13. 7. 2019
ID: 109690upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Citát pro tento víkend jsem vybral od Tomáše Garrigua Masaryka (první československý prezident 1850 – 1937): „Je-li moc pravdou a právem, pak ovšem politika se stane částí zoologie - a basta!“

Přeji Vám hezký víkend
Miroslav Chochola, vydavatel

Nový zákon znalce nepřivábí. Je přitom alarmující nedostatek psychologů a sexuologů
Novela zákona má soudním znalcům zvýšit odměny, pokuty za špatnou práci však mají vzrůst až na půl milionu.

Milion důvodů pro odmítnutí vládního návrhu na novelizaci civilních procesních předpisů
Dne 24.6. 2019 otiskly Lidové noviny poměrně rozsáhlý článek „Milion důvodů pro zavedení teritoriality exekutorů“, jehož autorem je JUDr. Ing. Štika, soudní exekutor v Hradci Králové. Argumenty uvedené v článku odpovídají většinovému názoru členů Exekutorské komory ČR, jako profesní komory zřízené ze zákona.

Německé soudy Pechsteinové vyloženě stranily, říká k obřímu případu sportovní arbitráže advokát Bubník
Mezinárodní systém boje proti dopingu byl kvůli kauze sportovkyně Claudie Pechsteinové ohrožen, říká v rozhovoru pro LN advokát Gerhardt Bubník, jenž zastupoval Mezinárodní bruslařskou unii.

Výrobci hazardních her mohou ostrouhat. Nová regulace je nutí předávat know-how svým zákazníkům
Bez velkého zájmu médií nebo jakékoliv širší veřejné diskuse vydalo v lednu tohoto roku ministerstvo financí vyhlášku o způsobu oznamování a zasílání informací a přenosu dat provozovatelem hazardních her, rozsahu přenášených dat a jiných technických parametrech přenosu dat, která k 1. červnu 2019 vstoupila v účinnost.

Čechů je v zahraničních věznicích přes tisíc. Z Pyrenejského poloostrova nechtějí, mají se tam líp
Nejznámější český vězeň, který si svůj trest odpykává v zahraniční věznici, je Radovan Krejčíř, jenž má za mřížemi vězení v Jihoafrické republice strávit 35 let. Trest dostal za pokus o vraždu, únos a obchodování s drogami. O jeho „gangsterském“ příběhu byl natočen dokonce i celovečerní film.

Zeman by mohl na VŠ života šéfovat právnické fakultě. Zákony si vykládá dostatečně diletantsky
Na vysoké škole života otevřeli katedru ústavního práva, vtipkuje v posledních dnech leckdo na sociálních sítích. A hodí se dodat, že pokud teď v diletantismu výkladu zákonů opravdu někdo vyniká, je to prezident Miloš Zeman. Současná vládní situace, podle některých hlasů dokonce ústavní krize, sice k hledání podstaty právních předpisů přímo vybízí, neznamená to ale, že i když je Ústava obecná, může se vykládat od stolu a bez všech dosud platných souvislostí.

Mladým právníkům záleží spíše na volném čase než na tom, kolik vydělávají, říká šéf bnt Tomáš Běhounek
V advokátní kanceláři bnt attorneys in CEE nedávno došlo k významným personálním posunům. Dva její advokáti povýšili na partnery a firma nově obsadila pozici Professional Support Lawyer. „Jsme si vědomi toho, že se právní prostředí neustále mění. Poskytujeme informace klientům, ale potřebujeme je i sami získávat a obnovovat. V kanceláři jsme se vždy pravidelně scházeli na krátká školení, které vedl přímo jeden z našich specialistů o novinkách ve svém oboru, podobně jsme sledovali i judikaturu. Nyní tuto agendu koordinuje právě Jana Buršíková, která nám předává i své znalosti a pomáhá s dotvářením takzvané knowledge base. Jde vlastně o poradenství dovnitř kanceláře,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ některé změny, které v kanceláři probíhají, partner Tomáš Běhounek.

Hospodářská komora: Každý zákon by měl obsahovat seznam povinností
Pouze systematický, přehledný, srozumitelný a konzistentní právní řád je schopen naplnit svůj základní účel, tj. regulaci a usměrňování chování osob. Vzhledem k obrovskému množství právních předpisů, ať už na zákonné, či podzákonné úrovni, je tedy více než žádoucí položit si rovněž otázku, zda stávající právní řád odpovídá výše uvedeným charakteristikám a plní tedy dostatečně svůj účel. Osobně mám za to, že nikoliv.

Hromadná žaloba po Česku: ničivé důsledky pro firmy, nepatrné zisky pro spotřebitele
Ministerstvo spravedlnosti pozvolna otáčí a připravuje změny v chystaném zákoně o hromadných žalobách. Původní návrh se setkal s tvrdou kritikou odborníků, kterým vadí vznik takzvaných spekulativních žalobců. V Česku se s ničím podobným prakticky nesetkáme, oproti tomu například ve Spojených státech jde o neodmyslitelnou, nikoliv však pozitivní součást systému. Pokud ministerstvo námitky promítne do chystaných změn, lze očekávat, že k rozmachu spekulativních žalobců nedojde, alespoň ne ve větším rozsahu.

Předseda Rychetský by měl být v kritice soudů zdrženlivější, míní ústavní soudce Suchánek
Někdy jeho práci i práci kolegů komplikují soudci obecných soudů. Problémy spatřuje také v systému pravidelné obměny senátů Ústavního soudu (ÚS). „Kladu si otázku, zda důvěru občanů v právní stát posiluje, když předseda Ústavního soudu v přímém přenosu ve veřejnoprávní televizi kritizuje nález soudu, v jehož čele stojí, a tuto kritiku pak dokonce vzápětí doprovodí i svým vysloveným přáním, aby nebyl takový nález správním orgánem a správními soudy respektován“, říká v rozhovoru pro Českou justici soudce Radovan Suchánek.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz