13. 3. 2001
ID: 2829upozornění pro uživatele

Pravice nečeká mnoho od Špidlovy koncepce důchodů

Pravicoví poslanci si od koncepce důchodové reformy, kterou má do měsíce předložit vicepremiér Vladimír Špidla (ČSSD), mnoho neslibují

Pravicoví poslanci si od koncepce důchodové reformy, kterou má do měsíce předložit vicepremiér Vladimír Špidla (ČSSD), mnoho neslibují. Místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Milan Cabrnoch (ODS) ani Václav Krása z Unie svobody nevěří, že by Špidla přestal klást důraz na dominantní roli současného systému průběžného financování penzí.

Oba řekli, že podle nich má mít v důchodové reformě nezastupitelnou roli i povinné kapitálové spoření, které se naopak dlouhodobě nelíbí Špidlovi.

Představitelé ODS a ČSSD se v pátek dohodli na pokračování opoziční smlouvy až do voleb v roce 2002. Shodli se i na tom, že vláda do tří měsíců předloží koncepci veřejných financí a do měsíce materiál o zásadní reformě důchodového systému. Zástupci ODS a ČSSD se netají tím, že další trvání smluvního vztahu obou stran bude záležet hlavně na tom, zda se dokáží shodnout právě na snížení dluhu veřejných rozpočtů a penzijní reformě.

"Já jsem velmi skeptický v tom, že by pan Špidla předložil něco, co by nás uvedlo do stavu nadšení a spokojenosti," řekl Cabrnoch. Ani Krása si v tomto ohledu nedělá naděje. Představa, že Špidla přistoupí na unionistický koncept, je podle něj nereálná. "To on zásadně odmítá," uvedl poslanec.

Dohoda ODS a ČSSD o předložení zásad důchodové reformy bude mít dopad i na projednávání vládního návrhu zákona o sociální pojišťovně, který je součástí změn v penzijním systému. Špidla tuto předlohu na únorové schůzi sněmovny stáhl z programu poté, co narazila na jednotný odpor pravicových stran.

Sněmovna návrh postoupila své komisi pro důchodovou reformu. Zde se měli poslanci pokusit najít kompromis tak, aby mohla dolní komora o zákonu jednat již v dubnu. Předseda komise Bohuslav Sobotka (ČSSD) však dnes řekl, že bude lepší počkat na Špidlovu koncepci. Projednávání návrhu zákona o pojišťovně na dubnové schůzi je proto podle něj nepravděpodobné.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz