8. 2. 2016
ID: 100422upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 1.2.2016 – 7.2.2016

Vláda schválila návrh zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Evidence, kterou by měla spravovat Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Cílem opatření je zejména boj proti daňovým únikům, informace totiž mohou podle ministerstva financí pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody.

Vláda

3. února 2016

Vláda schválila zákon o centrální evidenci účtů
Vláda schválila návrh zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Evidence, kterou by měla spravovat Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Cílem opatření je zejména boj proti daňovým únikům, informace totiž mohou podle ministerstva financí pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody.

Vládní rada pro výzkum je kompletní, vláda doplnila tři členy
Vláda doplnila Radu pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) o dva nováčky a potvrdila pro druhé funkční období dosavadního člena - rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondráka. Rada je tak opět kompletní. Novými členy se stali rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs a generální ředitel firmy Siemens ČR Eduard Palíšek.

Vláda schválila zakázky na opravy dalších úseků D1
Vláda schválila parametry dvou chystaných výběrových řízení na rekonstrukci a rozšíření dalších dvou úseků dálnice D1. Celkem jde o opravu více než 20 kilometrů dálnice a předpokládaná hodnota obou zakázek přesahuje 2,6 miliardy korun. Větší z obou připravovaných projektů je zhruba 14 kilometrů dlouhá rekonstrukce D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem za zhruba dvě miliardy korun. Zbylých sedm kilometrů za 650 milionů korun připadá na úsek mezi Jihlavou a Velkým Beranovem. Na obou úsecích chce Ředitelství silnic a dálnic začít pracovat ještě do konce letošního roku.

Vláda schválila státní pobídku pro firmu INA Lanškroun
Vláda schválila investiční pobídku pro společnost INA Lanškroun na rozšíření výroby modulů pro řízení teploty pro automobilový průmysl. V Pardubickém kraji by tak mohlo vzniknout až 900 nových pracovních míst. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pobídka má podle ministerstva průmyslu a obchodu činit 255 milionů korun.

Pojišťovny možná získají víc peněz na chronické pacienty
Vláda schválila novelu, podle které zdravotní pojišťovny mají od příštího ledna dostat více peněz na chronické pacienty. Změna bude podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) výhodná pro ty pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů, což je zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna. Mohly by jí tak stoupnout příjmy ročně o stovky milionů korun. Pro většinu zaměstnaneckých pojišťoven změna výhodná nebude, o tyto peníze naopak přijdou. Předlohu nyní čeká projednání ve Sněmovně a v Senátu.


Poslanecká sněmovna

2. února 2016

Poslanci navrhli změny v podávání výročních zpráv ČT a ČRo

Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) možná budou dávat poslancům jen po jedné výroční zprávě místo nynějších dvou - o činnosti a o hospodaření. Jejich sloučení předpokládá novela zákonů o ČT a ČRo, kterou předložila skupina poslanců z koalice a z části opozice. Současnou praxi dvou zpráv od každého z veřejnoprávních médií předkladatelé nepokládají za logickou. Předlohu nejprve posoudí vláda. Její autoři navrhují, aby ji Sněmovna následně schválila zrychleně už v úvodním kole projednávání.

3. února 2016

Poslanci právního výboru přerušili debatu o úpravách střetu zájmů
Sněmovní ústavně-právní výbor opět přerušil projednávání předlohy, podle níž by politici museli podávat majetková přiznání také při nástupu do funkce. Debata se tentokrát vedla zejména o centrálním registru těchto přiznání, který by mělo vést ministerstvo spravedlnosti. Podle Marka Bendy (ODS) pomůže jen sdružením, která "špiclují" politiky, k jejich "šikaně". Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) registr naopak hájil.

Výbor přerušil jednání o návrhu na prokazování původu majetku

Sněmovní rozpočtový výbor přerušil projednávání návrhu zákona o prokazování původu majetku. Návrh má umožnit zdanění majetku, jehož hodnota převýší sedm milionů korun. Členové výboru budou mít nyní lhůtu k podávání pozměňovacích návrhů a k projednávání předlohy se vrátí v polovině března.

Omezení kouření a alkoholu vyvolalo u poslanců rozsáhlou debatu

Vládní předloha o zákazu kouření v restauracích, barech, čajovnách a dalších podobných zařízeních vyvolala ve sněmovním ústavně-právním výboru poměrně rozsáhlou debatu, kterou ovšem výbor opět přerušil. Příště už budou poslanci hlasovat o podaných pozměňovacích návrzích.

Domácí vzdělávání na 2. stupni ZŠ získalo podporu výboru
Domácí vzdělávání na druhém stupni základních škol získalo podporu sněmovního školského výboru. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) přitom s jeho plošným zavedením na jednání nesouhlasila. Na druhém stupni je možné děti vzdělávat doma v režimu pokusného ověřování. Skupina poslanců v čele s Annou Putnovou (TOP 09) se ho snaží uzákonit prostřednictvím pozměňovacího návrhu k projednávané novele školského zákona.

Zdravotní pojišťovny by nemusely vést všechny své účty u ČNB
Zdravotní pojišťovny by měly převést do České národní banky jen ty bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Bankovní účty s penězi z komerčních činností, například prodeje cestovního pojištění, by mohly vést u běžných bank. Doporučil to schválit sněmovní rozpočtový výbor v novele rozpočtových pravidel. Řadě poslanců se nelíbí přesun účtů zdravotních pojišťoven k ČNB, který navrhuje vláda.

Sněmovní výbor přerušil debatu o novém přestupkovém zákoně
Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil projednávání návrhu nového přestupkového zákona. Poslanci dostali čas předkládat případné úpravy normy. Vládní návrh mimo jiné předpokládá, že přestupkem proti veřejnému pořádku bude nově urážka policisty nebo úředníka se sankcí až 10.000 korun. Desetinásobně na 100.000 korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby.

ODS neuspěla ve výboru se zrušením daňové solidární přirážky
Sněmovní rozpočtový výbor nedoporučil schválit dva daňové návrhy opoziční ODS. První z nich se týkal zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky u lidí s vysokými příjmy. Druhý obnovoval možnost, aby všichni živnostníci mohli uplatňovat daňové slevy na manželku a dítě. Výbor se zabýval vládní novelou zákona o daních z příjmů, která především zvyšuje od letoška daňové slevy na druhé a další dítě. Toto zvýšení výbor opakovaně podpořil.

Norma o elektronické Sbírce zákonů možná dozná změn
Předloha o vzniku elektronické Sbírky zákonů možná dozná ve Sněmovně změn. Mohly by se zmírnit požadavky na odůvodnění poslaneckých návrhů zákonů. Vyplynulo to z jednání ústavně-právního výboru, který ale debatu o normě přerušil. Ministerstvo vnitra si od sbírky slibuje zvýšení dostupnosti, přehlednosti a srozumitelnosti platného práva.

Lidem v náročných profesích by firmy mohly víc platit na penzi
Lidem, kteří pracují v náročných profesích, by v budoucnu zaměstnavatelé mohli přispívat více peněz na důchod. Firma by za pracovníky mohla posílat vyšší odvody do státního systému či by jim více přispívala do penzijního spoření. O těchto variantách jednala důchodová komise. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekla náměstkyně ministryně práce Iva Merhautová (KDU-ČSL). Výbor podpořil návrh novely, podle které by mohli horníci chodit do penze o pět let dřív. Žádají o to už i další profese.

4. února 2016

Výbor doporučil schválit atomový zákon s technickými úpravami
Sněmovní hospodářský výbor doporučil Sněmovně schválit nový atomový zákon. Navrhl do něj vložit některé jen legislativně technické úpravy, které podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nemění zásadní body zákona. Výbor současně s tím odmítl výraznější zásahy, například návrh, aby určitá množství radioaktivních materiálů nespadala pod dohled úřadů.

Poslanci: Nové tarify nesmí zvýšit náklady domácností
Poslanci z hospodářského výboru odmítají takové nastavení nové tarifní soustavy u cen elektřiny, které by při zachování nynějších technických parametrů připojení k síti zvýšily náklady domácností. Vyplývá to z usnesení, které schválili. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková poslance ujišťovala, že nedopustí, aby nové tarify odběratele poškodily.


Pozn.:

Prodloužení stavebního povolení nemá být podle NSS automatické
2. února 2016 - Prodlužování stavebních povolení by nemělo být automatickým úkonem. Pokud mají účastníci řízení námitky, musí stavební úřad zvážit, zda se v mezičase něco nezměnilo a zda projektu nebrání nějaká nová okolnost. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), který padl ve sporu o stavební povolení domu seniorů v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.

Evropští poslanci podpořili vznik orgánu pro boj s prací na černo
2. února 2016 - Evropští poslanci v prvním čtení podpořili vznik evropské platformy pro boj s prací na černo. Stínová ekonomika tvoří podle evropských statistik 18 procent hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie. Smyslem nového orgánu nebude zavádění nových pravidel nebo harmonizace stávajících, ale výměna informací mezi národními vládami, odbory a zaměstnavateli, díky níž by mělo být potírání nehlášené práce účinnější.

Z mýtného harmonogramu vypadla soutěž na tříletý provoz bran

2. února 2016 - Ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení aktualizovaný harmonogram přípravy výběru elektronického mýta po skončení letošního roku. Z materiálu, kterým se má 17. února zabývat vláda, vypadla proti předchozí verzi zmínka o krátké soutěži na tříletý provoz mýtných bran. Soutěž, kterou úřad nestihl vypsat, proto ministerstvo navrhuje nahradit maximálně tříletým prodloužením smlouvy s nynějším provozovatelem, společností Kapsch, bez výběrového řízení.

Zákonodárci podpořili kompromisní návrh snížení emisí automobilů

3. února 2016 - Evropští zákonodárci podpořili kompromisní dohodu o snížení emisí aut, která nadále umožní vozidlům překračovat oficiální limity znečištění. Vzepřeli se tak volání po radikálnější reformě v reakci na skandál kolem manipulace s měřením emisí naftových aut Volkswagenu.

EP podpořil smlouvu o službách, ty veřejné ale navrhuje vyjmout
3. února 2016- Evropští poslanci podpořili mezinárodní dohodu o obchodu ve službách TiSA (Trade in Services Agreement), kterou jménem členských zemí vyjednává Evropská komise. Doporučili však, aby ze smlouvy byly vyňaty služby veřejné. Dohoda, která souvisí s rostoucí globalizací a digitalizací, by měla více liberalizovat světový trh se službami a evropským dodavatelům služeb - například finančních, dopravních nebo telekomunikačních - poskytnout obchodní příležitosti ve třetích zemích.

Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz