18. 5. 2019
ID: 109410upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Je zde další přehled událostí ze světa práva za uplynulý týden. Citát pro tento víkend jsem vybral „Nevědomost je nevědomost. Nevyplývá z ní žádné právo něčemu věřit.“ — Sigmund Freud rakouský lékař, psychoanalytik a psycholog 1856 - 1939.

Revoluce v trestním právu. Zvýší se hranice u krádeže z pěti tisíc na deset?
Krádež věci v hodnotě pěti tisíc korun, která se stala před sedmnácti lety, se rovná dnešní krádeži věci v hodnotě deseti tisíc korun. Poslanecký návrh novely trestního zákoníku zdvojnásobuje hranici škody, podle které se určuje, zda se stal trestný čin nebo jde o méně závažný přestupek. Pevná hranice takzvané nikoli nepatrné škody byla na pět tisíc korun stanovena v roce 2002. Podle poslanců musí ale zákon reagovat na růst inflace, jež se od té doby zvýšila o více než 30 procent. Pokud úprava projde, budou skutek se škodou do 10 tisíc šetřit místo soudů přestupkové orgány obcí.

Klienti touží mít jedno nákupní místo, říkají právníci ke spojení s Eversheds Sutherland
V nedávné době došlo ke spojení advokátní kanceláře Dvořák Hager & Partners s globální firmou Eversheds Sutherland (ES). O výhodách spojení dříve pouze česko-slovenské kanceláře se silnou mezinárodní sítí, přístupu k zaměstnancům, budoucnosti právních služeb a dalším rozvoji kanceláře s partnery Stanislavem Dvořákem, Bernhardem Hagerem a Tomášem Procházkou.

Že se zaleknu demonstrantů? To mě špatně znají, říká Benešová
Chci, aby věci nabraly spád. Už jsem požádala úředníky na ministerstvu, aby zrušili dovolené. Sama budu odříkat dovolenou, kterou mám zaplacenou, říká v rozhovoru krátce po svém jmenování nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Senát nechápe svou roli při vybírání ústavních soudců, říká Aleš Gerloch
„Přiznám se, že mě výsledek překvapil, myslel jsem, že dostanu více hlasů,” říká v rozhovoru pro LN ke své neúspěšné kandidatuře na ústavního soudce právník Aleš Gerloch.

Píchačky pro všechny? Evropský soudní dvůr zpřísnil kontrolu pracovní doby
Evropský soudní dvůr dnes vydal přelomový rozsudek v oblasti pracovního práva, který může zásadně ovlivnit i český pracovní trh. Podle tohoto rozsudku musí zaměstnavatelé přesně zaznamenat délku pracovní doby i u profesí, u nichž se tento údaj vůbec nezaznamenává.

Špicar: Zlepšení legislativy může přilákat zahraniční investory
Často vzpomínám na dobu, kdy jsme s tehdejším vicepremiérem Martinem Jahnem jednali s cizími investory a snažili se je přesvědčit, aby si pro své investice vybrali Českou republiku a pomohli nám úspěšně projít těžkým transformačním obdobím po konci komunistického režimu. Nejvíce zabíraly tři argumenty. Prvním byla kvalifikovaná a levnější pracovní síla, dostupná v dostatečném množství. Druhou výhodou oproti ostatním zemím v regionu byla kvalitní infrastruktura. Třetím trumfem pak ideální strategická poloha v srdci Evropy. Často to stačilo k jejich přesvědčení.

Parlament by měl mít v rozpočtu víc peněz, Hrad zhruba stejně
Poslanecká sněmovna i Senát by měly mít v rozpočtu na příští rok více peněz. Sněmovna by měla dostat přidáno zhruba 27 milionů a Senát 23 milionů korun. Kancelář prezidenta by měla mít zhruba stejně peněz, jako má letos. Návrhy rozpočtů těchto kapitol dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor.

Dva členy Rady ČTK bude Sněmovna vybírat ze čtyř kandidátů
Do Rady České tiskové kanceláře navrhly poslanecké kluby zastupitele Prahy 3 za ANO Davida Soukupa, bývalého předsedu rady Tomáše Mrázka, ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josefa Šlerku a činovníka spolku Akce D.O.S.T. Michala Semína. Nominace dnes projednala sněmovní volební komise. Tajná volba dvou nových radních ČTK se uskuteční na schůzi dolní komory, která začne koncem května.

Zdroj: Lidovky.cz, ceskenoviny.cz, info.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz