18. 4. 2017
ID: 105789upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 10.4.2017 – 17.4.2017

Sněmovna zpřísnila pravidla agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset mimo jiné zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Novela zákona o zaměstnanosti, kterou dolní komora schválila, rovněž umožní postih skrytého zajišťování pracovníků. Novelu nyní posoudí Senát.

Vláda

10. dubna 2017

Vláda schválila zvýšení pojistného státních pojištěnců na 969 Kč

Stát příští rok vydá na své pojištěnce, tedy děti, důchodce či nezaměstnané, o 3,5 miliardy korun víc než letos. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví, který dnes projednala vláda, bude odvádět na jednoho pojištěnce měsíčně o 49 korun víc. Měsíční částka pojistného se tak zvýší na 969 korun. O schválení nařízení informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kybernetický úřad bude mít vlastní rozpočtovou kapitolu
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který by měl letos vzniknout, bude mít vlastní rozpočtovou kapitolu ve státním rozpočtu. Zavádí ji novela zákona o státním rozpočtu na rok 2017, kterou dnes schválila vláda. O kladném stanovisku kabinetu informoval na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kybernetický úřad má vzniknout 1. července vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní.

Vláda se připravuje na žalobu proti evropské směrnici o zbraních
Žaloba České republiky proti evropské směrnici o zbraních je podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) připravená. Ministr to dnes během jednání vlády řekl novinářům. Česká republika může žalobu podat ve chvíli, kdy směrnice bude zapsána ve věstníku EU a začne platit. Podle Chovance to může být přibližně za měsíc a půl. Podání žaloby vládě navrhne do srpna.


Poslanecká sněmovna

10. dubna 2017

Sněmovna asi schválí nový postih za právní služby bez oprávnění
Firmám a lidem, kteří by bez oprávnění poskytovali opakovaně a za peníze právní služby, by mohla hrozit až třímilionová pokuta. Za neoprávněné označení 'advokát' by mohlo ministerstvo spravedlnosti udělit sankci až 200.000 korun. Předpokládá to pozměňovací návrh ústavně-právního výboru k poslanecké novele o advokacii, jež upravuje mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření. Sněmovna by se mohla zabývat předlohou ve druhém čtení koncem dubna, schvalovat by ji mohla na příští schůzi.

11. dubna 2017

Zákon o sociálním bydlení Sněmovna jen rozjednala
Vesměs kritice čelil dnes ve Sněmovně návrh zákona o sociálním bydlení, jak jej připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) a schválila vláda. Z pravicové opozice zněla slova o nepoužitelném paskvilu, shoda na předloze není ani v koalici. Poslanci ji v úvodním kole jen rozjednali. Šance na schválení normy v nynějším volebním období se tak o něco snížila. Kdy se k ní dolní komora vrátí, totiž není jasné.

12. dubna 2017

Sněmovna zpřísnila pravidla agenturního zaměstnávání

Sněmovna zpřísnila pravidla agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset mimo jiné zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Novela zákona o zaměstnanosti, kterou dnes dolní komora schválila, rovněž umožní postih skrytého zajišťování pracovníků. Novelu nyní posoudí Senát.

Sněmovna schválila novelu k posílení kybernetické bezpečnosti
Zákon o kybernetické bezpečnosti se bude vztahovat zřejmě i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který označil kyberbezpečnost za jednu z priorit kabinetu v posledním roce, budou především hlásit případné bezpečnostní incidenty. Novelu zákona dnes schválila Sněmovna. Předlohou, kterou nyní posoudí senátoři, navíc vznikne samostatný úřad pro kybernetickou bezpečnost. V současnosti tato oblast spadá pod Národní bezpečnostní úřad.

Sněmovna podpořila návrh zákona o elektronické identifikaci
Sněmovna v dnešním úvodním kole podpořila návrh nového zákona o elektronické identifikaci, který má zakotvit pravidla například pro používání občanských průkazů s čipem podle evropských směrnic. Na fungování systému bude dohlížet ministerstvo vnitra, které bude udělovat akreditace poskytovatelům těchto služeb. Normu nyní projedná výbor pro veřejnou správu a zdravotnický výbor.

Důchodcům by měly růst penze víc než doposud, schválila Sněmovna
Důchodcům a důchodkyním by se měly zvyšovat penze pravidelně víc než doposud. Úpravu valorizačního vzorce, která by jejich vyšší růst zajistila, dnes schválila Sněmovna hlasy 121 ze 156 přítomných poslanců. Důchodová novela, jež nyní zamíří do Senátu, stanoví taky věkovou hranici pro odchod do penze. Lidé by do ní mohli v budoucnu odcházet v 65 letech, nyní omezení neexistuje.

Sněmovna podpořila ústavní novelu o legálních zbraních
Majitelé legálně držených zbraní by mohli dostat právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Předpokládá to poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, který po dnešním úvodním kole Sněmovna poslala k projednání do ústavně-právního výboru a do bezpečnostního výboru. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu, podle kritiků je zbytečná. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.


Senát

12. dubna 2017

Senát asi umožní Českým drahám znovu se ucházet o veřejné zakázky
Senát by měl podle svého výboru pro hospodářství a dopravu schválit beze změn poslaneckou novelu, která má umožnit státním podnikům s listinnými akciemi znovu se ucházet o veřejné zakázky. Novela se týká zejména Českých drah, které se podle nového zákona o zakázkách nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích. Mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou.

13. dubna 2017

Senát asi zakáže dávat ve všech obchodech plastové tašky zdarma
Senát nejspíš schválí novelu, podle níž lidé od příštího roku nebudou moci dostat v obchodech zdarma plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Bezplatné zůstanou jen tenké sáčky například na pečivo či masné výrobky. Přijetí novely beze změn doporučil horní komoře její výbor pro životní prostředí. Cílem předlohy je v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.


Prezident

12. dubna 2017

Nakládání s tkáněmi bude bezpečnější, Zeman podepsal novelu

Nakládání s lidskými tkáněmi a buňkami bude bezpečnější díky jednotnému evropskému kódování. Vyplývá to z novely, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o to informoval mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Norma související s transplantacemi, kterou Sněmovna schválila se senátními úpravami, vychází z předpisů EU.


Pozn.:

V EU se snižuje délka občanských sporů před soudy
10. dubna 2017 - V Evropské unii se zkracuje doba, kterou soudy potřebují k rozhodnutí v občanských a obchodních sporech. Ukázal to letošní srovnávací přehled soudnictví EU, který dnes novinářům představila eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová.

Návrh komory zpřehlední podnikatelům zákonné povinnosti
10. dubna 2017 - Podnikatelé by měli mít od roku 2018 ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Na tiskové konferenci to dnes uvedla Hospodářská komora, která napříč politickým spektrem získala podporu pro zavedení elektronického nástroje umožňujícího firmám a živnostníkům spravovat plnění jejich povinností přes internet. Návrh jde nyní na jednání Sněmovny. Systém může podle komory podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.

NS přijme pravidla pro proces, jak se stát soudcem soudu
11. dubna 2017 - Nejvyšší soud (NS) přijme do několika týdnů pravidla pro proces, podle nějž se lze stát jeho soudcem. Do řad soudců NS by tak mohli přibýt i akademici, právníci bez soudcovské praxe či advokáti. Do té doby žádné jmenovité návrhy na soudce nepadnou. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Reagoval tak na sdělení Soudcovské unie, která dnes varovala před záměrem předsedy navrhovat jmenování soudcem i právníky bez soudcovské praxe.

Soudcovská unie je proti přijímání k Nejvyššímu soudu bez praxe
11. dubna 2017 - Soudcovská unie dnes varovala před záměrem předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala jmenovat k soudu i právníky bez soudcovské praxe. Prezidentka profesního sdružení Daniela Zemanová na tiskové konferenci upozornila, že pro taková rozhodnutí zatím neexistují dostatečná pravidla. Šámal reagoval tak, že interní pravidla přijme jeho soud do několika týdnů, do té doby prý žádné konkrétní návrhy na externí soudce nepadnou.

Unie soudců zkritizovala ministerstvo za návrh k přidělování kauz
11. dubna 2017 - Generátor kauz, který má zajistit automatické a náhodné přidělování případů soudcům, je podle Soudcovské unie "dalším prolamováním moci výkonné do moci soudní". Prezidentka sdružení Daniela Zemanová na dnešní tiskové konferenci odmítla tvrzení ministerstva spravedlnosti, že jde o protikorupční opatření. Centrální řízení označila za špatný nápad, systém prý bude možné nepoctivě obejít. Vyjádření ministerstva ČTK shání.

Ochranu spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex
11. dubna 2017 - Ochranu českých spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex, který nahradí příslušnou část občanského zákoníku. Nový zákon má zdokonalit právní úpravu ochrany spotřebitele a posílit vymahatelnost práv zákazníků. Norma má také lépe upravovat i nové formy obchodování, jako je prodej po internetu či prodej digitálního obsahu. Vyplývá to z návrhu ministerstev průmyslu a spravedlnosti, který je nyní v připomínkovém řízení.

ÚS svolal veřejné jednání o úhradě zdravotnických prostředků
13. dubna 2017 - Ústavní soud (ÚS) svolal na 10. května veřejné jednání pléna ke způsobu, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Podle návrhu skupiny senátorů, podaného už v roce 2015, je současný systém netransparentní a neústavní. Veřejná jednání pléna jsou výjimečná, několik let se žádné nekonalo. Ministerstvo zdravotnictví dnes ČTK potvrdilo, že bylo předvoláno.

Zdroj: ČTK

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz