21. 11. 2018
ID: 108436upozornění pro uživatele

DEAL MONITOR

Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.

Allen & Overy

Allen & Overy poskytovala společnosti Aegon v souvislosti s prodejem podílu ve finančně-poradenské společnosti Chytrý Honza. Práce na transakci řídil seniorní korporátní advokát Ondřej Kramoliš.

ARROWS

Advokátní kancelář ARROWS se podílela na transakci vedoucí ke změně vlastníka jednoho z největších hráčů na českém finančně-poradenském trhu, ChytryHonza.cz. Tým pod vedením partnerů Jakuba Dohnala, Vojtěcha Suchardy a vedoucího advokáta Marcela Janíčka poskytl komplexní právní poradenství Jiřímu Patákovi, který se stal stoprocentním vlastníkem společnosti.

Šlo velmi komplexní transakci, proto byl pro ni dedikován tým odborníků se zkušenostmi v M&A a korporátním právu, který se navíc mohl opřít o kolegy z ARROWS tax & accounting. Služby ARROWS zahrnovaly právní a daňové poradenství při strukturování transakce, vyjednání rozsáhlé transakční dokumentace a komplexní podporu klienta při této časově a objemově náročné transakci. 

Z ChytryHonza.cz se pod vedením Jiřího Patáka stal postupem času lídr online finančního trhu. Společnost ChytryHonza.cz nabízí rychlé a objektivní srovnání finančních produktů a služeb mnoha desítek finančních institucí působících v České republice, aby si zákazník mohl vybrat ten nejvhodnější – od hypotéky, přes pojištění, až po investice. Široký výběr, možnost přizpůsobit si produkt na míru, čas na rozmyšlenou při rozhodování a zároveň jeho úspora dělají z ChytryHonza.cz platného partnera při řešení osobních financí. Od svého vzniku v roce 2009 ChytryHonza.cz získal více než 140 000 spokojených zákazníků a v jeho řadách působí více než 1600 profesionálních specialistů. Společnost má jediného vlastníka, kterým je Jiří Paták.

Není divu, že právní kancelář ARROWS roste takovým tempem. Mladý a dynamický tým potvrdil své kvality, profesionální přístup a tah na branku. Přesně proto jsem si je vybral. Celá transakce proběhla bez problému,” říká Jiří Paták, majitel ChytryHonza.cz.


Clifford Chance

Tomáš Richter, Of Counsel advokátní kanceláře Clifford Chance Prague LLP,  byl jmenován docentem pro obor obchodní právo poté, co úspěšně zakončil habilitační řízení na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze. Tomáš Richter působí jako Of Counsel v pražské kanceláři Clifford Chance LLP od roku 2006 a od roku 2002 vyučuje na Institutu ekonomických studií FSV UK. Je členem mezinárodních organizací The International Insolvency Institute (od roku 2015) a The Conference of European Restructuring and Insolvency Law (od roku 2016).


CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

Společnost CMS poskytovala poradenství společnosti Deka Immobilien GmbH o akvizici českého logistického portfolia od skupiny CTP ve výši 460 milionů EUR.

Portfolio zahrnuje 36 moderních budov s celkovou pronajímatelnou plochou přibližně 430 000 metrů čtverečních. Vlastnosti CTPark Prague North se nacházejí v konvenční logistické lokalitě, zatímco průmyslové parky CTPark Teplice a CTPark Plzeň obsahují směs logistiky a lehkých průmyslových vlastností. Vlastnosti budou přidány do různých fondů, do otevřeného fondu Deka-ImmobilienEuropa přidána společnost CTPark Prague North, CTPark Teplice přidělená do sektoru WestInvest TargetSelect Logistics pro institucionální investory a CTPark Plzeň tvořící výchozí portfolio nových institucionálních investorů fond Deka Immobilien Fokus Logistik Tschechien.

Mezi tým CMS, který pomáhal společnosti Deka, patřili partneři Lukáš Hejduk a Libor Prokeš, starší kolegové Pavel Srb a Jaroslav Lepka, kolegové Tereza Maternová, Michal Samek, Magda Němcová, Petr Korál a Ivana Lobotková, právníci Lucie Zanášková, Lenka Chmielová, Markéta Škvorová, Lukáš Reichmann, Pavel Kocián a Barbora Ševčíková a paralegal Andrea Haushalterová, Huyen Vuová a František Fiala.

Tým White & Case, který poskytuje poradenství pro CTP, sestával z partnera Petra Panka, místního partnera Václava Kubra a spolupracovníků Karla Petržely a Marianny Galusové. 


Felix a spol. advokátní kancelář

Advokátní kancelář Felix a spol. poskytla právní servis při prodeji 100% podílu Grena a.s. společnosti  Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o.

AK Felix a spol. poskytla svým dlouholetým klientům, akcionářům společnosti Grena, a.s. (zal. 1992) komplexní právní poradenství při prodeji jejich aktiv – 100% podílu ve společnosti.  Kupujícím byla společnost Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o., která patří třetí generaci tradiční nábytkářské rodiny Ficků z Chrudimi a je jedním z největších evropských zpracovatelů dýhy. Společnost Grena patří ke světové špičce v oboru výroby žáruvzdorných materiálů a desek s vysokým leskem a hlubokým matem. Transakce zahrnovala předchozí restrukturalizaci společnosti Grena a.s. a komplexní strukturu financování akvizice.

Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Právní servis pro uvedenou transakci poskytnul tým advokátní kanceláře Felix a spol. pod vedením Tomáše Pekárka.


GLATZOVA & Co.

Glatzová & Co. poskytovala komplexní právní poradenství společnosti DFRG při financování akvizice společnosti Chytrého Honzy ze strany jejího zakladatele Jiřího Patáka, který v ní dosud držel pětinový podíl. Celou transakci financovala investiční skupina DRFG a jednalo se o odkup 80% podílu od nizozemské finančí skupiny Aegon a investiční skupiny Rockaway. Chytrý Honza je z hlediska objemu smluv pátou největší finančně poradenskou společností v ČR. Případný majetkový vstup DRFG do společnosti podléhá schválení antimonopolního úřadu. Hodnota transakce se pohybuje v řádu stamilionů korun. Právní tým pod vedením Libora Němce, partnera kanceláře a Jana Veselého, vedoucího advokáta, zajišťoval přípravu a vyjednávání smluvní dokumentace a vyjednávání se všemi zúčastněnými stranami.  
 
Kancelář Glatzová & Co. ve spolupráci s mezinárodní kanceláří Cleary Gottlieb Steen & Hamilton pracovala jako český právní poradce při prodeji ArcelorMittal Ostrava, která je největším výrobcem oceli v České republice a kromě českého trhu dodává výrobky do více než 40 zemí světa. Podnik, který má téměř 7000 zaměstnanců a v roce 2017 vytvořil čistý zisk 3,2 mld. CZK, koupila britská společnost Liberty Steel spolu s dalšími aktivitami ArcelorMittal v Rumunsku, Makedonii, Itálii, Lucembursku a Belgii; vypořádání podléhá splnění regulatorních a dalších podmínek. Tým Vladimíry Glatzové, zakládající partnerky, a Jana Veselého, vedoucího advokáta Glatzová & Co., zajišťoval při transakci veškeré české právní aspekty transakce.

Tým Libora Němce, partnera kanceláře Glatzová & Co. a Jana Veselého, vedoucího advokáta, poskytoval právní poradenství úvěrové společnosti EC Financial Services (ECFS) z investiční skupiny Natland při akvizici části podniku společnosti JET Money, poskytující hotovostní úvěry, kdy v roce 2017 zabezpečila přibližně 30 tisíc nových smluv o úvěru v celkovém objemu 650 mil. CZK. Aktiva firmy dosáhla téměř miliardové hodnoty. Hodnota transakce se pohybuje v řádu stamilionů korun. Komplexní právní poradenství spočívalo zejména v přípravě a vyjednávání podmínek transakce a podmínek nového provozního financování akvírované části podniku.


PRK Partners

Odborníci na kapitálové trhy advokátní kanceláře PRK Partners pod vedením Martina Aschenbrennera radili společnosti EuroManganese Inc. v souvislosti s primárním úpisem akcií (IPO) a jejich přijetím k obchodování v Kanadě a Austrálii. EuroManganese Inc.je kanadská mateřská společnost české společnosti MANGAN Chvaletice, s.r.o., která je majitelem práv na průzkum manganové hlušiny v severovýchodních Čechách, a která rozvíjí projekt možné těžby manganu. IPO svým objemem přesáhl 150 miliónů korun českých a byl úspěšně uskutečněn v říjnu 2018.


ŘANDA HAVEL LEGAL

ŘANDA HAVEL LEGAL radila při prodeji společnosti JANUS spol. s r.o.

Právníci ŘANDA HAVEL LEGAL zastupovali vlastníky společnosti JANUS spol. s r.o., distributora produktů značky Kyocera v České republice a na Slovensku, při prodeji 100 % jejich podílů nizozemské společnosti KYOCERA Document Solutions Europe B.V. Právní podporu prodávajícím za ŘANDA HAVEL LEGAL poskytovali společník kanceláře Alois Šatava a vedoucí advokáti Michal Pálinkás a Pavel Mlíkovský.

Akvizice společnosti JANUS spol. s r.o. je v souladu se strategickým cílem skupiny Kyocera, kterým je expanze v regionu EMEA. Z pohledu společnosti KYOCERA Document Solutions Czech se jedná o velmi významný krok, neboť dojde k posílení její přítomnosti ve střední a východní Evropě. Společnost JANUS bude nově přejmenována na KYOCERA Document Solutions Czech a po několika dekádách úspěšného partnerství se stane 18. prodejní jednotkou společnosti KYOCERA Document Solutions Europe. Jiří Hubený, generální ředitel organizace, bude i nadále vést své týmy sídlící v Praze a v Bratislavě.


Taylor Wessing

Advokáti z Taylor Wessing Česká republika pomáhali při prodeji anovis it-services

Právníci  z advokátní kancelář Taylor Wessing Česká republika asistovali kolegům ve vídeňské centrále při prodeji podílu na společnosti anovis it-services and trading gmbh společnosti CymbiQ Group AG, která je portfoliovou společností německého soukromého kapitálového investora. 

Poradenství prodávajícím ve všech právních a daňových aspektech poskytl tým Taylor Wessing Vienna a Praha pod vedením vídeňských kolegů Philipa Hoflehnera a Michaely Petritz-Klar. 

Za českou pobočku se celého procesu zúčastnili Thomas Rechberger, partner Taylor Wessing Praha a Barbora Skolková, koncipientka. 


Weinhold Legal

Weinhold Legal asistovala GZ Media při akvizici majoritního podílu v PB tisk

Advokátní kancelář Weinhold Legal poskytla právní poradenství společnosti GZ Media, a.s., která je největším výrobcem vinylových gramofonových desek na světě, v souvislosti s akvizicí majoritního (67%) podílu ve společnosti PB tisk a.s. Příbramská společnost PB tisk je předním českým výrobcem knih a knihařského zpracování. Za minulý rok činily tržby společnosti 285 milionů Kč a zaměstnávala 180 pracovníků. Společnost GZ Media v tiskové zprávě uvedla, že hodnota transakce činila 85 milionů Kč.

Tým Weinhold Legal vedl partner Milan Polák ve spolupráci s vedoucím advokátem Vladimírem Petráčkem.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz