23. 11. 2019
ID: 110306upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

,Má prase právo, aby nesvítilo?‘ Noc fakulty přilákala tisíce lidí
Multižánrový festival Noc fakulty přilákal minulou středu na pražská práva přes tři tisíce lidí. Ti si přišli poslechnout desítky přednášek a panelů, z nichž některé končily až po půlnoci. Lákadlem byla například přednáška Lenky Bradáčové o důvěryhodnosti a mediálním obrazu justice či vzpomínka na 17. listopad 1989.

Hrajeme o důvěru v soudy, podotýká vrchní státní zástupkyně Bradáčová
Vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová v rozhovoru pro LN popisuje, proč je nezbytné překlenout mezeru v zákonu a znovu získat právní nástroj na „opravu“ vadných verdiktů soudů. „Řadu věcí hospodářského charakteru se podařilo odsoudit až poté, kdy jsme v minulosti použili dovolání u Nejvyššího soudu,“ upozorňuje. To už teď není možné.   

Náhrada škody kvůli neoprávněné žalobě v USA
Každý, kdo obchoduje v USA, může s jistotou čekat menší byrokracii, než u nás. Americký trh však nepřináší jen pozitiva, ale skýtá i četná rizika a je třeba počítat s tím, že na denním pořádku jsou tam žaloby, které mohou ohrožovat samotnou podnikatelskou existenci.

,Připravujeme rodiny na problémy při předávání firmy.‘ Další generaci ale firma často nepřežije
„Vyrovnané vztahy jsou základem úspěchu. Naprosto klíčové je, aby si rodina vyjasnila, co pro ní firma znamená,” říká prof. Jiří Hlinica s advokátem Bořivojem Líbalem u příležitosti pořádání konference „Rodinná rada jako nástroj konkurenceschopnosti“, na které spolupracuje VŠE s mezinárodní advokátní kanceláří Noerr. Cílem konference je propojit úspěšné rodinné firmy z regionu CEE s českými rodinnými podniky.

Spory o nové vedení Rozhodčího soudu. Hospodářská komora měla odmítnout jmenovat přítele expremiéra Sobotky
Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře České republiky v posledních třinácti letech rozhodoval zhruba 24 tisíc převážně obchodních sporů. Jednou z mediálně výrazných kauz byl třeba miliardový spor mezi Škodou Transportation a Českými drahami kvůli opožděnému dodání dvacítky nových lokomotiv.

Teritorialita vypadá spíš jako boj o přerozdělení trhu s exekucemi než blaho dlužníka a věřitele
Prvním čtením poslanecké sněmovny prošel začátkem listopadu návrh zavádějící tzv. exekutorskou teritorialitu – rovnostářský systém přidělování exekucí jednotlivým exekutorům podle trvalého bydliště dlužníka. Letité zaklínadlo, které má vyřešit všechny problémy exekucí, a snad i všechny problémy světa. Jisté je přitom pouze to, že by teritorialita zásadně přerozdělila exekuční trh. Pozitivní dopady pro dlužníka a věřitele jsou přinejmenším sporné, ne-li iluzorní.

Sokol: Burešová ani Motejl by o své odvaze nechtěli nic slyšet, obhajobu disidentů brali jako povinnost
Bývalé ministry spravedlnosti a rovněž advokáty bojující proti totalitě Dagmar Burešovou a Otakara Motejla mnohé spojovalo. INFO.CZ požádalo o vzpomínku na ně místopředsedu České advokátní komory a polistopadového ministra vnitra Tomáše Sokola, který oba dobře znal.

Januš: Minimum personálních přesunů nasvědčuje tomu, že advokáti vědí o blížící se krizi
Na advokátním trhu je v posledních měsících až podezřelý klid a prakticky nedochází k žádným klíčovým personálním přesunům. Působiště sice změnilo několik specialistů, nesledujeme ale odchody šéfů či větších týmů a ani se o nich na trhu nespekuluje, což je dosti odlišná situace od konce loňského roku. Podle některých hlasů může být i toto uklidnění příznakem, či možná naopak důsledkem blížící se krize nebo významnějšího oslabení ekonomiky.

Tomášek: Euro u nás chtěla většina lidí, podle Václava Klause ale bylo odsouzené k zániku
Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v jedenáctém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a vzpomíná na své zážitky z Komerční banky, kde působil jako poradce pro EU: „Příprava na přijetí eura nebyla jen záležitostí technickou, ale i politickou. V roce 1998 by si jeho zavedení u nás přálo asi 60 % obyvatelstva. Euro mělo tedy i dost odpůrců, z nichž nejvýraznějším kritikem byl Václav Klaus.“

Analýza: Kdy a jak smíte bývalému zaměstnanci zakázat, aby nenastoupil ke konkurenci
Konkurenční doložka představuje závazek zaměstnance, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Zaměstnanec se v ní zavazuje po určitou dobu zaměstnavateli nekonkurovat a nevyužít tak svých znalostí, zkušeností, kontaktů či know-how, získaných po dobu působení u zaměstnavatele, v jeho neprospěch. Za jakých podmínek ale lze zákaz konkurence se zaměstnancem sjednat?

Januš: Ovčáček i „demokrati“ šermují fašisty či nacistickou úderkou. Páchají minimálně zločin na historii
Slovní radikalizace a šermování nálepkami jako je fašista, falanga, normalizace, SA či pohotovostní pluk nabývají zejména v souvislosti s výročím sametové revoluce odpudivé pachuti. Přestřelené historické příměry s oblibou používají i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček či poslanci Tomio Okamura nebo Václav Klaus mladší. Stále častěji k nim sahají ale rovněž jejich názoroví odpůrci, kteří o sobě rádi říkají, že jsou těmi pravými demokraty. Všichni společně by si měli uvědomit, že svoboda slova není navzdory zdání bezbřehá, a pokud už nejsou jejich slovní výpady pro svou faktickou nepodloženost protiprávní, kritéria „zločinu na historii“ splňují zcela jistě.

Magor zvládal vazbu bez drog, Cibulka neměl pud sebezáchovy, vzpomíná Machourek
Řekněte Petrovi Cibulkovi, že ho zdravíme a děláme, co se dá, psal v červenci 1989 Václav Havel obhájci známého disidenta Jiřímu Machourkovi. Ten za Cibulku, stejně jako za Ivana Martina Jirouse či Stanislava Devátého, bojoval u soudů opakovaně, rovněž ale přepisoval zprávy Charty 77 či Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, stejně jako zakázanou literaturu. Sledovala ho Státní bezpečnost a z advokátní komory nebyl vyloučený jen díky pádu komunistického režimu. Na nedávné konferenci Advokáti proti totalitě Machourek skromně pronesl: Hrdiny té doby byli naši klienti, nikoliv advokáti, ti si pouze plnili své povinnosti.

Věznice ve Znojmě chystá rozšíření, postaví novou budovu
Dlouhodobě přeplněná věznice ve Znojmě chystá rozšiřování, v plánu je stavba nové budovy. Výše investice je zhruba 73 milionů korun. Kapacita věznice se díky tomu zvýší asi o šest desítek míst pro odsouzené.

Policie chce v Praze testovat technologii automatického rozpoznávání obličejů
Vedení pražské policie požádalo Magistrát hlavního města Prahy, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání obličejů. Policie by tak mohla automatizovaně sledovat a zaznamenávat pohyb osob, které kamery zachytí. Informoval o tom 20. listopadu 2019 server irozhlas.cz. Předseda bezpečnostní komise magistrátu Petr Hlubuček uvedl, že jde o citlivou záležitost. Praha požádá o stanovisko Úřad pro ochranu osobních údajů.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz