18. 11. 2019
ID: 110270upozornění pro uživatele

10 otázek pro ... Lukáše Sommera

Mgr. Lukáš Sommer je od 1. 10. 2019 novým partnerem AK ROWAN LEGAL. Ve své praxi se dlouhodobě věnuje oblasti veřejných investic a projektů v regulovaných odvětvích jako je energetika a vodárenství. V poslední době to byl zejména projekt SVS – přesun vodárenské společnosti v severních Čechách z rukou soukromého majitele do vlastnictví obcí. Vedle práce pro klienty se Lukáš věnuje nastavování interních procesů v ROWAN LEGAL a business developmentu ve svěřených oblastech.

1. Co máte na své práci nejraději?
Různorodost. Vždy se snažíme reflektovat potřeby klienta a díky tomu je každý z projektů, který s klienty řešíme jiný.

2. Největší pracovní úspěch?
Za svůj největší dosavadní pracovní úspěch považuji, že jsem se stal v ROWAN LEGAL partnerem. Velmi si toho vážím, je to pro mě velmi zavazující a zároveň i motivací do další práce.

3. Jak často Vás ve vašem oboru něco překvapí?
Mám za sebou více než 10 let praxe, takže by se chtělo říci, že už mě jen tak něco nepřekvapí. Opak je však pravdou. Oblasti práva, ve které se pohybuji nejčastěji, jsou velmi dynamické. Tedy o překvapení a nová úskalí rozhodně není nouze. A to je vlastně to, co mám na této práci rád, že mě i po 10 letech umí překvapit.

4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Asi fakt, že jsem od počátku své kariéry  v advokacii součástí velké a stabilní společnosti s dlouhou tradicí. Neumím si představit, vykonávat svou práci bez tak kvalitního týmu jako máme v ROWAN LEGAL a jsem moc rád, že mohu být jeho součástí.

5. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Zákon o registru smluv. Jakkoliv byl bezesporu veden dobrým úmyslem, přináší aplikační praxe v jeho případě nespočet otazníků a úskalí.

6. Ideální dovolená?
S rodinou, daleko od denních problémů.

7. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nejoblíbenějším pro mě bylo občanské právo hmotné. Považuji ho za základ všeho a zároveň za jednu z (za dobu mých studií, v současnosti bych to už tak netvrdil) nejsrozumitelnějších norem. Neměl jsem rád správní právo, to mi bylo zcela cizí. Paradoxem je, že ve své praxi se se správním právem setkávám zcela běžně. A tedy mohu říci, že jsem si k němu za těch 10 let nalezl cestu.

8. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Je potřeba vydržet – a to se týká zejména období studia.  To zajímavé na naší práci přichází až v aplikační praxi. Teprve potom se jim začne spoustu věcí propojovat a začne být srozumitelnými. Alespoň u mě to tak bylo.

9. Proč jste se rozhodla stát právníkem?
Trošku vylučovací metoda. Matematika, chemie ani fyzika mi moc nešla no a archeologů už je dost.

10. Kde se vidíte za 10 let?
Přesně tam kde jsem dnes.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz