8. 8. 2011
ID: 76264upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 1.8. – 7.8.2011

Senátoři ve čtvrtek odsouhlasili návrh zákona o veřejných zakázkách, který má více zprůhlednit systém zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti. Normu, která transponuje do českého právního řádu legislativní požadavky Evropské unie, schválili 50 hlasy.Vláda

1. srpna 2011

ODS se nevzdává nápadu na finanční ústavu
Ministr průmyslu a obchodu a ekonomický expert ODS Martin Kocourek oprášil nápad na finanční ústavu, která by českým vládám do budoucna nařizovala usilovat o vyrovnané státní rozpočty. V sobotu o tom informoval server Aktuálně.cz.

ODS i TOP 09 vadí plány ministra Dobeše na změny financování školství
Školským expertům ODS, TOP 09 i opozice se nelíbí plány ministra školství Josefa Dobeše (VV) na změny financování základního a středního školství. V neděli o tom informoval server Aktuálně.cz.

2. srpna 2011

Jednotliví zástupci parlamentních politických stran se přidávají ke kritice šumavského kácení
Ke kritice Strany zelených (SZ) kvůli kácení v Národním parku Šumava se přidali jednotliví zástupci parlamentních politických stran. Za sociální demokraty například stínový ministr kultury Vítězslav Jandák, za TOP 09 bývalý senátor Bedřich Moldan, řekl v pondělí předseda SZ Ondřej Liška.

3. srpna 2011

Vnitro čekají další škrty, policie přijde o 1,37 miliardy korun
Rozpočet ministerstva vnitra (MV) by se měl v roce 2012 navýšit o 819 milionů korun. Po odečtení zvyšujících se výdajů na důchody a za nasmlouvané služby eGovernmentu ale Policie České republiky oproti letošnímu roku dostane o 1,374 miliardy méně, řekl v úterý mluvčí MV Pavel Novák.

ČSSD vyzvala ministra školství, aby zveřejnil úspory spojené s propouštěním v rezortu
Ministr školství Josef Dobeš (VV) by měl prokázat, kolik prostředků ušetřil propouštěním na oddělení, které se zabývá evropskými fondy, a zároveň vysvětlit, proč přistoupil v rezortu na outsourcing v řádech desítek milionů korun. V úterý to uvedl stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

4. srpna 2011

Praha se sjednotila s kraji, proti škrtům v železničních dotacích se chtějí bránit i soudně
Záměr vlády a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) snížit krajům dotace na dofinancování ztrátové regionální železniční dopravy každoročně o 600 milionů korun odmítla po krajích i Praha. Podle společného středečního prohlášení chtějí memorandum bránit u soudu.

5. srpna 2011

Strana Věci veřejné opět čelí insolvenčnímu řízení
Městský soud v Praze ve čtvrtek zahájil insolvenční řízení s politickou stranou Věci veřejné (VV). Agentura Mediafax to zjistila z internetové verze insolvenčního rejstříku.

Strana svobodných demonstrovala proti Evropské unii
Na pražském Klárově vedle budovy Senátu ve čtvrtek demonstrovala necelá stovka příznivců Strany svobodných občanů (SSO) proti schválení změn smluv Evropské unie (EU). Rozhodnutí rady EU by mohlo české občany připravit o 250 miliard korun, řekl agentuře Mediafax Petr Mach, ekonom a předseda SSO.

6. srpna 2011

Strana soukromníků ČR vyzývá premiéra Nečase, aby zabránil snížení daňových paušálů
Zástupci živnostníků, malých a středních podnikatelů vyzývají v pátek v otevřeném dopise premiéra Petra Nečase (ODS), aby zabránil ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) snížit daňové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné.Snížení by podle nich vedlo k likvidaci živnostníků v ČR.

Nečasova vláda odstartuje vyjednávání výjimky z Listiny práv EU
Výjimku z Listiny základních práv Evropské unie, kterou si v roce 2009 při podpisu Lisabonské smlouvy vymínil prezident Václav Klaus, začne ve středu projednávat vláda. Tzv. Protokol o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie zaručí přesný výklad ustanovení, jejichž význam není jednoznačný.


Senát

1. srpna 2011

Senát projedná zákon zpřísňující pravidla veřejných zakázek
Senát 4. srpna projedná návrh zákona o veřejných zakázkách, který má více zprůhlednit systém zadávání zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti. Zákon vychází z legislativních požadavků Evropské unie.

5. srpna 2011

Senátoři zamítli novelu 'kroužkovacího' volebního zákona
Senátoři ve čtvrtek večer po pár minutách zamítli svůj návrh novely volebního zákona, který měl umožnit, aby občané při volbách do sněmovny mohli dát svůj preferenční hlas více kandidátům než dosud. Předlohu Senátu na jaře vrátili poslanci

Senátoři vyzvali dopisem premiéra Nečase, aby zajistil odvolání Ladislava Bátory
Senátoři napříč politickým spektrem připojili svůj podpis pod otevřený dopis adresovaný premiérovi Petru Nečasovi (ODS). V něm požadují, aby předseda vlády co nejdříve zajistil odvolání Ladislava Bátory z ministerstva školství, informoval ve čtvrtek senátor za ČSSD Marcel Chládek.

Senátoři vrátili sněmovně novelu o České televizi, řešili i petici za záchranu Šumavy
Normu řešící osud reklamy na kanálech ČT1 a ČT24 vrátili ve čtvrtek senátoři Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Naopak schválili zprůhlednění veřejných zakázek v oblasti obrany a odpoledne několik hodin řešili petici za záchranu šumavských lesů.

Senátoři podpořili jednodušší pravidla pro Komoru daňových poradců ČR
Senátem ve čtvrtek prošla novela zákona o daňovém poradenství, která má usnadnit život členům Komory daňových poradců České republiky (KDPČR). Návrh Petra Pakosty (ODS) horní parlamentní komora už jednou schválila, poslanci ho ale vrátili k dopracování.

Senát souhlasí se zpřísněním pravidel pro veřejné zakázky
Senátoři ve čtvrtek odsouhlasili návrh zákona o veřejných zakázkách, který má více zprůhlednit systém zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany a bezpečnosti. Normu, která transponuje do českého právního řádu legislativní požadavky Evropské unie, schválili 50 hlasy.

Senát poslancům vrátil novelu zrychlující správní řízení
Novelu zákona o soudním řádu správním, která přináší zrychlení správního řízení rovnoměrnějším rozdělením případů mezi krajské soudy, vrátili ve čtvrtek senátoři Poslanecké sněmovně. K novele přidali pozměňovací návrhy týkající se například přechodných ustanovení u územních plánů.

Pozn.:

Policii chybí peníze, na hlídku si počkáte i půl dne
1. srpna 2011 - U dopravní nehody si její účastník na příjezd policie počká třeba i půl dne. Některé trestné činy bude zbytečné hlásit, protože je policie stejně nebude mít jak vyšetřovat a věc pouze zaeviduje. Podle černého scénáře na příští rok zmizí z ulic část hlídek. Informuje o tom sobotní Právo.

Nový silniční zákon umožňuje strážníkům měřit rychlost bez upozornění
1. srpna 2011 - Od 1. srpna začíná platit rozsáhlá inventura silničního zákona. Stanovuje i to, že strážníci už nemusí upozorňovat na úseky, na nichž radary měří rychlost vozidel. V sobotním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Kraj Vysočina změnil název, nová razítka už má
1. srpna 2011 - Od 1. srpna má Vysočina nový název - region smí od pondělí používat jméno Kraj Vysočina. Podle mluvčího kraje Jana Nechvátala proběhla administrativní změna názvu bez problémů.

Na konci září by mohla Česko ochromit dvouhodinová generální stávka
3. srpna 2011 - Pokud se nezdaří vyjednávání na srpnové a zářijové tripartitě, zvažují odbory vyhlášení dvouhodinové generální stávky na konci září. Pokud dojde k dalším škrtům na ministerstvu vnitra, přidají se i policisté, řekl v úterý Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Začíná platit novela trestního řádu zmírňující takzvaný náhubkový zákon
4. srpna 2011 - Veřejný zájem bude nově sloužit jako argument, který umožní zveřejnit informace z trestního řízení, jejichž publikování je jinak tabu. Zmírnění takzvaného náhubkového zákona přináší novela trestního řádu, která ve středu vstoupila v platnost.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz