19. 6. 2017
ID: 106029upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 12.6.2017 – 18.6.2017

Sněmovna zřejmě nezavede místní příslušnost exekutorů. Ústavně-právní výbor dnes nedoporučil plénu schválit pozměňovací návrh k novele exekučního řádu, aby mohli působit jen v obvodu jednotlivých soudních krajů. Poslanecká novela má umožnit exekutorům zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Sněmovna o ní bude hlasovat zřejmě na schůzi, která začne koncem června

Vláda


14. června 2017


Vláda schválila návrh rozpočtu 2018 se schodkem 50 milliard Kč

Vláda dnes schválila návrh ministerstva financí na rozpočet pro příští rok se schodkem 50 miliard korun a střednědobý výhled pro rozpočty let 2019 a 2020. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před zasedáním uvedl, že ve střednědobém rámci půjde hlavně o plány na posílení rozpočtu armády. Ministerstvo financí upozornilo, že dodatečné požadavky ministerstev, včetně zákonů schvalovaných v Poslanecké sněmovně, před dnešním zasedáním vlády činily zhruba 111 miliard korun. Návrh rozpočtu kritizovala opoziční ODS i Hospodářská komora.


Česko podá žalobu na směrnici o zbrazních, souhlasila vláda

Česká republika podá do poloviny srpna k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na twitteru informoval, že jeho návrh dnes podpořila vláda. Česko bude požadovat neplatnost a odklad účinnosti směrnice, protože podle něj zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. V žalobě bude tvrdit, že norma porušuje princip proporcionality a zásadu zákazu diskriminace.


Vláda schválila surovinovou politiku nerostných surovin

Vláda dnes schválila surovinovou politiku ČR v oblasti nerostných surovin. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), podle něhož je dokument vytvořen na období zhruba 15 let. Úřad v něm mimo jiné navrhuje zpracovat materiál, týkající se takzvaných moderních high-tech surovin na území Česka. Jako příklad takové suroviny MPO označuje lithium.Poslanecká sněmovna


14. června 2017


Výbor nesouhlasí s návrhem zamítnout snížení daně z piva

Sněmovní rozpočtový výbor dnes vyjádřil nesouhlas s návrhem ministra financí Ivana Pilného (ANO) zamítnout návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. Pilný považuje tento návrh za populistický a nelíbí se mu ani odhadovaný výpadek výběru daně zhruba 800 milionů korun. Poslanci by mohli o této novele zákona o spotřebních daních rozhodovat na své nejbližší schůzi, která začne koncem června.


Sněmovna by měla uzákonit lepší kontrolu fondu zábrany škod

Sněmovna by měla uzákonit důslednější kontrolu fondu zábrany škod, do něhož plynou peníze z takzvaného povinného ručení. Rozdělují se složkám integrovaného záchranného systému. Rozpočtový výbor dnes doporučil plénu schválení pozměňovacího návrhu Jiřího Dolejše (KSČM), podle kterého by fond musel zveřejňovat výroční zprávu o využití peněz ověřenou nezávislým auditorem.


15. června 2017


Sněmovna asi nezavede místní příslušnost exekutorů

Sněmovna zřejmě nezavede místní příslušnost exekutorů. Ústavně-právní výbor dnes nedoporučil plénu schválit pozměňovací návrh k novele exekučního řádu, aby mohli působit jen v obvodu jednotlivých soudních krajů. Poslanecká novela má umožnit exekutorům zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Sněmovna o ní bude hlasovat zřejmě na schůzi, která začne koncem června.


Sněmovna asi schválí svou verzi zákona o vztazích se Senátem

Sněmovna a Senát zřejmě budou moci vzájemně upravovat změny ústavních a volebních zákonů, aby dosáhly shody na jejich podobě. Novinku by měl zavést takzvaný stykový zákon, jehož schválení dnes poslancům doporučil schválit ústavně-právní výbor ve znění svých pozměňovacích návrhů. Poslanci tedy zřejmě odmítnou například podrobnější úpravu podepisování přijímaných norem prezidentem a premiérem.Pozn.:


EP schválil zjednodušení energetických štítků pro spotřebiče

13. června 2017 - Systém energetických štítků, které evropským spotřebitelům pomáhají orientovat se při nákupu elektrických přístrojů, se v následujících letech zjednoduší. Evropští poslanci dnes ve Štrasburku v prvním čtení schválili opatření ukládající výrobcům vrátit se ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejméně náročné přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné.

Cílem nového opatření je ulehčit zákazníkům výběr energeticky účinnějších produktů, snížit spotřebu energie a s ní spojené náklady a zároveň povzbudit výrobce k inovaci a investicím do energeticky úspornějších přístrojů.


Část senátorů se obrátila na Ústavní soud kvůli odměnám exekutorů

13. června 2017 - Skupina senátorů chce po Ústavním soudu zrušení části vyhlášky ministerstva spravedlnosti, kterou se snížily náhrady a o třetinu také odměna soudních exekutorů v případech, kdy vymáhaná částka nepřesahuje 10.000 korun. ČTK to dnes za signatáře návrhu oznámil předseda senátního mandátového a imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS). Exekutorská komora senátorskou iniciativu uvítala.


ÚS zdůraznil princip plného odškodění u nehod cizinců v Česku

14. června 2017 - Cizinci mají po autohavárii v Česku nárok na úhradu škody s ohledem na cenové poměry v jejich domovské zemi. Ústavní soud (ÚS) v dnešním nálezu přišel s jiným názorem než Nejvyšší soud. Zdůraznil takzvaný princip plného odškodnění, který je nutné zohlednit také u takzvané totální škody na vozidle.


EP chce jasná pravidla pro společnosti jako je Uber či Airbnb

15. června 2017 - Evropští poslanci dnes vyzvali ke stanovení jasných pravidel pro nové služby, jako je server zprostředkovávající ubytování Airbnb nebo alternativní taxislužba Uber. Nové určení práv a povinností podobných firem si podle nich žádá rychle rostoucí sdílená ekonomika, která sílí co do počtu uživatelů, transakcí i příjmů a v mnoha oblastech konkuruje tradiční ekonomice.


Ombudsmanka: Úprava daně z koupě některých bytů vyvolává zmatek

15. června 2017 - Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové úprava daně z koupě některých bytů vyvolává zmatek, na mezeru v zákoně upozorňuje ministra financí i Generální finanční ředitelství. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Když si někdo koupí nový rodinný dům nebo nový byt v bytovém domě, je osvobozen od daně z nabytí nemovitosti. Pokud si však koupil nový byt v rodinném domě od 1. ledna 2014, finanční úřad osvobození neuzná, protože v zákoně nejsou oproti dřívější době výslovně osvobozeny "bytové jednotky v rodinných domech", uvedla mluvčí. V letošním roce se Finanční správa přiklonila k doslovnému výkladu zákona a daň včetně úroků požaduje i zpětně - tedy od 1. ledna 2014, doplnila mluvčí. Podle veřejné ochránkyně práv by mohlo jít o nedůvodné znevýhodnění určité skupiny vlastníků a o nezamýšlenou mezeru v zákoně.


Zdroj: ČTK


epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz