14. 12. 2019
ID: 110398upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Argumentem pro zavedení teritoriality byl boj proti korupci, říká prezident Slovenské komory exekutorů
„Zavedení paušálních náhrad, rychle postupující elektronizace a krajská teritorialita exekutorů snižují náklady exekuce a tedy i náklady povinných,” říká v rozhovoru pro LN prezident Slovenské komory exekutorů Miroslav Paller.

,Přidělování exekucí velkých věřitelů je založeno na korupci.‘ Exekutoři hlasovali v anketě pro teritorialitu
Český dlužník má dnes i několik exekutorů. Poslanci to chtějí změnit. Komu to skutečně prospěje zjišťovaly LN v anketě mezi exekutory.

Vysloužilí funkcionáři a Ústavní soud
Minulý týden Lidové noviny uveřejnily článek Zemanova další soudní rošáda (LN 2. 12.) s podtitulem: „Šámalova cesta na Ústavní soud uvolní klíčový post justiční soustavy.“ K tomu nutno dodat, že prof. JUDr. Pavel Šámal bude již třetí „vysloužilý“ soudní funkcionář na Ústavním soudu (vedle JUDr. Tomáše Lichovníka a JUDr. Jaromíra Jirsy).

Oběti trestných činů se mohou s náhradou škody obrátit na stát. Možnosti ale příliš nevyužívají
Relativně novou, v praxi rozhodně zatím málo používanou, možností rychlé a účinné reparace škod, které utrpěly oběti trestných činů, je zákonem stanovené oprávnění čerpat náhradu utrpěných škod ze speciálního účtu vedeného za tím účelem Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Následky zavedení teritoriality exekutorů pro bagatelní pohledávky zaplatíme všichni
Poslanecká sněmovna v prvním čtení nevrátila návrh Pirátské strany k dopracování a spolu s vládní novelou exekučního řádu ji přikázala ústavněprávnímu výboru. Aktuálně jsou tak ve hře další dílčí novely exekučního řádu, který v minulosti prošel desítkami více či méně nekoncepčních změn.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Hulík: Když jsem rozpouštěl estébáky, chránili mě samopalníci. A co mi řekl Štěpán?
Advokát Milan Hulík statečně obhajoval disidenty, po sametové revoluci se ale po určitý čas věnoval veřejnému angažmá. Spoluzakládal tak pozdější Bezpečnostní informační i Vězeňskou službu. V druhé části rozhovoru se tak vracíme zejména na začátek 90. let: „Pracoval jsem pro dnešní BIS a proti mě seděli estébáci, kteří se zabývali vnitřním nepřítelem a protistátní činností. Já jsem povstal a četl jména těch, kteří jsou na hodinu propuštěni ze Státní bezpečnosti. To byla taková satisfakce… Oni vstávali, kopali do židlí, převrhli stůl. Vedle mne stáli dva vojáci a s namířenými samopaly mě chránili.“

Odkud nejčastěji hrozí kontroly na dodržování pravidel? Nabízíme exkluzivní statistiku
Do každé druhé firmy přišla v posledních pěti letech kontrola věnovaná plnění compliance požadavků, tedy zjednodušeně řečeno souladu jejich činnosti s právními a dalšími pravidly. Nejčastěji šlo o příslušného regulátora, například Českou národní banku, Státní ústav pro kontrolu léčiv, Český telekomunikační úřad či Energetický regulační úřad. Poměrně často hrozí rovněž kontrola z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Vyplývá to z průzkumu Compliance 360°, jehož výsledky má INFO.CZ v tuto chvílí exkluzivně k dispozici a zveřejňuje je u příležitosti dnešního Mezinárodního dne boje proti korupci.

Tomášek: EU řešila, zda smíme skloňovat slovo euro. Nejprve s tím byl problém
Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v dvanáctém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a přípravy jednotné evropské měny: „Euro by se mělo skloňovat ve středním rodě podle vzoru město. Tento názor s podporou Ústavu pro jazyk český Akademie věd nakonec převážil. Ovšem nespokojenost nastala v Evropské centrální bance ve Frankfurtu, která ohýbání slova euro v jiných jazycích nerada viděla.“

Totalita se může vrátit, zvěrstva si musíme připomínat, říkají autoři Advokátů proti totalitě
esátým dílem o víkendu skončil velký seriál Advokáti proti totalitě, který INFO.CZ připravilo jako mediální partner stejnojmenného projektu České advokátní komory. U příležitosti dnešního Mezinárodního dne lidských práv se za tímto počinem ohlížíme s autory knihy Advokáti proti totalitě Petrem Tomanem a Ondřejem Šebestou. „Nezapomeňte, jak snadno a především rychle se z demokracie stává totalita. Nezapomeňte na zločiny, kterých se totalita dopustila na vlastních občanech včetně advokátů. Historie se může opakovat i dnes. Je na nás, zda se nám podaří tomu předejít, nebo budeme nuceni si tím vším, i když asi trochu jinak, projít znovu,“ říká advokát Petr Toman.

Rány do zad v justici: Útoky na Šámala a Fialu kvůli jejich možnému postupu škodí všem
Prezident Miloš Zeman včera jmenoval novým předsedou Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal pak prezidentovi oznámil, že přijal jeho nabídku ucházet se o místo ústavního soudce. Ještě před tímto krokem napsala Šámalova předchůdkyně ve funkci Iva Brožová nezvykle ostrý komentář do Lidových novin. Nesmyslně v něm zaútočila nejen na Šámala, ale i na místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu a také na další soudce. Nemá pravdu a svými konstrukcemi a selektivní volbou faktů poškozuje celou justici.

Jaký obrat má právnická firma roku PRK Partners a co dalšího plánuje? Prozrazuje to Robert Němec
Kancelář PRK Partners letos v žebříčku Právnická firma roku sesadila z trůnu loňskou vítěznou domácí kancelář Havel & Partners. Její aktuální kondici popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ partner Robert Němec, který je rovněž místopředsedou České advokátní komory. Dozvíte se například o několika významných případech, na nichž tato právní firma pracovala, stejně jako kolik milionů činí její obrat a co dalšího plánuje.

Dopisy na podporu nespravedlivě vězněných ke Dni lidských práv
Desítky lidí přicházely o uplynulém víkendu v Praze psát dopisy na podporu nespravedlivě vězněných a pronásledovaných. Maraton psaní organizovala Amnesty International ve Skautském institutu. Letos je akce věnována šesti studentům a aktivistům do 26 let, kterým jsou upírána jejich práva. Příchozí se na místě mohli seznámit s příběhy každého z nich a vybrat si toho, koho podpoří. Podle vzoru pak ručně psali dopis adresovaný představiteli vždy dané země, která mladým lidem jejich práva upírá.

Ministryně Benešová chce zachovat počet míst u Vězeňské služby
Vězeňská služba by měla mít i příští rok 7505 tabulkových míst pro své příslušníky, stejně jako letos. Počítá s tím návrh systemizace, který předkládá ministryně spravedlnosti Marie Benešová a který v pondělí projedná vláda. Bezpečnostní sbor by měl podle návrhu dostat na služební příjmy 3,76 miliardy korun.

Do Legislativní rady vlády se vrátí expert na správní právo profesor Průcha
Kvůli dlouhodobému deficitu odborníků na správní právo rozšíří Legislativní radu vlády prof. JUDr. Petr Průcha, CSc., který na konci letošního roku skončí na Nejvyšším správním soudu.

Prezident Zeman jmenuje Luboše Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze
Prezident Miloš Zeman ve středu 11. prosince 2019 jmenuje Mgr. Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Magistr Dörfl nyní vede Krajský soud v Ústí nad Labem a v čele pražského vrchního soudu nahradí JUDr. Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Čestnou medaili za přínos české legislativě obdržela i Daniela Kovářová
Letos v prosinci je to přesně 50 let od přijetí usnesení vlády, kterým byla zřízena Legislativní rada vlády jako poradní orgán vlády pro její legislativní činnost.

Předseda NS Pavel Šámal přijal nabídku kandidovat na ústavního soudce
Předseda Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D., přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. Řekl to po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě.

Ministerstvo spravedlnosti sbírá podněty k výroční zprávě o českém soudnictví
Již počtvrté bude Ministerstvo spravedlnosti v následujícím roce zpracovávat Výroční statistická zprávu – České soudnictví 2019.  Už nyní je však možné zasílat své podněty a připomínky k jejímu obsahu, například na základě předchozích výročních zpráv.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz