21. 9. 2019
ID: 110010

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Zdroj: Miroslav Chochola, epravo.cz

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Soudy šetří pochybné exekuce. Přes sto tisíc jich může být nezákonných
Až 133 tisíc exekucí v Česku může být vymáháno neoprávněně. K tomuto číslu došlo ministerstvo spravedlnosti a vyzvalo soudy, aby konkrétní případy prověřily a případně je neprodleně zastavily. Jde o exekuce nařízené na základě rozhodčího nálezu.

,Volba příjmení je osobnostní právo, do kterého stát zbytečně zasahuje.‘ Poslankyně jsou pro konec -ová
Aneta žije pět let s Francouzem v Burgundsku. Pár týdnů před narozením syna pár narychlo uzavřel sňatek. A to kvůli příjmení dítěte, které by jinak chlapec dostal po matce. „Nedokázala jsem úřadům vysvětlit, že se v Česku ženám příjmení přechyluje, a nechtěla jsem, aby se syn jmenoval Beránková,“ vzpomíná.

KOMENTÁŘ: Vyhazov pod tlakem? Neobstojí
V České republice panuje dlouhodobě rekordně nízká nezaměstnanost a každý rozumný zaměstnavatel dvakrát uvažuje, než jednostranně rozváže s jakýmkoli zaměstnancem pracovní poměr. Stále však existují situace, kdy zaměstnavatelé k výpovědi, nebo dokonce okamžitému zrušení pracovního poměru přistupují.

Všichni jsou dnes posedlí daty, ale to je jen jedna část tajenky, říká Nýdrle
Před rokem se přední česká komunikační skupina Kindred Group spojila s nadnárodní skupinou Publicis Groupe. V unikátním dvojrozhovoru pro INFO.CZ hovoří zakladatel Kindred Group Michal Nýdrle a partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS Václav Audes, o tom, na co je dobré si při podobné akvizici dávat pozor, jak vnímají technologickou transformaci i kde vidí největší příležitosti pro digitalizaci.

Notáři oslavili svobodu na střeše Lucerny, exekutoři si pronajímají Žofín
Právnické profesní komory plánují velké oslavy letošního 30. výročí Sametové revoluce. Notářská komora ČR už s nimi začala, ve čtvrtek večer uspořádala slavnostní recepci na střeše pražské Lucerny, na níž k přítomným promluvila i bývalá disidentka Jiřina Šiklová. V říjnu navážou exekutoři, kteří si pronajímají na odbornou konferenci a večerní koncert žofínský palác. Konečně v listopadu se připojí Česká advokátní komora se svým projektem Advokáti proti totalitě.

„Samý bič a žádný cukr.“ Nový zákon jde proti soudním znalcům, tvrdí Křístek
Soudní znalci se mají od roku 2021 řídit podle přísnějších pravidel, která by podle vlády měla zkvalitnit jejich práci. Norma zavede mimo jiné za pochybení znalců až půlmilionovou sankci. Nový zákon tento týden po půl roce znovu schválila Sněmovna, když přehlasovala veto Senátu. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Podle Komory soudních znalců jsou nová pravidla nedomyšlená a nebudou fungovat. S tím souhlasí i znalec Lukáš Křístek ze znaleckého ústavu Moore Stephens ZNALEX.

Matzner: Dlužníci se mohou do problémů dostat i po oddlužovací novele
Na začátku června nabyla účinnosti dlouho diskutovaná oddlužovací novela insolvenčního zákona. Přinesla mnoho důležitých změn v oblasti oddlužení, na které by nyní mělo být schopno dosáhnout větší množství dlužníků nacházejících se v úpadku, zejména pak fyzických osob. Je však tato novela insolvenčního zákona opravdu tím jediným správným a finálním řešením zadluženosti české společnosti, kdy Exekutorská komora uplynulém roce 2018 evidovala vedení exekučního řízení vůči 821 337 osobám?

Januš: Češi jsou jednotnější, než se zdá. A netrpí ani přehnaným soucitem s dlužníky
Skutečně žijeme v bublinách, potvrdily výsledky dvou na sobě nezávislých průzkumů. Z šetření zadaného Českou asociací věřitelů vyplynulo, že většina lidí chce, aby dlužníci splatili podstatnou část svého dluhu. Což nejde příliš dohromady s nedávnou oddlužovací novelou a také politickými proklamacemi. Z průzkumu, za nímž stojí Český rozhlas, pak zase to, že názorové rozdíly české společnosti nejsou tak velké, jak by se nám mohlo zdát ze sociálních sítí.

Města a nemocnice o nás sbírají množství dat, úřad na ně ale nemůže, zní z Rowan Legal
Loni v květnu se začalo postupovat podle evropského nařízení o ochraně osobních údajů známého pod zkratkou GDPR. Související česká legislativa se zadrhla, navazující zákon o zpracování osobních údajů tak ve Sbírce zákonů vyšel až letos a postupovat se podle něj začalo 24. dubna. Michal Nulíček a Josef Donát, partneři advokátní kanceláře Rowan Legal, která právě v oblasti osobních údajů i díky novému příchodu Pavla Hejla výrazně posiluje, jej spolu s dalšími autory rozebrali ve vůbec prvním komentáři. Vydalo jej nakladatelství Wolters Kluwer.

Po 10 letech od akreditační aféry jsou plzeňská práva stabilní a prestižní
Fakulta právnická Západočeské univerzity (ZČU), kde před deseti lety vypukl skandál kvůli tzv. rychlostudiu, podivným přijímacím řízením i zkouškám, je podle vedení fakulty i školy dlouhodobě stabilizovaná a její prestiž je vysoká. Zájem o studium vysoce překračuje možnosti, počet studentů roste. Fakulta má hodně profesorů, vysokou vědeckou produkci a zpracovává řadu evropských i národních projektů.

Prezident podepsal zákon o důchodovém pojištění, penzisté si polepší
Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém pojištění. Zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci minulý týden schválili poslanci.

Senátoři chystají ústavní zakotvení práva bránit se zbraní
Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné reakcí na snahu EU držení zbraní omezovat. Doplnění Listiny základních práv a svobod vychází z petice, kterou podepsalo 103 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Na veřejném slyšení v Senátu to uvedli předseda petičního výboru Pavel Černý a předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl.

Prezident jmenoval předsedu vrchního soudu v Olomouci i další soudce
Prezident Miloš Zeman jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho současný místopředseda Václav Čapka. Ve funkci nahradil Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období a znovu jmenován být již nemohl. Vrchní soud v Olomouci by měl Čapka začít vést od října. Prezident dnes zároveň jmenoval soudce dalších soudů.

Ústavní soud se bude zabývat dvěma stížnostmi o rozvoji jižní Moravy
Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje se musí zabývat Ústavní soud. Obdržel dvě stížnosti – jednak společný podnět skupiny 24 obcí, jednotlivců a spolků, jednak samostatnou stížnost ženy, která také žádala zrušení krajského územního plánu.

Co si myslí právníci o Listopadu 89? Přispějte do “sametového” projektu UK!
Univerzita Karlova odstartovala ojedinělý projekt NÁŠ LISTOPAD 89 a chce do něho zapojit i advokáty a příslušníky dalších právnických profesí, kteří jsou často i jejími absolventy. Cílem projektu je vytvořit vizuální koláž složenou z fotografií, kterými lidé z různých oborů i regionů vyjádří svůj názor na listopadovou revoluci 1989. Pořadatele projektu tedy zajímá třeba právě Váš názor na sametovou revoluci vyjádřený fotografií.

Nový model řízení ve věcech péče soudu o nezletilé u OS Brno-venkov
S účinností od 1. 10. 2019 budou u Okresního soudu Brno-venkov řízení ve věcech péče soudu o nezletilé vedena způsobem inspirovaným tzv. Cochemskou praxí, který spočívá ve spolupráci soudu s dalšími institucemi za účelem pomoci rodičům k převzetí odpovědnosti za budoucí život dítěte a řešení sporů týkajících se záležitostí dítěte především vzájemnou dohodou rodičů.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz