11. 10. 2017
ID: 106493

SingleCase ♥ Datovka

Zdroj: SingleCase

SingleCase se spojilo se sdružením CZ.NIC a nově nabízí přímé propojení s datovou schránkou. Podívejte se, jak to funguje.

 
 SingleCase
 
Nejprve trochu historie

Od samého začátku SingleCase jsme přemýšleli, jak se uživatelsky přívětivě napojit na systém ISDS, s vědomím, že datové schránky jsou pro advokáty často kritické místo v interních procesech kanceláře. Zvažovali jsme dvě cesty, a to:

  • vytvoření rozhraní pro příjem a odesílání datových schránek přímo v SingleCase
  • propojení s vhodnou aplikací třetí strany
Při analýze jsme zjistili, že způsob práce s datovou schránkou se napříč kancelářemi značně liší. Někde si schránku vybírají sami advokáti, jinde je výběr schránek delegován na pověřené osoby. V některých kancelářích se zálohují veškeré zprávy na disku, v jiných používají Datový trezor. Další kanceláře spravují datové schránky svým klientům. Ve výsledku se tak z jednoduchého požadavku stává zcela nová aplikace.

Vizí SingleCase je být jedním, jednoduše použitelným místem, ve kterém právníci pracují se spisy, zapisují svůj čas a vystavují faktury. Do aplikace proto stále přidáváme nové funkce kolem vedení spisu (loni např. kontrola insolvence, propojení s bankou pro příjem plateb), nicméně tam, kde již na trhu existují kvalitní řešení, se snažíme nevynalézat znovu již fungující. SingleCase tak kupříkladu nikdy nebude nahrazovat e-mailového klienta nebo účetní systém.

Podobnou cestou jsme se rozhodli jít u datových schránek a v posledním roce hledali vhodného partnera pro integraci.


Datovka od CZ.NIC

CZ.NIC je sdružení předních českých poskytovatelů internetových služeb – členy sdružení jsou například Seznam.cz, O2, T-Mobile, České Radiokomunikace a mnozí další. Je správcem české národní domény s koncovkou .cz a zajišťuje její hladký provoz. Kromě toho se sdružení soustředí na rozvoj internetové infrastruktury formou samostatných projektů, jakými jsou mojeID nebo právě Datovka.
 
 
 SingleCase
 Rozhraní aplikace Datovka (screenshot z webu sdružení CZ.NIC)
 
Datovka je desktopová a mobilní aplikace pro přístup k datovým schránkám – funguje na všech operačních systémech včetně Windows a Mac. Umožňuje stahovat a číst zprávy, odesílat zprávy, kontrolovat integritu zpráv, exportovat doručenky, celé zprávy i přehled korespondence za určité časové období a mnoho dalšího – k dispozici je také rozsáhlá uživatelská příručka. Uživatelské rozhraní aplikace se velice podobá běžným e-mailovým klientům, např.
Outlooku nebo Thunderbirdu. Mezi hlavní výhody pro uživatele patří:

  • práce s větším množstvím účtů na jednom místě
  • kontrolovaný výběr datové schránky (zprávy se nestahují automaticky)
  • možnost využít účet pověřené osoby s omezenými právy (např. lze odeslat zprávu bez doručení nových zpráv)
  • možnost uložení hesla ke schránkám (není třeba zadávat při každém přihlášení)
  • uložení lokální kopie zpráv i po uplynutí 90 dní
  • plná podpora ověřování zpráv a časových razítek
Datovka je neustále spravována a vyvíjena. A co je nejlepší – je poskytována volně ke stažení.


Jak funguje propojení se SingleCase

Poté, co si zdarma stáhnete Datovku, následujte náš krátký návod pro její propojení se SingleCase. Přikládání zpráv ke spisu je následně jednoduché:

1.    K datové schránce přistupujete prostřednictvím Datovky
2.    Pro uložení zprávy ke spisu na zprávu kliknete pravým tlačítkem a zvolíte možnost Odeslat do spisové služby
3.    Přímo v Datovce se objeví seznam vašich klientů a spisů, které můžete filtrovat podle jména klienta / spisu i metadat spisu (např. číslo spisu)

 SingleCase
 
4.    Po kliknutí na tlačítko OK je zpráva automaticky uložena do SingleCase ke zvolenému spisu vč. příloh
5.    V seznamu zpráv u dané schránky Datovka ikonkou indikuje, jestli již byla daná zpráva uložena do spisu
 

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz