22. 8. 2011
ID: 76537upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 15.8. – 21.8.2011

Prezident republiky Václav Klaus podepsal zákon o veřejných zakázkách, který do českého právního řádu transponuje směrnici Evropské unie. Norma má více zprůhlednit systém zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti, uvedl Radim Ochvat z tiskového odboru.

 
Vláda

17. srpna 2011

Vláda odsouhlasila sjednocení odměňování přesčasů učitelů na všech školách
Sjednocení odměňování přesčasů učitelů na všech školách, větší využitelnost pedagogů mezi jednotlivými stupni, ale i změnu v oblasti získávání akreditací přináší novela zákona o pedagogických pracovnících. Vláda ji ve středu podle informací důvěryhodného zdroje agentury Mediafax schválila.

Vláda odsouhlasila východiska koncepce surovinové a energetické bezpečnosti
Klíčová úloha domácích surovinových zdrojů a důsledná teritoriální diverzifikace surovin a energií dovážených z ciziny, to jsou základní obrysy koncepce surovinové a energetické bezpečnosti. Východiska dokumentu s ambicí platit 20 let schválila ve středu vláda, uvedl důvěryhodný zdroj Mediafaxu.

Vláda podpořila změny v letošním rozpočtu rezortu školství, reagují na problémy Sazky
Výpadek odvodů z loterijní společnosti Sazka a s ním související krizová situace v podpoře mládeže a sportu přiměla rezort školství upravit letošní rozpočet. Žádost, která má přerozdělit půl miliardy korun od vysokých škol, ve středu dostala od vlády zelenou, uvedl zdroj agentury Mediafax.

Nečasův kabinet odsouhlasil analýzu policejní efektivnosti u vyšetřování korupce
Celkem 127 stíhání ve věci korupčního jednání, 240 obviněných lidí a další informace týkající problematiky korupce obsahuje analýza efektivnosti Policie ČR při vyšetřování korupčních případů, která zahrnuje období od 1. ledna 2010 do 31. března 2011. Materiál ve středu schválila vláda.

Za opakované spáchání stejného přestupku v budoucnu může padnout trest zákazu pobytu
Za vícenásobné spáchání přestupku úmyslným jednáním, které závažně narušuje veřejný pořádek, by mohl být v budoucnu pachatel potrestán zákazem pobytu po dobu maximálně tří měsíců. Počítá s tím poslanecká novela zákona o přestupcích, kterou ve středu projednala vláda.

Vláda se odmítla zabývat kontrolními závěry NKÚ, čeká na verdikt v Dohnalově kauze
Kabinet Petra Nečase (ODS) vyřadil ze svého středečního jednání všechna stanoviska ke kontrolním závěrům Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle informací zdroje agentury Mediafax Úřad vlády čeká, až bude případ prezidenta NKÚ Františka Dohnala ukončen pravomocným verdiktem.

Vláda zrušila stavbu nových pavilonů ve střešovické nemocnici
Kabinet Petra Nečase zrušil výstavbu nových pavilonů v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze-Střešovicích za 1,3 miliardy korun. Po středečním jednání vlády to oznámil předseda vlády.


Poslanecká sněmovna

16. srpna 2011

Poslanci se shodují na potřebě ustavení Generální inspekci bezpečnostních sborů
Nezávislá kontrola a účinné stíhání trestných činů příslušníků vybraných bezpečnostních sil, to je cílem nově ustanovené Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). O zákonu, který ji zavádí, diskutovali v úterý členové sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost s ministrem vnitra Janem Kubicem.


Prezident

16. srpna 2011

Prezident podepsal zákon o veřejných zakázkách
Prezident republiky Václav Klaus podepsal v úterý zákon o veřejných zakázkách, který do českého právního řádu transponuje směrnici Evropské unie. Norma má více zprůhlednit systém zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti, uvedl Radim Ochvat z tiskového odboru.

17. srpna 2011

Prezident Klaus podepsal zákon o protikomunistickém odboji, má k němu ale výhrady
Prezident Václav Klaus podepsal ve středu zákon, který uznává protikomunistický odboj a jeho účastníkům přiznává finanční ohodnocení. Sám prezident má však k zákonu výhrady, informoval mluvčí Pražského hradu Petr Macinka.


Ministerstvo spravedlnosti

18. srpna 2011

Postavení soudních znalců a tlumočníků upraví v budoucnu dvojice nových zákonů
Právní úprava postavení soudních znalců a tlumočníků, která je v současnosti obsažena v jediném zákoně, by se měla už brzy stát minulostí. Jak ve čtvrtek uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), pravidla pro výkon těchto profesí by měla do budoucna stanovit dvojice nových zákonů.


Pozn.:

Nový zákon o podpoře kinematografie je v paragrafovém znění, diskutují o něm odborníci
15. srpna 2011 - Návrh zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie je v paragrafovém znění a ministerstvo kultury (MK) z větší části už ví, co by měl splňovat. Agentuře Mediafax to řekla ředitelka odboru médií a audiovize Helena Fraňková před startem pondělní debaty s odbornou veřejností.

Minimální mzda pro příští rok bude nejvýš 8500 korun, shodla se tripartita
16. srpna 2011 - Vláda se v úterý shodla se zaměstnavateli a odbory, že minimální mzda pro příští rok stoupne na 8400 až 8500 korun. Odboráři původně požadovali nárůst z 8000 na 9200 korun, nakonec se spokojili s příslibem, že příští rok se bude jednat o dalším zvýšení.

Tripartita se na daňových změnách a zachování výhody pro stravenky nedohodla
16. srpna 2011 - Jednání vlády se zaměstnavateli a odboráři o daňové reformě skončilo bez dohody. Plénum tripartity se nedohodlo ani na zachování daňové výjimky pro stravenky a režijní jízdenky, zaměstnavatelé přitom obecně daňovou reformu podporují, odbory jsou proti.

Tripartita se dohodla na principech dřívějších důchodů pro náročné profese
16. srpna 2011 - Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů nalezli na úterním plénu tripartity shodu nad základními principy takzvaných předdůchodů. Horníci a jiná riziková povolání budou moci do penze odcházet až o pět let dřív bez finančních ztrát, na jejich dřívější důchody budou přispívat zaměstnavatelé.

Do hry se vrací registrační pokladny, které by do rozpočtu mohly přinést miliardy korun
16. srpna 2011 - Povinnost zavést registrační pokladny navrhuje po úterním jednání tripartity Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky. Pokladny by český rozpočet měly ročně naplnit až desítkami miliard korun a rovněž by zabránily daňovým únikům.

Bermudy a ČR podepsaly dohodu o výměně daňových informací
16. srpna 2011 - Bermudy a Česká republika podepsaly dohodu o vzájemné výměně daňových informací. Informoval o tom bermudský list The Royal Gazette.

ÚS rozhodl, že textilka v centru Brna má patřit dědicům původních majitelů
17. srpna 2011 - Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti Reneé Bergnerové a Harryho R. Kirsche, dědicům majitelů továrny na textil Himmelreich a Zwicker z brněnského Cejlu. Ti žádají vrácení prvorepublikové textilky v centru Brna, kterou jejich předkům zabavili nacisté a pak v rozporu se zákony nevydal český stát.

Nejvyšší správní soud v Brně zrušil Demokratickou unii ČR a pozastavil činnost Národní strany
17. srpna 2011 - Nejvyšší správní soud v Brně ve středu pozastavil činnost Národní strany a rozpustil Demokratickou unii (DEU-ČR). Agentura Mediafax to zjistila z databáze rozhodnutí NSS.

NSS vyhověl návrhu vlády a zrušil Agrární stranu
18. srpna 2011 - Nejvyšší správní soud v Brně zrušil Agrární stranu. Důvodem jsou nedostatky ve výročních finančních zprávách, které musejí politické strany povinně jednou do roka předložit parlamentu, zjistila ve čtvrtek agentura Mediafax.

NSS potvrdil dvojvládí na krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem
18. srpna 2011 - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly proti lednovému rozhodnutí Městského soudu v Praze, který vrátil do funkce krajského státního zástupce v Ústí nad Labem původně odvolaného Jana Jakovce.

Soudní poplatky se od září zvýší
19. srpna 2011 - Spolu se začátkem nového školního roku budou muset hlouběji do peněženek sáhnout všichni lidé, kteří se chystají obrátit na soud. Právě v září totiž vstupuje v účinnost novela zákona o soudních poplatcích, která soudní výlohy pořádně prodraží.

Poplatky za kopie ve správním řízení by se měly zlevnit nebo zmizet, navrhuje ombudsman
21. srpna 2011 - Vláda má na svém středečním zasedání posoudit návrh veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského na úpravu správních poplatků. Platby za kopírování dokumentů by podle něj měly klesnout na desetinu nebo by neměli účastníci probíhajícího správního řízení platit nic.

Ombudsman navrhuje vládě zavést trest za rozorání polních a lesních cest
21. srpna 2011 - Znečištění nebo poškození veřejně přístupných účelových komunikací by mělo být novým správním deliktem. Doplnění přestupku do silničního zákona navrhuje vládě veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, kabinet se má jeho plánem zabývat na svém středečním zasedání.

Kalousek připustil, že investiční pobídky nezruší
21. srpna 2011 - Miroslav Kalousek (TOP 09) je v rámci daňové reformy ochoten přistoupit k některým kompromisům, zejména u plánovaného zrušení investičních pobídek. Ministr financí a místopředseda strany TOP 09 to uvedl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz