8. 2. 2020
ID: 110654upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Dveře soudního přezkumu je načase přivřít | Matzner: Proti neoprávněnému vyhazovu z práce se lze bránit. Jde o nárok na další peníze | Počet rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušených Ústavním soudem se snižuje | Jak se v Česku trestá? Za krádež prvopachatelé do vězení nechodí | Odsouzení Metrostavu a jeho vyloučení ze všech zakázek je nesmysl, říká advokát Václav Vlk | Má Ministerstvo spravedlnosti správná data o počtu exekucí?

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ


Dveře soudního přezkumu je načase přivřít
Kdybych byl anglickým advokátem se zkušeností se zastupováním před anglickým soudy (barrister), snesl se na Nejvyšší správní soud, a uviděl věci, jimiž se zabývá, nevěřil bych vlastním očím. Promiňte, ale tohle že je “nejvyšší” soud? Opravdu ano? Tak pohleďte, jaké věci rozhoduje.

legalTV.cz: Existují tři typy soudců. Zelení, červení a modří, říká Michal Žižlavský
Jaká je typologie právníků? Komu a v čem může pomoci? Dozvíte se v rozhovoru legalTV.cz. Hosty jsou advokát a člen představenstva České advokátní komory Michal Žižlavský a spisovatelka a doktorka práv Sylva Lauerová.

Má Ministerstvo spravedlnosti správná data o počtu exekucí?
Analytická společnost InsolCentrum představila v polovině ledna výsledky další kontroly dat o počtu českých občanů v exekuci. Zveřejněné závěry jsou přinejmenším znepokojující.

Jak se v Česku trestá? Za krádež prvopachatelé do vězení nechodí
Jaký trest lze očekávat za krádež nebo výtržnictví? A kdy ukládají soudci podmíněný trest odnětí svobody bez dohledu či dalších sankcí? I na to se snaží nalézt odpověď projekt Jak trestáme.

Odsouzení Metrostavu a jeho vyloučení ze všech zakázek je nesmysl, říká advokát Václav Vlk
Snaha o trestní postih postupně proniká i do oblastí života, v nichž nemá co dělat. Všímá si toho advokát Václav Vlk a upozorňuje třeba na stále častější trestní stíhání vlastních kolegů, právních profesionálů, podle něj za činnosti, na kterých není nic neobvyklého. Vlk by pak rovnou zrušil zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. „Nutil bych je k tomu, aby se chovaly rovně, hrozbou administrativního postihu,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Problémy právní úpravy se podle něj ukazují i na aktuální kauze společnosti Metrostav a jejím nepravomocném odsouzení: „Bude se hledat kočkopes, jak vyřešit tu situaci. Jde o nepotřebné trestní stíhání pro nepotřebné věci.“

Dentons má nejvíc právníků na světě a investuje. Změníme status quo i v ČR, říká Hink
Česká pobočka globální firmy Dentons se v listopadu stala mezinárodní Právnickou firmou roku. Na letošní rok má podle řídícího partnera Michala Hinka velké plány. Navíc je značka byznysově rozkročená, vedle poskytování právních služeb se zaměřuje rovněž na investice do inovací, a to pod názvem Nextlaw. „Nechci prozrazovat detaily, ale můžete se těšit na další překvapení, které bude naplněním naší vize. Chceme měnit status quo advokátních kanceláří,“ říká Michal Hink v rozhovoru pro pro INFO.CZ.

Při výběru exekutora by měla být zachována určitá volnost, říká Dominik Feri
Poslanec TOP 09 a člen sněmovního ústavně právního výboru Dominik Feri v rozhovoru pro Čechy v právu hovořil o nezbytnosti soudních exekutorů pro vymahatelnost práva, aktuálně chystaných změnách v exekučním řádu a možných řešeních, která by dlužníkům usnadnila proces exekuce.

Od Benešové nemáme ani korunu. Císař, Češka, Smutný zveřejní jedinečnou výroční zprávu
Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, patřící k největším právním firmám na trhu a pracující dlouhodobě například pro ČEPRO či České dráhy, se odhodlala ke značně netradičnímu kroku, alespoň v českém prostředí. Dnes představí svou vůbec první výroční zprávu o výkonu advokacie v roce 2019, což učiní rovněž jako vůbec první právní firma v České republice. Kancelář tak reaguje i na některé negativní zprávy, které se o ní v posledních měsících objevily v médiích a jsou podle ní zavádějící.

Matzner: Proti neoprávněnému vyhazovu z práce se lze bránit. Jde o nárok na další peníze
Neplatné rozvázání pracovního poměru většinou nastává v případech, kdy nedojde ke splnění některé ze zákonných podmínek. Může jít o situace, kdy je zaměstnanci dána neplatná výpověď z jiného než zákonem stanoveného důvodu, nebo kdy k ukončení pracovního poměru dojde například v ústní formě, přestože zákoník práce vyžaduje, aby byla výpověď dána písemně. Neplatné ale může být ukončení pracovního poměru rovněž ze strany zaměstnance. Jaká v těchto situacích platí pravidla?

Loni jsme klientům vyhráli přes 16 miliard, hájíme zájmy českého státu, říká Jaromír Císař
Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný zveřejnila včera jako první právnická firma na trhu Výroční zprávu o výkonu advokacie v roce 2019. Kancelář v ní popsala například oborové složení svých klientů a některé své zajímavé případy spojené třeba s Českými drahami, společností ČEPRO, Dopravním podnikem hl. m. Prahy, stáním podnikem Diamo či Českou spořitelnou nebo Škodou Auto. Svým klientům loni podle zprávy uhájila více než 16 miliard korun. Kancelář, jejíž předběžné loňské výnosy dosáhly 174 milionů korun, se pak hlásí k tomu, že hájí zájmy českého státu. Další souvislosti zveřejněných informací popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ společník kanceláře Jaromír Císař.

Půr: Zákon umožňující hromadné žaloby otevírá netušené možnosti. Třeba jak zničit Agrofert
Téměř po dvou letech příprav na Ministerstvu spravedlnosti míří na vládu zákon, který by měl umožnit takzvané hromadné žaloby. Novinka, jejíž inspirací je zjevně právo ve Spojených státech, má umožnit více poškozeným domáhat se svých nároků společně v jednom soudním řízení. Zaznívají ovšem hlasy, že novinka může mít negativní dopady na podnikání a že je lepší vyčkat na jednotnou právní úpravu, kterou chystá Evropská komise. Už teď je totiž pravděpodobné, že česká varianta bude tvrdší.

Režisér Zelenka účtuje s Ústavou a zákony: Prezident se nesmí chovat jako p*ča
Problémy českého práva už dosáhly takové intenzity, že si jich všimli i tuzemští filmaři. Naše zákony kritizují nejen nedávní vítězové Cen české filmové kritiky Staříci od Martina Duška a Ondřeje Provazníka, ale ještě výrazněji nejnovější počin Petra Zelenky Modelář. Silně angažované snímky sice pojmenovávají současné těžkosti dosti přesně, zároveň jsou ale poměrně nebezpečné. Vytvářejí totiž v divácích dojem, že je vlastně správné vzít spravedlnost do vlastních rukou. A co více, že dnes už jde prakticky o jedinou cestu, jak něčeho dosáhnout.

Počet rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušených Ústavním soudem se snižuje
Z aktuální statistiky vyplývá, že v roce 2019 bylo z 1 708 nově registrovaných (Nejvyšším soudem zaznamenaných) ústavních stížností proti rozhodnutím Nejvyššího soudu zrušeno Ústavním soudem jen 46 věcí. V roce 2018 to bylo 71 věcí, v roce 2017 zrušil Ústavní soud 95 rozhodnutí Nejvyššího soudu, o rok dříve dokonce 102. Potvrzuje to nejenom setrvalý trend naznačený výše v titulku, ale také skutečnost, že za poslední 4 roky se počet rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušených Ústavním soudem snížil o 55 % (46 ku 102 věcem).

Zrekonstruovaná budova ve věznici v Ostrově navýší kapacitu o 178 míst
Ve věznici v Ostrově na Karlovarsku byly dokončeny nové ubytovací prostory s kapacitou až 178 odsouzených. V budově je kromě ubytovacích místností také sociální zázemí, jídelna, místnost pro volnočasové aktivity a zázemí pro vychovatele a odborné pracovníky.

Zástupci Nejvyššího soudu Nizozemska navštívili Českou republiku
Do České republiky zavítali na pozvání Nejvyššího soudu předseda Nejvyššího soudu Nizozemska Maarten Feteris a rovněž místopředseda tohoto soudu Kees Streefkerk.

Poskytování kopií dokumentace staveb by se mělo na úřadech sjednotit
Postup stavebních úřadů při poskytování kopií projektové dokumentace staveb by se měl podle zástupkyně ombudsmanky Moniky Šimůnkové sjednotit, v krajích se v praxi totiž liší. Ministerstvo pro místní rozvoj už podle Kanceláře veřejného ochránce práv přislíbilo nápravu. Jde o to, že kopii dokumentace lze podle zástupkyně ombudsmanky poskytnout, i když s tím vlastník stavby či projektant nesouhlasí.

Na Magistrátu hl. m. Prahy by měl vzniknout odbor právní podpory
Na Magistrátu hlavního města Prahy by měl vzniknout odbor, který by zaštiťoval právní podporu úřadu, zpracovával posudky a dohlížel na smlouvy s externími právními firmami. Dne 6. února 2020 to uvedla radní pro legislativu Hana Marvanová. Magistrát si nakupuje každý rok právní služby za více než 100 milionů korun. Další si pak platí městské firmy a organizace.


Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz