310
VYHLÁŠKA
ze dne 25. srpna 2025,
kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanoví podle § 35 odst. 3, § 121 odst. 1, § 122 odst. 5 a § 123 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění zákona č. 333/2012 Sb., zákona č. 82/2015 Sb., zákona č. 178/2016 Sb. a zákona č. 101/2017 Sb., a v dohodě s Ministerstvem zdravotnictví podle § 121 odst. 2 školského zákona:
Čl. I
1.
V § 1 odstavec 1 zní:
„(1)
Tato vyhláška stanoví pravidla školního stravování vztahující se na stravovací služby pro děti, žáky, studenty a další osoby, jimž je poskytováno školní stravování v rámci hmotného zabezpečení1), plného přímého zaopatření2), nebo v rámci preventivně výchovné péče formou celodenních služeb nebo internátních služeb3).“.
Poznámka pod čarou č. 3 zní:
„3)
§ 17 odst. 5 zákona č. 109/2002 Sb.“.
2.
V § 1 odst. 2 se slova „v příloze č. 1“ nahrazují slovy „v příloze č. 1 nebo 1a“.
3.
V § 3 odst. 6 se slova „v příloze č. 1“ nahrazují slovy „v příloze č. 1 nebo 1a“.
4.
V § 4 se doplňuje odstavec 10, který zní:
„(10)
Zařízení školního stravování umožní dítěti, žákovi nebo studentovi, kterým právnická osoba vykonávající činnost školy zajišťuje školní stravování, konzumaci vlastního jídla časově a prostorově společně se školním stravováním. Dítěti nebo žákovi dále poskytne zařízení školního stravování nezbytnou pomoc při konzumaci vlastního jídla a v souvislosti s ní, pokud tuto pomoc potřebuje.“.
5.
Příloha č. 1 včetně nadpisu a poznámek pod čarou č. 12 až 16 zní:
„Příloha č. 1
Výživové normy pro školní stravování pro běžnou výživu
Tabulka č. 1: Průměrná měsíční spotřeba vybraných druhů potravin na strávníka a den v gramech.
| Druh a množství vybraných druhů potravin v gramech na strávníka a den, uvedeno v hodnotách čistá hmotnost | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Strávník 2-3 roky | |||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Mléčné výrobky, mléko | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | Luštěniny | |
| snídaně | 5 | 0 | 98 | 3 | 3 | 48 | 0 | 5 | 0 |
| přesnídávka | 3 | 2 | 59 | 3 | 2 | 40 | 0 | 4 | 1 |
| oběd | 26 | 6 | 44 | 7 | 6 | 94 | 53 | 11 | 7 |
| svačina | 3 | 2 | 30 | 2 | 1 | 27 | 0 | 3 | 1 |
| večeře | 15 | 3 | 65 | 4 | 4 | 58 | 43 | 6 | 4 |
| přesnídávka, oběd a svačina | 32 | 10 | 133 | 12 | 9 | 161 | 53 | 18 | 9 |
| celodenní stravování | 52 | 13 | 296 | 19 | 16 | 267 | 96 | 29 | 13 |
| Strávník 4-6 let | |||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Mléčné výrobky, mléko | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | Luštěnin | |
| snídaně | 8 | 0 | 147 | 5 | 5 | 72 | 0 | 8 | 0 |
| přesnídávka | 4 | 3 | 89 | 4 | 4 | 60 | 0 | 7 | 2 |
| oběd | 39 | 9 | 67 | 10 | 8 | 140 | 79 | 14 | 9 |
| svačina | 4 | 2 | 44 | 4 | 2 | 41 | 0 | 4 | 2 |
| večeře | 23 | 5 | 98 | 6 | 5 | 87 | 65 | 10 | 6 |
| přesnídávka, oběd a svačina | 47 | 14 | 200 | 18 | 14 | 241 | 79 | 25 | 13 |
| celodenní stravování | 78 | 19 | 445 | 29 | 24 | 400 | 144 | 43 | 19 |
| Strávník 7-10 let | |||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Mléčné výrobky, mléko | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | Luštěniny | |
| snídaně | 8 | 0 | 171 | 6 | 5 | 84 | 0 | 9 | 0 |
| přesnídávka | 5 | 3 | 104 | 5 | 4 | 69 | 0 | 8 | 2 |
| oběd | 46 | 11 | 78 | 12 | 10 | 162 | 92 | 17 | 11 |
| svačina | 5 | 2 | 52 | 4 | 3 | 48 | 0 | 5 | 2 |
| večeře | 27 | 6 | 114 | 7 | 6 | 102 | 76 | 11 | 7 |
| přesnídávka, oběd a svačina | 56 | 16 | 234 | 21 | 17 | 279 | 92 | 30 | 15 |
| celodenní stravování | 91 | 22 | 519 | 34 | 28 | 465 | 168 | 50 | 22 |
| Strávník 11-14 let | |||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Mléčné výrobky, mléko | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | Luštěniny | |
| snídaně | 10 | 0 | 196 | 7 | 6 | 96 | 0 | 10 | 0 |
| přesnídávka | 6 | 4 | 119 | 6 | 5 | 80 | 0 | 9 | 2 |
| oběd | 52 | 13 | 89 | 13 | 11 | 187 | 106 | 20 | 13 |
| svačina | 6 | 3 | 59 | 4 | 3 | 54 | 0 | 6 | 2 |
| večeře | 30 | 6 | 130 | 8 | 7 | 117 | 86 | 13 | 9 |
| celodenní stravování | 104 | 26 | 593 | 38 | 32 | 534 | 192 | 58 | 26 |
| Strávník 15 a více let | |||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Mléčné výrobky, mléko | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | Luštěniny | |
| snídaně | 12 | 0 | 245 | 9 | 7 | 120 | 0 | 13 | 0 |
| přesnídávka | 7 | 5 | 148 | 6 | 6 | 100 | 0 | 11 | 3 |
| oběd | 65 | 16 | 111 | 17 | 14 | 233 | 132 | 25 | 15 |
| svačina | 7 | 3 | 74 | 5 | 4 | 67 | 0 | 7 | 3 |
| večeře | 39 | 8 | 163 | 11 | 9 | 147 | 108 | 16 | 11 |
| celodenní stravování | 130 | 32 | 741 | 48 | 40 | 667 | 240 | 72 | 32 |
Tabulka č. 2: Potraviny, které se započítávají do průměrné měsíční spotřeby vybraných druhů potravin, a koeficienty
Maso
| Maso chlazené, zmrazené, hluboce zmrazené | Koeficient 1 |
| Droby chlazené, zmrazené, hluboce zmrazené | Koeficient 1 |
| Mleté maso | Koeficient 1 |
| Masné výrobky a polotovary | Koeficient 1 |
Ryby, korýši, měkkýši
| Ryby čerstvé nebo chlazené bez přidané soli a potravinářských přídatných látek | Koeficient 1 |
| Ryby zmrazené a hluboce zmrazené bez přidané soli, potravinářských přídatných látek a přidané vody; glazura se do čisté hmotnosti nezapočítává | Koeficient 1 |
| Obalované filé, filety, měkkýši, korýši bez potravinářských přídatných látek, s obsahem masa produktů rybolovu min. 60 g ve 100 g výrobku a obsahem soli max. 0,8 g ve 100 g výrobku | Koeficient je roven podílu masa produktů rybolovu na složení výrobku |
| Zpracované produkty rybolovu s obsahem masa min. 60 g ve 100 g výrobku a obsahem soli max. 0,8 g ve 100 g výrobku | Koeficient je roven podílu masa produktů rybolovu na složení výrobku |
| Konzervované rybí výrobky | Koeficient je roven podílu rybího masa na složení výrobku |
| Uzené a jinak kouřem, teplem nebo sušením upravené ryby | Koeficient 1 |
| Korýši, měkkýši chlazení, předvaření | Koeficient 1 |
| Korýši, měkkýši hluboce zmrazení; glazura se do čisté hmotnosti nezapočítává | Koeficient 1 |
Mléko, mléčné výrobky
| Mléko, smetana | |
| Čerstvé a trvanlivé mléko polotučné, plnotučné | Koeficient 1 |
| Mléko zahuštěné neslazené | Koeficient 3 |
| Mléko sušené | Koeficient 10 |
| Čerstvá a trvanlivá smetana 10 až 40% | Koeficient 0,8 |
| Roztíratelné mléčné tuky | |
| Tradiční pomazánkové | Koeficient 1 |
| Kysané mléčné výrobky | |
| Jogurt | Koeficient 1 |
| Jogurtové mléko | Koeficient 1 |
| Kysané podmáslí | Koeficient 1 |
| Kysané mléko | Koeficient 1 |
| Zakysaná smetana | Koeficient 1 |
| Acidofilní mléko | Koeficient 1 |
| Kefír | Koeficient 1 |
| Kefírové mléko | Koeficient 1 |
| Kysaný mléčný výrobek s bifidokulturou | Koeficient 1 |
| Skyr (zakysaný výrobek islandského typu) | Koeficient 1 |
| Tvarohy | |
| Tvaroh tučný, polotučný, nízkotučný, odtučněný, jemný, měkký | Koeficient 0,8 |
| Tvaroh tvrdý | Koeficient 1 |
| Termizované tvarohové dezerty, smetanové krémy | Koeficient 0,8 |
| Sýry | |
| Sýr přírodní čerstvý | Koeficient 0,6 |
| Sýr přírodní zrající, zrající pod mazem, zrající v celé hmotě, s plísní na povrchu, s plísní uvnitř hmoty, dvouplísňový, sýr přírodní měkký | Koeficient 5 |
| Sýr syrovátkový | Koeficient 1,7 |
| Sýr přírodní polotvrdý | Koeficient 8 |
| Sýr přírodní tvrdý a extra tvrdý | Koeficient 10 |
| Sýr přírodní pařený, v solném nálevu, bílý; nálev se do čisté hmotnosti nezapočítává | Koeficient 3 |
| Rostlinné alternativy mléka a mléčných výrobků | |
| Rostlinný nápoj obohacený o vápník v množství min. 120 mg vápníku ve 100 ml výrobku | Koeficient 1 |
| Rostlinná alternativa jogurtu obohacená o vápník v množství min. 120 mg vápníku ve 100 ml výrobku | Koeficient 1 |
Tuky volné
| Máslo | Koeficient 0,8 |
| Jednodruhové neemulgované rostlinné tuky a oleje, s výjimkou kokosového, palmového, palmojádrového | Koeficient 1 |
| Jednodruhové neemulgované rostlinné tuky a oleje použité na fritování, s výjimkou kokosového, palmového, palmojádrového | Koeficient 0,15 |
| Sádlo, lůj | Koeficient 1 |
| Sádlo na smažení | Koeficient 0,15 |
| Suché skořápkové plody, 100% ořechové pasty | Koeficient 0,6 |
| Olejnatá semena slunečnicová, dýňová, lněná, sezamová | Koeficient 0,5 |
| Majonéza | Koeficient 0,8 |
| Rostlinné roztíratelné tuky, roztíratelné směsné tuky a margaríny | Koeficient je roven podílu tuku na složení výrobku |
Cukr volný
| Cukr | Koeficient 1 |
| Med | Koeficient 0,8 |
| Sirup agávový, čekankový, datlový, javorový, rýžový, kukuřičný, tapiokový, z ječného sladu, kokosový, glukózový, glukózofruktózový, fruktózový | Koeficient je roven podílu cukrů na složení výrobku |
| Nápojové koncentráty, ovocné koncentráty, ovocné šťávy, nektary, sušené ovocné šťávy | Koeficient je roven podílu cukrů na složení výrobku |
| Marmelády, džemy, povidla | Koeficient 0,6 |
| Oříškovo-čokoládové, čokoládové pomazánky | Koeficient je roven podílu cukrů na složení výrobku |
| Směsi kakaa s cukrem a další příchutě do mléka, čokoláda k přípravě nápoje, slazené kakao, slazený kakaový prášek | Koeficient je roven podílu cukrů na složení výrobku |
| Slazené kondenzované mléko | Koeficient 0,6 |
| Čokoláda na vaření | Koeficient 0,5 |
Zelenina a ovoce
| Zelenina | Koeficient 1 | ||||||
| Ovoce | Koeficient 1 | ||||||
| Hluboce zmrazená zelenina bez přídavku soli | Koeficient 1 | ||||||
| Hluboce zmrazené ovoce | Koeficient 1 | ||||||
| Upravená chlazená čerstvá zelenina/ovoce | Koeficient 1 | ||||||
| Konzervovaná zelenina | |||||||
| Pasterovaná zelenina | Koeficient 1 | ||||||
| Sterilovaná zelenina; do čisté hmotnosti se započítává pouze pevný podíl | Koeficient 1 | ||||||
| Mléčně kvašená zelenina; do čisté hmotnosti se započítává pouze pevný podíl | Koeficient 1 | ||||||
| Zeleninové protlaky a pyré | Koeficient 1 | ||||||
| Rajčatové protlaky a pyré | Koeficient 1 | ||||||
| Zelenina v oleji; do čisté hmotnosti se započítává pouze pevný podíl | Koeficient 1 | ||||||
| Směs potravin a čerstvé nebo zmrazené zeleniny bez přidané soli, přídatných látek, palmového, palmojádrového a kokosového tuku a volných cukrů, s obsahem podílu zeleniny nad 50 %; do čisté hmotnosti se započítává pouze hmotnost zeleniny | Koeficient 1 | ||||||
| Konzervované ovoce | |||||||
| Kompoty; do čisté hmotnosti se započítává pouze pevný podíl | Koeficient 1 | ||||||
| Ovocné protlaky a pyré bez přidaného cukru | Koeficient 1 | ||||||
| Ovocná a zeleninová smoothie obsahující jedlé slupky, bez přídavku cukru a sladidel | Koeficient je roven podílu zeleniny a ovoce na složení výrobku | ||||||
| Směs potravin a čerstvého nebo zmrazeného ovoce bez přidané soli, přídatných látek, palmového, palmojádrového a kokosového tuku a volných cukrů, s obsahem podílu ovoce nad 50 %; do čisté hmotnosti se započítává pouze hmotnost ovoce | Koeficient 1 | ||||||
Brambory a ostatní hlízy
| Brambory konzumní | Koeficient 1 |
| Brambory konzumované se slupkou | Koeficient 1 |
| Brambory loupané | Koeficient 1 |
| Brambory předvařené | Koeficient 1 |
| Batáty, topinambury | Koeficient 1 |
Celozrnné obiloviny a pseudoobiloviny
| Mlýnské obilné výrobky | |||||||||||
| Celozrnná mouka, krupice | Koeficient 1 | ||||||||||
| Obilné vločky, trhanka | Koeficient 1 | ||||||||||
| Obiloviny pro přímou spotřebu | Koeficient 1 | ||||||||||
| Kroupy | Koeficient 1 | ||||||||||
| Bulgur | Koeficient 1 | ||||||||||
| Pohanka, pohankové vločky, lámanka, mouka, kaše | Koeficient 1 | ||||||||||
| Rýže neloupaná, pololoupaná | Koeficient 1 | ||||||||||
| Divoká rýže | Koeficient 1 | ||||||||||
| Celozrnné směsi z obilovin - obilné kaše, müsli, sypké směsi | Koeficient 1 | ||||||||||
| Směsi z obilovin – obilné kaše, müsli, sypké směsi s obsahem vlákniny min. 6 g ve 100 g výrobku | Koeficient 1 | ||||||||||
| Čirok, čiroková mouka, kaše | Koeficient 1 | ||||||||||
| Amarant, amarantová mouka, kaše | Koeficient 1 | ||||||||||
| Quinoa, quinoová mouka, kaše | Koeficient 1 | ||||||||||
| Kukuřičný popcorn bez soli a jiných příchutí | Koeficient 1 | ||||||||||
| Těstoviny | |||||||||||
| Celozrnné těstoviny | Koeficient 1 | ||||||||||
| Těstoviny s podílem celozrnné mouky | Koeficient je roven podílu celozrnné mouky | ||||||||||
| Pekařské výrobky | |||||||||||
| Chléb - žitný, celozrnný, grahamový | Koeficient 1 | ||||||||||
| Běžné pečivo - žitné, celozrnné, grahamové | Koeficient 1 | ||||||||||
| Jemné pečivo - celozrnné | Koeficient 1 | ||||||||||
| Trvanlivé pečivo - celozrnné | Koeficient 1 | ||||||||||
| Trvanlivé pečivo s podílem celozrnné mouky | Koeficient je roven podílu celozrnné mouky | ||||||||||
| Pekařské výrobky s obsahem vlákniny min. 6 g ve 100 g potraviny | Koeficient 1 | ||||||||||
Luštěniny
| Luštěniny v suchém stavu | Koeficient 1 |
| Luštěniny hluboce zmrazené | Koeficient 0,4 |
| Luštěniny konzervované, vakuované; do čisté hmotnosti se započítává pouze hmotnost luštěnin | Koeficient 0,4 |
| Mouky a vločky z luštěnin | Koeficient 1 |
| Luštěniny extrudované neochucené | Koeficient 1,7 |
| Těstoviny z luštěnin | Koeficient 1 |
| Tofu | Koeficient 0,3 |
| Tempeh | Koeficient 1 |
| Směs potravin a luštěnin bez přidané soli, přídatných látek, palmového, palmojádrového a kokosového tuku a volných cukrů, s obsahem podílu luštěnin nad 50 %; do čisté hmotnosti se započítává pouze hmotnost luštěnin | Koeficient – 1 luštěniny v suchém stavu a mouky nebo vločky z luštěnin, 0,4 sterilované luštěniny, tepelně upravené luštěniny |
Tabulka č. 3: Přípustná tolerance měsíční spotřeby vybraných druhů potravin
| Minimum | Maximum | |
|---|---|---|
| Maso | 75 % | 125 % |
| Ryby, korýši, měkkýši | 75 % | Není stanoveno |
| Mléčné výrobky, mléko | 75 % | 125 % |
| Tuky volné | 75 % | 100 % |
| Cukry volné | 0 % | 100 % |
| Zelenina, ovoce | 75 % | Není stanoveno |
| Brambory | 75 % | 125 % |
| Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | 75 % | Není stanoveno |
| Luštěniny | 75 % | Není stanoveno |
Tabulka č. 4: Násobky hrubé hmotnosti pro přepočet na čistou hmotnost potravin
| Potravina | Násobek hrubé hmotnosti | Způsob opracování nebo konzumace |
|---|---|---|
| Ovoce, zelenina, brambory, ostatní hlízy | ||
| Ananas | 0,6 | Odstranění listů a slupky |
| Artyčoky | 0,5 | Oloupání, okrájení |
| Avokádo | 0,7 | Oloupání, odstranění pecky |
| Banán | 0,6 | Oloupání |
| Batáty | 0,9 | Oškrábání |
| Blumy | 0,9 | Odstranění pecky |
| Brambory rané | 0,9 | Oškrábání, očištění |
| Brambory zimní | 0,8 | Oškrábání, očištění |
| Brambory vařené ve slupce | 0,9 | Oloupání |
| Brokolice při využití bez košťálu | 0,6 | Očištění, odstranění košťálu |
| Brokolice při využití s košťálem | 0,9 | Očištění, oloupání košťálu |
| Broskve | 0,9 | Odstranění pecky |
| Celer kořenový | 0,7 | Okrájení nožem |
| Celer řapíkatý | 0,9 | Odkrojení konců |
| Cibule | 0,9 | Očištění, oloupání |
| Cibule jarní | 0,9 | Odříznutí konce, odstranění poškozených natí |
| Cibule šalotka | 0,9 | Očištění, oloupání |
| Citrón - dužina | 0,6 | Oloupání |
| Cuketa | 0,9 | Oloupání |
| Čekanka | 0,9 | Odstranění listů |
| Česnek | 0,9 | Oloupání |
| Dýně hokkaidó | 0,9 | Odstranění jader |
| Dýně máslová, tykve | 0,8 | Oloupání, odstranění jader |
| Fazolové lusky čerstvé | 0,9 | Odříznutí stopek |
| Fenykl | 0,9 | Odříznutí konce |
| Grapefruit | 0,7 | Oloupání |
| Hrášek v lusku | 0,6 | Odstranění lusku |
| Hrozny | 0,9 | Odstopkování |
| Hrušky při využití se slupkou | 0,9 | Odstranění jádřinců |
| Hrušky při využití bez slupky | 0,8 | Oloupání, odstranění jádřinců |
| Chřest | 0,8 | Očištění |
| Jablko při využití se slupkou | 0,9 | Odstranění jádřinců |
| Jablko při využití bez slupky | 0,8 | Oloupání, odstranění jádřinců |
| Jahody | 0,9 | Čištění, odstranění zelených lístků |
| Kaktusový fík - opuncie | 0.8 | Očištění |
| Kapusta | 0,9 | Odstranění košťálu a zvadlých listů |
| Kapusta růžičková | 0,8 | Odstranění tuhých částí košťálu a zvadlých listů |
| Kedlubna bez listů | 0,8 | Očištění, odstranění slupky |
| Kedlubny s listy | 0,7 | Očištění, odstranění slupky, listů |
| Kiwi zelené | 0,9 | Odstranění slupky |
| Křen | 0,6 | Očištění, loupání |
| Květák při využití bez košťálu | 0,6 | Odstranění listů, košťálu |
| Květák při využití s košťálem | 0,8 | Odstranění listů |
| Lilek při využití se slupkou | 0,8 | Odstranění stopky |
| Lilek při využití bez slupky | 0,7 | Odstranění stopky, oloupání |
| Limeta - dužina | 0,8 | Oloupání |
| Mandarinky | 0,9 | Oloupání |
| Mango | 0,7 | Odstranění pecky, slupky |
| Mangold | 0,9 | Odstranění zvadlých listů, čištění |
| Mangostan | 0,3 | Odstranění slupky |
| Mučenka | 0,5 | Odstranění slupky |
| Meloun vodní | 0,6 | Odstranění slupky |
| Meloun Galia | 0,8 | Odstranění slupky |
| Meruňky | 0,9 | Odstranění pecky |
| Mirabelky | 0,9 | Odstranění pecky |
| Mrkev bez natě | 0,9 | Očistění kartáčkem, oškrábání |
| Mrkev s natí | 0,7 | Odstranění natě, očištění |
| Nashi | 0,9 | Odstranění jádřince |
| Nektarinky | 0,9 | Odstranění pecky |
| Okurka salátová při využití se slupkou | 0,9 | Oříznutí konců |
| Okurka salátová při využití bez slupky | 0,8 | Oloupání |
| Ostatní tropické ovoce | 0,7 | Očištění, oloupání |
| Papája | 0,7 | Odstranění jader, oloupání |
| Paprika | 0,8 | Odstranění stopky a jádřince |
| Pastinák | 0,8 | Oloupání |
| Patizon | 0,7 | Odstranění slupky a jader |
| Petržel | 0,8 | Oškrábání |
| Petržel s natí | 0,7 | Odstranění natě, očištění |
| Pomelo | 0,4 | Oloupání |
| Pomeranč | 0,8 | Oloupání |
| Pórek při odstranění konce | 0,9 | Odříznutí konce |
| Pórek při odstranění listů a konce | 0,6 | Odříznutí konce a odstranění zvadlých listů |
| Rebarbora | 0,7 | Oloupání |
| Romanesco | 0,8 | Odstranění zvadlých listů, očištění |
| Ryngle | 0,9 | Odstranění pecek |
| Ředkev bílá | 0,8 | Očištění |
| Ředkvičky bez nati | 0,8 | Očištění |
| Ředkvičky s natí | 0,7 | Odstranění natě, očištění |
| Řepa červená | 0,8 | Oloupání |
| Řepa žlutá | 0,9 | Očištění |
| Salát | 0,9 | Odstranění středu a zvadlých listů |
| Špenát listový | 0,8 | Odstranění zvadlých listů, očištění |
| Švestky | 0,8 | Odstranění pecek |
| Topinambury | 0,8 | Oloupání |
| Třešně | 0,9 | Odstranění pecek, stopek |
| Višně | 0,9 | Odstranění pecek, stopek |
| Zelí čínské | 0,8 | Odstranění zvadlých listů |
| Zelí hlávkové bílé, červené | 0,8 | Odstranění zvadlých listů |
| Maso, ryby | ||
| Drůbeží čtvrtky při využití s kůží | 0,7 | Vykostění |
| Drůbeží čtvrtky při využití bez kůže | 0,6 | Vykostění, odstranění kůže |
| Drůbeží hřbety při využití obraného masa | 0,7 | Vykostění |
| Drůbeží krky při využití obraného masa | 0,5 | Vykostění |
| Drůbeží křídla | 0,6 | Vykostění |
| Drůbeží prsa s kostí | 0,9 | Vykostění |
| Drůbeží stehno při využití s kůží | 0,8 | Vykostění |
| Drůbeží stehno při využití bez kůže | 0,7 | Vykostění, odstranění kůže |
| Drůbeží stehno horní při využití s kůží | 0,9 | Vykostění |
| Drůbeží stehno horní při využití bez kůže | 0,8 | Vykostění, odstranění kůže |
| Hovězí bok s kostí | 0,8 | Vykostění |
| Hovězí hrudí | 0,8 | Vykostění |
| Jehněčí hrudí | 0,6 | Vykostění |
| Jehněčí hřbet | 0,7 | Vykostění |
| Jehněčí krk | 0,6 | Vykostění |
| Jehněčí kýta | 0,8 | Vykostění |
| Králičí plec s hrudí | 0,7 | Vykostění |
| Králičí stehna | 0,8 | Vykostění |
| Kuře celé s kůží bez drobů | 0,7 | Vykostění |
| Maso ostatních savců – průměr jedlý podíl | 0,9 | Vykostění |
| Měkkýši, korýši průměr | 0,6 | Odstranění schránek, skořápek |
| Ryby čerstvé | 0,6 | Odstranění hlavy, ploutví, ocasu, kostí, vnitřností |
| Slepice celá bez drobů | 0,7 | Vykostění |
| Telecí hrudí | 0,7 | Vykostění |
| Telecí krk | 0,8 | Vykostění |
| Vepřová žebírka | 0,3 | Vykostění |
| Vepřové koleno | 0,7 | Vykostění |
| Vepřové kotlety | 0,8 | Vykostění |
| Vnitřnosti | 0,9 | Očištění |
1.
Průměrná měsíční spotřeba vybraných druhů potravin na strávníka a den je v tabulce č. 1 uvedena v gramech čisté hmotnosti, kterou se rozumí hmotnost potravin určených ke konzumaci po očištění, oloupání, okrájení, oškrábání, bez kostí a dalších nepoživatelných částí, u konzervované zeleniny, ovoce, luštěnin a ryb bez nálevu nebo oleje. Pro výpočet čisté hmotnosti některých potravin se použijí násobky hrubé hmotnosti uvedené v tabulce č. 4. V ostatních případech se čistá hmotnost stanoví vážením.
2.
Pro účely započtení do tabulky č. 1 se čistá hmotnost potraviny vynásobí koeficientem podle tabulky č. 2.
3.
Průměrná měsíční spotřeba vybraných druhů potravin na strávníka a den se vypočítává z potravin uvedených v tabulce č. 2. Pokud nejsou potraviny uvedeny v tabulce č. 2 a jejich použití není zakázáno, je možné je používat k přípravě pokrmů, přičemž do tabulky č. 1 se nezapočítávají.
4.
Průměrná měsíční spotřeba vybraných druhů potravin na strávníka a den má přípustnou toleranci, která je uvedena v tabulce č. 3. Pokud provozovatel stravovacích služeb poskytuje po většinu stravovacích dnů výběr z hlavního chodu oběda, připouští se dolní limit plnění skupiny Maso ve výši 50 %. Poskytuje-li zároveň po většinu stravovacích dnů 3 a více výběrů hlavního chodu, připouští se horní limit plnění skupiny Maso ve výši 150 %.
5.
Souhlasí-li zákonný zástupce strávníka nebo zletilý strávník, lze strávníkovi ze třídy se sportovním zaměřením, vykonávajícímu sportovní přípravu a strávníkovi v konzervatoři připravujícímu se v oboru tanec zvýšit celkovou denní výživovou dávku s přihlédnutím k charakteru tělesné činnosti až o 30 %. Další zvýšení je možné pouze na doporučení lékaře.
6.
Průměrná měsíční spotřeba potravin provozovatele stravovacích služeb, který má v daném měsíci zapsaných více než 180 strávníků, obsahuje minimálně
a)
2 % hmotnosti potravin produkovaných v systému ekologického zemědělství vyrobených v souladu s požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848, o ekologické produkci a o označování ekologických produktů a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 834/2007, ve znění pozdějších předpisů, počítáno v hmotnosti jak nakoupeno a
b)
10 % sezónního ovoce, zeleniny nebo brambor počítáno v hmotnosti jak nakoupeno. Do sezónních produktů se nezapočítávají mražené a sterilované ovoce a mražená a sterilovaná zelenina.
7.
Kompoty, sterilovaná zelenina, mléčně kvašená zelenina a zelenina v oleji12) mohou tvořit maximálně 15 % hmotnosti potravin vykázaných ve skupině Zelenina a ovoce. To neplatí pro výrobky bez přidaného cukru a soli.
8.
Masné výrobky a masné polotovary13) mohou tvořit maximálně 20 % hmotnosti potravin vykázaných ve skupině Maso.
9.
Skladba denních jídel a jídelních lístků:
a)
Každé denní jídlo obsahuje zeleninu nebo ovoce v syrovém stavu nebo tepelně upravené, zdroj sacharidů ve formě obilovin, pseudoobilovin, brambor, batátů nebo topinamburů, zdroj bílkovin ve formě masa, ryb, korýšů, měkkýšů, mléčných výrobků, mléka, luštěnin nebo vajec a zdroj tuků, který je přítomen buď v potravinách samotných, nebo se do pokrmů přidává provozovatelem stravovacích služeb v rámci jejich přípravy. To neplatí pro druhou večeři.
b)
Poměr rostlinných a živočišných tuků v rámci spotřeby ve skupině Tuk volný je minimálně 2:1 ve prospěch rostlinných tuků. V rámci školního stravování se nepoužívá volný jednodruhový palmový, palmojádrový a kokosový tuk.
c)
V rámci nevýběrového obědového jídelního lístku obsahuje hlavní chod v 1 týdnu:
| 1 den | maso bílé (drůbež, pernatá zvěř, zajícovití), |
| 1 den | maso bílé nebo červené (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí, zvěřina, droby), |
| 1 den | rybí pokrm nebo maso bílé (rybím pokrmem se rozumí hlavní chod, polévka nebo předkrm); rybí pokrm je podáván minimálně 2x měsíčně, |
| 2 dny | bezmasý pokrm. |
d)
V případě možnosti výběru z více hlavních chodů podle přílohy č. 1 k této vyhlášce je vždy možnost zvolit bezmasý pokrm.
e)
Minimálně 1x za 2 týdny je nabídnut rybí pokrm. Červené maso je možné nabízet v rámci každého výběru maximálně 1x týdně.
f)
Pokud provozovatel stravovacích služeb vaří 7 dní v týdnu, platí pravidla podle písmen a) až e), přičemž zbývající dva dny je nabízen libovolný pokrm.
g)
V rámci celodenní stravy se pokrmy ani přílohy v daný den neopakují.
10.
Pitný režim:
a)
V rámci školního stravování je zakázáno nabízet nealkoholické nápoje bez obsahu mléka obsahující volné cukry. Volnými cukry se rozumí cukry, které jsou
1.
přidávané v průběhu přípravy nebo výroby nápoje nebo potraviny, a to zejména glukóza, fruktóza, glukózovofruktózový sirup a sacharóza, nebo
2.
obsažené v medu, sirupu, zeleninových a ovocných šťávách, nektarech, sušených zeleninových a ovocných šťávách nebo koncentrovaných zeleninových a ovocných šťávách.
b)
Obsahují-li ochucená mléka, ochucené mléčné nápoje, ochucené nápoje s přídavkem mléka nebo jejich ochucené rostlinné alternativy volný cukr, lze je podávat v rámci obědů maximálně 1x měsíčně, maximálně 2x měsíčně v rámci přesnídávek a svačin a maximálně 4x měsíčně v rámci celodenního stravování. K takovýmto nápojům jsou vždy podávány na výběr nápoje bez mléka a bez volných cukrů.
c)
Ke sladkému pokrmu se podává pouze voda, mléko, mléčné nápoje bez volného cukru, nápoje s přídavkem mléka bez volného cukru, jejich rostlinné alternativy bez volného cukru nebo nealkoholické nápoje bez volného cukru.
11.
Sladká jídla, sladké hlavní chody, sladké pokrmy a sladké dezerty:
a)
V rámci celodenní stravy nebo celodenního provozu je možné nabízet pouze 1 sladký pokrm v rámci dne.
b)
Sladké varianty přesnídávek a svačin jsou nabízeny maximálně 2x týdně. Za sladkou variantu přesnídávek a svačin je považován pokrm s volnými cukry. Volnými cukry se rozumí cukry, které jsou
1.
přidávané v průběhu přípravy nebo výroby nápoje nebo potraviny, a to zejména glukóza, fruktóza, glukózovofruktózový sirup a sacharóza, nebo
2.
obsažené v medu, sirupu, zeleninových a ovocných šťávách, nektarech, sušených zeleninových a ovocných šťávách nebo koncentrovaných zeleninových a ovocných šťávách.
Nápoje se za pokrm14) pro tento účel nepovažují.
c)
Možnost volby sladkého pokrmu v rámci hlavního chodu oběda je maximálně 1x za 2 týdny bez ohledu na jeho zařazení v konkrétním výběru.
d)
V rámci školního stravování lze jemné pečivo podávat maximálně 2x měsíčně v rámci obědů, maximálně 4x měsíčně v rámci přesnídávek a svačin a maximálně 8x měsíčně v rámci celodenního stravování.
e)
V rámci měsíce je možné maximálně 1x k obědu a 1x k večeři podat dezert s volným cukrem.
12.
Na přípravu pokrmů v rámci školního stravování je zakázáno používat následující výrobky:
a)
Dehydratované výrobky15): polévka, přísady do polévky, bujón, vývar, omáčka, šťáva a základ pokrmu.
b)
Ochucovadla15) s obsahem soli více než 10 g soli na 100 g nebo na 100 ml výrobku.
c)
Stolní sladidla16) a potraviny včetně nálevů a nápoje, které sladidla obsahují jako potravinářskou přídatnou látku.
d)
Kořenicí přípravky s přidanou solí15).
12)
Vyhláška č. 397/2021 Sb., o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány, příloha 6.
13)
Vyhláška č. 69/2016 Sb., o požadavcích na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich.
14)
§ 23 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
15)
§ 2 písm. m) a n), § 5 a příloha č. 7 k vyhlášce č. 398/2016 Sb., o požadavcích na koření, jedlou sůl, dehydratované výrobky, ochucovadla, studené omáčky, dresinky a hořčici.
16)
Nařízení Komise (EU) č. 1129/2011 ze dne 11. listopadu 2011, kterým se mění příloha II nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 vytvořením seznamu potravinářských přídatných látek.“.
7.
Za přílohu č. 1 se vkládá nová příloha č. 1a, která včetně nadpisu zní:
„Příloha č. 1a
Flexibilní výživové normy pro školní stravování
Tabulka č. 1: Průměrná měsíční spotřeba vybraných druhů potravin na strávníka a den v gramech.
| Druh a množství vybraných druhů potravin v gramech na strávníka a den, uvedeno v hodnotách čistá hmotnost | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Strávníci 2-3 roky | |||||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Luštěniny | Mléčné výrobky, mléko/ rostlinné alternativy | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | |||
| snídaně | 2 | 0 | 0 | 66 | 3 | 3 | 48 | 0 | 6 | ||
| přesnídávka | 1 | 6 | 3 | 40 | 3 | 2 | 40 | 0 | 4 | ||
| oběd | 9 | 20 | 20 | 30 | 7 | 6 | 94 | 22 | 10 | ||
| svačina | 1 | 4 | 3 | 20 | 2 | 1 | 27 | 0 | 3 | ||
| večeře | 4 | 10 | 14 | 44 | 4 | 4 | 58 | 18 | 6 | ||
| přesnídávka, oběd a svačina | 11 | 30 | 26 | 90 | 12 | 9 | 161 | 22 | 17 | ||
| celodenní stravování | 17 | 40 | 40 | 200 | 19 | 16 | 267 | 40 | 29 | ||
| Strávníci 4-6 let | |||||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Luštěniny | Mléčné výrobky, mléko/ rostlinné alternativy | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | |||
| snídaně | 3 | 0 | 0 | 100 | 5 | 5 | 72 | 0 | 8 | ||
| přesnídávka | 1 | 9 | 5 | 60 | 4 | 4 | 60 | 0 | 6 | ||
| oběd | 13 | 30 | 30 | 45 | 10 | 8 | 140 | 33 | 15 | ||
| svačina | 1 | 6 | 5 | 30 | 4 | 2 | 41 | 0 | 4 | ||
| večeře | 8 | 15 | 20 | 65 | 6 | 5 | 87 | 27 | 10 | ||
| přesnídávka, oběd a svačina | 15 | 45 | 40 | 135 | 18 | 14 | 241 | 33 | 25 | ||
| celodenní stravování | 26 | 60 | 60 | 300 | 29 | 24 | 400 | 60 | 43 | ||
| Strávníci 7-10 let | |||||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Luštěniny | Mléčné výrobky, mléko/ rostlinné alternativy | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | |||
| snídaně | 3 | 0 | 0 | 116 | 6 | 5 | 84 | 0 | 9 | ||
| přesnídávka | 2 | 11 | 6 | 70 | 5 | 4 | 69 | 0 | 8 | ||
| oběd | 15 | 35 | 35 | 53 | 12 | 10 | 162 | 39 | 18 | ||
| svačina | 2 | 7 | 6 | 35 | 4 | 3 | 48 | 0 | 5 | ||
| večeře | 8 | 17 | 23 | 76 | 7 | 6 | 104 | 31 | 10 | ||
| přesnídávka, oběd a svačina | 19 | 53 | 47 | 158 | 21 | 17 | 279 | 39 | 31 | ||
| celodenní stravování | 30 | 70 | 70 | 350 | 34 | 28 | 467 | 70 | 50 | ||
| Strávníci 11-14 let | |||||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Luštěniny | Mléčné výrobky, mléko/ rostlinné alternativy | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | |||
| snídaně | 3 | 0 | 0 | 133 | 7 | 6 | 96 | 0 | 10 | ||
| přesnídávka | 2 | 12 | 6 | 80 | 6 | 5 | 80 | 0 | 9 | ||
| oběd | 18 | 40 | 40 | 60 | 13 | 11 | 187 | 45 | 20 | ||
| svačina | 2 | 8 | 6 | 40 | 4 | 3 | 54 | 0 | 7 | ||
| večeře | 9 | 20 | 28 | 87 | 8 | 7 | 117 | 35 | 12 | ||
| celodenní stravování | 34 | 80 | 80 | 400 | 38 | 32 | 534 | 80 | 58 | ||
| Strávníci 15 a více let | |||||||||||
| Maso | Ryby, korýši, měkkýši | Luštěniny | Mléčné výrobky, mléko/ rostlinné alternativy | Tuky volné | Cukry volné | Zelenina, ovoce | Brambory a ostatní hlízy | Celozrnné obiloviny, pseudoobiloviny | |||
| snídaně | 4 | 0 | 0 | 165 | 9 | 7 | 120 | 0 | 13 | ||
| přesnídávka | 2 | 15 | 8 | 100 | 6 | 6 | 100 | 0 | 11 | ||
| oběd | 23 | 50 | 50 | 75 | 17 | 14 | 233 | 55 | 25 | ||
| svačina | 2 | 10 | 8 | 50 | 5 | 4 | 67 | 0 | 8 | ||
| večeře | 12 | 25 | 34 | 110 | 11 | 9 | 147 | 45 | 15 | ||
| celodenní stravování | 43 | 100 | 100 | 500 | 48 | 40 | 667 | 100 | 72 | ||
1.
Školní stravování využívající flexibilní výživové normy se řídí pravidly stanovenými v příloze č. 1 k této vyhlášce s výjimkou tabulky č. 1, bodu 9 písm. c) až e) přílohy č. 1 k této vyhlášce a pravidly stanovenými v této příloze.
2.
U přípustné tolerance měsíční spotřeby vybraných druhů potravin v tabulce č. 3 přílohy č. 1 k této vyhlášce se v rámci přípravy stravy podle této přílohy ve skupinách Maso a Ryby, korýši, měkkýši připouští dolní mez plnění ve výši 0 %. Minimální součet plnění skupin Maso, Ryby, korýši, měkkýši a Luštěniny však musí odpovídat množství podle tabulky č. 2 této přílohy.
Tabulka č. 2: Množství minimálního plnění v kategorii Maso, Ryby, korýši, měkkýši a Luštěniny v gramech na strávníka a den v čisté hmotnosti
| 2-3 roky | 4-6 let | 7-10 let | 11-14 let | 15 a více let | |
|---|---|---|---|---|---|
| snídaně | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| přesnídávka | 5 | 7 | 8 | 9 | 12 |
| oběd | 29 | 44 | 51 | 58 | 73 |
| svačina | 5 | 7 | 8 | 9 | 12 |
| večeře | 20 | 30 | 35 | 40 | 50 |
| přesnídávka, oběd a svačina | 39 | 58 | 67 | 76 | 97 |
| celodenní | 59 | 88 | 102 | 116 | 147 |
3.
Do skupiny Mléčné výrobky, mléko lze navíc započítat tofu s obsahem vápníku minimálně 100 mg na 100 g výrobku s koeficientem 1,5.
4.
Hlavní chody obědového jídelního lístku v rámci 1 týdne mohou zahrnovat maximálně
a)
1x týdně pokrm s červeným masem a
b)
1x za dva týdny sladký pokrm.
5.
V případě možnosti výběru z více hlavních chodů podle přílohy č. 1a k této vyhlášce je vždy možnost zvolit bezmasý pokrm.“.
8.
V příloze č. 2 se vkládá nový bod 1, který zní:
| „1. Strávníci 2-3 roky | |
| snídaně | 8,00 až 18,00 |
| přesnídávka | 7,00 až 13,00 |
| oběd | 15,00 až 32,00 |
| svačina | 7,00 až 13,00 |
| večeře | 13,00 až 24,00 |
| Celkem (celodenní) | 50,00 až 100,00 |
| na nápoje | 4,00 až 8,00.“. |
Dosavadní body 1 až 4 se označují jako body 2 až 5.
9.
V příloze č. 2 se slova „Strávníci do 6 let“ nahrazují slovy „Strávníci 4–6 let“.
10.
V příloze č. 2 se slova „1 až 4“ nahrazují slovy „1 až 5“.
Přechodné ustanovení
Zařízení školního stravování nebo jiná osoba poskytující stravovací služby se může do 31. srpna 2027 řídit vyhláškou č. 107/2005 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, s výjimkou § 4 odst. 10 a přílohy č. 2 vyhlášky č. 107/2005 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti této vyhlášky.
Čl. III
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. září 2025, s výjimkou ustanovení čl. I bodu 6, který nabývá účinnosti dnem 1. září 2028.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy:
doc. PhDr. Bek, Ph.D., v. r.