4. 12. 2013
ID: 93077

10 otázek pro... Uljanu Kurivčákovou

Zdroj: BBH

eFocus

Uljana Kurivčaková je advokátkou a vedoucím právníkem ruské poradenské skupiny advokátní kanceláře BBH. Zaměřuje se zejména na obchodní a občanské právo, právo nemovitostí a cizinecké právo. Její hlavní specializací je oblast korporátního práva a cizineckého práva, především pak právní poradenství týkající se restrukturalizací společností a kompletní právní poradenství cizincům při vstupu na území České republiky, prodlužování pobytů, získávání trvalého pobytu, občanství atd. Hovoří česky, rusky, ukrajinsky, anglicky a pasivně polsky, rumunsky.

Jiná země pro výkon advokacie, výkon povolání?
Určitě Ukrajina nebo Rusko, je to má srdcová záležitost. Mám práva i na Ukrajině, tak se domnívám, že by to možná i šlo a nebyla bych tak ztracena.

Kdybyste nebyla právníkem, čím byste byla?
Designerem, architektem, módní návrhářkou, diplomatem.

Nevýhody vašeho povolání? 
Časová náročnost – určitě by to potvrdila většina právníků.

Nejemotivnější kauza?
Rozvod kamarádů, o jejich rodinných problémech nikdy nikdo nevěděl a všichni žili v domnění, jak je to šťastná rodina. Opak byl ale pravdou, o to větší šok to byl.

Největší dosavadní úspěch?
Pro mne jako pro cizinku je největším pracovním úspěchem již to, že jsem v ČR ukončila studium právnické fakulty University Karlovy a následně jsem měla možnost pracovat v největších českých advokátních kancelářích, kde jsem se naučila hodně užitečných věcí.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Největší vliv měla určitě moje maminka a potom i manžel.

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Zákon č. 326/19999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky. Doufám, že přijetím nového zákona se situace brzy změní.

Proč jste se rozhodla stát se právníkem? A co byste poradila lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod?
Byla to náhoda. Hodně dlouho jsem se připravovala na přijímací zkoušky na medicínu a teprve těsně před zkouškami jsem se rozhodla, že chci být právníkem. Na práva jsem se dostala a vůbec toho nelituji, ba naopak, dobrá lékařka by ze mne určitě nebyla, nikdy mě to nebavilo. Tím jsem pohřbila sen svých rodičů, že v rodině bude doktor :) Paradoxem je, že doktorkou jsem se nakonec stala, ačkoli ne medicíny… Všem ostatním, kteří chtějí být právníky, bych vzkázala, ať jdou za svým snem. Štěstí přeje nejen připraveným, ale i vytrvalým!

Jak si vyčistit hlavu?
Hraním si s dětmi, sportem, čtením…je toho spousta :)

Nesplněný sen?
Miluji cestování, takže je to určitě cesta kolem světa. Snad se mi ten sen někdy splní.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz