7. 3. 2001
ID: 2434upozornění pro uživatele

Otázka financování krajů rozděluje poslance

Termín pro stanovení pravidel financování krajů rozděluje sněmovnu do několika táborů. Zatímco unionista Jiří Vlach tvrdí, že příslušné změny daní by sněmovna měla schválit už před prázdninami, zástupci ODS varují před ukvapeným rozhodnutím.


Termín pro stanovení pravidel financování krajů rozděluje sněmovnu do několika táborů. Zatímco unionista Jiří Vlach tvrdí, že příslušné změny daní by sněmovna měla schválit už před prázdninami, zástupci ODS varují před ukvapeným rozhodnutím. Poslanec ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že nejprve by kraje měly dostat majetek a až pak by se mělo rozhodnout o jejich daňových příjmech.

Proti rychlému určení pravidel financování krajů je i šéf sněmovny Václav Klaus (ODS), podle kterého by tomuto rozhodnutí mělo předcházet přechodné období. Teprve po nějaké době činnosti krajů budou podle něj jejich potřeby jasnější. "Dominantním cílem prvních dvou let je usazení role a postavení kraje a jeho vztahů k ostatním orgánům České republiky," uvedl v pondělí.

S tím však jednoznačně nesouhlasí Vlach, který je zástupcem hejtmana Českobudějovického kraje. Sněmovna by podle něj měla změnit daňové zákony tak, aby kraje mohly být financovány z podílu na výnosu daní už v roce 2002. Postoj občanských demokratů označil za "permanentně schizofrenní". ODS kraje odmítala, ač pak do jejich zastupitelstev aktivně kandidovala, uvedl. Teď podle něj zase usiluje o to, aby kraje zůstaly co nejdéle rozpočtovými organizacemi, závislými na rozhodnutí ministerstev. "Je to absurdní, já s tím zásadně nesouhlasím," řekl ČTK Vlach.

Předseda regionálního výboru sněmovny Miroslav Beneš (ODS) namítl, že vláda dodnes neví, kolik stojí zajištění funkcí státu, které se převádějí na kraje. Tento přehled měl podle něj přitom být dávno hotov. Pokud by existoval, mohlo se řešení financování krajů urychlit. Za reálné považuje vyjasnění této věci ve dvou letech.

Také poslanec ČSSD Bohuslav Sobotka do značné míry se slovy Klause souhlasí. "Můj názor je do jisté míry shodný. Vychází z přijatých principů reformy krajské správy," řekl ČTK. Soudí, že nejdřív by na kraje měl být převeden majetek a vymezeny pravomoci a až pak by se mělo rozhodnout o určení jejich příjmů z daní. "Do té doby by měly být financovány ze státních dotací," řekl.

Zuzka Rujbrová z KSČM se domnívá, že problém, který zmínil Klaus, byl už rámcově vyřešen. Sněmovna loni rozhodla, že v prvním roce existence mají kraje být napojené na státní rozpočet a v dalších letech již být samostatné, uvedla.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz