19. 10. 2019
ID: 110146upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Gott se na smrt majetkově připravil. Kdo ale bude vydělávat na stovkách písní?
Desetitisíce fanoušků se o víkendu na smutečním obřadu rozloučily s nejúspěšnějším českým zpěvákem Karlem Gottem. Po Mistrovi zůstaly stovky písní a dalších uměleckých děl, které budou jeho odkaz ještě velmi dlouho připomínat.

Ten strom si pokácíte. Podívejte se na přehled vašich práv v sousedských sporech
Vypjaté vztahy mezi sousedy dokážou velmi znepříjemnit život. Zákon se však sporům snaží předejít.

Exekutor neudržuje dlužníka v dluhové pasti. A už vůbec ne systematicky
Dovolujeme se touto cestou důrazně ohradit proti článku Martina Štiky s názvem „Exekutor dlužníka systematicky udržuje v dluhové pasti“ (Lidové noviny).

České advokátní kanceláře v cizině. Kolik stojí pobočka mimo Česko?
Právní trh v Česku je velmi náročný. To ale našim právním firmám v cizině pomáhá. „Často zjišťujeme, že lokální právní firmy srovnatelnou kvalitu nemají,“ říká v rámci diskusního setkání advokát Ondřej Peterka.

Můžu přijmout pozvánku vernisáž nebo zápas? Soudcovská unie chystá přílohu etického kodexu
Soudcovská unie chystá přílohu etického kodexu, půjde o otevřený soubor etických dilemat soudce. Hotova by měla být v červnu příštího roku, poté bude poskytnuta soudcům jako pracovní pomůcka a bude rovněž zveřejněna.

GLOSA: Rozhodčí soud je v patovém stavu
Zablokovaná. Tak lze nazvat situaci ohledně dohody na dosazení nových členů předsednictva Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře. Již v polovině srpna LN upozornily na to, že se na obsazení předsednictva nemohou Agrární (AKČR) a Hospodářská komora (HKČR) shodnout. Mandát stávajícímu vedení soudu přitom vypršel už začátkem léta. A k jakému posunu za dva měsíce došlo? K žádnému.

Zemřel muž, který mohl řídit Budvar. Jindrovi bylo 54 let
Na jaře 2012 se kvůli jeho jménu otřásala vláda. Vlivný advokát Tomáš Jindra dráždil svými kontakty na kontroverzní postavy tuzemského zákulisí natolik, že na jeho stažení z dozorčí rady Budějovického Budvaru tlačil i tehdejší premiér Petr Nečas. Později uvázl v jedné z větví kauzy Nagygate, to nejhorší ale přišlo teprve před nedávnem. Lékaři mu diagnostikovali leukemii, které na konci září podlehl. V závěru října by oslavil pětapadesáté narozeniny.

Tržní systém výběru exekutora neumožňuje nepostihovat účet nebo mzdu
Současný systém výběru exekutora vyhovuje určité organizované skupině podnikatelů s pohledávkami. Výběr exekutora věřitelem je součástí obchodu s chudobou. Jestliže jsou součástí organizovaného obchodu s chudobou i největší české pojišťovny je nutná okamžitá změna systému.

Vondráček: Justice není nedotknutelná, ze zemí bývalého sovětského bloku je ale nejlepší
Na dvě stovky soudců a dalších reprezentantů právního života trávily konec minulého týdne v Přerově. Probíhal tam totiž výroční sněm Soudcovské unie, který se zabýval například psychickou odolností soudců či jejich etikou. Všechny zúčastněné jistě mohla potěšit slova předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Vondráčka (ANO): „Česká justice je ta nejlepší a v nejlepší formě ze zemí bývalého sovětského bloku.“ Podle Vondráčka patří k západním demokraciím, zároveň by ale bylo dle jeho slov chybou ji považovat za nedotknutelný pilíř.

Blažek: Úspěšnost teritoriality na Slovensku je iluzorní. Exekutory raději zestátněme
V Poslanecké sněmovně se projednává návrh Pirátské strany na zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů s rovnoměrným nápadem mezi všechny exekutory v kraji. Tento model byl v roce 2017 zaveden na Slovensku a je nám všemožně předkládán za vzor. Propagátoři vyzývají zákonodárce k jejímu urychlenému zavedení. V posledních několika dnech jsme konfrontováni informacemi o úspěšnosti projektu zavedení exekutorské teritoriality na Slovensku. Celé tvrzení o úspěšnosti projektu stojí na vyjádření prezidenta Miroslava Pallera, prezidenta Slovenské exekutorské komory, který prohlásil, že se systém osvědčil a že on sám má nyní úspěšnost vymáhání mezi 40 a 43 procenty. Ale opravdu máme Slovensku co závidět? Jaká je pravda?

Zdanění restitucí neplatí. Ať už stát nechá církve žít a neřeší se jen majetek, říká advokát
Ústavní soud zrušil zdanění finančních náhrad dřívějšího církevního majetku, které poslanci v dubnu protlačili sněmovnou i přes senátní nesouhlas. Platit mělo od začátku příštího roku. „Jsem na rozpacích z toho, že k celé kauze muselo vůbec dojít. Jde o daň za účast komunistů na vládě,“ říká k tomu pro INFO.CZ advokát Jakub Kříž. Ten před Ústavním soudem zastupoval skupinu senátorů, která stížnost podala.

Plzeňská a olomoucká práva mění šéfy. Co čekat od nových děkanů Balíka a Stehlíka?
Právnické fakulty v České republice procházejí významnými změnami, ve většině z nich se letos střídají děkani. Po brněnských následovaly tento týden i plzeňská a olomoucká práva. Ty od příštího roku roku nově povedou emeritní ústavní soudce Stanislav Balík, respektive vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Václav Stehlík. Co to pro juristy i českou právní vědu znamená?

Januš: Benešová ukázala vězně s náramkem, který si stěžoval i chválil. Debatujme o trestech budoucnosti
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uspořádala společně s ředitelkou Probační a mediační služby Andreou Matouškovou snídani pro novináře, na níž pozvala i domácího vězně Františka. Ten u příležitosti roku fungování elektronického monitorovacího systému, takzvaných náramků, poměry chválil, ale i si na ně stěžoval. Názorně tak přiblížil klady i zápory takzvaných alternativních trestů.

Babiš může vykonávat prezidentské pravomoci i bez voleb. Jde také o amnestii a trestní stíhání
Nástup prezidenta Miloše Zemana do nemocnice oživil spekulace o jeho zdravotním stavu, stejně jako debaty o tom, jak české právo řeší situaci, kdy prezident nevykonává svůj úřad, nebo se tento uvolní. Podle Ústavy by jeho pravomoci v současné době přešly zejména do rukou hnutí ANO, z větší částí by se o ně totiž podělili premiér Andrej Babiš a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Šel po Gottwaldovi i nacistech. Po prozrazení dostal provaz, jeho tělo se nikdy nenašlo
Československé dějiny se mohly ve druhé polovině 20. století ubírat úplně jiným směrem. To kdyby vyšel plán majora Květoslava Prokeše a právníků Jaroslava Borkovce a Rudolfa Hrbka na ozbrojenou změnu režimu: svržení komunistů a obnovení demokracie. Dodnes ale pokus o takzvaný Prokešův puč, nebo také Borkovcův převrat, obestírá řada tajemství. Celé snažení skončilo obřími politickými procesy se 170 lidmi, během nichž padlo šest trestů smrti.

Soudcovská unie chystá doplnění etického kodexu, hotové má být v červnu
Soudcovská unie ČR chystá doplnění etického kodexu, půjde o otevřený soubor etických dilemat soudce. Hotov by měl být v červnu příštího roku, poté bude poskytnut soudcům jako pracovní pomůcka a bude rovněž zveřejněn. Příloha, která doplní 14 let starý etický kodex, vzniká několik let. Mělo by jít o určitou “kuchařku” zachycují konkrétní životní situace, do kterých se může soudce dostat, i jaké otázky by si v nich měl pokládat, řekli zástupci Soudcovské unie 12. října 2019 po ukončení dvoudenního sněmu v Přerově.

Nová aplikace zpřístupní statistiky o ukládání trestů v České republice
Právnická fakulta Univerzity Karlovy spouští od 15. října 2019 nový web jaktrestame.cz, který v přehledné formě zpřístupní statistiky o ukládání trestů v České republice.

Mgr. Luboš Dörfl se stane předsedou Vrchního soudu v Praze
Návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové, aby se novým předsedou Vrchního soudu v Praze stal současný šéf ústeckého krajského soudu Mgr. Luboš Dörfl, dne 14. října 2019 schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu.

Sněmovna odmítla zrušit zákon o zákazu prodeje o vybraných svátcích
Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. Nebude se ale už nově vztahovat na velkoobchod. Rozhodla o tom Sněmovna, když odmítla návrh Senátu na zrušení zákona o prodejní době. Stvrdila však původní poslanecký návrh, který ze zákazu vyjímá velkoobchod, tedy obchody pro podnikatele. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže
Elektronickým monitoringem prošlo do konce letošního září 304 lidí, z toho 261 mužů. Takzvané náramky hlídaly ve většině případů domácí vězně, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz