17. 10. 2014
ID: 95635

10 otázek pro... Karla Čermáka

Zdroj: JUDr. Karel Čermák sr., Dr. h.c.

eFocus

JUDr. Karel Čermák sr., Dr. h.c. působil po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy jako advokát v pražské Advokátní poradně číslo 1. Spoluzakladatel advokátní kanceláře Čermák Hořejš Vrba (nyní Čermák a spol.) byl dlouholetým předsedou České advokátní komory a spojené Komory. Působil také jako rozhodce v Česku, Vídni a Ženevě. Karel Čermák je také bývalým ministrem spravedlnosti a nositelem “Vyznamenání za zásluhy o Republiku Rakousko”, udělenou prezidentem Rakouské republiky. V roce 2005 získal titul „Právník roku“.

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Právníkem jsem se stal, protože mi nic jiného nezbylo. Rada potomstvu. Do stejných právních vod nelze vstoupit dvakrát, podobně jako do stejné řeky. U nás nevstoupíš do stejné řeky možná ani jednou. Tak prudké jsou peřeje české legislativy.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Byl bych básníkem, a to nejspíš prokletým, podobně jako Baudelaire, Verlaine nebo Rimbaud, nebo varhaníkem jako Johann Sebastian Bach či Albert Schweitzer.

Nevýhody vašeho povolání?
Hlavní nevýhodou povolání advokáta je povinnost chovat se poctivě, čestně a slušně. Povolání kmotra-podnikatele taková nesmyslná omezení nevyžaduje.

Nejemotivnější kauza?
Nejemotivnější podle Italů je „causa che pende“ (co se vleče), protože to je „causa che rende“ (co vynáší). Nu, a co působí na city právníka víc, než inkaso tučného palmáru? To působí někdy i na jeho rozum.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Všeobecně se uznává, že spravedlnost symbolizuje holka se zavázanýma očima, co má v jedné ruce váhy a v druhé meč. Na jedné grafice od Bíma uvízla v holých větvích zimního stromu. Zmítá se v nich, váhy se kymácejí, meč jí padá z ruky, jenom šátek na očích pevně drží. Měsíc v úplňku to pozoruje nezúčastněně v mrazivé noci. Myslím, že to je o Husákovi a o normalizaci. Nebo?

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Trestní řád. Komunisti ho počali a postkomunisti klonovali ultraliberalismem. Klon se má pořád k světu a zločinci taky.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Ženy vynikají nonšalancí při nošení taláru, muži v thaiboxu a oslovování kolegů „vole“. V poslední době se role vyrovnávají.

Nesplněný sen?
Svět bez Kim Čong-una, al-Baghdádího a Putina. A bez koho u nás? Nemáme na to dost místa.

Jak si vyčistit hlavu?
Četbou Etického kodexu (nikoliv od Rittiga), návštěvou výstavy Bohuslava Reynka a poslechem Rekviem od Mozarta, Verdiho či Dvořáka, zejména části Dies irae, jak o tom bude ještě v poslední otázce řeč. Akutní otravu adrenalinem nelze léčit podáváním adrenalinu při fotbalovém utkání Sparta – Slavia, ani při alpinismu či na rallye.

Jiná země pro výkon právnického povolání?
Zanedlouho nás všechny čeká pobyt ne v jiné zemi, ale přímo v jiném světě. Hymnus „Dies irae“ (Den hněvu) složil Tomáš Celanský (Tommaso da Celano) v 1. půli 13. stol. Je součástí každého rekviem a je převážně věnován justici.

Liber scriptus proferetur
in quo totum continetur
unde mundus iudicetur.                       

Iudex ergo cum sedebit                           
quidquid latet, apparebit
nil inultum remanebit.

Zkrátka řečeno, bude zveřejněna databáze, která obsahuje všechno, a podle ní se bude soudit. A až tedy Soudce zasedne, ukáže se i to, co se zatloukalo, a nic nezůstane bez odplaty.

Dámy a pánové, obávám se, že si v tomto justičním systému moc neškrtneme, a to ani s presumpcí neviny, ani s Unií obhájců. Já osobně budu rád, když si mne, ovci, Soudce nesplete s kozly Janouškem a Rathem, a dovolí mi, abych mu podal kafe z pravé strany.

Inter oves locum praesta
et ab haedis me sequestra
statuens in parte dextra.

Popřej mi místo mezi (poctivými) ovcemi,
odděl mě od těch (smradlavých) kozlů a
postav mě na správnou stranu.

Poslech Requiem stál za to, ne? Etický kodex par excellence! Amen.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz