27. 7. 2019
ID: 109759upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend
Miroslav Chochola, vydavatel

Pražskému vrchnímu soudu chtějí šéfovat Sváček a Dörfl. Rozhodne komise, kterou jmenuje Benešová
O post šéfa Vrchního soudu v Praze se utká šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl a místopředseda trestního úseku Vrchního soudu v Praze Jan Sváček. Jde o mocnou justiční funkci, kterou dosud zastával Jaroslav Bureš, kterému v lednu příštího roku končí mandát.

Cesta k větší nezávislosti žalobců. Je třeba vyhnout se politizaci státních zastupitelství
Už mnoho let se diskutuje o posílení nezávislosti veřejné žaloby, ať už cestou zcela nového zákona o státním zastupitelství, nebo změny zákona současného. Nejnovější kapitolu příběhu píše právě nyní ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Ústavní stížnost jen pro zkušené
Už šestým rokem zkouším u advokátních zkoušek ústavní právo. Na rozdíl od trestního, občanského a obchodního práva prokazují koncipienti aplikační znalost ústavního práva jen ústně.

Šmejdi a obchod s dluhopisy. Před jejich nákupem si ověřte bonitu emitenta
Investoři by si měli bonitu emitenta prověřit v obchodním rejstříku, webové platformy za ni neručí.

V tendru na nákup bojových vozidel má obraně radit Advokátní kancelář Brož, Sedlatý
Výběrové řízení na právní firmu, která bude ministerstvu obrany radit v tendru na nákup bojových vozidel pěchoty, vyhrála Advokátní kancelář Brož, Sedlatý. Společnost nabídla cenu právních služeb 949 korun za hodinu práce. Účastníci tendru se nyní mohou odvolat.

Benešová navrhla 30 nových soudců, mezi nimi i bývalého advokáta Pitra a Šrytra
Třicet kandidátů pro jmenování do funkce soudce či soudkyně navrhla vládě ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Nejvíce nových soudců (7) má zamířit k soudům v obvodu Městského soudu v Praze (MěS). Mezi navrženými kandidáty je i jediný advokát, který v minulosti sám stanul před soudem a jako obhájce zastupoval mimo jiné i Tomáše Pitra či Pavla Šrytra.

V domácím vězení je jen zhruba 100 lidí. Na náramky se čekalo deset let
Možnost potrestat pachatele domácím vězením, existuje v České republice už přes deset let. Soudy k ní ale stále nepřistupují nikterak často. Až do loňského roku totiž naplno nefungoval potřebný elektronický monitorovací systém a takzvané náramky pro odsouzené, které tak bylo velmi těžké kontrolovat. Situace se sice v tomto ohledu před necelým rokem změnila, soudci ale lidi do domácího vězení stále moc neposílají.

Benešová začala řešit exekuce. Je to líbivé, podstata ale uniká
Z posledních oficiálních zpráv ministerstva spravedlnosti se zdá, že se ministryně Marie Benešová (za ANO) konečně začala starat také o své pozitivní PR. Vybočuje zvláště informace, podle níž „ministerstvo spravedlnosti identifikovalo, že v současné době může existovat až 133 tisíc nezákonných exekucí.“ Celou situaci chce resort samozřejmě řešit, stejně tak prosazuje ve vymáhání dluhů další koncepční změny, tentokrát s mantrou jeden dlužník, jeden exekutor. Jak bychom měli tato sdělení číst?

Šéf exekutorské komory Plášil: Čelíme legislativnímu kutilství, je třeba eliminovat „Sněhuláka“
V současném přetlaku spektra nejrůznějších mediálních informací rezonuje mezi odbornou i laickou veřejností aktuálně vládou ČR přijatý návrh novelizace Občanského soudního řádu a Exekučního řádu, kterým se bude na podzim zabývat Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. V rámci novelizace Exekučního řádu se jedná především o takzvaného „Sněhuláka“, píše prezident exekutorské komory Vladimír Plášil v komentáři zveřejněném na webu Česká justice.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz