13. 2. 2020
ID: 110664

Adolf Loos Apartment and Gallery

Zdroj: Adolf Loos Apartment and Gallery

Aukce 26. dubna 2020 od 14 hodin, výstavní síň Mánes

Lídr českých aukcí s uměním Adolf Loos Apartment and Gallery nabídne ve své prestižní aukci hned několik mistrovských děl z různých českých i zahraničních privátních sbírek. Nejvýznamnější položku aukce představuje nádherný olej s názvem Děti v trávě z roku 1933. Okouzlující práce pochází od hlavního představitele české moderny Josefa Čapka. Dubnová aukce představí rovněž unikátní olej od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera Zimní květ z roku 1887, který byl po dlouhá léta veřejnosti nezvěstný.
 

Josef Čapek, Děti v trávě, 1933, olej na plátně,
vyvolávací cena: 5.900.000 Kč  

 

Jakub Schikaneder, Zimní květ, 1887, olej na plátně,
vyvolávací cena: 2.700.000 Kč

      

Jan Zrzavý je reprezentován v aukci jedinečným obrazem s názvem Krásná hora z roku 1933, kdy se autor soustavně věnoval tématu české krajiny a poutavě ji reflektoval ve své malbě.

Aukce nabídne hned několik vzácných děl od Františka Kupky. Jedná se například o jeho brilantně provedený obraz z roku 1897 Biblioman, který se řadí mezi jeho důležitou přípravnou studii k zásadnímu a velice významnému obrazu Biblioman nacházející se ve sbírkách Pražského Hradu. Symbolismus v Kupkově podání představuje jeho magické dílo La Voie du silence 1 (Cesta ticha 1) z roku 1898. Jde o jeden z mala výjimečných případů, kdy Kupka své dílo uvedl do souvislosti s tímto uměleckým hnutím.

Jan Zrzavý, Krásná hora, 1933, olej na plátně,
vyvolávací cena: 2.800.000 Kč     

 

František Kupka, La Voie du silence I. (Cesta ticha I.), 1900 – 1902, barevná akvatinta na papíře, vyvolávací cena: 380.000 Kč             

 
Aukční síni se do aukce podařilo získat větší soubor kvalitních obrazů Františka Tichého. K jeho nejcennější práci řadíme slavný, publikovaný obraz Arlecchino z roku 1938, kde se autor inspiroval světoznámou Commedie dell'arte. Jedná se o jeden z nejdůležitějších obrazů autora vůbec.

František Tichý, Arlecchino, 1938, kombinovaná technika na papíře,
vyvolávací cena: 980.000 Kč             

Pozornost sběratelů a investorů nepochybně přitáhnou i další skvělá díla od Emila Filly, Pravoslava Kotíka, Josefa Jíry, Oty Janečka, Otto Gutfreunda, Kamila Lhotáka, Julia Mařáka, Bohuslava Reynka, Michaela Rittsteina, Václava Špály, Jožy Uprky, Olbrama Zoubka, Milana Grygara, Josefa Istlera, Magdaleny Jetelové a dalších.

 Adolf Loos Apartment and Gallery, založená roku 2009, je aukční síň a prodejní galerie specializovaná na prodej kvalitních obrazů, plastik a designu významných českých a zahraničních mistrů. Od svého vzniku se společnost zároveň zabývá vydavatelskou, publikační a výstavní činností. Naše galerie úzce spolupracuje s Národní galerií v Praze, Moravskou galerií v Brně, GVU Ostrava, rakouskou Národní galerií Belvedere a Leopold Museum ve Vídni. V roce 2011 jsme vypracovali a vydali ve spolupráci s Národní galerií Belvedere ve Vídni, Národní galeirí v Praze, držitelem autorských práv malíře Adagp Paříž a Konig books London první ucelený soupis olejomaleb Františka Kupky. Ředitel společnosti Vladimír Lekeš je jako český znalec umění zapsán v prestižním a světově uznávaném Guide international des experts et spécialistes, vydávaném ve Francii.

Společnost sídlí v prostorách na Josefově v Praze 1, kde je instalován unikátní tzv. Hirschův apartmán, navržený roku 1927 zakladatelem světové moderní architektury dvacátého století Adolfem Loosem. Apartmán byl v roce 1988 zachráněn ředitelem společnosti před zničením a na vlastní níklady zrestaurován. V roce 2014 byl apartmán zařazen do prestižní světové sítě architektonických návrhů Iconic Houses. Nyní je doplněn řadou dalších unikátních návrhů z jiných Loosových objektů. Sbírka se svojí velikostí originálních designů Adolfa Loose nepochybně řadí k nejvýznamnějším na světě. O tomto architektonickém skvostu napsal knihu prof. Burkhardt Rukschcio, nejvýznamnější světový znalec díla Adolfa Loose. Originální Loosův apartmán byl společností s mimořádným úspěchem prezentován také v rámci Adolf Loos Season v prestižním Royal Institute of British Architects v Londýně.

 

Adolf Loos Apartment and Gallery

 

V listopadu 2019 vyšla nová kniha o architektuře a designu s názvem „150 domů, které musíte vidět, než zemřete “ od uznávaného belgického autora Thijse Demeulemeestera a autorky Jacinthe Gigou. Apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, navržený slavným architektem Adolfem Loosem, se tak zařadil mezi 150 nejkrásnějších architektonických ikon, a to díky svému pokrokovému a sofistikovanému designu. Autoři v knize uvedli nejznámější soukromé domy a apartmány z různých koutů světa, které byly konstruovány věhlasnými architekty 20. století a jsou jedinečné na základě své konstrukce či estetiky. Jedná se o velmi kvalitní příručku pro obdivovatele architektury a designu. Jsme velice potěšeni, že apartmán společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery patří mezi skvosty této prestižní světové sítě.

Adolf Loos Apartment and Gallery dále zastupuje majitele nejvýznamnějších uměleckých sbírek českých mistrů.

Všechna díla byla prověřená nejvýznamnějšími českými experty zahraničními odborníky. Aukční síň poskytuje jako jediná v České Republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.

 

Termín aukce: 26. dubna 2020, 14: 00 hodin

Místo konání aukce: Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1

Předaukční výstava: Výstavní síň Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu, 1. dubna – 25. dubna denně od 10 do 18 hodin a 26. dubna 2020 od 10 do 13,30 hodin

 

Adolf Loos Apartment and Gallery

U Starého hřbitova 40/6
110 00 Praha 1                                                                                        

email: loos@aloos.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz