23. 4. 2001
ID: 6256upozornění pro uživatele

Čtyřkoalice doufá v dohodu o služebním zákoně

Předsedovi ČSSD a ministru práce Vladimíru Špidlovi se zřejmě do květnového jednání sněmovny o kontroverzním vládním návrhu služebního zákona nepodaří najít kompromis přijatelný pro všechny politické strany, jak si vláda přála


Předsedovi ČSSD a ministru práce Vladimíru Špidlovi se zřejmě do květnového jednání sněmovny o kontroverzním vládním návrhu služebního zákona nepodaří najít kompromis přijatelný pro všechny politické strany, jak si vláda přála. Místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová je sice po posledních jednáních se Špidlou optimističtější než dřív, ODS ale neskrývá, že norma pro ni v navržené podobě zůstává nepřijatelná. Předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu Miroslav Beneš (ODS) řekl, že zákon navrhuje pro úředníky tolik výhod a představuje tak vysoké náklady na státní rozpočet, že jej ODS nemůže akceptovat. Domnívá se, že normu nelze přepracovat do takové podoby, aby pro ni poslanci ODS mohli hlasovat.

Naopak Marvanová vidí situaci nadějněji než dřív, ač zdůraznila, že je třeba vyčkat na opravené znění návrhu. Špidla totiž podle ní přislíbil, že v něm zohlední všechny výhrady unie. Neměl by tedy už například trvat na tom, aby norma rušila lustrační zákon. Kromě toho naznačil, že by byl ochoten vypustit i unií kritizovanou definitivu pro úředníky, uvedla Marvanová.

Unii také vadí, že zákon se má vztahovat jen na ministerstva a ústřední úřady, ne však už na úřady krajské a obecní. Vláda však podle Marvanové přislíbila urychlení prací na návrhu zákona z dílny ministerstva vnitra, který by stanovil právě pravidla pro úředníky obcí a krajů. Takové řešení považuje Marvanová za možné, ačkoli za vhodnější považuje, aby tato problematika byla zahrnuta ve služebním zákoně.

Na dubnové schůzi sněmovny musel Špidla projednávání zákona kvůli chybějící podpoře ostatních stran už podruhé odložit. Zákon má omezit politický vliv ve státní správě a jeho cílem je také vytvořit vrstvu nestranných a kvalifikovaných státních úředníků.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz