25. 1. 2016
ID: 100263upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 18.1.2016 – 24.1.2016

Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Vláda

18. ledna 2016

Vláda dá na oslavy 700. výročí narození Karla IV. 71,5 milionu
Vláda podpoří letošní Národní oslavy 700. výročí narození císaře Karla IV. 71,5 miliony korun. Kabinet se na tom dohodl na jednání. Do oslav se zapojí české kulturní, akademické i vědecké instituce, mezi nejvýznamnější akce bude patřit mezinárodní výstava, kterou za českou stranu připravuje Národní galerie v Praze. Peníze na ni ale vláda schválila již dříve, z veřejných rozpočtů na ni půjde 26 milionů korun a dalších přibližně sedm milionů poskytnou sponzoři, řekl ČTK ředitel NG Jiří Fajt.

Vláda přerušila jednání o radě vlády pro veřejné zakázky

Vláda přerušila jednání o návrhu ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) na zřízení Rady vlády pro transparentní veřejné zakázky. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Rada má být poradním orgánem kabinetu s cílem zvýšení transparentnosti a hospodárného vynakládání veřejných prostředků. Jde o využívání výjimek ze zákona o zadávání veřejných zakázek z roku 2006.

Vláda souhlasí s návrhy Evropské komise na ochranu hranic
Vláda podporuje návrhy Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic, řekl po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky je důležitou součástí takzvaného hraničního balíčku zejména zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže, které vláda dlouhodobě podporuje. Česko by do jejích jednotek mohlo vyslat řádově desítky expertů, řekl Sobotka.

Vláda schválila záměr regulovat realitní zprostředkovatele
Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Chemie se bude brzy znovu vyučovat bez problémů, schválila vláda
Problémy s chemickými pokusy na středních odborných školách a učilištích brzy skončí. Vláda schválila novelu nařízení k Zákoníku práce, která obnoví výjimku pro práci nezletilých žáků s chemikáliemi. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Nařízení bude účinné dnem vyhlášení ve sbírce zákonů. Rychle by se tak měla vyřešit komplikovaná situace, ve které se školy na začátku ledna ocitly kvůli novele zákona o veřejném zdraví.

Vláda schválila předlohu, která má omezit falšování vína
Vláda schválila návrh novely vinařského zákona, pomocí níž chce stát omezit falšování vína. Mimo jiné se mají zvýšit postihy až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Resort odstoupil od návrhu na zavádění kontrolních pásek. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.

Vláda projednala informaci o energetickém úřadu

Vláda na svém jednání projednala informaci o Energetickém regulačním úřadu (ERÚ). Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že ministerstvo vnitra na základě analýzy služebního zákona tvrdí, že vedení úřadu patří pod služební zákon. Materiál ministerstva vnitra, se kterým se ministři  seznámili, počítá s tím, že předsedkyně ERÚ Alena Vitásková by měla do 1. března složit služební slib.

Vláda odmítla snahu TOP 09 o korespondenční formu voleb
Se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat návrh opoziční TOP 09 na zavedení korespondenčního hlasování v některých volbách. Hlasování poštou by podle předkladatele Marka Ženíška lidem volbu usnadnilo. Vládní legislativci ale už v podkladech pro  jednání poukázali na chyby navrhované normy. Podle informací ČTK vláda k návrhu zaujala nesouhlasné stanovisko.


Poslanecká sněmovna

19. ledna 2016

Sněmovna asi zlepší informovanost o akciích firem
Informovanost emitentů akcií o stavu akcionářské struktury společnosti by se měla zvýšit. Předpokládá to novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Norma má především za cíl sladit české zákony se směrnicemi a požadavky Evropské unie. Týkají se například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry a průhlednosti informací o emitentech cenných papírů

Návrh na vyšší daňové slevy na děti míří ve Sněmovně ke schválení

Sněmovna propustila do třetího čtení novelu zákona o daních z příjmů, která od letošního roku zvyšuje daňovou slevu. Sněmovna by ji mohla schválit v takové podobě, která umožní uplatnit vyšší slevu už od počátku roku. Původně měla novela vstoupit v účinnost už od letošního 1. ledna, to se ale nepodařilo stihnout. Rozpočtový výbor přijal loni v listopadu pozměňovací návrh, který umožní, aby se vyšší slevy daly uplatnit již od počátku letošního roku.

Zdravotní pojišťovny asi nebudou muset vést účty u ČNB

Poslanci propustili do závěrečného schvalování vládní novelu rozpočtových pravidel, která rozšiřuje okruh institucí podřízených státní pokladně. Své bankovní účty by si podle ní měly do České národní banky převést například zdravotní pojišťovny. Sněmovní zdravotnický výbor tuto změnu sice navrhl z novely vypustit, ministr financí Andrej Babiš na ní ale trvá. Do ČNB by si měla podle novely převést své účty i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Novelu, která má pomoci řešit územní spory obcí, čeká schvalování

Novelu, která má pomoci řešit územní spory obcí nebo umožnit spolkům národnostních menšin žádat o dvojjazyčné názvy ulic, čeká po třech měsících znovu závěrečné schvalování ve Sněmovně. Dolní komora měla o předloze rozhodnout už loni v říjnu, poslanci to ale odložili, aby mohli návrh ještě vylepšit a doplnit.

Sněmovna asi neschválí úlevu ve vzdělání pro obecní strážníky
Sněmovna patrně nebude souhlasit s návrhem, podle kterého by obecní strážníci nemuseli splnit podmínku středoškolského vzdělání s maturitní zkouškou, pokud slouží déle než deset let. K vládní předloze, jež má zjednodušit uznávání odborné kvalifikace cizinců, kteří chtějí pracovat v Česku, to v druhém čtení navrhl připojit předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Sněmovna zpřesnila vliv majetkového úřadu na budovy státu
Sněmovna na návrh Senátu zpřesnila některé pasáže v novele, která má posílit roli Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při rozhodování o nemovitostech státu. Předloha má také urychlit postup při nakládání s nepotřebným státním majetkem. S její senátní verzí souhlasil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Normu nyní dostane k podpisu prezident.

20. ledna 2016

Právní předpisy budou zveřejňovány v elektronické Sbírce zákonů

Právní předpisy a mezinárodní smlouvy zřejmě budou zveřejňovány nejen v listinné, ale i v elektronické Sbírce zákonů. Počítá s tím návrh zákona, který spolu s novelou souvisejících norem Sněmovna podpořila v prvním kole projednávání. Normu před dalším schvalováním svěřila k posouzení svému ústavně právnímu výboru.

Sněmovna podpořila návrh, aby horníci odcházeli do penze dříve
Horníci z hlubinných dolů zřejmě budou moci odcházet do starobního důchodu o pět let dříve než ostatní pracovníci. Nová pravidla, podle nichž by horníci měli odcházet do penze zhruba v 58 letech, by měla platit od letošního října. Počítá s tím vládní novela o penzijním pojištění, kterou v prvním kole vzrušeného projednávání Sněmovna podpořila.

Pravidla pro národní parky se možná změní, Sněmovna je podpořila
Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě patrně čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Vládní novela o ochraně přírody a krajiny, která novinky přinese, přestála návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí už v úvodním kole a míří k posouzení do výborů pro životní prostředí a pro veřejnou správu. Debata trvala zhruba tři hodiny. Předlohu budou chtít poslanci zřejmě ještě upravovat.

Stát bude zřejmě dostávat víc peněz z poplatků za těžbu uhlí
Stát bude zřejmě dostávat větší podíl z poplatků za povrchovou těžbu hnědého uhlí. Klesne naproti tomu podíl, který dostávají obce. Obce by ale měly dostat více peněz z úhrad z dobývacích prostor. Počítá s tím novela horního zákona, kterou schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. V účinnost má novela, s jejíž podobou není spokojena Strana zelených, vstoupit od 1. ledna příštího roku.

Ministerstvo kultury bude stanovovat památkové zóny vyhláškou
Ministerstvo kultury pravděpodobně získá výslovné zmocnění stanovovat památkové zóny vyhláškou a také je touto formou měnit. Počítá s tím stručná novela památkového zákona, kterou Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Úpravy novely žádný z poslanců nenavrhl.

Stát asi bude moci pravidelně podporovat film z rozpočtu

Státní fond kinematografie asi bude pravidelně dostávat peníze ze státního rozpočtu. Mělo by jít zhruba o 180 až 200 milionů korun ročně. Předpokládá to vládní novela audiovizuálního zákona, kterou Sněmovna postoupila do závěrečného schvalování. Předloha, o níž by mohli poslanci rozhodovat v únoru, také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře tak, aby natáčeli v Česku.

Sněmovna ještě zpřesní novelu o postavení vedení ERÚ

Sněmovna chce ještě upravit novelu energetického zákona, která zpřesňuje některá ustanovení ohledně vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Proto ji poslanci vrátili ze závěrečného schvalování do druhého čtení. Současný nesoulad energetického a služebního zákona dostal zejména předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou do složité právní situace.

Příspěvky na platy zdravotně postižených lidí se asi zvýší
Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se asi zvýší. Mohly by dosáhnout až 8800 korun měsíčně místo nynějších 8000 korun. Schválila to Sněmovna v rámci vládní novely, která má pomoci omezit pracovní úrazy zejména na staveništích. Předloha nyní poputuje k posouzení do Senátu.

22. ledna 2016

Sněmovna o evidenci tržeb opět nerozhodla, omezila řečníky
Sněmovna se podle očekávání nedostala ani nyní k hlasování o zavedení kontroverzní elektronické evidenci tržeb. Dolní komora ale hned v úvodu omezila poslancům na návrh hnutí ANO řečnickou dobu pro vystoupení při schvalování předlohy, a to zejména hlasy koalice. Poslanci přihlášení do diskuse mohou mluvit k zákonu jen dvakrát nejvýše po deseti minutách. Debata bude pokračovat v pátek.


Pozn.:

Komise chce širší výměnu dat o odsouzeních občanů ze zemí mimo EU
19. ledna 2016 - Úřady zemí EU by měly mít v budoucnu snazší přístup k datům o odsouzení občanů třetích zemí soudy v členských zemích osmadvacítky. Navrhla to Evropská komise. Podle eurokomisařky pro spravedlnost Věry Jourové mají být v budoucnu povinně součástí záznamů o odsouzených z třetích zemí také otisky prstů.

Ministr Pelikán zrušil jmenování Ondráška do čela Vězeňské služby
19. ledna 2016 - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podepsal rozhodnutí, které ruší jmenování Pavla Ondráška do funkce šéfa Vězeňské služby z dubna 2014. Podle ministerského přezkumného řízení bylo Ondráškovo jmenování nezákonné, protože nezákonné bylo i předchozí odvolání Ondráškova předchůdce Petra Dohnala. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová s tím, že okamžikem doručení rozhodnutí bude Ondrášek služebně podléhat Dohnalovi.

Žalobci by mohli využívat elektronické spisy do roku 2020

20. ledna 2016 - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) chce do konce roku 2020 plně zprovoznit svůj elektronický systém, který žalobcům umožní vést elektronické spisy a odstranit stohy klasických papírových spisů. Systém nyní vzniká, a to také na základě zkušeností žalobců z Německa či Rakouska, kteří již elektronický spis využívají. ČTK to sdělil nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Jeho vizí je, aby si státní zástupci v budoucnu na soudní jednání nosili místo papírových spisů pouze tablety.

Důvodem pro odmítnutí vakcíny může být podle ÚS svoboda svědomí

20. ledna 2016 - Ústavní soud (ÚS) se zastal rodičů z Brněnska pokutovaných za to, že nenechali naočkovat dítě povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí očkování může být nejen náboženství, což soud uznal již v minulosti, ale v mimořádných případech i svoboda svědomí v širším, sekulárním smyslu. Jde například o situaci, kdy rodiče zaznamenali negativní účinky u jednoho potomka a poté by měli umožnit očkování druhého. V podobných, spíše výjimečných případech může stát upustit od peněžní sankce.

ÚS vyhověl stížnosti reklamní společnosti kvůli pokutě 300.000 Kč
21. ledna 2016 - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti společnosti Lion Communications kvůli pokutě 300.000 korun za reklamu, jež údajně představovala nekalou obchodní praktiku. Justice chybovala, když potvrdila sankci pro zpracovatele reklamy, zatímco v jiném sporu, kde figurovala společnost T-Mobile jako zadavatel, dospěla k závěru o nezávadnosti spotu. Stejná reklama nemůže být jinak hodnocena u jejího zadavatele a zpracovatele, vyplývá z nálezu ústavních soudců.

ÚOOÚ přehodnotil stanovisko ke kamerám v bytových domech
22. ledna (ČTK) - Majitelé bytových domů mohou podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) kamerami se záznamem sledovat vchodové dveře do jednotlivých bytů jen ve výjimečných případech a se souhlasem jejich obyvatel. Volnější režim platí pro sledování dalších společných prostor včetně vstupních dveří do domu. Úřad to uvedl v novém stanovisku, v němž zohlednil dosavadní poznatky i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

NSS zamítl stížnost kvůli slovenské penzi, odkázal na zákon

22. ledna (ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ženy, jež se v Česku neúspěšně domáhala dorovnání slovenské penze. Nesplnila totiž podmínky zákona o důchodovém pojištění, jehož novelizace v roce 2013 doplatky upravila. Předcházely tomu dlouhé a složité spory u českých i evropských soudů. Právě zákon, který vymezuje konkrétní podmínky pro dorovnání, je nyní podle NSS směrodatný. Rozhodnutí je na úřední desce soudu, zatím bez odůvodnění.


Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz