9. 11. 2019
ID: 110243upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Advokáti proti totalitě. Startuje ojedinělý projekt, který přiblíží strastiplné osudy 10 právníků
Byla sobota 5. listopadu 1949, kdy se pražský advokátní koncipientja Jaroslav Borkovec stal jedním z odsouzených, které za protistátní činnost v ranních hodinách na dvorku za pankráckou věznicí komunisté popravili.

Je v právu prostor pro superhrdiny? Noc fakulty láká na netradiční přednášky
V pořadí již třetí ročník studentského festivalu Noc fakulty, pořádaný od podzimu 2017 studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy, se bude konat přesně za týden, ve středu 13. listopadu. Zahájení akce se koná ve 19:30 a program, který bude zahrnovat mimo jiné velké množství paralelně běžících přednášek, potrvá až do jedné hodiny ranní.

O stínech sousedského spolužití
V Lidových novinách ze 7. října 2019 a jejich pravidelné příloze „Právo a justice“ se Kateřina Kolářová zabývala pěti typy konfliktních situací, k nimž dochází mezi vlastníky či uživateli sousedních pozemků. Myšlenkové poselství textu naznačoval podtitulek: „Vypjaté vztahy mezi sousedy dokážou velmi znepříjemnit život. Zákon se však sporům snaží předejít.“

,Zatím byli odstraněni třídní nepřátelé a ti vlažní advokáti.‘ Vychází kniha Advokáti proti totalitě
Nejhorší doba pro českou advokacii nastala po únoru 1948. Došlo k absolutní změně systému, kdy demokracie během jednoho až dvou měsíců zcela zmizela. „Advokáti rozhodně nepatřili mezi ty, které měla komunistická strana v oblibě. Byli to totiž bohatí lidé nebo bohaté lidi zastupovali, patřili mezi špičku tehdejší inteligence, a tu bylo třeba odstranit,“ vysvětluje advokát Petr Toman, zakladatel advokátní kanceláře Toman, Devátý & Partneři.

Vláda tlačí zvýšení daní na sílu. Je to jasné porušení řádu sněmovny, reaguje expert
Vládní blok složený z hnutí ANO, ČSSD a KSČM si dnes ve sněmovně odhlasoval pevné datum a čas, kdy dolní komora bude hlasovat ve třetím čtení o daňovém balíčku. Stane se tak 6. listopadu v 10 hodin, a to bez ohledu na to, zda bude někdo z poslanců ještě přihlášen do rozpravy. Vládní blok tak reaguje na obstrukce ze strany opozice, která už avizovala, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud. Podle experta na ústavní právo a fungování parlamentu Jana Wintra jde ze strany koalice o jasné porušení důležitého pravidla jednacího řádu Poslanecké sněmovny, podle kterého má každý poslanec právo k projednávané věci vystoupit.

„Nech toho, nebo budeš viset taky!“ Odmítl monstrprocesy, skončil jako vrátný u svaté Anny
Advokát František Hejný získal jistou výsadu, po únoru 1948 mohl obhajovat i před Státním soudem. Okamžitě ale pochopil, že jde o připravené politické procesy, a i když se s ním komunisté snažili domluvit, nalinkovanou roli odmítl hrát. Obžalované hájil i v totalitě ukázkově a podle demokratických principů právního státu, bojoval za ně. V padesátých letech skončil sám ve vězení a jeho kariéra „vyvrcholila“ v pozici vrátného v nemocnici u svaté Anny.

„S mou profesí to bude vždy složité.“ Šéf exekutorského úřadu Runták otevírá galerii
Robert Runták, ředitel Exekutorského úřadu v Přerově, je zároveň významným mecenášem a sběratelem umění. U příležitosti 30. výročí sametové revoluce otevře v rodné Olomouci novou galerii Telegraph. Při této příležitosti se jistě objeví i protesty, že věc vlastně zaplatili dlužníci. „Vím, že s mou profesí to bude vždy složité. Snažím se ale přesvědčovat lidi, že exekuční problematika není tak jednostranná, jak se jim může zdát,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Robert Runták.

Babiš musí restartovat exekuce, může se do nich dostat další milion lidí, říká exekutor Štika
Hradecký exekutor Martin Štika patří k těm, kteří prosazují takzvanou teritorialitu. Chce, aby se exekuce přidělovaly jednotlivým exekutorům kolečkem na úrovni kraje a aby problémy jednoho dlužníka řešil vždy jeden exekutor. „Nezpochybnitelná fakta jsou, že tu probíhá tvrdý boj o exekuční návrhy a lidé mají mnohočetné exekuce. Za tři až pět let tu může být i kvůli vysokým hypotékám a kvůli finanční krizi další milion lidí v exekucích. Pokud nyní nedojde k významné systematické změně, půjde o velký problém,“ říká Štika v rozhovoru pro INFO.CZ.

Budoucnost exekutorů je v další elektronizaci a v povinných standardech
Exekuční řád je od počátku vystavěn na principu volby exekutora věřitelem. V prvních letech působení soudních exekutorů se oprávnění často chovali teritoriálně a v návrzích na nařízení exekuce označovali exekutory z obvodu okresního soudu, v němž má bydliště jejich povinný. S postupem doby a především opakovaným pověřováním různých soudních exekutorů však stále více vyplývalo na povrch zjištění, že mezi některými exekutory jsou nezřídka i propastné rozdíly.

Diskriminace malých stran a nemohoucnost opozice. Pomůže Ústavní soud?
ilné politické strany v Česku za svou pozici historicky nevděčily jen kvalitnímu programu, věrohodným lídrům nebo propracovanému marketingu. Do karet jim hrál nespravedlivý volební systém. Ten ze silných a úspěšných subjektů dělá dominantní, a naopak malé a slabší, případně nové, zadupává do země. A přestože současná síla a hegemonické postavení Andreje Babiše pramení také z nemohoucnosti jeho konkurence, je na místě zkoumat, zda je náš volební systém v souladu s ústavním pořádkem. Už brzy se k tomu vyjádří také ústavní soudci, kteří se tím zabývají na základě podnětu senátorů za STAN.

Komunisty obstavili papírovou zdí. Po 30 letech událost u olomoucké právnické fakulty zrekonstruují
Olomoucká právnická fakulta plánuje oslavit 30. výročí sametové revoluce výjimečnou akcí nazvanou Sametová rekonstrukce. V pondělí 18. listopadu začne před jejími budovami stavba krabicové zdi. Tou se právě před 30 lety snažili lidé zahradit prostory tehdy spojené s vládnoucí komunistickou stranou i pomníkem prvního dělnického prezidenta. Fakulta teď chce tyto události připomenout.

Pithart: Vyčítají nám, že jsme nezakázali komunisty. Kdo a jak to ale měl udělat?
Lidé jsou podle bývalého předsedy vlády a Senátu Petra Pitharta zklamáni polistopadovým vývojem, protože očekávali, že se dostaví něco jako katarze, očištění a osvobození, ale nestalo se tak. „Slýchám, že jsme neměli přijmout kontinuitu práva,“ uvedl včera na konferenci Advokáti proti totalitě. „Mluví se o tom, že jsme to zavinili tím, že jsme nezakázali KSČ. Nikdo ještě neřekl kdo, jaký orgán a podle jakého procesu, to měl udělat,“ pokračuje jeden z výrazných aktérů sametové revoluce. A tak se podle něj stalo, že příběh posledních 30 let není věrohodný. Proti slovům Pitharta se vymezil historik Petr Blažek, podle kterého takové nástroje existovaly, jen se nenašla politická odvaha pro jejich využití.

Oko K. H. Franka, brýle generála Píky a rtěnky Dagmar Burešové. Advokáti připomínají boj s totalitami
V tíživé atmosféře bývalých prostor Státního soudu, odkud šla po zinscenovaných politických procesech na smrt Milada Horáková a řada dalších, začal v úterý velkou odbornou konferencí projekt České advokátní komory Advokáti proti totalitě. Přesně 70 let po popravě advokátního koncipienta Jaroslava Borkovce si advokáti připomněli své hrdinné kolegy, kteří se postavili nacistům a komunistům. Celkem deset advokátů bojujících proti totalitě komora tentýž den večer vyznamenala, sedm z nich in memoriam. Jejich osudy nyní rekapituluje veřejně přístupná výstava v Kaňkově paláci na Národní třídě.

Hájila Palacha, riskovala život kvůli vězni. Burešová byla statečnější, než jsme tušili
Životní osudy „první dámy českého advokacie“ Dagmar Burešové, které se loni bohužel uzavřely, vydají na celou knihu. Vždyť jen příběh jejího statečného zastupování matky Jana Palacha a boj o jeho čest se nevešel do jednoho filmu, ale rovnou do minisérie Hořící keř. Burešová odvahu prokazovala celý život. Už jako studentka schovala na konci 40. let svého spolužáka Jana Tumlíře, který utekl z komunistického vězení, za což mohla být odsouzena i k trestu smrti. Nezalekla se ani obhajoby disidentů a po sametové revoluci, kdy se stala ministryní spravedlnosti, oponovala Václavu Havlovi.

V Písku by mohl být probační dům pro podmínečně propuštěné vězně
Písek by se mohl stát jedním z mála měst v České republice, kde vznikne probační dům pro podmínečně propuštěné vězně. Objekt by měl kapacitu 20 lidí. Stát by jej vybudoval v areálu hasičů.

V České republice přibývá falešných exekutorů a podvodných vymahačů
V České republice přibývá falešných exekutorů a podvodných vymahačů. Příčinou je i neznalost lidí, kteří nevědí, jak exekuce probíhá a kdo je soudní exekutor. Netuší, že soudní exekutor musí mít právnické vzdělání, že prochází náročným výběrovým řízením, že musí být jmenován ministrem spravedlnosti či že je úřední osobou. Tomu, kdo zneužije pojmy „soudní exekutor“, „exekutorský úřad“, „exekuce“ nebo „exekuční činnost“ a pojmy odvozené, hrozí trest v podobě pokuty až do výše 200 tisíc korun.

Datové schránky rozeslaly za deset let 700 milionů zpráv
Uživatelé datových schránek rozeslali za deset let jejich fungování 700 milionů zpráv. Ušetřili tak 14 miliard korun, které by museli zaplatit za doručení České poště. Celková investice do systému je zhruba 3,5 miliardy korun. Oznámilo to 7. listopadu 2019 Ministerstvo vnitra ČR v tiskové zprávě.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz