18. 1. 2016
ID: 100190upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 11.1.2016 – 17.1.2016

Vláda schválila návrh novely zákona o DPH, který zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Firmy kritizovaly sankce s tím, že jsou velmi přísné. Novela by mohla být podle ministra účinná od června.

Vláda

13. ledna 2016

Vláda schválila zmírnění sankcí u kontrolního hlášení DPH
Vláda schválila návrh novely zákona o DPH, který zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Firmy kritizovaly sankce s tím, že jsou velmi přísné. Novela by mohla být podle ministra účinná od června.

Vláda schválila rozšíření přenesené daňové povinnosti
Režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) se od února rozšíří na dodání plynu a elektřiny. Návrh vládního nařízení schválila totiž vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vláda schválila nový celní řád, má zjednodušit řízení pro firmy
Vláda schválila nový celní řád. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Díky změně by se mělo celní řízení pro firmy a dovozce zjednodušit. Účinnost zákona navrhuje ministerstvo financí na 1. květen letošního roku. Nový celní řád by měl do českého práva zavést také ustanovení celního kodexu EU, který od ledna nahradil starší evropskou normu.

Vláda schválila novelu omezující vývoz citlivých léků
Vláda schválila regulaci vývozu citlivých léků. Novelou, kterou ještě posoudí zákonodárci, chce zabránit jejich reexportu. Seznam budou vytvářet odborníci na základě zpráv z lékáren, řekl novinářům během jednání ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Jde například o léky na rakovinu, nemoci srdce a cév či neurologické přípravky, které by mohly chybět českým pacientům. Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky v hodnotě až pěti miliard končí v cizině.

Stát začne sbírat výsledky o výzkumu, koncepci schválila vláda
Informace o smluvním výzkumu mezi vědci a firmami nebo výsledcích inovací se budou nově evidovat. Stát tato data začne sbírat, aby mohl lépe zhodnotit peníze, které jdou do výzkumu i v příštích letech naplánovat rozpočet. Umožní to Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI), který spravuje Úřad vlády. Jeho koncepci schválila vláda.

Vláda schválila dostavbu dálnice D4 ze soukromých peněz
Vláda schválila dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem ze soukromých peněz, formou takzvaného PPP projektu. Po jednání vlády to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD. Projekt na stavbu 32 kilometrů dálnice mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku předpokládá celkovou investici 24,9 miliardy korun. Se stavbou by se mělo podle ministerstva začít ve druhé polovině příštího roku.

Vláda přerušila jednání o novele k činnosti pojišťoven v EU
Vláda přerušila do 3. února projednávání novely zákona, podle níž by pojišťovny mohly během příštího roku začít podnikat na základě tzv. jednotného evropského pasu. V rámci unie už ho mohou používat banky. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Celkově norma upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Cílem je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Novela by měla rozšířit i dohledové pravomoci ČNB.


Poslanecká sněmovna

13. ledna 2016

Sněmovní výbor nedokončil debatu o zákazu kouření v restauracích
Ministerstvo zdravotnictví je ochotné upustit od zavedení zákazu kouření elektronických cigaret v restauracích a barech, na jiných místech určených zákonem nikoli, řekla poslancům zdravotnického výboru náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová. Výbor  projednávání předloh o úplném zákazu kouření v restauracích nedokončil. Poslanci se k nim vrátí v polovině února, čeká se několik pozměňovacích návrhů. Z debaty ale vyplynulo, že výbor další omezení kouření patrně podpoří.

Rozpočtový výbor přerušil jednání o nové regulaci hazardu
Sněmovní rozpočtový výbor přerušil projednávání trojice nových zákonů, které mají v tuzemsku od roku 2017 nově upravit podmínky pro provozování hazardu. Vrátit by se k nim měl v únoru podle toho, jak Evropská komise dokončí posuzování těchto návrhů. Poslanci také budou mít čas na podávání pozměňovacích návrhů. Občanští demokraté by rádi dostali do zákona zákaz hraní pro lidi s exekucí nebo pro neplatiče výživného.

Poslanci imunitního výboru přerušili debatu o úpravě střetu zájmů

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil projednávání předlohy, podle níž by politici museli podávat majetková přiznání taky při nástupu do funkce. Poslanci dostali čas podávat k ní návrhy změn. K novele zákona o střetu zájmů, jež by taky zavedla jednotný registr pro podávání přiznání a zvýšila by postihy za prohřešky, se výbor vrátí v únoru. ČTK to řekl zpravodaj Martin Plíšek (TOP 09).

Sněmovna bude poslancům proplácet až sedm telefonních linek
Sněmovna bude nově proplácet poslancům až sedm telefonních linek místo dosavadních pěti. Tuto změnu schválil sněmovní rozpočtový výbor. ČTK to řekl jeho předseda Václav Votava (ČSSD). Důvodem je, že poslanci potřebují víc čísel, například kvůli připojení notebooků nebo tabletů k internetu. Náhrada na telekomunikační služby se ale nemění a bude i nadále činit 5000 korun.

Hospodářský výbor doporučil schválit novelu horního zákona
Sněmovní hospodářský výbor doporučil poslancům v závěrečném čtení schválit novelu horního zákona. Stejně jako v listopadu, kdy se jím členové výboru zabývali po prvním čtení ve Sněmovně poprvé, doporučil výbor k zákonu schválit dva pozměňující návrhy.

Sněmovní výbor podpořil zákon o ochraně státních hranic
Sněmovní bezpečnostní výbor podpořil zákon o ochraně státních hranic. Norma počítá s tím, že v případě mimořádné hrozby by kontroly na českých hranicích mohl oproti současné praxi nařídit na pět dnů ministr vnitra. Delší opatření by musela schválit vláda. Návrh zákona v září schválila vláda, nyní se jím bude zabývat plénum Poslanecké sněmovny.

14. ledna 2016

Poslanci právního výboru přerušili debatu o úpravách střetu zájmů

Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil projednávání předlohy, podle níž by politici museli podávat majetková přiznání taky při nástupu do funkce. Debata se vedla i o pozměňovacím návrhu Martina Plíška z TOP 09, podle kterého by členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. K novele zákona o střetu zájmů, jež by taky zavedla jednotný registr pro podávání přiznání a zvýšila by postihy za prohřešky, se výbor vrátí na některém z příštích zasedání.

Ústavně právní výbor podpořil návrh TOP 09 o omezení členů vlády

Sněmovní ústavně-právní výbor na jednání podpořil pozměňovací návrh klubu TOP 09 a Starostů, který chce zamezit firmám, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády, aby se mohly ucházet o veřejné zakázky. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek by poslanci ve druhém čtení mohli projednávat ještě na konci ledna.


Senát

13. ledna 2016

Senát zpřísnil zákon na ochranu dodavatelů před řetězci
Senát schválil novelu zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu může novela zdražit potraviny a umožňuje šikanovat odběratele. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však už dříve obavy ze zdražení odmítl. Zákon nyní míří k podpisu prezidenta.

Senát změnil pravidla výkupu pozemků pro stavbu silnic
Zavedení pevných cen místo maximálních limitů pro výkup pozemků kvůli stavbě silnic, dálnic a jiné infrastruktury přinese novela, kterou schválil Senát. Omezil i bonusy za výkup zemědělské a lesnické půdy. Novelu tak nyní dostane k podpisu prezident.

Senát schválil novelu omezující provoz vozítek segway beze změn
Senát schválil beze změn novelu, která mimo jiné umožní obcím omezit provoz vozítek segway. Norma také nařizuje chodcům mít na sobě mimo obec reflexní prvky a umožňuje policii zadržet malý technický průkaz při špatném technickém stavu vozidla. Rozhodl o tom navzdory snahám některých senátorů, kteří chtěli mimo jiné odebrat strážníkům právo měřit rychlost jízdy nebo povolit cyklistům jízdu i po vypití menšího množství alkoholu.

Armádní aktivní zálohy budou mít vyšší odměny, Senát to schválil
Příslušníci armádních aktivních záloh budou brát proti současnosti trojnásobné odměny a dostanou lepší výhody. Předpokládá to návrh zákona o službě vojáků v záloze, který schválil Senát hlasy 50 ze 60 přítomných členů. Předlohu, která má přilákat do aktivních záloh nové zájemce, ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Účinná bude od července.

Senát schválil brannou novelu s dobrovolnými odvody
Senát schválil brannou novelu, podle níž se obyvatelé budou moci přihlásit dobrovolně k branné povinnosti, když požádají o účast na vojenském cvičení. Vládní předloha, která také umožní nasadit členy armádních aktivních záloh v zahraničních misích, nyní zamíří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Novela by měla být účinná od července.


Prezident

12. ledna 2016

Věkový limit bude pro velvyslance zrušen, novelu podepsal Zeman

Velvyslanci budou moci zůstat ve službě i po překročení 70 let věku. Novelu služebního zákona, jež obsahuje i další změny v zahraniční službě, podepsal prezident Miloš Zeman, informoval Hrad v tiskové zprávě. Novinka se už ale nebude vztahovat na velvyslankyně v Sýrii Evu Filipi a na Slovensku Livii Klausovou. Filipi i Klausová mandát dokončí na základě dohody o provedení práce, kterou dostaly od ledna.


Pozn.:

Starostové budou o mimořádných událostech informováni bezodkladně
13. ledna 2016 - Starostové a hejtmani budou o mimořádných událostech s větším počtem obětí či teroristických útocích informováni bezodkladně. K tomu zavázalo ministerstvo vnitra, vedení policie a hasičského sboru v memorandu, které jejich zástupci podepsali v Brně s představiteli Asociace krajů a Svazem měst a obcí. K jednání o zlepšení komunikace mezi policií a hasiči na straně jedné a starosty a hejtmany na straně druhé vedly loňské události v Uherském Brodě, kde střelec zabil osm lidí, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Dokument se připravoval asi rok.

Zaměstnavatelé podle Štrasburku mohou číst maily zaměstnanců

13. ledna 2016 - Zaměstnavatelé mohou číst soukromá sdělení zaměstnanců posílaná v pracovní době prostřednictvím chatovacího softwaru či internetové pošty. Vyplývá to podle serveru BBC z úterního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR). Jen jeden z osmi soudců s tímto závěrem nesouhlasil.

Ústavní soud se zastal otce dvou dětí sražených na přechodu

13. ledna 2016- Ústavní soud (ÚS) se zastal otce dvou dětí sražených na přechodu v Brně. Podle verdiktu brněnských soudů nesl otec padesátiprocentní zodpovědnost za tragický následek, protože zanedbal dohled a nevedl děti za ruku. Proto justice zkrátila na polovinu nárok na odškodnění od řidiče. Podle ústavních soudců je však právem rodičů vychovávat děti k samostatnosti a požadavky na míru dohledu nemohou být přehnaně přísné. Nyní se kauza vrátí Městskému soudu v Brně, který ji částečně znovu projedná a zváží, zda o náhradě bude nadále rozhodovat trestní, anebo civilní soud.

ÚS dal šanci na vyšší odškodnění za smrt chlapce v nemocnici
13. ledna 2016 - Matka a sestra patnáctiletého chlapce, který zemřel v roce 2005 po operaci v prostějovské nemocnici, mají šanci na vyšší odškodnění. Jejich stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Dohromady žádaly devět milionů korun, justice jim přiznala 1,6 milionu. Po běžné, avšak nepodařené operaci se chlapcův stav prudce zhoršil a lékaři znovu nedokázali zasáhnout včas a správným způsobem. Druhý den chlapec zemřel.

ÚS dal muži šanci na náhradu za akcie znehodnocené kvůli stíhání
14. ledna 2016 - Ústavní soud (ÚS) dal novou šanci na odškodnění muži, jenž žádal od státu 77,1 milionu korun jako náhradu za znehodnocení akcií těžařské firmy. Akcie podle něj ztratily cenu v souvislosti s jeho stíháním a vazbou. Justice jej sice zprostila obžaloby, firma ale mezitím skončila v likvidaci a přišla o dobývací prostor na Opavsku. Žalobu o náhradu škody soudy zamítly. Podle ústavních soudců ale verdikt není řádně odůvodněný.

Přednostní přijetí do MŠ doplní povinnost obce zajistit místo
14. ledna 2016 - Čtyřleté děti od roku 2017 a tříleté o rok později budou mít nárok na místo v mateřské škole. Přednostní přijetí těchto dětí do výše povolené kapacity MŠ bude v jiném paragrafu školského zákona spojeno s povinností obcí dostatek míst zajistit. Sdělilo ministerstvo školství. Uklidnilo tím i neziskové organizace, které upozorňovaly na to, že proklamovaný nárok v praxi nárokem být nemusí kvůli nedostatečné kapacitě předškolních zařízení v některých lokalitách.

Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz