20. 11. 2017
ID: 106665upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 13.11.2017 – 19.11.2017

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh společnosti Bourke Trust na zrušení části insolvenčního zákona. Jednotlivý věřitel tak nadále nemůže odporovat právním úkonům dlužníka. Pravomoc podat odpůrčí žalobu má jen insolvenční správce. "Ústavní soud neshledal, že by daná právní úprava v praxi selhávala, jde-li o efektivní ochranu subjektivních práv věřitelů," uvedl v odůvodnění soudce zpravodaj Jan Filip.

Senát

15. listopadu 2017

Ústavní zbraňovou novelu by měl Senát odmítnout, navrhl výbor
Novelu ústavního zákona, která má dát majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka, by měl Senát odmítnout. Doporučil mu to dnes téměř jednomyslně jeho výbor pro obranu a bezpečnost. Horní komora se má novelou zabývat na prosincové schůzi.


Pozn.:

Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit, navrhuje MPSV
13. listopadu 2017 - Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit. Takzvané normativní náklady, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává, by se totiž měly zvednout o několik desetikorun až stokorun podle velikosti bytu a počtu členů domácnosti. Návrh nařízení s novými částkami by měla brzy projednávat vláda. Podle ministerstva práce se do normativů promítá růst nájemného i cen elektřiny a služeb a také pokles cen plynu a teplé vody. Výdaje na dávky na bydlení by mohly být příští rok asi o 148 milionů korun vyšší.

Europoslanci navrhli povinné asistenční systémy v nových autech
14. listopadu 2017 - Evropští poslanci dnes ve Štrasburku podpořili návrh, aby součástí nových motorových vozidel byly v budoucnu povinně asistenční systémy zaměřené na zvýšení silniční bezpečnosti. Asistenční systémy mohou v kritických situacích převzít část kontroly nad vozidlem a jejich smyslem je snažit se zabránit nehodě, případně zmírnit její následky.

Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech
14. listopadu 2017 - Evropský parlament dnes schválil novou legislativu, jejímž cílem je zvýšit ochranu spotřebitelů před podvody při nákupech přes internet a rychleji odhalit nepoctivé prodejce. Národní úřady budou mít v této oblasti větší pravomoci. Budou moci například požádat registrátory domén o informace nezbytné pro identifikaci nepoctivých obchodníků nebo provádět zkušební nákupy i v utajení. Pro spotřebitele by mělo být především snazší domoci se svých práv při nákupech v jiné členské zemi Evropské unie. Norma vstoupí v platnost za dva roky.

Nad podobou občanského soudního řádu lze diskutovat na webu
15. listopadu 2017 - Nový občanský soudní řád má zajistit, aby občanskoprávní řízení byla rychlá, bez zbytečných nákladů a formalismů a aby v nich bylo zároveň možné dospět k věcně správným rozhodnutím. Na tiskové konferenci ministerstva spravedlnosti to dnes uvedl právník Petr Lavický, který vede skupinu autorů připravovaného kodexu. Výsledky jejich dosavadní práce jsou od nynějška dostupné na webu, kde o nich může diskutovat odborná i laická veřejnost.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části insolvenčního zákona
15. listopadu 2017 - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh společnosti Bourke Trust na zrušení části insolvenčního zákona. Jednotlivý věřitel tak nadále nemůže odporovat právním úkonům dlužníka. Pravomoc podat odpůrčí žalobu má jen insolvenční správce. "Ústavní soud neshledal, že by daná právní úprava v praxi selhávala, jde-li o efektivní ochranu subjektivních práv věřitelů," uvedl v odůvodnění soudce zpravodaj Jan Filip.

EP schválil nová pravidla pro boj s dumpingovými dovozy
15. listopadu 2017 - Evropští poslanci dnes schválili nová pravidla, jejichž cílem je boj proti dumpingovým a subvencovaným dovozům ze třetích zemí. Cílem nařízení je potlačovat nekalé obchodní praktiky třetích zemí, které výraznými hospodářskými zásahy zvyšují konkurenceschopnost svých výrobců. Změny navrhla Evropská komise loni v reakci na požadavek Číny, aby byla zařazena mezi tržní ekonomiky.

NSS: Ministerstvo vnitra musí reagovat na chyby odhalené u voleb
19. listopadu 2017 - Ministerstvo vnitra i zákonodárce musí reagovat na chyby ve volbách, které odhalil Nejvyšší správní soud při přezkumu volebních výsledků ODS v polovině Středočeského kraje. Při vyhlášení rozhodnutí to dnes řekl předseda senátu Tomáš Langášek. Nejvyšší správní soud dnes po přepočtu preferenčních hlasů rozhodl, že mandát poslance namísto Petra Bendla získal Martin Kupka. Soud doporučuje jednotný volební kodex pro všechny volby, větší profesionalizaci kontroly i netisknutí volebních lístků z obou stran.

Zdroj: ČTK
epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz