5. 10. 2019
ID: 110071upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Zdroj: Miroslav Chochola, epravo.cz

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

,Stačilo by, kdyby se vyměnila hlava státu.‘ Právníci v anketě hlasovali proti úpravě pravomocí prezidenta
Prezident jako aktivní politický hráč, nebo spíš ceremoniář? Právníci hledali v anketě LN cestu k úpravě pravomocí hlavy státu.

Realitní úschovy by měly ohlídat živnostenské úřady. Ty na to ale nemají kapacitu
Realitkám má zůstat možnost poskytovat úschovy finančních prostředků. Mají mít ale méně přísný dozor než banky, advokáti či notáři.

Exekutor dlužníka systematicky udržuje v dluhové pasti
Ústředním motivem výkonu činnosti soudního exekutora je zákonný požadavek na jeho nestrannost a nezávislost. Stejným zákonným předpokladem jsou upraveny obdobné právnické profese (soudce, notář, státní zástupce, insolvenční správce). Ve střetu s požadavkem nestrannosti a nezávislosti exekutora je způsob výběru exekutora. Tím, že si ho zcela neregulovaným způsobem vybírá věřitel, lze konstatovat, že v roce 2001 bylo v České republice vytvořeno nové částečně tržní odvětví - tzv. trh s exekucemi.

Občany nezajímá teritorialita exekutorů. Dlužníkům by až na výjimky nepomáhali
Je téměř až absurdní, že diskuse k exekuční problematice, která se vede v českých médiích, prakticky vůbec neodpovídá tomu, co v této oblasti trápí anebo aspoň zajímá české občany. Z médií bychom mohli nabýt pocitu, že snad úplně každý žije tím, jak se vyřeší otázka přidělování exekucí exekutorům a zda se v budoucnu zavede nějaký jiný model, než je ten stávající, například některá z forem teritoriality. Reálný život je však někde jinde.

Analýza: I kdyby byla ústavní žaloba na Zemana schválena, neměla by u soudu šanci na úspěch
I kdyby Poslanecká sněmovna schválila ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana, kterou předtím podpořili senátoři, u soudu by neměla šanci na úspěch. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval vedoucí Katedry ústavního práva a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. INFO.CZ ji má k dispozici.

Fischer: Právo nemůže dělat rozdíl mezi Huawei a dalšími čínskými firmami
Jako občan ČR sleduji probíhající diskusi o společnosti Huawei a o tom, že údajně představuje bezpečnostní hrozbu pro českou kritickou informační infrastrukturu. Jako právníka mě nejvíce zajímá právní aspekt této kritiky, založený na čínském právním prostředí.

Advokáti vystaví i skleněné oko K. H. Franka. Připomenou tak bojovníky proti totalitě
Česká advokátní komora finalizuje přípravy projektu Advokáti proti totalitě, který v listopadu připomene hrdinské příběhy celkem deseti obhájců. Stane se tak v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce. Veřejnosti bude v sídle komory v Kaňkově paláci na pražské Národní třídě zpřístupněna výstava, která prostřednictvím osobních předmětů i zcela nových informací představí takové osobnosti, jakými byli Otakar Motejl, Dagmar Burešová či Kamill Resler. O významných advokátech rovněž vyjde stejnojmenná kniha a ve Velké porotní síni pražského Vrchního soudu, dějišti politických procesů, proběhne velká odborná konference.

Blažek: Kdo zaplatí náklady exekuce, která bude povinně zastavena?
Tento podzim bude Poslanecká sněmovna projednávat vládní novelu občanského soudního řádu a exekučního řádu, která mimo jiné zavádí povinné zastavování exekucí. Ministerstvo spravedlnosti si od něho slibuje zvýšení tlaku na věřitele, aby vymáhal pohledávky jen tam, kde je to účelné.

Januš: Informační válka o státní zastupitelství. Jak číst „ne“ protikorupční rady?
Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se postavila proti chystané novele zákona o státním zastupitelství. I zpráva ČTK tuto informaci paradoxně zdrojuje twitterovým účtem Nejvyššího státního zastupitelství, na němž se od včerejšího večera píše, že rada „přijala usnesení, kterým doporučila vládě neschválit návrh novely zákona o státním zastupitelství a vrátit ho k přepracování, neboť posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství“. Jak s takovýmto sdělením naložit?

Proti domácímu násilí může pomoci aplikace v mobilu, bude zdarma
Proti domácímu násilí může pomoci nová aplikace v mobilním telefonu s názvem Bright Sky. Její česká verze bude zdarma ke stažení do několika týdnů. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady a kontakty, bezpečné uložení snímků i spojení na policii. Digitální stopu nebude možné vysledovat.

Prezident navrhl dvě kandidátky na zástupce veřejné ochránkyně práv
Prezident Miloš Zeman navrhl do další sněmovní volby zástupce veřejné ochránkyně práv právničky Lenku Marečkovou a Moniku Šimůnkovou. Senát zatím dvojici svých kandidátů dolní komoře nedodal.

Senátoři navrhli ústavní zakotvení práva bránit se zbraní
Listina základních práv a svobod by mohla obsahovat výslovné právo bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Navrhla to skupina 35 senátorů v čele s někdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Jejich novelou by se horní komora mohla začít zabývat koncem října. V případě schválení návrhu jej dostanou k posouzení vláda a Sněmovna. Pro přijetí bude třeba ústavní, tedy třípětinové většiny.

Nejvyšší soud slavnostně otevřel nové křídlo svého sídla v Brně
Předseda Nejvyššího soudu prof. Pavel Šámal a ministryně spravedlnosti Marie Benešová dnes společně symbolicky přestřihli pásku u vstupu do nového křídla budovy Nejvyššího soudu v Burešově ulici v Brně. V desetipodlažním objektu nalezne nově zázemí 143 zaměstnanců soudu, zejména asistentů soudců. Samotní soudci zůstanou v historické části sídla Nejvyššího soudu, v památkově chráněné funkcionalistické budově z 30. let 20. století.

NSS řeší i banální případy, proto je tak přetížený, říká JUDr. Baxa
Soudci Nejvyššího správního soudu musí opakovaně řešit i banální případy, počet nedodělků proto roste a řízení se prodlužuje. Sdělil to Josef Baxa, který před rokem přešel z pozice předsedy soudu na místo řadového soudce NSS. Řešení podle něj není snadné, rychlé ani jediné. Nejhorší je však rezignovat na nastalou situaci a brát ji jako normální.

Ústavní soud 15. října oznámí, jak rozhodl o zdanění církevních restitucí
Ústavní soud 15. října 2019 oznámí, jak rozhodl o návrhu na zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Soudce zpravodaj Jaromír Jirsa svolal veřejné vyhlášení nálezu, zjistila 2. října 2019 ČTK. Veřejné jednání s dokazováním se konat nebude.

O vlastnictví obrazů Slovanské epopeje rozhodne soud za týden
S obrazy disponuje hlavní město Praha, malířův příbuzný John Mucha ale v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala. Město podle něj nesplnilo autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné výstavní prostory. Ve sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy rozhodne Obvodní soud pro Prahu 1 za týden.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz