18. 1. 2020
ID: 110537upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Výměna pěti předsedů krajských soudů bude naprosto zásadní | Získat české občanství má být složitější | Advokátní komora odmítá nesmyslné ataky Václava Moravce | V České republice vloni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta | Většina exekutorů je před krachem a neprosperuje | Kancelář Havel & Partners letos povýšila už 19 lidí | Nominace Pavla Šámala na ústavního soudce má podporu senátního výboru

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Dluhová poradna: Trable se splácením řešte včas
Ideální je nemuset si peníze půjčovat a žádné dluhy neřešit. Realita nás však leckdy k nějaké té půjčce dovede. Ať už nám náhle vzniknou neočekávané výdaje, dostaví se zdravotní problémy, či ztratíme zaměstnání. Často pak musíme svému rozpočtu trochu vypomoci. K půjčování peněz je však třeba vždy přistupovat zodpovědně. Pravidlům, jak předcházet problémům s dluhy, budeme věnovat pozornost v novém dvanáctidílném seriálu LN.

Horká káva jako letové nebezpečí?
I přes varování negativními ekologickými dopady objem cestujících v letecké dopravě meziročně opět vzrostl. S počtem pasažérů vzrůstá i jejich povědomí o možných nárocích na náhradu škody při přepravě vůči leteckým společnostem.

Výměna pěti předsedů krajských soudů z osmi bude naprosto zásadní, říká Zemanová
„Pro soudce totiž vůbec není lehké se přihlásit do výběrového řízení na funkci předsedy, zvlášť na soudě, kde působí,” říká v rozhovoru pro LN šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Trump chce, aby Apple odemkl iPhone střelce z Pensacoly. Společnost to odmítá
Prezident Donald Trump vytkl společnosti Apple to, že odmítla americké vládě poskytnout přístup do iPhonů vrahů, drogových dealerů a dalších násilníků.

Získat české občanství má být složitější, dokládat by se mohla i přestupková bezúhonnost
Český pas se podle posledních průzkumů řadí mezi desítku nejsilnějších cestovních dokladů na světě. Na cestovní pas s českým znakem pustí tuzemské občany bez víza přes hranice na 183 států. Tato privilegia jim nese české občanství, které není však udělováno bez splnění přísných podmínek. Ty má nyní ještě zpřísnit novela zákona o státním občanství, kterou připravilo ministerstvo vnitra. Zákon čeká na projednání ve Sněmovně.

Advokátní komora odmítá nesmyslné ataky Václava Moravce
V rámci programu zasedání představenstva ČAK konaného ve dnech 13. – 14. ledna 2020 bylo jednoznačně přijato stanovisko k té části pořadu ČT – Otázky Václava Moravce (5. 1. 2020), která se velmi výrazně dotkla jak zástupců České advokátní komory, tak ve svém důsledku i problematiky účasti advokátů v Legislativní radě vlády.

Tomášek: Euro se nejprve prodávalo za 35 korun a pomohlo i restrukturalizaci českých podniků
Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v třináctém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a přípravy jednotné evropské měny.

Fake news v přímém přenosu: Jak Parlamentní listy mystifikují kolem Roberta Pelikána
To, že Parlamentní listy zacházejí s pravdou často dosti svérázným způsobem, je známým faktem. Ilustrovat to můžeme třeba i na tom, jak zmonitorovaly novoroční rozhovor, který přineslo INFO.CZ s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Svému textu totiž daly titulek „Vrátí se Robert Pelikán? Benešová jej navrhuje do legislativní rady“. Pelikán je přitom členem Legislativní rady vlády už od září loňského roku, o čemž v minulosti dokonce psaly i přímo Parlamentní listy. Že Pelikán už skutečně musí v Legislativní radě vlády zasedat, je navíc zřejmé jak z publikovaného rozhovoru, tak i z citací, které z něj převzaly Parlamentní listy.

Kancelář Havel & Partners letos povýšila už 19 lidí. Jako první víme, o koho jde
Největší advokátní kancelář na trhu Havel & Partners přikročila v roce 2020 k nebývale rozsáhlému povyšování. Podle informací, které má INFO.CZ nyní exkluzivně k dispozici, se na seniornější pozice na začátku roku posouvá celkem 19 lidí. Kancelář sice v lednu nerozšířila partnerskou strukturu, jmenovala ale nové counsely, vedoucí advokáty a senior advokáty. Firma má v současnosti 220 právníků, celkově pro ni i se spolupracující agenturou Cash Collectors pracuje zhruba 500 lidí.

Válková hraje o svou další kariéru. Právníci Urválka znali, napsal příručku, říká historička
Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) sice v pátek večer rezignovala v České televizi na svou další snahu stát se příští ombudsmankou, stále je ale ve hře její pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Řadě lidí totiž vadí článek z konce 70. let, který vydala ve spoluautorství s dřívějším prokurátorem Josefem Urválkem, jak jako první informovalo INFO.CZ. Válková tak čelí výzvě k rezignaci i na tuto svou pozici, kterou ji adresoval například právník a člen Rady vlády pro lidská práva Tomáš Němeček či předseda ČSSD Jan Hamáček. Válková Urválkův podíl na zmíněném textu bagatelizuje a argumentuje tím, že nevěděla, o koho jde. Pokud ale vyzdvihuje svou odbornost, jsou její slova podle dalších zjištění zarážející.

Notáři si zvolí nové šéfy. Kdo se bude ucházet o úřad prezidenta?
Notářská komora České republiky si už příští týden zvolí nové vedení. „Sněm Notářské komory České republiky, na jehož programu je volba prezidenta a viceprezidenta, se uskuteční dne 23. ledna v sídle Notářské komory,“ uvedl pro INFO.CZ její prezident Radim Neubauer. Rovněž potvrdil, že se bude ucházet o další mandát ve vedení. V právních kruzích se spekulovalo o tom, že by jej mohla vyzvat členka prezidia komory a pražská notářka Věra Sáblíková. Ta na otázky INFO.CZ ohledně své další možné kariéry neodpověděla.

Nejhorší je říkat, že nám všichni páchnou. Vyloučená je jen koalice s komunisty a Okamurou, říká Blažek
Třetí volební období v opozici by ODS zvládla, ale dobré by to nebylo, říká v rozhovoru pro INFO.CZ exministr spravedlnosti a bývalý místopředseda občanských demokratů Pavel Blažek. Uznává, že doby, kdy strana měla 30 %, jsou už nejspíš definitivně pryč, ale věří, že sněmovní volby nemusí dopadnout „tak špatně“, jak naznačují průzkumy. Jak před víkendovým kongresem ODS hodnotí politickou konkurenci nebo kondici vlastní partaje?

Budou-li úředníci dál vyplácet Agrofertu dotace, riskují trestní stíhání, říká advokát Matzner
Aktuální dění kolem evropských auditů, možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalšího (ne)vyplácení dotací jeho dřívějším firmám, vyvolává řadu právních otázek. Například co mají v takové chvíli dělat úředníci, kteří jsou za peníze přímo odpovědní a v posledním kroku posvěcují jejich odeslání. Rozhodnou-li proti evropským pokynům, mohou podle advokáta Jiřího Matznera riskovat i trestní stíhání.

Právní formalismus dosáhl vrcholu. Zeman může nadávat všem i zpochybnit holocaust
Prezident Miloš Zeman může nyní při svých veřejných vystoupeních zpochybnit holocaust, komukoliv sprostě vynadat či šířit jakékoliv pomluvy. Nic mu za to nehrozí, žádný trest nepřijde. Hlava státu si zkrátka může „plácat“, co chce. Takovéto případné Zemanovo jednání totiž do budoucna posvětil Obvodní soud pro Prahu 1, který rozhodl v dlouhodobém sporu o neexistují slova novináře Ferdinada Peroutky, že je Hitler gentleman. Doufejme, že příslušný rozsudek bude platit jen po nějaký čas, než ho vyšší instance zruší.

Ve spojování digitálních hráčů čekejme revoluci. Úřady bude zajímat, jak moc můžou vyrůst, říká Hrabovský
Soutěžní právo prochází revolucí, která dopadá zejména na digitální byznys. „Existují tendence nově posuzovat spojení, která byla v minulosti bez problémů povolena, i z hlediska toho, zda kupující nenabývá kontrolu nad konkurentem, který sice v době spojení významný není, ale s ohledem na prudké změny v tomto oboru by se významným konkurentem v budoucnu stal nebo mohl stát,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ advokát Michal Hrabovský, který je nově vedoucím soutěžních týmů v pražské a bratislavské kanceláři firmy Eversheds Sutherland.

Většina exekutorů je před krachem a neprosperuje, musí přijít změny, říká Plášil
Situace soudních exekutorů není v současnosti jednoduchá. „Většina kolegyň a kolegů se zaměřila na ekonomicky nejvýhodnější vedení exekucí tak, aby přežila. Kvůli dlouholetému přístupu některých soudů i předchozích ministrů spravedlnosti stojí většina soudních exekutorů před ekonomickým krachem a neprosperuje. Tomu odpovídá i značný počet rezignací soudních exekutorů v produktivním věku,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. Snaží se tak iniciovat rozšíření činnosti soudních exekutorů.

Slavnostní závazek předsedkyně a členů EK před Soudním dvorem EU
Na slavnostním zasedání Soudního dvora Evropské unie, které se konalo 13. ledna 2020, předsedkyně a členové Evropské komise učinili slavnostní závazek, jenž stanoví Smlouvy, za přítomnosti Jeho Královské Výsosti velkovévody, předsedy Poslanecké sněmovny Lucemburského velkovévodství p. Fernanda ETGENA a předsedy vlády Lucemburského velkovévodství p. Xaviera BETTELA. Dříve než předsedkyně a členové Komise učinili tento slavnostní závazek, přednesl projev p. Koen LENAERTS, předseda Soudního dvora Evropské unie.

Nominace Pavla Šámala na ústavního soudce má podporu senátního výboru
Senátní ústavně-právní výbor jednomyslně doporučil, aby se předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal stal ústavním soudcem. V tajných volbách výboru 14. ledna 2020 získal všech osm odevzdaných hlasů. Senát o nominaci rozhodne koncem ledna.

Prezident Zeman navrhuje na ombudsmana Stanislava Křečka
Prezident Miloš Zeman navrhuje místo Heleny Válkové na post ombudsmana jednaosmdesátiletého Stanislava Křečka, který byl do loňského prosince zástupcem veřejné ochránkyně práv. O nové nominaci informoval 14. ledna 2020 předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Na účet pro oběti trestných činů bylo odvedeno 156 milionů korun
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) loni odvedl téměř 156 milionů korun na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti ČR, který slouží k odškodnění obětí trestných činů. Peníze získal z prodeje majetku, který pochází z trestné činnosti.

V České republice vloni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta
V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199 221 trestných činů. Policie podala návrh na podání obžaloby u 105 994 z nich, což představuje 53,2 procenta. Kriminalita stoupla ve všech krajích s výjimkou Libereckého a Zlínského. Vražd policisté řešili o 27 více než předloni, celkem 143 případů. Dne 16. ledna 2020 o tom informoval ředitel kriminální policie Michal Foit.

Češi loni uzavřeli dosud nejvyšší počet manželských smluv
Pro manželskou smlouvu si loni k notářům přišlo 10 891 párů, což je o 260 meziročně více. Jde o nejvyšší záznam ve statistikách Notářské komory ČR od roku 2014. Zřejmě jde také o nejvyšší číslo vůbec.


Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz 


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz