27. 6. 2018
ID: 107821upozornění pro uživatele

DEAL MONITOR

Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.

Allen & Overy

Allen & Overy poskytovala poradenství aranžérům a upisovatelům financování na akvizici společnosti SuperSport, největšího poskytovatele sportovních sázek v Chorvatsku, společností SAZKA Group. Tým A&O vedl seniorní advokát Jan Skuhravý, s kterým spolupracovali counsel Robert David a koncipient Michal Havel.


bpv BRAUN PARTNERS

bpv BRAUN PARTNERS poskytovala společnosti PREměření, a.s., právní služby spojené s koupí firmy SOLARINVEST - GREEN ENERGY, s.r.o. Smlouva byla uzavřena 3. května 2018.
Dceřiná společnost třetího největšího dodavatele elektřiny v ČR, společnosti Pražská energetika, a. s., nabízející novou komplexní službu – instalaci a servis fotovoltaických elektráren – čerpá v této nové oblasti ze zkušeností firem specializovaných na fotovoltaiku. Nyní uplatní více než 10leté zkušenosti rodinné firmy SOLARINVEST - GREEN ENERGY, s.r.o, jež je specialistou na střešní fotovoltaické systémy.
Akvizici Solarinvestu právně zajistila advokátní kancelář bpv BRAUN PARTNERS prostřednictvím Share sales 100% podílu. Na transakci se podílel vedoucí právního týmu energetiky a partner kanceláře Marc Müller se svým týmem, advokáty Michalem Fógelem a Lucií Kalašovou. Právní služby týmu zahrnovaly provedení právní prověrky společnosti Solarinvest, identifikaci a řešení rizik a právních otázek ve spolupráci s PRE a Solarinvest a přípravu transakční dokumentace.
Marc Müller transakci okomentoval slovy: „Velmi nás těší, že jsme mohli pomoct přednímu obchodníkovi s energiemi s touto významnou transakcí, a umožnit mu tak získat dlouholeté know-how v novém segmentu služeb.“
Akvizice souvisí s novelou energetického zákona, díky kterému je proces vybudování fotovoltaické elektrárny pro zákazníka jednodušší a výhodnější.

bpv BRAUN PARTNERS poskytovala právní poradenství společnosti IMMOFINANZ při prodeji komplexu kancelářských budov Brno Business Park investičnímu fondu INFOND. Transakce byla dokončena 9. března 2018.
Čtyři budovy Brno Business Parku s 35.000 m2 kancelářských prostor patří mezi největší správní centra Brna. Hlavními výhodami komplexu jsou variabilita a velikost jednotlivých podlaží (1850 m2), dostatečný počet parkovacích míst kolem budov a dobré spojení na dálnice D1 a D2 a veřejnou dopravu.
Společnosti INFOND radili Hladky Legal, Knight Frank a REDBAENK.
Tým bpv BRAUN PARTNERS zastupoval vedoucí advokát Miroslav Dudek a advokátka Pavlína Tejralová.
"Trh s nemovitostmi v České republice je stále na vzestupu, registrujeme také nárůst poptávky po kvalitních projektech v regionech. Tato transakce to potvrzuje," uvedl Miroslav Dudek, vedoucí advokát bpv BRAUN PARTNERS.


CEE Attorneys

Advokátní kancelář CEE Attorneys poskytovala právní poradenství společnosti LeaderFin s.r.o. za účelem získání oprávnění nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a zápisu do registru vedeného Českou národní bankou.
V prosinci 2016 nabyla účinnosti nová právní úprava v oblasti poskytování spotřebitelských úvěru. Vzhledem k rozsahu a komplexnosti požadavků nově kladených na nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů se jednalo o velmi rozsáhlou změnu, která cílový trh zásadně ovlivnila.
Z několika tisíců poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří fungovali na základě předchozí právní úpravy, je k dnešnímu dni necelá stovka. Jedním z úspěšných žadatelů byla i společnost LeaderFin s.r.o. zastoupená advokátní kanceláří CEE Attorneys.
Tým advokátní kanceláře CEE Attorneys, který dovedl společnost LeaderFin s.r.o. k získání oprávnění, byl tvořen vedoucí advokátkou Ivetou Koubkovou a Martinem Dohnalem.

Advokátní kancelář CEE Attorneys poskytovala komplexní právní poradenství společnosti PZL Sedziszow S.A., největšímu polskému výrobci filtrů pro oblast automobilového průmyslu, zemědělské techniky a těžkého strojírenství, při akvizici 69 % akcií společnosti BÖHM PLAST-TECHNIK a.s., výrobce produktů a poskytovatele služeb v oblasti přesného vstřikování plastů a pokovení pro automobilový průmysl, těsně spolupracující s „Tier 1“ dodavateli největších světových automobilových společností.
Prezident společnosti PZL Sędziszów S.A., pan Adam Sikorski, k transakci uvedl: „Akvizice společnosti BÖHM PLAST-TECHNIK a.s. představuje důležitý krok k modernizaci výrobních technologií. Chceme se aktivně podílet na rozvoji používání elektrických vozidel v Polsku. Z důvodu snížení hmotnosti vozidel proto budou výrobci automobilů nutně zvyšovat podíl využívání plastů během výroby.“
„Prvním krokem po akvizici společnosti BÖHM PLAST-TECHNIK a.s. je integrace obchodních organizací obou společností, na kterou následně naváže úzká spolupráce mezi odděleními výzkumu a vývoje.“
„Chtěli bychom co nejdříve začít naši spolupráci a využívat špičkové technologie vstřikování, které společnost BÖHM PLAST-TECHNIK a.s. vlastní" dodává pan Adam Sikorski. "Jsme odhodláni, protože jako člen polské automobilové skupiny (PGM) podporujeme projekt CURIE +, který je zaměřen na konstrukci prvního polského elektrického vozidla.“
Lukáš Petr, partner CEE Attorneys, komentoval transakci následovně: „Díky složité situaci cílové společnosti a časovému tlaku na realizaci transakce, včetně získání povolení ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, se jednalo o velmi intenzivní a náročnou transakci, která vyžadovala plné nasazení týmu CEE Attorneys. Jsem velmi rád, že se nám, společně s kolegy Ivetou Koubkovou, Martinou Schützovou a Martinem Dohnalem, podařilo přispět k úspěšné realizaci akvizice.“


CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ


Advokátní kancelář CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ v březnu úspěšně zakončila mnohaleté soudní řízení v případu miliardových podvodů chystaných na společnost Čepro organizovanou zločineckou skupinou kolem Martina Pechana a Radovana Krejčíře. Právě Krejčířovi Vrchní soud v Praze ve středu 28. 3. 2018 potvrdil 15 let trestu odnětí svobody. Soud konstatoval, že společnost Čepro byla nepochybně uvedena v omyl a že pohledávky ve výši 2,6 mld. Kč byly fiktivní a vytvořili je obžalovaní vedení Krejčířem; advokátní kanceláři se tak podařilo uchránit tuto částku ze státních peněz. „Dnešní rozhodnutí je významným mezníkem pro řadu kauz, ve kterých se Čepro brání proti kriminálním atakům organizovaných zločineckých skupin. Skutečnost, že odvolací soud potvrdil odsouzení Radovana Krejčíře za trestný čin přípravy a pokusu podvodu, předurčuje také pozitivní výsledek dalších řízení, včetně těch civilních,“ uvedl Jaromír Císař v tiskové zprávě společnosti Čepro.
CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ zastupuje Čepro i v řízení u Obvodního soud pro Prahu 1, který v březnu odsoudil bývalé manažery Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku za spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Oběma obžalovaným uložil soud shodně trest odnětí svobody v délce 4 let a povinnost uhradit poškozené společnosti Čepro způsobenou škodu v celkové výši přes čtvrt miliardy korun.
Třetím úspěchem spolupráce s Čeprem byl výmaz záznamu o zahájení insolvenčního řízení z obchodního rejstříku Čepra, které bylo zahájeno JUDr. Vladimírem Bartošem v roce 2011, a které Městský soud v Praze už v únoru 2018 označil za šikanózní.


Clifford Chance

Clifford Chance poskytovala poradenství realitní skupině CPI při akvizici obchodního centra Futurum Hradec Králové
Advokátní kancelář Clifford Chance poskytovala poradenství skupině CPI Property Group při akvizici obchodního centra Futurum Hradec Králové od soukromé realitní investiční společnosti Meyer Bergman. Transakce byla dne 23. března 2018 schválena českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.
CPI Property Group (CPI) je realitní společnost se sídlem v Lucembursku, jejíž akcie jsou zčásti obchodované na frankfurtské burze. Většinovým vlastníkem akcií CPI je pan Radovan Vítek, který žije ve Švýcarsku. CPI je přední realitní skupinou, která se zaměřuje na dlouhodobé investice zejména ve střední Evropě a v Německu. Celková hodnota jejího majetku činí přibližně 7,5 mld. eur, čímž se řadí k nejvýznamnějším realitním investorům a vlastníkům maloobchodních ploch v České republice. V portfoliu skupiny hraje významnou roli více než dvacet obchodních center v České republice, Polsku, Maďarsku a Rumunsku.
Futurum Hradec Králové bylo otevřeno v roce 2000. Na celkové ploše více než 35.000 m2 nabízí 110 obchodů, včetně hypermarketu Tesco, a jeho součástí je rovněž multikino. V letech 2011-2012 proběhla rekonstrukce a modernizace centra.
Tato akvizice je dalším příkladem pokračujícího toku českého kapitálu do komerčních nemovitostí. Od začátku tohoto roku se již realizovalo nejméně osm transakcí prodeje kancelářských a obchodních center, kde kupujícími byly až na jednu výjimku české společnosti.
Tým právních specialistů z Clifford Chance, který poradenství poskytoval, vedl partner pražské kanceláře Emil Holub za podpory Anety Sosnovcové, seniorní advokátky. Členy týmu dále byli právníci Klára Hrdličková a Matěj Kučera.

Advokátní kancelář Clifford Chance poskytovala poradenství skupině Cromwell Property Group, která se zabývá investicemi do nemovitostí a jejich správou, ohledně jejího strategického partnerství se společností Linkcity, členem globální stavební skupiny Bouygues Construction, jehož účelem je investice do výstavby portfolia logistických nemovitostí a staveb pro lehký průmysl ve střední a východní Evropě. Konečná hrubá hodnota nemovitostí v portfoliu by měla činit 500 mil. Eur. Prvním projektem je logistická budova o ploše 8.000 m2 nacházející se v Hradci Králové. Tato nemovitost je již téměř z 88 % předběžně pronajata a měla by být dokončena ve 3. čtvrtletí 2018. Další dvě větší nemovitosti, které se mají stát součástí portfolia a budou mít dohromady celkovou plochu 180.000 m2, v současné době rovněž hledají své nájemce. Za vyprojektování, konstrukční řešení a výstavbu portfolia budou odpovídat propojené osoby skupiny Bouygues, Linkcity a VCES, zatímco společnost Cromwell bude mít na starosti zajištění investičního financování a po dokončení každého projektu bude následně poskytovat služby v oblasti správy majetku.
Tým specialistů z advokátní kanceláře Clifford Chance, který v rámci této transakce poskytoval poradenství, vedl Emil Holub, partner pražské kanceláře zodpovědný za nemovitostní praxi, spolu se seniorním právníkem Milanem Rákosníkem. Členy týmu dále byli partneři londýnské pobočky Ian Painter a Sandy Hall, právník Tom Ward a právníci z pražské pobočky Josef Lysoněk, Tereza Řehořová a Ludvík Růžička.

Advokátní kancelář Clifford Chance poskytovala poradenství společnosti Atrium European Real Estate (Atrium) při prodeji bratislavského nákupního centra SARATOV úzce specializované investiční firmě FIDUROCK CAPITAL, která má pobočky v Nizozemském království a České republice.
Společnost Atrium je významným majitelem a správcem nákupních center ve střední a východní Evropě. Společnost se specializuje na nákupní centra s velkoprodejnami potravin umístěná v atraktivních lokalitách v celém regionu střední a východní Evropy, přičemž se snaží vyvážit stabilitu příjmů z prodeje potravin, módy a zboží denní spotřeby s příležitostmi pro růst, které nabízejí rozvíjející se trhy. Ke dni 31. prosince 2016 společnost Atrium vlastnila a spravovala 60 nemovitostí s celkovou hrubou pronajímatelnou plochou více než 1,1 mil. m2 a celkovou tržní hodnotou přibližně 2,6 mld. eur. Nákupní centrum Saratov nacházející se v hustě osídlené části Bratislavy bylo poprvé otevřeno v 80. letech 20. století. V nedávné době však došlo k jeho rozšíření a modernizaci. Dnes nabízí návštěvníkům 34 obchodů, supermarket BILLA, pobočku Slovenské spořitelny (člen skupiny Erste Group) a drogerii DM. Celková podlahová plocha centra činí přibližně 7.750 m2, přičemž do regionu každoročně zavítá na 2,5 mil. návštěvníků.  
Tým specialistů z advokátní kanceláře Clifford Chance, který v rámci této transakce poskytoval poradenství, vedl partner nemovitostní praxe Emil Holub spolu se seniorním právníkem Milanem Rákosníkem. Členy týmu dále byli juniorní právníci Josef Lysoněk a Matěj Kučera.

Realitní tým advokátní kanceláře Clifford Chance poskytl právní poradenství nadnárodní skupině Atrium European Real Estate  při prodeji obchodního centra Futurum v Brně.  Obchod představoval první realitní investici skupiny Opifer, investora do biotechnologických a IT  start-upů, který se zaměřuje na rizikové investice. Nový vlastník plánuje do obchodního centra investovat miliardu korun. Obchodní centrum o rozloze 35 000 m2 umístněné v Horních Heršpicích v Brně vzniklo v roce 2001 a dlouhodobě se potýkalo s nízkou návštěvností.
Tým Clifford Chance vedl partner a vedoucí oddělení real estate Emil Holub a seniorní advokát Milan Rákosník za asistence advokátního koncipienta Josefa Lysoňka. Transakce byla úspěšně dokončena v únoru 2018.


Dvořák Hager & Partners

Advokátní kancelář úspěšně zastupovala zahraničního zasílatele v soudním řízení proti mezinárodní pojišťovně. Předmětem sporu posuzovaného dle Úmluvy CMR (Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě) byly nároky na náhradu škody způsobené při přepravě zboží v rámci EU.
Tým advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners vedl Jan Krampera, vedoucí litigačního oddělení, ve spolupráci s Tomášem Jelínkem.

Advokátní kancelář úspěšně zastupovala klienta ÚJV Řež, a.s. v právně i technicky komplikovaném sporu o zhodnocení pronajímané nemovitosti v řádech desítek milionů Kč. Poskytované právní služby zahrnovaly posouzení případu a šancí na úspěch ve sporu, nastavení a vedení procesní strategie, zastupování v rámci mediačního řízení a zastupování klienta před obecnými soudy.
Tým vedl Jan Krampera, vedoucí litigačního týmu, ve spolupráci s advokátkou Terezou Dosedělovou.

Advokátní kancelář Dvořák Hager & Partners úspěšně zastupovala společnost COOL CREDIT, s.r.o. v řízení o zápis do registru nebankovních poskytovatelů spotřebitelského úvěru. Pro klienta jsme připravovali veškeré podklady žádosti od business plánu přes vzorovou smluvní dokumentaci po interní předpisy. Kromě samotného zastupování v řízení u ČNB zahrnovaly naše právní služby i poradenství v oblasti korporátního a finančního práva.
Tým vedl partner Lukáš Zahrádka ve spolupráci s advokáty Katarínou Jendželovskou a Vojtěchem Faltusem.

Advokátní kancelář Dvořák Hager & Partners zastupovala investiční skupinu Opifer při akvizici společnosti Euro Mall Brno Real Estate, s.r.o. od skupiny Atrium, jednoho z předních developerů a provozovatelů obchodních center v regionu střední a východní Evropy. Společnost Euro Mall Brno Real Estate, s.r.o. je spoluvlastníkem a provozovatelem obchodního centra Futurum v Brně. Naše právní služby zahrnovaly komplexní due diligence, přípravu transakční a finanční dokumentace a podporu při jejím vyjednávání.
Tým vedl partner Lukáš Zahrádka ve spolupráci s advokátkou Dominikou Veselou.

Advokátní kancelář úspěšně zastupovala významného poskytovatele rychlého občerstvení u rozhodčího soudu ve sporu s bývalým franšízantem. Pro klienta se nám podařilo získat přiznání 100 % požadovaných nároků, ale také jsme našeho klienta ubránili vůči protižalobě vznesené žalovaným franšízantem. Poskytované právní služby zahrnovaly posouzení případu a šancí na úspěch ve sporu, nastavení a vedení procesní strategie a zastupování klienta před rozhodčím soudem.
Tým vedl Jan Krampera, vedoucí litigačního týmu, ve spolupráci s advokátem Vojtěchem Faltusem.


Felix a spol.

V rámci dlouhodobé spolupráce s britskou investiční skupinou Hunter REIM poskytla advokátní kancelář Felix a spol. klientovi komplexní právní poradenství při prodeji jednoho z jeho aktiv - DIY marketu v Moravskoslezském kraji. Kupujícím byl soukromý český investor, transakční částka přesáhla 8 mil. EUR. Právní servis pro uvedenou transakci poskytnul tým advokátní kanceláře Felix a spol. pod vedením Tomáše Pekárka.


Glatzová & Co.

Glatzová & Co., zastupovala Československou obchodní banku, a.s. při akvizici internetového srovnávače cen “Ušetřeno.cz”. Jeden z největších srovnávacích webů v Česku zaměřený například na ceny energií, mobilních operátorů nebo hypoték získala od investiční skupiny Chenen a transakce se pohybovala v řádu stovek milionů korun. ČSOB se již před nějakou dobou zaměřila na akvizice internetových srovnávačů, kdy např. v roce 2016 banka koupila srovnavač pojistek top-pojištěni.cz.  


HAVEL & PARTNERS

Advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS se poradensky podílela na jedné z největších nemovitostních transakcí realizovaných během letošního roku v Praze. Tým pod vedením partnera Martina Fučíka a  senior advokáta Alberta Tatry poskytl komplexní právní poradenství mezinárodní investiční a realitní skupině specializující se na komerční nemovitosti, společnosti Golden Star Real Estate, při nákupu pražské kancelářské budovy Explora Business Centre.
Prodávajícím byla společnost Avestus Capital Partners, přední developer a investor do nemovitostí aktivní na realitních trzích střední a východní Evropy.
Osmipatrová budova Explora Business Centre se nachází u stanice metra Nové Butovice v Praze 5. V kancelářských prostorech o celkové pronajímatelné ploše 22 800 m2 sídlí řada nadnárodních společností, jako jsou Citibank, NNiT, GE International, Porsche nebo DHL.

Advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS poskytla komplexní právní poradenství největšímu knižnímu vydavatelství v České republice, mediální společnosti Albatros Media a.s. Ta koupila 100% podíl ve společnosti Vyšehrad, spol. s.r.o., jež je nejstarším nakladatelstvím v České republice.
Jeho portfolio s více než 80 vydanými knihami ročně nový majitel zachová a bude jej vydávat pod stejnou značkou v České republice i na Slovensku. Díky akvizici skupina Albatros Media posílí svou pozici zejména v oblasti naučné literatury pro dospělé. Zároveň nyní vlastní dvě nejstarší nakladatelství v České republice. Kromě nakladatelství Vyšehrad, jehož vznik se datuje do roku 1934, je součástí skupiny také tradiční vydavatel dětské literatury Albatros s tradicí od roku 1949.
Společnost Albatros Media patří mezi stálé klienty HAVEL & PARTNERS. Akvizice Vyšehradu je v pořadí již 12. transakcí, při níž kancelář poskytla společnosti své poradenské služby a rozsáhlé know-how v oblasti M&A. Na transakci a s ní spojené prověrce due diligence pracovali pod vedením partnera Jana Freye advokátka Tereza Ditrychová, advokátní koncipient Ivo Skolil a další právní experti kanceláře.

Advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS poskytla poradenství společnosti dm drogerie markt s.r.o., úspěšnému nadnárodnímu řetězci působícímu také na českém a slovenském trhu, při spuštění internetového obchodu v České republice. Poradenství pro společnost, která je v současnosti jedničkou na českém drogistickém trhu, se týkalo prakticky celého tohoto e-commerce projektu a zahrnovalo zejména:
•    právní přípravu nákupního procesu pro spotřebitelský e-shop, tedy nastavení procesu jednotlivých nákupních kroků, uvádění povinných informací a souhlasů pro spotřebitele;
•    nastavení zásad zpracování osobních údajů a jejich souladu s nařízením GDPR;
•    přípravu veškeré dokumentace v rámci nákupu, jako jsou obchodní podmínky, podmínky pro registrované zákazníky, reklamační protokoly, formuláře pro odstoupení od smlouvy a vracení zboží apod.;
•    přípravu a revize logistických smluv s nasmlouvaným dopravcem a skladovatelem produktů, včetně dokumentace pro přepravu zboží mezi sklady a přepravy k zákazníkům v České republice a na Slovensku.
Na projektu pod vedením partnera kanceláře HAVEL & PARTNERS Ivana Rámeše pracoval zejména advokát Radek Riedl a další právní experti (Ján Jaroš, Lukáš Jakoubek a Eliška Toušková).

Advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS poskytla komplexní právní poradenství společnosti SUDOP GROUP a.s., největší skupině projektových firem v České republice, při založení nové dceřiné společnosti zaměřené na informační technologie, Sudop Consulting and Information Technology a.s., a následné akvizici 70% majetkového podílu v softwarové společnosti LinkSoft Technologies. Cílem těchto strategických kroků bylo diverzifikovat a rozšířit obchodní aktivity skupiny a využít synergií oblasti informačních technologií s inženýrskou a projektovou činností.
Právní poradenství zajišťoval tým HAVEL & PARTNERS pod vedením partnera Jana Kovala a vedoucího advokáta Jiřího Buryana. Hodnotu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat.    
Skupina SUDOP GROUP a.s. zajišťuje v jednotlivých segmentech trhu projektovou a inženýrskou přípravu dopravních, průmyslových, vodohospodářských a energetických staveb a staveb občanské vybavenosti. Prostřednictvím svých dceřiných společností a podílů v dalších společnostech ovládá aktiva dosahující 4 mld. Kč.
Společnost LinkSoft Technologies se zabývá vývojem softwaru na zakázku a outsourcingem IT specialistů. Za deset let působení na trhu získala zákazníky nejen v České republice, ale také v Austrálii, Kanadě nebo Iráku. Její obrat v roce 2017 dosáhl 140 mil. Kč.


PwC Legal

Mezinárodní advokátní kancelář PwC Legal uspěla v tendru pro právní poradenství Agentury pro evropský globální navigační systém GSA. Tenderu, který agentura pořádala na konci minulého roku, se zúčastnily významné české i evropské advokátní kanceláře. PwC Legal ČR bude v rámci vybraného konsorcia poskytovat právní poradenství pro systémy Galileo a EGNOS, a to zejména v oblastech práva veřejných zakázek, dále v oblastech soutěžního a smluvního práva či dalšího poradenství. Spolu s PwC Legal ČR tvoří vítězné konsorcium také PwC Legal Německo a advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík a Heuking Kühn Lüer Wojtek.
Za PwC Legal Česká republika vedl tým odpovědný za přípravu vítězné nabídky řídící partner kanceláře Bořivoj Líbal spolu s advokátem Milanem Fricem. Ti budou spolu se svými partnery v rámci konsorcia vedoucími poradenského týmu, který bude pro GSA poskytovat právní poradenství, a to především v oblastech práva veřejných zakázek, kde budou odpovědni zejména za právní zajištění a přípravu vyhlašovaných tenderů a uzavíraní smluv s dodavateli, kteří v těchto zakázkách zvítězí, a dále například v oblastech soutěžního a smluvního práva a ad hoc poradenství. Celkově je pracovní tým tvořen 18 konzultanty a dalšími odborníky z úspěšných advokátních kanceláří.
„Práce pro GSA pro nás představuje velkou odpovědnost a jsme nesmírně poctěni, že společně s kolegy z jiných advokátních kanceláří můžeme na tomto velkolepém evropském projektu pracovat,“ uvádí řídící partner PwC Legal ČR Bořivoj Líbal. „Určitě je teď před námi hodně práce, ale jsem přesvědčen, že náš tým, ve kterém je plno nadšenců pro moderní technologie, si s tím dokáže poradit. Práce na tomto projektu je skvělá příležitost, jak skloubit zájmy členů týmu s poskytováním právních služeb,“ doplňuje ho jeho kolega, advokát Milan Fric.
GSA je agentura založená Evropskou unií za účelem realizace satelitních programů Galileo a EGNOS a jako jediná ze všech evropských agentur má sídlo v Praze. Galileo je civilní satelitní navigační systém, který má na rozdíl od ostatních existujících navigačních systémů zlepšit přesnost určování polohy, což by mělo přinést výhody pro evropské občany. EGNOS je evropský geostacionární navigační systém, jehož účelem je, kromě zpřesnění funkčnosti a přesnosti systému Galileo, taktéž zpřesnění polohy ostatních navigačních systému, včetně dnes běžně užívaného GPS, který byl původně vyvíjen pro vojenské využití.


Rödl & Partner

Kancelář Rödl & Partner poskytovala své poradenské služby společnosti 4isp s.r.o. při úspěšné akvizici akcií společnosti Echoplex investment a.s., která následně získala pozemky na hranici Letiště Praha – Ruzyně, které jsou strategické pro další rozvoj letiště. Je třeba zdůraznit, že společnost 4isp s.r.o., která je součástí jedné z předních německých technologických firem v oblasti 3D tisku a laserových technologií, si touto akvizicí vytvořila základ pro velmi úspěšnou investici. Vzhledem k tomu, že společnost Rödl & Partner poskytuje interdisciplinárními služby v oblasti práva, daní a auditu, byla schopna pokrýt poradensky celý projekt, který byl zrealizován v rekordně krátkém čase. Dále díky tomu, že Rödl & Partner působí na mezinárodní úrovni, byla společnost schopna poskytovat poradenství jak v České republice, tak i v Německu, kde sídlí mateřská společnost klienta a kde specialista na nemovitostní projekty, JUDr. Martin Švéda (Rödl & Partner Praha), který tento projekt řídil, úzce spolupracoval s klientem na úspěšném dokončení celé této transakce, jež má hodnotu více než 270 milionů korun. 


ŘANDA HAVEL LEGAL
 
ŘANDA HAVEL LEGAL pod vedením Aloise Šatavy a Michala Pálinkáse, zastupovala čtyři vlastníky při prodeji všech podílů ve společnosti New Presence Jewels s.r.o., která je provozovatelem známého řetězce obchodů Présence s hodinkami a šperky v ČR a na Slovensku.
Obchody Présence, které působí na českém trhu téměř třicet let, nabízejí stylové hodinky a luxusní šperky svým zákazníkům v obchodních centrech po celé České republice a také online na svém eshopu.
Kupujícím byla polská společnost Polish Luxury Group, lídr v oblasti prodeje šperků v Polsku, která touto akvizicí vstupuje na trh v České republice.
 

Schönherr

Pražská pobočka advokátní kanceláře Schönherr poskytla právní poradenství EVO Payments International v souvislosti s vytvořením dlouhodobé aliance s MONETA Money Bank, a.s. v oblasti poskytování služeb ak-ceptace platebních karet. Tým Schönherr poskytl EVO Payments International komplexní transakční a regula-torní poradenství.
„Vzhledem k našim zkušenostem v oblasti platebních služeb jsme byli při vytváření strategické aliance velmi dobře obeznámeni s potřebami obou stran,‟ uvedl Vladimír Čížek, který vedl tým Schönherr již před dvěma lety při vytváření aliance EVO Payments International s Raiffeisenbank a.s. v České republice.
EVO Payments International je jedním z předních poskytovatelů platebních služeb podnikatelským subjektům, finančním institucím, vládním organizacím a mezinárodním korporacím v Severní Americe a Evropě. Jakožto člen karetních asociací (Visa, Mastercard a další) poskytuje svým partnerům a jejich zákazníkům širokou škálu inovativních, spolehlivých a bezpečných platebních řešení.
MONETA Money Bank, a.s., je významnou nezávislou českou bankou, která v roce 2016 vstoupila na Pražskou burzu cenných papírů. Banka zaměřuje svoje služby na malé a střední podniky a má silnou pozici v retailovém a zemědělském sektoru. Mimo to poskytuje svým zákazníkům i další produkty jako pojištění nebo investiční fon-dy.
Tým Schönherr vedl Vladimír Čížek (partner, Praha; právo obchodních společností / fúze a akvizice) a jeho čle-ny dále byli Volker Weiss (partner, Brusel; evropské a soutěžní právo), Jitka Kadlčíková (advokátka, Praha; právo obchodních společností / fúze a akvizice), Natálie Rosová (advokátka, Praha; bankovní a finanční právo), Denisa Assefová (advokátka, Praha; právo duševního vlastnictví), Claudia Bock (advokátka, Praha; evropské a soutěžní právo) a Rudolf Bicek (advokátní koncipient, Praha; právo obchodních společností / fúze a akvizice).

Advokátní kancelář Schönherr poskytla právní poradenství skupině UniCredit v souvislosti s uzavřením dvou ex-kluzivních dohod o partnerství s pojišťovnami Allianz a Generali ve střední a východní Evropě. Uzavřené dohody se týkají distribuce pojistných produktů pro fyzické osoby a malé podniky v Bosně a Hercegovině, Bulharsku, České republice, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku. Tým Schönherr poskytl skupině UniCredit komplexní právní poradenství ve všech zmíněných jurisdikcích. Poradcem UniCredit ve věcech italského práva byla advokátní kancelář Molinari e Associati.
„S extrémní komplexností tohoto projektu jsme byli schopni se vyrovnat díky našemu silnému regionálnímu po-krytí a úzké spolupráci všech zúčastněných týmů,‟ uvedl Robert Bachner, partner vídeňské pobočky Schönherr. „Projekt pokrýval téměř všechny jurisdikce, ve kterých Schönherr působí, a vyžadoval kombinaci obchodně-právních a regulatorních znalostí. Cenné know-how poskytla naše specializovaná skupina pro oblast pojišťovnic-tví,‟ uzavřel Bachner, který celý tým Schönherr vedl a koordinoval.
Vladimír Čížek, partner pražské pobočky Schönherr, k tomu dodává: „Na lokální úrovni bylo pro nás výzvou zejména nastavení komplexních struktur odměňování, a dále nutnost vypořádat se s víceúrovňovou strukturou stávající smluvní dokumentace klienta. Práce na tomto projektu pro nás byla unikátní zkušeností.‟ Advokátní kancelář Schönherr pokračuje v poradenství UniCredit v souvislosti implementací obou dohod o partnerství v jednotlivých zemích a s procesem schvalování příslušnými regulačními orgány.
Tým Schönherr, který vedl Robert Bachner (partner, Vídeň; právo obchodních společností / fúze a akvizice), tvořili experti z oblasti korporátního práva, fúzí a akvizic, bankovního, finančního a pojišťovacího práva působící v deseti kancelářích Schönherr. Český tým vedl Vladimír Čížek (partner, Praha; právo obchodních společnos-tí / fúze a akvizice) a jeho členy dále byly Jitka Kadlčíková (advokátka, Praha; právo obchodních společnos-tí / fúze a akvizice) a Natálie Rosová (advokátka, Praha; bankovní, finanční a pojišťovací právo).
Finanční poradenství UniCredit poskytly společnosti UniCredit CEE Corpore Finance Advisory a KPMG Corporate Finance. Právním poradcem Allianz byla advokátní kancelář Allen & Overy, právní poradcem Generali advokátní kancelář Linklaters.


Taylor Wessing

Advokátní kancelář Taylor Wessing poskytla komplexní právní poradenství RIVERROCK EUROPEAN OPPORTUNITIES FUND II LIMITED v souvislosti s financováním akvizice společnosti VITRABLOK společností ASC Investment.
Mezi komplexní právní služby advokátní kanceláře Taylor Wessing patřila, mimo jiné, právní analýza v souvislosti s podmínkami financování, poradenství v rámci strukturování transakce včetně zajišťování kompletní smluvní dokumentace, jakož i podpora při uzavření celého procesu akvizice.
"Jsme velmi rádi, že jsme mohli asistovat u takovéto prestižní transakce, kde strany mají vysokou reputaci a jsou oceňovanými partnery na trhu," uvedla Ivana Meňhartová, advokátka Taylor Wessing Praha, která vedla projektový tým pražské kanceláře a dodala: "Vzhledem k rozsáhlým znalostem, specifickým pro daný sektor a zaměření naší advokátní kanceláře na oblast Banking & Finance, jsme byli schopni velmi dobře porozumět zájmům našeho klienta a poskytnout mu komplexní podporu a ochranu jeho zájmů pro úspěšné uzavření transakce."
Vzhledem k multi-jurisdikční povaze transakce bylo komplexní poradenství poskytováno mezinárodním týmem Taylor Wessing ve složení Thomas Rechberger, partner Taylor Wessing Praha a Barbora Skolková, koncipientka a dalšími kolegy z partnerských kanceláří pod vedením Clemense Niednera, partnera Taylor Wessing Frankfurt a Petera Louzenskeho, advokáta Taylor Wessing Frankfurt.
Komplexní poradenství probíhalo ke konci roku 2017. Strany se dohodly, že budou zachovávat důvěrnost ohledně podmínek transakce.
Vitrablok byl součástí skupiny Seves Group společnosti Triton Fund III. S více než 300 zaměstnanci v Evropě a ve Spojených státech má Vitrablok 40% podíl na světovém trhu se skleněnými bloky. Společnost je předním výrobcem skleněných tvárnic pro interiérové i exteriérové architektonické využití.


Weinhold Legal

Advokátní kancelář Weinhold Legal poskytla komplexní právní poradenství společnosti Cryptelo s.r.o. při přípravě a realizaci vydání vlastní kryptoměny CRL v rámci tzv. ICO – initial coing offering. Společnost Cryptelo s.r.o. se zabývá šifrováním dat pro komerční sféru s nejvyšší úrovní zabezpečení, prostředky získané při ICO použije k dalšímu rozvoji jejích produktů. Veřejná fáze ICO skončila 30. dubna 2018 získáním digitálních prostředků ke spokojenosti klienta.
Společnost Weinhold Legal poskytla právní a ve spolupráci s EY i daňové služby spočívající v posouzení souvisejících regulatorních otázek a přípravě smluvní dokumentace.
Tým Weinhold Legal vedl partner Martin Lukáš, ve spolupráci s advokátem Vladimírem Petráčkem a advokátním koncipientem Matějem Večeřou.

Advokátní kancelář Weinhold Legal poskytla komplexní právní poradenství Ing. Zdeňku Rinthovi při prodeji akcií společnosti KARA Trutnov, a.s., nejvýznamnějšího českého výrobce kožené a kožešinové módy, skupině C2H investora Michala Mičky. KARA Trutnov je tradiční českou značkou se 70 letou historií.
Poskytnuté právní služby při této transakci zahrnovaly zejména poradenství při strukturování transakce, přípravu a vyjednávání smluvní dokumentace a asistenci při uzavření transakce.
Tým Weinhold Legal vedl partner Ondřej Havránek, ve spolupráci s vedoucím advokátem Daliborem Šimečkem a advokátem Vladimírem Petráčkem.

Advokátní kancelář Weinhold Legal poskytla komplexní právní poradenství skupině SARANTIS, jednomu z předních evropských hráčů v oblasti kosmetiky a výrobků pro domácnosti (v Česku např. kosmetická značky ASTRID, jejíž historie sahá až do roku 1847), při akvisici slovenských a českých společností, díky níž SARANTIS přidává do svého portfolia značek mj. známou slovenskou a českou kosmetickou značku INDULONA.  INDULONA patří mezi značky s jednou z nejdelších tradic – jde o velmi známou a oceňovanou značku, která se pyšní sedmdesátiletou historií na česko-slovenském trhu. Jde o nepopulárnější značku a číslo 1 v prodejích v kategorii péče o ruce jak v Česku, tak na Slovensku.
SARANTIS, jakožto společnost s veřejně obchodovanými akciemi, učinila o transakci prohlášení pro investory, které je dostupné zde: https://ir.sarantis.gr/en/news/investors-press?item=1787
Námi poskytnuté právní služby při koupi slovenských a českých společností SANECA TRADE (zahrnující příslušná práva duševního vlastnictví) zahrnovaly zejména poradenství při strukturování transakce, právní prověrku (due diligence) pro kupujícího a vyjednávání smluvní dokumentace podléhající slovenskému právu.
Tým Weinhold Legal vedl partner Daniel Weinhold, ve spolupráci s řídícím advokátem/of counsel Dušanem Kmochem, řídícím advokátem Tomášem Čermákem a dalšími slovenskými a českými právníky.


White & Case


Globální právní firma White & Case poskytovala poradenství mezinárodní investiční skupině PPF při akvizici telekomunikačních aktiv skupiny Telenor ve střední a východní Evropě v hodnotě 2,8 mld. EUR.
Akvizice představuje největší transakci v oblasti telekomunikací ve střední a východní Evropě a její financování zároveň největší syndikovaný úvěr v  regionu od roku 2011. Transakce zahrnuje mobilní operátory Telenoru v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře a poskytovatele technologických služeb Telenor Common Operation.
„Náš londýnsko-pražský tým byl poradcem PPF při strategické transakci, jíž dochází k rozšíření telekomunikačního portfolia skupiny o čtyři nové země a k naplnění ambice stát se evropským operátorem střední velikosti se silnou pozicí na trhu,” říká Ken Barry, partner londýnské kanceláře White & Case a současně jeden z vedoucích právníků této transakce.
Jan Andruško, partner pražské kanceláře White & Case, který stál rovněž v čele tohoto týmu, konstatuje: „Tato transakce byla příležitostí ukázat, jak jsou naše dlouholeté zkušenosti z oblasti soukromého kapitálového investování a telekomunikací a rozsáhlá síť kvalitních kanceláří v hlavních centrech střední a východní Evropy pro naše klienty přínosné. Týmy v Londýně a Praze postupovaly v dokonalé součinnosti směrem k úspěšné akvizici.“
Dokončení transakce, kterou PPF nabývá plnou kontrolu nad mobilními operátory Telenoru v uvedených zemích, ještě musí schválit regulátoři, završení se odhaduje na třetí čtvrtletí roku 2018.
Telenor je významným poskytovatelem telekomunikačních a mobilních služeb ve Skandinávii, střední a východní Evropě (kde působí již 25 let) a asijsko-tichomořském regionu s ročním obratem za r. 2017 ve výši cca 12,7 mld. EUR a 178 mil. zákazníky.
Poradenský tým White & Case v této transakci vedli partneři Ken Barry (Londýn), Jan Andruško (Praha) a Ian Bagshaw (Londýn), a jeho členy byli partneři Lindsey Canning, Colin Harley, Michael Wistow (všichni z Londýna) a Jonathan Weinberg (Praha), lokální partneři Jan Stejskal a Tomáš Jíně (oba z Prahy) a právníci Joe Bradley, Chris Ewing, Paul Harrington (všichni z Londýna), Jan Jakoubek, Veronika Merjavá a Radek Kraus (všichni z Prahy).


ŽIŽLAVSKÝ

Jako právní zástupci největšího obchodního věřitele a člena věřitelského výboru jsme se podíleli na úspěšné reorganizaci těžařské společnosti OKD. V březnu 2018 jsme dokončili specifickou M&A transakci v právním rámci soudní reorganizace. Na základě reorganizačního plánu se uskutečnil vklad obchodního závodu dlužníka do jeho dceřiné společnosti. Následně došlo k převodu akcií dceřiné společnosti na strategického investora se státní účastí. Úspěchem je zachování zaměstnanosti v regionu, udržení dodavatelsko-odběratelských vztahů, vytvoření podmínek pro financování útlumu důlní činnosti a také pro rekultivaci krajiny, poškozené těžbou.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz