4. 5. 2019
ID: 109326upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Přinášíme Vám v rámci rubriky "Právo na víkend" přehled toho, co se v české justici událo v končícím týdnu. Právnický citát pro tento víkend jsem vybral od Jana Wericha - „Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“

Noční můra advokátů. Oznamovací povinnost by mohli mít ve vztahu k daním.
V polovině dubna se v pražském paláci Dunaj konal pod záštitou České advokátní komory (ČAK) odborný workshop k tématu, jež se stalo noční můrou zástupců profese - prolomení advokátní mlčenlivosti. Řeč je o implementaci směrnice Rady EU, jež upravuje povinnou automatickou výměnu informací v oblasti daní ve vztahu k přeshraničním uspořádání, známou jako DAC 6.

Vydat rozsudek pro zmeškání na 2,6 miliardy je dost podivné, říká Císař ke kauze Čepro

„Podle mého názoru se nemohlo ani soudci, který o kauze rozhodoval, jevit jako normální, že Čepro nijak nereaguje,” říká v rozhovoru pro LN ke kauze fiktivní pohledávky za 2,6 miliardy advokát Jaromír Císař.

,Akutní potřeba měnit ministra zapáchá.‘ Právníci v anketě vyjádřili obavy z Benešové

Pro některé varovný signál stavu ohrožení politické neutrality státního zastupitelství, pro jiné přepřahání resortu spravedlnosti konzervativnějším směrem. Soudci, advokáti, akademici, legislativci, exekutoři a státní zástupci ve striktně anonymní anketě LN klasifikovali příchod Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti.

Senátoři odmítli snížit platy zastupitelům, kteří jsou v parlamentu nebo ve vládě

Senát zamítl snahu sněmovny snížit na dvě pětiny mzdu placených zastupitelů, kteří jsou členy parlamentu nebo vlády. Senátoři dnes návrhu vytýkali mimo jiné to, že odměny snižuje bez toho, aby se snížilo množství práce nebo odpovědnost placených zastupitelů z řad zákonodárců, a že zasahuje do chodu rozhodování samospráv. Poslanci mohou veto senátorů přehlasovat.

Hlavním aktérem na poli hybridních hrozeb je Rusko. Jde mu o oslabení demokracie

Ruská federace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky hlavním státním aktérem pokusů ovlivnit volby a demokratické procesy. Koudelka na pátečním sněmovním semináři nazvaném Evropské volby v kontextu hybridních hrozeb řekl, že konečným výsledkem těchto snah má být ochromení nebo aspoň ohrožení obranyschopnosti Evropské unie a Evropy jako takové.

Kauza Lesy ČR: policie zkoumá ‚pohledávku‘. Prověřuje, jestli se ze státního podniku nevyváděly peníze

Když policie před týdnem spustila razii na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů České republiky, přišli si kriminalisté podle zjištění LN i pro dokumenty související s velkou dřevařskou firmou z Ratíškovic u Hodonína. Detektivové se při sběru důkazů zaměřili na materiály související se společností Petra a s ní propojenou firmou T.E.P.Z., které patří mezi největší tuzemské hráče dřevařského průmyslu. Konkrétně je zajímaly dokumenty z let 2017 a 2018 týkající se zakázek na lesnické práce a prodej dřeva či spor Lesů se skupinou Petra.

Benešová uvažuje o zrušení vrchních státních zastupitelství. Zanikla by místa Bradáčové a Ištvana

Roky pozorovala ministerstvo spravedlnosti z pozice žalobkyně, dokonce té nejvyšší. V Rusnokově kabinetu pak sama usedla do ministerského křesla. Nyní se Marie Benešová do funkce šéfky české justice vrátila. A její ambice jsou nemalé. V obsáhlém rozhovoru pro LN krátce po svém jmenování prozradila, že by ráda zeštíhlila soustavu státních zastupitelství a soudů. Čtyři stupně – okresní, krajské, vrchní a nejvyšší – jsou podle ní na malé Česko příliš.

EU důvěřuje polovina Čechů. Nejméně důvěryhodný politik je Donald Tusk, zjistil průzkum

Evropské unii, jejímž členem je Česko od 1. května 2004, důvěřuje v současné době 52 procent Čechů. V případě institucí, které pod unii spadají, ale stále převládá nedůvěra nad důvěrou. Evropskému parlamentu důvěřuje 36 procent dotázaných a Evropské komisi 35 procent.

Kramný neuspěl se stížností u Nejvyššího soudu. Olomoucký senát jednal správně

Nejvyšší soud zamítl stížnost Petra Kramného, odsouzeného na 28 let za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Kramný a jeho matka neúspěšně tvrdili, že senát Vrchního soudu v Olomouci je podjatý.

Ústavní žaloba na prezidenta Zemana je hotová. Jako propagandistický materiál z roku 68, reagoval Ovčáček
Šestice senátorů z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 už má hotovu ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Žaloba popisuje sedm Zemanových skutků, které jsou podle tvůrců žaloby hrubým porušením ústavy. Pro projednání žaloby Senátem potřebují získat dalších 21 senátorů. Jiří Ovčáček přirovnal připravenou žalobu k propagandistickým materiálům, které po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 šířili okupanti.

Zdroj: Lidovky.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz