6. 3. 2013
ID: 89738

10 otázek pro... Radima Miketu

Zdroj: JUDr. Radim Miketa

eFocus

JUDr. Radim Miketa je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1993 působí jako advokát Advokátní kanceláře Miketa a partneři v Ostravě spolu se svým otcem, dvěma bratry a dalšími společníky. S úsměvem o sobě uvádí, že je členem představenstva ČAK pověřený pro věci sportovní a společenské. Je také předsedou výboru pro výchovu a vzdělání v ČAK. Je ženatý a má dvě dcery.

Deset slov o sobě
Ostravský advokát, pro kterého nemá být advokacie jen prostředkem výdělku

Nevýhody Vašeho povolání?
V advokacii nikdy neexistuje  tzv. „padla“. Své kauzy a osudy si nosíme domů a každý z nás advokátů si jistě prožil „bezesné noci“, že se „něco“ stane nebo hůř, že se „něco“ stalo.

Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Myslím, že mě nejhorší den v práci teprve čeká a předpokládám, že to bude ten, kdy za sebou naposledy zavřu dveře své kanceláře.

Nejemotivnější kauza?
Každá, kde je jakákoliv síla nebo moc (peněz, státu...) zneužívána k potlačení práv slabší strany.

Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Když mě klient při žádosti o obhajobu pro krádež připravil o mobilní telefon. K udělení plné moci již později překvapivě nedošlo.

Nejméně přehledný předpis a proč?
Zde si dovoluji odkázat na sbírku zákonů České republiky. Najdete-li přehledný, prosím o tip.

Jak si vyčistit hlavu?
Aspoň 3 x týdně se u sportu zapotit tak, že hlava stačí pouze ke koordinaci základních životních funkcí. Pokud je poblíž fotbalový míč nebo puk a patřičný počet podobných nadšenců, je po pracovních problémech (alespoň na chvíli).

Proč jste se rozhodl stát se právníkem ? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Nepochybně jsem byl formován rodinným prostředím. K druhé části otázky se necítím být povolán rozdávat moudra, nicméně bych si dovolil upozornit na možnou složitost budoucího uplatnění a poukázal i na Slovensko, kde pojem nezaměstnaný právník je již pojmem poměrně obvyklým.

Největší dosavadní úspěch?
Spokojená rodina.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Nejspíš nedostudovaným právníkem. Když se, ale trošku zasním, docela by se mi líbilo stát u fotbalové lavičky jako trenér a 20 tisíc fanoušků by skandovalo moje jméno.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz