20. 3. 2017
ID: 105591upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 13.3.2017 – 19.3.2017

Česká národní banka asi dostane zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. V současnosti centrální banka vydává tyto parametry formou doporučení, které ale není vymahatelné. Změnu přináší novela, kterou v úvodním kole projednávání podpořila Sněmovna. Změnu nyní projedná její rozpočtový výbor, na přání ministra financí Andreje Babiše (ANO) na to dostal jen 30 dní.

Vláda

13. března 2017

Vláda podpořila výměnu informací o internetových útocích u bank
Banky a Česká národní banka by měly sdílet informace o internetových útocích a incidentech a o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou během jednání podpořila vláda. O schválení materiálu informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

Vláda souhlasila se zatraktivněním hypotečních zástavních listů
Hypoteční zástavní listy, které banky využívají na financování hypoték, by měly být pro investory atraktivnější. Počítá s tím návrh novely zákona o dluhopisech, kterou schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Současná úprava je podle ministerstva financí zastaralá a neodráží nejnovější trendy.

Zákon o utajovaných informacích vláda posílí kvůli elektronizaci

Posílit bezpečnost citlivých informací posílaných elektronicky má návrh novely zákona o utajovaných informacích, který schválila vláda. Návrh by podle představ jeho předkladatelů, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jiřího Langa, měl projít Sněmovnou zrychleně v rámci jediného čtení a stát se účinným na začátku příštího roku. O schválení normy informoval Sobotka na twitteru.

Vláda přijala novelu, která má bránit privatizaci státních lesů

Zákaz privatizace, respektive zcizování státních lesů přináší novela lesního zákona, jejíž návrh schválila vláda. Oznámil to na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Novela zákona počítá s výjimkami, například při směně nebo prodeji spoluvlastnických podílů státu nebo prodeji ve veřejném zájmu. Každé možné nakládání se státními lesy bude muset schválit ministerstvo zemědělství. Novela míří do Sněmovny.


Poslanecká sněmovna

14. března 2017

ČNB asi bude moci určovat parametry úvěrů na bydlení
Česká národní banka asi dostane zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. V současnosti centrální banka vydává tyto parametry formou doporučení, které ale není vymahatelné. Změnu přináší novela, kterou v úvodním kole projednávání podpořila Sněmovna. Změnu nyní projedná její rozpočtový výbor, na přání ministra financí Andreje Babiše (ANO) na to dostal jen 30 dní.

Poslanci podpořili novelu, která má snížit papírování podnikatelů
Podnikatelům by mohla odpadnout povinnost oznamovat živnostenskému úřadu identifikační údaje členů statutárního orgánu firem a vedoucích odštěpného závodu zahraničních osob, zapisované do živnostenského rejstříku. Počítá s tím novela živnostenského zákona, kterou poslanci podpořili v prvním čtení. Účinnosti má nabýt 15. dnem po svém vyhlášení ve sbírce.

Sněmovna podpořila změnu pravidel u škody v hospodářské soutěži
Česká pravidla pro soudní řízení o náhradu škody způsobené porušením hospodářské soutěže se zřejmě sjednotí s ostatními zeměmi EU. Počítá s tím vládní návrh zákona o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže, který Sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání. Změna vyplývá ze směrnice EU. "Nejsou navrhovány žádné změny nad rámec směrnice," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), která zákon poslancům představila.

Sněmovna podpořila zákon o veřejné prospěšnosti
Zvýšit transparentnost a důvěryhodnost neziskového sektoru by měl zákon, který Sněmovna podpořila v úvodním kole projednávání. Norma má upravit podmínky pro zápis veřejně prospěšných právnických osob do jejich rejstříku. Předloha měla mezi poslanci kritiky, kteří neúspěšně požadovali vrátit zákon vládě k přepracování. Dolní komora jej ale poslala k projednání ústavně právnímu výboru. Na popud ČSSD mu na to dala jen 30 místo obvyklých 60 dnů.

Sněmovna asi schválí novelu posilující kybernetickou bezpečnost
Zákon o kybernetické bezpečnosti se asi bude vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě. Předpokládá to novela, kterou Sněmovna s největší pravděpodobností schválí na dubnové schůzi. Její zamítnutí v druhém čtení nikdo nenavrhl. Poslanec ODS Martin Novotný požaduje úpravu ohledně zabezpečení vzdálených úložišť.

Systém kontrol ve veřejné správě bude možná jednodušší
V Česku se možná zjednoduší systém vnitřních kontrol ve veřejné správě. Na ministerstvech i na úrovni vlády by měly vzniknout výbory pro audit, navíc by se měla zvýšit zodpovědnost úředníků. Předpokládá to návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který v úvodním kole podpořila Sněmovna. Předlohu posoudí kontrolní a rozpočtový výbor a také výbor pro veřejnou správu.

Sněmovna vzala na vědomí hospodaření státu za rok 2015
Sněmovna vzala na vědomí státní závěrečný účet za rok 2015. Hospodaření státního rozpočtu skončilo schodkem 62,8 miliardy korun, zatímco schválený schodek byl 100 miliard korun. Za loňský rok skončil rozpočet v přebytku 62 miliard.

Sněmovně schvalování pravidel pro práci z domova neurychlí
Sněmovna se ke schvalování vládní novely zákoníku práce, která obsahuje kritizovaná pravidla pro práci z domova, v brzké době nedostane. Odmítla návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka, aby se druhé kolo projednávání uskutečnilo tuto středu. Proti se spolu s pravicovou opozicí postavili zástupci ANO, lidovci zaujali zdrženlivý postoj.

Sněmovna podpořila novelu proti mezinárodním únikům na daních
Sněmovna podpořila novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, která má omezit daňové úniky na mezinárodní úrovni. Nadnárodní firmy budou muset informovat o situaci v jednotlivých zemích, kde působí. Jejich zprávy budou muset obsahovat informace nutné pro posouzení, zda správně rozdělily základ daně mezi jednotlivé státy. Týkat se to bude skupin s konsolidovanými výnosy nad 750 milionů eur ročně (20,3 miliardy Kč).

15. března 2017

Sněmovna opět dala šanci rozšíření pravomocí kontrolního úřadu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) možná bude moci prověřovat nakládání v podstatě se všemi veřejnými penězi, nejen se státním majetkem. Předpokládá to ústavní novela, kterou podpořila Sněmovna. Projednají ji nyní tři výbory, kontrolní, ústavně-právní a pro veřejnou správu. Minulé snahy o rozšíření pravomocí kontrolního úřadu ztroskotaly v nynějším i v minulém volebním období v Senátu. Výhrady mají také někteří poslanci, zejména z ODS.

16. března 2017

Sněmovna asi neschválí odškodňování za poškození dětí očkováním
Sněmovna zřejmě neschválí návrh, podle kterého by rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním získali nárok na odškodnění od státu. Poslanci naopak patrně umožní umělé oplodnění i nesezdaným ženám. Vyplývá to z doporučení, které dal plénu k poslaneckým pozměňovacím návrhům vládní novely zákona o specifických zdravotních službách zdravotnický výbor. O podobě předlohy budou poslanci rozhodovat pravděpodobně na dubnové schůzi.

Sněmovna schválí změny ve vzdělávání zdravotních sester
Zdravotní sestry patrně nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu předpokládá novela zákona o nelékařských povoláních, kterou Sněmovna na dubnové schůzi pravděpodobně schválí. Podle doporučení zdravotnického výboru by měli poslanci měli v zákoně zakotvit podmínky mimo jiné pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny a terapeuty chronických ran.


Prezident

15. března 2017

Lidé budou muset na prezidentské petici uvádět i číslo průkazu
Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset na nominační petici připsat ke jménu také číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Novelu volebního zákona, která novinku zavádí, podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům. Nadále jich bude muset být nejméně 50.000.


Pozn.:

MF připravilo nový zákon k prodeji pojištění
14. března 2017 - Ministerstvo financí předložilo k připomínkám nový zákon, který by měl zajistit stejnou úroveň ochrany spotřebitele a regulace pro různé způsoby prodeje pojištění. Cílem zákona tak je podle MF zvýšit srozumitelnost a srovnatelnost informací o finančních produktech a zvýšit nároky na profesionalitu osob působících v pojišťovnictví. Návrh zákona o distribuci pojištění a zajištění je k dispozici na internetových stránkách vlády.

ÚS: Odpovědnost za kárnou žalobu advokátní komory nenese stát
15. března 2017 - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost advokáta Jana Veselého proti rozsudkům soudů, podle kterých stát nenese odpovědnost za kárné řízení proti advokátům vedené Českou advokátní komorou (ČAK). Veselý se za neopodstatněné kárné stíhání domáhal u ministerstva spravedlnosti odškodnění asi 366.000 Kč. Podle ÚS měla žaloba směřovat na advokátní komoru.

Ombudsmanka: Přibývá stížností handicapovaných na diskriminaci
16. března 2017 - Za posledních pět let přibylo zhruba dvojnásobně handicapovaných, kteří si u ombudsmanky stěžují na diskriminaci. Týká se to hlavně hledání práce a bydlení i nedostatku parkovacích míst. Novinářům to řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Loni se na ni obrátilo 104 lidí, kteří si stěžovali na diskriminaci kvůli svému zdravotnímu postižení.

Zdroj: ČTK

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz