného paliva z odpadu,
3.
jsou provozovány na základě povolení provozu vydaného pro tepelné zpracování odpadu na základě zákona o ochraně ovzduší, nebo na základě integrovaného povolení vydaného podle zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění pozdějších předpisů, které ho nahrazuje, a
4.
jsou součástí záměru podléhajícího povolení podle stavebního zákona,
e)
při energetickém využití ve stacionárních zdrojích podle písmene d) jsou pro spalování plynného nebo kapalného paliva z odpadu kategorie II stanoveny stejné požadavky podle zákona o ochraně ovzduší, zákona č. 76/2002 Sb., vyhlášky č. 415/2012 Sb. a podle nejlepších dostupných technik3), jako by docházelo k tepelnému zpracování odpadu , a
f)
kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II je konkrétně vymezeno jako materiál na vstupu v povolení provozu stacionárního zdroje podle písmene d), ve kterém bude používáno.
(2)
Kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II přestává být odpadem v okamžiku, kdy je ve stacionárním zařízení k využití odpadu dokončen technologický proces jeho výroby, jsou splněny požadavky podle odstavce 1 a je vypracována průvodní dokumentace podle § 5.
§ 4
Požadavky na kapalné palivo topný olej z odpadních olejů
(1)
Požadavky pro ukončení režimu odpadu pro kapalné palivo topný olej z odpadních olejů jsou následující:
a)
kapalné palivo topný olej z odpadních olejů je vyrobeno výhradně z odpadních olejů , se kterými není možné nakládat vhodnějším způsobem v souladu s hierarchií odpadového hospodářství a které zároveň splňují podmínky pro uvedení na trh podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021,
b)
kapalné palivo topný olej z odpadních olejů je vyrobeno ve stacionárním zařízení k využití odpadu , které je provozováno na základě povolení provozu zařízení podle § 21 odst. 2 zákona,
c)
kapalné palivo topný olej z odpadních olejů splní požadavky na kvalitu kapalných paliv podle vyhlášky č. 415/2012 Sb.; parametr obsahu vody a výhřevnosti musí být splněn bez ohledu na způsob využití paliva,
d)
kapalné palivo topný olej z odpadních olejů splní požadavky technické normy ČSN 65 6691 Ropné výrobky – Topné oleje na bázi odpadních olejů – Technické požadavky a metody zkoušení,
e)
kapalné palivo topný olej z odpadních olejů se ze zařízení k využití odpadu podle písmene b) bezprostředně předá do spalovacího stacionárního zdroje, do rotační pece pro výrobu cementářského slínku nebo do rotační, šachtové nebo jiné pece pro výrobu vápna, v kterých se energeticky využije a které splňují následující podmínky:
1.
jsou provozovány na území České republiky,
2.
jsou konkrétně vymezeny v průvodní dokumentaci kapalného paliva topný olej z odpadních olejů ,
3.
jsou provozovány na základě povolení provozu podle zákona o ochraně ovzduší, nebo na základě integrovaného povolení vydaného podle zákona č. 76/2002 Sb., které ho nahrazuje, a
4.
jsou součástí záměru podléhajícího povolení podle stavebního zákona,
f)
při energetickém využití ve stacionárních zdrojích podle písmene e) jsou pro spalování kapalného paliva topný olej z odpadních olejů stanoveny stejné požadavky, jako jsou požadavky stanovené pro spalovací stacionární zdroj o celkovém jmenovitém tepelném příkonu vyšším než 5 MW nebo pro rotační pec pro výrobu cementářského slínku nebo rotační, šachtovou nebo jinou pec pro výrobu vápna v zákoně o ochraně ovzduší a ve vyhlášce č. 415/2012 Sb., a
g)
kapalné palivo topný olej z odpadních olejů je konkrétně vymezeno jako materiál na vstupu v povolení provozu stacionárního zdroje podle písmene e), ve kterém bude používáno.
(2)
Kapalné palivo topný olej z odpadních olejů přestává být odpadem v okamžiku, kdy je dokončen technologický proces jeho výroby, jsou splněny požadavky podle odstavce 1 a je vypracována průvodní dokumentace podle § 5.
§ 5
Průvodní dokumentace
Obsahové náležitosti průvodní dokumentace, kterou musí být vybavena každá jednotlivá dodávka kapalného nebo plynného paliva z odpadu nejpozději v okamžiku výstupu ze zařízení , ve kterém bylo vyrobeno, jsou stanoveny
a)
pro kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie I podle § 2 v tabulce č. 2.1 přílohy č. 2 k této vyhlášce,
b)
pro kapalné nebo plynné palivo z odpadu kategorie II podle § 3 v tabulce č. 2.2 přílohy č. 2 k této vyhlášce,
c)
pro kapalné palivo topný olej z odpadních olejů podle § 4 v tabulce č. 2.3 přílohy č. 2 k této vyhlášce.
§ 6
Údaje o odpadu
(2)
Součástí údajů o odpadu, který je předáván do zařízení k využití odpadu , určeného k výrobě kapalného nebo plynného paliva z odpadu podle § 2, 3 nebo 4 musí být údaje o původci odpadu a původu odpadu s odůvodněním, proč se má za to, že odpad splní podmínky pro uvedení na trh podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021.
(3)
V případě, že není možné na základě údajů o původu odpadu prokázat, že odpad splní podmínky pro uvedení na trh podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021, jsou součástí údajů o odpadu také údaje o obsahu perzistentních organických znečišťujících látek, jejichž obsah není možné vyloučit, včetně protokolů o vzorkování a zkouškách odpadu nebo jejich kopií.
§ 7
Průběžná evidence
Součástí průběžné evidence odpadů provozovatele zařízení k využití odpadu , ze kterého vystupuje kapalné nebo plynné palivo podle této vyhlášky, je u každého zaznamenaného údaje o výrobě kapalného nebo plynného paliva podle této vyhlášky jednoznačné identifikační číslo dodávky a kopie příslušné průvodní dokumentace. Ke každému záznamu o výrobě kapalného nebo plynného paliva podle této vyhlášky se do 1 týdne od předání dodávky připojí dokument vydaný provozovatelem stacionárního zdroje, který potvrzuje přijetí dodávky a obsahuje jednoznačnou identifikaci stacionárního zdroje, ve kterém se kapalné nebo plynné palivo z odpadu využije, jednoznačné identifikační číslo dodávky a hmotnost a objem paliva dodaného v dodávce. V případě paliva kategorie I, které je pohonnou hmotou a není spalováno ve stacionárním zdroji se do 1 týdne od předání dodávky připojí dokument o převzetí vydaný odběratelem.
§ 8
Požadavky na vzorkování a zkoušení
(1)
Metody pro odběr vzorků a provádění zkoušek musí být reprezentativní a průkazné a musí co nejpřesněji odrážet skutečnou kvalitu paliva. Požadavek podle věty první je splněn, pokud je pro daný účel použita vhodná metoda uvedená v příloze č. 3 k této vyhlášce.
(2)
Při provádění zkoušení musí každá jednotlivá zkouška reprezentovat pouze ucelené množství dokončeného homogenního paliva umístěného ve skladovacím nebo přepravním zařízení .
(3)
Odebrané vzorky kapalného nebo plynného paliva podle této vyhlášky musí být uchovány alespoň po dobu 6 měsíců od jejich odběru a označeny tak, aby bylo zřejmé, ze kterého období pochází ucelené množství dokončeného homogenního paliva, ke kterému vzorek náleží.
§ 9
Oznámení technického předpisu
Tato vyhláška byla oznámena v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/1535 ze dne 9. září 2015 o postupu při poskytování informací v oblasti technických předpisů a předpisů pro služby informační společnosti.
§ 10
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2026.
Ministr životního prostředí:
Mgr. Hladík v. r.
Ministr průmyslu a obchodu:
Ing. Vlček v. r.
Příloha č. 1
Nejvýše přípustný obsah škodlivin v palivech kategorie I
Tabulka č. 1.1
Nejvýše přípustný obsah škodlivin v kapalném palivu kategorie I
| Parametr | Jednotka | Mezní hodnota |
|---|---|---|
| Obsah síry a jejích sloučenin | % hm. | < 0,1 |
| Obsah chlóru a jeho sloučenin | mg/MJ | < 3 |
| Obsah bromu a jeho sloučenin | mg/MJ | < 3 |
| Obsah fluoru a jeho sloučenin | mg/MJ | < 0,3 |
| Obsah kadmia a jeho sloučenin | μg/MJ | < 7 |
| Obsah rtuti a jejích sloučenin | μg/MJ | < 1,2 |
| Obsah Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V a jejich sloučenin | mg/MJ | < 0,15 |
| Obsah PCB a jejich sloučenin | mg/MJ | < 0,12 |
Poznámka: Výčet PCB a jejich koeficienty ekvivalentu toxicity
| Kód UIPAC | Polychlorovaný bifenyl | Koeficient ekvivalentu toxicity |
|---|---|---|
| 77 | 3,3',4,4'-tetraCB | 0,0005 |
| 126 | 3,3',4,4',5-pentaCB | 0,1 |
| 169 | 3,3',4,4',5,5'-hexaCB | 0,01 |
| 105 | 2,3,3',4,4'-pentaCB | 0,0001 |
| 114 | 2,3,4,4',5-pentaCB | 0,0005 |
| 118 | 2,3',4,4',5-pentaCB | 0,0001 |
| 123 | 2',3,4,4',5-pentaCB | 0,0001 |
| 156 | 2,3,3',4,4',5-hexaCB | 0,0005 |
| 157 | 2,3,3',4,4',5'-hexaCB | 0,0005 |
| 167 | 2,3',4,4',5,5'-hexaCB | 0,00001 |
| 189 | 2,3,3',4,4',5,5'-heptaCB | 0,0001 |
| 170 | -di-ortho PCB | 0,0001 |
| 180 | -di-ortho PCB | 0,00001 |
Tabulka č. 1.2
Nejvýše přípustný obsah škodlivin v plynném palivu kategorie I
| Parametr | Jednotka | Mezní hodnota |
|---|---|---|
| Celková síra (S) | mg/MJ | 4 |
| Sulfan (H2S) | mg/MJ | 2 |
| Oxid-sulfid uhličitý (COS) | mg/MJ | 2 |
| Sloučeniny chlóru (vyjádřené jako HCl) | mg/MJ | <3 |
| Sloučeniny fluóru (vyjádřené jako HF) | mg/MJ | <0,3 |
| Rtuť a její sloučeniny (Hg) | mg/MJ | <0,015 |
| Kadmium a Thallium a jejich sloučeniny (Cd + Tl) | mg/MJ | <0,015 |
| Obsah Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V a jejich sloučenin | mg/MJ | <0,15 |
Příloha č. 2
Obsahové náležitosti průvodní dokumentace
Tabulka č. 2.1
Průvodní dokumentace kapalného nebo plynného paliva kategorie I
| Kapalné palivo z odpadu / Plynné palivo z odpadu (vybere se podle skupenství) | Název paliva | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| - Palivo podle § 2 (uvede se číslo a název této vyhlášky) | ||||||
| Identifikace výrobce paliva | ||||||
| Název | ||||||
| Adresa | ||||||
| IČO | ||||||
| IČZ | PID (IPPC) | |||||
| Kontakt na odpovědnou osobu (telefon, e-mail) | ||||||
| Identifikace stacionárního zdroje využívajícího palivo1) | ||||||
| Název | ||||||
| Adresa | ||||||
| IČO | ||||||
| PID (IPPC) | ||||||
| Identifikace stacionárních zdrojů, v kterých se palivo využije (označení kotle či zdroje) | ||||||
| Kontakt na odpovědnou osobu (telefon, e-mail) | ||||||
| Ověření podmínek podle § 2 odst. 1 písm. f): provedeno dne: | ||||||
| ověřeno doklady:2) | ||||||
| Identifikace paliva | ||||||
| Identifikační číslo dodávky | ||||||
| Období odebrání dodávky | ||||||
| Hmotnost a objem dodávky | ||||||
| Vlastnosti paliva | ||||||
| Původ (výčet katalogových čísel odpadu, ze kterých bylo palivo vyrobeno): | ||||||
| Technické normy, kterým palivo odpovídá3) | ||||||
| Kvalitativní požadavky – kapalné palivo | ||||||
| Parametr | Obsah škodlivin | Mezní hodnoty | ||||
| Voda | % hm. | < 2 | ||||
| Výhřevnost | mg/MJ | >32 | ||||
| Obsah síry a jejích sloučenin | mg/MJ | < 0,1 | ||||
| Obsah chlóru a jeho sloučenin | mg/MJ | < 3 | ||||
| Obsah bromu a jeho sloučenin | mg/MJ | < 3 | ||||
| Obsah fluoru a jeho sloučenin | mg/MJ | < 0,3 | ||||
| Obsah kadmia a jeho sloučenin | μg/MJ | < 7 | ||||
| Obsah rtuti a jejích sloučenin | μg/MJ | < 1,2 | ||||
| Obsah Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V a jejich sloučenin | mg/MJ | < 0,15 | ||||
| Obsah PCB a jejich sloučenin4) | mg/MJ | < 0,12 | ||||
| Obsah škodlivin – plynné palivo | ||||||
| Parametr | Obsah škodlivin | Mezní hodnoty (mg/MJ) | ||||
| Celková síra (S) | 4 | |||||
| Sulfan (H2S) | 2 | |||||
| Oxid-sulfid uhličitý (COS) | 2 | |||||
| Sloučeniny chlóru (vyjádřené jako HCl) | <3 | |||||
| Sloučeniny fluóru (vyjádřené jako HF) | <0,3 | |||||
| Rtuť a její sloučeniny (Hg) | <0,015 | |||||
| Kadmium a Thallium a jejich sloučeniny (Cd + Tl) | <0,015 | |||||
| Obsah Sb+As+Pb+Cr+Co+Cu+Mn+Ni+V a jejich sloučenin | <0,15 | |||||
Poznámky:
1)
V případě pohonné hmoty, která nebude spalována ve stacionárním zdroji, se uvede odběratel, který první přebírá pohonnou hmotu, údaje vztahující se k identifikaci stacionárního zdroje a ověření podmínek podle § 2 odst. 1 písm. g) se nevyplňují.
2)
Uvede se identifikace dokladu o měření emisí při spalovací zkoušce nejlepšího dostupného paliva a doklad o posledním jednorázovém měření emisí při spalování předmětného kapalného nebo plynného paliva.
3)
Uvede se technická norma pouze v případě, že palivo podmínky technické normy splňuje. V případě pohonné hmoty se uvedou identifikace pohonné hmoty podle vyhlášky č. 516/2020 Sb. a údaje o splněných požadavcích technických norem a vyhlášky č. 516/2020 Sb.
4)
Výčet PCB a jejich koeficienty ekvivalentu toxicity:
| Kód UIPAC | Polychlorovaný bifenyl | Koeficient ekvivalentu toxicity |
|---|---|---|
| 77 | 3,3',4,4'-tetraCB | 0,0005 |
| 126 | 3,3',4,4',5-pentaCB | 0,1 |
| 169 | 3,3',4,4',5,5'-hexaCB | 0,01 |
| 105 | 2,3,3',4,4'-pentaCB | 0,0001 |
| 114 | 2,3,4,4',5-pentaCB | 0,0005 |
| 118 | 2,3',4,4',5-pentaCB | 0,0001 |
| 123 | 2',3,4,4',5-pentaCB | 0,0001 |
| 156 | 2,3,3',4,4',5-hexaCB | 0,0005 |
| 157 | 2,3,3',4,4',5'-hexaCB | 0,0005 |
| 167 | 2,3',4,4',5,5'-hexaCB | 0,00001 |
| 189 | 2,3,3',4,4',5,5'-heptaCB | 0,0001 |
| 170 | -di-ortho PCB | 0,0001 |
| 180 | -di-ortho PCB | 0,00001 |
Tabulka č. 2.2 Průvodní dokumentace kapalného nebo plynného paliva kategorie II
| Kapalné palivo z odpadu / Plynné palivo z odpadu (vybere se podle skupenství) | Název paliva | ||
|---|---|---|---|
| Palivo podle § 3 (uvede se číslo a název této vyhlášky) | |||
| Identifikace výrobce paliva | |||
| Název | |||
| Adresa | |||
| IČO | |||
| IČZ | PID (IPPC) | ||
| Kontakt na odpovědnou osobu (telefon, e-mail) | |||
| Identifikace stacionárního zdroje využívajícího palivo | |||
| Název | |||
| Adresa | |||
| IČO | |||
| IČP/IČZ | PID (IPPC) | ||
| Identifikace stacionárních zdrojů, v kterých se palivo využije (označení kotle či zdroje) | |||
| Kontakt na odpovědnou osobu (telefon, e-mail) | |||
| Identifikace paliva | |||
| Identifikační číslo dodávky paliva | |||
| Období odebrání dodávky | |||
| Hmotnost a objem dodávky paliva | |||
| Vlastnosti paliva | |||
| Původ (výčet katalogových čísel odpadu, ze kterých bylo palivo vyrobeno) | |||
Tabulka č. 2.3 Průvodní dokumentace kapalného paliva topný olej z odpadních olejů
| Kapalné palivo topný olej z odpadních olejů podle § 4 (uvede se číslo a název této vyhlášky) | Název paliva (dále se uvede, zda se jedná o lehký topný olej nebo těžký topný olej) | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Identifikace výrobce paliva | |||||
| Název | |||||
| Adresa | |||||
| IČO | |||||
| IČZ | PID (IPPC) | ||||
| Kontakt na odpovědnou osobu (telefon, e-mail) | |||||
| Identifikace stacionárního zdroje využívajícího palivo | |||||
| Název | |||||
| Adresa | |||||
| IČO | |||||
| PID (IPPC) | |||||
| Identifikace stacionárních zdrojů, v kterých se palivo využije (označení kotle či zdroje) | |||||
| Kontakt na odpovědnou osobu (telefon, e-mail) | |||||
| Identifikace paliva | |||||
| Palivo odpovídá technické normě ČSN 65 6691 Ropné výrobky – Topné oleje na bázi | |||||
| Identifikační číslo dodávky paliva | |||||
| Období odebrání dodávky | |||||
| Hmotnost a objem dodávky paliva | |||||
| Vlastnosti paliva | |||||
| Původ (výčet katalogových čísel odpadu, ze kterých bylo palivo vyrobeno) | |||||
| Kvalitativní požadavky | |||||
| Parametr | Hodnota | Mezní hodnoty | |||
| Topný olej lehký | Topný olej těžký | ||||
| Hustota při 15 °C max. | kg/m3 | 920 | 950 | ||
| Bod vzplanutí (PM) | °C | > 60 | > 60 | ||
| Destilace do 350 °C předestiluje, min. | % (V/V) | 20 | - | ||
| Viskozita | |||||
| při 40 °C max. | 18 | - | |||
| při 100 °C max. | - | 65 | |||
| Bod tekutosti (Pour point) | -3 | ||||
| zima (1. 10. - 31. 03.) | +12 | +50 | |||
| léto (1. 04. - 30. 09.) | +50 | ||||
| Karbonizační zbytek, (CCT) max. | % hm. | 0,5 | 15 | ||
| Obsah popela | % hm. | 0,02 | 0,2 | ||
| Úsady (mechanické nečistoty) max. | % hm. | 0,1 | 1,0 | ||
| Obsah vody | % hm. | 0,5 | 1,0 | ||
| Obsah síry | % hm. | ||||
| Nízkosirné | ≤ 1,0 | ≤ 1,0 | |||
| Vysokosirné | - | > 1 | |||
| Obsah chlóru | mg/kg | < 300 | < 300 | ||
| Výhřevnost | MJ/kg | >38 | >36 | ||
| Obsah kadmia | mg/kg | < 0,3 | < 0,3 | ||
| Obsah rtuti | mg/kg | < 0,05 | < 0,05 | ||
| Obsah PCB | mg/kg | < 5 | < 5 | ||
| Obsah arsenu | mg/kg | < 10 | < 10 | ||
| Obsah olova | mg/kg | < 25 | < 25 | ||
Příloha č. 3
Metody vzorkování a zkoušení paliv
| ČSN EN ISO 4259-1 Ropa a ropné výrobky - Preciznost metod a výsledků měření - Část 1: Stanovení preciznosti údajů ve vztahu ke zkušebním metodám |
| ČSN EN ISO 4259-2 Ropa a ropné výrobky - Preciznost metod a výsledků měření - Část 2: Výklad a použití údajů o preciznosti ve vztahu ke zkušebním metodám |
| ČSN EN ISO 3170 - Kapalné ropné výrobky - Ruční odběr vzorků |
| ČSN EN ISO 3171 Kapalné ropné výrobky - Automatický odběr vzorků z potrubí |
| ČSN EN ISO 8754 Ropné výrobky - Stanovení obsahu síry - Metoda rentgenové fluorescence s rozptylem světla |
| ČSN EN ISO 14596 Ropné výrobky - Stanovení síry - Dlouhovlnná disperzní rentgenová fluorescenční spektrometrie |
| ČSN EN ISO 12937 Ropné výrobky - Stanovení vody - Coulometrická titrační metoda podle Karl Fischera |
| ČSN 656079 Ropa a ropné výrobky. Stanovení obsahu síry spalováním v kalorimetrické bombě |
| ČSN EN 237 Kapalné ropné výrobky - Benzín - Stanovení nízkých koncentrací olova atomovou absorpční spektrometrií |
| ČSN EN ISO 20847 Ropné výrobky - Stanovení obsahu síry v motorových palivech - Energiově-disperzní rentgenová fluorescenční spektrometrie |
| ČSN EN 12766-1 Ropné výrobky a upotřebené oleje - Stanovení PCB a příbuzných výrobků - Část 1: Separace a stanovení vybraných PCB kongenerů plynovou chromatografií (GC) použitím detektoru elektronového záchytu (ECD) |
| ČSN EN 12766-2 Ropné výrobky a upotřebené oleje - Stanovení PCB a příbuzných sloučenin - Část 2: Výpočet obsahu |
| ČSN EN ISO 15587-2 Jakost vod - Rozklad ke stanovení vybraných prvků ve vodě - Část 2: Rozklad kyselinou dusičnou |
| ČSN EN ISO 11885 Jakost vod - Stanovení vybraných prvků optickou emisní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem (ICP-OES) |
| ČSN 757440 Jakost vod - Stanovení celkové rtuti termickým rozkladem, amalgamací a atomovou absorpční spektrometrií |
| ČSN EN ISO 10715 (385504) Zemní plyn - Odběr vzorků plynu |
| ČSN EN ISO 19739 (385506) Zemní plyn - Stanovení sirných sloučenin plynovou chromatografií |
| ČSN EN 1911 Stacionární zdroje emisí - Stanovení hmotnostní koncentrace plynných chloridů vyjádřených jako HCl - Normovaná referenční metoda |
| ČSN EN 14385 Kvalita ovzduší - Stacionární zdroje emisí - Stanovení celkových emisí As, Cd, Cr, Co, Cu, Mn, Ni, Pb, Sb, Tl a V |
| ČSN EN 13211 Kvalita ovzduší - Stacionární zdroje emisí - Manuální metoda stanovení celkové hmotnostní koncentrace rtuti |
| ČSN EN 14791 Stacionární zdroje emisí - Stanovení oxidu siřičitého - Referenční metoda |
| ČSN 834711 Měření emisí oxidu siřičitého, oxidu sírového, kyseliny sírové a celkového obsahu oxidů síry ze zdrojů znečišťování ovzduší. |
| ČSN 834712 Ochrana ovzduší. Stanovení emisí sirovodíku ze stacionárních zdrojů. |
| ČSN 834713 Ochrana ovzduší. Stanovení emisí sirouhlíku ze stacionárních zdrojů. |
| ČSN EN 1948-1 Stacionární zdroje emisí - Stanovení hmotnostní koncentrace PCDD/PCDF a dioxinům podobných PCB |
| ČSN P CEN/TS 17340 (834752) Stacionární zdroje emisí - Stanovení hmotnostní koncentrace sloučenin fluoru vyjádřených jako HF - Normovaná referenční metoda |
| ČSN 834751 - 3 Ochrana ovzduší. Stanovení emisí chloru a chlorovodíku ze stacionárních zdrojů. Stanovení chloru. Fotometrická metoda |
| ČSN 834751 - 4 Ochrana ovzduší. Stanovení emisí chloru a chlorovodíku ze stacionárních zdrojů. Stanovení chloru. Odměrná metoda |
| ČSN 834751 Díl 06 Ochrana ovzduší. Stanovení emisí chloru a chlorovodíku ze stacionárních zdrojů. Stanovení chloru a chlorovodíku vedle sebe |
| ČSN ISO 7935 Stacionární zdroje emisí - Stanovení hmotnostní koncentrace emisí oxidu siřičitého - Charakteristiky automatizovaných měřicích metod |
| ČSN EN 15259 Kvalita ovzduší - Měření emisí ze stacionárních zdrojů - Požadavky na měřicí úseky, stanoviště, cíl měření, plán měření a protokol o měření |
| ČSN EN 14181 Stacionární zdroje emisí - Prokazování jakosti automatizovaných měřicích systémů |
| ČSN EN 14884 Kvalita ovzduší - Stacionární zdroje emisí - Stanovení celkového obsahu rtuti: automatizované měřicí systémy |
| ČSN EN 15267-1 Kvalita ovzduší - Certifikace automatizovaných měřicích systémů |
| ČSN ISO 10780 Stacionární zdroje emisí - Měření rychlosti a průtoku plynů v potrubí |
| ČSN EN ISO 16911-1 Stacionární zdroje emisí - Manuální a automatizované stanovení rychlosti proudění a průtoku plynu v potrubí - Část 1: Manuální referenční metoda |
1)
Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů.
2)
Zákon č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pohonných hmotách), ve znění pozdějších předpisů.
3)
Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2021/2326 ze dne 30. listopadu 2021, kterým se stanoví závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT) podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU pro velká spalovací zařízení .
Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2019/2010 ze dne 12. listopadu 2019, kterým se stanoví závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT) pro spalování odpadu podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU.
Prováděcí rozhodnutí Komise 2013/163/EU ze dne 26. března 2013, kterým se stanoví závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT) podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU o průmyslových emisích pro výrobu cementu, vápna a oxidu hořečnatého.
Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2019/2010 ze dne 12. listopadu 2019, kterým se stanoví závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT) pro spalování odpadu podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU.
Prováděcí rozhodnutí Komise 2013/163/EU ze dne 26. března 2013, kterým se stanoví závěry o nejlepších dostupných technikách (BAT) podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU o průmyslových emisích pro výrobu cementu, vápna a oxidu hořečnatého.