21. 3. 2016
ID: 100864upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 14.3.2016 – 20.3.2016

Senát podle očekávání schválil zákon o zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Podle pravicové opozice, která chce normu napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který již dříve EET podpořil.

Vláda

16. března 2016

Vláda schválila novelu ohledně činnosti pojišťoven v EU
Vláda schválila návrh novely zákona, podle které by pojišťovny mohly během příštího roku začít podnikat na základě takzvaného jednotného evropského pasu. V rámci unie už ho mohou používat banky. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Vláda schválila omezení provizí zprostředkovatelů
Vláda schválila návrh novely zákona, která omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného u pojistných smluv. Ty by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Novináře o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno.

Zemědělci si budou moci od státu půjčit až 10 milionů Kč
Zemědělci, potravináři a lesníci budou moci od státu získat investiční úvěry na nákup strojů a techniky od 100.000 Kč do deseti milionů korun s maximálně 15letou splatností. Nastavení nových programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) schválila vláda, informoval PGRLF. Fond chce také poskytovat provozní úvěry od 100.000 Kč do dvou milionů korun s dvouletou splatností. Stát by prostřednictvím nových programů podle předkládajícího ministerstva zemědělství mohl letos půjčit až čtvrt miliardy korun.


Poslanecká sněmovna

16. března 2016

Poslanci navrhli roční odklad účinnosti zákona o registru smluv
Sněmovní hospodářský výbor chce odložit o rok účinnost zákona o internetovém registru smluv. Do výjimky z normy pro národní podnik Budějovický Budvar, jak ji v novele navrhli lidovečtí poslanci, výbor navrhl přidat i další společnosti. Úlevy se možná dočkají také veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas.

17. března 2016

ANO chce ve vládním návrhu zpřísnit kontrolu hospodaření stran
ANO chce v zákoně, který má omezit finanční dary pro politické strany, zpřísnit kontrolování společností vlastněných stranami. Návrh předložil poslanec ANO Radek Vondráček. Kontrola by měla zabránit obcházení zákona tím, že strany by byly obdarovávány prostřednictvím svých společností, jakou je podle něj v případě ČSSD společnost Cíl. Návrhem se zabýval sněmovní ústavně právní výbor. Jednání ale přerušil.

Sněmovna asi neumožní demonstrantům zakrývání obličeje
Sněmovna asi neumožní účastníkům veřejných shromáždění zakrývat si obličej, jak v novele shromažďovacího zákona navrhla vláda. Poslanci ústavně-právního výboru chtějí zachovat nynější zákaz. Demonstranti by podle nich měli být identifikovatelní. Výbor taky odmítl uzákonit kvůli možnému obcházení zákona takzvaná spontánní shromáždění, která z podstaty nelze předem ohlašovat úřadům.

18. března 2016

Zavedení prokazování původu majetku Sněmovna asi schválí
Zavedení prokazování původu majetku Sněmovna asi schválí. Po rozpočtovém výboru to poslancům doporučil s úpravou i ústavně-právní výbor. Zákon dá finanční správě možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve poplatníka k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní.

Právní výbor přerušil debatu o zákonu o spotřebitelském úvěru
Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil projednávání předlohy, jež má posílit postavení lidí, kteří si berou úvěry. Poslanci se například pozastavovali nad novinkou, podle níž by poskytovatelé úvěrů museli mít nejméně dvacetimilionový základní kapitál. Členové výboru nyní dostali čas předkládat případné pozměňovací návrhy, k vládní normě by se měli vrátit koncem března. Podobně už dřív postupoval rozpočtový výbor.

Sněmovna asi schválí změnu zabavování řidičáků dlužníkům alimentů
Exekutoři patrně budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Novelu exekučního řádu skupiny poslanců z KSČM, ČSSD a hnutí ANO doporučil poslancům schválit navzdory některým pochybám ústavně-právní výbor. Vykonavatelé nyní můžou pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let.


Senát

16. března 2016

Senát podle očekávání schválil elektronickou evidence tržeb
Senát podle očekávání schválil zákon o zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny ročně. Podle pravicové opozice, která chce normu napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který již dříve EET podpořil.

Referenda možná budou dvoudenní, pokud budou spolu s volbami
Místní a krajská referenda možná budou dvoudenní, pokud se budou konat společně s volbami. Mohlo by to zvýšit účast a snížit náklady obcí. Pokud se budou konat mimo volební dny, budou nadále jednodenní. Změnu má přinést senátorská novela, kterou horní komora v prvním kole projednávání podpořila. Novelu před dalším schvalováním posoudí senátní ústavně-právní výbor, dostal na to měsíc.

Senát chce obnovit nemocenskou v prvních dnech a snížit odvody
Zaměstnavatelé by měli podle Senátu vyplácet nemocenskou i v prvních třech dnech stonání. Měli by za to mít sníženy odvody na nemocenské pojištění. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou horní komora vyslala do schvalovacího procesu. Normu tak nyní posoudí vláda a Sněmovna.

Senát schválil novelu, která má pomoci řešit územní spory obcí
Senát schválil novelu, která má dát ministerstvu vnitra právo rozhodovat o územních sporech mezi obcemi, které vznikly sloučením nebo rozdělením. Předloha také zajistí spolkům národnostních menšin právo žádat dvojjazyčné názvy ulic. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Senát chce jednodušší výplatu příspěvků i nesvéprávným lidem
Senát chce zjednodušení výplat příspěvků na zvláštní pomůcky i pro postižené lidi s omezenou svéprávností. Rozšířil o to předlohu místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), která se týká jen dětí se zdravotním postižením. Počítá s tím, že úřady by jim mohly vyplatit dotaci na zvláštní pomůcku bez toho, že by rodiče museli mít souhlas soudu. Norma se vrací k opětovnému posouzení poslancům.

Rodiče budou moci snáze vypovědět stavební spoření svých dětí
Rodiče budou moci v některých případech vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí i bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou schválil Senát. Předlohu, kterou podali poslanci opoziční ODS, ještě musí podepsat prezident.

Senát schválil změny v podpoře elektřiny ze zemědělských podniků
Zemědělské podniky, které jsou akciovými společnostmi a vyrábějí i elektřinu, na ni budou moci dostat podporu i bez splnění podmínky známých vlastníků. Předpokládá to novela zákona o podporovaných zdrojích energie sepsaná poslanci KSČM, kterou schválil Senát. Předlohu ještě musí podepsat prezident. Bude účinná vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Senát sjednotil postupy při výměně daňových informací
Sjednotit postupy při automatické výměně daňových informací podle globálních standardů má novela, kterou v návaznosti na požadavky EU schválil Senát. Standardy jsou v souladu s požadavky USA na informace o bankovních účtech (tzv. FATCA). Novelou se proto ruší zákon o výměně informací o finančních účtech s USA pro správu daní.

Senát možná zabrání propouštění referentů bez maturity
Stovky referentů státních úřadů s dlouhodobou praxí možná nebudou muset mít maturitu, aby se od července příštího roku stali státními zaměstnanci ve služebním poměru. Umožnit to má senátorská novela zákona o státní službě, kterou horní komora v prvním kole projednávání podpořila. Předlohu před dalším schvalováním posoudí senátní ústavně-právní výbor. Dostal na to měsíc místo obvyklých 60 dnů. Novela má podle jejího autora, senátora ODS Jiřího Oberfalzera, zabránit destabilizaci státních úřadů.

Na letní tábor by podle Senátu mohly i neočkované děti
Očkování by podle Senátu nemělo být podmínkou pro účast dítěte ve škole v přírodě nebo na letních táborech. Předpokládá to senátorský návrh novely o ochraně veřejného zdraví, s nímž se horní komora ztotožnila. Chce také z půl milionu na 30.000 korun snížit maximální výši pokuty pro mateřské školy, které by přijaly neočkované dítě.


Pozn.:

MF poslalo k připomínkám rozšíření výměny daňových informací
15. března 2016 - Ministerstvo financí poslalo k připomínkám novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, která reaguje na novou směrnici EU. Ta zavádí novou formu automatické výměny informací, jejíž součástí budou nově i předběžná daňová rozhodnutí a předběžná posouzení převodních cen. Cílem je zamezit mezinárodním daňovým únikům. Vyplývá to z vládních internetových stránek.

Deset tisíc plátců DPH nepodalo kontrolní hlášení, porušili zákon

16. března 2016 - Zhruba 10.000 plátců daně z přidané hodnoty (DPH) nepodalo kontrolní hlášení za leden, a porušili tak zákon. Správci daně je nyní vyzvou k nápravě. ČTK o tom informovala mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Petra Petlachová. Ze 198.000 měsíčních plátců podalo hlášení 173.000, zbylým 15 tisícům povinnost podat hlášení za leden nevznikla.

ÚS odmítl zrušit část insolvenčního zákona, nebyl však jednotný
16. března 2016 - Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh na zrušení části insolvenčního zákona, která předsedům soudů umožňuje svěřit při hrozbě průtahů takzvané incidenční spory jinému soudci. Podle návrhu podaného ostravskou soudkyní Simonou Pittermannovou porušuje norma právo na zákonného soudce. Otevírá totiž cestu k neprůhlednému přidělováním sporů mimo rozvrh práce. ÚS návrh odmítl bez věcného projednání, pět jeho členů ale sepsalo odlišná stanoviska. Normu pokládají za protiústavní.

NSS znovu potvrdil, že na ČEZ dopadá informační povinnost
17. března 2016 - Nejvyšší správní soud (NSS) novým rozhodnutím opět potvrdil, že na energetický gigant ČEZ dopadá povinnost reagovat na žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nesmí se podávání informací programově vyhýbat, byť nemusí vždy vyhovět, například kvůli obchodnímu tajemství. Verdikt navazuje na letitý spor s občanským sdružením V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. ČTK to zjistila z výroku zpřístupněného na úřední desce.


Zdroj: ČTK 

epravo.cz, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz