16. 11. 2019
ID: 110266upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Zeman může zbrzdit výběr šéfa vrchního soudu. Benešová trvá na Dörflovi
Vrchní soud v Praze, který rozhoduje o odvoláních v nejzávažnějších a nejsledovanějších kauzách, má mít od ledna nového šéfa. Výběrové řízení vyhrál Luboš Dörfl, šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem. Jeho jmenování posvětila i vláda, souhlasit však musí ještě prezident Miloš Zeman.

,Chtěl jsem ti připravit lepší život.‘ Výstava připomíná ,ďáblova advokáta‘ i první dámu české justice
Životní příběhy desítky statečných advokátů přiblížila konference, kniha a výstava pod jednotícím názvem Advokáti proti totalitě.

,Ústavní soud otevřel Pandořinu skříňku.‘ Právníci v anketě kritizovali Janouškovu šanci na nový proces
Právníci a právničky hodnotili v anketě LN rozhodnutí, jež vrací podnikateli Janouškovi šanci na nový proces.

O krok blíže k restartu exekucí…
Soudní exekutoři musí být nestranní a nezávislí, protože jsou součástí justice. Poslanecká sněmovna přikázala 6. 11. 2019 v nočních hodinách do projednání výborům dlouho očekávané návrhy zásadní změny exekučního řádu. Vládní tisk 545, tzv. sněhulák (neproveditelný systém přidělování exekucí), a tisk 295, společný návrh Pirátů, SPD a ČSSD (krajská teritorialita exekutorů).

Sousedé doplácejí na neplatiče i statisíce. Bytovku mohou přivést až na pokraj bankrotu, říká šéf družstva
Řada bytových družstev a SVJ řeší problémy se sousedy, kteří neplatí poplatky za energie a společné služby. Nedoplatky za ně musí hradit ostatní sousedé, a to s velmi nejistou šancí, že své peníze někdy dostanou zpět. Jak problémy s neplatiči řeší ve Stavebním bytovém družstvu Bižuterie v Jablonci nad Nisou, jsme se ptali jeho předsedy Stanislava Karpíška.

Wałęsa versus Klaus: Jeden volá po novém uspořádání světa, druhý se obává genderismu
Bývalý polský prezident a vůdce hnutí Solidarita Lech Wałęsa dnes vyzval k novému uspořádání světa. „Musíme přestat uvažovat na úrovni státu, musíme zvětšit struktury, ve kterých jsme uspořádáni,“ zní jasný vzkaz bývalého opozičního předáka a hlavy někdejší polské protikomunistické opozice. Podle Wałęsy musíme využít nové technologie, které nám současné problémy umožňují řešit na globální a kontinentální úrovni. Český exprezident Václav Klaus pak vyzval hlavně k boji s novými ismy a varoval před vytvořením nových železných opon.

KPMG Legal výrazně roste. Víme, na co se chce zaměřit a kolik hodlá nabrat nových lidí
Šéf advokátní kanceláře KPMG Legal Martin Hrdlík nedávno povýšil na pozici partnera. S kanceláří má velké plány, současný počet 40 právníků chce postupně zvýšit na 60 až 70. Posuny firmy mají být spojeny rovněž s dvouciferným růstem obratu. „Rozhodně to ale není tak, že bychom si teď řekli, že koupíme polovinu nějaké kanceláře a začneme dělat její byznys. Máme vlastní plány,“ říká Hrdlík v rozhovoru pro INFO.CZ

Dluží vám peníze, ale nemáte podepsanou smlouvu?
Asi skoro každý už zažil situaci, kdy mu někdo dlužil a místo toho, aby mu řádně a včas zaplatil, zůstalo u slibů a výmluv. Ať už se jedná o kamaráda, známého, obchodního partnera nebo subdodavatele, který vám peníze z nějakého důvodu nechce, nebo jednoduše není schopen vrátit, existuje právní institut, který je dobré v podobných situacích umět využít, abyste se lépe domohli svých financí.

Práskač, nebo správný kolega? EU motivuje lidi, aby upozorňovali na nezákonná jednání firem
Českou republiku a celou Evropskou unii čeká revoluce týkající se pravidel pro oznamování protiprávního i neetického jednání firem vlastními zaměstnanci. Směrnice o takzvaném whistleblowingu nedávno prošla na evropské úrovni, česká legislativa se jí musí přizpůsobit do dvou let. Firmy budou muset například nově prokazovat, že nešikanují zaměstnance, který upozornil na jejich možné nežádoucí jednání. „Whistleblower bude navíc v případném soudním řízení chráněn před odpovědností za zveřejnění informací,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ partnerka Taylor Wessing ČR Markéta Deimelová.

Januš: Advokáti inkasují víc než kdy dříve. Taky už ale varují před krizí
Z většiny advokátních kanceláří slýchám, že je čeká nejlepší rok v historii. Ekonomika je stále ve skvělé kondici, Praha je byznysové centrum střední Evropy a častěji se do ní přemisťují i ústředí, která bychom tu vůbec nečekali. V poslední době třeba takzvané „asijské desky“ neboli skupiny právníků obhospodařující trhy ve vybraných asijských státech. O kondici trhu svědčí i poslední čísla z žebříčku Právnická firma roku. Zároveň se ale právníci, kteří umí číst trh stejně dobře jako ekonomové, někdy dokonce ještě lépe, začínají křižovat před blížící se krizí.

Motejl vynášel přes Rychetského informace chartistům. Hájil Landovského i Vondru
Otakar Motejl (1932-2010) má na náhrobku vedle jména jediné slovo: obhájce. Vlastně je všeříkající, za minulého režimu pomáhal jako advokát třeba Pavlu Landovskému, Alexandru Vondrovi, Jiřině Šiklové, Evě Kantůrkové, Petru Uhlovi či Vladimíru Škutinovi. Pavel Rychetský nyní dokonce pro INFO.CZ zavzpomínal, jak Motejl vynášel disidentům informace z vyšetřování. Do českého práva ale Motejl vtiskl daleko širší stopu, to už jako polistopadový předseda Nejvyššího soudu, ministr spravedlnosti a v závěru kariéry stylově jako vůbec první veřejný ochránce práv v českých dějinách.

Aplikace Datanu.cz pomůže ve sporech o náhradu škody za dopravní nehody
Ekonomické následky dopravních nehod v České republice dosáhly v loňském roce podle předběžných údajů 82 miliard korun, tedy zhruba 1,5 procenta HDP. Novinářům to 11. listopadu 2019 řekl Ondřej Valach z Centra dopravního výzkumu.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz