15. 2. 2020
ID: 110694upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Může být naše správní soudnictví efektivní? | Tomášek: Čeští právníci uvažují formalisticky. Ukázalo se to při krachu úvěrových firem | Právní bitva s Googlem začíná v Lucemburku | Zatímco obecná kriminalita v Česku klesá, ta kybernetická výrazně roste | Ne každý absolvent zahraniční VŠ může být zapsán do seznamu koncipientů | Mám velké obavy do budoucna, říká první dáma insolvence Maršíková | Novým veřejným ochráncem práv bude Stanislav Křeček

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Může být naše správní soudnictví efektivní?
Dlouho se tvrdilo, že správní soudce musí co nejlépe sloužit zákonodárci, a mnozí jsou o tom stále hluboce přesvědčeni, ačkoli mnohé se změnilo. Správní soudnictví v současnosti – a to nejenom u nás – aktivním výkladem příliš často dotváří právní normy, což způsobuje obtíže.

O posty předsedů 3 krajských soudů usiluje 7 zájemců. Krajský soud v Hradci Králové má jen 1 uchazeče
Do výběrového řízení na předsedy tří krajských soudů se ministerstvu spravedlnosti přihlásilo celkem sedm uchazečů. O vedoucí post u soudu v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích usiluje po třech kandidátech, Krajský soud v Hradci Králové by rád vedl jediný uchazeč. Na dotaz ČTK to v úterý uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

legalTV.cz: Mám velké obavy do budoucna, říká první dáma insolvence Maršíková
Jak se promítla oddlužovací novela insolvenčního zákona do praxe? Co zlepšila? Přinesla nějaké nové problémy? Dozvíte se v rozhovoru legalTV.cz. Hosty jsou Právnička roku 2019, insolvenční soudkyně Jolana Maršíková a Právník roku 2015, insolvenční soudce Zdeněk Strnad.

Bývalý předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš rezignoval na funkci soudce, skončí v květnu
Bývalý předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš v pondělí rezignoval na funkci soudce. Vrchní soud to ve středu uvedl na Twitteru. Bureš skončí ve funkci na konci května, do té doby bude pokračovat v řešení přidělených soudních případů.

Výtěžek rádi poskytneme fakultě, říká organizátor Právnického plesu
„Do Všehrdu chodí lidé, kteří mají velké ambice a chtějí v profesním i společenském životě dosáhnout vysokých cílů, říká v rozhovoru pro LN Vojtěch Hradečný, starosta Spolku českých právníků Všehrd a organizátor Právnického plesu.

Pozor na seznamky s automatickým strháváním plateb. Zrušení členství požadujte okamžitě
Na internetu se objevuje stále více služeb, které nabízejí seznámení. Ne všechny z nich jsou ale seriózní a registrace na takových webech Vás může stát nejenom čas, ale případně i poměrně velké množství peněz. Stále častěji se na nás tak obrací klienti, kteří se bohužel nechali trochu napálit.

Soudy držící stát na uzdě, digitalizace nebo snižování nákladů? Deloitte hledá Zákon roku
Společnosti Deloitte a Deloitte Legal hledají i za mediálního partnerství INFO.CZ Zákon roku 2019, neboli „nejlepší legislativní počin s pozitivním dopadem na podnikání v Česku“. Nominační rada vybrala celkem pět právních předpisů či soudních rozhodnutí, které popsala těmi charakteristikami: „digitální stát: obíhají data, nikoliv lidé“, „stát může povinnosti ukládat jen právním předpisem“, „snížení nákladů na podnikání“, „větší předvídatelnost a přehlednost zákonů“ a „stát nesmí vybírat zvláštní poplatek za to, aby si plnil své povinnosti“. Co je z toho nejdůležitější, rozhodnou hlasující.

Tomášek: Čeští právníci uvažují formalisticky. Ukázalo se to při krachu úvěrových firem
Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek ve 14. díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a přípravy jednotné evropské měny. Nyní se vrací i k problémům bankovního trhu na konci 90. let a souvisejícím krachům. Právě tehdy se podle něj ukázaly i rozdíly mezi českým a unijním právním uvažováním.

Právní bitva s Googlem začíná v Lucemburku
Dnes ráno se poprvé střetávají právníci Evropské komise a společnosti Google před lucemburským Tribunálem. Na stole leží žaloba technologického gigantu proti Komisi. Nejde o nic menšího než o pokutu v součtu víc než 8 miliard eur, tedy asi 200 miliard korun.

Reorganizace Oleo Chemical ustála další útok věřitelů
U Městského soudu v Praze proběhla 6. února další schůze věřitelů v rámci insolvenčního řízení dlužníka Oleo Chemical pod dohledem samosoudkyně Margity Víškové. Schůze byla svolána na žádost věřitelů RAVAK a GAIMAN s cílem odvolat stávající věřitelský výbor a navolit nový.

Náměstek Tejc mění roli. Nově mimo jiné povede sekci koordinace boje proti korupci
Jeroným Tejc se stane čtvrtým „odborným“ náměstkem na Ministerstvu spravedlnosti ČR. České justici to potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka i sám Tejc. Ten povede sekci koordinace boje proti korupci. Sekce bude mít na starosti vedle korupce a střetu zájmů také agendu milostí, odškodňování a vězeňství. add:

Vláda projedná návrh novely zákona o soudních poplatcích
Vláda bude na své nejbližší schůzi rozhodovat o výrazném navýšení soudních poplatků. Ačkoliv vůči novele zákona o soudních poplatcích vznesla připomínky řada ministerstev i dalších subjektů, ministerstvo spravedlnosti nakonec návrh předkládá bez rozporů. Cílem zvýšení poplatků je mimo jiné odradit lidi od toho, aby soudy zneužívali nebo aby uplatňovali nároky, které nemají šanci na úspěch.

Zatímco obecná kriminalita v Česku klesá, ta kybernetická výrazně roste
Kybernetická kriminalita a počet trestných činů páchaných prostřednictvím internetu v Česku v posledních letech výrazně stoupají. Zatímco v roce 2011 registrovali policisté 1502 trestných činů z této oblasti, loni to bylo 8417 skutků. Celková kriminalita v Česku má přitom spíše klesavou tendenci, výjimkou byl loňský rok, kdy mírně vzrostla.

Ne každý absolvent zahraniční VŠ může být zapsán do seznamu koncipientů
Studium na vysoké škole v zahraničí již rozhodně není raritou či zvláštností a uvedené platí i pro studium v oboru práva. Z tohoto důvodu se také stále častěji objevují žádosti takových absolventů o zápis do seznamu advokátních koncipientů.

Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl poděkoval svému předchůdci
Dlouholetý předseda Vrchního soudu v Praze JUDr. Jaroslav Bureš podal 10. února 2020 rezignaci na funkci soudce, která mu zanikne ke dni 31. května 2020. Do té doby bude pokračovat v řešení přidělených soudních případů.

Novým veřejným ochráncem práv bude Stanislav Křeček
Poslanecká sněmovna PČR dne 12. února 2020 zvolila JUDr. Stanislava Křečka ve druhém kole tajné volby. Kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných, oznámil poslancům předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník.

Prezident Miloš Zeman jmenoval nové soudce obecných soudů
Prezident Miloš Zeman 13. února 2020 na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory.


Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz